Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010]

 TEMMUZ - EYLÜL 2010 <> HABER ARŞİVİ

 

Kanalizasyon Çalışmasında Trafik Düzenlemelerine Dikkat! (24.09.2010)
 

Gazimağusa’da devam eden kanalizasyon kazıları ve su şebekesi yenileme çalışmaları trafikte zaman zaman sıkışıklık yaşanmasına yol açıyor. Zorunlu olarak yaşanan bu sıkışıklığın en zararsız biçimde savuşturulabilmesi için trafik akışı farklı güzergahlara yönlendiriliyor.

Gazimağusa Belediyesi, çağdaş kentlerin önemli altyapılarından biri olan Kanalizasyon çalışmalarında, Eski Lefkoşa yolu üzerinde trafikle ilgili yeni düzenlemeler yaptı. Kanalizasyon kazılarının bir süreden beridir devam ettiği eski Lefkoşa Yolu’ndaki çalışmaların en erken sürede tamamlanması için yoğun çaba harcanırken, en az 1 hafta daha kazı ve kaplama işlerinin sürmesi bekleniyor.

Gazimağusa’nın önemli arterlerinden biri olan Eski Lefkoşa Yolu’ndaki su altyapı ve kanalizasyon kazılarında zorunlu trafik düzenlemeleri yapılarak, trafik akışının mümkün olan en uygun biçimde devam etmesi sağlanıyor. Yapılan düzenlemeye göre, Eski Lefkoşa Yolu üzerinde Mağusa-Lefkoşa istikametindeki trafik akışı Kaliland yolu olarak bilinen Halil Hamza Sokak’tan sağlanacak. Paralel servis yollarının kullanımı için özel önlem alınırken bu arterlerin gereken biçimde ihtiyaca yanıt verebilmesi için araç sahiplerinin de yardımcı olması çağrısı yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edilerek uyulmasını istedi.

Trafik akışının normale dönmesine kadar servis yolu olarak kullanılmaya başlanan Halil Hamza Sokak’ta vatandaşların arabalarını yol boyunca park etmemeleri istendi.


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı (21.09.2010)
 

Güzelyurt Bölgesi’ndeki Lefkoşa ve Gazimağusa’ya su taşıyan Serhatköy Pompa İstasyonu ile Serhatköy-Dikmen isale hattında Devlet Su İşleri’nin başlattığı tamirat çalışmaları nedeniyle Gazimağusa, 2 gün süreyle (22 ve 23 Eylül) su alamayacak. Yerel kaynaklardan bölgelere dönüşümlü olarak su sağlanmaya çalışılan Gazinmağusa’da, suyun normale dönmesinden sonra su dağıtımında rutin program devam edecek.

Sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısı yapan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, belediyenin denizden su arıtma tesisinden bölgelere dönüşümlü olarak su vereceklerini bildirdi.

Belediye Su İşleri Yetkilileri, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının giderilmesi için Devlet Su İşleri’nin tamirat çalışması yürüttüğünü, Gazimağusa Belediyesi’nin de gerekli hallerde teknik ekiplerini hazır durumda bulundurduğunu belirtti.

Kesintinin 2 gün süreyle kentte hissedilebileceğini öngördüklerini belirten Belediyenin Su İşleri Yetkilileri, bu sürenin uzaması halinde vatandaşları su kullanımında ihtiyatlı davranmaya çağırdı.


Mağusa yine kahkahalara boğuldu (KIBRIS- 21.09.2010)
 

Zalihe Susuzlu Tiyatrosu, “Buz Gaymak” adlı yeni oyununu Belediye'nin yeni salonunda sahnelemeye başladı

Zalihe Susuzlu Tiyatrosu’nun, yeni oyunu “Buz Gaymak”ın Gazimağusa gösterileri başladı. Güncel bir komedi olan oyunda Zalihe Susuzlu, Ercan Saymen, Sezal Acaroğlu, Ülfet Çoban, Sönmez Karagulle, Cemile Gazi Turnacılar rol alıyor, oyunun ışık ve efektlerini Kadircan Ercan yapıyor. Zalihe Susuzlu’nun yazdığı oyun ilk kez 15 Eylül’de seyirci karşısına çıktı.

Oyun, 22, 24 ve 25 Eylül tarihlerinde Gazimağusa Belediye binasında sahnelenecek. Oyunlar saat 20:30’da başlayacak. Bilet fiyatı 15 TL olan oyuna, isteyenler 0542 872 9666 numaralı telefondan yer ayırtabilecek.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Kayıtlara Başladı (17.09.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, yeni dönem kayıtlarına başladı. Koro, 2010-2011 dönemi için 15 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında yeni kayıt kabul ediyor. Halen 60 kişiden oluşan dev ekibiyle ülkemizde Türk müziği çalışmalarında önemli bir yere sahip Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, yeni dönemde yeni üyelerinin katılımıyla yoluna devam ediyor.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, her yıl düzenlediği konserler ve ulaştığı sanat kalitesi düzeyiyle sanat serverlere en seçkin Türk Müziği eserlerini sunmaya devam ediyor. Türk Müziği Korosu’na yeni kayıt için Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne başvurulması gerekiyor. Bilgi için Gazimağusa Belediyesi’nin 444 4 462 numaralı telefonu aranabilir.

Kayalp: “Türk Müziği Koromuz övünç kaynağımızdır” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuyla ilgili yaptığı açıklamadı, Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun geldiği noktanın övünç kaynağı olduğunu ifade ederek, ülkemizde türk müziğinin güçlenmesinde ve gelişmesinde yapılan katkının mutluluk verici olduğunu, Şef Adil Sönmez’in yönetimindeki koronun kaliteli bir düzeye ulaştığını söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin yıllardır belediyecilikte kültür-sanatı asli bir görev olarak benimsediğini, Türk müziği korosunun bu anlayışın bir ürünü olduğunu belirten Kayalp, sanata ve türk müziğine yatırım yapmaya devam edeceklerini söyledi.


İlaçlama ve Dezenfekte Çalışmaları Yapılıyor (15.09.2010)
 

 • Gazimağusa Belediyesi kentteki okullarda tam hijyenin sağlanması için tamamladığı temizlik çalışmasının ardından ilaçlama çalışması da başlattı
 • İlaçlama ve Dezenfekte Çalışmaları Yapılıyor

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tüm okulları kapsayan genel temizlik çalışmasının ardından ilaçlama ve dezenfekte çalışmalarına da başladı. Yeni eğitim yılına gerek temizlik gerekse sağlık şartları açısından sorunsuz girilmesi için temizlik ve dezenfekte çalışmalarını içeren bir program takip eden Gazimağusa Belediyesi, hijyenik açıdan tüm okulları yeni eğitim yılına hazır hale getiriyor.

Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde okulların genel durumuyla ilgili uygulamasını bu yıl da sürdüren Gazimağusa Belediyesi, öğrencilerin 2010-2011 öğretim yılına gerek sağlık gerekse de hijyenik ortamlarda gerektiği biçimde başlamaları için yoğun çalışma yürütüyor.

