EKİM - ARALIK 2006 <> HABER ARŞİVİ


Venedik Sarayı.. (29.12.2006)
 

Kamuoyunu bir süredir meşgul eden 'Venedik Sarayı', yıllarca atıl bir vaziyette, toz toprak içinde ve çamur deryası bir görünümdeyken, Gazimağusa Belediyesi’nin Avrupa Birliği'nden UNDP aracılığıyla aldığı destek kapsamında restore edilerek tarihi bir sosyal alan olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Saray’ın restorasyonu için hazırlanan proje, 2004 Yılında Anıtlar yüksek kuruluna sunulmuş ve 25.5.2004 tarihli 348 No’lu kurul kararı ile onay almıştır. Bu kararın (a) maddesine göre de söz konusu alanın otopark olarak kullanılmaması şartı ile restorasyon yapılabileceği açıkça belirtilmiştir. Bu doğrultuda, UNDP-PFF katkılarıyla, 17 Mayıs 2005 tarihli, yine UNDP-PFF ve Gazimağusa Belediyesi arasında imzalanan sözleşme ile de yukarıda, Anıtlar Yüksek Kurulu’nın üzerinde hassasiyetle durduğu şartlar dahilinde restorasyon çalışmaları yapılmış ve tamamlanmıştır.

Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu, 25 Aralık 2006 günü gerçekleştirdiği toplantıda konuyu ele alarak yeni bir görüşme yaptı. Bu görüşme neticesinde yapılan oylamada Venedik Sarayı’nın Bayram, Yılbaşı gibi özel günlerde park sorununa kalıcı bir çözüm bulunana kadar Eski Eserler ve Müzeler dairesi Müdürlüğü kontrolünde otopark olarak kullanıma açılması kararı verildi.

Gelinen aşamada, restorasyon aşamasından sonra Venedik Sarayı’nın ne amaçla kullanılacağı mülkiyet sahibi olan Eski Esereler ve Müzeler Dairesi ve Anıtlar Yüksek Kurulu’nun yetkisindedir. Gazimağusa Belediyesi’nin Venedik Sarayı’nın fonksiyonu hakkında karar verme yetkisi olmadığını kamuoyunun bilgisine getiririz.


Gazimağusa Yeni Yıla Hazır.. (28.12.2006)

Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılıyor. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemeler yanında, Noel Babalar da Pazartesi’nden itibaren ilkokul ve kreşleri dolaşıp çocuklara hediyeler dağıtacak.

Yeni Yılın karşılanacağı ve Bayramın ilk günü olan 31 Aralık akşamı ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Gazimağusalılar Namık Kemal Meydanı’nda buluşacak. Ülkemizin ilk meydan kutlamalarının gerçekleştiği ve her yıl sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden de gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında bu yıl yine özel bir program var. Gazimağusa’da yeni yıl, ülkemizin sevilen müzik gruplarından Grup SOS, Grup MEL ve havai fişek gösterileri ile birlikte yine Namık Kemal Meydanı'nda karşılanacak.

31 Aralık akşamı saatler 21:00’i gösterirken Grup MEL ardından da saat 23.00’de SOS sahne alacak ve yeni yılın ilk saatlerine kadar sürecek bir konser verecek. Yeni Yılın ilk dakikalarında ise havai fişeklerin aydınlatacağı Gazimağusa’da, Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak.

Bu arada hafta başından itibaren Noel Babalar Gazimağusa'nın bütün ilkokul ve kreşlerini dolaşarak binlerce hediyeyi çocuklara dağıtmaya başladı. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı 5000 adet hediye paketinin içinde çeşitli oyuncaklar ve yemişler bulunuyor.

Bayram ve Yeni Yıl Tatilinde Hizmetlerini Kesintisiz Sürdürecek
Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Yeni Yıl ve Kurban Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, elektrik kesintis, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 No’lu telefon aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parklarının temizliğine de devam edilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, yılın son günü yani bayramın ilk günü (31 Aralık) vatandaşların kurban kesimlerine olanak vermek için açık, diğer günler ise kapalı olacak (01-02 Ocak). Bayramın dördüncü günü ise (3 Ocak) karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar, arife günü açık, bayramın birinci ikinci ve üçüncü günleri kapalı olacak. Bayramın dördüncü günü (3 Ocak), öğleden sonra Toptancı Hali açılacak. 4 Ocak Perşembe günü ise perakende kısmı yeniden hizmete vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız olarak devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, günün herhangi bir saatinde aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.


Gazimağusa Belediyesi'nden Özür.. (25.12.2006)
 

Geçtiğimiz Perşembe gün, Bayram ve Yeni Yıl kutlamaları sebebiyle, Venedik Sarayı’nda, çocukların eğlenmesi için kuracağımızı duyurduğumuz oyun balonları, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun, Venedik Sarayı’nı oto park olarak kullanıma açması sebebiyle, kurulamamıştır. Tüm Gazimağusalı’lardan özür dileriz.

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ


Gazimağusa Suriçi’ne Ücretsiz Yeni Bir Otopark Daha.. (22.12.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, tarihi Suriçi’nde trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla yeni bir otopark düzenlemesi daha başlattı. Suriçi’nin kalkınmasına katkıda bulunmak ve canlılığını korumasını sağlamak amacıyla hazırladığı projeleri teker teker hayata geçiren Gazimağusa Belediyesi, son olarak eski hastane ve Kız yurdu olarak bilinen yeri, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan devraldı. Yıkımı tamamlan binanın bulunduğu parsel, otopark olarak kullanıma açılmaya hazırlanıyor.

