Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010] [Oca-Mar2011] [Nis-Haz2011]

 TEMMUZ-EYLÜL 2011 <> HABER ARŞİVİ


 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Yeni Dönem Kayıtlara Başladı (29.09.2011)

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, 2011-2012 dönemi için yeni kayıtlara başladı. Mağusa Gençlik Merkezi(MAGEM) bünyesinde faaliyet gösteren halkdansları yeni dönem için 26 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında MAGEM tesislerinde kayıt kabul ederken, kayıtlar 3 Ekim’den itibaren bir ay boyunca devam edecek.

Minikler, orta, büyük ve yetişkin olmak üzere 4 kategoride faaliyet gösteren topluluk, 6 yaşından 25 yaş üstüne kadar dansçıya sahip. Bu yıl ilk kez 2005 yılı doğumlulardan da kayıt kabul edecek topluluk için ayrıca çalışmaların yapılacağı Atatürk Kültür Merkezi’ne gidilerek de kayıt yapılabilecek.

Büyük bir halkdansları okulu olarak her yıl hem ülke dışında üstlendiği temsiliyet hem de ülkemizdeki çalışmalarıyla saygın bir yer edinen Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, Gazimağusa’nın kültürünün tanıtılmasına katkı koymaya devam ediyor.


Öğrenci Ulaşımı İçin Ücretsiz ve Kaliteli Hizmete Devam (23.09.2011)

Gazimağusa Belediyesi 2000 yılından beridir Mutluyaka ve Tuzla’daki öğrencilere sunduğu ulaşım hizmetini hem kaliteli hem de ücretsiz olarak vermeye devam ediyor. Merkeze uzak yerleşim noktaları olan Mutluyaka ve Tuzla’da ayrımsız tüm öğrencilere ulaşım hizmeti sunmak için organize olan Gazimağusa Belediyesi, bu yıl da öğrencilerin toplu taşımacılığını ücretsiz olarak yapmaya başladı.

“Gazimağusa Belediyesi öğrencilerin Gazimağusa’ya ulaşımının ücretsiz ve kaliteli yapılacağının garantisidir” ilkesiyle devam edilen toplu taşımacılık hizmetinde halen 70 olan öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Kamu bilinciyle taşımacılık hizmeti veren, kâr amacı gütmeyen ve öğrencilerin rahat ve kaliteli ulaşımını sağlamayı hizmet politikası olarak şiar edinen Gazimağusa Belediyesi’nin ulaşım hizmeti halk tarafından da takdirle karşılanıyor. Kent sınırları dahilinde olan Tuzla ve Mutluyaka’dan ilkokul, ortokul ve lise öğrencilerinin taşımacılığı 1 otobüs ve 1 minübüsle yürütülürken, toplu taşımacılık hizmetinin bölgeden gelecek talebe yanıt verebilecek hazırlıkta olduğu belirtildi. Yıllardır ciddiyetle yürütülen öğrenci taşımacılığında, çocukların taşındığının bilinciyle güvenli ulaşımdan ödün verilmeden yapılan toplu taşımacılık hizmetinde son teknoloji ürünü otobüs kullanılıyor.

Sefer sayısı artırılıp kapsamı genişletilen ve yeniden organize edilen toplu taşımacılık hizmet kapsamında; Maraş Bölgesi’nden Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne toplu taşımacılık hizmeti sunuluyor.


Belediye Başkanı Oktay Kayalp Maraş Bölgesi Muhtarlarıyla Bir Araya Geldi (22.09.2011)

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Maraş Bölgesi’nde başlayan su altyapı projesiyle muhtarları bilgilendirdi. Müteahhit firmanın temsilcisinin de hazır bulunduğu toplantıda bölgedeki muhtarlarla bir araya gelen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Maraş’ın bütününde hayata geçireceği 35 km’lik su altyapı projesiyle ilgili detayları paylaştı.

Kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerini kapsayan su altyapı yatırımıyla asbest bazlı su borularının son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirileceğini anlatan Kayalp, proje sonunda bölgeye daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız su sağlanacağını söyledi.

Kayalp, çok geniş alanı kapsayan projenin 2 bölgeye ayrıldığını, 1. bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşeneceğini ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacağını ifade etti.

2. Bölgede yer alan Anadolu, Harika Mahalleleri ile Lala Mustafa Paşa Mahallesi’nde ise 18 bin 940 metre uzunluğunda hat döşeneceğini, 850 hane/parsel bağlantısı yapılacağını, çalışmalarda 110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağını söyledi.

Projenin henüz su hattı olmayan ve kuyu suyu veya tankerle su almak zorunda olan Anadolu ve Harika Mahallelerindeki yeni yerleşim alanlarını da kapsayacak şekilde hazırlandığını söyleyen Kayalp, hem ana şebeke hem de evlere bağlantı çalışmalarında eski hatlardan su sağlanmaya devam edileceğini ve vatandaşların susuz bırakılmayacağını bir kez daha vurguladı.

Halen yapımına devam eden Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi’nin 2012 Nisan ayında tamamlanması öngörülürken, 1 milyon 383 bin TL tutarındaki maliyetin yüzde 70’lik kısmı TC Yardım Heyeti tarafından, yüzde 30’u ise Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.


Gençlik Festivalinin TNK Grubu Konseri Bandabuliya’da Yapılıyor (22.09.2011)

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in bu yıl 2.’sini gerçekleştirdiği Mağusa Gençlik Festivali’nin finalini yapacak TNK Grubu yarın saat 21:00’da Bandabuliya’da sahneye çıkıyor. Daha önce Salamis Antik Tiyatro’da yapılacağı duyurulan TNK konseri hava koşullarının kötü olması ihtimaline karşı kapalı mekan olan Bandabuliya’ya alındı.

Kıbrıs’ın yerel yönetim tarihinde bir ilk olarak Gazimağusa Belediyesi’nde hizmete sunulan MAGEM, Türkiye’nin sevilen rock gruplarından TNK ile gençleri görkemli bir organizasyonla buluşturacak. TNK konserinden elde edilecek gelir Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, SOS Çocuk Köyü, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Vakfı’na bağışlayacak.

Bu anlamda festival kapsamında Boğaz Hayvan Barınağı yararına yerli gruplar konseri yapan MAGEM, TNK konseriyle elde edilecek geliri de Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, SOS Çocuk Köyü, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Vakfı’na bağışlayacak.


