TEMMUZ - EYLÜL 2006 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Belediyesi, Okulların açılmasıyla birlikte Sağlık Denetimlerini Artırdı.. (19.09.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, sağlık konusundaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Sağlık Birimi ekipleri halk sağlığı konusunda denetimlerine devam ederken haşereye karşı mücadelesine de ayni hızda devam ediyor. Birim bu hafta, okulların açılmasıyla birlikte özel bir kampanya yaptı.

Başlatılan kampanyada, tüm okulları dolaşacak olan Sağlık Birimi ekipleri, buralarda tüm kuyuları ve tuvaletleri haşereye karşı ilaçlarken, çocukların su içtiği çeşmelerden örnekler alıp devlet laboratuarında kontrole gönderiyor. Ekip içinde bulunan zabıta memurları ise okul kantinlerini denetleyip, buralarda satılan yiyecek ve içeceklerin son kullanım tarihleri tek tek kontrol ediliyor.

Bu tür kampanyaların her sene düzenlendiğini belirten birimi yetkilileri, yıl içinde de okulların sürekli denetleneceğini söyledi. Okul müdürlerinin rutin denetlemelerin dışındaki sorunlarını Gazimağusa Belediyesi halkla İlişkiler Birimine bildirdikleri takdirde, kendilerine her zaman yardımcı olmaya hazır olduklarını belirttiler.

“Çocuklarımızın sağlıklı ortamlarda eğitim görmesi için üzerimize düşeni yapıyoruz” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çalışmaların yıl içinde sürekli olarak devam edeceğini de belirtti. Özellikle okul kantinlerinin, çocukların su içmek için kullandığı çeşmelerin ve bunlara bağlı depoların sürekli denetleneceğini söyleyen Kayalp, okul Müdürlerine de ekiplere yardımcı oldukları için teşekkür etti.

 


Rasbash: Mağusa çekim merkezi olacak.. (16.09.2006, Yenidüzen)
 

  •  Mağusa’daki tarihi mekanlar yeniden restore edilerek hizmete girdi. Açılışa Başbakan Ferdi Sabit Soyer ile birlikte katılan Avrupa Komisyonu Kıbrıs Masası Sorumlusu Andruy Rasbash Mağusa ve Kıbrıs sorununda önemli mesajlar verdi

Avrupa Birliği ve BM Kalkındırma Programı tarafından sağlanan yardımlarla restore edilerek modern bir alış-veriş merkezine dönüştürülen tarihi Bandabuliya’nın açılış törenini Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile birlikte, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Masası Şefi Andruy Rashbash birlikte yaptı.

Açılışa BM Kalkınma Programı Gelecek İçin Ortaklık Müdürü Tirziana Zennarro da katıldı.

AB’nin finanse ettiği, UNDP-FF’nin 2 milyon Euro’luk fonuyla yapılan dokuz projeden biri olan Bandabuliya’nın yanı sıra tamamlanan diğer projeler şunlar: Venedik Sarayı, Liman Yolu, Larnaka Yolu Drenaj ve Su Kulesi...
Açılışta sırası ile Zennarro, Oktay Kayalp, Rashbash ve Soyer birer konuşma yaptı. Çok sayıda Mağusalı’nın yanı sıra, bölge milletvekili ve belediye başkanlarından bazıları da açılışta hazır bulundu.

Açılışta konuşan Başbakan Soyer, Namık Kemal Meydanı’ndaki Cümbez ağacını da şahit göstererek, “Yapmamız gereken çözüm için uğraşmaktır. AB ve çözüme olan yürüyüşümüzü sürdürmektir. AB ve Türkiye’den aldığımız destekleri, cari harcamalarda tüketmeden ağlamak sızlamak yerine, alın teri dökerek barışın ve demokrasinin değerlşeri ile ülkemizi barışa taşımaktır” dedi.

İlk konuşmayı yapan Zennarro, tarihsel değeri olan Mağusa’da böylesi önemli projeler gerçekleştridikleri için olağanüstü mutlu olduğunu söyleyerek, AB’ye sağladığı fonlar için teşekkür etti.

