Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010] [Oca-Mar2011] [Nis-Haz2011] [Tem-Eyl 2011] [Eki-Ara 2011] [Nis-Haz 2012]

 NİSAN-HAZİRAN 2012 <> HABER ARŞİVİ

 

Mücahit Komutanları Derneği Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı Ziyaret Etti (26.06.2012)

Mücahit Komutanları Derneği Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti. Dernek Genel Başkanı Gözkamaş Ergüneş beraberindeki heyetle makamında ziyaret ettikleri Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a derneğe desteklerinden dolayı teşekkür belgesi verdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Kayalp, sivil toplum ögütlerine eşit mesafede durarak katkı yapmaya devam edeceklerini, sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmanın önemini vurguladı.

Mücahit Komutanları Derneği Genel Başkanı Gözkamaş Ergüneş, derneğe lokal imkanı sunması nedeniyle Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür ederek, belediyenin derneği olan ilgisinden dolayı memnuniyet belirtti.


Kıbrıs’ın Festivali Başlıyor (20.06.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 16.’sini düzenlediği Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali, Kıbrıs’ın Festivali unvanına yaraşır bir programla halkın karşısına çıkıyor. Ülkemizde kültür sanatta marka haline gelen ve yıllardır dünyaca ünlü starları sanatseverler ile buluşturan Uluslararası Mağusa Kültür-Sanat Festivali, bu yıl 21 Haziran ile 11 Temmuz arasında yapılıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, Salamis Antik Tiyatro’nun büyüleyici atmosferinde ve yıldızların altında ülkemizin, Türkiye’nin ve dünyanın hayranlıkla izlediği ünlüler ve efsaneler hayranlarıyla buluşacak.

Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, 21 Haziran’da Türk Popunun en güçlü erkek sesi Levent Yüksel konseri ile başlayacak. 25 Haziran’da İstanbul Şehir Tiyatroları Kıbrıslı Sanatçı Hüseyin Köroğlu yönetimindeki Arka Bahçe adlı oyunu sahneleyecek. 27 Haziran akşamı Kıbrıs’ta yer yerinden oynayacak ve Klasik Rock müziğin dünyadaki en bilinen grubu Apocalyptica Kıbrıs’ta konser verecek. 28 Haziran akşamı, ülkemizin efsanevi müzik grubu Sıla 4 festivale özel bir konserle unutulmaz bir geceye ev sahipliği yapacak. 3 Temmuz’da caz müziğe Kıbrıs’ta yeni bir soluk veren iki toplumlu Cyprus Jazz Band konseri yapılacak. 5 Temmuz akşamı Çok Güzel Hareketler Bunlar ile BKM Mutfak oyuncuları festival dostlarına kahkaha dolu bir gece yaşatacak. Ünlü Caz Piyanisti Aziza Mustafa Zadeh, 6 Temmuz akşamı, onu yıllardır bekleyen Kıbrıslı hayranlarıyla buluşacak. Klasik müziğe özel bir yorum getiren Pagagnini Topluluğu, 9 Temmuz’da vereceği konserle 7’den 77’ye herkese klasik müziği bir kez daha sevdirecek. 16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, ilk kez konuk oldukları 2008’den beridir arkası kesilmeyen yoğun istekler üzerine bu yıl yeniden programımıza almak zorunda kaldığımız Flamenko’nun prensleri Los Vivancos’un muhteşem dans gösterisi ile sona erecek.

Her yıl artırdığı izleyici sayısı, program içeriği ve sanat kalitesi bakımından, gerçek anlamda uluslararası nitelikli festivallerin bütün unsurlarına ulaşarak kültür sanatta marka haline gelen festival, özellikle son beş yıldır turistik promosyon olarak kullanılmakta ve seyirci kitlesi gerçek anlamda uluslararası nitelik taşımaktadır. İlk kez düzenlendiği 1995 yılından beridir, 450’den fazla sanatçın konuk edildiği 150’ye yakın etkinliği 400 bini aşkın kültür sanat dostu izledi.

Festival etkinlikleri sanatla tarihin iç içe olduğu Salamis Antik Tiyatro’da gerçekleşecek ve tüm konserlerin başlama saati 21.00 olacak. 16. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali’nin bilet fiyatları, “Çok güzel hareketler bunlar”, Apocalyptica” 30 TL, “Sıla 4” ve “Cyprus Jazz Band” 10 TL, “Levent Yüksel” 20 TL, “İstanbul Şehir Tiyatroları” 20 TL, “Aziza Mustafa Zadeh Trio” 20 TL, “Pagagnini” 20 TL, “Los Vivancos” 20 TL olacak. Tüm etkinlikleri izlemek isteyenler için 100 TL fiyatla satışa sunulacak kombine biletler, tüm etkinliklerin toplam fiyatının yaklaşık yarısı kadar tasarruf sağlamış olacak. Etkinlik biletleri, Lefkoşa, Mağusa ve Girne Deniz Plazalardan ve Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’nden alınabilir. Festival hakkında Gazimağusa Belediye Halkla İlişkiler Birimi’nin 366 09 54 numaralı telefonu ve http://www.magusa.org/festival isimli web sayfasından daha fazla bilgi edinilebilir.


MAGEM Halk Dansları Topluluğu’nun 28. Yılsonu etkinliği gerçekleştirildi…Unutulmayacak anlar yaşattılar (19.06.2012)

  • Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu’nun 28. Yılsonu etkinliği gerçekleştirildi

  • Unutulmayacak anlar yaşattılar


Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları topluğunun yirmi sekizinci yılsonu etkinliği büyük bir halk topluğu karşısında başarıyla gerçekleştirildi.


Çeşitli yaş gruplarında 250 dansçının, 10 müzisyenin birbirinden harika performanslar sergilediği yılsonu etkinliği 18 Haziran 2012 Perşembe günü Namık Kemal Meydanı’nda gerçekleştirildi.


Etkinlikte 8 gruptan oluşan Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu; Susta, Çiftetelli, İskele Zeybeği, Ayvalık Zeybeği, Hasat Zamanı Oyunu, Kına Sirtosu, Kadın Karşılamaları, Arabiye, Mevlana, Bahriyeli, Orak Oyunu, Bardak Oyunu, Gelin Sahnesi, Kozan Oyunu ve kültürümüze ait birçok muhteşem oyunla izleyenlere unutamayacakları anlar yaşattılar.


Büyük beğeni ile karşılanan etkinlikte, özellikle de 7 yaş grubunda” Topal” oyunuyla performanslarını sergileyen çocuklar, izleyenler tarafından uzun süre alkışlandılar.


