GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ “KARDEŞ ŞEHİR” OLDU

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ “KARDEŞ ŞEHİR” OLDU
Gazimağusa Belediyesi ile Mersin Büyükşehir Belediyesi arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzalanarak iki şehir arasında kardeşlik ilişkisi kuruldu. Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz Mersin’de düzenlenen törende “Kardeş Şehir Protokolü”ne imza koyarak iki şehir arasındaki kardeşlik bağlarının ilk adımını attı.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmada, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Başarılarınızın devamını dileyerek sizleri tebrik ediyorum. İki kent arasında imzalanan bu protokol ile göstermiş olduğunuz yakınlıktan dolayı çok teşekkür ederim. Sizlerin tecrübelerinizden faydalanacağımız için mutluyuz. İki toplumun var olan gönül bağını bugünkü protokolle kardeşlik seviyesine çıkacak, imzalanan bu protokol her iki kente de hayırlı olsun” dedi. Başkan Arter, ayrıca turizm, şehircilik ve teknik konularda bilgi paylaşımında bulunabilecek olmanın sevindirici olduğunu ifade etti. 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i Mersin’de ağırlamaktan dolayın mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Her ikimiz de sıcak iklim kuşağında yaşıyoruz ve sıcak iklim kuşağında yaşayan insanların kanı da sıcak olur ve birbiriyle çok çabuk ilişki kurabilir, diyalog içerisine girebilir. Sizlerle bizlerin bir köken birliği de var. Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs’ı hiçbir zaman yalnız bırakmamıştır ve bırakmayacaktır”  dedi. “İlişkilerimizin kalıcı olmasını dilerken, halklarımızın kardeşliğinin de daim olmasını diliyorum.” diyen Kocamaz, “sizlere Mersin halkı adına bir kez daha şehrimizi şereflendirdiğiniz için ayrıca teşekkür ediyorum” diye sözlerini noktaladı.
 
Protokol töreninin ardından Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gazimağusa Belediyesi heyeti ve  Mersin’le kardeş şehir olan Moğolistan Bayan Ulgii Belediyesi ile öğle yemeğinde bir araya geldi. 
 
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yemekte yaptığı konuşmada kardeş şehir protokollerinin imzalanması ile birlikte kentler arasındaki kardeşliğin kayıt altına alındığını ifade etti. Başkan Kocamaz, önemli olanın imzaların atılması olmadığının altını çizerek, “Bu kardeşliğin dolu dolu yaşanması ve bizden sonraki nesillere aktarılması çok daha önemli. Bu yüzden karşılıklı öğrencilerimizin, iş adamlarının, meclis üyelerinin ve belediye başkanlarının gidip gelebilmesi bu işi daha da geliştirecek. Ticari ilişkileri de başlatarak bu işi taçlandırmak istiyoruz” dedi.
 

FOTOĞRAF GALERİSİ