Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010]

 EKİM - ARALIK 2010 <> HABER ARŞİVİ

 

Yeni Yıl Meydanlarda Karşılanır! (31.12.2010)

Grup Öldüren Şampanya ve Havai Fişek gösterileri,

31 Aralık 2010, Cuma, saat 22.00

Gazimağusa Belediyesi iyi yıllar diler..


Engelliler İçin MAGEM’le El Ele (29.12.2010)

  • Mağusa Gençlik Merkezi’nden Mavi Kapak Kampanyası’na Destek

Gazimağusa’da gençlerin yönetiminde sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda faaliyet sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) engelli bireylere tekerlekli sandalye alınması için Dünya Engelliler Merkezi’nin Türkiye’de başlattığı Mavi Kapak Kampanyası’na destek vererek Gazimağusa’da çalışma yapıyor. 1000 kapakla bir tekerlekli sandalyenin alınabileceği kaydedilen kampanyanın 10 Ocak 2011 tarihine kadar devam edeceği bildirildi.

Kampanyada aktif olarak çalışan Mağusa Gençlik Merkezi gençleri önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri kampanyanın duyurulabilmesi ve mümkün olduğunca fazla kapak toplanabilmesi için Gazimağusalılar’dan destek istedi. Broşürler, pankartlar ve kapakların toplanacağı kutular hazırlayan Mağusa Gençlik Merkezi, Salamis yolunda yürüyüş etkinliği de düzenledi.

Hem doğanın korunması hem de engelli bireylere fayda sağlanması gibi iki önemli yönü bulunan kampanyaya destek vermek isteyenlerin, her renkte ve ebattaki kapakları 10 Ocak 2011 tarihine kadar Gazimağusa Belediyesi veya Sakarya’daki Mağusa Gençlik Merkezi’ne ulaştırabilecek.


Cuma Pazarı” “Perşembe Pazarı” oldu (28.12.2010)
 

Gazimağusa’da yıllardır üretici ve tüketiciyi buluşturan pazar olarak hizmet veren “Cuma Pazarı” bundan böyle “Perşembe Pazarı” olarak hizmet vermeye başlıyor.

Her konuda kentin artan talebini karşılamak için çalışan Gazimağusa Belediyesi, kent ekonomisine hatırı sayılır katkı sağlayan Pazar yerini sürekli geliştirirken iş verimliği açısından yeni düzenleme yaptı.

Kent ekonomisi için önemli bir unsur olan Pazar yerinin, ilki 30 Aralık 2010 Perşembe tarihinden itibaren olmak üzere haftanın Perşembe günleri kurulacak. Hem alışveriş yapmak isteyenler hem de üreticilerden yeni düzenlemeye göre hareket etmesi istendi.

İlk olarak 1995 yılında hizmet vermeye başlayan ve yıllar içinde geliştirilerek günümüzdeki şekline kavuşan Pazar yeri, Perşembe Pazarı olarak kent ekonomisine canlılık getirmeye devam edecek.

Yeni düzenleme; Kamudaki yeni mesai saatlerine uygun olması, Cuma pazarı sonrasındaki günün hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle ortaya çıkan mesai gerekliliğinin ortadan kaldırılması ve böylece iş verimliliği sağlamak amacıyla yapıldı.


Mağusa yeni yıla hazır: Noel Babalar Çocuklara Yemişler Dağıtıyor (27.12.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Noel Babaları kentte çocukların yeni yılını kutlayarak onlara yemişler dağıtmaya başladı. Kentte merkezi konumdaki çemberlere ışıklı süslemeler yapan Gazimağusa Belediyesi, yeni yıla sayılı günler kala okulları dolaşan Noel Babalarıyla çocuklara yemişler veriyor. Kırmızı giysileri ve ak sakalıyla çocukların önce yeni yılını kutlayan sonra da onlara içlerinde çeşitli yemişlerin bulunduğu hediye paketlerini veren noel babalar, çocuklar tarafından büyük coşkuyla karşılanıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin noel babalarının kent genelindeki her okulu teker teker dolaşarak çocuklara çeşitli yemişler dağıttığı, ana merkezlerinde süslemeler yaptıkları kentte yeni yılın Kıbrıs’ın başarılı gruplarından Öldüren Şampanya grubuyla karşılanacağını söyledi.

Kıbrıs’ta en çok bilinen gruplardan biri olan Öldüren Şampanya saat 10.00'da yılbaşı partisinde Namık Kemal Meydanı’nda olacak. Yeni yılın ilk anlarında havai fişenk gösterilerinin de yapılacağı meydanda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayan bir konuşma yapacak.


Cezasız Tahsilat Uygulaması 31 Aralık’ta Sona Eriyor (26.12.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, vergi yükümlülerinin ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla 2010 yılı sonuna kadar yapılacak bütün gecikmiş ödemelerin cezasız tahsil edilmesi uygulamasını 31 Aralık’ta sona erdiriyor. Gazimağusa Belediyesi’ne gecikmiş borçu bulunanların gecikme cezası uygulanmadan ödeme yapabilecekleri son tarih 31 Aralık 2010.

Gazimağusa Belediyesi, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntının vergi yükümlüleri üzerindeki olumsuz etkilerinini göz önünde bulundurduğu uygulamasında her türlü gecikmiş alacaklarının tahsilatını yıl sonuna kadar cezasız olarak kabul ediyor. Gazimağusa Belediye Meclisi’nin aldığı kararda, yaşanan ekonomik krizler ve 2010 yılı başında gecikmiş borçların cezalarıyla birlikte ana borç olarak kayıtlara geçirilmiş olması nedeniyle ödeme güçlüğü çekenlere kolaylık sağlanması hedeflenmişti.

31 Aralık 2010 tarihine kadar, Gazimağusa Belediyesi’ne gecikmiş borcu bulunan bütün konut ve iş yerlerine ait su, temizlik-aydınlatma, kira, meslek ve işyeri bulundurma konularında yapılması gereken ödemeler, 2010 yılı tarhiyat tutarları uyarınca, cezasız olarak tahsil ediliyor.


Northernland Satranç Turnuvası Yapıldı (27.12.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi (MAGEM)’in organizasyonunda Northerland’ın sponsorluğunda 25-26 Aralık tarihlerinde yapılan satranç turnuvası tamamlandı. Büyükler ve minikler olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleşen turnuvada satrançcılar 5 tur bireysel İsviçre Sistemiyle yarıştı. Turnuva Gazimağusa Belediyesi’nin Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde yer alan MAGEM Tesisi’nde yapıldı.

Pazar günü tamamlanan turnuvanın ödül töreninde MAGEM Başkanı Engin Erçelik ve satranç sorumlusu Mehmetali Ekemen, MAGEM’e verdiği destekten dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a, katkılarından dolayı Northernland Direktörü Koral Bozkurt’a, ve yoğun ilgilerinden dolayı satrançcılara ve ailelerine teşekkür ettiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ödül töreninde yaptığı konuşmada, MAGEM’in gençlerden oluşan yönetimi ile kendi kendini yönettiğini, kuruluş amacı gereği gençlerin spor ve sanat aktiviteleri ile iç içe olmalarını sağlamak olduğunu, bunu yaparken de gençleri alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklardan uzak tutmasının önemine dikkat çekti. Kayalp, başarılı organizasyonlar yapan MAGEM’i desteklemeye devam edeceklerini de kaydetti.

Eski bir satrançcı olan Koral Bozkurt ise, böylesine güzel organizasyona katkı koymaktan ötürü çok mutlu olduklarını, turnuvanın geleneksel olarak gerçekleşmesi için bundan sonra da katkı yapacaklarını belirtti.

Turnuvada ödül alan satrançcılar;

Küçükler Kategorisi:

  1. Meriç Özgürkanlılar
  2. Orhan Evran
  3. Hüseyin Yüceulaş
  4. Berke Çelik
  5. İlayda Hasanoğlu

Özel Ödül alanlar: Laden Ki, Meriç İpekçioğlu, Huriye Evram, Osman Şehitoğulları, Kubilay İmren, Hakan Yamaç Atarkan, Berkan Dağlı, Mehmet Efe, Osman Elmalı, Salih Gencer, Hüseyin Ergün, Mert Yiğitsoy.

Büyükler Kategorisi:

1 Rüçhan Giriş

2 Hüseyin Sertbay

3 Halil Şehitoğulları

4 Hüseyin Serbülent

5 Arda Özgürkanlılar

En iyi Bayan satrançcı: Nesrin Yüceulaş

En iyi 18 yaş altı satrançcı: İrem Özçay

En iyi 16 yaş altı satrançcı: Mahmut Toykan Yeliz

En iyi 14 yaş altı satrançcı: Barış Türkdoğan

Özel Ödül alanlar: Ramadan Şehitoğulları, Oğuz Evran, Hasan Karataş, Mehmet İpekçioğlu


Gazimağusa’da Kanalizasyon Çalışmasında Trafik Düzenlemeleri (15.12.2010)
 

Gazimağusa’da Mustafa Kemal Bulvarı, Baykal ve Küçük Sanayi bölgelerinde devam eden kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili trafik düzenlemeleri yapıldı. Kanalizasyon inşası ve su şebekesi yenileme çalışmalarının yapıldığı bölgelerde trafik akışının salimen sağlanabilmesi için 3 sokaktaki tek yön uygulaması geçici olarak kaldırıldı.

Buna göre; Baykal’da Larnaka yolu ile Ayhan Niyazi sokağı birbirine bağlayan Şevki Bey Sokak ile Altay sokak kazılar süresince çift yönlü olarak kullanılabilecek.

Küçük Sanayi Bölgesinde de Ayluga Yolu ile European Hotel arasındaki Çanakkale Ortaokulu önünden geçen Tepebaşı sokakta da tek yol uygulaması kazılar süresince kaldırıldı.

