25. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ BAŞLIYOR

25. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ BAŞLIYOR
Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortaklığında bu yıl 25.’si gerçekleştirilecek Gazimağusa Çocuk Festivali başlıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları’nın bugün saat 11:30’da Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlediği ortak basın toplantısıyla festivalin programı açıklandı. 25. Gazimağusa Çocuk Festivali 27 Mart-1 Haziran tarihleri arasında yapılacak birbirinden eğlenceli ve eğitici etkinliklerde yurdun dört bir yanından binlerce çocuğu buluşturacak. Festival,  ilk etkinlik olan 21. Mektup Yazma Yarışması ile 27 Mart Pazartesi günü başlıyor.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter basın toplantısında yaptığı konuşmada, Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği ortaklığında yoğun çalışma sonucunda Gazimağusa Çocuk Festivali’nin 25’ncisini gerçekleştireceklerini, 27 Mart’tan 1 Haziran’a kadar devam edecek süreçte eğitmenlerin organizasyonuyla ülkenin genelinde çok sayıda öğrencinin festivale katılacağını söyledi.

“Çocuklarımız geleceğin yetişkinleridir. Çocuklarımızdaki yetenekleri ortaya çıkarmak adına öğretmenlerimizle birlikte çalışıyoruz” diyen Arter, öğrencileri hem eğitici hem renkli ve eğlenceli etkinliklerde buluşturacaklarını, çeyrek asırlık sürede festivalin geliştiği ve büyüdüğünü, festivalin şu anda ülke çapında yapıldığını ancak ilerleyen yıllarda festivali daha da geliştireceklerini ve daha fazla çocuğa ulaşacaklarını söyledi.

Öğrencilerin şölen havasında bir araya gelmesi ve birlikte birşeyler yapması ve paylaşımda bulunmasının gelişimlerinde önemli olduğuna dikkat çeken Başkan Arter, festivalin düzenlenmesinde Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine, katkı koyan okul yetkililerine ve öğretmenlere ve emek veren belediye çalışanlarına teşekkür etti.

Dudu Cumaoğulları
Mağusa Kültür Derneği Başkanı Dudu Cumaoğulları ise, belediye ile ortaklaşa düzenledikleri festivalin çeyrek asırlık sürede çok iyi bir noktaya geldiğini, ülke çapında en büyük festival durumuna geldiklerini ifade ederek, emeğini acımadan gönüllü çalışan MKD’nin yönetim kurulu üyelerine, eğitmenlere, belediye çalışanlarına, geçmişte başlayan festivalin devamı konusunda kendilerine büyük destek veren Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e hem şahsı hem derneği adına teşekkür etti ve festivalin hayırlı olmasını diledi.
 
Festivale uluslararası bir boyut kazandırılmasının da düşünüldüğünü ancak  büyük bir katılımla yapılan festivalin amacına ulaştığını ve öğrencilerden çok yoğun bir ilgi gördüğünü ifade eden Cumaoğulları, 1 Haziran’da sürpriz bir konserle final yapacakları bilgisini verdi.
 
Programla da ilgili bilgi veren Dudu Cumaoğulları, 27 Mart Pazartesi Mektup Yazma Yarışması, 3 Nisan Pazartesi İlkokullar arası Kültürel Bilgi Yarışması, 15 Nisan’da Resim Çizme yarışması, 29 Nisan Cumartesi günü Tarih Avcıları Yarışması, 17 Mayıs Çarşamba günü Resim - Mektup Ödül Töreni ve Sergileri  Renkli Kadınlar Sergisi, 22 Mayıs Pazartesi günü Uçurtma Şöleni, 29 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde MKD Yetişkin Kulüpleri Kültürümüzü Yaşatalım Sergileri, 31 Mayıs Çarşamba günü dans Buluşması ve  1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde ise Çocuk Festivali Yürüyüşü, Gösteriler ve sürpriz konser yapılacağı bilgisini verdi.

FOTOĞRAF GALERİSİ