EKİM - ARALIK 2005 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Yeni Yıla Hazır... (29.12.2005)
 

Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da yeni yılı özel bir programla karşılıyor. Ana merkezlerde yapılan rengarenk süslemeler yanında, Noel Babalar da kentin dört bir yanında kapıları çalarak çocuklara hediyeler dağıtıyor.

Yeni Yılın karşılanacağı 31 Aralık akşamı ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Gazimağusalılar Namık Kemal Meydanı’nda buluşacak. Ülkemizin ilk meydan kutlamalarının gerçekleştiği ve her yıl sadece Gazimağusalılar’ın değil, diğer yerleşim birimlerinden de gelen binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen yeni yıl kutlamalarında bu yıl yine özel bir program var. Gazimağusa’da yeni yıl, ülkemizin sevilen müzik gruplarından Jazz Mania, March Mellow grupları ve havai fişek gösterileri ile birlikte yine Namık Kemal Meydanı'nda karşılanacak.

31 Aralık akşamı saatler 21:00’i gösterirken March Mellow grubu ardından da saat 23.00’de Jazz Mania sahne alacak ve yeni yılın ilk saatlerine kadar sürecek bir konser verecek. Yeni Yılın ilk dakikalarında ise havai fişeklerin aydınlatacağı Gazimağusa’da, Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkın yeni yılını kutlayacağı bir konuşma yapacak.

Bu arada hafta başından itibaren Noel Babalar Gazimağusa'nın dört bir yanında binlerce hediyeyi çocuklara dağıtmaya başladı. Gazimağusa Belediyesi'nin hazırladığı 5000 adet hediye paketinin içinde çeşitli oyuncaklar, kırtasiye malzemeleri ve yemişler bulunuyor.

Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, kaynaklarını en verimli biçimde kullanmak için detaylı bir program hazırladıklarına değinerek, Halkla İlişkiler Birimi ile Kültür Sanat Birimi'nin organize ettiği etkinliklerde, her kesime ve yaş grubuna hitap eden bir kutlama programı oluşturulduğunu da belirttiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yeni yılın dünyanın en büyük merkezlerinde olduğu gibi, Gazimağusa’da da meydanlarda karşılanmasının bir gelenek olduğunu belirterek, herkesten yeni yıl programını yaparken bir kez daha düşünmesini istedi. March Mellow ve Jazz Mania konserlerinin, yeni yıldaki daha büyük ve anlamlı kutlamaların ve umut yüklü aydınlık bir geleceğin başlangıcı olmasını dilediğini belirten Oktay Kayalp, tüm halkın yeni yılını kutladı.

 


Gazimağusa Belediyesi Doğu Akdeniz Üniversitesi Dayanışması... (28.12.2005)
 

Liman ve Turizm yanında Üniversite şehri olarak gün geçtikçe büyüyüp gelişen Gazimağusa Kentinde, Belediye - Üniversite arasındaki her alandaki dayanışma ve işbirliği sürüyor.

Gazimağusa Belediyesi geçtiğimiz gün Doğu Akdeniz Üniversitesi Güney Yerleşkesi’nde, Hazırlık Okulu, İletişim fakültesi ve Doğu Akdeniz İlkokulu’na bağlanan, zaman içinde yıpranmış yolları ve otobüs duraklarının bulunduğu bölgeyi asfaltladı. 800 ton asfaltın kullanıldığı çalışmalarda, yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki yol yenilendi.

Yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, yıl içinde yaptığı çalışmalarda birçok bölgenin yollarını yenilemişti. Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin de kent dahilinde olması mantığıyla yola çıkan Belediye, işbirliği çerçevesinde ihtiyaç duyulan yerleri asfaltlıyor. Ekipler Salı günü tamamlanan DAܒdeki çalışmaların ardından, bugün Hasan Sait Bölgesindeki sokakların asfaltlanmasına başladı.

Üniversite ve Belediyenin işbirliğinin her alanda sürdürdüğünü ve kentin bu dayanışmadan büyük kazanç sağladığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusalı’ların yaşam kalitesini artırmak için çalıştıklarını belirtti. Asfaltlama çalışmalarının ihtiyaç duyulan noktalarda devam ettiğini, bu çerçevede Doğu Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde de asfaltlama yaptıklarını söyleyen Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin her alanda kalitesinin artırılması için katkıya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 

 


Gazimağusa Belediyesi 2006 Yılı Bütçesi Onaylandı... (27.12.2005)

Kuzey Kıbrıs’ın en istikrarlı Belediyesi olan Gazimağusa Belediyesi’nde geçtiğimiz hafta toplanan Belediye Meclisi, 2006 Yılı bütçesini onayladı. Buna göre Gazimağusa Belediyesi 2006 yılı bütçesi 22,751,000 YTL olarak belirlendi. Hazırlana bütçeye göre 2006 yılında hiçbir Belediye hizmetine zam yapılmayacak.

Toplam Cari Giderler bütçenin %56,2’sini (12,774,000 YTL), Personel giderleri %46.4’ünü (10,548,000 YTL), Toplam Yatırım Harcamaları ise %22.8’ni (5,185,000 YTL) oluşturacak.

Geçtiğimiz yıl baz alınarak incelendiğinde, 2005 yılında bütçenin %52,8’ini oluşturan personel harcamaları bu yıl %46.4’e gerilerken, 2005 yılı bütçesinde %16.1’lik bir paya sahip yatırım harcamaları, 2006 yılında ciddi bir artışla %22,8’ yükseliyor. 2005 yılında bütçenin %66,6’sini oluşturan Toplam Cari Giderler kalemi ise 2006 yılında %56,2’ye geriliyor.

Yıllardan beridir istikrarlı olarak gelişen ve büyüyen Gazimağusa Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu yıl ki bütçesinde de, özellikle yatırım harcamalarını artırarak, yalnızca maaş ödeyen belediye değil, yatırım yapan Belediye unvanını geliştirerek korumuş oldu.