Oktay Kayalp ve ekibinin desteği ile projeleri başardıklarına dikkat çeken Zennarro, sekiz projede olumlu sonuçlar üreten herkese teşekkür etti.

Kayalp: “Mağusa için önemli ve tarihi bir gün”
Kayalp, Mağusa için önemli ve tarihi bir gün yaşandığını belirterek, kentin gelişmesine, çağdaş ve Avrupalşı bir kent olmasına katkı sağlayacak önemli projelerin hizmete açıldığını söyledi.

Kayalp, bazı çevrelerin seçim ve referandum rüşveti olarak gördüğü, AB tarafından Mağusa için ayrılan 2 milyon Euro’nun insanların yaşam kalitesini artıracak ciddi projelerde kullanıldığına dikkat çekti. AB’ye sağladığı karkılardan dolayı teşekkür eden Oktay Kayalp, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Rasbash: “Mağusa çekim merkezi olacak”
Daha sonra söz alan Rasbash, Avrupa’nın Güney Doğusun’da en uzak nokta olan “Kıbrıs’ın çok etkileyici bölgesi” Mağusa’nın ilgi çekici bir yere dönüştürüldüğünü, insanların bu tarihi kenti gelip görmelerini istediklerini söyledi.

Avrupa Birliğ’nin böylesi katkılar sağlayarak Kıbrıslı Türklere desteğini gösterdiğini ifade eden Rasbash, önemli bir kent olan Mağusa’nın fonlardan olumlu yararlandığını söyledi.

Soyer: “UNDP ve AB katkılarıyla güzelliklere imza attı”
Açılış öncesi son sözü Başbakan Ferdi Sabit Soyer aldı. Kısa konuşan Soyer, Kıbrıs’tan gelip geçen medeniyetlerin Kıbrıs Türklerine ve Rumlarına miras bıraktığı Kıbrıs adasına kendi değerlerimizi kattığımızı söyledi.

Medeniyetlerin buluştuğu adada, çatışmaların yaşandığını, meydanda bulunan cümbez ağacının hem mutluluklara, hem de acılara şahitlik ettiğini ifade eden Soyer, UNDP ve AB’nin katkıları ile güzelliklere imza atıldığını söyledi.

Soyer, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıslı Rumlar kadar ada üzerinde siyaseten hak sahibi olduğu, federal bir çözüme gidilmesi gerektiği, Türkiye’nin de AB üyeliğine ilerlediği süreçte, Yunanistan, Türkiye ve Kıbrıs halklarının ortaklaşa değerler paylaştığı bir çözüm için enerji üreteceklerini söyledi.

 


Gazimağusa’da Önemli Açılış.. (14.09.2006)
 

Gazimağusa’da UNDP-UNOPS-PFF ve Gazimağusa Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilen tüm projeler, yarın(15 Eylül, Cuma) yapılacak resmi bir törenle açılıyor.

Saat 19.00’da Namık Kemal Meydanı’nda Gazimağusa Belediye Başkanı ve UNDP-UNOPS-PFF yetkilileri tarafından yapılacak olan konuşmaların ardından, Bandabuliya, Liman Yolu, Venedik Sarayı, Su Kulesi ve Larnaka Yolu yağmur Suyu Drenaj Sistemi’nin de içinde bulunduğu ve UNDP-UNOPS-PFF tarafından finanse edilen projelerin resmi olarak açılışı yapılacak.

Açılışın ardından Bandabuliya gezilecek ve ardından da Venedik sarayında halka açık müzik dinletisi sunulacak ve kokteyl verilecek.

 


Gazimağusa’yı Denizle Buluşturacak Laguna Projesi Hızla İlerliyor.. (7.09.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentin denizle buluştuğu tek nokta olan Laguna bölgesini yeniden yaratıyor. Devam eden projede, vatandaşların deniz kıyısından en iyi şekilde yararlanabilmesi amaçlanıyor.

