Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010] [Oca-Mar2011] [Nis-Haz2011] [Tem-Eyl 2011]

 EKİM-ARALIK 2011 <> HABER ARŞİVİ


 

2012 Gazimağusa’da Yeni Yıl Festivali İle Karşılanıyor (27.12.2011)

 • Bu yıl Surlariçi'nde eğlence cümbüşü yaşanacak

Gazimağusa bu yıl kapsamlı bir organizasyonu ile 2012’ye coşkulu bir “merhaba” demeye hazırlanıyor. 31 Aralık Cumartesi akşamı hem Namık Kemal Meydanı’nda hem de meydanı çevreleyen farklı mekanlarda yaşanacak eğlence cümbüşüyle yeni yıla muhteşem bir karşılama yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin ana caddeleri ve çemberleri ışıklı süslemelerle rengarenk bir görünüme kavuşturduğu kentte, her yıl olduğu gibi bu yıl da Gazimağusalılar meydanda olacak. Yeni Yıl Festivali kapsamında 8 ayrı mekanda toplam 9 sahnede Kıbrıs’ın en iyi isimlerinden Emre Pehlivan, Gommalar, Seyfi Gedik, Can Ömür, Erol Ermetal ve Cihan Tunceli sahne alacak.

Namık Kemal Meydanı’nda kurulacak sahnede DJ Showlarıyla saat 21:00’da başlayacak kutlamalarda, saat 22:30’da Emre Pehlivan Konseri yer alacak. Altın Kurdele kapmanyasında bestelediği “ Süper Kahraman” şarkısıyla tanınan, 2009 yılında çıkardığı “Karanlık ve Duman” albümü 2000 adet satan Emre Pehlivan, 7 kişilik akustik müzik grubuyla müzik piyasamızda iyi bir yer edindi.

Yeni yılın ilk anlarında hava fişenk gösterileriyle birlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak. Yeni yılın ilk dakikalarından itibaren Festival Mekanları olan Bandabuliya, D&B, De Molay, Es Cafe, Historia, Ginkgo, St.Marks’ta eğlenceye devam edilecek.

Farklı mekanlarda Serdar Eren, Oruçreis Balcı, Tufan Uysal, Demren Live, Pacha Darach, Shayan Mos, DJ Rush, DJ Namy, Danial Ghari ve Hooman Khedi gibi DJ’ler sahne alacak. Herhangi bir mekandan 30 TL’ye alınacak tek biletle tüm festival mekanlarına girmek mümkün olacak.


Gazimağusa Belediyesi’nde Maaş ve 13. Maaş Coşkusu (25.12.2011)

 • Gazimağusa Belediyesi’nde çalışanların maaşları ve 13. maaşları ödendi.

Hem çalışanlarına karşı ödeme taahhüdünü yerine getirmek hem de ülkemizde 13. maaşların Aralık ayı içinde ödenmesinin yasal zorunluluk olmasını dikkate alan Gazimağusa Belediyesi, çalışanların Aralık ayı maaşları ve 13. maaşlarını 23 Aralık Cuma günü banka hesaplarına yatırdı. Cuma günü ödeme yapıldığı için bankalardaki işlem süresinin tamamlanacağı gün olan yarın çalışanlar maaşlarını alabilecek.

Yılsonuna yaklaşılmasına rağmen kamuda maaş ve 13. maaşların ne zaman ödeneceği tartışmasının devam ettiği ülkemizde, toplam 287 çalışanının sendikal haklarına saygı gösteren bir karar alan Gazimağusa Belediyesi, yeni yıl öncesinde devlet katkı payının son dilimini beklemeden her iki maaş için toplam 1 milyon 500 bin TL’lik ödeme yaptı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kamuda maaş ve 13. maaşlar konusunda yaşanan belirsizliğin belediye çalışmalarına olumsuz yansımasının olmamasını hedeflediklerini kaydederek, belediye çalışmalarında iş verimliliğini çalışanın memnuniyetiyle sağlamaya her zaman önem verdiklerini belirtti.

Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin doğru ve sağlıklı planlamayla güçlü durumda olan mali yapısının, Gazimağusalı’ya kaliteli yatırımlar sunarken, aynı zamanda belediye personelinin yaşam kalitesinin de yukarılarda tutulması için önemli olduğunu belirtti.


Eski Otopark Uygulaması 1 Ocak’ta Sona Eriyor (24.12.2011)

Ülkemizde yürürlükte bulunan Fasıl 96 Yollar ve Binaları Düzenleme Yasası’nda yapılan değişiklik uyarınca 1 Ocak 2012 tarihinde yeni otopark uygulamasına geçilecek olmasından dolayı mevcut projelerini eski uygulamaya göre yapanların yeni yıldan önce inşaat ruhsatlarını almaları gerekmektedir. Projelerinde otopark alanını eski şekliyle yapanların herhangi bir mağduriyete uğramaması için yasadaki değişikliği dikkate almaları ve 30 Aralık 2011 Cuma günü mesai bitimine kadar Gazimağusa Belediyesi İnşaat Birimi’ne başvurmaları gerekiyor.

KKTC Bakanlar Kurulu’nun Fasıl 96 Yollar ve Binalar Yasası’nın 19. maddesine dayanarak Temmuz 2011’de yaptığı tüzük, 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlanıyor. Tüzük çalışmasının yapıldığı süreçte başlatılan, bitirilen veya bitirilme aşamasına gelen projeleri hazırlayan vatandaşlar ve şirketlerin mağdur olmaması için yürürülükte bırakılan eski tüzük 1 Ocak’ta uygulamadan kalkıyor.

Eski tüzüğe göre, her 2 konuta 1 araçlık otopark alanı ayrılması zorunluluğu varken, yeni tüzükte her konuta 1 otopark alanı ayrılması zorunluluğu getirildi. İşyerleriyle ilgili ise, her 50 m2’lik alan için 1 araçlık yerin otopark alanı olarak ayrılması gerekiyor. Yasanın eski haline göre hazırlanan projelerle ilgili yeni yıldan önce inşaat ruhsatı alınmaması halinde, projelerin yeni yasaya göre revize edilmesi gerekecek. Bunun yanında yeterli park yeri ayrılmamış projelerle ilgili inşaat ruhsatı alınabilmesi için her otopark alanı için 6 bin 770 TL ödenmesi yasa gereği zorunlu olacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, eski yasaya göre hazırlanmış projeler için henüz inşaat ruhsatı almayanların otopark uygulamasından dolayı ciddi mali külfet altına girebileceklerine dikkat çekerek, eski yasaya göre yapılan projelerin yılbaşına kadar inşaat ruhsatlarının alınması gerektiğini kaydetti.

Yeni yılla birlikte tamamen yeni yasanın geçerli olacağını söyleyen Kayalp, özellikle yeni yasada öngörüldüğü şekilde yeterli park yeri sayısına sahip olmayan projeler için yeni yıla kadar ruhsat almanın son derece önemli olduğunu, aksi takdirde proje sahiplerinin her otopark için ruhsat harçlarına eklenecek önemli bir bedeli de ödemek zorunda kalacağını belirtti.


MAGEM (Mağusa Gençlik Merkezi) 4. Olağan Genel Kurulu Yapıldı (20.12.2011)

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde  gençlerin özerk yönetiminde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in  4. Olağan Genel Kurulu dün akşam Gazimağusa Belediyesi Spor Salonu Mağusa Arena’da gerçekleştirildi. 2007 yılında kurulan ve kısa sürede 38 dalda faaliyet gösteren büyük bir organizasyona dönüşen MAGEM, yönetimini ve başkanını belirledi.

Genç üyelerin yoğun katılımıyla yapılan gelen kurula, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, Yenidoğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, İnönü Belediye Başkanı Ali Öncü, Gazimağusa Belediyesi Meclis Üyeleri Saffet Mehmetalioğulları, Tijen Coşar, Ali Yakar, Tevfik Devran, Osman Pekineli, İbrahim Uysal, Muhammet Yapar, Türksal İnce ve CTP-BG Gazimağusa İlçe Başkanı Ali Gulle katıldı.

 

Divan kurulunun oluşturulmasıyla başlayan Genel Kurul’da Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve MAGEM Başkanı Engin Erçelik’in konuşmaların ardından faaliyet raporu, mali rapor, denetim raporu onaylanarak dernek organlarının seçimine geçildi. Derneğin faaliyet alanını genişleten tüzük değişikliği gençlerin onayına sunuldu. Derneğin tüzüğündeki amaçlar maddesinin “futbol tenisi, jimnastik, tango, salsa, zumba, modern dans, bale, kangoo jumps, fitnes, aerobik, okçuluk, dağcılık, dalgıçlık, fotoğrafçılık, gravür, go oyunu” eklenecek şekilde tadil edilmesine oy birliği ile karar verildi. Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu’nun bir gösteri yaptığı genel kurulda, CTP-BG Gençlik Örgütü’nün Magem’in başarılarını kutlayan bir mesajı okundu.

