TEMMUZ - EYLÜL 2005 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Larnaka Yolu Yeniden Yaratılıyor.. (29.09.2005)

Kapıların açılmasıyla, eski önemine yeniden kavuşan Larnaka Yolu (15 Ağustos Bulvarı) Gazimağusa Belediyesi tarafında yeniden yaratılıyor. Gazimağusa’nın turizm açısından en önemli giriş noktalarından biri olan yol, yapılan çalışmalarla yepyeni bir görünüm kazanacak. Özellikle güneyden gelen turistlerin kente giriş bölgesi olan bu yoldaki düzenleme, turistin kent hakkındaki ilk intibası ve dolayısıyla Gazimağusa’nın turistik açıdan gelişme süreci için de önemli bir katkı sağlayacak.

Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve yaklaşık 4 Km’nin yeniden yaratılacağı yolda, alt yapı çalışmaları iki hafta önce başladı. 2,5 Mil (Akyar) sınır kapısından şehre doğru yapılan çalışmalarda yolun genişletilmesi sağlanırken, asfalt altyapısı da hazırlanıyor. Koordineli devam eden çalışmalarla geçtiğimiz hafta asfalt dökümüne de başlandı. Yetkililer altyapı üzerine şu an dökülen aşınma asfaltından sonra, en son final tabakası döküleceğini belirttiler.

Çift şerit olacak olarak yapılacak yolda (iki gidiş, iki geliş), ortada refüj bulunmayacak. Yol kenarları bordür döşenirken, yağmur suyunun taşınması için de kanivo (su taşıyıcı oluklar) yerleştirilecek. Bütün bunlarla birlikte ilerleyecek ek çalışmalarla yol kenarlarının büyük bir kısmı kaldırım döşenecek. Bunun yanında yol boyunca yer alan aydınlatma direklerine ek olarak dikilecek demir direklerle, yoldaki aydınlatma artırılacak.

Proje kapsamında ayni zamanda trafikte bazı düzenlemeleri de yer alıyor. Buna göre Larnaka Yolu'nun Şht İbrahim Hasan ve Anamur Caddesiyle kesiştiği noktada bulunan kavşak, çembere dönüştürülüyor. Yapılacak bu çemberle Larnaka ve Maraş yönünden gelen trafiğin Lefkoşa Yolu’na daha rahat aktarılması ve daha önceleri bu kavşakta oluşan tehlikenin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Yine bu çalışmalarla koordineli yürüyecek diğer bir önemli çalışma ise Larnaka Yolu Drenaj projesi olacak. Bu proje ile yol boyunca belirli noktalarda biriken yağmur suyu şehrin dışına taşınarak, bu yolda oluşan sorunun tamamen ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Kentin en önemli giriş noktalarından birini yeniden yaratmak için çalışmaların devam ettiğini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp kentin turizm açısından gelişmesi ve buna bağlı olarak ekonomisinin güçlenmesi için Larnaka Yolu’nun çok önemli olduğunu belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin projelerini hazırlarken uzun vadeli hedefler doğrultusunda çalıştığını ve Larnaka Yolu’nun da bu hedefler doğrultusunda kent için çok önemli olduğunu vurgulayan Kayalp, turistik açıdan gelişmeye açık Gazimağusa’ya, Larnaka Yolu’nun çok önemli bir katkı sağlayacağın da söyledi. Kayalp ayni zamanda yolun yapımı için katkı sağlayan Türkiye Cumhuriyeti’ne de teşekkürlerini sundu. 


Gazimağusa Cuma Pazarı Genişletildi.. (23.09.2005)

Gün geçtikçe gelişen ve büyüyen Gazimağusa’da her konuda artan talebi karşılamak için çalışan Gazimağusa Belediyesi, kent ekonomisi için önemli bir unsur olan Cuma pazarının büyüttü.

Artan talep doğrultusunda hareket eden Belediye Birimleri, hazırlanan projeler doğrultusunda daha önce 175 adet olan stand sayısını 79 artırarak 254’e çıkardı. Yeni yapılan standlardan 30 tanesi manav olurken geriye kalan 49 tanesi konfeksiyon dalında hizmet verecek.

Vatandaşa daha iyi hizmet ve seçenek sunmak için yapılan çalışmalarla genişletilen pazarda, yeni standların yanında park yeri kapasitesi de artırıldı. Daha önceleri Pazar çevresindeki park yerlerinde, arabalarının içinde satış yapan esnafa öncelik tanınarak, Pazar içerisine alınmaları sağlandı. Böylece bu arabaların işgal ettiği yerlerde, vatandaşa ek araba parkı olarak açıldı. Bunun yanında pazarın hemen yanına 50 arabanın park edebileceği ek bir park yeri de hizmete konuldu.

Gazimağusa’nın her yönden güçlenmesi için çalıştıklarını belirten Belediye Başkanı Oktay Kaylap, Cuma Pazarı’nın Gazimağusa Ekonomisi için çok önemli olduğunu, artan talep doğrultusunda da pazarı genişlettiklerini vurguladı. Gün geçtikçe gelişen Gazimağusa’da, Belediyenin de bu gelişme doğrultusunda kendini yenilediğini ve artan talepleri karşılamak için canla başla çalıştığını belirten Kayalp, Kentin ekonomisinin güçlenmesine de katkı sağlamanın Belediyenin görevleri arasında olduğunu ve bu yönde de çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

 


Mağusa’nın Altyapısı ve Tarihi Yenileniyor.. (19.09.2005, YENİDÜZEN, Sevdiye GÖKAYDIN )

Mağusa Belediyesi, Larnaka Yolu Drenaj Projesi ve Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projeleri ile Mağusa’nın altyapısını güçlendirmeyi ve turizm yönünden gelişmesine katkı sağlamayı amaçlıyor

