EKİM - ARALIK 2009 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi çocukları “Noel babalar” ile buluştu (30.12.2009)
 

 • Özel Eğitim Merkezi’nde Mutlu Gün
 • Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi çocukları “Noel babalar” ile buluştu

Her yılbaşında olduğu gibi bu yılbaşında da kentteki okullardaki çocuklara hediyeler dağıtarak onları sevindiren Gazimağusa Belediyesi’nin Noel Babaları bugün kentteki Özel Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. İçinde çeşitli oyuncakların ve materyallerin bulunduğu hediye paketlerini, tüm sevecenlikleriyle Gazimağusa Özel Eğitim Merkezi öğrencilerine ve merkez bünyesindeki 4 yaş grubu sınıfı öğrencilerine veren “Noel babalar”, çocuklara yılbaşı heyecanını erken yaşattı.

Kentteki okulları teker teker dolaşarak her sınıfı ziyaret eden Noel babalar tüm diğer okullardaki çocuklara yaptığı tatlı sürprizi tekrarlayarak, dersin ortasındaki çocukları hediyelere boğdu. 4 ile 17 yaş arasında değişen 47 çocuğa çeşitli hediyeler veren Noel babalar, öğrencilere merkezdeki eğitimlerinde kullanabilecekleri nitelikte materyaller de sağlamış oldu.

Kayalp: “Öğrencilerin ihtiyaçları da düşünüldü” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların yeni yılı mutlu bir şekilde karşılamasına yönelik başlattıkları hediye dağıtımı kapsamında Özel Eğitim Merkezi’ndeki öğrencilere de çeşitli hediyelerin dağıtıldığını, sorumluluk bilinciyle hareket ederek farklı bir uygulamayla merkezdeki öğrencilere ihtiyaçlara dönük hediye dağıtımı yaptıklarını söyledi.


Harem’in Dans Gösterisi İçin Son 2 Gün: 31 Aralık Gecesi Meydanda Harem'li Kutlama (29.12.2009)
 

Harem’in Dans Gösterisi İçin Son 2 Gün 31 Aralık Gecesi Meydanda Harem'li Kutlama

Türkiye’nin uluslararası alandaki en büyük dans projesi Harem’in sunacağı dans partisiyle 2010’a coşkulu bir “merhaba” demeye hazırlanan Gazimağusa, 31 Aralık Perşembe akşamı meydanda buluşacak.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı Namık Kemal Meydanı’nda özel bir programla karşılayacak Gazimağusalılar ana caddeleri ve çemberleri ışıklı süslemelerle rengarenk bir görünüme bürünen kentte yılbaşı gecesini coşkuyla yaşayacak.

Türkiye'nin dünyada en çok bilinen grubu Harem’in saat 23.00'da yılbaşı partisine katılacaklarla buluşacağı Namık Kemal Meydanı’nda, 2010 unutulmaz bir atmosferde karşılanacak. 21:30’da sahne alacak Dj Levent’in performans sergileyeceği meydana 23:00’da Harem çıkacak. Harem'in darbuka ateşine eşlik edecek dünyaca ünlü Brezilya'lı dansçısı Claudia ile yeni yıla girilecek.

Yeni yıl kutlamalarında meydanı dev bir dans pistine çevirmeye hazırlanan Harem’le yeni yılın ilk anlarında hava fişenk gösterilerinin coşkusu bütünleşecek. Ukrayna, Fas, Rusya, Beyrut, İtalya ve Amerika’dan sonra Kıbrıslılar’ı dansettirecek Harem, çok özel bir yılbaşı partisi için yıllar sonra ilk kez yeni şarkıları ile Namık Kemal Meydanı'nda olacak.

2010’un ilk dakikalarda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak.


Gazimağusa yeni yıla hazır: GAZİMAĞUSA YENİ YILA IŞIL IŞIL GİRİYOR (24.12.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentin ana caddeleri ve çemberlerini ışıklı süslemelerle donatarak rengarenk bir görünüme kavuşturdu. Yeni yıla sayılı günler kala yılbaşlı süslemeleriyle ışıl ışıl görünüme bürünen kentte ortaya çıkan görsellik büyük beğeni topluyor. Kentin girişinden başlayarak Zafer Anıtı çemberlerine kadar yerleştirilen görkemli noel ağaçları yeni yılın gelişini müjdelerken, hisar üzerindeki Noel Baba ve uçan geyikler çocukların ilgisini çekiyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin Noel Babalarının kent genelindeki okulları teker teker dolaşarak çocuklara çeşitli hediyeler dağıttığı Gazimağusa’da 2010’un gelişinin rengarenk ve ışıl ışıl bir ortamda kutlandığını, yeni yıl eğlencelerinin 31 Aralık gecesi Harem konseriyle doruk noktaya ulaşacağını söyledi.

Türkiye'nin dünyada en çok bilinen grubu olan Harem, saat 23.00'da yılbaşı partisinde Namık Kemal Meydanı’nda olacak. 21:30’da Dj Levent’in sahne alacağı meydan 23:00’da Harem grubunun danslarıyla renklenecek. Harem'in darbuka ateşine eşlik edecek dünyaca ünlü dansçısıyla 2010 unutulmaz bir atmosferde karşılanacak.


"Gazimağusa Limanı Yeniden Tartışma Konusu Yapılmamalıdır" (24.12.2009)
 

Basın açıklaması

Hükümet, ihracatta narenciye tartı belgelerinin Gazimağusa Belediyesi yerine Güzelyurt Belediyesi’nden alınmasına ilişkin bir kararı uygulamaya soktu. Bu yeni bir ABAD kararına zemin hazırlamaktır...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı, Gazimağusa Limanı’ndan narenciye ihracatında ürün tartı belgelerinin Gazimağusa Belediyesi tarafından değil de Güzelyurt Belediyesi tarafından verilmesini karara bağlamıştır. Özünde Gazimağusa Belediyesi’nin bu belgeler karşılığında elde ettiği gelirden mahrum bırakılması ve bunun Güzelyurt Belediyesi’ne aktarılabilmesi amacını barındıran bu karar, son derece içeriksiz ve Kıbrıs Türk Toplumu’na uzun vadede çok büyük zararlar verecek bir potansiyele sahiptir.

Öncelikle bizim açımızdan bilinmesi gerekir ki, Gazimağusa Belediyesi’nin ihraç edilecek ürünlerin tartı harçlarından elde ettiği gelir, 2009 bütçesinde, yaklaşık olarak, sadece 50 bin TL’dir. Kaldı ki bu gelir, tüm ihraç faaliyeti üzerindendir ve narenciyeye ait pay bunun çok daha altında bir düzeydedir. Dolayısıyla bakanlığın aldığı karar ve bundan ötürü Gazimağusa Belediyesi’nin uğrayacağı gelir kaybının bizim için hiçbir önemi bulunmamaktadır. Ancak bu partizan karar, Gazimağusa Limanı’nın uluslararası itibarında ciddi bir erozyona yol açabilecektir.

Altını çizerek belirtmek isterim ki, Gazimağusa Belediyesi narenciye ihracatından elde ettiği gelirin tamamını, Gazimağusa Limanı’nın itibarını koruyabilmek amacıyla, Güzelyurt Belediyesi’ne hibeye hazırdır.

Hatırlanacağı üzere, Gazimağusa Limanı’ndan yapılan ihracatta belge değişikliğinin yol açtığı ABAD kararı, Kıbrıs Türk ekonomisinin gerçek bir dar boğaza girmesine yol açmıştı. Bu uygulama yine Sayın Başbakan Derviş Eroğlu’nun görevde bulunduğu hükümet tarafından gerçekleştirilmiş ve sonuçlarının önlenmesi için hiçbir çaba gösterilmemişti. Bugün yine aynı başbakanın hükümeti, benzer sonuçlara yol açabilecek yeni bir girişim sergiliyor.

Maliye Bakanlığı’nın Gazimağusa Belediyesi’nin uluslararası tanınmışlığı olan ve dünyanın her yerinde işlem gören tartı belgelerini değiştirerek, yerine Güzelyurt Belediyesi’ne ait belgeleri koyması, yeni bir ABAD kararı benzeri uygulamaya ve belki de yeni bir izolasyon dalgasına yol açabilecektir. Kaldı ki, Güzelyurt’ta nihai tartısı yapılan ve Gazimağusa Limanı’ndan çıkış yapmadan önce başka hiçbir kontrole maruz kalmayacak araçlarda, her türden kaçakçılık ve suiistimal olasılığı da gündeme gelmektedir.

Sırf Gazimağusa Belediyesi’nin gelirlerine el uzatmak gayesi ile alınan bu karar, başta akaryakıt kaçakçılığı olmak üzere, her türlü kaçakçılığa ve yolsuzluğa zemin yaratacaktır. Güzelyurt’ta tartılarak ihracat için Gazimağusa’ya yönlendirilecek araçların, limana girişlerinden önce ilave yük almaları, belirtilen evsaf dışında ürün bulundurmaları ve kayıt dışı ihracat gerçekleştirmeleri mümkün olabilecektir. Bu olasılıklar, Gazimağusa Limanı’nın itibarını ortadan kaldıracak ve Kıbrıs Türk Halkının en önemli ekonomik faaliyet alanlarından birini daha ortadan kaldırabilecektir. Bu görüşler doğrultusunda aşağıdaki soruların yanıtı karar sahibi Bakanlık tarafından mutlaka verilmelidir:

1- Kaçak akaryakıt ve mal ihracını önleyebilmek için nasıl bir yöntem kullanılacaktır?

2- Olası bir zafiyetin veya suiistimalin doğuracağı sonuçlar hesaba katıldı mı?

3- Gazimağusa Limanı’ndaki belgelerle oynamanın cezası ABAD kararı olarak Kıbrıs Türk Halkını hala derinden acıtırken, yeni ve benzer bir girişimin yol açabileceği ek hasarın telafisi için hazırlık yapıldı mı?

Konunun devlet ciddiyetiyle bağdaşmayacak biçimde ele alındığını ve ne denli büyük tehlikeleri bünyesinde barındırdığını altını çizerek kamuoyunun dikkatine getiririm. Girilen yanlıştan, henüz bir zarar görmemişken, derhal geri dönülmesi gerekmektedir.

Saygılarımla,

Oktay Kayalp - Belediye Başkanı


BÜSİAD, Kayalp’ı Ziyaret Etti (16.12.2009 -TAK)
 

Kuruluş aşamasındaki Gazimağusa Büyük Sanayi İşadamları Derneği (BÜSİAD)Yönetim Kurulu, bugün, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti.

Büyük Sanayi ile ilgili taleplerini Kayalp’a ileten dernek, sanayiye katkılarından ötürü de Kayalp’a teşekkür plaketi verdi.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Büyük Sanayi’nin, yeni açılan ve gelişmeye açık bir bölge olduğunu belirterek, söz konusu sanayinin önemli yatırımların yapıldığı ekonomik aktivite alanı olduğunu kaydetti.

Kayalp, bu dönemde ülkede sanayi yatırımının ciddi cesaret istediğini ifade ederek, Büyük Sanayi’de bazı altyapı ve çevresel sorunlar bulunduğuna işaret etti.

Büyük Sanayi’nin sorunlarıyla ilgili Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ile bir görüşme yaptığını ifade eden Kayalp, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’nın temizlik hizmetlerinde kullanılmak üzere verdiği 20 çöp konteynerinin bir hafta içerisinde geleceğini kaydetti.

Organize sanayi bölgelerinin altyapı yatırımlarının yasa gereği ilgili bakanlığın uhdesinde olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, belediye olarak ekonomik ve siyasi engel koymadan, yasada yeri olup olmadığına bakmaksızın, üzerlerine düşen yardımı yapmaya hazır olduklarını vurguladı.

Kayalp, “Mağusa Sanayi Bölgesi de bizim malımızdır, katkı yapmakla görevliyiz. Yasada yeri olup olmadığına bakmaksızın, daha hijyenik ve verimli aktivite için bize düşen ne varsa katkı koyacağız” dedi.

OZA
BÜSİAD Başkanı Ergün Oza da, söz konusu sanayi bölgesinin 18-20 yıldır var olduğunu belirterek, bu süre içerisinde gerekli altyapı yapılmadığı için dernek oluşturduklarını belirtti.

Oza, Gazimağusa Belediyesi’nin yaptığı katkılar nedeniyle Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür plaketi vermek ve taleplerini iletmek amacıyla ziyaret gerçekleştirdiklerini kaydetti.

83 üyeyle kuruluş dilekçesini Ağustos ayında Gazimağusa Kaymakamlığı’na veren derneğin, mevcut sanayinin adına yaraşır bir şekilde organize sanayi bölgesi olması ve güzelleştirilmesi için faaliyet göstereceği bildirildi.


Gazimağusa Belediyesi'nden Çiçek Gibi Hizmet (13.12.2009 -VATAN)
 

Gazimağusa Belediyesi, Park ve Bahçeler Birimi bünyesindeki seralarda yetiştirdiği bir çok farklı türdeki mevsimlik çiçek fidesini yarından itibaren (14 Aralık) halka ücretsiz olarak dağıtmaya başlıyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen çiçek dağıtım etkinliğinde faturalarını ibraz eden Gazimağusalılar evlerini ya da iş yerlerini süsleyecek çiçek fidelerini Gazimağusa Belediye binasından alabilecekler.

Kentte rutin olarak sürdürülen yeşillendirme çalışmalarının yanı sıra, her vatandaşın kendi evi ve işyerini çiçeklendirmesi amaçlanan çiçek dağıtım etkinliği, 2009 Aralık sonuna kadar yürürlükte kalacak gecikmiş borçların cezasız tahsili uygulamasından faydalanacak aboneleri de kapsayacak.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi’ne ait seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, her yıl olduğu gibi, belediyeyi ziyaret edenlere ve faturalarını ödeyen abonelere, evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilecek. Gazimağusa Belediyesi’nin çiçek fidesi dağıtımı, stoklar el verdiğince mesai saatleri içerisinde yapılacak.

Kayalp: “Etkinlik yıl sonuna kadar gecikmiş ödeme yapan aboneleri de kapsayacak”
Gazimağusa Belediyesi’nin kentin yeşillendirme çalışmaları kapsamında belediyenin kendi seralarında yetiştirdiği çiçek fidanlarını Gazimağusa’nın dört bir tarafına ektiklerini kaydeden Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çiçek dağıtım etkinliğiyle Gazimağusa’nın yeşillendirilmesi ve rengarenk bir görünüme kavuşmasında vatandaşlarla işbirliği yaptıklarını söyledi.

Etkinliğin Gazimağusa Belediyesi’nin yürürlüğe koyduğu ve yıl sonuna kadar devam edecek gecikmiş borçların cezasız tahsili uygulaması ile bütünlük oluşturacağını kaydeden Kayalp, belediyeye gecikmiş ödemesi bulunanlara sağlanan indirim kolaylığından faydalanacak abonelerin de çiçek alabileceğini belirtti.