2. Mağusa Gençlik Festivali’nde Sokak Basketbolu Yapıldı (19.09.2011)

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in bu yıl 5 Eylül-23 Eylül tarihleri arasında 2.’sini düzenlediği Mağusa Gençlik Festivali kapsamında sokak basketbolu yapıldı. MAGEM etkinliği olarak ilk kez düzenlenen turnuvaya  100’ü aşkın sporcu katıldı. 16 Eylül’de ilk tur maçları, 17 Eylül’de çeyrek final, yarı final ve final karşılaşmalarının yapıldığı turnuvada, ödül töreni de düzenlenerek dereceye girenlere ödülleri verildi.

 

Bunun yanında, 17 Eylül’de saat 10:00’da başlayıp akşam 22:30 kadar süren Bilardo Turnuvası da yapıldı. Magem Bilardo Salonu’nda Çiftli 8 Top Bilardo Turnuvası’na katılan 26 bilardocu kıyasıya yarıştı.

 

MAGEM Bilardo Turnuvası 1.2. ve 3.’sü şöyle:

1)Mustafa İnce-Mehmet Şanlısoy

2)Berk Mehmetçik-Mehmetali Sözgen

3)Rüstem Aygünlü-Emir Konuklu

 

Basketbol Maçlarının Sonuçları:

 

Magem Streetball Büyük Erkekler

Birinci Sick Team

İkinci Famagusta Lakers

Magem Streetball Genç Erkekler

Birinci DAÜ1

İkinci magem

Magem Streetball Küçük Erkekler

Birinci Magem Mavi

İkinci Magem Turuncu

Magem streetball minik erkekler

Birinci Magem Turuncu

İkinci Magem Mavi

 

Festivalin Finali Teneke Konseriyle yapılıyor

23 Eylül’de Salamis Antik Tiyatro’da saat 21:00’da Türkiye’nin sevilen rock gruplarından Teneke’nin konseri yer alacak. Konserin tüm geliri Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, SOS Çocuk Köyü, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar Vakfı’na bağışlanacak.

 


 

Hijyenik ve Sağlıklı Şartlarda Eğitim İçin Yoğun Çalışma (15.09.2011)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tüm okulları kapsayan genel temizlik ve sağlık çalışması yapıyor. Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde okulların genel durumuyla ilgili uygulamasını bu yıl da sürdüren Gazimağusa Belediyesi, öğrencilerin 2011-2012 öğretim yılına gerektiği biçimde başlamalarını hedefliyor.

Eğitime hijyenik ortamlarda başlanması için Temizlik ve Sağlık Birimlerinin koordineli çalışmasıyla tüm okullar baştan sona pırıl pırıl bir hale getiriliyor. Temizlik Birimi’nin yürüttüğü çalışmalarda okullarda ot temizliği yapılırken, öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumlara fırsat vermemek adına okullar baştan sona kontrol edilerek yabancı maddelerden arındırılıyor. Yaz tatili boyunca hijyenik koşullar açısından ortaya çıkan aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla Sağlık Birimi’nin yürüttüğü ilaçlama faaliyetiyle haşereye ve zararlılara karşı önlem alınıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni eğitim döneminde okullarda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için tüm olasılıkların düşünülerek hareket edildiğini ve bu yönde titizlikle faaliyet sürdürdüklerini belirtti. Kayalp, eğitim kurumlarına sorumluluk bilinciyle yaklaştıklarını ifade ederek, belediyenin eğitim kurumlarına katkısının yeni öğretim yılı öncesinde yaptıklarıyla sınırlı kalmadığını, okulların hem altyapı hem de diğer ihtiyaçların karşılanması için de önemli görevler üstlendiklerini aktardı.


2. Mağusa Gençlik Festivali’nde Dirty Beat, Fikri Karayel ve Frekans Konserleri Yapıldı  (14,09.2011)

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in bu yıl 5 Eylül-23 Eylül tarihleri arasında 2.’sini düzenlediği Mağusa Gençlik Festivali, dün akşam Kıbrıslı sanatçılardan oluşan konser gecesiyle eğlenceli saatler yaşattı. Salamis Antik Tiyatro’da yapılan Dirty Beat, Frekans ve Fikri Karayel konseri için satılan toplam 650 biletten gelen 6 bin 500 TL’lik gelirin tamamı Boğaz Hayvan Barınağı’na bağışlandı. Kuruluşundan bugüne geçen 3.5 yıllık sürede 32 branşta faaliyet göstererek ülke yararına sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda birçok çalışmalarda bulunan MAGEM, 2. Mağusa Gençlik Festivali’nde hem eğlenceyi hem de toplumsal faydayı bir arada sunan etkinlilerden birini daha gerçekleştirdi.

Boğaz Barınağı Yönetim Kurulu Üyesi Simge Okburan gecede yaptığı konuşmada, MAGEM’in 2.’sini düzenlediği konserin tüm gelirininin barınağa bağışlanacak olmasından duydukları mutluluğu ifade ederek, 2. Gençlik Festivali’nin yapılmasında dolayı Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür etti. Okburan, imkânsızlıklar ve maddi sıkıntılarla boğuştuklardı bir dönemde yapılan etkinliğin çok önemli bir amaca hizmet ettiğini kaydetti.

Okburan, 2005 yılından beri faaliyet gösteren ve tamamen gönüllülerin maddi manevi katkıları ile ayakta durabilen Boğaz Hayvan Barınağı’nın tek amacının sokak hayvanlarına sığınabilecekleri bir yuva sağlamak olduğunu, ancak gün geçtikte ağırlaşan yükün barınak gönüllülerinin kaldıramayacağı duruma geldiğini söyledi. Yasal eksikliklerden kaynaklanan sıkıntılar ve devletin havyan hakları konusunda hiçbir şey yapmamasının sorunları daha da büyüttüğüne dikkat çeken Okburan, “Hiçbir devlet otoritesinden yardım almayan bir dernek olarak maddi sıkıntıları düzenlediğimiz kermesler, aktiviteler ve bağış makbuzları ile gidermeye çalışsak da bakmakla yükümlü olduğumuz 80’den fazla köpeğimizin aylık mama, ilaç ve bakımları çoğu zaman bütçemizi fazlasıyla aşmaktadır.” dedi.

Maddi sıkıntıların belimizi büktüğü ve çaresiz kaldığımız bu günlerde MAGEM’in verdiği desteğin çok anlamlı olduğunu, MAGEM’in örnek alınması gerek bir kuruluş olduğunu belirterek, konser gelirinin barınağa bağışlanacak olmasının omuzlarındaki yükü bir nebze de olsa hafifleteceğini ifade etti.