Larnaka Yolu Drenaj Projesi Ekim ayında başlayıp yıl sonuna kadar tamamlanacak. Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projesi ise, Mart ayına kadar tamamlanacak

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yapılan yeni projelerle hem kentteki sorunları bir bir ortadan kaldırdıklarını hem de gelişen ülke turizmine katkı sağladıklarını belirtti

Kayalp: “Mağusa bir liman, üniversite ve turizm kentidir. Bizim hedefimiz, turizmden kazanılan paradan Mağusa’nın daha çok pay almasıdır”

Mağusa Belediyesi, Mağusa’nın turizmden daha fazla pay alacak bir yapıya kavuşması için ve yeni turizm dönemine sorunsuz, daha güçlü girebilmek hedefiyle iki dev projeye el attı. Larnaka Yolu Drenaj Projesi ve Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projeleri Mağusa’nın altyapısı ve Turizm yönünden gelişmesine katkı sağlayacak olan projeler. Larnaka Yolu Drenaj Projesi Ekim ayında başlayıp yıl sonuna kadar tamamlanacak. Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projesi ise, Mart ayına kadar tamamlanacak.      

UNDP-PFF Fonları tarafından desteklenen Larnaka Yolu Drenaj Projesi ve Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projelerinin ihale duyuruları da geçtiğimiz günlerde Mağusa Belediyesi tarafından yapıldı. Her iki proje için yapılan ihale duyurular doğrultusunda çalışmalara Ekim ayında başlanacak.

Mağusa Belediyesi’nin projelerini uzun vadeli hedefler doğrultusunda yaptığını söyleyen Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yapılan yeni projelerle hem kentteki sorunları bir bir ortadan kaldırdıklarını hem de gelişen ülke turizmine katkı sağladıklarını belirtti.  Larnaka yolu Drenaj Projesi’yle bu yolda yıllardır yağmur sonrası oluşan sorunları tamamen ortadan kaldıracaklarını belirten  Kayalp, böylece Mağusa’da yağmur sonrası oluşan sorunların da tarihe karışacağını söyledi. Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme projesiyle ise  Mağusalı’ların çok sevdiği bu mekanı yenilerken, yeniden fonksiyon kazandırılacağını belirten Kaylap, kentin turizm yönünden gelişmesi içinde önemli bir adım olacağını vurguladı.

Larnaka Yolu Drenaj Projesi ve Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projelerini Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp şu şekilde açıkladı:

Oktay Kayalp...
Mağusa’da yaptığımız çalışmalar Mağusa’nın turizmden daha fazla pay alacak bir yapıya kavuşması için. Burda da en önemli rekabet üstü değerimiz, Mağusa’nın tarihi dokusu. Dolayısıyla biz bu tarihi dokuyu, kentin turizmden daha çok pay alması için kullanmaya çalışıyoruz. Suriçi’nde yenilemeler yapılıyor ve bandabuliya da bunlardan biri. Burda amaç, kentimizi ziyaret eden yabancı turistlerin burada daha çok vakit geçirmeleridir. Kentteki bütün yapılanmayı da buna göre dizayn ediyoruz. Bandabuliya’nın kiralanması bitti. UNOPS’un öngördüğü önce kiralanması idi. AB’nin finanse ettiği UNDP-PFF Fonları trafından 2 proje de destekleniyor. Bu projenin aynı zamanda psikolojik olarak da Mağusa Suriçi’ne yatırımı artıracağını düşünüyoruz. Bir noktada bu proje, özel sektörün Mağusa Suriçi’ne yatırımını da cesaretlendirici bir unsur. Şu anda kentimizde günlük olarak Güney Kıbrıs’tan Kıbrıslı ve Kıbrıslı olmayan yüzlerce turist geçiyor. Bunlar Akyar sınır kapısından geçiyorlar. Akyar sınır kapısı ile Mağusa çemberi üzerindeki yolda, drenaj sistemi yoktu ve yağmur suyu buralarda birikiyordu. Dolayısıya, turistlerin hareket ettiği yolun yağmur sularını ortadan kaldırmak için bir proje hazırladık.

Kanal
Mağusa Çanakkale gölünden Derinya’ya giden 16 km uzunluğunda bir kanal bulundu. Bu kanal 1952 yılında inşaa edildi. Amaç da, Çanakkale gölündeki suyun Derinya bölgesindeki bahçe kuyularına aktarılması idi. Biz bu kanalı temizledik ve bütün yağmur sularımızı da kanala aktarıyoruz. Dolayısıyla, hem yağmur sularının sokaklarda birikmesini önleyip, hem de bu suların göle ve Derinya’daki bahçe ve kuyulara ulaşmasını sağlayacağız.

Larnaka Yolu Drenaj Projesi...
Larnaka yolu Drenaj projesi’yle, kentte yağmur suyu baskınlarına uğrayan tek nokta olarak kalan Larnaka yolu boyunca bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Larnaka Yolu Düzenleme projesiyle ortak yapılacak çalışmalarla ilerleyecek projede, kapıların açılmasıyla önemi artan Larnaka Yolu yeniden yaratılırken, kentin altyapı gelişmesinde de  önemli bir adım atılmış olacak. Özellikle Güney’den gelen turistlerin kente giriş bölgesi olan bu yoldaki düzenleme, turistin kent hakkındaki ilk intibası ve dolayısıyla Mağusa’nın turistik açıdan gelişme süreci için de önemli bir katkı sağlayacak. Bunun yanında yapılacak drenaj projesi de yıllardır Mağusalı’ların önemli bir sorununu ortadan kaldırıyor. Şiddetli yağmur sonrası yağmur suyunun biriktiği son noktalar da tarihe karışıyor. Yol boyunca yapılacak drenaj projesiyle yağmur suyunun yol üzerinde birikmesi tamamıyle engellenecek. Ekim ayında başlayacak  projenin Aralık ayına kadar sonuçlanması hedefleniyor.