Oktay Kayalp'tan Belediyelere Katkı Oranlarının Değiştirilmesiyle İlgili Basın Açıklaması (10.12.2009)
 

"Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Devlet Katkısı Oranının Değiştirlmesine İlişkin Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Yeni Boğaziçi, Dikmen, Alayköy ve Akıncılar Belediye Başkanları Adına Yaptığı Ortak Basın Açıklaması" tam metni

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nin dünkü oturumunda oy çokluğuyla gerçekleştirdiği yasal düzenleme uyarınca belediyelerin devletten aldıkları katkı paylarının oranı %7,6’dan %8,5’e çıkarılmıştır. Bunun belediyelerin geçmiş yılki kayıplarının telafisi amacıyla yapıldığı ve içinde bulundukları mali sıkıntıyı aşmaya dönük bir rahatlama sağlayacağı ifade edilmiştir.

Öncelikle belirtilmelidir ki katsayı oranındaki artış, ilke olarak olumludur. Belediyelerin devletin yerel gelirlerinden aldığı payın artırılması elbette önemlidir, ancak hükümetin hazırladığı 2010 bütçesinde paylaşıma esas teşkil edecek tutar küçültülmüştür. Devletin 2010 yılında elde etmeyi öngördüğü yerel gelirler, bir önceki yıla oranla %10 azaltıldığından, dün meclisten geçerek yasalaşan artışın belediyelerin bütçesine herhangi bir artı değer katmadığı aşikârdır.

Konuyu daha basit biçimde anlatmak gerekirse, belediyelerin devletten kişi başına aldıkları katkı miktarı yalnızca 5TL artırılarak, 428 TL’den 433TL’ye çıkmıştır. Yasada yapılan değişiklikle ciddi bir artış yapılmış gibi görülse de, 2010 yılında bunun reel olarak gerçekleşmesi sadece %1 düzeyinde kalacaktır. Sembolik nitelikte olup, kişi başına karşılığı sadece 5TL olan bu oranın, 2010’da maliyetlerde ve personel giderlerinde meydana gelecek artışı karşılaması bir yana, 2009 yılı kayıplarını dahi karşılaması olanak dışıdır. Kaldı ki, geçtiğimiz yılki bütçe görüşmelerinde belediyelerin devletten aldığı katkı oranının%10 olması gerektiğini söyleyen, bu konuda çok net beyanatları bulunan ve Belediyeler Birliği’nin konuya ilişkin taleplerine olumlu yaklaşan UBP Hükümeti’nin, bugün bizlere büyük bir katkı yapmışçasına gürültü çıkarıp politik kazanım elde etmeye çalışması çok net biçimde sırıtmaktadır.

2007 yılında gerçekleşen Yerel Yönetim Reformuyla tüm yurttaşlarımız ve ülkemizde yaşam süren herkesin belediye hizmetlerinden yararlanmasının önünü açılmıştır. Ülkemizdeki 28 belediye halen tüm yurttaşlarımıza yerel hizmetler verecek biçimde yeniden organize olma sürecini yaşamaktadır.

Hal böyleyken, belediyelere daha fazla katkı yapmak yerine, onların gelirlerine göz dikmek ve kayıplarını daha da artırmak, devlet katkısına bağımlılığı çok üst düzeyde olan kırsal belediyelerin gerçek anlamda iflasa sürüklenmesine yol açacaktır.

Bu konuda daha önce de kamuoyu gündemine getirdiğimiz uyarılarımızın dikkate alınmadığı aşikârdır. Her konuda olduğu gibi, belediyelerin taleplerine de kulak tıkayan hükümet, “ben yaparım, olur” mantığıyla, ülkemizde yaratılan tüm değerleri yıkma konusunda pervasız bir tutum sergilemektedir.

Mali darboğazdaki belediyelerin iflasını ilan edeceği yıl olarak kayıtlara geçmeye aday 2010 yılında yerel seçimlerin de yapılacak oluşu akla ciddi partizanlık kuşkularını getirmektedir. Özellikle hükümete yakın belediyelerin uğradıkları zarar rakamlarla sabit olduğu halde tam bir suskunluk içinde oluşları bu kuşkuyu daha da artırmaktadır.

Bizler CTP-BG mensubu Belediye Başkanları olarak bu konuda son derece kararlı ve kamuoyunu aydınlatmaya dönük bir tavır içinde olacağımızın altını çizmeyi görev sayıyoruz. Devlet katkılarımızda meydana gelen erozyon nedeniyle halkımızın yaşaması muhtemel sorunların adresinin belediyelerimiz değil, bizzat Başbakanın kendisi olacağını belirtmekten çekinmeyeceğimizin bilinmesinde büyük yarar vardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının %45’ine hizmet vermekle görevli olduğumuzun bilinciyle, çalışmalarımızı ve haklarımızın korunmasına ilişkin mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğimizi belirtir, hükümeti bir an önce girdiği aldatmaca oyunundan geri dönmeye çağırırız.

Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Yeni Boğaziçi, Dikmen, Alayköy ve Akıncılar Belediye Başkanları adına,

Oktay Kayalp-Gazimağusa Belediye Başkanı

 

 


Anıt Park Projesi’nin inşasına başlandı (9.12.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentte merkezi konumdaki Anıt Gazinosu’nun bulunduğu alanı düzenleyeceği “Anıt Park Projesi”nin inşasına başladı.

Anıt Parkı’nı yeni bir yaşam alanına dönüştürecek proje kapsamında çocuk parkı, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, dinlence ve spor alanları yer alıyor.

Zafer Anıtı’ndan Namık Kemal Lisesi sınırına, Evkaf Binaları’ndan Orman Yolu’na kadar uzanan geniş bir orman arazisini içerecek projenin uygulama alanında , 850 metre uzunluğunda kaldırım, ağaçlandırma ve çimlendirmelerin yapılacağı 13 bin metre kare yeşil alan, çocuk oyun alanına yapılacak 520 metre karelik kauçuk kaplama, yürüyüş ve oturma yerlerini kapsayacak 2 bin 450 metre karelik alan, aydınlatma sistemleri, sulama ekipmanları tesisi, 780 metre karelik mevcut terasın yenilenmesi çalışmaları yapılacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin merkezini tam karşıdan gören Anıt Parkı ve Gazinosu’nun bulunduğu alanın proje kapsamında düzenlenerek tüm Gazimağusalılar için yeni bir yaşam alanına dönüştürüleceğini söyledi.

Ailelerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirerek hem dinlenebilecekleri hem de spor yapma imkanı bulabilecekleri bir parkın yaratılmasını planladıklarını söyleyen Kayalp, park alanını her yaş grubundan vatandaşın yararlanabileceği düzenlemeye kavuşturacaklarını söyledi. Oktay Kayalp, belediyenin özkaynaklarından karşılanacak projenin 5 ayda tamamlanmasının planlandığı bilgisini verdi.

 

 


Gazimağusa Belediyesi’nde "Domuz Gribi" konusunda toplantı yapıldı (3.12.2009- T.A.K.)
 

Gazimağusa Belediyesi’de kent genelindeki okulların üst düzey yöneticilerinin katılımıyla domuz gribi konusunda önlemlerin konuşulduğu bir toplantı yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nin domuz gribinin yayılmasını önlemek amacıyla başlattığı rutin dezenfekte çalışmalarına ek olarak önümüzdeki günlerde konuyla ilgili okullarla işbirliği halinde haraket planının belirlenmesi konusunda Belediye Başkan Oktay Kayalp, kentteki okul müdürleriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Ülkemizde eğitimin aksamasına neden olan domuz gribi salgınına karşı daha etkin bir şekilde mücadele edilmesi konusunda yapılacakların konuşulduğu toplantıda, Gazimağusa Belediyesi’nin okullarda uygulamaya koyduğu özel tedbirler içeren hijyen çalışmasının devam etmesi ve eğitim sırasında her çocuğun hijyeninin sağlanması konusunda daha etkin temizlik çalışması yapılması konuşuldu. Okul müdürleri de konuyla ilgili olarak görüş ve düşüncelerini aktardı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin sağlık birimi ekiplerinin salgın ortamına fırsat vermemek için okullardaki dezenfekte çalışmalarına devam edeceğini, hastalığa karşı hijyenin sağlanmasının öncelikli koşul olduğunu, bu amaçla el jel makinesi dağıtımı yaptıkları okullarda aynı etkinlikle çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Kamu alanı olması nedeniyle salgın riski yüksek olan eğitim kurumlarına özel olarak geliştirdikleri yaklaşımlarına devam edeceklerinin altını çizen Kayalp, hijyenin sağlanması konusunda okul içinde de yapılması gerekenlerin olduğunu, tam olarak hijyenik ortamların sağlanması için okul yöneticilerine de önemli görevler düştüğünü söyledi.

 

 


DAÜ-Gazimağusa Buluşması.. (3.12.2009- T.A.K.)
 

 • Öğrenci Memnuniyetini Artırmak Amacıyla Üniversite Yönetimi ile
  Esnaf Biraraya Geldi
 • DAÜ, Öğrenci Hayatını Ucuzlatmak İçin Paket Programa Geçecek
 • Pazartesi’den İtibaren Ulaşım Ücretsiz.
 • Fiyat Denetimi İçin de Kart Uygulaması Başlatılacak
 • Ev Kiralamayı Öğrenci Adına DAÜ Yapacak

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ), özellikle son iki yıldır üniversiteye Türkiye’den gelen öğrenci sayısında geçmiş yıllara oranla büyük düşüş yaşanmasını dikkate alarak, bazı projelere imza atmaya hazırlanıyor.

DAÜ yönetimi, Türkiye’de son iki yılda açılan üniversitelerin sayılarının ve kontenjanlarının artması, KKTC’nin pahalı olduğu imajı ve öğrenci memnuniyetsizliği gibi nedenlerden ötürü KKTC üniversitelerine gelen öğrenci sayısında düşüş yaşandığını dikkate alarak girişimlere başladı.

Öğrenciler arasında yaptırdığı anketlerde özellikle günlük yaşamın ve ev kiralarının pahalı olduğu sonuçlarıyla karşılaşan DAÜ, öğrenimde paket uygulamasına geçecek. Öğrenim ücreti, yemek ve barınma ücretinden oluşacak paket program, Türkiye’deki vakıf üniversitelerinin sadece yıllık öğrenim harçlarının altında olacak.

Öğrencilerin ulaşımla ilgili şikayetlerini de dikkate alan üniversite, Pazartesi’den itibaren şehiriçi ulaşımı ücretsiz olarak sağlayacak.

Üniversite ayrıca kampüs içerisindeki ve kampüs dışındaki fiyatları kontrol etmek amacıyla kredi kartı benzeri DAÜ-Kart uygulamasına geçecek.

Ev kiralarıyla ilgili olarak da üniversite devreye girerek; evi, ev sahibinden öğrenci adına kiralayacak ve öğrencinin teminatı olacak.

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu ve DAÜ Rektörlüğü, öğrenci memnuniyetini artırmak amacıyla “DAÜ-Gazimağusa Buluşması” adı altında Gazimağusa esnafının katılımıyla toplantılar serisi başlattı.

Bu akşam ilki DAÜ Senato Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Eşber Serakıncı, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ülker Vancı Osam ile Doç. Dr. Mustafa Uyguroğlu ve 10 esnaf katıldı.

Toplantıda, üniversitenin esnaftan beklentileri ile esnafın sorunları ve beklentileri masaya yatırıldı. Toplantıların, bundan sonra da 15’erli gruplar halinde sürdürüleceği kaydedildi.

ÖZTOPRAK

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak toplantının başında yaptığı konuşmada, Rektörlük ve Vakıf Yöneticiler Kurulu olarak öğrenci memnuniyetini artırmak amacıyla toplantılar serisi başlattıklarını ifade ederek, bu toplantılarda üniversitenin ve esnafın sorunlarının tespit edilerek çözüm yolları aranacağını kaydetti.

Öztoprak, üniversite olarak DAÜ için bugünlerde tespit ettikleri en önemli konunun öğrenci memnuniyeti olduğunu kaydederek, sorunlara Gazimağusa halkıyla birlikte çözüm üreteceklerini kaydetti.

SERAKINCI

DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Eşber Serakıncı da, DAܒyü daha ileriye götürmek için herkese düşen görev olduğunu kaydederek, KKTC’ye gelen öğrencilerin memnuniyet konusunda sıkıntı yaşamasının hem üniversiteyi hem de Gazimağusa halkını iyi bir yere götürmeyeceğini belirtti.

Serakıncı, DAܒnün “geçmişte kötü yönetilmesine karşın” bugün hala Türkiye’de ilk 7 üniversite arasında yer aldığını kaydederek, üniversitenin kendini anlatma konusunda atalete düştüğünü belirtti.

Toplantılarda daha çok esnafın düşüncelerini öğrenmek istediklerini kaydeden Serakıncı, DAܒnün Gazimağusa halkından kopuk bir gayret içerisine girmesi durumunda istenilen verimin alınamayacağını söyledi.

Serakıncı, DAܒnün kent ve esnaf açısından önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek, DAܒnün üniversite-esnaf işbirliği içerisinde daha ileriye götürülebileceğini kaydetti.

UYGUROĞLU

DAÜ Öğrenci İşleri ve Bilişim Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Uyguroğlu da, DAܒnün öğrenci memnuniyeti açısından önemini grafiklerle ortaya koydu.

Uyguroğlu, yılda ortalama 3 bin civarında yeni öğrenci alan DAܒde bu rakamın son iki yılda bin 800’lere düştüğünü kaydetti.

Üniversiteyi terk eden öğrenci sayısında da son iki yılda, geçmiş yıllara oranla, artış görüldüğünü kaydeden Uyguroğlu, bunda Türkiye’deki üniversite sayıları ve kontenjanlarının artması, KKTC’nin pahalı olması ve öğrenci memnuniyetsizliğinin etken olduğunu ifade etti.

Öğrenci memnuniyetiyle ilgili üniversitede yaptıkları ankette pahalılık, ev kiralarının ve ulaşımın pahalı olması, memnuniyetsizlik gibi cevaplarla karşılaştıklarını kaydeden Uyguroğlu, mevcut durumun devam etmesi durumunda ciddi sıkıntı yaşanacağını vurguladı.

Türkiye’de vakıf üniversitelerindeki yıllık öğrenim harcının ortalama 17 bin 500 TL civarında olduğunu, DAܒde söz konusu harcın bunun çok altında olmasına karşın pahalılık nedeniyle öğrenci akışında düşüş yaşandığını kaydeden Uyguroğlu, üniversite olarak 17 bin 500 TL rakamının altında olacak şekilde, öğrenim harcı, yemek ve barınmayı içeren paket ücret uygulamasına geçeceklerini, bu çalışmayı bitirmek üzere olduklarını söyledi.

Uyguroğlu, ev kiralarının öğrenciler açısından büyük sorun oluşturduğunu, öğrencilerin ev kiralarının yüksek olmasından yakındığını belirterek, bu çerçevede kampüs dışı barınma komitesi oluşturulduğunu, evin ev sahibinden öğrenci adına üniversite tarafından kiralanacağını kaydetti.

