EKİM - ARALIK 2008 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Belediyesi İyi Yıllar Diler (31.12.2008)
 

 • Gazimağusa Belediyesi 2009’a coşkuyla girmek için tüm hazırlıklarını tamamladı
 • Kıraç Gazimağusa’da

Yıl boyunca festivaller, konserler ve renkli etkinliklerle eğlencenin her alanında Mağusalılarla bütünleşen Gazimağusa Belediyesi, yılbaşı gecesi Kıraç konseriyle yeni yıla muhteşem bir şekilde girmeye hazırlanıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılamaya hazırlanan Gazimağusa Belediyesi, ana merkezlerde yapılan rengarenk ve ışıklı süslemelerin yanında, Noel Babalar ilkokul ve kreşleri dolaşıp çocuklara hediyeler dağıttı.

31 Aralık Akşamı gelenekselleşmiş bir şekilde Namık Kemal Meydanı’nda buluşacak Gazimağusalılar 22:30’dan itibaren Kıraç’ın şarkılarıyla eğlenceli dolu saatler 2008’i uğurlayıp yeni yıla “Merhaba” diyecek. doğru adım adım ilerleyecek.

Sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla 1997 yılından beridir gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında Türkiye’nin rock yıldızı Kıraç’la coşacak Namık Kemal Meydanı müdavimlerinin heyecanı yeni yılın ilk anlarında hava fişenk gösterileriyle doruğa ulaşacak. 2009’un karşılandığı ilk dakikalarda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak.


Belediye Başkanlığından Basın Açıklaması (29.12.2008)
 

29 Aralık, 2008

Son birkaç gündür bazı yayın araçlarında Gazimağusa Belediyesi’nin UNDP finansmanı ile açtığı Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi ihalesi hakkında asılsız iddialara yer verilmektedir. Bu iddialar, Gazimağusa Belediyesi’nin çok iyi bilinen tutarlı ve şeffaf tutumunu gölgelemeye dönük siyasi ve uydurma gerekçelerle ortaya atıldığından, aşağıdaki unsurların Kıbrıs Türk Kamuoyu’na aktarılması sorumlu yayıncılığın gereği olarak değerlendirilmektedir.

Ortaya atılan iddialara dayanak olarak, adı geçen ihaleyi en düşük teklifle katılan firma yerine, ikinci en düşük teklif sahibi firmanın üstlenmesi gösterilmekte ve bu duruma bir dizi asılsız gerekçe ileri sürülerek, hayali bazı argümanlar dile getirilmektedir.

Öncelikle bilinmelidir ki, ihaleler sadece katılımcıların evsaflarını tespit ve teklif edilecek fiyatı öğrenmek amacıyla düzenlenmemektedir. Özellikle Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği ihalelerde, yüklenici firmanın şantiye alanının güvenliğine ilişkin alacağı önlemler, iş planı, şantiye yönetim planı, ve kullanılacak malzemeler bütününün şartnamelerdeki unsurlara uygunluğu, teklif edilecek fiyattan daha büyük önem taşımaktadır. Şartnamelerimizde açıklıkla zorunlu konular olarak belirtilen bu unsurların bütünü, teklif dosyası incelenirken ayrı ayrı puanlanır ve en son da fiyata ilişkin puan saptanarak ilgili firmanın toplam notu tespit edilir.

Gazimağusa Belediyesi’nin UNDP finansmanı ile açtığı Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi ihalesi için gelen toplam 6 teklifin 3 tanesi, şartnamedeki zorunlu unsurları yerine getirmediğinden teklif edilen fiyata bakılmaksızın değerlendirme dışı bırakılmıştır. Kamuoyuna yansıyacak biçimde asılsız iddialarla ihalemizi gölgelemeye çalışan firma da, sağlık ve güvenlik planı ile şantiye yönetim planını şartnameye uygun olarak hazırlamadığından teklif ettiği fiyata bakılmaksızın değerlendirme dışı bırakılan firmalar arasında yer almıştır.

Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi ihalesi için gelen teklifler ikisi UNDP, ikisi de Gazimağusa Belediyesi’ni temsil eden dört kişilik teknik komite tarafından değerlendirilmiş olup, iddia edilenin aksine, bu konuda şahsıma sadece bilgi verilmiştir. İhaleye ilişkin karar ise Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu tarafından oybirliği ile alınmıştır. Kamuoyumuzun yine yakından bildiği üzere, Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu belediye meclisimizde temsil edilen tüm partilerin temsilcilerinden oluşmakta ve halen 2 CTP, 2 UBP, 1 DP ve 1 de ÖRP temsilcisi Belediye Meclis Üyesi görev yapmaktadır.

Tüm şeffaf ihale şartnamelerinde olduğu gibi Gazimağusa Belediyesi ihale şartnamelerinde de malzeme detayları, uluslararası belgelendirilmiş standartlar belirtilerek talep edilmektedir. Dolayısıyla Girne Belediye Başkanı Sayın Sümer Aygın’a atıf yapılarak olaya organize bir boyut kazandırma çabası da, yine toptan yalan ve ahlak dışıdır.

Gazimağusa Belediyesi, geçmişte olduğu gibi, bundan böyle de düzenlediği tüm ihalelerde şeffaf tutumundan asla ödün vermeyecek, kalite – fiyat dengesini gözetecek, ihale duyurularında da belirttiği gibi, Gazimağusa Halkının çıkarlarını koruyarak, kendini en düşük veya herhangi bir teklifi kabul etmek zorunda görmeyecektir. Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu da tüm kararlarını, kaliteliyi en ucuza mal edebilmek kaygısıyla, sadece yayımlanan şartname esasları doğrultusunda hareket edecek profesyonel firmalar lehine vermeye devam edecektir.

Konuyu gerçek dışı iddialarla kamuoyu gündemine taşıyan kişi, kurum ve basın yayın organlarına karşı yasal haklarımızı saklı tuttuğumuzu belirtir, her türlü yasal denetime hazır olduğumuzun altını çizerek bilinmesini isterim.

Kamuoyuna Saygılarımla

Oktay KAYALP
Belediye Başkanı


MAGEM’in Binası Modern Yapıya Dönüştürülüyor (28.12.2008)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi MAGEM’in Binası Modern Yapıya Dönüştürülüyor

Gazimağusa’da gençler ve toplumun yararına sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda tanıtıcı ve eğitici çalışmalarda bulunmak ve gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak yeteneklerini ön plana çıkarmak amacıyla 1 yıl önce kurulan ve önceki gün yaptığı ilk genel kurulu ile yoluna emin adımlarla devam eden Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in binası gençlerden gelen yoğun talebe cevap verebilecek düzeye çıkarılıyor.
 
Gazimağusa Belediyesi bünyesinde oluşturulan, yönetim biçimi ile ülkemizde ilk ve tek örnek olma özelliğine sahip Mağusa Gençlik Merkezi MAGEM, gençlere daha kapsamlı bir şekilde hizmet verebilecek düzeye getirilmesi amacıyla mevcut binanın 3 katı büyüyeceği proje için ihaleye çıkıldı. Sakarya bölgesinde yer alan genç nüfusun simgesi olarak ele alınmış gençliği yansıtan dinamik ve çağdaş bir mimariyle tasarlanan MAGEM binasının projesi için 16 Ocak 2009 tarihinde saat 15:00’a kadar teklif kabul edilecek. Yoğun talebe gereken biçimde yanıt verebilmek amacıyla, mevcut binanın kapasitesi artırılırken, daha çok gencin kolektif üretim olanağından faydalanması sağlanacak.

Artan genç nüfüsün ihtiyaçlarını karşılamak üzere hazırlanan proje kapsamında yeni aktivite mekanları ile birlikte zemin katta danışma, ofis ve toplantı odaları, bilardo ve masa tenisi salonu, resim, seramik, maket atölyeleri, kafe ve tuvaletler, birinci katta satranç odası, dans salonu ile seminer ve toplantılar için de kullanılabilecek sinema salonu yer alacak.

Park alanı yeniden düzenlenen, fiziksel engelliler için ise hidrolik asansörün yer alacağı yeni ve kapsamlı yapılanmanın toplam kullanım alanı 1040 metre karelik alana ulaşacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa Gençlik Merkezi’nin insana yatırımın yapıldığı çok önemli bir proje olduğunu belirterek, projede bulunan gençlerin kendi kendilerini yönetebildiklerini, özgüvenlerini artıracak çalışmalarda bulunduklarını ve doğru yolda doğru gelişim sağlayabildiklerini kaydetti.

Merkezin yoğun ihtiyaca cevap verebilmesi için şu anki mevcut binayı 3 katı büyütecek projenin ihalesine çıkıldığını söyleyen Kayalp, çok yakında çok yönlü bir merkeze sahip olacak gençlerin yeteneklerini öne çıkarmada imkanlarının artacağını ifade etti.

Kurulacak yeni binada da alkol ve sigara içilmesinin ve satılmasının yasak olacağını vurgulayan Oktay Kayalp, gençlerin bu tür zararlı alışkanlıklardan uzak durmasının onların geleceği ve sağlığı açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

Mağusa Gençlik Merkezi’nin kapalı spor salonu talebi bulunduğunu da hatırlatan Kayalp, bu konuda da Gazimağusa Belediyesi’nin projelendirme çalışmalarının sürdüğünü söyledi ve 2009 un sonuna kadar yeni bir kapalı spor salonunun hayata geçirileceğinin müjdesini verdi.


