Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010]

 NİSAN - HAZİRAN 2010 <> HABER ARŞİVİ

 

Gazimağusa Belediyesi Çiçek Dağıtımına Yarın Başlıyor (29.06.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, yarından itibaren (30 Haziran) çiçek fidesi dağıtımına başlıyor. Bir çok farklı türdeki mevsimlik çiçek fidesini halka ücretsiz olarak dağıtacak Gazimağusa Belediyesi, Park ve Bahçeler Birimi’ne ait seralarda yetiştirdiği çiçek dağıtımını bu yıl ikinci kez yapıyor.

Çiçek dağıtım etkinliğinde faturalarını ibraz eden Gazimağusalılar evlerini ya da iş yerlerini süsleyecek çiçek fidelerini Gazimağusa Belediye binasından alabilecekler.

Gazimağusa Belediyesi, rengarenk çiçeklerle donattığı ana arterler ve çemberlerin yanında vatandaşların evlerini ve işyerlerini renklendirecek çiçekleri belediyeyi ziyaret ederek faturalarını ödeyen abonelere ücretsiz olarak verecek. Gazimağusa Belediyesi’nin çiçek fidesi dağıtımı, stoklar el verdiğince mesai saatleri içerisinde yapılacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, gerçekleştirdikleri etkinliğin kentte ara vermeden devam ettikleri çiçeklendirme çalışmalarının bir parçası olduğunu, her vatandaşın kendi evi ve işyerini çiçeklendirmesini amaçladıklarını belirtti.

Kayalp, kentin dört bir yanına ekilen çiçeklerin vatandaşların işbirliğinde evleri ve işyerlerini de süsleyeceğini, böylece kentin bütünün çiçeklerle donatılacağını belirtti.


Gazimağusa'da da su sıkıntısı var (19.06.2010-TAK )
 

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin ardından Gazimağusa Belediyesi de, Kumköy su tesislerindeki arızadan dolayı Gazimağusa’ya su verilemediğini açıkladı ve Gazimağusalıları suyu ihtiyatlı kullanmaya çağırdı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Kumköy’deki tamir çalışmaları nedeniyle suyun tamamen kesildiği Gazimağusa’da, yerel kaynaklardan dönüşümlü olarak bölgelere su sağlanmaya çalışıldığı kaydedildi.

Sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulunan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, acil durum tedbiri uygulaması başlatarak, belediyenin denizden su arıtma tesisini yüksek kapasitede kullanmaya başlayarak bölgelere dönüşümlü olarak su vereceklerini bildirdi.

Yetkililer, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının giderilmesi için Su İşleri Dairesi’nin tamir çalışması yürüttüğünü, Gazimağusa Belediyesi’nin de gerekli hallerde su teknik ekiplerini hazır durumda bulundurduğunu belirtti.

Kesintinin 2 gün süreyle kentte hissedilebileceğini öngördüklerini belirten Belediyenin su işleri yetkilileri, bu sürenin uzaması halinde vatandaşları su kullanımında ihtiyatlı davranmaya çağırdı.


Yüksek Seviyede Temas Grubu Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile bir araya geldi (11.06.2010)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Avrupa Parlamentosu (AP) Kıbrıslı Türklerle Yüksek Seviyede Temas Grubu üyeleri ile yemek yedi. Gazimağusa’nın tarihi suriçini ziyaret eden Yüksek Seviyede Temas Grubu üyeleriyle bir araya gelen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, üyelerle kentle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Gazimağusa suriçinde incelemelerde bulunan Dr. Libor Roucek başkanlığındaki temas grubu, Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile yemekte bir araya geldi.


Çocuk Festivali’nde Murat Boz Coşkusu  (2.06.2010)
 

18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Muhteşem Konser
Meydanda Murat Boz Coşkusu

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 18. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında Namık Kemal Meydanı’nda Murat Boz coşkusu yaşandı. 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlamalarında sahneye çıkan Türk Pop Müziğinin sevilen sanatçısı Murat Boz meydanı dolduran hayranlarına sahne şovuyla birlikte tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu.

20 Mart-5 Haziran tarihleri arasında eğlenceli ve eğitici etkinliklerde binlerce çocukla buluşan 18. Gazimağusa Çocuk Festivali’ndeki coşku Murat Boz konseri ile doruk noktaya ulaştı.