 

Başkanlığa yeniden Engin Erçelik’in seçildiği Genel Kurul sonucunda yönetim kurulu şu isimlerden oluştu:

“Cansu Canalp (Genel Sekreter) İzzet Kaçmaz (Sayman), Mehmetali Ekemen (Örgütleme Sorumlusu), Burcu Özbayrak (Spor Birimleri Sorumlusu), Hüseyin Kaptan (Sanat Birimleri Sorumlusu), Gözde Okburan (Sosyal Sorumluluk Projeleri Sorumlusu), Hilmiye Kumbur (Dış İlişkiler Sorumlusu), Kaya Savaşçı (Tarih  Araştırma Birim Sorumlusu), Latife Bayramoğlu (Eğitim Birimi Sorumlusu), Ahmet İlktaç (Basın Yayın Sorumlusu)”

 

Denetleme Kurulu

Erde Kaptan ( Başkan ),Davut Aksular ( Üye ),Çiler Demirtay ( Üye)

 

Ceza ve Disiplin Kurulu

Olcayto Seyis ( Başkan ), Bahire Güzer ( Üye ),Gizem Yahat ( Üye )

 

Kayalp: “Gençlere güveniyoruz ve sizi çok seviyoruz”

Kıbrıs Türk  belediyecilik tarihinde son dönemin tartışmasız en önemli projelerin başında gelen Magem projesiyle gençlerin kendi kendini yönetebilecekleri, özgüvenlerini kazanacakları bir organizasyon yarattıklarını ifade eden Kayalp, MAGEM’in toplam 38 dalda, 1400 katılımcı ile ülkenin tartışmasız en büyük gençlik organizasyonu olduğunu söyledi.  Gazimağusa Belediyesi’nin bir çok farklı alanlarda yatırımlar yaptığını ancak en verimli yartımın gençlere yapılan yatırım olduğunu belirten Kayalp, böylesine bir merkezin yaratılmasında en büyük katkının gençlerin olduğunu kaydetti. Yeni yönetim kuruluna başarılar dileyen Kayalp, MAGEM’e destek vermeye devam edeceğini söyledikten sonra “ gençlere güveniyoruz ve sizi çok seviyoruz” deyerek sözlerini noktaladı.

 

Erçelik: “MAGEM her yerde kendini gösterdi”

MAGEM Başkanı Engin Erçelik, Olağan Genel Kurulu “Magem Her Yerde” ve  “Gencim, Farkındayım, Farklıyım” sloganlarıyla gerçekleştirdiklerini,  4. Yılına girerken,  sportif, sanatsal , kültürel, sosyal alanlarda tanıtıcı, eğitici ve araştırmacı bir çok başarılı çalışmalarda bulunarak, çok geniş bir yelpazede etkinlikler düzenleyerek MAGEM’in her yerde kendini gösterdiğini söyledi.

“Gençliğimizin verdiği enerji ile bu kısacık zamanda 38 faliyet alanında 1400 katılımcıya ulaştık” diyen Erçelik, gençler olarak modern dünyanın ve teknoloji dünyasının tüm olanaklarını yararlı bir şekilde kullanırken, bunun getirdiği bireyselciliği, yalnızlaşmayı ve sosyal yaşamdan uzaklaşmayı reddeden bir anlayışla  çalıştıklarını belirtti.

“Suç işleme ve kötü alışkanlıklara başlama yaşı tüm dünyada giderek düşüyor. Bireyselcilik, yalnızlaşma, ve sosyal yaşamdan uzaklaşma giderek artıyor. Hemen hemen her gün diğer günlerinin kopyası gibi yaşanıyor. Yani belli şeylere programlanmış robotlar gibi” diye kaydeden Erçelik, her geçen gün daha fazla etkinlik alanında ve çok daha fazla genci merkeze katarak fark yaratmaya devam edeceklerini kaydetti.

 

Modern dünyanın değişen şartlarına ve gençlerin ihtiyaçlarına göre güncellenmekte ve değiştirilmekte olan ve dünyada 132 ülkede, 7 milyonu  aşkın gencin bir parçası olduğu The Duke of Edinburgh’s Award programını ülkemizin tek temsilcisi olarak MAGEM’in uygulamaya başladığını hatırlatan Erçelik, ambargolar ve izolasyonlardan kaynaklanan sıkıntılara ve uluslararası hukukun yol açtığı tüm zorluklara karşın, kurum olarak tanınmanın ve böylesine önemli bir projeyi ülkemizde gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını aktardı.

 

Ülkemizde ilk ve tek örnek olma özelliğiyle, Gazimağusa Belediyesi bünyesinde ve önderliğinde kurulmuş ve gençlerin özerk ve bağımsız yönetimiyle yaşamına devam eden MAGEM’in 4 yıl içinde başardıklarıyla kuruluşunun ne kadar isabetli olduğunun görüldüğünü kaydeden Erçelik, kapalı spor salonu ile birlikte  kapsamlı bir sportif kampüsü  gençlerin kullanımına veren Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür etti.  

 

Erçelik ayrıca, çocuklarını merkeze emanet eden ailelere, özveriyle çalışan MAGEM dostlarına ve görev alan tüm gençlere teşekkür etti.


Çelebis “Rum tarafında ‘onlar orada biz burada’ anlayışı zemin kazanmaya başladı (16.12.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin Kıbrıs Rum görüşmeci Heyeti Üyesi Toumazos Çelebis'i (Tselepis) konuk ettiği “Mağusa Söyleşileri” etkinliği çarşamba akşamı Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapıldı.

Rum Başkanlık Ofisi bünyesinde Kıbrıs sorunu ile ilgili özel danışman olarak da görev yapan Toumazos Tselepis “Ocak zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” konulu söyleşide müzakere sürecini anlattı. Tselepis, konuşmasının başında bu gibi toplantıların karşılıklı olarak birbirimizi anlamada yardımcı olan toplantılar olduğunu söyledi. Ocak zirvesizinin kritik bir zirveye dönüşme ihtimalinin olduğunu söyleyen Tselepis, iyimser bir beklentinin olmadığını, üzerinde anlaşılan konulara orada saygı göstermek gerektiğini ifade etti.

Toumazos Tselepsis hangi çerçevede çözüm arandığının önceden belirlenmiş bir olgu olduğunu, bu çerçevenin iki bölgeli, iki toplumlu, BM’nin belirttiği gibi siyasi eşitlik temelinde tek egemenliği, tek vatandaşlığı, tek uluslar arası kimliği olan federal bir devlet olduğunu ifade etti. Gerek Kıbrıs Türk tarafı gerekse Kıbrıs Rum tarafında çözüm çerçevesinin bu olduğunun anlaşılması gerektiğini, federasyondan bahsedebilmek için BM’nin çözüm şeklini öncelikle kabul etmenin gerektiğini söyledi.

Tselepsis, 4 yıllık görüşme sürecinde oluşturulan çalışma grupları ve teknik komitelerde yönetim, AB ve ekonomi başlıklarda çok ciddi yakınlaşmalar sağlandığını, ancak toprak, mülkiyet ve güvenlik başlıklarında özlü ilerleme sağlanamadığını belitti.

Komitelerde görüşülen başlıklardan olan toprak, mülkiyet ve güvenlik başlıklarında Talat ile Hristofyas arasında da ilerleme sağlanamadığını ancak yönetim ekonomi ve AB konularında ilerleme sağlandığını, özelikle yönetim konusunda Talat ile Hristofyas arasında hemen hemen görüş birliği sağlandığını aktardı.

Kıbrıs Rum tarafı olarak kendilerinin başkanlık sistemini önerdiklerini ancak bunun karşısında Talat liderliğinde Türk tarafının başkanlık konseyi istediğini aktaran Tselepis, Kıbrıs’ın geçmişindeki acı gerçeklerinden dolayı kendilerinin en iyi çalışabilen sistem olarak gördükleri başkanlık sisteminde ısrar ettiklerini anlattı.

Yönetim başlığında Talat ile Hristofyas arasında çapraz oy konusundaki müzakerelerde, kendilerinin ortak liste önerilerini geri çektiklerini, çapraz oyla ilgili ise her iki toplum diğer toplumun adayına oy vereceği, bir toplumun diğer toplumun adayına oy verirken Kıbrıs Türk oylarının belli bir ağırlıkla ele alınması ve eşitliğin sağlanması konusunda anlaşma sağlandı. Tselepis, bu sistemin diğer toplumda kimin seçileceği ile ilgili iki topluma da eşit hak tanıdığını kaydederek, bunun iki toplum arasındaki köprü kurulmasını ve işbirliğini getireceğine dikkat çekti.

Tselipes, Hristofyas ile Eroğlu görüşmelerinde; Kıbrıs Türk toplum lideri olarak Eroğlu’nun müzakerelerde kalınan noktadan ve anlaşmaya varılan zemin üzerinden devam edileceğine dair BM önünde taahhütte bulunduğunu, ancak Eroğlu’nun bu taahhütte uymadığını ve yürütme erki konusunda çapraz oyu reddettiğini aktardı. Eroğlu’nun dönüşümlü başkanlığı kabul eden ancak çapraz oyu reddeden bir öneri yaptığını ifade eden Tselepis, Kıbrıs Rum tarafı için dönüşümlü başkanlığın ön koşulunun çapraz oy olduğuna işaret etti. Yürütme erkiyle ilgili Talat döneminde varılan anlaşmaların Eroğlu döneminde havaya uçurulduğunu ifade eden Tselepis, havanın olumlu olmadığını aktardı.

Kıbrıslı Türklerin çapraz oyu talep etmesi gerektiğini söyleyen Tselepis, “Kıbrıs Türk toplumu seçilecek Rum aday üzerinde etki sahibi olmak istemiyor mu? sorusunu sordu. Zamanın çözümün aleyhine çalıştığını, Rum tarafında “onlar orada biz burada” anlayışının zemin kazanmaya başladığını aktaran Tselepis, çözümün hem Kıbrıs Türklerine, hem Kıbrıs Rumlarına, hem de Yunanistan, Türkiye ve uluslararası camianın çıkarına olduğunu kaydetti.