Gazimağusalılar Yeni Yılı Kıraç’la Karşılayacak (25.12.2008)
 

 • Gazimağusa Belediyesi 2009’a coşkuyla girmek için tüm hazırlıklarını tamamladı
 • Gazimağusalılar Yeni Yılı Kıraç’la Karşılayacak

Yıl boyunca festivaller, konserler ve renkli etkinliklerle eğlencenin her alanında Mağusalılarla bütünleşen Gazimağusa Belediyesi, yılbaşı gecesi Kıraç konseriyle yeni yıla muhteşem bir şekilde girmeye hazırlanıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılamaya hazırlanan Gazimağusa Belediyesi, ana merkezlerde yapılan rengarenk ve ışıklı süslemelerin yanında, Noel Babalar ilkokul ve kreşleri dolaşıp çocuklara hediyeler dağıtıyor.

31 Aralık Akşamı gelenekselleşmiş bir şekilde Namık Kemal Meydanı’nda buluşacak Gazimağusalılar 22:30’dan itibaren Kıraç’ın şarkılarıyla eğlenceli dolu saatler 2008’i uğurlayıp yeni yıla “Merhaba” diyecek. doğru adım adım ilerleyecek.

Sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla 1997 yılından beridir gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında Türkiye’nin rock yıldızı Kıraç’la coşacak Namık Kemal Meydanı müdavimlerinin heyecanı yeni yılın ilk anlarında hava fişenk gösterileriyle doruğa ulaşacak. 2009’un karşılandığı ilk dakikalarda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak.

Gazimağusalı Çocukların Noel Baba Coşkusu
Gazimağusa Belediyesi her yıl olduğu gibi, bu yılbaşında da çocukları unutmadı. Gazimağusa Belediyesi’nin hazırladığı ve içinde çeşitli oyuncakların bulunduğu hediye paketleri, kentin dört bir yanında Noel Babalar tarafından çocuklara dağıtılıyor. Bu yıl Noel Babalar üzerinde ‘Yeni Yılınız Kutlu Olsun – Gazimağusa Belediyesi’ yazılı hediye paketlerini okullarda dağıtıyor. Önceden randevulu olarak okulları ziyaret eden Noel Babaları, dersin tam ortasında karşılarında gören çocuklar mutluluktan adeta havalara uçuyor.

Noel Baba’nın dağıttığı birbirinden güzel oyuncakları alan miniklerin mutlulukları görülmeye değerdi. Kızlar ve erkekler için ayrı ayrı sınıflandırılan oyuncaklar arasında uzaktan komutalı arabalar, bebekler, çantalar ve toplar yer alıyor.


Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi MAGEM 1. Olağan Genel Kurulu’nu yapıyor (24.12.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde kurulan ve gençlerin özerk yönetiminde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan Mağusa Gençlik Merkezi MAGEM, 1. Olağan Genel Kurulu’nu yarın saat 18:00’da (25 Aralık) Gazimağusa Belediyesi Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde yapıyor.

2007 yılında Gençlik Merkezi’yle paralel olarak yaratılan Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde faaliyetlerine başlayan ve kısa sürede sosyal ağırlıklı etkinlikleriyle gençlerin yaşamında önemli bir yere sahip olan oluşum, genç üyelerinin ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın katılacağı ilk genel kurulunda yeni başkanını ve yönetimini seçiyor.

Divan kurulunun oluşturulmasıyla başlayacak genel kurulda, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve MAGEM Başkanı Engin Erçelik birer konuşma yapacak. Konuşmaların ardından faaliyet raporu, mali rapor ve denetim raporunun okunup ve oylanmasından sonra seçime geçilecek.

Kapılarını 18-30 yaş arası gençlere açan, gençlerin çalışmak istedikleri alanlarla ilgili altyapı hazırlayan ve karşılıksız kullanımlarına sunan Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi, bağımsız bir yapı olarak çalışarak uzmanların nezaretinde gerek gruplara, gerek bireylere kapsam dahilindeki tüm hizmetleri eksiksiz olarak veriyor.


Talat Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Olacak (21.12.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, “Mağusa Söyleşileri”nde Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı konuk ediyor. Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda 25 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek olan etkinlik, saat 19:30’da başlayacak.

Mağusa Söyleşileri”’nde Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan kişilikleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam eden Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs konusu ve sürdürülen çözüm sürecindeki son gelişmelerle ilgili katılanlara ilk ağızdan bilgi edinme imkanı sunacak.
Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.


Gazimağusa’da 40 Kg. Kaçak Domates Ele Geçirildi (20.12.2008)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Zabıta Birimi kaçak domateslerin piyasadan toplatılması için sıkı denetim başlattı

Gazimağusa Belediyesi, kentin farklı bölgelerinde market ve süperkarmetlerde yaptığı denetimlerde piyasaya yasal olmayan bir şekilde sokulan faturalalandırılmamış yaklaşık 40 kg. domates ele geçirdi. Hem halk sağlığında yaratabileceği sakıncalar hem de kayıt dışılığın önlenmesi açısından denetimlerini sürdüren Gazimağusa Belediyesi, ambalajında “Cherry Tomatoes” diye menşelenen küçük tür domateslerin piyasadan toplatılması için girişim başlattı.

Piyasaya kaçak yollardan girdiği tespit edilen vergisi ödenmemiş domatesler belediye zabıtası tarafından toplanarak müsadere edilirken, hem belediye mühürü olmayan hem de vergiye tabi tutulmayan domatesleri satışa sunan işyerleri hakkında yasal işlem yapıldı.

Tamamıyla kayıt dışı olarak piyasaya sunulan domateslerin yanı sıra, fatura karşılığı alınan ancak belediye mühürü bulunmayan mallarla ilgili de işyerlerine uyarılarda bulunuldu. Piyasaya sürülecek sebze ve meyvelerin özellikle sağlık açısından gerektiği gibi olmasının denetlenebilmesi için belediye çarşısından mühürlenmesi gerektiği kaydedilirken, işyerleri üzerinde belediye mühürü bulunmayan faturalarla mal alımı yapılmaması konusunda uyarıldı.


MAGEM Altın Şah Müessesler Turnuvası’nda zirve karıştı (19.12.2008)
 

 • Gepaz, Özyahyalar Apartmanları Ve İnce Elektronik Liderliğe Ortak

Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi Magem’in düzenlediği Altın şah Müesseseler Turnuvasın’da Mağusa Gençlik Merkezi Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksinde yapılan 6. Turda, 2 puan farkla yenilgisiz lider durumunda olan İnce Elektronik, GEPAZ karşısında 2-1’lik sonuçla ilk yenilgisi aldı. GEPAZ Ltd ile Aypar Süpermarketi 2.5 – 0.5’le yenen Özyahyalar Apartmanları da liderliğe ortak duruma geldi. Bu 3 takım son tura 9 puanla önde girerken, onları Oto Trading’i 2-1’lik skorla yenen gelen 8 puanla Reflex Team, 7 puanla Sertbay Mobilya ve Aykut Motors takip ediyor.

Son turda Özyahyalar Arpatmanları ile GEPAZ karşılaşırken, İnce Elektronik son haftanın en farklı skorunu Tosunoğlu Group karşısında alan Nejati & Sons Ltd. ile karşılaşacak. Büyük çekişmeye sahne olacak son tur 20 Aralık Cumartesi günü saat 17.00’de MAGEM Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde yapılacak.

 

6. Turda Alınan Toplu Sonuçlar:
İnce Elektronik – GEPAZ Ltd: 1-2
Aypar Süpermarket - Özyahyalar Apartmanları : 0.5 – 2.5
Reflex Team Construction – Özçelebi Oto Trading : 2-1
Dağlı Trading – Aykut Motors : 1.5 – 1.5
Tosunoğlu Group – Nejati & Sons : 0-3
Sertbay Mobilya tur atladı.


Gazimağusa’da su sıkıntısı (19.12.2008)
 

 • Güzelyurt-Lefkoşa arasındaki tamirattan dolayı Gazimağusa’ya 48 saat su verilemeyecek Gazimağusa’da su sıkıntısı

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt-Lefokşa hattı üzerinde meydana gelen arızadan dolayı kente 2 gün süreyle zorunlu su kesintisi yapılıyor. Gazimağusa’ya gelen suyun tamirattan dolayı tamamıyla kesilmesiyle ortaya çıkacak sıkıntının asgari düzeyde tutulması için suyun tasarruflu kullanılması çağrısı yapıldı.

Kente normal zamanda verilen su miktarının bile ihtiyacı karşılayacak miktarın çok altında olduğu bilinmekle birlikte, 2 günün ardınan verilmeye başlanacak suyun kayıplara karşılamayacak miktarda olması halinde bir süre daha aksamanın yaşanması kaçınılmaz görünüyor. 2 günün ardınan Gazimağusa’ya verilmeye başlanacak suyun bölgelere dönüşümlü olarak belli bir program çerçevesinde dağıtılmaya başlanacak. Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, kendileri dışında gelişen su sıkıntısının devletin gerekli kurumlarıyla görüşülerek giderilmeye çalışıldığını, halkımızın mağduriyetine neden olan sıkıntının sona erdirilmesine kadar su kullanımında tasarruf tedbirlerini elden bırakmamaları çağrısında bulundular.

 


Çanakkale Bölgesinde Asfalt Döküm Çalışması Başladı (18.12.2008)
 

 • Gazimağusa Belediyesi kent genelinde asfalt döküm çalışmalarına devam ediyor
  Çanakkale Bölgesinde Asfalt Döküm Çalışması Başladı


Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki ulaşımın daha kaliteli ve daha sağlıklı sağlanabilmesi için asfaltlama çalışmalarına belli program çerçevesinde devam ediyor. Karakol Bölgesi’nin İstanbul ve Çanakkale sokağında yürütülen asfalt döküm çalışmaları tamamlanırken, Anayasa ve Şirin Bayır sokaklarında yolların asfaltlanması için çalışmalar başladı.

Su altyapı çalışmaları tamamlanan bölgeler arasında yer alan Çanakkale Bölgesi’ndeki Anayasa ve Şirin Bayır sokaklarının yollarının asfaltlanmasını kapsayacak çalışmalarda, toplam 700 metrelik yol asfalt dökülecek.