Mustafa Uyguroğlu, öğrencilerin memnuniyetini artırmak amacıyla, şehiriçi ulaşım hizmetlerinin üniversite tarafından Pazartesi’den itibaren ücretsiz olarak verilmeye başlanacağını da söyledi.

Uyguroğlu, fahiş fiyat uygulamalarını kontrol altına almak amacıyla da DAÜ-Kart uygulamasına geçileceğini, öğrencilerin bu kartlarla yapacakları alışverişler sayesinde fiyatların denetleneceğini belirtti.

Gazimağusa esnafından da öğrenci memnuniyeti konusunda yardım beklediklerini kaydeden Uyguroğlu,, “Bugünkü tablo devam ederse, bugün 12 bin 500 olan öğrenci sayısı 5 yıl içerisinde 5 bine düşecek. Bu da bir sürü kapanan iş yeri ve bir sürü işsiz insan yaratacak” uyarısında bulundu.

 

 


Gazimağusa’da UNDP-PFF katkılarıyla hayata geçirilen Canbulat Yolu Projesi’nin açılışı yapıldı (2.12.2009- T.A.K.)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Projesi (UNDP-PFF) katkılarıyla yapımını tamamladığı Canbulat Yolu Çevre Düzenleme ve Geliştirme Projesi’nin açılışı törenle gerçekleştirildi.

Desdemona Parkı’nda yer alan törene CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Gazimağusa Milletvekilleri Arif Albayrak ile Sonay Adem, Avrupa Birliği Komisyonu yetkilileri ile Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova, İsveç Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Fredrick Olsan da katıldı.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp açılış töreninde yaptığı konuşmada, projenin; tüm insanlığın ortak varlığı olan Gazimağusa’nın tarihi ve kültürel mirasına sahip çıkma çabalarının yeni bir ürünü olduğunu belirterek projede yer alanlara teşekkür etti.

Projenin AB katkılarıyla tamamlandığını kaydeden Kayalp, Kıbrıs’ın en önemli kenti olan Gazimağusa’nın sahip olduğu kültürel miras nedeniyle, tüm Kıbrıslılar, Akdenizliler ve hatta tüm dünya için paha biçilmez bir değer olduğunu ifade etti.

Kayalp, Gazimağusa’nın, Kıbrıs’ın dünyada en çok bilinen kenti olmanın ayrıcalığını yaşadığını ifade ederek, bu ayrıcalığın kente hizmet etmek için görevli olan kendilerine de büyük bir sorumluluk yüklediğini, bu sorumluluğu yerine getirmek için de durmadan çalıştıklarını söyledi. Kayalp, Gazimağusa’nın dünyada kültürel ve tarihi miras açısından en zengin kentlerden biri olduğunu ifade ederek Gazimağusa’yı korumak, yaşatmak ve geliştirmek zorunda olduklarının altını çizdi.

1997 yılından itibaren çok önemli koruma projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen Kayalp, “2002 yılından beridir de kendi kaynaklarımızla gerçekleştirdiğimiz projelere, AB finansmanıyla gerçekleştirdiğimiz projeleri de ekledik” dedi.

Kayalp, projenin, AB’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı 259 milyon Euro’luk destek paketinin Gazimağusa’ya uygulanan ilk yatırım projesi olması açısından da önemli olduğunu kaydetti.
AB finansmanıyla gerçekleştirilen ve 562 bin 222 Euro’ya ihale edilen projenin kontrolünün Gazimağusa Belediyesi teknik ekiplerince yapıldığını belirten Kayalp, izolasyonlar nedeniyle uluslararası tarihi eserleri koruma fonlarından yararlanamayan Kıbrıslı Türkler açısından AB katkılarının önemli olduğunu dile getirdi.

ZENNARO
UNDP-PFF Program Müdürü Titziana Zennaro da, söz konusu projenin AB tarafından finanse edildiğini ve UNDP-PFF tarafından yürütüldüğünü anlattı.

Zennaro, projenin toplam maliyetinin yaklaşık 600 bin Euro olduğunu ifade ederek, sınırlı bir bütçeyle böyle bir iş ortaya çıkarmaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.
Zennaro, projenin, Gazimağusa’nın altyapısını geliştirme yanında, kültürel mirasının korunmasına da büyük katkı sağladığını belirtti.

VIEZZER
Kıbrıslı Türklere Yönelik Mali Yardım Programı Koordinatörü Alessandra Viezzer de, projenin, Kıbrıs’ın kuzeyindeki kentsel yaşama ve altyapının geliştirilmesine önemli katkı olduğunu ifade etti.

Viezzer, projeyle birlikte yolun ve parkın daha güvenli bir hale geldiğini belirterek buradaki kültürel ve arkeolojik değerlerin korunmasına da önemli katkı sağlayacağını söyledi.
Viezzer, Avrupa Birliği Komisyonu’nun böyle bir projeye katkı yapmaktan gurur duyduğunu, projenin uzun vadeli işbirliğinin bir örneği olduğunu kaydetti.

Viezzer, Gazimağusa’nın gelecekte de Avrupa’nın kültürel hayatında yer almaya devam edeceğini söyledi.


Lefkoşa, Gazimağusa, Alayköy ve Gönyeli Yeni Kent’e 20 Saat Su Verilemeyecek (2.12.2009- T.A.K.)
 

Lefkoşa, Gazimağusa, Alayköy ve Gönyeli Yeni Kent’e 20 saat su verilemeyecek.

 

Su İşleri Dairesi Müdürü Asım Kayan’ın yaptığı açıklamaya göre, Lefkoşa, Gazimağusa, Alayköy ve Gönyeli Yeni Kent’i besleyen Serhatköy içme suyu tesislerinde bakım, onarım ve patlak tamiratları çalışması nedeniyle yapılacak su kesintisi, bu akşam (2 Aralık) saat 20.00’de başlayıp yarın (3 Aralık) saat 16.00’ya kadar sürecek. Açıklamada, içme ve kullanma suyunda tasarrufa gidilmesi de istendi.


Canbulat Yolu Açılıyor (1.12.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin Birleşmiş Milletler Gelecek İçin Ortaklık Programı katkılarıyla gerçekleştirdiği Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi’nin açılışı yarın (2 Aralık) yapılıyor.

Canbulat Yolu Çevre Düzenleme Projesi’nin açılışı Gazimağusa Suriçi’nde Desdemona Parkı’nda saat 16:00’da düzenlenecek törenle Avrupa Birliği Komisyonu yetkililerinin katılımıyla yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu’nun folklor gösterisi yapacağı açılış töreni, açılışın ardından düzenlenecek kokteyl ile sona erecek.

Canbulat Yolu, Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı 259 milyon Euro’luk yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi’nin direkt olarak kullandığı kaynakla hayata geçirilen ve ülkemizde AB’nin şantiye normlarıyla bire bir uyumlu ilk proje olma özelliğini taşıyor.
Gazimağusa’nın tarihi mirasının korunup geliştirilmesi amacıyla hazırlanan Suriçi Canlandırma Planı’nın bir unsuru olarak hayata geçirilen Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında Othello Kalesi ile Canbulat Kapısı arasındaki güzergâh üzerindeki elektrik ve telefon hatlarının yer altına indirilmesi, yeni aydınlatma ekipmanlarının montesi, su hatlarının döşenmesi, drenaj altyapı çalışması, kaldırım inşası ve ağaçlandırılması, Othello Kalesi ile Deniz Kapısı arasındaki yolun yayalaştırılması çalışmaları yapıldı.


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır (25.11.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 no’lu telefonu aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi bu yıl Bayram yeri kuruyor. Bayram Yeri 26 Kasım ile 30 Kasım tarihleri arasında Cuma pazarı alanında ziyaret edilebilecek. Bayram Yeri kurulacak olmasından dolayı Cuma Pazarı açılmayacak.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parkları’nın temizliğine de devam edilecek.

Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlar da arayabileceği bir ekip hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 8604695 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci ve üçüncü günü kapalı olacak. Bayramın dördüncü günü ise karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali, Bayramın Dördüncü günü öğleden sonra ise manav bölümü hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.


Kayalp: "Ne söz verdiysek yaptık" (25.11.2009)
 

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler(CTP-BG) Merkez Yönetim Kurulu’nun CTP’li belediyelere yönelik başlattığı çalışmalar çerçevesinde, dün akşam Mağusa Belediyesi’nin 2006 yılından bugüne geçen sürede icraatları konusunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp 2006 yılından bugüne gerçekleştirilen icraatlar konusunda slayt gösterisi eşliğinde sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

Bildilendirme toplantısına Merkez Yönetim Kurulu üyesi Örgütlenme Sekreteri Eşref Vaiz, Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, Mağusa Milletvekili Arif Albayrak, CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle ve CTP üye ve sempatizanları katıldı.

CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı Ali Gulle, genel seçim sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda tüzük kurultayı gerçekleştirildiğini, yeni yapılanma sürecinde yerel yönetimlere yönelik çalışma başlattıklarını söyledi. Gulle, 1994 yılından beridir CTP’nin elinde olan Mağusa Belediyesi’nin örnek bir belediye olduğunu da kaydetti.

CTP-BG MYK Yerel Yönetimler Sekreteri Hakan Kuntay, yaptığı konuşmada, Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla belediye başkanlarının görev süresince ne yaptıklarını partililere anlattıkları sunuşların düzenlendiğini, parti tarihinde ilk kez düzenlenen etkinliklerle yerel yönetimlerde katılımcılığın sağlanmasını amaçladıklarını söyledi. Günümüzde yerel yönetimlerin yetkilerinin arttığını, insanların yaşam kalitesi ve standartının belediyenin çalışmalarıyla doğrudan ilgili olduğunu ifade eden Kuntay, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’in CTP’nin yerel yönetimlerdeki sembolü ve markası olarak başarılarının ortada olduğu söyledi.

İCRAATLARI 17 BAŞLIKTA TOPLADI
2006’da seçim bildirgesinde yer alan vaadlerin ya yerine getirildiğini ya da getirilmekte olduğunu kaydeden Kayalp, son yerel seçimlerden bugüne geçen yaklaşık 3.5 yıllık sürede neler yapıldığı konusunda partilileri bilgilendirdi.

Kayalp, 17 başlık halinde özetlediği icraatlarıyla ilgili bilgi verdiği konuşmasında, 2006 seçim bilgirgesinde yer alan vaadlerini ise şöyle sıraladı: “Alternatif Salamis yolu inşası, Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi Projesi, Kanalizasyon Projesi, su sorununun çözümü, küçük sanayi sitesi, Gençlik Merkezi, Kapalı Spor Salonu, Fuar ve Eğlence Alanı, Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi, spor kulüplerinin geliştirilmesi, Laguna Projesi, Suriçi geliştirme projeleri”

Kayalp, Fuar ve Eğlence Alanı’nın yer konusundaki sıkıntının aşılamaması, küçük sanayi sitesi vaadinin ise devletin yapılması için adım atması nedeniyle yapılamadığını, bunlar dışındaki vaatlerinin tümünün ya yapıldığını ya da yapılmakta olduğunu söyledi.

Mağusa Belediyesi’nin trafik sıkışıklığının en çok yaşandığı Salamis Yolu’na Allternatif yol inşaa ettiğini, Larnaka yolundan Karpaz yönüne gideceklerin rahat ulaşımını sağlayacak, Ayluga yolu ve hastanenin arka yolunun inşa edildiğini söyledi.

“Mağusa ülkemizin kültür sanat başkentidir” diyen Kayalp, pek çok kültür sanat etkinliği yapılan Mağusa’da Kültür Merkezi’nin eksikliğinin hissedildiğini, inşası devam eden merkezin Mayıs ayında tamamlanmasının planlandığını ifade etti.

“2011 YILI SONUNDA MAĞUSA’NIN YÜZDE 60’I KANALİZASYON AĞINA BAĞLANACAK”
Avrupa Birliğinin Kıbrıslı Türklere ayırdığı 259 milyon Euro paketten ayrılan kaynakla yapılacak Kanalizasyon Projesi’yle ilgili bilgi veren Kayalp, Ocak 2010’da çalışmaların başlayacağını, 2011 yılı sonuna kadar Mağusa’nın yüzde 60’ının kanalizasyon altyapısına kavuşacağını söyledi.

Mağusa’nın diğer önemli sorunu ile ilgili çok sıkıntılar yaşayan Mağusa’nın Su Arıtma Tesisi inşasıyla bu sorunu aştığını, faaliyete geçen tesisten elde edilen 3 bin ton suyun şebekeye verildiğini kaydetti. Mağusa’da Derinya’dan Tuzla ve Mutluyaka’ya kadar verilen suyun aynı kalitede olduğuna da dikkat çeken Kayalp, hiçbir bölgeye ayrıcalıklı davranılmadığını, her bölgeye kesintisiz hergün su verilebildiğini kaydetti.

Mağusalılar’ı denizle buluşturan Laguna Projesi’nin hayata geçirildiğini, tümü belediye kaynaklarıyla karşılanan Laguna projesinin 2.5 milyon TL’ye mal edildiğini de aktardı.

SURİÇİ GELİŞTİRME PROJELERİ
Kayalp, çok kültürlü bir yapıya sahip olan Mağusa’nın tarihi dokusunun korunup geliştirilmesi bilinciyle pek çok proje hazırladıklarını, 2006 yılından bugüne Suriçi’nde Bandabuliya, dar Sokaklar, Canbulat Yolu, Venedik Sarayı, Liman Yolu ve eski hastane otopark projelerini hayata geçirdiklerini belirtti.

“8.5 KİLOMETRE DRENAJ HATTI İNŞA EDİLDİ”
Mağusa kentinin geçmiş yıllarda yağmur yağdığı zaman olağanüstü sıkıntı yaşanan bölgelerini de kapsayan toplam 8.5 km uzunluğunda yağmur suyu drenaj hattı inşaa edildiğini aktaran Kayalp, kentin trafik yükünün rahatlatılması amacıyla da 4 adet oto parkın ve Tır araçların park etmeleri için Tır Parkı’nın inşa edildiğini söyledi.

Kayalp, Mağusa Belediyesi’nin ilklerinden biri olarak nitelediği Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in çağdaş yerel yönetim hizmeti olduğunu , gençlerin özerk ve özgüven kazanarak çalışma yapmalarını sağlayan proje kapsamında Lalezar olarak bilinen yerde yeni bir bina inşaa edildiğini söyledi. MAGEM’in yeni binasının yakınında Kapalı Spor Salonu’nun inşasının devam ettiğini bilgisini de veren Kayalp, kentteki önemli bir ihtiyacı karşılayacak salonun 620 seyirci kapasiteli, FİBA onaylı zemine sahip olacağını ve 2.5 milyon TL’ye belediyenin öz kaynaklarıyla finanse edileceğini belirtti.