1 Haziran günü gerçekleştirilen Dünya Çocuk Günü kutlamaları saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden hareket eden festival korteji ile başladı. Çok sayıda çocuk rengarenk kıyafetleriyle karnaval yürüyüşüne katıldı. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ikinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, Gazimağusa Millletvekilleri Teberüken Uluçay ve Sonay Adem de kortejin ön saflarında yürüdüler.

Çeşitli etkinliklerin düzenlediği ve standların kurulduğu Namık Kemal Meydanı’nda, dans gösterileri yapıldı. Kutlamalarda gençlerin sevgilisi Murat Boz sahneye çıkarak büyük coşku ve heyecanı yaşattı.
Namık Kemal Meydanı’nda bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, katılım sayısı ve organizasyon kalitesiyle Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ülkemizde tartışmasız en büyük çocuk organizasyonu olduğunu ifade etti. Festivale Mağusa Kültür Derneği’nin aktif olarak katkı koyan kadrosuyla önemli bir destek verdiği söyleyen Kayalp, meydandaki halka seslenerek “festivalin ulaştığı noktada en büyük katkıyı sizler koydunuz” dedi. “Festivale katılan tüm çocuklarımıza teşekkür ediyorum; onları sevgiyle kucaklıyorum” diyen Kayalp, “temennim 19. festivalde gelecek yıl bu meydanda mükemmel bir organizasyonda yine birlikte olmaktır” diye konuştu


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’ndan 2-3 Haziran tarihlerinde Bahar Nağmeleri Konseri (1.06.2010)
 

 • 2 Haziran Çarşamba saat 20:00’da DAÜ Aktivite Merkezi
 • 3 Haziran Perşembe saat 20:00’da DAÜ Aktivite Merkezi

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 60 kişiden oluşan dev ekibiyle Türk müziğinin özel eserlerinin yer alacağı “Bahar Nağmeleri Konseri” ile sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. “Bahar Nağmeleri Konseri” adı altında düzenlenecek etkinlikte karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendirecek Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, repertuarında eserlerine yer verecek.

“Bahar nağmeleri Konserleri, 2 Haziran Çarşamba ve 3 Haziran Perşembe saat 20:00’da DAÜ Aktivite Merkezi’nde yer alacak.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, Hicaz, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend, Hicazkar, Hüzzam makamlarından oluşacak eserleri seslendirecek. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 13’u müzisyen olmak üzere 60 kişiden oluşuyor.

 


Çocuk Festivali: 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde Murat Boz Konseri (30.05.2010)
 

 • 18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde
 • 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde Murat Boz Konseri

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlamalarında Murat Boz konseri yapılıyor. 2006 yılında "Aşkı Bulamam Ben" isimli parçası ile Türk Pop Müzik dünyasına hızlı bir giriş yapan sanatçı gençleri coşturan şarkılarıyla 1 Haziran Salı akşamı saat 21:00’da Namık Kemal Meydanı’nda sahneye çıkacak.

20 Mart-4 Haziran tarihleri arasında eğlenceli ve eğitici etkinliklerde her yıl olduğu gibi binlerce çocuğumuzu buluşturan 18. Gazimağusa Çocuk Festivali, heyecan ve coşkunun doruğa tırmanacağı “Festival Yürüyüşü ve Murat Boz Konseri” ile çocuklara unutulmaz bir gün yaşatmaya hazırlanıyor.

Dünya Çocuk Günü kutlamalarında saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden hareket edecek festival korteji Namık Kemal Meydanı’nda büyük coşkuyla buluşacak. Namık Kemal Meydanı ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinliklerin düzenleneceği standların kurulacağı kutlamalar karnaval havasında yaşanacak ve saatler 21.00’i gösterdiğinde gençlerin sevgilisi Murat Boz sahneye çıkarak coşku ve heyecanı doruğa tırmandıracak.

Festival, 5 Haziran Cumartesi günü saat 19:00’da Mağusa Kültür Derneği’nin Yıl Sonu Gösterileri ile sona erecek.

 


Çocuk Festivali’nin “Dans Buluşması”nda İlkokullar Gösteri Yaptı (29.05.2010)
 

 • KKTC’nin Dört Bir Yanından İlkokullar
 • ÇOCUK FESTİVALİ’NİN “DANS BULUŞMASI”NDA GÖSTERİ YAPTI

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 18. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında dün gerçekleştirilen “10. Dans Buluşması” etkinliğinde KKTC’nin dört bir yanından ilkokul öğrencileri dans gösterisi yaptı.

