LEYMOSUN KÜLTÜR VAKFI 5. GELENEKSEL LEYMOSUNLULAR HERSE GECESİ YAPILDI.

LEYMOSUN KÜLTÜR VAKFI 5. GELENEKSEL LEYMOSUNLULAR HERSE GECESİ YAPILDI.

Leymosun Kültür Vakfı tarafından 5. Geleneksel Leymosunlular Herse Gecesi Çanakkale Spor Kulübünde yapıldı. Geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden Leymosun eski esnafı, dürüst insan merhum Halil Hamza anısına düzenlenen geceye Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter katıldı. 

Leymosunlular'ın oldukça ilgi gösterdiği geceye ayrıca Melos Bakım evi yaşlılarında eşlik ettiği gecede Gazimağusa Belediyesi destek verdi. Gazimağusa Belediyesinin halk dansları topluluğunun gösterisi ve Kıbrıs Türk geleneğinde düğünlerde verilen herse ikramı yapıldı. Gecede, Leymosun'a özgü garavolli tatlısı, üzüm sucuğu gibi yiyecekler de satıldı.  Gecenin sonunda tombala çekilişi yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de konuşmasında, Merhum Halil Hamza anısına düzenlenen gecede olmaktan mutluluk duyduğunu, Leymosun Kültür Vakfın çalışmalarını takdirle takip ettiğini, gönüllü olarak çalışan vakıfa Gazimağusa Belediyesi olarak her türlü katkıyı koymaya hazır olduğunu ifade etti. Gazimağusa şehrinde bu etkinliklerin sosyalleşme adına anlamlı olduğunu söyledi. Etkinliğe katılanların heyecanı ve coşkusundan bu tür etkinliklerin ihtiyaç olduğunu gördüğünü ifade eden Arter, Mağusa'da çok kültürler barındığını, her bölgede bu tarz sosyal ve kültürel etkinlikleri yapmaya devam edeceklerini ifade ederek, aramızda olmayan Leymosunlular'ı ve Merhum Halil Hamza’yı rahmetle andı. Emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Leymosunlular Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Yücem Rasimoğlu yaptığı konuşmada, 5.Geleneksel Herse gecesini Leymosunun sevilen ismi Halil Hamza anısına yapıldığını, her yıl Leymosunun sevilen isimlerini andıklarını, tüm etkinliklerini Leymosun Kültür Vakfı ve Leymosun sevenler Facebook sayfasından takip edebileceklerini söyledi. Rasimoğlu, amaçlarının geçmişte birlikte yaşayan Leymosunları bir araya getirerek geçmişe bir yolculuk yaptıklarını ve eski hikayelerin gün yüzüne çıkmasını adına güzel bir birlikteliğin olduğunun altını çizdi. Geceye desteğinden dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e emeği geçen herkese, katılan Leymosunlulara teşekkür etti.

 Merhum Halil Hamza’nın torunu Halil Tölük’ün yaptığı konuşmada, Dedesi merhum Halil Hamza’nın çalışkan ,dürüst ve Leymosun aşığı olduğunu söyledi. Etkinliğe emeği olan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e ve Leymosun Vakfı yönetimi, üyelerine teşekkür etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