TEMMUZ - EYLÜL 2007 <> HABER ARŞİVİ


Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemeleri, 31 Ekim’e Kadar Cezasız Olarak Kabul Edilecek  (28.09.2007)
 

 • Gazimagusa’da Emlak Vergileri’nde Son Ödeme Tarihi 31 Ekim

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2007 yılı ikinci taksitlerini, 31 Ekim’e kadar cezasız olarak tahsil etme kararı aldı.

Son ödeme tarihi 30 Eylül olan Emlak Vergisi ikinci taksit ödemelerini, herhangi bir nedenle ödeyememiş olan mal sahiplerinin mağdur olmaması nedeniyle alınan karar uyarınca, tahsilatlar 31 Ekim 2007 mesai bitimine dek cezasız tahsil edilecek. Herhangi bir yeni uzatma yapılmayacağından, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak yapmaları gerekiyor.

Yaklaşık 12,000 mal sahibini doğrudan ilgilendiren bu konuda elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksamaları, herhangi bir mağduriyete yol açmadan gidermenin görevleri olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.

Özellikle KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden geçerek yasalaşan yeni vergi oranlarının, eskiye oranla yükseldiğini söyleyen Oktay Kayalp, bu düzenlemenin geç bildirim veya geç ödeme durumunda astronomik rakamlara ulaşılmasına yol açtığının altını çizdi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, tüm taşınmaz mal sahiplerine çağrıda bulunarak, Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne süratle başvurmalarının ve kayıt yaptırmalarının kendi yararlarına olduğunu vurguladı.

2007 Taşınmaz Mal Vergisi 
(Emlak Vergisi)
Borç Sorgulama
 

 


Voleybol’un Başkenti Gazimağusa’da Yeni Bir Turnuva:“Voleybol’u Hala Seviyorum” (26.09.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentteki en popüler spor dallarının başında yer alan voleybolu sevdirmek, daha geniş kitlelere yaymak ve geliştirmek amacıyla yeni bir turnuva düzenleme kararı aldı.

Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi olarak bilinen ve yeniden düzenlenerek yakında Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) olarak yeniden hizmete açılacak olan Sakarya Bölgesi’ndeki tesislerde, 8 Ekim Pazartesi günü amatör sporculardan kurulu takımların katılımıyla başlayacak turnuva, bayanlar ve erkekler olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak. İlk üç dereceyi paylaşacak takımlara kupa ve madalya verilirken, bayanlar kategorisinde 4. sırayı alacak ekibe Osman Maraşlı özel ödülü ve erkekler kategorisinde de aynı sırayı alacak takıma Ersoy Birkan özel ödülü verilecek.

Gazimağusa’da sporun gelişip yaygınlaşmasına büyük emek veren ve Gazimağusa Belediyesi’nde uzun yıllar üst düzey yönetici olarak görev yapan Birkan ve Maraşlı’nın anısına verilecek ödüllerle, Gazimağusa Sporuna yaptıkları katkının gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanıyor.

Turnuvaya Katılım Koşulları ve Yönetmelik:

1- Katılım Başvuruları ve takım kadroları en geç 4 Ekim 2007 Perşembe günü saat 13:00’e kadar MAGEM tesislerine iletilmelidir.

2- Turnuvaya katılacak takım sorumluları 5 Ekim 2007 Cuma günü saat 10:00’da MAGEM tesislerinde düzenlenecek toplantıya katılmalıdır.

3- Takımlar en az 6, en fazla 12 kişiden oluşmalıdır.

4- Takım kadrolarında KKTC Volaybol Federasyonu’ndan lisanslı sporcular yer alamaz.

5- Takım kadrolarında orta okul, lise ve üniversite lisans ve yüksek lisans öğrencileri yer alamaz.

6- Kurallara aykırı davrandığı saptanan takım, turnuvadan ihraç edilir ve fikstürdeki tüm karşılaşmaları “hükmen rakip takım kazandı” işlemi uygulanır.

7- Turnuvada uluslararası voleybol kuralları geçerlidir.

 


Gazimağusa Belediyesi’nin Yeni Araç alımları Sürüyor... Araç Filosu’na “0 km” lik Dev Yatırım (24.09.2007)
 

Araç filosunu sürekli güçlendiren Gazimağusa Belediyesi, bu konuda büyük bir yatırımı gerçekleştirerek iki adet yol süpürme aracı, bir dozer, bir silindir, bir traktör ve iki de pick-up satın aldı.

Kentin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla, araç filosunu güçlendirme çalışmalarını aralıksız sürdüren Gazimağusa Belediyesi, bundan bir süre önce de üç binek oto, bir çöp toplama aracı ve bir kamyoneti araç filosuna katmıştı.

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en yeni araç filosuna sahip belediyesi konumundaki Gazimağusa Belediyesi, ortaya çıkabilecek ihtiyaçları anında karşılayabilmek amacıyla, aralıksız sürdürdüğü yeni araç alımlarına, devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi, bu konuda büyük bir yatırımı daha gerçekleştirerek, iki adet yol süpürme aracı, bir dozer, bir silindir, bir traktör ve iki de pick-up satın aldı. Kentin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmek amacıyla, araç filosunu güçlendirme çalışmalarını aralıksız sürdüren Gazimağusa Belediyesi, bundan bir süre önce de üç binek oto, bir çöp toplama aracı ve bir kamyoneti araç filosuna katmıştı.