Kayalp, Mağusa’da 65 yaş ve üstündeki vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmak için kurulan İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün üye sayısının 2 bini aştığını, belediye ekipleri tarafından hergün ziyaret edilen üyelere sağlık kontrolü dahil çeşitli hizmetlerin verildiğini belirttiği konuşmasında, emlak vergilerinden aktarılan kaynakla okullara iyileştirmelerin yapıldığını, birçok okulun bina bakımının yapıldığını ve tesisatlarının yenilendiğini anlattı.

“TEMİZLİKTE KALİTE ARTIRILDI”
Son 3.5 yılda yapılanları anlatan Kayalp, temizlikte kaliteyi artıran yatırımlar yaptığını, “Kuzey Kıbrıs’ın en temiz kenti Mağusadır” iddiasını sürdürerek tüm temizlik filosunun yenilendiğini ve tüm bölgelerin eşit düzeyde ve eşit kalitede süpürge makineleriyle temizlendiğini belirtti. Kayalp, 2006 ile 2009 yılları arasındaki dönemde 14 adet çöp kamyonu ve kamyonet, 12 salon araç, 5 motosiklet, 12 adet dozer, silindir ve bir adet sıfır km. otobüsün belediye envanterine kazandırıldığı bilgisini verdi.

ÇOCUK PARKLARI GENEL PARKLARA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR
Kentin çevre düzenlemesine ve yeşillendirme çalışmalarına özel önem verdiklerini, tüm mahallelerindeki parkları her yaştan yurttaşın kullanacağı şekilde genel parklara dönüştürdüklerini, çocuk oyun aletlerinin yanında yetişkinler için jimnastik aletleri yerleştirdiklerini anlatan Kayalp, Terminal Bölgesi ve Antalyalılar Bölgesi’ne yeni parklar yapıldığını, Tuzla ve Anıt parklarının çalışmalarına da devam edildiği bilgisini verdi.

Kayalp, Mağusa Belediyesi’nin çok yönlü kültür sanat çalışması yürüttüğünü, kültür-sanat çalışmaları nedeniyle Mağusa’yı kültür-sanat başkenti olarak anılmasını sağladıklarını söyleyerek, çalışmaları “Uluslalarası Kültür Sanat Festivali, Mağusa Çocuk Festivali, Halk Dansları Topluluğu, Türk Müziği Korosu, Çocuk Korosu, Mağusa Panayırı, sergiler ve konserler” şeklinde sıraladı.

Kayalp, kentteki sportif faaliyetlere de düzenli olarak destek olduklarını, MAGEM bünyesinde takımların kurulduğunu, kentin ticari yaşamına destek olmak için ise belli dönemlerde esafla işbirliği yaparak indirim etkinliği düzenlediğini, belediyeye borçları bulunan abonelere ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla taksitlendirme ve borçların gecikme zamsız ödeme uygulaması başlattıklarını söyledi.


Mağusa Rallisi'ni Turgut Yıldız kazandı (24.11.2009 - HAVADİS)
 

Mağusa Belediyesi'nin sponsorluğunda Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu'nun (KKTOK) organize ettiği ''Geleneksel Mağusa Belediyesi Rallisi'' geçtiğimiz pazar günü tamamlandı. Genel klasmanda ve Grup A8'de Turgut Yıldız birinci olurken Sadık Bilgimer ikinci, Salih Can üçüncü sırada yer aldı.

14 ekibin kayıt yaptırdığı rallide 12 araç start alırken 9 araç finişe ulaşabildi. Mehmet Gülok ile Türkeş Barkut start alamazken Ömer Yıldız, Serhan Tan, Bahadır Gülok finiş göremeyen isimler oldu.

Grup N4'de kıran kırana mücadele
KKTC Ralli Şampiyonası'nın son ayağı olan Mağusa Belediyesi Rallisi'nde Gr.N4'de kıran kırana bir mücadele yaşandı.

Katagoride 6 aracın start aldığı yarışda Bahadır Gülok ile Ahmet Avcı arasında yaşanan şampiyonluk mücadelesinde son etap olan SS6 Bedis özel etabında Bahadır Gülok kaza yaparak yarış dışı kaldı. Yarış sonunda Ahmet Avcı 4'üncü sırada yer alarak 1,5 puan ile şampiyonluğu kaybetti.

Ancak Şampiyonluk ve yıl sonu 3'üncülük mücadelesinin yaşandığı Gr.N4 sınıfında mücadele veren Ertuğ Kutay - İbrahim Kahya ikilisi gruplarında birinci sırada finiş görmelerine rağmen yarış sonunda yarıştıkları M.Lancer Evo 2 aracın bir başka yarışcının şikayeti üzerine kural dışı olduğu gerekçesi ile yarıştan ihraç edildiler.

Diğer tarafdan Ertuğ Kutay'ın ihraç olması ile Halil Özkan grubunda birinci sıraya yükselirken M.Ali Mani ikinci, Ahmet Avcı üçüncü sırada yer aldı ve şampiyonluğu yarım puanla kaybetti.

Ahmet Avcı'nın şampiyonluk hırsı,
Daha sonra ise yaşanan bir başka gelişme ise organizasyonu kaosa doğru sürükledi. Ertuğ Kutay'ın ihracı ile 3'üncü sıraya yükselen Ahmet Avcı, şampiyon olma ümidi ile grubunda ikinci gelen M.Ali Mani'nin kullandığı ralli aracının kural dışı olduğu gerekcesi ile şikayette bulunarak ralli camiasını şok etti.

Bu gün akşam saatlerinde itirazı değerlendiren KKTOK yönetimi, Ahmet Avcı'nın yaptığı itirazın tamamen yersiz olduğunu ve şikayet edilen aracın kurallar çerçevesinde yarıştığını açıkladı.

Yaşanan gelişmelerin ardından Mağusa Belediyesi Rallisi'nde son özel etabında finişe 300 metre kala kaza yaparak yarış dışı kalan Bahadır Gülok, Ahmet Avcı'nın yarım puan önünde 2009 KKTC Grup N Şampiyonluğunu ilan etmiş oldu.

Mağusa Rallisi sonunda dereceye giren sporculara ödülleri Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, KKTOK Başkanı Zeki Topcu ve diğer yetkililer tarafından verildi.


Gazimağusa Belediyesi Bayram Yeri kuruyor (22.11.2009)
 

 • Gazimağusa Belediyesi’nden çocuklara bayramlık eğlence: Gazimağusa Belediyesi Bayram Yeri kuruyor

Gazimağusa Belediyesi bayram süresince çocuklara eğlenceli etkinlikler sunacağı Bayram Yeri kuruyor.

Her çocuğun aileleri ile birlikte bayramı gerçek anlamıyla neşe ve mutluluk içinde geçirmelerini sağlayacak Bayram Yeri, arife günü olan 26 Kasım Perşembe günü ile bayramın son günü olan 30 Kasım Pazartesi günleri arasında ziyaret edilebilecek. Gazimağusa’daki Otobüs Terminali yanındaki Cuma Pazarı’nın bulunduğu alana kurulacak Bayram Yeri’nde gün boyunca çocukların hizmetine sunulacak çocuk oyun araçları, eğlence ve satış standları yer alacak. Bayram Yeri’nin çocuklara bayramı gerçek anlamda yaşatarak aileleriyle birlikte keyif alacakları bir organizasyon şeklinde hazırlanacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bayramın anlamına uygun olarak çocukları özel etkinliklerle mutlu etmeyi amaçladıklarını, her çocuğun ailesiyle eğlenceli saatler geçireceği bir organizasyon hazırladıklarını söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin asli görevlerinin yanında yurttaşlarının eğlence ihtiyaçlarını da karşıladığı çok yönlü hizmet verdiğini, çocuklar için çok özel olan bayram süresince düzenlenecek etkinliğe son derece önem verdiklerini söyledi.


Gazimağusalı çocuklar tiyatroya doydu (22.11.2009)
 

Gazimağusalı çocuklar Eti Çocuk Tiyatrosu’nun "Pinokyo" isimli çocuk oyunu ve “Hayal Sirki”nin gösterileriyle tiyatro ile buluştu.

Sivil toplum ve belediye işbirliğiyle hayata geçirilen projede Eti Çocuk Tiyatrosu’nun sunduğu Hayal Sirki ve “Pinokyo” oyunları Dünya Çocuk Hakları Günü’nde Mağusa’da çocukları tiyatroya doyurdu.

Gazimağusa, Gönyeli ile Dikmen Belediyeleri ve Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi MAGEM ile Sosyal Riskleri Önleme Vakfı tarafından düzenlenen ve Kültür Dairesi’nin desteklediği projenin Gazimağusa ayağında Pinokyo oyunu 3 kez, Hayal Sirki de bir kez sahnelendi.

DAÜ Aktivite Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliklerin sonunda, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi (MAGEM) Başkanı Engin Erçelik ve DAÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ülker Vancı Osam’a katkılarından dolayı plaket verildi. 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle plaketler çocuklar tarafından takdim edildi.

Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Kültür Sanat Koordinatörü Ayhatun Ateşin, Dünya Çocuk Hakları Günü olması vesilesiyle düzenlenen etkinliklerin amacının kültür sanat farkındalığı yaratmak adına olduğunu ve özellikle tiyatro alışkanlığının küçük yaşlarda başlaması gerekliliğini vurguladı.

Magem Başkanı Engin Erçelik de konuşmasında Mağusa Gençlik Merkezi olarak '' tiyatro izlemeyen çocuk kalmasın'' sloganıyla gerçekleştirilen önemli bir projenin içerisinde bulunmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Etkinliklerin hayat bulmasında katkı koyan herkese teşekkürlerini ileten Erçelik, MAGEM’in kuruluşunda öncülük yapan ve kuruluşundan bugüne kadar maddi manevi desteğini esirgemeyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür etti.


8 Belediye Başkanı ortak basın toplantısı düzenledi: “Belediyelerin iflasına zemin hazırlanıyor” (19.11.2009-TAK)
 

 • CTP’li 8 Belediye Başkanı ortak basın toplantısı düzenledi
 • “Belediyelerin iflasına zemin hazırlanıyor”
 • “Devlet katkısı yüzde 10’a çıkarılmalı”
 •  Elektrik harçlarına muafiyet getirilmeli, Belediye Personel Yasası yılsonundan önce çıkarılsın”
 • “Dış yardımların hükümete bağlanması belediyelerin özerkliğine darbedir”

KKTC genelindeki 28 belediyeden CTP’li 8 belediye başkanı, yerel yönetimlere yapılan devlet katkısının yüzde 7.6’dan 10’a çıkarılmasını, geçmişte varılan mutabakat gereği bina ve parklar dışında elektrik ücretlerine muafiyet getirilmesini, Belediye Personel Yasası’nın da yıl sonundan önce uygulanmasını talep ettiler.

Hükümetin tüzükle dış yardımları kendi uhdesine almasının kabul edilemeyeceğini de belirten CTP’li belediye başkanları, hükümetin bu uygulamayla belediyelerin özerkliğine darbe vurduğunu ve demokratik teamüllerin dışına çıktığını kaydettiler.

CTP’li Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli, Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal, Yeni Boğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi, Alayköy Belediye Başkanı Hulusi Manisoy ve Akıncılar Belediye Başkanı Hasan Barbaros ortak basın toplantısı düzenledi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ndeki toplantıda ortak açıklamayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptı.

Kayalp, 2007 yılında gerçekleşen Yerel Yönetim Reformu’yla hem sorumluluk sahası büyüyen, hem de hizmet vermekle yükümlü olduğu vatandaş sayısı artan belediyelerin mali gereksinimlerinin de arttığını ve yapılan düzenlemeyle devletten aldıkları yıllık katkı miktarının yerel gelirlerin yüzde 6’sından yüzde 7,6’sına yükseltildiğini anımsattı.

Bu çerçevede devletin her yıl hazırladığı bütçede öngörülen yerel gelirler ve yıllık artış oranı dikkate alınarak hazırlanan belediye bütçelerinde devlet katkısının çok önemli bir yer tuttuğuna işaret eden Kayalp, ancak bu yıl hazırlanan ve halen Meclisin ilgili komitesinde görüşülmesine devam edilen 2010 yılı bütçesinde devletin yerel gelirlerde yüzde 9,6’lık bir indirim yaptığını savundu.

Kayalp, 2009 bütçesinde 1 milyar 441 milyon TL olarak öngörülen yerel gelirlerin 2010 bütçesinde 138 milyonluk bir eksiltmeyle 1 milyar 303 milyon TL olarak öngörüldüğünü işaret ederek, bu eksiltmenin belediyelere katkı katsayısı olan yüzde 7,6’sına karşılık gelen 10 milyon 500 bin TL tutarındaki miktarın doğrudan belediyelerden eksiltilmiş olduğunu öne sürdü.

Belediyelerin iflasına zemin hazırlanıyor

Bu durumda devletin belediyelere yaptığı katkıyı yüzde 10 azaltmış olduğunu savunan Kayalp, “Sadece yerel yatırımların önüne aşılması olanaksız bir engel koymakla kalmayıp birçok belediyenin iflasına zemin hazırlamıştır” görüşünü dile getirdi.

CTP’ye mensup belediye başkanları olarak ülke halkının yüzde 45’ine hizmet verdiklerini söyleyen Kayalp, bütçe yasasında öngörülen bu değerlere bakıldığında halkın yararlandığı hizmetlerde kaliteden ödün vermeden süreklilik sağlamanın mümkün olmadığını, bu durumu kabul edilemez bulduklarını kaydetti.

Belediyeleri aydınlatma amaçlı elektrik kullanımı

Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, belediyelerin aydınlatma amaçlı elektrik kullanımı hakkında devletle vardıkları mutabakatın değiştirilmesine ilişkin girişimler olduğunu da ifade ederek, şunları söyledi:

“Devletle geçmişte varılan mutabakat gereği belediyeler yerleşim birimlerinin aydınlatılmasında kullandıkları enerji bedelinden muaf tutulacak ve buna karşılık da Elektrik Kurumu’nun ‘Yer İşgal Resmi ve Kıymet Harcı’ gibi belediyelere ödemesi gereken vergileri kurumdan talep etmeyecekti.

Belediyeler ayrıca aydınlatma ekipmanı bakımından da sorumlu tutulacaktı. Ancak yine hükümetin belediyeleri muhatap kabul etmeksizin aldığı bir kararla geçmişe dair faturalar belediyelerimize gönderilmekte ve icrası gerçekleştirilmektedir.

Devlette en belirgin özelliğin icraatta devamlılık olduğu kabul edildiği halde hiçbir istişare gereksinimi duyulmadan alınan bu tek taraflı kararların belediyeleri baltalama ve çalışmasına engel olma amacı taşıdığı kanısındayız.”

Dış yardımların devlete bağlanması özerkliğe darbe

Kayalp, hükümetin bir tüzük hazırlayarak kurum, kuruluş, gerçek ya da tüzel kişiliklerin dış yardım talep ve kabulünü kendi uhdesine almasının kabul edilemeyeceğini, ayrıca Belediyeler Yasası’nın bu

konudaki yetkiyi belediye meclislerine tanıdığını dile getirdi. Kayalp, hükümetin uygulamaya koyduğu bu yasa ile belediyelerin özerkliğine darbe indirildiğini ve demokratik teamüllerin çok dışına taşan bir durum yaratıldığını kaydetti.

