Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in 11 Temmuz Basın Günü ile ilgili mesajıdır:

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in 11 Temmuz Basın Günü ile ilgili mesajıdır:

Kıbrıs'ta ilk Türkçe gazete olarak kabul edilen "Saded"in 11 Temmuz 1889 tarihinde yayım hayatına başlamasının yıl dönümünde kutlanan Basın Günü’nün tüm basın mensuplarına kutlu olmasını dilerim.

Bireylerin haklarının korunmasında basının denetleyici rolü ve yasama yürütme ve yargıdan sonra 4. güç olarak kabul edilmesi basının yaptığı görevin ciddiyetini ortaya koymaktadır Basının bu önemli görevi yerine getirebilmesi için çok sesliliğin ve farklı görüşlerin herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan halka buluşması gerekmektedir. Basının çalışma koşullarının hem mevcut yasalar uygulanarak hem de yeni çalışmalar yapılarak iyileştirilmesi gerekmektedir. Güçlü basın güçlü toplum anlamını taşımaktadır ki basının gücünü yitirmesi demokratik yapımızın da zarar göreceği anlamına gelmektedir.

Artık her birey sahip olduğu günümüz teknolojik imkânları ile bilgiye ne kadar kolay ulaşsa da güvenilir bilgiye ulaşılması ve yayılması işinin evrensel basın ilklerine göre yapan, meslek etiğine bağlı gazeteciler ile mümkün olacağının altını çizmek isterim. Basına doğru ve güvenilir bilgiyi yayma konusunda eskiden olduğu gibi günümüzde de büyük görev düşmektedir.

Tüm basın çalışanlarının 11 Temmuz Basın Günü’nü bir kez daha kutlar çalışmalarında başarılar dilerim.”
 
İsmail Arter,
Belediye Başkanı

FOTOĞRAF GALERİSİ