Toprak konusunun müzakerelerde neden tartışılmadığı yönündeki bir soruya karşılık Tselepis, toprak konusunu konuşmayı istediklerini ancak Türk liderliğine kendilerini dinlemekten kaçındığını, “eğer bir kısım toprağın geri verilmesi söz konusu değilse biz Kıbrıs Rumlarını nasıl ikna edeceğiz?” diye sordu.

Talat döneminde sağlanan ilerlemenin kamuoyuna neden açıklanmadığı yönünde sorulan soruya, “her şey toz pembe değildi, zorluklar vardı. Dış ilişkilerde ortak dil bulamadık. Üzerine anlaşılan konuların faklı şekilde ortaya konması Eroğlu için bağlayıcı olmayacaktı” diye cevapladı.


Mağusa Söyleşileri Yarın Yapılıyor: Kıbrıs Rum Görüşmeci Heyeti Üyesi Toumazos Tselepis  (13.12.2011)

Gazimağusa Belediyesi “Mağusa Söyleşileri” etkinliğinde Kıbrıs Rum görüşmeci Heyeti Üyesi Toumazos Tselepis’i konuk ediyor.

Rum Başkanlık Ofisi bünyesinde Kıbrıs sorunu ile ilgili özel danışman olarak görev yapan ve müzakere heyeti üyesi olan Toumazos Tselepis, “Ocak zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” konulu söyleşi için Gazimağusa’da olacak. Etkinlik, 14 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapılacak.

Bundan bir süre önce aynı konu başlığı ile 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakerlerden sorumlu özel temsilcisi görevinde bulunan Özdil Nami’yi konuk eden Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs sorununda önemli bir aşama olan ocak zirvesini bu kez Rum tarafının bakış açısıyla ilk ağızdan tartışılmasını sağlayacak. 


Gazimağusa Belediyesi Sayilmayan Nüfusu Sayacak (7.12.2011)

Gazimağusa Belediyesi, 4 Aralık Pazar günü gerçekleştirilen Genel Nüfus ve Konut Sayımı'nda yaşanan eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi amacıyla çalışma başlatıyor. Sayım sonrasında ortaya çıkan aksaklıkların gerçek nüfusun belirlenmesinde yaratacağı sıkıntıları dikkate alan Gazimağusa Belediyesi, bu durumun giderilmesi için önlem alıyor.

Sayılmayanların sayılması için ilgili birimlere yardımcı olmak amacıyla yapılacak çalışmada, Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ni arayarak bilgi vereceklerin sayılması sağlanacak. Konuyla ilgili olarak, Gazimağusa Belediyesi’ne 444 44 62 numaralı telefondan veya gmb@magusa.org e-posta adresinden ulaşılabilecek.

Sayım günü sayılmayanların Gazimağusa Belediye’sine başvurarak isim ve adres bilgilerini vermeleri, bu konuda gereken işlemin yapılabilmesi için yeterli olacak. Gazimağusa Kaymakamlığı’na bildirilecek bu bilgilerin kayda geçirilmesi konusunda girişim ve takip, Gazimağusa Belediyesi tarafından yerine getirilecek.

Kentin gerçek nüfusunun bilinmesi, Gazimağusa Belediyesi’nin devletten aldığı katkı miktarının saptanması açısından büyük önem taşıyor. Bundan önceki nüfus sayımının yapıldığı 2006 yılından bugüne kadar geçen sürede nüfus hareketliliğinin tespiti amacıyla yapılan 2011 Genel Nüfus ve Konut Sayımı'ndan doğru sonuçların elde edilmesi, hem ülkesel, hem de yerel planlama açısından büyük önem taşımaktadır.

Belediyelerin devletten aldıkları katkı miktarlarının belirlenmesinde ölçüt olarak kullanıldığından ve ayrıca, hizmet planlaması yapılırken nüfusun ne kadar olduğunun bilinmesi şarttır. Bu gerçekten hareket eden Gazimağusa Belediyesi, devletten alınan katkıyı etkileyeceği için, hayati öneme sahip nüfus sayısının, kentte yaşayan gerçek nüfusu yansıtmasını sağlamayı amaçlıyor.


Gazimağusa Belediyesi’nden Sanayi Bölgesi’nde Temizlik Çalışması (7.12.2011)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelinde düzenli olarak sürdürdüğü temizlik çalışmalarına ek olarak, daha temiz bir çevre hedefiyle Büyük Sanayi Bölgesi’nde temizlik çalışması yapıyor.

Gazimağusa Belediyesi, temizlik alanında yaptığı yatırımlar ve ulaştığı verimlilik düzeyiyle kent genelinde düzenli temizlik taramaları yaparken, belli bir program çerçevesinde bölgelerde köklü temizlik de yapıyor. Büyük sanayi bölgesini baştan sonra temizlemek için yoğun bir şekilde çalışan ekipler, yol kenarlarındaki otların ve çöplerin temizliğini yaparken büyük çaplı atıklar için ise dozerler kullanılıyor.

Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’nden verilen bilgiye göre, kentin tüm bölgelerini kapsayan bir programın parçası olarak yapılan çalışmalarda, tüm sokakların ayrıntılı temizliğinin yapıldığı belirtildi. Önceden belirlenen bir program çerçevesinde kapsamlı temizlik çalışması yapılacak bölgelerde el broşürleri dağıtılarak vatandaşlara bilgi veriliyor.


Mağusa söyleşileri’nde konuşan eski temsilci Özdil Nami kaydetti: “Türk tarafı da en az Rum tarafı kadar çözümsüzlükten sorumlu tutulacak” (1.12.2011)

Bir önceki dönemde Cumhurbaşkanlığında müzakerlerden sorumlu özel temsilci görevinde bulunan Özdil Nami dün akşam konuk olduğu Mağusa Söyleşileri’nde Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun çapraz oy ve toprak konusundaki tavrı nedeniyle müzakerlerde tıkanma yaşandığını ifade ederek, “Ocak ayından sonra tıkanıklık devam ederse Türk tarafı da en az Rum tarafı kadar çözümsüzlükten sorumlu tutulacak” dedi.

Halen CTP-BG milletvekili ve Dış İlişkiler Sekreteri olarak görev yapan Özdil Nami’nin konuk edildiği “Ocak Zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” konulu etkinlik dün akşam saat 19.00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapıldı.

CTP-BG Milletvekili ve Eski Özel Temsilci Özdil Nami, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun göreve geldiği günlerde BM zemininde müzakerelere devam edeceğini açıkladığını ancak kısa bir süre sonra tavır değiştirdiğini söyledi. Güç Paylaşımı ve Yönetim, AB-Ekonomi, Toprak, Mülkiyet, Güvenlik ve Garantiler olmak üzere 6 müzakere başlığı bulunduğunu ifade eden Nami, Talat döneminde Güç paylaşımı ve yönetim, AB ve ekonomi konularında önemli bir ilerleme sağlandığını söyledi. Talat döneminde mülkiyet konusuna olumlu bir başlangıç yapıldığını, en sona da toprak ve harita konusunun bırakıldığını, egemenlik konusunda tıkanıklığı aşmak için kendilerinin bir paket öneri yaptıklarını anlatan Nami, Mart 2010 tarihine gelindiğinde birçok ilerleme sağladıklarını, özellikle güç paylaşımı ve yönetim konularında yakınlaşma olduğunu göstermek için bunları mutabakat kağıtlarına dönüştürmeyi istediklerini ancak Hrsitofyas’ın bunu kabul etmediğini aktardı. Nami, bu yakınlaşmaları Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde açıklama imkanı olmayınca halkta hayal kırıklığı yaşandığını ifade ederek, göreve gelen Eroğlu’nun sadece yakınlaşma kağıtlarına bağlı olduğunu açıkladığını söyledi. Göreve gelen Eroğlu’nun çapraz oya karşı kökten karşı bir tutum sergilediğini, toprak konusunu ise Türkiye’nin olmadığı bir ortamda kesinlikle konuşmam dediğini hatırlatan Nami, Talat’ın egemenlikle ilgili Türkiye ile birlikte belirlediği kağıtları Eroğlu’nun kabul etmediğini ve İsviçre konfederasyonundan egemenlikle ilgili pozisyon belirlediğini aktardı. New York’a giderken Eroğlu’nun çapraz oyu ayrı referanduma sunulması şartıyla kabul edebileceğini söylediğini, bunun karşısında Hristofyas’ın da dönüşümlü başkanlığı ayrı referanduma götüreceğini söylediğini anlatan Nami, müzakerlerin kısır döngü içinde çıkmaza doğru gittiğini belirtti.

Eroğlu’nun karşı çıktığı çapraz oy konusunda gösterdiği esnekliğin Türkiye’nin telkinleriyle olabileceğini, Ocak ayında tıkanıklık devam ederse BM Genel sekreterinin Güvenlik Konseyi’ne sunacağı raporda hangi tarafın sorumlu olduğunu ifade edeceği duyumlarını aldıklarını aktaran Nami, Ocak zirvesinde tıkanıklık olması durumunda Türk tarafının da en az Rum tarafı kadar çözümsüzlükten sorumlu tutulacağını kaydetti.