Bir süreden beridir devam etmekte olan Mustafa Kemal Bulvarı üzerindeki trafik ışıklarındaki geçici düzenleme ise 1 hafta daha devam edecek.

Trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaretlerine azami dikkat edilmesi ve yönlendirmelere uyulması gerekmektedir.


Mağusa Gençlik Merkezi 3. Olağan Genel Kurulunu Yapıyor (14.12.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde kurulan ve gençlerin özerk yönetiminde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), 3. Olağan Genel Kurulu’nu yarın (15 Aralık) saat 18:30’da Gazimağusa Belediyesi Spor Salonu Mağusa Arena’da yapıyor.

2007 yılında faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede sosyal ve sportif ağırlıklı etkinlikleriyle gençlerin yaşamında önemli bir yere sahip olan Magem, genç üyelerinin katılımıyla yeni yönetimini seçiyor.

Gençlere çalışmak istedikleri alanlarla ilgili altyapı hazırlayan ve karşılıksız kullanımlarına sunan Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi, bağımsız bir yapı olarak çalışarak uzmanların nezaretinde gerek gruplara, gerek bireylere kapsam dahilindeki tüm hizmetleri eksiksiz olarak veriyor.

Kayalp: “Özerklik ve özgürlük gençlere en önemli yatırım” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı açıklamada MAGEM’in yerel yönetimlerde bir ilk olduğunu, merkezin özerk ve özgürlükçü yapısının gençlere sunulan en önemli imkan olduğunu vurguladı.

Kayalp, Magem’in yeni tesisinin çalışmalarda önemli bir motivasyon olduğunu, bu bölgede hizmet vermeye başlayan spor salonu Mağusa Arena’nın da MAGEM’in faaliyetleriyle bütünlük oluşturacağını, hep daha iyiye doğru ilerleyen MAGEM’i desteklemeye devam edeceklerini kaydetti.

Erçelik: “Magem artık her yerde”
MAGEM Başkanı Engin Erçelik, MAGEM’in geldiği noktaya bakıldığına kuruluşunun ne kadar isabetli bir karar olduğunun görüldüğünü belirterek, sosyal, sportif ve kültürel ağırlıklı etkinlikleriyle gençlerin hayatlarında önemli bir yere sahip olmayı başardıklarını söyledi.

Gazimağusalı gençlerin kullanımında olan yeni merkezlerinde faaliyet sürdürdüklerini, zararlı alışkanlıklarla mücadele üstlenmeye devam edeceklerini, sosyal sorumluluk projelerine ciddi önem verdiklerini ifade eden eden Erçelik, satranç, bisiklet, masa tenisi, voleybol basketbol, bayan futbol ve bilardo takımlarının faaliyetlerini sürdürdüğünü, akademik olarak da bu alanlarda sporcular yetiştirdiklerini aktardı.

Seramik, resim, cam seramiği gibi kültür sanat alanlarında da çalışmaları olduğunu ifade eden Erçelik, bu yıl için belirledikleri ‘Magem her yerde” sloganının bugün merkezin sahip olduğu etki alanını çok iyi ifade ettiğini söyledi.


Kanalizasyon İnşasının Yüzde 40’ı Tamamlandı (12.12.2010)
 

  • Gazimağusa Belediyesi, 2011 yılı sonunda kentin yaklaşık 20 bin nüfusunu kanalizasyon altyapısına kavuşturacak kanalizasyon projesinin inşasında yüzde 40’lık bir ilerleme kaydetti.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 Milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde 18.2 Milyon Euro maliyetle hayata geçirilecek proje kapsamında kanalizasyon ağının oluşturulması, atık su arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesi yer alıyor.

Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayan ilk etap kanalizasyon projesinin 2011 yılının Kasım ayında tamamlanması öngörülüyor. Kanalizasyon, Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi’nin inşası tamamlandığında 20 bin kişiye kanalizasyon altyapısı sunulurken, kentin büyük bölümünün su altyapısı da yenilenmiş olacak.

Kentin altyapısı için büyük gelişim anlamına gelen projede geriye kalan 1 yıllık inşaat süresinde kentin en fazla nüfus yoğunluğunun bulunduğu bölgelerde çalışmaların hızla tamamlanması hedefleniyor. İnşaat süreci Gazimağusa Belediyesi ve Avrupa Birliği yetkililerinin kontrolünde Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından yürütülmektedir.

Çalışmaları fiilen takip eden Gazimağusa Belediyesi görevlilerinin müdahalelerine rağmen belli noktalarda kaçınılmaz olarak sıkıntılar yaşanmaktadır. Sistem devreye girdiğinde kanalizasyondan sağlanacak faydalar bugünün sıkıntılarını unutturacak nitelikte olacaktır.

Zaman zaman zorunlu olarak yaşanan sıkışıklığı giderebilmek için trafikte yeni güzergahlar ve düzenlemeler yapılabilmektedir. Bu nedenle kazı yapılan bölgelerdeki trafik işaretlerine azami dikkat edilmesi ve yönlendirmelere uyulması gerekmektedir. Kanalizasyon ağının inşasında 2 metreyi aşkın derinlikte kazıların yapıldığından kazılan yerlerin yeniden asfalt kaplama işlemi için bir aylık bekleme süresine ihtiyaç duyuluyor.

Kanalizasyon şebeke inşaatında yüzde 40’lık ilerleme
Çanakkale Bölgesi’nde başlayan ve sırasıyla DAÜ çevresi ve sosyal konutlar bölgesinde kazıların yapılarak boruların döşendiği çalışmalarda bekleme süresinin ardından kazı yapılan yerler asfaltlandı. Dumlupınar’ın Yeni İzmir diye bilinen bölgesindeki sokakların kazı ve boru döşeme işlemleri bitirildi ve asfaltlama yapılıyor; çalışmalar önümüzdeki günlerde Dumlupınar’ın geneline yayılacak. Karakol’daki çalışmalarda ana caddeler dışında sokakların kanalizasyon inşasının yarısını tamamlayan ekipler, çalışmalara devam ediyor.

Su boruları da değişiyor, çifte fayda sağlanıyor
Kanalizasyon kazılarının yapıldığı sokaklardaki asbest su boruları yüksek yoğunuklu polietilen (HDPE) borularla değiştiriliyor. Su altyapısının inşaatında yüzde 42’lik bir ilerleme sağlandı. Yaklaşık 46 kilometrelik asbest su hattının yenileceği çalışmalarda, halen 19 km boru hattı döşendi. Proje sonunda 5 yıldır belediyemizce sürdürülen asbest su borularının değişimi kentin %70’ini kapsamış olacak. Kanalizasyon ve su şebeke ağının hizmet vermeye başlamasıyla Gazimağusa’da atık su sorununa kalıcı çözüm bulunurken, aynı zamanda da su sağlığa uygunluğu dünyada kanıtlanmış borularla sağlanacak.

Atık Su Arıtma Tesisi’nin inşasına devam
Kentin kanalizasyon altyapısını oluşturacak hatların döşenmesiyle paralel olarak Atık Su Arıtma Tesisi’nin inşasına da devam ediliyor. 32 bin nufusün atık suyunu toplayabilecek kapasitede olacak tesis en yüksek AB çevre kriterlerine göre tasarlandı. Kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunu yüksek kalitede arıtarak yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilmesine olanak sağlayacak. Tesisin toplam 9 yapısından 8’inin inşasına başlandı ve yüzde 38’lik ilerleme sağlandı.

7.5 milyon Euro’ya mal olacak Atık Su Arıtma Tesisi, Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapılıyor. 24 ayda tamamlanması öngörülen projenin kontrol süreci AB tarafından yürütülüyor.

Kayalp: “Çağdaş kentin doğumunu en az sancıyla yapma hedefindeyiz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kazıların yapıldığı noktalarda verilebilecek rahatsızlığın en az düzeyde olması için çalışmaları mümkün olduğunca hızlı yapmaya çalıştıklarını kaydederek, “Çağdaş kentin doğumunu en az sancıyla yapmak için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız. Kazıların bugün neden olduğu sıkıntıların yarın sağlanacak faydaların yanında anlamsız kalacağını hakımızın bilmesini isterim” dedi.

Kentin farklı bölgelerinde devam eden çalışmalarda altyapıya dair büyük ve kapsamlı çalışmaların yapıldığına dikkat çeken Kayalp, proje sonunda septik kuyuların ortadan kalkacağını söyledi. Projede yapılan kazılarda su altyapısının da yenilendiğini, sağlıksız eski boruların yerine hijyenik ve suyu içilebilir kalitede taşıyan polietilen borular kullandıklarını, konunun bu yönünün bile hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

Kayalp, yapımına başladıkları Atık Su Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla kanalizasyon ağının oluşturulduğu bölgelerin sisteme bağlanacağını, yeraltı su kaynaklarının kirlenme ve tuzlanma tehlikesine kalıcı çözüm bulacaklarını ifade etti.

Kanalizasyonun modern kentlerin önemli bir ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Kayalp, kentin altyapısının bütünüyle yeniden doğum sürecinde olduğunu, bu süreci en az sancıyla savuşturmanın çabası içinde olduklarını kaydetti. Projenin meyvelerini toplayana kadar sürecek çalışmaları ancak halkın desteği ve işbirliğiyle yürütebileceklerini belirten Kayalp, önemli bir ilerleme kaydedilen çalışmalarda gelinen noktada sabır ve hoşgörüsünden dolayı halka teşekkür etti.

Kayalp, kanalizasyon ağının evsel bağlantılarının projeyle paralel yürütüleceğini ve finansmanının Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacağını da söyledi.