Temizlik Birimi yürüttüğü çalışmalarla , öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumları ortadan kaldırmak için okullarda genel temizlik ve ot temizliği yaparken, yaz tatili boyunca hijyenik koşullar açısından ortaya çıkan aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla Sağlık Birimi haşere ve zararlılara karşı ilaçlama yapıyor. Sağlık Birimi ekipleri teker teker her sınıfa dezenfekte işlemi uygulayarak çocukların en çok bulundukları ortamlarda tam hijyen sağlarken, sağlık açısından son derece önemli olan lavabo ve tuvalet logarlarını haşere ve zararlılara karşı ilaçlıyor.


Marketlere Gıda Denetimi (14.09.2010)
 

Gazimağusa Belediye ekipleri kent genelindeki marketlerde gıda denetimlerini sürdürüyor. Ekipler, gıda denetimleri kapsamında sağlık kurallarına uygun olmayan ve tarihi geçmiş ürünlerin kontrolünü yapıyor.

Gazimağusa genelinde düzenli olarak gerçekleştiren denetimler çerçevesinde sağlık ve zabıta biriminden oluşan ekipler, kentteki marketleri teker teker dolaşarak genel hijyen koşullarını ve satışa sunulan ürünlerin sağlığa uygunluğunu kontrol ediyor.

Kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesi ve gerekli hijyen koşullarına sahip olması için düzenli olarak kontrol edilen işyerlerinde, denetimler çerçevesinde tarihi geçmiş ürünler toplanırken, ayrıca sağlık kartları ve işletme izinleri de kontrol ediliyor.

Belediye yetkilileri, yapılan denetimlerde sağlık şartlarına uygun olmayan ve tarihi geçmiş ürün bulunduran işyerlerine gerekli işlemlerin yapıldığını bildirerek, kent genelini kapsayan kontrollerin sağlık denetim sürecinin bir parçası olarak devam edeceğini, insan sağlığına tehdit oluşturabilecek şartlara geçit verilmeyeceğini kaydettiler.


Hijyenik Şartlarda Eğitim İçin Yoğun Çalışma (13.09.2010)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Okullarda Genel Temizlik Çalışmalarına Devam Ediyor Hijyenik Şartlarda Eğitim İçin Yoğun Çalışma

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tüm okulları kapsayan genel temizlik çalışmasına devam ediyor. Ekipler, yeni eğitim yılı öncesinde hijyenik açıdan okulların eğitime hazır hale getirilmesinin hedeflendiği çalışmalarda, tüm okulları kapsayan temizlik çalışması yürütüyor. Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde okulların genel durumuyla ilgili uygulamasını bu yıl da sürdüren Gazimağusa Belediyesi, öğrencilerin 2010-2011 öğretim yılına gerektiği biçimde başlamaları için temizlik seferberliği başlattı.

Temizlik Birimi’nin yürüttüğü çalışmalarda okullarda ot temizliği yapılırken, öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumlara fırsat vermemek adına okullar baştan sona kontrol edilerek yabancı maddelerden arındırılıyor.

Çalışmalar ayrıca yaz tatili boyunca hijyenik koşullar açısından ortaya çıkan aksaklık ve eksikliklerin giderilmesini de amaçlıyor. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çevre düzenlemesi, genel temizlik hizmetlerini içeren çalışma programının takip edildiği çalışmalarda okulların yeni eğitim dönemi için hazır hale getirilmesi için çalşma yürüttüklerini belirtti.

Yeni eğitim döneminde okullarda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için tüm olasılıkları düşünerek hareket ettiklerini kaydeden Oktay Kayalp, eğitim kurumlarıyla ilgili sorumluluk bilinciyle çalışma yürtüttüklerini, her yıl eğitim dönemi öncesinde tekrarladıkları çalışmalarını önümüzdeki yıllarda da aynı kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti.


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır (7.09.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 No’lu telefonu aranabilecek.

Belediyenin Canbulat Yolu üzerinde kurduğu ve 12 Eylül’e kadar açık olacak Panayır yeri, bayram boyunca da ziyaret edilebilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram süresince çocuk parklarının temizliğine de devam edilecek. Ayrıca arife günü Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.

Açık Pazar birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü (11 Eylül), öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali hizmet vermeye başlayacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayram süresince kapalı olacak.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.


Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın spor alanındaki altyapı yatırımlarıyla ilgili açıklaması(6.09.2010)
 

 • Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın spor alanındaki altyapı yatırımlarıyla ilgili basın açıklamasıdır:

“Bir süreden beridir tek merkezden yönlendirildiği açıkça belli olan bir biçimde Gazimağusa Belediyesi’nin sportif altyapıyı geliştirme çabalarına yönelik siyasi içerikli ve haddini aşan bir karalama kampanyası devam etmektedir. Hiçbir etik kaygı göz önünde bulundurulmaksızın yalana dayalı olarak sürdürülen bu girişim, üstelik sadece sporla sınırlı tutulmak yerine, ülkemizin gurur vesilesi olan Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’ni de gölgeleme çabasını da içermektedir.

Son olarak hem 4 Eylül, 2010’da, hem de 6 Eylül, 2010’da Spor Dairesi Müdürü, haddini aşma cüreti göstererek, kamu görevlisi olduğunu unutmuş ve siyasi demeç vererek Gazimağusa Belediyesi’ni ve şahsımı hedef alan açıklamalarda bulunmuştur. Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilebilmesi için bir açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

İlgili daire müdürü, aldığı talimat gereği olacak ki, kendi bütçesinden okullara malzeme yardımı olarak ayrılan 500 Bin liralık kaynağın, kendi deyimi ile “ usulsüz olarak” Gazimağusa Belediyesi’ne aktarıldığını iddia ederek, bu konuda ilgili çevreleri kışkırtma çabası içine girmiştir.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki sportif altyapıya katkı amaçlı yatırımları, sadece ilgili çevrelerde değil, ülke genelinde takdir ve hayranlıkla izlenirken, söz konusu müdürün bunları gölgeleme çabasını basitçe “kıskançlık” olarak değerlendiriyoruz. Devletin yıllar yılı Gazimağusa’ya kazandıramadığı Spor Salonu, Gazimağusa Belediyesi tarafından bugün bütünüyle tamamlanmış ve hizmete girmek için gün saymaktadır. Bu salonun yapım giderlerinin bütünü Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanmış, ancak 5 Şubat, 2009 tarihli protokolle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığı projeye 800 Bin liralık katkıda bulunmayı taahhüt etmiştir. Bu katkının amacı, protokolde de belirtildiği şekliyle şöyledir:

“Gazimağusa’da belediye sınırları dahilinde eksikliği bulunan kapalı salonda çeşitli spor dallarının daha yoğun biçimde icra edilebilmesine olanak sağlayacak bir altyapı oluşturulmasına katkıda bulunmak ve öncelikle ilkokul öğrencileri olmak üzere,
üniversite öncesi eğitim kurumlarındaki sportif etkinliklerin desteklenmesidir.”

Hal böyleyken ve Gazimağusa Belediyesi’nin projeyi eksiksiz biçimde tamamlayarak uluslararası bütün salon müsabakalarının yapılmasına uygun olarak hizmete açma hazırlığı içinde olduğu bir dönemde, bu tür mesnetsiz saldırılara konu edilmesi oldukça anlamlıdır.

