TEMMUZ - EYLÜL 2008 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Belediyesi Bayram'da da hizmetlerini aralıksız sürdürecek (29.09.2008 - TAK)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenlemeler doğrultusunda, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Suyla ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi'nin acil durumlarda kullandığı 0533 860 19 91 No'lu telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterler ile meydanlarda devam edecek. Bayram süresince çocuk parklarının temizliğine de devam edilecek. Ayrıca arife günü Salamis Yolu ve Suriçi'nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın 1. ve 2. günü kapalı olacak. Bayramın 3. günü ise (2 Ekim) karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar bayramın ilk 2 günü kapalı olurken, bayramın son günü, öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali hizmet vermeye başlayacak. Cuma pazarı ise açık olacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, 24 saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken; vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi'nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarına ulaşabilecekler.

 


Derinya-Glapsides hattı ve Namık Kemal Meydanı (28.09.2008, KIBRIS Gazetesi-Akay Cemal )
 

Geçenlerde Lefkoşa Türk Belediyesi'nin 50. yıldönümü münasebetiyle bir televizyon programında Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ile birlikteydik. Mutlu Esendemir'in hazırlayıp sunduğu programda, Taner Ulutaş ile Gözügüzelli Civan da vardı.

Sosyal konutlardan tutunuz da, Dikmen Çöplüğü, kanalizasyon ve kaldırım durumlarına, Lokmacı'dan Haspolat Arıtma Tesisleri'ne kadar her şeyi konuştuk. Türkiye'nin yaptığı yardımlarla meydana gelen eserlerin özellikle altını çizdi Cemal Başkan. Hükümeti ise fazla sıkıştırmak istemedi. "Zaten zor durumdadırlar. Bırakınız da bu akşam yüklenmeyeyim" deyiverdi.

Nedense Cemal Başkan ile hükümetin yıldızı bir türlü barışamadı... Kolay mı barışmak, kolay mı 'Amiral Gemisi' diye nitelenen Başkent Belediyesi'ni iktidarın büyük ortağının elinden almak?.. Cemal Arap'ın yerinde bir CTP'li belediye başkanı olsaydı, kapılar ardına kadar, imkanlar sonuna kadar açılmaz mıydı?..

Bunlar hep soru işaretleri ve yanıtları da malum...

Eski Belediye Başkanlarından Mustafa Akıncı, Şemi Bora ve Kutlay Erk de telefonla bağlandılar ve hem kendi dönemlerinde yapılanları dile getirdiler, hem de ileriye dönük görüşlerini ifade ettiler. Bir nevi nostalji yaşandı desek yeridir.

Şimdi gelelim Gazimağusa Belediyesi'ne...

Programın ertesi günü 'KIBRIS' Gazetesi yazı işleri kadrosu ve yazarlar olarak Gazimağusa'da Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın huzurunda idik. Öteden beri düzenli çalışmalarıyla takdir ettiğimiz bir Belediye Başkanı. Bazı Belediye Başkanları gibi, o da hep halkın arasında. Nabız tutuyor, şikayeti olanı dinliyor, gereğini yapıyor, ama en önemlisi ayağını yorganına göre uzatıyor. Bu yüzden açık bulamazsın belediyede...

CTP'den olmasına karşın, daha önceleri de vurguladığı gibi, seçildiği gün, rozeti çıkarıp masasının çekmecesine koyuyor ve vatandaşa eşit mesafe uygulamaya özen gösteriyor.

İşte bu yüzden CTP'lisi de oy veriyor Kayalp'a, UBP'lisi, DP'lisi ve diğer partililer de, hatta hiçbir partiye mensup olmayanlar da!..

Böyle bir güveni elde edebilmek, hem çalışmanın ürünü, hem de popülizme kaçmadan kente hizmet anlayışının eseri.

Bir liman kenti olan Mağusa'nın, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin yarattığı avantaj ve gelişmeye müsait olması, belediye sınırlarının daha da büyümesine neden oldu. Kırk bin nüfus ve 80 kilometre kare bir alanda işleri yoluna koyabilmek kolay olmasa gerek. Bu bakımdan belediye, hizmet satın alınan firmalarla işbirliği içinde hem verimliliği artırma yoluna gidiyor, hem de aşırı istihdam yaratmaya gerek kalmıyor. Örneğin falan bölgenin temizliğinden falan firmanın sorumlu olduğu bilinmekte, en ufak bir aksaklıkta söz konusu firmaya hesap sorulmaktadır. Kaldı ki, özel sektörün bu konularda fire vermesi söz konusu değildir.

Derinya'dan Mutluyaka'ya kadar uzanan yöreyi kapsayan alanda hizmet anlayışının ince ayarını bulabilmek başlı başına bir maharet. Bir ekip işi desek daha yerinde olur.

Örneğin İskele Yolu'ndaki düzenlemeler, Akyar Sınır Kapısı yanında tamamlanmasına çalışılan özel TIR parkı, zaten Lefkoşa ve Girne'ye kıyasla rahat olan şehir trafiğini daha da rahatlatacak. Daha önce arkadaşlarımız Ali Baturay, Ahmet Tolgay ve Bilbay Eminoğlu'nun da işaret ettiği gibi, bir trafik karmaşası göremezsiniz Mağusa kentinde. Trafikte kilitlenme de yok.

DAÜ ile gerçekleştirilen işbirliği sonucu denizden arıtma ile Mağusa'nın su sorunu 2010 yılında noktalanacak. TIR Parkı'na paralel olarak Glapsides Plajı'ndaki düzenleme ve araçlar için yapılan park, ayrıca vatandaşa hizmet için yaratılan olanaklar da dikkat çekici. Gerçeği ifade etmek gerekirse, Lefkoşalıya denize girme açısından artık Girne cazip olmaktan çıkmış bulunuyor. Ya Girne'nin doğusunda, ya da batısında denize girilebilir. Bu trafikte oralara gidene kadar, Glapsides'e hayda hayda gidilebilir. Üstelik de çok daha ucuz.

Belediye'nin Mağusa'da imza attığı çok önemli bir proje de Lion's Garden yanındaki Kültür Sarayı... Yirmi milyon YTL'yi aşkın bir maliyete mal olacak Saray'ın bir benzeri Güney Kıbrıs'ta bile yok. 1200 kişilik modern salonuna ek olarak 6 ayrı salonuyla hizmet verecek. Her türlü donanıma sahip bu şahane eserin tamamlandıktan sonra mutlaka gezilip görülmesi gerektiği inancındayım.

Mağusa'nın surlar içi tarihi eserleri ve kültür mirasının zenginliğinin dışa taşmışlığına tanık oluyorsunuz burada.

Surlariçi dedik de aklımıza geldi. Namık Kemal Meydanı, Mağusa'nın kalbinin attığı yer. Yerlisi, yabancısı orada huzur buluyor. Araçlara kapalı ve sadece yayaların yararlandığı bu meydan nelere tanıklık etmedi ki!..

Necdet Dökmecioğlu'nun kitap kırtasiye dükkanı, Spano'nun yeri, rahmetlik Arap Salih'in kahvesi ve daha neler neler...

Eski Mağusalılar her vesile ile onlardan söz ederken, şakalarını, esprilerini de dile getirmekten geri kalmıyorlar.

Meydana açılan Bandabuliya da yeniden düzenlenerek, yabancılara da hizmet verebilecek cafe ve restorantlarıyla renklendirildi. Kentte göze çarpan bir başka değişik eser ise kısa adı MAGEM olan Mağusa Gençlik Merkezi... Gençliği zararlı alışkanlıklardan uzak tutmayı amaçlayan bu merkezde faaliyetler sürmekte ise de projenin tamamlanması çabaları da devam ediyor. Burada yöneticiler de, denetleyenler de gençliğin temsilcileri. Kültür ve sporun çeşitli dalları gençlere meşgale oluyor.

Dediğim gibi, Namık Kemal Meydanı'nda o restorantlar turistlerle dolu. Mağusa günde 500 turist ağırlıyor. Her turistin elinde bir kamera. Lala Mustafa Paşa Camii ve öteki tarihi eserlerin fotoğraflarını çekebilmek için adeta yarış ediyorlar.

Bunları da dikkate alarak her tarafı temiz tutmak gerekmez mi?.. Hem de nasıl... İşte bu hassasiyete tanık olabiliyorsunuz Mağusa'da. Hele o kaldırımlar... Laguna Meydanı'nda denizin kokusunu içinize çekerek dinlenmeniz, ya da kaldırımlarda uzun bir yürüyüşe çıkmanız, her türlü yorgunluğu atmanıza değmez mi?.. Bunları gördükten sonra Lefkoşalı yürüyüş meraklılarının Mağusa'ya gitmesi geliyor içinden. Hem düzgün ve yürüyüşe elverişli güzel kaldırımlar, hem de deniz havası... Ne diyorsunuz?..

Ha!.. Eksiklikler yok mu Mağusa'da, elbette var. Olmaz olur mu?.. Eksiklik dediğiniz Londra'da da var, Paris'te de!..

Ama Oktay Kayalp, sorunların çoğunun üstesinden gelmiş bir kere... Geçmişten bu güne edinilen deneyimler dördüncü dönem hizmet yılında meyvelerini vermiş bulunuyor. Allah kerim beşinci döneme...

 


Gazimağusa Belediyesi 7. Türk Müziği Beste Yarışması 9 Ekim’de yapılıyor (25.09.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 7.’sini düzenlediği “Türk Müziği Beste Yarışması” 9 Ekim Perşembe akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılıyor.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığındaki ön jurinin belirlediği Benim 887,  Deniz 845, Gönül 321, Güzel 818, Hayat 1405, Meyan 442, Musiki 123, Nar, Neşe 456 ve Ömür 2468  rumuzlarıyla yarışmaya katılacak bestekârlar finalde yarışacak.

9 Ekim Perşembe akşamı saat 20.00’de Atatürk Kültür Merkezi’nde yer alacak beste yarışmasının final gecesinin  juri  başkanlığını, Türkiye’nin ünlü  bestecilerinden Erdinç  Çelikkol  yapacak. Beste çalışmalarına 1960 yılında başlayan ve 2002 yılında 246 eseri TRT repertuarına alınan Çelikkol, “Gel gönlümü yerden yere vurma güzel, ne olursun” adlı Nihavent eseriyle Milliyet gazetesinin okurları tarafından yılın bestekarı seçildi.

Yarışmacı eserlerin TRT sanatçıları tarafından seslendirileceği final gecesinde, solistler ve final jürisi eserlerin kimlere ait olduğunu bilmeyecek. Halka açık olacak yarışmada büyük jürinin diğer üyeleri final  gecesinde açıklanacak. 1. eserin 1000, 2. eserin 750, 3. eserin ise 500 YTL ödül alacağı yarışmada mansiyon ödülü kazanan 2 yarışmacıya 150 YTL ödül verilecek.

 


Kayalp: Yeniden adayım (25.09.2008, KIBRIS Gazetesi)
 

  • Gazimağusa'nın dört dönemdir belediye başkanlığını yürüten Oktay Kayalp, KIBRIS'a icraatlarını anlattı ve 2010'da yeniden aday gösterilmesi halinde görevini sürdürmekte kararlı olduğunu açıkladı...

"2009'A SIFIR BORÇLA GİRECEĞİZ"... KKTC'nin mali açıdan en güvenli belediyesinin Gazimağusa Belediyesi olduğunu, 2008 Ağustos sonu itibarıyla belediyenin hiçbir borcu bulunmadığını ve 2009 yılına da sıfır borçla gireceklerini ifade eden Gazimnağusa Belediye Başkanı Okrat Kayalp, partisi CTP-BG'nin kendisini 2010'da yeniden aday göstermesi halinde adaylığı kabul edip görevini sürdürmekte kararlı olduğunu açıkladı

"18 PROJENİN 11'İNİ HAYATA GEÇİRDİK" Göreve geldiği 1994 yılında 23 bin nüfusa hizmet veren belediyede 360 personel bulunurken bu gün 40 bin nüfusa 248 personelle hizmet götürdüğünü söyleyen Kayalp, seçim bildirgesinde taahhüt ettiği 18 projenin 11'ini iki yılda hayata geçirdiğini, 7 projenin de 2010 yılına kadar tamamlanacağını kaydetti

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 2010 yerel seçimlerinde partisi CTP-BG'nin kendisini aday göstermesi halinde kesinlikle aday olacağını söyledi.

KKTC'nin mali açıdan en güvenli belediyesinin Gazimağusa Belediyesi olduğunu ifade ederek 2008 Ağustos sonu itibarıyla belediyenin hiçbir borcu bulunmadığını,2009 yılına da sıfır borçla gireceklerini belirten Kayalp, başarısının nedenini 'iyi tahsilat yapma ve personel giderlerini yüzde 50'nin altında tutma ya bağladı. Kayalp göreve geldiği 1994 yılında 23 bin nüfusa hizmet veren belediyede 360 personel bulunurken bu gün 40 bin nüfusa 248 personelle hizmet götürdüğünü; belediyeyi 'işletme' olarak kabul edip bu şekilde yönettiğini söyledi.

1994, 1998, 2002 ve 2006 yıllarında yapılan yerel seçimlerde sandıklardan belediye başkanı olarak çıkmayı başaran Oktay Kayalp, son seçim bildirgesinde taahhüt ettiği 18 projenin 11'ini ini iki yılda hayata geçirdiğini, diğer projelerin ise 2010 yılına kadar tamamlanacağını açıkladı. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi'nde hep ilkleri gerçekleştirdiğini de dile getirerek şu anda kentin en büyük sıkıntısının su olduğunu, bu sorunu da devletin açtığı, denizden su arıtma ihalesinin zamanında tamamlanması halinde 2009'un ilk yarısında çözüme kavuşturacaklarını, Gazimağusa'ya 7 gün 24 saat içme suyu vereceklerini vurguladı.

KIBRIS yazı işleri yönetici ve köşe yazarlarından oluşan bir ekip bu kez de belediyelere ziyaret başlatarak ilkini önceki gün Gazimağusa Belediyesi'ne gerçekleştirdi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'dan belediyenin bölgede hayata geçirdiği projelerle ilgili bilgi alan KIBRIS ekibine Mutluyaka'nın da belediye sınırlarına dahil olmasıyla 80 kilometre kareye ulaşan belediye sınırları içinde gerçekleştirilen projeler gösterildi. Geziye, Belediye Müdürü Ali Murat Özad, Halkla İlişkiler Birimi Sorumlusu Erkut Şahali, Temuzlik İşleri Sorumlusu Doğan Özüşen, Sağlık İşleri Sorumlusu İlke Sabit Soyer, Su İşleri Birimi Sorumlusu Naci Taşeli, Park-Bahçe Birimi Sorumlusu Mustafa Evcimen, Proje Birimi sorumlusu Abide Eryaşar ve Basın Yayın Birimi görevlisi Gökhan Öztürk katıldı.

'Hizmette sınır tanımıyoruz'
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa'da yaşayan herkese dengeli, adil, kaliteli ve hızlı hizmet götürme prensibiyle hareket ederek her yılın başında hazırlanan çalışma programı ve hesap verebilir özellikli mali ve hizmet yapısı ile güven verdiklerini anlatarak, Gazimağusa'da yaşayan her yaştan vatandaşın yaşam kalitesinin artırılmasını hedeflediklerini ifade etti.

Kayalp, projelerin hayat bulmasının arkasında, belediyenin gelir ve giderinde sağlanan dengeli bir mali yapı, tahsil edilen alacakların artan oranı ve personel giderlerinin genel bütçedeki oranının yüzde 50'lerden aşağıya çekilmesi gerçeğinin yattığını vurguladı.

Gazimağusa Belediyesinin hizmetler karşılığında çıkardığı faturaların tahsilat düzeyini yüzde 90'lara ulaştırarak hem ülke ortalaması hem de uluslararası kabul edilebilir değerlerin üzerine çıkardığının altını çizen Kayalp, alacaklarını tahsil etmede ortaya konan becerinin yanı sıra, kendi yerel kaynaklarından gerçekleştirmeyi öngördükleri yatırımların toplamının 2008 bütçesinin yüzde 28'ini oluşturduğunu belirtti. Önceki yıllarda olduğu gibi 2008 yılında da mali olarak KKTC'nin en güvenli belediyesi olma özelliğini sürdürdüklerini dile getiren Kayalp, sıfır borçla girilecek 2009'un sıfır borçla bitirileceğinin duyurusunu şimdiden yapmakta bir sakınca görmediğini kaydetti.

