ULUSLARARASI GAZİMAĞUSA SANAT FESTİVALİ KAPSAMINDA 25 RESSAMIN ESERLERİNDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI

ULUSLARARASI GAZİMAĞUSA SANAT FESTİVALİ KAPSAMINDA 25 RESSAMIN ESERLERİNDEN OLUŞAN SERGİ AÇILDI
Gazimağusa Belediyesi’nin 19-26 Mart tarihleri arasında ilk kez düzenlediği Uluslararası Gazimağusa Sanat Festivali kapsamında üretilen eserlerin sergisi dün akşam Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda açıldı.
Zühre Özkaraman’ın kuratörlüğünü yaptığı festivale katılan Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Hollanda, Mısır, Türkiye ve KKTC’den oluşan 25 sanatçı halka açık atölye çalışmalarında 50 eser üretti. Eserler, 1 Nisan tarihine kadar mesai saatlerinde izlenebilecek.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, açılışta yaptığı konuşmada, Gazimağusa Belediyesi olarak böyle bir organizasyon yapmaktan dolayı duyduğu mutluluğu ifade ederek, sanatın olduğu yerde mutlu insanlar olduğunu, sanata ve sanatçıya destek vermeye ve insanlarımızı sanatla buluşmak için çalışmaya devam edeceğini ifade etti. Konuk sanatçılara, belediye meclis üyelerine çalışanlara ve emek veren herkese teşekkür eden Belediye Başkanı İsmail Arter, festivalin bundan sonraki yıllarda daha da gelişerek devam etmesini diledi.
 
Sanatçı Milletvekili Dr. Arif Albayrak ise hayal ettikleri festivalin son aşamalında olduklarını ancak işin daha başında olduklarını, bu güzelliği yaratan tüm sanatçılara ve belediyenin emek veren tüm çalışanlarına teşekkür etti. Dr. Albayrak, dünya çapındaki ressamlar tarafından yapılan resimlerin eserlerinin sergileneceğini ancak bunun ötesinde,  çağdaş sanat müzesinin açılması için çalışacaklarını,  eserlerin ülkemizde kalacağını ve açılacak müzede sergileneceğini söyledi.
 
Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı, dünyanın 10  farklı ülkesinden gelip sanat galerisini eserlerle dolduran ressamları Gazimağusa’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduğunu ifade ederek, katkı koyanlara ve sanatçılara teşekkür etti.
 
Kuratör Zühre Özkaraman ise, büyük heyecan ve coşku yaşadıklarını ifade ederek,  projeye inanan belediye başkanına ve belediye meclis üyelerine teşekkür etti.  sanatsever dostları ve meslektaşlarını, yeteneğinin kaynağı olan babasına da teşekkür eden Özkaraman, sanatçılara ev sahipliği yapan Mağusa Gelişim Akademisi’nin bu renkli hamurun içinde bir değer olduklarını ifade ederek MGA’ya teşekkür etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