Yılsonu etkinliğinin başlangıcında, Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Ekip Eğitmeni Kaya Savaşçı ve Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp birer konuşma yaptı.Ekip Eğitmeni Kaya Savaşçı; her şeye yeniden başladıkları bu yılın kendileri için zor olmasına rağmen, bu zorluklar karşısında onurlarıyla yılmamayı başardıklarını söyledi.Yılmadan yürüdükleri yollarında birçok engelle karşılaşmalarına rağmen, çok daha büyük birlik ve beraberlikle aştıklarının altını çizen Kaya Savaşçı, konuşmasının sonunda Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’e ve MAGEM Yönetim Kurulu üyelerine desteklerinden dolayı sonsuz teşekkürlerini iletti.
Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp ise; muhteşem performanslarıyla kendilerinden sıklıkla söz ettiren Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu’ndan çok insanlar gelip, geçtiğini söyledi.


Topluluğun sadece Kıbrıs Türk kültürünü yansıtmakla kalmadığını kaydeden Oktay Kayalp, gençlerin kendi kendilerini yönetebilme başarısı kazanmalarına büyük katkı sağladığını anlattı.
Topluluktan birçok eğitmenin gelip geçtiğini ifade eden belediye başkanı, kolektif yapının hiç bozulmadığını ve bozulamayacağına da dikkat çekti.


Bu yılın başında ufak tefek krizler yaşadıklarını söyleyen Oktay Kayalp, geçmişte bazı yöneticilerin ekibi kendi özel mülkü sandıklarını ancak Gazimağusa Belediyesi MAGEM Halk Dansları Topluluğu’nun Mağusa halkının ve Mağusa Belediyesi’nin olduğunu dile getirdi.
Ekibin önceki dönemlerde olduğu gibi sonuna gelinen dönemde de ülkemiz kültürünü dış memleketlerde büyük başarı ile temsil ettiğini ifade eden Oktay Kayalp, bundan sonraki dönemlerde de ekibin daha fazla büyüyeceğini sözlerine ekledi.


Kuzey Kıbrıs Haspolat’a Kurban Ediliyor (4.06.2012)

Ülkemizde yaşanmakta olan en büyük çevre sorunu hiç kuşkusuz Haspolat Arıtma Tesisinden doğaya salınan lağım sularıdır. Lefkoşa ve çevresinden toplanan ve kanalizasyon şebekesi aracılığıyla söz konusu tesise ulaştırılan atık sular, burada hiçbir biçimde günümüz değerlerine uymayan yöntemlerle, sözde, arıtılarak kontrolsüz biçimde derelere bırakılmaktadır. Bütün Mesarya Ovası’nı baştanbaşa kat ederek Gazimağusa Kaza sınırlarını da aşan bu sular artık kent merkezine ulaşmış bulunuyor.

 

Lefkoşa kanalizasyon şebekesinden Haspolat’a, oradan da kontrolsüz ve arıtılmamış olarak Mesarya’ya bırakılan atık sulara ek olarak, yetersiz arıtma tesisine dahi alınmadan, doğrudan derelere bırakılan vidanjör atıkları, yaşanmakta olan felaketin boyutlarını çok daha korkunç hale getirmektedir.

 

Haspolat Atıkları Gazimağusa’ya Kasten Yönlendirildi…

Doğal güzergahı gereği, Köprü Göleti’ne ulaşması gereken bu suların akış yönü, Gazimağusa Kaymakamlığı tarafından, henüz gerekçesini öğrenemediğimiz bir kararla, değiştirilerek Gazimağusa Belediye sınırlarına yönlendirilmiştir. Haspolat’tan Gazimağusa’ya kadar ulaşan Lefkoşa atık suları, kentimizde iki kola ayrılmaktadır.

 

Bir kolu Çanakkale Gölüne, diğer kolu da deniz istikametine ulaşan bu atık sular, Gazimağusa’da çok büyük bir çevre felaketine yol açmış bulunuyor. Çanakkale Gölünün Lefkoşa atık sularıyla kirlenmesi, yıllardır kentimizde bulunan bu doğal zenginliğin geri dönüşsüz olarak kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Deniz yönünde akan atık sular ise, dünyanın en değerli plajları arasında üst sıralarda gösterilen Gazimağusa Kıyılarının hem Kıbrıslılar için, hem de dünya için yok edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Haspolat Arıtma Tesisinin yetersizliği nedeniyle yaşanmakta olan büyük sıkıntı yanında, Dikmen Çöplüğündeki vidanjör atık toplama alanının devre dışı bırakılmasıyla, çok daha büyük bir çevre felaketi yaşanmaktadır. Dikmen Çöplüğünün vidanjörlere kapatılmasının ardından Lefkoşa, Girne ve bölgesinde faaliyet yürüten vidanjörler atıklarını hiçbir arıtma işlemine tabi tutmadan ya derelere ya da doğrudan Haspolat Arıtma Tesisinin çıkışına dökmektedirler. Böylesi kontrolsüz bir ortamda, aslında bize göre vidanjör atıklarının nereye döküldüğü yetkililer tarafından bilinmemektedir. Tamamıyla kontrolsüz olarak doğaya bırakılan bu atıklar, ülke genelinde çok büyük çaplı bir çevre felaketinin yaşanmasına yol açmaktadır.

 

Kötü Koku ve Sivrisinek Buzdağının Görünür Kısmıdır…

Devlet birimlerinin bu yaşanmakta olan sorunların çözümü için yaptığı yegane girişim, atık sular nedeniyle oluşan çirkef bataklıklarında üreyen sivrisineklerin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak belediyelerin sorumluluk üstlenmesini sağlamaya çalışmaktır. Oluşan dayanılmaz koku ve sivrisinekler, devletin basiretsizliği ve duyarsızlığı nedeniyle yaşanan çevre felaketinin çok küçük bir parçasıdır. Esas sorun, bu tehlikeli ve zehirli atıkların tarımda ve hayvancılıkta kullanılması, plajlarımıza akması ve bunlardan üreyen haşerenin insanların yaşamını tehlikeye sokmasıdır.

 

Gazimağusa Belediyesi bu yaşanan felaket nedeniyle oluşan başta sivrisinek olmak üzere, haşere ile mücadelede yıllardır büyük bir başarıyla yürüttüğü çalışmalarında bu yıl hedeflediği noktanın çok uzağında kalmıştır. Haşere mücadelesinde kullandığımız biyolojik yöntemler, gerek göllere ulaşan atıklar nedeniyle sudaki oksijen miktarının çok düşmesi, gerekse yine buna bağlı olarak metan miktarındaki anormal artış nedeniyle sonuçsuz kalmaktadır.