KKTC’nin en büyük çocuk festivali Gazimağusa Çocuk Festivali’nde KKTC’ nin farklı bölgelerinden katılan 11 ilkokulun dans grupları birbirinden güzel dans gösterleriyle Namık Kemal Meydanı’nı renklendirdi. Etkinlik kapsamında, Beyarmudu İlkokulu, Dipkarpaz İlkokulu, Kumyalı İlkokulu, Pile Türk İlkokulu, Yedikonuk İlkokulu, Fikri Karayel İlkokulu, Türkmenköy İlkokulu Şehit Mustafa Kurtuluş İlkokulu, Polatpaşa İlkokulu, Alasya İlkokulu, Şehit Menteş Zorba İlokulu ve Mağusa Kültür Derneği Hint Dans ve Modern Dans Gurpları gösteriler yaptı. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin “ Dans Buluşması” etkinliğine katılan yurdun dört bir yanından ilkokul öğrencileri kalabalık izleyici topluluğu önünde gösterilerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdi. Etkinliğin sunuculuğunu Erkan Dağlı ve Ayşe Güler Akın üstlenirken 3 küçük sunucu çocuk da onlara sahnede eşlik etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı konuşmada, bu yıl 18.’sini düzenlenledikleri çocuk festivalinin kalitesi ve coşkusuyla Kıbrıs’ın en büyük çocuk organizasyonu olma ünvanını sürdürdüğünü, festivalin gerçekleşmesinin geleceğimize yatırım yapılması bakımından son derece önemli olduğunu söyledi. Festivalin organizasyonel yükünü üstlenen Mağusa Kültür Derneği üyelerine teşekkür eden Kayalp, aileleri de festivale verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek kutladı.

Etkinliğe katılan ilkokulların dans gruplarına hediyeler ve katılım belgelerinin yanı sıra maddi katkı da yapıldı.

Bu yıl 20 Mart-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Çocuk Festivali kapsamında 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde Festival yürüyüşü, gösteriler ve Murat Boz Konseri yapılacak. Festival 4 Haziran tarihinde Mağusa Kültür Derneği’nin Yıl Sonu Gösterileri ile sona erecek.

 


Gazimağusa Sevdalıları, Gazimağusalı’nın Sevdasına Güveniyor... (26.05.2010-VATAN)
 

Gazimağusa çok parlak bir döneme hazırlanıyor. 15 yıl öncenin köy görünümlü Gazimağusa’sı, bugün çağdaş bir dünya kenti olmanın gururuyla yeni bir dönemin kapılarını aralıyor. Gazimağusa, altyapı sorunları çok büyük ölçüde çözülmüş, kültür sanatın Kıbrıs’taki baş şehri durumuna gelmiş, sınırları dahilinde yaşayan herkesin aradığında yanı başında bulabildiği bir belediyenin hizmet verdiği bir kent oldu.

·     Gazimağusalı artık çöpünün toplanıp toplanmayacağını merak etmiyor.

·      Gazimağusalı musluk başında “acaba su akacak mı” diyerek nöbet beklemiyor.

·     Gazimağusalı trafikte saatlerce çile çekmiyor.

·     Hangi yaşta olursa olsun, Gazimağusalı belediyesinin kendine özel bir hizmetiyle mutlu oluyor.

·     Gazimağusa’yı sel almıyor.

·     Gazimağusa Belediyesi çalışanı ay sonu maaş alacak mı, sosyal sigorta ya da ihtiyat sandığı yatırımı yapılacak mı diye gaile çekmiyor.

·     Gazimağusalı belediyesine ödediği her kuruşun kendine geri döndüğünden emin olmanın iç huzurunu yaşıyor.

·     Gazimağusalı, 16 yıldır ülkesinin en güzel kentinde her verdiği sözü yerine getiren, gerçekleştiremeyeceği sözler vermeyen gerçekçi bir Belediye Başkanı’ndan hizmet alıyor.

Gazimağusa’da yaşayanların sahip oldukları ayrıcalığa, bugün tüm diğer yerleşim yerlerindeki yurttaşlarımız imrenerek bakıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin kentine ve kentlisine verdiği sayısız hizmetin karşılığı yıllardır hiç sarsılmayan güvendir. Bu güvenin bugün de devam ettiği apaçık ortadadır. Gazimağusa’ya sevdayla bağlı ben ve takım arkadaşlarım, bugün yine bu güvenin devamını talep ediyoruz. Kentini seven Gazimağusalılar’dan gelecek güzel günleri birlikte kurmak için güç ve destek talep ediyoruz. 

