EKİM - ARALIK 2007 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusalı Çocuklarda Noel Baba Coşkusu (26.12.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi her yıl olduğu gibi, bu yılbaşında da çocukları unutmadı. Gazimağusa Belediyesi’nin hazırladığı ve içinde çeşitli oyuncakların bulunduğu hediye paketleri, kentin dört bir yanında Noel Babalar tarafından çocuklara dağıtılıyor.

Geçmiş yıllarda akşam saatlerinde evleri ziyaret ederek hediyeler dağıtırken, bu yıl Noel Babalar üzerinde ‘Yeni Yılınız Kutlu Olsun – Gazimağusa Belediyesi’ yazılı hediye paketlerini okullarda dağıtıyor. Önceden randevulu olarak okulları ziyaret eden Noel Babaları, dersin tam orta yerinde karşılarında gören çocuklar mutluluktan adeta havalara uçuyor.

Kızlar ve erkekler için ayrı ayrı tasnif edilen oyuncaklar arasında uzaktan komutalı arabalar, bebekler, çantalar ve toplar yer alıyor.


Rio Samba Show'la Yeniyıl Kutlaması (24.12.2007)
 

 • Kıbrıs'ta Yılbaşı Karnavalı Rio Samba Show'la Yeniyıl Kutlaması!

 • Gazimağusa’da Brezilyadaki Eğlenceleri Sahnelere Taşıyan Rıo Samba Show' İle Yeni Yıl Kutlaması Tam Bir Karnavala Dönüşüyor!

Festivallerle ve konserlerle,yaz boyunca hareketliliğine hiç ara vermeyen Gazimağusa’da bu kez, muhteşem kostümleriyle Brezilyalı dansçılardan kurulu Rio Samba Show ile yeni yıl kutlaması, olağanüstü bir karnavala dönüşecek...

Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılıyor. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemeler yanında, Noel Babalar ilkokul ve kreşleri dolaşıp çocuklara hediyeler dağıtıyor. 31 Aralık Akşamı her yıl olduğu gibi, Gazimağusalılar Namık Kemal Meydanı’nda buluşacak...

Sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden gelen binlerce kişinin katılımıyla 1997 yılından beridir gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında bu yıl kentin sevilen gruplarından Grup MEL sahne alacak. Saat 21:30’da başlayacak Grup MEL konserinin ardından, saatler 23:30’u gösterirken bu kez de Rio Samba Show’un gösterisi geceyi karnavala dönüştürecek.

Brezilya’nın geleneksel dansı sambanın en seçkin örneklerini sunacak Rio Samba Show, Gazimağusa Namık Kemal Meydanı’nda 2008’i karşılayanlara unutamayacakları sımsıcak bir yılbaşı gecesi yaşatacak. Saatler 24.00’ü vurduğunda Gazimağusa semaları yüzlerce havai fişekle aydınlanırken, bir yandan da kıvrak danslara eşlik eden samba müzikleri kulakları çınlatacak.

Yeni Yılın ilk dakikalarında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak...


Belediyemiz Bayrama Hazır (19.12.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.


Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 numaralı telefonu aranabilecek.
 

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken; sokakların genel temizliği, tatil boyunca, sadece ana arterler ile meydanlarda devam edecek. Bayram süresince çocuk parklarının temizliğine de devam edilecek. Bugün ayrıca, Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.


Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci günü kurban kesimi için açık olurken, ikinci ve üçüncü günü normal hizmetler için açık olacak. Bayramın dördüncü günü ise karantina bölümü açılacak.


Açık pazar, bayramın birinci, ikinci ve üçüncü günleri kapalı olurken, bayramın dördüncü günü öğleden sonradan itibaren manav bölümü ve toptancı hali hizmet vermeye başlayacak. Cuma pazarı ise, bayramın ikinci gününe denk geldiği için bu hafta açılmayacak.


Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.


Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.

KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN


“İkinci Bahar Yaşam Projesi” Kapsamında Yaşlılara Evde Özel Hizmet Verilecek (18.12.2007-.T.A.K.)
 

 • Sağlık Bakanlığı İle Gazimağusa Belediyesi Arasında Protokol İmzalandı

Gazimağusa, 18 Aralık 07 (T.A.K.):- Gazimağusa Belediyesi’nin “İkinci Bahar Yaşam Projesi” çerçevesinde 65 yaş ve üzeri kişilere evde özel sağlık hizmeti verilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı ile Gazimağusa Beldiyesi arasında işbirliği protokolü imzalandı. Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde işbirliği protokolüne Sağlık Bakanı Eşref Vaiz ile Belediye Başkanı Oktay Kayalp imza koydular. İmza töreninde Bakanlık Müdürü İsmet Salihoğlu, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu ile bazı belediye meclis üyeleri de hazır bulundu.

VAİZ: “GAZİMAĞUSA’YA 3 YILDIR KESİNTİSİZ HİZMETLER VERİLİYOR”
Sağlık Bakanı Eşref Vaiz imza töreninde yaptığı konuşmada, yaşlılara evde bakım projesinin Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın uzun zamandır düşüncesi olduğunu belirterek, projenin belediye bakanlık işbirliğinde hayata geçirildiğini söyledi. Gazimağusa’ya üç yıldır kesintisiz ve önemli sağlık hizmetleri götürüldüğünü vurgulayan Bakan Vaiz, kent insanının uzun yıllardır beklediği bir olayı gerçekleştirerek Mağusa’ya yeni hastane kazandırdıklarını belirtti. Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın kendilerini motive etttiğini ve 18 ay gibi bir sürede hastane yapımının tamamlandığını söyleyen Vaiz, proje kapsamında yaşlılara evlerinde özel sağlık ve bakım hizmeti verileceğini belirtti. Vaiz, Gazimağusa dahilindeki yaşlı hastaların sağlık taleplerinin yerinde karşılanacağını da sözlerine ekledi.

KAYALP: “3700 KİŞİ ZİYARET EDİLEREK KAYIT ALTINA ALINIYOR”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da proje hakkında bilgi verdi. Kayalp, belediye bünyesinde hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerinin 65 yaş ve üzeri kişilerle temasa geçtiklerini, tespit edilen 3700 kişiyi ziyaret ederek kayıt altına aldıklarını söyledi. Kayalp, kayıt işleminin ardından Sağlık Bakanlığı ve Gazimağusa Belediyesi’nden oluşturulacak ortak ekiplerin talep eden yaşlılara evlerinde özel sağlık hizmeti vereceklerini kaydetti. Projenin ve yeni hastane binasının hizmete girmesinin kentin yaşam kalitesinin artmasında önemli adımlar olduğunu vurgulayan Kayalp, bakanlık ve belediyenin amaçlarının da insanların yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu söyledi.


Gazimağusa Belediyesi'nde Beş İhale İçin İmza (17.12.2007-.T.A.K.)
 

 • Toplam 2 Milyon 250 Bin Ytl Tutarındaki İhalelerin Sözleşmeleri İmzalandı
 • Kayalp: “Bütçede Yüzde 24 Yatırım Olanağını Yakaladık... Bu Bir Rekor”
 • "Amaç Kentin Yaşam Kalitesini Ve Uluslararası Tanınmışlığı Artırmak”

Gazimağusa Belediyesi, yıllık yatırım programı çerçevesinde 5 ihaleye daha çıktı. Altyapı yatırımlarına yönelik toplam 2 milyon 250 bin YTL tutarındaki ihalelerin mayıs ayında tamamlanması hedefleniyor.

Belediye Meclisi ile Belediye İhale Komisyonu tarafından sonuçlandırılan altyapı, çevre düzenlemesi ve restorasyon ile teknik donanım yatırımlarından oluşan ihale sözleşmelerine Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen törenle Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Sercem Ltd Direktörü Ali Tanalp,Tarmak Ltd. Direktörü Ali Tosun, Taner Yolcu Construction Direktörü Taner Yolcu, İnce Elektronik Yetkilisi Muhit İnce ve Adil Consturction Direktörü Adil Görüş imza koydu.

Ayluga Yolu Projesi, Baykal Mahallesi Orman Yolu Sokak Çevre Düzenleme Projesi, Suriçi Dar Sokaklar Çevre Düzenleme Projesi ile Soğutuculu Et Taşıma Projeleri belediyenin özkaynaklarıyla; Baykal Mahallesi İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi ise Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği katkılarıyla yapılacak.

KENTİN ALT YAPISI, TRAFİĞİ....
İhalelerin toplu imza töreninde konuşan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, söz konusu ihalelerin kentin önemli ihtiyaçlarını karşılayacağını vurguladı.

Ayluga Yolu Projesi’nin Lefkoşa Çemberi ile Ayluga Kilisesi arasında, Küçük Sanayi Bölgesi’ne paralel olarak giden arterin çift gidiş-geliş olarak yeniden düzenlenmesini içerdiğini kaydeden Kayalp, proje kapsamında çok geniş olan refüjün daraltılacağını, yeni refüj inşa edileceğini ve yolun aydınlatılacağını söyledi.

Kayalp, bu yolun düzenlenmesiyle birlikte trafik sıkışıklığı konusunda sıkıntı yaşanan Salamis anayoluna rahatlama geleceğini belirtti.

Kayalp, Anıt Çemberi ile Ordu Caddesi Kavşağı arasında yoğunlaşan işyerlerinin yarattığı trafik sorununu çözmek amacıyla 15 Ağustos Bulvarı’na bağlanan Orman Yolu Sokak’ın yeniden düzenleneceğini, buraya 100 araç kapasiteli otopark yapılacağını söyledi.

Kayalp, Suriçi Dar Sokaklar Çevre Düzenleme Projesi’nin ise, tarihi Suriçi’nde özgün mimari dokuya sahip 9 sokağın yeniden düzenlenmesini içerdiğini kaydetti.

Proje kapsamında söz konusu sokakların restore edileceğini belirten Kayalp, elektrik ve telefon hatlarının yer altına indirileceğini, içme suyu şebekesinin değiştirileceğini kaydetti.