Kampanyada Toplanan Kıyafetlerin Dağıtımına Başlandı (7.12.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, dar gelirli vatandaşlara destek sağlamak amacıyla yaptığı kıyafet toplama kampanyasında belediyeye bağışlanan kullanılmış kıyafetlerin dağıtımına başladı.

Kasım ayından itibaren uygulamada olan “Kullanılmış Kıyafet Toplama Kampanyası”nda vatandaşların Gazimağusa Belediyesi’ne getirerek bağışta bulundukları kullanılmış kıyafetler belediye görevlilerince ihtiyaçlı ailelere dağıtılıyor.

Sosyal belediyecilik anlayışı gereği geçmiş yıllarda yaptığı uygulamayı tekrarlayan Gazimağusa Belediyesi, halkın oldukça ilgi gösteriği kampanyaya 31 Aralık 2010 tarihine kadar devam edecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ihtiyacı olan vatandaşlara bir nebze olsun yardımda bulunmak için başlattıkları kampanyada hatırı sayılır miktarda kiyafetin toplandığını, duyarlı davranarak kampanyaya ilgi gösteren yurttaşlara teşekkür etti.

Kayalp, kampanyanın devam ettiğini, halktan evlerinde giymedikleri, küçük veya büyük gelen, temiz ve kullanılabilir durumdaki giysilerini ihtiyaçlılara verilmek üzere belediyeye bağışlayabileceklerini de hatırlattı.

Kayalp, sosyal sorumluluk projesi olan uygulamayla hem kullanılmayan giysilerden fayda sağlandığını hem de ekonomik güçlük çeken vatandaşlara katkı yapıldığını kaydetti.


2010 Yılı Sonuna Kadar Ödemeler Cezasız Tahsil Edilecek (29.11.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, vergi yükümlülerinin ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla 2010 yılı sonuna kadar yapılacak bütün gecikmiş ödemelerin cezasız tahsil edilmesi uygulamasını 31 Aralık’ta sona erdiriyor.

Buna göre, 31 Aralık 2010 tarihine kadar Gazimağusa Belediyesi’ne gecikmiş borçu bulunanların, yapacakları ödemelerde indirime gidilecek ve herhangi bir gecikme cezası uygulanmayacak.

Gazimağusa Belediyesi, ülkede yaşanan ekonomik sıkıntının vergi yükümlüleri üzerindeki olumsuz etkilerinini göz önünde bulundurduğu uygulamada, her türlü gecikmiş alacaklarının tahsilatını 31 Aralık 2010 tarihine kadar cezasız olarak kabul edecek.

Gazimağusa Belediye Meclisi’nin kararına göre, yaşanan ekonomik krizler ve 2010 yılı başında gecikmiş borçların cezalarıyla birlikte ana borç olarak kayıtlara geçirilmiş olması nedeniyle ödeme güçlüğü çekenlere kolaylık sağlanması hedeflenmişti.

31 Aralık 2010 tarihine kadar, Gazimağusa Belediyesi’ne gecikmiş borcu bulunan bütün konut ve iş yerlerine ait su, temizlik-aydınlatma, kira, meslek ve işyeri bulundurma konularında yapılması gereken ödemeler, 2010 yılı tarhiyat tutarları uyarınca, cezasız olarak tahsil edilecek.

Kayalp: “Ekonomik krizin etkisini azaltmaya dönük uygulama”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkemizi her alanda olumsuz olarak etkileyen ekonomik sıkıntının vergi mükelleflerini önemli ölçüde ödeme güçlüğüyle karşı karşıya bıraktığını gördüklerini ve ödemelerde kolaylık sağlamasını amaçladıklarını kaydetti.

Gazimağusa Belediye Meclisi’nin bir süredir yürürlükte bulunan kararıyla vergi mükellefleri ile belediyeden hizmet alanların ödeme gücünü korumalarına katkıda bulunmayı amaçladığını ifade eden Kayalp, uygulamanın yıl sonuna kadar geçerli olacağına vurguladı ve “önemli bir “fırsat olan bu uygulamadan tüm geçikmiş borcu olanların yararlanmasını ümit ettiğini” de kaydetti.

Yerel yönetimlerin ekonomik yaşama katkı amaçlı girişim yapma sorumluluğu bulunduğuna inandıklarını da belirten Kayalp, belediye olarak kent ekonomisinin canlılığının korunması ve gelişmesi için sürekli bir çaba içinde olduklarının altını çizdi.


CTP'li belediyeler: "Hükümetin yasadışı girişimleri, kaosa davetiyedir" (24.11.2010)
 

CTP'li belediye başkanları bugün ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, sorunlarını kamuoyu ile paylaştı. Basın toplantısında öne çıkan nokta ise, devletin, belediyelerden verdiği katkı payının düşürülmesinin yaratacağı tehlikeler oldu. 8 belediye başkanının ortak basın açıklamasının tam metni şöyle:

"Bundan tam bir yıl önce, 18 Kasım’da yine buradan, belediyelerin devletten aldıkları katkıya esas olan yerel gelirlerin 2010 yılı bütçesinde, bir önceki yıla oranla, %10 azaltılmasının yaratacağı tehlikelere işaret etmek için yine bir basın toplantısı düzenlemiştik.

Nitekim, o gün yaptığımız uyarıları dikkate alan hükümet, katkı katsayısını %7.6’dan %8.5’e çıkaran yasal düzenlemeyi gerçekleştirerek, kayıplımızın kısmen de olsa giderilmesine ilişkin bir düzenlemeyi hayata geçirmişti.

Ancak tam bir yıl sonra, bütçe görüşmeleri devam ederken ortaya çıkan durum nedeniyle, yine benzer uyarıları yapma gereksinimi hasıl olmuştur. Ancak öncelikle belirtmek gerekir ki, bugün ortaya çıkan manzara, çok daha büyük ve yıkıcı bir tehlikeyi işaret ediyor.

Öncelikle söylenmelidir ki devlet, sürekli yasalarla oynama ve mali konularını bu şekilde düzenleme lüksüne sahip olamaz. Böylesi bir durum, öngörülebilir bir geleceği ortadan kaldırdığı gibi, ciddiyetle de bağdaştırılamaz.

Üstelik günübirlik kararlarla ortaya çıkan bu durum, devlet bütçesiyle bağlantısı olan bütün kurumların gelecekle ilgili vizyonunu yerle bir edebilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelindeki 28 belediyenin bütçe gelirlerinin en önemli unsuru devlet katkısıdır. Bu katkının kimi belediyenin bütçesindeki payı %40 dolayındayken, kimisinde bu oran % 60’ı aşmaktadır. Halen yürürlükteki yasal düzenlemeler uyarınca, devletin yerel kaynaklardan elde ettiği gelirin %8,5’i belediyelere, nüfusları oranında bölüştürülmektedir.

Önceleri %6 olan bu oran, geçtiğimiz yıllarda önce %7,6’ya son olarak da 2010 yılında %8,5’e çıkarılmıştır.

Halen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde komite görüşmeleri devam eden 2011 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda öngörüldüğü şekliyle, belediyelerin devletten alacakları katkı oranında yapılan değişiklik, başa çıkılması olanaksız bir duruma işaret etmektedir.

51/95 sayılı yasanın 108. maddesinin 1. bendinde “Belediyelere Devlet Bütçesinde öngörülen yerel gelirlerin %8,5’i (yüzde sekiz buçuk) oranında pay ayrılır” şeklinde ifade edilen devlet katkısı oranı, bütçe tasarısında %7,6 olarak öngörülmüştür.

Bu sadece gayrı yasal değil, aynı zamanda belediyelerin derin mali çıkmazlara itilmesi anlamı da taşımaktadır. 2011 yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nda yerel gelirlerde %17’lik bir artış öngören hükümet, bu miktarın belediyelerin devletten aldıkları katkıya yansımasını engellemek amacıyla, katkı oranında düşüş gerçekleştirme kararındadır.

Yasal zemini olmadığı halde, ortaya konan bu girişim, bizler için kabul edilir değildir. Belediyelerin devletten aldıkları katkıyı, yasa dışı bir metotla düşürmek, hükümet ve Cumhuriyet Meclisi için olanaksızdır. Bu nedenle, 2011 yılı bütçe yasa tasarısı, yasadışı unsurlar içerdiğinden, aslında komite gündemine hiç alınmamalıydı.

Öncelikle ilgili yasa olan 51/95’te değişiklik yapılmasını zorunlu kılan bu girişim, yasal dayanaktan yoksun olarak ileriye götürülmeye çalışılmaktadır. Bu, devlet eliyle en üst düzeyde yasa dışılığa kalkışmadan başka bir biçimde izah edilemez. Yasaları uygulama, üstelik yasadışı davranma eğilimindekileri engelleme ve hatta yaptırım uygulama yetkisine haiz kurumların, bizzat yasa dışı girişimde bulunmaları, ülkede kaosa davetiye çıkarmakla eş anlamdadır.

Yine belediyelerin bütçelerine çok ağır bir darbe, KDV oranlarının %5’ten 16’ya çıkarılması suretiyle yapılan %11’lik artışla birlikte indirilmişti. Bu artış, tüm belediyelerin bütçelerinde onarılmaz hasara yol açmıştır. Bu ağır hasara, şimdi de devlet katkılarının eksiltilmesi eklendiğinde, 28 belediyenin çok önemli bir kısmı iflasa sürüklenecektir.

Üstelik, 2010 yılı bütçesinde enflasyon ve hayat pahalılığı kayıplarını dahi karşılamaktan uzak bir yaklaşım sergilenmesi , zaten bütçelerimizin hırpalanmasına yol açmışken, bu %11’lik ilave yük, bizim için kaldırılabilir değildir.