Gençlerimiz için yeni olanaklar yaratabilelim, ikinci baharını yaşayan hemşehrilerimize sevgimizi daha yakından sunalım, çocuklarımız için yüksek standartlarda bir gelecek hazırlayalım diye, bizler projelerimizle hazırız. Gelişmiş bir dünya kenti olan Gazimağusa’da başlattıklarımızı tamamlayalım, sizlerin taleplerine uygun yeni atılımlara birlikte girişelim ve en önemlisi, geçmişte olduğu gibi yarın da tarafsız, dengeli ve eşit hizmeti kentimizde bir alışkanlık olarak koruyalım diye desteğinizi talep ediyoruz.  

 • 16 yıldır hiç eksilmeyen Gazimağusa sevdamız ve hizmet aşkımızla bizler en iyi bildiğimiz iş için sizden güç istiyoruz.

 • Hem belediyeciliği, hem de Gazimağusa’yı çok iyi biliyoruz.

 • Biz Gazimağusalı’yı, Gazimağusalı da bizi çok yakın tanıyor.

2010 – 2014 Döneminde Nasıl bir Gazimağusa için söz veriyoruz?

2010 – 2014 dönemi için size altyapı ihtiyaçları bütünüyle karşılanmış, günlük yaşamın her anı düzenlenmiş bir Gazimağusa’nın sözünü veriyoruz. Bu sözü tutmak için projelerimiz hazırdır. Projelerimizi göz boyamak için değil gerçekleştirmek için hazırladık. Gazimağusa Belediyesi’nin mali gücünü, teknik kapasitesini ve kentimizin ihtiyaçlarını bilerek size sadece yapacaklarımızın sözünü veriyoruz.

 1-    Kanalizasyonlu Yaşama Merhaba...

Gazimağusa’nın 100 Yıllık Rüyası olarak nitelediğimiz kanalizasyon projesi hızla devam ediyor. Bizim başlattığımız bu proje, bizimle devam edecek ve tüm kentimizi içerecek biçimde tamamlanacak. Dünya kentlerinin en temel altyapı sistemi olan kanalizasyonu Gazimağusa’ya biz getirdik, biz bitireceğiz ve keyfini hep birlikte yaşayacağız.

 

2-    MAGEM-Maraş Açılacak, Gazimağusalı Gençler Daha Da Coşacak...

Ülkemizde ve yakın coğrafyamızda eşi benzeri olmayan MAGEM projemizin ve tesislerinin bir yenisini bu kez Maraş’a kuruyoruz. Kentimizin her bölgesindeki gençlerimize, hiçbir ayırım yapmaksızın, kendilerini geliştirebilecekleri, sahip oldukları yetenekleri keşfedebilecekleri ve yönetim deneyimini, yaşamlarının baharında edinebilecekleri olanağı sağlamayı kendimize görev biliyoruz. Bu amaçla Maraş’ta, 20 Temmuz Parkı’nda MAGEM Maraş kurulacak.

3-    Kadın Araştırmaları Merkezi (Ma-KAMER) Kuruluyor...

Kadınlarımızın sosyal yaşama her alanda katılımını teşvik için bilgilendirme, eğitim ve yönlendirme hizmeti sağlayacak bir merkez kuruluyor. Mağusa Kadın Araştırmaları Merkezi, kadınlarımızın aile ekonomisine katkısını geliştirmek, günlük yaşamda karşılaştıkları sorunları aşmalarına yardımcı olmak ve kadının toplumsal statüsünü, yasalarımızda belirtildiği şekilde eşit düzeye taşıyabilmeyi amaçlıyor. Bu projeyi toplumsal hoşgörünün geliştirilmesine katkı için öncelikle ele alacağız. Ülkemizde insana yatırım yapan belediyecilik anlayışına yeni bir boyut kazandıracağına inandığımız ve yine bir ilk olacak bu projenin, Gazimağusa Belediyesi’ne ait Çamlık Kültür Evi yeniden restore edilerek Ma-KAMER olarak hizmete açılmasıyla gerçekleşeceğini müjdeleriz.

4-    Su Projeleri’ne Hız Kesmeden Devam...

Gazimağusa’nın asırlardır süren susuzluğunu bitirdik! Denizden Su Arıtma sistemini kurarak kentimizde suyun kesintisiz olarak musluklarımızdan akmasını sağladık. Şimdi hedefimizi daha da yukarıya çıkarıyoruz: Önümüzdeki dönemde Gazimağusalı artık ağzını dayayıp musluktan su içebilecek.

 5-    Yağmur Suyu Drenaj Sistemini Daha da Geliştiriyoruz...

