KADIN FARKINDALIĞI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ÇOCUK GELİNLER SERGİSİ BAŞLADI

KADIN FARKINDALIĞI ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA ÇOCUK GELİNLER SERGİSİ BAŞLADI

ARTER: ”Toplumların bireyi ailedir, kadınlarda ailenin temelidir.”

Gazimağusa Belediyesi’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde sponsor olarak destek verdiği Çocuk Gelinler Sergisi dün saat 17:00’da Buğday Camii’nde açıldı.

Hayatını çocuk gelinlerin önlenmesine adayan Selvi Sertdemir’in hazırlandığı ve ülkemiz ve yurt dışından 50’nin üzerine ressamın eserlerinin yer aldığı  “Selvi Sertdemir de Çocuk Gelindi” konulu resim sergisinin açılışı Gazimağuysa Belediye Başkanı İsmail Arter tarafından yapıldı. 13 yaşındayken evlendirilen, 15 yaşında anne olan ve halen SOS Çocukköyü’nde annelik yapan Selvi Sertdemir’in kanayan bir yara olarak gördüğü erken yaşta evliliklere “dur” demek için kendi yaşantısından da esinlenerek açtığı sergi 11 Mart Cuma gününe kadar 08:00 ile 18:00 saatleri arasında izlenebilecek. Sergide ayrıca, Gazimağusa Halkdansları Derneği’nin folklor gösterisi, Namık Kemal Lisesi müzik grubu mini konseri de yer aldı.

Gazimağusa Belediye başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmasında, 8 Mart gibi önemli bir günde önemli bir mekanda kadınlarla birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade ederek, Selvi Sertdemir’in aylar önce gündeme gelen projesini sosyal sorumluluk bilinciyle ve toplumsal önemi olduğu için destekleyeceklerini söylediklerini ifade ederek, Kıbrıs’ta durumun farklı olduğunu ancak bilinçlendirmenin yine de gerekli olduğunu, çocukların erken yaşta evlendirilmesinin toplumların gelişmesi açısından sakıncaları olduğunu ve buna dur denilmesi gerektiğini belirtti. Arter, Yaşadığı olayları aktaran ve çok büyük emek ortaya koyarak proje hazırlayan Selvi Sertdemir’i kutlayarak, katılımcılara teşekkür etti.

Belediye Başkanı İsmail Arter, “kadınlarımız yılda sadece bir gün değil her gün önemli ve değerli olmalıdır. Toplumların direği ailedir; kadınlar da ailenin temelidir. Bunun iyi kavranması gerekir” diyerek kadınların hepimizi dünyaya getirerek kutsal bir görev yerine getirdiğini ifade ederek sözlerini “Allah kimseye evlat acısı yaşatmasın” diyerek son verdi.

Servi Sertdemir konuşmasında, başta Gazimağusa Beldiye Başkanı İsmail Arter olmak üzere sergiye Kıbrıs’tan ve yurt dışından katılan ve destek veren ressamlara ve şairlere teşekkür ederek, kendisinin de 12 yaşında evlendirilen bir çocuk gelin olduğunu, çeşitli ülkelerden 42 temsilcisi olduğunu ifade ederek, sergiyi açtığı için son derece büyük heyecan içinde olduğunu belirtti.

FOTOĞRAF GALERİSİ