Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010] [Oca-Mar2011] [Nis-Haz2011] [Tem-Eyl 2011] [Eki-Ara 2011] [Oca-Mar 2012] [Oca-Mar 2012] [Nis-Haz 2012]

 TEMMUZ-EYLÜL 2012 <> HABER ARŞİVİ

 

Emlak Vergisi İkinci Taksit Ödemelerinde Son Tarih 28 Eylül (20.09.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2012 yılı ikinci taksiti 28 Eylül tarihine kadar cezasız olarak tahsil edilecek. Taşınmaz Mal Vergisi ikinci taksitinin, son ödeme tarihi olan 28 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar ödenmesi gerekiyor.

Taşınmaz Mal Vergisi için son ödeme tarihinden sonra yasal olarak herhangi bir uzatma yapılamayacağı için, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak veya online ödemenin olduğu bankalardan yapması gerekiyor. Elinde vergi bildirimi bulunmayan taşınmaz mal sahipleri Gazimağusa Belediyesi’ne başvurarak vergi borçlarını öğrenebilecek ve ödeme yapabilecek. Yasa gereği taşınmaz mal vergisinin ilk taksiti 30 Nisan tarihine kadar, ikinci taksitinin ise 30 Eylül tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.

Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası, Limasol Türk Kooperatif Bankası, Mez-Koop, Credit West Bank, İktisat Bankası, Akfinans Bankası, Asbank, Yakın Doğu Bank, Türk Bankası, İş Bankası, Üniversal Bankası, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası’yla Gazimağusa Belediyesi arasında kurulu bulunan online tahsilat sistemi hiçbir geçikme olmaksızın ödeme yapılabilmesine olanak tanıyor.


Gazimağusa Belediyesi’den Marketlere Ve Okullara Gıda Denetim (18.09.2012)

Gazimağusa Belediye ekipleri kent genelinde gıda denetimlerini sürdürüyor. Marketlerdeki gıda denetimlerinde sağlık kurallarına uygun olmayan ve tarihi geçmiş ürünlerin kontrolünü yapan ekipler, yeni öğretim yılının başlamasıyla kentteki tüm okullarda sağlık denetimleri yapmaya başladı.

Gazimağusa genelinde düzenli olarak gerçekleştiren denetimler çerçevesinde sağlık ve zabıta biriminden oluşan ekipler, kentteki marketleri teker teker dolaşarak genel hijyen koşullarını ve satışa sunulan ürünlerin sağlığa uygunluğunu kontrol ediyor. Kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesi ve gerekli hijyen koşullarına sahip olması için düzenli olarak kontrol edilen işyerlerinde, denetimler çerçevesinde tarihi geçmiş ürünler toplanırken, ayrıca sağlık kartları ve işletme izinleri de kontrol ediliyor.

Okulların hem kantinleri hem su depoları kontrol ediliyor
Hafta başından itibaren başlatılan okul denetimlerinde kantinlerin genel hijyen koşulları ile satışına sunulan ürünlerin sağlık kontrolleri yapılıyor.

Tüm okulları dolaşacak Sağlık Birimi ekipleri, çeşmelerinden su içilen okullardan su örnekleri alarak devlet laboratuarına kontrole gönderirken, zabıta görevlileri kantinlerde satılan yiyecek ve içeceklerin son kullanım tarihlerini kontrol ediyor.


MTG'den Kayalp'a Ziyaret (11.09.2012)

Gazimağusa’nın köklü kulüplerinden Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü’nün yeni başkan ve yöneticileri ilk ziyaretlerini Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a yaptı. Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurul ile kulüp başkanlığı görevine getirilen Altunay Fahri ile birlikte genç yöneticilerden oluşan bir heyet makamında ziyaret ettikleri Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a kulübün atkısını takdim etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı konuşmada, sporun sağlıklı ve kötü alışkanlıklardan uzak olacak bireyler yetiştirilmesi için hayati öneme sahip olduğunu kaydederek, spor dalı gözetmeksizin spora ve sporcuya verdikleri desteğin bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Kentte var olan sportif faaliyetlere verdikleri desteği, gerek katkı gerekse tesis sağlayarak devam etme kararlılığında olduklarını hatırlatan Kayalp, sporla barışık nesillerin yetiştirilmesi için Mağusa Türk Gücü’nün güçlü bir şekilde yola devam etmesinin önemli olduğunu belirtti.