'İnsanlarımızın hem fiziki hem de sosyal bakımdan yaşam kalitesinin artırılması ve kentten maksimum düzeyde yararlanılmasını sağlamak hedefiyle 2007 yılı sonunda toplam değeri 3 milyon YTL'yi bulan 5 ihaleden sonra, 2008 yılı içinde de altyapı, çevre düzenlemesi, eğitim altyapısına katkı amaçlı yatırımlarından oluşan toplam tutarı yine 3 milyon YTL' yi bulan 6 ihaleyi hayata geçirme çalışmalarımızı mali gücümüzün ve insana verdiğimiz değerin göstergesi olarak değerlendiriyoruz." diye konuşan Kayalp,

Gazimağusa Belediyesi olarak üzerinde en fazla titizlik gösterdikleri konunun kaynak verimliliği olduğunu söyledi.. Kayalp şöyle konuştu:

"Gerek parasal anlamda, gerekse iş gücü olarak verimliliği artırma yönündeki çabalarımız önümüzdeki yıllarda daha da yoğunluk kazanacak. Çağdaş araç gereçleri kullanarak, dünya standartlarında hizmet üretme amacıyla gerçekleştirdiğimiz teknik donanım yatırımlarımız gereksinmelerimiz doğrultusunda sürecek. Buna ek olarak toplam kalite yönetimi anlayışını Gazimağusa Belediyesi'nin geneline hakim kılacak çalışan eğitimlerimiz ve buna uygun denetleme mekanizmalarımızı geliştirme çabalarımız 'Daha Çağdaş Gazimağusa' hedefiyle devam ediyor. Gazimağusa'yı yine ülkenin en temiz kenti, Gazimağusalılar'ı da yerel hizmetleri en kaliteli ve en hızlı alabilen yurttaşlar olarak koruma kararlılığındayız."

Kanalizasyon Uygulama Projesi
2007 yılında Avrupa Birliği'nin Brüksel merkezli ihalesi ile projelendirilmesine başlanan Gazimağusa Atık Su, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu Drenajı Projesi çalışmasının tamamlandığını ifade eden başkan Kayalp, Gazimağusa Belediyesi'nin yönlendirmesiyle hazırlanan Atık Su Master Planı doğrultusunda şekillenecek proje çalışmalarının belediyenin teknik desteğiyle ilerleyeceğini ve 2012 yılına kadar Gazimağusa'nın %65'inin kanalizasyon ağına bağlanmasının hedeflendiği kaydetti..

Su iletim hatlarında yenileme ve yeni su dağıtım şebekeleri
Kayalp'ın verdiği bilgitye göre, Gazimağusa Belediyesi, Kuzey Kıbrıs'ın en hızlı gelişen kenti Gazimağusa'nın su konusundaki sıkıntısını çözmek amacıyla su altyapısına yatırım yapılmasi çalışmaları da sürdürülüyor

Verilen bilgiye göre, Gazimağusa Belediyesi'nin Çanakkale ve Baykal bölgeleri ile Tuzla'nın su altyapısının çağdaş yapıya kavuşturulması amacıyla başlatılan su altyapı projeleri ile suyun vatandaşa daha kaliteli, düzenli ve kayıpsız ulaştırılması hedefleniyor.

Kent Parkı
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bölgenin en hızlı ve dikey gelişen bölgesi durumundaki terminal civarında, özellikle genç aile nüfusunun sürekli artış gösterdiğini kaydederek, bölgede, çocuk parkı başta olmak üzere, yeşil alan ve dinlence-eğlence gereksinimini karşılayacak düzenleme yaptırmanın acil olduğunu kaydetti.

Kayalp, "Bu gerekçeler doğrultusunda hazırladığımız bir projeyle, bölgenin tam da orta yerinde, çocuk parkı, spor alanları ve yürüyüş yollarıyla dinlence alanlarından oluşan bir park yerinin inşaatını başlatmış bulunuyoruz" dedi.

TIR parkı
Gazimağusa Limanı'nda artan yük trafiği nedeniyle bölgede ağır vasıtaların arttığına işaret eden Oktay Kayalp, kente yük getiren ağır ve hacimli araçlar ya boşaltılmak için ya da gemi saatini beklerken kontrolsüz biçimde ve uygun olmayan yerlerde beklemek durumunda kaldığından bölgede trafik sorunu meydana geldiğini, bu yüzden Gazimağusa'da hem trafiği en az etkileyecek, hem de limana ve diğer kentlere ulaşımı en kolaya sağlayacak bir konumda TIR parkının inşasına başlandığını söyledi.

Kayalp, Larnaka yolu üzerinde tam donanımlı olarak projelendirilen tesisin güvenli olması ve hijyenik gereksinimleri karşılaması için tüm unsurların düşünüldüğünü kaydetti..

Desdemona (Surdibi) Projesi
G
azimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın verdiği bilgiye göre, bu yıl Gazimağusa Suriçi'nin eşsiz köşelerinden biri daha restore edilecek.

Othello Kalesi'nden başlayarak Canbulat Kapısı'na kadar uzanan ana arter, ulaşım yolları, yaya kaldırımları, yeşil alanları ve bölgedeki ticari işletmelerin kullanıma ayrılacak ahşap platformlarla baştan sona yeniden yaratılacak.

Proje kapsamında yine tüm havai iletim hatları yer altına alınacak, su hatları yenilenecek ve kapsam dahilindeki tüm binaların cepheleri aslına uygun olarak tamir edilecek.

Proje sahasındaki eski eserlerin zarar görmesini engelleyecek ve daha belirgin biçimde göz önüne çıkmasını sağlayacak özel düzenlemeler de gerçekleştirilecek.

Otobüs terminali ek bina ve Otopark Geliştirme Projesi
Kayalp'ın verdiği bilgiye göre, günümüz koşullarına yanıt vermekte zorlanmaya başlayan Gazimağusa Ototbüs Terminali'ne de ek bir ihtisas binasının inşasına da başlandı.

Özellikle havalimanı için servis merkezi olarak hizmet verecek ek ünite, hem turistik donanım, hem de günümüz gereksinimlerine yanıt verecek biçimde tasarlandı. Bununla birlikte, özellikle bölgede cuma günleri kurulan pazar yeri nedeniyle artan araç park yeri ihtiyacını da göz önünde bulundurularak bölgeye yeni ve kapasitesi yüksek bir otopark daha inşa edilecek.

Okul tamiratları
Kayalp, okul tamiratları konusuna da değinerek, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin geçtiğimiz yıl çıkardığı Taşınmaz Mal Vergisi Değişiklik Yasası uyarınca Gazimağusa Belediyesi'nin emlak vergisinden 2008 yılında elde edeceği gelirin %15'i yine Eğitim Bakanlığı'nın yönlendirmesiyle en verimli biçimde eğitim altyapısı için kullanıldığını söyledi.

Kayalp, Tüm yasal yükümlülüklerini yerine getiren Gazimağusa Belediyesi'nin, 2008-2009 eğitim yılı öncesinde bölgedeki Namık Kemal Lisesi'ne 5, Ticaret Lisesi'ne ise 4 derslik inşa ederek tam teşekküllü olarak yeni eğitim yılına hazır hale getirdiklerini ifade etti.

Sosyal içerikli proje çalışmaları ve Sosyal Hizmet Birimi
Sosyal içerikli projeler ve Sosyal Hizmet Birimi ile ilgili de ayrıntılı bilgiler veren Kayalp, şöyle dedi:

"Gazimağusa halkının, ürettiğimiz yerel hizmetlerden eşit biçimde yararlanmasına dair hassasiyetimiz yanında, bu yıl Gazimağusa Belediyesi olarak, çok düşük gelirli hemşehrilerimizin refah düzeyine de katkıda bulunabilmek amacıyla, özel bir çaba içindeki kararlılığımızı sürdürüyoruz.

Özellikle Sosyal Yardım alanlara ve hiçbir geliri olmadığını tespit ettiğimiz vatandaşlarımıza özel bir yaklaşımla, günlük yaşantılarını kolaylaştıracak ve sosyal açıdan ayakta durabilmelerine destek sağlayacak katkıda bulunuyoruz."

İkinci Bahar Yaşam Kulübü
Sayısı bin 500'ü aşan ve ürettikleri hizmetlerden özel ve öncelikli olarak yararlanan 65 yaş üzeri İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerini, aylık periyotlarla, sağlık kontrolünden geçirdiklerini kaydeden Kayalp, sağlık kontrollerini, kendi organizasyonlarına ek olarak Sağlık Bakanlığı ile imzaladıkları protokol gereği sağlanan teçhizat ve personelle sürdürdüklerini söyledi.

Kayalp, talep eden üyelere evde berber ve kuaför hizmeti sunduklarını, dinamik bir proje olarak nitelediği İkinci Bahar Yaşam Kulübü'nün hizmet yelpazesini, üyelerinin talepleri doğrultusunda sürekli güncellediklerini de ifade etti.

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi bünyesinde kurulan ve gençlerin özerk yönetiminde faaliyetlerini sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi ile ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Ülkemizde gençlerin kendi kendilerini yöneterek geliştikleri benzer kuruluşlar arasında teknik donanım bakımından en gelişkin olanıdır.Sportif ve kültürel etkinlikler yanında MAGEM zararlı alışkanlıklar ve bağımlılıkla mücadelede de çok etkili bir görev üstlenmiş bulunmaktadır.

Uzmanların gözetiminde halen devam eden çalışmalara ek olarak, kendi inisiyatifiyle model uçak, dans, seramik, resim, heykel, müzik, ve bilgisayar konularında grup çalışması yapan, ancak mekan sorunu yaşayan gençlerimize MAGEM kapıları ardına kadar açıktır. Yoğun talebe gereken biçimde yanıt verebilmek amacıyla, mevcut MAGEM binamızın ikinci kat inşaatını bu yıl gerçekleştirerek, kapasitemizi iki katına çıkaracak ve çok daha fazla gencimize kolektif üretim keyfini yaşatacağız. MAGEM binasını geliştirme ve bölgeye yapılacak kapalı spor salonunun maliyeti 1 milyon YTL'yi bulacak. MAGEM tesisine sağlanan kablosuz internet hizmetiyle teknolojiyi kullanmalarına olanak sağlanıyor."

Laguna Rekreasyon Projesi tamamlandı
Gazimağusa Belediyesi'nin uzun yıllar gündemini oluşturan Laguna Projesi'nin de halkın hizmetine sunulduğunu dile getiren Kayalp, projenin hayata geçmesiyle, vatandaşların deniz kenarında yürüyüş yapabileceği, ailece oturup denizin kokusunu içine çekebileceği, çocukların denize çakıl taşı atabileceği çağdaş bir mekân yarattığını söyledi. Belediyenin öz kaynaklarıyla 2 milyon 150 bin YTL'ye gerçekleştirilen proje kapsamında deniz sahiline 800 metrelik yürüyüş parkuru yapıldı, 3 bin metre kare meydan oluşturuldu. Eskileri yıkılarak, meydanda 7 adet cafe ve restoran da inşa edildi. Bölgedeki tüm binaları kapsayacak şekilde paket arıtma sistemi inşa edilerek, denizin kirlenmesinin önüne geçildi, 310 araçlık ilave otoparkla bölgedeki otopark kapasitesi 700'e yükseltildi.

Diğer icraatlar
Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, "kent trafiğine nefes aldıracak Ayluga yolunun tamamlandığını, denizden içme suyu arıtma tesisinin tamamlanma aşamasında olduğunu, MAGEM binasının yanına yapılacak Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi - Kapalı Spor Salonu'yla, özellikle okul sporlarının, her türlü hava koşulunda yapılabilmesine olanak sağlanacağını anlattı. Kayalp, çocuk parklarının genel parklara dönüştürüleceğini de belirtti.

 


OKTAY KAYALP: KENTİNE DAMGASINI VURAN BAŞKAN (25.09.2008, KIBRIS Gazetesi-Ahmet Tolgay)
 

Seçim gününe daha epeyce var ama, "2010'da Gazimağusa Belediye Başkanlığına yine adayım" dedi Oktay Kayalp... Milletvekilliğine ilgi duymuyor...

Makam odasının dışındaki ayak üstü sohbetimizde bana bu kararlılığını açıklamasından kısa bir süre sonra, kendisiyle 5 saat süren bir kent turuna çıktığımızda, seslendirdiği özgüveninde ne denli haklı olduğunu adım adım gözlemleyecektim...

Belediyecilik bağlamında çok güzel işler yapılıyor Gazimağusa'da...

KIBRIS Medya Grubu'ndan diğer arkadaşlarımla birlikte Gazimağusa'yı ilk kez böylesine ayrıntılı biçimde mercek altına alıyorduk...

* * *

Dördüncü dönem belediye başkanlığını sürdürüyor Kayalp...

Göreve başladığında Gazimağusa belediye sınırları içindeki nüfus 23 bin idi... Şimdi ise nüfus, üniversite öğrencileriyle birlikte 40 bini aşmış durumda...

Mutluyaka'nın da Gazimağusa Belediyesi'ne bağlanmasından sonra, belediye sınırlarının yüzölçümü 80 km. kareyi buldu...

Kentler sorunlarıyla birlikte büyür...

Gazimağusa da bu kuralın dışında tutulamaz. Ne var ki, gerçekçi ve bilinçli bir belediyecilik anlayışıyla, Gazimağusa kentsel sorunların sızılarını pek derinden duymadan ve yaralarını sararak büyümektedir...

Orada, başkent Lefkoşa ve Girne'nin aksine ciddi bir trafik sorunu yok... Sabahtan başlayarak günün her saatinde kentin sokaklarını dolaşırken hiçbir yerde trafik tıkanmasına tanık olmadık... Kentte ihtiyacı karşılayacak kadar otopark var ve belediyeye ait olanlar da halka parasızdır...

Bu arada Akyar sınır kapısına yakın bir yerde yapımı tamamlanmakta olan tır otoparkının devreye girmesinden sonra liman kenti Gazimağusa'nın trafiğine daha bir ferahlama gelecek... Tırların gelişigüzel yerlerde park etmesinin önüne geçilecek...

Biz Lefkoşalılar için gıpta edilecek bir durum...

Gazimağusa liman kenti ise başkent Lefkoşa da, ticaretin merkezidir... Tırların, kamyonların ve hatta tankerlerin başkentin her köşesinde pervasızca park etmesinin yarattığı tedirginlik gittikçe büyümektedir... Bu tedirginliği bertaraf edebilmek için başkent dışında bir alanın devreye konulmasının zamanı çoktan gelmiştir...

Tabii ki bir Lefkoşalı olarak gıpta edeceğim daha başka manzaralara da tanık oldum... Örneğin Gazimağusa başkentten daha yeşil ve daha temiz...

Ülkenin belini kırmakta olan kuraklık nedeniyle Gazimağusa'da yeşillendirme ve ağaçlandırma çalışmalarına ara verildi... "Su konusunda önce halkın ihtiyacını karşılamalıyız" diyor Kayalp... Ama hele mevsim yağışlı gelsin ve hele su darboğazı bir aşılsın, yeşillendirme ve ağaçlandırma projelerine tam gaz yeniden başlanacağının heyecanını duyumsatıyor bize ekibiyle birlikte...

* * *

Kuzey Kıbrıs'ın en az su alan kenti olan Gazimağusa, bu sorunu da kökten çözümleme yolunda... "Suyu harcama, kullan!" sloganıyla halk sürekli olarak su tasarrufuna çağrılmakta... Denizden su arıtma projesi yakın gelecekte devreye girdiğinde, günde 4000 metre küp içilebilir su, hızla yenilenmekte olan dağıtım şebekesine verilecek...

Şu anda Gazimağusa'nın günde 1000 metreküp su açığı var... Su dağıtımı tüketicilere haftada bir kez yapılabiliyor... Denizden damıtılacak olan su, açığı fazlasıyla karşılamış olacak...