Vatandaşların denizle iç içe vakitlerini geçirebilecekleri kordon boyu ve dinlence yerini yaratmak için sürdürülen çalışmalar kapsamında, mağaza ve restoranlardan oluşan 10 tane dükkân yapılacak. Dükkânların önünde bulunan 3000 metre karelik alan yeşillendirilirken burada bir de meydan düzenlenmesi yapılacak. Bunun yanında 650 metrelik sahil yolu yapılırken, bu yolun bir bölümünün akşam vakitlerinde trafiğe kapatılarak, halkın daha rahat vakit geçirmesi sağlanacak. Proje kapsamında ayrıca 110 araçlık otopark ve umumi tuvaletler de yaptırılacak.

Yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülen Proje maliyetinin tamamı Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacak ve 1 milyon 100 bin Ytl'ye mal olacak.

“Amacımız Mağusalıları denizle buluşturmak ve en iyi şekilde faydalanılmasını sağlamak” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp bu konuda önemli bir yere sahip Laguna Projesi’ni, günün şartlarına göre düzenleyerek hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Tamamen belediyenin kendi mali olanaklarını kullanarak projeyi hayata geçireceklerini belirten Kayalp, bunun kendileri için bir gururu kaynağı olduğunu da vurguladı.


4 Ayrı Kent 4 Ayrı Festival.. (25.08.2006)
 

  • Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu İspanya’daydı

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 2-16 Ağustos tarihleri arasında İspanya’nın Festifolk organizasyonu tarafından düzenlenen sırasıyla “XXXII. FESTİVAL INTERNACİONAL FOLKLORE CONJE JODEL FRANCO(LA CARİDAD)”, “VI. FESTİVAL INTERNACİONAL FOLCLORİCO CİDADE DE FERROL(EL FERROL)” , “XXV. FESTİVAL INTERNACİONAL DE LA SİERRA(FREGENAL DE SİERRA)” , “ XI. FESTİVAL INTERNACİONAL FOLKLORE BERMEO(BERMEO)” festivallarine katıldı . 14 gün boyunca İspanya’da 4 ayrı kent de 4 ayrı festivale katılan ekip, Kıbrıs Türk Kültürünü tanıtabilmenin ve başarılması güç bir olaya imza atmanın gururunu yaşadı.

Tüm olumsuzluklara ve ambargolara rağmen Kıbrıslı Türkleri İspanya’nın 4 farklı kentinde temsil etmenin haklı gurur ve sevincini yasayan ekip, Kıbrıs Türk Kültürünü müziğiyle, eleğiyle, orağıyla, testisiyle, yemeğiyle, içkisiyle, kıyafetiyle ve dansıyla İspanya sokaklarında tanıtıp yaşatmasını bildi.

Festivallere 4 farklı kostümle ve 60-90 dk.lık programlarla hazırlanan ekip, 11 müzisyen, 26 dansçı, 1 eğitmen ,1 yönetmen ve 1 meclis üyesi olmak üzere toplam 39 kişiyle katıldı.

Displinli ve düzenli çalışmanın sonucu bu başarıya imza atan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, her gösteri ve her festival sonrası büyük beğeni ve saygı topladı.

Gösterilerden fırsat bulduğu zaman ekip “ Sevilla” , “La caridad”, “Bilbao”, “Bermeo”, “Ribadeo”, “Fregenal De Sierra”, “Merida” ve “Madrid” gibi İspanya’nın güzel kasaba ve şehirlerini de görmeyi ihmal etmedi.

Yurtdışında olduğu kadar yurtiçinde de çalışmalarını başarıyla sürdüren ekip şu anda 350 elemanı ve 20 müzisyeniyle başarılı bir portre çiziyor. 18 Eylül de 23.dönem kayıtlarını başlatacak olan Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu ile tüm detaylı bilgileri www.magusa.org/folkdance adresinden alabilirsiniz.

 


4. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali Başlıyor.. (6.08.2006)
 

  • Başkent Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’de 18 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında tiyatro şöleni yaşanacak…
  • Festival bu yıl da sanatseverlere 3 hafta boyunca birbirinden nitelikli oyunlarda birbirinden değerli sanatçıları izleme imkanı sunacak…

Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin işbirliği ile düzenlenen ve tiyatroseverlerin özlemle beklediği Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin dördüncüsü bu yıl 18 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında yapılıyor. Ülkemizin üç büyük şehrinde 12 farklı oyun 22 günde 27 temsil sunarak ülkemizde tam bir tiyatro şöleninin yaşanmasını sağlayacak.