Devlet, hazırladığı 2011 bütçesinde, kendi gelirlerinde %17’lik artış öngörürken, belediyelerden kesinti yapma girişiminde bulunuyorsa, bu mantıki olarak açıklanabilir mi?

Yasal zemini olmadığı halde girilen bu yol, özellikle küçük ölçekli ve gelir kalemleri kısıtlı olan belediyeleri iflas ettirecek kadar tehlikelidir.

Devletin giderlerini kontrol altına alma çabası, yerel hizmetleri sekteye uğratacak girişimlerle gerçekleştirilemez. Belediyelerin gelirlerinde kesinti yapılması, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti genelinde, her bir yurttaşın yaşam kalitesinde azalmaya ve ülkesel refahın gerilemesine yol açar.

Ülkesel cazibenin bu etki nedeniyle gerilemesi, çok büyük umutlar beslenen turizm, eğitim ve diğer sektörlerde de gerilemeye yol açar. Tüm bu olumsuzlukların doğal sonucu, devletin bütçesinde öngördüğü gelirleri realize edememesi olacak ve bu da top yekun bir kayıp anlamına gelecektir.

Bu kaybın altında ilk ezilense, ülke genelindeki 28 belediye ve belde halkları olacaktır. Çünkü yine ilgili yasamızın 108. maddesinin 4. bendi, belediyelerin devletten aldıkları katkının en az 1/6 oranındaki kısmının altyapı yatırımlarına ayrılmasını ve bunun bütçelerde gösterilmesini emretmektedir.

İşte bu yasa hükmü dahi, devlet katkı miktarının azalmasıyla, beldelerimizde oluşacak mağduriyeti açıklamak için yeter de artar bile.

Bu durum ışığında, bir kez daha çağrımızı yineleyerek, girilen yolun yanlışlığı konusunda son kez uyarıda bulunma görevimizi yerine getirmek istiyoruz.

1- Yasadışı unsurlar içeren Bütçe Yasa Tasarısı derhal meclis komitesi gündeminden geri çekilerek düzeltilmelidir.

2- Belediyelerin devlet katkı oranları korunmalı ve bütçe büyüklüğü doğrultusunda her yıl kolayca öngörülebilir halde tutulmalıdır.

3- Yurttaşlarımızın yaşam kalitesinde erozyona yol açan girişimlerden uzak durulmalı ve devlet-yerel yönetim işbirliğinden en üst düzeyde yararlanma olanağı kesintisiz olarak sürdürülmelidir.

Belediyelerin hali hazırda yaşadıkları sıkıntılar, ülke gündemindeki yerini sürekli korur ve halen çözüm beklerken, bunlara yenilerini, üstelik de çok daha büyük ölçekli olanlarını ilave edecek girişimlere karşı olduğumuzu ve bu konudaki kararlılığımızı her biçim ve her düzeyde göstermekten çekinmeyeceğimizi, bu girişimden en az bizler kadar etkilenecek diğer belediyelerle sayın belediye başkanlarını de yanımızda görme arzumuzla birlikte hükümete ve kamuoyuna saygılarımızla duyururuz".

Oktay Kayalp-Sümer Aygın -Ahmet Benli- Osman Işısal-Cemal Biren-Yüksel Çelebi - Hulisi Manisoy - Hasan Barbaros
Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik,Yeni Boğaziçi, Dikmen Alayköy, Akıncılar Belediye Başkanları


Gazimağusa’da Katı Atık Transfer İstasyonu’nun İnşasına Başlandı (23.11.2010)
 

Ülke genelinde katkı atıkların yarattığı çevre kirliliğine çözüm bulunması amacıyla AB tarafından hazırlanan Kuzey Kıbrıs Katı Atık Master Planı çerçevesinde, bir AB Projesi olarak Güngör köyü yakınlarında yapımına başlanan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nin bir parçası olarak Gazimağusa’da faaliyet gösterecek Transfer İstasyonu’nun inşasına başlandı.

Hem insan sağlığına, hem de çevreye verdiği olumsuz etkileri nedeniyle yıllardır son derece hassas yaklaştığımız bir konu olan çöpler konusunda çözüme çok yakın olunduğunu görmek Gazimağusa Belediyesi açısından memnuniyet verici bir gelişmedir.

Yıllardır kronikleşerek çevre felaketine dönüşen Dikmen Çöplüğü başta olmak üzere ülkenin diğer pek çok noktasına dağılan çöplük alanlarının ıslahı anlamına gelen Katı Atık Depolama Sahası’nın gerek Gazimağusa özelinde, gerekse ülke genelinde çevrenin korunması bakımından önemli bir gelişme sağlayacağı uzmanlarca da teslim edilmektedir.

AB normlarına göre hazırlanan ve 2012 Ocak ayından itibaren mekanik ve biyolojik ayrıştırma üniteleri kurularak çöp depolamaya başlayacak tesisin, ülkenin bütününe sağlayacağı faydalar Gazimağusa için de geçerlidir. Gazimağusa bölgesinde, Güngör’deki ana tesisle bağlantılı olarak çöplerin toplanacağı ve buradan da Güngör’e taşınacağı aktarma/transfer istasyonunun inşasına başlandı.

İnsan sağlığına sakınca yaratmayacak bir şekilde düzenli olarak gömme faaliyeti yürüttüğümüz Gazimağusa’daki mevcut çöplüğün yakınına inşa edilecek tesis sayesinde, Gazimağusa’da çöp gömme işlemine son verilecek ve artık çöplük alanı bu maksatla kullanılmayacak.

2012 yılı itibarıyla halen yürütmekte olduğumuz kanalizasyon projesindeki atık su arıtma tesisi de tamamlanacağından, septik kuyulardan çıkacak atık sular (vidanjör suyu) Gazimağusa Belediyesi’nin bu tesisine taşınacak. Her iki projenin hizmet vermeye başlamasıyla Gazimağusa bölgesinde hem atık su sorununa hem de katı atıklara kalıcı çözüm bulunmuş olacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Güngör’de AB Projesi olarak yapımına başlanan Katı Atık Depolama Sahası’nın bir ayağının da Gazimağusa’daki Transfer İstasyonu olacağını, Güngör’deki tesisin faaliyete başlamasından sonra Gazimağusa’daki çöplükte gömme işleminin yapılmasına gerek kalmayacağını söyledi.

Kayalp, Gazimağusa’da yıllardır yoğun çaba göstererek çöplüğü ıslah çalışmalarını yürüttüklerini kaydederek, tüm çabalara rağmen vahşi depolama yöntemiyle imha edilen çöplerin yeraltı sularına karışma ve çevreyi kirletme tehlikesi bulunduğuna dikkati çekti. Güngör’deki tesisin bu riskleri taşımadan çöpleri ayrıştırarak depolayabileceğini söyleyen Oktay Kayalp, Gazimağusa’da kurulacak çöp transfer istasyonuyla çöplerin Güngör’de yapılacak tesise taşınacağını, bu nedenle Gazimağusa’da çöplük olarak kullanılan önemli büyüklükte alanın kamusal alan olarak kente farklı biçimlerde hizmet verecek biçimde kazandırılacağının altını çizdi.


SU YAŞAM KAYNAĞIDIR: GAZİMAĞUSALI’NIN YAŞAMI SİYASETE KURBAN EDİLEMEZ (11.11.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi olarak artık “kentte su yok, çünkü Güzelyurt’tan gelen hattan kaynaklanan sıkıntı yaşıyoruz” demekten, devletimiz adına utanıyoruz.

Gazimağusa Belediyesi, kentin makus talihini değiştirebilmek, ve yıllardır süren susuzluğu bitirmek için,denizden su arıtarak hemşehrilerinin kullanımına veren ülkemizin ilk belediyesidir. Bu girişimimizin karşılığı olarak, Güzelyurt’tan devletin kentimize sağladığı su miktarının her geçen gün daha da azalmasını tesisimizin devreye girdiği günden beridir yaşamaktayız.

Sadece Lefkoşa ve Gazimağusa’nın ihtiyacını karşılamak üzere inşa edilen Kumköy – Gazimağusa Su İletim Hattı’nın bugün Alayköy, Gönyeli, Hamitköy, Yakın Doğu Üniversitesi ve daha bilemediğimiz pek çok yerleşim birimi ortağı olmuştur.

Gazimağusa tüm bu yerleşim birimlerinin ihtiyacı karşılandıktan sonra, artan suyla idare etmesi gereken ikinci sınıf yurttaşların yaşadığı bir kent değildir.

Devletin tüm organlarına yönelik girişimlerimiz, ne yazık ki sonuç vermemektedir. Tonlarca su, oluşan patlaklardan Mesarya’nın derinliklerinde kaybolurken, bizler Gazimağusa’da susuzluktan perişan olmakta, ama devletin ilgisini ne yazık ki görememekteyiz.

Son bir aydır devletin Dikmen tesislerinden Gazimağusa için ortalama saatte 200m³ su gönderildiği halde, kentimize ulaşan miktar ortalama 60m³ düzeyinde kalmaktadır.

Gazimağusa giderek çölleşirken ne ilgili daire müdüründen, ne de bakandan anlamlı bir yanıt alamıyor, üstelik, “bayram geçsin de bir bakalım” şeklinde umarsızlıkla hayretler içinde kalıyoruz. Bu tahammül edilir değildir ve Gazimağusalı bu duyarsızlığa layık değildir.

Devlet, ya belediyelerine ve dolayısıyla yurttaşlarına eşit davranma yükümlülüğünü yerine getirecek ve halkı adına devlet makamlarını işgal edenlerin, itibarını küçültmesine izin vermeyecek, ya da bugün Gazimağusa için olduğu gibi, yurttaşları ve beldeleri arasında derin ayrım yaparak saygınlığını yitirecektir.