Nami, çözüme yönelik olarak herkesin çaba göstermesi gerektiğini, sendikalarla görüşmeler yaptıklarını, ekonomin örgütlerin de hem tabanlarıyla hem kendi aralarında bu konuda çaba ortaya koymalarını istedi. Hükümetin aldığı ekonomik kararların insanların bugününü derinden etkilediğini ve bu nedenle halk arasında Kıbrıs konusunun gündemin gerisine düştüğüne dikkat çeken Nami, Ocak ayına kadar çözüme destek için güçlü bir ses verilmesi gerektiğini kaydetti.


Yağmur Suyu Drenaj Projesi Devam Ediyor (1.12.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin Dumlupınar, Sakarya ve Baykal Bölgeleri için yapacağı Ana Drenaj Hattı Projesi’nin inşasına devam ediliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin Su Master Planı’na bağlı olarak yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde yapılan projede kentin 3 bölgesinin yağmur suları inşa edilecek ana drenaj hattıyla Çanakkale Göleti’ne kanalize edilecek.

Müteahhit şirketler Ahed Construction ve Kayas Contruction tarafından yapılan projede Lefkoşa Çemberi’nden Çanakkale Göleti’ne kadar yaklaşık 1 km’lik ana drenaj hattı döşenecek. Aşırı yağışlardan olumsuz etkilenme riski taşıyan bölgeler olan Dumlupınar, Sakarya ve Baykal’ın yağmur sularını toplayacak ve kanalize edecek kanal bu soruna köklü çözüm olacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, altyapıya ilişkin çalışmaları Kanalizasyon Projesi, Su Master Planı ve Su, Atık Su, Yağmur Suyu Drenaj Master Planı çerçevesinde gerçekleştirdiklerini ifade ederek, Gazimağusa’nın büyük bir kısmı için çok önemli bir altyapı projesinin hayata geçmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kayalp, ana beton kanalın inşa edildiği projede kazıların halen devam ettiğini, inşa edilecek 1 km uzunluğundaki drenaj hattıyla önemli bir ihtiyacın karşılanacağını, projenin tamamlanması için 1 aylık inşaat süresinin kaldığını söyledi. Kayalp, projenin 360 bin TL’lik maliyetinin 200 bin TL’lik kısmının TC Büyükelçiliği tarafından, geriye kalanın ise Gazimağusa Belediyesi özkaynaklarıyla karşılanacağı bilgisini de verdi.


Gazimağusa’da Budama Seferberliği (30.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi kent genelinde kamusal alanlarda sürdürdüğü park-bahçe çalışmaları çerçevesinde kentin ana arterleri ve parklardaki ağaçları buduyor. Hem yol kenarlarında bulunan ağaçların yol güvenliği için yaratabileceği sakıncaları ortadan kaldırmak ve hem de sosyal konut parkının çevre düzenlemesini sağlamak için yoğun çalışma başlatıldı.

Gazimağusa Belediyesi Park Bahçe Birimi’nin temiz ve düzenli çevre yaratılması amacıyla Mustafa Kemal Bulvarı ve Salamis Yolu üzerinde yoğunlaştırdığı çalışmalarında yolun her iki tarafında bulunan okaliptüs ağaçlarının, çürüdüğü için kırılma riski taşıyan veya yol içine doğru uzanan dalları budanıyor. Hem yol kenarındaki ağaçlar hem de Sosyal Konut bölgesi parkındaki ağaçlarda yapılan budamalarda ağaçların yenilenmesi ve gençleşmesi de sağlanmış olacak.

Okaliptüs ağaçlarının Orman Dairesi’nin sorumluluğunda olması nedeniyle ilgili daire ile işbirliğinde yapılan çalışmalar, halen Mustafa Kemal Bulvarı’ndan yürütülürken çalışmalar tamamlandıktan sonra Salamis Yolu’na geçilecek.


Gazimağusa’da Şair Fikret Demirağ’ın İsmi Bir Sokağa Verildi (27.11.2011)

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz ülkemizin şairlerinden Fikret Demirağ’ın ismi Gazimağusa’daki bir sokağa verildi. Kültürün korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması için hassasiyet gösteren Gazimağusa Belediyesi, 1961’den bu yana Kıbrıs Türk şiirinin geçirdiği tüm aşamalarda katkısı olan şiir ustası Demirağ’ın ismini kentin Çanakkale bölgesindeki bir sokakta yaşatacak.

Kültür-sanat alanında yaptığı çalışmaları yanında ülkemizde bu alanda hizmet vermiş kişilere gereken önemi vermeye devam eden Gazimağusa Belediyesi, yarın(28 Kasım) ölüm yıldönümü olan Demirağ’ın anısının Kıbrıs Türk kültürü ile birlikte yaşatılmasını amaçlıyor.


Özdil Nami Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Olacak (26.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi “Mağusa Söyleşileri” etkinliğinde Cumhurbaşkanlığında özel temsilci görevinde bulunan Özdil Nami’yi konuk ediyor.“Ocak Zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” konulu söyleşi 30 Kasım Çarşama günü saat 19.00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan isimleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam ettiği Mağusa Söyleşileri’nde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde milletvekili ve dış ilişkiler sekreteri olarak görev yapan 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın müzakerelerden sorumlu eski temsilcisi Özdil Nami ile Kıbrıs sorununda önemli bir aşama olan ocak zirvesi özelinde Kıbrıs sorunu tartışılacak. Bu yıl içinde 7’si düzenlenen Mağusa Söyleşileri etkinliğinde konular, uzmanların sunumları ve izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

Özdil Nami’nin özgeçmişi:
23 Mayıs 1967’de Londra’da doğdu. 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İ.İ.B.Fakültesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında University of California, Berkeley’de Finans dalında master yaptı.

1993 yılında Erdil&Sons Ltd.’de direktör olarak çalışmaya başladı. 1993-1997 yılları arasında DAÜ, YDÜ ve Lefke Üniversitelerinde ekonomi, finans ve diğer işletme bölümü dersleri verdi. 1997-2000 döneminde KKTC Cumhurbaşkanlığı’nda ‘Siyasi Analiz Görevlisi’ olarak bulundu. 2000-2001 yıllarında Kıbrıs Türk Ticaret Odası Meclis Üyeliği; 2001-2003 yılları arasında da KKTC İşadamları Derneği Başkanlığı görevlerini yürüttü. Kıbrıs konusu ve KKTC ekonomisi hakkında birçok konferans ve seminerde sunuşlar yaptı. Ocak 2005’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi üyeliğine Kıbrıs Türk Toplumu Temsilcisi olarak seçildi. Mart 2005 tarihinde Avrupa Birliği Parlamentosu Sosyalist Grubuna gözlemci üye olarak atandı.

14 Aralık 2003 Genel seçimlerinde, 20 Şubat 2005 ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. İngilizce ve Almanca bilir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Mağusa Söyleşileri’nde “Kıbrıslı Türklerde Partileşme Süreci” Konuşuldu (24.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi, dün akşam gerçekleştirdiği “Mağusa Söyleşileri” etkinliğinde Kıbrıs Türk siyasetinin önemli isimlerinden olan İsmail Bozkurt’u konuk etti. “Kıbrıslı Türklerde Partileşme Süreci” konulu söyleşide konuşan İsmail Bozkurt, Kıbrıs’ın İngiltere’nin eline geçtiği 1878 yılından itibaren Kıbrıs Türk Toplumu’ndaki siyasi örgütlenmeleri anlattı.

Bozkurt, 1880'li yıllarda kurulan Kıraathane-i Osmani’nin Kıbrıs Türklerinin ilk siyasi örgütlenme hareketi olduğunu, 1918’de toplanan Meclis-i Milli’nin amaç olarak Kıbrıs adasının Osmanlı’ya geri verilmesini savunduğunu söyledi. İngiliz Yönetimi’nin kurduğu kavanin Meclisi’nin 1931 yılına kadar görev yaptığını, 1931’de çıkan isyanla İngiliz yönetiminin bütün seçimleri iptal ettiğini söyleyen Bozkurt, İngiliz yönetimin bu kararının bir kitleye dayalı olarak seçim kazanan ilk lider olan Necati Özkan’ı sıfırladığını belirtti.

1943’te içinde azınlık sözcüğü geçen Kıbrıs Adası Türk Azınlıklar Kurumu(KATAK)’nun kurulduğunu, ardından Dr Fazıl Küçük’ün Milli Halk Partisi, daha sonra ise Kıbrıs Türktür Partisi’nin kurulduğunu, 1945’te ise ilk sol hareket olarak Türk Amele Birliği Sendikası’nın ortaya çıktığını anlattı. 1960’ta kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin çok kapsamlı bir anayasaya sahip olmasına rağmen siyasi partilerle ilgili madde içermediğine dikkat çeken Bozkurt, 1960’dan sonra ikli toplumun ayrı ayrı seçim yaptığını ifade etti. 1970’te kendisinin de politikaya girdiği yılda CTP’nin kurulduğunu, ardından TKP’ye dönüşen Halkçı Parti’nin ve 1975’te ise UBP’nin kurulduğunu aktardı.

100 yıllık siyasi yaşamımızda 60 kadar siyasi oluşumun var olduğu bilgisini veren Bozkurt, İngiliz döneminde seçim için değil daha çok kamuoyu oluşturmak için örgürlerin kurulduğunu söyledi. Mecliste belirleyici olarak her zaman 4 partinin olduğunu, 1990’a kadar sağ oyların yüzde 60, sol oyların ise yüzde 40 oranında olduğunu ifade etti.