Boğaz Barınağı Yönetim Kurulu Üyesi Fayka Güresun Özer, MAGEM Başkanı Engin Erçelik’e katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Festival Etkinlikleri
14 Eylül’de saat 17:00 ile 21:00 saatleri arasında Magem Tesisi’nde Raku Seramik Pişirme Sanatı Gecesi, 15 Eylül’de saat 19:00’da karma sergi ve Eğlence Gecesi, 16-17 Eylül’de Magem’de 18:00’de Sokak Basketbolu Turnuvası, 17 Eylül’de Magem’de Bilardo Turnuvası, 18 Eylül’de Bisiklet Gezisi, 18-22 Eylül tarihleri arasında İzmir Konak Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi, Magem Bayan Futbol takımları arasında Halı saha Turnuvası, 23 Eylül’de Salamis Antik Tiyatro’da saat 21:00’da Teneke Grubu’nun konseri yer alacak.


Elektrik ve Telefon Rögar Kapakları İlgili Dairelerin Sorumluluğundadır  (13,09.2011)

Gazimağusa’nın pek çok noktasında bulunan telefon ve elektrik rögarlarının gerek korunması gerekse de idamesi konusunda ciddi sıkıntılar yaşanmaktadır.

Kentte yaşayan vatandaşlarımız uzun süre açık kalan ve tehlike arzeden rögar kapaklarının tekrar yerine konması taleplerini Gazimağusa Belediyesi’ne yapmaktadır. Elektrik Kurumu ve Telefon Dairesi’nin sorumluluğunda olan rögar kapaklarıyla ilgili yasal otorite olmadığı halde, Gazimağusa Belediyesi yoğun olarak şikayetlerin adresi olarak görülmektedir.

Özellikle kaldırım üzerinde bulunan rögar kapaklarının açık olması ve herhangi bir uyarıcı levhanın bulunmaması, yaya ulaşımını olumsuz etkilemekte ve kazalara açık bir durum arz etmektedir. Yayalar için tehlike oluşturan acil durumlarda, Gazimağusa Belediyesi olarak müdahelede bulunsak da, sorunun çözüm adresi Elektrik ve Telefon Daireleridir. Elektrik ve telefon daireleri, insanların güvenliğini tehlikeye atacak şekilde açık haldeki logarlarla ilgili yasal görevini en kısa zamanda yerine getirmelidir.

Rögar kapaklarının açık olmasının sebebinin hırsızlık olduğu kanısındayız. Ya başka yerlerde yeniden kullanılmak üzere, ya da hurda olarak satılmak amacıyla çalındığını düşündüğümüz rögar kapaklarının yerlerine yenilerinin konması adı geçen dairelerinin göreviyken, emniyet güçlerinin de bu duruma olanak tanımayacak şekilde önleyici tedbirleri alması gerekmektedir.


Maraş Bölgesi Su Altyapı Projesinin İmzaları Atıldı  (11,09.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin Maraş Bölgesi’nin bütününde hayata geçireceği 35 km’lik dev su altyapı projesiyle ilgili imza töreni Belediyenin Amfi Salonu’nda gerçekleştirildi. Kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerini kapsayan su altyapı yatırımının imza töreninde Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve projenin üstenici firması Ahed Construction LTD Direktörü Erdoğan Bekiroğlu projeyle ilgili sözleşmeye imza attılar. Projenin Müşavir Kontrol Mühendisi olarak Yrd. Doc. Dr. Mustafa Ergil ve Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Amiri Naci Taşeli’nin de sözleşmeye imza koyduğu törende, TC Yardım Heyeti adına Prof. Hikmet Aybar da hazır bulundu.

Maraş Bölgesi’nde asbest bazlı su borularının büyük kısımının yenileyeceği Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi Eylül ayının ortasından başlayarak 170 günlük sürede tamamlanması öngörülüyor. Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin asbest bazlı borularını, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesi hedefleniyor. Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi tamamlandığında suyun daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız ulaştırılması sağlanmış olacak.

1 milyon 383 bin TL’ye mal olacak projenin finansmanının büyük bir kısmı TC Yardım Heyeti tarafından geriye kalan kısmı da Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.

35 km uzunluğunda su şebekesi döşeneceği için çok geniş alanı kapsayan proje 2 bölgeye ayrıldı. 1. Bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat’ın bir kısmı ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşenecek. Mevcut asbest su borularının iptal edilerek yeni Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE-100) su hatlarının döşenmesi ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacak. 2. Bölgede yer alan Anadolu ve Harika Mahallelerinin tamamı ile Lala Mustafa Paşa Mahallelerinin bir kısmında ise 18 bin 940 metre uzunluğunda hat döşenecek. 2. Bölge’de de asbest su boruları Yüksek Yoğunluklu Polietilen borularla değiştirebilecek ve 850 hane/parsel bağlantısı yapılacak. 110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağı çalışmalarda, boru döşeme, mevcut şebeke bağlantı, hane bağlantıları yapılacak. Ayrıca şebeke, henüz su hattı olmayan ve kuyu suyu veya tankerle su almak zorunda olan Anadolu ve Harika mahallelerindeki yeni yerleşimleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, son yıllarda gerçekleştirdikleri su altyapı yatırımlarında önemli bir projeyi daha hayata geçireceklerini, 35 km uzunluğunda su şebekesi inşa edecekleri Maraş Bölgesi’nde vatandaşlara suyu hem daha sağlıklı hem kayıpsız ve hem de daha basınçlı ulaştıracaklarını söyledi.

Halen devam eden su şebeke projelerine Maraş Bölgesi’ndeki proje de eklendiğinde kent genelinde asbest boru değişiminin yüzde 92’ye ulaşacağını söyleyen Kayalp, kentin bütününün asbest hatlarının değişimi hedefine artık çok yakın olduklarını kaydetti. Yeni şebekenin inşa edileceği süreç boyunca eski hatlardan su sağlanmaya devam edileceğine ve vatandaşların susuz bırakılmayacağına bir kez daha vurgu yapan Kayalp, evlerin ana şebekeye bağlantı çalışmalarının da aynı hassasiyetle yapılacağını belirtti.


MAGEM Boğaz Hayvan Barınağı Halka Konsere Katılma Çağrısı Yaptı  (11,09.2011)

  • 2. Mağusa Gençlik Festivali Dirty Beat, Fikri Karayel Ve Frekans Konserleriyle Devam Ediyor

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in bu yıl 5 Eylül-23 Eylül tarihleri arasında 2.’sini düzenlediği Mağusa Gençlik Festivali, Kıbrıslı sanatçılardan oluşan konser gecesiyle devam ediyor. Gelirinin bütünü İskele Hayvan Barınağı’na bağışlanacak Dirty Beat, Frekans ve Fikri Karayel konserleri 13 Eylül Salı akşamı Salamis Antik Tiyatro’da saat 20.00’da yapılacak. Boğaz Barınağı Yönetim Kurulu bugün MAGEM aracılığıyla kamuoyuna yaptığı açıklamada, imkânsızlıklar ve maddi sıkıntılarla boğuştuklardı bir dönemde yapılacak etkinliğin çok önemli bir amaca hizmet edeceğini kaydederek, geceye tüm halkımızın katılarak destek vermesi çağrısında bulundu.