Bizler Gazimağusa Belediyesi olarak, hemşehrilerimizin bugün yaşadığı susuzluğu hak etmediğini bir kez daha yinelemeyi görev sayarız. Bir kez daha hemşehrilerimizden devleti yönetme becerisi gösteremeyenler adına özür dileriz.

Bizlere kendi başımızın çaresine bakmak zorunda olduğumuzu yeniden hatırlatan ve kendini sadece Lefkoşa’nın devleti sayan ilgililerin insafına baş eğmeyeceğimizi tüm Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kamuoyuna duyurmayı bir görev sayarız.

Gazimağusa Belediyesi


Gazimağusa’da Bayram Süresince de Su Sıkıntısı Devam Edecek (10.11.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, kente su taşıyan ana hat üzerindeki arızadan dolayı su sıkıntısının devam etmesi nedeniyle Kurban Bayramı süresince de su dağıtımını aksamalarla sürdürülebilecek.

Zamanında giderilemeyen patlaklar son bir aydan beridir Gazimağusa’da ciddi şekilde susuzluğa neden oluyor. Su sıkıntısıyla ilgili Devlet Su İşleri’nden elde edilen son bilgilere göre hat üzerindeki patlağın tamiri bayramdan sonra yapılabilecek.

Gazimağusa’ya su taşıyan ana hat üzerinde 1 haftayı aşkın bir zamandır tamir edilemeyen patlağın bayramdan sonra tamir edilebileceği bilgisini veren Devlet Su İşleri Dairesi, Gazimağusa’nın her bölgesini günlerce susuz bırakan su sorununun bayramda da devam edeceğini bildirdi.

Ana hat üzerindeki patlağın neden olduğu su kaybı nedeniyle Gazimağusa’ya verilmek üzere Güzelyurt’tan pompalanan saatlik 200 metreküp suyun ancak 60 metreküpü kente ulaşabiliyor.

Belediyenin denizden arıtılarak şebekeye verdiği suyun gereksinimi karşılayacak düzeyde olmadığından su dağıtımında uygulanan programda aksamalar yaşanıyor. Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, kendilerinin sorumluluk alanı dışında meydana geldiği halde kenti sürekli bir şekilde etkileyen su sıkıntısı nedeniyle tüm Gazimağusalılar’ın su tasarrufuna üst düzeyde önem vermesi çağrısı yaptı.

Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 no’lu telefonu aranabilecek.

Kurban kesimi için mezbaha hizmette olacak
Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci ve üçüncü günü kapalı olacak. Bayramın dördüncü günü ise karantina bölümü açılacak.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parkları’nın temizliğine de devam edilecek.

Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlarda arayabileceği bir ekip hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 860 46 95 numaralı telefona bildirebilecek.

Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali bayram sonuna kadar hizmet verecek. Manav Bölümü ise bayram boyunca kapalı olacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 444 4 462 numaralı telefonunu arayabilecek.


Güzelyurt Hattı Kente Su Taşıyamıyor (4.11.2010)
 

Gazimağusa, Güzelyurt hattı üzerinde sürekli olarak arızaların ve patlakların meydana gelmesi nedeniyle bir aydan beridir ciddi şekilde susuzluk sorunuyla karşı karşıya bulunuyor.

Son bir ayda Gazimağusa’ya su taşıyan ana hat üzerinde peş peşe arızaların meydana gelmesi ve çeşitli gerekçelerle bu arızaların zamanında giderilememesi kenti ciddi şekilde susuzluğa mahkum ediyor.

Gazimağusa’ya su taşıyan hat üzerinde artık olağan hale gelen patlaklardan dolayı son bir haftadan beridir su sıkıntısının şiddetli bir hal aldığı Gazimağusa’da, denizden arıtarak kente verdiğimiz su, gereksinimi karşılayamıyor.

Gazimağusa’nın su sıkıntısını son bir aydaki su giriş rakamlarına bakarak ifade ettiğimiz zaman, 150 bin metreküp su alması gereken kentin 48 bin metreküp suyla yetinmek zorunda bırakılması Gazimağusalı’nın mağduriyetini anlatmaktadır.

İlgili daireden sorunun çözümüne dair açıklama yapılmaması nedeniyle, durum normale dönene kadar Gazimağusa’da suyun son derece tasarruflu kullanılması gerekiyor.

Güzelyurt’tan kentimize gelen su boru hattında sürekli ve istikrarlı bir şekilde patlakların meydana gelmesi ve bu patlakların susuzluktan kentin beli kırılana kadar tamir edilememesi sonrasında yetkili merci Devlet Su İşleri’nden alabildiğimiz tek izahat “patlakları tamir edecek teçhizat ve personele sahip değiliz” şeklinde olmaktadır.

Gazimağusa Belediyesi olarak geçtiğimiz ay su sorununu kamuoyuna duyururken vurguladığımız “Devlet Su İşleri Dairesi’nin hem personel, hem teçhizat, hem de kaynak yetersizliği nedeniyle sorumluluklarını yerine getirememesini” şimdi sorumlu daireden su sıkıntısına izahat olarak duymaktayız.

Denizden arıtılarak şebekeye verilen su gereksinimi karşılayacak düzeyde olmadığından su dağıtımı uygulanan programa karşın aksamalarla devam edebiliyor. Gazimağusa Belediyesi’nin sorumluluk alanı dışında meydana geldiği halde kenti sürekli bir şekilde etkileyen su sıkıntısı nedeniyle tüm Gazimağusalılar’ın su tasarrufuna üst düzeyde önem vermesi gerekmektedir.

Konunun birinci derecede muhatabı olan Devlet Su İşleri Dairesi’nin kentin ana su hattının bakım, güvenlik ve tamiratını sağlayamayacaksa, sorunun çözümü olarak yeni su hattının inşa edilmesini ilgili bakanlığın gündemine alması gerektiğinin altını çizeriz.

Belediye Halkla İlişkiler Birimi .


Gazimağusa Belediyesi Kullanılmış Kıyafet Toplama Kampanyası Başlatıyor (4.11.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, ekonomik darboğazın yaşandığı ülkemizde düşük gelirli vatandaşlara destek sağlamak amacıyla kullanılmış kıyafet toplama kampanyası başlatıyor. 8 Kasım Pazartesi başlayacak kampanya çerçevesinde, vatandaşların Gazimağusa Belediyesine getirerek bağışta bulunacakları yeni veya kullanılmış kıyafetler belediye tarafından halka dağıtılacak.

Sosyal belediyecilik anlayışı gereği geçmiş yıllarda yaptığı “Kullanılmış Kıyafet Toplama Kampanyası”nı tekrarlayan Gazimağusa Belediyesi, halktan giymedikleri, küçük veya büyük gelen, temiz ve kullanılabilir durumdaki elbiselerini fakir ve ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılmak üzere kampanya çerçevesinde belediyeye bağışlamalarını istedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “fakir ve ihtiyacı olan vatandaşlarımıza bir nebze olsun yardımda bulunmak isteyenlerin, kampanyaya katılarak evlerinde giymedikleri, küçük veya büyük gelen, temiz ve kullanılabilir durumdaki giysilerini ve ayakkabılarını belediyeye getirmelerini istiyoruz” dedi. Kayalp, sosyal sorumluluk projelerinden biri olan uygulamayla hem kullanılmayan giysilerden fayda sağlanacağını hem de ekonomik güçlük çeken vatandaşlara katkı yapılmış olacağını belirterek, toplanacak kıyafetlerin vatandaşlara Gazimağusa Belediyesi tarafından dağıtılacağını söyledi..


Mustafa Akıncı Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Olacak (1.11.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, “Mağusa Söyleşileri”nde Lefkoşa Eski Belediye Başkanlarından Mustafa Akıncı’yı konuk ediyor.

“Dünüyle Bugünüyle Yerel Yönetimler” konulu söyleşi 9 Kasım Salı günü saat 19:30’da Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan isimleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam ettiği Mağusa Söyleşileri’nde 1976’dan 1990 yılına kadar Lefkoşa Türk Belediye Başkanlığı görevinde bulunan Mustafa Akıncı’yı konuk ederek Kıbrıs’ta yerel yönetimlerin dünü ve bugününü irdeleyecek.

1976 yılında ilk kez yapılan yerel seçimlerde Lefkoşa Belediye Başkanlığı’na seçilen Mutafa Akıncı 14 yıl süreyle yürüttüğü bu görev sırasında yaşadıklarından edindiği deneyimlerini paylaştığı bir de kitabı bulunuyor.

“Başkanlık yıllarım, yerel yönetimin demokretikleşme ve kurumsallaşma mücadelesi ile dolu geçti; bu açıdan kitap, yerel yönetimin Kıbrıs Türk Toplumu’nda yer etme mücadelesinin de tarihidir.” diyen Akıncı kitabında Kıbrıs’ta belediyelerin kısa tarihçesine de yer veriyor.

Etkinlikte Akıncı’nın “Belediye Başkanlığında 14 yıl” isimli kitabının satışı da yapılacak.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.


Zabıta Ekiplerinden Bohçacı Operasyonu (27.10.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi zabıta ekipleri kentte dolaşarak satış yapan bohçacılara karşı denetimlere devam ediyor. Kentin hemen her bölgesinde görülebilen bohçacıların yaya dolaşarak kaçak seyyar satıcılık yapmasıyla ilgili görev yürüten belediyenin zabıta görevlileri satış sırasında yakaladıkları kişilerin mallarını müsadere ederek yasal işlem yapıyor.

Genellikle çarşaf, halı takı, baş örtüsü, oyuncak gibi emtialar satmak için ev ev dolaşan bohçacıların önüne geçilmesi için vatandaşların ihbarlarını da değerlendiren zabıta ekipleri bugün bohçalarla satış yaptıkları tespit edilen kişilerin mallarını topladı.