1994 yılında ilk defa Başkanlığı kazandığında piyasaya yüksek miktarda borcu olan, prestijini kaybetmiş ve personelini ödeyemeyen bir belediye devraldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp 11 yılda çok büyük mesafe kaydettik dedi. Bugün piyasada prestiji olan, borçlarını zamanında ödeyen bir belediye olduklarını vurgulayan Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’ni yalnızca maaş ödeyen bir belediye olmaktan çıkarıp, yatırımlarıyla konuşulan bir belediye noktasına getirdiklerini de söyledi. Bütçeye göre 2006 yılında yatırımların büyük oranda artacağını belirten Kayalp bu yatırımları Gazimağusa’nın acil ihtiyaçlarını karşılama ve Gazimağusa halkının yaşam kalitesini Avrupa standartlarına taşıma yönünde yapacaklarını da sözlerine ekledi.

 

 


Belediyemiz Kentin Su Şebekesindeki Yenileme Çalışmalarını Sürdürüyor... (22.12.2005)

 

Kuzey Kıbrıs’taki dört büyük kent içerisinde, kişi başına en az su alabilen kent olan Gazimağusa’da, mevcut suyu en adil ve dengeli biçimde kent sakinlerine dağıtabilmek için çalışmalar sürüyor.

Kente gelen su miktarını en verimli biçimde değerlendirmek, kayıpları asgari düzeyde tutmak ve bölgeler arası basınç ve kalite düzeyini belli bir standarda ulaştırmak için verilen yoğun uğraşlar çerçevesinde elde edilen olumlu sonuçlar, su kaynaklı sorunları da teker teker ortadan kaldırıyor.

Bu çalışmalar çerçevesinde, Karakeşliler Bölgesi’ne su taşıyan, Deniz Piyade Caddesi üzerindeki hat bakıma alındı. Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi ekiplerinin geçtiğimiz hafta başlattığı çalışmalarda, yaklaşık 200 metre uzunluğundaki yıpranan hat, 10 atmosfer basınca dayanıklı 110 milimetre genişliğindeki galvaniz borular döşenerek tamamen yenilendi. 6400 YTL’ye mal olan yeni hat, tamamen Gazimağusa Belediyesi’nin teknik imkanları kullanılarak yapıldı.

Belediye Başkanı Oktay KAYALP, çalışmaları yerinde inceleyerek elde edilen olumlu sonuçları değerlendirdi. KAYALP, yeterli su alamayan bölgelerin lokal sorunlarının birer birer çözümlendiğini belirterek, su arzının talebe yanıt verebilmesinin en önemli unsurunun dağıtımda verimliliğin sağlanması olduğu üzerinde durdu. Oktay KAYALP, alınan tedbirler sonucunda önemli bir rahatlama sağlanacağını söyledikten sonra, çalışmaların kesintisiz süreceğini sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Asfalta Devam... (20.12.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi’nin sürekli hizmetleri arasında ilk sırada yer alan asfalt çalışmaları, kent yollarının büyük bir kısmında sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağladı. Yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, yıl içinde yaptığı çalışmalarda birçok bölgenin yollarını yeniledi.

Aralık ayının ilk haftasında Veyselliler bölgesinde asfaltlama çalışmalarına başlayan Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi ekipleri, bölgedeki Bayındır, Oğuz, karaoğlanoğlu Narin, Yaşar Doğu, Bağarası ve Sefa sokakları asfaltladı. Geçtiğimiz Cuma günü tamamlanan ilk etap çalışmalarda yaklaşık 2000 ton asfalt kullanıldı. Bu hafta da devam edecek çalışmalarla Veyselliler Bölgesinin tamam asfaltlanacak. Toplam 5000 ton asfalt kullanılacak çalışmaların ardından ekipler Antalyalılar Bölgesi’ne geçecekler.

Yol yapım çalışmalarını yerinde izleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarının, farklı konularda altyapı yenilemesi anlamına geldiğine de işaret ederek, kendilerine bağlı ekiplerin hazırlık çalışmalarını tamamlamasının ardından, yolların özel sektörden ihale yoluyla temin edilen malzeme ve işçilikle yenilenmekte olduğunu kaydetti. Yıl sonuna kadar öngördükleri asfalt aplikasyonunun gerçekleştirilmesiyle, Gazimağusa’da acil yenileme gereksinimi bulunan yol kalmayacağını belirten Kayalp, hazırlanan program çerçevesinde kent yollarının tamamına yakınının yenilenmiş olacağının altını çizdi.

 

 


Gazimağusa’da Kaçak Yapılara Geçit Yok.. (14.12.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi, inşaat izni olmadan inşa edilerek kullanılan bir kaçak yapıyı daha yıktırdı. Salamis Yolu (İsmet İnönü Bulvarı) girişinde Restoran amaçlı, kaçak olarak inşa edilen yapı geçtiğimiz hafta yıktırıldı.

Gazimağusa Belediyesi’ne ait kamusal alana, yasalara aykırı biçimde tecavüz edilerek yapılan kaçak yapı, verilen ihbar neticesinde muhatapları tarafından yıkıldı. Yıkılan yapı ile kamusal alana yapılan ve bütün Gazimağusa Halkı’nın malına tecavüz nitelikli yapılaşmanın kayıtsız şartsız ortadan kaldırılacağı bir kez daha ortaya konmuş oldu.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmayı önlemenin en büyük uğraşlarının başında yer aldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yasalara aykırı inşa edilen bütün kaçak yapıları mercek altına aldıklarını ve yasal işlem başlattıklarını bildirdi. Gerek kamusal alanlara yapılan tecavüzleri, gerekse plan ve proje ihlallerini ortadan kaldırmak için tüm yasal yetkilerini kullanacaklarını açıklayan Oktay Kayalp, yargı müdahalesine gerek kalmadan sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için konuya muhatap olanları Gazimağusa Belediyesi ile işbirliği yapmaya davet etti.