Ziyarette konuşan Mağusa Türk Gücü Spor Kulübü Başkanı Altunay Fahri, Mağusalı ile kavuşma ve bütünleşme hedefiyle genç isimlerden oluşan bir yönetim kurulu oluşturarak kulübün yeniden yapılanma sürecinde çalışmaya başladıklarını söyledi.


Hijyenik ve Sağlıklı Şartlarda Eğitim İçin Yoğun Çalışma (10.09.2012)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tüm okulların altyapılarının iyileştirilmesi için çok yönlü çalışma yapıyor. Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde okulların genel durumuyla ilgili uygulamasını bu yıl da sürdüren Gazimağusa Belediyesi, kapsamlı bir çalışmayla öğrencilerin 2012-2013 öğretim yılına gerektiği biçimde başlamalarını hedefliyor.

Eğitime hijyenik ve güvenli ortamlarda başlanması için Temizlik, Sağlık, Park Bahçe ve Bayındırlık Birimlerinin koordineli çalışmasıyla tüm okullar baştan sona pırıl pırıl bir hale getiriliyor. Temizlik Birimi’nin yürüttüğü çalışmalarda okullarda ot temizliği yapılırken, öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumlara fırsat vermemek adına okullar baştan sona kontrol edilerek yabancı maddelerden arındırılıyor. Yaz tatili boyunca hijyenik koşullar açısından ortaya çıkan aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla Sağlık Birimi’nin yürüttüğü ilaçlama faaliyetiyle haşereye ve zararlılara karşı önlem alıyor. Okul çevrelerindeki trafik güvenliğinin de gerektiği biçimde sağlanmasına önem veren Gazimağusa Belediyesi, okula yakın noktalardaki yaya geçitlerinin hızlı bir şekilde yenileme çalışması yapıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni eğitim döneminde okullarda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için tüm olasılıkların düşünülerek hareket ettiklerini ve bu yönde titizlikle çalışma yaptıklarını belirtti.

Kayalp, eğitim kurumlarına sorumluluk bilinciyle yaklaştıklarını ifade ederek, belediyenin eğitim kurumlarına katkısının yeni öğretim yılı öncesinde yaptıklarıyla sınırlı kalmadığını, okulların hem altyapı hem de diğer ihtiyaçların karşılanması için de önemli görevler üstlendiklerini aktardı.

Emlak vergilerinin yüzde 15’lik diliminin eğitim kurumlarında kullanılmasına özel önem verdiklerini de kaydeden Kayalp, büyük çaplı projelerle de okulların altyapısını geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.


Gazimağusa’daki Kokunun Kaynağı Domuz Gübresi (5.09.2012)

Gazimağusa’da oldukça geniş bir bölgeyi bir süreden beridir etkisi altına alan kötü kokunun kaynağının İngiliz üsler bölgesinde çiftçilerin tarlalara yaydığı domuz gübreleri olduğu kesinleşti. Özellikle güney ve güney doğu yönünden Gazimağusa istikametinde esen rüzgarların etkisiyle kentin önemli bir bölümünü etkisi altına alan kötü koku, nem oranının yüksek olduğu gecelerde dayanılmaz bir hal alıyor.