2010 yılı bol yağışlı ve bereketli bir yıl oldu. Gazimağusa dışındaki büyük yerleşim yerlerinde, yağışlar sellere, su baskınlarına ve türlü felaketlere neden oldu. Sadece kentimizde yağışlardan kaynaklanan hiçbir sıkıntı yaşanmadı. Bu bir tesadüf değildir. Yıllardır bilimsel yöntemlere uygun olarak yapımını sürdürdüğümüz Yağmur Suyu Drenaj Sistemi inşasına yeni dönemde de devam edeceğiz. İddia ediyoruz: Gazimağusa’nın 2014 yılında tüm altyapı gereksinimleri karşılanmış olacak.

6-    Yeni Sulama Sistemleriyle Yemyeşil bir Gazimağusa...

 Kanalizasyon Arıtma Tesisi devreye girdiği zaman kentimiz sadece atık su sorunundan kurtulmayacak, aynı zamanda günlük 5000 metreküp tarımsal kullanıma uygun suya kavuşacak. Sistemde arıtılacak suyu yeni bir şebeke ile kente döndürerek yeşil alanlarımızın sulanmasında kullanacağız. Bu projeyle Gazimağusa, Kıbrıs’ın “en yeşil kenti” unvanını kazanacak.

 7-    Hendek Yeni Bir Yaşam Alanı Oluyor...

 Tarihi Gazimağusa’nın gözbebeği hendekte sürdürdüğümüz proje çalışmamızı öncelikli konular arasında ele almaya devam edeceğiz. Çok kapsamlı, maliyetli ve zaman alıcı olan Hendek restorasyon çalışmalarına Avrupa Birliği’nden elde ettiğimiz mali kaynağı çok verimli kullanarak devam edeceğiz.

 8-    Yeşil Alanları Çoğaltıyor, Yeni Rekreasyon Alanları Yaratıyoruz...

Gazimağusa ülkenin en yeşil kenti olacak. Bu hedefi gerçekleştirmek için yıllardır durmadan çalışıyoruz. Ancak şimdi buna her zamankinden daha yakınız. Arıtma tesisinden çıkacak tarımsal kullanıma uygun suyla kentin her bir köşesini cennet bahçelerine dönüştüreceğiz. Gazimağusa’daki bütün parklar, yeşil alanlar ve çevre düzenlemesi yapılan yerler rengarenk çiçeklerle, çeşitli ağaçlarla bezenecek. Dumlupınar Mahallemizdeki 15 dönümlük alanda, Çanakkale Mahallemizdeki Döveç Düğün Salonu Parkında ve Karakol Mahallemizdeki Fazıl Polat Paşa Camii ile Karadeniz Kültür Derneği arasındaki ormanlık alanda yepyeni rekreasyon alanları yaratacağız. Yürüyüş yolları, oyun ve spor alanları ile pikniğe elverişli mekanlarıyla şehir içinde yeni yeni sayfiye yerleri yaratacağız.

 

9-    Yüzme Havuzu Yapıyor, Su Sporlarında Gazimağusa’yı Lider Konuma Taşıyoruz...

Bir deniz kenti olan Gazimağusa’da su sporlarını geliştirmeyi Gazimağusa Belediyesi’nin asli görevlerinden sayıyoruz. Yeni dönemde olimpik havuz sporlarının bütününe elverişli bir arenayı Gazimağusa Gençliği’nin hizmetine açacağız. Kış kullanımı için gerektiğinde kapanabilecek havuzu ve diğer donanımıyla tam teşekküllü bir Yüzme Havuzu Tesisini Karakol Mahallesi’nde ilkokulun karşısındaki Gazimağusa Belediyesi’ne ait alanda kentimize kazandıracağız.

 

10- Glapsides Aqua Parklıyla Fark Yaratıyoruz...

Kim demiş ki Aqua Parklar sadece beş yıldızlı otellerde olur diye? Gazimağusa ülkenin halka açık aqua parkı olan ilk kenti olacak. Glapsides Plajı’na her yaş grubundan yurttaşımızın kullanımına açık olacak bir Aqua Park inşa ediyoruz.

11- Suriçi’ne Gazimağusa’nın Gözbebeği Gibi Bakıyoruz...

Gazimağusa’nın gözbebeği suiçinde restorasyon ve düzenleme çalışmalarımıza yeni dönemde de devam ediyoruz. Kentimizi daha çok turist ziyaret etsin, daha çok zaman harcasın ve esnafımıza daha fazla para kazandırsın diye bir yandan tarihi mekanlarımızın cazibesini artırmaya, diğer taraftan da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yurttaşlarının suriçine daha çok girmesini sağlamak için çalışmalarımız devam edecek.

