20. Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali Başlıyor

20. Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali Başlıyor

Ülkemizin en önemli kültür sanat organizasyonu olan Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali 8 Temmuz’da başlıyor. Festival programını açıklamak ve festival hakkında bilgi vermek için bugün gerçekleştirilen basın toplantısının başında açıklama yapan GazimağusaBelediye Başkanı İsmail Arter,  İstanbul’daki terör olayına değinerek, derin üzüntü içerisinde olduklarını, festival programını buruk bir şekilde açıkladıklarını kaydetti. Arter, terör olayı nedeniyle festivali ertelemeyi düşündüklerini ancak festivalin uluslararası olması ve sözleşmelerin yapılmış olması nedeniyle bunun mümkün olmadığını belirtti. Bu yıl 20.’sidüzenlenen Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali, sadece şehir açısından değil, ülkemiz açısından da çok önemli ve değerli bir organizasyon olma özelliğiyle öne çıktığını belirten Arter “Kıbrıs’ın Festivali” olarak adlandırdıkları festivalin uluslararası düzeyde bu isimle kabul görmesine neden olan süreçte, bugüne kadar gerçekleştirilen 150’ye yakın etkinliğe, 450’den fazla sanatçı konuk olduğunu,  400 bini aşkın kültür sanat dostunun festivali takip ettiğini söyledi.

Arter, festivalin ülke turizmine de katkı sağlayacağının altını çizerek Festivalin bütçesinin geçen yıl 1 milyon TL olduğunu, bu yıl da bütçeyi aynı rakamda tuttuklarını belirtti.

20 yaşına giren festivalin kapsamında bugüne kadar NatalieCole, Lorenna McKennitt, Bonney M, Bonnie Tyler, GoranBregovic, Lara Fabian gibi dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra ülkemizin ve Türkiye’nin önemli sanatçıları Gazimağusa’dasahneye çıktı. Kıbrıs’ın kültür sanat başkenti olmanın sorumluluğuyla hareket ederek, bundan önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da uluslararası düzeyde çok değerli sanatçıları uygarlık beşiği Akdeniz’in önemli kentlerinden biri olan Gazimağusa’da  ağırlanacak. Bu yılki programda festivalin uluslararası düzeydeki ismine yaraşır şekilde hazırlanarak ülkemizin kültür, sanat ve turizm potansiyelini en iyi şekilde yansıttığını belirten Arter,  20. Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm festivalinin bu yıl 8-28 Temmuz tarihleri arasında Namık Kemal Meydanı, Othello Kalesi ve SalamisAntik Tiyatro mekanlarında gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Festivalin açılışını 8 Temmuz akşamı saat 21:30’da Namık Kemal Meydanı’nda  Ozan Orhon  Muhteşem 90’lar konseptiyle gerçekleştirecek. 9 Temmuz akşamı ise OthelloKalesi’nde  Gazimağusa Belediye Tiyatrosu’nun Kanaviçe adlı oyununu sahnelecek. 11 Temmuz Akşamı Salamis Antik Tiyatro’da, Türkiye’nin tanınmış isimlilerinden Oğuzhan Koç sahne alacak. 13 Temmuz’da ise dünyaca tanınmış Reaggeamüziğinin kralı Bob Marley’in oğlu Julian Marley’in konseri gerçekleşecek. 15 Temmuz’da ise Ülkemizin en önemli Tiyatro ekiplerinden olana Lefkoşa Belediye Tiyatro’sunun Bozan Oratoryosunu izleyicisi ile buluşacak. Türkiye’nin en önemli seslerinden biri olan Volkan Konak 18 Temmuz’da Salamis Antik Tiyaro’da olacak. 19 Temmuz’da İstanbul Meydan Sahnesi’nin Pijamalı Adamlar oyunu seyirci ile buluşacak. 21 Temmuz’da dünyaca ünlü grup Pink Martini bir kez daha festivalde yer alacak. 22 Temmuz’da Kıbrıslı sanatçımızdan  Tolga Erzurumlu Othello Kalesi’nde vereceği konserle festivale  katılacak. 25 Temmuz’da ise şarkı ve türkülere kendi yorumunu katarak seslendiren Koray Avcı Salamis Antik Tiyatro’da olacak. 26 Temmuz’da yine Kıbrıslı bir sanatçılarmızdan Süleyman Akosman A Chunk Of Funkprojesiyle Othello Kalesi’nde konser verecek. 28 Temmuz’da ise Los Vivancos Flamenco topluluğu muhteşem gösterisiyle festivalin finalini yapacak. Bu yıl da gerek etkinlik kalitesiyle, gerekse yüksek katılımıyla Kıbrıs’ın en büyük organizasyonuna imza atacak.

Sembolik ücretlerle önemli sanatçıları izleme şansı sunan Uluslararası Mağusa Kültür sanat ve Turizm Festivali kombine biletlerde de izleyiciler çok daha avantajlı olarak etkinliklerin tümünü takip edebilecek.  Festivalin açılış etkinliği olan Ozan Orhon ve Muhteşem 90’lar konseri ücretsiz olarak izlenirken, Kanaviçe ve Pijamalı Adamlar Oyunu, Tolga Erzurumlu Konseri, Achunk Of Funk bySüleyman Akosman konseri 10 TL, Oğuzhan Koç, Volkan Konak ve Koray Avcı konserleri 20 TL, Julian Marley, Pink Martini ve Los Vivancos konserleri 30 TL ücretle izlenebilecek. Festival ile ilgili ayrıntılı bilgilere GazimağusaBelediyesinin internet sitesi www.magusa.org adresinden ulaşılabilecek.

SHAKESPEARE BÜSTÜ

Otehollo Kalesi’nin Gazimağusa için önemine dikkat çeken Arter,  talep doğrultusunda Othello parkına William Shakespeare’in büstünün dikilmesinin açılış aşamasına geldiğini, İngiltere’den bir vakfın temsilcilerinin de bu açılışa katılmayı istemeleri nedeniyle açılış tarihinin henüz netleşmediğini kaydetti.

SU KONUSU

Gazimağusa’ya suyun ulaşmasıyla ilgili soruyu da yanıtlayan Arter,  susuzluktan en çok yüreği yanan kent olduklarını belirtti. “Türkiye’den gelen su bizim için kurtarıcı oldu” diyen Arter,  fiyatı konusunda ‘2.30 TL pahalı’ diyenlerin alternatif üretmesi gerektiğinin altını çizdi. Gazimağusa’nın günlük 12 bin ton suya ihtiyaç duyduğunu ifade eden Arter,  son dönemlerde büyük oranda su sıkıntısı yaşandığını vurguladı.Suyun gelmesiyle birlikte kente  arıtmadan  da dahil olmak üzere günde  9-10 bin ton su geleceğini söyleyen Arter, gün  aşırı su verebileceklerini kaydetti. Arter, suyun getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti ve “ bu yazı başka türlü geçiremezdik” dedi. Arter, suyun fiyatının uygun bir şekilde Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

“SUYU ŞİMDİLİK İÇMEYİN”

Borulardaki yüklü suyun da boşalmasıyla birlikte içilebilir suyun depolara akmaya başladığını,  söyleyen Arter, içme suyu olsa da, eski isale hatlarından geldiği için suyun içilmemesi konusunda uyarıda bulundu. Arter, suyun yeni hattan ağustos ayından itibaren verilmeye başlanmasının beklendiğini belirtti.

FOTOĞRAF GALERİSİ