Belediyenin zabıta yetkilileri bohçacı diye tabir edilen şahısların görüldüğü yerde vatandaşlardan belediyeye haber vermesini istedi.

29 Ekim’de Cuma pazarı hizmet verecek
Bu arada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle tatil olacak Cuma günü Cuma Pazarı açık olacak. 29 Ekim’e rast gelen Cuma pazarı her zaman olduğu gibi hizmet verecek.


“Mağusa Arena” hizmette (23.10.2010-TAK)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, sportif faaliyetlerde kullanılmak üzere inşa ettiği spor salonu “Mağusa Arena” törenle açıldı.

Mağusa Arena’nın açılışı nedeniyle düzenlenen törene 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen, CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, bazı milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.
Açılış töreninin ardından, voleybolda geçmişte Gazimağusa’ya şampiyonluklar kazandıran voleybolcular gösteri maçı yaptı. Hentbol, voleybol ve basketbol gibi sporların yapılmasına uluslararası standartlarda imkan tanıyacak salon, 1 yıllık sürede inşa edildi. Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olan salonun 3,5 milyon TL’si belediye özkaynaklarıyla karşılanırken, Gençlik ve Spor Bakanlığı da 500 bin TL katkı koydu.

Talat: “Önemli olan gerçekleştirmektir”
2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat açılış töreninde yaptığı konuşmada, MAGEM’in açılışında spor salonunun yapılmakta olduğunu bildiğini belirterek, “Önemli olan, söylemler veya hayal etmek değil, gerçekleştirmektir” dedi.
Salonun yapılmasında çok kişinin katkı koyduğunu söyleyen Talat, “Böyle bir eser, ancak böyle bir işbirliğiyle gerçekleşebilirdi” diye konuştu. Talat, fonksiyonel olarak kullanılabilecek bir eser ortaya çıktığını, salonun uluslararası standartlarda inşa edilmesinin de önemli olduğunu vurguladı.
2. Cumhurbaşkanı Talat, ambargolar altındaki KKTC’de bugün belki uluslararası standartlara ihtiyaç olmayabileceğinin düşünülebileceğini, ancak ambargoların sonsuza kadar sürmeyeceğini, spor ambargosu kalktığında salonun spor açısından önemli bir merkez konumuna geleceğini kaydetti.
Gençlere yönelik yapılan her yatırımın önemli ve kıymet biçilemez olduğunu kaydeden Talat, “Gençlerin bu tür yerlere ihtiyacı var” dedi.
Bet ofislerin yarattığı toplumsal sıkıntılara değinen Talat, iyi olmayan bir takım alışkanlıklardan vazgeçme açısından salonun gençler açısından büyük önem taşıdığını belirtti.
Sporun yaşam tarzını değiştirdiğini kaydeden Talat, gençlerin yanında ileriki yaştakiler için de sporun önemli bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.
Gazimağusa Belediyesi’nin daha kaliteli kent yaşamı hedefini spor salonuyla daha ileri noktaya taşıdığını belirten Talat, Gazimağusa Belediyesi’nin daha kaliteli kent yaşamı çalışmalarında takdir topladığını kaydetti.

Türkmen: “Gençler için spor çok önemli”
Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Kaya Türkmen de, “Sayın Belediye Başkanı lütfetti davet etti, memnuniyetle geldim. Bet ofisi açılışı olsaydı gelmezdim” diye konuştu.
Sporun sosyal hayattaki öneminin gençler için daha büyük olduğunu kaydeden Türkmen, spor salonun yapımında emeği geçenleri kutladı.
Türkmen, spor salonun büyük bir bölümünün belediye imkanlarıyla karşılanmış olmasından dolayı Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı tebrik etti.

Kayalp: 20 okulun sportif ihtiyaçlarını karşılayabilecek
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, DAܒdeki öğrencilerle birlikte ülkenin en fazla genç nüfusuna sahip kentin önemli bir ihtiyacını karşıladıklarını kaydetti.
Kayalp, geçmişte, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak duracakları, temiz ve düzgün bir şekilde zamanlarını geçirebilecekleri MAGEM’i yarattıklarını, şimdi de enerjilerini sportif alanda harcayabilecekleri önemli bir tesis olan Mağusa Arena’yı hayata geçirdiklerini ifade etti.
Mağusa Arena’nın, kentteki 20 okulun sportif ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde planlandığını kaydeden Kayalp, son 5 yıldır Gazimağusa okullarının salon eksikliği nedeniyle spor karşılaşmalarına çıkamadıklarına dikkat çekti.

Salonla ilgili bilgi veren Kayalp, 2 bin 500 metre kare kapalı alana sahip olan Mağusa Arena’da 750 sabit koltuk bulunduğunu, voleybol, hentbol ve basketbol gibi branşlarda karşılaşma yapılabilecek uluslararası standartlara sahip olduğunu söyledi.
Kayalp, Mağusa Arena’nın zeminin FIBA onaylı ahşap parkeden yapıldığını ve KKTC’de bir ilk olduğunu kaydetti.

Salonun, mekanik havalandırma, ısıtma ve soğutma sistemlerine sahip olduğunu kaydeden Kayalp, amaçlarının gençlere yeni spor alanları sağlamak, okulların tekrar spor karşılaşmaları yapabilmelerine katkı koymak olduğunu söyledi.
Kayalp, Mağusa Arena’nın, kentteki spor kulüplerinin çalışma olanaklarına da katkı koyacağını sözlerine ekledi.


Kaşif: “Gazimağusa’nın en güzel tesisi”
Mağusa Arena’nın yüklenici firması Reflex Construction Ltd. Direktörü Börke Kaşif de, Gazimağusa’nın en güzel tesisini inşa etmiş olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti.
Tesisin bir yıl gibi bir sürede uluslararası standartlara uygun olarak inşa edildiğini kaydeden Kaşif, salonun gençlerin ruhsal ve bedensel gelişimlerine önemli katkı koyacağını ifade etti.
Sporun dünya barışlı açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Kaşif, spor tesislerinin yaygınlaştırılması gerektiğni belirtti.
Kaşif, Belediye Başkanı Kayalp’a gençlere sunduğu hizmetler nedeniyle teşekkür etti.


“Mağusa Arena” Açılıyor (20.10.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki sportif faaliyetlerde kullanılmak üzere inşa ettiği kapalı spor salonu Mağusa Arena’nın açılışı 23 Ekim Cumartesi günü yapılıyor. Kentimiz gençliğinin kullanımına açılmaya hazır haldeki “Mağusa Arena” isimli spor salonunun açılış etkinliği saat 16:00’da düzenlenecek.

Hentbol, voleybol ve basketbol gibi sporların yapılmasına uluslararası standartlarda imkan tanıyacak salon, Gazimağusa Belediyesi’nin finansmanlığında 1 yıllık inşa süresinin sonunda tamamlanarak hizmete sokuluyor.

Gazimağusa Belediye sınırları dahilindeki sportif faaliyetlerde spor salonu imkanı sunarak önemli bir ihtiyaca yanıt verecek Mağusa Arena, uluslararası standartlarda hizmet verecek.

750 koltuk kapasiteli ve 2600 metre kare kapalı alana sahip salon, FIBA onaylı zemin ve donanım, dört mevsim iklimlendirme altyapısı, ana fuaye, idari birimler, basın merkezi, 200 araç kapasiteli park alanı özelliklerine sahip.

Gazimağusa Belediyesi’nin gençlere yönelik hizmet veren Gençlik Merkezi MAGEM’in faaliyetleriyle bütünlük oluşturacak spor salonu, Gazimağusa’da hem spor birliklerinin hem spor kulüplerinin hem de okullardaki spor salonu ihtiyaçlarını gerektiği gibi karşılayacak.


Öğrencileri Yol Ortasına İndiren Otobüs Gazimağusa Belediyesi’ne Ait Değil (18.10.2010)
 

Gazimağusa’da şehir içi ulaşımında öğrenci taşımacılığı yapan özel bir otobüsün sefer sırasında öğrencileri otobüsten indirmesiyle ilgili belediyemize ulaşan şikayetler üzerine yapılan araştırmada söz konusu aracın özel bir işletmenin bünyesinde çalıştığı tespit edildi.

Bugün öğle saatlerinde meydana geldiği bildirilen olayda, yolda seyir halindeyken yolcuların güvenliğini tehlikeye atacak şekilde, yol ortasında durarak öğrencileri otobüsten indiren otobüs şoförü hakkında velilerden şiddetli tepki geldi.

Otobüs şoförünün çocukları “yaramazlık yaptığı” gerekçesiyle büyük bir öfkeyle yol ortasında indirdiği ve yoluna devam ettiği şeklinde belediyeye ulaşan veli şikayetleri üzerine konuyla ilgili yapılan araştırmada, öğrencilere hasmane bir tavırla yaklaşan otobüs şoförünün belediyeyle ilgili olmadığı saptandı.

Belediyeye ait toplu taşıma araçlarının öğrencilere verdiği ulaşım hizmetlerinde herhangi bir güvenlik zafiyetinin yaşanmasının söz konusu olmadığını açıklayan Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, söz konusu olayın vahametinin ve ailelerin çocukları için duydukları endişenin haklılığına işaret ederek, öğrenci velilerinin şiddetli tepkisinin haklı olduğunu kaydettiler.

Belediyenin toplu taşımacılık hizmetlerini sürekli eleştiri konusu yapan Şehir İçi Halk Otobüsleri İşletmesi’ne ait otobüsün, trafiğin en yoğun olduğu saatlerde öğrencileri yolun ortasına bırakmasını bu şirketin verdiği taşımacılık kalitesini gösterdiğini belirten yetkililer, belediyenin güvenli ulaşım konusunda her zaman en önemli güvence olduğunun veliler tarafından bilinmesini istediler.