Sanatseverler tiyatroya doyacak
Çok zengin ve görkemli bir programla hazırlanan Tiyatro Festivali, Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’deki oyunları izleyecek olanlara coşkulu, renkli ve heyecanlı günler yaşatacak. Ankara Devlet Tiyatrosu Salome ve Tek yol oyunlarını, Dostlar Tiyatrosu Aymazoğlu ve Kundakçılar oyununu, Bosna Halk Tiyatrosu Düdüklüde Kıymalı Bamya, İstanbul Şehir Tiyatroları 4’ncü Murat ve Ben Anadolu oyunlarını, Satirigo Tiyatrosu Rodulla ile Aslancık, Girne Belediyesi Tiyatro Stüdyosu Şerefine İnsanoğlu, Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu Ayak Takımı Arasında, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Dolu Düşün Boş Konuş, İstanbul Cengiz Özek Kukla Tiyatrosu Büyülü Ağaç ve İstanbul Tiyatro Stüdyosu Teyzem ve Ben oyunları ile seyirciyle buluşacak.

Festival tiyatronun usta isimlerini ağırlayacak
Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’nin çeşitli açık ve kapalı mekanlarında sahnelenecek oyunlarda adı ülkelerinde tiyatronun usta isimleri arasında geçen birçok sanatçı yer alacak. Genco Erkal, Hüseyin Köroğlu, Erol Kardeseci, Meral Çetinkaya, Erdem Akakçe, Ahmet Levendoğlu, Aliye Uzunatağan, Sezai Aydın ve Murat Gökçer gibi sinema ve televizyon dünyasında da tanınan birçok sanatçı Festival’de sanatseverler ile buluşacak.

Ataürk: “Tiyatro Bir Memleketin Kültür Seviyesi’nin Aynasıdır”
3 Belediye’nin güçbirliği ile dördüncüsünü düzenlediği Tiyatro Festivali, Atatürk’ün “Tiyatro Bir Memleketin Kültür Seviyesi’nin Aynasıdır” sözünde olduğu gibi ülke kültür- sanatına önemli birikimler sağlamayı sürdürüyor. Her geçen yıl seyirci sayısıyla birlikte kalitesini de artıran Festival, ülkemizde tiyatronun zirvesi olmaya devam ediyor. Geleneksel hale gelen Festival’de bu yıl da tiyatroseverlere tiyatro dolu günler yaşatacak.

Tiyatro Festivali'nin biletleri 10 YTL olup 7 Ağustos 2006 Pazartesi'nden itibaren 3 belediyenin Halkla İlişkiler Birimi'nden temin edilebilir.


Kayalp "Belediyeler Birliği" başkanı.. (18.07.2006- TAK)
 

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin 147/06 sayılı Yürütme Kurulu kararı ile birlik başkanlığına Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp seçildi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, 17 Temmuz tarihinde 12. Genel Yönetim Kurulu toplantısında alınan karar uyarınca birliğin ilk yürütme kurulu toplantısı bugün saat 13:00’de gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin Başkanlığı’na Kayalp seçilirken, Birlik Astbaşkanlığı’na ise Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan getirildi.


Talat, Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp’i Kabul Etti , “Seçim Başarısı, Hizmet Başarısının Göstergesi...Kendiyle Yarışıyor”.. (5.07.2006- BRT/TAK)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ı ziyaret ederek bu yıl 10’uncu yıldönümünü kutlayan Gazimağusa Kültür Sanat etkinliklerine davet etti.

Oktay Kayalp ziyarette yaptığı konuşmada, seçim sonrası Mağusa kentinin nasıl gelişeceğini ve neler yapılacağı hakkında Cumhurbaşkanı’na bilgi de vereceğini ifade ederek, stratejik konumu nedeniyle Gazimağusa’nın önemli bir kent olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı’ndan bu konuda görüş alacağını da söyleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin 2010 yılına kadarki vizyonunu tartışmak için bu ziyareti gerçekleştirdiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da, 1994 yılından beri Gazimağusa Belediye Başkanlığını sürdüren ve bu seçimlerde de kazanan Kayalp’ı kutladı.