Maraş'ın kapalı bölgesindeki arıtma tesisi, DAÜ ile birlikte yürütülen bir proje... "Üretilecek tatlı suyun 1000 metreküpünü DAÜ alacak, 3000 metreküpünü de kentimiz" diyor Kayalp... Ve ekliyor: "2010'da Mağusa'nın yarım yüzyıllık su sorunu çözümlenirken, musluklardan akan su da içilebilir nitelikte olacak..."

Deniz kenti olmasına karşın denize kapalı bir görünümü olan Gazimağusa Glapsides ve Laguna düzenlemeleriyle denizle buluşturuldu... Glapsides'teki düzenlemelerden sonra oradaki plaja Lefkoşa'dan da büyük akın var... Bu tertemiz ve bakımlı plaja, giriş parasız...

En büyük heyecanı, kültür ve kongre merkezi şantiyesini ziyaretimizde yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin sağladığı finansmanla, 20 milyon YTL'den fazla bir harcamayla yaratılmakta olan bu devasa kültür sarayının bir benzeri Kıbrıs'ta yok...

Tiyatroya, operaya ve baleye çağdaş olanaklarıyla kucak açacak olan 1200 kişilik salonunun yanı sıra, 6 salonu daha içeren kültür ve kongre merkezinin önümüzdeki Mayıs ayında devreye girmesi tasarlanıyor...

Gazimağusa Belediyesi, hizmetlerini 248 kişilik bir kadroyla sürdürüyor... Belediye binasında çalışanların sayısı ise sadece 39 kişi!.. 40 değil!.. Kayalp "Belediyeyi 360 personelle devralmıştım" diyor... Personel sayısını artırmadı, tam tersine zaman içinde azalttı... Kalifiye olmayan elemanlar yerine dışarıdan hizmet almayı yeğliyor. Ne sosyal sigorta, ne ihtiyat sandığı yatırımı ve ne de büyüyen emekli ordusu... Hizmet satın alınan firmalarla iş üretmek daha verimli ve daha ekonomik... İşini tam olarak yapabilen, parasını da tam olarak alabiliyor...

 


Mağusa Mağusa (25.09.2008, KIBRIS Gazetesi-Bilbay Eminoğlu)
 

KIBRIS yazı işleri yöneticileri ve köşe yazarları olarak bu kez de belediyelerimize ziyaret başlattık...

Amacımız, yerel yönetimlerimizin çalışmalarını, icraatını yerinde görmek, sorunlarını, sıkıntılarını belirlemek.

İşe Gazimağusa Belediyesi'nden başladık. Önceki gün saat 10 gibi oradaydık.

Belediye Başkanı Sayın Oktay Kayalp, içiyle dışıyla iyice bakım ve onarımdan geçirilerek pırıl pırıl hale getirilen belediye binasında bizi büyük bir hüsnü kabulle karşıladı.

Kahvelerimizi yudumlarken "Gazetecileri Mağusa'ya getirmek çok zordur" dedi tatlı bir sitemle.

Yine de memnuniyetini gizleyemedi. Son birkaç yıldan bu yana koruduklarını, bir takım düzenlemelerle halkın beğenisini kazandığına tanık olduklarını söylediği "Glapsides" ve "Palm Beach"in yanındaki plajlarla Lefkoşalıları da yavaş yavaş Mağusa'ya çekmeyi başardıklarını anlattı. .

Sayın başkanın ağzından, plajlara girmenin, denizden, duşlardan, tuvaletlerden yararlanmanın parasız olduğunu öğrenmek sevindirici. "Sadece, şezlong istenmesi halinde birkaç lira alınıyor. Herpsi o kadar" dedi.

Öteki plaj işletmecilerimizin kulakları çınlasın!

***

Sezar'ın hakkı Sezar'a.

Birilerine iş ola övgüler düzmeyi sevmem ama kişi gerçekten övgüye layıksa hiç çekinmem. Yeri geldiğinde yerdiğim gibi.

Öteki belediye başkanlarımıza saygısızlık etmek istemiyorum ama Kayalp gerçekten iyi işler yapmış ve yapıyor. Sözünü verdiği çeşitli projelerin çoğunu iki yılda hayata geçirmiş, kalanların 2010 yılına kadar tamamlanacağına kesin gözüyle bakıyor. Gördüğüm kadarıyla boş durmuyor; kendisi gibi enerjik ve dinamik beyin takımıyla daha iyisini, daha güzelini yapmaya çalışıyor. Mağusa'yı adeta yeni baştan yaratıyorlar.

Makam odasında kısa sohbetimizin ardından hep birlikte rahat, konforlu bir minibüse binip kent içi ve dışında, uzun bir güzergah izleyerek yaptığımız incelemeler ve birebir tanık olduğumuz güzellikler bunun açık kanıtı.

Ve ne kadar sevindirici ki, sınırlı bir kadroyla çalışıyor. Önemli sorumluluklar üstlendiğinin bilincinde olan kilit ekibi sadece 39 kişi. Göreve geldiği 1994 yılında 23 bin nüfusa hizmet veren ve 360 personelle devraldığı belediyenin şu andaki tüm kadrosu 248 kişiden oluşuyor ve 40 bin nüfusa hizmet götürülüyor. Emekli olanların yerine yeni istihdamlar yapmamış. Tek kuruş boçları yok. İyi tahsilat yapıyorlar. Çıkarılan faturalardan yüzde 90'dan fazlası toplanıyor. Personel giderlerini, gelirlerinin yüzde 50'si altında tutmayı başarmış... Mali durumlarının iyi olmasını sağlayan bir takım unsurlardan kesinlikle taviz vermiyor. "Son dört yıldan beri bu böyle" diyor.

***

Buram buram tarih kokan bu şirin liman kentimizi, neredeyse bütün bölgelerini içine alan ve üç saati aşan turlamamız sırasında gördüklerimi, mükemmel sonuçlar elde edilen proje çalışmalarını aktarmaya köşemin sınırlı kapasitesi kuşkusuz yetersiz kalır.

Sayın Kayalp'ın minibüsün içinde bir turist kafilesini gezdirir gibi elindeki mikrofanla tanıtım yapma inceliği göstermesinin yanında duraklarda bizzat gözlediğim ve bazıları bu güzel kentimizde bir ilk, bir kültür abidesi olma özelliği taşıyan icraat, arada bir gittiğim Mağusa'nın bugüne kadar görme fırsatı yakalayamadığım öteki yüzünü de gösterdi bana. Meğer Mağusa benim bildiğim Mağusa'dan çok farklıymış. Göz alıcı iyileştirmeler yapılmış, tarihi dokusuna zerre kadar dokunulmadan güzel bir çehreye kavuşturulmış kent..

***

Halen tek sıkıntı olarak görünen su darlığının ve kanalizasyon sorununun giderilmesi için büyük adımlar atılmış... Çeşitli projeler hayata geçirilmiş... Denizden su artırılması projesi tam gaz ilerletiliyor, başka kaynakların da devreye sokulması için büyük çaba harcanıyor... Pırıl pırıl asfaltlar dökülmüş, park alanları yapılmış... Yeni güzergahlar açılmış... Yolların yüzde 95'ine varacak kadar çok büyük bir bölümüne kaldırım döşenmiş... Kent içi ve kent dışındaki yollar tertemiz, trafik akışı hayret edilecek derecede rahat. Ve önemlisi, çiçek gibi olan surlar içine hatırı sayılır sayıda trurist geliyor, esnafa akmazsa damlar para bırakıyor.

"Temizlik alanında en iyi olduğumuza inanıyoruz... Mağusa'nın her noktasına eşit hizmet götürüyoruz. Kimsenin parti rozetine bakmıyoruz" diye konuşuyor Oktay Kayalp. Ve sanırım başarısının sırrı da bu. Hizmet kayırmacılığı, siyaset kayırmacılığı gütmüyor.

***

Tek cümleyle Mağusa'yı anlatayım mı?

Tamamen TC'nin finanse ettiği, Glapsides plajı yakınında inşaatı hızla sürüdülen ve tamamlandığında maliyeti 20 trilyonu aşacak olan Kültür ve Kongre Merkezi'ne bayıldım. Tam bir kültür abibesi. Adada eşi olmayacak.

Surlar içinde, gençliğimden hala belleğimde kalan "Spano'nun yerinde" öğle yemeği alırken, Oktay Kayalp'a makamındaki sohbetimizde ağzından çıkan bir sözü anımsatarak sordum.

"2010'da belediye başkanlığına kesinlikle adaysınız, değil mi?

Yanıtı hiç tereddüt etmeden "evet" oldu.

Bana göre kesinlikle kazanır... Söylediği gibi UBP'den de oldukça oy alarak.

Eleştirilebilecek yanı bulunmayan icraatları, karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı sosyal ilişkileri ön planda tutup halkı bir bütün olarak kucaklaması, onu kendine bu denli güvenmekte haklı çıkarıyor. 

 


LEFKOŞA; SURLAR İÇİNİ KAYBETTİ, MAĞUSA; SURLAR İÇİNİ KORUDU (25.09.2008, KIBRIS Gazetesi-Ali Baturay)
 

Gazete olarak beş büyük belediyeye ziyaret gerçekleştirme kararı aldık...

İlk durağımız da Mağusa Belediyesi oldu...

Gazeteden bazı yöneticiler ve köşe yazarlarıyla Mağusa'ya gittik...

Özel bir nedeni yok Mağusa olmasının, "oradan başlayalım" dedik ve öyle yaptık.

En çok sevinen de sevgili Ahmet Tolgay abimiz oldu, ne zamandır bu kentimizi ziyaret etmemizi istiyordu...

Zaten deneyimli gazeteci abilerimiz Ahmet Tolgay, Bilbay Eminoğlu ve Akay Cemal, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ı soru yağmuruna tuttular...

Onların ilginç sorularıyla, geçmişten bugüne birçok bilmediğimiz şeyi de öğrenmiş olduk...

Mağusa, çocukluğumun, gençliğimin geçtiği kenttir, ortaokulu ve liseyi orada Canbulat Lisesi'nde okudum (şimdi ortaokul oldu), üç yıl da DAÜ'de eğitim gördüm...

Mağusa benim için özel bir kenttir, çok anım vardır oralarda, en güzel yıllarım oralarda geçti.

Kıbrıs'ta hangi kente gidersem gideyim, hiçbirine değişmezdim Mağusa'yı ve ne köyüm Alaniçi'nden ne de bu bölgeden başka bir yerde yaşayamayacağımı sanırdım.

Meğerse alışıyormuş insan; işyerimin bulunduğu Lefkoşa'ya da evimin bulunduğu Gönyeli'ye de alıştım.

Ve çok nankör davrandım Mağusa'ya; oralardan ayrılalı yaklaşık 10 yıl oldu, birkaç kez hasta ziyareti için hastaneye, bazı dost düğünlerine, bayramlarda teyzeme Ayluga'ya, seferberliğe Gülseren Kampı'na geldiğimde de KIBRIS Mağusa bürosuna uğrarım... En çok da DAÜ'ye gittim o da Mağusa'ya gitmek sayılır mı tartışılır...

Yani anlayacağınız kaçış o kaçış...

Bu ziyarette başkan Kayalp bize Mağusa'yı gezdirdi; uzun bir güzergahtı; Maraş'tan Glapsides'e kadar...

Meğerse ne çok değişmiş. Mağusa, daha da güzelleşmiş, modern olması gereken yerler modern olmuş, tarihi yapısının korunması için de özel bir özen gösterilmiş...

Oktay Kayalp, kendinden emin, yaptıklarıyla da gurur duyuyor ama "ben yaptım görevim bitti" demiyor, 14 yıl görevde ama daha hedefleri var, sanki daha dün göreve başlamış gibi heyecanlı gördük kendisini, yaptıklarından ve yapacaklarından bahsederken gözleri parlıyordu.

Anladığım kadarıyla sihirli formülü "gereksiz istihdam yapmamak", 300'lü rakamlarda devraldığı belediye personeli şu sıralar 200'lü rakamlarda...

Başkan, bugün birçok belediyenin batmasına neden olan "gereksiz, fazladan yapılan istihdam" yanlışına düşmedi.

Kayalp; "Buraya partiden adam gönderilmez, gönderilemez 'işe alın' diye, biz ihtiyacımız varsa, işimize yarayacak personeli alırız" diyor...

Oktay Kayalp, birçok iş için hizmet satın aldığını, dönemlik işler için personel doldurup da belediyeyi zora sokma yanlışına düşmeyeceğini söylüyor...

Başkana soruyoruz; "CTP'nin büyük ortağı olduğu hükümetin başarısız bir tablo çizmesi, tepkileri üzerine çekmesi, sizi de etkiler diye endişeniz var mı?"

Kayalp, oldukça emin cevap veriyor; "Hükümetin durumu kesinlikle bizi etkilemez, çünkü biz popülizm yapmıyoruz, hizmet veriyoruz... Yaptıklarımız ortada; UBP'liye de DP'liye de, ÖRP'liye de, TDP'liye de BKP'liye de tüm halkımıza eşit hizmet veriyoruz..."

Partisinin ne karar alacağını bilmediğini ama kendisinin yeniden aday olacağını da söylüyor başkan...

"Parti başka aday gösterirse bağımsız aday olur musunuz?" şeklindeki soruya da "Hayır, bağımsız olmam, ben partimden aday olacağım" şeklinde, politik ama anlamlı bir cevap veriyor.

Bu arada, özellikle Laguna'daki yeni düzenlemeyi çok beğendiğimi söylemeliyim, beklediğimden de iyi buldum.

Bir de yıllarca atıl duran bandabuliyanın (eski yemeklik çarşısı), restorana dönüşen yeni halini sevdim.

Surlar içini turistlerle dolu görmek mutlu etti beni...

Lefkoşa, surlar içini kaybetti ama Mağusa korudu, turizme kazandırdı, Mağusalıya kazandırdı...

Bugün insan, yerli halkın terk ettiği Lefkoşa surlar içinde yürümeye korkuyor, hele geceleri girmek için cesaret ister ama Mağusa surlar içinde rahatça yürüyebiliyorsunuz, Lefkoşa'daki gibi yerli halk surlar içini terk etmedi bu kentimizde... İki kent arasındaki en belirgin özellik bu olsa gerek.

Kentte, belediyeden şikayetçi olanlar da vardır mutlaka, bizim öyle üç- dört saatte göremeyeceğimiz kusurları da bulunabilir Mağusa'nın.

Biz Mağusa'ya, belediyeyi övmeye gitmedik...

Ama gözle görünen güzelliklerden de söz etmeden geçemezdik...

Tüm belediyelerin batakta olduğu bir dönemde tek kuruş borcu bulunmayan, bir "işletme" gibi yönetilen Mağusa Belediyesi'nin başkanı ve tüm ekibiyle "başarılı" olduğunu, özellikle Kayalp'ın bu işleri iyi beceren, kurt bir belediyeci olduğunu söylemeliyim.

 


Gazimağusa Belediyesi Bayram Tatiline Hazır (24.09.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, yaptığı düzenleme doğrultusunda, Ramazan Bayramı süresince hizmetlerini aralıksız sürdürecek.

Yapılan düzenlemeye göre, su dağıtım planı aynen yürürlükte olacak. Su ile ilgili, merkezden kaynaklanacak herhangi bir aksama veya büyük çaplı arıza olmaması durumunda, bölgeler rutin program çerçevesinde su almaya devam edecek. Bayram tatili süresince, su hatlarında meydana gelecek patlak ve arızalar için Su Birimi’nin acil durumlar için kullandığı 0533 860 19 91 No’lu telefonu aranabilecek.

Çöp toplama hizmetlerinde, herhangi bir değişiklik yapılmadan mevcut program aynen uygulanırken, sokakların genel temizliği tatil boyunca, sadece ana arterlerle meydanlarda devam edecek. Bayram Süresince Çocuk Parklarının temizliğine de devam edilecek. Ayrıca arife günü Salamis Yolu ve Suriçi’nde ek çöp toplama hizmeti verilecek.

Gazimağusa Belediye Mezbahası, bayramın birinci ve ikinci günü kapalı olacak. Bayramın üçüncü günü ise (2 Ekim) karantina bölümü açılacak.

