İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ

İÇİŞLERİ BAKANI AYŞEGÜL BAYBARS GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’Nİ ZİYARET ETTİ
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars , Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret ederek, Belediye Başkanı İsmail Arter ile bir görüşme yaptı. İçişleri Bakanı Baybars beraberindeki heyetle Belediyeyi ziyaretinde Bakanlık ve Belediye arasında devam eden istişare ve yerel yönetimler konuları konuşuldu.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın Gazimağusa’yı ve belediyeyi ziyaret etmesinin kendilerini onurlandırdığını  ifade ederek, belediye ve Gazimağusa ile ilgili bilgi vereceği  Bakan Baybars’la  bakanlık ile belediye arasındaki istişareyi konuşmak için de görüşmenin iyi bir vesile olacağını söyledi. Başkan İsmail Arter, Yenierenköy Belediyesi ile ilgili Bakanlığın üreteceği çözüm formülünün içinde yer alabileceklerini ve bölgede temizlik hizmetlerinin verilmesi için Gazimağusa Belediyesi’nin de görev üstelenmeye hazır olduğunu kaydetti.
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars , İçişleri Bakanlığı olarak her ilçede bulunan kaymakamlıkların ve özerk yapıda olsalar da belediyelerin merkezi yönetimle işbirliği içine vatandaşa daha iyi hizmet vermesinin yollarını aradıklarını  belirterek, hem kaymakamlık, hem daireleri ziyaret ettiklerini, merkezi hükümetle birlikte halka hizmet veren en önemli kurumlardan birinin belediyeler olduğunu ifade etti. Baybars,  belediyeler ile işbirliğinde hizmeti artırmaya yönelik hem çözümleri, hem önerileri hem bilgi paylaşımını sağlamanın kendileri için de önemli olduğunu ifade ederek, Başkan İsmail Arter’in kendisine yaptığı davet için teşekkür etti.
Sorulan bir soru üzerine Yenierenköy Belediyesi’nin son durumuyla ilgili bilgi de veren Bakan Baybars, belediyelerin özerk yapısından dolayı merkezi hükümetin bu konudaki etkisinin yaslarla sınırlı olduğunu ifade ederek, bölgede hem çalışanların mağduriyetlerinin olduğunu hem de belde halkına uzun süredir hizmet verilemediğini söyledi.  Yenierenköy Belediyesi’nin gelirleri ile giderleri arasından ciddi sıkıntı olduğunu, belediye meclis üyelerinin görevlerini bırakması ve ardından çalışanların işe gelmemesiyle sorunun daha da büyüdüğünü ifade eden Baybars, belediyelerin özerk yönetimine müdahale etmeyecek şekilde 2 aşamalı bir çözüm formülü ürettiklerini belirtti. Baybars, maaş alamayan belediye çalışanlarının 3 aylık maaşlarını ödeme konusunda bir çözüm ürettiklerini, hizmetlerin verilmesinde yaşanan sıkıntıların merkezi hükümet tarafından desteklenerek ivedi şekilde çözülmesi için bakanlar kurulu kararıyla önlem aldıklarını ve çöplerin toplanmaya başlandığını kaydetti. Bu aşamada belediyelerin birleştirilmesiyle ilgili yasa çalışmasını ortaya koyduklarını ifade eden Baybars şunları kaydetti: “bu yasayı ortaya koyarken, belediye emekçileri sendikasının çözüm formülleri olduğunu ve çalışmak istediklerini bizlere ilettiler. Oradaki halkın ve çalışanların makul önerilerini değerlendirmek de önemlidir. O hassasiyeti bildiğimiz için çalışma yapmaları için fırsat yarattık. Dün itibarıyla bu çalışmalar tamamlandı. Yarın tekrardan sendikayla bir görüşme yapılacak. Umarım hem çalışanları hem belde halkı için kalıcı bir çözüm bulanacak. Bugüne kadar palyatif yöntemle idare edilmeye çalışıldı ama belediyelerin durumu da ortada. Belediyelerin yeniden yapılmasına ilişkin bir reform çalışmamız var. Belediye sayısının azalmasından tutun da ortak bir gelir havuzu oluşturulmasına kadar geniş bir süreç var. Bir yandan da bu çalışmaları yapacağız. Erenköy de pilot olabilir diye düşündük.”

FOTOĞRAF GALERİSİ