24. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ KAPSAMINDA 20.MEKTUP YAZMA YARIŞMASI YAPILDI

24. GAZİMAĞUSA ÇOCUK FESTİVALİ KAPSAMINDA 20.MEKTUP YAZMA YARIŞMASI YAPILDI

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği(MKD) işbirliğinde düzenlenen 24.Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında  20. Mektup Yazma Yarışması, Gazimağusa ve İskele İlçelerinde gerçekleştirildi.

Gazimağusa ve İskele’den çeşitli  okullardan yaklaşık 700 ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri Namık Kemal Lisesi, Yeni Erenköy Lisesi ve Şht. İlker Karter İlkokulu’nda Mektup Yazma Yarışması’na katıldı.

Mektup yazma yarışmasında, 3 ve 4. Sınıflara “Susuzluk yaşamımızı nasıl zorlaştırır? Susuz kalmamak için neler yapabiliriz?”5, 6 ve 7. sınıflara afiş gösterilerek “Siz olsanız bu göleti ve çevresini nasıl temizler, nasıl düzenlerdiniz? 8 ve 9. Sınıflara “İnsan vücudunun yüzde 70’i, dünyamız 80’i su ile kaplı iken biz suya ne oranda önem veriyoruz? Bu konularda neler yapılabilir? 10, 11 ve 12.sınıflara ise “Bir göçmen kuş olsanız göç ettiğiniz yerde nasıl bir çevre olmasını hayal ederdiniz?” konu başlıkları altında Nature 2000 Çevre Örgütü’ne mektup yazmaları istendi. Yarışmada dereceye girenler Mehmet Yağlı başkanlığındaki Çağın Zort, Emine Kılınç, Sencar Genç, Emirali Evcimen, Filiz Çağın, Ayşenur Talat, Kürşat Özdaloğlu ve Özlem Güler’den oluşan jüri tarafından belirlenecek ve açıklanacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter Namık Kemal Lisesi’nde yaptığı konuşmada, mektup yazmanın insanların duygu ve düşüncelerini kağıda dökebilmenin en iyi yolu olduğunu ifade ederek, ancak yazabilmenin ön koşulunun kitap okumak olduğunu belirterek öğrencilere bol bol kitap okumaları ve yazmaları tavsiyesinde bulundu. Festivale gereken altyapıyı sağlayamaya ve destek vermeye devam edeceklerini belirten Belediye Başkanı İsmail Arter, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek öğrencilere başarılar diledi.

Mağusa Kültür Derneği Koordinatörü Esen Beyköylü ise, Mağusa Kültür Derneği olarak öğrencileri yeteneklerini ön plana çıkarmak amacıyla çalışmalarını gerçekleştirdiklerini ve bundan dolayı son derece mutlu olduklarını ifade etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