Özellikle ABD ve AB destekli pek çok projenin uygulanmasıyla gerek yerleşim birimlerinde fiziki pek çok projenin yaşama geçirildiğini, gerekse sivil toplum altyapısının normal seyrinin çok üzerinde bir gelişim gösterdiğini ifade eden Kayalp, bu konuda şunları söyledi:

Yardımları reddetme anlamına geliyor

“Hükümetin dış yardımların talep ve kabulünü kendine bağlama çabası aslında ülkemizin siyasi statüsü dikkate alındığında bu yardımları reddetme anlamına gelmektedir. Tüm belediyelerimizin ve birçok sivil toplum örgütünün halkımızın yararına sonuçlar doğuran pek çok projesini finanse eden bu yardım paketlerinin başvuru koşullarının ortadan hükümet eliyle kaldırılması toplumun kendi içinden çıkma yeni bir izolasyona maruz bırakılması demektir. Bizler hem kendi yetkilerimize el uzatan, hem de toplumsal gelişim potansiyelimizi sekteye uğratacak böylesi bir girişime temelden karşı olduğumuzun altını kalın çizgilerle çiziyoruz.”

Belediye Personel Yasası konusunda birliğe eleştiri

Kayalp, Belediyeler Yasası’nda yer alan Belediye Personel Yasası’nın hükümleri arasında bulunan “personelin yeni yasada öngörülmüş kadrolara intibakına ilişkin hükmün” 2009 yılı sonunu son tarih olarak gösterdiğini, ancak yasa hükmünün uygulanmasında görevli olan İçişleri Bakanlığı’nın bu konuda gereken adımları henüz atmadığını da kaydetti.

Yasal düzenlemenin olmayışı nedeniyle yıllarca kadro güvencesinden, özlük haklarından ve terfi şansından yoksun olarak çalışan personelin yasanın çıkmasıyla motivasyonunun arttığına, ancak yasanın intibaklarla ilgili maddelerinin uygulanmasında yaşanmakta olan gecikme nedeniyle bu motivasyonun yeniden düşüş eğilimi gösterdiğini savunan Kayalp, bu konuda belediyelerin ortak sesi olması gereken Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin gereken biçimde ses çıkarmadığını ve belediyelerin haklı taleplerinin takibini yapmadığını iddia etti.

Taleplerimizi yazıyla ilettik ama akibetini bilmiyoruz

Kayalp, Belediyeler Birliği’nin 9 Eylül tarihinde Başbakan Derviş Eroğlu’na hitaben Belediyeler Birliği Başkanı Cemal Bulutoğluları imzasıyla yazılan ve dokuz maddelik talepler dizisini içeren bir yazı gönderildiğini, ancak bu yazının akıbetini bilmediklerini söyledi.

Bu talepler arasında yer alan “devlet katkısının yüzde 10’a çıkarılması” ve “elektrik harçlarında bina ve parklar dışındaki amaçlarla kullanılan akımdan muafiyet” talebinin sadece yazıda kaldığını, hiçbir biçimde ileriye götürülmediğini iddia eden Kayalp, şöyle devam etti:

“Bizler hükümetin belediyelere yönelik yıpratıcı girişimlerine sessiz kalma niyetinde olmadığımızı kamuoyumuza duyurmayı zorunlu bir görev saymaktayız. Demokrasi kültürü, devlet ciddiyeti ve etik kaygılarla hiçbir biçimde bağdaşmayan hükümet icraatlarının belediyelerimizi yıpratmasına diğer meslektaşlarımız gibi sessiz kalmayacağımızın bilinmesinde büyük yarar görmekteyiz. Halkımızın yarısının demokratik tercihi ile görev başında olduğumuz bilinç ve sorumluluğuyla yönetmekte olduğumuz kurumlarımızın itibarını hasmane bir tutum içinde bulunan ve siyasi ayırımcılığa zemin hazırladığından endişe duyduğumuz hükümetin insafına terk etmeye hiç niyetimiz yoktur.”

Gidişat küçük ölçekteki belediyeler için uçurum

Kayalp, gidişatın özellikle küçük ölçekteki belediyeler için “tam bir uçurum” olduğunu da savunarak, “Hükümetin mali yapımızı derinden sarsacak girişimleri, genelde tüm belediyelerin iflasa sürüklenmesine yol açabilecek ölçüde tehlikelidir” görüşünü dile getirdi.

NOT: Basın Bidirisi Tam Metni
 

Öncelikle davetimizi kabul ederek bizlerle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ederiz. Bugün ülkemizde yaşayan her bireyin çok yakından etkileneceği bir konuda sizler aracılığıyla kamuoyumuzu bilgilendireceğiz.

Ülkemizde 2007 yılında gerçekleşen Yerel Yönetim Reformu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırlarının bütününü belediye sınırlarına katmış, tüm yurttaşlarımız ve ülkemizde yaşam süren bütün kişilerin belediye hizmetlerinden yararlanmasının önünü açmıştır. Ülkemizdeki 28 belediyenin bütünü tüm yurttaşlarımıza yerel hizmetler verecek biçimde yeniden organize olma sürecini halen yaşamaktadır.

Hem sorumluluk sahası büyüyen, hem de hizmet vermekle yükümlü olduğu hemşehri sayısı artan belediyelerimizin elbette mali gereksinimleri de artmış ve yapılan düzenlemeyle devletten aldıkları yıllık katkı miktarı yerel gelirlerin %6’sından %7,6’sına yükseltilmiştir. Devletin her yıl hazırladığı bütçede öngörülen yerel gelirler ve yıllık artış oranı dikkate alınarak hazırlanan belediye bütçelerinde devlet katkısı çok önemli bir yer tutmaktadır. Genellikle bütçe tekniği bakımından öngörülen gelir artışı enflasyon nispetindedir. Ancak bu yıl hazırlanan ve halen meclisin ilgili komitesinde görüşülmesine devam edilen 2010 yılı bütçesinde devletin yerel gelirlerde %9,6’lık bir indirim yaptığı görülmektedir.

2009 bütçesinde 1 milyar 441 milyon TL olarak öngörülen yerel gelirler 2010 bütçesinde 138 milyonluk bir eksiltmeyle 1 milyar 303 milyon TL olarak öngörülmüştür. Bu eksiltmenin belediyelere katkı katsayısı olan %7,6’sına karşılık gelen 10 milyon 500 bin TL tutarındaki miktar doğrudan belediyelerden eksiltilmiş olmaktadır. Bir başka anlatımla devlet belediyelere yaptığı katkıyı %10 azaltmış ve sadece yerel yatırımların önüne aşılması olanaksız bir engel koymakla kalmayıp bir çok belediyenin iflasına zemin hazırlamıştır.

Bizler CTP-BG’ye mensup Belediye Başkanları olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının %45’ine hizmet vermekteyiz. Bütçe yasasında öngörülen bu değerlere bakıldığında halkımızın yararlandığı hizmetlerimizde kaliteden ödün vermeden süreklilik sağlamanın mümkün olmadığını görüyor ve bunu kabul edilemez buluyoruz. Gündeme taşımak istediğimiz diğer bir konu da belediyelerin aydınlatma amaçlı elektrik kullanımı hakkında devletle vardıkları mutabakatın değiştirilmesine ilişkin girişimlerdir. Devletle geçmişte varılan mutabakat gereği, belediyeler yerleşim birimlerinin aydınlatmasında kullandıkları enerji bedelinden muaf tutulacak ve buna karşılık da Elektrik Kurumu’nun Yer İşgal Resmi ve Kıymet harcı gibi belediyelere ödemesi gereken vergileri kurumdan talep etmeyecekti. Belediyeler ayrıca aydınlatma ekipmanının bakımından da sorumlu tutulacaktı. Ancak yine hükümetin belediyeleri muhatap kabul etmeksizin aldığı bir kararla geçmişe dair faturalar belediyelerimize gönderilmekte ve icrası gerçekleştirilmektedir. Devlette en belirgin özelliğin icraatta devamlılık olduğu kabul edildiği halde hiçbir istişare gereksinimi duyulmadan alınan bu tek taraflı kararların belediyeleri baltalama ve çalışmasına engel olma amacı taşıdığı kanısındayız.

Değerli Basın Mensupları,

Hükümetin bir tüzük hazırlayarak kurum, kuruluş, gerçek ya da tüzel kişiliklerin dış yardım talep ve kabulünü kendi ukdesine bağlaması kabul edilemez. Kaldı ki Belediyeler Yasası bu konudaki yetkiyi belediye meclislerine tanımaktadır. Hükümetin uygulamaya koyduğu ve yüzümüzü kızartmaya başlayan bu yasa belediyelerin özerkliğine darbe indiren ve demokratik teamüllerin çok dışına taşan bir durum yaratmaktadır. Özellikle ABD ve AB destekli pek çok projenin uygulanmasıyla herek yerleşim birimlerimizde fiziki pek çok proje yaşama geçirilmiş gerekse sivil toplum altyapımız normal seyrinin çok üzerinde bir gelişim göstermiştir. Hükümetin dış yardımların talep ve kabulünü kendine bağlama çabası aslında ülkemizin siyasi statüsü dikkate alındığında bu yardımları reddetme anlamına gelmektedir. Tüm belediyelerimizin ve bir çok sivil toplum örgütünün halkımızın yararına sonuçlar doğuran pek çok projesini finanse eden bu yardım paketlerinin başvuru koşullarının ortadan hükümet eliyle kaldırılması toplumun kendi içinden çıkma yeni bir izolasyona maruz bırakılması demektir. Bizler hem kendi yetkilerimize el uzatan, hem de toplumsal gelişim potansiyelimizi sekteye uğratacak böylesi bir girişime temelden karşı olduğumuzun altını kalın çizgilerle çiziyoruz.

1995 yılında CTP’nin ortağı bulunduğu hükümet döneminde geçen 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın, Ocak 1996’da en geç olmak üzere, altı aylık bir zaman zarfında Belediye Personel Yasası’nın çıkarılmasını öngören amir hükmüne karşın, bu yasa ancak 12 yıl sonra yine CTP’nin hükümette olduğu bir dönemde çıkarılmıştır. Halen yürürlükteki Belediye Personel Yasası’nın hükümleri arasında bulunan personelin yeni yasada öngörülmüş kadrolara intibakına ilişkin hüküm 2009 yılı sonunu miat olarak işaret etmektedir. Ancak yasa hükmünün uygulanmasında görevli olan İçişleri Bakanlığı bu konuda gereken adımları henüz atmış değildir.

Yasal düzenlemenin olmayışı nedeniyle yıllarca kadro güvencesinden, özlük haklarından ve terfi şansından yoksun olarak çalışan personelimizin yasanın çıkmasıyla motivasyonu gözle görülür biçimde artmıştır. Ne var ki, yasanın intibaklarla ilgili maddelerinin uygulanmasında yaşanmakta olan anlamsız gecikme nedeniyle bu motivasyon yeniden düşüş eğilimi göstermiştir. Bu konuda ne yazık ki belediyelerin ortak sesi olması gereken Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği yukarıda sözü edilen konularda olduğu gibi bu konuda da gereken biçimde ses çıkarmamakta ve belediyelerin haklı taleplerinin takibini yapmamaktadır.

Nitekim 9 Eylül 2009 tarihinde Başbakan Derviş Eroğlu’na hitaben Belediyeler Birliği Başkanı Cemal Bulutoğulları imzasıyla yazılan ve dokuz maddelik bir talepler dizisini içeren yazının akıbeti bizim tarafımızdan bilinmediği gibi, bu konuda kamuoyumuz da herhangi biçimde haberdar edilmemiştir. Bu talepler arasında yer alan “devlet katkısının %10’a çıkarılması”, ya da elektrik harçlarında bina ve parklar dışındaki amaçlarla kullanılan akımdan muafiyet talebi sadece yazıda kalmış ve hiçbir biçimde ileriye götürülmemiştir.

Bizler hükümetin belediyelere yönelik yıpratıcı girişimlerine sessiz kalma niyetinde olmadığımızı kamuoyumuza duyurmayı zorunlu bir görev saymaktayız. Demokrasi kültürü, devlet ciddiyeti ve etik kaygılarla hiçbir biçimde bağdaşmayan hükümet icraatlarının belediyelerimizi yıpratmasına diğer meslektaşlarımız gibi sessiz kalmayacağımızın kamuoyumuzca bilinmesinde büyük yarar görmekteyiz. Halkımızın yarısının demokratik tercihi ile görev başında olduğumuz bilinç ve sorumluluğuyla yönetmekte olduğumuz kurumlarımızın itibarını hasmane bir tutum içinde bulunan ve siyasi ayırımcılığa zemin hazırladığından endişe duyduğumuz hükümetin insafına terk etmeye hiç niyetimiz yoktur.

Değerli Basın Mensupları,

Özet olarak yinelemek gerekirse, gidişat özellikle görece daha küçük ölçekteki belediyelerimiz için tam bir uçurumdur. Hükümetin mali yapılarını derinden sarsacak girişimleri, genelde tüm belediyelerin iflasa sürüklenmesine yol açabilecek ölçüde tehlikelidir. Bizler Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği genel kurulunda alınan ve Başbakan’a da yazılı olarak bildirilen 9 maddelik talepler dizisinin bütünüyle arkasındayız. Bu taleplerin tüm hemşehrilerimize hak ettiği hizmetin sağlanabilmesi için mutlaka gerçekleşmesi şarttır. Belediye Personel Yasası’nın öngördüğü intibakların gecikmesiz, yasanın ön gördüğü yıl sonundan önce mutlaka gerçekleştirilmesi ve çalışanlarımızın moralinin korunması gerekmektedir. Bu konuda ısrarlı takibimizin süreceğini kamuoyuna saygılarımızla bildiririz.

Oktay Kayalp Gazimağusa, Sümer Aygın Girne, Ahmet Benli Gönyeli, Osman Işısal Değirmenlik,Cemal Biren Yeni Boğaziçi, Yüksel Çelebi Dikmen, Hulisi Manisoy Alayköy, Hasan Barbaros Akıncılar Belediye Başkanları


Glapsides Bölgesi'nde su altyapı yenileme çalışması başladı (15.11.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi “İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi”nin ilk etap çalışmasına Glapsides Bölgesi'nden başladı.

Gazimağusa’da su şebekesindeki asbest boruların Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) borular ile değiştirileceği projenin Glapsides etabında toplam 18 sokak yeni su altyapısına kavuşacak.

Geçtiğimiz günlerde ihale sözleşmelerinin imzalarının atıldığı proje çerçevesinde Gazimağusa’da 3 bölgede yürütülecek altyapı çalışmalarında toplam 9 bin 800 metre uzunluğunda ana su şebekesi yenilenecek. Glapsides Bölgesi, Namık Kemal Mahallesi, Larnaka Yolu Bölgesi’ni kapsayacak projenin finansmanının üçte ikisi Türkiye Cumhuriyeti yardımlarından, geriye kalan belediye özkaynaklarından karşılanacak. 356 bin 313 TL’ye mal olacak projenin 4 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Ana su şebekesinin yanında bin metre evsel bağlantıların yenileneceği proje sonunda 2 bin 500 vatandaşa suyun daha sağlıklı ve kayıpsız ulaştırılması sağlanacak.