Özellikle ihlallerin yoğun olarak gözlemlendiği Karakol Bölgesi ile Salamis Yolu’na odaklandıklarını da belirten Oktay Kayalp, bu bölgedeki mülklerin değer artışının diğer bölgelere oranla çok daha fazla olduğuna işaret ederek, “kimseye yasaları ihlal ederek, haksız kazanç fırsatı tanımayız” diyerek, kararlılıklarını dile getirdi. Kentlerin planlı yapılaştığı sürece sağlıklı biçimde gelişip, güzelliğini koruyacağına ve çağdaşlık yolunda ilerleyebileceğine vurgu yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın en büyük gereksinimlerinin başında İmar Planı’nın geldiğini söyledi. İmar Planı ile hem altyapının, hem de Gazimağusa’nın gelişim stratejisinin belirleneceğini belirten Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın çağdaş bir kent olarak Avrupa’ya açılımının ancak sağlıklı gelişmeyle mümkün olacağının altını çizdi.

 

 


Kentimizdeki Yeşil Alanlar Ağaçlandırlılyor.. (9.12.2005)

 

Yağışların başlamasıyla birlikte Gazimağusa’da ağaçlandırma çalışmalarına hız verildi. Kentin çeşitli yerlerinde sürdürülen çalışmalarda, her yıl olduğu gibi Belediyeye ait yeşil alanlara hem fidan dikimi, hem de çevre düzenlemesi yapılıyor. Çalışmalar çerçevesinde, Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi tarafından yeşil alanlara fidanlar dikilmeye başlandı.

Geçtiğimiz hafta Fevzi Çakmak Bulvarı’nda yoğun olarak çalışan ekipler, yol üzerinde bulunan iki yeşil alana 1000 adet çam fidanın ekimini yaptı. Her yıl olduğu bu yılda yeşil alanların ağaçlandırılması için çalıştıklarını belirten Park ve Bahçeler birimi yetkilileri, hedeflerini 10,000 fidan dikmek olduğunu söylediler.

Çağdaş peyzaj tekniklerinin de uygulandığı çalışmalarda yoğun dikim diye adlandırılan bir teknik kullanılıyor. Bu teknik uyarınca, küçük alanlara çok sayıda fidan, belirli motiflere göre dikiliyor. Fidanların boy vermeye başlamasıyla kentin çeşitli yerlerinde küçük küçük koruların oluşacağını söyleyen Park ve Bahçeler Birimi yetkilileri, artan nüfus ve araç sayısıyla birlikte gelecekte gündeme gelebilecek hava kirliliğine ilişkin sorunları bugünden giderecek çalışmalar içinde olduklarını da söylediler.

Yapılan çalışmaları yerinde izleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “Geçtiğimiz yıllarda birçok yeni fidanı kentimizin dört bir yanına diktik. Yıllar geçtikçe büyüyen bu fidanlar Gazimağusa’yı yemyeşil bir kent yapıyor. Hedefimiz kentimizi Kuzey Kıbrıs’ın en yeşil kenti yapmaktır” dedi.

 

 


Kentimizde Yol Bakım Çalışmaları sürüyor.. (5.12.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl devam eden ve sürekli hizmetleri arasında ilk sırada yer alan asfalt çalışmaları, kent yollarının büyük bir kısmında sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağladı. Yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, yıl içinde yaptığı çalışmalarda birçok bölgenin yollarını yeniledi.

Bütün bu asfaltlama çalışmalarına ek olarak bazı bölgelerde de yol bakım çalışmaları için harekete geçen Bayındırlık Birimi ekipleri, Karakeşliler Bölgesinde bulunan altı sokağı ve bahçe yollarını kontrolden geçirerek, gereken noktaları asfaltladı. Tamamen Gazimağusa Belediyesi’nin kendi imkanlarıyla tamir edilip asfaltlanan sokaklarda, yıpranan yerler yenilenerek, vatandaşın bu noktalardaki sorunu çözülmüş oldu .

Geçen hafta tamamlanan çalışmaları yerinde gözlemleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarının, aynı zamanda, farklı konularda altyapı yenilemesi anlamına geldiğine de işaret ederek, yol bakım çalışmalarının Belediyenin kendi imkanlarıyla yapıldığını kaydetti. Kesintisiz bir hizmet alanı olarak kabul ettikleri yol yenileme çalışmalarıyla kent ulaşımında önemli bir rahatlama sağlandığını belirten Kayalp, asfalt çalışmalarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da hava koşullarının elverdiği sürece devam edeceğine işaret etti.

 

 


Larnaka Yolu Drenaj Projesi Çalışmaları Başladı.. (28.11.2005)

 

Larnaka Yolu (15 Ağustos Bulvarı) boyunca oluşan yağmur suyu birikintilerini önlemek amacıyla hazırlanan ve geçtiğimiz ay ihalesi sonuçlanan Larnaka Yolu Drenaj projesi’nde çalışmalara başlandı. UNDP-PFF tarafından desteklenen proje yaklaşık 750,000 Yeni Türk Lirasına mal olacak.

İnşasına başlanan projeyle Gazimağusalı’ların önemli bir sorunu ortadan kalkıyor. Yol boyunca yapılacak drenaj projesiyle yağmur suyunun yol üzerinde birikmesi tamamıyla engellenecek. Geçtiğimiz hafta başlayan projenin 2006 Mart ayına kadar sonuçlanması hedefleniyor.

Projeye göre Larnaka Yolu’nda yağmur suyu biriken noktalardan toplanacak su, 1085 metre uzunluğunda ve 100 cm genişliğindeki borularla döşenecek hatla, yeni inşa edilecek olan pompa istasyonun aktarılacak. Pompa istasyonundan itibaren yapılacak 434 m kazı ile Bağlantı kuyusuna aktarılacak olan su, buradan mevcut yeraltı kuyusuna verilecek. Proje kapsamında toplam 1519 m kazı, 20 adet muayene bacası, 139 adet drenaj rögarı, 1 adet pompa istasyonu ve 1 adet Bağlantı Kuyusu yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin projelerini uzun vadeli hedefler doğrultusunda yaptığını söyleyen Oktay Kayalp, yapılan yeni projelerle kentteki sorunları sırasıyla ortadan kaldırdıklarını belirtti. Larnaka yolu Drenaj Projesi’yle, bu yolda yıllardır yağmur sonrası oluşan sorunların tarihe karışacağını söyleyen Kayalp, projelerin gerçekleşmesi için katkı sağlayan UNDP-PFF’de teşekkür etti.