Kayalp, bir diğer proje kapsamında ise, mezbahada kesilen etlerin satış yerlerine daha sağlıklı koşullarla nakledilebilmesine olanak sağlamak amacıyla soğutuculu et taşıma aracı alınacağını belirtti.

Kayalp, Baykal Mahallesi İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi kapsamında da, kentin en büyük yerleşim birimlerinden Baykal’ın tüm içme suyu altyapısının değiştirileceğni söyledi.

Kayalp, proje çerçevesinde 2 bin 40 metre yeni şebeke inşa edileceğini, 522 parselin su altyapısı yapmı yanında 399 abone bağlantısının yenileneceğini, projeden 2 bin kişinin yararlanacağını söyledi.

YÜZDE 24 YATIRIM OLANAĞI REKOR...
Gerçekleştirdikleri projelerle kentin yaşam kalitesini artırmayı hedeflediklerini belirten Kayalp, “Amacımız, uluslararası alanda bilinirliği ve kente ilgiyi artırmak” dedi.

Kayalp, belediye olarak 2007 yılı bütçesinde öngördükleri yüzde 24 yatırım oranını bu son ihalelerle yakaladıklarını vurgulayarak, yüzde 24 yatırım oranının ülkedeki kamu kuruluşlarının ulaşması güç rekor olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi tarafından açılan beş ihalenin sonuçlanmasının ardından bugün Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve ihaleyi kazanan firmalar arasında sözleşme imzalandı.

Gazimağusa Belediyesi tarafından bölgenin geliştirilmesi amacıyla açılan beş ihale sonuçlandı.

İhaleyi kazanan firmalar ile Gazimağusa Belediyesi arasında düzenlenen imza töreninde konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, birinci ihale olan Ayluga Yolu Projesi çerçevesinde, Lefkoşa Çemberi ile Ayluga Kilisesi arasındaki arterin, çift gidiş-geliş olarak hazırlanacağını söyledi.

Kayalp, ikinci projenin ise Baykal Mahallesi’ne yapılacak 100 araç kapasiteli otopark olduğunu ifade ederek, Larnaka Yolu olarak bilinen 15 Ağustos Bulvarı’na bağlanan Orman Yolu Sokak’ın yeniden düzenleneceğini belirtti.

Üçüncü ihale kapsamında Suriçi’ndeki bazı dar sokaklara düzenleme ve restorasyon yapılacağını da kaydeden Kayalp, böylece suriçinin turistik değerinin artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

Kayalp, bir diğer projeyle Baykal Mahallesi içme suyu hatlarının yenileneceğini, son ihaleyle de belediye mezbahasında kesilen etlerin sevkiyatı için Soğutuculu Et Taşıma Aracı alınacağını vurguladı.

Kayalp, 4 ihale bedelinin belediyenin öz kaynaklarından, birinin de Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin katkılarıyla karşılanacağını belirterek, 5 ihalenin toplam maliyetinin yaklaşık 2 milyon Yeni Türk Lirası olacağını sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Pazar Günü Su Çalışmalarından Dolayı Salamis Yolu Kapalı (14.12.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin su altyapısını geliştirme projeleri kapsamında devam eden “Salamis Yolu İçme Suyu İletim Hatları Projesi” kapsamında 16 Aralık Pazar sabahı 8.00-11.00 saatleri arasında Salamis Yolu’nun bir kısmı kapalı olacak.

DAÜ çemberi yakınlarındaki Barış Gücü Kampı kavşağı yolu üzerinde yapılacak su hatları kazı çalışmaları dolayısıyla, caddenin bu bölümündeki trafik Bahriyeli Sokak üzerinden sağlanacak.

Söz konusu bölgede yürütülecek çalışmadan ötürü halkın konuya duyarlı olması gerektiğini belirten yetkililer, verecekleri geçici rahatsızlıktan dolayı da özür dileyip, bu yolu kullanacak vatandaşların işaret ve işaretçilere uymalarını önemle rica ettiler.


Mağusa’nın Kültürel Mirası İçin İnisiyatif Başlatıldı (13.12.2007-TAK)
 

 • Nisan’da Paris’te Bir Toplantı Planlanıyor
 • Möller: “Çok Önemli Bir Çalışma Olduğu Aşikârdır”
 • Perbellini: “En İyi Fransız Gotik Yapılarından Bir Mağusa’dadır”
 • Galanos, “Bu İnisiyatifi İleriye Götürmek İçin Mümkün Olan Her Şeyi Yapacağım”
 • Kayalp: “Mağusa Dünyada Kültürel Ve Tarihi Mirasa Ev Sahipliği Yapan En Zengin Kentler Arasında”

Lefkoşa, 13 Aralık 07 (T.A.K.):-Gazimağusa’nın kültürel mirasının korunması yönünde bir zemin oluşturma amacıyla bugün ara bölgede bir toplantı yapıldı. Toplantıya Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos da katıldı.

İki belediye başkanının katılımıyla bu konuda ilk kez gerçekleştirilen toplantıda, Gazimağusa’nın kültürel mirasının korunması ve iyileştirilmesinin dünya kültürel mirası açısından önemine dikkat çekildi. 2008 yılında Paris’te de planlanan benzer bir toplantıda, AB ve diğer ülkelerin bu konu için katkıda bulunması hedefleniyor.

Lefkoşa’da ara bölgede bulunan Ledra Palace Otel’de yer alan toplantı, Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (UNFICYP), AB Dönem Başkanı Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Slovakya ve İsveç’in Kıbrıs Rum kesimindeki büyükelçiliklerinin sponsorluğuyla gerçekleşti.

Avrupa Kültürel Miras Federasyonu (Europa Nostra) Bilim Konseyi Başkanı Prof. Mimar Gianni Perbellini’nin başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda, sırasıyla BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Misyon Şefi Michael Möller, Avrupa Komisyonu’nun Kuzey Kıbrıs’taki Destek Ofisi Sorumlusu Alain Bothorel, Europa Nostra As Başkanı Kosta Karras, sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos ve Gazimağusa Belediyesi Balkanı Oktay Kayalp birer konuşma yaptı. Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren birçok misyon şefi ve temsilcisinin katıldığı toplantıya, belediye başkanları ve kurum kuruluş temsilcileri de katıldı.

Konuşmalar arasında Mağusa’daki kültürel mirası anlatan “Mağusa’nın Taşları (The Stones of Famagusta)” adlı bir belgesel gösterilirken, bir Kıbrıslı Rum bir de Kıbrıslı Türk uzman tarafından birer sunum da yapıldı.

--MÖLLER:--
Michael Möller yaptığı açılış konuşmasında, bu konuda bir toplantın yapılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Adadaki ortak kültürel mirasın korunması için başlatılan iki toplumlu gerçek bir çalışmadır” dedi. Başlatılan bu girişimin buna benzer çalışmalar için bir emsal oluşturmasını dilediğini ifade eden Möller, “Mağusa’nın kültürel mirasını korumak ve iyileştirerek gelecek nesillere devretmek, çok önemli bir çalışma olduğu aşikârdır” dedi.

Adada kurtarılmayı bekleyen birçok kültürel mirasın daha bulunduğunu ve bunun iyi bir başlangıç olabileceğini kaydeden Möller, tüm Kıbrıslıların ortak kültürel mirasının, iklim, bakımsızlık tehdidi altında olduğunu söyledi.

Toplantının bu konuda açılımlar getirmesini beklediğini kaydeden Möller, kültürel mirası korumanın sadece Kıbrıslıların değil herkesin görevi olduğunu vurguladı.

--PERBELLİNİ--
Tarihi şehirler planlama ve iyileştirme konusunda uzman olan Prof. Mimar Gianni Perbellini ise, Mağusa’nın Dünya Anıtlar Fonu listesinde yer aldığını, ama her şeyden önce Mağusa’nın bir Avrupa şehri olduğunu kaydetti. Gazimağusa’nın son 30 yılda Avrupa tarafından unutulduğunu ifade eden Perbellini, adadaki sorunların kültürel mirasın da unutulmasına neden olduğunu kaydetti

“Bu sabah yeni bir adım atacağımızı ümit ediyorum” diyen Perbellini, 2008 Nisan ayında Paris’te yapılacak toplantıda Mağusa’nın kültürel mirasının anlatılacağını ve Avrupa Birliği’nin koruma ve iyileştirme çalışmalarına dâhil olmasını ümit edeceklerini söyledi.

Kültürel mirasın Avrupa için öneminin büyük olduğunu kaydeden Perbellini, Mağusa’daki kültürel mirasın değeri hakkında “En iyi Fransız gotik yapılarından bir Mağusa’dadır... Kültürel mirasın korunması ve iyileştirilmesi bir dini sorun değil bir kültürel sorun olmalıdır” dedi.

Perbellini, Mağusa surlar içerisinde insanların yaşamasından dolayı, insanların modern yaşam beklediği bir yerde harabelere de orijinal karakteri vermenin çok güç olduğunu söyledi.

--BOTHOREL--
Avrupa Komisyonu’nun Kuzey Kıbrıs’taki Destek Ofisi Sorumlusu Alain Bothorel ise AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik yardım programı hakkında bilgi vererek Mağusa’daki kültürel mirasın da bu programdan yararlanacağını kaydetti.

Program çerçevesinde AB Mali Yardım Tüzüğü’nün hayata geçirilmekte olduğunu kaydeden Bothorel, “Ancak ana proje hala daha Doğrudan Ticaret olarak durmaktadır. Aylarca ertelenmesine rağmen halen daha gündemdedir” dedi.

Programdaki temel amacın Kıbrıslı Türklerin ekonomik açıdan güçlendirilmesini teşvik ederek, adanın yeniden birleşmesine olanak sağlamak olduğunu anlatan Bothorel, bu çerçevede birçok ihaleye da çıkma hazırlığı içerisinde olduklarını anlattı.