İsmail Bozkurt Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Olacak (20.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi, 2011 yılı içinde 6.’sını gerçekleştireceği “Mağusa Söyleşileri” etkinliğinde Kıbrıs Türk Toplumunda siyasi ve kültürel alanda önemli çalışmaları bulunan İsmail Bozkurt’u konuk ediyor.“Kıbrıslı Türklerde Partileşme Süreci” konulu söyleşi 23 Kasım Çarşama günü saat 19.30’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan isimleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam ettiği Mağusa Söyleşileri’nde 1970- 90 arasında dört dönem milletvekilliği yapan, Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı görevinde bulunan, 1983 ile 1987 yılları arasında Toplumcu Kurtuluş Partisi başkanlığını yapan Kıbrıs siyasetinin önemli isimlerinden İsmail Bozkurt’la partileşme süreci tartışılacak.

Kıbrıs Türk halkının çok partili demokratik hayata geçmesinde büyük katkıları olan, anayasa ile birçok yasanın yapılmasında etkin görevler üstlenen Bozkurt, 1990’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet partilerinin ortak adayı olmuştu. Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

İsmail Bozkurt’un Özgeçmişi:
24 Şubat 1940 yılında Güney Kıbrıs’taki Lârnaka ilçesine bağlı Boğaziçi (Aytotoro) köyünde doğdu. İlkokulu köyünde, ortaokulu Lârnaka Türk Ortaokulu’nda, liseyi Gazimağusa Namık Kemal Lisesi’nde okudu. Daha lise yıllarında toplumsal olaylarla ilgilenmeye ve aktif görev almaya başladı. Türk Mukavemet Teşkilâtı(TMT)’na girdi. 1958’de liseyi bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne devam etti. Üniversite öğrencisi iken, Ankara’da kurulan ilk Kıbrıslı öğrenci derneği olan Siyasal Bilgiler Fakültesi Kıbrıslı Öğrenciler Derneği’nin başkanlığını yaptı. 1962 yılında mezun oldu. Ayni yıl Türk Cemaat Meclisi’nin “Belediyeler Müfettişliği” görevine getirildi. Bu arada Boğaziçi Doğanspor Başkanlığı, Kıbrıs Mülkiyeliler Birliği Başkanlığı, İktisadî Araştırmalar Kurumu ve Gençlik Gücü Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 1964’te Geçitkale – Boğaziçi bölgesini oluşturan köylerin “Mücahit Komutanı” olarak görev yaptı. 1967 sonuna kadar bu görevde kaldı. 1970’te milletvekili seçildi. 1990’a kadar 4 dönem milletvekili olarak görev yaptı. 1973-75 arasında Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı görevini yürüttü. 1975 ve 1983’te kurulan iki Kurucu Meclis’te görev yaptı. Anayasaların yapılmasında etkin görev yüklendi. 1983’te Toplumcu Kurtuluş Partisi Genel Başkanlığı’na seçildi. Bu görevi 1987’ye kadar sürdü. 1985-86 arası KKTC Turizm ve Kültür Bakanlığı yaptı. Kıbrıs Türk halkının çok partili demokratik hayata geçmesinde büyük katkıları oldu. Anayasa ile birçok yasanın yapılmasında etkin görev yaptı. Kültür Bakanlığı döneminde birçok ilklere imza attı. 1990’da muhalefet partilerinin ortak adayı olarak Cumhurbaşkanlığına aday oldu, ancak seçimi kaybetti. 1993-95 arasında Kıbrıs Türk Sanatçı ve Yazarlar Birliği Başkanlığı yaptı. 1995-2002 yılları arasında Doğu Akdeniz Üniversitesi bünyesi içinde, Kıbrıs Araştırmaları Merkezi’nin başkanlığını yürüttü. İlk kez çok sayıda bilimadamının katılımı ile Kıbrıs Araştrmaları Kongreleri gerçekleştirildi. Bu bağlamda Kıbrıs Araştırmaları Dergisi (Journal for Cyprus Studies)’ni yayımlamağa başladı ve 1995-99 yılları arasında bu derginin genel yayın yönetmenliğini yaptı. 1998’den beridir KIBATEK(Kıbrıs, Balkanlar, Avrasya Türk Edebiyatları Vakfı)’in başkanlığını yürütmektedir. 1998’de kurulan KIBATEK için bugüne kadar onbeş uluslararası şölen ve sempozyum düzenledi. Birçok kitabın yayınlandığı KIBATEK Yayınları’nı hayata geçirdi. İsmail Bozkurt Kıbrıs Türk halkının sosyal, kültürel, sanatsal gelişim ve tanıtımında önemli rol oynayan pek çok ilke imza attı. “Yusufçuklar Oldu Mu?” romanı Bulgarca ve Makedonca’ya, “Mangal” romanı Makedonca’ya çevrildi. “Bir Gün Belki” ve Yusufçuklar Oldu Mu?” romanları ile “Gölge ile Bücür” adlı öykü kitabı Azerbaycan Türkçesi’ne aktarıldı. “Bir Gün Belki” Azerbaycan’da 2004 yılının en iyi kitabı seçildi. Yine “Bir Gün Belki”nin Ukranca’ya çevrildi.

Ulusal ve uluslararası ödüller ve beratlar kazandı. Ali Diplomasi Üniversitesi (Bakû), Vektor Uluslararası İlim Merkezi (Bakû), Asya Üniversitesi (Bakû) tarafından üç kez fahrî doktora ünvanı ile onurlandırıldı.


Mağusa'da 2. Etap Kanalizasyon Projesi'nin ihale sözleşmesi imzalandı (17.11.2011-T.A.K.)

 • 6 Ayda Tamamlanacak Projede 6 Bin 254 Metre Kanalizasyon Döşenecek

Gazimağusa’da 2. Etap Kanalizasyon Projesi’nin ihale sözleşmesi imzalandı.

Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen törenle ihale sözleşmesine, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile yüklenici firma Emek İnşaat Şirketi Direktörü Mehmet Kahveci imza attı.

2. Etap Kanalizasyon Projesi; 1. Etap Kanalizasyon Projesi alanı içinde yer alan, ancak projeyi finanse eden AB tarafından 1974 yılı öncesinde Rum malı olduğu gerekçesiyle proje kapsamı dışında tutulan yaklaşık 19 bin metrelik alanın 6 bin 254 metrelik bölümünü içeriyor.

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile Gazimağusa Belediyesi öz kaynaklarıyla finanse edilecek ve toplam maliyeti 1 milyon 525 bin TL olan 2. Etap Kanalizasyon Projesi’nin 6 ayda tamamlanması hedefleniyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte 1. Etap’ta yer alan Karakol, Sakarya, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerinin tamamı kanalizasyona kavuşmuş olacak.

AB’nin kapsam dışında tutuğu geriye kalan yaklaşık 13 bin metrelik alanın kanalizasyon çalışması da üçüncü etap olarak önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirilecek.

KAYALP
Belediye Başkanı Oktay Kayalp, imza töreninde yaptığı konuşmada, kentte 1,5 yıldır yoğun bir kanalizasyon çalışması devam ettiğini hatırlatarak, Gazimağusa’da yüzyılın projesi olarak nitelendirdiği kanalizasyon projesinin kentin çağdaş bir kent olarak devam edebilmesi açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

Kayalp, ikinci etap projenin finansmanının Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarından karşılanacağını kaydederek, katkılarından ötürü Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ile Büyükelçilik çalışanlarına ve TC Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.

Kayalp, ikinci etaptaki amaçlarının, birinci etapta AB projesi kapsamı dışında tutulan ve eksik kalan bölgeleri tamamlamak olduğunu ifade etti.

Projenin 6 ayda tamamlanacağını kaydeden Kayalp, birinci etap kanalizasyon çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bu tamamlanana kadar ikinci etabın da tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Kayalp kanalizasyon çalışmalarıyla birlikte evsel bağlantıların da devam ettiğine işaret ederek, evsel bağlantıların hane başına maliyetinin 3 bin ile 6 bin TL arasında olduğunu, diğer belediyelerde bu maliyetlerin vatandaş tarafından ödendiğini, Gazimağusa Belediyesi olarak evsel bağlantı maliyetlerini üstlendiklerini, vatandaşlardan bağlantı harcı olarak sadece bin TL alınacağını belirtti.

KAHVECİ
Emek İnşaat Şirketi Direktörü Mehmet Kahveci de, kanalizasyon projesinin ikinci etabının Gazimağusa halkına hayırlı olması dileğinde bulundu.

Projenin kent halkı için hayırlı bir iş olduğunu kaydeden Kahveci, ekonomik sıkıntıların olduğu bir dönemde piyasaya para akışı sağlaması açından da önemli bir proje olduğunu vurguladı.

Kahveci, birinci etapta edindikleri tecrübeyle ikinci etap çalışmayı daha rahat şekilde tamamlayacaklarını, projeyi öngörülen süreden önce de tamamlayabileceklerini belirti.

Birinci etap çalışmalarda trafik açısından yaşanılan sıkıntıların hatırlatılması üzerine Kahveci, birinci etabın içme suyu ana hatları ve pompa istasyonlarını da kapsadığı için 4 kez kazı yapmak durumunda kaldıklarını, ikinci etabın ise mevcut hatların devamı niteliğinde olduğu için derin kazılar yapılmayacağını ve bir kez kazmak suretiyle projeyi tamamlayacaklarını, trafik açısından daha az sıkıntı yaşanacağını kaydetti.