Bütünüyle Gazimağusa Belediyesi’nin kendi mali olanaklarıyla alımı gerçekleştirilen araçlar, Temizlik, Bayındırlık, Park-Bahçeler ve Zabıta Birimleri envanterine kadedilerek hizmete sokuldu.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, üzerinde önemle durdukları ve sürekli yineledikleri “Gazimağusa’daki yaşam kalitesinin her anlamda artırılması” hedefi doğrultusunda çalıştıklarını belirtti. “Bunu yaparken, belediyemizin ürettiği hizmetlerin kalitesinin artırılmasını en önemli unsur olarak değerlendirmekteyiz” diyen Kayalp, çöp toplarken, kentin peyzajını ele alırken, ya da insaat ve bayındırlık işlerinde öncelikli hedeflerinin kalite ve verimlilik olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin temel görevlerinden biri olarak kentte yaşayanlara en az düzeyde hissettirerek hizmet vermeyi öngördüklerini söyleyen Kayalp, bu temel görevi en etkin ve verimli bir biçimde yerine getirmek amacıyla yatırımlarına yön verdiklerinin altını çizdi.

Gazimağusa’nın sürekli geliştiğine ve kentte yeni gereksinimlerin ortaya çıktığına işaret eden Oktay Kayalp, bu gereksinimlerin hızla karşılanabilmesi için, Gazimağusa Belediyesi’nin kendini kentin gelişiminden daha hızlı bir biçimde geliştirmek zorunda olduğunu vurguladı. Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bütün uğraşlarının Gazimağusa Belediyesi’nin ürettiği hizmetlerde kaliteyi sürekli yükseltmek ve personel verimliliğini artırmak olduğunu söyleyerek, bu konuda katılımcı bir yaklaşım sergileyen personeline ve Gazimağusa halkına teşekkür ederek yeni alınan araçların hayırlı olmasını diledi.

 


Kayalp: ”Fon Doğru Kullanılırsa Fiziki Yapıları 5 Yılda Mükemmel Hale Gelir”  (25.09.2007-TAK)
 

 • EMLAK VERGİLERİNDEN EĞİTİME YÜZDE 15 PAY AYRILMASI..
 • GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ ÜÇ İLKOKULUN FİZİKİ ALTYAPISINI İYİLEŞTİRDİ
 • KAYALP:” FON DOĞRU KULLANILIRSA FİZİKİ YAPILARI 5 YILDA MÜKEMMEL
  HALE GELİR”

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’nde yapılan değişiklikle emlak vergilerinden yüzde 15 oranında eğitime pay ayrılması doğrultusunda, üç ilkokulun ihtiyaçlarını gidererek fiziki altyapısının iyileştirilmesini sağladı.

Belediyenin ihale tüzüğü hükümleri doğrultusunda özel firmalara yaptırdığı çalışmalarda, 15 günlük süre içerisinde,Polat Paşa İlkokulu’nun tuvaletleri baştan başa yenilendi. Tüm duvarları elden geçirilirken, fayans, mermer ve lavobalar değiştirildi. Ayrıca su tasarrufuna yardımcı olması amacıyla dokunmatik musluklar takıldı.

Alasya İlkokulu’nda ise 1960’lı yıllardan gelen binanın çatısının tümünde su ve ısı izolasyonu gerçekleştirildi.
Canbulat İlkokulu’nda da öğrenci güvenliğini sağlamak amacıyla ikinci kat merdivenlerinin üstü kapatılarak, kenarları da korumalarla kaplandı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bu üç okulda yapılan çalışmaları basın mensuplarıyla birlikte gezerek denetledi.

“VATANDAŞIN ÖDEDİĞİ VERGİ ASLINDA KENDİSİNE DÖNÜYOR”
Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Polat Paşa İlkokulu’nda konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Taşınmaz Mal Vergisi’nde eğitime ilişkin yapılan değişiklikle, vatandaşın ödediği verginin bir bölümünün doğrudan yine kendisine döndüğünü vurguladı.

“OKULLAR 5 YILDA MÜKEMMEL HALE GELİR”
Söz konusu yasanın, belediyelerin topladıkları emlak vergilerinin yüzde 15’inin, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın öngereceği okulların fiziki altyapılarının iyileştirilmesinde harcanmasını koşul koyduğunu ifade eden Kayalp, “15 günde bu okullarda ortaya çıkan görüntü uygulamanın ne kadar doğru olduğunu da ortaya koymaktadır” dedi.

Kayalp, yatırımların bakanlık tarafından yönlendirilmesinin belediyelerin partizanlık, kişisel kayırma uygulamalarını da ortadan kaldıracağını, yatırımların ihtiyaçlara göre yönlendirileceğini kaydetti.

Yasanın, belediyelerin bu yüzde 15’lik miktarı okulların altaypısına harcamaması durumunda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın bütçesine aktarılmasını içerdiğini söyleyen Kayalp, “Fon doğru kullanılırsa okullaın fiziki yapıları 5 yılda mükemmel hale gelir” dedi.
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın okullarla ilgili bir projeyi hayat geçrimesi için en az 2-3 aylık bir ihale sürecinin gerektiğini ifade eden Kayalp, söz konusu uygulamayla 15 günde çalışmaları tamamladıklarını, okulların daha hijyenik, daha çağdaş bir görünüm kazandığını belirtti.

