MAĞUSA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİNİN ÜRETTİĞİ BANK VE ÇÖP KUTULARI ÇANAKKALE GÖLETİNE YERLEŞTİRİLDİ

MAĞUSA ÖZEL EĞİTİM MERKEZİ ÖĞRENCİLERİNİN ÜRETTİĞİ BANK VE ÇÖP KUTULARI ÇANAKKALE GÖLETİNE YERLEŞTİRİLDİ
Mağusa Kültür Derneği(MKD) ile Yeşil Mağusa Derneği(YEMAD)’nin Avrupa Birliği tarafından desteklenen “Mağusalılar Temiz Sulak Alanları Savunuyor” Projesi’nin Küçük Hibe Programı kapsamında Mağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin ürettiği oturma bankları ve çöp kutuları Çanakkale Göleti’ne yerleştirildi. Projeye destek veren Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de etkinliğe katılarak, hem çocukların üretimleri olan banklara oturarak çocuklarla fotoğraf çektirdi hem de Göletin çevresinde kuş gözlemi yaptı. AB’nin Kıbrıslı Sivil Toplum Hareketi V. Hibe Programı altında finanse edilen projede Gazimağusa Belediyesi ekipleri tarafından Glapsides’e bank ve çöp kutusu, Gülseren Göleti ve çevresine ise çöp kutuları kondu.  Banklar kuşların rahatsız edilmemesi için Göletin uzağına yerleştirildi. 
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Mağusa Kültür Derneği ile Yeşil Mağusa Derneği’nin ortaklaşa yürüttüğü Mağusalılar Temiz Sulak Alanları savunuyor” projesine belediye olarak her zaman en büyük desteği verdiklerini, geçen hafta kuş levhaları ilgili yaptıkları çalışmada da projenin sona erecek bir proje değil devamı gelecek bir proje olduğunu söylediğini hatırlattı. Hem yetişkinler hem çocuklarda Gazimağusa’nın sulak alanlar açısından çok zengin olduğunun farkındalığının yaratılması gerektiğini kaydeden Arter, etkinliğin göletin korunarak temiz tutulması ve sürdürebilir yaşamının sağlanması için duyarlılık yaratılması amacıyla yapıldığını ifade etti.  Arter, temiz sulak alanların sadece çöplerden temizlenmesinin yetmediğini, göletin göçmen kuşlar ve florası- faunasıyla birlikte korunması ve tahribatların önüne geçilmesi gerektiğini kaydederek, göletlerin atıl durumda bırakılması durumunda sıkıntı olabilecek alanlar olduğunu ifade etti.
 “Bu değerlerimizin kullanılarak korunması gerektiğini her zaman söylüyorum. Önemli sulak alanlardan ve en büyük değerlerimizden olan Çanakkale ve Gülseren Göletlerini gençlerde farkındalık yaratarak hem kullanacağız hem koruyacağız” diyen Başkan Arter,  projenin kendileri için çok anlamlı olduğunu, proje kapsamında Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin yaptığı oturma bankları ve çöp kutularının da bölgeye yerleştirildiğini, gelecek olan insanlarımızın hem çocukların çalışmasını göreceğini hem de kuş gözlemi için ideal bir zaman olan sonhabar mevsiminde Çanakkale Göleti’ni gözlemleyebileceğini söyledi.  Başkan Arter, etkinliğin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları ise, Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerinin kendi atölyelerinde ahşaptan yaptıkları çok güzel banklar ve çöp kutularını yerleştirdiklerini, projeyi kapsamlı ve doğru bir şekilde yürüten ve küçük hibe programına destek veren arkadaşlarına ve kendilerine her zaman destek veren Belediye Başkanı İsmail Arter’e hem kendi adına hem arkadaşları adına teşekkür etti. Projenin son aşamasına geldiklerini ancak başka projeler daha ürettiklerini ve gölette kuşların izlenebileceği bir mekân yaratmak istediklerini, belediye başkanının hem Gülseren hem de Çanakkale Göleti için hazırladığı projelere de destek vereceklerini belirtti. Cumaoğulları sözlerini “ Mağusa’yı seviyoruz, temiz sulak alanları savunuyoruz ve sevginin her engeli aşacağına inanıyoruz.” diye noktaladı.

FOTOĞRAF GALERİSİ