Açık Pazar birinci ve ikinci günleri kapalı olurken, Bayramın üçüncü günü (2 Ekim), öğleden sonradan itibaren Toptancı Hali hizmet vermeye başlayacak. Cuma Pazarı ise açık olacak.

Cenaze ve defin hizmetleri, her zaman olduğu gibi, bayram ve tatil günlerinde yine aralıksız devam edecek. Bu konuda 0533 845 38 88 numaralı hizmet telefonu, yirmi dört saat aranabilecek.

Gazimağusa Belediyesi, acil durumlar için bütün birimlerinde acil müdahale ekiplerini sürekli göreve hazır durumda bulundururken, vatandaşlar, acil durumlarda Gazimağusa Belediyesi’nin 185 veya 366 53 32 numaralı telefonlarını arayabilecek.

 


Gazimağusa Belediyesi’nin 2 okula yaptığı dersliklerin inşası tamamlandı (18.09.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, okullardaki ihtiyaçların asgari düzeye çekilmesi konusunda gerek yasal çerçevede gerekse de inisiyatif kullanarak okullara yatırım yapmaya devam ediyor.

Tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirerek bölgedeki okulların geliştirilmesi için çalışma yürüten Gazimağusa Belediyesi, emlak vergilerinden eğitime ayrılması gereken yüzde 15’lik kısmı kullanarak yaptığı ek dersliklerin inşasını tamamladı. Emlak vergilerinin öngörülen dilimini ilgili yasa çerçevesinde Gazimağusa’daki okulların ihtiyaç duyulan noktalarını tamir ederek veya yeni derslik inşa ederek eğitim amaçlı yatırıma dönüştüren Gazimağusa Belediyesi, Ticaret Lisesi ve Namık Kemal Lisesi’nde yaptığı derslikleri zamanında ve tam teşekküllü olarak yeni eğitim yılında öğrencilerin kullanımına hazır hale getirdi.

Eğitim kurumlarındaki ihtiyaç ve eksikliklerin minimum düzeye çekilmesi hedefiyle en fazla gereksinim duyulan noktalarında yapılan derslikler çok önemli ihtiyaca cevap verebilecek düzeye getirildi. Namık Kemal Lisesi’nde tamamıyla yenilenen ve modern bir görünüme kavuşturulan eski dersliklerde bulunan 6 sınıfta yapılan restorasyonla, öğrencilere pırıl pırıl ortamlarda eğitim görme fırsatı sunuluyor. Baştan sona her noktasıyla yenilenen 6 derslikte, binanın genel bakımı ve tadilatının yanı sıra, eğitim için gerekli olan tüm aksesuarlar da eksiksiz bir şekilde hazırlandı.

Ticaret Lisesi’nde yapılan 4 dersliğin inşası da tamamlandı. Yeni dersliklerle tertemiz yeni sınıflar kazandırılan okulda, aynı zamanda öğrenci sayısındaki artıştan doğan ihtiyaçlar da karşılanmış oldu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, okulların gereksinimleri doğrultusunda belediyenin yasal yükümlülükleri çerçevesinde hareket edildiğini söyleyerek, önemli bir ihtiyaca cevap verecek dersliklerin emlak vergilerinden ayrılan kaynakla yapıldığını ifade etti. “Yasal görevimiz ve eğitim bilincimizin gerektirdiği gibi emlak vergilerinin yüzde 15’lik dilimini okulların iyileştirilmesinde kullanıyoruz” diyen Oktay Kayalp, bu oranın okulların ihtiyaçlarına göre yukarılara çekildiğini, yüzde 15’le sınırlı kalınmadığını belirtti.


Belediyemiz Okullarda Sağlık Denetimlerini Başlattı (16.09.2008)
 

Sağlık konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdüren Gazimağusa Belediyesi, yeni eğitim yılının başlamasıyla birlikte kentteki okulların hijyenik ve sağlığa uygunluğunu kontrol ettiği denetimlerini artırdı. Belediyenin tüm birimlerinin koordineli çalışmasıyla eğitim yılı öncesinde tüm okullarda temizlik, sağlık, çevre ve bayındırlık çalışmalarını tamamlayan Gazimağusa Belediyesi, Sağlık ve Zabıta Birimi görevlilerince okullarda rutin olarak sürdürülen kontrollerin yanı sıra kantinlerdeki ürünleri, tuvalet ve içme sularının hijyenik ve sağlık açısından denetimini yaptığı ek bir çalışma başlattı.

Başlatılan sağlık denetimi kapsamında, tüm okulları dolaşan Sağlık Birimi ekipleri, çeşmelerinden su içilen okullardan su örnekleri alarak devlet laboratuarına kontrole gönderirken, tuvaletler başta olmak üzere okulların genel hijyenik uygunluğunu kontrol ediyor. Ekipte yer alan zabıta görevlileri ise okul kantinlerini denetleyip, satılan yiyecek ve içeceklerin son kullanım tarihlerini tek tek kontrol ediyor.

Okullara düzenlenen sağlık denetimlerini her yıl olduğu gibi bu yıl da tekrarladıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yıl içinde okullarda yapılacak rutin denetimlerin yanında, yeni eğitim yılı başında özellikle okulların kantin ve tuvaletlerinin hijyenik koşullarının gerektiği gibi olup olmadığının denetiminin titizlikle yapıldığı bir çalışmanın başlatıldığını kaydetti.

“Öğrencilerimizin sağlığıyla ilgili sakınca yaratacak koşulların oluşmaması tek arzumuzdur” diyen Oktay Kayalp, çalışmaların yıl içinde sürekli olarak devam edeceğini, okul kantinlerinin, çocukların su içmek için kullandığı çeşmelerin ve bunlara bağlı depoların sürekli denetleneceğini söyledi.


Gazimağusa Trafiğine Nefes Aldıracak Ayluga Yolu Tamamlandı (14.09.2008)

Gazimağusa Belediyesi, Maraş bölgesi-Larnaka yolu ile Tuzla-Karpaz yolunun trafik yükünü büyük ölçüde rahatlatacak ana artere alternatif yol olarak projelendirilen Ayluga yolunun inşasını tamamladı. Avrupa standartlarına uygun olarak hazırlanan proje kapsamında, Lefkoşa Çemberi ile Çanakkale Çemberi arasındaki 1 km’lik yol, çift gidiş-geliş yol düzenlemesi, yağmur suyu drenaj hattı, aydınlatılma sistemi, otomatik sulama ekipmanı montesi ve refüj düzenlemesiyle kapsamlı bir şekilde ele alınarak bütünüyle yenilendi. Çift gidiş-geliş özelliğinin yanı sıra güvenlik ve park şeridiyle de dikkat çeken yol daha şimdiden araç trafiğinde önemli bir yükü üstlenmeye başladı.

Lefkoşa Çemberi ile Çanakkale Çemberi arasında, Küçük Sanayi Bölgesi’ni baştan sona kat eden paralel arter, çift gidiş-geliş olarak yeniden düzenlenirken, geniş olan refüjün daraltılması, bölgenin bütününün aydınlatılması ve yeni refüj inşası yapılan yoldaki iki dönel kavşak (çember) yeniden düzenlendi.

Özellikle Maraş Bölgesi ve Larnaka yönünden Lefkoşa Çemberi yönüne giden veya ters istikameti kullananlar için, şehir merkezine girmeden ulaşım olanağı sağlayan ek bir arter olarak kullanılan yol yeni şekliyle artan trafik yüküne gerektiği biçimde cevap vermeye başlarken, bölgede bulunan iş yerlerinden kaynaklanan yoğunluğun yanı sıra, yeni yapılan diğer yol bağlantılarıyla birlikte yoğunlaşan bölge trafiğini rahatlatmak açısından önemli bir işlevi yerine getiriyor. Proje kapsamında, bölgenin ihtiyacı olan tüm su altyapısı, çift yönlü aydınlatma sistemi, refüjlerin otomatik sulama ekipmanı sistemi, yağmur suyu drenaj hattı inşası, mevcut telefon hatlarının iyileştirilmesi, olmayan hatların yeniden çekilmesine ek olarak, 3 bin 617 ton asfalt, 5 bin metre bordür, 4 bin 750 metre kare parke kaldırım döşendi. Tüm bedeli Gazimağusa Belediyesi’nin bütçesinden karşılanan proje, toplamda 1 milyon 241 bin YTL’lik kaynakla hayata geçirildi.

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kapsamlı bir şekilde yaptıkları çalışmalar sonucunda belirlenen yerlerde uyguladıkları projelerle kentin hem trafik akışını hafifletmek hem de kesintisiz bir şekilde devamını sağlamayı amaçladıklarını kaydederek, trafik akışının sağlanması açısından artan araç sayısı dikkate alınarak ek arter olarak yapılan Ayluga yolunun Mağusa trafiğine büyük rahatlama getireceğini belirtti.

Kayalp, Maraş’tan Karpaz yoluna ulaşımın veya tam tersi olarak Karpaz yönünden Akyar Sınır Kapısı veya Maraş’a gideceklerin kentin merkez trafiğini kullanmadan Ayluga yolundan rahat bir şekilde ulaşımının sağlanacağına vurgu yaptı.

Hem artan araç sayısının hem de yoğunlaşan yerleşimin trafiği düzenlemeyi zorunlu hale getirdiğini, bu konuda detaylı incelemelerin ardından belirlenen noktalara projeler hazırladıklarını belirten Kayalp, Ayluga yolunun çok önemli bir ihtiyaca cevap verebilecek gelişime kavuşturulduğunu, özellikle bölgede yakın gelecekte hak sahiplerinin kullanımına verilecek şehit çocuğu arsalarından doğacak inşaat hareketlerini de dikkate aldıklarını söyledi.

Projenin tamamlanmasıyla Gazimağusa’nın Karpaz girişinden Maraş’a ve Akyar Sınır Kapısı’na kadar kentin merkez trafiğine hiç girmeden ulaşımın mümkün olabileceğine dikkat çeken Oktay Kayalp, belirtilen güzergahların üzerinde olan Mağusa Hastanesi’ne de ulaşımın kolaylaştığını kaydetti. Kayalp, gerçekleştirdikleri tüm projelerde uzun vadede verim almayı planladıklarını da sözlerine ekledi.

 


Gazimağusa Belediyesi'nden Taşınmaz Mal Vergisi Duyurusu (12.09.2008)

50/1995, 15/2006, 39/2006, 42/2007 sayılı taşınmaz mal vergisi yasaları uyarınca, belediyemize taşınmaz malı ile ilgili olarak beyanda bulunan yükümlülerin 2008 yılı tarhiyatları II. Taksitlerin son ödeme tarihi 30.09.2008’dir. Bu tarihlerden sonra yapılacak ödemeler için gecikme zammı uygulanacaktır. Taşınmaz Mal Vergi bakiyelerini öğrenmek isteyenler Gazimağusa Belediyesi’nin web sitesi www.magusa.org veya Belediyenin Taşınmaz Mal Vergi Birimi’ne başvurup öğrenebilirler. Bugüne kadar taşınmaz malı olan ve belediyemize hiç beyanda bulunmayan gerçek veya tüzel kişiler ilgili yasanın 15. Maddesi gereğince genel beyanname vermek zorundadır. Bu bağlamda ilgililerin mağdur olmamaları için belediyemizin taşınmaz mal bölümüne, acilen başvurmaları rica olunur.

GAZİMAĞUSA BELEDİYE BAŞKANLIĞI

 


Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu Yeni Eğitim Yılına Hazır  (11.09.2008)

Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu, baştan sona yenilenen yapısı, ailelere güven veren özenli ve programlı çalışmalarıyla yeni eğitim yılına başlamaya hazırlanıyor.

Kreş ve anaokulunda çocukların zaman geçirdiği ortamlarda hijyenik ve sağlık koşullarının sürekliliği için çalışma yapılırken, gerek altyapı gerekse de personelin hizmet kalitesindeki yükselişi çocukların gelişim ve yetişmelerinde en önemli unsurlar olarak öne çıkıyor. Anaokulu, Okul Öncesi Eğitim, Etüt ve Yaz Okulu hizmetleri verilen tesiste, çocukların gelişimiyle ilgili en üst seviyede efor ve verimlilik hedeflenirken, yeni eğitim yılına geçen yılın ücretleriyle devam edilmesi kararı alındı.

Tam gün eğitime en güzel örneği oluşturan anaokulu, her yaş grubuna ait sınıf ve yatak odaları, yenilenen oyun parkı, sınıfları, yatakhaneleri ve yemekhanesiyle Eğitim Bakanlığı’nın denetiminde faaliyet sürdüren Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu, çağdaş eğitim anlayışıyla topluma yararlı ve güçlü bireyler yetiştirmek için emin adımlarla yoluna devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Anaokulu ve Kreş’in ailelerin çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakmanın ötesinde, her yönden gelişimine katkı koyan, kişiliklerini sağlam temeller üzerine kurmada yol gösteren bir misyon üstlendiğini söyledi. Toplumun geleceğiyle ilgili önemli bir proje olarak nitelendirdiği okulda, esas hedefin çocukların öz güvenlerinin kazandırılarak topluma yararlı bireyler yetiştirmek olduğunu kaydetti. Çocuklarımızın gerektiği biçimde yetiştirilmesi için titizlikle uygun şartların sağlanmasının önemine dikkat çeken Kayalp, hijyenik şartların, sosyal faaliyetlerin, psikolojik yaklaşımın, sevgi, şefkat ve bir program çerçevesinde kusursuz bir şekilde uygulanmasının diğer önemli unsurlar olduğunu ifade etti.

 


Gazimağusa Belediyesi Okullarda Temizlik ve Sağlık Çalışması Başlattı (4.09.2008)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tüm okulların temizlik ve sağlık açısından yeni eğitim yılına sorunsuz girmesi için temizlik, sağlık ve çevre düzenlemesini içeren bir program dahilinde çalışma başlattı. Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde okulların genel durumuyla ilgili uygulamasını bu yıl da sürdüren Gazimağusa Belediyesi, eğitim kurumlarının yeni dönem öncesinde sağlık ve temizlik açısından hazır hale getirilmesini hedefliyor.

Öğrencilerin 2008-2009 öğretim yılına gerek sağlık gerekse de hijyenik ortamlarda gerektiği biçimde eğitime başlamaları için Temizlik, Sağlık, Park-Bahçe ve Bayındırlık birimlerinin koordineli çalışmasıyla işe koyulan ekipler, kısa sürede okulların büyük bölümünü elden geçirdi.
 
Temizlik Birimi’nin yürüttüğü çalışmalarda okullarda ot temizliği yapılırken, öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumların önüne geçmek amacıyla okullar baştan sona kontrol edilerek yabancı maddelerden arındırılıyor.

Yaz tatili boyunca hijyenik koşullar açısından ortaya çıkan aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla Sağlık Birimi’nin yürüttüğü ilaçlama faaliyetiyle haşereye ve zararlılara karşı önlem alınıyor. Temizlik ve sağlık ekiplerinin çalışmalarıyla bütünlük oluşturan Park-Bahçe Birimi çevre düzenlemesi yaptığı okullarda, ağaç ve çitlerin budanmasıyla ilgili faaliyet sürdürürken, Bayındırlık Birimi ise tuvaletlerin tamirat gereken sorunlu noktalarını kullanıma uygun hale getiriyor.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, haşereye karşı ilaçlama, çevre düzenlemesi, ağaç budama, genel temizlik hizmetleri ve tamirat işlerini içeren çalışmalar yürüten ekiplerin çalışmalarını koordinasyon içerisinde sürdürdüğünü ifade ederek, yeni eğitim dönemi öncesinde çalışmaların tamamlanarak okulların hem hijyenik hem de genel temizlik açısından yeni eğitim yılına hazır hale getirileceğini söyledi.

Yeni eğitim döneminde okullarda yaşanabilecek sıkıntıların önüne geçmek için tüm olasılıkların düşünülerek hareket edildiğini ve bu yönde titizlikle faaliyet sürdürdüklerini belirten Oktay Kayalp, insana yapılan yatırımın çocuklar ve eğitim söz konusu olunca daha da anlam kazandığını, her yıl eğitim dönemi öncesinde tekrarladıkları çalışmalarını önümüzdeki yıllarda da aynı bilinçle sürdüreceklerini belirtti.