Uluslararası sertifikalı donanımı, sıcak - soğuk iklimlendirme ve havalandırma sistemi, güvenlik ve konfor donanımlarıyla eksiksiz bir tesis için Gazimağusa Belediyesi’nin yaptığı harcama 4 Milyon lirayı aşmıştır. Devletin devamlılığı ilkesinden hareketle, yasal bir protokol hükmü olmasına karşın, henüz tahsil edemediğimiz 300 Bin liralık alacağımız halen ödenmemişken, Spor Dairesi Müdürü’nün kendi sorumluluğunu yerine getireceğine bizleri suçlaması elbette kamuoyumuzdan hak ettiği takdiri görecektir.

Gazimağusa Belediyesi, kentin her türlü gereksinimini, sorumluluk alanına girip girmediğine bakmaksızın, yasaların el verdiği ölçüde giderebilmek için bundan böyle de bütün olanaklarını seferber edecektir. Bunu yaparken kamu çıkarlarından ve yasalara uygunluktan başka hiçbir kritere bağlı kalmak gibi bir zorunluluk da hissetmeyecektir. Hele hele, sorumluluklarını yerine getirmekten aciz bürokrat ve siyasetçilerin karalama ya da kışkırtma girişimlerine asla pabuç bırakmayacaktır.

Kamuoyumuzca çok iyi bilinen bu tavrımızın bir kez daha altını çizmekte büyük yarar vardır.”

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

Gazimağusa Belediyesi Kapalı Spor Salonu Yapımı ve İşletilmesi Hakkında İşbirliği Protokolü


Mağusa Suriçi’nde Panayır Coşkusu (5.09.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin organizasyonuyla Suriçi’nin Canbulat yolunda 3 Eylül’de başlayan Mağusa Panayırı, suriçindeki tarihi güzergâha hareket getirmeye başladı.

Çocuk oyun araçları, yiyecek-içecek standları ve oturma yerlerinin kurulduğu alanda, Gazimağusalılar 12 Eylül’e kadar panayırı ziyaret ederek serin yaz akşamlarını keyifle geçirebilecek.

Gazimağusalılar’ın geçmişinde önemli bir yere sahip panayır etkinliğini uzun bir aradan sonra geçtiğimiz yıl yeniden düzenleyen Gazimağusa Belediyesi, hem geleneksel özelliğe sahip olması hem de insanları bir araya getirmesi açısından bu yıl panayır geleneğini sürdürüyor. Bunun yanında, geçmişte olduğu gibi eğlenceli etkinlikleri ve insanları bir araya getiren ortamıyla panayır kültürü yaşanmaya devam ediyor.

Tarihi Canbulat yolu üzerinde yer alan panayır, bu artere renk getirmeye başlayarak, Gazimağusa Belediyesi’nin çekim merkezi yaratılması amacıyla uygulamada bulundurduğu Suriçi Geliştirme Planı’na katkı yapıyor.

12 Eylül’e kadar sürecek panayır 3. gününe girerken, ışıl ışıl Canbulat Yolu üzerinde sohbet ederek dolaşan ve keyifli anlar geçiren ailelerin yanında, birbirinden güzel oyun araçlarında gönüllerince oynayan çocukların mutluluğu görülmeye değerdi.

Canbulat Yolu akşam 18.00’dan sonra trafiğe kapalı olacağından sürücülerin bu güzergâhı kullanmamalarını isteyen belediye yetkilileri, panayır yoğunluğundan doğacak park yeri ihtiyacının suriçinde bulunan park yerlerinden karşılanacağını bellirttiler.


Mağusa Suriçi Bu Yıl Da Panayırla Renklenecek (3.09.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, Mağusa Suriçi’nin Canbulat yolunda düzenlediği panayır yarın (3 Eylül Cuma) başlıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin çekim merkezi yaratılması amacıyla özel önem gösterdiği tarihi Canbulat Yolu’na kurulacak Panayır, yarından başlayarak 12 Eylül’e kadar ziyaret edilebilecek.

Canbulat yolu üzerinde yer alacak panayır alanı, bu arteri daha da renkli yapacak. Çocuk oyun araçları, yiyecek-içecek standları ve oturma yerlerinin kurulacağı alanda, Gazimağusalılar bir hafta boyunca serin yaz akşamlarını keyifle geçirebilecek. Bunun yanında, geçmişte olduğu gibi eğlenceli etkinlikleri ve insanları bir araya getiren ortamıyla panayır kültürü yaşanmaya devam edecek.

Panayır alanının kurulduğu Canbulat yolunun akşam 18.00’dan sonra trafiğe kapalı olacağı için sürücülerden bu güzergâhı kullanmamaları çağrısında bulunan belediye yetkilileri, panayır yoğunluğundan doğacak park yeri ihtiyacının suriçinde bulunan park yerleriyle yeterince karşılanacağını bellirttiler.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusalılar’ın geçmişinde önemli bir yere sahip panayır etkinliğini uzun bir aradan sonra geçtiğimiz yıl düzenlediklerini ve halkın gösterdiği ilginin ihtiyaçlara yönelik doğru bir karar aldıklarını gösterdiğini, hem geleneksel özelliğe sahip olması hem de insanları bir araya getirmesi açısından bu yıl panayır etkinliğini tekrarladıklarını belirtti.

Kayalp, vatandaşların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak için bu tür etkinliklere önem vermeyi sürdüreceklerini, bugünlerde devam eden 14. Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali’nin uluslararası nitelikli kültür-sanat etkinliklerinin yanında, yarın başlayacak panayırla Kıbrıs Türkünün kültüründe önemli bir yere sahip bir geleneği de sürdürmeyi amaçladıklarını, Gazimağusa’nın çok eski geleneğini yaşatmaktan mutluluk duyduklarını kaydetti.

 


Gençler, ülke geleceği için siyasi kadroların değişmesinden yana (22.08.2010-HAVADİS-Selda İÇER)
 

 • Mağusa Belediyesi meclis üyelerinin yaş ortalaması 42-45. Bu da siyasette gençlere olan ihtiyacı ortaya çıkardı. KKTC’de en genç belediye meclisi şu anda Mağusa.
 • Haziran ayındaki belediye meclis üyeliği seçimlerinde Mağusa’da en çok oyu olarak birinci çıkan 43 yaşındaki Erol Adalıer, yeni projeler, yeni girişimler için gençlerin korkmadan siyasete atılması gerektiğini vurguladı
 • Adalıer: “Ülke olarak kalkınmak için küçük çıkarlar için değil, büyük hedeflerle hareket etmek lazım”