Toplam güzergah  =  1519m
20 adet Muayene Bacası
89 adet Drenaj Rögarı (30cmx45cm)
50 adet Drenaj Rögarı (50cmx70cm)
1 adet Pompa İstasyonu
1 adet Bağlantı Kuyusu (mevcut yer altı tüneline)

Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projesi
Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme projesi ise kentin turizm potansiyelinin gelişmesi için atılan önemli adımlardan biri. Yapılacak restorasyon çalışmalarıyla bina baştan sona yenileniyor ve yeniden fonksiyon kazandırılıyor. Projeye göre bina içerisinde 1 Restoran , 2 Snack-Cafe Bar, 1 Pastane , satış dükkanları ve elişi standları bulunacak. Mağusa kenrinde turistin ziyaret edebileceği yerlerin artırılması ve Suriçi’nin canlandırılması için de önemli bir katkı sağlayacak projenin Ekim ayında başlayıp 2006 Mart ayında tamamlanması hedefleniyor.
  


Gazimağusa Belediyesi’nden Okullara Temizlik ve Sağlık Kampanyası.. (17.09.2005)

Gazimağusa Belediyesi, temizlik ve sağlık çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Büyük çaplı bölge temizlikleri yanında, kentin temizliğine daha da yoğun bir program başlatarak devam eden Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi yanında, Sağlık Birimi ekipleri de haşereye karşı mücadelesine ayni hızda devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ise, okulların açılış hazırlıkları için iki ekip ortak çalışarak, özel kampanya yaptı.

Başlatılan kampanyada, tüm okulları dolaşan ekipler yaz boyunca oluşan sorunları gidermeye çalıştı. Temizlik Birimine ait ot temizleme makineleri belirlenen program doğrultusunda tüm okulları dolaşarak bahçelerde oluşan kuru otları temizledi. Bunun yanında ise sağlık Birimi’ne ait ilaçlama ekipleri de tek tek okulları dolaşıp okul tuvaletlerini haşereye karşı ilaçladı.

Bu tür kampanyaların her sene düzenlendiğini belirten birimi yetkilileri, kampanyaların dışında da okullara yardımcı olunabileceğini, okul yetkililerinin Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne sorunlarını bildirdikleri takdirde, kendilerine her zaman yardımcı olmaya hazır olduklarını belirttiler.


Gazimağusa Suriçi’nin Canlandırılması İçin İkinci Workshop.. (16.09.2005)

UNDP-PFF tarafından desteklenen ve Gazimağusa Belediyesi bünyesinde çalışan Suriçi Canlandırma Planı Grubu, bu yöndeki ikinci workshop’unu geçtiğimiz gün Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Salonu’nda geçekleştirdi.

İlki Nisan ayında yapılan birinci workshop’ta, Suriçi’nin vizyonu yönünde tartışmalar yapılmış ve bu tartışmalar neticesinde bir vizyon belirlenmişti. Bu vizyona göre şu ana başlıklar ortaya çıkmıştı, Gazimağusa Suriçi “kültür mirası korunan, dünya mirası kentlerinden biri”, ”24 saat yaşayan, bölge ve kentin çekim merkezi”, ”Mağusalı’larla bütünleşmiş bir kent”.

Yapılan ikinci Workshop’ta ise belirlenen vizyon doğrultusunda çalışan ekip, Suriçi’nin canlandırılması için hazırlanan öneri proje taslaklarını, Suriçi ile ilgili kurumların temsilcileri ve Sivil toplum örgütü temsilcilerinden oluşan 26 kişilik katılımcıya sundu. Gerçekleşen yoğun tartışmalar neticesinde, sunulan öneri proje taslaklarının öncelik ve önem sırası belirlendi.

Workshop’ları değerlendirerek çalışan Suriçi Canlandırma Planı Grubu, öneri proje taslaklarını workshop ışığında netleştirmek için çalışmalara başladı. Çalışmaların sonunda Gazimağusa Belediyesi ve UNDP-PFF’nin onayına sunulacak projeler sırasıyla yaşama geçirilecek.

Konu hakkında açıklama yapan Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, Suriçi’nin kent için olduğu gibi dünya için de önemli bölgelerden biri olduğunu ve bu yönden de Gazimağusa’nın turistik açıdan en değerli noktası olduğunu vurguladı. Kayalp yapılan workshopların katılımcılık açısından büyük bir önem taşıdığını, Suriçi ile ilgili olan kurumların ve sivil toplum örgütlerinin görüşünü ve önerisini almanın kendilerini memnun ettiğini söyledi. Gazimağusalı’ların kalbinde Suriçi’nin ayrı bir yeri olduğunu vurgulayan Oktay Kayalp, bölgenin eski canlılığına kavuşması Gazimağusalı’ların da arzuladığı bir olay olduğunu söyledi. Gazimağusa’nın ülkenin turizm potansiyelinden en yüksek payı alabilmesi için Suriçi’nin çok önemli bir bölge olduğunu, bu doğrultuda da Suriçi’nin canlandırılması ve gelişimi için gereken çalışmaların yapıldığını ve süreceğini de sözlerine ekledi.


Gelişen Gazimağusa İçin İki Proje Daha Hayata Geçiriliyor.. (14.09.2005)

Kentin altyapısı ve Turizm yönünden gelişmesine katkı sağlayacak iki dev proje hazırlayan Gazimağusa Belediyesi, geçtiğimiz gün ihale duyurularını yaptı. Larnaka Yolu Drenaj Projesi ve Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme Projeleri UNDP-PFF Fonları tarafından destekleniyor. Her iki proje için yapılan ihale duyurular doğrultusunda çalışmalara Ekim ayında başlanacak.