2006 Dünya Bankası Raporu’nda Kuzey Kıbrıs’la ilgili bazı temel yapısal eksikliklere işaret edildiğini ve bunların “bütçe açığı”, “özel sektörün güçlendirilmesi”, “altyapı”, “özelleştirme” ve “eğitim sektörünün reformu” olduğunu hatırlatan Bothorel, programda projelerin bu tavsiyeler üzerinde şekillendirildiğini kaydetti. Bu güne kadar 23 ihaleye çıkıldığını ve 45 ihaleye çıkma çalışmaları bulunduğunu kaydeden Bothorel, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından yürütülen projelerin 23 milyon Euro değerinde olduğunu belirtti.

Kültürel miras programlarının UNDP- Gelecek İçin Ortaklık (UNDP-PFF) tarafından yürütüldüğüne işaret eden Bothorel, Mağusa surlar içinde yapılan bazı çalışmalar hakkında bilgi verdi ve “Mağusa Surlar içi de bu gibi projelerden faydalanacak” dedi.

UNDP-PFF Program Yöneticisi Tiziani Zennaro ise yaptığı sunumda, Mağusa’da yapılan çalışmalara dikkat çekerek, bazı çalışmaların Surlariçi’nin iyileştirilmesi için kullanılabileceğini anlattı.

--CARRAS--
Europa Nostra As Başkanı Costa Carras da, Europa Nostra ödülünün geçmişte Lala Mustafa Paşa Hamamı’na verildiğini belirterek, bu ödülün sadece iyileştirme çalışmalarının kalitesine dayanmadığını, “kültürel mirasın Avrupa’da aynı olduğu ve hepsine de aynı değerin verilmesi gerektiği yönündeki ortak görüş ve anlayışı” göstermesi bakımından da önemli olduğunu kaydetti.

Europa Nostra’nın Kıbrıs’taki kültürel mirasla 1987 yılından itibaren yakından ilgilendiğini kaydeden Carras, Europa Nostra’nın Kıbrıs’taki kültürel miras konusunda destek olması gerektiğini vurguladı.

Carras, Gianni Perbellini’nin bugün hayatta olan “en iyi eski yapı iyileştirme uzmanı” olduğunu da söyledi.

--GALANOS--
Sözde “Maraş Belediye Başkanı” Aleksis Galanos, kendileri için “en öncellikli konulardan biri” olan bu konuda ilerleme kaydetmeyi ümit ettiklerini belirtti.

Kültürel mirasın hem herkese ait olduğunu hem de hiç kimseye ait olmadığını söyleyen Galanos, “Mağusa’nın yerlilerine ait olduğunu, ancak dünya kültürel mirası açısından değerinin, iki toplumu ayıran tüm unsurlardan daha önemli olduğunu” söyledi.

Mağusa’daki kültürel mirasın, Kıbrıs ve AB için hesaplanamaz değerde olduğunu ifade eden Galanos, Mağusa’nın kültürel mirasının, tarihi zenginliğini gösterecek olanaklardan mahrum edildiğini ifade etti. “Surlar içine eski günlerini kazandırmak için yapıcı bir şekilde ortak çalışma başlatılabilir” diyen Aleksis Galanos, çalışmalara destek belirtti.

Aleksis Galanos, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlara, sadece geçmişi korumak amacıyla birleşik bir Kıbrıs için işbirliği yapma çağrısında bulundu. Galanos, uluslararası toplum ve AB’nin de, ihmalden ve görmezden gelme siyasetinden vazgeçmesi ve Avrupa’nın Mağusa’daki kültürel mirası kurtarmaya çalışması gerektiğini söyledi.

--KAYALP--
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ise, Mağusa’nın “paha biçilmez bir değer” olduğunu belirterek, kentin çok kültürlülük ve ekonomik değer bakımından da önemli olduğunu kaydetti.

Mağusa’nın dünyada Kıbrıs’ın en bilinen kenti olduğunu söyleyen Kayalp, kentin korunması için belediyenin tüm olanaklarını seferber ettiğini anlattı.

“Mağusa dünyada kültürel ve tarihi mirasa ev sahipliği yapan en zengin kentler arasında yerini almaktadır” diyen Kayalp, Mağusa’nın Lüzinyan, Venedik ve Osmanlı mimarisine ait en seçkin yapıları barındırdığına işaret etti.

Mağusa’nın tarihi surlarının ayakta kalabilen en ihtişamlı Venedik eseri olduğuna işaret eden Kayalp, Namık Kemal’in sürgün edildiği yer olması, Shakespare’in Otello’su ve Leonardo da Vinci’nin mimarisinin Mağusa’nın tanınmışlığını artırdığını kaydetti.

“Bu özellikler nedeniyle Mağusa’yı korumak yaşatmak ve geliştirmek zorundayız” diyen Kayalp, 1997 yılından itibaren koruma projeleri hayata geçirdiklerini, kültürel miras hakkında yapılması gerekenler üzerine Doğu Akdeniz Üniversitesi ile birlikte uluslararası sempozyumlar gerçekleştirdiklerini anlattı.

--TEHDİT ALTINDA OLAN 100 YERLEŞİM BİRİMİNDEN BİRİ --
Mağusa’nın bu yıl Dünya Anıtlar Fonu’nun her yıl açıkladığı tehdit altındaki 100 yerleşim birimi listesinde yer aldığına da işaret eden Oktay Kayalp, “Bu etkinliğin yapılması, Mağusa’nın insanlığın ortak mirası olarak değerlendirilmesi gerektiğini bir kez daha kanıtlaması bakımından önem taşımaktadır” dedi.

Mağusa Belediyesi’nin bu konuya her zamankinden daha fazla önem gösterdiğini ifade eden Kayalp, AB tarafından sağlanan fonların Mağusa için en uygun projeler için harcandığını belirtti.


Belediyemizden Araç Filosu’na “0 km” lik Yatırıma Devam (7.12.2007)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Araç Filosunu Güçlendirmeye Devam Ediyor...

• Gazimağusa Belediyesi, aralıksız sürdürdüğü yeni araç alımlarına devam ediyor. Kentin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla, araç filosunu güçlendirme çalışmalarını aralıksız sürdüren Gazimağusa Belediyesi, altı yeni binek araçla beş yeni motosikleti daha envanterine kattı.

• Gazimağusa Belediyesi bundan bir süre önce de iki adet yol süpürme aracı, bir dozer, bir silindir, bir traktör ve iki de pick-up satın almıştı.

Gazimağusa Belediyesi, kentte ortaya çıkabilecek ihtiyaçları zamanında karşılayabilmek amacıyla, 11 yeni aracı daha filosuna dahil etti. Gereksinimler doğrultusunda araç alımlarını gerçekleştiren Gazimağusa Belediyesi, bu kapsamda 6 yeni binek araçla, 5 yeni motosiklet satın aldı. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en genç araç filosuna sahip belediyesi konumundaki Gazimağusa Belediyesi’nin 2007 yılında aldığı yeni araç sayısı son alımlarla birlikte toplam 23’e ulaştı.

Gazimağusa Belediyesi’nin kendi mali olanaklarıyla alımı gerçekleştirilen araçlar, Özel Hizmet, Tahsilat ve Zabıta Birimleri envanterine kaydedilerek hizmete sokuldu.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, araç alımlarını hem bugünü, gem de gelecekte ortaya çıkması olası gereksinimleri göz önünde bulundurarak gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “her zaman vurguladığımız gibi Gazimağusa’daki yaşam kalitesinin her anlamda artırılması hedefi doğrultusunda çalışıyoruz” dedi.

Aldıkları araçların çevreye duyarlı, süratli ver pratik kullanıma yanıt verebilmesine özen gösterdiklerini belirten Oktay Kayalp, belediye ekiplerinin verimli hizmet üretebilmesi amacıyla kesintisiz bir arayış içinde olduklarının altını çizdi.

Gazimağusa’nın sürekli geliştiğine ve kentte yeni gereksinimlerin ortaya çıktığına vurgu yapan Oktay Kayalp, tüm çabalarının Gazimağusa Belediyesi’nin kentten daha hızlı gelişmesini ve yeni koşullara hazırlıklı olabilmesini sağlamak olduğunu söyledi.


Belediye Başkanı Oktay Kayalp Avrupa Parlamentosu Dilekçeler Komitesi Başkan ve Üyeleri ile Görüştü (27.11.2007)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bir dizi temas ve incelemede bulunmak amacıyla Kıbrıs’ta bulunan Avrupa Parlamentosu Dilekçeler Komitesi Başkanı Marcin Libicki ve üyeler Carlos Iturgaiz Angulo, Lidia Geringer De Oedenberg ve Willy Meyer Pleite ile görüştü. Gazimağusa’da gerçekleşen görüşmede, Gazimağusa Belediyesi ile konuk heyete mensup yetkililer ve Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren ‘Mağusa Göçmen Hareketi’ üyeleri de hazır bulundu.

Yazılı daveti üzerine gerçekleşen görüşmenin başında ilk sözü alan Oktay Kayalp, ‘Mağusa Göçmen Hareketi’ mensuplarının da görüşmeye katılmalarından hoşnut olmadığını belirttikten sonra, konuk AP heyetinin, yazılı davetine uyarak Gazimağusa’yı ziyaretinden ve kendisiyle görüşmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Gazimağusa’nın tarihi değeri, bugünkü konumu ve yürüttükleri çalışmalar hakkında konuk heyete bilgi veren Kayalp, Kıbrıs’ta bulunmalarına Maraş’ın eski sakinlerinin başvurusunun neden olduğundan haberdar olduğunu, ancak kendisinin Maraş’ın akıbeti hakkında karar verecek durumda olmadığının altını çizdi. Komite üyeleri ile konu hakkındaki görüşlerini paylaşmaktan mutluluk duyacağını belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Maraş’ı bütünlüklü bir çözümün unsurları arasında değerlendirdiklerine dikkat çekerek, Kıbrıs Sorunu’ndan ayrı olarak ele alınmasının belki bölgenin eski sakinlerini münhasıran mutlu edebileceğini, ancak Kıbrıslı Türkleri ve Kıbrıslı Rumları bir bütün olarak çözümün daha da uzağına taşıyabileceğine vurgu yaptı.

