ARTER: “SIRF MUHALEFET OLSUN DİYE ELEŞTİRİ YAPILIYOR, PROJEYİ YAPAN KADROMA GÜVENİYORUM”

ARTER: “SIRF MUHALEFET OLSUN DİYE ELEŞTİRİ YAPILIYOR, PROJEYİ YAPAN KADROMA GÜVENİYORUM”

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, belediyenin bütünüyle yenilenmesi ve halkın hizmetine sunulması için çalışmalara başladığı Glapsides Plajı Düzenleme projesi ile ilgili son günlerde yapılan eleştirilerle ilgili sert açıklamalarda bulundu. Projenin ilgili devlet kurumları ile istişare içinde belediyenin tecrübeli mimar ve mühendisleri tarafından hazırladığını ifade ederek, eleştiri yapanların belediye ile diyalog kurmaktan kaçındığını ve sırf muhalefet olsun diye eleştiri yaptıklarını, projeyi yapan kadroya güvendiğini kaydetti.

Dünyanın hızlı bir şekilde değiştiğini, Gazimağusa’nın da değişmesi için gerekli olan adımların atılması gerektiğine dikkat çeken Arter,  Glapsides Plajı Düzenleme Projesi’nin de yıllarca konuşulan ve Seçim Bildirgesinde de yer alan önemli bir proje olduğunu ifade etti. İlgili devlet daireleri ile sürekli temas halinde hazırladıkları Glapisdes Projesiyle ilgili eylem hazırlığı yapıldığını ifade eden Arter, “ancak gönül arzu ederdi ki bu proje nedir? Nasıl yapılıyor diye bize sorulsun, aynı masada oturalım fikirleri olan arkadaşları dinleyelim. 2015 yılında projenin tanıtımı yapıldı, belediye meclisinden oy birliği ile geçti ve ihalesi de oy birliği ile ilgili firmaya verilip faaliyetler başlamıştır.” dedi.

Bunu üzülerek görüyoruz ki konu siyasi bir zemine çekilmeye çalışılıyor

“Bunu üzülerek görüyoruz ki konu siyasi bir zemine çekilmeye çalışılıyor” diyen Arter bunun siyasi bir tarafı olmadığını, projenin belediye bünyesindeki mimar ve mühendisler tarafından hazırladığını, teknik konulara hiçbir zaman müdahil olmadığını kaydetti.

“Bu kadronun teknik bilgilerini, akademik bilgilerini ve işi severek yaptıklarını görerek onlara güveniyorum “diyen Başkan Arter, bu projeye teknik anlamda karşı çıkılmasını belediye kadrosuna karşı saygısızlık olarak algıladığını, Biyologlar Derneği gibi eleştiri yapan derneklerin belediye gelip teknik kadroyla konuşmalarını beklediğini belirtti.

Sulak Alanlar Tüzüğü’nü adım adım dolaşarak ben kaleme aldım

Sulak alanlar tüzüğünü 20 yıl önce yerinde adım adım dolaşarak ülkenin bir değeri olduklarını ve korunması gerektiğini kaleme alan kişinin kendisi olduğunu, bunu onurla ve gururla söylediğini ifade ederek, “bu hassasiyeti anlarım ama karşılarındaki belediye başkanı da en az onlar kadar saygılıdır. Sulak alanların korunması noktasında onlar bizden daha hassas değil, arkadaşlarımın yaptığı proje gün gelecek alkışlanacak bir projedir. Orada bir tahribat yoktur. Ancak ince detaylarda konuşacakları bir şey varsa muhatapları bizleriz. Konu sosyal medya ve gazetelere, hele hele siyasi partilerin müdahale edeceği noktalara taşınırsa onu da Mağusa halkının takdirine bırakıyorum.” dedi.

“Biz Mağusa değişecek dedik, Mağusa’yı hak ettiği yere getirmek için değişmesi gerekenleri yapıyoruz” diyen Arter, “burada sıkıntı yaratacak ne vardır, birşey göremiyorum. Sırf muhalefettir diye görüyorum ve üzülüyorum. Her zaman söylenen şudur: ‘Mağusa deniz kentidir ama sırtı denize dönüktür.’ Denizle buluşturacağımız her projeye karşı çıkılır “diye konuştu.

Bir aya önce Çevre Koruma Dairesi ve Gazimağusa Kaymakalığı’ndan izin alarak hayata geçirdiklerini Silver Beach Projesi’ne plaja şemsiye koydukları anda karşı çıkıldığını ifade eden Arter, Mağusa halkının plaja gitmesi için başka şehre mi gitmesi gerekir?” diye sorarak, plaj beğenildiği için şu anda eleştirilerin kesildiğini kaydetti.

Glapsides Projesi’nin Çevre Koruma Dairesi’nin incelemeleri sonucunda yapıldığını, temaslarla birlikte projeye de devam ettiklerini, uzaktan konuşmanın anlamı olmadığını ifade ederek, “eylem yapılacakmış, ne amaçla yapacaklarını kendileri bilir. Ancak siyasi emeller için muhalefet yapılsın diye bu olaylara tevessül edilmesini üzülerek karşılıyorum. Varsa teknik anlamda değişiklik, yapılması gereken bir şey aynı masada oturur yanlış varsa düzelir eksik varsa tamamlarız. Mağusa hak ettiği yere gelecek. Glapsides çok büyük değerdir. Bunu ülke insanının ve turizmin hizmetine sunmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

 Belediye Başkanı İsmail Arter şunları kaydetti: “Yıllar önce yanlışlar yapıldı mı? evet yapıldı, sorarım yıllar önce hassas olan dernekler neredeydi? Benim kaleme aldığım şekilde değil orası, her tarafına dokunmuşlar, o zaman ses yoktu. Bize sırf muhalefet olsun diye her hamlemizde muhalefetle karşılaşıyoruz. Üzerinde çalışan arkadaş varsa demokratik ortamda gelir fikirlerini söyler. Beraber yaparız, en güzelini yaparız. Çünkü Mağusa halkı bunu ister. Eylem ve yürüyüş yapmakla olmuyor bu işler. Bu tür hareketlerden bu ülke insanı çok acı tecrübe yaşadı. Eylem yapsınlar, olgunlukla izliyoruz. Biz Çevre Koruma Dairesi ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Eksik kalan bir şey varsa tamamlarız, fazlalık varsa onu da alırız. Ama ayak üstü konuşmakla olmaz. Üzerinde çalışmaları lazım. Güzel bir projeye katkı koyacaksanız daha fazla emek verip çalışmanız lazım. Daha güzel fikirlerle karşımıza gelmeleri lazım. Beton döküldü plaj mahvoldu demekle olmuyor. Mağusa halkı hak ettiği plajı, denizi ister. Bize de bu görevi verdi. Bunları seçtik hiçbirşey yapmadılar noktasına gelmesini ben de istemem. En güzelini, en uygunu, en tecrübeli kadrolarla yapıyoruz. Projede çalışan mimar ve mühendislere o derneklerin de duyacağı şekilde tekrardan teşekkür ederim.”

FOTOĞRAF GALERİSİ