BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARTER DOĞA İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ İLE BİRLİKTE KÖPEK BARINAĞI’NI ZİYARET ETTİ

BELEDİYE BAŞKANI İSMAİL ARTER DOĞA İLKOKULU ÖĞRENCİLERİ İLE BİRLİKTE KÖPEK BARINAĞI’NI ZİYARET ETTİ

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter Doğa İlkokulu öğrencileri ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ın en büyük Köpek Barınağı olan Gazimağusa Belediyesi Köpek Barınağı ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Şehir genelinde köpeklerin uygun şartlarda bakım ve idamesinin sağlanması için hayata geçirilenKöpek Barınağı’nın Rehabilitasyon Merkezi, İdari Bina, Rehabilitasyon Bölümü ve doğal yaşam alanlarını gezen öğrenciler, köpeklere mama yardımında da bulundu.

576 m2’lik rehabilitasyon bölümü, her biri yaklaşık 150 m2 telli ve kısmi kapalı açık alandan oluşan 20 adet yaşam alanı ve 57 m2’lik servis alanına sahip barınakta doğal yaşam alanları 450, rehabilitasyon bölümü 96 hayvan kapasitesine sahip. Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla inşa ettiği barınağın kapasitesi ihtiyaca göre artırılabilecek. Köpeklerin kontrol altına alınabilmesi için önemli bir gereklilik olan barınağın hazır olan idari binasında tıbbi müdahale yapılabilecek altyapı da sağlanıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter barınakta yaptığı açıklamada, belediyenin hayvan barınağının kendileri için önemli bir proje olduğunu, Kuzey Kıbrıs’ın en büyük hayvan barınağı özelliğine sahip barınağı 2 yılda tamamladıklarını ve köpeklerin sağlıklı şartlarda bakımını yaptıklarını söyledi. 500 civarında köpeği beslendiklerini ve aşılarını yaptıklarını, ileride kapasite artırımı ihtiyacı ortaya çıkabileceğini, şehirde kontrol altında olmayana köpeklerin olduğunu ifade ederek, köpek sahibi olmak isteyenlerin barınaktan köpek alabileceklerini söyledi. Evlerde beslenen köpeklerin layıkıyla bakımın yapılmasının önemli olduğunu, köpek sevgisinin sorumluluk gerektirdiğine dikkat çeken Arter, evlerdeki köpeklerin aşısının temizliği çevreyi rahatsız etmemesinin önemli olduğunu söyledi. Belediye olarak kendilerinin köpeklere eksiksiz olarak hizmet vermeye başladıklarını, altyapı kurulduktan sonra tıbbi müdahale de yapabileceklerini, çevre düzenlemesinden sonra vatandaşların da barınağı ziyaret edebileceğini söyledi. Çocukların barınağı ziyaret etmesinin hayvan sevigisi kazanmalarında önemli olduğunu, bu amaçla kendisinin de çocuklarla birlikte barınağa geldiğini ifade eden Arter, çocuklara da seslenerek, köpeklere belediyenin bakmakta olduğunu barınaktan köpek alabileceklerini, barınağa gelip köpekleri besleyebileceklerini ve sevebileceklerini ifade etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