TİYARONUN OSKARLARI GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE DAĞITILDI

TİYARONUN OSKARLARI GAZİMAĞUSA    BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE DAĞITILDI
Türkiye’nin Oskarları olarak bilinen Direklerararası Seyircileri Ödül Töreni Gazimağusa Belediyesi Belediyesi’nin ev sahipliğinde dün akşam Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda yapıldı. İstanbul'un Fatih ilçesinde, tiyatronun başladığı caddeden ismini alan Direklerarası Seyircileri Derneği, Halk Jürisi  sistemiyle ülkemizde de yaptığı çalışma sonucunda KKTC’de sahnelenen oyunlarda performans, tasarım, ve yapımlar kategorilerinde ödüle layık görülenlere ödüllerini verdi.
Etkinliğin başında Direklerararası Seyirciler Derneği Başkanı Ömer Şahinbaş kültürel çalışmalara ve tiyatroya verdiği önem nedeniyle Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülüne layık görülen Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e ödül takdim etti. Şahinbaş, ayrıca geceye Güney Kıbrıs’tan katılan Satiriko Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Costas Kafkarides’e şahsı adına 2 toplumda sahneledikleri oyunlardan dolayı özel ödül takdim etti. Costas Kafkarides,  gecede kısa bir konuşma yaparak, ödüle layık görüldüğü için teşekkür ederek, Lefkoşa Türk Belediyesi ile kapıların açılmasıyla dostluklarının pekiştiğini ve ortak oyun oynadıklarını söyledi.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmada, 17. Direklerarası Seyircileri Ödül Töreni’nde tiyatro severlerle birlikte olmaktan mutlu olduğunu, izleyicinin takdir ettiği ödüllerin çok anlamlı olduğunu ifade ederek, “yerel idareler olarak kendilerinin tiyatronun önemini kavrayarak toplumumuzla tiyatro oyunlarını ne kadar çok buluşturabilirsek o kadar başarılı oluruz” dedi.
 
Direklerararası Seyirciler Derneği Başkanı Ömer Şahinbaş ise, Gazimağusa’da ödül töreninin yapılmasını sağlayan Belediye Başkanı İsmail Arter’e teşekkür ederek, tiyatro sanatına gönülden bağlı olan belediye başkanlarına da teşekkür etti.  Şahinbaş, Costas Kafkarides’e ödül takdimi sırasında, adada 2 toplumlu oyun sunmak için yaptığı çalışmalarından dolayı Satiriko Tiyatro’sundan Costas Kafkarides’e kendi şahıs olarak ödüle layık gördüğünü söyledi.
 
Gecede, Tiyatroya ve kültürel çalışmalar verdiği önem nedeniyle Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, yanan eski tiyatro binasının fuayesini düzenleyip burada oyunlar oynayan devlet tiyatrosu çalışanlarının olağanüstü çabası nedeniyle devlet tiyatroları adına Türkey Öztiğin’e, Mesarya Tiyatro Şenliği’nin 3. kez seyirciyle buluşmasını sağlayan Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip, Yakın Doğu Üniversitesi’nde tiyatro eğitimi veren, daha iyi bir tiyatro için çaba gösteren Yönetmen Murat Atak Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü’ne, Ankara Cebeci mezunu İlk Kıbrıslı Türk Kadın Tiyatro sanatçısı Ayşe Haşmetli’ye Ulutuğ Üner Özel Ödülü, KKTC’de tiyatronun başlaması ve gelişmesinde emeği olan Hilmi Özen’e Emek Ödülü, Çocuk oyunları dalında, Mağusa Sanat Tiyatrosu’nun “Seninki Benden Gerçek, Benimki Senden Hayal” oyununun çocuk oyuncularına, Tiyatro Ödüllerinde ise, Mesarya Üçlemesi isimli oyunun yazarı İzel Seylani, Tumarhane Cumhuriyeti oyununun Yönetmeni İlke Susuzlu, Mesarya Kültür sanat Derneği’nden “Bir aşk bir Ömür” oyununun kadın oyuncusu Özlem Erzen, Umut veren tiyatro dalında ise “Sara’yı Evlendirmek” oyunuyla Mağusa Kent Tiyatrosu Kurucusu Bilen Kılıç ödüle layık görüldü.

 

FOTOĞRAF GALERİSİ