Kayalp: “Glapsides’teki çalışmaları 1 ayda tamamlamayı planlıyoruz”
Projenin ilk etap çalışmalarının başladığı Glapsides Bölgesi’nde toplam 4 bin 45 metre uzunluğunda yeni ana su şebekesi ve 120 hanenin evsel bağlantıları yenilenecek.

Su altyapı çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, proje sayesinde su kayıplarının en aza indirileceğini, vatandaşların daha sağlıklı ve daha basınçlı suya sahip olacağını vurgulayarak, çalışmalar sırasında bölge sakinlerine verilecek rahatsızlığın anlayışla karşılanmasını istedi.

Çalışma süresince görevlilerin yönlendirmesi ve işaretlere uyulması konusuna da dikkat çeken Kayalp, projenin bölgedeki yurttaşların desteğiyle yürütülmesinin önemine vurgu yaptı.

Çalışmalar süresince zarar görecek asfalt ve kaldırımların tamir edileceğinin altını çizen Kayalp, verilecek rahatsızlıktan dolayı özür diledi.

“Su hatları döşenecek bölgedeki yurttaşlarımıza daha sağlıklı, daha basınçlı ve daha düzenli su sağlamayı hedefliyoruz” diyen Oktay Kayalp, projenin Glapsides Bölgesi’ndeki ilk etabının 1 ay içinde bitirilmesinin planlandığı bilgisini verdi.


Türkan Navruz’un “Kırılma nokasında:hayat” isimli vitray sergisi Gazimağusa Belediyesi’nde açıldı (14.11.2009)
 

Sanatçı Türkan Navruz’un “Kırılma noktasında:hayat” isimli vitray sergisi Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda açıldı. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından dün akşam 18:30’da açılışı yapılan sergi Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda 22 Kasım tarihine kadar, 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi himayelerinde gerçekleştirilen sergide Türkan Navruz’un vitray sanatıyla yaptığı çok sayıda eseri sergileniyor. Sanatseverlerin oldukça ilgi gösterdiği sergide, Türk Süsleme Sanatı’ndan Osmanlı dönemine ait süsleme sanatlarıyla yapılan tabak ve vazolar ve vitray çalışmaları sergileniyor.

Sergi açılışında bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çok kültürlü Gazimağusa kentinde sanatsal yönüyle çok önemli bir serginin açılışının yapıldığını, Türkan Navruz’un eserlerinin yer alacağı sergiye ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Sanatçı Türkan Navruz ise konuşmasında Gazimağusa’da sergi açmanın kendisi için bir hayal olduğunu, bu hayalini gerçekleştirdiği için mutlu olduğu ifade ederek, sanatseverlere katıldıkları için teşekkür etti.


Türkan Navruz’un “Kırılma nokasında:hayat” isimli vitray sergisi Gazimağusa Belediyesi’nde açılıyor (12.11.2009)
 

Sanatçı Türkan Navruz’un “Kırılma nokasında:hayat” isimli vitray sergisi Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda yarın (13 Kasım) saat 18:30’da açılıyor.

Vitray sanatçısı Türkan Navruz’un çok sayıda eserinin sergileneceği sergi, Gazimağusa Belediyesi himayelerinde gerçekleştirilecek. Serginin açılışını Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yapacak. Gazimağusa Belediyesi sergi salonunda yer alacak sergi 13-22 Kasım tarihleri arasında, 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilecek.

Kayalp: “Ülkemizdeki kültür-sanat faaliyetlerine desteğimiz devam edecek”

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kültür sanat faaliyetlerini belediyenin asli hizmetlerinden ayırmadan geliştirilmesi yönünde pek çok organizasyona imza attıklarını belirterek, vitray sanatının tanıtımının yapılacağı önemli bir sergiye ev sahipliği yaparak kültür-sanata desteklerini devam ettireceklerini söyledi.

Kayalp, ülkemizde sanatsal yönüyle önemli sergilere imza atan vitray sanatçısı Türkan Navruz’un Gazimağusa ile ilgili sanatsal üretimlerine yer vereceği sergisinin hem sanatsal açıdan, hem de tarihi kent Gazimağusa adına son derece önemli bir etkinlik olduğunu söyledi.


Gazimağusa Belediyesi’nden İki İhale: “Anıt Park Projesi” ile “İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi” Sözleşmeleri İmzaland (9.11.2009, T.A.K.)
 

 • “Gazimağusa İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi” ile “Anıt Park Projesi” ihaleleri bugün ilgili taraflar arasında imzalandı.
   
 • Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle ihale sözleşmelerine Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Uçanok Emlak ve İnşaat Şirketi Direktörü Ali Uçanok ve Ahed Construction Ltd. Direktörü Erdoğan Bekiroğlu imza koydular.


Ahed Construction Ltd’in üstlendiği “Gazimağusa İçme Suyu Şebekeri Yenileme Projesi”, 9 bin 800 metre uzunluğunda ana su şebekelerinin yenilenmesini, ayrıca bin metre evsel bağlantıların yenilenmesini öngörüyor. Finansmanının üçte ikisi Türkiye Cumhriyeti yardımlarından, geriye kalanı belediye özkaynaklarından karşılanacak olan 356 bin 313 TL+ KDV bedelli projenin 4 ay içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Uçanok Emlak ve İnşaat Şirketi’nin üstlendiği 449 bin TL bedelli “Anıt Park Projesi” ise, 850 metre uzunluğunda kaldırım, ağaçlandırma ve çimenendirme ile birlikte 13 bin metre kare yeşil alanı kapsıyor. Projenin 5 ayda tamamlanması öngörülüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, imza töreninde projeler hakkında bilgi verdi.

İÇME SUYU ŞEBEKELERİ YENİLEME PROJESİ
Kayalp, “Gazimağusa İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi” kapsamında 9 bin 800 metre asbestli ve metal boruların yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borularla değiştirileceğini, bin metre uzunluğunda da evsel bağlantıların yenileneceğini kaydetti.

Oktay Kayalp, proje çerçevesinde ev, iş yeri, fabrika, otel, askeri birlik gibi yaklaşık 250 binanın su hatlarının yenileneceğini, projeden 600 hanede toplam 2 bin 500 vatandaşın yararlanacağını belirtti.

Kayalp, projenin Glapsides Mahallesi’nde; Glapsides Bölgesi’nin tamamıyla yeni hastane bölgesindeki 18 sokakta; Namık Kemal Mahallesi’nde, Kaymakamlık arkasından başlayıp Palm Beach Hotel’e kadar olan bölgede 18 cadde ve sokakta; Larnaka Yolu Bölgesi’nde de Larnaka Yolu üzerindeki Harup Fabrikası arkası, Toprak Ürünleri Kurumu ve Belediye Mezbahası yoluyla Lakşi bölgesinin tamamında 11 sokakta gerçekleştirileceğini ifade etti.

Kayalp, proje çerçevesinde su kayıplarının en aza indirileceğini, vatandaşların daha sağlıklı ve daha basınçlı ve düzeyli suya sahip olacaklarını vurguladı.Kayalp, bugüne kadar kentte 80 kilometre içme suyu şebeke yenileme çalışması yapıldığını, son projeyle birlikte bu rakamın 90 kilometrenin üzerine çıkacağını kaydetti.

Oktay Kayalp, bir yıl sonuna kadar kentteki tüm içme suyu şebekelerinin değiştirilmiş olacağını söyledi. Kayalp, projeye maddi katkılarından ötürü Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

ANIT PARK PROJESİ
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “Anıt Park Projesi’yle” ilgili olarak da, kentin merkezini tam karşıdan gören Anıt Parkı ve Gazinosu’nun bulunduğu alanın proje kapsamında düzenlenerek tüm Gazimağusalılar için yeni bir yaşam alanına dönüştürüleceğini ifade etti.

Kayalp, içinde çocuk parkı, yürüyüş yolları, yeşil alanlar dinlence ve spor alanlarını barındıracak olan projenin uygulama alanının Zafer Anıtı’ndan Namık Kemal Lisesi sınırına, Evkaf Binaları’ndan Orman Yolu’na kadar uzanan geniş bir orman arazisini içereceğini kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, proje kapsamında 850 metre uzunluğunda kaldırım, ağaçlandırma ve çimlendirmenin yapılacağını, 13 bin metre kare yeşil alan oluşturulacağını belirtti.

Oktay Kayalp, çocuk oyun alanına 520 metre karelik kauçuk kaplama yapılacağını, yürüyüş ve oturma alanları oluşturulacağını, aydınlatma sistemleri ve sulama ekipmanlar tesisi kurulacağını, 780 metre karelik terasın da yenileneceğini söyledi.

Kayalp, her yaş grubundan vatandaşların yararlanacağı projenin finansmanının belediyenin özkaynaklarından karşılanacağını da belirtti.


Türkan Navruz’un “Kırılma nokasında:hayat” isimli vitray sergisi 13 Kasım’da Gazimağusa Belediyesi'nde açılıyor (8.11.2009)
 

Sanatçı Türkan Navruz’un “Kırılma nokasında:hayat” isimli vitray sergisi Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda 13 Kasım Cuma günü saat 18:30’da açılıyor.

Gazimağusa Belediyesi himayelerinde gerçekleştirilecek sergide Türkan Navruz’un vitray sanatıyla yaptığı çok sayıda eseri sergilenecek. Sanatseverler, Gazimağusa Belediyesi sergi salonunda yer alacak sergiyi 13-22 Kasım tarihleri arasında, 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilecek. Serginin açılışı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından yapılacak.

Kayalp: “Kültür-sanat çağdaş insanın ihtiyaçları arasında üst sıralarda yer alıyor”

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediye olarak bugüne kadar imza attıkları başarılı kültür sanat çalışmalarının Gazimağusa’ya kazandırdığı kültür sanat başkenti ünvanına yakışır sanatsal yönü zengin bir sergiye ev sahipliği yapacaklarını söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin hemşehrilerinin kültür-sanat ihtiyaçlarını karşılamayı öncelikli görevleri arasında gördüğünü kaydeden Kayalp, kültür-sanatın çağdaş insanın ihtiyaçları arasında üst sıralarda bulunması gerektiğine inanarak hareket ettiklerini söyledi.

Vitray sergisi ile hem Gazimağusa’nın bugüne kadar çok fazla öne çıkarılamamış kültürel derinliğinin tanıtımı hem de vitray sanatına dikkat çekilmesinin amaçlandığını belirten Kayalp, sergilenecek eserlerde Gazimağusa’nın kültürel zenginliğinin vitray sanatı ile bütünleşerek yeniden hayat bulacağını söyledi.


DAܒlü yabancı öğrenciler “Uluslararası Gece”de Gazimağusa ile kaynaştı (7.11.2009)
 

Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Gazimağusa Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Uluslararası Gece”de kentimizde bulunan yabancı öğrenciler dansları ve yemekleriyle Gazimağusa ile kaynaştı. Venedik Sarayı’nda gerçekleştirilen renkli ve eğlenceli etkinliklerin yapıldığı gecede DAܒde eğitimlerine devam eden birçok öğrenci kendi kültürlerinin tanıtımını yaptı.

68 farklı uyruktan öğrencinin bulunduğunu DAܒdeki yabancı öğrencilerin düzenlediği kültürlerin yemek sergisi, kıyafet ve yöresel dans gösterileri, etkinliğin amacına uygun olarak halkın yoğun ilgisiyle karşılaştı.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın konuşmaları ile başlayan etkinlikte, Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun Folklor Gösterisi, Nijerya Dans Gösterisi, Tacikistan Dans Gösterisi, Defile, Pakistan Dans ve Moda Gösterisi, İran Müzik Topluluğu, Azerbaycan Dans Gösterisi, Kafkas Dans Gösterisi, Gine Dans Gösterisi, Müzik Bölümü Konseri ve JazzMania Konseri yer aldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp etkinliğin açlışında yaptığı konuşmada, çok kültürlü Gazimağusa kentinde çok kültürlü bir etkinliğin yapıldığını ifade ederek, “Gazimağusa’nın geçici de olsa kentdaşları olan farklı ülkelerden gelen öğrencilerin kendi kültürlerini bizlere yansıttıkları bu güzel geceyi birlikte düzenledik” dedi.

Kayalp, etkinliğin, hem farklı kültürlerin bir araya gelmesi hem de de et ve tırnak gibi olan DAÜ ve Gazimağusa kentinin belediyesi ve üniversitesinin birlikte hareketini sembolize eden önemli bir etkinlik olduğunu belirtti.

Kayalp, çok kültürlü Mağusa kenti ve çok kültürlü DAܒnün yaptığı ortaklığın gelecekte daha güçlü bir Mağusa ve daha güçlü bir DAÜ hedefine önemli katkı yapacağını söyledi.

DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak yaptığı kouşmada, Gazimağusa Belediyesi ile birlikte organize edilen gecede öğrencilerin eğlenceli ve kendi kültürlerini yansıtan etkinlikler hazırladıklarını, etkinliğin hem öğrenciler hem de Gazimağusalılar için önemli bir etkinlik olduğunu kaydetti.


Gazimağusa Belediyesi’nden Grip virüsünün yayılmasını önlemek için yoğun çalışma (5.11.2009)
 

 • Domuz Gribi’ne karşı okullarda dezenfekte çalışması
 • Grip virüsünün yayılmasını önlemek için yoğun çalışma

Gazimağusa Belediyesi okullarda ve kent genelinde düzenli olarak sürdürdüğü sağlık çalışmalarına ek olarak son günlerde ülkemizde de görülmeye başlanan domuz gribine karşı özel tedbirler içeren bir çalışma başlattı.

Hastalıkla mücadelede özel önem gösterilmesi gereken yerler olarak görülen okullarda, bir dizi tedbiri uygulamaya başlayan belediyenin sağlık birimi ekipleri virütik ve bakteriyel ortamlara geçit vermemek için çalışmalara başladı. Bakteri ve virüslerle mücadelede etkin bir yöntem olan el jel makinesi dağıtımının yapıldığı okullar baştan sona ilaçlanarak dezenfekte ediliyor. Kentteki anaokul ve kreşler dahil olmak üzere tüm okulları kapsayacak çalışmalar bugün ve yarın olmak üzere 2 günde tamamlanacak.

Çok sayıda kişinin bir arada bulunduğu kamu alanı olması nedeniyle salgın riski yüksek olan okulları belli bir program çerçevesinde baştan sonra ilaçlayarak dezenfekte edecek Gazimağusa Belediyesi, okullardaki her sınıfa dezenfektan makinesi koyarak gribe karşı korunmada son derece önemli olan hijyenin sağlanmasını hedefliyor.