Su altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından, Anayasa sokağının mevcut asfalt yolu yenileniyor. 500 metre uzunluğundaki güzergah boyunca yol genişletilirken kaldırım çalışması da yapılacak.

Çanakkale Bölgesi’nin su altyapısı tümüyle yenilenen bir diğer sokağı olan Şirin Bayır’da ise asfalt döküm işleminin yanı sıra, ihtiyaç duyulan noktalara yağmur suyu drenajları inşa edildi. Bu proje ile yol boyunca belirli noktalarda yağmur suyunun birikmesinden dolayı meydana gelen sorunun tamamen ortadan kaldırılması da hedefleniyor.

Çanakkale bölgesinde yürütülen çalışmalar devam ederken, Karakol’un İstanbul ve Çanakkale sokağında yürütülen asfalt döküm çalışmaları da tamamlandı. Bölgede yapılaşmaya bağlı olarak ihtiyaç duyulan noktaların tamamı asfaltlandı.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin ulaşım yönününden istenilen düzeye çıkarılması için ihtiyaç duyulan noktalarda bir proje çerçevesinde çalışmaların yürütüldüğünü, Çanakkale bölgesinin su altyapı çalışmalarının ardından asfaltlama işine geçildiğini kaydetti.

Kentte belli noktalarda asfalt yenileme ve yol çalışmasının yapıldığını, asfaltlama konusunu hem yağmur suyu drenajları hem de kaldırım inşasıyla birlikte kapsamlı bir yaklaşımla ele aldıklarını belirten Kayalp, ihtiyaç duyulan noktalarda çalışmaların devam edeceğini söyledi.

 


Bahar Gibi Geçti (17.12.2008)
 

 • Gazimağusa Belediyesi’nin 65 Yaş ve Üzeri Üyelerinin Yemekli Eğlencesi İkinci Gününde de Bahar Gibi Geçti

Gazimağusa Belediyesi’nin, vatandaşların yaşam kalitesini artırma hedefiyle yaşama geçirdiği projelerden biri olan “İkinci Bahar Yaşam Kulübü” çerçevesinde, 65 yaş ve üstü üyelerini bir araya getirdiği yemekli eğlencenin ikinci günü de bahar gibi geçti.

Gazimağusa Belediyesi’nin ürettiği hizmetlerden özel ve öncelikli olarak yararlanan, sayıları bin 700 civarındaki 65 yaş üzeri İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerini bir araya getiren kapsamlı organizasyonun ikincisi de başarıyla yapıldı. DAܒnün Deniz Tesisleri Beach Clup’ta gerçekleştirilen yemek, katılımın yüksek olması nedeniyle iki güne yayılarak yapıldı. Yemeğin hem ilk gününde hem de bugün yapılan ikincisinde bir araya gelen kulüp üyeleri eğlenceli ve keyifli saatler geçirdiler. Belediyenin özel hizmetinden yararlanan 65 yaş ve üzerindeki ikinci baharını yaşayan üyelerin tümünün tek tek telefonla aranarak davet edildiği yemeğe, isteğe bağlı olarak 700 üye katıldı.

Eğlencede, üyeler sanatçı Benar Madali’nin canlı müzik performansı eşliğinde günüllerince eğlendiler; Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Ekibi’nin gösterilerini beğeniyle izlediler.

Her geçen gün gelişimini sürdüren İkinci Bahar Yaşam Kulübü, üyelerinin talepleri doğrultusunda hizmetlerini sürekli güncellerken, üyeleri aylık periyotlarla sağlık kontrolünden geçiriyor, düzenli doğum günlerini kutluyor ve belli başlı ihtiyaçlarıyla özel olarak ilgileniyor.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün Kıbrıs’taki pek çok kulüp ve birlikle kıyaslandığında en büyük kulüp olduğunu belirterek, özel olarak ilgilenilen 65 yaş ve üzeri üye sayısının 1700’e ulaştığını ifade etti.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin hayata geçirdiği proje kapsamında, külübün 65 yaş ve üzeri 1000 kişiye her ay sağlık kontrolü hizmeti verdiğini, talep eden üyelere evlerinde berber ve kuaför hizmeti verildiğini, yine talep eden üyelerin evlerindeki küçük tamirat işlerinin yapıldığını kaydetti.

Kulübün düzenlediği çeşitli eğlence organizasyonlarıyla da üyelerin yaşamlarının keyfini çıkarmalarına yardımcı olmaya çalıştığını kaydeden Oktay Kayalp, kulübün amacının emekli olmuş ve ikinci baharlarını yaşayan kişilerin yaşamdan kopmayarak, mutlu bir şekilde hayatlarını sürdürmelerini sağlamak olduğunu vurguladı. “65 yaş ve üstü ikinci baharını yaşayan insanların yaşamını kolaylaştırmayı ve yaşama sevinçlerini yukarı seviyede tutmayı amaçlıyoruz” diyen Kayalp, kulübün, üyeleri talep ettiği sürece hizmet çeşidini ve kalitesini artırarak hizmet vermeye devam edeceğini de kaydetti.

 


Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyelerine Yemek Veriyor (15.12.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin vatandaşlarının yaşam kalitesinin artırılması hedefiyle hayata geçirdiği projelerinden biri olan İkinci Bahar Yaşam Kulübü, 16-17 Aralık tarihlerinde vereceği yemekle üyelerini bir araya getiriyor. DAܒnün Deniz Tesisleri Beach Clup’ta yarın (16 Aralık Salı) ve 17 Aralık Çarşamba olmak üzere iki kez gerçekleştirilecek yemeğin başlama saati 12:00 olacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin ürettiği hizmetlerden özel ve öncelikli olarak yararlanan sayıları bin 700’ü bulan 65 yaş üzeri İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerinin kapsamlı bir organizasyonla buluşturmak için tüm hazırlıklar tamamlandı.

Gazimağusa Belediyesi’ne daha önceden başvurup, kayıt yaptıran veya evinde tek tek ziyaret edilip kaydedilen 65 yaş ve üzerindeki ikinci baharını yaşayan vatandaşlarımızın tek tek telefonla aranarak davet edildiği yemeğe, isteğe bağlı olarak yaklaşık 700 üyenin katılacağı bilgisi verildi. Yemeğe katılacak üyelerin belediyenin sunduğu otobüslerle ulaşım imkanından yararlanabileceği gibi, kendi imkanlarıyla da yemeğin verileceği DAÜ tesislerine gidebilecek. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları ekibinin gösteri sunacağı yemekte, müzikli eğlenceyle 65 yaş üzerindeki vatandaşlara güzel bir gün yaşatılacak.

Dinamik bir proje olarak nitelendirilen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün hizmet yelpazesi, üyelerinin talepleri doğrultusunda sürekli güncellenirken, kulüp görevlilerinin aylık periyotlarla, sağlık kontrolünden geçirdiği ve belli başlı ihtiyaçlarıyla özel olarak ilgilendiği üyelerin sayısı 1700’ü aşmış durumda. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkemizin temel taşları ve maneviyatımızın en önemli değerleri olarak nitelendirdiği 65 yaş üzerindeki bireylere, hem sunulan hizmetin kalitesinin her geçen gün artırılmasının hem de bu hizmetin mutluluk verici sonuçlarının, kendilerine olağanüstü motivasyon kazandırdığını ifade etti. Ayrımsız her beledi hizmetin insanı ilgilendirdiği için son derece önemli olduğunu söyleyen Kayalp, “hizmetler her zaman vatandaşımızın yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlamaktadır. Genel anlamda verilen hizmetlerde her yaştan vatandaş grubunun yaşam standardının artırılmasını hedefliyoruz, ancak İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün verdiği hizmetlerin bizler için hizmetin ötesinde anlamları vardır.” dedi.

 


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır (4.12.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 No’lu telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parklarının temizliğine de devam edilecek.

Sağlık Birimi ise vatandaşların acil durumlar da arayabileceği bir ekip hazır tutacak. Vatandaşlar Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde sağlık konusundaki şikayetlerini 0533 862 83 54 numaralı telefona bildirebilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci ve üçüncü gün kapalı olacak. Bayramın dördüncü günü ise (11 Aralık) karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar Bayramın birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali, Bayramın Dördüncü günü öğleden sonra ise manav bölümü hizmet vermeye başlayacak. Cuma Pazarı ise açılacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Faturalarda “ Sıfır Bakiye”li Ödemelere Tatil Fırsatı Gazimağusa Belediyesi’nden Bir İlk Daha: “Yeni Yıl Piyangosu” (30.11.2008)
 

Ülkemizde sayısız ilklere imza atan Gazimağusa Belediyesi, bu kez de yeni yıl piyangosu düzenliyor. Aralık ayı boyunca ve 2009 Ocak ayının ilk haftasında Gazimağusa Belediyesi veznesine yapılacak ödemelere karşılık makbuz yanında bir de piyango kuponu verilecek ve noter huzurunda yapılacak çekilişle şanslılar belirlenecek.

Ülkemizde bir yerel yönetim organının ilk kez gerçekleştireceği Gazimağusa Belediyesi’nin yeni yıl piyangosunda, ikramiye olarak 15 adet tatil paketi bulunuyor. Bunların 10 tanesi yurt içi tatil paketi, 5’i de yurt dışı tatil paketinden oluşuyor. Talihliler, kazandıkları tatili 2009 yılı içinde, bir ay önceden bildirmek koşuluyla, istedikleri zaman kullanabilecekler. Her biri ikişer kişilik, toplam 15 tatil paketinin bulunduğu piyango, 9 Ocak 2009 tarihinde mesai bitiminde sona erecek.