Kuruluşundan bugüne geçen 3.5 yıllık sürede 32 branşta faaliyet göstererek 1380 kişilik bir aileye sahip olan ve ülke yararına sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda birçok çalışmalarda bulunan MAGEM, 2. Mağusa Gençlik Festivali’nde hem eğlence hem de toplumsal faydayı bir arada sağlayan etkinliler yapıyor.

Boğaz Barınağı Yönetim Kurulu, yaptığı basın açıklamasında, 2005 yılından beri faaliyet gösteren ve tamamen gönüllülerin maddi manevi katkıları ile ayakta durabilen Boğaz Hayvan Barınağı’nın tek amacının sokak hayvanlarına sığınabilecekleri bir yuva sağlamak olduğunu, ancak gün geçtikte ağırlaşan yükün barınak gönüllülerinin kaldıramayacağı duruma geldiğini, hayvan haklarını devlet otoritesi ve yasalarla değil, hayvan severlerin maddi ve manevi destekleriyle korumaya çalıştıkları belirtildi.

Yasal eksikliklerden kaynaklanan sıkıntılar ve devletin havyan hakları konusunda hiçbir şey yapmamasının sorunları daha da büyüttüğü dikkat çekilen açıklamada, “Hiçbir devlet otoritesinden yardım almayan bir dernek olarak maddi sıkıntıları düzenlediğimiz kermesler, aktiviteler ve bağış makbuzları ile gidermeye çalışsak da bakmakla yükümlü olduğumuz 80’den fazla köpeğimizin aylık mama, ilaç ve bakımları çoğu zaman bütçemizi fazlasıyla aşmaktadır.” denildi.

“Maddi sıkıntıların belimizi büktüğü ve çaresiz kaldığımız bu günlerde MAGEM’in önemli bir amaca hizmet ettiği bu güzel organizasyona tüm halkımızın destek vermesini bekliyoruz.” diye kaydedilen açıklamada, yarınlara duyarlı gençler yetiştiren MAGEM’in örnek alınması gerek bir kuruluş olduğunu, konser gelirinin barınağa bağışlanacak olmasının omuzlarındaki yükü hafifleteceği ifade edildi.

Festival Etkinlikleri

14 Eylül’de saat 17:00 ile 21:00 saatleri arasında Magem Tesisi’nde Raku Seramik Pişirme Sanatı Gecesi, 15 Eylül’de saat 19:00’da karma sergi ve Eğlence Gecesi, 16-17 Eylül’de Magem’de 18:00’de Sokak Basketbolu Turnuvası, 17 Eylül’de Magem’de Bilardo Turnuvası, 18 Eylül’de Bisiklet Gezisi, 18-22 Eylül tarihleri arasında İzmir Konak Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi, Magem Bayan Futbol takımları arasında Halı saha Turnuvası, 23 Eylül’de Salamis Antik Tiyatro’da saat 21:00’da Teneke Grubu’nun konseri yer alacak.


MAGEM’in 2. Mağusa Gençlik Festivali Başladı  (06,09.2011)

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde kurulan ve gençlerin özerk yönetiminde sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in 2.’sini gerçekleştireceği Mağusa Gençlik Festivali’nin programı dün akşam düzenlenen kokteyl ile basına açıklandı. Bu yıl, 5 Eylül-23 Eylül tarihleri arasında birbirinden kaliteli organizasyon ve etkinlikleri gençlerle buluşturacak 2. Gençlik Festivali’nin tanıtım kokteyli yoğun katılımla yapıldı. Etkinlikte, MAGEM’e katkı koyan eğitmen ve oyunculara onur belgesi de takdim edildi.

Ülkemizde bir ilk olarak hayata geçireceği ” Uluslararası Gençlik Ödülü “The Duke of Edinburgh’s Award” ile gençlere hem kişisel gelişim hem de topluma entegre olma imkanı sunacak MAGEM, 2. Mağusa Gençlik Festivali ile gençleri zengin bir içerikle bir araya getiriyor.

Festival kapsamında 7 Eylül’de saat 20:00’da MAGEM Terası’nda Cemal Yıldırım’la söyleşi etkinliği, 8 Eylül Perşembe saat 20:00’da Magem Tesisi’nde “Tiyatro ve Sinema Gecesi” etkinliğinde “Berduş” isimli tiyatro gösterisi ve ardından da “Baraka” belgeselinin gösterimi, 10-11 Eylül tarihlerinde Glapsides Plajında Plaj Voleybol Turnuvası, 13 Eylül’de saat 20:00’da Salamis Antik Tiyatro’da geliri İskele Hayvan Barınağı’na bağışlanacak yerli gruplar konseri, 14 Eylül’de saat 17:00 ile 21:00 saatleri arasında Magem Tesisi’nde Raku Gecesi, 15 Eylül’de saat 19:00’da karma sergi ve 20:00’da Eğlence Gecesi, 16-17 Eylül’de Magem’de 18:00’de Sokak Basketbolu Turnuvası, 17 Eylül’de gün boyu Magem’de Bilardo Turnuvası, 18 Eylül’de Bisiklet Gezisi, 18-22 Eylül tarihleri arasında İzmir Konak Belediyesi, Bursa Nilüfer Belediyesi, Magem Bayan Futbol takımları arasında Halı saha Turnuvası, 23 Eylül’de Salamis Antik Tiyatro’da saat 21:00’da Teneke Grubu’nun konseri yer alacak. Etkinlikte salsa, tango, kangoo Jumps, Bilardo, santranç, GO Oyunu, Okçuluk, Basketbol, Seramik, Aerobik, Bayan Futbol, Bisiklet Duke of Edinburg’s Projesi ve Voleybol branşlarının eğitmenlerine, oyuncularına ve katkı koyanlara onur belgesi verildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın yerel yönetim tarihinde bir ilk olarak hizmete sundukları MAGEM’de gençlerin kendi yönetimlerini oluşturduğunu, projenin gençlerin yeteneklerinin ve kişiliklerinin geliştirilmesinde önemli rol oynadığını, MAGEM’in kısa zamanda büyümesinin genç yöneticilerin büyük çabalarıyla olduğunu, gençlere ve kendilerine güvenerek çocuklarını buraya emanet eden ailelelerin güveninin de merkezin gelişmesinde çok önemli bir faktör olduğunu söyledi. Kayalp, MAGEM’i kentin diğer noktalarına da yaymak için insana yatırım yapmaya devam edeceğini, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutulması ve toplumun geleceğinde güçlü bireyler olmasında sivil organizasyonlara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in Başkanı Engin Erçelik konuşmasında, MAGEM’in kuruluşundan bugüne geçen 3.5 yıllık sürede 32 branşta faaliyet göstererek 1380 kişilik çok büyük bir aileye sahip olmayı başardığını, ülke yararına sportif, sanatsal, kültürel, sosyal alanlarda tanıtıcı, eğitici birçok çalışmalarda bulunduğunu söyledi. 2008 yılında Uluslararası Gençlik Ödülü’nü gündemine alan MAGEM’in yoğun çalışmalar sonucunda 2011 yılı Haziran ayında “bağımsız operatör” sıfatını alarak uluslararası bir proje olan “The Duke Edinburg’s Award” ödülünü ülkemizde uygulamaya başlayarak uluslararasında da iddialı bir duruma geldiğini ifade etti. Erçelik, festivalde Magem’in 19 günde spor, kültür-sanat, müzik ve eğlence içerikli 14 etkinliğin yapılacağını, düzenlenen 2 konserin tüm gelirlerinin Kıbrıs Türk Eğitim Vakfı, SOS Çocuk Köyü, Kemal saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve İskeleBoğaz hayvan Barınağına bağışlanacağını belirtti.