Kıbrıs Türk siyasi yaşamında son zamanlarda siyasete ve siyasetçiye olan güvensizlik iyice tavan yaptı. Kimin ortaya koyduğu davranış doğru? Kim bu hareketi, neden yaptı? Toplum için mi, yoksa kendi bireysel çıkarı için mi, bu hareketi sergiledi? Yoksa daha da ağır ifade ile maddi bir beklenti veya makam için mi siyasi hareketler yapılıyor? Ülke şartlarında her nedense, sağ veya sol parti olsun, siyasete atılan kişilerin bir türlü oturdukları sandalyeleri terk edememe güdüsü ile yıllardır aynı kişiler aynı makamlarda oturarak tepki çekmeye devam ediyor. Ancak halk da, sürekli bu kişileri şiddetle eleştirse de sandığa gittiği zaman yine ona oy vermekten de geri duramıyor. Bu da konunun bir başka yanı. Toplum onlara, onlar koltuğa alışmış durumda kısacası. “Gelişim, değişimle gelecek” diyerek artık, bu ülkede bir şeyler yapmak istiyorsak gençlerin önünü açarak, fikirlerini hayata geçirmenin zamanı geldi diye düşünüyoruz. Belki bu şekilde gençlere fırsat vererek siyasete ve siyasetçiye olan güveni yeniden kazanırız. İşte bu çerçevede bu hafta siyasete yeni atılan bir arkadaşla konuştuk. Erol Adalıer, henüz 43 yaşında ve Mağusa Belediyesi Meclis Üyesi. İlk kez bir seçime katılmış ve bu seçimden de en yüksek oyu alarak çıkmış. Adalıer, artık gençlerin siyasette önünün açılması gerektiğini ifade ediyor. Adalıer, Mağusa Belediyesi meclis üyelerinin yaş ortalamasının 43’lerde seyretmesinin de halkın genç siyasetçilere olan ihtiyacını gösterdiğini ifade ediyor.
“Adrenalini severim”
HAVADİS: Erol Adalıer’i bize biraz anlatır mısınız?
ADALIER: Biz ailece 5 kuşak Mağusalıyız. Özel sektörde çalışıyorum. İnsanları çok severim. Adrenalini çok severim. 2003’ten beri dalgıçlık yapıyorum. Hava sporlarına ise 1985’te paraşütçülükle başladım. 1999’dan bu yana da motorlu yelken kanat lisansım var.
HAVADİS: Siyasete ne zaman atıldınız?
ADALIER: 2010 Haziran yerel seçimlerinde.
“Siyasete atılma zamanım şimdi idi”
HAVADİS: Peki neden bu dönemi beklediniz siyasete atılmak için?
ADALIER: Çevremdeki arkadaşlar, artık siyasete atılmamın zamanının geldiğini söylüyorlardı. Bana halkın beni sevdiğini ve bu seçimlere girmem halinde başarı sağlayacağımı söylüyorlardı. İlk zamanlar çok fazla panik oldum başarabilir miyim diye. Ancak sonradan ailece oturup karar verdik ve bu işe girdim.
HAVADİS: Peki neden CTP/BG?
ADALIER: Neden Oktay Kayalp gibi bir soru oldu bu aslında. Çünkü onun söylediğini yapan bir yapısı var. Mağusa’yı seviyor. Ben de Mağusa’yı seviyorum. Herkes benden yardım talebinde bulunur. Ben de bu yardımları yerine getirebileceğime, sorunlara çözüm üreteceğime inandığım için belediye meclis üyeliğine aday oldum.
HAVADİS: Seçim kazanacak kadar bir gücün olduğuna inanıyor muydun?
ADALIER: Oktay Bey’in bir gücü vardı tabii ki ve o güç bana da yansıdı. Bir de biz ailece 5 nesil kök Mağusalıyız. Bugüne kadar yaptıklarımız ve insan sevgimin bana getirisidir bu. İnsanların rengi beni ilgilendirmez, ayrım yapmam. Beni insanların kendisi ilgilendirir.
“Seçimde 8 bin 878 oy”
HAVADİS: Seçimde ne kadar oy aldın?
ADALIER: 8 bin 878 oy aldım. Müdür ve tercihlerle birlikte. İlk sıradan çıktım.
HAVADİS: Böyle bir sonuç bekliyor muydun?
ADALIER: Hayır, kesinlikle beklemezdim. Seçileceğimi herkes bana söylerdi ama ben bilmezdim nasıl olacağını. Bu kadar fazla oy almam bana büyük sürpriz oldu.
“Nispi sistem demokratiktir”
HAVADİS: Yerel seçimlerdeki seçim sistemini nasıl değerlendirirsiniz?
ADALIER: Nispi temsil sistemidir. Partinin oyuna göre kazananlar belirlenir. Bunda bir sıkıntı yok. Sayın Oktay Kayalp seçimlerde yüzde 46 oy aldı. CTP’den en düşük oy alan 16’ncı sırada 5 bin 600 oy alırken, DP’den en yüksek oy alan ise 3 bin 250 oy aldı. UBP’den ise en yüksek oy 4 bin 730’dur. Bu durumda eğer hesap edecek olursak yüzde 46’lık bir oy oranı ile CTP belediye meclis üyeliğinin 16’sını da alabilirdi. Bu da adil değil, demokratik olmaz. O nedenle nispi sistemde bir sorun yok, doğru bir sistemdir. Şu anda Mağusa Belediyesi meclis üyeliğinde 8 CTP, 5 UBP ve 3 de DP’li arkadaş var.
HAVADİS: Yaptığın işi siyaset olarak tanımlar mısın?
ADALIER: Hayır, bence şu an yaptığım iş siyasetle pek uyuşmaz. Ben siyaset değil, halka hizmet olarak gördüm bu işi. Siyasete yönelik belki de bu bir ilk adımdır. Biz belediyede çalışırken siyaseti işe karıştırmayız. Toplum yararına olan işler üretmekle meşgulüz.
“Halkın siyaset ve siyasetçiye güveni kalmadı”
HAVADİS: Ülkedeki siyaset ve siyasetçileri nasıl değerlendiriyorsunuz?
ADALIER: Bence siyaset yapılmıyor. Siyasetçi de ne yapacağını şaşırdı. Düzgün kararlar alamıyorlar. Nedenini de bilemiyorum. Bir şey yaparken başka bir şeyi bozuyorlar. Ülkede insanlar işsiz, esnaf batmak üzere. Sistem çöktü. Esnaf, “Keşke memur olsaydık zamanında biz da, en azından hasta olduğumuzda alacağımız bir maaşımız olurdu” diyor. Halbuki diğer ülkelerde sistem tam tersidir. Devlete girenler en düşük maaşı alır. Bugün bizde esnafın piyasaya olan borcu çok büyüktür ve bu da yapılan yanlışların sonucudur. Bunu düzeltmek gerekiyor ama bu da zor görünür. Yapılan tüm bu yanlışların sonucunda da halkın siyasete ve siyasetçiye olan inancı kalmadı.
HAVADİS: Belediye meclis üyeliğinin ardından aktif siyasete atılma düşünceniz var mı?
ADALIER: Şu anda öyle bir düşüncem yok. Bu işe konsantre olmaya çalışıyorum. Partim veya halk bu noktadan daha ileriye gitmemi isterse saygı duyarım, itiraz etmem.
HAVADİS: Mağusa’nın su sorunu ne noktada sizce?
ADALIER: Mağusa’nın su sorununu çözdük diyebilirim artık. Denizden arıtma ve Güzelyurt’tan genel su ile bu yaz su sıkıntısı çekmedik, bazı teknik arızalar dışında tabii. Su konusunda her geçen yıl daha da iyiye gideceğiz. Halkımızdan su sıkıntısı çekenlere de belediye olarak tankerlerle takviye yapıyoruz. Hedefimiz çeşmelerden içilebilir su akması. Bunu da başaracağız.
“Karar alma mekanizmasında varız”
HAVADİS: Sizce belediye meclis üyeleri karar alma mekanizmasında yeterince yer alıyor mu?
ADALIER: Kesinlikle evet. Gündem maddesi geldiği zaman tüm üyeler bunu tartışabiliyoruz. Herkes fikrini söyler, ortaya bir şey çıkar ve doğru olan ne ise o yapılır. Ayda bir toplanıyoruz rutin olarak. Ancak gerek duyulduğunda da ekstra toplantı yapabiliyoruz.
HAVADİS: Mağusa Belediyesi meclis üyelerinin yaş ortalaması kaç?
ADALIER: Sanırım biz adadaki en geç belediye meclis üyeleriyiz. Yaş ortalamamız 42-45. En genç kadro ile çalışıyoruz.
“Gençler siyasette daha aktif olmalı”
HAVADİS: Sizce gençler daha fazla siyasette yer almalı mıdır?
ADALIER: Kesinlikle gençler artık daha aktif olmalı siyasette. Farklı görüşler de yer almalı ülke siyasetinde. Birçok insan doğrunun ne olduğunu bilir, ancak parti kararı aksi yönde olduğu için çıkıp da bunu dile getiremiyor. Bu doğru bir hareket değil bence. Ben halkın yararına olan her şeyin yanındayım. Ben ne isem oyum. Doğruya doğru, yanlışa yanlış derim. CTP olarak biz ilk kez Mağusa’da 8 belediye meclis üyeliği kazandık. Liman şehrinde yaşayan insanlar kentlerine karşı büyük bir düşkünlükleri var. Surları görmek, şehri hissetmek huzur veriyor bizlere. Gençler siyasete atılsınlar korkmasınlar. Tehditlere kulak vermesinler. Unutmasınlar bugün UBP seçim dönemi söz verdiği hiçbir şeyi yerine getirmedi.
HAVADİS: Gençler ne yapmalı sizce?
ADALIER: Bu ülkede artık her şey yenilenmelidir. Zamana göre hareket edilmelidir. Şimdi gençlerin zamanıdır ve siyasete atılıp deneyim sahibi olmaları gerekiyor. Yılmasınlar önlerindeki engeller karşısında, mücadele etmek şart.
“Artık kadrolar değişmeli”
HAVADİS: Halkın siyasetçiye güven kazanması için ne yapmak gerekiyor sizce?
ADALIER: İnsanların siyasetçiye güvenmesi için bence artık kadroların değişmesi gerekiyor. Aynı meslek guruplarından değil, farklı dallardan, halkın seçeceği, önü tıkanmayan, temiz, siyasetten arınmış, bilgili, ülkesine yenilikler katabilecek kişilerin siyasete girme zamanı geldi.
HAVADİS: Mağusalılara mesajınız nedir?
ADALIER: Başta seçmenlerim olmak üzere, tüm Mağusalılara öncelikle çok teşekkür ederim bana bu görevi layık gördükleri için. Onlara söz verdiğimiz her şeyi yapacağımızdan hiç kuşkuları olmasın. Onlara sadece bir telefon kadar uzağız. Ülke olarak kalkınmak için küçük çıkarlar için değil, büyük hedeflerle hareket etmek lazım.