 

 


Gençlik ve Spor Bakanlığı'yla Gazimağusa Belediyesi Arasında Protokol İmzalandı.. (16.11.2005, T.A.K)

 

Gazimağusa'da Sakarya Bölgesi'nde Salamis Anayolu üzerindeki Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi'nin modernize edilmesi ve komplekse yeni spor tesislerinin yapılmasına ilişkin protokol Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gazimağusa Belediyesi arasında bugün imzalandı.

Gazimağausa Belediyesi'nde düzenlenen törende, Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın imza koyduğu işbirliği protokolü çerçevesinde, bir voleybol sahası, bir basketbol sahasıyla, çocuk oyun parkı, soyunma odaları ve toplantı salonunu içeren binadan oluşan mevcut kompleksin modernizasyonu, Gazimağusa Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek. Komplekse ilave edilecek iki halı saha ve iki tenis kortunun ödenekleri de Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gazimağusa Beldiyesi tarafından birlikte karşılanacak. Kompleksteki mevcut tesislerin modernizasyonu en kısa zamanda yapılırken, yeni yatırımlarla ilgili ihale yıl sonuna kadar tamamlanacak. Yeni tesislerin yapımının ilkbaharda tamamlanması hedefleniyor.

YORGANCIOĞLU
Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile birlikte gençlerin sosyal kültürel ve sportif aktivitelerine katkı sağlamak amacıyla işbirliği yaptıklarını belirterek, Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi'nin modernize edilerek, yeni yatırımlarla genişletileceğini kaydetti. İmza töreninde yaptığı konuşmada, Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi'nin sosyal- kültürel ve sportif alanda kullanılmasına yönelik yatırımlar yapılacağını belirten Yorgancıoğlu, tesisin gençlerin kötü alışkanlıklardan korunmasına da katkı koyacağını kaydetti.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Bakan Yorgancıoğlu'nun belediyeyi ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin de etkisiyle kentteki genç nüfusun arttığını belirterek, kentin üçte birinin genç nüfustan oluştuğunu söyledi.

Gençlerin sosyal- kültürel ve sportif etkinlikleri olan ihtiyacının karşılanmasının ciddi bir konu olduğunu ifade eden Kayalp, kompleksin tekrar çalışabilir duruma getirilmesinin ve genişletilmesinin önemine değindi. Yerel yönetimler - devlet işbirliğiyle kentin çok büyük bir ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini anlatan Kayalp, gençlerin temiz ve düzenli bir ortamda okul dışı faaliyetlerini yapmalarını sağlayacaklarını vurguladı. Kayalp, bu işbirliğinin diğer yerel yönetimlere de örnek teşkil etmesi dileğinde bulundu.

Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp imza töreninin ardından komplekste incelemelerde bulundu.

 

 


Ayluga Gölü'nden ölü balık toplanmaya devam ediliyor.. (11.11.2005, Sevgi YALMAN, KIBRIS Gazetesi)

 

4 KİLOLUK 700 BALIK... İlk fark edildiği pazartesi gününden beridir, Gazimağusa'daki Ayluga Gölü'ndeki balık ölümleri devam ediyor. Gazimağusa Belediyesi sağlık ekipleri dün de gölden her biri 4-5 kilo ağırlığında yaklaşık 700 tane ölü aynalı sazan, kefal ve yılan balığı topladı.

YETKİLİLER KONUŞMUYOR... Veteriner Dairesi ekiplerinin pazartesi günü balıklardan aldığı örnek sonuçları ve Temel Sağlık Dairesi ekipleri tarafından alınan su örneklerinin sonuçları ile ilgili olarak hiçbir yetkili makam gazetemize bilgi vermedi

Gazimağusa'nın Çanakkale bölgesinde bulunan "Ayluga Gölü"nde ölü olarak bulunan balıkların ölüm nedenleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, gölde bulunan balıklar ölmeye devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi sağlık ekipleri dün de gölden her biri 4-5 kilo ağırlığında yaklaşık 700 adet ölü aynalı sazan, kefal ve yılan balığı topladı.

Gün boyunca sandalla, gölden ölü balık toplayan belediye ekipleri, toplamı 4 bin kiloya yaklaşan balıkları, belediye çöplüğünde imha etti.

Balık ölümlerinin ilk fark edildiği pazartesi günü Lefkoşa'dan gelen Veteriner Dairesi ekiplerinin aldığı örnek sonuçlarıyla ilgili bilgi almak tüm uğraşlara karşın mümkün olmazken, aynı gün Temel Sağlık Dairesi ekipleri tarafından alınan su örneklerinin sonuçları ile ilgili olarak da bilgi alınamadı.

Tüm dünyanın kuş gribi gibi önemli bir salgın hastalıktan korunmak için yoğun önlemler aldıkları bu günlerde ülkemizdeki toplu balık ölümlerinin, aradan 5 gün geçmesine karşın gereği kadar ciddiye alınmadığı kuşkusunu da gündeme getirdi.

Uzmanlar, göçmen kuşların özellikle sulak alanlarda mola verdiğine dikkat çekerken, dün gazetemizi arayan bir vatandaş, pazartesi günü Ayluga gölünde 2 adet ölü ördek gördüğünü söyledi.

Öte yandan dün Ayluga gölüne giden KIBRIS muhabirleri, gölde hâlâ yaşayan ancak suda çok yavaş hareket eden çok sayıda yılan balığı daha bulunduğunu gözlemlediler.

 

 


Larnaka Yolu Drenaj Projesi İçin İmzalar Atıldı.. (9.11.2005)

 

Larnaka Yolu (15 Ağustos Bulvarı) boyunca oluşan yağmur suyu birikintilerini önlemek amacıyla hazırlanan ve geçtiğimiz ay ihaleye çıkılan Larnaka Yolu Drenaj projesi’nin sözleşmesi, bugün Gazimağusa Belediye Başkanı ve İhaleyi kazanan Uçanok Emlak ve İnşaat Şirketi Ltd. Direktörü Ali Uçanok tarafından imzalandı. UNDP-PFF tarafından desteklenen proje yaklaşık 750,000 Yeni Türk Lirasına mal olacak.