 

Gazimağusa’da Dünyanın En Gelişmiş Atık Su Arıtma Tesisi Var Ama…

Gazimağusa’da yeni inşa edilen kanalizasyon sistemi halen deneme aşamasındadır. Önümüzdeki iki aylık dönemde vidanjörler de atıklarını arıtma tesisine bırakacaklar ve kentimizde herhangi bir vidanjör atık alanı kalmayacaktır. Dünyadaki en gelişmiş sistemlere sahip olan Gazimağusa Atık Su Arıtma Tesisinden arıtılarak doğaya bırakılan su, tarımsal kullanıma elverişli ve çevreye karşı zararsızdır. Ancak hem içerik bakımından, hem de tesisimizdeki filtreleme sistemleri sayesinde koku bakımından herhangi bir olumsuzluk olmamasına karşın, Lefkoşa’dan kentimize ulaşan atık sular nedeniyle artık Gazimağusa’da da ciddi bir lağım kokusu duyulur hale gelmiştir.

 

Lefkoşa’da Şebeke Var Ama Bağlanan Yok…

Kentimizde AB mali yardımıyla yeni kurulan kanalizasyon sisteminin verimli çalışabilmesi için, Gazimağusa Belediyesi ev ve işyerlerinin şebekeye bağlantılarını kendi mali olanaklarıyla gerçekleştirmektedir. Bu nedenle kanalizasyon şebekesi bulunan her yerdeki tüm yapılar sisteme doğrudan bağlanmakta ve bu iş için herhangi bir inşaat ücreti de ödememektedir. Dolayısıyla diğer kentlerde yaşanan ve şebeke olmasına karşın sisteme bağlanmama durumu Gazimağusa’da söz konusu değildir.

 

Gazimağusa Belediyesi, kanalizasyon kullanıcılarının karşılaması gereken yaklaşık 7 Milyon TL tutarındaki bu finansmanı, çevreye olan duyarlılığı ve canlı yaşamına olan saygısı gereği kendi öz kaynaklarından karşılamaktadır. Kanalizasyon kullanıcıları Gazimağusa’da sadece yasanın emrettiği ve 1000TL olan harcı 12 eşit taksitte ödemektedir. Bu durum Gazimağusalılar’ın sahip olduğu bir ayrıcalıktır.

 

SON UYARI…

Gazimağusa Belediyesi olarak ilgili devlet birimlerini Haspolat’tan kaynaklanan bu çevre felaketinin kontrol altına alınması konusunda son kez uyarmayı kendimize görev sayarız. Gerek mali olanaklarımızla ve gerekse teknik kapasitemizle kentimizi ve çevremizi korumak için seferber olmuşken, başta devlet olmak üzere, ilgili bütün tarafların duyarsızlığının ve yetersizliğinin kurbanı olma niyetimiz yoktur. Herhangi bir girişim olmaması durumunda, en azından Gazimağusa’yı bu felaketin etkilerinden olabildiği ölçüde koruma konusundaki kararlılığımızı kamuoyunun ve ilgililerin bilgisine getirerek daha fazla gecikmeden önlem alınması gerektiğini vurgularız.

 

Oktay KAYALP

Belediye Başkanı

(Resim: KIBRIS Gazetesi)

Gazimağusa Belediyesi’nde Mayıs Ayı Maaşlarıyla Birlikte Ek Tahsisatlar da Ödendi(30.05.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nde çalışanların Mayıs ayı maaşlarıyla birlikte tolu iş sözleşmesinden kaynaklanan “sağlık yardımı paraları” da ödendi.

Ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntıların çalışanların üzerindeki etkisini bir nebze de olsa azaltılmasını sağlamak amacıyla Mayıs ayı maaşlarıyla birlikte sağlık paralarını da çalışanların banka hesaplarına yatıran Gazimağusa Belediyesi, çalışanlarına karşı ödeme taahhüdünü gününden çok önce yerine getirmiş oldu.

Gazimağusa Belediyesi, çalışanların Mayıs ayı maaşları ve yasal olarak haziran ayının sonuna kadar ödenmesi gereken sağlık paralarını Salı günü banka hesaplarına yatırdı. 29 Mayıs Salı günü ödeme yapıldığı için bankalardaki işlem süresinin tamamlanacağı gün olan bugün çalışanlar hem maaşlarını hem de ödeneklerini almış oldu.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik krize rağmen, toplu iş sözleşmesinde çalışanların özlük haklarını koruyan ve çalışma barışının devamını son derece önemli gören Gazimağusa Belediyesi, toplam 287 çalışanının sendikal haklarına saygı gösteren bir kararla devlet katkı payının son diliminin kendi hesabına yatırılmasını beklemeden personeline toplam 1 milyon TL’lik ödeme yaptı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğazın maaşlı kesim üzerindeki olumsuz etkisinin farkında olduklarını ifade ederek, bu durumun önüne geçmeye ve belediye çalışmalarına olumsuz yansımasını olabildiğince önlemeye çalıştıklarını belirtti. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin doğru ve sağlıklı planlama yaparak mali ve idari bakımdan çok güçlü bir durumda olduğunu vurgulayarak, bir yandan Gazimağusalı’ya kaliteli hizmet sunarken, diğer yandan da büyük yatırımları peş peşe yaşama geçirdiğinin altını çizdi. Oktay Kayalp, görevlerini yerine getirirken, hem iş verimliliğini, ama aynı zamanda çalışanların memnuniyetini gözettiklerini belirterek temel hedeflerinin Gazimağusa’daki yaşam kalitesini bütünlüklü olarak yukarılarda tutmak olduğunu kaydetti.


Gazimağusa’ya 2 Gün Daha Su Verilemeyecek (29.05.2012)

Geçtiğimiz Cumartesi günü Güzelyurt Bölgesi’nden Lefkoşa’ya gelen hat üzerinde meydana gelen arızadan dolayı kentte oluşan su problemine, şimdi de Gazimağusa Lefkoşa Hattında dün meydana gelen arıza eklendi. Cumartesi günü meydana gelen arıza yüzünde 2 günlük su kesintisine, yeni arızadan dolayı 2 gün daha eklendi.

Devlet Su İşleri Dairesi’nin hat üzerinde Lefkoşa-Gazimağusa arasında başlattığı arıza tamir çalışmaları nedeniyle su kesintisi devam edecek. Gazimağusa’da su dağıtımının 31 Mayıs Perşembe’den itibaren normale dönmesi bekleniyor.

Sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulunan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, kentin ana su kaynağı olan Güzelyurt hattındaki tamirat çalışmalarının Devlet Su İşleri tarafından yürütüldüğünü ifade ederek, yerel kaynaklardan bölgelere dönüşümlü olarak su vermeye çalışacaklarını bildirdi.


Çocuk Festivali’nde Resim ve Mektup Ödül Töreni, Resim-Mektup Sergisi yarın yapılıyor(22.05.2012)

  • Çocuk Festivali’nde 7. Uçurtma Şöleni 28 Mayıs’a ertelendi
  • 20. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Resim ve Mektup Ödül Töreni, Resim-Mektup Sergisi yarın yapılıyor

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 20.’si düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Resim ve Mektup Yarışmalarının ödül töreni ve dereceye giren eserlerin sergilenmesi yarın (23 Mayıs) yapılıyor. Venedik Sarayı’nda saat 19:00’da düzenlenecek ödül töreninin ardından Buğday Camii’de saat 20:00’da açılacak sergiyle eserler sergilenecek. Sergi 25 Mayıs tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Bu yıl 10 Mart-1 Haziran tarihleri arasında hem eğlenceli hem de çocukların yeteneklerini geliştiren birbirinden renkli etkinliklerle devam eden Gazimağusa Çocuk Festivali, bu yıl ayrıca 20. yılını kutluyor.

Festivalin resim ve mektup yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verileceği “Resim ve Mektup Ödül Töreni’nde bu yıl Huseyin Irkad ve Türksal İnce adına 2 öğrenciye Juri Özel Ödülü verilecek.

Toplam 150 öğrencinin katılacağı gecede, Mektup Yazma Yarışması’ndan 34; Resim Yapma Yarışması’ndan ise 88 öğrenciye ödül ve plaketleri verilecek. Bunun yanında mektup yazma yarışmasında tüm juri üyelerinden tam puan alan 2 öğrenciye 2 juri özel ödülü verilecek.

Etkinliğin açılışında Aytaç Çağın keman resitali dinletisi sunacak.

26 Mayıs’ta Dans Buluşması’yla devam edecek festivalde, 31 Mayıs’ta 20. Yıl Balosu ile büyük coşku yaşanacak. Festival, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden Namık Kemal Meydanı’na festival yürüyüşü ve meydanda görkemli gösterilerle sona erecek.

Çocuk Festivali’nde 7. Uçurtma Şöleni 28 Mayıs’a ertelendi

Bu arada, Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 20. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında dün 17.30’da yapılacağı duyurulan 7. Uçurtma Şöleni Gazimağusa’daki kötü hava koşulları nedeniyle 28 Mayıs Pazartesi gününe ertelendi. Etkinlik 28 Mayıs günü daha önce duyurulan saat olan 17:30’da yapılacak.


Gazimağusa’da Metrekareye 50.5 Kilogram Yağış Düştü (21.05.2012)

Gazimağusa’da bugün 1.5 saate yakın bir süre devam eden sağanak yağışta metrekareye 50.5 kilogram yağmur düştü. Sağanak yağışın yoğun olarak etkili olduğu ve Metroloji Dairesi’nden alınan bilgiye göre 16:00 itibarıyla metrekareye 50.5 yağışın düştüğü Gazimağusa’da, Sakarya, Larnaka Yolu, Bahriyeli Sokak, Silahlı Kuvvetler Caddesi ile İsmet İnönü Bulvarı’nda yer yer su baskınları yaşandı.

Gazimağusa Belediyesi ekiplerinin koordineli çalışmalarıyla ciddi bir mağduriyet yaşanmadan sıkıntılı bölgelere müdahale edildi. Kısa sürede olağanüstü hava koşulullarının yaşandığı ve büyük miktarda yağışın düştüğü Gazimağusa’da, ayrıca, yer yer meydana gelen su birikintileriyle ilgili Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne Gazimağusa İtfaiye Müdürlüğü ile Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü’nden de ihbarlar yapıldı.

Larnaka Yolu, Silahlı Kuvvetler Caddesi, Bahriyeli Sokak, İsmet İnönü Bulvarı’nda 17 ayrı noktada ev ve işyeri yoğun yağışlardan etkilendi. Bu bölgelerde mevcut olan drenaj sistemlerinin tam teşekküllü çalışması sayesinde su birikintileri 2 saat içinde büyük ölçüde drene edildi. Gazimağusa Belediyesi’ne ulaşan ve kayıt altına alınan ihbarlara anında müdahalede bulunuldu.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bugün yaşanan sağanak yağışın olağan dışı bir durum olduğuna işaret ederek, olanaklar ölçüsünde gelen şikayetlere anında yanıt verme gayreti içinde olduklarını belirtti. Gerek İtfaiye Müdürlüğü’nün gerekse Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü’nün yaşanan yoğun yağışa Gazimağusa Belediyesi ile uyumlu bir müdahale gayreti içinde olmamasının, yaşanan sıkıntıyı artırdığını belirten Oktay Kayalp, bu nedenle bazı noktalara müdahalede geciktiklerini kaydetti. Gazimağusa’nın yağmur suyu drenaj altyapısının bu denli büyük miktardaki sağanak yağışlara yer yer yanıt veremediğinin altını çizen Kayalp, bu bölgeleri kayıt altına aldıklarını ve ilk fırsatta kapasite geliştirme çalışmalarını başlatacaklarını sözlerine ekledi. Yoğun yağışlardan etkilenenlerden Gazimağüğusa Belediyesi adına özür dileyen belediye başkanı Oktay Kayalp, oluşan hasarların kendilerine bildirilmesi halinde tazmin edileceğini açıkladı.


Gazimağusa’daki Su Birikintileri 1 Saat İçinde Drene Edildi (14.05.2012)

  • Gazimağusa’ya metrekareye 34.6 kilogram yağış düştü.
  • Gazimağusa’daki Su Birikintileri 1 Saat İçinde Drene Edildi

Gazimağusa’yı 1 saati aşkın bir süre etkisi altına alan sağanak yağışın neden olduğu su birikintileri drenaj sistemi sayesinde 1 saat içinde boşaltıldı.

Sağanak yağışın yoğun olarak etkili olduğu ve Metroloji Dairesi’nden alınan bilgiye göre metrekareye 34.6 kilogram yağışın düştüğü Gazimağusa’da, yer yer meydana gelen su birikintileriyle ilgili Gazimağusa Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne vatandaşların bildirdiği şikayetlere belediye ekipleri tarafından anında müdahale edildi.