Geçtiğimiz Cumartesi akşamı rüzgarın etkisiyle yayılmaya başlayan kokuyla beraber Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, şikayetler doğrultusunda yürüttüğü araştırmalar sonucunda kötü kokunun kaynağına ulaştı. Ekipler, İngiliz Üsler Bölgesi sınırları içinde Aynikolas kampının 2 km kuzeyinde K.35˚-6-656 K ve 33˚53-254 koordinatlarında, içerisinde gübrelerinin yayıldığı yaklaşık 200 dönümlük arazi tespit etti. 100 kamyondan fazla yaş domuz gübresi döküldüğü tahmin edilen arazide, gübrelerin yayıldıktan sonra sürüldüğü ve toprakla karıştırıldığı bu nedenle de bölgeye yoğun şekilde sinek ve kokunun hakim olduğu gözlemlendi.

Gazimağusa Belediyesi, kentte özellikle akşam üzeri ve akşam saatlerinde hakim rüzgarın da etkisiyle bütün bölgeye yayılan ve halkta şikayetlere neden olan gübre kokusunun bir an önce giderilmesi için İngiliz makamları nezdinde yeniden girişim başlattı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin bir süreden beridir yoğun bir kötü kokunun etkisinde kaldığını belirterek, şikayetlerin sürekli arttığının altını çizdi. Hakim rüzgarların yönüne bakarak kokunun Gazimağusa’nın güneyinden geldiğini tespit ettiklerini, bu nedenle de gerek Güney Kıbrıs’ta, gerekse İngiliz Egemen Üs bölgesinde bir çok girişim ve araştırma yaptıklarını belirten Kayalp, belli başlı bulgulara ulaştıklarını ve kokunun tarımsal alanlarda kullanılan domuz gübresinden kaynaklandığını anladıklarını söyledi.

Bu güne kadarki tespitlerinin kokunun yoğunluğunu ve etkilediği alanı hesaba kattıklarında tatminkar olmadığını sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, bugün yaptıkları tespitin isabetli olduğunu kaydetti. Tespit ettikleri alanda kenti etkisi altına alan kokunun tamamen aynısının çok yoğun biçimde var olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ilgili alan büyüklüğünü de hesaba kattıklarında, kokunun kaynağı olduğunun kesinleştiğini söyledi. Egemen İngiliz Üs Bölgesi yetkililerine durumu aktardıklarını ve önlem talep ettiklerini belirten Kayalp, kısa sürede sonuç almayı umduklarını sözlerine ekledi.


Mağusa Suriçi Panayırı Başladı, Gazimağağusalılar Panayıra Akın Etti (1.09.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 31 Ağustos ile 9 Eylül tarihleri arasında düzenlediği Mağusa Suriçi Panayırı, suriçinin tarihi atmosferlerinde Gazimağusalılar’ı ağırlamaya başladı. Geçmişten bugüne gelen önemli kültürel değerlerimizden olan ve insanları bir araya getiren panayır etkinliğinin ilk gecesine, halk büyük ilgi gösterdi. Ülkemizin yabancı rock müzik gruplarından Strange Union Grubu panayır kapsamında Namık Kemal Meydanı’nda konser verdi.

Suiçinin Canbulat Yolu üzerinde yer alan panayır alanında serin yaz akşamlarını keyifle geçirmek isteyen her yaştan çok sayıda vatandaş yiyecek-içecek standları, oturma yerleri ve çeşitli oyun araçlarında panayır kültürünü yaşamaya başladı.

Bu yıl, 3 Eylül’de Emre Pehlivan, 5 Eylül’de Caravan Blue ve 6 Eylül’de Öldüren Şampanya gruplarının konserleriyle Mağusa Suriçi Panayırı daha renkli hale gelecek. Namık Kemal Meydanı’nda saat 21:00’da sahneye çıkacak gruplar ücretsiz izlenebilecek.


“Mağusa Kültürlerin Buluştuğu Şehir” Festivali Tamamlandı (31.07.2012)

Youth Power Küçük Hibe İnsiyatifi kapsamında, MAGEM ve Epiloginin ortak projesi olarak gerçekleşen “ Mağusa Kültürlerin Buluştuğu Şehir” festivali iki toplumdan gelen katılımcıların büyük ilgisi ile 29 Temmuz Pazar günü MAGEM Bahçesi’nde gerçekleştirildi.