Halen devam eden çalışmanın önümüzdeki haftalarda tamamlanması beklenirken, yeni oto park da, diğerleri gibi vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak kullanılacak. Yeni düzenlenen otopark toplam 100 araç kapasiteli olacak. Akkule, İkiz Kiliseler, Altın Tabya , Canbulat Kapısı, Deniz Kapısı ve Eski Canbulat Sineması yanındaki oto parklarından sonra, hizmete girecek yeni alanla birlikte, Suriçi’ndeki toplam otopark sayısı da 7’ye yükselecek. Gazimağusa Belediyesi’nin aldığı bir karar doğrultusunda, Suriçi’ndeki otoparkların tamamı, 2000 yılından beridir ücretsiz olarak kullanılıyor.

Sürdürülen çalışmayı yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin bir açıklama yaparak, Suriçi’nin kentin kalbi olmayı sürdürebilmesini canı gönülden arzuladıklarını ve yeni projelerini bu doğrultuda hazırladıklarını söyledi. Yeni otopark alanları yaratma konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Kayalp, Suriçi’ndeki otopark sayısının artırılmasının yararına vurguda bulundu. Günlük ortalama 2500 aracın Suriçi’nde park ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ortalama 4000 aracın da kısa süreli duraklamalarla trafiğe engel olduğunu, ücretsiz yeni otopark alanlarının yaratılmasıyla bu duraklamaların azaltılacağını ve trafiği rahatlatılabileceğini kaydetti.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Trafik Kazalarına Dur Demek İçin Eylem Yapıyor.. (20.12.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu artan trafik kazalarını önlemek ve halkı dikkatli araç kullanmaya teşvik etme amacıyla 22 Aralık Cuma günü saat 16:30 da Anıt Çemberinde, trafik kazalarına dur demek için eylem yapıyor.

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu 2 yıl önce topluluk elemanı olan Orhun Oza’yı trafik kazasında kaybetmiş ve büyük üzüntü yaşamıştı. “TRAFİĞE BAŞKA CANLAR VERMEK İSTEMİYORUZ!” sloganıyla sürücülerin dikkatini çekmek isteyen topluluk tüm halkımızın daha duyarlı ve daha dikkatli araç kullanması için 1 saatlik eylem yapacak.

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu eyleme, trafikteki sürücülerin biraz olsun dikkatini çekmek isteyen herkesi eyleme katkı koymaya davet ediyor.


Gazimağusa Sempozyumu 2007’in Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor.. (20.12.2006)
 

  • Sunuş Özetleri için Son katılım O1 Şubat 2007 tarihine uzatıldı
  • V. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu 2007 08 – 10 Ekim Tarihleri Arasında Yapılıyor
  • “Akdeniz üçlemesi-II- ‘KKK’ Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma”

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Gazimağusa Sempozyumu 2007 için sürdürülen hazırlık çalışmaları devam ediyor. 8 – 10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyumun teması da; “Akdeniz üçlemesi-II- ‘KKK’ Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma” olarak saptandı.

Bir Akdeniz kıyı yerleşimi olan Gazimağusa Kenti, uygarlıklardan miras aldığı zenginlikler ve birikimlerin bıraktığı izleri anlatmak üzere sessizliğini, 1998’den başlayarak düzenlenen sempozyumlar zinciri ile bozdu. İlk kez uluslararası platform ise Akdeniz ÜçleMesi’nin ilki olan ‘3M: değişiM-dönüşüM-BildiriM’ / “Meditriology: 3M: Momentum, Metamorphosis, Manifesto” ile 2004 yılında gerçekleştirildi. Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliği ile gerçekleştirilen bu etkinlikler; Akdeniz üçlemesi-II- ‘KKK’ Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma üçlü teması ile 8-10 ekim 2007 tarihleri arasında devam ettirerek, bu uluslararası buluşmanın sürekli kılınması öngörülüyor.

Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu 2007, Akdeniz üçlemesi-II- KKK: Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma’nın ana hedefi; kıyı bölgelerinin yapısında barındırdığı doğal, kültürel ve mimari potansiyellerle; mekansal planlama politikalarının, sosyal ve ekonomik gelişimin desteklendiği, biyolojik çeşitliliğin, peyzajın, kültürel mirasın ve doğanın korunduğu ve sürdürülebildiği, halka serbest ulaşımın sağlandığı planlama ve yönetim önerileri sunmak olarak saptandı. Bu Sempozyumla amaçlanan; yerel kimliğin ve sosyal değerlerin, kültürel mirasın ve doğanın korunduğu ve sürdürülebildiği kültürel politika önerileri üreterek, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerdeki koruma ve gelişim arasındaki dengeye dikkat çekmek olacak. Sempozyum ayni zamanda bu bölgelerin sürdürülebilirliği için ulaşılması hedeflenen ekonomik, sosyal ve kültürel ölçütleri de irdeleyecek. Hedeflenen tartışma platformu, geniş bir fikir ve deneyim yelpazesi olan yerel yönetimden yetkililerin, akademisyenlerin, uygulamacı tasarımcıların ve yerel halkın, çeşitli teoriler, konseptler, metodlar, alan çalışmaları, projeler, yaratıcı fikir ve yaklaşımlarla fikir alış-verişinde bulunma şansını bulacakları çok disiplinli bir ortamdır.