Bahriyeli Sokak, Kardeşlik Sokak ve İsmet İnönü Bulvarı’nda 2 işyeri ve 1 apartmanın bodrumunda meydana gelen su baskınlarına kısa sürede müdahale edilirken, bu bölgelerde mevcut olan drenaj sistemlerinin tam teşekkülü çalışması sayesinde su birikintileri 1 saat içinde tamamen drene edildi.


Suriçi’nin Su Şebeke Projesi Tamamlandı (8.05.2012)

Gazimağusa Belediyesi, Suriçi’nde hayata geçirdiği İçme Suyu Yenileme Projesi’yle bölgenin su hatlarını bütünüyle yenilenerek çağdaş altyapıya kavuşturdu. Projesi kapsamında yaklaşık 1000 evin su hatları yenilenerek her eve daha sağlıklı ve kayıpsız su verilmesi sağlandı. Suriçindeki su altyapı projesinin tamamlanmasıyla, kent genelinde bitme aşamasına gelen diğer projelerle birlikte Gazimağusa’nın su hatlarının değişiminde yüzde 100’lük hedefe ulaşılmış olacak.

Su şebekesindeki asbest boruların Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) borular ile değiştirildiği projede, Suriçi Mahallesi’nde toplam 8 bin 750 metrelik su hattı döşendi. Ana hatların yanısıra evsel bağlantıların da yapıldığı projede, evlerin içerisinde kalan su sayaçları da ev dışına taşınarak yeni sayaçlar konuldu. Gazimağusa Belediyesi’nin diğer su altyapı projelerinde olduğu gibi, suriçinde de 110 ve 160 mm çaplarında yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullanılarak, tesisler içme suyunu taşıyabilecek kalitede inşa edildi.

Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin asbest bazlı borularını, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesi hedefinde kent genelinde mutlu sona gelindi. Suriçi Bölgesi’nde 8 km, Maraş Bölgesi’nde 56 km ve 1. Etap Kanalizasyon Projesi’nde inşa edilen 54 km uzunluğunda su hattıyla birlikte kent genelinde su altyapı değişimi yüzde 100’e ulaştı.

Kayalp: “Kentin su altyapısı bütünüyle yenilendi”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, son yıllarda kentin su altyapısına yaptıkları büyük ölçekli yatırımlarla kentin altyapsını asbest hatlardan arındırarak bütünüyle sağlıklı duruma getirdiklerini kaydederek, Suriçi Mahallesi İçme Suyu Projesi, Maraş Bölgesi İçme Suyu Projesi ve kanalizasyon kapsamında yapılan su altyapı çalışmalarıyla Gazimağusa’nın bütününde suyu daha sağlıklı, daha düzenli ve kayıpsız olarak sağlayacaklarını söyledi.

Vatandaşa düzenli ve sağlıklı su sağlama hedefinde suyun kayıpsız taşınmasının önemini bilerek hareket ettiklerine dikkat çeken Kayalp, son iki yılda inşa ettikleri 100 km’yi aşkın su hattının bölgelere göre basınç ayarlaması yapılabilecek sisteme de sahip olduğunu, böylece nufüs yoğunluğu fazla olan bölgelerin suyu aksaksız ve düzenli bir şekilde alabileceğini belirtti.

Kayalp, su altyapısının çağdaş düzeye kavuşturulmasının günümüzde önemi gittikçe artan suyun gerektiği gibi kullanımı konusunda da son derece gerekli olduğunu sözlerine ekledi.


İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün Sergisi Yarın Açılıyor (7.05.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlara hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün, 8-9 Mayıs tarihlerinde sur içindeki Buğday Cami’de yer alacak sergisi yarın(8 Mayıs) saat 18:00’da açılıyor.

65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a evde bakım ve sağlık hizmeti sunan İkinci Bahar Yaşam Kulübü, bu yıl ilk kez düzenleyeceği sergide yaklaşık 50 üyesinin yağlı boya resim, testi, dantel işleri gibi el emeği göz nuru eserlerini halkın beğenisine sunacak.


Gazimağusa Belediyesi’nin Stratejik Gelişim Planı Çalıştayı Yapıldı (6.05.2012)

Gazimağusa Belediyesi, hizmetlerde verimliliği artırmak amacıyla Management Centre ile işbirliğinde yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde Stratejik Gelişim Planı Çalıştayı yaptı. 4-5 Mayıs tarihlerinde Salamis Bay Conti Hotel’de gerçekleştirilen çalıştayda, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve belediyenin idari kadrosundan katılımcıların oluşturduğu gruplar 2 gün boyunca Gazimağusa'nın ve belediyenin geleceğinin ve çalışma önceliklerinin saptanması ve planlamasıyla ilgili çalışmalar yaptı.

Ekim 2011’de başlayan ve 1 yıllık süreç sonunda tamamlanması planlanan çalışma, Gazimağusa Belediyesi’nin geleceğe yönelik stratejik planını ortaya çıkaracak. Hizmetlerde kalite bütününe kavuşmak için Toplam Kalite Yönetimi prensiplerinin kullanıldığı çalıştayda, katılımcıların beyin fırtınası şeklinde yaptığı analizler ve saptamalar süreç sonunda rapora dönüşerek belediyenin gelecek planlamasında önemli bir rol oynayacak.

Çalıştayın başında bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, uzun bir süreden beri devam eden çalışmalarda, hem belediye çalışmalarının daha verimli, daha hızlı ve daha kaliteli olmasının hem de Gazimağusa kentinin geleceğe dönük daha hızlı gelişimi ve rekabet gücünü artırabilmesinin hedeflendiğini ifade etti. Kayalp, belediyenin kendi iç çalışmalarının yanında, Gazimağusa’nın seçilmiş yöneticileri olan meclis üyeleri ve kent hayatında önemli yeri olan sivil toplum örgütlerinin katılımıyla hem belediye çalışmalarını hem de Gazimağusa'yı ileriye taşımayı amaçladıklarını söyledi. Gazimağusa’nın geleceğe dönük gelişiminin bütün sektörlere olumlu yansımasının olmasını beklediğini belirten Kayalp, hem belediye için hem kentin gelişimi için planlı çalışmanın önemine dikkat çekti. Gazimağusa’da herkese ışık tutacak çalışmaların yapıldığını söyleyen Kayalp, bu yönde başarılı çalışmalar yapan Management Centre’e teşekkür etti.