Okul müdürleri de uygulamadan duydukları menuniyeti dile getirerek, bu uygulamanın zamanın verimli kullanılması ve kalite açısından çok yararlı olduğunu vurguladılar.

Müdürler, uygulama sayesinde okul aile birliklerinin de daha verimli bir şekilde çalışarak okullarla ilgili sosyal çalışmalara yöneleceklerinin altını çizdiler.

 


Gazimağusa’da Susuzluk (24.09.2007)
 

Gazimağusa Lefkoşa su hattı üzerinde meydana gelen arıza ve buna bağlı olarak yapılacak tamirat sebebiyle, 20 Eylül Perşembe’den beridir su alamayan Gazimağusa’da sıkıntı hala aşılamadı.

Kentin gereksinimi olan suyun %95’inin karşılandığı Güzelyurt Bölgesi’nden gelen hatta peş peşe meydana gelen patlak ve arızalar nedeniyle 4 günden beridir su alamayan Gazimağusa’da arızaların tam olarak giderilememesi nedeniyle büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu sabahtan (24 Eylül Pazartesi) itibaren hatta deneme amaçlı su verilmeye başlandığını bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, herhangi bir yeni sorun çıkmaması halinde, su dağıtım programının hafta sonu itibariyle normale dönebileceğini kaydettiler. Kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte yaşanan sıkıntının giderilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi’yle sürekli temas halinde olduklarını belirten yetkililer, Gazimağusa’ya gönderilen su miktarında kayıpları karşılayacak bir artışa gidilmesi halinde su dağıtımının daha erken normale dönebileceğini açıkladılar.

Suyun her koşulda tasarruflu kullanılmasının şart olduğunun altı çizilirken, bahçe sulamada ve araba yıkamada şebeke suyunun kullanılmasının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkat çekildi. Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceği vurgulanırken, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep edilerek, tüm Gazimağusalılar’dan özür dilendi.

 


Gazimağusa'da 7 Bin Nüfusu İlgilendiren Su Hattı Projesi Hayata Geçiyor (21.09.2007- TAK)
 

 • Gazimağusa Belediyesi 7 Bin Nüfusu İlgilendiren Su Hattı Projesini Hayata Geçiriyor
 • 3 Bin 500 Metre Asbest Boru, Polietilen Borularla Değiştirilecek
 • Projenin İhale Sözleşmesi İmzalandı
 • Proje kapsamında çeşitli ebatlarda toplam 4,580 metre HDPE boru döşenecek

Gazimağusa Belediyesi, kentteki su yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor.Belediye, yaklaşık 7 bin kişiyi ilgilendiren “Salamis Yolu ve Tuzla Bölgeleri İçme Suyu İletim Hatları Projesi’ni” hayata geçiriyor.

Kentteki su hatlarının geliştirilmesi ve yenilenmesi projesi kapsamında 3 bin 500 metre asbest boru, yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilecek. Ayrıca Tuzla bölgesinin su sorununu ortadan kaldırmak amacıyla da yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi kavşağı ile Tuzla arasında yeni su hattı döşenecek.

Projenin hayata geçirilmesine ilişkin ihale sözleşmesi, bugün Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile yüklenici firma Adil Construction Ltd. Direktörü Adil Görüş arasında imzalandı. Projenin yılbaşına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Kayalp: “Su Konusundaki Yatırımlara Bir Yenisini Ekledik”
Oktay Kayalp Gazimağusa Belediyesi’nde gerçekleşen imza töreninde yaptığı konuşmada, belediyenin su konusundaki yatırımlarına bugün bir yenisini daha eklediklerini belirtti.Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, 3 bölümden oluşan projenin; kentteki su hatlarının geliştirilmesini ve yenilenmesini içerdiğini söyledi.

Kayalp, üç aşamalı projenin, ana su deposuyla Glapsides arasındaki su hatlarının yenilenmesini ve geliştirilmesini, yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi kavşağıyla Tuzla arasında yeni su hattı döşenmesini ve eski Lefkoşa yolu üzerindeki su borularının değiştirilmesini içerdiğini kaydetti.

Oktay Kayalp, projeden, Tuzla köyünde, Tuzla bölgesindeki tüm site ve yerleşim birimlerinde, Organize Sanayi Bölgesi’nde, DAÜ çemberi bölgesinde ve Salamis yolu boyunca tüm mahallelerde ikamet eden yaklaşık 7 bin kişinin yararlanacağını söyledi.

“Su Kayıpları Önlenecek, Su Daha Verimli Kullanılacak
Söz konusu çalışmanın, su kayıplarının önlenerek, suyun daha verimli kullanılmasını da sağlayacağını ifade eden Kayalp, “Çok sıkıntı yaşadığımız su konusunda ciddi rahatlama getirecek yeni boru hattıyla Tuzla’nın da su sorunu büyük ölçüde aşılmış olacak” dedi.
Projenin 100 takvim gününde tamamlanmasının öngörüldüğünü kaydeden Kayalp, KDV hariç 274 bin YTL olan proje bedelinin tümünün Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından karşılandığını belirterek, Büyükelçiliğe katkılarından dolayı teşekkür etti.

Görüş
Adil Construction Ltd. Direktörü Adil Görüş de, Girne Belediyesi’nden sonra Gazimağusa Belediyesi’nde de iş almaktan büyük gurur duyduklarını kaydetti.