Sempozyuma, Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi elemanları yanında, konuya ilgi duyan tüm katılımcılar, kent halkı, uzman veya teknik kişilerle, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katılabilecek. Sempozyuma katılacak olan araştırmacıların çalışmaları bildiri veya posterler aracılığıyla sunulacak. Sunuş özetleri için daha önce son katılım tarihi 15 Aralık 2006 olarak belirlenmesine rağmen, katılımcılardan gelen yoğun talep üzerine bu son tarih olarak 01 Şubat 2007 belirlendi. Sempozyum hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için ise sempozyumun web-adresi: www.emu.edu.tr/medi3ology2 hizmette.

 


Gazimağusa Belediyesi Katı Atıkların Yeniden Kazanılması İçin Proje Başlattı.. (8.12.2006, T.A.K.)
 

  • Proje Çerçevesinde Belediye Sınırları İçerisindeki Tüm İlkokullara Ayrıştırıcı Çöp Bidonları Konuldu -
  • Milli Eğitim Bakanı Öztoprak Projenin Başlaması Nedeniyle Şehit Mustafa Kurtuluş İlkokulu’nu Ziyaret Etti

Gazimağusa Belediyesi, çevreyi korumak, çevre bilincini küçüklere aşılamak ve katı atıkların yeniden ekonomiye kazandırılarak maddi kazanca dönüştürülmesi amacıyla Katı Atık Geriye Kazanım Projesi başlattı. Geçen yıl sözkonusu uygulamayı Sosyal Konutlar Bölgesi’nde pilot proje olarak başlatan belediye, bu uygulamayı AB’nin finansmanıyla genişleterek, Gazimağusa Belediye sınırlarındaki tüm ilkokullara cam, metal, kağıt ve plastik olmak üzere dört bölümden oluşan çöp bidonları konuldu. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın verdiği bilgiye göre, çöp bidonlarında ayrıştırılacak olan katı atıklar bir bölgede sınıflarına göre toplanacak ve yeterli miktara ulaştıktan sonra pazarlanarak hem ekonomiye geri kazandırılacak, hem de üretim maliyetlerinde yüzde yetmişlere varan tasarruf sağlanacak. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, projenin başlaması nedeniyle Şehit Mustafa Kurtuluş İlkokulu’nu ziyaret ederek, projeyi inceledi ve öğrencilerle çevre konusunda sohbet etti. --

MİNİKLERİN ÇEVRE BİLİNCİ— Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak’ın ziyaretinde, Şehit Mustafa Kurtuluş İlkokulu öğrencilerinin “Yere Çöp Atmayanlar Derneği” adı altında bir dernek kurdukları ortaya çıktı. Başkan ve yönetim kurulunu kendi aralarında oluşturarak derneğe üye kaydeden öğrenciler, amaçlarının yerlere çöp atılmasını önlemek, atanları uyarmak olduğuna dikkat çekerek, yerlere çöp atan üyelerini üyelikten çıkardıklarını ifade ettiler. --

ÖZTOPRAK— Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, belediyenin başlattığı projeyle ilgili yaptığı açıklamada, Gazimağusa Belediyesi’nin ilkokullarda başlattığı projenin son derece önemli olduğunu belirterek, öğrencilerin ders kitaplarında gördükleri çevreyle ilgili konuları proje sayesinde uygulama fırsatı yakladıklarını ifade etti. Bu projenin okullarda bir ilk olduğuna dikkat çeken Öztoprak, proje sayesinde her atılan çöpün yeniden kullanılmasına olanak sağlanacağını, örneğin kağıt atıklarının tekrar tekrar kazanılarak ağaçların da korunmuş olacağını ve böylece çevreye katkı sağlanacağını kaydetti. Katı atıkların ekonomiye yeniden kazandırılmasının önemine de işaret eden Öztoprak, bu proje çerçevesinde okullara mali kazanç sağlanmasının önemli bir adım olabileceğini ifade etti. Hükümetin ilk olarak Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı oluşturduğunu aktaran Öztoprak, Bakan Asım Vehbi’nin yoğun programı nedeniyle bugün gelemediğini, bir başka gün gelerek projeye materyal desteğinde bulunacağını ümit ettiğini söyledi. Öztoprak proje nedeniyle Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı kutladı. --

KAYALP— Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, katı atıkların ayrıştırılarak toplanması ve yeniden kazanılması projesinin bir adımı olarak Gazimağusa ilkokullarına özel çöp bidonları konulduğunu kaydetti. Bu projenin okullarda uygulamaya konulmasının amacına değinen Kayalp, çevre konusunda okulda aldıkları eğitimi partikte de uygulayarak çevre konusundaki hassasiyeti artırmak olduğunu kaydetti. Kayalp, “Çevrenin korunmasına ilişkin duyarlılığı ilkokullardan başlayarak geliştirmeyi amaçlıyoruz” diyerek, çocukların çevre konusunda yetişkinlerden daha duyarlı olduğunu vurguladı. Projenin çevre yanında ekonomi açısından da önemli olduğunu söyleyen Kayalp, katı atıkların tekrar kazanılmasıyla çevrenin korunacağını, ayrıca daha kolay üretime dönüştürüleceğini, üretim maliyetlerinde %70’lere varan tasarruf sağlanacağını kaydetti. Katkılarından dolayı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na teşekkür eden Kayalp, bakanlıkla ortak çalışmaları sürdürmeyi amaçladıklarını kaydetti. Kayalp, projenin geçen yıl Sosyal Konutlar Bölgesi’nde AB desteğiyle uygulanmaya başlandığını, projenin dışında olmasına rağmen AB’nin, ilkokullardaki uygulamayı da kapsam içine aldığını ifade ederek, AB yetkililerine de teşekkür etti. Bakan Öztoprak’ın ziyaretinde, Gazimağusa Milletvekili Okan Dağlı ile Bakanlık Müdürü Durmuş Erçakıca da hazır bulundu..