Yapılacak drenaj projesi’yle Gazimağusalı’ların önemli bir sorunu ortadan kaldırılıyor. Şiddetli yağmurlar sonrası, yağmur suyunun biriktiği son noktalar da tarihe karışıyor. Yol boyunca yapılacak drenaj projesiyle yağmur suyunun yol üzerinde birikmesi tamamıyla engellenecek. Önümüzdeki günlerde başlayacak projenin 2006 Mart ayına kadar sonuçlanması hedefleniyor.

Projeye göre Larnaka Yolu’nda yağmur suyu biriken noktalardan toplanacak su, 1085 metre uzunluğunda ve 100 cm genişliğindeki borularla döşenecek hatla, yeni inşa edilecek olan pompa istasyonun aktarılacak. Pompa istasyonundan itibaren yapılacak 434 m kazı ile Bağlantı kuyusuna aktarılacak olan su, buradan mevcut yeraltı kuyusuna verilecek. Proje kapsamında toplam 1519 m kazı, 20 adet muayene bacası, 139 adet drenaj rögarı, 1 adet pompa istasyonu ve 1 adet Bağlantı Kuyusu yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin projelerini uzun vadeli hedefler doğrultusunda yaptığını söyleyen Oktay Kayalp, yapılan yeni projelerle kentteki sorunları sırasıyla ortadan kaldırdıklarını belirtti. Larnaka yolu Drenaj Projesi’yle, bu yolda yıllardır yağmur sonrası oluşan sorunları tamamen ortadan kaldıracaklarını söyleyen Kayalp, projelerin gerçekleşmesi için katkı sağlayan UNDP-PFF’de teşekkür etti.

 

 


Kullanılmış Giysi Toplama Kampanyası Başarıyla Sonuçlandı.. (8.11.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi tarafından düzenlenen “Kullanılmış Giysi Toplama” kampanyası, bir ay boyunca yoğun ilgiyle karşılaştı ve sona erdi. Kullanılmış fakat giyilebilir durumdaki giysilerini çöpe atmak istemeyen yüzlerce vatandaş, bunları Gazimağusa Belediyesi’ne getirerek yeniden kullanılmalarını sağladı.

Ekim ayı süresince devam eden ve Ramazan Bayramı’yla beraber son bulan giysilerin toplanması aşamasının ardından şimdi de ihtiyaçlı kimselere dağıtım aşamasına geçildi. Belediyeye bağlı binalarda depolanan giysiler, muhtarlıklar ve Okul Müdürlükleriyle koordineli olarak yapılan çalışmalarla, ihtiyaçlı aile ve öğrencilere dağıtılıyor.

Kampanya süresince halkın göstermiş olduğu yoğun ilginin kendilerini çok sevindirdiğini söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, giysi getiren herkese teşekkür etti. Bu tür kampanyaların vatandaşlar arasındaki yardımlaşma duygusunu artırdığını belirten Kayalp ekonomik açıdan ihtiyaçlı olan vatandaşlar için bu tür kampanyaları tekrarlayacaklarını da söyledi.

 

 


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı.. (31.10.2005)

 

Kışın kendini hissettirdiği ve yağmurların başladığı günlere girmemize karşın Gazimağusa kentinde geçtiğimiz Perşembe gününden beridir çok ciddi bir su sıkıntısı yaşanıyor.

Kentin gereksinimi olan suyun %95’inin karşılandığı Güzelyurt Bölgesinden gelen suda son beş günde %50’yi aşkın bir azalma bulunuyor. Devlet Su İşleri Dairesi tarafından idare edilen bu kaynaktaki bu azalmanın nedeni olarak son günlerde yaşanan elektrik kesintileri bahane ediliyor.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Şubesi Yetkilileri, normal şartlarda bile ülkemizde kişi başına en az su alabilen ve diğer kentlerimizle kıyaslandığında 20-22 bin nüfusa yetecek su kaynağına sahip olduklarının altını çiziyorlar. Buna ilaveten kentin nüfusunun Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin bu yılki ciddi büyümesiyle 40 binlere dayandığını, ayrıca üniversitenin 1,000 metreküplük denizden su arıtım tesisinin de arızalı olmasının kentte yaşanan su sorununu daha da büyüttüğünü belirttiler.

Yaşanan sorundan dolayı su dağıtımının aksamalı olarak yapılabildiğini, kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte yaşanan sıkıntının giderilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi’yle görüşmelerin devam ettiğini de belirten yetkililer, Gazimağusa’ya gönderilen su miktarında kayıpları karşılayacak bir artışa gidildiği takdirde, hafta içinde su dağıtımının normale dönebileceğini belirttiler.

Sıkıntı süresince Suyun tasarruflu kullanılmasının şart olduğunun altını çizen yetkililer, bahçe sulamada veya araba yıkamada şebeke suyunun kullanılmasının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkat çektiler. Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceğine vurgulayan yetkililer, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep ederek, tüm Gazimağusalılar’dan özür diledi.

 

 


Bayram Sebebiyle Mezarlıklar Ağaçlandırılıyor. Kema Vakfı, Orman Dairesi Ve Gazimağusa Belediyesi İşbirliği.. (28.10.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi, KEMA (Kıbrıs Erozyonla Mücadele ve Ağaçlandırma) Vakfı ve Orman Dairesi, mezarlıklarımızın ağaçlandırılması için bir işbirliği yapıyor.

Buna göre önümüzdeki arife günü (2 Kasım 2005, Çarşamba) Gazimağusa Belediyesi Kabristanlığı’nda, arzu eden vatandaşlarımıza, yakınlarının mezarlarına dikmeleri için ücretsiz fidan dağıtımı yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışanlarının vatandaşlara yardımcı olacağı çalışmalarda, Kabristanlığın ağaçlandırılması hedefleniyor.

 

 


Bandabuliya’nın Restorasyon Çalışmaları Başlıyor.. (25.10.2005)

 

Gazimağusa Suriçi’ndeki Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projesi bugün yapılan ihale sözleşmesi imza töreninin ardından hayata geçiyor. Geçtiğimiz ay açılan ihaleyi kazanan Paye İnşaat ve Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp arasında imzalanan sözleşmeye göre inşaatta ilk çalışmalara yarın başlanacak.