Maraş Bölgesi’ndeki Su Altyapı Preojesinin İnşasına Başlanıyor  (1.09.2011)

Gazimağusa Belediyesi, ihale süreci tamamlanan Maraş Bölgesi’ndeki su altyapı projesinin inşasına önümüzdeki günlerde başlıyor. Kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerini kapsayan yaklaşık 35 km’lik dev su altyapı yatırımı gerçekleştirmeye hazırlanan Gazimağusa Belediyesi, son 5 yıldır kentte sürdürdüğü asbest boruların değişimini Maraş Bölgesi’yle birlikte yüzde 92’ye çıkarmış olacak.

Gazimağusa’da su altyapısına yatırım yapmaya devam eden Gazimağusa Belediyesi, Maraş Bölgesi’nde asbest bazlı su borularının büyük kısımının yenileyeceği Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi’ni Eylül ayından itibaren 6 aylık inşaat süresinde tamamlamayı öngörüyor. Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin asbest bazlı borularını, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesinin hedeflendiği projelerden biri olan Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi ile suyun daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız ulaştırılması sağlanacak.

35 km uzunluğunda su şebekesi döşeneceği için çok geniş alanı kapsayan proje 2 bölgeye ayrıldı. 1. Bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat’ın bir kısmı ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşenecek. Mevcut asbest su borularının iptal edilerek yeni Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE-100) su hatlarının döşenmesi ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacak. 2. Bölgede yer alan Anadolu ve Harika Mahallelerinin tamamı ile Lala Mustafa Paşa Mahallelerinin bir kısmında ise 18 bin 940 metre uzunluğunda hat döşenecek. 2. Bölge’de de asbest su boruları Yüksek Yoğunluklu Polietilen borularla değiştirebilecek ve 850 hane/parsel bağlantısı yapılacak.

110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağı çalışmalarda, boru döşeme, mevcut şebeke bağlantı, hane bağlantıları yapılacak. Ayrıca şebeke, henüz su hattı olmayan ve kuyu suyu veya tankerle su almak zorunda olan Anadolu ve Harika mahallelerindeki yeni yerleşimleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

Projenin finansmanı TC Yardım Heyetinin katkıları ve Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin su altyapısının güçlendirilmesi için son yıllarda gerçekleştirdikleri büyük projelerden sonra bu alanda yine önemli bir yatırım yapmaya hazırlandıklarını ifade ederek, 35 km uzunluğunda su şebekesi inşa edecekleri Maraş Bölgesi’nde vatandaşlara suyu hem daha sağlıklı hem kayıpsız ve hem de daha basınçlı ulaştıracaklarını söyledi. Sağlıklı ve etkin dağıtımla birlikte su kaybının en aza indirilmesi hedefinde yüksek yoğunluklu polietilen borular kullandıklarını belirten Kayalp, Maraş Bölgesi’ndeki projeyle birlikte kent genelinde asbest boru değişiminin yüzde 92’ye ulaşacağını söyledi. Halen kanalizasyonla birlikte devam eden 50 km’lik su şebeke hattı, suriçindeki 10 km’lik su şebeke hattı ve Maraş Bölgesi’ndeki 35 km’lik su şebeke hattı tamamlandığında kentin bütününün asbest hatlarının değişimi hedefine çok yaklaşacaklarını ve toplamda yüzde 92’lik bir ilerleme kaydedileceğini söyledi. Yeni şebekenin inşa edileceği süreç boyunca eski hatlardan su sağlanmaya devam edileceğini ve vatandaşların susuz bırakılmayacağını kaydeden Kayalp, suyla ilgili aynı hassasiyet evlerin şebekeye bağlantıları yapılırken de gösterilerek, çalışmaları mümkün olan en hızlı bir şekilde yapılacağını söyledi.


Mağusa Suriçi Panayırla Renkleniyor  (29.08.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Suriçi Panayırı Bayramın 1. Günü olan 30 Ağustos Salı günü (yarın) başlıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin çekim merkezi yaratılması amacıyla özel önem gösterdiği tarihi Canbulat Yolu’na kurulacak Panayır, yarından başlayarak 11 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Desdemona Parkı çevresi ve Canbulat yolu üzerinde yer alacak panayır alanı, her yıl olduğu gibi bu arteri daha da renkli yapacak. Çocuk oyun araçları, yiyecek-içecek standları ve oturma yerlerinin kurulacağı alanda, Gazimağusalılar serin yaz akşamlarını keyifle geçirebilecek. Bunun yanında, geçmişte olduğu gibi eğlenceli etkinlikleri ve insanları bir araya getiren ortamıyla panayır kültürü yaşanmaya devam edecek.

Panayır alanının kurulduğu Canbulat yolunun akşam 19.00’dan sonra trafiğe kapalı olacağı için sürücülerden bu güzergâhı kullanmamaları çağrısında bulunan belediye yetkilileri, panayır yoğunluğundan doğacak park yeri ihtiyacının sur içinde bulunan park yerleriyle yeterince karşılanacağını belirttiler.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, geçmişten bugüne gelen önemli kültürel değerlerimizden olan panayır etkinliğini hem geleneksel özelliğiyle hem de insanları bir araya getirmesi açısından her yıl tekrarladıklarını belirtti.

