NAMIK KEMAL LİSESİ’NİN “KUŞLAR HER YERDE İŞİT, GÖR, KORU” PROJESİNİN KİTABI TANITILDI

NAMIK KEMAL LİSESİ’NİN “KUŞLAR HER YERDE İŞİT, GÖR, KORU” PROJESİNİN KİTABI TANITILDI
Avrupa Birliği’nin “Kıbrıslı Sivil Toplum Harekette” V. Hibe Programı kapsamında finanse edilen, Mağusa Kültür Derneği ile Yeşil Mağusa Derneği’nin yürüttüğü Mağusa Temiz Sulak Alanları Savunuyor projesinin Küçük Hibe Programı Çerçevesinde Namık kemal Lisesi öğretmenleri ve öğrencilerinin “Kuşlar Her yerde, İşit, gör ve koru” isimli projenin kitap tanıtımı bugün yapıldı. Öğretmenlerinden Zühal Özmusaoğlu’nun fikir babası olduğu, Biyoloji Öğretmeni Asuman Kuyucu’nun yürüttüğü “Kuşlar Her yerde, İşit, gör ve koru” isimli
projede, öğrenciler okulun çevresinde gözlemledikleri kuşların resmini yaparak Okulumuzun Kuşları isimli kitapta topladı. Projenin başından sonuna kadar destekleyicisi olan Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter de etkinliğe katılarak Sulak Alanların korunmasının önemine dikkat çekti. Projeye aynı zamanda, öğretmenlerden Esin Oral, Sibel Nimet Besri, Anıl Özgürün ve Ahmet Tümer, Sürek Sürek ve Feray Atamert emek koydu.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter konuşmasında, başından beri projeye çok önem verdiklerini, Gazimağusa’nın sulak alanlar bakımından en zengin ve en büyük potansiyele sahip kent olduğunu her fırsatta dile getirdiğini ifade ederek, bu bilinçle görev yaptıklarını ve sulak alanları korumak ve gelecek nesillere tahrip edilmeden devretmek gerektiğini söyledi.  Mağusa Kültür Derneği ve Yeşil Mağusa Derneği’nin projeye büyük emek verdiğini, geçtiğimiz günlerde kente kuş levhaları astıklarını ve Çanakkale’ye de farkındalık amacıyla çöp kutuları ve banklar koyduklarını ifade etti. Namık Kemal Lisesi’nin doğasının diğer okullardan farklılık gösterdiğini, belediye olarak bu projeyi desteklerken bu faydalı çalışmayı kent geneline nasıl yayılabileceklerini düşündüklerini, belediyenin koordinasyonuyla bu çalışmayı diğer okullardaki öğrencilere göstermek ve sonunda da halka ulaşmasını sağlamak gerektiğini belirtti. Projenin uygulayıcısı Asuman Kuyucu ile yıllar önce Çevre Koruma Dairesi’nin yeni kurulduğu zamanlarda sulak alanların tespiti ile ilgili çalışma yaptıklarını aktaran Arter, sulak alanlarla ilgili henüz çalışma yapılmayan zamanlarda uluslararası sulak alanlar konferansına katıldığını ve ülkeye döndükten sonra Çevre Yasası altında sulak alanların korunması tüzüğünün hazırlanması konusunda Asuman Kuyucu ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Sulak alanlar bakımından en zengin bölge olan Gazimağusa’da Glapisides Bölgesi, Siver Beach ve  Çanakkale bölgesinin sulak alan özelliği taşıdığını ve korunması gerektiğinin ortaya çıktığını, kapsamlı bir çalışmayla tüzük hazırladıklarını, o gün hazırladıkları parseller arasından bugün elimizden kayıp giden yerler olduğunu ifade eden Arter, koruma alanında olan DAÜ’nün güney kampüsünün bugün ne halde olduğunun ortada olduğunu söyledi. Koruyalım ve kollayalım düşüncesinin sözde yazıda kalmaması ve konunun her zaman sıcak tutulması gerektiğini ifade eden Başkan Arter,  “Sorumlu aramıyorum. Sorumlu aslında hepimiziz. Bundan sonra umarım geri kalan sulak alanlar elimizden kayıp gitmez. Ben bu konulardaki hassasiyetimi burada vurgulamak isterim. Tüm sivil toplum örgütleri, halkımızı bu konuyu görüşebileceğimizi istişare edebileceğimizi buradan belirtirim” dedi. Projenin devamını dileyen Başkan Arter desteklerinin devam edeceğini ifade etti ve emeği geçenleri kutladı
 
Namık Kemal Lisesi Müdürü İlknur Şemi, Ab projeleri kapsamında fizik kimya biyoloji laboratuvarından sonra 2 açılışı yaptıklarını, projenin okul için önemli olduğunu ifade ederek, biyoloji öğretmeni Asuman Kuyucu’nun önderliğinde tarih öğretmeni Zuhal Özmusaoğlu’nun fikir babalığında kuş gözlem grubu oluşturulduğunu, yeşil alanı büyük olan okulda görülen kuşları incelediklerini ve kitap haline getirdiklerini, nisan ayında başlayan projenin Ekim ayında tamamlandığını söyledi.
Resimlerin öğrenciler tarafından çizildiğini, projenin öğrencilerin doğayla haşır neşir olması ve çevre bilincinin artması amacıyla yapıldığını söyleyen Şemi, projede emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.
Biyoloji Öğretmeni Asuman Kuyucu ise sadece Namık Kemal Lisesinin bahçesinde bile 29 farklı kuş türü saydıklarını, okuldan geçen göçmen kuşlar da düşünüldüğünde 30 kuş türü daha olduğunu ifade eden Kuyucu, kuşların olduğu yerde diğer canlılarla birlikte bir ekosistemin olduğunu, projeyi yaparken doğanın durumuyla ilgili da bilgi sahibi olduklarını söyledi. Mağusa Kültür Derneği’nin Mağusa Temiz Sulak Alanları Savunuyor projesine başvurduklarını ve kuşlar her yerde işit, gör koru projesini yaptıklarını söyleyen Kuyucu, sulak alanaları gezdiklerini, okulda kuş gözlemi yaptıklarını, okulun çardağında su içmeye gelen kuşları gözlemlediklerini ve öğretmenler ve öğrencilerin kuş resimlerini yaptıklarını söyledi.

FOTOĞRAF GALERİSİ