‘Kıbrıs Gençleri Bir Arada ‘ isimli, Youth Power Küçük Hibe İnsiyatifi kapsamında gerçekleşen Projesinin 4. Ayağı olan ‘Mağusa; Kültürlerin Buluştuğu Şehir‘ Festivali’nde Kıbrıs’a özgü yiyecek ve el-işi stantları, Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları ekibinin folklor gösterisi, eğitmenliklerini Meryem Karabulut’un yaptığı MAGEM Kango- Jumps ekibinin dans gösterisi ve Erde- Cihan- Erol üçlüsünün müzik dinletisi yer aldı. Festivalde konuşma yapan MAGEM Genel Sekreteri Cansu Canalp, MAGEM ve Epilogi’nin birlikte yürüttüğü etkinlik hakkında bilgi verirken, festivale katılan konuklara teşekkür etti.


Güney Kıbrıs’ın Omodos köyünde yapılan çizim kampında, gençlerin yapmış olduğu çalışmalar da sergilenirken, katılımcılar sergilenen resimlere büyük ilgi gösterdiler.


Gazimağusa’da Deniz Suyu Temiz (29.07.2012-KIBRIS Gazetsi)

Gazimağusa Belediyesi, Haspolat Arıtma Tesisi’nden Gazimağusa’ya doğru akan lağım suları konusunda halkta bir endişe olduğuna dikkat çekerek, belediye hudutları içindeki denizlerde kirlilik olmadığını açıkladı.

Halkta bir endişe olduğunu, bunun basına da yansıdığını dikkate alan Gazimağusa Belediyesi “Gazimağusa’da deniz suyu temizdir” dedi. Gazimağusa Belediyesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Kıbrıs Gazetesi’nin bugünkü sayısında lağım sularının denize kadar ulaştığı ve vatandaşların bundan duyduğu endişeleri dile getirdiği bir haberin yayınlanması üzerine, vatandaşların endişelerini gidermek adına denizlerde hiçbir şekilde kirliliğin tespit edilmediğini kamuoyuna açıklamayı son derece gerekli görüyoruz.

Gazimağusa’daki Haspolat Arıtma Tesisi’nden doğaya salınan lağım suları konusunda devletin ilgili birimlerinin önlem almaması üzerine felaketin etkilerini bertaraf etmek ve denizleri bu tehlikeden korumak amacıyla Köprü Göleti’nden kente gelen kanalı tıkadıktan sonra deniz sularında gerek bizim gerekse devletin ilgili dairelerinin denizin farklı noktalarından aldığı deniz suyunda yaptığı analizlerde tehlikeli herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

Gazimağusa’ya kadar gelen ancak denizle ulaşmadan önce yaptığımız girişimle akışını durdurduğumuz lağım suyunun Çanakkale Göleti’ndeki varlığı bizleri sivrisinekle mücadele konusunda büyük bir sıkıntıyla karşı karşıya bıraktığı durumla ilgili gelişmeler lehimize dönmüş durumdadır. Gazimağusa Belediyesi sorumluluk alanı içinde bulunan sulak alanlarda etkin ilaçlama çalışmalarına devam ediyor.

Yaz ayalarının kavurucu sıcaklarından dolayı yoğun buharlaşma nedeniyle bu atıklar Mesarya’da son bularak Köprü Göleti’ne ulaşmamaktadır.Köprü Göleti’nden Gazimağusa’ya olan akış da gerek kanalı tıkamamız gerekse de su miktarının düşmesi nedeniyle şiddetini hemen hemen kaybetmiş durumdadır. Bir kolu Çanakkale Göletine diğer kolu denize uzanan atık suyun bizim aldığımız önlemler ve mevsim itibarıyla etkisini yitirmiş olmasına rağmen birkaç ay önce Çanakkale Gölü’ndeki doğal hayatı ve Gazimağusa kıyılarını tehdit ettiği unutulmamaldır. Atık sular denize ulaşmamakla birlikte potansiyel olarak son derece ciddi olan bu tehlike atlatılmış değildir ve hem Gazimağusa hem Mesarya’daki yerleşim birimleri için hayati olan konu, sorunun kaynağı olan Haspolat Arıtma Tesisi’nden çözülmesi için yetkililerin harekete geçmesini beklemektedir.