Kayalp, vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için bu tür etkinliklere önem vermeyi sürdüreceklerini, panayırla Kıbrıs Türkünün kültüründe önemli bir yere sahip bir geleneği sürdürmeyi amaçladıklarını ve Gazimağusa’nın bu çok eski geleneğini yaşatmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.


MAGEM, Uluslararası Gençlik Ödülü'nü KKTC’de uyguluyor: “The Duke of Edinburgh’s Award”  (25.08.2011)

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Uluslararası Gençlik Ödülü – The Duke of Edinburgh’s Award ödülünü “Bağımsız Operatör” sıfatıyla KKTC’de uygulamaya başladı.

Gazimağusa Belediyesi ile MAGEM bugün Lefkoşa Golden Tulip Otel’de düzenlediği basın toplantısında, uluslararası gençlik ödülü “The Duke of Edinburgh’s Award” hakkında bilgi verdi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, toplantıda yaptığı konuşmada, MAGEM’in, ülke açısından çok stratejik değere sahip bir projeyi hayata geçireceğini belirterek, tebrik etti.

MAGEM, kuruluş amacı ve özelliklerini de anlatan Kayalp, ülkedeki yerel yönetime yapılan en stratejik ve önemli katkılardan biri olan merkezin, gençlerin alkol, uyuşturucu ve diğer kötü alışkanlıklardan uzak durmasını ve enerjilerini doğru yerlerde harcamasını sağlayan, kendi kararlarını kendilerinin verdiği bir ortam sunduğunu söyledi.

MAGEM Başkanı Engin Erçelik de “The Duke of Edingburgh’s Award” hakkında bilgi verdiği konuşmasında, 202 ülkede 7 milyonu aşkın gencin parçası olduğu ödülün modern dünyanın değişen şartlarına ve gençlerin ihtiyaçlarına göre güncellenerek, değiştirildiğini söyledi.

Ödül programının, 14-25 yaşlarındaki tüm gençlerin katılabileceği bir kişisel gelişim süreci olduğunu kaydeden Erçelik, gençlerin hem bireysel gelişimlerine katkıda bulunacak, hem de topluma yararlı olabilecekleri çeşitli faaliyetlere katılabileceğini belirtti.

Erçelik, “Programın amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmak, yarınlara daha güçlü bireyler olarak yetişmelerini sağlamak, birlikte hareket edebilmenin önemini vurgulamak,ve genç oldukları için onlara değer verildiğinin altını çizmektir” dedi.

Engin Erçelik, aktiviteleri tamamlayan katılımcıların, düzenlenecek ödül töreninde uluslararası geçerliliği olan sertifika almaya hak kazanacağını ve özellikle yurtdışında okumak isteyen öğrenciler için avantaj sağlayacağını belirtti.

Erçelik, şöyle devam etti: “Yurt dışı eğitim başvuru sırasında sağlayacağı avantaj yanında, gençler kimseyle yarışmak zorunda olmadan yeni çevre edinerek sosyalleşebilecek ve böylece zararlı alışkanlıklardan uzak durabilecektir. Ambargolar ve izolasyonlardan kaynaklanan sıkıntılara ve uluslararası hukukun yol açtığı tüm zorluklara karşın, kurum olarak tanınmanın ve böylesine önemli bir projeyi ülkemizde gerçekleştirmenin gururunu yaşamaktayız”

MAGEM Proje Koordinatörü Simge Okburan ise konuşmasında, ödülün tarihçesi, ödül program ve MAGEM’in ödül programına katılım süreci hakkında bilgi verdi.

Okburan, Uluslar arası Gençlik Ödülü’nün ilk olarak 1956’da Birleşik Krallık’ta “The Duke of Edinburgh’s Award” adıyla uygulanmaya başlandığını söyledi. Okburan, amacı gençlerin, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileriyle donatmak olan programa katılan gençler, program kapsamındaki faaliyetlerden seçtiklerini hayata geçirdiğini ve gösterdikleri gelişim ve azimle esas alınarak ödüllendirildiğini belirtti.

Katılımın tamamıyle gönüllülük esasına dayandığını kaydeden Okburan, ödül programının “Bronz”, “Gümüş” ve “Altın” olmak üzere 3 kategoriden oluştuğunu ve her kategoride “Beceri Geliştirme”, “Macera ve Keşif”, “Toplumsal Hizmet” ve “Fiziksel Gelişim” olmak üzere 4 faaliyet alanı olduğunu söyledi.

Okburan, KKTC’nin Uluslar arası Gençlik Ödülü The Duke of Edinburgh’s Award ile 2011’de tanıştığına işaret ederek, MAGEM’in, “Bağımsız Operatör” sıfatıyla ödülün ilk uygulayıcı olduğunu belirtti.

Ödül programının, yurt dışında öğrenim görmek isteyen öğrenciler için kolaylık sağlayacağını kaydeden Okburan, “Yurt dışında lisans ve ön lisans eğitim görmek isteyen gençler, International Award For Young People ödülü ile başvuru sırasında 1 adım önde olacak” dedi.


Gazimağusa’ya 2 Gün Süreyle Su Verilemeyecek  (2.08.2011)

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt hattı üzerindeki tamirat çalışmaları nedeniyle kente 2 gün süreyle su verilemeyecek. Devlet Su İşleri’nin Serhatköy’de başlattığı boru yenileme çalışması nedeniyle Gazimağusa’ya gelen su bu akşam (Salı) kesilerek Perşembe’den itibaren verilmeye başlanacağı bildirildi.

Suyun bölgelere dağıtım programında pazartesine kadar aksamalar yaşanabileceğini bildiren Su İşleri Yetkilileri, sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulundu. Yetkililer, acil durum tedbiri uygulaması başlatarak, belediyenin denizden su arıtma tesisinden bölgelere dönüşümlü olarak su vereceklerini bildirdi.

Elde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının en az düzeyde hissedilmesi için belediyenin su arıtma tesisi ve lokal kuyular gibi yerel kaynakların kullanılmaya başladığı belirtildi.

Devlet Su İşleri’nin yürüttüğü tamirat çalışmalarında, sürenin uzaması ihtimaline karşı vatandaşları su kullanımında ihtiyatlı davranmaya çağıran Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, arızadan dolayı aksayan su dağıtımının normale dönmesine kadar su tasarrufunun elden bırakılmaması çağrısı yaptı.


Belediyemizden Maraş Bölgesi’ne Su Altyapı Atağı  (1.08.2011)

Kentin Su Şebekesi Yüzde 92 Oranında Tamam Gazimağusa Belediyesi’nden Maraş Bölgesi’ne Su Altyapı Atağı

 

Gazimağusa Belediyesi, kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerini kapsayan yaklaşık 35 km’lik dev su altyapı yatırımı gerçekleştiriyor. Gazimağusa Belediyesi’nin son 5 yıldır sürdürdüğü asbest boruların değişimi Maraş Bölgesi’yle birlikte kentin yüzde 92’sini kapsamış olacak.