Süreç 6 ay daha devam edecek
Gazimağusa Belediyesi’nin “Kurumsal Yönetim Projesi” ile geleceğe yönelik stratejik planlamasının belirlenmesi için 6 ay daha sürecek çalışmalar sonunda etkin kalite yönetim sistemini tanımlayan bir standart olan ISO 9001:2000 Kalite Belgesi (International Organization for Standardization) ile belediye hizmetleri uluslararası standartlar bütününe kavuşmuş olacak.

Stratejik Gelişim Planı, Kalite Yönetim Planı ve Kapasite Gelişim Planı olmak üzere 3 ana alanda yürütülen çalışmalarla belediyenin gelecekte ulaşmak istediği durumla ilgili saptamalar yapılan süreçte, Kurumsal Yönetim Projesi’yle de kurumsallaşma yolunda daha sağlam adımlar atılacak


8 Belediyeden Ortak Açıklama: “Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki Uzlaşmazlığa Müdahil Olmamız Söz Konusu Olamaz” (5.05.2012)

Lefkoşa'da belediyede yaşanan sorunlar nedeniyle bir süredir hizmetler kesintiye uğramış ve Lefkoşa halkı ciddi bir mağduriyet yaşamaktadır. Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları bugün yaptığı bir açıklamada yaşanmakta olan çöp sorununun aşılması amacıyla Belediyeler Birliği’nde bir toplantı yapıldığını ve tüm belediye başkanlarından çöplerin toplanması konusunda söz aldığını belirtmiştir.

Lefkoşa Türk Belediyesi ile buradaki yetkili sendika olan BES arasında henüz çözümlenmemiş bir uzlaşmazlık varken, bizim buna müdahil olmamız söz konusu olamaz. Lefkoşalılar'ın yaşadığı mağduriyeti anlamakla birlikte, çalışanlarla işveren arasındaki anlaşmazlıkların nasıl aşılacağı yasalarla belirlenmiştir. Bu yasal süreç çalıştırılmadan bizim buna müdahil olmamız, çalışma barışına zarar verecek bir girişim olacaktır.

İşte bu gerekçeyle Lefkoşalılar'ın belediyelerine sahip çıkmalarını önerir, bizleri anlayışla karşılamalarını dileriz.

Oktay Kayalp, Sümer Aygın, Ahmet Benli, Osman Işısal, Cemal Biren, Yüksel Çelebi, Hulisi Manisoy, Hasan Barbaros

Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Yeni Boğaziçi, Dikmen, Alayköy, Akıncılar Belediye Başkanları


MAGEM'den Sevim Pire için Etkinlik (6.05.2012)

  • Sevim Pire için yapılan etkinliklerde yüksek miktarda bağış toplandı…Çok faydalı oldu

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’de Sevim Pire’nin tedavi giderlerine katkı sağlanması amacıyla geçtiğimiz hafta oluşturulan kriz masasının koordine ettiği çalışmalar sonucunda yapılan etkinliklerden yüksek miktarda bağış toplandı.

Gerçekleştirilen etkinlikler sonucunda Lenf kanserine yakalanan 21 yaşındaki Sevim Pire’nin İsrail’de tedavisinin yapılmasına yardımda bulunmak için 63 bin 61 TL bağış toplandığı açıklandı.Bu miktarın, 7 bin 221 TL’si 28 Nisan Cumartesi günü yapılan kermesten, 3 Mayıs Perşembe günü Gazimağusa’da ki “ Perşembe Pazarı”nda yapılan satışlardan ve hafta içerisinde yapılan benzeri kermes ve etkinliklerden elde edildiği bildirilirken, miktarın geriye kalan 55 bin 840 TL’lik kısmının da gönüllü bağış yapanlardan elde edildiği açıklandı.

Öte yandan, MAGEM’den yapılan açıklamaya göre; özellikle kriz masasına katılan Sevim Pire’nin yakınlarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine yardımlarından dolayı teşekkür edildiği açıklanırken, kermese, etkinliklere katılıp davetiye satın alan duyarlı vatandaşlara da ayrıca teşekkür edildi.


Gazimağusa Belediyesi'nden Liman Duvarının Yıkımıyla İlgili Açıklama (30.04.2012)

1950’li yılların başından beri Gazimağusa kentini denizden koparan liman duvarlarının yıkılmış olması büyük memnuniyet yaratmıştır. Gazimağusa Belediyesi olarak sayısız kez konuyu gündeme taşıyarak, bu durumun kentimizi “sırtını denize dönük” halde bıraktığını belirttik.

Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ile düzenlediğimiz sempozyumlarda da sunulmuş birçok bilimsel tebliğde, kentin liman duvarı ve diğer faktörler nedeniyle, kıyı şeridinde yer almasına karşın, sırtını denize dönmüş bulunduğu ve bu durumun kabul edilmez olduğu belirtilmiştir.

Gazimağusa Belediyesi olarak, mevcut koşullarda, kentimizi denizle buluşturmak için yıllardır yoğun bir çaba sarf etmekteyiz. Laguna Bölgesi’nde gerçekleştirdiğimiz düzenleme projesi, sur içinde uyguladığımız çalışmalar ve tasarladığımız yeni projelerin önemli bir kısmı bu buluşmanın yaşama geçmesini hedeflemektedir. Gazimağusa’nın turistik cazibesinin artması ve ekonomisinin gelişmesi için, bu ve benzeri girişimler birer zorunluluktur.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrol ve denetiminde olan Gazimağusa Limanı’nın bugünkü haliyle, dünya standartlarının çok uzağında kaldığı bilinen bir gerçektir. Gazimağusa’yı denizle buluşturmakta ortaya konmuş bu iradenin, limana turistik nitelik kazandırma konusunda da sürdürülmesini kaçınılmaz ve ertelenemez görmek gerekir. Böylesi bir sürece, konunun paydaşı bütün unsurların, devlet ve yerel yönetimle birlikte dahil olması, rasyonel bir sonuca ulaşılabilmesi için şarttır.

Bir Gazimağusalı olan Sayın Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nı, kentimiz için ortaya koyduğu bu olumlu girişim nedeniyle kutlarım. Sayın Bakanın, yeni ve olumlu girişimlerini sürdürme konusunda istekli olması halinde, kendisine yardımcı olmaya hazır olduğumu bildiririm.

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı


Gazimağusa Belediyesi Makamı Anlamlı Günde Çocuklara Emanet Edildi (21.04.2012)

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Şehit Zeki Salih İlkokulu öğrencileri Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti.