Larnaka yolu Drenaj projesi’yle, kentte yağmur suyu baskınlarına uğrayan tek nokta olarak kalan Larnaka yolu boyunca bu sorunun tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Larnaka Yolu Düzenleme projesiyle ortak yapılacak çalışmalarla ilerleyecek projede, kapıların açılmasıyla yeniden önem kazanan  Larnaka Yolu yeniden yaratılırken, kentin altyapı gelişmesinde de  önemli bir adım atılacak. Ekim ayında başlayacak  projenin Aralık ayına kadar sonuçlanması hedefleniyor.

Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme projesi ise kentin turizm yönünden gelişmesi için atılan önemli adımlardan biri. Yapılacak restorasyon çalışmalarıyla bina baştan sonra yenilenip, yeniden fonksiyon kazandırılacak. Projeye göre bine içerisinde 1 Restoran , 2 Snack-Cafe Bar, 1 Pastane , satış dükkanları ve elişi standları bulunacak. Suriçi’nin canlandırılması için de önemli bir katkı sağlayacak projenin Ekim ayında başlayıp 2006 Mart ayında tamamlanması hedefleniyor.  

Gazimağusa Belediyesi’nin projelerini uzun vadeli hedefler doğrultusunda yaptığını söyleyen Oktay Kayalp, yapılan yeni projelerle hem kentteki sorunları bir bir ortadan kaldırdıklarını hem de gelişen ülke turizmine katkı sağladıklarını belirtti.  Larnaka yolu Drenaj Projesi’yle bu yolda yıllardır yağmur sonrası oluşan sorunları tamamen ortadan kaldıracaklarını belirten  Kayalp, böylece Gazimağusa’da yağmur sonrası oluşan sorunların da tarihe karışacağını söyledi. Belediye Pazarı (Bandabuliya) Yenileme projesiyle ise  Mağusalı’ların çok sevdiği bu mekanı yenilerken, yeniden fonksiyon kazandırılacağını belirten Kaylap, Kentin turizm yönünden gelişmesi içinde önemli bir adım olacağını vurguladı. Oktay Kayalp ayni zamanda projelerin gerçekleşmesi için katkı sağlayan UNDP-PFF’de teşekkür etti.


Gazimağusa'nın Trafik Yükü Hafifliyor.. (7.09.2005, BRT)

Gazimağusa Belediyesi şehrin trafik yükünü azaltmak amacıyla İsmet İnönü Bulvarı’na alternatif yol yapılması için çalışma başlattı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili BRT muhabirine yaptığı açıklamada, Salamis Yolu olarak bilinen İsmet İnönü Bulvarı’nda trafik akışının oldukça yoğun olduğuna dikkat çekerek, bölgede bulunan bir alt yolun alternatif yol olarak düzenleneceğini anlattı.

Oktay Kayalp, bölgede var olan ara yolların 150 metrelik bir bağlantı ile birleştirilmesi ile trafikteki araçların Salamis Yolu’na çıkmadan Karakol bölgesine ulaşmasının mümkün olacağını kaydetti.

Kayalp, yolun tamamlanması ile şehir trafiğinin hafifleyeceğini ve Salamis Yolu güzergahında meydana gelen kazaların azalacağını ifade etti.


Gazimağusa Belediyesi’nde Toplu iş Sözleşmesi... (2.09.2005)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Türk Genel İş Sendikası arasında 1 Ocak 2005 – 31 Aralık 2006 dönemini içeren Toplu İş Sözleşmesi düzenlenen bir törenle imzalandı. İmzalanan sözleşme ile, 2005 yılının bütünü ile 2006 yılının tamamında Gazimağusa Belediyesi çalışanlarının maaş ve özlük haklarında pek çok iyileştirme ve düzenlemeler yapıldı. Sözleşme ile çalışanların yan haklarına artış sağlanırken, 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, kök ücretlere de artış yapıldı.

İmza töreninde konuşan sendika başkanı Halil Karagil, Gazimağusa Belediyesi’nin tüm olanaklarını zorlayarak, yaşanan ekonomik zorluklara rağmen çalışanların ekonomik koşullarıyla özlük haklarında iyileştirmelere gittiği için Belediye Başkanı Oktay KAYALP’a üyeleri adına teşekkür etti.

İmzalanan Toplu İş Sözleşmesi’nin çalışanlara önemli avantajlar sağladığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yaşanan ekonomik sıkıntıları da göz önünde bulundurarak, çalışanlarını olanaklar ölçüsünde azami koruyacak özveride bulunduklarını belirtti.

Oktay Kayalp, ülkemizde gelinen koşullarda, Belediyelerin gelirlerinin verilen kaliteli hizmete yeterli olmadığı ve mutlaka yasal düzenlemelerin bir zorunluluk olduğunu düşündüklerini vurgulayarak, buna rağmen çalışanlara resmi enflasyon rakamlarının üzerinde artış verdiklerini de sözlerine ekledi. Kayalp, “geçmişte olduğu gibi, bugün de çalışanlarımızı azami ölçüde mutlu edecek özverilerde bulunduk, Bu zor koşullar altında dahi onları ortada bırakmadık ve bundan sonra da bırakmayacağız” diyerek, gelecekte de çalışanların koşullarında gerekli iyileştirmeleri gönül rahatlığıyla çalışanlarına verdiklerinin altını çizdi.


3’üncü Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali 5-26 Eylül’de.. (28.08.2005)

Tiyatroseverlerin Kıbrıs yanında Türkiye, Güney Kıbrıs ve İtalya’dan tiyatro oyunlarını izleme imkanı bulacağı “3. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali”, bu yıl da üç belediyenin organizasyonuyla 5-26 Eylül tarihlerinde düzenleniyor.