 


Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Su Konusundaki Basın Açıklaması (15.08.2010)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Su Konusundaki Basın Açıklaması:

Ülkemizde geçtiğimiz yıl mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşen yağışların küresel ısınma ve bunun sonucu olan kuraklık karşısında olumlu yönde varlık gösteremediği ve su sorununun halen canlı yaşamını ciddi şekilde tehdit ettiği koşullarda bulunmaktayız.

Ülkemizdeki su sorunu, kaynakların gittikçe yetersiz bir hal alması ve alternatif su kaynaklarının yeterince yaygınlaşamaması nedeniyle halen daha can yakmaktadır.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin ihtiyaçları için su alabildiği en önemli su kaynağı Güzelyurt Kumköy tesisleridir. Bu tesisten Gazimağusa’ya gelen hat üzerinden birçok yerleşim birimine su sağlanmaktadır.

Gazimağusa Belediyesi olarak, su sorununun yarattığı sıkıntıyı yaşayarak bildiğimizden, ülkemizin en büyük kaynağından elde edilen sudan diğer yerleşim birimlerinin de yararlanmasından şikayetçi değiliz.
Ancak, 2 haftayı aşkın bir süredir Gazimağusa’ya gelen hat üzerinden kontrolsüz bir şekilde su çekilmesi Gazimağusa’yı ciddi bir susuzluk sorunuyla baş başa bırakmıştır. Kentin ihtiyaçlarının çok altında su alabildiğimiz bu durumun süreğen hale gelmesi ve Gazimağusa halkına yapılan su adaletsizliğine devletin yetkili kurumlarının sessiz kalması kamuoyuna açıklama yapmamızı son derece gerekli kılmıştır.

Günlük 9 bin metreküp su ihtiyacı olan Gazimağusa’ya normal zamanda bu rakamın yarısının bile verilmediği gerçeği düşünüldüğünde, bugün Gazimağusa’ya gelen 3 bin metreküp civarındaki su miktarı Gazimağusalı’nın mağduriyetini anlatmaya yetmektedir.

Güzelyurt’taki tesisten Gazimağusa’nın ihtiyacını karşılamak üzere yer altından çıkarılan su, hat üzerindeki diğer yerleşim birimlerinin gereksinimi tam olarak karşılandıktan sonra, artık su olarak kentimize ulaştığı uyarısını defalarca yaptık. Ancak sürekli yaptığımız uyarlılara rağmen, bu durumun iyileşmesi yerine, aksine her geçen gün kentimize gelen su miktarı azalmaktadır.

Su konusunda Gazimağusalı’nın mahkum edildiği koşullar ve adaletsizliğin giderilmesi yönünde hükümetin hiçbir makamından, ne bir çözüm önerisi ne de bir işbirliği görebilmiş değiliz. Gazimağusa’ya verilmesi gereken suyun hat üzerinden çekilmesine göz yumduğu açıkça belli olan Devlet Su İşleri Dairesi’ne, “Gazimağusa’nın hakkı olan suyun çalınmasına daha fazla göz yummayınız” çağrısını yapmak halkımızın haklarını korumak adına boynumuzun borcudur.

Gazimağusa Belediyesi, kentin su altyapısını geliştirmek için sürekli projeler hayata geçirirken, yerel kaynaklarını da artırma çabasını sürdürmektedir. Ancak kentin yeterli miktarda su alabilmesi Güzelyurt’tan gelecek suya bağlıdır.