 


Veyselliler Bölgesi’ndeki Çocuk Parkı Çağdaş Yapıya Kavuşturuluyor (1.09.2008)

Gazimağusa Belediyesi’nin kent genelindeki çocuk parklarını her yaştan vatandaşa hizmet verecek şekilde yenileme çalışması çerçevesinde, bütünüyle ele alınan Veyselliler Bölgesi’ndeki mevcut çocuk parkının yenilenmesi ve çağdaş bir yapıya kavuşturulması için çalışma başlatıldı.

Çocukların en sevdiği oyuncakların yerleştirilmesi öncesinde zemin çalışması yapılan park alanı hijyenik bakımdan sağlıklı olması için ise kauçuk zeminle kaplanacak. Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki tüm parkları farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenleme konsepti çerçevesinde 18 ayrı üniteden oluşan fitness ekipmanları da yerleştirilecek park alanında , Gazimağusalılar’ın boş zamanlarını en rahat ve güvenli biçimde geçirebilecekleri mekanların yaratılması hedefleniyor.

Sadece çocuklara hizmet vermekle sınırlı kalan çocuk parklarını genele hitap edecek şekilde yapılandırma çalışması sürecinde eskiden sadece çocuk parkı olarak hizmet veren 7 park, yeniden düzenlenerek farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek duruma getirildi. Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi tarafından yürütülen çalışmalarla düzenlenen parklarda ayrıca yeşillendirme ve aydınlatma işleri de gerçekleştiriliyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, her çocuğun güvenli ve modern alanlarda oyun oynayabilmesi için yapılan düzenlemelerin yeni bir anlayışı da içerdiğini kaydederek, parkların sadece çocuklara değil, aynı zamanda yetişkinlere de hizmet verebilecek bir yapıya kavuşturduklarını söyledi. Dünyanın çağdaş kentlerindeki tüm altyapı ve sosyal olanakları Gazimağusa Halkı’na sunabilmek için aralıksız çalıştıklarını vurgulayan Oktay Kayalp, gördükleri desteğin kendilerini motive eden en önemli unsur olduğunu sözlerine ekledi.

 


Mehmetali Ergazi Halı Saha Turnuvası’nda Spor Yazarları Derneği Şampiyon (29.08.2008)

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve çeşitli alanlarda yaptığı organizasyonlarla gençlerin sosyal yaşamlarında önemli bir yer tutan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM )’in merhum sporculardan Mehmetali Ergazi’nin anısına düzenlediği halı saha turnuvası önceki akşam oynanan üçüncülük ve final maçlarıyla tamamlandı.

MAGEM sponsorluğunda merhum Mehmetali Ergazi’nin ailesiyle ortak organizasyonda gerçekleştirilen 1.Mehmetali Ergazi Halı Saha Anı Turnuvası’nın final karşılaşmasında KTSY Derneği, First Class karşısında 8-5 galip gelerek şampiyonluğu elde ederken, üçüncülük maçında ise Atamer Gümrükleme, Canatan Market’i 13-12 mağlup ederek üçüncü oldu.

Gazimağusa Belediyesi Doktor Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde 16 takımın katılımıyla başarılı ve anlamlı bir organizasyonla gerçekleştirilen turnuva birbirinden çekişmeli maçlara sahne olurken, başından sonuna kadar kıran kırana geçen final karşılaşması kalabalık izleyici topluluğu tarafından heyecanla izlendi.

Turnuvanın final gecesinde Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, CTP-BG Gazimağusa Milletvekilleri Okan Dağlı, Teberrüken Uluçay, MAGEM Başkanı Engin Erçelik, içecek sponsoru Cemer Su Direktörü Şener Güzler, KTSYD’nden Yönetim Kurulu Üyesi Levent Tezel, rekortmen atlet Mehmetali Ergazi’nin ailesi ve oldukça kalabalık seyirci topluluğu bulundu.

Kayalp: “Ergazi gibi sporcuların yetişmesine katkı koyuyoruz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 1.’si düzenlenen turnuvayla Mehmet Ali Ergazi gibi sporcuların yetişmesine katkı koymayı amaçladıklarını, onun sporcu ve centilmen kişiliğinin örnek alınması gereken bir kişilik olduğunu ifade ederek, turnuvaya katılan takımların içinden Ergazi gibi sporcuların çıkarak ülkemizi temsil etmesi dileklerini paylaştı.

Final ve Üçüncülük karşılaşmalarının tamamlanmasından sonra düzenlenen ödül töreninde turnuva şampiyonu Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği(KTSYD) takımına kupa ve madalyaları Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından verilirken, CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Okan Dağlı ikinci First Class’a, CTP-BG Gazimağusa Milletvekili Teberüken Uluçay üçüncü Atamer Gümrükleme’ye, Mehmetali Ergazi’nin ağabeyisi Mustafa Ergazi ise dördüncü Canatan Market’e kupa ve madalyalarını verdi.

Mağusa Spor Dairesi bölge amiri Osman Nalbantoğlu ve turnuvayı düzenleyen MAGEM Başkanı Engin Erçelik’e plaketlerini merhum Mehmetali Ergazi’nin babası Hüseyin Ergazi verirken, turnuva sponsoru Cemer Su Direktörü Şener Güzler plaketini merhumun ağabeyisi Mustafa Ergazi’den aldı.

Turnuvada Canatan Market’ten Ata Çeker ile K.T.S.Y.Derneği’nden Ahmet Ogan attıkları 22 golle gol krallığını birlikte paylaşırken, Ahmet Ogan’ın isteği üzerine gol krallığı kupası Ata Çeker’e verildi.


Mehmetali Ergazi Halı Saha Futbol Turnuvası’nda Final Heyecanı (26.08.2008)

Gazimağusa Belediyesi tarafından kurulan ve gençlerin özerk yönetiminde faaliyetlerini sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM )’in Rekortmen atlet Mehmet Ali Ergazi anısına düzenlediği turnuvada yarı final maçlarının önceki akşam oynanmasından sonra finale kalan takımlar belli oldu.

MAGEM sponsorluğunda merhum Mehmetali Ergazi’nin ailesiyle ortak organizasyonda gerçekleştirilen 1.Mehmetali Ergazi Halı Saha Futbol Turnuvası’nda final heyecanı yaşanıyor.

28 Ağustos Perşembe akşamı 21:00 ‘da ye alacak finalde First Class ve KTSYD takımları karşılaşacak. Final maçı öncesinde 3.’lük maçının da oynanacağı akşamda Canatan Market ile Atamer Gümrükleme karşı karşıya gelecek. nÖnceki gün yapılan yarı final karşılaşmalarında First Class, Canatan Market’i 7-5, KTSYD ise Atamer Gümrükleme’yi 4-3’lük sokorla yendi.

Merhum atlet Mehmetali Ergazi’nin 2. ölüm yıldönümü nedeniyle MAGEM ve Ergazi ailesinin ortak organizasyonunda 16 takımın katılımı ile gerçekleştirilen turnuvada, 28 Ağustos akşamı 22:00’da ödül töreni de yer alacak.


Gazimağusa’da Kaçak Ve Sağlıksız Gıdaya Sıkı Denetim (25.08.2008)

Gazimağusa Belediyesi’nin kent genelinde işyerlerine sürdürdüğü rutin sağlık denetimlerinde bir kasap dükkanında bozulmaya yüz tutmuş yaklaşık 15 kg. ağırlığında kuzu eti tespit edildi.

Gazimağusa Belediyesi sağlık ve zabıta Birimi’nin gerek sağlık açısından sakıncalı gerekse de kaçak ürünlere karşı devam ettiği denetimlerde bozulma belirtisi gösteren et müsadere edilirken, söz konusu işyeri de uyarıldı.

Vatandaşların herhangi bir sağlıksız ortamla karşılaşmaması için hassasiyetle görev yapan Gazimağusa Belediyesi ekipleri, kent genelinde sağlıksız şartlara geçit vermiyor.


Güzelyurt Hattındaki Arızadan Dolayı Gazimağusa’ya 24 Saat Su Verilemeyecek (21.08.2008)

Kuzey Kıbrıs’ta nüfus yoğunluğuna göre en az su miktarı alan kent durumundaki Gazimağusa’nın su sıkıntısını aşmak için su altyapısına sürekli yatırım yapan Gazimağusa Belediyesi, kente gelen su miktarının ihtiyaçların çok altına olmasının yanı sıra Güzelyurt’tan gelen hat üzerinde meydana gelen patlaklarla da boğuşuyor. Kentin gereksinimi olan suyun %95’inin karşılandığı Güzelyurt bölgesinden gelen hat üzerinde 22 Ağustos günü başlayacak ve en az 1 gün süreceği tahmin edilen tamir çalışmaları nedeniyle Gazimağusa’ya su verilemeyecek. Hattın çeşitli noktalarında üst üste yaşanan patlakların tamir edilebilmesi için kente gelen su zorunlu olarak kesilirken, tamir işleminin gidişatına göre 2-3 güne kadar su dağıtımının normale dönebileceği tahmin ediliyor.

Kuraklık, su hattı üzerinde beklenmedik arızalar ve kente sağlanan su miktarının azalmasından kaynaklanan sorunlarla baş edebilmek için alternatif yollar arayan Gazimağusa Belediyesi, kenti besleyen su hattı üzerinde meydana gelen patlakların giderilmesi için girişim başlattı. Devlet Su İşleri ile koordineli bir şekilde patlak giderme çalışmalarına hızla başlayan Gazimağusa Belediyesi, yaşanacak mağduriyetin 24 saatten fazla olmaması için dozer, pompa, jeneratör, malzeme ve işgücü gibi olanaklarını seferber etti.

Kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte yaşanacak sıkıntının giderilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi’yle sürekli temas halinde olduklarını belirten yetkililer, Gazimağusa’ya gönderilen su miktarında kayıpları karşılayacak bir artışa gidilmesi halinde su dağıtımının daha erken normale dönebileceğini açıkladılar.

Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceğini vurgulayan yetkililer, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep ederek, tüm Gazimağusalılar’dan özür diledi.         


Kayalp: “Gazimağusa Belediyesi sınırları dışındaki çevre sorunları bizlere mal edilmesin” (20.08.2008)

Gazimağusa Belediyesi sınırları dışındaki birtakım kirlilik ve çevre sorunlarıyla ilgili son günlerde yazılı basında yer alan haberlerde doğrudan Gazimağusa Belediyesi’nin sorumlu gösterilmesi veya zan altında bırakılmamız nedeniyle kamuoyunda yanlış anlamaya fırsat vermemek adına bazı bilgileri paylaşma ihtiyacı duyuyorum.

Gazimağusa Belediyesi’nin sınırları ve sorumluluk alanı dışında bir noktada gelişen olayların Gazimağusa Belediyesi’nin adıyla ihmal ve sorumsuzluk olarak anılması hiçbir şekilde kabul edilemez. Önemle vurgulanması gerekir ki basında yer alan haberlere konu bölgenin sorumluluğu Gazimağusa Belediyesi’ne ait değildir.

Gazimağusa Belediyesi sınırları dahilinde çevre sorunu nitelemesine neden olacak bu tür bir durum olmadığı gibi, konu edilen bölge tamamıyla sınırlarımız dışında kalan bir bölgedir. Çevre konusunda her türlü duruma karşı anında müdahale edebilecek donanım ve hassasiyete sahipken, belediyemizin hak etmediği şekilde basında yer alması veya sorumlu merci olarak gösterilmeye çalışılması bizler için üzüntü vericidir.

Hijyenik koşullara uygunluğu raporlarla sabit olan Mağusa halkının hizmetine ücretsiz olarak sunduğumuz sorumluluk bölgemizdeki plajlarda, insan sağlığına en üst düzeyde önem veriyor ve sağlık açısından sakınca yaratacak durumlara anında müdahale ediyoruz.

Gazimağusa’nın konu edileceği herhangi bir haberle ilgili, bilgi talep edilmesi halinde, belediyemizde basın yayın kuruluşlarına yardımcı olabilecek birimlerimizin varlığına dikkat çekerken, karalama amaçlı ve görüşümüz alınmadan tek taraflı haber yapan basın organlarıyla ilgili ayrıca üzüntümü belirtirim. Sorumluluğumuz ve yetkimizin olmadığı bir bölgede konu edilen olaylarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ni suçlayıcı haberlerin Gazimağusa Belediyesi’yle ilgisinin olmadığını kamuoyuna duyurur, bundan sonra konuyla ilgili yapılacak haberlerde bu düşüncelerimin dikkate alınmasını ümit ederim.

Oktay Kayalp- Gazimağusa Belediye Başkanı        


Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları Oktay Kayalp ile Sümer Aygın’dan Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali'yle ilgili Açıklama (19.08.2008)
 

Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları Oktay Kayalp ile Sümer Aygın’ın Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin ortaklığından çekilme kararına ilişkin spekülasyonlar hakkındaki Ortak Basın Açıklaması tam metni.. 

Bugün (19 Ağustos, 2008) bazı basın yayın organlarında yer bulan Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin ortaklığından çekilmesine ilişkin görüş ve yazılar nedeniyle kamuoyumuzun doğru biçimde bilgilendirilebilmesi amacıyla aşağıdaki ortak açıklamanın yapılmasına gereksinim duyulmuştur. 

Öncelikle belirtilmelidir ki, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri, demokratik, şeffaf ve eşitlikçi bir yönetim anlayışıyla hizmet vermektedir. Ne siyasi görüşler, ne köken, ne de bölgesel farklılıklar bizim hizmet arzımızı belirleyecek nitelik taşır. Bizler, Gazimağusa ve Girne’de yaşayanların ya da bulunanların, her yeni güne daha mutlu uyanabilmesi için 365 gün boyunca 24 saat aralıksız hizmet üretmekteyiz. Bu nedenle, Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin ortaklığından çekilme kararımızın bize CTP Merkez Yönetim Kurulu’nun bir dayatması olduğunun iddia edilmesini üzüntüyle karşılamakta ve en baştan reddetmekteyiz.

Kültür sanat çalışmalarını, temel görev ve sorumluluklarımız arasında gördüğümüz, bugün için ülkemiz kamuoyunun çok iyi bildiği bir gerçekliktir. Ülkemizde kültür sanat etkinliklerinin gelişmesinde, yaygınlaşmasında ve üst düzey nitelik kazanmasında Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin yeni bir anlayışa öncülük ettiği kanısındayız.

Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali, bizim Lefkoşa Belediyesi ile ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz iki organizasyonun biridir. Diğeri ise, sonuncusunu içinde bulunduğumuz yılın Mart ayında gerçekleştirdiğimiz Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’dir. Dikkatinizi çekmiştir, Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nin sonuncusu bu yıl gerçekleşti. 2006 yılında gerçekleşen yerel seçimlerin ardından yönetim değişimi yaşayan Lefkoşa Türk Belediyesi ile iki kez Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali ve iki kez de Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali düzenledik. Dolayısıyla kararımızı siyasi bir karar olarak nitelemek için yeterli veri bulunmadığı kanısındayız.

Ancak bugüne dek kamuoyumuza yansıtmadığımız bazı bilgileri bu vesile ile aktarmak isteriz:

1-     Sondan başlayacak olursak, Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali bizim açımızdan bardağı taşıran damla niteliğindedir. Festivalin açılışı anlamına gelen 10 Mart, 2008 Pazartesi tarihindeki basın toplantımız 45 dakikalık bir gecikme ile başladı. Bu gecikmeye neden olan gerekçeyi bizler de bugüne dek öğrenemedik, ancak Lefkoşa Türk Belediyesi’nin Sayın Başkanı, toplantı saati geçtikten dakikalar sonra dahi, toplantıya katılmayacağını bize ve bizi bekleyen basın mensuplarına bildirme nezaketini göstermemiştir. Basın toplantısı bizler ve LTB’ni temsilen de, sırf orada bulunduğu için, Yaşar Ersoy tarafından gerçekleştirildi. Festivalin genel organizasyonundan LTB’nin sorumlu olması önceden kararlaştırılmıştı. Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali’nin Girne gösterimleri bu yıl ilan edildiği halde gerçekleşemedi. Bunun nedeni Girne’deki festival mekanı olan sinema salonunun tadilat nedeniyle kapalı olmasıydı.!