Lefkoşa Türk, Gazimağusa ve Girne Belediyelerinin işbirliğiyle planlanan festivalde 3 şehirde, 11 oyun, 6 farklı mekanda, 22 gün boyunca 27 kez sahnelenecek.

Lefkoşa’da 10, Gazimağusa’da 8, Girne’de 9 oyun tiyatroseverlerle buluşacak. Lefkoşa’da Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi ve Büyük Han’da; Gazimağusa’da Othello Kalesi ve Salamis Antik Tiyatro’da; Girne’de ise Girne Amerikan Üniversitesi salonu ile Girne Kalesi’nde sahnelenecek oyunların biletleri 5 YTL karşılığı üç belediyenin halkla ilişkiler birimlerinden gelecek haftadan itibaren satışa sunuluyor.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, bugün Saray Otel’de düzenledikleri basın toplantısıyla 3. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali hakkında bilgi verdi.

Üç belediyenin ortak açıklamasını okuyan Kutlay Erk, kültür ve sanata verdikleri öneme işaret ederek, kültürel ve sanatsal gelişmeyi ekonomik ve sosyal kalkınmayla birlikte ele almayan toplumların başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Erk, ülkenin zor koşullarına karşın nitelikli, çağdaş bir kültür sanat ortamının yaratılması için uğraş verildiğini kaydederek, üç belediyenin kültür ve sanatta işbirliği ve dayanışmayı ilke edindiğini vurguladı.

Kutlay Erk, şöyle konuştu:

“Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne’nin belediye başkanları olarak insanlarımızın, şehirlerimizin ve ülkemizin kültür sanat yaşamını geliştirmek, zenginleştirmek ve evrensel değerlerle buluşturmak en önemli ödevlerimiz arasındadır. Çağdaş belediyecilik anlayışımız ve vizyonumuz budur.

Üç belediyenin işrbiliğinde çeşitli kültür sanat etkinlikleri ve festivaller düzenliyoruz. Bunlardan biri de Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’dir. 2003’te başladığımız ve 2004’te de sürdürdüğümüz Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali halkımızın desteğiyle artık gelenekselleşmiş kurumsallaşmıştır.”

Kutlay Erk, festivalin 3’üncüsünün 5-26 Eylül tarihleri arasında yer alacağını, üç şehirde ve farklı mekanlarda yer alacak festival süresince çeşitli ülkelerden tiyatro ekiplerini halkla buluşturacaklarını kaydederek, katkı koyan herkese ve sponsörler “Vakıflar İdaresi, Vakıflar Bankası, Ermataş Ltd. KTHY, YDÜ, GAÜ ve Mare Monte Otel”e teşekkür etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, festivalin üç belediyenin işbirliğinin geldiği önemli bir noktayı gösterdiğini belirterek, festivali, belediyelerin nasıl işbirliği yapabileceğini gösteren en somut etkinlik diye niteledi.

Kayalp, kurumsallaşmayan etkinliklerin zamanla ortadan kalkma tehlikesi bulunduğuna işaret ederek, Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin büyüyerek, güçlenerek ve kalitesini artırarak devam edeceğini kanıtladığını söyledi.

“Bundan böyle eylül ayları tiyatronun eyllüleri olacak” diyen Oktay Kayalp, festivale katkı koyanlara teşekkür etti.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın, üç belediyenin işbirliğinde kurumsallaşma açısından büyük önem taşıyan festivalin önemli bir başarı olduğunu ifade etti.

Aygın, tiyatroyla kitlelere ulaşılarak dünyayla bütünleşme sağlandığını kaydederek, birçok ülkede olduğu gibi üç belediyenin kültür sanat etkinliklerinin ve festivallerinin turizm broşür ve kitapçıklarında yer almasını istediklerini söyledi.

Sümer Aygın, belediyelerin yapacağı daha çok iş bulunduğunu kaydederek işbirliğinin süreceğini belirtti ve teşekkür etti.

Belediye başkanlarının konuşmalarından sonra sahnelenecek oyunlar hakkında bilgi veren LTB Sanat Danışmanı Yaşar Ersoy, “Çocuğumuz 3 yaşına vardı.. 3 yaşındaki çocuk umut ve sevinç doludur” dedi.

Ersoy, 11 oyunun, 3 şehirde 6 farklı mekanda, 22 günde 27 temsille festival coşkusu yaşanacağını vurgulayarak, KKTC, Türkiye, Güney Kıbrıs ve İtalya’dan tiyatroların oyunlar sunacağını söyledi. Ersoy, festivale Müşfik Kenter, Rutkay Aziz, Perihan Savaş gibi tanınmış tiyatrocuların da katılacağını bildirdi.

Festivalde sahnelenecekler arasında ünlü şair-yazar Nazım Hikmet’in oyunları da bulunduğunu kaydeden Yaşar Ersoy, Bosna Hersek’te geçen olayları konu alan “Dobrinja’da Düğün”ün ödüllü bir oyun olduğunu belirtti. Ersoy, İtalya’dan gelecek Kukla Tiyatrosu’nun oyununun Türkçe ve İtalyanca olacağını ve hem yetişkinler, hem de çocuklarca izlenebileceğini söyledi.

Basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtlayan belediye başkanları ve Yaşar Ersoy, festival biletlerinin gelecek haftadan itibaren 5 YTL’den 3 belediyenin halkla ilişkiler birimlerinde ve oyun geceleri gişelerde satılacağını duyurdu.

Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk, bir soruyu yanıtlarken, Başkent Kültür Kompleksi için finansal kaynak yaratma çalışmalarının sürdüğünü, bütününü bir defada tamamlamanın zor olduğu bu komplekste modüler uygulama olabileceğini söyledi.