GMB MAGEM Halk Dansları Topluluğu: Başarıları dünyaya yayılacak (22.07.2012)

  • GMB MAGEM Halk Dansları Topluluğu, ülkemiz kültürünü Kanada’da başarılı bir şekilde temsil ederek yurda geri döndü…

Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu 2–16 Temmuz tarihleri arasında Kanada’nın Quebeg, Drummondville şehrinde birbirinden muhteşem performanslarla ülkemiz kültürünü başarılı bir şekilde tanıtarak yurda geri döndü.

16 farklı ülkeden gelen binin üzerinde dansçı ve müzisyenin katıldığı festivale 400 binin üzerinde seyirci katılım gösterirken festival boyunca GMB MAGEM Halk Dansları Topluluğu ellinin üzerinde gösteri gerçekleştirerek dünyanın dört bir yanından gelen izleyicilere bir kez daha unutamayacakları dakikalar yaşattı.

Festival kapsamında GMB MAGEM Halk Dansları Topluluğu Kıbrıs Türk kültürünü yemekleri, içecekleri, tatlıları, şarkıları, dansları ve folklorik tiyatro oyunları ile etkili bir şekilde tanıtırken, 2 belediye meclis üyesi, 1 MAGEM temsilcisi, 8 müzisyen, 1 eğitmen ve 27 dansçıdan oluşan, 39 kişilik ekip kültürel oyunlarıyla da defalarca ayakta alkışlandı.

Festivalde başarılı performanslarıyla 16 ülke arasında en fazla dikkati çeken GMB MAGEM Halk Dansları Topluğu, Dünyaca ünlü İngiliz müzik yapımcısı Diz Heller, tarafından oldukça başarılı bulunurken, topluluğun performanslarında kullandığı müzikleri stüdyo ortamında kayıt altına aldı ve bu kayıtların dünyadaki tüm folklorik müzik marketlerde yer almasının sağlanacağı bildirildi.

Topluluk, dünyanın sonunun canlandırıldığı “ Apocalypse” gecesinde de Yeni Zelanda ve Meksika ile birlikte başarılı bir performans sergileyerek diğer dans gruplarından da farklı olduğunu bir kez daha kanıtladı.


Gazimağusa’da Kokunun Kaynağı Bulundu (17.07.2012)

Geçtiğimiz Cumartesi gününden beridir Gazimağusa’dan Ötüken’e kadar uzanan bölgeyi etkisi altına alan kötü kokunun kaynağı bulundu.

Cumartesi akşamı rüzgarın etkisiyle yayılmaya başlayan kokuyla beraber Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler, şikayetler doğrultusunda araştırmalarına başladı. Gelen şikayetleri ve bölgeleri tek tek yerinde inceleyen ekipler belediye sınırları içersinde koku yayan bir bulguya rastlamadı.

Araştırma alanını genişleten ekipler bazı kaynaklardan, Gazimağusa’ya yakın üsler bölgesindeki çiftçilerin domuz gübrelerini kurutmak için tarlalara yaydığını ve bunun yoğun kokuya kaynak oluşturduğu bilgisine ulaştı. Bölgede devriye yapan İngiliz Üsler Bölgesindeki personelin bu koku yüzünden zaman zaman görevini yerine getirmekte güçlük çektiği belirtildi. Özellikle akşam üzeri ve akşam saatlerinde rüzgarın da etkisiyle kokunun bütün bölgeye yayıldığı tespit edildi.