12- Çöplerin Değerlendirilmesi ve Geri Kazanım İçin Kolları Sıvadık...

Avrupa Birliği destekli olarak yapımı devam eden merkezi çöp tesisinden maksimum düzeyde yararlanmak üzere gerekli katkıyı sağlayacağız. Atıklarımızın geri kazanımı yoluyla hem kent, hem de ülke ekonomisine katkı yapacağız.

13- Laguna Marina için Düğmeye Basıyoruz...

Gazimağusa’nın bir diğer gözbebeği ve denize açılım noktası Laguna’da Marina’ya ne dersiniz? Doğu Akdeniz’de dolaşan yüzlerce yatın kentimize gelerek demirlemesi, sadece Gazimağusa’nın turistik hareketliliğine değil, aynı zamanda ekonomisine de çok büyük katkı yapacaktır. “Bu iş olmaz” diyenler olacak elbet, ancak ayağı yere basan, gerekli fizibilite raporları çıkarılmış projeleri eğer, “yaparım dediğini yapan” bir Belediye Başkanı anlatırsa, olmaz denenin olabileceğini en iyi siz Gazimağusa halkı biliyor.

 14-Laguna III. Etap İnşaatını Yaşama Geçiriyoruz...

Geçtiğimiz dönemde bize inanmayanların gözleri önünde Laguna bölgesinde yeni bir yaşam alanını kentimize kazandırdık. Ne kadar iyi bir işi birlikte başardığımızı görmek için bu akşam Laguna’da bir gezintiye çıkmanız yeter. Simdi sırada ilk iki etabını tamamladığımız Laguna Projesi’nde son etap olan kayalıklar ve deniz kısmının tamamlanması var. Deniz Yıldızı Apartmanları arkasındaki kayalık alandan denize uzanan iskelelerle yeni bir gezinti alanı yaratıyoruz. III. Etap Laguna Projesi ile Laguna Marina’yı bir bütün olarak düşündüğünüzde, Gazimağusa Akdeniz’in incisi olmaz mı?

15- Kordon Boyu Gazimağusa’yı Tam Bir Deniz Kenti Yapar...

Kent trafiğinde yeni bir dönem başlatan ve Salamis Yolu trafiğinde büyük rahatlama sağlayan yol projelerimize bir yenisini eklemek için, yeni dönemde canla başla çalışacağız. Gülseren bölgesinden başlayarak Glapsides bölgesinde son bulacak yeni bir kordon boyunu yaşama geçirecek projenin hazırlıklarına başladık bile. Sadece trafik sorununa çözüm olarak değil aynı zamanda tüm dünyadaki kıyı kentlerindeki gibi yeşil alanları, gezinti ve dinlence mekanlarıyla birlikte hazırlanacak Kordon Boyu Projesi ile Gazimağusa yepyeni bir yapıya kavuşacak. 

16- Çanakkale Gölü Rekreasyon Alanıyla Gazimağusa Sil Baştan...

Bu yıl meydana gelen yağışlarla dolan Çanakkale Gölü etrafına yeni bir rekreasyon alanı ve doğal park yapmayı kararlaştırdık. Piknik alanları, gezinti parkurları ve gözlem istasyonları ile dört dörtlük bir doğal park alanı, Gazimağusa için yepyeni bir merkez olacak. Kent yaşamının yoğunluğundan uzaklaşmak isteyenler için kentin içinde bir olanak yaratmak bizim için öncelikli hedeflerimizden olacak. 

17- Salamis Yolu Aydınlatma Projesiyle Gece Hiç Olmayacak...

Kentimizin Karpaz bağlantısını sağlayan, Doğu Akdeniz Üniversitesini üzerinde barındıran, ve ticari yaşamın kalbi haline gelen Salamis Yolu’nu Lion’s Garden çemberine kadar bütünüyle aydınlatacak yeni bir sistemi inşa edeceğiz. Salamis Yolu’nun, kentimiz için taşıdığı öneme yaraşır bir aydınlatma sistemiyle Gazimağusa ekonomisine katkısı daha da artacak.

 

18- Suni Çim Sahalarla Gazimağusa Futbolun Yıldızı Olur...