Erk, önceliklerinin büyük bir tiyatro salonunun tamamlanması olduğunu, yakında inşaat projesinin tamamlanacağını ve devletten de katkı geleceğini kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kültür sanat etkinliklerine mekan açısından en mağdur şehrin Gazimağusa olduğunu, 5 yıl önce yapılan Salamis dışında fazla alternatifleri bulunmadığını anlattı. Kayalp, DAܒyle birlikte başlattıkları girişimde yakında somut adım atacakları umudunu dile getirdi.

Girne Belediye Başkanı Sümer Aygın da, GAܒdeki salonun devreye girmesiyle Girne’nin şanslı sayılabileceğini, ancak 1995’te başlayan anfityatro yapımının yarım kaldığını, bu projenin

tamamlanması için gelecek hafta ihale duyurusu yapacaklarını açıkladı. Sergi salonlarına öncelik vereceklerini kaydeden Aygın, tesisin gelecek yıl devreye konulması umudunu ifade etti.

Festivalde sahnelenecek oyunlardan biri dışında tümü saat 20.30’da başlayacak. Sadece 10 Eylül Cumartesi günü Karagöz’ün Akıl Satması oyunu saat 11.00’de izlenebilecek.

3. Uluslararası Kıbrıs Tiyatro Festivali’nin programı şöyle:

 • 5 Eylül Pazartesi: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Ferhat ile Şirin (Ankara Devlet Tiyatrosu)
 • 6 Eylül Salı:Gazimağusa’da Othello Kalesi’nde Dobrinja’da Düğün (Tiyatro Pera)
 • 7 Eylül Çarşamba: Girne’de Girne Kalesi’nde Ferhat ile Şirin (Ankara Devlet Tiyatrosu)
 • 8 Eylül Perşembe: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Dobrinja’da Düğün (Tiyatro Pera); Girne’de GAܒde Ferhat ile Şirin (Ankara Devlet Tiyatrosu)
 • 9 Eylül Cuma: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Cadı Rosega Ramarri (İtalya Kukla Tiyatrosu); Gazimağusa’da Salamis Antik Tiyatro’da Ferhat ile Şirin (Ankara Devlet Tiyatrosu), Girne’de GAܒde Dobrinja’da Düğün (Tiyatro Pera)
 • 10 Eylül Cumartesi: Lefkoşa’da Büyük Han’da Karagöz’ün Akıl Satması (Mehmet Ertuğ Gölge Oyunu); Gazimağusa’da Othello Kalesi’nde Cadı Rosega Ramarri (İtalya Kukla Tiyatrosu)
 • 12 Eylül Pazartesi: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Nasrettin Hoca Bir Gün (Kenter Tiyatrosu); Girne’de Girne Kalesi’nde Memlektimden İnsan Manzaraları (Ankara Sanat Tiyatrosu)
 • 13 Eylül Salı: Gazimağusa’da Othello Kalesi Nasrettin Hoca Bir Gün (Kenter Tiyatrosu)
 • 14 Eylül Çarşamba: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Memlektimden İnsan Manzaraları (Ankara Sanat Tiyatrosu)
 • 15 Eylül Perşembe: Gazimağusa’da Salamis Antik Tiyatro’da Memlektimden İnsan Manzaraları (Ankara Sanat Tiyatrosu); Girne’de GAܒde Nasrettin Hoca Bir Gün (Kenter Tiyatrosu)
 • 17 Eylül Cumartesi: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Laterna-Yoksulluk ve İçtenlik (Güney Kıbrıs Satirigo Tiyatrosu); Gazimağusa’da Othello Kalesi’nde Kamyon (İstanbul Devlet Tiyatrosu)
 • 18 Eylül Pazar: Girne’de GAܒde Kim Kimi Kimle (İstanbul Şehir Tiyatrosu)
 • 19 Eylül Pazartesi: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Kamyon (İstanbul Devlet Tiyatrosu); Gazimağusa’da Othello Kalesi’nde Kim Kimi Kimle (İstanbul Şehir Tiyatrosu)
 • 20 Eylül Salı: Girne’de GAܒde Kamyon (İstanbul Devlet Tiyatrosu)
 • 21 Eylül Çarşamba: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Kim Kimi Kimle (İstanbul Şehir Tiyatrosu)
 • 22 Eylül Perşembe: Gazimağusa’da Othello Kalesi’nde Oyun Nasıl Oynanmalı? (Lefkoşa Belediye Tiyatrosu)
 • 23 Eylül Cuma: Girne’de GAܒde Karagöz’ün Akıl Satması (Mehmet Ertuğ Gölge Oyunu)
 • 24 Eylül Cumartesi: Lefkoşa’da YDÜ AKKM’de Danton’un Ölümü (İstanbul Şehir Tiyatrosu)
 • 26 Eylül Pazartesi: Girne’de Girne Kalesi’nde Danton’un Ölümü (İstanbul Şehir Tiyatrosu)


Gazimağusa Suriçi’ne Ücretsiz Yeni Bir Otopark Daha... (24.08.2005)

Gazimağusa Belediyesi, tarihi Suriçi’nde trafik sıkışıklığını önlemek amacıyla yeni bir otopark düzenlemesi daha başlattı. Suriçi’nin kalkınmasına katkıda bulunmak ve canlılığını korumasını sağlamak amacıyla hazırladığı projeleri teker teker hayata geçiren Gazimağusa Belediyesi, son olarak Buğday Camii arkasındaki alanı da düzenleyerek otopark olarak kullanıma açmaya hazırlanıyor. Bundan bir süre önce söz konusu alanın karşısında da yeni bir otoparkı kullanıma açan Gazimağusa Belediyesi, bu konudaki arayış ve çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Halen devam eden çalışmanın önümüzdeki haftalarda tamamlanması beklenirken, yeni oto park da, diğerleri gibi vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak kullanılacak. Yeni düzenlenen otopark toplam 50 araç kapasiteli olacak. Akkule, İkiz Kiliseler, Altın Tabya , Canbulat Kapısı ve Deniz Kapısı oto parklarından sonra, hizmete girecek yeni alanla birlikte, Suriçi’ndeki toplam otopark sayısı da 6’ya yükselecek. Gazimağusa Belediyesi’nin aldığı bir karar doğrultusunda, Suriçi’ndeki otoparkların tamamı, 2000 yılından beridir ücretsiz olarak kullanılıyor.