Bizler, Gazimağusa Belediyesi olarak irademiz dışında yaşanan su sıkıntısının giderilmesi için üzerimize düşen sorumluluğu üstlendiğimizi kamuoyuna bildirir, tüm Gazimağusa halkından kendimiz ve hükümet adına özür dileriz.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

 


Salamis ve Gülseren Yolu’nda İndirim Şenliği Düzenleniyor (11.08.2010)
 

Gazimağusa’da Salamis Yolu ve Gülseren Yolu’nda yarın (12 Ağustos Perşembe) indirim şenliği düzenleniyor. Kentin önemli ticaret noktalarından olan Salamis Yolu ve Gülseren Yolu’nda Gazimağusa Belediyesi ve bölge esnafının işbirliğinde düzenlenecek etkinlikte, esnafın ekonomik yaşama katılımının sağlanması ve halka uygun şartlarda alışveriş imkanı sunulması amaçlanıyor.

12 Ağustos Perşembe Günü 10:00 ile 24:00 saatleri arasında tek gün olarak organize edilen etkinlikte, İndirim Şenliği’ne katılacak işyerleri fiyatlarında önemli ölçüde indirimler uygulayacak.

Geçtiğimiz gün suriçinde başarılı bir şekilde gerçekleştirilen ve esnafla tüketiciyi buluşturan etkinlik, esnafın yoğun olarak bulunduğu Sakarya Çemberi ile DAÜ arasındaki güzergah üzerinde ve Gülseren Yolu’nda tekrarlanıyor. Ekonomik durgunluk dönemlerine esnafa destek olmak, halka ise uygun şartlarda alışveriş imkanı sunmak amacıyla Gazimağusa Belediyesi tarafından geçmiş yıllarda gerçekleştirilen etkinlik yılın belli dönemlerinde esnafın işbirliğinde düzenleniyor.

 


Nefes kestiler (9.08.2010 - YENİDÜZEN)
 

 • Plaj voleybolunda sezonun 4’üncü turnuvası olan 3. MAGEM Plaj Voleybolu Turnuvası Mağusa Glapsides Plajı’nda yapıldı

 • Glapsides Plajı’nda yer alan 3. MAGEM Plaj Voleybolu Turnuvası’nda büyük erkeklerlerde Girol-İsmail, büyük bayanlarda Nesibe-Fatoş, yıldız erkeklerde Muharrem-Ferdi, yıldız kızlarda Sıla-Beyhan ve masterlerde Cemal-Tahir şampiyon oldu
 • Dereceye giren sporculara ödüllerini Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Spor Dairesi Müdürü Metin Özerem, KTSYD Başkanı Ogün Genç Kaçmaz, MAGEM Başkanı Engin Erçelik ve Mağusa Belediyesi Meclis Üyesi Osman Pekineli verdi.

KKTC Voleybol Federasyonu tarafından düzenlenen plaj voleybolu turnuvalarının bu sezon 4’üncü organizasyonu olan 3. Magem Plaj Voleybolu Turnuvası dün (8 Ağustos 2010, Pazar) tamamlandı.

MAGEM’in sponsorluğunda gerçekleştirilen ve iki gün boyunca Mağusa Glapsides Plajı’nda yer alan turnuvada büyük erkeklerde Girol-İsmail, büyük bayanlarda Nesibe-Fatoş, yıldız erkeklerde Muharrem-Ferdi, yıldız kızlarda Sıla-Beyhan ve masterlerde Cemal-Tahir şampiyon oldular.

Turnuva sonunda düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporculara ödüllerini Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Spor Dairesi Müdürü Metin Özerem, KTSYD Başkanı Ogün Genç Kaçmaz, MAGEM Başkanı Engin Erçelik ve Mağusa Belediyesi Meclis Üyesi Osman Pekineli verdi.

Turnuvada sıralama şöyle oluştu:

Büyük Erkekler
1.Girol-İsmail
2.Ali-Umut
3.Kemal-Kerem

Büyük Bayanlar
1.Nesibe-Fatoş
2.Sıla-Beyhan
3.Aydın-Meral

Yıldız Erkekler
1.Muharrem-Ferdi
2.Hasan-Mustafa
3.Kemal-Ali Osman

Yıldız Kızlar
1.Sıla-Beyhan
2.Merve-Yeter
3.İzel-Buse

Masterler
1.Cemal-Tahir
2.Ahmet-Niyazi
3.Kemal-Mehmet


Kanalizasyon Kazıları Dolayısıyla Trafik Düzenlemesi Başladı.. (9.08.2010)
 

 • Gazimağusa’da Kanalizasyon Kazıları Dolayısıyla Eski Lefkoşa Yolu’nda yeni Trafik düzenlemesi yapıldı

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin birçok bölgesinde devam ettirdiği Kanalizasyon Projesi’nin inşa çalışmalarında Eski Lefkoşa Yolu’na geçildi.

9 Ağustos 2010, Pazartesi başlayan kanalizasyon kazıları DAÜ girişi ile yeni çember arasında 1 ay sürmesi bekleniyor. Kazılar sırasında trafiğin en az oranda etkilenmesi için de düzenleme yapıldı.

İlk etapta DAÜ Lefkoşa yolu girişi ile Sosyal Konutların Abant sokağı giriş arasında başlayan kazılar sebebiyle, Mağusa-Lefkoşa istikametindeki ve Lefkoşa –Mağusa istikametindeki trafik Abant sokak üzerinden sağlanıyor.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edilerek uyulmasını istedi.

Ayrıca çalışmalar süresince servis yolu olarak kullanılacak Abant Sokaktaki vatandaşların arabalarını yol boyunca park etmekten kaçınmaları da rica ediliyor.


Kanalizasyon Kazıları Sebebiyle Geçici Trafik Düzenlemesi.. (5.08.2010)
 

 • Gazimağusa’da Kanalizasyon Kazıları Dolayısıyla Eski Lefkoşa Yolu’nda Trafik düzenlemesi yapılıyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin birçok bölgesinde devam ettirdiği Kanalizasyon Projesi’nin inşa çalışmalarında Eski Lefkoşa Yolu’na geçiliyor.

9 Ağustos 2010, Pazartesi başlayacak kanalizasyon kazıları DAÜ girişi ile yeni çember arasında 1 ay sürmesi bekleniyor. Kazılar sırasında trafik kısım kısım tek şeritten sağlanabilecek.

İlk etapta DAÜ Lefkoşa yolu girişi ile Sosyal Konutların Abant sokağı giriş arasında başlayacak kazılar sebebiyle, Mağusa-Lefkoşa istikametindeki trafik, ana yol üzerinden tek şeritten kontrollü olarak sağlanacak. Lefkoşa –Mağusa istikametindeki trafik ise Abant sokak üzerinden sağlanacak.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edilerek uyulmasını istedi.

Ayrıca çalışmalar süresince servis yolu olarak kullanılacak Abant Sokaktaki vatandaşların arabalarını yol boyunca park etmekten kaçınmaları da rica ediliyor.


Kıbrıs Türk Halkdansları Atlantik Okyanusu’nda... (4.08.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu 6-17 ağustos tarihlerinde Kıbrıs Türk Kültürünü Portekize bağlı Azore adalarında tanıtıyor. 26.Uluslararası Folklor Azore Terceira Festivaline, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına ilk kez bir ekip katılıyor.