Gazimağusa Belediyesi’nden Tüm İnşaat Sahipleri, Müteahhitler, Mimarlar Ve Mühendislere Duyuru.. (30.11.2006)
 

04 Ocak 2007 Perşembe gününden itibaren Belediyemize sunulacak Mimari ve Statik Projelere ilaveten, Makine Mühendisleri Odası tarafından vizelenen Mekanik Tesisat ve Sıhhi Tesisat Projeleri de aranacaktır.  Bu projeleri ihtiva etmeyen dosyalar kesinlikle işleme alınmayacaktır.

Ayrıca yine yukarıdaki tarihten sonra sunulacak olan dosyalar işleme alındığında, inşaata başlamadan önce proje müelliflerince inşaat sahasında kurulacak olan İp İskeleleri Belediyemizin İmar Birimi elemanlarınca yerinde kontrol edilecek ve verilecek onay sonucu inşaata başlanabilecektir. İp İskelesi onayı almadan inşaata başlanması halinde inşaat sahipleri hakkında yasal işlemler başlatılacaktır.


Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin Temeli Atıldı.. (28.11.2006, )
 

Gazimağusa’da inşa edilecek Kültür ve Kongre Merkezi’nin temeli, bugün düzenlenen törenle atıldı.

 

            Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği Yardım Heyeti tarafından finanse edilen, projesi Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi’nce ortaklaşa hazırlanan ve DAÜ Deniz Kulübü Tesisleri yanında yer alacak olan Merkez’in temeline ilk harcı, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Aydan Karahan koydu.

--KARAHAN--

            Büyükelçi Aydan Karahan, temel atma töreninde, 10 yıl önce görevden ayrılırken DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Sarayı’nın, bugün de, yine ayrılırken, Kültür ve Kongre Merkezi’nin temelini attığını ifade etti.

            Gazimağusa’da eski dönemde, kent ile  üniversite arasında bugünkü sıcak ilişkilerin olmadığına dikkat çeken Karahan, “Belediye Başkanı aynı Belediye Başkanı. Demek ki sorun, galiba üniversite idaresindeymiş. Böyle bir sonuca varılmışsa, üniversite ile şehir et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmıyorsa, o zaman sorunu başka bir yerlerde aramak lazım. Belediye Başkanı böylece kendini aklamış oluyor” dedi.

            DAܒnün Gazimağusa’ya katkısının yadsınamayacağını ifade eden Karahan, Gazimağusa halkının üniversiteye, öğretim kadrolarına ve öğrencilere sahip çıkmaya devam edeceğini umduğunu söyledi.

            Üniversitenin şehir ekonomisine büyük katkıları olduğunu belirten Karahan, bunun devam etmesi  için de üniversitenin kendi iç sorunlarını halletmesi gerektiğini kaydetti.

            Karahan, böyle bir tesisin ortaya çıkmasında yüklenici firmaya da büyük görev düştüğünü ve taahhüt ettiği sürede inşaatı tamamlaması gerektiği ifade etti.

            Karahan, Türkiye Cumhuriyeti olarak,  yapılacak tesise katkı koymaktan mutluluk duyduklarını da sözlerine ekledi.

--KAYALP--

            Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Merkez’in yapımının  kentin kültür sanat başkenti olma hayalini gerçekleştirmesinde büyük bir adım olduğunu ifade ederek, Merkez’in sosyal sanatsal ve kültürel katkı yanında, ekonomik hayata da büyük yarar sağlayacağını belirtti.

            Ülkenin kültür-sanat başkenti olma yolunda ilerleyen Gazimağusa’da, Merkez’in yapımının önemine işaret eden Kayalp, tesisin aynı zamanda bölgedeki otellerin kongre turizminin altyapısına da büyük fayda sağlayacağını söyledi.

            Kayalp, katkılarından ötürü Büyükelçi Aydan Karahan’a, Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne, DAÜ yönetimine teşekkür ederek,  Kültür ve Kongre Merkezi ile kentin gelişimine bir taş daha konduğunu vurguladı.

--DAĞBAŞI--

            DAÜ Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Dağbaşı da, grev ve benzeri sorunlara rağmen, kalite yolunda ilerleyen DAܒnün, Gazimağusa kentini de beraberinde taşıdığını söyledi.

            Kültür ve Kongre Merkezi’nin, Üniversite ve kent için ciddi bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Dağbaşı,  DAܒnün ulusal ve uluslararası etkinler düzenleyeceği Merkez’in, Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl düzenlediği Uluslararası Kültür Sanat Festivali’ne de katkı koyacağını aktardı.

