GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI ARTER MGA KADIN EL SANATLARI ATÖLYESİ EĞİTMENLERİ VE KURSİYERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANI ARTER MGA KADIN EL SANATLARI ATÖLYESİ EĞİTMENLERİ VE KURSİYERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

ARTER: “KADINLARIMIZIN EL EMEĞİYLE ÜRETTİĞİ ESERLERİN ONLARA EKONOMİK KATKI SAĞLAMASI VE SOSYAL ORTAM YARATILMASINI AMAÇLIYORUZ”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter belediye bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gelişim Akademisi’nin Kadın El Sanatları Atölyesi’ndeki eğitmenler ve kursiyerlerle bir araya geldi. 35 kadının koza, lefkara, kurdele, süryani, ahşap boyama gibi üretimler yaptığı El Sanatları Atölyesi’nin geliştirilmesi için kadınlarla görüşen Belediye Başkanı Arter,  bu konuda görev üstlenerek zemin yarattıklarını, kadınların bir araya gelerek üretimde bulunmasına son derece önem verdiklerini belirtti.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, MGA’da farklı konularda kurs gören kadınlarla bir araya gelerek üretimlerini ve programını yerinde gördüğünü, çalışmaları daha da geliştirmek için ihtiyaçları dinlediğini kadın el sanatları atölyesinin daha da geliştirilmesi için gerekli çalışmaları yapmaya devam edeceğini söyledi. Kadınların el emeğiyle ürettiği eserlerin onlara ekonomik anlamda katkı sağlaması ve sosyal ortam yaratılması amacında olduklarını, kadınların bir araya gelerek üretimde bulunmasına son derece önem verdiklerini ve bu konuda görev üstlenerek zemin yarattıklarını ifade eden Arter, toplumun bu tür çalışmalara ihtiyacı olduğunu, katılan eğitmen sayısını artmasını istediğini ifade etti. Belediye Başkanı İsmail Arter, kursiyer ve eğitmen kadınlarla rutin olarak görüşmeye devam edeceğini de belirtti.

Eğitmenlerden Emine Özçürümez, kadınlarımızın sosyo ekonomik durumlarını güçlendirmek için başlatılan projenin güzel bir şekilde devam ettiğini, amaçlarının kadınlarımızı evden çıkarıp sosyal ortamda bulunmalarını sağlamak ve ürettiklerini belediyenin desteğiyle satışa sunarak ekonomik kazanç elde etmeleri olduğunu söyledi. Özçürümez, çalışan kadınlar için akşam kurslarının da olduğunu, tüm kadınları kurslara beklediğini söyledi.

Eğitmen Emine Yüksek, MGA’da ahşap boyama kiremit süsleme, altın nakışı, kurdele işleriyle uğraştığını, emekli olanlara, evde oturan kadınlara güzel bir uğraş olduğunu, çalışmalarının hem maddi hem sosyal açıdan önemli olduğunu ifade ederek, sosyal ilişkilerimiz çok güzel hem öğreniyoruz hem öğretiyoruz, kursiyerler ‘bizim için buraya gelmemiz bizler için en büyük terapidir diyorlar’ diye konuştu.

Eğitmen Hanım Alman, bir ev hanımları meslek edindirme ve ev ekonomisine katkı sağlama amaçlı bir projeyle başladığını, o günden beridir ev hanımlarına lefkara, koza, oymacılık öğrettiklerini, farklı bölgelerden gelen kadınlara gönüllük esasıyla dersler verdiklerini, kadınların eve kapanmaması gerektiğini, kadınların sosyal olmaları için severek çalıştıklarını söyledi.

Kursiyer Meltem Yapıcıoğlu da lefkara ve ahşap boyama kursuna katıldığını, lefkarayı ilk kez MGA’da öğrendiğini, hem yeni şeyler öğrendiğini hem de dostluklar kazandığını ifade ederek, boş vakitlerini değerlendirmek ve ek ekonomisine katkı yapmak isteyenlerin kurslara katılması çağrısını yaptı.

FOTOĞRAF GALERİSİ