Bizler, ülkemizin en sportmen ve en disiplinli gençlerinin Gazimağusalılar olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, geçtiğimiz dönemdeki gibi, spor kulüplerimize katkıyı sürdüreceğiz. Ancak bununla yetinmeyerek, spor altyapısının geliştirilmesine de devam edeceğiz. Gençlerimize armağan ettiğimiz salona yeni dönemde suni çim sahaları ilave edeceğiz. Gerçek boyutlu futbol sahaları olarak inşa edilecek sahalarda hem antrenman, hem de resmi karşılaşma oynamak mümkün olabilecek.

 

İşte tüm bu hedeflere ulaşabilmek için yola çıktık. Bunların bir kısmına “elbette”, bir kısmına da “hadi canım sen de” diyenler tabii ki olacak. Ancak biz geçmişte ne dedikse yaptık, sözümüzden asla geri durmadık. Gazimağusa’da yaptıklarımızla neleri başarabileceğimizi kanıtladık. Şimdi söz sırası sizde. Verdiğimiz bütün sözleri tutalım diye bize “evet” deyiniz ki, Gazimağusa’ya olan sevdamızı tüm yurda kanıtlayalım

Oktay Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı Adayı

Ve Takım Arkadaşları
BELEDİYE MECLİS ÜYESİ ADAYLARI (meslekler)
Saffet Mehmetalioğulları (Avukat),
Yeşim Nalbantoğlu (İşletmeci),
Ali Yakar (İşadamı),
İzzet Gilanlıoğlu (Avukat),
Batuhan Bayramoğlu (Mimar),
Nalan Alçıner (Esnaf),
Erol Adalıer (İşadamı),
Doğay Çakıcı (Emekli Kamu Gör.),
Osman Pekineli (İnşaat Mühendisi),
Dr. Filiz Akçaoğlu, (Kadın Doğum Uzmanı),
Tijen Coşar (Eczacı),
Ali Gürsel Alkan (Emekli Kamu Gör.),
Salih Aran (Özel Sektör Çalışanı),
Salih Oktay (Esnaf),
Hüseyin Umay (İnşaat Mühendisi),
Kutlu Eyüpoğlu (İşadamı). 

 


Kayalp projelerini anlattı (26.05.2010-TAK)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyecilik anlamında bugüne dek yapabileceği sözleri verdiğini, verdiği sözlerin de tümünü yaptığını söyledi. Kayalp dün Lefkoşa’daki Golden Tulip Otel’de bir basın toplantısı düzenleyerek 16 yılda Gazimağusa’da neler yaptığını ve yeni dönem projelerini kamuoyuyla paylaştı.

2006 – 2010 Döneminde NE SÖZ VERDİK, NE YAPTIK

1. Yeni Salamis Yolu yapacağız dedik, YAPTIK...
Gazimağusa’yı Yeni Devlet Hastanesi’ne ve Salamis Yolu’na bağlayan Karpaz Yolu güzergahı yapıldı. İki etap halinde yapımını gerçekleştirdiğimiz Ayluga Yolu ile proje tamamlandı. Artık şehir içi trafiğine takılmadan Derinya’dan Tuzla’ya gitmek mümkün. 

2. Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi yapacağız dedik, BİTTİ – BİTİYOR.
DAÜ ile ortaklaşa yürütülen çalışmalar tamamlanma aşamasındadır. 7 Milyon dolara mal olacak proje TC tarafından finanse ediliyor. 1200 kişi kapasiteli büyük salon ve toplam 2000 kapasiteli büyüklü küçüklü 6 salondan oluşan merkezde her türlü sanatsal ve bilimsel aktivite yapılabilecek. Bu projeyle Gazimağusa artık Kültür ve Kongre turizmi için yeni bir üs olmayı başarıyor. 

3. Kanalizasyon demiştik, BAŞLADI...
“Gazimağusa’nın 100 Yıllık Rüyası” olarak tanımladığımız kanalizasyon projemiz devam ediyor. Ocak ayında başlayan kazılarla, 2011 yılı sonuna kadar kentimizin yüzde 60’ı kanalizasyon ağına bağlanacak. İlk etap 18.2 milyon Euro olup tümü AB tarafından finanse edilecek. Evsel bağlantı maliyetleri Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacak projede, mevcut konut ve iş yeri sahipleri Projeye  bağlanabilmek için herhangi bir masrafla karşılaşmayacak. Kanalizasyonla Gazimağusa çağdaş bir dünya kenti oluyor. 