--TOSUNOĞLU--

            Merkez’in yapımını üstlenen Tosunoğlu İnşaat Limited’in Direktörü Hasan Tosunoğlu da, modern bir yapıya sahip olacak Kültür ve Kongre Merkezi’nin, 5 bin 700 metre kare kapalı alana sahip olacağını, Merkez’de biri 1000 kişi kapasiteli olmak üzere 8 konferans salonu ile  dünya standartlarında müze ve sergi salonlarının yer alacağını belirtti.

            Tosunoğlu,16 ay sonra tamamlamayı planladıkları Merkez’in, Gazimağusa’da sosyo-kültürel anlamda ciddi bir boşluğu dolduracağını aktardı.

 

 


Kentimizde Kaçak Yapılar’ın Yıkımına Devam Ediliyor.. (27.10.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, kent dahilinde yasalara aykırı inşaat yapanlara göz açtırtmıyor. Dört katlı apartmanların terasına, yasalara aykırı, merdiven odasına bitişik “çamaşırlık” adı altında yapılan eklentiler bir bir yıktırılıyor. Bugün yine ayni şekilde yaptırılan bir eklenti daha, yıktırıldı.

Yasalara aykırı biçimde yapılan kaçak eklenti, verilen ihbar neticesinde muhatapları tarafından yıkıldı. Yıkılan yapı ile Gazimağusa’da bu tür eklentilerin ve kaçak yapılaşmanın kayıtsız şartsız ortadan kaldırılacağı bir kez daha ortaya konmuş oldu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmayı önlemenin en büyük uğraşlarının başında yer aldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yasalara aykırı inşa edilen bütün kaçak yapıları mercek altına aldıklarını, yasal işlem başlattıklarını ve bu konuda kararlı olduklarını belirtti. Gerek kamusal alanlara yapılan tecavüzleri, gerekse plan ve proje ihlallerini ortadan kaldırmak için tüm yasal yetkilerini kullanacaklarını açıklayan Oktay Kayalp, yargı müdahalesine gerek kalmadan sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için konuya muhatap olanları Gazimağusa Belediyesi ile işbirliği yapmaya davet etti.

 

 


AB Program Destek Ofisi Başkanı Bothorel Mağusa Söyleşileri’ne Konuk Oldu.. (19.10.2006, T.A.K.)
 

Bothorel:” Mali Yardım Tüzüğü’nün Amacı; Kıbrıslı Türkler’i Ab’ye Daha Yakın Hale Getirmek, Üzerine Empoze Edilen İzolasyonları Kaldırmak, Ekonomisini Geliştirmek”

KKTC’deki AB Program Destek Ofisi Başkanı Alain Bothorel, AB Komisyonu’nun onayladığı Mali Yardım Tüzüğü ile, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi, Kıbrıs Türkleri üzerindeki izolasyonların kaldırılması, Kıbrıslı Türkler’in AB’ye yakınlaştırılması ve bu çerçevede ekonomisinin geliştirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

Avrupa Komisyonu’nun, Kıbrıs Türk Toplumu’nun kalkınmasına yönelik hazırladığı Mali Yardım Tüzüğü’nün uygulanması amacıyla yaklaşık bir ay kadar önce Lefkoşa’da açılan Avrupa Birliği Program Destek Ofisi’nin Başkanı Alain Bothorel, Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’ne konuk olarak ofisin kuruluş amaçları ve faaliyetleri hakkında bilgi aktararak, soruları yanıtladı.

Dün akşam saat 19.00’da Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda yer alan söyleşide Bothorel, 2004 yılındaki referandumunun olumsuz sonucunun ardından Güney Kıbrıs’ın AB’ye katılmasıyla birlikte AB Komisyonu’nun, Kıbrıs Türkü’nün üzerindeki izolasyonların kalkması için karar aldığını, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi, Kıbrıs Türkü’nün ekonomik olarak desteklemesi için girişim başlattığını, kapsamlı çözümü desteklemek için destek programı önerdiğini belirtti.

AB Program Destek Ofisi’nin AB Komisyonu’na bağlı Kıbrıs Masası’nda çalıştığını söyleyen Bothorel, Mali Yardım Tüzüğü çerçevesinde gerçekleştirilecek fonlar ve açılacak ihalelerin kontratlarıyla ilgili kararların Brüksel’de alınacağını kaydetti. Bothorel, fonlar altında verilecek yardımların, alt yapı, yeniden yapılanma, kentsel gelişim, insan kaynakları, ulaşım, enerji, su dağıtımı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi ve üniversite bursları gibi konularda kullanılacağını ifade etti. Bothorel, yardım çerçevesinde gerçekleştrilecek yatırımlarla ilgili ihaleler açılacağını ve ihalelerin uluslararası gazetelerde ilan edileceğini kaydetti.

Mali yardım programı için 38 milyon, fiziki altyapı için 27 milyon euro öngörüldüğünü ifade eden Bothorel, altyapı, çevre ve enerji yatırımlarıyla ekonominin desteklenmesini, sosyal ve ekonomik kalkınmanın sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.

Bothorel sorulara verdiği yanıtlarda ise, KKTC’deki üniversitelerin de öğrenci ve akademisyen bazında burs sürecine dahil edileceğini ve AB üniversitelerinden yararlanılabileceğini belirtti.