Cumhurbaşkanı Talat, hizmetteki başarıdan dolayı Kayalp’ın bir kez daha Belediye Başkanlığını kazandığına dikkati çekerek, halka kaliteli hizmet vermenin çok önemli olduğunu söyledi.

Günümüzde belediyecilik anlayışının değiştiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Talat, belediyeye bağlı bölgelerde yaşayanların artık tüm ihtiyaçlarını ilgili belediyelerin karşıladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Talat, Uluslararası Mağusa Kültür Festivali’nin çok iyi bir düzeyde gerçekleştirildiğini de dile getirerek, böyle başarılı gerçekleştirilen festvilal etkinliklerine katılmamasının imkansız olduğunu söyledi. Gazimağusa Belediyesi’nin yıllardan beri çok önemli bir festivale de imza attığını vurgulayan Talat, festivalin seviye ve düzeyiyle dünya festivalleriyle yarıştığını söyledi. Talat, festival kapsamındaki etkinliklerin bazılarına katılacağını da söyledi.


Kayalp: CTP için üzüldüm.. (29.06.2006- Ergül ERNUR, HALKIN SESİ Gazetesi)
 

Dördüncü dönem Gazimağusa Belediye Başkanlığı'nı kazanan Kayalp, Lefkoşa'da Kutlay Erk'in seçimi kaybetmesini CTP açısından üzüldüm. Değerli bir arkadaşımız ve partimiz kaybetti şeklinde yorumladı

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, CTP-BG kanadından girdiği yerel seçimlerde 4,680 oyla yeniden seçilirken Mağusa bölgesindeki hizmetlerine kaldığı yerden devam edeceğini açıkladı.

Belediye başkanlığında dördüncü döneme giren Oktay Kayalp, 2010 yılına kadar seçim bildirgesinde yer alan projelerini hayata geçireceğini söyleyerek, Salamis Yolu inşaatının, Larnaka yolu Projesi'nin, Laguna Projesi'nin başladığını belirtti.

Geçtiğimiz günlerde yapılan yerel seçimi de kısaca değerlendiren Kayalp, Lefkoşa'da Kutlay Erk'in Belediye Başkanlığı'nı kaybetmesini 'CTP açısından üzüldüm' şeklinde değerlendirirken, kendisinin 2002 seçimlerine oranla oylarının düşmesini çeşitli faktörlere bağladı.

"BEKLEDİĞİM OYUN ALTINDA ALDIM"
12 yıldır Gazimağusa bölgesinin belediye başkanlığını yapan Kayalp, seçimlerde beklediği oyun altında bir rakam aldığını belirterek, Mağusa bölgesindeki katılımda da 2002 seçimlerine oranlara yaklaşık % 8-9 oranında düşüş olduğunu vurguladı.

Vatandaşların seçime katılmama nedenlerini araştırmaya başladıklarını ifade eden Kayalp, henüz net bir sonuca ulaşamadıkları için kesin bir değerlendirme yapamadıklarını söyledi.

Oylarının azalmasıyla ilgili bölgede sekiz adayın daha olduğunu hatırlatan Kayalp, "Mağusa bölgesinde başka adaylar da vardı. Bu yüzden oyların dağılması söz konusu-ydu. Sonuç olarak oyların düşmesinde bu da bir etkendir. Bütün bunları değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.

"CTP AÇISINDAN ÜZÜLDÜM. DEĞERLİ BİR ARKADAŞIMIZ VE PARTİMİZ KAYBETTİ"
2002 seçimlerine göre CTP-BG'nin oy kaybına uğradığı yönündeki tartışmaları da değerlendiren Oktay Kayalp, "Bence insanlar partimize destek vermişlerdir. Bunun da yanıtı iki milletvekilinin partimizden çıkmış olmasıdır" yorumunu yaptı.