2-      Bir basın yayın organında yer aldığı halde, biz etik kaygılarla bunu perdelemeye çalıştık, üzerinde çok fazla durmamaya özen gösterdik. Ancak şimdi saklayamayacağımız bir diğer konu da Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin mali yükümlülükleri konusudur. Aramızdaki anlaşma gereği, bizler payımıza düşen parasal yükümlülüğü LTB’ne ödüyoruz. LTB de piyasaya ödemeleri gerçekleştiriyordu. Ancak 5. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin borçlarının çok yakın bir zamana dek ödenmemiş olduğu, bazı muhataplarımızla da LTB’nin Sayın Başkanının özel bazı hesapları bulunduğunu bize gelen başvurulardan öğrenmiş bulunuyoruz. Bugün, Gazimağusa veGirne Belediyeleri’nin hiçbir bankaya, özel finans kurumuna ve vadeli piyasa borçları dışında özel kişi ya da kuruluşlara vereceği tek bir kuruş dahi borcu yoktur. Dolayısıyla ortağı olduğumuz ve tüm mali yükümlülüklerimizi aylar önce yerine getirdiğimiz bir organizasyondan ötürü “borcunu ödemeyen belediye” durumuna düşmeyi, en azından sarf ettiğimiz emeğe bir saygısızlık olarak değerlendirmekteyiz.

3-     Son olarak belirtmek gereken bir konu daha vardır. Bizler kültür sanat çalışmalarını olabildiğince katılımcı ve demokratik bir anlayışla organize etmekte ve düzenlemekteyiz. Ancak ne yazık ki, düzenlendiği ilk günden beridir, Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin mutfağında eşit biçimde yer alma şansı bulamadık. Kültür sanat organizasyonu gerçekleştirme deneyimimiz ortadayken, Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin ancak ve ancak teknik destekçisi ve finansörü olmanın ötesine geçmeyi başaramadık. Üstelik süreç içinde pek çok dayatmaya ve fantastik bazı kararların yarattığı ek yüke de görüşümüz ve onayımız olmadığı halde katlanmak durumunda olduk. 

İşte iddia edilenin, bizim Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin ortaklığından çekilme kararımız esas itibariyle ilkesel ayrılıklar ve kendi prestijimizi koruma kaygımız nedeniyle alınmış bir karardır. Bunun altında çapan oğlu aramak, bize, demokrasi anlayışımıza ve şeffaflıktan ödün vermeyen yönetim anlayışımıza saygı göstermemek olur. 

Bizler sadece Gazimağusa ve Girneliler için değil, Kıbrıs’ın bütünü için ve hatta Ortadoğu ve Doğu Akdeniz için, kaliteli, evrensel değerlere uygun ve şeffaf kültür sanat hizmeti üretmeye bundan böyle de devam edeceğiz. Bu üretimimiz sırasında tek kaygımız, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri ve Gazimağusa ile Girneliler’in itibarını korumak ve daha da yüceltmek olacaktır.

Konunun kamuoyumuzun takdirine dengeli biçimde bırakılabilmesi için olanak tanıyacağınıza inanır, saygılar sunarız.

Oktay Kayalp- Gazimağusa Belediye Başkanı                                                                                                  
Sümer Aygın - Girne Belediye Başkanı  


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Su Dağıtımında Adalet istedi (18.08.2008)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ın su konusundaki Basın Açıklamasının tam metni şöyle:  

Küresel ısınma ve bunun ilk somut göstergesi olan kuraklık her geçen gün su sıkıntısını artırmakta ve canlı yaşamını tehdit altına almaktadır. Ülkemizde su sorunu kaynak yetersizliği nedeniyle giderek büyümekte ve alternatif su kaynağı arayışlarının önemini daha da artırmaktadır.

Gazimağusa Belediyesi’nin tek su kaynağı Güzelyurt Kumköy tesisleridir. Sadece Gazimağusa ve Lefkoşa’ya su verilmek amacıyla inşa edilen bu tesisten, bugün güzergah üzerinde bulunan Alayköy, Gönyeli ve Lefkoşa Belediyeleri başta gelmek üzere, bir çok yerleşim birimine su verilmektedir. Gazimağusa Belediyesi olarak, su sorununun boyutlarının farkında olduğumuzdan, ülkemizin en büyük kaynağından elde edilen sudan diğer yerleşim birimlerinin de yararlanmasından şikayetçi değiliz. Ancak paylaşımın adil yapılmaması nedeniyle artık Gazimağusa’nın su sorunuyla başa çıkamaz duruma geldik. Talebimiz nettir: Biz sıkıntının adil bölüşülerek hafifletilmesini istiyoruz.

Bir kez daha belirtmek ve altını çizmek isteriz ki:

Güzelyurt Kumköy tesisleri sadece Gazimağusa ve Lefkoşa’ya su verilmek amacıyla inşa edildi. Ancak bu tesisten, bugün güzergah üzerinde bulunan Alayköy ile Gönyeli başta olmak üzere bir çok yerleşim birimine su verilmektedir. Kumköy’den şebekeye her geçen gün verilebilen su miktarı azalmaktadır. Ancak, devletin her ay tahsilat amaçlı gönderdiği bildirimlerden de kolaylıkla anlaşılabileceği gibi kaynaktaki bu azalmadan sadece Gazimağusa etkilenmektedir. Daha açık bir anlatımla, öncelikle Gazimağusa’nın ihtiyacını karşılamak üzere yer altından çıkarılan su, diğer yerleşim birimlerinin gereksinimi tam olarak karşılandıktan sonra, artık su olarak ve gün içinde değişen miktarlarda kentimize ulaştırılmaktadır.

Yıllardır gelip geçen bütün hükümetlerin ortak tutumu olarak dikkat çeken bu adaletsizliği yaptığımız tüm girişim ve şikayetler ortadan kaldıramadı. Kalıcı bir adalet talebimiz ne yazık ki sürekli sonuçsuz kalmakta ve yalnızca günü kurtaracak geçici iyileştirmelerden öteye geçememekteyiz. Hükümet’in hiçbir makamından, ne adaletsizliğin gerekçesini  öğrenmeyi, ne de kalıcı bir çözüm sağlamak amacıyla gereken işbirliğini görebilmiş değiliz. Su tasarrufu telkin eden Sayın Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Mustafa Gökmen’in bu taleplerine gönülden destek vermekteyiz. Bu konuda olabildiğince katılımcı ve teşvik edici olmaya çalışırken, Gazimağusalı’nın su konusunda çiğnenen hakkının teslimi konusunda ne sayın bakandan, ne de bürokratlarından sonuç alıcı girişim görmemenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Gazimağusa Belediyesi, kentin su sorununu çözümlemek amacıyla peş peşe büyük projeleri yaşama geçiriyor. Sürekli gelişen, sınırları genişleyen, nüfusu artan ve yerel su kaynakları hiç denecek kadar az olan Gazimağusa’nın, dağıtımdan kaynaklanan herhangi bir aksaklık yaşanmaması için gece gündüz çalışıyoruz. 2007 yılında 1.5 milyon YTL’yi, bu yılın ilk yarısında da 1 milyon YTL’yi aşkın bir kaynak, suyun çok daha dengeli ve verimli biçimde kente dağıtılabilmesi için harcanmış bulunmaktadır. Ancak üzüntü vericidir ki, daha önce de kamuoyu bilgisine getirdiğimiz üzere Gazimağusa’ya ulaşan su o denli azalmıştır ki, yeni inşa ettiğimiz şebekelere verecek su bulamıyoruz.

Bizler Gazimağusa Belediyesi olarak, sesimizin Lefkoşa’da gereken biçimde işitilmediğini biliyoruz. Bu nedenle kendi başımızın çaresine bakmak zorunda olduğumuzdan, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa, denizden su arıtma projemizi hayata geçiriyoruz. Yıllarca su konusunda çok büyük bir haksızlığa kurban edilen Gazimağusa ya çözümü getirme bizim öncelikli hedefimizdir. Bizler, irademiz olmadığı halde, su konusunda Gazimağusa’da yaşanan sıkıntı nedeniyle üstlenilmesi gereken tüm sorumluluğu üstlenir, suya hasret tüm Gazimağusa halkından kendimiz ve hükümet adına bir kez daha özür dileriz.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı


Gazimağusa’da izinsiz inşaat şirketinin faaliyeti durduruldu (14.08.2008)
 

Gazimağusa’nın Karakol bölgesinde izinsiz inşaat faaliyeti yürüttüğü tespit edilen bir inşaat şirketinin faaliyeti durduruldu. Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği ve İnşaat Encümeni’ne kaydını yapmadığı ve izinsiz faaliyet yürüttüğü gerekçesiyle Rah Construction isimli inşaat şirketine ait bir inşaat polis nezaretinde Gazimağusa Belediyesi zabıta birimi tarafından mühürlendi. Gazimağusa Belediyesi zabıta birimi yasalardan aldığı yetkiyle kayıt dışı faaliyet gösteren Rah Construction Ltd’in inşaat çalışmalarını durdurdu.

Yapı İnşaatı ve Teknik İşler Müteahhitleri Kayıt ve Denetim Yasası’nda yapılan değişikliğe göre, İnşaat Encümenliği’nden ve Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği’nden herhangi bir sınıf karnesi almayan şirketlerin faaliyetlerinin engellenmesi için tespit çalışmalarına başlayan İnşaat Encümeni, kayıtsız müteahhitlerin yaptığı inşaatların tespit edilmesi ve faaliyetinin durdurulması için yasalar uyarınca Gazimağusa Belediyesi ve Kayamamalığa yetki verdi. Müteahhitlik kaydı yapmadan faaliyet sürdüren bir kuruluşun ortakları ve yöneticilerinin mahkumiyetleri halinde 5 yıla kadar hapis cezası veya aylık asgari ücretin 20 katına kadar para cezasına veya her iki cezaya birden çarptırılabilecekleri uyarısı yapılırken, mahkemede başlatılacak dava sürecinde her türlü inşaat işlerinin durdurulması emri verilebilir.

 

Baf Kültür Derneği Lokali’ndeki Park Alanına Fitness Aletleri Kuruluyor (11.08.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki tüm parkları farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenleme konsepti çerçevesinde Baf Kültür Derneği Lokali’ndeki mevcut çocuk parkını yenileyerek 18 ayrı üniteden oluşan fitness ekipmanları yerleştirme çalışması başlattı. Geçmiş uygulamlarda sadece çocuklara hizmet verecek şekilde sınırlı kalan park alanlarını yetişkinlerin de sportif faaliyetlerde bulunabileceği düzenlemeler yapan Gazimağusa Belediyesi, mevcut parkları hem çocukların hem de yetişkinlerin hoşca vakit geçirebileceği mekanlara dönüştürüyor.

Geçmişte oyun aletleri yerleştirilerek çocukların sevdiği bir park alanı yaratılan Baflılar Kültür Derneği’nde başlatılan yeni çalışmalar sonunda fitness aletleri yerleştirilecek park alanı genele hizmet verecek düzeye kavuşacak.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi tarafından yürütülen çalışmalarla düzenlenen parklarda yeşillendirme ve aydınlatma işlerinin yanı sıra, zemin döşemesi kauçuk yapılan park alanlarında hijyen ve güvenliğe de son derece önem veriliyor.

Çalışma sistemi, kullanıcının kendi vücut ağırlığına bağımlı olan açık alan spor ve vücut geliştirme merkezi, hiçbir ilave ağırlık ve aparata gereksinim duymadan çalışıyor. Bu özelliği nedeniyle, uzman yardımı gerektirmeksizin kullanılabilen spor aletleri, 12 yaşından büyükler için tasarlandı. Her spor aletinin üzerinde bulunan levhalarda, nasıl kullanılması gerektiği, vücuda ne gibi yararları olduğu ve kimler tarafından kullanılabileceği belirtiliyor.

Konuyla ilgili bir açıkamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, genele hitap edecek şekilde düzenlemeler yapılan park alanlarına yerleştirilen fitness aletleriyle her yaştan kişinin spor yapması imkanı yaratıldığını, park alanlarına yerleştirilen fitness ekipmanlarının özellikle günümüzde hareketsiz büyüyen çocuklar tarafından kullanılmasının önemine dikkat çekti. Park alanlarının geliştirilmesi ile ilgili yenilikleri takip ettiklerini, parkları geliştirmek için sürekli devinim içinde olduklarını kaydeden Kayalp, kentin ayırım yapmaksızın her noktasının çağdaş yapıya kavuşturulması için vatandaşların desteğiyle çalışma yürüttüklerini belirtti.

Mağusa nefes alacak (10.08.2008)
 

  • Gazimağusa’da Terminal Bölgesine Nefes Aldıracak Kent Parkının İnşasına Başlandı

Gazimağusa’nın en hızlı gelişen ve genç nüfusun yoğunluklu bulunduğu bölgeler arasında yer alan terminal bölgesinde, çocuk parkı başta olmak üzere, yeşil alan ve dinlence-eğlence gereksinimlerinin karşılanmasına yönelik proje çalışmaları başlatıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin altyapısını geliştirmeye yönelik hayata geçirmeyi hedeflediği toplamda 2 milyon 200 bin YTL tutarındaki 6 projeden biri olan Kent Parkı projesiyle, bölgenin tam orta yerinde, çocuk parkı, spor alanları ve yürüyüş yollarıyla dinlence alanlarından oluşacak park yerini 2008 Kasım ayı itibarıyla hizmete sunmayı hedefliyor.

Gazimağusa’da yaşayan herkese dengeli, adil, kaliteli ve hızlı hizmet götürme prensibiyle çalışmalarını yürüten Gazimağusa Belediyesi, dünya standartları ve AB kriterleri temel alınarak hazırladığı projeleri peş peşe hayata geçirmeye devam ediyor.

7 bin 400 metre kare alan yeşil alan
Bölgenin artan nüfusunun dinlence ve sportif faaliyetlerle zaman geçirebileceği şekilde hazırlanan Kent Parkı projesi kapsamında, mini basketbol sahası, fitness alanı, gölgelikli oturma yerleri, 7 bin 400 metre kare yeşil alan, 830 metre kare çocuklar için kauçuk zemin kaplama, 3 bin 300 metre kare sert zemin yürüyüş yolu bulunuyor. Tüm alanın bahçe düzenlemesi ve korkuluklarla çevrelenmesini de içeren projenin, hijyenik ve güvenlik açısından da eksiksiz olmasına azami özen gösterilirken, söz konusu proje terminalin geliştirilmesi ve terminal ek hizmet binasının inşaatıyla birlikte düşünülüyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla gerçekleştireceği projelerden biri olan Kent Parkı projesinde, Cuma pazarının ilk kurulduğu alan ise otopark olarak inşa edilecek.
 
Kayalp: “Terminal bölgesi bütünlüklü bir şekilde ele alınıyor”
Terminal bölgesinin ayrı ayrı projelerle ancak bütünlüklü bir şekilde ele alındığını söyleyen Kayalp, Terminal Bölgesi Kent Parkı’nın yetişkinlerin hem dinlenebilmesi hem de spor yapabilmesinin yanı sıra çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri her yaştan kişiye hizmet verebilecek kapasitede düşünüldüğünü kaydetti.

Kayalp, Gazimağusa’da yaşayan herkese dengeli, adil, kaliteli ve hızlı hizmet götürme prensibiyle çalışma yürüttüklerini ve dünya standartları ile AB kriterleri temel alınarak hazırladıkları projelere hızlı bir şekilde hayat vererek, hızlı bir gelişim içinde olan Gazimağusa’nın altyapı ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini söyledi.


Mehmetali Ergazi Halı Saha Futbol Turnuvası Başladı (5.08.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi tarafından kurulan ve gençlerin özerk yönetiminde faaliyetlerini sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM )’in Rekortmen atlet Mehmet Ali Ergazi anısına düzenlediği turnuva Uzun İnşaat-Haklıgil Petrol ve Mahrur Şen-Gilol Motors karşılaşmalarının oynanmasıyla önceki akşam başladı. Turnuva öncesinde merhum Mehmetali Ergazi’nin 2. ölüm yıl dönümü nedeniyle ailesi, MAGEM yetkilileri ve 16 takım temsilcilerinin katılımı ile kabrine çiçekler bırakıldı. Çeşitli alanlarda yaptığı organizasyonlarla gençlerin sosyal yaşamlarında önemli bir yer tutan (MAGEM ), 27 Temmuz 2006 tarihinde kaybettiğimiz rekortmen sporculardan Mehmetali Ergazi anısına gerçekleştirdiği anlamlı turnuvanın ilk galipleri Haklıgil Petrol ve Gilol Motors oldu. Bu akşam (5 Ağustos Salı) saat 20.00’da Kanaryalar-Boztuna Trading ve saat 21.00’da K.T.S.Y.D-Atamer Gümrükleme maçları oynanacak. Yarın ise C Grubu karşılaşmaları olarak saat 20.00’da Reflex Team-First Class ile saat 21.00’da Derinya-Canatan Market karşı karşıya gelecek.