Mali Yardım Tüzüğü çerçevesinde KKTC’de açılacak ihalelerin ve programların Güney Kıbrıs’taki AB Ofisi aracılığıyla mı Brüksel’e iletileceğinin sorulması üzerine Bothorel, başkanı olduğu ofisin KKTC’de olduğunu, yatırımların ve faaliyetlerin KKTC’de yapılacağını, kararların Brüksel’deki Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlük’te alınacağını söylemekle yetindi.

Fiziki altyapı, kanalizasyon ve benzeri konularda yapılacak yatırımların eski Rum malları üzerinde inşa edilmesiyle ilgili bir soruya da Bothorel, bu konuda Rum hükümetine danışacaklarını söyledi. Sorunun devamında “Rum hükümetine sorarsanız bu Kuzey’deki egemenliğe müdahale değil mi” denilmesi üzerine Bothorel, “Bu duruma bağlı, Kıbrıs Rum toprağı ise bizim sorma zorunluluğumuz var” dedi.

Yatırımlarda kullanılacak araç ve gereçlerin hangi limanlardan geleceğinin sorulması üzerine bunun duruma bağlı olduğunu ifade eden Bothorel, yardımların hangi kanaldan geleceği üzerindeki bir başka soruya, da paranın Güney’deki AB Ofisi’ne gitmeyeceğini, yatırımları üstlenen müteahhitlere direkt olarak Brüksel’den ödeme yapılacağını söyledi. Bothorel, yardımlardan küçük ve orta ölçekli yatırımcıların da da bireysel olarak yararlanabileceklerini sözlerine ekledi.

 

 


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır.. (19.10.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 No’lu telefon aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parklarının temizliğine de devam edilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci ve ikinci günü kapalı olacak. Bayramın üçüncü günü ise (25 Ekim) karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar ise Birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü (25 Ekim), öğleden sonra itibaren Toptancı Hali hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız olarak devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, günün herhangi bir saatinde aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.

Bunların dışında bayram öncesi vatandaşların rahatça alışveriş yapabilmeleri için bazı önlemlerde alınıyor.

Cumartesi ve Pazar günleri yapılacak çalışmalarda, öncelikle Zabıta ekibi iki gün boyunca denetleme görevini sürdürecek. Özellikle Kaçak ve Seyyar satıcıların denetleneceğini bildiren Zabıta Birimi yetkilileri, bu konuda vatandaşın da duyarlı olmasını ve şikayetlerini belediyenin telefonlarına bildirmelerini istedi.

Özellikle Suriçi’nde yaşanan Park sorunu için ise, mevcut park yerleri sürekli denetlenirken, Belediye’nin yaptığı girişimler doğrultusunda Gazi İlkokulu ön ve arka bahçeleri vatandaşların arabalarını park edebilmesi için açık olacak. Alışverişe çocuklarıyla birlikte çıkan vatandaşlar için ise Venedik Saray’ında oyun balonları kurulacak ve çocukların burada eğlenmeleri sağlanacak.

Bayram öncesi Vatandaşların gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmesi için bütün tedbirleri aldıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının hem esnafın hem de vatandaşın mutluluğu olduğunu vurguladı. Bayram süresince de vatandaşların tatilini rahat bir şekilde geçirmesi için belediyenin hizmetlerini kesintisiz devam ettireceğini söyleyen Kayalp, Tüm halkın Bayramını da kutladı.

 

 

 


Mağusa’da 2007 ‘kanalizasyon’ yılı.. (16.10.2006)
 

Gazimağusa için UNDP tarafından bir Alman Firması’na hazırlatılan Kanalizasyon, Yağmur Suyu Drenaj ve İçme Suyu Master Planı tamamlandı. Master Planı’na göre 2007 yılında çalışmalar başlayacak.

Kanalizasyon, Yağmur Suyu ve İçme Suyu alt yapısının kentin en önemli eksiği olduğu bilinciyle yola çıkan Gazimağusa Belediyesi, yıllar süren ciddi hazırlık ve denemelerin ardından bilimsel esaslara uygun hazırlanan Master Planı doğrultusundaki bir projeyi 2007 yılında hayata geçirecek. Kentin topoğrafik haritasının hazırlanmasıyla, başlayan Master Planı’nın sadece proje aşaması yaklaşık bir yıl sürdü.

Öncelikle Kentin mevcut altyapısını inceleyen uzmanlar, sistemin kullanılabilen ve kullanılamayacak kısımlarını tespit ettiler. 2006 bahar ayında çekilen uydu fotoğraflarını da kullanıldığı çalışmalarla birlikte, kent nüfusunun dağılımını ve 2025 yılına kadar değişiminin ne olabileceğini de araştıran uzmanlar Gazimağusa’nın altyapısı için Master Planı’nı hazırladılar.

Master Planı Teknik çalışmalar çerçevesinde Gazimağusa Belediyesi’nden bir ekip Litvanya’da konu hakkında temaslarda bulundu. Ayni ekip UNDP’nin Kıbrıs’ta yapılan kurslarına da katıldı.

