GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE BURDUR BELEDİYESİ ARASINDA KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİSİ KURULUYOR

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ İLE BURDUR BELEDİYESİ ARASINDA KARDEŞ ŞEHİR İLİŞKİSİ KURULUYOR

Gazimağusa Belediyesi ile Burdur Belediyesi arasında geçtiğimiz yıl başlayan ilişkilerin geliştirilmesi, kültürel ve sosyal etkileşimin sağlanması için iki belediye arasında kardeşlik ilişkisi kuruluyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Gazimağusa ile Burdur’un kardeş şehir olması konusunda bir süreden beridir devam eden çalışmalar kapsamında Burdur Merkez İl Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ile meclis üyelerini kabul ederek konunun ayrıntılarını görüştü.

Gazimağusa Belediye Başkanı yaptığı konuşmada, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz ve belediye meclis üyelerinin Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaretlerinden son derece mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Başkan Ercengiz ile geçmişten gelen bir tanışıklığımız var. Daha önce konuşmaya başladığımız Burdur ile Gazimağusa’nın kardeş şehir ilişkisi kurma çalışmalarımızı daha ileriye götürerek detaylandırdıktan sonra bir sonraki aşamada konuyu gerekli resmiyete kavuşturacağız.” dedi.  Arter, ziyaretin çok anlamlı olduğunu ve kendilerini çok mutlu ettiğini, karşılıklı olarak hem sorunların paylaşımı hem tecrübelerin aktarılmasını sağlayacaklarını, Başkan Ercengiz’in Gazimağusa’yı çok beğendiklerini söylemelerinin kendileri için ayrıca sevindirici olduğunu söyledi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de konuşmasında, Kıbrıs’ta olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Kıbrıslılarla soydaş olduklarını, geçmişte birlikte verilen mücadeleyle ilelebet devam edecek kan bağı ve dostluğun oluştuğunu söyledi.

Erçengiz, geçmişten gelen dostluk sonucu iki şehri kardeş şehir yapmak için adımlar attıklarını, kültürel ve siyasi anlamda tecrübelerin aktarılmasının yanında, ticari ilişkilerin başlaması için de ön ayak olabileceklerini, iş insanlarının karşılıklı olarak ilişkileri geliştirebileceklerini söyledi. Burdur’un dünya pazarına açılan Türkiye’nin en büyük mermer üretici olduğunu, turizmin ihtiyacı olan inşaat sektörünün de altyapısının oluştuğunu, iş adamlarını Kıbrıs’a davet edeceklerini, burada yapılabilecek yatırımlar için yönlendirme yapacaklarını ve her türlü ilişkinin güçlenmesini sağlayacaklarını söyledi. Kıbrıs’ta olmaktan duyduğu memnuniyeti tekrar eden Ercengiz, kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini, Burdur’un cumhuriyet ve Selçuklular öncesinden 10 bin yıllık geçmişi olan tarihi güzelliklere sahip Gazimağusa’ya benzer bir şehir olduğunu, çok büyük sanayileşmenin olmadığını eğitim şehri olduğunu söyledi. Türkiye’de eğitim alanında adından söz ettirdiğini Burdur’u Gazimağusa’ya benzettiklerini,  kardeş şehir olmaktan mutlu olacaklarını ifade ederek, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in kendilerini kabul ettiği için teşekkür etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Burdur Belediye Başkanı Ercengiz’e Çerçeveli İpek Kozası, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de Başkan Arter’e Burdur’a özgü ceviz ezmesi takdim etti.  

FOTOĞRAF GALERİSİ