Lefkoşa bölgesinde az bir farkla seçimi kaybeden Kutlay Erk için "CTP açısından üzüldüm" diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, "Çok değerli bir arkadaşımız seçimi kaybetti. Partimiz kaybetti. Detaylı bir bilgim olmadığı için nedenlerini net bir şekilde yorumlayamıyorum" şeklinde düşüncelerini açıkladı.

"CTP'YE TEPKİ YÖNÜNDEKİ ARGÜMANLAR DOĞRU DEĞİL"
CTP-BG'nin, 2010 yılına kadar parlamentoda alternatifsiz duruma geldiğini ve artık geldiğimiz aritmetikte CTP'nin içinde olmadığı hiçbir modelin söz konusu olamayacağını ifade eden Kayalp, "Bu durum CTP'nin tek başına iktidarının yönünü açtı. Dolayısıyla CTP'ye insanların tepki yönündeki argümanları doğru değil" dedi. Belediyelerde esas olanın kazanmak olduğuna vurgu yapan Oktay Kayalp, "Ben kendim için söylüyorum, ben seçimi kazandım" değerlendirmesini yaptı.

Önemli olanın Mağusa halkının kendisine verdiği desteğin olduğuna değinen Kayalp, yerel seçimde yeniden aday olurken halkın karşısına 12 yıllık icraatlarıyla çıktığını, bu yılların hesabını verdiğini ve tekrar seçilmesinin halkın bu yıllara desteğinin devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

"İKTİDARDA OLMANIN AVANTAJLARI OLDUĞU KADAR DEZAVANTAJLARI DA VARDIR"
Uzun süre görevde kalmanın doğurduğu bazı sıkıntıların olduğunu da belirten Kayalp, insanların taleplerini % 100 karşılamanın mümkün olmadığını söyledi. Özellikle ülkemizde bire bir çalışmanın söz konusu olduğuna dikkat çeken Oktay Kayalp, "Bir kesim insanın yasalara uygun olmayan talepleri de vardır. Bu taleplerini siz karşılayamazsınız. Çünkü ya yasalara uygun değildir ya da uygulana-bilir değildir" şeklinde konuştu.

"Bunu yapmadığınız taktirde de insanlar sizin karşınızda görülüyor" diyen Kayalp, bu nedenle iktidarda olmanın her zaman için avantajları olduğu kadar dezavantajlarının da olduğunu kaydetti.

"SEÇİME GİRERKEN PARTİ ÖNEMLİDİR"
Belediye seçimlerinde Gazimağusa bölgesinde sekiz adayla yarışan Oktay Kayalp, bir adayla yarışması durumunda da aynı sonucu elde edebileceğine inandığını söyledi.

"Siyasette hiçbir zaman iki iki daha dört etmez. Bazen iki iki daha üç eder bazen de iki iki daha beş eder" diyen Kayalp, matematiksel anlamda mekanik bir hesaplamanın doğru olmadığını, o günün koşullarının, aday faktörünün ve başka koşulların da değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

CTP-BG partisinden yeniden aday olarak seçimlere giren ve kazanan Oktay Kayalp, bir adayın seçime hangi partiden girdiğinin öneminin büyük olduğuna işaret etti.

"UBP'li bir adayda birleşilecekse DP'lilerin tümünün UBP'ye oy verip vermeyeceği bir sorun. Ya da DP'den bir aday çıkacaksa UBP'lilerin DP'lilere oy verip vermeyeceği bir sorundur" şeklinde konuşan Kayalp, "Halbuki benim kişisel olarak da her iki partiden de oylarım vardır" dedi.

Partileri başka olmasına rağmen UBP'li, DP,'li, TKP'li veya BDH'lı insanların bir kesiminin kendisine oy verdiğini belirten Kayalp, "Beni geçmişte de, bugün de desteklediler ve desteklemeye de devam ediyorlar" açıklamasını yaptı.

Seçim döneminde Belediye başkanlarına yapılan eleştirileri de değerlendiren Oktay Kayalp, "Mutlaka sorunlar, eleştiriler veya farklı yaklaşımlar olacaktır. Adaylar kendi düşüncelerine göre projeler üretirler ve vatandaşların hizmetine sunarlar. Doğal olarak yönetimdekilere de eleştiri yapılmıştır" diyerek, bu eleştirilerin bir kısmının abartılı olduğuna inandığını söyledi.

