GAZİMAĞUSA SANCAĞI’NDAKİ MÜCAHİT KOMUTANLARI ANILDI

GAZİMAĞUSA SANCAĞI’NDAKİ MÜCAHİT KOMUTANLARI ANILDI

Gazimağusa Sancağı’nda görev yapmış mücahit komutanlarını anma töreninin 4.’cüsü Gazimağusa Mezarlığı’nda dün yapıldı. Saygı Duruşu ile başlayan anma töreninde gün dolayısıyla konuşmalar yapıldı, merhum komutanlar için dua okundu ve kabirler ziyaret edildi.
Törene Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Gazimağusa Kaymakam Vekili Mehmet Nurettin, bazı komutanlar, üst düzey yetkililer ve merhum komutanların yakınları katıldı.

İlk olarak Mücahit Komutanları Derneği Başkanı Gözkamaş Ergüneş bir konuşma yaptı. Ergüneş bu yıl 4.sü düzenlenen Kıbrıs’ta Türklüğün yaşatılması için Mağusa Sancağı’nda görev yapan merhum mücahit komutanlarını anma törenini gerçekleştirmekten onur duyduklarını belirtti. Gözkamaş Ergüneş geçen yıl düzenlenen törende ‘Onur Madalyası ve Beratı’ takdim etmek üzere bir söz verdiklerini, bu çerçevede Mehmetçik Sancağı’nda görev yapan dernek üyelerine madalya ve beratlarının takdim edildiğini, Gazimağusa’daki komutan ailelerine de Kasım ayının sonlarında madalya ve beratlarını vereceklerini kaydetti.

Konuşmasında Kıbrıs konusuna da değinen Ergüneş, kendilerinin ancak Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olduğu, Türk ordusunun Kıbrıs’ta kalacağı, iki bölgeli bir anlaşmaya evet diyebileceklerini ifade etti.
 
Törende merhum komutan aileleri adına Dr.Özkan Korun da bir konuşma yaparak, merhum mücahit komutanlarının anılmalarının vefa duygusunun önemli bir adımı olduğunu söyleyerek, rahmetli komutanların bugün Kıbrıs’ta devam eden Türk varlığının sahipleri olduğunu belirtti.

Korun, Kıbrıs Türk halkına düşen görevin onların bıraktığı onurlu mücadeleye sahip çıkmak olduğunu vurgulayarak, merhum komutanları rahmet ve saygıyla andı.

Törende daha sonra din görevlisi İbrahim Yazıcı tarafından dua okundu ve şehitlik ziyaret edilerek kabirlere karanfil bırakıldı.

FOTOĞRAF GALERİSİ