Buna göre, piyango kuponu almaya hak kazanabilmek için, Aralık ayı boyunca ve 9 Ocak 2009’a kadar, Gazimağusa Belediyesi veznesine “0 bakiye” olacak şekilde yapılacak her ödemeye karşılık bir piyango kuponu verilecek. 12 Ocak, 2009 tarihinde noter huzurunda yapılacak çekilişle kazananlar belirlenecek ve aynı gün kamuoyuna açıklanacak. Piyangoda her abone sadece bir ikramiye kazanabilecek ve kazandığı ikramiyeyi, 2009 yılı içinde bir ay önceden bildirmek koşuluyla, istediği zaman kullanabilecek. İkramiyeler hiçbir biçimde paraya çevrilemeyecek ve başkasına devredilemeyecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin anlaşmalı olduğu bankalara ödeme yapanlar ise, 1 Aralık 2008 – 8 Ocak 2009 tarihli bakiyesiz banka makbuzlarıyla Gazimağusa belediyesi veznesine başvurarak piyango kuponlarını alabilecekler.

Konu hakkında açıklamada bulunan Gazimağusa belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkede yeni bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, piyangonun Gazimağusa Belediye Meclisi’nin bir kararı olarak uygulanacağını söyledi. Sadece bakiyesiz abonelerinin bu olanaktan yararlanabileceğinin altını çizen Kayalp, amaçlarının ödemeyi teşvik etmek ve aynı zamanda da, faturalarını düzenli ödeyenlere bir şans yaratarak teşekkür etmek olduğunu belirtti.

Yılbaşlarının geleneksel olarak piyangoların yoğunlaştığı bir dönem olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, kendilerinin de bu dönemi tercih ettiklerini ancak, Gazimağusa Belediyesi Piyangosu’na katılım için abonelerin mali yükümlülüklerini yerine getirmesinin yeterli olduğunu ve ilave bir katılım bedelinin söz konusu olmadığını sözlerine ekledi.

İkramiye olarak saptadıkları 15 adet ikişer kişilik tatil paketleriyle, ülkenin en önemli ekonomik dayanak unsuru turizm sektörünü desteklemeyi öngördüklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ekonominin diğer unsurlarına dönük destekleyici girişimlerine farklı biçimlerle gelecekte de devam edeceklerine vurgu yaptı.

 


Gazimağusa Belediyesi araç filosuna yatırım yapmayı sürdürüyor (25.11.2008)
 

Kentin ihtiyaçlarını daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde karşılama hedefiyle her yönden gelişimini sürdüren Gazimağusa Belediyesi, hem teknolojik donanım hem de yüksek verimlilik hedefiyle araç filosunu güçlendirme çalışmaları kapsamında 7 araç alımı daha yaptı.

Bundan bir süre önce bir adet yeni çift kabin pick-up, bir buzluklu et taşıma aracı, bir vidanjör ve bir de lift aracını envanterine kazandıran Gazimağusa Belediyesi, şimdi de 1 arazi tipi araç, 5 van araç, ve 1 de yol süpürme aracını filosuna dahil etti.

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en yeni araç filosuna sahip belediyesi olma özelliğini sürdüren Gazimağusa Belediyesi, ortaya çıkabilecek ihtiyaçları anında karşılayabilmek amacıyla, aralıksız sürdürdüğü yeni araç alımlarına devam ederek, Bayındırlık Birimi’ne 1 uzun ve 1 kısa çift kabin van, Park-Bahçeler Birimine 1 kısa çift kabin van, Sağlık Birimi’ne 1 arazi tipi araç ve 1 de Temizlik Birimi’ne mekanik yol süpürme aracı kazandırdı.

2007 yılında aldığı 23 yeni araçla filosuna önemli bir yatırım yapan Gazimağusa Belediyesi, 2008 yılında halihazırda aldığı 12 araçla kentteki yaşam kalitesinin artırılması doğrultusunda yatırımlarını sürdürüyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, araç alımlarını sürdürürken, hem bugün hem de ileride ortaya çıkabilecek gereksinimleri göz önünde bulundurduklarına işaret ederek, Gazimağusa’daki yaşam kalitesinin her anlamda artırılması hedefi doğrultusunda belediyenin vatandaşa verdiği hizmette hem teknolojik donanım hem de verimliliği artırmaya çalıştıklarını kaydetti.

Gazimağusa’nın sürekli geliştiğine ve kentte yeni gereksinimlerin ortaya çıkmasının yanı sıra, var olan ihtiyaçların arttığına vurgu yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin gelişimiyle paralel bir hizmet kalitesi yürüttüğünü ve ihtiyaçlar doğrultusunda araç filosuna yeni yatırımların devam edeceğini belirtti.

 


MAGEM’de Satranç Turnuvaları devam ediyor (20.11.2008)
 

 • MAGEM Altın Piyon Satranç Turnuvasında Son Tura Girildi

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde gençlere yönelik çeşitli faaliyetler sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi(MAGEM)’in düzenlediği minikler satranç turnuvasında son tura girilirken, takımsal turnuvada ise 5. tur karşılaşmaları yapılacak. Gazimağusa Sakarya Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde antrenörler Hüseyin Sertbay, Abdullah Özdoğan ve Erdoğan Barışsever tarafından eğitilen minik satrançcıların ilk ciddi turnuvası olan Altın Piyon Satranç Turnuvası’nda 22 Kasım Cumartesi saat 11.00’de oynanacak son maçların ardından, saat 17.00’de ise başarılı miniklere ödüllendi verilecek. Son tur öncesi genel klasmanda Mehmet İpekçioğlu ve Oğuz Evran, 12 yaş erkeklerde Hasan Karataş, 12 yaş bayanlarda Sultan Kunter ve Simge Beyaz, 10 yaş erkeklerde Necip Kartal ve Mehmet Yeşilbaş, 10 yaş bayanlarda Huriye Evram, 8 yaş erkeklerde Orhan Evram ve 8 yaş bayanlarda Egesu Ergüven lider durumda bulunuyor. 29-30 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan KKTC yaş grubları satranç birincilikleri öncesi minik satrançcılar son hazırlıklarını bu maçlarla tamamlayacaklar.

Altın Şah Müesseselerde 4. Tur tamamlandı; İnce Elektronik ve Özyahyalar Apartmanları lider Altın Şah Müesseseler Turnuvasında 3. ve 4. turlar tamamlandı. 3. turun sonunda Aykut Motors’u yenip liderlik koltuğunda yalnız kalan İnce Elektronik, 4. Turda en yakın takipçilerinden biri olan Reflex Team ile berabere kalarak 1 puanla yetindi. Özyahyalar Apartmanları ise Aykut Motorsu 2.5 – 0.5 ile geçip İnce Elektronik’i yakaladı. Böylece son turlara yaklaştıkça zirve iyice kızıştı. 4. Turun flaş takımı ise rakibi Özçelebi Oto Tradinig’i 3-0 la geçen GEPAZ Ltd oldu. Liglerin başlamasıyla verilen 1 haftalık aranın ardından 5. Tur 22 Kasım Cumartesi 17:00 de oynanacak.

4. Turda Alınan Sonuçlar:
İnce Elektronik -Reflex team :1.5-1.5
Özyahyalar Apt - Aykut Motors :2.5 - 0.5
Özçelebi Oto Trd - GEPAZ Ltd :0-3
Aypar Supermarket - Sertbay Mobilya :1.5-1.5
Dağlı Trading - Tosunoğlu Group :2.5-0.5
Nejati & Sons Ltd. Tur atladı.

 


Projelere 2009 Haziran'da ilk kazma vurulacak (13.11.2008 -KIBRIS GAZETESİ)
 

 • AB Komisyonu'nun, Kıbrıslı Türkler için öngördüğü 259 milyon Euro'luk yardım paketi kapsamında Gazimağusa'nın altyapısına ilişkin 4 önemli projede başlama aşamasına gelindi

KAYALP: YÜZ YILIN EN BÜYÜK VE EN ÖNEMLİ PROJESİ... Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, söz konusu projenin Gazimağusa'nın yüzyıllık tarihinde en büyük ve en önemli projesi olduğunu belirtti. Söz konusu altyapıların projelendirmesini üstelenen firmanın temsilcisi Scholz ise yaptıkları proje çalışmalarında en iyi çözümü bulmaya çalıştıklarını ifade etti

VIEZZER: ÖNEMLİ SU TASARRUFU SAĞLANACAK... AB Kuzey Kıbrıs Destek Ofisi Projeler Müdürü Viezzer, suyun büyük önem taşıdığı ve az bulunan kuzeyde içme suyu şebekesinin değiştirilmesiyle kaçakların önleneceğini ve önemli tasarruf sağlanacağını, ayrıca atık su arıtma sistemiyle, kullanma ve sulama amaçlı 3 milyon metreküp su kazanılacağını belirtti

Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Kıbrıslı Türkler için öngördüğü 259 milyon Euro'luk yardım paketi kapsamında Gazimağusa'nın altyapısına ilişkin 4 önemli projede başlama aşamasına gelindi.

Kanalizasyon, atık su arıtma sistemi, yağmur suyu drenaj sistemi ve içme suyu şebeke sistemlerini içeren proje çalışmalarının tamamlanma safhasına gelindiği, projelerin ihalelerinin aralık ayı sonunda yapılacağı, ilk kazmanın haziranda vurulacağı ve projelerin 2012 yılında tamamlanacağı açıklandı.

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, AB Kuzey Kıbrıs Destek Ofisi yetkilileri ve söz konusu altyapıların projelendirme ve kontrolörlüğünü üstelenen firmanın yetkilileri dün Gazimağusa Belediyesi'nde projelere ilişkin bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdiler.

Rakamlarla projeler
Toplantıda yapılan açıklamalara göre, projenin en önemli adımı kanalizasyon ve atık su arıtma tesisi... Proje, kentteki 450 hektarlık alanı kapsayacak. Şebeke uzunluğu yaklaşık 60 kilometre olan proje 21 bin nüfusa hitap edecek. Proje tamamlandığında kentin yüzde 65'i kanalizasyon ağına bağlanmış olacak.

