İSTANBUL MEYDAN SAHNESİ PİJAMALI ADAMLAR OYUNUNDA ÜLKENİN DELİ HALLERİNİ OYNADI

İSTANBUL MEYDAN SAHNESİ PİJAMALI ADAMLAR OYUNUNDA ÜLKENİN DELİ HALLERİNİ OYNADI

20. Uluslararası Mağusa Kültür, Sanat ve Turizm Festivali’nde dün akşam İstanbul Meydan Sahnesi’nin Pijamalı Adamlar oyunu sahnelendi. Usta oyuncu Necmi Yapıcı’nın hem yazıp yönettiği hem de oyuncusu olduğu Pijamalı Adamlar, Othello Kalesi’nin tarihi atmosferinde kalabalık izleyici topluluğunu hem güldürdü hem düşündürdü.    

Necmi Yapıcı'nın yanı sıra, Ceyhun Fersoy, Erdem Baş, Cem Aksakal, Murat Ergür, Faruk Sofuoğlu ve Ufuk Yapıcı rol aldığı oyun, günümüzde yaşanan olayları mizahi bir dille anlatırken hiciv yoluyla da bol bol mesaj verdi. Günümüzde insanların delilik sınırında yaşadığını gözler önüne seren oyun, seyirciye sahneden adeta ayna tuttu. Bir akıl hastanesinde delilerin oynadığı müzikli oyun, "Kim akıllı kim deli? Nasıl ayırt etmeli? İçerdekiler mi daha deli, yoksa dışardakiler mi?" sorgulamasını yaptı.

Oyunun sonunda sahneye çıkarak Necmi Yapıcı’ya çiçek veren Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter kısa bir konuşma yaparak,  geçen yıl oynadıkları oyundan sonra İstanbul Meydan Sahnesi ile aile gibi olduklarını, Mağusa halkının oyundan büyük keyif aldığını ifade etti. Tiyatroya büyük önem verdiklerini, gelişen sorgulayan toplum için tiyatronun bir gereklilik olduğunu kaydeden Arter, sorumluluk duygusuyla çalışma yaptıklarını ve belediye tiyatrosunu kurduklarını kaydederek, tiyatronun insanı insana insanla ve insanca anlatan bir sanat olduğunu, tiyatronun değerinin bilinmesi gerektiğini belirtti. Arter, Tiyatro topluluğunu Gazimağusa’da tekrar görmek istediğini belirterek, tekrardan teşekkür etti.

Festival kapsamında, 22 Temmuz’da Othello Kalesi’nde Tolga Erzurumlu konseri, 25 Temmuz’da Salamis Antik Tiyatro’da Koray Avcı konseri, 26 Temmuz’da Othello Kalesi’nde Süleyman Akosman A Chunk Of Funk konseri, 28 Temmuz’da ise Salamis Antik Tiyatro’da Los Vivancos Flamenco Topluluğu etkinliklerinden sonra, ertelenen Volkan Konak Konseri 1 Ağustos tarihinde yapılacak.  

FOTOĞRAF GALERİSİ