Etkin bir şekilde ilaçlama faaliyeti yürüten belediye ekipleri, her bireyin hastalıktan korunması için neler yapması gerektiğini içeren bilgilendirici broşürler de dağıtıyor. Gripten korunmanın gerekleri arasında temizliğe gösterilen önem kadar, kişilerin hem kendini hem de çevresindeki kişileri koruması için bilgilenmesine de özen gösteriliyor.

Okullara normal zamanda gösterdikleri ilginin grip salgını tehlikesi olan bu günlerde üst düzeye çıkarılması gerektiği bilinciyle hareket ettiklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “gripten korunulması için temizlik şartının vazgeçilmez olduğu bilinciyle hareket ediyoruz ve bu yönde çalışmalarımızı yoğunlaştırmış durumdayız” dedi.

Konunun en hassas noktasında duran çocukların bilinçlendirilmesi için hem ailelere hem de okuldaki öğretmenlere önemli görevler düştüğünü söyleyen Kayalp, “Hazırladığımız ve okullara dağıtımını yaptığımız broşürlerle gerek öğrenciler ve öğretmenlerin gerekse de velilerin konuya duyarlılığını daha fazla artırmaya çalışıyoruz. Virüsün yayılmasını önlemede bu çalışmaları son derece önemli görüyoruz” dedi.

Kayalp, 2 gün devam edecek dezenfekte çalışmalarında, hastalığa neden olan virüsleri önleyecek nitelikte ilaçlama çalışması yapıldığını kaydederek, özellikle veliler ve öğretmenler olmak üzere her bireyin koruyucu tedbirleri bir an bile olsun elden bırakmaması çağrısında bulundu.


İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyelerinin Renkli Günü (27.10.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin Gazimağusa’daki 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarına özel hizmetler sunan İkinci Bahar Yaşam Kulübü, yaklaşık 700 üyesinin katıldığı Karpaz Gezisi düzenledi.

Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün organize ettiği gezi kapsamında üyeler, Zafer Burnu’nun en doğu ucunda yer alan hem Rumlar hem de Türkler tarafından kutsal bir yer olarak oldukça değer gören Apostolos Andreas Manastırı’nı ziyaret etti.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün üyelerine sunduğu renkli Karpaz Gezisi’sinde tarihi manastırı ziyaret eden üyeler, bunun ardından Salamis Bay Hotel’deki öğle yemeğinde eğlenceli müzikler eşiliğinde keyifli anlar yaşadı. Kulüp görevlilerinin organizasyonel hazırlığını titizlikle yaptığı gezide her üyenin memnuniyeti için olağanüstü çaba gösterildi.

Kayalp: “Siz bu ülke için çok önemlisiniz”
Salamis Bay Hotel’deki yemek öncesinde bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların yaşamlarını kolaylaştırmayı ve onların ihtiyaçlarını karşılamayı görev edinen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün hizmetlerini geliştirerek sürdüreceğini söyledi.

“Siz bu ülke için bizim için çok önemlisiniz” diyen Kayalp, ülkenin bu günlere gelmesinde önemli katkıları bulunan üyelere bundan sonra da ihtiyaç duyulduğunu hatırlatmak açısından etkinliğin önemine dikkat çekti.

65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara yönelik hizmetler yürüten İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün 1700 üye sayısını aştığını ve sürekli büyüdüğünü belirten Kayalp, hizmet çeşitliliğini de artırarak toıplumun büyüklerine hizmet vermeye devam edeceklerini belirtti.


İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyeleri Karpaz Gezisi’nde buluşuyor (25.10.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin Gazimağusa’daki 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarına özel hizmetler sunduğu İkinci Bahar Yaşam Kulübü, yaklaşık 700 üyesinin katılacağı Karpaz Gezisi düzenliyor.

65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a evde bakım ve sağlık hizmeti sunan Gazimağusa Belediyesi’nin İkinci Bahar Yaşam Kulübü Karpaz Gezisi’ni 27 Ekim Salı günü gerçekleştirecek.

Gezi kapsamında Zafer Burnu’nun en doğu ucunda yer alan hem Rumlar hem de Türkler tarafından kutsal bir yer olarak oldukça değer gören Apostolos Andreas Manastırı da ziyaret edilecek. Üyeler, Karpaz ziyaretinin ardından dönüş yolunda öğle yemeğini Salamis Bay Hotel’de yiyecek

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün organize ettiği Karpaz Gezisi için 27 Ekim Salı günü saat 08:30’da Gazimağusa’nın belirlenen noktalarından hareket edilecek.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün 65 yaş ve üzerindeki üyelerinin katılacağı geziyle ilgili her üyeyi arayarak davette bulunan birim görevlileri yaklaşık 700 üyenin geziye katılacakları bildirimini aldı. İkinci Bahar Yaşam Kulübü görevlileri, gezi sırasında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmaması için tüm organizasyonel hazırlığı titizlikle yaptı.

Gazimağusa Belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen ve düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılan üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri, kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerinde küçük çaplı bakım onarım hizmetleri sunulurken, yıl içinde çeşitli dönemlerde sosyal etkinliklerde bir araya gelme olanağı sağlanıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, üyelerine ikinci baharını gerçek anlamda yaşatmayı görev edinen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği gezi etkinliğinin bu yıl Karpaz’a düzenlendiğini söyledi.

Karpaz Gezisi’nin yıl içinde gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerden bir diğeri olduğunu söyleyen Kayalp, çağdaş normlara uygun bir sosyal proje olarak sürekli büyüyen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün halkın güveniyle, hizmet yelpazesini sürekli genişlettiğini ve üyelerinin yaşamlarına büyük kolaylık sağladığını kaydetti. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların gündelik gereksinimlerinin bir kısmını karşılamayı ve sağlık kontrollerini yapmayı görev edinen birimin, üyelerini bir araya getirmesi ve onlara sosyallik sunması açısından gezi etkinliğine büyük önem verdiklerini de kaydetti.


Belediye ekiplerinden pırıl pırıl bir Mağusa için yoğun çalışma (24.10.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, kent genelinde düzenli olarak sürdürdüğü temizlik çalışmalarına ek olarak, daha temiz bir çevre hedefiyle bölgelerin kapsamlı olarak ele alındığı temizlik çalımalarına da devam ediyor.

“Gazimağusa Kıbrıs’ın en temiz kentidir.” iddiasını yaptığı yatırımlar ve ulaştığı verimlilik düzeyiyle sürdüren Gazimağusa Belediyesi, düzenli olarak sürdürdüğü temizlik taramaları yanında belli bir program çerçevesinde bölgelerde sokak aralarına kadar ayrıntlılı temizlik yapılıyor.

Ekipler, Gazimağusa’nın duplex sosyal konutlar olarak bilinen Sakarya’nın Konak, Abant ve Sincan Sokaklarını kapsayan bölgeyi baştan sonra temizleyerek pırıl pırıl bir görünüme kavuşturdu.

Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’nden verilen bilgiye göre, kentin tüm bölgelerini kapsayan bir programın parçası olarak Sakarya Bölgesi’nde yapılan çalışmalarda, tüm sokakların ayrıntılı temizliğinin yapıldığı belirtildi. Önceden belirlenen bir program çerçevesinde kapsamlı temizlik çalışması yapılacak bölgelerde brojürler dağıtılarak vatandaşlara bilgi veriliyor.


Gazimağusa'nın Kanalizasyon Altyapı Projelerinin İmzaları Atıldı.. (20.10.2009-TAK-BRT)
 

 • İki İlçede Atık Su Projesi için Düğmeye Basıldı
 • AB'den Mağusa'nın Kanalizasyonu için 18.2 milyon €

Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan Gazimağusa ve Güzelyurt’taki atık su tesisinin yapımı için toplam değeri 22.1 milyon Euro olan iki sözleşme Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Avrupa Komisyonu yetkilileri ile Gazimağusa ve Güzelyurt belediye başkanlarının da hazır bulunduğu bir törenle imzalandı.

Sarayönü’ndeki AB Destek Ofisi’nde imzalanan sözleşmeler Gazimağusa’ya 7.5, Güzelyurt’a da 4.0 milyon Euro’luk atık su arıtma tesisi, Gazimağusa’ya ayrıca 10.7 milyon Euro tutarında kanalizasyon ağının inşasını kapsıyor.

Projeler 259 milyon Euro’luk Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Mali Yardım Programı’nın bir parçasını oluştururken, sözleşmeleri ihaleyle Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik GmbH’nin oluşturduğu konsorsiyum kazandı.

Kasım ayında Gazimağusa’da, ocak ayında da Güzelyurt’ta çalışmaların başlaması bekleniyor.

Bu arada, yeni kanalizasyon ağının inşası için ve Güzelyurt’ta bulunan içme suyu ana boru hattının yenilenmesi için 7 milyon Euro’luk ek kaynakla üçüncü bir sözleşme de imzalanacak.

DAHA KALİTELİ HİZMET…2 YIL SONRA
İmza töreninde konuşan Avrupa Komisyonu Proje Koordinatörü Alessandra Viezzer, çok önemli bir sürecin başında bulunulduğunu, proje tamamlandığında temiz atık su ile daha kaliteli hizmetler sağlanacağını anlattı.

Kontratın imzalanmasıyla başlayacak çalışmaların ayrıca Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıslı Türklere karşı verdiği sözlerin yerine getirildiğinin de bir nevi göstergesi olacağını kaydeden Viezzer, Kıbrıs’ta çok az bulunan su kaynaklarının korunmasının önemini vurguladı.

Gazimağusa ve Güzelyurt’ta son teknoloji ürünü tesislerin 2 yıl içinde tamamlanacağını kaydeden Viezzer, 2 yıl sonra bitmiş hallerini görmek ve kutlamak için yine bir araya gelineceğini söyledi.

Viezzer, Türk ve Alman şirketlerinin işbirliğinin sevindirici olduğunu da ekledi.

MAĞUSA’NIN 100 YILLIK RÜYASI
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da çok uzun, yorucu ve tartışmalı geçen bir hazırlık döneminin ardından “Mağusa’nın 100 yıllık rüyasının gerçekleşmesi için” adımlar attıklarını kaydetti.

Kayalp, kanalizasyon sisteminin “Avrupalı yaşam için olmazsa olmaz” konumunda olduğunu belirterek, projeye katkı koyanlara teşekkür etti.

Kayalp, kente 18 milyon 200 bin Euro’luk yatırımın ülke koşullarında önemli bir rakam olduğuna da işaret etti.

KUMKÖY’E DE TUZLU SU ARITMA TESİSİ
Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu da, göreve geldikleri günden itibaren Alessandra Viezzer ve arkadaşlarıyla çok samimi bir ortamda çalıştıklarını söyledi.

UBP hükümetinin halkın AB standardında bir yaşam sürmesi için çalıştığını kaydeden Çavuşoğlu, projenin 2011 yılı sonunda herhangi bir prosedür kurbanı olmadan tamamlanmasını diledi.

Çavuşoğlu, Kumköy’de yine AB destekli tuzlu su arıtma tesisinin de yakın zamanda devreye girmesi temennisinde bulundu.

KENTLER ATIK SULARDAN KURTULMALI
Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da, kente yönelik yatırımın atık suların yarattığı sorunları minimize edeceğini kaydetti.

Artık kentlerde atık su sorunu olmaması gerektiğini belirten Özçınar, projelerin ilerlemesine yardımcı olacaklarını söyledi.

Özçınar, şehir şebekesi ve isale hatlarının iyileştirilmesinin daha sonra imzalanacak bir anlaşmayla gündeme geleceğini de ifade ederek, artık dağıtımlarda asbest borulardan daha ileri noktalara gelinmesi gerektiğini kaydetti.

ARITMA TESİSLERİNDEN SULAMA YAPILABİLECEK WTE Wassertechnik GmbH Direktörü Ralf Schröder de, KKTC vatandaşlarına en son teknolojiyle geliştirilmiş bir sistem sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını, arıtma tesislerinde arıtılacak suyla bitki ve ekinlerin rahatlıkla sulanabileceğini kaydetti.

Schröder, proje için seçilmiş olmanın ve KKTC’nin kalkınmasına destek verdikleri için mutlu olduklarını da ekledi.

YETKİLİ
Emek Construction Direktörü Cahit Yetkili de önemli bir projeye imza atmanın heyecan ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Yetkili, projenin halkın daha sağlıklı ve mutlu koşullara kavuşması, aynı zamanda krizden derin şekilde etkilenen inşaat sektörünün bir nebze nefes almasını sağlayacağını da belirtti.


Polatpaşa Caddesi üzerindeki ağaçlara katliam gibi saldırı (19.10.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kent genelindeki caddelere dikimini gerçekleştirdiği ve çevre düzenlemesi çalışmalarıyla güzel bir görsel bütünlük oluşturan ağaçlar kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişiler tarafından parçalandı. Hem kamunun ortak malı hem de çevrenin önemli bir parçası olan ağaçlara zarar verenlerin tespit edilmesi için polise şikayette bulunuldu.

Belediyenin kenti yeşillendirme çalışmaları kapsamında, ana caddelere diktiği 4 Jakaranda türü ağaç yapılan saldırı sonucunda büyük zarar gördü. Sabah saatlerinde farkedilen çirkin olay, Polatpaşa Caddesi üzerindeki ağaçların ortadan kırıldıktan sonraki boynu bükük görüntüsüyle karşılaşan vatandaşların tepkisini de çekti.

Gazimağusa Belediyesi Park Bahçe Birimi yetkilileri, bundan bir süre önce yapılan yeşillendirme çalışmasında dikilen 4 metre boyunda 6 ile 8 yaş arasındaki ağaçlara son zamanlarda yapılan saldırıların arttığını, son olayda ise 4 ağacın ortadan bükülerek kırıldığını söyledi.

Kamunun ortak malı olmasının yanında çevrenin önemli bir parçası olan ağaçlara verilen zararın 4 ağaçla sınırlı olmadığı tespitini yapan Park Bahçe Birimi yetkilileri, cadde üzerindeki diğer ağaçlara da çeşitli yerlerinden zarar verildiğini belirttiler.


Başkan Oktay Kayalp Türkiye’deki temaslarını tamamlayarak yurda döndü (14.10.2009)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Antalya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla temaslarda bulunduğu Türkiye ziyaretlerini tamamlayarak yurda döndü. Antalya ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ile Gazimağusa Belediyesi arasında geçmişte imzalanan kardeş şehir protokollerinin geliştirilmesinin görüşüldüğü temaslarda, şehirler arasında sosyal ve kültürel bağların güçlendirilmesi konuşuldu. Türkiye ziyaretinde Antalya Film Festivali’nin açlışına katılan Kayalp, Antalya ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın davetlisi olarak ilk ziyaretini Antalya’ya yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış törenine katıldı.

Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterimi yapılan Kuzey Kıbrıs’ın ilk uzun metrajlı filmi “Gün Batarken”ı izleyen Başkan Kayalp, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’la şehirler arası işbirliğinin geliştirilmesi konusunda bir görüşmede yaptı. Toplantıda, iki kent arasındaki geçmişte imzalanan ve kültür, enformasyon, bilim, teknik, sanat, çevre, sağlık, spor ve turizm gibi alanlarda işbirliğini düzenleyen protokolün geliştirilmesi görüşüldü.