Gazimağusa Belediyesi’nden Yağmur Suyu Drenaj Çalışması (16.10.2010)
 

  • Üç Çakırlar Caddesi’ndeki Yağmur Suyu Drenaj Çalışması Devam Ediyor

Gazimağusa Belediyesi’nin Su Master Planı’na bağlı olarak yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde Üç Çakırlar Caddesi’nde yeni bir drenaj şebekesi inşa ediliyor.

Gazimağusa’nın bütününü kapsayan yağmur suyu drenajlarıyla ilgili Maraş Bölgesi’nde Üç Çakırlar Yolu’nda yağmur suyu kanallarının inşasına devam eden ekipler, aşırı yağışlardan olumsuz etkilenme riski olan bölgeye kalıcı çözüm getiriyor.

Geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan aşırı yağışlardan en az etkilenen kent olan Gazimağusa’da mevcut drenajların bakım onarım çalışmaları da tamamlanmış bulunuyor. Üç Çakırlar Caddesi’nde devam eden drenaj çalışmasında, yaklaşık 400 metre uzunluğunda kanal döşenecek.

Hayata geçirdiği bütün altyapı yatırımlarını bilimsel esaslara dayalı olarak hazırlayan ve AB standartlarına uygun inşa eden Gazimağusa Belediyesi altyapıya ilişkin yaptığı çalışmalarını Kanalizasyon Projesi, Su Master Planı ve Su, Atık Su, Yağmur Suyu Drenaj Master Planı çerçevesinde gerçekleştiriyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, drenaj çalışmalarına Yağmur Suyu Drenaj Master Planı’ndaki esaslar doğrultusunda devam ettiklerini belirterek, kentin drenaj altyapısını sürekli geliştirdiklerini söyledi. Kayalp, yağış beklentisinin arttığı önümüzdeki aylara hazırlıklı olabilmek için özel bir çaba sarfettiklerinin altını çizerek, hedeflerinin yine sıkıntısız bir kış geçirilmesi olduğunu vurguladı.

Üç Çakırlar Caddesi’nde daha önce yaptıkları ihtiyaç tespiti doğrulturusunda çalışma başlattıklarını ve aşırı yağışlardan etkilenen noktalardan biri olan bölgede çalışmaları tamamlama aşamasına geldiklerini belirten Kayalp, Gazimağusa’nın bütününü kapsayan yağmur suyu drenaj inşa çalışmalarının programlı olarak devam edeceğini söyledi.


Gazimağusa’daki Su Sıkıntısı Hayattan Bezdiriyor (14.10.2010)
 

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt hattı üzerinde sürekli olarak baş gösteren arızalardan dolayı kentte 6 gündür ciddi şekilde su sıkıntısı çekiliyor. Devlet Su İşleri Dairesi, Gazimağusa’nın tüm bölgelerinde yaşanan su sorununun ne zaman sona erdirileceğine dair net bir açıklama yapamazken, Gazimağusa Belediyesi’nin denizden arıtarak kente verdiği su, gereksinimi karşılayamıyor. Rezerv olarak sürekli bulundurulan suyun da tükendiğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, devletin sorumluluğunda bulunan şebekede meydana gelen arızanın ne zaman giderilebileceğine dair bir bilgi edinemediklerini açıkladılar.

Son bir haftada Gazimağusa’ya su taşıyan ana hat üzerinde peş peşe meydana gelen arızaların giderilmesi için, Gazimağusa Belediyesi tüm olanaklarını seferber ederken, Devlet Su İşleri Dairesi’nin hem personel, hem teçhizat, hem de kaynak yetersizliği nedeniyle gerekli müdahaleyi zamanında yapamaması, sorunu daha da büyütüyor.

Günde 6 bin ton su alması gereken Gazimağusa’ya geçtiğimiz cumartesiden beridir hiç su verilmezken, bu konuya devlet birimlerinin ilgi göstererek arıza tespiti yapması ancak önceki gün mümkün olabilmişti. Gazimağusa’da cumartesinden salıya kadar geçen sürede yaşanan su kesintisinin nedeni hakkında Devlet Su İşleri Dairesi herhangi bir açıklama yapmazken, Salı günü su kesintisinin nedeninin hat üzerindeki patlağın olduğu ve tamirat çalışmalarının başladığı bilgisi verildi. Patlağın tamiratıyla ilgili dün gün boyu yapılan çalışmaların ardından, bugün kente suyun verilmeye başlanması gerekirken, Devlet Su İşleri’nden gelen son bilgiye göre su kesintisinin devam edeceği ve yeni bir arıza saptandığı belirtildi.

Geride kalan 6 günde hemen hemen hiç su alamayan Gazimağusa’daki su ihtiyacının son derece şiddetli bir hal aldığı bugün, Güzelyurt hattının Lefkoşa yakınlarındaki bir noktasında yeni bir patlağın tespit edildiği ve tamiratına başlandığı bilgisini Gazimağusa Belediyesi’ne veren ilgili daire, çalışmanın ne zaman tamlanacağına dair bir bilgiyi henüz vermedi.

Gazimağusa’nın ana su kaynağı olan Güzelyurt Kumköy tesislerinden kente su taşıyan ana hat üzerinde sık sık meydana gelen arızalar, hattın genel durumunun artık gözden geçirilmesi gerekliliğini ortaya koyarken, konunun birinci derecede muhatabı olan Devlet Su İşleri Dairesi’nin bu hattın bakım, güvenlik ve tamiratını sağlamada son derece yetersiz olduğu anlaşılıyor.

Çok ciddi boyuta ulaşan sıkıntı nedeniyle Gazimağusa’da suyun son derece tasarruflu kullanılması gerekiyor. Denizden arıtılarak şebekeye verilen su gereksinimi karşılayacak düzeyde olmadığından su dağıtımı uygulanan programa karşın aksamalarla devam edebiliyor. Gazimağusa Belediyesi’nin sorumluluk alanı dışında meydana geldiği halde kenti derinden etkileyen su sıkıntısı nedeniyle tüm Gazimağusalılar’ın su tasarrufuna üst düzeyde önem vermesi gerekmektedir.

Gazimağusa Belediyesi, kentin bütününü susuz bırakan arızaların tamiriyle ilgili sorumlu durumdaki devlet su işlerinin çalışmalarını yakından takip etmekte ve katkı sağlamakta olup, sürdürülen çalışmalara tüm olanaklarıyla her zaman olduğu gibi ortak olmaktadır.

Belediye Halkla İlişkiler Birimi


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı  (11.10.2010)
 

Güzelyurt-Gazimağusa hattı üzerinde henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı kente gelen su miktarında hafta sonundan itibaren çok ciddi düşüş yaşanıyor.

Günlük olarak 6 bin ton su alması gereken Gazimağusa’ya hafta sonundan itibaren günlük 500 ton civarında su gelirken, Güzelyurt hattından gelen suda meydana gelen ciddi düşüşle ilgili Devlet Su İşleri’nden henüz bir açıklama yapılmadı.

Bugün (11 Ekim 2010) saat 15:00 itibarıyla sorunun çözümüyle ilgili olumlu bir gelişme yaşanmazken kente gelen su akışı da tamamen durmuş durumda. Kente 3 günden beridir su sağlanamaması nedeniyle, yerel kaynaklardan dönüşümlü olarak bölgelere su sağlanmaya çalışılırken, su dağıtım programında 1 haftalık aksama olması öngörülüyor.

Sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulunan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, acil durum tedbiri uygulaması başlatarak, belediyenin denizden su arıtma tesisinden bölgelere dönüşümlü olarak su vereceklerini bildirdi.

Belediye Su İşleri Yetkilileri, Gazimağusa’yı susuzluk sorunuyla karşı karşıya bırakan sıkıntının nedeniyle ilgili henüz devletin ilgili makamlarından bilgi alamadıklarını, sıkıntının nedeninin henüz bilinmemesinden dolayı durumun normale dönene kadar vatandaşları su kullanımında ihtiyatlı davranmaya çağırdı.

Belediye Su İşleri Yetkilisi, Devlet Su İşleri’nin kesintinin nedeniyle ilgili yapacağı tespit sonrasında belediye teknik ekiplerinin olası bir arızanın giderilmesi için hazırda bulundurulduğuna da dikkat çekti.


DAܒlülere Babutsa Grubuyla Coşkulu Merhaba  (10.10.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin kente oryantasyonlarına katkı koymak amacıyla düzenlediği “Kentimize hoşgeldiniz” konseri dün akşam yapıldı. Ülkemizin sevilen grublarından Babutsa, kentin yeni öğrencileriyle buluştuğu konserde onlara coşkulu bir merhaba dedi.

Öğrencilerin oldukça ilgi gösterdiği konserle öğrencilerin hem kentle kaynaşması hem de belediye ile tanışması sağlanırken, ilginç tarzı ile bir kez daha beğeni toplayan Babutsa Grubu başta en sevilen şarkıları “Yanayım yanayım” olmak üzere albümdeki diğer parçalarını da canlı olarak seslendirdi.


Gazimağusa Belediyesi’nden DAܒlülere Babutsa’lı Karşılama  (7.10.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin kentte oryantasyonlarına katkı koymak amacıyla hoşgeldin konseri düzenliyor. Ülkemizin ünü Türkiye’ye de yayınlan sevilen grubu Babutsa ile kentin yeni öğrencilerine “Kentimize Hoşgeldiniz” konseri 9 Ekim 2010 Cumartesi günü saat 20:30’da Namık Kemal Meydanı’nda yapılacak.