Çanakkale Göleti'nin üst kısmında kurulması öngörülen atık su arıtma tesisi ise 63 bin nüfusa karşılık verecek şekilde yapılacak ve günde yaklaşık 9 bin metre küp atık su arıtılacak. Tesis, kentin 2025 yılına kadar atık su arıtma ihtiyacını karşılayabilecek.

İçme suyu şebeke sisteminin değiştirilmesiyle ilgili olarak da yaklaşık olarak 48,5 kilometrelik asbestli içme suyu şebekesi yenilenecek. Proje kapsamında ayrıca 13 kilometre uzunluğunda yağmur suyu drenaj sistemi kurulacak.

Kayalp: Yüzyılın projesi
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, söz konusu projenin Gazimağusa'nın yüzyıllık tarihinde en büyük ve en önemli projesi olduğunu belirtti

Kayalp, AB'nin Kıbrıslı Türkler için öngördüğü yardım paketinden kentin ihtiyaçlarını karşılamak için ayrılan paranın realize olması ve hayata geçirilmesi için belli bir süredir yürütülen proje çalışmalarında sona gelindiğini ifade etti.

Kayalp, Gazimağusa Belediyesi'nin AB'nin Kıbrıslı Türklerle ilgili yeni açılımlar getirdiği 2003 yılından bu yana AB ile sıcak ilişkilerini sürdürdüğünü ifade ederek, AB yetkilileriyle ve Destek Ofisi'yle sıcak ilişkileri sürdürmekte kararlı olduğunu söyledi.

Kayalp, projenin hayata geçirilmesindeki katkıları nedeniyle Gazimağusalıların AB yetkililerine teşekkürlerini iletti.

Kayalp, konuşmasında projelerle ilgili bilgi de verdi.

Viezzer: Suda önemli tasarruf sağlanacak
AB Kuzey Kıbrıs Destek Ofisi Projeler Müdürü Alessandra Viezzer de, projeler hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Viezzer, suyun büyük önem taşıdığı ve az bulunan KKTC'de içme suyu şebekesinin değiştirilmesiyle kaçakların önleneceğini ve önemli tasarruf sağlanacağını, ayrıca atık su arıtma sistemiyle, kullanma ve sulama amaçlı 3 milyon metreküp su kazanılacağını belirtti.

Viezzer, projelerin hazırlanmasını ve yapım aşamasında kontrolörlüğünü üstlenen konsorsiyumun Gazimağusa'da açacağı ofisle proje çalışmalarını buradan yürüteceğini ve ilgili kesimlerle işbirliği içerisinde çalışacağını söyledi.

Kentin paydaşlarıyla iyi ilişki içerisinde olmanın kendileri açısından önemli olduğunu söyleyen Viezzer, AB Destek Ofisi olarak Gazimağusa Belediyesi'yle işbirliğinden memnuniyet duyduklarını kaydetti.

Viezzer projelere verdiği destekten ötürü Kayalp'a teşekkür etti.

Scholz: Projelere son şeklini veriyoruz
Söz konusu altyapıların projelendirme çalışmalarını yüklenici konsorsiyum FICHTNER& Heinrich temsilcisi Lutz Erich Scholz de proje kapsamında yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Scholz, AB yetkilileriyle birlikte projelere son şeklini vermek için koordinasyon çalışmalarını sürdürdüklerini, ayrıca projelerin ihale belgelerini hazırlama çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Scholz, yaptıkları proje çalışmalarında en iyi çözümü bulmaya çalıştıklarını ifade ederek, projelerin çok büyük ve aşamalı projeler olduğunu söyledi.

Scholz, Gazimağusa'da açacakları ofisle proje çalışmalarını buradan yürüteceklerini de sözlerine ekledi.

Toplantının ardından konsorsiyumun bundan sonraki çalışmalarını sürdüreceği çalışma ofisi Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda açıldı.

 


Kanalizasyon Projesini Üstlenen Firma Gazimağusa’da Ofis Açıyor (11.11.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin 2012 yılına kadar kentin %65’ini kanalizasyon ağına bağlamayı hedeflendiği projeyle ilgili hazırlık çalışmaları yürüten Alman FICHTNER & Heinrich firması Gazimağusa’da çalışmalarını yürüteceği ofisin açılışını yapıyor. Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Salonu’nda yarın saat 14:00’da basına brifing verecek firmanın, saat 15:00’da ise ofis açılışı yapılacak.

Kıbrıs Türk Toplumu’nun fiziki altyapısı ile yönetsel standartlarının geliştirilmesi amacıyla Avrupa Birliği Komisyonu tarafından hazırlanan 259 Milyon Euro tutarındaki yardım paketi kapsamında içme suyu, kanalizasyon, atık su arıtma tesisleri, yağmur suyu drenajları ve deniz suyundan içme suyu temini işlerinin projelendirme çalışmalarının yüklenici firması FICHTNER & Heinrich Gazimağusa’daki çalışmalarını yeni ofisinden yürütecek. Projelendirme çalışmaları yapan firmanın halihazırda Lefkoşa’da bir ofisi bulunuyor.

BRİFİNG: 12Kasım,2008 Çarşamba saat 14:00 Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Salonu

AÇILIŞ : 12Kasım,2008 Çarşamba Saat 15:00 Gazi Mustafa Kemal Bulvarı Çınar Sokak No: 4A-2 (İnce Elektronik Yanı)

 


Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi İhalesinde Teklif Kabulü Süresi Sona Erdi  (5.11.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, Othello Kalesi’nden başlayarak Canbulat Kapısı’na kadar uzanacak güzergâhın tarihi dokusuna uygun olarak bütünüyle yenileyeceği Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi ihalesinde teklif verme süresi yarın (6 Kasım) saat 17:00 itibarıyla tamamlanıyor. Şeffaf yönetim anlayışı gereği her yılın başında kamuoyuna açıkladığı projelerinden birini daha hayata geçirmeye hazırlanan Gazimağusa Belediyesi, tarihi özellikleri nedeniyle turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği suriçinin cazibesini artırmayı hedefliyor.

5 aylık bir sürede bitirilmesi öngörülen projeyle ilgili açılan ihale için gerekli koşullara sahip firmalardan gelen teklifler Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu tarafından değerlendirilecek.

Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında, Othello Kalesi ile Canbulat Kapısı arasındaki güzergâh üzerindeki elektrik ve telefon hatlarının yer altına indirilmesi, tüm aydınlatma ekipmanlarının montesi, su altyapı hatlarının döşenmesi, drenaj altyapı çalışması, kaldırım inşası ve ağaçlandırılması, Desdemona Parkı olarak bilinen çocuk parkının yenilenmesi çalışmaları bulunur.

Turistik ve tarihi özellikleri bir arada barındıran bölgenin eksiksiz bir şekilde tamamlanması amacıyla asfalt yenileme, su, elektrik, telefon altyapısı ve hisarların restorasyonu bütünüklü bir yaklaşımla ele alınacak.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, tarihi eserlerin kesişme noktası olan bölgenin, sur içinin artan turizm potansiyeli ile birlikte ele alındığını söyleyerek, Sur içinin cazibesinin artırılması hedefinin bir parçası olarak tasarlanan projeyle turistlerin en fazla uğradığı noktalardan birini aslına uygun olarak tarihi özellikleriyle öne çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Sur içinde gerçekleştirdikleri tüm projeleri Sur İçi Canlandırma Planı’ndaki esaslara uygun olarak tasarladıklarının altını çizen Kayalp, Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi(CYKDP)’nin Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıs Türkleri için hazırladığı 259 milyon Euro tutarındaki yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi tarafından doğrudan kullanılan ilk proje olması bakımından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

 


Gazimağusa’daki Kent Parkının İnşasına Tam Gaz Devam Ediliyor  (4.11.2008)
 

Gazimağusa’nın genç nüfusun yoğunluklu bulunduğu hızla gelişmekte olan bölgeleri arasında yer alan terminal bölgesinde, yeşil alan, dinlence-eğlence ve sportif faaliyetlerle ilgili gereksinimlerin karşılanmasına yönelik olarak başlatılan Kent Parkı projesinde sona yaklaşılıyor. Özellikle bölge halkının çocuklarıyla birlikte güvenli ve hijyenik bir ortamda vakit geçirebilecekleri şekilde hazırlanan Kent Parkı’nda çalışmalar son hızla devam ederken alana inşa edilecek spor alanları ve diğer oluşumlar ortaya çıkmaya başladı.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin altyapısını geliştirmeye yönelik hayata geçirmeyi hedeflediği toplamda 2 milyon 200 bin YTL tutarındaki 6 projeden biri olan Kent Parkı projesi, bölgenin tam orta yerinde, çocuk parkı, spor alanları ve yürüyüş yollarıyla dinlence alanlarından oluşacak. Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla gerçekleştireceği projelerden biri olan Kent Parkı projesi tamamlandığında toplamda 600 bin YTL maliyete ulaşılacak.

7 bin 400 metre kare yeşil alan
Bölgenin artan nüfusunun dinlence ve sportif faaliyetlerle zaman geçirebileceği şekilde hazırlanan Kent Parkı projesi kapsamında, mini basketbol sahası, fitness alanı, gölgelikli oturma yerleri, 7 bin 400 metre kare yeşil alan, 830 metre kare çocuklar için kauçuk zemin kaplama, 3 bin 300 metre kare sert zemin yürüyüş yolu bulunuyor. Tüm alanın bahçe düzenlemesi ve korkuluklarla çevrelenmesini de içeren projenin, hijyenik ve güvenlik açısından da eksiksiz olmasına azami özen gösterilirken, söz konusu proje terminalin geliştirilmesi ve terminal ek hizmet binasının inşaatıyla birlikte yürütülüyor.