Kahveci, “İkinci etapta rahatsızlık daha az olacak. Hiç rahatsızlık olmadan da kanalizasyona sahip olmak mümkün değil” diyerek vatandaşlardan anlayış beklediklerini kaydetti.


İkinci Bahar Yaşam Kulübü Hala Sultanı Ziyaret Etti (4.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarına özel hizmetler sunduğu İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyeleri Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret etti. 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a evde bakım ve sağlık hizmeti sunan Gazimağusa Belediyesi’nin İkinci Bahar Yaşam Kulübü, etkinliğe katılan yaklaşık 600 üyesiyle dün renkli bir gün geçirdi.

İslamiyette kutsal bir yer olarak kabul edilen Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret eden üyeler Larnaka’da öğle yemeği yedikten sonra saat 16:00 sıralarında kuzeye döndü. Gezi sırasında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için hazırlıklarını titizlikle yapan kulüp görevlileri, üyelerinin memnuniyetini kazandığı başarılı bir organizasyon gerçekleştirdi. Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret sırasında ibadet eden üyelerin, zaman yolculuğuna çıkarak nostalji yaşadıkları da görüldü. Kulüp üyleri eski dostlarla görüşmeye vesile olan gezide, bol bol sohbet ederek eski günleri yad etti.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü, tamamen ücretsiz olan üyelik sistemine göre her ay 2 bini aşkın üyesini evlerinde ziyaret ederek onlara düzenli olarak tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri, kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerinde bakım onarım hizmetlerinin yanı sıra sosyal etkinlikler de sunuyor.


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır (3.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 no’lu telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parkları’nın temizliğine de devam edilecek. Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlar da arayabileceği bir ekip hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 8604695 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci, üçüncü ve dördüncü günü kapalı olacak. Bayramın arife günü olan Cumartesi ise 14:00 ile 18:00 saatleri arasında karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali, Bayramın Dördüncü günü manav bölümü hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.


Mağusa Söyleşileri Konuğu Ulus Irkad'dı (2.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin “Mağusa Söyleşileri” etkinliğine konuk olan araştırmacı-yazar Ulus Irkad “1974 Baf çarpışmaları ve Kocatepe olayı”nı anlattı. Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda dün akşam yapılan etkinlikte Ulus Irkad o yıllara dair yaşanmış olaylar anlatırken, Baft’ta 36 yıl önce yaşanan çatışmalar ve Kocatepe’nin halen gizemini koruyan batırılma olayı izleyenlerin görüşleriyle açılarak tartışıldı.

“1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” adlı kitabın yazarı olan Ulus Irkad 15 Temmuz 1974 olaylarını araştırırken çok yönlü bir araştırma yaparak bilimsel davrandığını ifade etti. Irkad, Türk savaş uçakları tarafından batırılan Kocatepe’nin Türkiye’de tek taraflı tartışıldığını, o tarihte Baflılar’ın yaşadıklarının gözardı edildiğini, Baf’ın düşüşü ile Kocatepe Gemisi’nin bağlantılı olduğunu anlattı.

Irkad, 3 bin nüfuslu Baf’ta 12 yaşından itibaren erkek çocukların mevzilerde görev aldığını,10 bin kişilik Yunan ordusunun çıkarma yaptığı Baf’ın Lesbos isimli Rum savaş gemisinin 21 saat süren bombardımanının ardından düştüğünü söyledi. Türk ordusunun Girne’den çıkarma yapmaya başlamasıyla müdahalenin Baf’ta da olacağı beklentisine girdiklerini aktaran Irkad, mevzilerde üniversiteli öğrenciler, mücahitler ve 12, 14 ve 17 yaşlarında pekçok çocuğun bulunduğunu anlattı.


Marketlere Gıda Denetimi (2.11.2011)

Gazimağusa Belediye ekipleri kent genelindeki marketlerde gıda denetimlerine devam ediyor. Sağlık ve Zabıta biriminden oluşan ekiplerin kent genelinde düzenli olarak yaptığı çalışmalarda her türlü gıda imalatı ve satışı yapan işyerleri denetim altında tutuluyor.

Denetimler kapsamında kentteki marketleri teker teker dolaşan ekipler tarihi geçmiş ürünleri, işyerlerinin genel hijyen koşullarını ve satışa sunulan ürünlerin sağlığa uygunluğunu kontrol ediyor.

Kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesi ve gerekli hijyen koşullarına sahip olması için yapılan denetimler, sağlık kartları ve işletme izinlerinin kontrolünü de kapsıyor.

Belediye yetkilileri, yapılan denetimlerde sağlık şartlarına uygun olmayan ve tarihi geçmiş ürün bulunduran işyerlerine gerekli işlemlerin yapıldığını bildirerek, kent genelini kapsayan kontrollerin sağlık denetim sürecinin bir parçası olarak devam edeceğini, insan sağlığına tehdit oluşturabilecek şartlara geçit verilmeyeceğini kaydettiler.


İkinci Bahar Yaşam Kulübü Hala Sultan'ı Ziyaret Ediyor (1.11.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarına özel hizmetler sunduğu İkinci Bahar Yaşam Kulübü, Güney Kıbrıs’ta bulunan Hala Sultan Tekkesi’ne bir gezi düzenliyor. 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a evde bakım ve sağlık hizmeti sunan Gazimağusa Belediyesi’nin İkinci Bahar Yaşam Kulübü, 3 Kasım Perşembe günü üyelerini yine sosyal içerikli bir etkinlikte buluşturacak.

Yaklaşık 600 üyenin katılacağı etkinlik, islamiyette kutsal bir yer olarak kabul edilen Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaretin yanında Larnaka gezisi ve öğle yemeğini de kapsıyor. Etkinlik için kentin belirlenen noktalarından hareket edilerek saat 10:00’da Akyar Sınır Kapısı’ndan güney Kıbrıs’a geçilip, saat 16:00’da ise kuzeye dönülecek. İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerini telefonla arayarak davette bulunan birim görevlileri yaklaşık 600 üyenin geziye katılacakları bildirimini aldı. İkinci Bahar Yaşam Kulübü görevlileri, gezi sırasında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için tüm organizasyonel hazırlığı titizlikle yaptı.

Tamamen ücretsiz olan üyelik sistemine göre Yaşam Kulübü görevlileri tarafından her ay ziyaret edilen ve düzenli olarak tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri yapılan üyelere kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerinde bakım onarım hizmetlerinin yanı sıra sosyal etkinlikler de sunuluyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, üyelerine ikinci baharını gerçek anlamda yaşatmayı görev edinen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği gezi etkinliğinin bu yıl Güney Kıbrıs’taki Hala Tekkesi’ne yapılacağını söyledi.

Kayalp, Hala Sultan Gezisinin yıl içinde gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerden biri olduğunu söyleyen Kayalp, çağdaş hizmetler sunan ve sürekli büyüyen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün halkın güvenini kazandığını belirti. Kayalp, üyelerinin yaşamlarına büyük kolaylık sağlayan İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün üyelerini bir araya getirmesi ve onları sosyal ortamlarda buluşturması açısından gezi etkinliğine büyük önem verdiklerini de kaydetti.

 


Mağusa Söyleşileri Konuğu: Ulus Irgat (31.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin araştırmacı-yazar Ulus Irkad’ı konuk edeceği “Mağusa Söyleşileri” etkinliği yarın yapılıyor. “1974 Baf çarpışmaları ve Kocatepe olayı” konulu söyleşi yarın (1 Kasım) 19:30’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yer alacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan isimleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam ettiği Mağusa Söyleşileri’nde Araştırmacı-yazar Ulus Irkad’ın yakın tarihimizden bir kesite ışık tutan “1974 Baf Çarpışmaları ve Kocatepe Olayı” adlı kitabında yer verdiği anılarını anlatacak. Halen Türkiye medyasında tartışılan bir konu olarak 20 yıldır içinde bilinmeyen noktalar barındırn Kocatepe Olayı, izleyenlerin görüşleriyle tartışılacak.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığın Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Tarihi Çeşmelere Bakım Onarım Çalışması (28.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi, Osmanlı döneminde halkın su ihtiyacının karşılanması için inşa edilen çeşmeleri tarihi dokusuna uygun olarak bakım ve onarımdan geçirdi.

Kent genelindeki tarihi mirasın korunması ve geliştirilmesi için eski eserlerle ilgili görev üstlenmeye devam eden Gazimağusa Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nden aldığı kaynakla kentin suriçinde bulunan tüm tarihi çeşmelere yeniden hayat verdi.

Ülkemizin önemli tarihi miraslarından olan ve günümüze kadar gelebilen Cafer Paşa Çeşmesi, Kuru Çeşme, Şömineli Ev Çeşmesi, Mustafa Paşa Camii Çeşmesi, Sinan Paşa Camii Çeşmesi, Meydan Çeşmesi’nde yapılan bakım onarım çalışmasıyla bu yapıların korunması sağlandı. Yıkılmaya yüz tutan çeşmeler için hidrolik kireç ve sıvı harç kullanılarak yılların getirdiği yıpranmışlığın önüne geçildi. Çalışmalarda, tarihi yapıların dokusuna uygun malzemeler, taşlar ve eserlerin temizlenmesiyle ilgili özel teknikler uygulandı. Tamirat işlemlerinde zaman içinde eserler üzerinde oluşan yabancı maddeler de giderilerek eserlere orijinal renklerinde yeniden hayat verildi.