Kentin turizm potansiyelinin gelişmesi için atılan önemli adımlardan biri olan restorasyon çalışmalarıyla bina baştan sonra yenilenip, yeniden fonksiyon kazandırılacak. Projeye göre bine içerisinde 1 Restoran , 1 Snack-Cafe Bar, 1 Pastane , satış dükkanları ve elişi standları bulunacak. Gazimağusa kentinde turistin ziyaret edebileceği yerlerin artırılması ve Suriçi’nin canlandırılması için de önemli bir katkı sağlayacak projenin 2006 Mart ayında tamamlanması hedefleniyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin, projelerini, uzun vadeli hedefler doğrultusunda yaptığını söyleyen Oktay Kayalp, Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme projesiyle Mağusalı’ların çok sevdiği bu mekanı yenilerken, yeniden fonksiyon kazandıracaklarını belirtti. Kayalp projenin ayni zamanda kentin turizm ve ekonomik yönünden gelişmesi için önemli bir adım olacağını da vurguladı. Oktay Kayalp, projelerin gerçekleşmesi için katkı sağlayan UNDP-PFF ve projeyi gerçekleştirecek olan paye İnşaat’a da teşekkür etti.


Gazimağusa Larnaka Yolu Yapım Çalışmaları Nedeniyle Larnaka Yolu’nun Bir Kısmı Geçici Olarak Trafiğe Kapatılıyor.. (20.10.2005)

 

Larnaka Yolu (15 Ağustos Bulvarı)’nun bir kısmı, halen devam eden çalışmalar nedeniyle, yarın öğle saatlerinde trafiğe kapatılıyor. Araçlar, Gazimağusa Belediyesi’nin belirlediği yeni güzergahı kullanacaklar.

Ramazan Bayramı’na kadar bitirilmesi hedeflenen çalışmalar süresince Larnaka istikametinden gelen araçlar, Gazimağusa Belediyesi Mezbahası karşısından sağa dönüp Antalyalılar Caddesi, Tunalı Hilmi ve Veyselliler caddelerini takip edip yeniden 15 Ağustos Bulvarına çıkabilecekler. Gazimağusa yönünden Larnaka yönüne gidecek olanlar ise, 15 Ağustos Bulvarı ve Veyselliler Caddesi’nin kesiştiği kavşaktan sola dönüp, Veyselliler Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi ve Antalyalılar Caddesini izleyip yeniden 15 Ağustos Bulvarı’na çıkabilecekler. Sürücüler, Gazimağusa Belediyesi’nin yerleştirdiği Türkçe ve İngilizce trafik işaretlerini takip edip yollarına devam edebilecekler.

HARİTAYI BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN


Kullanılmış Giysi Toplama Kampanyası Büyük İlgi Görüyor.. (18.10.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi tarafından düzenlenen “Kullanılmış Giysi Toplama” kampanyası vatandaşların yoğun ilgisiyle sürüyor. Kullanılmış fakat giyilebilir durumdaki giysilerini çöpe atmak istemeyen vatandaşlar, bunları Gazimağusa Belediyesi’ne getirerek yeniden kullanılmalarını sağlıyorlar. Ekim ayı süresince devam edecek kampanya Ramazan Bayramı’yla beraber son bulacak

Kampanya süresince vatandaşlar, Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nin 366 09 54 numaralı telefonunu arayıp giysilerinin evlerinden alınmasını isteyebilecek veya giysilerini doğrudan Belediyeye’de getirebilecek. Burada depolanacak olan giysiler daha sonra, Sosyal Yardım Dairesi ile koordineli olarak yapılacak çalışmalarla tespit edilecek olan, ihtiyaçlı kimseler dağıtılacak.

Son bir haftadır devam eden kampanyada halkın yoğun ilgisinin kendilerini sevindirdiğini söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp bu tür kampanyaların vatandaşlar arasındaki yardımlaşma duygusunu artırdığını belirtti. Ekonomik açıdan ihtiyaçlı olan vatandaşlar için bu tür kampanyaları sürekli olarak yapmaya çalıştıklarını belirten Kayalp, ayni zamanda kullanılabilir giysilerin çöpe atılmasını engelleyerek ülke ekonomisine de katkı sağlandığını da belirtti.


Belediyemizden Okullara Çöp Konteyneri.. (12.10.2005)

 

Gazimağusa Belediyesi kent dahilindeki bütün okullara 20 adet ücretsiz olarak Çöp Konteyneri dağıttı.

Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’ne bağlı ekipler tarafından yapılan çalışmayla okullara PVC Çevre Dostu çöp konteynerleri yerleştirildi. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve kentlerin temizliğinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getiren PVC çöp konteynerlerinin dağıtımı, okulların ihtiyacını göre yapıldı.

Ülkemizde çöp konteyneri uygulamasını ilk başlatan Gazimağusa Belediyesi, halen bu sistemi en yaygın olarak kullanan yerel yönetim kurumu olma özelliğini de koruyor. Kent genelinde halen aktif olarak kullanımda 2000 adet çöp konteyneri bulunan Gazimağusa’da, belediyenin Temizlik Birimi’nin altyapısı da buna uygun olarak düzenlendi.

Gazimağusa Belediyesi temizlik hizmetlerinde 10 adet konteyner kaldıraçlı çöp kamyonu ve bir tane de konteyner yıkama ve dezenfeksiyon aracı kullanıyor.


Gazimağusa Belediyesi Katkılarıyla Tango Resitali... (11.10.2005)

 

2002 yılından beridir çalışmalarını ikili olarak sürdüren Başak SAN ve Yağmur ÖLMEZ , 14 Ekim Cuma akşamı, saat 20.30’da DAÜ Mavi Salon’da Tango Resitali sunacaklar. Gazimağusa Belediyesi katkılarıyla gerçekleşecek resitalde sanatçılar, Klarinet-Piyano düzenlemeleri Başak San’a ait, Astor Piazzola’nın eserlerini çalacaklar.

