ULUSLARARASI GAZİMAĞUSA SANAT FESTİVALİ’NDE RESSAMLAR HALKLA BİRLİKTE SANATSAL ÜRETİMLER YAPTI

ULUSLARARASI GAZİMAĞUSA SANAT FESTİVALİ’NDE RESSAMLAR HALKLA BİRLİKTE SANATSAL ÜRETİMLER YAPTI
Gazimağusa Belediyesi’nin 19-26 Mart tarihleri arasında ilk kez düzenlediği ve hem ülkemizden hem yurt dışından seçkin ressamların bir araya geldiği  Uluslararası Gazimağusa Sanat Festivali’nin halka açık olarak yapılan atölye çalışmaları bugün tamamlandı. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ressamların sanatsal üretim yaptığı atölye çalışmasının son gününe katılarak, sanatın önemine bir kez daha vurgu yaptı.
 
Uluslararası Gazimağusa Sanat Festivali’ne katılan ressamlar halka açık olan atölye çalışmalarında özellikle öğrencilerle etkileşim içinde sanatsal ve yaratıcı çalışmalar yaptı. Küratörlüğünü Zühre Özkaraman’nın yaptığı festivalde  Kosova, Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Hollanda, Mısır, Türkiye ve KKTC’den oluşan 25 sanatçı yer aldı.
Sanatçıların eserleri 25 Mart’ta Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda sergilenecek
Mağusa Gelişim Akademisi’ndeki atölye çalışmalarında üretilen eserler,  25 Mart’ta (yarın) saat 18:00’da Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Sarayı’nda açılacak sergiyle sergilenecek.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, atölye çalışmasında yaptığı konuşmada, atölye çalışmalarının son gününde ressamların çok güzel eserler ürettiğine  şahit olduklarını, her ressamın en az 2 eser yaptığını ifade ederek, buradaki heyecanın kendilerini son derece mutlu ettiğini, özellikle çalışmaya katılan çocukların da aynı heyecanı yaşaması ve sanata ilgi göstermelerinin de çok önemli olduğunu ifade etti. Belediye Başkanı İsmail Arter, festivalin düzenlenmesinde Milletvekili Dr. Arif Albayrak’a, küratör Zühre Özkaraman’a ve katılan ressamlara ve emeği geçenlere çok teşekkür etti.
 
Sanatçı Milletvekili Dr. Arif Albayrak ise çalışmalarda çok güzel eserlerin ortaya çıktığını,  25 ressamın kendi içinde kapalı bir şekilde çalışmadığını,  Mağusa halkı ile bütünleşen ve Kıbrıs’a mal olan bir organizasyon yaptıklarını ifade etti.  Belediye Başkanı İsmail Arter’in tüm taleplerine olumlu cevap verdiği için tüm eserlerin belediyeye verileceğini ve bunun çağdaş sanat müzesinin ilk adımı olacağını ifade ederek,  Uluslararası Gazimağusa Sanat Festivali’nin bundan sonraki yıllarda da devamını diledi.

FOTOĞRAF GALERİSİ