 


Gazimağusa’da Laguna Projesi’nde Son Aşama (11.09.2007)
 

 • İşyerlerinin İhale Süreci Cuma’ya tamamlanıyor...

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin denizle buluştuğu tek nokta olan Laguna bölgesini yeniden yaratma çalışmaları tamamlanma aşamasına geldi. Bölgede yapılan bina inşaatı tamamlanarak işyerlerinin kiralanması için ihaleye çıklıldı. Çeşitli büyüklüklerdeki işyerleri için ihale süreci 13 Eylül Cuma saat 13:00’te tamamlanacak. İhale dosyaları Gazimağusa Belediyesi Gelirler Bölümü’nden alınabiliyor.

Gazimağusalılar’ın özlemle beklediği Laguna Bölgesi Rekreasyon Projesi, bölgenin bütünüyle yeniden yaratılmasıyla gerçekleştirildi. Halen otopark ve çevre düzenleme çalışmaları devam eden proje, önümüzdeki günlerde tamamlanarak vatandaşların deniz kıyısından en iyi şekilde yararlanabilmesi amacıyla hizmete açılacak.

Vatandaşların denizle iç içe vakitlerini geçirebilecekleri bir kordon boyu ve dinlence alanı olarak tasarlanan projede, farklı ebatlarda iş yerleri ve 3000 metre karelik bir meydan düzenlenmesi yer alıyor. Bunun yanında 850 metrelik sahil yolu, çeşitli büyüklüklerde 3 adet otopark ve çocuk oyun alanlarını içeren projenin tüm giderleri Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanadı. Proje kapsamında inşa edilen bölgesel şebeke aracılığıyla civardaki tüm tesis, işyeri ve konutlar kanalizasyon sistemine dahil edildi.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının Gazimağusalıları denizle buluşturmak ve en iyi koşullarda yeni bir yaşam alanı yaratmak olduğunu söyleyerek, ihalesine çıktıkları işyerlerinin hazır olmasıyla birlikte bölgeyi bütünlüklü olarak kullanıma açacaklarını söyledi. Projenin Gazimağusa Belediyesi’nin kendi mali ve teknik olanaklarıyla hayata geçirildiğini bildiren Kayalp, uzun zamandır beklenen projenin kendileri için bir gururu kaynağı olduğunu da sözlerine ekledi.

 


Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu’nun Polonya Başarısı (27.08.2007)
 

 • Ambargolar Basına Engel Olamadı

16 – 26 Ağustos tarihleri arasında Polonya’nın Zakopane şehrinde yapılan 39. Uluslararası Halk Dansları Yarışması’na (XXXIX. International Festival of Zakopane Folklore) ülkemizi temsilen ilk kez katılan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu büyük başarı elde etti. Mağusa Rum Belediye Başkanı vekili Andreas Shiopahas’ın yapmaya çalıştığı engellemelere karşı ekip, Jüri Özel Ödülü ve 18 ülke arasında 4 ülkenin aday gösterildiği, yarışmanın en önemli ödüllerinden olan Basın Ödülü’nü tüm oyları alarak kazandı.

Dünyadaki en kapsamlı ve en önemli yarışmalardan biri olarak kabul edilen Uluslararası Zakopane Halk Dansları Yarışması’na 18 farklı ülke arasında, KKTC adına ülkemizi Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu temsil etti. 16 Ağustos’ta Polonya’ya ulaşan ekip Festivalin ilk günü kısa süreli bir problem yaşadı. Mağusa Rum Belediye Başkanı vekili, ekibin festivale alınmaması Festival Komitesi’ne bir yazı yazarak başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Festival Komitesi ise kültürlerin bu tür olaylara alet edilmemesi düşüncesiyle reddetti.

Yarışma süresince büyük bir performans gösteren Gazimağusa Belediyesi halkdansları ekibi halktan büyük destek ve ilgi gördü. Jüride bulunan İspanyol Üye ekibin yarışma performansını ayakta alkışladı ve sahne arkasına gelerek ülkesindeki dört farklı festivale davet etti. Yarışma sonrası ödüllerin dağıtılacağı gecedeki Final performansında ise ekip dakikalarca ayakta alkışlandı ve tekrardan sahneye çağrılan tek ekip oldu.

Toplam 9 müzisyen, 28 dansçı, 1 eğitmen, 1 yönetmen ve 1 meclis üyesi olmak üzere toplam 40 kişiden oluşan ekibin eğitmenliğini Erkan İpekçioğlu, ekip yönetmenliğini Sertaç İpekçioğlu yaptı.

Sertaç İpekçioğlu yapmış olduğu açıklamada almış oldukları ödüllerden ve Kuzey Kıbrıs’ı temsil ettiklerinden dolayı çok mutlu olduklarını söylerken Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a da halk danslarına göstermiş olduğu ilgiden dolayı teşekkür etti. İpekçioğlu, Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğunun 350 kişilik bir ekip olduğunu ve amaçlarının, ülkemizi uluslararası yarışma ve festivallerde başarıyla temsil edip tanıtmak ve Kıbrıs Türk gençliğine halk danslarını sevdirmek ve kültürümüzü yaşatmak olduğunu söyledi. İpekçioğlu, ekibin bu yarışmada Kıbrıs Türk kültürünü müziğiyle, eleğiyle, orağıyla, testisiyle, yemeğiyle, içkisiyle, kıyafetiyle ve dansıyla en iyi şekilde tanıtıp, temsil ettiklerini söylerken, Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun, yurt içinde olduğu kadar en az yurt dışında da birçok başarıya imza attığını ve başarı için Zakopane şehrine gittiklerini, ve bunu da başararak yurda döndükleri için çok mutlu olduklarını vurguladı.

