KKTC Su Temini Projesi kapsamında protokole imzayı ilk Gazimağusa Belediyesi koydu...

KKTC Su Temini Projesi kapsamında protokole imzayı ilk Gazimağusa Belediyesi koydu...

Asrın Projesi olarak adlandırılan ve Türkiye'nin KKTC'nin tahmini 50 yıllık su ihtiyacını karşılayacak olan KKTC Su Temini Projesi'nin geçici protokolü Gazimağusa Belediyesi tarafından kabul edildi ve As Başkan Cem Dana tarafından protokole bugün imza konuldu.

Türkiye'den KKTC'ye gelen ve Geçitköy Barajı'nda biriktirilen asrın suyu ilk olarak Gazimağusa'ya akacak. Gazimağusa Belediyesi As Başkanı Cem Dana, Gazimağusa Belediyesi'nin Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından suyun geçici olarak dağıtılması için hazırlanan protokole bugün imzaladığını ve Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'na gönderdiğini söyledi.

Dana, bugünden itibaren Güzelyurt'tan suyun verilmeye başlandığını ve yarın en geç 17:00'den itibaren Gazimağusa'ya ulaşmış olacağını vurguladı. İlk olarak suyun eski hat üzerinden verileceğini ve bu sürenin geçici olacağını aktaran Cem Dana yeni ishale hattının 7 km gibi kısa bir mesafesinin kaldığını ve kısa bir süre içerisinde yeni hattın tamamlanmasıyla Gazimağusa'ya yeni ishale hattı üzerinden su verilmeye devam edileceğine dikkat çekti. Yeni hatla birlikte Gazimağusa'nın tamamen kesintisiz ve kaliteli suyla bulaşacağının müjdesini verdi.

FOTOĞRAF GALERİSİ