Kentte verilen hizmetleri DAܒye gelen öğrenci sayısını da dikkate alarak organize eden ve öğrencileri Gazimağusa’nın kenttaşları olarak gören Gazimağusa Belediyesi, hizmet yelpazesinde bu alana yönelik de çalışmalar yapıyor. Yeni öğretim yılının açıldığı bu günlerde yeni öğrencilerin kentle kaynaşması açısından önemli olan Babutsa konseri, öğrencilerin belediye ile tanışması niteliğini de taşıyor.

Gazimağusa’nın tarihi Namık Kemal Meydanı’nda konser verecek Babutsa Grubu, London Calling isimli albümleriyle Türkiye’nin günmdemine de bomba gibi düştü. Ali, Peri ve Saner’in kurduğu Babutsa Grubu, Türkiye’deki diğer Kıbrıslı Türk sanatçılardan farkı olarak albümlerinde Kıbrıs şarkılarına ağırlıkla yer vermesiyle dikkat çekiyor.

Adını kaktüste yetişen dikenli meyveden alan Babutsa grubu albümünde ilginç tarzı ile de beğeni topluyor. Grup, başta en sevilen şarkıları “Yanayım yanayım” olmak üzere albümdeki diğer parçalarını da canlı olarak seslendirecek.


Mağusa'ya Dev Yatırım: Yeni Kültür ve Kongre Merkezi'nin fiziki inşaatı tamamlandı (5.10.2010-TAK)
 

Gazimağusa’nın kültür-sanat hayatında önemli bir eksikliğini giderecek olan Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin fiziki inşaatı tamamlandı. Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi ortak mülkiyetinde, Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla fiziki inşaatı 7 milyon ABD Doları’na mal olan merkezin iç donanımı için de yaklaşık 4 milyon dolar maliyet öngörülüyor.

  • Kayalp: “Kültür Sanat Merkezi İlan Ettiğimiz Gazimağusa’nın Eksiğini Tamamlayacak… Kültür ve Sanat Etkinlikleri Tüm Yıla Yayılacak”
  •  Yılmaz: “Sadece KKTC’de Değil Bölgede Böyle Bir Kültür Kongre Merkezi Yok”İç donanımı da Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla tamamlanacak olan merkezin 2011 yılı Eylül ayında hizmete girmesi hedefleniyor.

“Kıbrıs’ın ve bölgenin en büyük kültür merkezi” olarak nitelendirilen Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin kongre turizmine de büyük katkı sağlaması bekleniyor.

MERKEZDE NELER VAR
Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi, kongre ve konferans birimi, sergi salonları, müzeler, sanat atölyeleri, müzik ve tiyatro birimi, yönetim birimleri, genel kullanım alanları ve teknik servislerden oluşuyor.

Kongre ve konferans biriminde, bin 700 metre kare alana sahip bin 200 kişilik tiyatro-konferans ve opera salonu, tam donanımlı sahne ve sahne arkası fonksiyonları, 600 metre kare büyüklüğünde 350 kişilik tiyatro salonu, 200 kişilik ve 100 kişilik iki konferans salonu ile dört adet 60 kişilik konferans salonu yer alıyor.

Merkezin sergi salonları bölümünde 450 metre kare alana sahip rampalı büyük sergi salonuyla, 165 metre karelik küçük sergi salonu, açık alan sergi imkanlarıyla dış mekan sergi alanları bulunuyor.

400 metre kare ve 165 metre kare alana sahip müze salonlarını bünyesinde bulunduran merkezde, resim, heykel, seramik ve unutulmuş sanatlar atölyeleri de yer alıyor.

Müzik ve tiyatro birimi ise; aksesuar ve dekor odaları, prova odaları, soyunma, duş, makyaj odaları, eğitim odaları, aletli çalışma odaları ve yönetici odalarından oluşuyor.

Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde ayrıca; yönetimi birimleri, genel kullanım alanları ve teknik servisler de bulunmakta.

Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin fiziki yapımının tamamlanması nedeniyle Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Yılmaz basına yönelik tanıtım toplantısı düzenlediler.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kültür Kongre Merkezi’nin hizmete girdiğinde KKTC ve Gazimağusa’nın önemli simge yapılarından biri olacağını ifade etti.

Kültür ve Kongre Merkezi’nin Gazimağusa Belediyesi ve DAܒnün ortak çalışmasıyla hayata geçtiğini kaydeden Kayalp, fiziki yapımın 7 milyon dolara mal olduğunu ve proje maliyeti hariç tüm finansmanın Türkiye Cumhuriyeti tarafından karşılandığını belirtti.

Kayalp, merkezin yapımına katkılarından ötürü Türkiye Cumhuriyeti’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Oktay Kayalp, merkezin, DAܒnün kültür-sanat ve uluslararası kongre ihtiyacını karşılayacak yapı olması nedeniyle büyük önem arzettiğini belirtti.

Kayalp, merkezin bölgede kongre turizminin gelişmesinde önemli altyapı desteği sağlayacağını, bölgedeki turizm aktivitelerine katkı sağlayacağını ifade etti.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin, ülkenin kültür-sanat başkenti ilan ettikleri Gazimağusa’nın eksiğini tamamlayacağını, yaz aylarına sıkışan kültür-sanat etkinliklerinin yılın bütününe yayılmasına imkan sağlayacağını ifade etti.

Kayalp, merkezin sahne sanatları ve amatör tiyatronun gelişmesine katkı sağlayacağını ve birçok sanat dalı ve sanatçıyı merkeze taşımış olacaklarını söyledi.

Kayalp, “Bu eser, Kıbrıs adasında kendi alanında en büyük ve en komplike alan. DAÜ ve Gazimağusa Belediyesi olarak bu eserle gurur duyuyoruz” dedi.

Kayalp, kent için başka bir önem taşıyan spor salonun inşasının tamamlandığını iç donanımının yapılmakta olduğunu, 5-10 gün içerisinde salonun açılışının gerçekleştirileceğini söyledi.

YILMAZ
DAÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Yılmaz da, böyle bir kültür ve kongre merkezinin sadece KKTC’de değil bölgede bulunmadığını kaydetti.

Böyle bir esere Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla Gazimağusa Belediyesi’yle birlikte imza atmaktan büyük onur duyduklarını kaydeden Yılmaz, katkı koyanlara teşekkür etti.

Yılmaz, merkezin hizmete girmesiyle büyük bir ihtiyacını karşılayacağını, kongre turizmi açısından da cazibe merkezi olacağını belirtti.

DAÜ olarak eğitim öğretim yanında toplumun bilimsel, kültürel ve sanatsal ilerlemesine katkı koymaya büyük önem verdiklerini kaydeden Yılmaz, öğrencileri de bu yönde yetiştirdiklerini, öğrencilerin sanat ve kültür kulüplerine katılmalarını teşvik ettiklerini söyledi.

Salamis Harabeleri’nde kazılar yapıldığını ve önemli tarihi eserlerinin ortaya çıkarıldığını kaydeden Yılmaz, bu eserlerin halkla buluşturulması açısından da merkezin önem taşıdığını ifade etti.


Gazimağusa Belediyesi’nden Çağdaş Bir Hizmet Daha: Emeklilere Ücretsiz Toplu Taşımacılık (3.10.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi sosyal belediyeciliğin bir gereği olarak çağdaş bir hizmeti daha vatandaşlarına sunuyor. Kentte yaşayan emekli vatandaşlarına bugünden başlayarak ücretsiz toplu taşımacılık hizmeti vermeye başlayan Gazimağusa Belediyesi, hizmet yelpazesinde emekli vatandaşların sosyal ve gündelik yaşamlarını kolaylaştıracak ve aynı zamanda onlara ekonomik destek sağlayacak çağdaş bir hizmeti daha hayata geçirdi.

Kentin bütününde verilen toplu taşımacılık hizmetleri kentte yaşayan tüm emeklilere ücretsiz ulaşım hizmeti verilecek şekilde yeniden yapılandırıldı.

Kentteki tüm emeklilerin belediyenin toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanma imkanına sahip olduğu yeni hizmet yapısı, emekli yurttaşlara şehir içi ulaşımlarında kolaylık sağlamak ve ulaşımdaki ekonomik güçlükleri ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Maraş’tan tüm vatandaşlara ücretsiz hastane servisi de hizmette
Sefer sayısı artırılıp kapsamı genişletilen toplu taşımacılık hizmeti kapsamındaki diğer yeni uygulama da Maraş Bölgesi’nden Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne gidecek yurttaşlara ücretsiz ulaşım hizmeti sunulması.

Maraş bölgesinden emekli olup olmadığına bakılmaksızın tüm yurttaşlar belirlenen durak noktalarından hastaneye ulaşımlarını belediye servisleriyle sağlayabilecek. Hastaneden Maraş’a gidecekler için de belediye servisleri yine ücretsiz olarak her yurtaşın hizmetinde olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediye servislerinin öğrencilere ulaşımla ilgili verdiği ücretsiz taşımacılık hizmetlerinin, belediyenin özel önem gösterdiği kesimi olan emeklileri de kapsayacak şekilde genişletildiğini söyledi.

Kentte yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yurttaşlara yönelik hizmet yürüten İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün günlük yaşamı kolaylaştıracak pek çok hizmeti bulunduğunu belirten Kayalp, Gazimağusa’daki tüm emeklilere ücretsiz ulaşım imkanı sağlayarak, ekonomik bir katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Emekli yurttaşların hükümetin uyguladığı ekonomik önlemler kapsamında maaşlarından kesinti yapıldığı bir dönemde toplu taşımacılık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmasının konunun ekonomik yönünü daha önemli kıldığını kaydeden Kayalp, maaşlardaki kaybın yaratacağı sıkıntıyı bir nebze dahi olsa azaltacaksa bunun kendilerini mutlu edeceğini söyledi.


      ANASAYFA