Sürdürülen çalışmayı yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuya ilişkin bir açıklama yaparak, Suriçi’nin kentin kalbi olmayı sürdürebilmesini canı gönülden arzuladıklarını ve yeni projelerini bu doğrultuda hazırladıklarını söyledi. Yeni otopark alanları yaratma konusunda çalışmaların devam ettiğini belirten Kayalp, Suriçi’ndeki otopark sayısının artırılmasının yararına vurguda bulundu. Günlük ortalama 2500 aracın Suriçi’nde park ettiğini söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ortalama 4000 aracın da kısa süreli duraklamalarla trafiğe engel olduğunu, ücretsiz yeni otopark alanlarının yaratılmasıyla bu duraklamaların azaltılacağını ve trafiği rahatlatılabileceğini kaydetti. Yeni düzenlenen alanın hem oto park yaratma, hem de tarihi mekanların çevresini düzenleme anlamı taşıdığını söyleyen Belediye Başkanı Kayalp, bundan bir süre önce de Buğday Camii’nin ön tarafının kamusal alan olarak düzenlenerek hizmete açıldığını anımsattı.


Gazimağusa’da Yine Susuzluk.. (5.08.2005)

Geçtiğimiz onbeş günlük süre içerisinde, çeşitli sorunlar nedeniyle kısıtlı su alabilen Gazimağusa kentinde su sorunu önemli boyutlara tırmandı.

Son olarak geçtiğimiz gün Güzelyurt-Lefkoşa arasındaki su şebekesinde meydana gelen elektrik arızası nedeniyle uzun süre su verilemeyen kente, halen ihtiyacının çok altında su veriliyor.

Devlet Su İşleri Dairesi’nden alınan bilgiye göre, arızanın giderildiği ancak Gazimağusa’da günlerdir süren kesintilerden sonra ortaya çıkan su açığı konusunda birşey yapamayacaklarını belirttiler.

Bu koşullarda, Gazimağusa’nın büyük bir bölümünde su sıkıntısının devam edeceğine dikkat çeken Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, vatandaşlardan suyu tasarruflu kullanmalarını istediler. Yetkililer, kesinti sonrasında yeniden düzenli su dağıtım programına geçilmesinin ancak başka bir kesinti olmazsa hafta başı mümkün olabileceğini bildirdiler.

Su kesintilerinin kentin su dağıtım programını bozduğuna işaret eden Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, bir günlük kesintinin telafisinin ancak 3 günde mümkün olduğunu açıklayarak, kendilerinden kaynaklanmayan bu kesinti nedeniyle vatandaşların anlayış göstereceğine inandıklarını bildirdiler.


Anıt Bakımda.. (3.08.2005)

Gazimağusa’nın simgelerinden Zafer Anıtı restore ediliyor. Türkiye’nin en önde gelen heykeltraşlarından Prof. Dr. Tankut Öktem tarafından yapılan ve Gazimağusa’nın hem Lefkoşa, hem de İskele yönünden giriş yolunun birleşme noktasında bulunan Anıt, 1980 yılında tamamlanmıştı.

En üstte Atatürk’ün başının bulunduğu anıtın üzerinde Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve Barış Harekatı sırasında hayatını kaybedenlerle askerler simgeleniyor.

Eserin yaratıcısı Prof. Dr. Tankut Öktem denetiminde uzmanlar ve Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık Birimi personelinin yürüttüğü restorasyonda bir çok özel koruyucu kimyasal kullanılıyor. En yeni tekniklerin kullanıldığı restorasyon işleminin tamamlanmasıyla Anıt ilk günkü sağlamlığına kavuşmuş olacak.


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı.. (28.07.2005)

Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden yeterince su gönderilememesi nedeniyle su dağıtımı aksamalı olarak yapılabiliyor. Kente ulaşan su miktarında son bir haftalık sürede yaklaşık %40 düzeyinde meydana gelen azalma nedeniyle su dağıtım programı da uygulanamıyor.

Su sıkıntısına neden olarak Güzelyurt’taki planlı veya plansız elektrik kesintileri gösterilirken, iletim hatlarında da muhtelif arızaların olduğu ve bunların sıkıntıyı daha da artırdığı öğrenildi. Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim Yetkilileri, kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerden ötürü kentte su sıkıntısı yaşandığına işaret ederek özür dilerken, sıkıntının nasıl ve ne zaman aşılabileceğine dair bilgileri bulunmadığını açıkladılar. Devlet Su İşleri Dairesi’nden de konuya ilişkin detaylı bilgi edinemediklerine değinen yetkililer, sudaki yetersizliğin Gazimağusa’da yol açtığı sıkıntıyı asgari düzeyde tutabilmek için aralıksız çalıştıklarını bildirdiler.

Suyun tasarruflu kullanılmasının, şart olduğunun altını çizen yetkililer, bahçe sulamada veya araba yıkamada şebeke suyunun kullanılmasının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkat çektiler. Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceğine dikkat çeken yetkililer, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep ederek tüm Gazimağusalılar’dan özür diledi.