MAGEM sponsorluğunda merhum Mehmetali Ergazi’nin ailesiyle ortak organizasyonda gerçekleştirilen 1.Mehmetali Ergazi Halı Saha Futbol Turnuvası 4-27 Ağustos tarihleri arasında 16 takımın katılımıyla yapılıyor.

4 grupta 16 takımın yer alacağı 1.ci Mehmetali Ergazi Halı Saha Futbol Turnuvası tek devreli lig usulüne göre oynanacak.

4-19 ağustos tarihleri arasında oynanacak olan grup maçlarında ilk iki sırayı alacak takımlar çeyrek finale yükselecek. 21-22 Ağustos tarihlerinde çeyrek final maçları, 25 Ağustos’ta yarı final ve 27 Ağustos’ta ise final ve 3.’cülük maçları ile turnuva tamamlanacak.

Futbol Federasyonu’na bağlı hakemlerin görev alacağı turnuvada maçlar 20:00-21:00 ile 21:00- 22:00 saatleri arasında oynanacak


Tır Parkı inşası tam gaz başladı (3.08.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin altyapısındaki ihtiyaçları karşılamaya yönelik peş peşe hayata geçirmeyi hedeflediği toplamda 2 milyon 200 bin YTL tutarındaki 6 projeden biri olan Akyar Sınır Kapısı yakınlarında inşasına başlanan Tır Parkı ile, kentte tır ve kamyon gibi ağır araçların yarattığı trafik sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Limanı nedeniyle yıllardır ağır vasıtalara alışık olan Gazimağusa’da özellikle son yıllarda artan yük trafiği, kentteki TIR trafiğinde de büyük bir atışın yaşanmasına neden olduğu gerçeğinden yola çıkan Gazimağusa Belediyesi, hem trafiği en az etkileyecek, hem de limana ve diğer kentlere ulaşımı en kolay şekilde sağlayacak bir konumdaki TIR parkı inşası için çalışmalara hızla başladı.

Proje, yük getiren ağır ve hacimli araçların ya boşaltılmak için ya da gemi saatini beklerken kontrolsüz biçimde ve uygun olmayan yerlerde beklemek durumunda kalarak trafik sorunu yarattığı kentte, bir yerde toplanmasını ve şehir içi trafiğini rahatsız etmeden diğer kentlere ulaşımını sağlayacak.

Tümüyle belediyenin öz kaynaklarından karşılanacak 28 bin metre karelik alan üzerine tam donanımlı olarak projelendirilen tesisin güvenli olması ve hijyenik gereksinimlerinin karşılaması için tüm unsurlar düşünülürken, tesis içinde tuvalet, duş ve kafeterya da yer alacak. İhale bedeli 980 bin YTL olan projenin bitiş tarihi 17 Aralık 2008 olarak bildirildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediye olarak yatırım programına devam ettiklerini ve hızla gelişen Gazimağusa'nın ihtiyaçlarını süratli bir şekilde karşılamak için yatırım ataklarını sürdürdüklerini kaydederek, Gazimağusa’nın bir liman kenti olması nedeniyle kentin değişik alanlarında gelişigüzel park eden tırların yarattığı sıkıntıyı sona erdirecek TIR Parkı projesinin bu sorunu ortadan kaldıracağını belirtti.

Akyar Sınır Kapısı yakınlarına 28 bin metre kare büyüklüğündeki alana inşa edilen Tır Parkı’nın, 100 araçlık kapasiteye sahip olacağını belirten Kayalp, giriş-çıkışların kontrollü yapılacağı tesiste konaklama amaçları için tuvalet, duş ve kafeteryaların yapılacağını söyledi.


MAGEM Plaj Voleybolu Turnuvası yapıldı (3.08.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi ve belediyenin gençlik merkezi MAGEM sponsorluğu ve Voleybol Federasyonu işbirliğinde 2-3 Ağustos tarihlerinde Glapsides Plajı’nda düzenlenen Gazimağusa Belediyesi Mağusa Gençlik Merkezi Plaj Voleybolu Turnuvası’nda bugün oynanan maçlar sonunda derece giren takımlara ödülleri verildi. Voleybol Federasyonu Başkanı Enver kaya katkılarından dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a anı plaketi verdi.


Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Geçlik Merkezi MAGEM’in sponsorluğu ve Voleybol Federasyonu ile işbirliği içerisinde düzenlenen turnuvada erkekler, bayanlar, masterler ve yıldız erkek kategorilerinde yarışan takımlar kıran kırana mücadele ederken, Bayanlarda Lema-Güney, Masterlarda Cemal- Tahir, Erkeklerde Ali –Münür, Yıldız Erkekler kategorisinde ise Tunç-Cafer ikilisi birinci oldu. Erkekler kategorisinde ilk 3 sırada yer alan Ali-Münür, Girol-İsmail ve Kemal-Doruk çiftine kupaları Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından verildi. Masterlarda dereceye girenler ödüllerini Voleybol Federasyonu Asbaşkanı Hasan Zabitoğlu’nun elinden alırken, Bayanlar kategorisinde ilk 3’e girenlere ödüllerini Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi(MAGEM) Başkanı Engin Erçelik Verdi. MAGEM Yönetim Kurulu Üyesi İzzet Kaçmaz ise Yıldız Erkekler kategorisinde dereceye giren çiftlere ödüllerini sundu. Voleybol Asbaşkanı Hasan Zabitoğlu MAGEM Başkanı Engin Erçelik’e anı plaketi takdim etti.
 

Yıldız Erkekler:
1. Tunç-Cafer
2. Osman-Cengiz
3. Ali Osman-Kemal


Bayanlar:
1. Leman-Güney
2. Cemaliye-Ayşe
3. Rukiye Kaplan-Nejla


Masterlar:
1. Cemal- Tahir
2. Kıvanç-Tunç
3. Buran-Cenk


Erkekler:
1. Ali-Münür
2. Girol-İsmail
3. Kemal-Doruk

 


Mağusa Belediyesi Gençlik Merkezi’nden Mehmetali Ergazi Anısına Anlamlı Turnuva (29.07.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren ve çeşitli alanlarda yaptığı organizasyonlarla gençlerin sosyal yaşamlarında önemli bir yer tutan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM ) merhum sporculardan Mehmetali Ergazi anısına anlamlı bir turnuva gerçekleştiriyor. MAGEM sponsorluğunda merhum Mehmetali Ergazi ailesiyle ortak organizasyonda gerçekleştirilecek olan 1.Mehmetali Ergazi halı saha futbol turnuvası 4-27 Ağustos tarihleri arasında yapılıyor. Turnuvanın rekortmen atlet Mehmetali Ergazi’nin adına yakışır şekilde yapılabilmesi için organizasyonu gerçekleştirecek olan Magem turnuva için tüm hazırlıklarını tamamladı.

Turnuvaya katılmak isteyen takımlar 1 Ağustos Cuma’ya kadar kayıt yapmaları gerekiyor. 16 takımla sınırlı tutulacak olan turnuva kuraları yine 1 Ağustos akşamı MAGEM lokalinde saat 20:00’de çekilerek gruplardaki takımlar ve maç programı belirlenecek. 4 grupta 16 takımın yer alacağı 1.ci Mehmetali Ergazi Halı Saha Futbol Turnuvası tek devreli lig usulüne göre oynanacak. 4-19 ağustos tarihleri arasında oynanacak olan grup maçlarında ilk iki sırayı alacak takımlar çeyrek finale yükselecek. 21-22 Ağustos tarihlerinde çeyrek final maçları, 25 Ağustos’ta yarı final ve 27 Ağustos’ta ise final ve 3.’cülük maçları ile turnuva tamamlanacak.

Gazi Mağusa Belediyesi Doktor Fazıl Küçük Spor Kompleksi içerisinde A sahasında oynanacak olan karşılaşmalarda takımlar kadrolarında 10 kişi bulundurabilecek.Turnuvaya katılacak olan takımlar kadrolarında K.T.F.Federasyonuna bağlı 1.ci,2.ci,3.cü lig ve yükselme ligi dahil 1 lisanslı oyuncu bulundurabilecekler. Maçlarda takımlar 1 kaleci 5 oyuncu ile mücadele verirken 4 oyuncu değiştirebilecek.Grup Maçları 25 dakika 2 devre halinde toplam 50 dakkika oynanacak. Çeyrek ve yarı final karşılaşmalarında eşitlik bozulmazsa 5 dakika 2 devre halinde uzatma oynanacak. Eşitlik yine bozulmazsa penaltı atışlarına geçilecek. Eşitliğin devam halinde seri penaltı atışları sonunda galip belirlenecek. Karşılaşmalarda çift sarı karttan kırmızı kart gören oyuncu maçtan ihraç edilerek 1 maç cezalı duruma düşecek. Direk kırmızı kart gören oyuncu turnuvadan ihraç edilecek. (centilmenliğe aykırı ve kasti harekette bulunanlar için geçerli ) Turnuva’ya katılacak olan takımlar lisanslı oyuncusunu maç öncesi verilecek kadroda belirlemek zorunda olup kadrolarında fazla lisanslı oyuncu tespit edilen takımlar organizasyon komitesi tarafından da değerlendirildikten sonra turnuvadan ihraç edilecek. Futbol Federasyonuna bağlı hakemlerin görev alacağı turnuvada maçlar 20:00-21:00 ile 21:00- 22:00 saatleri arasında oynanacak. 4 Ağustos’ta başlayacak olan turnuva öncesinde merhum Mehmetali Ergazi’nin 2 ölüm yıl dönümü nedeniyle ailesi, Magem yetkilileri ve 16 takım temsilcilerinin katılımı ile kabrine çiçekler bırakılacak.


Plaj’da Smaçlar Bu Kez Mağusa’da Atılacak  (28.07.2008)
 

Plaj Voleybolunda 2. Turnuva 2-3 Ağustos Tarihlerinde Düzenleniyor

Plaj Voleybolunda sezonun 2. Turnuvası 2-3 Ağustos Tarihlerinde Mağusa Belediyesi, MAGEM sponsorluğu ve Voleybol Federasyonu işbirliği içerisinde Glapsides Plajında düzenlenecek. Turnuva ,erkekler ,bayanlar, masterler ve yıldız erkek kategorilerinde düzenlenecek. Turnuva için kayıt işlemleri 25 Temmuz günü başlayacak ve 30 Temmuz Çarşamba günü saat 12.00 de sona erecek. Turnuvaya katılmak isteyen takımlar her zaman ki gibi kayıtlarını belirtilen süreler içerisinde Türk Bankası Şubelerine yaptırabilecekler.

 


Çanakkale ve Tuzla bölgelerinin su hatları çağdaş altyapıya kavuşturuluyor  (27.07.2008)
 

Kuzey Kıbrıs’ın en hızlı gelişen kenti durumundaki Gazimağusa’nın su konusundaki sıkıntısını çözmek amacıyla su altyapısına yatırım yapılmaya devam ediliyor. Gazimağusa Belediyesi’nin Çanakkale ve Baykal bölgeleri ile Tuzla’nın su altyapısının çağdaş yapıya kavuşturulması amacıyla başlattığı su altyapı projeleri ile suyun vatandaşa daha kaliteli, düzenli ve kayıpsız ulaştırılması hedefleniyor. Belediyenin hayata geçirmek için çalışma yürüttüğü denizden içme suyu arıtma projesi kapsamında içilebilir kalitede suyu taşıması açısından da yeni altyapı projeleri hayati öneme sahip.

Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin çok önemli bir kısmını oluşturan asbest bazlı boruların, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirmenin hedeflendiği projenin bir parçası olarak yürütülen çalışmalarda, kaliteli ve düzenli su sağlayabilmek esas hedeflenenler arasında yer alıyor.

Gazimağusa’nın hızla artan yapılaşmadan doğan altyapı ihtiyacının karşılanmasında önemli bir adım olan yeni su hattı projeleri ile hem ana dağıtım şebekesinin kapasitesi artırılıyor, hem de bir programa bağlı olarak bütünüyle yenileniyor.

11 Haziran’da başlatılan ve aynı anda yürütülen “Tuzla Köy içi İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi” ve “Çanakkale Mahallesi İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi” inşaatlarında toplam 13 bin 110 metre uzunluğunda 110, 160 çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullanılırken, çalışmalarda, yol kenarları ve gerektiğinde kaldırım hatları boyunca kazı, boru döşeme, mevcut şebeke bağlantı, hane bağlantıları, örtme ve hasar görecek asfalt/kaldırımların tamir işlemleri yapılıyor. TC Lefkoşa Büyükelçiliği katkıları ve Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynakları birleştirilerek gerçekleştirilen projelerde, Gazimağusa’nın su şebekesinde önemli bir rahatlama sağlanırken, 3 bini aşkın vatandaşın daha verimli su alabilmeleri konusunda ise büyük rahatlama sağlanacak.

Kuzey Kıbrıs genelinde kentlere dağıtılan miktara göre en düşük oranda su alan Gazimağusa’da, suyu dengeli, sürekli ve eşit biçimde dağıtabilmek için Gazimağusa Belediyesi çok yoğun bir çaba sarf ediyor. Şebeke iyileştirmelerinin gelecekte de devam edeceğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, tüm uğraşlarına karşın yine de kentin gereken miktarın çok altında su alabildiğine dikkat çekerek tasarrufun zorunlu olduğu üzerinde duruyor.

Söz konusu bölgede yürütülecek çalışmadan ötürü halkın konuya duyarlı davranması gerektiği çağrısında bulunan yetkililer, herhangi uzun süreli bir mağduriyete yol açmamak için çalışmaların olabildiğince süratli yapılacağını belirtirken, verecekleri geçici rahatsızlıktan dolayı da özür dilediler. Projelerin tamamlanma tarihi 30 Ekim 2008 olarak bildirildi.

Kayalp: “Kaliteli ve düzenli su sağlayabilmek için geliştirdiğimiz projelerimiz devam edecek”
Çağdaş ve Avrupalı bir kent yaratmak için projeler üretmeye devam ettiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin altyapısının güçlendirilerek kalite ve düzenli su sağlamak hedefinde olduklarını belirtti. Projelerin titizlikle hazırlandığını ve her detayın göz önünde bulundurulduğunu söyleyen Kayalp, özellikle su altyapısına ilişkin projelerde, etkin dağıtım ve su kaybını en aza indirecek uygulamaları ele aldıklarını vurguladı. Bu nedenle, su altyapısına ilişkin projelerinde yüksek yoğunluklu polietilen borular kullandıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının Gazimağusa’da su sorununu en aza indirgemek olduğunun altını çizdi. Vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda hassas olmaya çağıran Kayalp, tasarrufun hem alile bütçesi hem de su kaynaklarının korunması bakımından şart olduğunu vurguladı. Bu tür büyük projelerin yapılmasına devam edeceklerini söyleyen Kayalp, projenin önemli bir kısmını finanse eden Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne de teşekkür etti.


Harika Bölgesine Yepyeni ve Harika Bir Park  (25.07.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin bütünüyle yenilediği Harika bölgesindeki park yeniden hizmete girdi. Çocukların en sevdiği oyuncakların yerleştirilmesinin ardından, hijen sağlanması açısından kauçuk zeminle kaplanan park alanı, yeni görünümüyle daha şimdiden çok büyük ilgi görüyor. Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki tüm parkları farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenleme konsepti çerçevesinde 18 ayrı üniteden oluşan fitness ekipmanları da yerleştirilen park, bölgede büyük bir sevince yol açtı.