Kayalp: “Bölge halkının dinlence ve sportif ihtiyaçları tam anlamıyla karşılanacak”
Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, kentin altyapısının geliştirilmesine yönelik başlatılan ve sona yaklaşılan Kent Parkı projesinin tamamlanmasıyla bölge halkının hem çocuklarıyla birlikte hoşça vakit geçirip dinlenebileceği hem de spor yapabileceği fırsatın sunulacağını kaydetti. Kayalp, Gazimağusa’da yaşayan herkese dengeli, adil, kaliteli ve hızlı hizmet götürme prensibiyle çalışma yürüttüklerini ve dünya standartları ile AB kriterleri temel alınarak hazırladıkları projelere hızlı bir şekilde hayat vererek, hızlı bir gelişim içinde olan Gazimağusa’nın altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini söyledi.


Yeşil Mağusa Derneği Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti (31.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’ne bugün (31 Ekim) bir ziyaret gerçekleştiren Yeşil Mağusa Derneği, çevre konusunda hazırladıkları porjeleri Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a sunarak destek istedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile görüşen Yeşil Mağusa Derneği Başkanı Dr. Ahmet Körceğiz ve beraberindeki dernek üyeleri, pillerin zararlarıyla ilgili duyarlılığın artırılması ile ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin küresel ısınma konusunda eğitilmesi konusundaki porojelerini hayata geçirmek için Gazimağusa Belediyesi’nden destek talep etti.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Gazimağusa’nın yeşil alanlarının ağaçlandırılması konusunda işbirliği yapılması kararı alınan görüşmeyle ilgili açıklamada bulunan Oktay Kayalp, çevre konusundaki duyarlılığın geliştirilmesi için son derece hassas olduklarını, Yeşil Mağusa Derneği’nin çalışmalarının hayat bulması için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti. Mağusa’nın yeşillendirilmesi için her yıl yapılan ağaç dikiminin dernekle işbirliğinde bu yıl da gerçekleştireceğini söyleyen Kayalp, Yeşil Mağusa Derneği ile belediye arasında olan işbirliğinin üst düzeyde devam edeceğini belirtti.

 


Belediyemiz araç filosunu güçlendirmeye devam ediyor (30.10.2008)
 

Kentin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla, araç filosunu güçlendirme çalışmalarını aralıksız sürdüren Gazimağusa Belediyesi, bundan bir süre önce 6 yeni binek araçla, 5 yeni motosiklet, üç binek oto, bir çöp toplama aracı ve bir kamyoneti araç filosuna kattıktan sonra, şimdi de bir adet yeni çift kabin pick-up, bir buzluklu et taşıma aracı, bir vidanjör ve bir de lift aracı envanterine dahil etti.

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en yeni araç filosuna sahip belediyesi konumundaki Gazimağusa Belediyesi, ortaya çıkabilecek ihtiyaçları anında karşılayabilmek amacıyla, aralıksız sürdürdüğü yeni araç alımlarına devam ediyor. 2007 yılında aldığı 23 yeni araçla araç filosuna önemli bir yatırım yapan Gazimağusa Belediyesi, kentteki yaşam kalitesinin artırılması doğrultusunda yeni yatırımlarını sürdürüyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, araç alımlarını hem bugünü, gem de ileride ortaya çıkması olası gereksinimleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirdiklerine işaret ederek, Gazimağusa’daki yaşam kalitesinin her anlamda artırılması hedefi doğrultusunda çalıştıklarını kaydetti.

Gazimağusa’nın sürekli geliştiğine ve kentte yeni gereksinimlerin ortaya çıkmasının yanı sıra, var olan ihtiyaçların arttığına vurgu yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin gelişimiyle paralel bir hizmet kalitesi yürüttüğünü belirtti.

 


Fuhuş yapıldığı tespit edilen işyeri Gazimağusa Belediyesi tarafından mühürlendi (27.10.2008)
 

Gazimağusa Suriçinde kafe bar olarak faaliyet gösteren bir işyerinde fuhuş yapıldığının tespit edilmesinden sonra Gazimağusa Belediyesi ekiplerince mühürlenerek faaliyeti durduruldu.

İşyerlerinde çalışanların sağlık karneleri, hijyenik uygunluğu ve genel çalışma kurallarına uyulup uyulmadığı konusunda sürekli denetim yapan Gazimağusa’nın zabıta birimi, polis raporlarıyla fuhuş yapıldığı tespit edilen işyerine derhal yasal işlem uygulayarak faaliyetini durdurdu.

Gazimağusa’daki işyerlerinin için hem sağlık açısından hem de yasal çerçevede faaliyet göstermeleri için belediyenin gerekli hassasiyeti gösterdiğini kaydeden Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin gelen her ihbarı değerlendirdiğini, son mühürleme olayının da bun un en somut örneği olduğunu söyledi.

 


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı Devam ediyor! (23.10.2008)

KKTC Su İşleri Dairesi’nin geçtiğimiz hafta Güzelyurt tesislerinde yaptığı tamirattan dolayı 2 gün süreyle su alamayan ve tamiratın ardından alması gereken miktarın çok altında su verildiği için olağanüstü sıkıntı yaşayan Mağusa’ya, şimdi de Lefkoşa-Mağusa hattı üzerindeki tamirat çalışmalardan dolayı bir gün daha zorunlu su kesintisi yapılıyor.

Normal zamanda bile verilen su miktarının yetersiz kaldığı Gazimağusa’ya önce tamirat çalışmaları, ardından ise son derece yetersiz su verilmesi nedeniyle zor günler geçiren Mağusalılar’ın sıkıntısının sona erdirilmesi için KKTC Devlet Su İşleri Dairesi ile sürekli istişare içinde olan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, patlak tamirinin ardından gelecek su miktarına göre dönüşümlü olarak bölgelere su sağlanacağını bildirdi.

Son 8 günde asgari su ihtiyaçının sağlanması için 40 bin ton su alması gereken Gazimagusa’ya sadece 18 bin ton verildiğini, bunun da hemen hemen tüm bölgelerde büyük sıkıntıya neden olduğunu kaydeden yetkililer, bugün başlanacak tamir çalışması sonucunda kente gelen su miktarının artmasını beklediklerini belirttiler. Belediyeden kaynaklanmayan sorunlardan dolayı yaşanan mağduriyetin giderilmesi için yoğun uğraş sarfettiklerini kaydeden Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yekilileri, son kez olmasını diledikleri kesinti için Mağusa halkından bir kez daha özür dileyerek, su kullanımında vatandaşların tasarruf tedbirlerini elden bırakmamaları çağrısında bulundu.

 


MAGEM’in Altın Şah Müesseseler Turnuvasında İlk Hamleler Atıldı (20.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in düzenlediği satranç turnuvasında ilk hamleler atıldı. Takımsal ve minikler olarak iki ayrı kategoride düzenlenen satranç turnuvasının ilk tur karşılaşmaları çekişmeli maçlara sahne oldu. İlk maçlar sonunda en farklı sonucu Reflex Team Construction, GEPAZ karşısında alarak averajla liderliğe yükselirken, diğer galibiyet alan takımlar Aykut Motors, Özçelebi Oto Trading, Özyahyalar Apartmanları, İnce Elektronik ve Tosunoğlu Ltd 2 puanın sahibi olarak haftayı tur atlayarak geçiren takımlar arasında yer aldı.

1. Tur sonuçları şöyle şekillendi:
Aykut Motors - Nejati&Sons : 2,5 - 0,5
Özçelebi Oto Trading - Aypar Süpermarket : 2 - 1
Dağlı Trading - Özyahyalar Apartmanları : 0,5 – 2,5
Reflex Team Construction – GEPAZ : 3 – 0
Sertbay Mobilya - İnce Elektronik : 1 – 2
Tosunoğlu Ltd. Tur atladı

Turnuvaya katılan 11 takımın aynı zamanda organizasyona sponsor olduğu Altın Şah Takımsal yarışları, Magem tesislerinde 7 hafta sürecek. MAGEM’de yetişen kursiyerlerin katılacağı Altın Piyon Bireysel Turnuvası ise, 25 Ekim günü saat 11:00’da başlayacak. 5 tur İsviçre sistemi üzerinden yapılacak karşılaşmaların hakemliğini Abdullah Özdoğan yapacak.

 


Gazimağusa’da su sıkıntısı (20.10.2008)

KKTC Su İşleri Dairesi’nin geçtiğimiz hafta içinde Güzelyurt tesislerinde yapacağını duyurduğu tamirattan dolayı kentimize gelen suyun 2 gün süreyle kesilmesinden sonra tamirat gerçekleştiği halde Gazimağusa’ya alması gereken miktarın çok altında su verilmesi sıkıntıya neden oluyor.

Geçtiğimiz hafta Güzelyurt Kumköy tesislerindeki tamirat çalışmalarından dolayı Çarşamba ve Perşembe günleri kesilen su, Cuma günü öğleden sonra verilmeye başlanmasına rağmen, su miktarında yüzde 40 kayıpla karşılaşılması bölgelere su verilmesinde ciddi sıkıntı yaratıyor. Gazimağusa’nın yeterli miktarda su alamamasına gösterilen gerekçelerden biri Gönyeli, Alayköy ve Hamitköy gibi yerleşim birimlerine Güzelyurt hattı üzerinden su verilmesidir. Gazimağusa Belediyesi, diğer yerleşim birimlerinin hat üzerinden su almasından şikayetçi olmamakla birlikte, su dağıtımında Gazimağusa’ya adil davranılması ve hat üzerinden kontrolsüz bir şekilde su çekilmesinin önüne geçilmesini talep ediyor.