Kıbrıs Sorunu’nun bütünlüklü çözümünün esas olması gerektiğini söyleyen Kayalp, parça parça çözüm fikrini benimsemesine olanak bulunmadığını, Maraş konusunu da bu kapsamda ele almak gerektiğini belirtti. Maraş’ın bugünkü durumunun, neden olduğu çevre sorunları ve fiziki kısıtlamalar nedeniyle, kendileri için de bir rahatsızlık sebebi olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Kayalp, “ancak yine de, bu rahatsızlık, çözümden önce Maraş’ın eski sahiplerine iadesinin yol açacağı ve tüm Kıbrıslılar’ı etkileme potansiyeli taşıyan rahatsızlıktan daha büyük değildir” şeklinde konuştu.

2004 yılında gerçekleşen referanduma da değinen Oktay Kayalp, Kıbrıs Türk Toplumu’nun büyük bir çoğunlukla onaylayarak “evet” dediği ve AB tarafından da çok güçlü bir biçimde desteklenen çözüm planını, Kıbrıslı Rumlar’ın, liderliklerinin yönlendirmesiyle, %75 oranında “hayır” diyerek reddettiğini belirterek, “eğer Maraş bugün hala yerleşime kapalıysa, bunun sorumlusu ne benim, ne de Kıbrıs Türk Tarafıdır”dedi. Referandumda iki evete ulaşılmış olsaydı, bugün Maraş’ta yerleşim tamamlanmış, ekonomik aktivite de çoktan başlamış olurdu” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bütünlüklü bir çözümle birlikte, Maraş’ın eski sahiplerine iadesi fikrine desteğini bir çok kez kamuoyu ile paylaştığına dikkat çekti ve bu görüşünü bir kez de Avrupa Parlamentosu Dilekçeler Komitesi başkan ve üyelerine bildirmekte hiç bir çekince görmediğini açıkladı.

Görüşmenin sonunda, konuk heyeti Gazimağusa’da ağırlamaktan duyduğu mutluluğu bir kez daha dile getiren Oktay Kayalp, yazılı davetinin dikkate alınmasını ve buna uygun olarak kentinin ziyaret edilmesini de ayrıca önemsediğini belirterek, sözlerini yayınlanacak raporun kendi görüşlerini de içerecek biçimde dengeli ve adil olmasını dileyerek tamamladı.

Görüşme öncesinde kapalı Maraş Bölgesi’ne tel boyunca bir ziyaret gerçekleştirdiği öğrenilen Avrupa Parlamentosu Dilekçeler Komitesi’ne mensup Avrupa Birliği Milletvekilleri ve beraberlerindeki teknik heyet, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’la görüşmesinin ardından, Suriçi’nde kısa bir gezinti yaptı ve Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmek üzere Gazimağusa’dan ayrıldı.


Yol Yapım Çalışması (27.11.2007-BRT)
 

Bayındırlık Bakanı Salih Usar, İskele-Karpaz-Mağusa anayolu bağlantılı,eski Mağusa-Lefkoşa anayolunda Gazimağusa trafiğini rahatlatmak amacıyla bir süre önce başlatılan yol yapım çalışmasını bugün yerinde görerek inceledi.

Bakan Usar yol yapım çalışmasını,yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin faaliyete geçeceği zamana kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Bakan Salih Usar incelemelerinin ardından basına yaptığı açıklamada yol yapım çalışması sonuçlanınca Gazimağusa trafiğinin büyük ölçüde rahatlayacağını ve yeni Devlet Hastanesine ulaşımın kolaylaşacağını ifade etti.

Usar yolun duble yol olarak inşa edildiğini ve önümüzdeki yıl içerisinde projenin genişletileceğini açıkladı.

Eski Mağusa-Lefkoşa anayolunda sürdürülen yol yapım çalışması kapsamında çift şerit toplam 16 metre genişliğinde 1365 metrelik bir yol inşasının söz konusu olduğunu belirten Bakan Usar,bölgeye 40 metrelik bir çevre düzenlemesi ve aydınlatmanın yapılacağını da kaydetti.

Usar yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi çemberinin bulunduğu bölgeye 6 metrelik bir yolun inşa edileceğini de anımsatarak bu sayede hem Tuzla halkının,hem de ambulansın hastaneye daha kolay ulaşmasına imkan sağlanacağını dile getirdi.

Bakan Salih Usar proje için 1 milyon 930 bin ytl ödenek ayrıldığını,hızla sürdürürlen çalışmaların yeni Devlet Hastanesinin faaliyete geçeceği zamana kadar tamamlanmasını hedeflediklerini yineledi.


Sağlık Denetimlerine Aralıksız Devam Ediliyor (27.11.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, Sağlık ve Zabıta Birimleri’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği işyeri ve gıda denetimlerine aralıksız devam ediyor. Yakın bir geçmişte çok miktarda kaçak et yakalanmasının ve Güney Kıbrıs’ta ortaya çıkan şap hastalığı nedeniyle denetimler yoğunlaştırıldı. Özellikle kasaplarda yapılan kontrollerde, sağlık ve hijyen kurallarına uygunluk yanında, gıda güvenliğini de sağlamaya yönelik olarak bir dizi unsur gözden geçiriliyor.

Gazimağusa’daki işyerlerinin sağlıklı ve hijyen kurallarına uygun olarak hizmet vermesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, aralıksız olarak devam eden denetim çalışmalarında hiç bir detayı gözden kaçırmamaya özen gösterdiklerine de dikkat çekti. Son dönemlerde özellikle kaçak et konusuna yoğunlaştıklarını belirten Kayalp, Belediye sınırları dahilindeki kasapların belli bir program dahilinde sürekli denetlendiğini söyledi. Hem işyerlerinin kurallara uygun hareket etmesinin, hem de vatandaşların gözlemledikleri aksaklık ya da kuşkulu durumu Gazimağusa Belediyesi’ne bildirmelerinin daha sağlıklı bir ortam yaratmada kendilerine çok büyük kolaylık sağlayacağına söyleyen Kayalp, duyarlılığı en üst seviyede tutmak için çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini de önemle vurguladı.


Gazimağusa’da Su Şebekesine Yatırım Devam Ediyor (23.11.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, Kuzey Kıbrıs’ın en hızlı gelişen kenti durumundaki Gazimağusa’da su sorunu çözmek için alt yapıyı geliştirme çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yeni yapılaşma nedeniyle sürekli artan su gereksinimi, mevcut şebeke ile karşılanamadığından, yeni projelerle ana su dağıtım şebekesinin hem kapasitesi artırılıyor, hem de 2021 yılında tamamlanacak Gazimağusa Su Master Planı’na bağlı olarak bütünüyle yenileniyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin büyüme ve gelişimini dikkate alarak hazırlayarak inşaatını sürdürdüğü projelerden olan “Salamis Yolu ve Tuzla Bölgeleri İçme Suyu İletim Hatları Projesi’nde son aşamaya gelindi. Ekim ayında sonuçlanan ihaleyle başlayan projenin, Eski Lefkoşa Yolu ile Yeni Hastane ve Tuzla arasındaki ilk iki etabı tamamlanırken, şimdi de üçüncü etap olan Salamis Yolu üzerinde kazı ve boru döşeme işlemlerine başlandı. Tamamen yeni hatların oluşturulmasına ek olarak, alt yapı inşasını da içeren projenin tamamlanmasıyla, buradan beslenecek bölgelerde daha verimli bir su dağıtım olanağına kavuşulmuş olacak.

Çalışmaların büyük bir hızla devam ettiği Salamis Yolu’nda, 26 Kasım Pazartesi gününden itibaren, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Devlet Su İşleri Dairesi yol kavşağı (Evrim Kırtasiye ile Barış Gücü Kampı sınırının başladığı kavşak) arasındaki bölgede kazı ve boru döşeme işleri yapılacak. Söz konusu bölgede yürütülecek çalışmadan ötürü halkın konuya duyarlı olması gerektiğini belirten yetkililer, vatandaşların arabalarını belirten güzergah boyunca uzun süreli park etmemeleri için uyardı. Yetkililer, herhangi uzun süreli bir mağduriyete yol açmamak için çalışmaların olabildiği ölçüde süratli yapılacağını belirtirken, verecekleri geçici rahatsızlıktan dolayı da özür dilediler

Toplam 4 bin 280 metrelik yeni su hattının döşeneceği projede, 315, 225 ve 110 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullanılırken, çalışmalarda, hasar görecek kaldırım ve yollar aynı proje kapsamında yenilenecek. TC Lefkoşa Büyükelçiliği katkıları ve Gazimağusa Belediyesi’nin özkaynakları birleştirilerek gerçekleştirilen proje, Gazimağusa’nın su şebekesinde önemli bir rahatlama sağlayacak.

Kuzey Kıbrıs genelinde kentlere dağıtılan miktara göre en düşük oranda su alan Gazimağusa’da, suyu dengeli, sürekli ve eşit biçimde dağıtabilmek için Gazimağusa Belediyesi çok yoğun bir çaba sarfediyor. Şebeke iyileştirmelerinin gelecekte de devam edeceğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, tüm uğraşlarına karşın yine de kentin gereken miktarın çok altında su alabildiğine dikkat çekerek tasarrufun zorunlu olduğu üzerinde duruyor.