Gazimağusa’nın günün koşullarına uygun olarak ortaya çıkan gereksinimlerine yanıt verebilmek amacıyla sürdürülen çalışmalarda önemli bir yer tutan park ve yeşil alan çalışmalarıyla, Gazimağusalılar’ın boş zamanlarını en rahat ve güvenli biçimde geçirebilecekleri mekanların yaratılması hedefleniyor.

Bugüne kadar gerçekleştirilen çalışmalarla, eskiden sadece çocuk parkı olarak hizmet veren 6 park, yeniden düzenlenerek farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek duruma getirildi. Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi tarafından yürütülen çalışmalarla düzenlenen parklarda ayrıca yeşillendirme ve aydınlatma işleri de gerçekleştiriliyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, öncelikle her çocuğun güvenli ve modern alanlarda oyun oynayabilmesi için yeni düzenlemeler yaptıklarını kaydetti. Yeni bir anlayışla ele aldıkları parkları sadece çocuklara değil, aynı zamanda yetişkinlere de hizmet verebilecek bir yapıya kavuşturduklarını söyleyen Kayalp, arazi durumu elveren tüm parklarda bu uygulamanın yaşam bulacağının altını çizdi. Dünyanın çağdaş kentlerindeki tüm altyapı ve sosyal olanakları Gazimağusa Halkı’na sunabilmek için aralıksız çalıştıklarını vurgulayan Oktay Kayalp, gördükleri desteğin kendilerini motive eden en önemli unsur olduğunu sözlerine ekledi.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi gelecek haftadan itibaren Lala Mustafa Paşa Mahallesi’ndeki Baf Kültür Derneği lokalinin bahçesinde bulunan parkın yenilenmesi projesine başlayacak.


Halk Dansları Topluluğu'muz Kanada’yı Büyüledi (22.07.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, 2 – 16 Temmuz tarihleri arasında Kanada’nın Montreal şehrinde katıldığı 27. Uluslararası Mondial Kültür Festivali’nde binlerce kişinin izlediği gösterileriyle hayranlık uyandırdı. Orijinal adı Mondial Des Cultures Drummondville Quebec olan dünyanın en iyi gruplarının yer aldığı organizasyonda, 4 farklı sahne düzenlemesi ve 5 farklı kostümle 24 kez sahneye çıkan ekibimiz performansıyla büyüledi.

18 farklı ülkeden dans gruplarının ve dünyaca ünlü sanatçı ve müzik gruplarının yer aldığı dünyanın en kapsamlı ve en önemli festivallerinden biri olarak bilinen Mondial Müzik ve Halk Dansları Festivali’ne katılan Gazi Mağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 300 bini aşkın kişinin izlediği gösterilerde yer aldı.

Festivalin en önemli etkinliklerinden biri olan kortej yürüyüşünde yaklaşık 3 saat boyunca 66 bin kişi tarafından izlenen ekibimiz, kortejde 14 kez nokta gösterisi yaparak yürüyüşün dikkat çeken grupları arasında yer aldı.

Halk danslarında dünyadaki önemli ülkelerin en iyi gruplarının yer aldığı festivalde ülkemizin yanında Arjantin, Belarus, Tahiti, Meksika, Bulgaristan, İspanya, Fransa, İsviçre, Slovakya, Mısır, Litvanya, Hindistan, Gürcistan, Kanada Mackinaw ,Kanada British Colombia ve Qubec ekipleri yer aldı.

Geçmişte katıldığı uluslararası organizasyonda önemli deneyime sahip olan halk dansları ekibimizin elemanları çok farklı kültürleri tanımanın mutluluğunu yaşadıklarını, pekçok ülkenin danslarını öğrendiklerini ve uluslararası deneyimlerini artırdıklarını söylediler. Açılış ve kapanış gecesinde tüm ekiplerin Güney Afrika dansı ve bulgar dansı yaptıkları gösterileri ve 45 dk. süren havai fişenk gösterisini unutamayacaklarını söyleyen dansçılar, festivali kelimelerle ifade edilemeyecek muhteşem bir festival olarak nitelendirdiler.


İngiltere Avam Kamarası’ndan bir Heyet Gazimağusa’yı ziyaret etti (17.07.2008)
 

İngiltere Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi’nden bir heyet Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti.

 

Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Sir John Stanley başkanlığındaki heyetle gerçekleştirilen görüşmenin ardından DAÜ Rektörü Ufuk Taneri ve CTP-BG Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ve İngiliz Yüksek Komiseri Peter Millet’in de katıldığı öğle yemeğinde bir araya gelindi.

 

Sir John Stanley başkanlığındaki heyet üyelerine kent gezisinde, AB fonlarıyla gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi verilirken, görüşmenin içeriğiyle ilgili açıklama yapılmadı.


Belediye, Bakanlığın Binasına Karşılık Meslek Lisesi'nin Dersliklerini Yapacak (16.07.2008-TAK)

  • Milli Eğitim Bakanlığı İle Gazimağusa Belediyesi Arasında Sözleşme İmzalandı
  • Belediye, Narpak’ın Kullanımı Karşılığında 8 Derslik Ve İdari Binanın Yapımını Üstlendi
  • Öztoprak: “Hedef Mesleki Teknik Okulların Kalite Ve Verimliliğini Artırmak
  • Kayalp: “Eğitime Ayrılan Her Kuruş Toplumun Geleceğini Yukarıya Çekecek”

Gazimağusa, 16 Temmuz 08 (T.A.K.):
Gazimağusa’daki mesleki teknik okulların bir kampusta toplanması yönünde önemli adım atıldı. Gazimağusa Belediyesi, mülkiyeti Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na ait olan atıl durumdaki Narpak Tesisleri’ni kullanım hakkı karşılığında Ticaret Lisesi arkasındaki arazide Gazimağusa Mesleki Teknik Eğitim Kompleksi oluşturulması kapsamında 8 derslik ve bir idari binanın yapımını üstlendi.

Konuya ilişkin sözleşme bugün Gazimağusa Belediyesi’nde Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak ile Belediye Başkanı Oktay Kayalp arasında imzalandı.

Sözleşme gereğince Gazimağusa Ticaret Lisesi arkasındaki araziye, belediyenin öz kaynaklarından karşılanacak finansmanla 2009-2010 öğrenim yılı başlangıcına kadar 4 derslik, bakanlığın öngöreceği projeye uygun bir idari bina, ayrıca 2010-2011 öğrenim yılı başına kadar da 4 derslik daha inşa edilecek.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte Gazimağusa Ticaret Lisesi, Dr. Fazıl Küçük Endüstri Meslek Lisesi ile Pratik Sanat Okulu bir kampus içerisinde toplanmış olacak.

ÖZTOPRAK--
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak imza töreninde yaptığı açıklamada, mesleki teknik okullarda kalite ve verimliliği artırmak amacıyla kampuslaşmaya büyük önem verdiklerini ifade etti. Öztoprak, Güzelyurt’taki Çok Programlı Meslek Lisesi’nin başlatılarak buradaki kampuslaşmanın tamamlanmasının ardından bugün imzalanan sözleşmeyle Gazimağusa’daki kampuslaşmanın ilk adımının atıldığını kaydetti. Öztoprak, bakanlık olarak Gazimağusa’daki kampusu Narpak’a kurmayı düşündüklerini, ancak yüksek maliyet nedeniyle bundan vazgeçtiklerini belirterek, Narpak’ın mevcut şekliyle Gazimağusa Belediyesi’ne uygun olması nedeniyle varılan anlaşma doğrultusunda kampusu Gazimağusa Ticaret Lisesi arkasındaki araziye inşa etmeyi uygun gördüklerini söyledi.

Bakan Öztoprak, söz konusu sözleşmeyle, her iki tarafın, ayrıca Gazimağusa halkı ve öğrencilerinin kazanacağı bir yapı oluşturulduğunu kaydetti. Öztoprak, projenin 2-3 aşamalı olduğunu, belediyenin yükümlülüklerini yerine getirmesiyle Gazimağusa’daki kampus ihtiyacının yüzde 30-40’ının karşılanmış olacağını, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın da bu konuda üzerine düşen yükümlülükleri yerine getireceğini belirtti.


GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NİN EĞİTİM HASSASİYETİ--
Bakan Öztoprak, Gazimağusa Belediyesi ve Başkan Oktay Kayalp’ın, emlak vergilerinden eğitime yüzde 15 pay aktarılması konusunda yasa düzenlemesi ve yasanın uygulanması süreçlerinde büyük hassasiyet gösterdiğini kaydetti. <

Öztoprak, Gazimağusa Belediyesi’nin, emlak vergilerinin eğitim altyapısında kullanılmasıyla ilgili başarılı çalışmalara imza attığını kaydederek, “Önümüzdeki yıl ihtiyaç duyduğumuz ek dersliklerin yapılması konusunda ve bazı dersliklerin bakım ve onarımı konusunda yaptıkları harcamalarla eğitimde verimlilik artışına katkı sağladılar” dedi.Öztoprak, aynı hassasiyeti diğer belediyelerden de beklediklerini kaydetti.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, sözleşme uyarınca Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu Mesleki Teknik Eğitim Kompleksi’ni oluşturmak için gerekli binaları yapmayı taahhüt ettiklerini kaydetti. Kayalp, söz konusu binaların yapımının emlak vergilerinden eğitime ayrılan yüzde 15 fonun dışında belediyenin öz kaynaklarıyla karşılanacağını, toplam maliyetin yaklaşık 600 bin YTL olacağını söyledi.

Kayalp, emlak vergilerinden eğitime pay ayrılması ve eğitimin fiziki yapısının geliştirilmesi konusunda da öncülük ettiklerini, yasanın geçmesi ve uygulanmasında aktif olduklarını belirtti. Kayalp, eğitime ayrılan her kuruşun toplumun geleceğini daha yukarıya çekeceğini vurguladı.

Kayalp, binaların yapımı karşılığında kullanımı belediyeye geçen Narpak Tesisleri’nin de belediyenin tüm araç parkı ile teknik ekiplerini bir araya toplama amacıyla kullanılacağını kaydetti.Bakan Öztoprak ile Belediye Başkanı Kayalp, imza töreninin ardından kampusun kurulacağı alanda, belediyenin sözleşmeden bağımsız olarak emlak vergilerinden ayrılan payla yapımını üstlendiği 4 ek derslik inşaatında bir süre incelemelerde bulundular.


Oktay Kayalp’tan basın günü mesajı: “Bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında basına önemli görevler düşmektedir”  (11.07.2008)
 

Kıbrıs'ta ilk Türkçe gazete "Saadet"in 11 Temmuz 1889 yılında yayınlanmasıyla başlayan basın tarihimiz, zorlu mücadele yıllarında Kıbrıs Türkünün sesini duyurmasında büyük görevler üstlenmiştir.

Kıbrıs Türkünün tarihindeki kritik dönemlerde önemli görevler üstlenen basınımızın günümüzdeki misyonu her bireyin hayatını etkileyecek düzeyde etkinlik göstermektedir.

Basının üstlendiği aydınlatma ve bilgilendirme görevini yerine getirme şekli demokrasi ve özgürlüklerle doğrudan ilişki içindedir. Basının gelişebildiği oranda ülkenin gelişimine de katkı koyacağı gerçeği aşikar olmakla birlikte, her bireyin temel hak ve özgürlüklerinin korunmasında basının denetleyici ve sorgulayıcı misyonu devlet icraatları kadar değer taşır.

Basın emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi ve çalışma koşullarının daha çağdaş normlara kavuşturulması konusunda bazı yasal düzenlemeler yapılmış olmasına rağmen, basın sektöründe çalışanların çalışma koşulları ve iş güvencesi henüz sağlam temellere oturtulabilmiş değildir. Basın çalışanlarının topluma yazdıklarıyla güven verebilmesi için hem mesleki açıdan, hem de ekonomik bakımdan kendini güvende hissetmesi gerekir.

Basının tam anlamıyla özgürlüğünü kazanması, çok sesliğini elde etmesi ve güçlü olmasının önündeki engellerin kaldırılması için her bireye önemli görevler düşmektedir. Her birey basının yerleştirmeye çalıştığı sorgulama yetisini her zaman geliştirmeli, basın kuruluşlarından ısrarla özgür ve çoksesli habercilik talep etmelidir.

Bu düşüncelerle, Kıbrıs Türk Basını’na emek veren bütün basın mensuplarıyla basın emekçilerinin Basın Günü’nü kutlar, aydınlıklarla dolu günler dilerim.


MAGEM Konya’da Satranç Turnuvasına Katılıyor  (4.07.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi tarafından kurulan Mağusa Gençlik Merkezi(MAGEM), 5-13 Temmuz tarihleri arasında Türkiye Satranç Federasyonu’nun Konya’da düzenleyeceği Kulüpler Türkiye Şampiyonası’na katılıyor. Gazimağusa Belediyesi Mağusa Gençlik Merkezi Başkanı Engin Özçelik, yönetici ve yarışmacılardan oluşan ekip turnuva öncesinde Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret ederek katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kurulduğu ilk yılda büyük bir başarı göstererek ülkemizdeki 2. Satranç Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan MAGEM Satranç Takımı Türkiye’nin dört bir yanından ekiplerin katılacağı şampiyonada 12 kişilik kafileyle ülkemizi temsil edecek.

MAGEM İle Belediyecilikte bir ilk gerçekleştirdik
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp gençlerin enerjilerini doğru alanda kullanmaları için Gazimağusa Belediyesi tarafından oluşturulan Mağusa Gençlik Merkezi’nin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade ederek, insana yatırım yapan belediyecilik anlayışıyla oluşturulan Mağusa Gençlik Merkezi’nin örgütlenmesi ve çalışma şekliyle belediyecilikte bir ilk olduğunu kaydetti. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak bir şekilde doğru ve temiz mekanlarda yeteneklerini açığa çıkarmaları için her türlü katkıyı yapmaya devam edeceklerini belirten Kayalp, belediyenin çalışmalarında yeni ilklere imza atmaya da devam edeceklerini vurguladı.


Halkdanslarımız Kanada’da Uluslararası Kültür Festivali’ne katılıyor (1.07.2008)
 

  • Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu Kanada’ya uçtu

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, 2 –16 Temmuz tarihleri arasında Kanada’nın Montreal şehrinde yapılacak olan 27. Uluslararası Kültür Festivali’ne(XXVII. Mondial Des Cultures Drummondville Quebec) katılmak üzere dün yurttan ayrıldı.


18 farklı ülkeden dünyaca ünlü sanatçılar ve müzik gruplarının yer alacağı dünyadaki en kapsamlı ve en önemli festivallerden biri olarak bilinen Mondial Müzik ve Halkdansları Festivali’ne katılacak Gazi Mağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 120 bini aşkın kişinin izleyeceği gösterilerde yer alacak.
 

Ekip yönetmeni Sertaç İpekçioğlu, GMB Halk Dansları Topluluğu’nun 350 kişilik bir topluluk olduğunu ve amaçlarının, ülkemizi uluslararası yarışma ve festivallerde başarıyla temsil ederek, Kıbrıs Türk gençliğine halk danslarını sevdirmek ve kültürümüzü yaşatmak olduğunu söyledi.
 

İpekçioğlu ekibin bu festivalde Kıbrıs Türk kültürünü müziğiyle, kıyafetiyle ve dansıyla en iyi şekilde tanıtıp, temsil etmek için çalışmalarını tamamladıklarını belirterek, GMB Halk Dansları Topluluğu’nun, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da birçok başarıya imza attığını ve başarı için Montreal şehrine gideceklerini söyledi.
 

8 müzisyen, 24 dansçı, 1 eğitmen, 1 yönetmen ve 1 meclis üyesi olmak üzere toplam 35 kişilik bir kafileyle Kanada’ya giden ekibimizin ekip eğitmenliğini Erkan İpekçioğlu, ekip yönetmenliğini ise Sertaç İpekçioğlu yapıyor. GMB Halk Dansları Topluluğu, uluslararası festival ve yarışmalarda birçok başarı elde etmiş, son olarak da geçtiğimiz yıl Polonya’nın Zakopane kentinde yapılan, Uluslararası Halk Dansları Yarışması’nda 18 ekip arasında Juri Özel Ödülü’ne ve 4 ülkenin aday gösterildiği basın tarafından bütün oyları alarak basın ödülüne layık görülmüştü.


ANASAYFA