İkili daha önceleri de pek çok resital verdi. 2004 yılında Kıbrıs Barış Günü dolayısıyla Lefkoşa Rum Kesiminde düzenlenen iki toplumlu konsere, yine 2004 yılında Bellapais' de düzenlenen 2. Uluslararası Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali'ne, 2005 yılında ise Kakopetria' da APLE HILL yaylı dörtlüsünün düzenlemiş olduğu Work Shop'a katıldılar ve her birinde başarılı performanslara imza attılar. Başak San 1978 yılında KKTC' de doğdu, 1992 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Klarinet Anasanat dalını birincilikle kazanarak Doç. Ahmet Ermakastar'ın öğrencisi oldu. 1995 yılında okulun Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Anasanat dalını da kazanarak eğitimini her iki bölümde sürdürdü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası'nın açtığı sınavı kazanarak 1998-2000 yılları arasında orkestranın daimi elemanı oldu. İdil Biret,Cihat Aşkın,Jose Carreras gibi pek çok ünlü solist ve Rengim Gökmen, Fahrettin Kerimov , Erol Erdinç, Yoel Levi gibi çok önemli şeflerle çalışma olanağı buldu. 1997 yılında okulun Kompozisyon bölümünden sınıf atlayarak 2001 yılında bu bölümden; 2002 yılında ise Klarinet bölümünden birincilikle mezun oldu. 1998 yılında Prof.Mehmet Ermakastar' ın yaz kursuna; 2000 yılında Francis Touchard'ın Master kursuna katıldı. Kıbrıs'a döndükten sonra çalışmalarını solo ve orkestra konserleriyle devam ettiren Başak SAN, son olarak Turgay Hilmi ile Trio ve şefliğini Spiros Psinos'un yaptığı Ensemble Philarmonia konserlerinde görev aldı; Kasım ayında gerçekleştirilecek ve şefliğini yine Spiros Psinos'un yapacağı bir başka proje için de teklif aldı. Başak SAN şu anda Doğu Akdeniz Üniversitesi Eğitim Bilimleri Master son dönem öğrencisi olarak öğrenimine devam ediyor. Yağmur Ölmez ise 1987 yılında KKTC' de doğdu. Piyano eğitimine 8 yaşında Sümer Sungurtekin'le başladı. İngiltere Kraliyet Müzik Okullarının Piyano dalında dünyanın her yerinde düzenlediği sınavlardan Grade 8'i henüz 14 yaşındayken yüksek bir puanla tamamladı. Daha sonra çalışmalarına, Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü Öğretim üyeliği yapmış olan Michelle Rautmann ile devam etti. 2004 yazında DAÜ'de

düzenlenen Uluslararası Piyano yarışmasında ikinci geldi. 2004 yılında DAÜ Müzik Bölümü'nün sınavını birincilikle kazandı. Başak SAN ile resitallerde yer almasının yanında kendi solo konserlerine de devam eden Yağmur ÖLMEZ, şu anda DAÜ Müzik Bölümü Piyano Anasanat dalında tam burslu olarak öğrenimine devam ediyor.

Resital’de çalınacak eserlerin yaratıcısı Astor Piazolla 1921 yılında Mardel Plata'da doğdu. Bandoneon çalmayı on yaşında öğrendi. 1934 yılında ‘Tango Kralı' olarak adlandırılan Carlos Gardel'le çalışmaya başladı. Kendine özgü üslubuyla yazdığı ilk tangolar alışılmışın dışında bulunarak ilgi görmedi. 1954'te kazandığı bursla Paris'e gitti. Orda kaldığı bir yıl içinde, ülkesinde eleştirilen üslubuyla üne kavuştu. Kurduğu 8 kişilik topluluğuyla, Buenos Aires Üniversitesi'nde konser verme hakkı kazanan ilk müzikçi oldu. New York ve Washington Senfoni orkestraları, İsrail ve Berlin Filarmoni orkestraları, Kaiserslauten ve Lyon orkestraları eşliğinde Bandoneon virtüözü olarak konserler verdi. 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan Arjantin tangosu, onun yapıtlarıyla bir konser müziği niteliği kazandı ve Astor Piazzolla adıyla özdeşleşti.


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı... (10.10.2005)

 

Hafta sonu Güzelyurt Kumköy tesisleriyle Lefkoşa ana iletim hattı üzerinde meydana gelen arıza sebebiyle, Gazimağusa’ya yeterince su verilemedi.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim Yetkilileri, arızadan dolayı, su dağıtımının aksamalı olarak yapılabildiğini, kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte su sıkıntısı yaşandığına işaret ederek, hat üzerindeki arızanın giderildiğini, hafta içinde su dağıtımının normale dönebileceğini belirttiler.

Sıkıntı süresince Suyun tasarruflu kullanılmasının şart olduğunun altını çizen yetkililer, bahçe sulamada veya araba yıkamada şebeke suyunun kullanılmasının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkat çektiler. Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceğine dikkat çeken yetkililer, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep ederek, tüm Gazimağusalılar’dan özür diledi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Kullanılmış Giysi Toplama Kampanyası ... (10.10.2005)

 

Her işine “Önce İnsan” temasıyla başlayan Gazimağusa Belediyesi, mevsim değişikliğinin yaşandığı ve bundan dolayı giysilerin yenilendiği bu günlerde “Kullanılmış Giysi Toplama” kampanyası başlattı. Ekim ayı süresince devam edecek kampanya Ramazan Bayramı’yla beraber son bulacak

Yazlık giysileriyle kışlıkların yerini değiştirip, kullanılmış giysilerini elden çıkarmak isteyen vatandaşlar, bunları belediyeye getirerek, yeniden değerlendirilmelerini sağlayabilecek.

Daha önceki senelerde de yapılan kampanyalarda olduğu gibi, kullanılmış ve giyilebilir durumdaki giysilerini elden çıkarmak isteyen vatandaşlar, Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nin 366 09 54 numaralı telefonunu arayıp bilgi alabilecek , ayni zamanda giysilerini doğrudan Belediyeye’de getirebilecek. Burada depolanacak olan giysiler daha sonra, Sosyal Yardım Dairesi ile koordineli olarak yapılacak çalışmalarla tespit edilecek olan, ihtiyaçlı kimseler dağıtılacak.