Çağdaş ve Avrupalı bir kent yaratmak için projeler ürettiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, kentin altyapısının güçlendirilmesi için yeni projeler üretip uygulamaya devam ettiklerini belirtti. Projelerin titizlikle hazırlandığını ve her detayın göz önünde bulundurulduğunu söyleyen Kayalp, özellikle su altyapısına ilişkin projelerde, etkin dağıtım ve su kaybını en aza indirecek uygulamaları ele aldıklarını vurguladı. Bu nedenle, su altyapısına ilişkin projelerinde yüksek yoğunluklu polietilen borular kullandıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının Gazimağusa’da su sorununu en aza indirgemek olduğunun altını çizdi. Vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda hassas olmaya çağıran Kayalp, tasarrufun hem alile bütçesi hem de su kaynaklarının korunması bakımından şart olduğunu vurguladı. Bu tür büyük projelerin yapılmasına devam edeceklerini söyleyen Kayalp projenin önemli bir kısmını finanse eden Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne de teşekkür etti.


Şaplı et yiyoruz (23.11.2007-Kıbrıs Gazetesi-Sevgi YALMAN)
 

 • Gazimağusa'da güney menşeli 353 kg kaçak dana eti ele geçirilmesinin yankıları sürüyor. Şap hastalığıyla mücadele edilen Güney Kıbrıs'ta et satışları sıfır noktasına gelmişken, satılmayan etlerin kaçak yolla Kuzey Kıbrıs'a geçirilmesi vatandaşlarda şok etkisi yarattı:

ŞAPLI ET KORKUSU... Gazimağusa Belediyesi sağlık ve zabıta ekiplerinin rutin olarak gerçekleştirdiği işyeri ve gıda denetimleri çerçevesinde önceki gün Güney Kıbrıs'tan kaçak yolla kuzeye geçirildiği anlaşılan 353 kg dana eti ele geçirilmesi, kamuoyunda korku yarattı. Şap hastalığı nedeniyle Güney Kıbrıs'ta satılmayan etlerin kuzeyde satılması girişimi "şaplı et yiyoruz" endişesi yarattı. Piyasada daha fazla kaçak et olabileceğine dikkat çeken vatandaşlar, denetimlerin artırılmasını istiyor

KAÇAK ET SATAN İŞYERİ AÇIKLANSIN... Gazimağusa Belediyesi'nin kaçak dana eti ele geçirildiğine ilişkin yaptığı basın açıklamasını yeterli bulmayan vatandaşlar, kaçak etlerin yakalandığı işyerinin kime ait olduğunu da açıklaması gerektiğini vurguladı. Bu aşamada söz konusu işyerini açıklamayacaklarını belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, "Endişe edilecek bir durum yok, denetimlerimiz sürüyor" dedi

Gazimağusa'da güney menşeli 353 kg kaçak dana eti ele geçirilmesinin yankıları sürüyor. Şap hastalığıyla mücadele edilen Güney Kıbrıs'ta et satışları sıfır noktasına gelmişken, satılmayan etlerin kaçak yolla Kuzey Kıbrıs'a geçirilmesi vatandaşlarda şok etkisi yarattı.

Gazimağusa Belediyesi sağlık ve zabıta ekiplerinin rutin olarak gerçekleştirdiği işyeri ve gıda denetimleri çerçevesinde önceki gün Güney Kıbrıs'tan kaçak yolla kuzeye geçirildiği anlaşılan 353 kg dana eti ele geçirilmesi, kamuoyunda "şaplı et yiyoruz" endişesi yarattı. Piyasada daha fazla kaçak et olabileceğine dikkat çeken vatandaşlar, denetimlerin artırılmasını istiyor.

Vatandaş, kaçak et bulunduran işletmenin açıklanmasını istiyor
KKTC'de yakın geçmişte büyük miktarda Güney Kıbrıs menşeli kaçak et yakalanmasının ardından bu olayın gerçekleşmesi, Güney Kıbrıs'ta ortaya çıkan şap, scarpie ve bu gibi hayvan hastalıklarının saptanması üzerine hayvan itlaflarının başlaması, vatandaşları endişelendirdi.

Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi'nin kaçak dana eti yakalandığına ilişkin yaptığı basın açıklamasının gazetelerde yayınlanmasının ardından dün gün boyu vatandaş telefonları susmadı. Gazimağusa Belediyesi'ni, gazetelerin merkez ve şubelerini arayan yüzlerce vatandaş, gün boyu kaçak etlerin yakalandığı işyerinin kime ait olduğunu öğrenmek için seferber oldu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ele geçirilen etlerin Rum menşeli olduğunu belirterek, bugüne kadar yapılan tüm kontrollerde işyeri ismi ve sahibinin ismini açıklamadıklarını, bu olayda da açıklamayı düşünmediklerini söyledi.

Kayalp, kentteki ekonomik rekabetin adil ve eşit koşullar altında sürdürülmesi gerektiğinin de altını çizerek, "Endişe edilecek bir durum yok. Denetimlerimiz sürüyor. Mevsimsel olarak et ürünleri yelpazesi genişleyeceği için bundan sonra daha da sık aralıklarla kontrol yapılacak" dedi.

Kayıtlı 24 kasap dükkanı var
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bölge sınırları içinde 3'ü büyük marketlerin kasap reyonları olmak üzere toplam 24 kasap dükkanı bulunduğunu belirterek, sağlık ve zabıta ekiplerinin yaptığı kontrollerde bir işyerinde mühürsüz ve menşei meçhul 353 kg dana eti ele geçirildiğini söyledi.

Yapılan araştırmada etlerin Güney Kıbrıs'tan kaçak olarak yurda getirildiklerini saptadıklarını ifade eden Kayalp, etlerin yakılarak imha edildiğini de kaydetti.

Aynı işyerinin hijyen koşullarına uymadığı için 3 gün süreyle mühürlendiğini de belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, endişelenecek bir durum olmadığını, sağlık ekiplerinin tüm kasap dükkanlarını dönüşümlü olarak 2-3 haftada bir kontrol ettiğini açıkladı.

Büyük yankı yarattı
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, verilen haberin yankısının çok geniş ve etkili olduğunu, bunun da vatandaşın konuya duyarlılığının üst seviyelerde olduğunu gösterdiğini söyleyerek, "Gerek ilgili birimlerimize gerekse halkla ilişkiler birimimize bu işletmenin kim olduğu ile ilgili yüzlerce telefon geldi. Bu ilk kez yaptığımız bir uygulama değil; muhtemelen miktarın çokluğu veya dönemsel duyarlılığının üst düzeyde oluşundan kaynaklanan bir durumdur. Ancak biz belediye olarak kentteki ekonomik hayatın sağlıklı bir biçimde devam etmesinden yanayız. Bizim için önemli olan rekabetin de adil ve eşit koşullar altında sürdürülebilmesidir. Bunun için bu güne kadar yaptığımız gibi şimdi de işyerinin ismini açıklamadık" dedi.

Kayalp, işyeri sahibinin belki de ilk kez bir hata yaptığını ifade ederek, ticari itibarın korunması gerektiğini ancak bunu yaparken halk sağlığı ile oynanmasına asla izin vermeyeceklerini de kaydetti.

Kayalp, "İşyeri sahibi uyarılmış, işyeri de mühürlenmiştir. Ancak aynı şeyi bir kez daha yapacak olursa yasal yetkilerimizi kullanarak bu işyerinin faaliyetlerini süresiz durdurmakta da hiç tereddüt etmeyiz" şeklinde konuştu.

Vatandaşa çağrı
Duyarlılık gösteren Gazimağusa halkına teşekkür eden Kayalp, vatandaşlara çağrı yaparak özellikle insan sağlığı ile ilgili kuşkulandıkları her durumu 24 saat hizmet veren "Alo Belediye 185" hattına veya "gmb@magusa.org" adresine e-posta yoluyla bildirmelerini istedi.


Güney'den 353 kilo et (21.11.2007-TAK)
 

 • Kaçak yollardan yurda sokulduğuna inanılan 353 kilo dana eti tespit edildi.

Mağusa Belediyesi Sağlık ve Zabıta birimleri, iş yeri denetimleri çerçevesinde yaptığı kontrollerde, bir iş yerinde satışa sunulmak üzere kaçak yollardan yurda sokulduğuna inanılan 353 kilo dana eti tespit etti.

Ele geçirilen kaçak etler, ekipler tarafından müsadere edildikten sonra imha edilirken, kaçak et bulunduran işyeri hakkında yasal işlem yapıldı. Söz konusu iş yeriyle ilgili ayrıca “gerekli fiziki koşulları sağlamadığı ve hijyen kurallarına uyulmadığı” gerekçesiyle de yasal işlem yapıldığı bildirildi.

Mağusa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Sağlık ve Zabıta birimlerinin düzenli olarak gerçekleştirdiği işyeri ve gıda denetimleri devam ediyor. Ekipler denetimlerinde, sağlık ve hijyen kurallarına uygunluk yanında, gıda güvenliğini de sağlamaya yönelik olarak bir dizi unsuru gözden geçiriyor.

Belediye ekiplerinin yakın tarihte Güney’den Kuzey’e çok miktarda kaçak et geçirilmeye çalışılması ve Güney Kıbrıs’ta ortaya çıkan şap hastalığı nedeniyle denetimlerini yoğunlaştırdıkları kaydedilen açıklamada, yapılan kontrollerde, kaçak yollardan satışa sunulmak üzere yurda sokulduğuna inanılan 353 kg dana eti tespit edildiği ve ele geçirilen kaçak etlerin, müsadere edildikten sonra imha edildiği belirtildi. Kaçak et bulunduran işyeri hakkında ayrıca gerekli fiziki koşulları sağlamadığı ve hijyen kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle de yasal işlem yapıldığı ifade edildi.

Belediye yetkilileri, hem işyerlerinin kurallara uygun hareket etmesinin, hem de vatandaşların gözlemledikleri aksaklık ya da kuşkulu durumu Mağusa Belediyesi’ne bildirmelerinin daha sağlıklı bir ortam yaratmada kendilerine çok büyük kolaylık sağlayacağına dikkat çektiler.


Gazimağusa Belediyesi’nden Kıbrıs’ta Bir İlk Daha (12.11.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ülkemizde ilk kez gerçekleştirilen bir projeye daha imza atarak, yetişkinler için açık alan aletli spor merkezi inşa etti. Yapımı tamamlanarak hizmete açılan tesiste 32 adet spor aleti bulunuyor.

