KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ BAŞKANI RAZİYE KOCAİSMAİL 1-31 EKİM MEME KANSERİ AYI NEDENİYLE BAŞKAN İSMAİL ARTER’İ ZİYARET ETTİ

KANSER HASTALARINA YARDIM DERNEĞİ BAŞKANI RAZİYE KOCAİSMAİL 1-31 EKİM MEME KANSERİ AYI NEDENİYLE BAŞKAN İSMAİL ARTER’İ ZİYARET ETTİ
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail Mağusa Kale Lions Kulübü’yle birlikte Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter’i ziyaret ederek 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle yapacakları etkinliklerle ilgili bilgi verdi. Ziyarette, Kanser Hastaları Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail ile Mağusa Kale Lions Kulübü Başkanı Fisun Esatoğlu ve her iki örgütten yöneticiler yer aldı. Dernek Başkanı Kocaismail, Belediye Başkanı İsmail Arter’i Gazimağusa’da gerçekleştirecekleri Cem Kafkas konserine de davet etti.
 
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Kale Lions kulübünün sürekli takip ettiği derneklerden olduğunu ifade ederek, kanser hastalığı konusunda verilen mücadelede herhangi bir konuda destek istendiği zaman yardım etmeye hazır olduklarını söyledi. Kanserle mücadelede sıkıntıların olduğunu bildiklerini ve aileleri darmadağın edecek travmalar yaşandığını gördüklerini ifade eden Başkan Arter, derneğin ve sağlık bakanlığının bilgisi olmadan panik halinde yurt dışına giden hastaların da olduğunu, hem erken teşhisin hem de istatistiki bilgilerin toplanmasının önemli olduğunu söyledi. Başkan İsmail Arter her zaman göreve hazır olduklarını bir kez daha vurgulayarak, derneğe çalışmalarında başarılar diledi.
 
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail konuşmasında, Belediye Başkanı İsmail Arter’in kendilerini kabul ederek sorunlarıyla ilgilendiği ve taleplerini sevgiyle yerine getirdiği için tüm ekibi adına teşekkür etti. 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı olduğunu, meme kanserinin toplam kanser sayısının 3’te 1’ini oluşturduğunu ve yaş ortalamasının da düştüğüne dikkat çeken Kocaismail, meme kanseriyle ilgili verdikleri hizmetlerin maliyetli olduğunu bu nedenle farkındalık ayında gelir getirici bir etkinlik düzenleyeceklerini kaydetti. Derneğin kurulduğu 1990’lı yıllara göre şu anda bilinçlenmenin çok iyi olduğunu, geçmişte geç teşhisten hastaların yüzde 95’ini kaybettiklerini ancak bugün tarama yaptıran ve kendini kontrol eden kadın sayısının arttığını, bunun da erken teşhisi getirdiğini söyledi.
Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin Akdoğan’da doğması nedeniyle burada bir yürüyüş düzenleyeceklerini ifade eden Kocaismail, derneğin şu anda tüm belediyeler tarafından desteklenen ve ülkeye mal olan bir dernek durumuna geldiğini söyledi. Kanser Bildirim Zorunluluğu Yasasının geçmesi gerektiğini de kaydeden Koaismail, kanser bildirim havuzunda toplanacak bilgiler sayesinde kanser istatistiğinin ve haritasının ortaya çıkacağını ve bunun da “neden kanser oluyoruz?” sorusunun cevabını bulmak için verilere sahip olacağımızı söyledi. Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü’nün lider seçimlerine de katıldıklarını ve 20’li yaşlarda dünyayı tozpembe gören kadınlarda da kontrol yapılması gerektiğinin hedeflendiğini aktaran Kocaismail, kanserin daha hücredeyken teşhis edilmesi gerektiğini belirtti.

FOTOĞRAF GALERİSİ