Ekonomik açıdan ihtiyaçlı olan vatandaşlar için bu tür kampanyaları sürekli olarak yapmaya çalıştıklarını söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ayni zamanda kullanılabilir giysilerin çöpe atılmasını engelleyerek ülke ekonomisine de katkı sağlandığını belirtti. Belediye’nin ihtiyaçlı kimselerle, giysilerini elden çıkarmak isteyen kişiler arasında aracı olduğunu kaydeden Kayalp vatandaşları kampanyaya davet etti.

 

Kentimize Ücretsiz Yeni Bir Otopark Daha... (7.10.2005)

Gazimağusa Belediyesi, kentteki trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla yeni bir otopark düzenlemesi daha yaptı. İlker Karter Caddesi’nde, Mahkemelerin ve Devlet Dairelerinin yoğun olarak bulunduğu bölgede, daha önceden de otopark olan alanı tekrardan düzenleyip, kapasitesini artırarak kullanıma açtı.

Geçtiğimiz gün tamamlan ve yaklaşık 120 ton asfaltın kullanıldığı çalışmalar neticesinde, yeni oto park diğerleri gibi vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak kullanılacak. Yeniden düzenlenen otopark toplam 40 araç kapasiteli olacak.

Sürdürülen çalışmayı yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin bir açıklama yaparak, bölgede yoğun olarak bulunan Devlet Daireleri’nden dolayı artan park ihtiyacını karşılamak için park yerinin yeniden düzenlendiğin belirtti. Kayalp kent dahilinde yeni otopark alanları yaratma ve var olanları yeniden düzenleyerek kapasitelerini artırma konusunda çalışmaların devam ettiğini belirtti. Oktay Kayalp, araçların kısa süreli duraklamalarla trafiğe engel olduğunu, ücretsiz yeni otopark alanlarının yaratılmasıyla bu duraklamaların azaltılacağını ve trafiğin rahatlatılabileceğini kaydetti.


Yağmur Suyu Drenaj Şebekesi’ne Yeni Bir Hat İlavesi: Veyselliler’de Drenaj ... (6.10.2005)

Gazimağusa Belediyesi, yağmur suyu ile mücadele çalışmaları kapsamında yeni bir şebekenin inşasına başladı. Kentin bütün yağmur suyu drenaj sisteminin düzenli bakımı yanında, geliştirme ve yeni sistemler kurma konusunda da çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, son olarak Veyselliler Mahallesi’nde yeni bir drenaj hattı inşa ediyor.

Kentteki yağmur suyu drenaj sisteminin sorunsuz biçimde çalışmasını öncelikli konular arasında ele alan Gazimağusa Belediyesi, bu konuya ilişkin çalışmalarına ara vermeksizin devam ediyor. Narin, Bayındır, Yaşar Doğu ve Karaoğlanoğlu sokakları kapsayacak drenaj hattı, toplam 200 metre uzunluğunda olacak. Yaşar Doğu Sokakla bölgedeki ana drenaj hattına bağlanacak olan yeni hat, bölgenin bütün bağlantı yollarıyla birlikte, yağmur suyu sorununu temelli çözüme ulaştırmış olacak.

Drenaj çalışmalarının ardından tüm Veyselliler’in yollarını asfaltlayacak olan Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi yetkilileri, çalışmalarda yaklaşık 1500 ton asfaltın kullanılacağını belirttiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni drenaj hattıyla, hem yolların sürekli trafiğe açık kalmasının sağlanacağını, hem de bölge sakinlerini tedirgin eden su baskını olasılığının ortadan kaldırılacağını belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin altyapı çalışmalarını uzun vadeli hedefler doğrultusunda yürüttüğüne de değinen Oktay Kayalp, amaçlarının bugün yapılan işlerin, en az on–onbeş yıllık gereksinimleri karşılayacak düzeyde olmasını sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.


Kentimizde Yol Çalışmaları Devam Ediyor... (4.10.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin her yıl devam eden ve sürekli hizmetleri arasında ilk sırada yer alan asfalt çalışmaları, kent yollarının büyük bir kısmında sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağladı. Yıllık programlar dahilinde asfalt çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, yıl içinde yaptığı çalışmalarda birçok bölgenin yollarını yenilemişti.

Tınaztepe, Adatepe, Avtepe, Mehmet Macit, Peyk, Ekim, Ertuğrul, Kayacan, Kuşaklar, Rıdvan Aktramaç, Mavili, Preveze, Piri Reis sokakların içinde bulunduğu çok geniş bir bölgenin asfaltlanacağı çalışmalarda toplam 3000 tonluk asfaltı kullanmak üzere planlamış bulunuyor.

Geçen hafta başlayan yol yapım çalışmalarını yerinde gözlemleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın altyapısına yönelik çalışmaları yıllardır büyük bir titizlikle sürdürdüklerini belirtti. Oktay Kayalp, asfaltlama çalışmalarının, aynı zamanda, farklı konularda altyapı yenilemesi anlamına geldiğine de işaret ederek, kendilerine bağlı ekiplerin hazırlık çalışmalarını tamamlamasının ardından, yolların özel sektörden ihale yoluyla temin edilen malzeme ve işçilikle yenilenmekte olduğunu kaydetti. Kesintisiz bir hizmet alanı olarak kabul ettikleri yol yenileme çalışmalarıyla kent ulaşımında önemli bir rahatlama sağlandığını belirten Kayalp, asfalt çalışmalarının her yıl olduğu gibi, bu yıl da hava koşullarının elverdiği sürece devam edeceğine işaret etti. Öngördükleri 3000 tonluk asfalt aplikasyonunun gerçekleştirilmesiyle, Gazimağusa’da acil yenileme gereksinimi bulunan yol kalmayacağını belirten Kayalp, hazırlanan program çerçevesinde gerek yeni, gerekse 1974 öncesinden kalma yolların tamamına yakınının yenilenmiş olacağının altını çizdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2005 Yılı ikinci etap asfalt projelerinde Öngörülen miktarın kullanılmasının ardından, çalışmaların seyrine göre bu miktar artırılabileceği gibi, yeni bir etap da planlanabilecek.


ANASAYFA