Eleştirilen her konuyu bir değer olarak gördüğünü ifade eden Kayalp, diğer adayların da Mağusa kentinin iyiliği ve daha iyi olması için çalışmalar yaptıkları düşüncesinde olduğunu belirtti.

Propoganda döneminde yapılan her eleştiriden yararlanmaya çalıştığını kaydeden Kayalp, "Benim her söylediğim doğrudur ve onların söyledikleri hep kötüdür diye bir yaklaşımım yoktur. Adayların tüm seçim bildirgeleri, konuşma bantları hepsi yanımızdadır. Bu seçim sürecinde yapılan eleştiri ve öneriler bizim için birer değerdir ve onları da mutlaka kararlarımızı verirken dikkate alacağız" dedi.

"BU DÖNEM MAĞUSA'NIN EN ÇOK ÜRETECEĞİ DÖNEMDİR"
Yeni projeler üretmede bilgi, para, zaman ve koşullar yönünden en müsait zamanın olduğunu belirten ve Gazimağusa için çalışmaya devam edeceğini vurgulayan Oktay Kayalp, seçim bildirgesinde yer alan tüm projeleri 2010 yılına kadar gerçekleştireceğini hatta birkaçının çalışmasına başlandığını kaydetti.

Laguna projesi, Salamis yolu inşaatı, Larnaka yolunun yapımı gibi çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Kayalp, Mağusa Festivali'nin de 6 Temmuz'da açılacağını söyledi. Seçime dönük bir çalışma yapmadıklarına dikkat çeken Kayalp, "Bir program vardı ve o program aynı şekilde devam ediyor" dedi.

Oktay Kayalp, Mağusa Belediyesi'nin mali ve bilgi birikimi ayrıca organizasyon dönemi olarak en rahat döne-mini yaşadığını vurgulayarak, projeler üretmede yorgunluk, tıkanıklığın söz konusu olmadığını aksine ciddi bir motivasyon söz konusu olduğuna işaret etti. Yeni dönemin yeni projeler üretmede bilgi, para, zaman ve koşullar yönünden en müsait zaman olduğuna bir kez daha dikkat çeken Kayalp, bu dönemi Mağusa'nın en çok üreteceği dönem olarak gördüğünü ifade etti.

"BU KENTE AŞIĞIM"
"Ben bu kente aşığım, önce bir sevgi bağım var. Bu sevgi bağım beni motive ediyor" di-yerek Mağusa bölgesinin kendisi için ne ifade ettiğini belirten Oktay Kayalp, "Bulunduğum görevde yapabileceğimin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Bireysel ve lokal projeler yerine, insanlarımızın bütününün yaşam kalitesini eşit düzeyde yukarıya çıkaracak olmazsa olmazların bir numara olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Kentin kaldırımlarının, temiz-liğinin, sağlıklı çevrenin öncelikli olduğuna her zaman inandığını dile getiren Kayalp, "Bu bizim asli görevimizdir ama önce bu görevi çok iyi yapmalıyız ki daha sonra büyük şeyler yapmalıyız" dedi.

"BELEDİYE BAŞKANI BÜTÜN KENTİN SAHİBİDİR"
Uzun bir süredir Belediye Başkanlığı yapan Oktay Kayalp, yeni seçilen Belediye Başkanlarına şu tavsiyelerde bulundu:

"Bizim görevimiz öncelikle insanların yaşam kalitesini yukarılara çıkarmaktır. İnsanlarımıza hizmet vermektir. Belediye başkanı bütün kentin sahibidir. Bütün insanlara eşit mesafede onlara hizmet verebilecek durumda olmalıdır. Bizim siyasi görevimiz seçim gecesi bitmelidir. Bundan sonrası için herkese eşit mesafede, farklı görüşten, düşünceden, mahalleden insanlara eşit ve düzeyli bir hizmet vermedir görevimiz. Bu anlayışı temel aldığımız taktirde her adayın başarılı olması mümkündür".


ANASAYFA