Öğrenciler, okul müdürü Erdinç Alnar ile birlikte makamında ziyaret ettikleri Belediye Başkanı Oktay Kayalp’tan kentle ilgili bilgi aldılar. Öğrenciler yaptıkları seçim sonucunda aralarından bir arkadaşlarını bir günlüğüne Gazimağusa Belediyesi’nin yönetimine getirdiler.

Gazimağusa kentine bir günlüğüne belediye başkanı olan Oykan Derebey isimli öğrenci oturduğu makam koltuğundan arkadaşlarına seslendi, kendisine sorulan sorulara cevap verdi. Çocuklar için anlamlı günde Gazimağusa Belediye Başkanı olan Oykan Derebey, kentteki oyun alanlarının geliştirilmesi için yapacaklarını anlattı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların bir günlüğüne aldıkları yönetimin geleceği temsil ettiğini, makamların gelecekteki sahipleri olacak bugünün çocuklarının temsilen de olsa başkanlık koltuğuna oturmasının aslında gelişmeyi ve ilerlemeyi simgelediği için önemli olduğuna dikkat çekti.


20. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde 16. Mektup Yazma Yarışması’nın Sonuçları Açıklandı (17.04.2012)

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 20’incisi düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında 2 Nisan tarihinde yapılan 16. Mektup Yazma Yarışması’nın sonuçları belli oldu.

Anne, baba, herhangi birine veya bir şeye yazılmış olan yaklaşık 400 mektuptan en çok beğenilen 34 mektup dereceye girmeye hak kazandı.

Dereceye girenler, Dr.Mehmet Yağlı başkanlığındaki Sencer Genç, Emirali Evcimen, Kürşat Özdaloğlu, Çağın Zort, Ceren Soyer, Ulus Irkad, Esen Beyköylü, Mustafa Tuğcan, Derya Özmillet, Hasan Hastürer’den oluşan juri tarafından belirlendi. Mektup sahiplerine ödüllerin verileceği ve mektupların da segileneceği etkinlik 23 Mayıs’ta Mağusa Kültür Derneği’nin binasında yapılacak.

Bu yıl 10 Mart-1 Haziran tarihleri arasında düzenlenen festival, hem eğlenceli hem de çocukların yeteneklerini geliştiren birbirinden renkli etkinlikleriyle devam ediyor.

21 Mayıs’ta Uçurtma Şöleni, 23-25 Mayıs’ta Resim ve Mektup Ödül Töreni ve Sergisi, 26 Mayıs’ta Dans Buluşması, 31 Mayıs’ta 20. Yıl Kutlaması, 1 Haziran’da ise Çocuk Festivali Yürüyüşü ve Gösteriler yer alacak. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 12 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.

16. MEKTUP YAZMA YARIŞMASI SONUÇLARI ŞÖYLE:

3. SINIFLAR: ÖYKÜ PARTALCI-POLATPAŞA İ.

ATA ATASOY-POLATPAŞA İ.

DOĞA ÇALIKUŞU-ŞHT. ZEKİ SALİH İ.

FARUK SEÇKİN- ALASYA İ.

 

4. SINIFLAR: İREM OBEN- KARAKOL İ.

AYTEN YABANER-ŞHT. ZEKİ SALİH İ.

SABİHA TUNÇÇAĞ-MORMENEKŞE İ.

SEVGİ BAKIR- MORMENEKŞE İ.

 

5. SINIFLAR: KARDELEN TÜFEKÇİ- ŞHT. ZEKİ SALİH İ.

YASEMİN TÜRKMEN- KARAKOL İ.

 

6. SINIFLAR: ZEHRA Ö. GÜDER- DOĞA KOLEJİ

SİMAY KOÇAK- DOĞA KOLEJİ

UMUT ATAMERT- GMTMK

MERYEM KAÇAR-CANBULAT-ÖZGÜRLÜK O.

ÖZLEM SOYBİR- CANBULAT-ÖZGÜRLÜK O.

ÖYKÜ ÖYKENER- GMTMK

ZEHRA YILDIRIM – GMTMK

 

7. SINIFLAR: HAZAL ATLI- ÇANAKKALE O.

SETENAY PAMUK- ÇANAKKALE O.

GÜLÇİN SÜNGÜ- GMTMK

GİZEM UÇAR-CANBULAT-ÖZGÜRLÜK O.

AYBÜKE ÖZMEN-ÇANAKKALE O.

GAMZE GÜNEY- ÇANAKKALE O.

 

8. SINIFLAR: TUĞŞEM MÜEZZİN- DOĞA KOLEJİ

DEYNA P. AYDIROĞLU- DOĞA KOLEJİ

AYŞEGÜL GAZİOĞLU- DOĞA KOLEJİ

GAMZE GÜL- DOĞA KOLEJİ

KEVSER ARASLI-GMTMK

SILA BARBAROS- GMTMK

 

9. SINIFLAR: ŞENGÜL MUSAOĞULLARI- GMTMK

MÜZEYYEN AYBACI- 20 TEMMUZ FEN LİSESİ

 

10.11.12. SINIFLAR: PINAR ÖZER TURAL- NKL

CENAY ALTUNORAK- NKL

HATİCE AZİZOĞLU- GMTMK


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı (16.04.2012)

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt hattı üzerinde son günlerde meydana gelen sorunlardan dolayı kentte su sıkıntısı yaşanıyor. Güzelyurt’ta geçen hafta yapılan çalışmadan dolayı Gazimağusa’ya gelen su miktarının 2 günden fazla bir süreyle kesilmesinden sonra devlet su işlerinden verilmeye başlandığı söylenen su miktarı ihtiyaçların çok altında kalıyor.


Geçtiğimiz hafta tamirat nedeniyle 2 gün süren kesintinin ardından bu hafta da elektrik sorunu gerekçesiyle Gazimağusa’ya su krizi yaşatmaya devam ediliyor. Güzelyurt hattının sonunda bulunan Gazimağusa’ya hat üzerindeki tüm bu yerleşim birimlerinin ihtiyacı karşılandıktan sonra gelen su miktarı, her zaman yapıldığı gibi, Gazimağusa’yı artan suyla idare etmek zorunda bırakıyor. İhtiyaçların çok altında suyun geldiği Gazimağusa, son 5 günde alması gereken su miktarının sadece % 20’si kadar su alabildi.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının devletin gerekli kurumlarıyla görüşülerek giderilmeye çalışıldığını, Güzelyurt’tan yetersiz miktarda gelen suyla birlikte belediyenin denizden arıtma tesisinden sağlanan suyla bölgelere dönüşümlü olarak su vermeye çalıştıklarını bildirdi.