Kente normal zamanda verilen su miktarının bile ihtiyacı karşılayacak miktarın çok altında olduğu gerçeği bir yana, son 5 günde Gazimağusa’ya 25 bin metreküp yerine sadece 8 bin 500 metreküp su verildi.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, ellerinde olmayan nedenlerden dolayı kendileri dışında gelişen su sıkıntısının devletin gerekli kurumlarıyla görüşülerek giderilmeye çalışıldığını, yeterli miktarda gelmeyen suyun azami özen göstererek bölgelere dağıtmaya çalıştıklarını bildirdi. Devlet Su İşleri yetkilileriyle yapılacak görüşmelerin olumlu sonuçlanması umudunu sürdürdüklerini ifade eden yetkililer, halkımızın mağduriyetine neden olan sıkıntının sona erdirilmesine kadar su kullanımında tasarruf tedbirlerini elden bırakmamaları çağrısında bulundular.

 


ABD’nin Lefkoşa Büyükelçisi Frank Urbancic Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti (17.10.2008)
 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kıbrıs’taki Büyükelçisi Frank C. Urbancic, Gazimağusa Belediyesi’ni nezaket ziyaretinde bulundu.

Beraberindeki heyetle Gazimağusa’ya ilk ziyaretini gerçekleştiren Urbancic, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile görüşerek kentteki genel konularla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Kentte yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi veren Kayalp, ziyaretin olumlu bir havada gerçekleştiğini söyleyerek memnuniyetini belirtti.

 


MAGEM Satranç Turnuvası başlıyor (17.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) takımsal ve minikler olarak iki ayrı kategoride satranç turnuvası düzenliyor. Altın Şah takımsal turnuvasında yarışacak 11 takım aynı zamanda organizasyona sponsor olurken, yarın 17.00’da Magem tesislerinde (18 Ekim Cumartesi) başlayacak takımsal yarışmalar 7 hafta sürecek. Her takımda 3 oyuncunun bulunacağı Altın Şah yarışmasının hakemliğini Doğuş Altaylı yapacak.

MAGEM’de yetişen kursiyerlerin katılacağı Altın Piyon Bireysel turnuvası ise, 25 Ekim günü saat 11:00’da başlayacak. 5 tur İsviçre sistemi üzerinden yapılacak karşılaşmaların hakemliğini Abdullah Özdoğan yapacak. Düzenlenecek olan bu 2 turnuvaya sponsor olacak müesseseler ise şunlar;

Aykut Motors
Aypar Süpermarket
Dağlı Trading Ltd.
GEPAZ Ltd.
İnce Elektronik
Nejati & Sons Ltd.
Özçelebi Oto Trading Ltd.
Özyahyalar Apartmanları

 


Kentimize İki Gün Su Verilemeyecek (15.10.2008)
 

Su İşleri Dairesi’nin Lefkoşa-Güzelyurt su isale hatlarında yapacağı çalışmalar nedeniyle 2 gün süreyle Gazimağusa’ya su verilemeyeceği bildirildi. Çalışmaların yarın (Perşembe) 18:00’a kadar süreceği açıklandı.

Kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte yaşanacak su sıkıntısının asgari düzeyde tutulması için suyun tasarruflu kullanılması çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Su işleri Birimi yetkilileri, Su İşleri Dairesi’yle sürekli temas halinde olduklarını, durumun normale dönmesinden sonra bölgelere dönüşümlü olarak suyun verilmeye başlanacağını bildirdi.

 


Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün Belediyemizi Ziyaret Etti  (15.10.2008)
 

Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün ve Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu’ndan bir heyet KKTC’deki temasları çerçevesinde Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti. Tekirdağ Belediye Meclisi’nin Gazimağusa Belediyesi ile kardeş belediye olması yönünde bir karar aldığını söyleyen Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, iki belediye arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin amaçlandığını belirtti. Toplantıda Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu Başkanı Yusuf Yıldırım da bulundu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Tekirdağ Belediyesi ve Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu’nun Gazimağusa’yı ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, roman, tiyatro, târih ve tenkide dâir birçok eserini Gazimağusa’da yazan Namık Kemal’ın Tekirdağ ve Gazimağusa’nın ortak noktasını oluşturduğunu söyledi. Namık Kemal’in eserlerinin Tekirdağ ve Gazimağusa için önemine dikkat çeken Kayalp, Tekirdağ Meclisi’nin aldığı kararın ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli bir adım olarak değerlendirdi. Her iki belediye başkanı da ileride ilişkilerin geliştirilmesi ve işbirliği yapılması konusunda hem fikir olduklarını dile getirdiler.

 


İşyerleri Meslek Vergisi ve Personel Meslek Vergileri (14.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi'nden Duyurulmuştur

Gazimağusa Belediyesi 2008 yılında tarh ve tahakkuk edilen İşyerleri Meslek Vergisi ve Personel Meslek Vergileri’nin 51/95 sayılı Belediyeler Yasası’na göre son ödeme tarihi 31/10/2008’dir.

Bu tarihten sonra yapılacak ödemeler Kamu Alacaklarının Tahsili Usul Yasası gereği gecikme zamlı olarak tahsil edilecektir.

Dağıtılmış olan 2008 yılı Meslek Vergisi fatura ve bildirimlerinin kayıp veya ulaşmamış olduğunu düşünenler, bakiye borçlarını Belediyenin İşyerleri Vergileri Bölümü’nden veya www.magusa.org web sitemizden öğrenebilirler.

BORCUNUZU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN


Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Yeniboğaziçi, Değirmenlik, Dikmen, Alayköy, Akıncılar Belediye Başkanlarının Ortak Basın Açıklaması (14.10.2008)
 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Yerel Yönetimler Reformu ve tüm yerleşim birimlerinin belediyelere dahil edilmesine ilişkin yasal düzenleme, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin tam bir mutabakatla çeşitli zamanlarda dile getirdiği talepler doğrultusunda gerçekleştirilmiş bulunmaktadır. Tüm belediyelerin katılımıyla oluşan Belediyeler Birliği genel kurulunun, birlik yönetim kurulunu mutabakat sonucu olan taleplerin gerçekleştirilmesi amacıyla ilgili bakanlıklarla temasları yürütmek ve sonuçlandırmakla görevlendirdiği kamuoyunun malumudur. İşte ülkemizde yaşayan her bir bireyin belediye hizmetlerinden yaralanmasını sağlayan ve ayrıca belediyelerin kalkınmasına katkı yapan tüm idari ve mali düzenlemeler bu kolektif çabanın ürünü olmuştur.

Bugün, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Genel Kurul kararları doğrultusunda şekillenen taleplerimizin tamamına yakını yaşama geçirilmiş bulunmaktadır. Bu konuda katılımcı çabaları nedeniyle tüm belediye başkanı arkadaşlarımıza ve yapıcı bir işbirliği ve duyarlılık gösteren başbakan ve bakanlarımıza teşekkür ederiz.

Reformların zaman zaman bazı güçlüklerle yaşama geçtiği, özellikle geçiş dönemlerinde sıkıntıların ortaya çıkabileceği bilinen bir gerçektir. Yerel Yönetimler Reformu da ülkemizde yeni bir dönemin başlangıcı anlamına gelmektedir ve halen buna ilişkin bir geçiş dönemi yaşanmaktadır. Bu dönemin olabildiğince sancısız ve kısa zamanda atlatılabilmesi için, sürecin en başından beridir devam eden kolektif anlayışın sürdürülmesi şarttır.

Ancak üzülerek gözlemlemekteyiz ki, süreç içinde oluşan yeni durumlar, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde “Genişletilmiş Yürütme Kurulu” marifetiyle yoktan bir kurul yaratılarak ele alınmaya çalışılmakta ve işin ilginç yanı, sadece CTP-BG’den seçilen biz belediye başkanları bu yapay kurul dışında tutulmaktayız. İlki geçtiğimiz hafta toplanan bu kurul toplantısına neden çağrılmadığımızı sorduğumuzda aldığımız yanıt “gözden kaçtığımız”, ya da “unutulduğumuz” şeklinde oldu. Bunu hoş görmeyi uygun bulmuşken, bu uydurma kurulun bugün yeniden toplantı düzenlediğini öğrenmek bize ortada bir art niyet olduğunu açıkça anlatmaktadır.

Kıbrıs Türk Kamuoyu ve Belediyeler Birliği’ne üye tüm Belediye Başkanı arkadaşlarımız bilmelidir ki, ülkemizde belediyelerin kendi öz konuları dışında başka amaçlarla politik malzemeye dönüştürülmesi, kamu düzeninde ve günlük yaşamın idamesinde kapanmaz yaraların açılmasına yol açabilecek kadar tehlikelidir. Gönüllü bir birliktelik olan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ni demokrasi dışı yöntemlerle siyasete alet etmek geçmişte de denenmiş ve hiç bir olumlu sonuç vermemiş ilkel bir tutumdur. Bu tutum bir reform sürecinden geçtiğimiz içinde bulunduğumuz günlerde hem hizmet vermekle yükümlü olduğumuz hemşehrilerimize, hem de başarılı biçimde yönetmekle yükümlü olduğumuz belediyelerimize zarar vermektedir.

CTP-BG’den seçilen belediye başkanlarını dışlayarak yapay kurullar oluşturmak ve yine yapay gerekçelerle haddini aşan kararlar üretmek Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin temellerine de dinamit yerleştirmek demektir. Böylesi bir girişim ne birliğin sayın başkanının, ne de görevdeki yönetim kurulunun yetkileri arasında bulunmaktadır.

Bu nedenle CTP-BG’den seçilen biz belediye başkanları olarak kamuoyumuz önünde Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği yönetimini kınar, acil bir genel kurul yapmaya çağırır, birliğin geleceğini tehdit altına alacak antidemokratik tutumdan kaçınmaları konusunda uyarırız.