Konu hakkında İngiliz Yüksek Komiserliği ve Dış İşleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunan Gazimağusa Belediyesi, bütün bölgeyi etkisi altına alan ve halkı kötü yönde etkileyen bu olayın bir an önce sona erdirilmesini istedi.


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı (12.07.2012)

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt hattı üzerinde meydana gelen patlağın tamiri ve Gazimağusa Deniz suyu Arıtma Tesisi'nde, KIBTEK'in proje çalışmaları nedeniyle elektrik kesintisi yapacak olması sebebiyle kentte su sıkıntısı yaşanıyor.

Patlak tamir ve elektrik çalışmalarının tamamlanmasından sonra kente gecikmeli olarak su verilebilecek.

Suyun tasarruflu kullanılmasını, daha büyük çapta su sorununun yaşanmaması için tasarruf yapılmasının son derece gerekli olduğu aktaran yetkililer, su dağıtım programının normale dönebilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi ile iletişim halinde olduklarını belirtti.


Başkan Kayalp:  "Basın geliştikçe ülkenin gelişimine de katkı koyabilir.. " (11.07.2012)

  • Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, 11 Temmuz Basın Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

Kıbrıs'ta ilk Türkçe gazete "Saded"in 11 Temmuz 1889 yılında yayınlanması, Kıbrıs Türk Basın Tarihi’nin de başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu başlangıcın Kıbrıs Türk yazılı tarihinin bugüne aktarılmasında önemi çok büyüktür.

Basının halkı bilgilendirme, yönlendirme ve eğitme gibi son derece önemli ve üzerinde ciddiyetle durulması gereken işlevi vardır. Bu işlevin basın etiğine uygun olarak yerine getirilmesi için yasal altyapının hazır ve demokrasinin kurumsallaşması gereklidir. Bu bileşenlerden herhangi birinde ortaya çıkacak aksaklık, öncelikle toplumu ve dolayısıyla da gelecek kuşakları olumsuz etkileyebilecektir. Basının gelişmesi ve kendini güvende hissetmesi, öncelikle toplumun güvenliği bakımından önem taşımaktadır.

Basın geliştikçe ülkenin gelişimine de katkı koyabilecektir. Ayrıca, toplum bireylerinin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında basın, denetleyici ve sorgulayıcı işleviyle devletin en önemli destek unsurudur. Basın emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi ve çalışma koşullarının daha çağdaş düzeye ulaştırılması için yasal düzenlemelerin yapılmış olmasının yetmediği bellidir. Basın sektöründe çalışanların çalışma koşulları ve iş güvencesi henüz sağlam temellere oturtulabilmiş değildir. Basın çalışanlarının topluma yazdıklarıyla güven verebilmesi için hem mesleki açıdan, hem de ekonomik bakımdan kendini güvende hissetmesi şarttır.

Bu nedenle, mevcut yasaların geliştirilmesi bir yana, öncelikle eksiksiz uygulanmasını sağlamak devletin temel yükümlülüğüdür. Bu düşüncelerle, Kıbrıs Türk Basınına emek veren bütün basın mensuplarıyla basın emekçilerinin gününü kutlar, aydınlık yarınlar dilerim.

Oktay KAYALP
Belediye Başkanı


Oktay Kayalp: "Gazimağusa Haspolat’a Kurban Edilemez" (02.07.2012)