Gazimağusa’da su altyapısına yatırım yapmaya devam eden Gazimağusa Belediyesi, Maraş Bölgesi’nde asbest bazlı su borularının büyük kısımının yenileyeceği Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi’nin ihalesine çıktı. Projenin yüklenici firmasını belirlemek için açılan ihaleye 18 Ağustos Perşembe günü saat 16.00’a kadar teklif verilebilecek. Projenin Ağustos ortasında başlayarak 6 aylık inşaat süresinde tamamlanması öngörülüyor. Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin asbest bazlı borularını, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesinin hedeflendiği projelerden biri olan Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi ile suyun daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız ulaştırılması sağlanacak.

35 km uzunluğunda su şebekesi döşeneceği için çok geniş alanı kapsayan proje 2 bölgeye ayrıldı. 1. Bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat’ın bir kısmı ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşenecek. Mevcut asbest su borularının iptal edilerek yeni Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE-100) su hatlarının döşenmesi ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacak. 2. Bölgede yer alan Anadolu ve Harika Mahallelerinin tamamı ile Lala Mustafa Paşa Mahallelerinin bir kısmında ise 18 bin 940 metre uzunluğunda hat döşenecek. 2. Bölge’de de asbest su boruları Yüksek Yoğunluklu Polietilen borularla değiştirebilecek ve 850 hane/parsel bağlantısı yapılacak.

110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağı çalışmalarda, boru döşeme, mevcut şebeke bağlantı, hane bağlantıları yapılacak. Ayrıca şebeke, henüz su hattı olmayan ve kuyu suyu veya tankerle su almak zorunda olan Anadolu ve Harika mahallelerindeki yeni yerleşimleri kapsayacak şekilde genişletilecek.

Projenin 1 milyon TL 118 bin TL’lik maliyetinin büyük bir kısmı TC Yardım Heyeti tarafından karşılanırken, bir kısmı da Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacak.

Kayalp: “Proje sonunda asbest hatların değişimi hedefinde yüzde 92’lik ilerleme kaydedilmiş olacak”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin altyapısının güçlendirilmesi için son yıllarda gerçekleştirdikleri büyük projelerden sonra bu alanda yine önemli bir yatırım yapmaya hazırlandıklarını ifade ederek, 35 km uzunluğunda su şebekesi inşa edecekleri Maraş Bölgesi’nde vatandaşlara suyu hem daha sağlıklı hem kayıpsız ve hem de daha basınçlı ulaştıracaklarını söyledi.

Sağlıklı ve etkin dağıtımla birlikte su kaybının en aza indirilmesi hedefinde yüksek yoğunluklu polietilen borular kullandıklarını belirten Kayalp, amaçlarının Gazimağusa’da su sorununu en aza indirgemek olduğunu kaydetti. Yürütülün çalışmalarda dağıtımdaki verimliliği üst düzeye çekmenin amaçlanmasının yanı sıra, eski boruların değiştirilmesinin de insan sağlığı açısından önemine dikkat çekti. Kayalp, Maraş Bölgesi’ndeki projeyle birlikte kent genelinde asbest boru değişimin yüzde 92’ye ulaşacağını söyledi. Halen kanalizasyonla birlikte devam eden 50 km’lik su şebeke hattı, suriçindeki 10 km’lik su şebeke hattı ve Maraş Bölgesi’ndeki 35 km’lik su şebeke hattı tamamlandığında kentin bütününün asbest hatlarının değişimi hedefine çok yaklaşacaklarını ve toplamda yüzde 92’lik bir ilerleme kaydedileceğini söyledi.

Yeni şebekenin inşa edileceği süreç boyunca eski hatlardan su sağlanmaya devam edileceğini ve vatandaşların susuz bırakılmayacağını kaydeden Kayalp, suyla ilgili aynı hassasiyet evlerin şebekeye bağlantıları yapılırken de gösterilerek, çalışmaları mümkün olan en hızlı bir şekilde yapılacağını söyledi.

Kayalp, projenin gerçekleşmesinde 1 milyon TL’lik finansal destek sağlayan TC Yardım Heyeti’ne teşekkür etti.


Glapsides'te Yüzlerce Kefal Öldü (28.07.2011-G.KIBRIS)

Aşırı sıcak sonucu oluşan tuzlanmaya dayanamadılarAşırı sıcaklar, Gazimağusa’da denizle bağlantısı kuruyan kanal içerisinde sıkışıp kalan yüzlerce balık ve yengecin ölümüne neden oldu.

Glapsides Halk Plajı yanındaki kanallarda yaşayan yüzlerce kefal türü balık ve yengeç, dün oksijensizlik ve aşırı sıcak nedeniyle oluşan tuzlanma sonucunda öldü.

Gazimağusa Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı Temel Sağlık Hizmetleri ekiplerinin olay yerinde yaptığı inceleme sonrasında ölü balıklar toplandı ve kanallardaki su akışı yeniden sağlandı.

Glapsides Halk Plajı’na giden vatandaşlar tarafından fark edilen ölü balıkların önce zehirlendiği düşünüldü ancak ilgililerin araştırması sonucu durumun öyle olmadığı ortaya çıktı.


Gazimağusa’da yapımı süren “Atık Su Arıtma Tesisi”nin yüzde 80’i tamamlandı (26.07.2011-HABERDAR)

Gazimağusa Belediyesi’nin AB yardımıyla yapımını sürdürdüğü ve 2011 yılı sonunda tamamlanmasını hedeflediği Kanalizasyon Projesi’nin ikinci ayağı olan “Atık Su Arıtma Tesisi”nin yüzde 80’i tamamlandı.

Belediyeden verilen bilgiye göre, yılsonunda kentin kanalizasyona bağlanacak bölgelerine hizmet vermeye başlayacak tesis tam kapasite devreye girmesiyle 8 bin ton arıtma kapasitesiyle 62 bin nüfusu kapsayacak.

Gazimağusa’nın civarındaki yerleşim birimlerinin vidanjörlerle taşınacak atık sularının da arıtılacağı tesisin en önemli özelliğinin hiçbir şekilde kokuya neden olmayacak biçimde tasarlanması olduğu belirtilirken; inşası devam eden arıtma tesisinde dün düzenlenen tanıtım etkinliğiyle projenin üstlenici firmaları tesis hakkında basını bilgilendirdi.