Dünyanın gelişmiş kentlerinde bir çok örneği bulunan açık alan spor ve vücut geliştirme merkezi (outdoor fitness and body building center) Gazimağusa Belediyesi tarafından Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde inşa edilerek hizmete açıldı. 32 ayrı açık alan spor aletinden oluşan tesis kapalı salonlarda bulunan aletlerin tamamının işlevini yerine getirebiliyor.

Çalışma sistemi, kullanıcının kendi vücut ağırlığına bağımlı olan açık alan spor ve vücut geliştirme merkezi, hiçbir ilave ağırlık ve aparata gereksinim duymadan çalışıyor. Bu özelliği nedeniyle, uzman yardımı gerektirmeksizin kullanılabilen spor aletleri, 12 yaşından büyükler için tasarlandı. Her spor aletinin üzerinde bulunan levhalarda, nasıl kullanılması gerektiği, vücuda ne gibi yararları olduğu ve kimler tarafından kullanılabileceği belirtiliyor.

Gazimağusa Belediyesi’nce yapılan açık alan spor ve vücüt geliştirme merkezinin 12 yaşından küçükler, kalp pili kullananlar ve ortopedik rahatsızlıkları bulunanlar tarafından kullanılmaması gerekiyor. Aletlerin, üzerlerindeki yönergelere uygun kullanılması halinde, tüm vücudu çalıştırabilen komple bir tesis olarak inşa edilen merkez, hizmete açıldığı ilk günden itibaren büyük ilgi çekiyor. Gençler yanında yaşı ilerlenmiş bir çok spor sever, açık alan spor ve vücüt geliştirme merkezinde tam teşekküllü bir spor salonundaymış gibi spor yapmanın keyfini sürüyor. 24 saat açık olan spor merkezi ücretsiz olarak hizmet verecek.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkede hiç yapılmayanları yapmak ve belediyeciliği her gün biraz daha genişleyen bir hizmet yelpazesine dönüştürmek için yıllardır çalıştıklarını söyledi. En büyük uğraşlarının dünyanın en önde gelen kentlerinde yurttaşlara sağlanan her türden olanağı Gazimağusalılar’a sağlamak olduğunu vurgulayan Kayalp, klasik beledi hizmetlerde kaliteyi her gün bir üst düzeye çıkmak, ama buna ek olarak, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da sürekli yeni hizmet alanları yaratmak için kesintisiz bir arayış içinde olduklarının altını çizdi.

Yapımını tamamlayarak Gazimağusalılar’ın kullanımına açtıkları açık alan spor ve vücüt geliştirme merkezinin bir eşinin henüz ülkemizde bulunmadığına işaret eden Oktay Kayalp, yine bir ilke imza atmanın kendileri için gurur vesilesi olduğuna vurgu yaptı. İlk olarak Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde hazırladıkları merkezlerden kentin diğer bölgelerine de inşa etmek üzere hazırlık yaptıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, aletlerin talimatlarına uygun olarak kullanılması halinde ölümsüz olduğunu belirterek, tüm Gazimağusalılar’a sporla dolu sağlıklı bir yaşam diledi.

 

“Voleybolu Hala Seviyorum” Turnuvası’nda ŞAMPİYON STYLEWOOD (01.11.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, kentteki en popüler spor dallarının başında yer alan voleybolu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak ve geliştirmek amacıyla düzenlediği “Voleybolu Hala Seviyorum” adlı turnuvası, dün akşam yapılan final karşılaşmalarıyla son buldu. Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) Voleybol sahasında yapılan karşılaşmalar neticesinde şampiyon Stylewood oldu.

Bir ay süren Voleybolu Hala Seviyorum turnuvasında grup maçları sonunda ilk dörde giren takımlar yarı final maçlarını oynadı. Yarı final sonucunda üçüncülük maçını DAÜ- Gazimağusa Polis Müdürlüğü oynarken, şampiyonluk maçı da KİA Özok Motor ile Stylewood arasında oynandı. Üçüncülük maçında, çekişmeli geçen karşılaşmanın sonunda Tie Break setini kazanan Gazimağusa Polis Müdürlüğü maçı 3-2 kazanarak üçüncülüğü elde etti. Bu karşılaşmadan sonra oynanan final karşılaşmasında Stylewood rakibi Kia Özok Motor’u 3-1 mağlup ederek şampiyon oldu.

“Voleybolu Hala Seviyorum” turnuvasında İlk üç dereceyi paylaşan takımlara kupa ve madalya, hakemlere de plaket verildi. Ersoy Birkan özel ödülü, turnuvada sadece finallere katılan ve bayanlarda şampiyon olan Salih Köroğlu Constraction takımına, Merhum Ersoy Birkan’ın kızı tarafından verildi. Bayanlarda ikinci olan Gazimağusa Belediyesi takımı ise ödülü Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın elinden aldı. Erkeklerde ise ilk üçe girenlere kupa ve madalya verilirken, dördüncü gelen DAÜ takımına ise Osman Maraşlı anısına özel ödül verildi.


Gazimağusa’daki Voleybol Turnuvası’nda Yarı Finaller Başlıyor (30.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, kentteki en popüler spor dallarının başında yer alan voleybolu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak ve geliştirmek amacıyla düzenlediği “Volybolu Hala Seviyorum” adlı turnuvada yarı finaller başlıyor. Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi olarak bilinen ve yeniden düzenlenerek yakında Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) olarak yeniden hizmete açılacak olan Sakarya Bölgesi’ndeki tesislerde, 8 erkek takımı mücadele etti.

Voleybol’u Hala Seviyorum turnuvasında dün grubun liderini belirleyecek maçta KİA ÖZOK MOTOR ile STYLEWOOD karşı karşıya geldi. Çekişmeli geçen maçın sonunda KİA ÖZOK MOTOR rakibini 2-1 mağlup ederek grubu lider olarak tamamladı. Gecenin ikinci karşılaşmasında ise DAÜ, F.E.F Masterler takımının sahaya çıkmaması sonucu karşılaşmadan 2-0 hükmen galip ayrıldı.

Turnuvaya bugün (30 Ekim 2007 Salı) 18:30’da yarı final ilk maçı KİA ÖZOK MOTOR – Polis Müdürlüğü arasında oynanacak. Yarı finalin ikinci maçı ise yine bu akşam 19.30’de DAÜ-STYLEWOOD arasında oynanacak. Bu akşam yapılacak maçların ardından finaller yarın akşam gerçekleşecek. Maçlar Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’ndeki MAGEM (Mağusa Gençlik Merkezi) tesislerinde oynanacak.

Grup maçları sonunda oluşan puan durumu ise şöyle:
Takımlar                              O G M A.st V.st Asay VSay P
1. KIA ÖZOK MOTOR     7 6 1 13 3 372 254 13
2. DAÜ                               7 6 1 12 4 358 194 13
3. STYLEWOOD               7 5 2 12 4 368 239 12
4. GM/SA POLİS MÜD.    7 5 2 11 5 355 228 12
5. TIP MERKEZİ                7 3 4 6 9 299 280 10
6. FEF MASTERLER         7 2 5 4 10 193 252 9
7. BARIŞ GÜCÜ                7 1 6 3 12 155 303 8
8. HİNDİ SPOR*               7 0 7 0 14 0 350 7
* Hindi Spor üst üste iki maça çıkmadığı için diskalifiye edilmiştir.Bu yüzden rakipleri hükmen galip sayılmaktadır.

“Voleybolu Hala Seviyorum” turnuvasında İlk üç dereceyi paylaşacak takımlara kupa ve madalya verilirken, Ersoy Birkan ve Osman Maraşlı anısına iki de özelödül bulunuyor.

Gazimağusa’da sporun gelişip yaygınlaşmasına büyük emek veren ve Gazimağusa Belediyesi’nde uzun yıllar üst düzey yönetici olarak görev yapan Birkan ve Maraşlı’nın anısına verilecek ödüllerle, Gazimağusa Sporuna yaptıkları katkının gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor.


Kantar Yenilendi (25.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin limanda hizmet veren tartı istasyonu son teknoloji ürünü cihazlara donatıldı. Kurulu bulunan sistemin bütünüyle yenilenmesiyle, istasyon çok daha hızlı ve kesintisiz hizmet verebilecek...

Gazimağusa Belediyesi’nin limanda kurulu bulunan tartı istasyonu, yüksek kapasiteli ve çağın gereklerine uygun son teknoloji ürünü sistemler kullanılarak yenilendi. Tamamı bilgisayarlı olan ve Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki merkezi bilgisayar ağına modem aracılığıyla bağlanabilen sistem, çok daha hassas tartı yapabiliyor ve işlemlerini çok daha kısa sürede tamamlıyor.

Bundan önce limanda, biri 11 diğeri de 6 metrelik iki adet kantarı bulunan Gazimağusa Belediyesi, gerçekleştirdiği yenileme çalışmasının tamamlanmasıyla, artık 16 metrelik TIR’lara da hizmet verebilecek. Hem mekanik hem de elektronik aksamları bütünüyle bilgisayar kontrollü olan 80 ton kapasiteli kantar, limandaki tartı sıkışıklığını da bütünüyle giderdi. Yeni istasyonda ithalat ve ihracat için ayrı ayrı kantarlar kullanılacak. Bu uygulama, limana giriş ve çıkış yapan araçların birbirleriyle karşılaşmaları olasılığını da ortadan kaldırmış oldu.

Her türeden uzun araca hizmet verilebilen yeni tartı istasyonu, Gazimağusa Limanı’nın artan yük trafiğini karşılayabilmek amacıyla Gazimağusa Belediye Meclisi’nin aldığı karar uyarınca inşa edildi.