Geçmişte halkın su ihtiyacını karşılamak için belediyeler veya zenginler tarafından yapılan çeşmeler, dikdörtgen şekilde sağlı sollu iki ayak üzerinde, önde Osmanlı kemeri, kemerin içinde üzerinde Osmanlıca yazan mermer veya taştan oyuk, oyuğun ortasında ise su çeşmesi olacak şekilde inşa edilirdi. Esas yapı malzemesi kireç olan çeşmeler, suyu arka taraflarında bulanan su haznelerinden alıyordu.

 


Kaliteli ve Verimli Hizmet İçin Stratejik Planlama Çalışması (23.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi, hizmetlerde verimliliği artırmak amacıyla Managment Centre (Yöneticilik Merkezi) işbirliğinde hizmet içi eğitim çalışması başlattı. Managment Centre’in eğitmenleriyle belediye personelinin 1 yıllık süreçte yapacağı çalışmalarda “Kurumsal Yönetim Projesi” ile Gazimağusa Belediyesi’nin geleceğe yönelik stratejik planlaması belirlenecek. Süreç sonunda etkin kalite yönetim sistemini tanımlayan bir standart olan ISO 9001 Belgesi (International Organization for Standardization) ile belediye hizmetleri uluslararası standartlar bütününe kavuşmuş olacak.

Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapılan ilk çalışmaya Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Managment Centre Direktörü Bülent Kanol, merkez eğitmenleri ve belediye personeli katıldı. Managment Centre eğitmenleri Memduh Erişmen ve Aslı Özgen Eren, çalışmalarda takip edilecek sistem ve yöntem hakkında çalışanlara bilgi verdi. Belediyede bulundukları görevlerle ilgili ayrıntılı bilgi paylaşması için her belediye personeline bilgi ve anket formları dağıtıldı. Personelin belediyedeki görevleriyle ilgili yapacağı öneriler süreç sonunda rapora dönüşerek belediyenin gelecek planlamasında önemli bir rol oynayacak.

Stratejik Gelişim Planı Oluşturulması, Kalite Yönetim Planı ve Kapasite Gelişim Planı olmak üzere 3 ana hizmet içi eğitim çalışmasıyla belediyenin gelecekte ulaşmak istediği durumla ilgili saptamalar yapılacak, Kurumsal Yönetim Projesi’yle de kurumsallaşma yolunda daha sağlam adımlar atılacak.

Kayalp: “Çalışma daha verimli ve daha kaliteli hizmet üretmek için yapılıyor”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediye çalışmalarıyla ilgili geleceğe dönük stratejik plan hazırlama ve iç organizasyonda daha verimli, daha kaliteli hizmet üretmek için yapılacak çalışmayı Managment Centre ile birlikte yürüteceklerini, geçmişte yapılan benzer çalışmanın belediyenin organizayson şeması, mali yapısı ve idari yapısının düzenlenmesine önemli katkı koyduğunu belirtti. Bir yıllık çalışma sürecinde perşembe günleri yapılacak çalışmanın hizmet içi eğitimin bir parçası olduğunu, katılımcı bir yaklaşımla belediye personelinin görüşleriyle birlikte belediye hizmetlerinin yeniden organize edileceğini söyledi.

Kanol: “Gazimağusa Belediyesi ülkemizde lider belediye konumunda”
Managment Centre Direktörü Bülent Kanol ise yaptığı konuşmada, halkın gözünde lider bir belediye olan Gazimağusa Belediyesi’nin sürekli bir gelişim içinde olduğunu, geçmişte belediye ile yaptıkları çalışmanın sonuçlarının hayat bulduğunu görmenin kendileri için mutluluk verici olduğunu söyledi. Kanol, belediyelere yönelik stratejik gelişim planları ve kalite yönetim planlarının uzmanlık alanları olduğunu, Gazimağusa Belediyesi’nde öncelikle durum tespiti yaptıktan sonra daha verimli hale gelmek için neler yapılabileceğinin tespitlerinin yapılacağını söyledi.

 


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Yeni Dönem Çalışmalarına Hız Verdi (16.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Ekim ayının başında başladığı 2011-2012 dönemi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Mağusa Gençlik Merkezi(MAGEM) bünyesinde faaliyet gösteren Halk Dansları Topluluğu, çalışmaların yapıldığı Atatürk Kültür Salonu’nda Ekim ayı boyunca yeni kayıt kabullerini sürdürüyor.

Minikler, orta, büyük ve yetişkinler olmak üzere 4 ayrı kategoride, 6 yaşından 25 yaş üstüne kadar geniş yelpazede bir dansçı profiline sahip Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, halen 250 dansçısıyla Kıbrıs Türk kültürüyle ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl ilk kez olarak 2005 yılı doğumlulardan da kayıt kabul ediliyor. Hafta içi her gün 17.30- 19.00 saatleri arasında Atatürk Kültür Salonu’na gidilerek kayıt yapılabiliyor.

Büyük bir halkdansları okulu olarak her yıl hem ülke dışında hem de ülkemizde önemli temsiliyetler yerine getiren Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Gazimağusa’nın ve ülkemizin kültürünün tanıtılmasına katkı koymaya devam ediyor.

 


Mağusa Söyleşileri Yarınki Konuğu Serdar Denktaş (11.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği “Mağusa Söyleşileri” etkinliği yarın yapılıyor. Demokrat Parti Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş’ın konuk edileceği “Dünüyle Bugünüyle Kıbrıs” konulu söyleşi yarın (12 Ekim) saat 20:00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yer alacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan isimleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam ettiği Mağusa Söyleşileri’nde uzun yıllardır hem parti başkanı hem de milletvekili olarak Kıbrıs Türk siyasetinin içinde olan Serdar Denktaş’ı katılarak Kıbrıs Türk siyasetini anlatacak.

1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçilen, 1990-1992 tarihleri arasında İçişleri Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yapan Serdar Denktaş, çeşitli devlet ve parti görevlerinde bulunduğu siyasi yaşamına 2002 Aralık ayından itibaren Demokrat Parti Genel Başkanı olarak devam etmektedir.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

Serdar Denktaş’ın Özgeçmişi:
“1959 yılında Lefkoşa’da doğdu. İngiltere’de London College of Printing’de matbaacılık eğitimini bitirdikten sonra University of Cardiff’te ekonomi eğitimi gördü. Cardiff’te Türk Öğrenci Derneğini kurdu ve ayni zamanda Öğrenci Birliği Yönetiminde yer aldı. KKTC’de 1986’da K.K.Kültür Derneği’ni, 1989’da da Genç İşadamları Derneği’ni kurarak ilk başkanlığını yaptı. Kıbrıs Kredi Bankası Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. 1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi. 20/6/1990-15/5/1992 tarihleri arasında İçişleri Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı. 1992’de İçişleri Bakanlığından istifa ederek daha sonra Dokuzlar hareketine dönüşen parti içi muhalefetin başını çekti ve arkadaşları ile birlikte Parti’den ihraç edildikten sonra Demokrat Parti’nin kuruluşunda yer aldı. 1992-1993 yılları arasında Demokrat Parti’den Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu.1993 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve 1/1/1994-18/1/1995 tarihleri arasında Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. 1996 yılında partisinin Genel Başkanlığına seçildi. 16 Ağustos 1996 tarihinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev aldı. 2000 Yılında Parti Genel Başkanlığı’ndan istifa etti ve 2001-2003 yılları arasında Turizm ve Çevre Bakanlığı görevini yürüttü. 2002 Aralık ayından itibaren yeniden Demokrat Parti Genel Başkanlığını yürütmektedir.6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler - Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.Yayınlanmış iki kitabı vardır. 20 Şubat 2005 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi.28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler – Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimlerinde yeniden Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. İngilizce ve Almanca bilir.Evli ve üç çocuk babasıdır.”

 


Kanalizasyon Projesinin 2. Etabı İçin İhaleye Çıkıldı (9.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi, tamamlanma aşamasına gelen 1. Etap Kanalizasyon Projesi’nden sonra 2. Etap için de harekete geçti. 2011 yılı sonunda kentin yaklaşık 20 bin nüfusunu kanalizasyon altyapısına kavuşturacak 53 km’lik 1. Etap Kanalizasyon Projesi’nin dışında kalan bölgeler için hazırlanan 2. Etap Kanalizasyon Projesi‘nin ihale süreci başladı. Proje için gerekli teminat şartlarını yerine getirecek firmalardan 28 Ekim 2011 Cuma günü saat 14.00’a kadar teklif kabul edilecek.

1. Etap Kanalizasyon Projesi kapsamındaki bölgelerden olan Karakol, Sakarya, Dumlupınar ve Baykal bölgelerinde AB projesi dışında kalan belli başlı sokaklar için yapılacak projede, toplam 6 bin 254 km kanalizasyon hattı döşenecek.

TC Büyükelçiliği’nin katkısı ve Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla hayata geçecek 2. Etap Kanalizasyon Projesi sonucunda Karakol, Sakarya, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerinin her noktası eksiksiz olarak kanalizasyon şebekesine sahip olacak. Proje için 6 aylık inşaat süresi öngörülüyor.