Halkdansları ekibinin başarısından dolayı büyük bir mutluluk ve onur duyduğunu söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp bu başarıda emeği bulunan herkese teşekkür etti. Kayalp Mağusa Rum Belediye Başkanı Vekili’nin yapmaya çalıştığı engellemeleri büyük bir üzüntü ile izlediklerini söylerken bunun Kıbrıs’ta barışa hizmet etmediğini vurguladı. Gazimağusa Belediyesi Halkdansları ekibinin, bu kimliğiyle Güney Kıbrıs’ın bir çok yöresinde onlarca kez gösteriye çıktığını söyleyen Kayalp, Mağusa Rum Belediyesi’nin bu girişimine uluslararası alanda anlam veremediğini belirtti. Kıbrıs Türk gençliğinin önüne bu tür engellemelerle geçilmeye çalışılmasının yanlış olduğunu söyleyen Kayalp, festival komitesinin de buna rağbet göstermemesinin önemli olduğunu vurguladı. Gençlerin uluslararası platformlarda yaptığı bu tür etkinliklere her zaman olduğu gibi destek vermeye devam edeceklerini söyleyen Oktay Kayalp ambargoların ancak bu şekilde aşılabileceğine inandığını belirtti.

 


Mağusa Suriçi’nde panayır devam ediyor (25.08.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin Mağusa Suriçi’ni eskiden olduğu gibi sosyal bir merkez haline getirmek ve geçmiş yılların panayır geleneğini yaşatmak amacıyla 22 – 31 Ağustos tarihleri arasında Venedik Sarayı’nda düzenlediği panayır devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi yaz akşamlarında Mağusalıları her gece farklı bir etkinlikte buluşturuyor. 22 Ağustos Çarşamba akşamı başlayan panayırda bugüne kadar, M.E.L. konseri ve Dingo’nun Ahırı Sinema gösterisi yer aldı.

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği panayır 27 Ağustos Pazartesi gecesi Orquestra el Mediterraneo tango konseri ile devam edecek. Konserler, dans ve tiyatro gösterilerinin sergilendiği panayırda bu hafta Salı gecesi Kebap Nations konseri, Çarşamba gecesi Ankaralı Kıbrıslı Gençlik Platformu Tiyatro Atölyesi tiyatro gösterisi, Perşembe gecesi Öldüren Şampanaya konseri ve Cuma gecesi Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları ekibi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü dans gösterileri de yer alacak. Panayırda etkinliklerin yanı sıra kitap ve CD’lerin, yerel hamur işleri ve yerel elişi örneklerinin satıldığı standlar da vatandaşlardan yoğun ilgi görüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Mağusalılara Suriçi panayırına göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederken, bu çok eski Mağusa geleneğini yaşatmak için vatandaştan gelen yoğun ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Oktay Kayalp, vatandaşların sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak için bu tür etkinlikler düzenlemeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 


Mağusa Suriçi panayır ile canlanacak  (20.08.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi Mağusa Suriçi’ni yeniden canlandırma planı çerçevesinde 22 – 31 ağustos tarihleri arasında bir panayır düzenleyecek.

Her gece 18:00’dan itibaren başlayacak Mağusa Suriçi’ndeki panayırın yapılacağı bir hafta boyunca bir yandan çocuklar, gençler ve büyüklere yönelik çeşitli faaliyetler yer alırken bir yandan da her yaş grubuna yönelik standlar açılacak. Tüm etkinliklerin ücretsiz olduğu panayır, Namık Kemal Meydanı Venedik Sarayı’nda gerçekleştirilecek.

Birçok etkinliğin yer alacağı panayırda konserler, dans ve tiyatro gösterileri sergilenecek. Mağusalılar panayırda bir hafta boyunca M.E.L., Jazz Mania, Kebap Nations, Öldüren Şampanaya ve Orquestra el Mediterraneo gibi gruplardan konserler dinleme fırsatını bulacaklar.

Panayırda yer alacak diğer etkinlikler arasında Dingo’nun Ahırı sinema gecesi, Ankaralı Kıbrıslı Gençlik Platformu Tiyatro Atölyesi tiyatro gösterisi, Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları ekibi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü dans gösterileri de bulunuyor.

Konu ile ilgili ilgili bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Suriçi panayırının çok eski bir Mağusa geleneği olduğunu ve amaçlarının bu geleneği yeniden canlandırırken, suriçinin canlanmasına da katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin organizasyonunu üstleneceği etkinlikte Mağusa halkına yaz gecelerinde eğlenceli vakit geçirebilmek için fırsat yaratmayı hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

Larnaka Yolu’nda Kaldırım Yapımına Devam (14.08.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, imar çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Kentin bir çok noktasında çalışmalarını kesintisiz olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi, kaldırım inşaatını da aralıksız sürdürüyor.