Kentimizde Çocuk Parkları Sil Baştan...  (24.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentteki tüm çocuk parklarını, hazırladığı bir proje kapsamında yeniden düzenlemeye başladı. Halen devam eden proje kapsamında, Laguna Parkı, Kreş Parkı ile Baykal ve Karakol bölgelerindeki çocuk parkları, hem içerisindeki oyun aletleri, hem de gezinti alanları ele alınarak baştan başa yenileniyor.

Özellikle çocukların güvenli ve modern alanlarda oyun oynayıp zaman geçirmelerinin hedeflendiği projeyle, parklar genel bakımdan geçirilirken, yeni oyuncaklar ilave ediliyor, ayrıca park zeminleri özel kauçuk malzeme ile kaplanıyor. Çocuklara ek olarak, Gazimağusa Halkı’nın da daha güzel vakit geçirmesini sağlamak amacıyla yürütülen çalışmalarda kullanılan kauçuk kaplama malzemesi, oyun alanlarında çocuklar için daha hijyenik bir ortam yaratıyor.

Çağdaş ve her türlü hava koşuluna dayanıklı bir açık alan zemin kaplama malzemesi olan kauçuk, hem nem tutmadığından, hem de aşınmaya karşı dayanıklı olduğundan ötürü, çocuk parkları için sağlıklı ve ideal bir malzeme olarak değerlendiriliyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların daha sağlıklı ve hijyenik ortamlarda oyun oynayabilmelerini sağlamak amacında olduklarına dikkat çekti. Parklardaki düzenleme çalışmalarının Gazimağusa’daki bütün parklarda gerçekleştirileceğini söyleyen Kayalp, çağdaş ve güvenli oyun alanları sağlamanın en önemli görevlerinden olduğunun altını çizdi. Gazimağusa’daki çocuk oyun alanlarının 03-12 yaş grubuna uygun olarak inşa edildiğine de değinen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, parkların kurallarına uygun olarak kullanılması halinde çok uzun süre hizmet verebileceğinin altını çizdi.


Gazimağusa’da Voleybol Coşkusu Devam Ediyor (18.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, kentteki en popüler spor dallarının başında yer alan voleybolu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak ve geliştirmek amacıyla düzenlediği “Volybolu Hala Seviyorum” adlı turnuva devam ediyor. Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi olarak bilinen ve yeniden düzenlenerek yakında Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) olarak yeniden hizmete açılacak olan Sakarya Bölgesi’ndeki tesislerde, 8 erkek takımı mücadele ediyor.

Voleybol’u Hala Seviyorum turnuvasında dün ilk maç Hindi Spor–FEF Masterler arasında oynanması gerekirken Hindi Spor’un sahaya çıkmaması nedeniyle FEF Masterler 2-0 hükmen galip ilan edildi. Hindi Spor ise üst üste iki maça çıkmaması nedeniyle turnuvadan diskalifiye edildi. İkinci maç ise DAÜ-Stylewood takımları arasında oynandı. Maç sonucunda DAÜ 2-1 lik skorla galip geldi.

Turnuvaya bugün (18 Ekim 2007 Perşembe) 18:00’de DAÜ-TIP MERKEZİ ve 19.00’da da STYLEWOOD-F.E.F. MASTERLER maçları ile devam edilecek. Yarın ise (19 Ekim 2007 Cuma) saat:18.00’de KİA ÖZOK MOTOR-BARIŞ GÜCÜ karşı karşıya gelecek. Maçlar Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’ndeki MAGEM (Mağusa Gençlik Merkezi) tesislerinde oynanacak.

“Volybolu Hala Seviyorum” turnuvasında İlk üç dereceyi paylaşacak takımlara kupa ve madalya verilirken, Ersoy Birkan ve Osman Maraşlı anısına iki de ödül bulunuyor.

Gazimağusa’da sporun gelişip yaygınlaşmasına büyük emek veren ve Gazimağusa Belediyesi’nde uzun yıllar üst düzey yönetici olarak görev yapan Birkan ve Maraşlı’nın anısına verilecek ödüllerle, Gazimağusa Sporuna yaptıkları katkının gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 2007-2008 dönemi çalışmalarına başladı (10.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 2007-2008 dönemi çalışmalarına başladı. Yeni dönem dansçı ve müzisyen kayıtlarını kısa bir süre önce tamamlayarak çalışmalarına başlayan topluluk, başarılarla dopdolu bir yılı geride bırakmanın ve yeni döneme yine “başarı” parolasıyla başlamanın coşkusunu yaşıyor.

1984 yılından beridir Kıbrıs Türk Kültürü’nü Kıbrıslı Türk gençlere tanıtmayı ve sevdirmeyi başaran topluluk, bu yıl da gençlere grup bilincini aşılamayı, birlikte hareket etmeyi, kötü alışkanlıklardan uzak tutmayı en önemli hedefleri arasında bulunduruyor. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu yeni dönemde, 350 dansçı ve 22 müzisyenle 1 Ekim’de başlayan yeni dönem çalışmalarını 7 farklı grupla, haftanın 5 günü sürdürüyor.

Yeni dönem çalışmalarına 1 yönetmen, 1 eğitmen ve 12 yardımcı eğitmenle başlayan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, geçen yıl olduğu gibi bu yılda folklorik bir tiyatroyu hayata geçirmeyi hedefliyor.

Amaçlarının gençlerin sosyalleşmesine katkıda bulunmak olduğunu söyleyen topluluk yöneticileri, her dönemin sonunda olduğu gibi, bu yıl da dönem sonunda bir yıl boyunca gerçekleştirdikleri çalışmalardan oluşan gösterilerini aileleriyle paylaşacakları özel etkinlikler de düzenleyeceklerini belirttiler.

Geçmiş yıllardaki gibi, bu yılda yurt dışı festival ve yarışmalarda ülke kültürünü tanıtma çabası içinde olacaklarının altını çizen Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu yöneticileri, kendi kültürlerini tanıtırken, yabancı kültürleri de tanıma olanağı yakalamanın kendileri için halk danslarıyla uğraşırken elde ettikleri en büyük kazanım olduğunu söylediler.

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu hakkında tüm bilgilere www.magusa.org/folkdance adresinden ulaşılabiliyor.


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır (10.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 No’lu telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parklarının temizliğine de devam edilecek. Ayrıca arife günü Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci ve ikinci günü kapalı olacak. Bayramın üçüncü günü ise (14 Ekim) karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü (14 Ekim), öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali hizmet vermeye başlayacak. Cuma Pazarı ise Bayramın birinci gününe denk geldiği için bu hafta açılmayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek. 


Gazimağusa’da Voleybol Coşkusu: Voleybolu Hala Seviyorum  (9.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, kentteki en popüler spor dallarının başında yer alan voleybolu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak ve geliştirmek amacıyla düzenlediği “Volybolu Hala Seviyorum” adlı turnuva önceki gün (8 Ekim Pazartesi) oynanan iki karşılaşmayla başladı. Dr. Fazıl Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi olarak bilinen ve yeniden düzenlenerek yakında Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) olarak yeniden hizmete açılacak olan Sakarya Bölgesi’ndeki tesislerde, saat18:00’de başlayan turnuvaya 8 erkek takımı katılıyor.

Voleybol’u Hala Seviyorum turnuvasının ilk gününde KIA Özok Motor–FEF Masterler ve Mağusa Tıp Merkezi-Stylewood karşılaşmaları oynandı. İlk karşılaşma olan KIA Özok Motor–FEF Masterler maçını 2-0’lık skorla KIA Özok Motor kazanırken ikinci karşılaşmanın galibi aynı skorla Stylewood oldu.

Turnuva bugün (9Ekim 2007 Salı) de Gazimağusa Polis Müdürlüğü-DAÜ ve KIA Özok Motor-Mağusa Tıp Merkezi karşılaşmaları ile devam edecek. Yarın, (10 Ekim 2007 Çarşamba) karşılaşma oynanmayacak turnuvada 11 Ekim 2007 Perşembe günü Gazimağusa Polis Müdürlüğü- FEF Masterler ve Barış Gücü-Hindispor takımları karşı karşıya gelecek. Maçlarsaat 18:00 ve 19:00’da Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’ndeki MAGEM (Mağusa Gençlik Merkezi) tesislerinde oynanacak.

“Volybolu Hala Seviyorum” turnuvasında İlk üç dereceyi paylaşacak takımlara kupa ve madalya verilirken, Ersoy Birkan ve Osman Maraşlı anısına iki de ödül bulunuyor.

Gazimağusa’da sporun gelişip yaygınlaşmasına büyük emek veren ve Gazimağusa Belediyesi’nde uzun yıllar üst düzey yönetici olarak görev yapan Birkan ve Maraşlı’nın anısına verilecek ödüllerle, Gazimağusa Sporuna yaptıkları katkının gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor.

FİKSTÜR

TARİH

GÜN

SAAT

TAKIM – 1

TAKIM – 2

08.10.2007

Pazartesi

18:00

KİA ÖZOK MOTOR

F.E.F. MASTERLER

 

 

19.00

TIP MERKEZİ

STYLEWOOD

09.10.2007

Salı

18:00

POLİS MÜD.

DAÜ

 

 

19.00

KİA ÖZOK MOTOR

TIP MERKEZİ

11.10.2007

Perşembe

18:00

POLİS MÜD.

F.E.F. MASTERLER

 

 

19.00

BARIŞ GÜCÜ

HİNDİ SPOR

15.10.2007

Pazartesi

18:00

BARIŞ GÜCÜ

STYLEWOOD

 

 

19.00

HİNDİ SPOR

DAÜ

16.10.2007

Salı

18:00

KİA ÖZOK MOTOR

POLİS MÜD.

 

 

19.00

BARIŞ GÜCÜ

TIP MERKEZİ

17.10.2007

Çarşamba

18:00

HİNDİ SPOR

F.E.F. MASTERLER

 

 

19:00

DAÜ

STYLEWOOD

18.10.2007

Perşembe

18.00

DAÜ

TIP MERKEZİ

 

 

19:00

STYLEWOOD

F.E.F. MASTERLER

19.10.2007

Cuma

18.00

KİA ÖZOK MOTOR

BARIŞ GÜCÜ

 

 

19:00

POLİS MÜD.

