GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ 3. YÖRESEL ANADOLU KÜLTÜR FESTİVALİ’Nİ HALKLA BULUŞTURDU

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ 3.  YÖRESEL ANADOLU KÜLTÜR FESTİVALİ’Nİ HALKLA BULUŞTURDU
Gazimağusa Belediyesi’nin Anadolu kültürünün yaşatılması ve tanıtılması amacıyla Maraş’ın Anadolu Mahallesi’nde bu yıl 3.’sünü organize ettiği Yöresel Anadolu Kültür Festivali bugün gerçekleştirildi. Gazimağusa Belediyesi’nin bölge halkının emeği ile geleneksel hale getirdiği 3.Yöresel Anadolu Kültür Festivali’nde Anadolu’nun çeşitli bölgelerine ait farklı lezzetler sunuldu. Festival alanının kurulduğuAnadolu Mahallesi’ndeki Kurtalan Sokak saat 11:00’dan itibaren gün boyunca çok sayıda ziyaretçi ağırlayarak hareketli bir gün geçirdi.  Saat 11:00’da halk dansları gösterileri ile başlayan ve saat 22.00’a kadar devam eden festivalde, yöresel yiyecekler, folklor gösterisi, Efe Zeybek Halk Dansları gösterisi ile çocuk oyun alanları, yüz boyama etkinliği, Gazimağusa Belediyesi Halk Müziği Korosu’nun konseri yer aldı.
Çeşitli yöresel yemek stantlarının yanında  misafirlerin ağırlandığı Yörük çadırı bölgeye gelenlere Anadolu kültürünü yaşattı.
Türkiye’den misafir olarak İzmir Torbalı Ahmetli Köyü Yörük Kültürü’nü Geliştirme Ve Yaşatma Derneği Başkan Ali Sorgun, Antalya Yörük Türkmen İl Beyi Hamdi Sarıca ve ülkemizden Kıbrıs Yörük Türkmen kültür Derneği Başkanı Ferit Ergün festivale katıldı.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptığı açıklamada, Gazimağusa’nın önemli mahallelerinden olan Anadolu Mahallesi’nde 3. Geleneksel Yöresel Anadolu Kültür Festivali’ni gerçekleştirdiklerini, göreve geldiklerinde Mağusa’nın çok kültürlü bir şehir olduğunu söylediklerini ve farklı kültürleri halka buluşturmaya başladıklarını ifade ederek, etkinliğe katılımın yüksek olmasından son derece mutlu olduğunu söyledi. Arter, Anadolu kültürüne ait yiyecek ve kıyafetlerin halka sunularak bu kültürü yaşatmanın görevleri olduğunu, aynı zamanda bölgeyi ziyaret eden halkın da memnun olmasının önemli olduğunu ifade ederek, herkese iyi eğlenceler diledi ve organizasyonda emeği olanlara teşekkür etti. 
Anadolu Mahallesi Muhtarı Mehmet Uysal ise, belediyenin öncülüğünde Anadolu Yörüklerinin katılımıyla düzenlenen festivalden dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, Anadolu kültürünü yaşattığı için Belediye Başkanı İsmail Arter’e teşekkür etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