Türkiye’deki temasları kapsamında, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir görüşme gerçekleştiren Oktay Kayalp, geçmişte kardeş şehir ilişkisi kurulan İzmir’le Gazimağusa arasında daha fazla işbirliğinin yapılması ve var olan protokolun geliştirilmesine karar verildi. İki belediye başkanı şehirler arasında kültür-sanat değişim programlarının uygulanarak ortak kültür sanat projelerinin yapılmasını da kararlaştırıldı.


Başkan Oktay Kayalp Türkiye’de bir dizi temaslarda bulunuyor (11.10.2009)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Antalya ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri ile bir dizi temasta bulanacağı Türkiye ziyaretine başladı. Ziyaret çerçevesinde Antalya Film Festivali’nin açlışına katılacak Kayalp, Antalya ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’ni ziyaret ederek 13 Ekim Salı günü yurda dönecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın davetlisi olarak Antalya’da bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin açılış törenine katıldı. 10 Ekim Cumartesi günü gittiği Antalya’da Film Festivali’nin açlışında yer alan Oktay Kayalp, Gazimağusa ile kardeş şehir olan Antalya’nın Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ile temaslarda bulundu. Kayalp, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katılan Kuzey Kıbrıs’ın ilk uzun metrajlı filmi “Gün Batarken”in göstermini de izledi.

Antalya’daki temaslarını tamamlamasının ardından 12 Ekim Pazartesi günü İzmir’e geçecek Kayalp, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bir görüşme gerçekleştirecek. Kayalp’ın yurtdışında olacağı sürede Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na Meclis üyelerinden Asbaşkan Osman Pekineli vekalet ediyor.


Gazimağusa Belediyesi’nden okullar ve restaurantlara sağlık denetimi (9.10.2009)
 

Kent genelinde sağlık denetimlerini düzenli ve aralıksız sürdüren Gazimağusa Belediyesi, restaurant ve okulların sağlık yönünden uygunluğunu kontrol ettiği bir çalışma başlattı.

Gazimağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta Birimi’nin ortak çalışma yürüttüğü denetimlerde okul kantinlerinin gerek ortamlarının gerekse öğrencilerin satışına sunulan ürünlerin hijyenik ve sağlık kontrolleri yapılıyor.

Başlatılan sağlık denetimi kapsamında, tüm okulları dolaşan Sağlık Birimi ekipleri, çeşmelerinden su içilen okullardan su örnekleri alarak devlet laboratuarına kontrole gönderirken, ekipte yer alan zabıta görevlileri ise okul kantinlerini denetleyip, satılan yiyecek ve içeceklerin son kullanım tarihlerini tek tek kontrol ediyor.

Sürdürülen rutin denetim çalışmalarında okulların açılmasıyla okul kantinlerinin hem genel hijyen koşullarını hem de satışa sunulan ürünlerinin kontrolüne özel önem veren ekipler, sağlıksız şartlara geçit vermemek için titiz çalışma yürütüyor.

Denetimlerin restaurant ayağında ise işyerlerinin genel sağlık koşulları ve çalışanların sağlık karnelerinin kontrolu yapılırken, gerekli hallerde temizliğe daha fazla dikkat edilmesi konusunda uyarılar yapılıyor. .


Gazimağusa ikinci kez dünyanın korunması gereken 100 yeri arasında (6.10.2009)
 

 • Dünya Anıtlar Fonu 2010 raporunda Gazimağusa’ya da yer verdi
 • Gazimağusa ikinci kez dünyanın korunması gereken 100 yeri arasında

Dünyanın tarihi mirasıyla ilgili incelemede bulunan ve korunması için özel önem gösterilmesi gereken tarihi yerlerle ilgili yıllık rapor hazırlayan Dünya Anıtlar Fonu (World Monuments Fund-WMF)’nun açıkladığı 2010 yılı raporunda “dünyada en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilemeyen 100 tarihi yeri” arasında Gazimağusa’ya da yer verdi.

Dünya üzerindeki farklı yerlerdeki kültürel mirasın korunması için uluslararası dikkati çekmeyi amaçlayan raporda Gazimağusa’nın da yer aldığı Dünya Anıtlar Fonu tarafından Gazimağusa Belediyesi’ne bildirildi. Rapor, Dünya Anıtlar Fonu’nun merkezinin bulunduğu New York’ta düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Dünya insanlığı için tarihi mirasa sahip bir kent olarak değerlendirilen Gazimağusa, Dünya Anıtlar Fonu’nun raporuna ikinci kez girdi. Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyon ve ambargoların uluslararası uzmanlığa ve finansmana ulaşmada ciddi bir engel olduğu belirtilen raporda, bu özel durumdan dolayı Gazimağusa’nın tarihi mirasının korunması için daha fazla uluslararası ilginin gösterilmesi gerektiği kaydedildi.

“Tarihi Mağusa kenti için önemli uluslararası saygınlık” başlığı altında belirtilen bölümde, zengin tarihi mirasa sahip kentin korunmasına ilişkin Gazimağusa Belediyesi’nin gerçekleştirdiği projelerin takip edildiği ve bu projelere özel önem verildiği de belirtildi. İlk kez 2008 yılı raporunda dünyada tehlike altındaki yerlerden biri olarak listede yer verilen Gazimağusa’ya bu sayede uluslararası ilginin arttığı, farklı ülkelerden bilim adamlarının Gazimağusa Belediyesi ile temasa geçerek kültürel tarihin korunması konusunda ortak çalışma yapmayı önerdikleri bildirildi.

Dünya Anıtlar Fonu listesinde yer alarak dünya kamuoyunun gündemine gelen tarihi özellikteki Gazimağusa şehri, bu dönemde Avrupa Konseyi’nin Europa Nostra isimli kuruluşunun ilgi alanına girmesiyle önemli bir gelişme kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dünya Anıtlar Fonu’nun her yıl açıkladığı “dünyada en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilemeyen 100 tarihi yer arasında Gazimağusa’nın da yer almasının Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünün, sadece Kıbrıs’taki Türk ve Rum Toplumları’nı değil, tüm dünyayı da olumsuz yönde etkilediği gerçeğinin bir kez daha vurgulaması açısından hayati öneme sahip olduğunu kaydetti.

''2010 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi''nde Gazimağusa’nın tarihsel zenginliği anlatılarak bu listede yer almasının Ada'da süren siyasal durum ve Kuzey Kıbrıs’a uygulanan izolasyon ve ambargoların neden olduğunun belirtildiğini aktardı.

Kayalp, Kuzey Kıbrıs’ı etkileyen siyasi durumun, Gazimağusa'daki tarihsel yerlerin yeterince bakım görmesini engellediği belirtilen raporda kentin ihmal edilen tarihsel zenginliklerinin 2007 yılında açıklanan ilk rapor sonrasında daha çok değer görmeye başladığını, özellikle Portekizli bilim adamlarının Gazimağusa’ya gelerek incelemelerde bulunduklarının belirtildiğini kaydetti.

“Gerek kendi kaynaklarımızla, gerekse devlet ve AB katkılarıyla, çok büyük çaplı restorasyon ve rekreasyon projelerini teker teker yaşama geçirdik.” diyen Kayalp, ilk raporda olduğu gibi ikinci raporun da avantajlarını iyi değerlendirip kentin tarihi mirasının korunup geliştirilmesi için uluslararası uzmanlarla daha fazla işbirliği kuracaklarını belirtti.

Kayalp, raporda belirtilen gerekçelerle Gazimağusa’nın bu listede yer alması, hem Kıbrıs Sorunu’na acil çözüm bulunmasının gerekliliğinin vurgulaması bakımından, hem de Gazimağusa’ya olan ilginin artmasını sağlayabilecek özel bir unsur olması bakımından son derece önemli olduğunu, raporlarda yer alan kentlerle ilgili daha sonra bu yerlerin bakımı için projelerin oluşturulmasına katkı sağlandığını ifade etti.

Kayalp, geçmiş yılların raporları ve sonuçları değerlendirildiğinde, açıklanan listelerdeki yerlerin yüzde 75'inin ''kurtarılmış durumda olduğu ve artık tehlike altında olmadıkları''nın belirtildiğini, Gazimağusa için yeni bir fırsat olarak değerlendirilmesi gereken bu durumun uluslararası alanda yeni girişimlerde bulunmaya kapı açtığını belirtti.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin tarihi değerlerini koruyup geliştirmek ve tanıtmak amacıyla 1997 yılından beridir önemli ve büyük çaplı pek çok projeyi yaşama geçirdiğini, Gazimağusa’nın Dünya Anıtlar Fonu listesine ikinci kez dahil edilmesinin, Gazimağusa Belediyesi’nin girişimlerinin gerekli ve saygın olduğununu gösterdiğini söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin Gazimağusa Suriçi’nde yeni projeler gerçekleştirmeye devam edeceğini, ülkemizin dünyada en çok bilinen kenti olan Gazimağusa’nın, dünya kültür mirasının en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilmesi için planlı ve programlı çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Magem’in Satranç Takımı’na Bulgaristan Şampiyonu Eğitmen (5.10.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in Satranç Takımı’nın oyuncuları Bulgaristan şampiyonu Grand Master Peter Genizov Genov tarafından çalıştırılıyor. Satrançta dünya devleri ile yarışan üst düzey satranç oyuncusu Genov, MAGEM’in satranççılarını bir aylık eğitimden geçiriyor. KKTC’de düzenlenecek Yaş Birincilikleri Yarışması’na hazırlık niteliği taşıyan eğitimde, yarışmalara bireysel olarak katılacak oyunculara kendilerini geliştirme olanağı sunuluyor.

MAGEM’in tesislerinde satranç oyuncularına eğitim veren Peter Genizov Genov, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde antrenör ve oyuncu olarak çalıştığını, dünyada sadece 800 kişinin sahip olduğu satrançta en üst düzey 2500 ELO- GM(Drand Master) ünvanına sahip olduğunu söyledi. Gençlik organizasyonu MAGEM ile ortak çalışma yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Genov, ilerleyen zamanlarda da birlikte çalışabileceğini ifade etti.


Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi, tamamlanma aşamasında  (4.10.2009)
 

 • Canbulat Yolu’nun asfalt döküm işlemi yapıldı

Gazimağusa Belediyesi, Othello Kalesi’nden Canbulat Kapısı’na kadar uzanan güzergâhı tarihi dokusuna uygun olarak bütünüyle yenilediği Canbulat Yolu Projesi’nin asfalt döküm işlemini yaparak projeyi tamamlanma aşamasına getirdi.

Turistik ve tarihi özellikleri bir arada barındıran bölgenin eksiksiz bir şekilde tamamlanması amacıyla, su, elektrik, telefon altyapısıyla bütünüyle ele alınarak asfalt dökümü de yapılan güzargâh bambaşka bir görünüme kavuşturuldu. Proje tarihi özellikleri nedeniyle turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği suriçinin cazibesinin artırılması hedefinin bir parçası olarak hayata geçiriliyor.

Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi, Othello Kalesi ile Canbulat Kapısı arasındaki güzergâh üzerindeki elektrik ve telefon hatlarının yer altına indirilmesi, tüm aydınlatma ekipmanlarının montesi, su altyapı hatlarının döşenmesi, drenaj altyapı çalışması, kaldırım inşası ve ağaçlandırılması, Desdemona Parkı olarak bilinen çocuk parkının yenilenmesi ve surlara yakın olan yolun yayalaştırılması çalışmalarını içeriyor.

Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı 259 milyon Euro tutarındaki yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi’nin direkt olarak kullandığı kaynakla hayata geçirilen proje AB’nin şantiye normlarıyla bire bir uyumlu ilk proje olması bakımından ülkemiz için büyük öneme sahip.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, suriçinin artan turizm potansiyeli ile birlikte düşünüldüğünde Canbulat Yolu’nun büyük öneme sahip olduğunu, bölgenin sur içinin cazibesinin artırılması hedefiyle aslına uygun olarak bütünüyle yenilendiği ve öne çıkarıldığını kaydetti.

Kayalp, Desdemona Parkı’nın düzenlenmesi ve surlara yakın olan yolun yayalaştırılması çalışmalarının devam ettiği projenin Canbulat Kapısı’na kadar olan kısmının tamamlandığını söyledi.

Kayalp, suriçinde gerçekleştirdikleri tüm projeleri Sur İçi Canlandırma Planı’ndaki esaslara uygun olarak tasarladıklarını, Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi(CYKDP)’nin Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıs Türkleri için hazırladığı 259 milyon Euro tutarındaki yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi tarafından doğrudan kullanılan kaynakla hayata geçirildiğini söyledi.

 


Klasik otomobiller tarihi Namık Kemal Meydanı’ndaydı  (3.10.2009)
 

Gazimağusa, Girne ve Gönyeli belediyelerinin sponsorluğunda düzenlenen Klasik Otomobil Derneği’nin Güz Rallisi’ne katılan klasik otomobiller Namık Kemal Meydanı’nda arz-ı endam ettiler. 1950 ile 1983 yapım yılı arasındaki 34 klasik otomobilin sahipleri Gönyeli’den başladıkları Güz Rallisi’nin ilk ayağında Gazimağusa’nın Namık Kemal Meydanı’nı ziyaret ederek otomobillerini sergilediler. Klasik otmobillere yoğun ilgi gösteren turistler ve yerli halk, araçları hem inceledi hem de onlarla birlikte fotoğraf çektirdi.

Gazimağusa Namık Kemal Meydanı’nda yarışmanın ilk ayağını tamamlayarak araçlarını sergileyen yarışmacılar klasik otomobillerle ilgili halkın sorularını da yanıtladılar.

3 ayaktan oluşan Güz Rallisi’nin ilk gününde Gönyeli, Lefkoşa, Ercan Paşaköy ve Gazimağusa güzergahında yarışın 1. kısmı, Güvercinlik, Aslanköy ve Mormenekşe güzergahında ise 2. kısmını tamamlayan yarışmacılar 4 Ekim Pazar günü Salamis’ten hareket ederek Girne’ye gidecek ve yarışın 3. ve son kısımını tamamlayacak.

Köyler arası yollarda sabit hız testine (SHT) tabi tutulan araçların 50 km saatin altındaki bu testlerdeki performansları başarılarını belirleyecek.

Klasik Otomobil Derneği Başkanı Salih Çeliker, Güz Rallisi’nin Namık Kemal Meydanı’ndaki ilk ayağında yaptığı açıklamada, yarışın turistik, kültürel ve sosyal amaçlı bir etkinlik olduğunu, klasik arabası olan kişilere arabalarını kullanma şansı verilirken, aynı zamanda, araçların ülkemizdeki tursitlere gösterilmesinin turizm açısınından önemli olduğunu söyledi. Yarışta dereceye girenlere 8 Ekim Cuma günü Girne’de Amfi Tiyatro‘da düzenlenecek ödül töreniyle ödüllerinin verileceği bilgisini verdi.

 


ANASAYFA