Asfaltlama ve genişletme çalışmalarının tamamlandığı Larnaka Yolu’nda kaldırım çalışmaları da devam ediyor. Kaldırım yapımını yürüten ekipler, hem yeni kaldırımlar inşa ediyor, hem de mevcutların bakımını gerçekleştiriyor. Gazimağusa Belediyesi Proje Birimi’nin denetlediği kaldırım çalışmalarında, özel sektörden hizmet alınıyor. Kentin bütününde yaya ulaşımının da daha kolay ve güvenli olarak gerçekleştirilebilmesine olanak sağlamak amacıyla sürdürülen kaldırım yapımı, Gazimağusa Belediyesi’nin kesintisiz hizmetleri arasında yer alıyor.

Kaldırım çalışmalarını değerlendiren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kaldırım inşasına büyük önem verdiklerinin çok iyi bilindiğine değinerek, Gazimağusa’nın kaldırım bakımından sürekli zenginleştiğinin altını çizdi. Oktay Kayalp, ‘bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür’ şeklindeki yaklaşımı kendilerine ilke edindiklerini hatırlatarak Gazimağusa kentinin tüm varoşlarından merkeze yaya kaldırımlarında yürüyerek ulaşımın mümkün olduğuna dikkat çekti. Larnaka Yolu’ndaki çalışmaların tamamlanmasıyla yaklaşık 8 km kaldırım inşa edilmiş olacağını belirten Belediye Başkanı Kayalp, Gazimağusa’nın kaldırım bakımından ülkenin en zengin kenti olduğunu söyledi.

Gazimağusa Belediyesi’nin her alanda yürüttüğü çalışmalarına, önümüzdeki dönemde daha yoğun bir programla devam edeceğini bildiren Kayalp, amaçlarının kentte günlük yaşamın sıkıntılarını en aza indirgemek olduğunu vurguladı.


Gazimağusa Belediyesi Alasya İlkokulu’nun İzolasyon Projesini Üstlendi (30.07.2007)
 

 • Belediyeler’in Taşınmaz Mal Vergisi gelirlerinin %15’ini okulların gereksinimlerine ayırmasını öngören yasa yaşama geçiyor...

Taşınmaz Mal Vergisi’ni düzenleyen yasada yapılan değişiklikle belediyelerin okulların bakım giderlerine ayırdıkları pay kullanılmaya başlanıyor. Gazimağusa Belediyesi, 2007 yılı Taşınmaz Mal Vergisi gelirinin %15’lik dilimini Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın görüşleri doğrultusunda, okul tamiratları için ayırdı.
 
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın görüşüne tabi olmak koşuluyla, okullarda mevcut eksikliklerin giderilmesi ve eğitim kurumlarında daha iyi hizmet sunulmasını hedefleyen yasal değişiklikle, belediyeler Emlak Vergisi gelirlerinin %15’ini bu amaçla kullanacaklar.

Gazimağusa Belediyesi bu doğrultuda, bakanlıktan gelen talebi dikkate alarak, Alasya İlkokulu’nun izolasyonunu içeren tadilat ve tamirat çalışmasını üstlendi. Bu amaçla bugün (30 Temmuz, 2007) Alasya İlkokulu’na giden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, okul müdiresi Sevinç Bundak’tan gerekli çalışma hakkında bilgi aldı. Alasya İlkokulu’nun tamir gereksinimini üstlendiklerini bildiren Kayalp, okuldaki izolasyon gereksinimini Taşınmaz Mal Vergisi Yasası’nın öngördüğü üzere, toplam tahsilatlarının %15’inden oluşan kaynaktan karşılayacaklarını açıklayarak, sorunu ortadan kaldırmak ve yeni eğitim yılı başlamadan önce soruna çözüm bulabilmek amacıyla en kısa sürede tamir çalışmalarının başlatılacağını söyledi.

Gazimağusa Belediyesi, bu yıl için, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın görüşleri ışığında, Alasya ve Polatpaşa İlkokulları ile Namık Kemal Lisesi’nin gereksinim duyduğu işleri gerçekleştirecek. Bu doğrultuda Gazimağusa’da ilk olarak Alasya İlkokulu’nda yürütülecek çalışma, diğer iki okulda da başlatılacak ve okulların yeni döneme başlaması öncesinde tamamlanacak.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Belediyeler Birliği’nin ülkedeki tüm belediyeler adına geçtiğimiz aylarda hükümete sunduğu talepler listesinde de yer alan görüşler uyarınca yasada değişiklik yapıldığını ve belediyelerin Emlak Vergilerinden elde ettikleri harçların % 15 ini okulların gereksinimleri için harcamak zorunda olduklarını söyleyerek, kendilerinin de bu kapsamda bu yıl 3 okulun tamirini yapacaklarını kaydetti.

Amaçlarının eğitim kurumlarının daha iyi hizmet vermelerine olanak sağlamak olduğunu belirten Oktay Kayalp, bu sayede belediyelerin bütçe kesintilerini kendi bölge okullarına harcamalarının da kesinleştiğini ifade etti.

Ulusal Birlik Partisi’nin Taşınmaz Mal Vergisi Yasası’nın yürürlüğünü durdurmak amacıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğuna da değinen Oktay Kayalp, bu yasa kapsamında belediyelerin okullara yapacağı yardımların böylesi bir girişimle önünün kesileceğini, ancak bu arada, belediyelerin gelirlerinin artırılması bakımından da son derece önemli bir fırsatın tehdit edilmekte olduğunu söyledi ve Ulusal Birlik Partisi’nin en kısa sürede bu yanlıştan dönerek hem okullara daha çok hizmet verilebilmesine, hem de belediyelerin kalkınmasına engel olmaktan vazgeçmesini dilediğini belirtti.