Basını bilgilendirme etkinliğine Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer de katılarak birer konuşma yaptı.

Projede yapılacaklar
A
vrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 Milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde 18.2 Milyon Euro maliyetle hayata geçirilecek projenin bütününde kanalizasyon ağının oluşturulması, atık su arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesi yer alıyor.

Proje, İnşaat Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından yürütülüyor.

Mcilwaine: 62 bin nüfusa hizmet
Kanalizasyon ve Arıtma Tesisi Kontrol Mühendisliğini yürüten Danimarkalı Grontmij AS bağımsız müşavirlik firması mühendisi Lester McIlwaine’in sunuş yaptığı etkinlikte, tesis gezilerek çalışmalar incelendi.

Kontrol Mühendisi McIlwaine, kentin atık suyunun toplanacağı tesisin ilk etapta 4 bin 100 ton kapasiteyle çalışacağını ve 32 bin nüfusu kapsayacağını, kapasitenin 8 bin tona çıkmasıyla da 62 bin nüfusa hizmet verilebileceğini söyledi.

Koku olmayacak
Firma mühendisi Lester McIlwaine, gerek kanalizasyondan toplanacak gerekse de vidanjörlerle taşınacak atık suların tesisteki sistem sayesinde rüzgar hangi yönden eserse essin herhangi bir kokuya neden olmayacağını belirtti.

Tesisin çevre dostu olarak çalışmasının temel prensip olduğuna, AB’nin en yüksek standardında üretilecek suyun teorik olarak içme suyu kalitesinde olacağına dikkat çeken McIlwaine, 4 aylık inşaat süresinin kaldığı tesisten çıkacak suyun ilk etapta Ayluga Göleti’ne yeraltı su kaynaklarını besleme amaçlı olarak aktarılacağını ifade etti.

Kayalp: Yüz yılın projesi
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, 100 yılın projesi olarak gördükleri projenin, hem mali boyutu hem etkileyeceği insan sayısı olarak kentin bugüne kadarki en büyük projesi olduğunu ifade etti.

Kentteki yaşam kalitesini yükseltecek çalışmanın yüzde 80 oranında tamamlandığını söyleyen Kayalp, Atık Su Arıtma Tesisi ile birlikte kanalizasyon ağının inşa edildiğini ve su hatlarının değiştirildiğini, ayrıca kentin bütününün su hatlarını yenileyeceklerini ve kanalizasyon ağını da genişleteceklerini dile getirdi. 

Viezzer: AB standartlarının üstünde
AB Destek Ofisi Bölüm Başkanı Alessandra Viezzer de, diğer AB ülkelerindeki standartları yakalaması açısından kente çok önemli bir yatırımın yapıldığını belirterek, yüksek teknoloji ürünü tesisten çıkacak ürünün AB standartlarının üstünde olacağını kaydetti.

Halka teşekkür
Viezzer, tesisin ve kanalizasyon ağının inşa sürecinin vatandaşlarda rahatsızlık yarattığını bildiklerini, ancak inşaat bittiğinde yüksek yaşam kalitesine sahip olunacağını ifade ederek, halkın gösterdiği sabra teşekkür etti.

Toplumların birleşmesi için önemli
Viezzer, böylesi projelerin Kıbrıs’taki iki toplumun birleşmesi ve standart olarak yakınlaşması açısından önemli olduğunu da ifade ederek, projenin yüklenici firmalarına ve kontrol mühendisliğini yürüten Grontmij AS firmasına teşekkür etti.

Viezzer tesisin işletmesini üstlenecek Gazimağusa Belediyesi’ne de özellikle teşekkür ederek, AB yetkililerinin projeler sırasında belediye ile işbirliğini örnek olarak gösterdiklerine de işaret etti.


Belediyemizin Sağlık Ekiplerinden Ekmek ve Gıda Üretimi Yapan İşyerlerine Denetim (4.07.2011)

  • Gazimağusa Belediyesi Sağlık Denetimlerine Devam Ediyor
  • Ekmek ve Gıda Üretimi Yapan Sağlıksız 5 işyeri mühürlendi

Gazimağusa Belediyesi, kent genelinde gıda ve ekmek üretimi yapan işyerlerinin sağlık denetimlerini aralıksız olarak sürdürüyor. Özellikle insan sağlığı açısından faaliyet yürüten işyerlerine düzenli olarak denetimler yapan Gazimağusa Belediyesi ekipleri, son bir aylık zaman zarfında gıda üretimi yapan 2 kafeterya ve 3 restorantı mühürledi. Ekipler, son olarak yaptığı denetimlerde sağlık yönünden ciddi sakıncanın olduğu kamuoyuna yansıyan bir ekmek fırınını daha önce yapılan uyarıları yerine getirmediği gerekçesiyle mühürleyerek faaliyetini durdurdu.

Gazimağusa Belediyesi, zabıta ve sağlık biriminden oluşan ekipler kent genelindeki restoran, fırın, market, cafe, kuaför, kasap, balıkçı gibi işyelerinin hijyenik koşullarını ve çalışanların sağlık kartlarını periyodik olarak kontrol ediyor.

Özellikle gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesi ve gerekli hijyen koşullarına sahip olması için hassasiyet gösteren ekipler, bir basın organında yabancı cisim çıktığı ileri sürülen ekmeği imal eden fırını genel hijyen koşullarına uymadığı ve çalışanlarının sağlık kartlarının eksik olduğu gerekçesiyle mühürledi.

Bir süreden beridir restorantlarda ve kafeteryalarda devam eden denetimlerde, hijyenik açıdan görülen sakınca ve çalışanlarının sağlık kartlarının olmaması gibi nedenlerden dolayı 5 işyerinin daha faaliyeti durdurulurken, hijyenik şartlara daha çok dikkat edilmesi konusunda bazı işyerleri de uyarıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, gıda üretimi yapan işyerlerinin sağlık açısından gerektiği gibi olmasının son derece önemli olduğunu kaydederek, işyerlerinin sağlıklı bir şekilde hizmet vermesi için çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini ve gıda üretimi yapan yerleri sürekli denetim altında tuttuklarını belirtti.

Kayalp, işyeri izinleri ve çalışanların sağlık kartları gibi belgelerin düzenli olarak yenilenmesinin insan sağlığının korunması için son derece önemli olduğuna da vurgu yaptı.

Kayalp, yapılan denetimlerde gerekli koşullara uygun olmayan işyerlerine uyguladıkları yaptırımların önemine dikkat çekerek, her şeyden daha fazla önem verdikleri insan sağlığına tehdit oluşturabilecek şartlara geçit vermeyeceklerinin bilinmesi gerektiğini kaydetti.


      ANASAYFA