Festivalde halkdanslarının yanında her ülkenin kendi kültürünü tanıttığı geceler de düzenlenecek. Topluğumuz Kuzey Kıbrıs’a ait gecede ekip elemanlarının hazırlayacağı Kıbrıs Türk kültürüne ait yiyecek ve içecekleri festivale katılan 12 ülkeye ve ada halkına tanıtma fırsatı bulacak. Gece için Kıbrıstan götürülecek şarap, hellim, ceviz macunu, peksemet, tarhana, sucuk gibi Kıbrıs’a özgü yiyecek ve içecekler, ekibin çalıp söyleyeceği Kıbrıs müzikleriyle katılımcılara sunulacak.

Portekize 12 kız dansçı, 12 erkek dansçı, 8 müzisyen ,1 eğitmen, 1 yönetmen ve 1 meclis üyesi ile toplam 35 kişiyle gidecek olan Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, geçtiğimiz Mayıs ayında 40 kişilik ekiple Uluslararası Marmaris Denizcilik ve Gençlik festivaline katılmıştı.

Çalışmalarını tamamlayan topluluk festivale, düzenlemiş olduğu 4 farklı kareografi ve 4 farklı kostümle katılacak. KKTC dışında festivale Almanya, Hırvatistan, Gürcistan, İspanya, Amerika, İtalya, Litvanya, Meksika, Polonya, Portoriko, İsviçre ve Portekizden ekipler katılıyor.


Loreena Mckennitt'ten Kuzey Kıbrıs'a Büyük Jest (13.07.2010)
 

Loreena Mckennıtt Akdeniz'i Yepyeni Albümü İle Birleştiriyor! Kuzey Kıbrıs Konserinden Parçalar Loreena Mckennıtt'in Yepyeni Albümü 'A Medıterranean Odyssey - From Istanbul To Athens' Albümünde! Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali Loreena Mckennıtt'ın CD'si ile Tüm Dünyaya Ulaşıyor

14 yıldır Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde kültür sanat dünyasının nabzını tutan ve sanatseverleri dünyaca ünlü starlar ile buluşturan 13.Uluslararası Mağusa Kültür ve Sanat Festivali'nin geçen seneki starı Loreena McKennitt'ten Kuzey Kıbrıs'a büyük jest. Sanatçı en son çıkardığı A Mediterranean Odyssey'in kapağında Famagusta Northern Cyprus yazarak ve de Salamis Antik tiyatrosundan resim ekleyerek Kuzey Kıbrıs’a büyük bir jest yaptı.

A Mediterranean Odyssey, Loreena McKennitt’in 2009 Akdeniz turnesinin hatırasına biri canlı konser kayıtlarından oluşan ve dinleyicilerinin en sevdiği Loreena McKennitt şarkılarını bir araya getiren, diğeri bu şarkıların orijinal stüdyo kayıtlarından oluşan iki cd’lik bir çalışma. Bu çalışma için hazırlanan 24 sayfalık kitapçıktaki fotoğraflar arasında sanatçının çok sevdiği İstanbul’a ve tadını unutamadığı cam bardakta çaya da yer verilirken, Bursa'nın Karagözü ve de Salamis Antik Şehrindeki mozaik'te unutulmamış.

İlk CD 'İstanbul’dan Atina’ya' adını taşıyor ve bu turnedeki en başarılı performansların 56 dakikalık konser kayıtlarını bir araya getiriyor. İkinci CD ise 'The Olive and the Cedar' adını taşıyor ve tema olarak bir araya getirilen 11 şarkının stüdyo versiyonlarını içeriyor. Seyahat yazarı olarak şarkılarına ilham aldığı yolculukları ve Kelt soylarının Ege, Akdeniz, Kuzey Afrika, ve Yakın Doğu ile ilişkilerini özetleyen şarkıları Loreena bu CD ile sevenlerine ulaştırıyor.

Loreena albüm hakkındaki duygularını şiir gibi bir giriş yazısıyla özetlemiş. “Seyahat etmenin en güzel taraflarından biri yeni insanlarla tanışmak, onların hayatlarını ve nelerle ilgilendiklerini öğrenmek ve karşılığında kim olduğunuzu, nereden geldiğinizi ve neler yaptığınızı paylaşmak. Müzik bir performans sanatı olduğu kadar sanat paylaşılmak için ve müziğinizi dünyanın büyüleyici beni hep etkileyen tarihi mekanlarında yapabilmek büyük bir zevk. Özellikle son albümlerimde Kelt soylarının Akdeniz bölgesiyle bağlantılarından çok etkilendikten sonra bu deneyimleri yaşamak olağanüstü. Akdeniz gecelerinin gökyüzü altında oturup çaldığımız bazen yıldızların bazen yağmurların altındaki birleştirici ve sınırları aşan ortak tarihimizin duygusu, bizi ayıran özelliklerimizden çok birleştiren ne kadar çok bağımız olduğunu gösteriyordu”.

Namık Kemal'in 38 ay sürgünde kaldığı, Leonardo Da Vinci'nin tasarladığı Liman Kapısını ve Shakespeare'in ünlü Othello eserine ilham kaynağı olan Othello Kalesini barındıran Mağusa şehri festivali ile son 13 yıl içinde Nilüfer, Candan Erçetin, Sertab Erener, Zülfü Livaneli, Timur Selçuk, Yıldız İbrahimova, Bülent Ortaçgil, Zuhal Olcay, Özdemir Erdoğan, Burhan Öçal, Leman Sam, Teoman, Okay Temiz, Kardeş Türküler, Laço Tayfa, Ezginin Günlüğü, Ferhat Göçer, MFÖ, Mor ve Ötesi, Teoman, Özlem Tekin ve Işın Karaca gibi Türk yıldızları ve Bonnie Tyler, Cesaria Evora, Boney M, Monica Molina, Pink Martini, Goran Bregovic, Vicente Amigo, Weather Girls,Tango'nun Divası Amelita Baltar, Los Vivancos, Roby Lakatos, Los Paraguayos, Aswad, Paco Pena ve grubu, Bolsoy Balesi, Compania Aida Gomez, Compania Antonio Najarro, Giora Feidman, Viktorio Tolstoy, Third World gibi dünyaca ünlü isimleri ağırladı.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’tan basın günü mesajı: “Özgür ve özerk bir medya için temel hak ve özgürlükleri korunmuş basın ” (11.07.2010)
 

Kıbrıs'ta ilk Türkçe gazete olarak kabul edilen "Saded"in 11 Temmuz 1889 tarihinde yayın hayatına başlamasının yıl dönümünde kutlanan Basın Günü’nün tüm basın emekçilerine kutlu olmasını dilerim.

Her bireyin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında basının denetleyici ve sorgulayıcı misyonu devlet icraatları kadar önemlidir ki basının gelişebildiği ölçüde ülkenin gelişimine katkı koyabileceği gerçeğinden hareket edilmelidir.

Herşeyden önce özgür ve özerk basına ulaşma yolunda her basın emekçisinin temel hak ve özgürlüklerinin hem medya pratiğinde hem de yasalara göre korunmuş ve kollanmış olması gerektiğinin altını hassasiyetle çizmek isterim.

