YAZAR TAŞGEY DEBEŞ’İN “40 YILLIK YAZILARIM” İSİMLİ KİTABININ TANITIMI YAPILDI

YAZAR TAŞGEY DEBEŞ’İN  “40 YILLIK YAZILARIM”  İSİMLİ KİTABININ TANITIMI YAPILDI
Yazar Taçgey Debeş’in “40 Yıllık Yazılarım”isimli kitabının tanıtımı Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla dün akşam Buğday Camii’nde yapıldı. Gecede bir açılış konuşması yapan Mağusa Suriçi Derneği (Masder) Başkanı Rifat Yalınç, Mağusa’da doğmuş ve büyümüş biri olan Taçgey Debeş’in Mağusa hakkında bugüne kadar yazılmış yazıları tercüme edip bilgi dağarcığımızın gelişmesine katkı koyduğunu söyledi. Yalınç, kendisini daha fazla heyecanlandıran konunun ise Taçgey Debeş’in her makalenin sonunda öğrencilere sunduğu araştırma konuları olduğunu, bu konuların Mağusa’nın tarihi geçmişini inceleyecek olanakların derinlemesine araştırma yapma ve hatta tez konusu olabilecek nitelikte olduğunu vurguladı. Rifat Yalınç, Mağusa için paydaşların yapması gerekenler, tarihi yapılar, müzik, sanat ve yemek kültürüyle ilgili konular içeren kitap için Taçğey Debeş’e teşekkür etti. Yalınç, etkinliğin düzenlenmesinde  Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’in yaptığı katkılar için minnettar olduklarını ifade etti. Taçgey Debeş etkinliğin sonunda kitaplarını okurları için imzaladı.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, çok güzel ve tarihi Buğday Camii’nde yine bir kitap tanıtımı düzenlediklerini ifade ederek,  “Gazimağusa Belediyesi olarak üzerimize düşen kültür sanat çalışmalarını desteklemektir. Aylar ve yıllar önce söylediğim bir şey vardır. Bu kentin bize verdiği görev kültür sanat faaliyetlerinin olması gereken düzeye çıkartılması için ne gerekiyorsa yapmamız gerektiğidir.” Bu çerçevede çalıştıklarını ve her hafta Buğday Camii’nde bir kitap tanıtım etkinliğinde buluştuklarını ifade eden Arter, Gazimağusa için bir gurur kaynağı olan Taçğey Debeş’le görüşmesinde ikinci yayınının ne zaman çıkacağını merak ettiğini ve sorduğunu, yazarın kitap üzerinde çalıştığını öğrendiğini söyledi. Ülkemize gelen konuklara yazarlarımızın  kitaplarını verdiğini ve konukların mutlu olduğunu gördüğünü aktaran Arter, bunun  Gazimağusalı yazarların ve ülkemizin tanıtılması için çok yerinde bir hareket olduğunu gördüklerini ve yayınların devam etmesini diledi. Arter, Taçğey Debeş’in de üyesi olduğu MAS-DER’in bu konudaki çalışmaları hem desteklediğini hem de üretim noktası olduğunu ifade ederek, hem MAS-DER Başkanı Rifat Yalınç’ı hem de yazar Taçgey Debeş’i kutladı.
 
Yazar Taçgey Debeş, 40 yıllık Yazılarım Mağusa kitabının uzun yılların tecrübesi ve birikimi ile ortaya çıktığını, kitabı yazarken tarihe bir not düşmeyi ve yaşadığı dönemi yansıtmayı görev bildiğini söyledi. Kitaptaki 25 yazının yarısına yakının Mağusa’yla ilgili olduğunu, kitaba pek çok arkadaşının katkı koyduğunu söyledi. 
50’li yıllardan sonra insanların fakir olsa da kitap aldığını ifade eden Taçgey Debeş, Gazimağusa’da 4 büyük kütüphane olduğunu, kütüphanelerin dünya çapında olduğunu anlattı. Kitaplara ilgi duymanın artık bir hobi gibi olduğunu ifade eden Debeş, 500 adet bastırdığı kitapları görünce kendisinin de heyecanlandığını ifade etti ve kitapların yok olmamasını diledi.

FOTOĞRAF GALERİSİ