Alasya İlkokulu Müdüresi Sevinç Bundak da başlatılan girişimden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Gazimağusa Belediyesi’nin üstlendiği izolasyon sorununun giderilmesiyle, Alasya İlkokulu’nda daha iyi koşullarda eğitim verme olanağını yakalayacaklarını kaydetti.


Gazimağusa’nın Suyu Denizden Gelecek (25.07.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştireceği ters ozmos yöntemiyle denizden su arıtma projesi için ihale sürecini başlattı.

Oktay Kayalp: Kıbrıs Türk Belediyeciliği’nde yeni bir ilk...

Gazimağusa Belediyesi, kentin bugünkü su açığını bütünüyle karşılamak ve ileriki yıllarda gündeme gelecek talebe yanıt verebilmek amacıyla yeni bir ilke imza atarak deniz suyu arıtma projesi ihalesini açtı. Doğu Akdeniz Üniversitesi ile ortk çıkılan ihale kapsamında kurulacak tesiste, günlük 3000 ton içilebilir nitelikte su denizden arıtılacak. Halen DAܒye ait günlük 1000 ton kapasiteli arıtma tesisine ek olarak inşa edilecek yeni tesisle birlikte, günlük toplam 4000 ton deniz suyu arıtılarak şebekeye aktarılacak.

Ülkemizde yerel yönetim organları tarafından gerçekleştirilecek ilk denizden su arıtma projesi olan tesisin Mayıs 2008’de devreye sokulması hedefleniyor. Yap-işlet-devret esasıyla gerçekleştirilecek proje için ihale süreci 21 Temmuz’da başladı. 27 Ağustos2007 tarihinde saat 14:00’e kadar kabul edilecek teklifler, daha sonra Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin eşit ağırlıkla oluşturduğu ihale komisyonunca değerlendirilecek. Tekliflerin, Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi, “Yap-İşlet-Devret Deniz Suyu Arıtma Sistemi İhalesi” adıyla, belirtilen tarih ve zaman kadar DAÜ Yönetsel Hizmetler Binası’ndaki İhale Kutusu’na atılması gerekiyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kuzey Kıbrıs genelinde, kentlere dağıtılan miktara göre, en düşük oranda su alan Gazimağusa’nın, denizden su arıtma yöntemiyle su sorununa büyük bir rahatlama sağlamış olabileceklerini vurguladı. Çağdaş ve Avrupalı bir kent yaratmak için, bilimsel esaslara dayalı bir programa bağlı olarak, projeler ürettiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kent şebekesine verilen su miktarını artırmaya ve şebeke yenileme-geliştirmeye ilişkin projelerde, öncelikle nüfus hareketlerini göz önünde bulundurduklarını belirtti. Geleceğe dair planlama bakımından, yeni sistemin Gazimağusa’da büyük bir rahatlama sağlayacağını vurgulayan Kayalp, gün geçtikçe büyüyen ve su gereksinimi artan Gazimağusa’nın, önümüzdeki yıldan itibaren artık su sorunu yaşamamasını hedeflediklerini söyleyerek, ihale sürecini başlattıkları projenin, Kıbrıs Türk Belediyeciliği bakımından yeni bir ilk anlamı taşıdığını vurguladı.

İhale süreci başlayan Yap-İşlet-Devret Deniz Suyu Arıtma Sistemi Projesinin titizlikle hazırlandığını ve her detayın göz önünde bulundurulduğunu söyleyen Kayalp, projeyi birlikte yürüttükleri Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne de yapıcı işbirliği nedeniyle teşekkür etti. Gazimağusa Belediyesi–DAÜ işbirliğinden, özelde Gazimağusa’nın, ama genel olarak da tüm ülkenin fayda sağlayacağına değinen Oktay Kayalp, bir belediyenin ilk kez gerçekleştireceği bu yeni nesil projenin tüm Gazimağusalılar’a yarar sağlayacağını sözlerine ekledi. Amaçlarının kente su sağlarken yeraltı kaynaklarına bağımlılığı en aza indirmek olduğunu da belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bir ada ülkesi olan Kıbrıs’ta bu durumun üzerinde hassasiyetle durulmaya değer olduğunu vurguladı. Küresel ısınmaya bağlı birçok olumsuzluğun yaşanmasının muhtemel olduğuna işaret eden Kayalp, yüzyılın en sıcak günlerinden bahsedildiğini, bu nedenle duyarlılığın çok daha üst düzeyde olması gerektiğini belirtti.

Su sorunu yaşanmaması için, altın kuralın tasarruf olduğunu da sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, suyun tasarruflu kullanılması gerektiği bilincinin herkeste egemen olmasının şart olduğunu söyledi. Gazimağusa Belediyesi’nin www.magusa.org web sitesinde, su tasarrufu hakkında detaylı bilgilere yer verildiğinin altını çizen Kayalp, bu konuda sürekli uyarıcı ve bilgilendirici medya duyuruları yayınladıklarını, su faturalarının üzerinde gerekli bilgilere yer verdiklerini ve zaman zaman da broşürler dağıtarak üzerilerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.