Oktay Kayalp - Gazimağusa Belediye Başkanı
Sümer Aygın - Girne Belediye Başkanı
Ahmet Benli -  Gönyeli Belediye Başkanı
Cemal Biren - Yeniboğaziçi Belediye Başkanı
Osman Işısal - Değirmenlik Belediye Başkanı
Yüksel Çelebi - Dikmen Belediye Başkanı
Hulusi Manisoy - Alayköy Belediye Başkanı
Hasan Barbaros - Akıncılar Belediye Başkanı

 


Gazimağusa Belediyesi 7. Türk Müziği Beste Yarışması Yapıldı (10.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 7.’sini düzenlediği “Türk Müziği Beste Yarışması” yapıldı. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez ve Türkiye’nin ünlü bestekarlarından Erdinç Çelikkol’un da aralarında bulunduğu 7 kişilik jüri üyesinin 10 yarışmacının eserlerini değerlendirdiği yarışmada Murat Ertüzün Nihavent makamındaki “Dinmiyor Hasretim” isimli eseriyle birinci, Dt. Seçkin Derviş “Demedim mi ellere kanma diye” isimli eseriyle ikinci ve yine Murat Ertüzün yarışmadaki 2. eseri “Yanarım aşkınla” isimli bestesiyle ücüncülüğü elde etti.

Önceki akşam saat 20:00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alan beste yarışmasının final gecesinin juri başkanlığını, Türkiye’nin ünlü bestecilerinden Erdinç Çelikkol yaparken, yarışmaya Benim 887, Deniz 845, Gönül 321, Güzel 818, Hayat 1405, Meyan 442, Musiki 123, Nar, Neşe 456 ve Ömür 2468 rumuzlarıyla katılan bestekârların eserleri ülkemizin tanınmış sanatçılarından Cem Kafkas ve TRT Sanatçısı Belgin Erol Gündoğdu tarafından seslendirildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yarışma öncesinde yaptığı konuşmada, ülkemizde küllenme noktasında olan Türk Sanat Müziği’ne hayat verdiklerini, kültür sanata geniş yelpazede geliştirilmesi ve ülkemizdeki bestekarların motive edilmesi amacıyla beste yarışmasının düzenlendiğini kaydetti. Ülkemizde kurumsallaşan tek beste yarışmasını icra ediyor olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Oktay Kayalp, ülkemizdeki sanatsal kesintisiz devam etmesinin önemine dikkat çekti. Organizasyonun gerçekleştirilmesinde katkı ve emek koyanlara teşekkür eden Kayalp, belediyenin diğer hizmetleri yanında sanatsal faaliyetlerin de hız kesmeden devam edeceğini belirtti.

Besteleri seslendiren solistler ve jüri üyelerinin eserlerin kimlere ait olduğunu bilmediği yarışmada, yarışmacıların eserlerinin seslendirilmesinden sonra solistlerin izleyenlere sunduğu müzik ziyafeti zevkle dinlendi.

Beste çalışmalarına 1960 yılında başlayan ve 2002 yılında 246 eseri TRT repertuarına alınan juri başkanı Erdinç Çelikkol, program sunucusunun daveti üzerine “Gel gönlümü yerden yere vurma güzel, ne olursun” adlı Nihavent eserini solistler Cem Kafkas ve Belgin Erol Gündoğdu ile birlikte söyledi.

Jürinin yaptığı değerlendirme sonrasında Musiki 123 rumuzuyla Murat Ertüzün Nihavent makamındaki “Dinmiyor Hasretim” isimli eseriyle birinci, Nar rumuzuyla Dt. Seçkin Derviş “Demedim mi ellere kanma diye” isimli eseriyle ikinci ve yine Murat Ertüzün yarışmadaki 2. eseri “Yanarım aşkınla” isimli bestesiyle ücüncülüğü elde ederken, “Hala sözümdeyim” isimli Muayyer Kurdi makamındaki eseriyle Dr. Dolgun Dalgıçoğlu ve “Sen yorgun ben yorgun” isimli Hicaz eseriyle Doğan Balyemez mansiyon ödülü almaya layık görüldü.

Yarışmada birinciliği kazanan Murat Ertüzün’e ödül ve plaketini Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp verirken, ikinciliği kazanan Seçkin Derviş’e Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, üçüncü Murat Ertüzün’e ise CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak ödül ve plaketini takdim etti.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez, solistler Cem Kafkas ve TRT Sanatçısı Belgin Erol Gündoğdu ve Juri Başkanı Erdinç Çelikkol’a çiçek ve plaket verirken, saz ekibi ve juri üyelerine gül takdim edildi.

Mansiyon ödülü almaya hak kazanan Dolgun Dalgıçoğlu ve Doğan Balyemez’e plaket ve ödülüleri milletvekilleri Alpay Afşaroğlu ve Kadri fellahoğlu tarafından verildi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Türk Müziği Korosu şefi Adil Sönmez’e organizasyonun gerçekleştirilmesindeki başarılı çalışmalarından dolayı çiçek verdi.

1. eserin 1000, 2. eserin 750, 3. eserin ise 500 YTL ödül aldığı yarışmada mansiyon ödülü kazanan 2 yarışmacıya 150 YTL ödül verildi.


Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi İçin İhaleye Çıkıldı (9.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, şeffaf yönetim anlayışı gereği her yılın başında kamuoyuna açıkladığı projelerinden birini daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme projesiyle Othello Kalesi’nden başlayarak Canbulat Kapısı’na kadar uzanacak güzergâhın tarihi dokusuna uygun olarak bütünüyle yenileneceği projeyle ilgili ihale süreci başladı. 5 aylık bir sürede bitirilmesi öngörülen projeyle ilgili açılan ihale için 6 Kasım 2008 tarihine kadar gerekli koşullara sahip firmalardan teklif kabul edilecek.

Tarihi özellikleri nedeniyle turistlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği sur içinin cazibesinin artırılması hedefinin bir parçası olarak hayata geçirilecek Canbulat Yolu Çevre Düzenlemesi Projesi kapsamında, Othello Kalesi ile Canbulat Kapısı arasındaki güzergâh üzerindeki elektrik ve telefon hatlarının yer altına indirilmesi, tüm aydınlatma ekipmanlarının montesi, su altyapı hatlarının döşenmesi, drenaj altyapı çalışması, kaldırım inşası ve ağaçlandırılması, Desdemona Parkı olarak bilinen çocuk parkının yenilenmesi çalışmaları bulunuyor.

Turistik ve tarihi özellikleri bir arada barındıran bölgenin eksiksiz bir şekilde tamamlanması amacıyla asfalt yenileme, su, elektrik, telefon altyapısı ve hisarların restorasyonuyla birlikte ele alınacak.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, tarihi eserlerin kesişme noktası olan bölgenin, sur içinin artan turizm potansiyeli ile birlikte düşünüldüğünde öneminin daha iyi kavranabildiğini ifade ederek, “Sur içinin cazibesinin artırılması hedefinin bir parçası olarak tasarladığımız projeyle turistlerin en fazla uğradığı noktalardan birini aslına uygun olarak tarihi özellikleriyle öne çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Sur içinde gerçekleştirdikleri tüm projeleri Sur İçi Canlandırma Planı’ndaki esaslara uygun olarak tasarladıklarının altını çizen Kayalp, Canbulat Yolu Kentsel Düzenleme ve Geliştirme Projesi(CYKDP)’nin Avrupa Birliği (AB)’nin Kıbrıs Türkleri için hazırladığı 259 milyon Euro tutarındaki yardım paketinden Gazimağusa Belediyesi tarafından doğrudan kullanılan proje olması bakımından da büyük önem taşıdığını vurguladı.

YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTE PROJE DETAYI İÇİN RESME TIKLAYIN


Gazimağusa Belediyesi 7. Türk Müziği Beste Yarışması 9 Ekim Perşembe Akşamı yapılıyor (6.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 7.’sini düzenlediği “Türk Müziği Beste Yarışması” 9 Ekim Perşembe akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığındaki ön jurinin belirlediği Benim 887, Deniz 845, Gönül 321, Güzel 818, Hayat 1405, Meyan 442, Musiki 123, Nar, Neşe 456 ve Ömür 2468 rumuzlarıyla yarışmaya katılacak bestekârlar finalde yarışacak.

9 Ekim Perşembe akşamı saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak beste yarışmasının final gecesinin juri başkanlığını, Türkiye’nin ünlü bestecilerinden Erdinç Çelikkol yapacak. Beste çalışmalarına 1960 yılında başlayan ve 2002 yılında 246 eseri TRT repertuarına alınan Çelikkol, “Gel gönlümü yerden yere vurma güzel, ne olursun” adlı Nihavent eseriyle Milliyet gazetesinin okurları tarafından yılın bestekarı seçildi.

Yarışmacı eserlerin TRT sanatçıları tarafından seslendirileceği final gecesinde, solistler ve final jürisi eserlerin kimlere ait olduğunu bilmeyecek. Halka açık olacak yarışmada büyük jürinin diğer üyeleri final gecesinde açıklanacak. 1. eserin 1000, 2. eserin 750, 3. eserin ise 500 YTL ödül alacağı yarışmada mansiyon ödülü kazanan 2 yarışmacıya 150 YTL ödül verilecek.


Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerini 10 Ekim’e Kadar (3.10.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2008 yılı ikinci taksitlerini, 10 Ekim’e kadar cezasız olarak tahsil etme kararı aldı.

Son ödeme tarihi 30 Eylül olan Emlak Vergisi ikinci taksit ödemelerini, bayram tatili nedeniyle ödeyememiş olan mal sahiplerinin mağdur olmaması nedeniyle alınan karar uyarınca, tahsilatlar 10 Ekim 2008 mesai bitimine dek cezasız tahsil edilecek. Herhangi bir yeni uzatma yapılmayacağından, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak yapmaları gerekiyor.

Yaklaşık 13,000 mal sahibini doğrudan ilgilendiren bu konuda elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksamaları, herhangi bir mağduriyete yol açmadan gidermenin görevleri olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.


ANASAYFA