Gazimağusa Belediyesi Araç Filosu’na Yatırımı Sürdürüyor.. (14.07.2005)

Gazimağusa Belediyesi, kesintisiz biçimde gerçekleştirdiği araç filosuna yatırımlarına bugün bir yenisini daha ekledi. Kentin aydınlatma işleri başta olmak üzere yüksek yerlere ulaşmada kullanılacak hidrolik kaldıraçlı “0” kilometre yeni bir lift Bayındırlık ve İmar Birimi envanterine dahil edildi. Kentin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanabilmesi amacıyla alınan yeni aracın özellikle aydınlatma sisteminin bakımının bundan böyle daha etkili biçimde yapılmasına olanak sağlayacak. Yeni alınan araçla birlikte, Bayındırlık ve İmar Birimi’ ne bağlı olarak hizmet veren bu araçların sayısı 2’ye yükseldi.

Araç filosunu güçlendirme çalışmalarını kesintisiz biçimde sürdüren Gazimağusa Belediyesi, kentin gelecekte ortaya çıkacak gereksinimlerini karşılayabilecek bir organizasyonu, sürekli daha önceden oluşturma çabası içinde bulunuyor.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “Gazimağusa Belediyesi’nin ürettiği hizmet kalitesinin sürekli geliştirilmesi ve bu arada da personel verimliliğinin artırılmasını en önemli unsur olarak değerlendirmekteyiz” dedi. Ekonomik koşullara ve birçok belediyenin içinde bulunduğu mali güçlüklere rağmen, Gazimağusa Belediyesi olarak hizmetlerin devamlılığını korumak ve kalitesini artırmak kararlılığında olduklarını belirten Oktay Kayalp, alınan yeni araçların, Gazimağusa Belediyesi’ne temel görevlerini yerine getirirken etkinlik ve verim kazandırdığını söyledi.

Gazimağusa’nın ülkenin en hızlı gelişen kenti olduğuna bir kez daha dikkat çekerek, bu gelişmeye paralel olarak, kentte yeni gereksinimlerin ortaya çıktığını söyleyen Kayalp, bu gereksinimlerin hızla karşılanabilmesi için, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin gelişiminden daha hızlı bir biçimde kendini geliştirmek zorunda olduğunu sözlerine ekleyerek, ortaya koydukları uğraşın bu hedefe yönelik olduğunu kaydetti.


8. Ersoy Birkan Voleybol Anı Turnuvası 19 Temmuz’da Başlıyor... (01.07.2005)

Gazimağusa Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ersoy Birkan Voleybol Anı Turnuvası’nın sekizincisi, 19 Temmuz’da başlıyor. 1998 yılından beridir düzenlenen ve geçtiğimiz yıl 10 takımın katılımıyla gerçekleşen turnuvada amatör sporcular kıyasıya mücadeleleriyle izleyenlere zevkli anlar yaşatıyor. Önceki yılki turnuva Serbest Liman’ın şampiyonluğuyla sonuçlanmıştı. 8. Ersoy Birkan Voleybol Anı Turnuvası’na bu yıl da çok sayıda takımın katılması bekleniyor. Bu yıl ilk kez turnuva sadece erkek takımlarının katılımıyla değil bayanlardan kurulu takımların da katılımıyla tek devreli lig usulüne göre yapılacak.

8. Ersoy Birkan Voleybol Anı Turnuvası 6 Temmuz’da Saat 10:00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda düzenlenecek toplantı ile start alacak. Turnuvaya katılmak isteyen takım temsilcilerinin hazır bulunması gereken bu toplantıda, uluslararası kurallar doğrultusunda turnuva kurallarıyla ilgili genel bir görüşme yapılacak. Kurallar saptandıktan ve kura çekimi tamamlanarak fikstür oluşturulduktan sonra, turnuva 19 Temmuz’da Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nde saat 19:00’da başlayacak.

Ersoy Birkan, Gazimağusa Belediyesi Müdürü olduğu sırada görevi başındayken geçirdiği bir rahatsızlık sonucu 1997 yılında yaşamını yitirmişti. Gazimağusa Belediyesi de aldığı bir kararla, Ersoy Birkan’ın hem anısını yaşatmak, hem de Gazimağusa’da spora yaptığı katkıları yeni kuşaklara aktarabilmek amacıyla 1998 yılından beridir Ersoy Birkan Voleybol Anı Turnuvası’nı düzenliyor. İlk yıllarda müesseseler arası nitelikte yapılan turnuva, geçtiğimiz yıl ilk kez, hem katılan takım sayısını artırmak, hem de voleybol sporunu teşvik etmek amacıyla bu statüden çıkarılarak, lisanssız sporcuların katılabileceği bir formata dönüştürüldü. Bu yıl da aşağıdaki kıstaslar dahilinde turnuvaya dileyen herkes katılabilecek.

Turnuvaya katılım koşulları aşağıdaki gibidir:

1- KATILIM BAŞVURULARI VE TAKIM KADROLARI EN GEÇ 11 TEMMUZ PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 13:00’E KADAR GAZİMAĞUSA BELEDİYESİNE BİLDİRİLMELİDİR.

2- TURNUVAYA KATILACAK TAKIM SORUMLULARIYLA 6 TEMMUZ ÇARŞAMBA GÜNÜ, SAAT 10:00’DA GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ’NDE TOPLANTI DÜZENLENECEKTİR.

3- TÜM TAKIM SORUMLULARININ BU TOPLANTIYA KATILMALARI GEREKLİDİR.

4- TAKIMLAR EN AZ 6 EN FAZLA 12 KİŞİDEN OLUŞACAK.

5- TAKIM KADROLARINA KKTC VOLEYBOL FEDERASYONU’NDAN LİSANSLI SPORCULAR DAHİL EDİLEMEZ.

6- TAKIM KADROLARINDA ÖĞRENCİLER YER ALAMAZ.


ANASAYFA