Basın emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi ve çalışma koşullarının daha çağdaş normlara kavuşturulması konusu, basın çalışanlarının yazdıklarıyla topluma güven verebilmesi açısından önemlidir.

Basının tam anlamıyla özgürlüğünü kazanması, çok sesliliğini elde etmesi, güçlü olabilmesi ve halkın bütününün hizmetkarı olması için verilen mücadeleyi saygıyla selamlar, Basın Günü’nün tüm basın emekçilerine bir kez daha kutlu olmasını dilerim.


Oktay Kayalp Küçük Sanayi Bölgesi’nde Bilgilendirme Yaptı: “Kanalizasyon Çağdaş Kentler İçin Son Derece Önemli Bir Altyapı” (10.07.2010)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin önemli ticaret noktalarından olan sanayi bölgesindeki kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili sanayideki esnafla toplantı yaparak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Kayalp, kanalizasyonun çağdaş kentler için son derece önemli bir altyapı olduğunu ifade ettiği konuşmasında, AB’nin Kıbrıslı Türklere ayırdığı 259 milyon Euro’luk paketten alınan 18.2 Milyon Euro kaynakla hayata geçirileceğini, proje kapsamında kanalizasyon ağının oluşturulması, atık su arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların polietilen borularla değiştirilmesinin yer aldığını söyledi.

Küçük Sanayi Bölgesi’ndeki çalışmaların asfalt dökümünü de içerecek şekilde 60 günde tamamlanmasının planlandığını belirten Kayalp, hem kanalizasyon ağının inşası hem de su borularının değişiminin birlikte yapılacağını, kazıların yapıldığı ve hatların döşendiği noktaların kısa mesafeler halinde ele alınacağını ve uzun süreli sıkıntıya neden olmadan süratli bir şekilde asfalt dökümü yapılacağını kaydetti.

Gazimağusa’nın konut bölgelerinde yapılan çalışmalardan farklı olarak küçük sanayi bölgesinin ekonomiyle ilgili bir bölge olduğunu ve bu yönüyle hassas bir çalışma sistemi yürütüldüğünü ifade eden Kayalp, parça parça çalışma yöntemiyle kazıları en az sıkıntı verecek şekilde tamamlama hedefiyle hareket ettiklerini kaydetti.

Ana hatların tamamlanmasından sonra şebekenin hanelere bağlantılarını yapmaya başlayacaklarını, her hanenin kanalizasyon ağına bağlantısının belediye tarafından yapılacağını ve maliyetinin belediye tarafından karşılanacağını kaydetti.

“Çalışmalarda biraz toz çıkacak biraz da rahatsızlık olacak ancak böyle bir çağdaş hizmeti kentimize taşımanın başka bir yolu yok” diyen Kayalp, önemli bir kaynakla büyük bir projenin hayata geçirilmekte olduğunu söyledi.


Gazimağusa Belediye Meclisi Organlarını Belirledi (9.07.2010)
 

Gazimağusa Belediye Meclisi dün akşam gerçekleştirdiği toplantıda 4 yıl boyunca görev yapacak organlarını belirledi. Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın başkanlığında toplanan 16 üye sayısına sahip Gazimağusa Belediye Meclisi, yasalar gereği organlarını oluştururken, asbaşkan ve yedek asbaşkanı da seçti. Yapılan seçim sonucunda Asbaşkanlığa CTP-BG Belediye Meclis Üyesi Osman Pekineli; Yedek Asbaşkanlığa ise UBP Belediye Meclis Üyesi İrfan Uluç seçildi.

6 üyeden oluşan İhale Komisyonu için yapılan seçim sonucunda 4 CTP Belediye Meclis Üyesi;Erol Adalıer, Tijen Coşar, Ali Yakar ve Salih Oktay; UBP Meclis Üyesi Cem Dana ve DP Meclis Üyesi İbrahim Uysal komisyonun üyeleri olarak belirlendi.

Belediye Meclisi’nin toplantısında ayrıca Kira Komisyonu ve Disiplin Kurulu Temsilsi’nin de seçimi yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Gazimağusa Belediyesi’nin gerektiği gibi hizmet verebilmesi için son derece önemli olan organlarını oluşturduğunu, özellikle İhale Komisyonu’nun oluşumunda şeffaflığın ve farklı siyasi partilerden katılımın sağlanmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Kayalp, şeffaf ve demokratik bir şekilde belirlenen komisyonun belediye icraatlarında da şeffaflığı yansıtacağını ve bütünlük içinde hizmet için çalışılacağını belirterek, 4 yıl boyunca görev yapacak Belediye Meclis Üyelerine başarı diledi.


Kanalizasyon Çalışmaları Küçük Sanayi Bölgesi’nde (6.07.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin Sakarya ve Karakol bölgelerinde devam ettiği Kanalizasyon Projesi’nin inşa çalışmalarında Küçük Sanayi Bölgesi’ne geçildi.

Kentin önemli ticaret noktalarından olan sanayi bölgesindeki kanalizasyon kazıları, asfalt dökümünü de içerecek şekilde 60 günde tamamlanması planlanıyor.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaret ve işaretçilerine dikkat edilerek uyulmasını istedi.

Kanalizasyon ağının inşa çalışmalarını su borularının değişimiyle birlikte yürüten ekipler, kazıların yapıldığı ve hatların döşendiği noktaları süratli bir şekilde asfalt dökerek çalışmaları vatandaşlara en az sıkıntı verecek şekilde tamamlama hedefiyle hareket ediyor.

Yetkililer, kanalizasyon kazılarının yapılacağı sanayi bölgesinde gerek bölgeyi ziyaret eden vatandaşların gerekse ticari faaliyet yürütenlerin bilgi levhaları ve yönlendirme işaretleriyle kazılardan en az düzeyde etkilenmelerini sağlamayı amaçladıklarını kaydetti.

Kazıların halen yapıldığı noktaya kadar çalışmalardan etkilenen vatandaşlara gösterdiği anlayış ve sabırdan dolayı teşekkür eden yetkililer, kanalizasyon sisteminin uygulanmaya başladığında septik kuyulara gerek kalmayacağını, böylece çevrenin korunması açısından önemli bir adım atılacağını belirtti.

Yetkililer, projede su şebekesinde değiştirilen su borularının, dünya sağlık örgütünün önerdiği yüksek kalitede borular olduğunu ve içilebilir kalitede suyu taşımaya sağlık açısından uygun olduğunu söyledi.

Bu arada 9 Temmuz Cuma günü 16:30’da Küçük Sanayi Bölgesi’nde Renault Garajı karşısındaki Ebru Büfe’de bilgilendirme toplantısı düzenleyecek Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bölge halkına bilgi verecek.

Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayan ilk etap kanalizasyon projesinin 2011 yılının Kasım ayında tamamlanacağını ve 18.2 Milyon Euro kaynakla hayata geçirileceği,proje kapsamında kanalizasyon ağının oluşturulması, atık arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesinin yer aldığı belirtildi.


      ANASAYFA