25. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ’NDE MKD’NİN KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATALIM SERGİSİ AÇILDI

25. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ’NDE MKD’NİN KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATALIM SERGİSİ AÇILDI
25. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında Mağusa Kültür Derneği Yetişkinler Kulüpleri’nin Kültürümüzü Yaşatalım Sergileri dün akşam saat 18:00’da Buğday Camii’nde açıldı. Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Yetişkinler Kulübü’nün lefkara, seramik işi, tel kırma, koza, kabak işi, yağlı boya gibi kültürel üretimlerinin yer aldığı sergiyi Belediye Başkanı İsmail Arter ile eğitmenler birlikte açtı. Etkinliğin başında 5 eğitmene ve 20 kursiyere teşekkür belgeleri verildi. Sergi, 2 Haziran tarihine kadar 10.00-12.00 ile 13.00-16.00 ziyaret edebilecek.
 
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklığında bu yıl 27 Mart-1 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmekte olan Gazimağusa Çocuk Festivali 31 MAYIS (YARIN)Çarşamba günü 15:00’da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda Dans Buluşması etkinliğiyle devam edecek. 1 Haziran Perşembe günü saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden hareket edecek festival korteji ve Buray konseriyle festivalin finali yapılacak. Rengârenk kıyafetleriyle karnaval yürüyüşüne katılacak çocuklar meydanda Dünya Çocuk Günü kutlamasını Buray konseriyle coşkulu bir şekilde yapacak.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter açılışta yaptığı konuşmada, belediyeyle ortaklık halinde derneğin çalışmalarının uzun yıllardır devam ettiğini, görevde olduğu sürece aynı şekilde kültürün insanlarla buluşması ve çocuklara eğitici aktiviteler sunmaya devam edeceklerini, festivale kendinden sonra gelenlerin de bıraktığı yerden devem edeceğini, çünkü bu gibi çalışmaların gelişip devam etmesi gerektiğini söyledi. Başkan Arter, Kıbrıs Türk toplumu olarak gurur duyacağımız bir kültürümüzün olduğunu, çocukların kendi kültürlerini yaşaması ve görmesinin önemli olduğunu ifade ederek, serginin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.
 
Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları, festivali 25 yıldır düzenlediklerini, uzun süredir dernekte görev aldıklarını, gençlere ve çocuklara sosyal aktivite sunmak için çalıştıklarını ifade ederek, etkinliğin yapılmasında tüm eğitmenlere, Gazimağusa Belediyesi çalışanlarına, etkinliğe destek verdiği ve katıldığı için özelde Belediye Başkanı İsmail Arter’e ve emeği geçenlere teşekkür etti.
Cumaoğluları, yetişkinlerin oluşturduğu kültürümüzü yaşatalım sergisinin 2 Haziran’a kadar devam edeceğini, sergiyi öğrencilerin ve gençlerin ziyaret emesini istediklerini, her yıl gençlere kültürel değerleri göstermek için sergiyi düzenlemeyi görev saydıklarını ifade etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