Tüm Gazimağusa’yı kapsayan Kanalizasyon, Yağmur Suyu Drenaj ve İçme Suyu Master Planı, 2025 yılına kadar ki nüfus yapısı düşünülerek hazırlandı. Kısa, Orta ve Uzun vadeli uygulama planları ile hayata geçecek projelerin ilk aşaması 2010 yılına kadar tamamlanacak. 15,791 nüfusun kanalizasyona bağlanacağı ilk aşamada, 8,8 Km ana hat 3 pompa istasyonu ve Arıtma Tesisi inşaa edilecek. “Üçüncül Arıtma” yapılabilecek şekilde inşaa edilecek olan Arıtma Tesisine dökülecek pis su, burada arıtılarak kentin yeşil dokusunun artırılması için sulamada kullanılacak. 2011-2015 yılları arasında, orta vadeli uygulama planları doğrultusunda ise kanalizasyona bağlanacak nüfus 25,550’ye çıkarken 4,5 km ek ana hat inşası yapılacak ve pompa sayısı 6’ya çıkarılacak. 2015-2025 yılları arasında uygulanacak projelerle birlikte tüm Gazimağusa Belediye sınırları dahilindeki nüfus ve bu sınırlara komşu köy ve belediye nüfusu da kanalizasyona bağlanırken toplamda yaklaşık 44 km’lik ana hat inşası ve 12 pompa istasyonu yapılmış olacak.

Kayalp: Sözümüzü tuttuk
Verdikleri sözü tuttuklarını ve Gazimağusa’nın altyapısı için master planın hazırlandığını söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2007 yılından itibaren master planına göre projeyi hayata geçirmeye başlayacaklarını belirtti. Amaçlarının Gazimağusa halkının yaşam kalitesini artırmak olduğunu ve bunu da bilimsel esaslara uygun projelerle gerçekleştireceklerini belirten Kayalp, bunun en önemli hedefleri olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon euro’dan pay almak için bu tür çalışmaların devam edeceğini söyleyen Kayalp, Gazimağusa’nın Avrupalı Bir kent olma yolunda hızla ilerlediğini de sözlerine ekledi.

 

 


Mağusa Söyleşileri’nin Bu Dönemki İlk Konuğu: Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Başkanı Alain Bothorell.. (13.10.2006)
 

  • 18 Ekim Çarşamba Saat 19:00 Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu

Gazimağusa Belediyesi’nin düzenlediği Mağusa Söyleşileri’nin yeni dönemdeki ilk konuğu Avrupa Birliği Program Destek Ofisi Başkanı Alain Bothorell olacak. Söyleşi, 18 Ekim Çarşamba akşamı saat 19:00’da Gazimağusa Belediye Sarayı Bora Atun Konferans Salonu’nda gerçekleşecek.

Avrupa Komisyonu'nun, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik kalkınmasına yönelik hazırlamış olduğu Mali Yardım Tüzüğü'nün uygulanması için Lefkoşa'da açılan Avrupa Birliği Program Destek Ofisi'nin Başkanı Bothorell söyleşide, ofisin kurulma amacı ve faaliyetleri hakkında bilgi verecek. Alain Bothorell konuşmasının ardından katılımcılardan gelen soruları cevaplayacak. Konuşmalar kulaklıkla simultane çevrilecek.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin genellikle aylık periyotlar halinde düzenlediği Mağusa Söyleşileri’ne bugüne kadar konusunda uzman pek çok akademisyen, sanatçı, gazeteci, spor adamı ve politikacı katıldı.

 

 

 


Gazimağusa’da Kaçak Yapılara Geçit Yok.. (9.10.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, kent dahilinde yasalara aykırı inşaat yapanlara göz açtırtmıyor. Bugün, dört katlı bir apartmanın terasına, yasalara aykırı, merdiven odasına bitişik “çamaşırlık” adı altında yapılan eklenti yıktırıldı.

Yasalara aykırı biçimde yapılan kaçak eklenti, verilen ihbar neticesinde muhatapları tarafından yıkıldı. Yıkılan yapı ile Gazimağusa’da bu tür eklentilerin ve kaçak yapılaşmanın kayıtsız şartsız ortadan kaldırılacağı bir kez daha ortaya konmuş oldu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmayı önlemenin en büyük uğraşlarının başında yer aldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yasalara aykırı inşa edilen bütün kaçak yapıları mercek altına aldıklarını ve yasal işlem başlattıklarını bildirdi. Gerek kamusal alanlara yapılan tecavüzleri, gerekse plan ve proje ihlallerini ortadan kaldırmak için tüm yasal yetkilerini kullanacaklarını açıklayan Oktay Kayalp, yargı müdahalesine gerek kalmadan sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için konuya muhatap olanları Gazimağusa Belediyesi ile işbirliği yapmaya davet etti.

Özellikle ihlallerin yoğun olarak gözlemlendiği Doğu Akdeniz Üniversitesi çevresine odaklandıklarını da belirten Oktay Kayalp, bu bölgedeki mülklerin değer artışının diğer bölgelere oranla çok daha fazla olduğuna işaret ederek, “kimseye yasaları ihlal ederek, haksız kazanç fırsatı

tanımayız” diyerek, kararlılıklarını dile getirdi. Kentlerin planlı yapılaştığı sürece sağlıklı biçimde gelişip, güzelliğini koruyacağına ve çağdaşlık yolunda ilerleyebileceğine vurgu yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın en büyük gereksinimlerinin başında İmar Planı’nın geldiğini söyledi. İmar Planı ile hem altyapının, hem de Gazimağusa’nın gelişim stratejisinin belirleneceğini belirten Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın çağdaş bir kent olarak Avrupa’ya açılımının ancak sağlıklı gelişmeyle mümkün olacağının altını çizdi.