Bundan tam bir ay önce ülkemizde yaşanmakta olan en büyük çevre sorununun Haspolat Arıtma Tesisinden doğaya salınan lağım suları olduğunu açıklayarak devletin ilgili birimlerinin bu konuda acilen önlem alması çağrısında bulunmuştuk. Aradan geçen süre boyunca farklı düzey ve kapsamda temaslarımız olmuşsa da sonuç alıcı bir girişimde bulunulmamıştır. Haspolat Arıtma tesisi çıkışından ve buraya bırakılan vidanjör atıklarından halen Gazimağusa yönüne akışta herhangi bir değişiklik yoktur. Ancak sıcak hava ve yoğun buharlaşma nedeniyle bu atıklar Mesarya’da son bularak Köprü Göleti’ne ulaşmamaktadır. Halen Köprü Göleti’ne akış olmamasına karşın, yıl boyunca gölette toplanan lağım suları Gazimağusa yönünde akmaya devam etmektedir. İki koldan Gazimağusa’ya ulaşan bu atık sular bir koldan Çanakkale Göleti’ne ulaşmakta ve hem ciddi bir birikmeye, hem de buna bağlı olarak başta sivrisinek ve koku olmak üzere birçok soruna yol açmaktadır. Diğer kolu deniz yönünde akan bu atık sular denize ulaşmamakla birlikte potansiyel olarak yine ciddi bir tehlike oluşturmaktadır.

Çanakkale Gölü’nün Lefkoşa atık sularıyla kirlenmesi, yıllardır kentimizde bulunan bu doğal zenginliğin geri dönüşsüz olarak kaybedilmesi, deniz yönünde akan atık sular ise, dünyanın en değerli plajları arasında üst sıralarda gösterilen Gazimağusa Kıyılarının hem Kıbrıslılar için, hem de dünya için yok edilmesi tehlikesini oluşturmaktadır.

Bugün için yaşanmakta olan durumun özeti sudur: Haspolat’tan Gazimağusa yönüne kontrolsüz akış devam etmekte ancak kentimize ulaşmamaktadır. Yıl boyunca Köprü Göleti’nde biriken lağım suları ise halen akmaya devam etmekte ve Gazimağusa’ya ulaşmaktadır. Gazimağusa’ya akan su iki nedenle kontrol altına alınamamaktadır. Bunlardan birincisi göletin kapaklarının arızalı oluşu ve tam kontrol sağlanamayışıdır. Diğer bir neden de devletin denetimi dışında kapakların gece açılarak göletteki suyun boşaltılmasıdır. Bunun da nedeni, gölet etrafında veya içinde ekili bulunan ve su altında kalan tarımsal arazilerin sudan kurtarılmaya çalışılmasıdır.

Sonuç olarak, devlet bütün uyarılarımıza karşın hem Haspolat’tan bırakılan suyu kontrol altına alamamış, hem de Köprü Göleti’nin denetimini sağlayamamıştır. Hal böyleyken, Gazimağusa Belediyesi olarak sivrisinekle mücadele konusunda hiç olmadığı kadar büyük bir sıkıntıyla karşı karşıyayız. Öngördüğümüz bütçe rakamlarını çok aşmış olmamıza karşın, kentimiz sivrisinek istilası altındadır. Haşere mücadelesinde kullandığımız biyolojik yöntemler, gerek göllere ulaşan atıklar nedeniyle sudaki oksijen miktarının çok düşmesi, gerekse yine buna bağlı olarak metan miktarındaki anormal artış nedeniyle sonuçsuz kalmaktadır. Göllerimizde bulunan balıklar sudaki lağım nedeniyle ölmüş ve çabalarımızda önemli bir sıkıntı oluşmuştur. Tüm bunlara ek olarak Gazimağusa’yı keskin bir lağım kokusu teslim almış bulunmaktadır.

İşte bu gerekçelerle, Gazimağusa Belediyesi olarak Gazimağusa’yı bu felaketin etkilerinden olabildiği ölçüde korumak amacıyla Köprü Göleti’nden şehrimize ulaşan kanalları, hiç istemediğimiz halde, bugün itibarıyla tıkamış bulunmaktayız. Bunu yaparken sorunu çözmediğimizi ama Gazimağusa’yı bu olumsuzluktan, en azından bir süreliğine, koruyabileceğimizin farkındayız. Gazimağusa Belediyesi olarak gerçekçi, yapıcı ve sonuç alıcı her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çizer, kamuoyuna saygılarımı sunarım.

Oktay KAYALP
Belediye Başkanı


      ANASAYFA