HİNDİ SPOR

22.10.2007

Pazartesi

18.00

F.E.F. MASTERLER

TIP MERKEZİ

 

 

19:00

STYLEWOOD

POLİS MÜD.

23.10.2007

Salı

18.00

DAÜ

BARIŞ GÜCÜ

 

 

19:00

KİA ÖZOK MOTOR

HİNDİ SPOR

24.10.2007

Çarşamba

18.00

HİNDİ SPOR

POLİS MÜD.

 

 

19:00

F.E.F. MASTERLER

BARIŞ GÜCÜ

25.10.2007

Perşembe

18.00

KİA ÖZOK MOTOR

DAÜ

 

 

19:00

STYLEWOOD

HİNDİ SPOR

26.10.2007

Cuma

18.00

POLİS MÜD.

BARIŞ GÜCÜ

 

 

19:00

TIP MERKEZİ

HİNDİ SPOR

29.10.2007

Pazartesi

18.00

KİA ÖZOK MOTOR

STYLEWOOD

 

 

19:00

F.E.F. MASTERLER

DAÜ

 

 

 

YARI FİNAL MAÇLARI

 

30.10.2007

Salı

18:00

1.

4.

 

 

19:00

2.

 3.

 

 

 

FİNAL MAÇLARI

 

31.10.2007

Çarşamba

18:00

ÜÇÜNCÜLÜK MAÇI

 

 

19.00

FİNAL MAÇI


5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu Başlıyor Büyük Organisazyon 8-10 Ekim’de  (3.10.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen 5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu 8 Ekim, 2007 Pazartesi günü başlıyor. Bir yıldan uzun bir süredir devam eden bir çalışmanın ürünü olan bu dev organizasyon, “Akdeniz üçlemesi- ‘KKK’ : Kıyı yerleşimleri – Kültür - Koruma” temasıyla yapılacak. 5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu’na 11 ülkeden katılan 160 bilim insanı, toplam 46 bildiri ve 11 poster sunumunu 15 oturumda, 8-10 Ekim 2007 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Oturumları Gazi, İstanbul Teknik, Mimar Sinan, Yıldız Teknik, Queens Marry ve Doğu Akdeniz Üniversiteleri’nin konularında dünya çapında üne sahip profesörleri yönetecek.

Sempozyumda Kıbrıs’ın yanı sıra, Türkiye, İtalya, İngiltere, İran, Bahreyn, Lübnan, Slovenya, İrlanda, Fransa ve Slovakya’dan katılımcılar poster ve bildiri sumunları ile katılıyor. 5. Gazimağusa Sempozyumu DAÜ Mimarlık Fakültesi dersliklerinde ve üniversitenin farklı konferans salonlarında gerçekleşecek. Poster ve bildiri sunumlarının yanı sıra sempozyumda alanlarında uzman 4 davetli konuşmacının (Prof.Dr.Gülsün Sağlamer, Prof.Dr.Işık Aydemir, Dr.Marcel Vellinga, Gökhan Avcıoğlu) kültür ve koruma konularında sunumları yer alacak.

Ülkemizin en kurumsallaşmış bilimsel organizasyonu olan 5.Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu programında bildiri sunumlarına ek olarak poster sunumları ve teknik geziler de yer alıyor.

Sempozyum 8 Ekim 2007 tarihinde saat 9:30 da DAÜ Kütüphanesi Oditoryum’unda açılış konuşmaları ve Avrupa Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Eski Rektörü, Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in yapacağı konuşma ile başlayacak. Aynı günün akşamında ise Gazimağusa Suriçi’ndeki Şömineli Ev’de açılış kokteyli yapılacak. Sempozyum 10 Ekim 2007 saat 17:00 de DAÜ İnşaat Mühendisliği konferans salonunda yer alacak sonuç bildirgesinin sunumu ile tamamlanacak ve ayni akşam DAÜ, Beach Club’ta gerçekleşecek olan kapanış yemeği ile sona erecek.

5. GAZİMAĞUSA SEMPOZYUMU’NA DEĞERLİ BİLİMKADININDAN KATKI:
Prof. Dr. Gülsün Sağlamer
Çok yoğun bir program çerçevesinde gerçekleşecek olan “Akdeniz üçlemesi- ‘KKK’ : Kıyı yerleşimleri – Kültür - Koruma” başlıklı 5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu, uluslararası kimliği ile mimarlık alanında bilim dünyasına katkı yapan Prof. Dr. Gülsün Sağlamer’in sunumu ile başlayacak. İstanbul Teknik Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, halen aynı üniversitenin Mimarlık Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. İTܒnün yanısra, Cambridge ve Queen’s Üniversiteleri’nde misafir öğretim üyesi olarak çalışan Sağlamer, çok sayıda uluslararası ve ulusal derginin editörler kurulu üyeliği ile ulusal ve uluslararası düzeyde birçok araştırmanın yürütücülüğünü yapmaktadır. IAUP (Avrupa Bölgesi Uluslararası Üniversiteler Birliği Başkanları) Yönetim Kurulu Başkanı, CMU (Akdeniz Üniversiteler Topluluğu) Başkan Yardımcısı olan Prof. Dr. Sağlamer, ayrıca, EUA (Avrupa Üniversiteler Birliği) Yönetim Kurulu’na seçilmiş ilk Türk üye olma başarısını göstermiştir. 2005 yılına kadar ARI Technoccity ve İTU Gelistirme Vakfın’nın başkanı olarak görev yapmış olan Sağlamer 2006 yılında yine İTÜ, ARI Technocity yönetim kuruluna seçilmiştir. Kadir Has Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi olan Sağlamer, 2006’dan beri Türkiye’deki Teknoloji ve Teknoparklar komisyonu başkanı olarak da çalışmaktadır.

Bütün bu kurumlardaki görevleri yanısıra, birçok ulusal ve uluslararası projeleri ve 70’in üzerinde uluslararası düzeyde yayınlanmış makalesi bulunan Sağlamer, 25’ten fazla yüksek lisans ve 10 tane de Doktora tez yürütücülüğü yaptı. Prof. Dr. Gülsün Sağlamer, uluslararası dergilerin hakemliğini ve 3 adet uluslararası konferansın yardımcı editörlüğünü de yapmaktadır. Prof. Sağlamer’in mimarlık alanında almış olduğu birçok ödül (Honoris Causa by Carleton University, Canada, 2001 ve Universitatea de Nord Din Baia Mare University, Romania, 2002) bulunmaktadır. Amerikan Mimarlık Kurumu Onursal üyesi seçilen Sağlamer, 2006 yılında SEFI (Société Européenne Pour la Formation Ingénieurs-European Society for Engineering Education) tarafından “Leonardo da Vinci Medal” ödülüne layık görülmüştür.

ICOMOS TÜRKİYE ÜYESİ GAZİMAĞUSA SEMPOZYUMU’NDA:
Prof. Dr. Işık Aydemir
5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu’na katılacak diğer bir konuşmacı olan Prof. Dr. Işık Aydemir konuşmasını 8 Ekim’de saat 14:00’te DAÜ İnşaat Mühendisliği konferans salonunda yapacak. Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Çevre Düzenleme Bilim Dalı Başkanı olaran Prof. Dr. Aydemir, Fransız Mimarlık Akademisi üyesi, Türk Fransız Kültür Derneği Başkanı (Istanbul Consulat de France), EAEA-Avrupa Mimarlık Eğitimi Birliği üyesi ( Brüksel, Belçika), Akdeniz Mimarlık Oturumları Derneği ( Marsilya, Fransa), Europa-Nostra Bilimsel Kurul üyesi (Den Haag, Hollanda) ve ICOMOS Türkiye üyesi olarak bir çok uluslararası özelliğe sahip bulunmaktadır. Bunlar yanında Aydemir’in çok sayıda araştırma projeleri ve raporları bulunmaktadır.

KÜLTÜREL MİRAS KONUSUNDA UZMAN
Dr. Marcel Vellinga
5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu’nun bir diğer davetli konuşmacısı olan Dr. Marcel Vellinga, kültürel miras ve dünyada bu konuda gerçekleştirdiği çok önemli araştırmaları ile tanınmaktadır. Oxford Brooks Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Vellinga’nın çalışmaları arasında, “Atlas of Vernacular Architecture of the World” ve özellikle Güneydoğu Asya bölgesinde- Minangkabau and Nicobar Adalarında kültürel ve yerel mimari alanlarında yapmış olduğu araştırmalar bulunmaktadır. Dr.Vellinga’nın konuşması 9 Ekim 2007 saat 11:00 de İnşaat Mühendisliği Konferans salonunda yer alacak.

TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ MİMARLARINDAN BİRİ SEMPOZYUMA KONUK OLUYOR:
Gökhan Avcıoğlu
5. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu’nun davetli konuşmacılarından olan Gökhan Avcıoğlu, Türkiye’nin mimarlık alanında en iyi isim yapmış mimarlarından biridir. Avcıoğlu, bir çok ulusal ve uluslararası proje yarışmalarında ödül almış, mimarlık üzerine çeşitli dergilerde yazıları ve röportajları yayımlanmış ve akademik ortamlarda mimari proje dersleri vermiştir. New York'ta bulunan, ünlü tasarımcıların ürünlerinin satış ve sergilerinin yapıldığı Terminal-NYC adlı firmanın da kurucusu ve ortaklarından olan Gökhan Avcıoğlu, çok önemli mimari uygulamalara imza atmıştır. Böylesi ünlü bir bir mimarın, fikirlerini sempozyum katılımcılarıyla paylaşacak olması ülkemizde bu alanda çalışma yapanlar için kaçırılmaması gereken bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Gökhan Avcıoğlu’nun konuşması 10 Ekim 2007 saat 16:15’te DAU-İnşaat Mühendisliği Bölümü Konferans Salonu’nda yapılacak.

 

 


 


ANASAYFA