Namık Kemal Meydanı’nda Ücretsiz İnternet (8.07.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin Terihi Suriçi’nin Cazibesini Artırmaya Dönük Girişimlerine Bir Yenisi Daha Eklendi... Namık Kemal Meydanı’nda Ücretsiz İnternet
Belediye Başkanı Oktay Kayalp: “Gazimağusa Belediyesi’nin yenilikçi anlayışının somut göstergelerinden biri.”

Gazimağusa Belediyesi, tarihi suriçini yaşayan bir mekan olarak hem Gazimağusalılar’ın, hem de tüm dünya insanlarının kullanımına sunmak için özellikle son 10 yıldır çok yoğun bir uğraş veriyor. 1997 yılında Namık Kemal Meydanı ve Çevresi Yayalaştırma Projesi ile başlayan bu yoğun uğraş, İstiklal Caddesi Projesi ile devam etmiş ve Liman Yolu’na, oradan da Tarihi Bandabuliya’ya karad uzanbmıştır. Önümüzdeki günlerde bir dizi yeni restorasyon projesi için ihale açmaya hazırlanan Gazimağusa Belediyesi, bölgeye olan ilgiyi daha da yukarılara çekebilmek için bir yeniliği daha gerçekleştirdi.

Suriçine Yüksek Hızlı, Ücretsiz, Kesintisiz WI-FI “Namık Kemal Meydanı’nda bulunan ve Gazimağusa Belediyesi’ne ait olan Bandabuliya merkez olmak üzere, meydan ve çevresine kablosuz internet servisi verilmeye başlandı. Tamamen ücretsiz olan ve tüm Namık Kemal Meydanı ile çevresini içeren servis alanında yüksek hızlı internet bağlantısı, çok yeni devreye girmiş olmasına karşın, önemli bir cazibe unsuru olarak daha şimdiden dikkat çekiyor. Meydanaki kafe ve restoranların, ayrıca tüm kamusal alanlarla iş yerlerinin bütününü içeren bu hizmet, Gazimağusa Belediyesi’nin üklemizde gerçekleştirdiği yeni bir ilk olarak değerlendiriliyor. Başlangıç olarak 512Kbps düzeyinde bir hızla sağlanan servis, ihtiyaçlar ve kullanım düzeyine bağlı olarak gerekmesi halinde artırılabilecek. eXtend broadband firmasının Gazimağusa Belediyesi için sağladığı erişim hizmeti, kesintisiz yüksek hızlı bir bağlantı olarak, ilk kez 21’Haziran’da başlayan 11. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nde duyuruldu.

Kayalp: “şimdi suriçi ile bir kez daha tanışma vaktidir” Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay, Kayalp, suriçine dair hassasiyetlerinin çok iyi bilindiğine inanç belirterek, eskinin korunumu ve yeniliklerle takviye edilerek yaşatılmasaının, kendileri için esas teşkil ettiğini belirtti. Namık Kemal Meydanı’nda hizmete soktukları yüksek hızlı ücretsiz kablosuz internet servisinin, Gazimağusa Belediyesi’nin yenilikçi anlayışının somut göstergelerinden biri olduğunun altını çizen Kayalp, hem suriçinde, hem de kentin diğer bölgelerinde, yerel hizmetin en çağdaş unsurlarını Gazimağusa Halkına sunmayı bundan önce olduğu gibi sürdüreceklerini söyledi. Oktay Kayalp, sağladıkları yüksek hızlı ücretsiz internet erişiminin, her yaş grubundan bilgisayar kulklanıcıları ile kablosuz erişim özellikli cihaz sahiplerini Gazimağusa suriçine çekeceğine inanç belirterek, “şimdi suriçi ile bir kez daha tanışma vaktidir” dedi.


Carl Linnaeus Gazimağusa’da (2.07.2007)
 

Ünlü İsveçli Botanikçi Carl Linnaeus doğumundan 300 yıl sonra, canlıları adlandırmak için yaptığı çalışmalarıyla Gazimağusa’da. Gazimağusa Belediyesi’nin İsveç Büyükelçiliği katkılarıyla gerçekleştireceği ve Linnaeus’un çalışmalarını içeren sergi 3 Temmuz Salı akşamı saat 19:00’da Şömineli Ev’de açılacak ve 9 Temmuz’a kadar ziyaret edilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi ve İsveç Büyükelçiliği’nin işbirliği ile geçekleşecek sergi, yarın akşamı saat 19:00’da verilecek kokteyl ile başlayacak. Kokteyle İsveç Büyükelçisi Ingemar Lindhall ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da katılacak.

23 Mayıs 1707'de doğan Linnaeus'un 300. doğum günü İsveç ve dünyanın diğer ülkelerinde çeşitli etkinlik, sergi, konferans ve festivallerle kutlanıyor.

Linnaeus, 1735'te yayımladığı kitabı 'Systema Naturae'de Latince çift isim vererek binlerce hayvan, bitki ve minerali sınıflandırdı. 1757'de 'şövalyelik' unvanı alan Carl Linnaeus'un dünyaca kabul edilen ve kullanılan sınıflandırmasında ilk isim türle, ikinci isim özellikle ilgiliydi. 'Homo sapiens' ismini bulan da Linnaeus oldu.


 


ANASAYFA