GAZİMAĞUSA’DA MEME KANSERİNE KARŞI FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI

GAZİMAĞUSA’DA  MEME KANSERİNE KARŞI FARKINDALIK YÜRÜYÜŞÜ YAPILDI
Gazimağusa Belediyesi, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Mağusa Kale Lions Kulübü’nün işbirliğinde 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle bugün Gazimağusa’da Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü yapıldı. Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Kemal Deniz Dana’nın da katıldığı yürüyüşte  çeşitli dernek ve sivil toplum örgütünden kadınlar pembe tişörtler ve pembe balonlarıyla meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Gazimağusa Anıt Çemberi’nden Mağusa Gelişim Akademisi’ne bir yürüyüş gerçekleştirdi.
 
Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu konuşmasında, Sivil toplum örgütlerinin insan yaşamında olmazsa olmaz olduğunu bu etkinliklerle gördüklerini ifade ederek, sivil toplum örtülerinin bu tür farkındalık etkinliklerinde başrol oynadıklarını, Sivil toplum örgütlerinin önderliğindeki hareketlerde halkın hassasiyetinin de arttığını söyledi. Bir aylık sürede meme kanseri için farkındalık ve erken tanı için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Şunu hep söyledik ve söylemeye de devam edeceğiz. Kanserden korkmaya gerek yok, yeter ki geç kalınmasın. Şu an cerrahi girişimler, radyoterapi ve kemoterapilerle erken teşhis can kurtarıyor” diye konuştu. Sucuoğlu, birinci görevin kişinin kendisine düştüğünü, kişinin kendini tanıması ve sürekli kontrol etmesi gerektiğini, Avrupa’da ortaokuldan itibaren biyoloji derslerinde bu konunun kız öğrencilere anlatıldığını söyledi. Sadece kanser değil her hastalık için erken teşhisin yüz güldürdüğünü ifade eden Sucuoğlu, ada insanı olarak halkımızın yapması gerektiği şeyleri ertelediğini, bu ihmallerin insanın hayatına mal olabildiğini söyledi. Bilincin ve farkındalığın sürekli arttığını ifade ederek, etkinliği görenlerin dikkatinin çekilmesi bile bir kazanç olduğunu ifade ederek, herkese sağlık dolu bir hayat diledi ve sivil toplum örgütlerine başarılar diledi.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, Kanser Hastalarına Yadım Derneği ve Kale Lions Kulübünün işbirliğinde düzenlenen etkinliğe destek verdiklerini ve bundan sonra da destek vermeye devam edeceğini, kanser kelimesinin girdiği evlerin darmadağın olduğunu, farkındalıktan amaçladıkları noktanın geç kalmadan herkesin kontrollerini yaptırması olduğunu belirtti. Hem meme kanseri hem de erkekler için diğer kanser türleriyle ilgili geç kalmadan doktora gitmenin önemine dikkat çeken Başkan Arter, insanlarımızı bilinçlendirme adına bu tür etkinliklerin sürekli yapılması gerektiğini söyledi.
 
Başkanı Raziye Kocaismail Mağusa Kale Lions Kulübü’yle birlikte son bir aydır her bölgede yapılan etkinliklerin büyük bir farkındalık oluşturduğunu, her yıl etkinlik yapmak için neredeyse yalvardıklarını, bu yıl mutlu olduğunu çünkü her yerde ve okulda bu tür farkındalık etkinliklerinin yapıldığını söyledi. Kocaismail, Meme kanserinin kanser türlerinin 3’te birini oluşturduğunu, büyüyen farkındalıkla meme kanserini sileceklerini ifade ederek, etkinliğe katılan kadınlara meme kanserini yaptırıp yaptırmadıklarını sordu. Kocaismail, arabaların kontrolünü yaptıran inşaların kendi kontrollerini de yaptırmasını istedi.
 
 
 
DAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nahide Gökçora ise, son 4 yıl içinde sağlık bakanlığı ile ortak projeyle çok güzel işlere imza attıklarını bundan dolayı sağlık bakanına teşekkür etti. Gökçora, , kanserin çok önemli bir sağlık sorunu olması, sık görülmesi ve ölüm hızının yüksek olması nedeniyle halk sağlığı sorunu olduğunu, ancak bunun kontrol edilebilir ve önlenebilir olduğunu ispatladıklarını söyledi.  Fakülte,  sağlık bakanlığı ve sivil toplum örgütleri ile birlikte ilk kez kanser kontrol programların olmazsa olması olan ilk kayıt merkezini kurduklarını, ulusal danışma kurulunu da oluşturduklarını ifade ederek, 2015 yılında TC Elçiliği tarafından desteklenen tarama projesinin ilk kısmının da tamamlandığını belirtti. Amsterdam’da Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Dünya Kanser Araştırma Derneği’nin desteklediği kanser kayıtçılık formuna ilk sonuçları sunduklarını, ve üye olma daveti aldıklarını, gelecek yıl oy kullanma hakkını elde edeceklerini ve kanserle mücadelede stratejik verilere sahip olacaklarını söyledi. Gökçora, bunun devamı için yasayı hazırlayarak bakanlığa sunduklarını sağlık bakanlığının desteğiyle yasayı  geçirerek, kanserle mücadelede önemli bir adım atacaklarını, herkesin  desteği ve Raziye Kocaismail’in kanserle mücadeleye adanmışlığıyla başarılı olacaklarını söyledi.
 
Mağusa Kale Lions Kulübü Başkanı Fisun Esatoğlu ise, farkındalık yürüyüşü düzenlemede kendilerine en büyük desteği veren Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’e ve Raziye Kocaismail’e teşekkkür ederek, herkese kansersiz ve sağlıklı günler diledi.
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Gazimağusa sorumlusu Zarif Şen Menteşoğlu ise her konuda birlikteliğin güç ve farkındalığı sağladığını, organizasyonda emeği geçen Belediye Başkanı İsmail Arter ve Kale Lions Derneği’ne teşekkür etti.

FOTOĞRAF GALERİSİ