1. Etap Kanalizasyon Projesi tamamlanıyor
18.2 Milyon Euro’luk kaynakla AB’nin finanse ettiği 1. Etap Kanalizasyon Projesi tamamlanma aşamasına geldi. Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayan ilk etap kanalizasyon projesi 20 bin kişiye kanalizasyon altyapısı sunacak. Avrupa Birliği yetkililerinin kontrolünde Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu şirketler birliği tarafından yürütülen projede, 53 km’lik ana şebeke hattı tamamlanmak üzere. DAÜ karşısında Bahriyeli Sokak, Cahit Sıtkı Tarancı Sokak, Serbest Liman yolu ve Ziya Gökalp Caddesi’nde yapılacak çalışmalardan sonra ilk etap projenin yeni yıldan önce tamamlanması hedefleniyor.

Evsel bağlantı çalışmaları devam ediyor
Ana kanalizasyon şebekesi ile paralel olarak yürütülen evsel bağlantı çalışmaları da devam ediyor. Sakarya, Dubleks Sosyal konutlar, Küçük Sanayi, Baykal ve Dumlupınar’da devam eden evsel bağlantı çalışmalarında evlerin ana şebeke hattına bağlantıları yapılıyor. Evsel çalışmalar Karakol, Sakarya Merkez ve Yenişehir’de 2 ay sonra başlaması planlandı.

Her konut veya işyerinin şebekeye bağlantısı için yapılacak tüm kazı işlerinin bedeli olan yaklaşık 3 bin TL’lik maliyetin tamamı ve tüm evsel bağlantıların toplam maliyeti olan 7 milyon TL’lik finansman Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.

KAYALP: “100 yılın projesinde ilk büyük adım tamamlanıyor” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 100 yılın projesi olarak gördükleri Kanalizasyon Projesi’nin ilk büyük adımı olan 1. Etabının hayata geçmesine çok kısa bir süre kaldığını, ihalesine çıktıkları 2. Etap Projeyle de AB projesi dışında kalan bölgelere kanalizasyon altyapısı inşa edeceklerini söyledi.

Kayalp, AB finansmanıyla ana şebeke inşası tamamlanmak üzere olan Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerinde evsel bağlantıların Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla yapıldığını, Kuzey Kıbrıs’ın diğer yerleşim birimlerinde vatandaşların ödediği evsel bağlantı kazıları için Gazimağusa’da vatandaştan ücret alınmayacağını kaydetti.

Kanalizasyon Projesi’nin hem mali boyutu hem etkileyeceği insan sayısı olarak kentin bugüne kadarki en büyük projesi olduğunu söyleyen Kayalp, 2012’nin ilk aylarında evsel bağlantıları tamamlanan bölgelerin aşama aşama şebekeye bağlanacağını ve sistemin çalışmaya başlayacağını söyledi.

1. Etap Kanalizasyon Projesi’nde kanalizasyon ağının inşasıyla birlikte 46 km uzunluğunda su hattının da döşendiğini aktaran Kayalp, ayrıca kentin kanalizasyona bağlanacak bölgelerine hizmet verecek Atık Su Arıtma Tesisi’nin inşasının bitmek üzere olduğunu, tesisin tam kapasite devreye girmesiyle 8 bin ton arıtma kapasitesiyle 62 bin nüfusa hizmet verebileceği bilgisini verdi.


2. MAGEM Yol Bisikleti Yarışı Yapıldı (9.10.2011)

KKTC  Bisiklet Federasyonu ve Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)'in ortaklaşa düzenlediği II. MAGEM Yol Bisikleti Yarışı bugün Gazimağusa Belediyesi önünde Polat Paşa Bulvarı’nda gerçekleştirildi.

 

Yarışta büyükler kategorisinde:
1. Besim Tel (Küçük Kaymaklı)

2. İbrahim Albay (MAGEM)

 

Gençlerde:
1-Arda Alibaba (MAGEM)

2-Ali Bostancı (DAÜ)

3-Güner Şahbaz (Küçük Kaymaklı)

 

Yıldız –A-:

 1. Soner Akbaş (YDÜ)
 2. Hüseyin Topal (Küçük Kaymaklı)
 3. Aral İrtem (YDÜ)

Yıldız -B- :

 1. Günday İnançoğlu (MAGEM)
 2. Özker Özçelebi (MAGEM)
 3. Birol Kılıç (MAGEM)

Master +30:

 1. Kutret Güloğlu (MAGEM)
 2. Ali Sükan (A. Takımı)
 3. Ali Şekerci (A.Takımı)

Bayanlar:
1-Fezile
Işık (Lefkoşa Belediyesi)


Gazimağusa’daki Trafik Işiklari Bütütünyle Yenilendi (8.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki trafik sinyalizasyon sistemlerini bütünüyle yeniledi. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı ile İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan kavşaklardaki trafik akışını düzenleyen sistemler, son teknoloji ürünü ekipmanla bütünüyle yenilenerek yeniden hizmete alındı. Bir süreden beridir önce arıza nedeniyle, ardından da yenileme çalışması yapıldığı için devre dışı kalan trafik ışıkları, baştan sona düşük enerji tüketimli ve çevre dostu yeni akıllı sistemlerle değiştirilerek trafik güvenliği için üst düzeyde hizmet vermeye yeniden başladı. Yasal olarak Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına bağlı Karayolları Dairesi’nin sorumluluğunda olmasına karşın, gerek idame, gerekse arızaların giderilmesi konusunda sık sık sorunlarla karşılaşılan eski sistemlerin devre dışı kalmasıyla artık herhangi bir sorunun yaşanmayacak.

Kentin en yoğun trafik yükü bulunan kavşaklarında kurulu bulunan sinyalizasyon sistemlerinin bakımı da artık Gazimağusa Belediyesi tarafından gerçekleştirilebilecek. Yeni kurulan sistemler tamamen elektronik olarak kontrol ediliyor ve düşük enerji kullanan Led lambalardan oluşuyor. Çok uzak mesafelerden dahi net görüş olanağı sağlayan ve rahatlıkla görülebilen yeni trafik ışıklarında entegre olarak bulunan kesintisiz güç kaynağı sayesinde, her koşulda sürekli hizmet verme olanağı bulunuyor. Geri zaman sayacı sayesinde sürücülerin devredeki ışığın yanma süresini de görebilmesi nedeniyle trafikte akıcılığın artmasını sağlayan yeni sistemlerin bütün maliyeti Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılandı.


Gazimağusa'da Yağmur Suyu Drenaj Hattı Projesi’nde imzalar atıldı (TAK- 3.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin; Dumlupınar, Sakarya ve Baykal bölgeleri için inşa edeceği Ana Drenaj Hattı Projesi’nin ihale sözleşmesi imzalandı.Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve üstlenici firmalar Ahed Construction Direktörü Erdoğan Bekiroğlu ile Kayas Construction Direktörü Cahit Kaya ihale sözleşmesine imza koydu.

Gazimağusa Belediyesi’nin Su Master Planı’na bağlı olarak yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde gerçekleştirilecek projede, kentin 3 bölgesinin yağmur suları ana drenaj hattıyla Çanakkale Göleti’ne kanalize edilecek.

Gazimağusa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Lefkoşa Çemberi’nden Çanakkale Göleti’ne kadar yaklaşık 1 kilometrelik ana drenaj hattıyla, aşırı yağışlardan olumsuz etkilenme riski taşıyan bölgeler olan Dumlupınar, Sakarya ve Baykal’ın yağmur suları toplanacak ve bu soruna köklü çözüm bulunmuş olacak.

6 ayda tamamlanması planlanan projenin inşaat sürecinde çalışmalar yol dışında yapılacağı için ana yol trafiğini etkilemeyeceği ifade edildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp imza töreninde yaptığı konuşmada, Gazimağusa’nın büyük bir kısmı için çok önemli bir altyapı projesini daha hayata geçireceklerini ifade ederek, inşa edilecek 1 kilometre uzunluğundaki drenaj hattıyla önemli bir ihtiyacın karşılanacağını söyledi.

Kayalp, projenin 360 bin TL olan maliyetinin 200 bin TL’lik kısmının Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından, geriye kalanın ise Gazimağusa Belediyesi öz kaynaklarıyla karşılanacağını ifade etti.


Emlak Vergisi İkinci Taksit Ödemeleri 10 Ekim’e Kadar Uzatıldı (3.10.2011)

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2011 yılı ikinci taksitlerin ödeme süresini, 10 Ekim’e kadar uzattı. Alınan kararla emlak vergilerini ödemede geçikmeye düşen vatandaşlara ek süre sağlanarak cezasız olarak ödeme imkanı verildi.

Gazimağusa Belediyesi, özellikle ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz ve kamuda maaşların gününde ödenmemesi nedeniyle vatandaşın mağduriyetine yol açılmaması amacıyla, son ödeme tarihi 30 Eylül olan Emlak Vergisi ikinci taksit ödemelerini, 10 Ekim Pazartesi günü mesai bitimine dek cezasız tahsil edecek. Herhangi bir yeni uzatma yapılmayacağından, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak veya online ödemenin olduğu bankalardan yapması gerekiyor.

Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası, Limasol Türk Kooperatif Bankası, Mez-Koop, Credit West Bank, İktisat Bankası, Akfinans Bankası, Asbank, Yakın Doğu Bank, Türk Bankası, İş Bankası, Üniversal Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası’yla Gazimağusa Belediyesi’ arasında kurulu bulunan online tahsilat sistemi sayesinde hiçbir geçikme oluşmadan ödeme yapılabilmesine olanak tanıyor.


      ANASAYFA