GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NİN BEETHOVEN’IN 9. SENFONİSİ KONSERİ ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NİN BEETHOVEN’IN 9. SENFONİSİ KONSERİ ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR
Gazimağusa Belediyesi, Doç. Turgay Hilmi’nin organizatörlüğünde İsviçre, Almanya ve Avusturya’dan sanatçıların oluşturduğu uluslararası orkestranın Beethoven’in 9. Senfonisini sahneleyeceği konsere ev sahipliği yapıyor. Gazimağusa’da Salamis Antik Tiyatro’da 3-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek dev organizasyondan elde edilecek gelir Mağusa Özel Eğitim Merkezi’ne ve Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği’ne bağışlanacak. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in yurt dışında olmasından dolayı Başkanlık makamına vekillik yapan Asbaşkan İbrahim Uysal, KKTC’nin Almanya Fahri Kültür Ataşesi de olan Doç. Turgay Hilmi, Zürih Akademik Orkestra Organizatörleri Fabio Haufler ve Elena Steinrisser yapılan çalışmalar ile ilgili bir görüşme yaptı. 
Gazimağusa Belediyesi Asbaşkanı İbrahim Uysal’ ın yaptığı açıklamada;Doc.Turgay Hilmi ve misafirleri yapılacak konser kapsamında aramızda görmekten mutluluk duyduğunu, Gazimağusa Belediyesi ev sahipliğinde Doç. Turgay Hilmi’nin organizatörlüğünde İsviçre, Almanya ve Avusturya’dan sanatçıların oluşturduğu uluslararası orkestranın Beethoven’in 9. Senfonisini sahneleyeceği konserin çalışmaları hızla devam ettiğini,Turgay Hilmi ve misafirlerimizin çalışmaları bu kapsamda olduğunu ,Gazimağusa kenti ve halkı için çalışmalarına devem edeceklerini söyledi.
 Doç. Turgay Hilmi, Gazimağusa’da Salamis Antik Tiyatro’da 3-4 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilecek dev organizasyon ile ilgili Zürih Akademik Orkestra Organizatörleri Fabio Haufler ve Elena Steinrisser ülkemize geldiklerini,konser ile ilgili çalışmaları yerinde görmek için geldiklerini, Gazimağusa’da tekrar uluslararası bir projeyi yapmak için Belediye Başkanı İsmail Arter ve ekibi ile kolları sıvandıklarını söyledi. Doç.Turgay Hilmi konuşmasının devamında 3,4 Ağustos gecesi Zünih Akademik Orkestrası 80 kişi,Nürnberg Filarmori Korosu ve Nürnberg Öğretmenler Korosu 120 kişi,Avusturya’nın Nova Canto Korosu 30 kişilik kadroları ile verecekleri konser ile damga vuracaklarının altını çizdi.Beethoven’in 9. Senfonisinin son bölümünü sunacak uluslararası orkestranın, aynı zamanda Kamran Aziz’in Kıbrıs’ım isimli eserini de orkestraya uyarlayarak sanatseverlere sunacaklarını ve orkestrada Kıbrıslı Türk Piyanist Eser Öktem’in de yer alacağını sözlerine ekledi.
Zürih Akademik Orkestra Organizatörlerinden Fabio Haufler,Bu güzel projede olmaktan mutluluk duyduklarını, Zürih Akademik Orkestrası yüzyıllardır faaliyetleri olan ve sürekli kendini genç müzisyenlerle yenileyen orkestra olduklarını,birçok ülkede turneler düzenlediklerini bu kapsamda Kuzey Kıbrıs’da bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.Haufler, sansasyonel bir konser olacağının altını çizdi.Gazimağusa Belediyesi ve Doç. Turgay Hilmi’nin projede yaptıkları desteklerden dolayı teşekkür etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