Suyun tasarruflu kullanılmasını, daha büyük çapta su sorununun yaşanmaması için tasarruf yapılmasının son derece gerekli olduğu aktaran yetkililer, su dağıtım programının normale dönebilmesi için Devlet Su İşleri Dairesi ile iletişim halinde olduklarını ancak, sorunun hafta ortasından önce aşılmasının güç olduğunu belirtti.


Kayalp: "Hükümet Belediyeleri Kaosa Sürüklüyor... Sayıştay göreve" (15.04.2012)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp belediyelerin 2012 bütçelerinin halen onaylanmaması nedeni ile bir açıklama yaptı. Gazimagusa Belediyesi'nden verilen bilgiye göre, Kayalp'ın açıklaması şöyle:

Hükümet Belediyeleri Kaosa Sürüklüyor
Sayıştay Göreve…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bulunan 28 belediye devlet eliyle kaosa sürüklenmektedir. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın belediyelerin 2012 yılı bütçelerinin onay sürecini, bilerek ve isteyerek çalıştırmaması, çok derin mali ve idari sıkıntıların yaşanmasına yol açmaktadır. Yılın ilk üç ayının geride kalmasına karşın, 2011 yılının Aralık ayında onaylanmış olması gereken 2012 yılı bütçelerimizin henüz yasallık kazanmamıştır. Bundan ötürü, belediyeler artık iş yapamaz ve hizmet üretemez hale gelmişlerdir. Hükümet eliyle yaratılan bu durum bir suçtur ve bedeli ülkemizde yaşayan herkese ödettirilmektedir. 

Belediyelerin 2012 bütçelerinin halen Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmaması, yasaların ve anayasanın açıkça çiğnenerek ihlali anlamına gelmektedir. 51/95 Sayılı Belediyeler yasasının 116.maddesi son derece açıktır ve izah gerektirmemektedir. Buna göre: 

a-      İçişleri bakanı, bakanlığa gelen yerel yönetim bütçesini 7 gün içinde Bakanlar Kuruluna sunar,

b-      Bakanlar kurulu en geç 15 gün içerisinde bütçeyi onaylar veya itirazı varsa geri gönderir. 

Bütçelerini 2011 yılında ve yasal süresi içinde İçişleri Bakanlığına sunmuş belediyelerin hiçbirine, Nisan ayının ortasına gelinmiş olduğu halde, hala onay verilmemiştir. Onay verilmediği gibi, herhangi bir itiraz da yapılmamıştır. Bu durum yasaların açıkça çiğnenmesidir. İlgili bakanlık olan İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı bu konuda yasalar ve anayasa önünde açıkça suç işlemektedir. Yasa hükümleri çok açıktır ve ilgili bakana da, hükümete de bu konuda inisiyatif veya keyfi davranma hakkı tanımamaktadır. 

Bu büyük sorun sadece bizim değil, UBP ve diğer partilere mensup Belediye Başkanları tarafından yönetilen belediyelerin de sorunudur. Bu konuda herhangi bir ses çıkarmamaları, sorun yaşamadıkları anlamına gelmez. 2012 yılı bütçelerinin onaylanmamış oluşu 28 belediyenin tamamının mağduriyet yaşaması demektir ve bu konuda Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nde yaptığımız değerlendirmelerde yaşanan sıkıntı dile gelmektedir.  

Hükümet belediyelere adeta savaş açmış gibi davranmakta ve yaşanan yığınla sorunun önemli bir kaynağı olduğunu gözler önüne sermektedir. Yürürlükteki yasalar ve anayasa karşısında açıkça suç işleyen İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı, üstlendiği sorumluluğun gereğini derhal yerine getirmeli ve belediyelerin önünü açmalıdır. Belediyelerin 2012 yılı bütçeleri bakanlar kurulundan süratle onaylanarak yürürlük kazanmalıdır. Bunu yapmasına engel olan gerekçe her ne ise ilgili bakanlık bunu da açık yüreklilikle ve dürüstçe bizimle ve kamuoyu ile paylaşmalıdır. 

Belediyelerin hükümet eliyle sürüklendiği bu kaostan kurtarılması için Sayıştay Başkanlığının daha fazla zaman kaybedilmeden harekete geçmesi şarttır. Sayıştay Başkanlığı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın görevini yerine getirmesini sağlamak amacıyla, hızla inceleme başlatmalı ve sonuç alıcı biçimde bu çalışmayı sonuçlandırmalıdır. Bütçelerimizin yürürlük kazanmaması nedeniyle bizler yasalar karşısında güç duruma düşmekte ve ‘hizmetlerimizi aksatma’, ya da ‘yasalara aykırı davranma’ gibi bir ikilemle karşı karşıya kalmaktayız. Sayıştay Başkanlığı bu duruma sessiz kalmamalı ve devletin bütün birimleriyle yasalara uygun biçimde devamlılığını sağlamalıdır. 

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı


MAGEM’den örnek davranış: Sahil temizliği gerçekleştirildi (15.04.2012)
 

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in düzenlediği sahil temizliği etkinliği dün Glapsides plajında gerçekleştirildi.


Mağusalı bir grup genç, MAGEM yönetim kurulu üyeleri, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Cumhuriyetçi Türk Partisi Mağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay’ın da katım gösterdiği sahil temizlik etkinliği çevrede bulunan vatandaşlar ve turistler arasında büyük memnuniyetle karşılandı.


Gençler, Glapsides plajından Silver Beach sahil sınırına kadar olan kumsal bölgede atıl olarak bulunan şişe kapakları, cam kırıkları, naylon, poşet, şişe, yosun ve benzeri atıkları toplayarak, çöp torbalarına doldurdular.


MAGEM Sosyal Sorumluluk Komitesi’nden yapılan açıklamaya göre; etkinliğin amacının vatandaşların ve turistlerin daha temiz bir ortamda deniz keyfi yapabilmelerini sağlayıp çevre ve insan sağlığı konusunda halkın daha fazla bilinçlendirilmesini sağlamak olduğu açıklanırken, etkinliğin sonunda da vatandaşları doğaya ve sahillerimize daha titiz davranması konusunda çağrı yapıldı.


Öte yandan, MAGEM’in çevre ve toplum sağlığı konusunda ilerleyen günler de bir takım etkinlikler daha düzenleyeceği de bildirdi.
Fotoğraflı


      ANASAYFA