 

 


Gazimağusa’ya Kültür ve Kongre Merkezi.. (4.10.2006, TAK)
 

Merkezin İnşaat İhale Sözleşmesi Bugün İmzalandı. Merkezin 2008 Mart’ında Açılması Hedefleniyor. 8 Bin Metrekare Kapalı Alana Sahip Olacak. Merkezde Bin 200 Kişilik Tiyatro ve Opera Salonu Yer Alacak

Ülkenin “kültür-sanat başkenti” olarak nitelendirilen Gazimağusa’nın bu alandaki önemli eksikliklerinden biri olan kültür merkezi ihtiyacı gideriliyor. Doğu Akdeniz Üniversitesi ile Gazimağusa Belediyesi’nin ortaklaşa hazırladığı proje çerçevesinde, finansmanı TC Heyeti tarafından sağlanan Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin inşaatına ilişkin ihale sözleşmesi bugün imzalandı.

DAÜ Senato Salonu’nda düzenlenen törende ihaleye, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Güven ile ihaleyi alan Tosunoğlu İnşaat Şirketi Direktörü Hasan Tosunoğlu imza koydu. İmza töreninde, DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Çimen Varer Öztürk, DAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Dağbaşı, DAÜ Teknik İşler Müdürü Pınar Dağlı ile Tosunuoğlu İnşaat Şirketi Genel Koordinatörü Erkan Emekçi de hazır bulundu. İnşaatına hemen başlanacak olan kültür merkezinin yapımının Mart 2008’de tamamlanarak hizmete açılmasının hedeflendiği kaydedildi.

8 BİN METRE KARE KAPALI ALAN
DAÜ Teknik İşler Müdürü Pınar Dağlı’nın tören sırasında verdiği bilgiye göre, DAÜ Deniz Tesisleri yakınındaki arazi üzerine inşa edilecek olan merkez, 8 bin metre kare kapalı alana sahip olacak. Merkezde, bin 200 kişilik opera ve tiyatro salonu, 350 kişilik konferans salonu, iki tane 100’er kişilik, iki tane de 60’ar kişilik konferans salonları bulunacak. 500 araçlık park yerinin de öngörüldüğü merkezde, tüm bina merkezi ısıtma ve soğutma sistemlerine sahip olacak. Müze ve sergi salonunun da yer alacağı merkezde, tüm salonlar akustik olacak ve simültane tercüme sistemleri kurulacak. Gazimağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin, bina inşaatının yaklaşık 7 milyon ve iç dekorasyonu ile mefruşatı da 1 milyon dolar olmak üzere, toplam 8 milyon dolara mal olması bekleniyor. DAÜ ile Gazimağusa Belediyesi’nin ortak projesi olan merkezin bina idaresi DAÜ tarafından, yönetimi ise ortak kurulacak komite tarafından yürütülecek.

GÜVEN
DAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Güven imza töreninde, üniversiteye 1979 yılında kavuşan Gazimağusa’nın kültür ve kongre merkezine de 2008 yılında kavuşmuş olacağına dikkat çekti. Güven, kültür ve kongre merkezinin kültürel anlamda kentin altyapısına büyük katkı sağlayacağını belirterek, kentteki kültür sanat çalışmalarının kongre merkeziyle daha büyük boyuta taşınacağını aktardı. Kültür ve kongre merkezini, Namık Kemal’in “Vatan Yahut Silistre” oyununu 2008’de sahneye koyarak açmak için görüşmelere başladıklarını kaydeden Güven, Gazimağusa’nın 5-10 yıl içerisinde bilim, kültür ve ticaret alanında dünyada önemli bir yere geleceğini söyledi.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, bugünün Gazimağusa için önemli bir gün olduğuna işaret ederek, kültür ve kongre merkezinin; DAܒnün Avrupalı üniversite olma yolundaki önemli eksikliklerinden birini gidermiş olacağını kaydetti. Ülkenin kültür-sanat başkenti olan Gazimağusa’daki kültür ve kongre merkezi eksikliğinin, özellikle uluslararası etkinlikte kendini hissettirdiğini söyleyen Kayalp, kentin Avrupalı kent olma yolundaki önemli eksikliklerinden birinin giderilmiş olacağını belirtti. Önümüzdeki dönemde kente önemli turizm yatırımları beklediklerini, ayrıca turizmde hareketlenmenin olacağını ifade eden Kayalp, kültür ve kongre merkeziyle kongre turizmine de önemli altyapı sağlanmış olacağına işaret etti.

TOSUNOĞLU
Tosunoğlu İnşaat Şirketi Direktörü Hasan Tosunoğlu ise konuşmasında, şirket olarak bir çok büyük projeye imza attıklarını belirterek, kültür merkezi gibi önemli bir projede yer almanın kendilerini heyecanlandırdığını kaydetti. Kültür ve kongre merkezini gününden önce bitirmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade eden Tounoğlu, projenin; DAÜ ve Gazimağusa için olduğu kadar, KKTC için de önemli bir yere sahip olduğunu vurguladı. Tosunoğlu, kültür merkezinin bir çok organizasyona ev sahipliği yapacak olmasının da kendilerini ayrıca heyecanlandırdığını sözlerine ekledi.

 


 


ANASAYFA