4. Gazimağusa’nın su sorununu tarihe gömdük.
Denizden su arıtma tesisi üretime başladı. Denizden günde 3 bin ton içilebilir kalitede su  elde ediyoruz. Bunu Güzelyurt su hattından aldığımız suyla karıştırarak, Gazimağusa’nın her noktasında aynı kalitede su akıtıyoruz. Gazimağusa’nın 50 yıllık susuzluk sorununu biritdik.  2006 yılından bugüne 42.5 km yeni su hattı döşeyerek asbestli su borularından kurtulduk. 47 km’lik su hattı ise kanalizasyon çalışmaları sırasında yenilenecek. 

5. Laguna Projesi tamamlandı.
Gazimağusalı’yı denizle buluşturan projemiz 2.5 milyon TL’ye mal oldu ve giderlerin tümü belediyemiz tarafından karşılandı.

 6. Suriçini geleceğe taşıdık...
2006’dan bugüne suriçinde başlayan Bandabuliya, Dar Sokaklar, Canbulat Yolu, Venedik Sarayı, Liman Yolu ve eski hastane otopark projeleri tamamlandı. Suriçi’nin tanıtımının en iyi şekilde yapılması ve kentimizin turistik değerinin artırılarak kent ekonomisine daha fazla katkı sağlanması amacıyla durmadan çalıştık.

7. 8.5 km yağmur suyu drenaj hattı inşa ettik...
Kentin değişik bölgelerindeki yağmur sularını drene edebilmek için toplam 8.5 km yağmur suyu drenaj hattı inşa ettik. Bunların en önemlisi Larnaka Yolu’na yapılan ve kentimizin yarısına yakınının yağmur suyunu drene eden ana hattır.

8. 6 Yeni Otopark İnşa Ettik...
Kentimizin trafik yükünü rahatlatabilmek için her noktada otoparklar inşa ettik. Suriçi eski hastanesi, Orman Yolu, DAÜ bahçesi, Yenişehir otoparkları bunların sadece bir kısmıdır. Ayrıca, kentimizde bulunan Tırların gelişigüzel parkını engellemek için Tır Parkı inşa ettik.

9. MAGEM- Mağusa Gençlik Merkezi Kapılarını Açtı...
Mağusa Gençlik Merkezi, ülkemizde gençlerin kendi kendilerini yöneterek geliştikleri benzer kuruluşlar arasında teknik donanım bakımından en gelişkin olanıdır. Sportif ve kültürel etkinlikler yanında MAGEM zararlı alışkanlıklar ve bağımlılıkla mücadelede de çok etkili bir görev üstlenmiş bulunmaktadır. Etkinlik gösterdiği sportif alanlarda sayısız başarı elde eden MAGEM ilk kez katıldığı Büyük Erkekler Voleybol Ligini Şampiyon, Bayan Futbol Ligini de iki yıl üst üste ikinci olarak tamamladı. 

10. Spor Salonu Yaptık, Gençlerimize Armağan Ettik...
720 izleyici kapasiteli ve başta FİBA olmak üzere uluslararası kuruluşların standart koşulları bakımından onaylı zemin ve ekipmana sahip spor salonu inşa ettik. Spor salonumuz, ülkemizde belediyelerin kendi özkaynaklarıyla tek seferde tamamladıkları en büyük projeler arasında yer alıyor.

11. 65 Yaş Üzerindeki Hemşehrilerimizle Diz Dize, Gönül Gönüle...
2.Bahar Yaşam Kulübü’nü geliştirdik. 3000 üyeye ulaşan projede düzenli hizmetler, geziler, eğlence günleri devam ediyor.

 12. Okullarımızın İyileştirilmesine Katkı Yapmayı Sürdürdük.
Okullarımızın fiziki durumunu iyileştirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalar yapıldı. Ticaret Lisesi’ne 4 yeni derslik, Polat Paşa İlkokulu ve Namık Kemal Lisesi’ne tuvalet ve soyunma odaları yapıldı. Ayrıca birçok okulun bina bakımı yapıldı ve su tesisatları yenilendi. 

13. Temizliği Teknolojiyle Bütünleştirdik...
Temizlikte kaliteyi artırmak için yeni araçlar satın aldık. Tüm Mağusa’nın süpürge makineleriyle süpürülmesi için büyük bir atılım gösterdik. 2006-2009 döneminde 14 adet yeni çöp kamyonu ve kamyonet, 12 salon araç, 5 motosiklet, 3 adet dozer, 1 silindir v.b. ağır vasıta ve bir otobüs olmak üzere toplamda 52 araç belediyemize kazandırıldı. 

14. Yepyeni Parklar, Spor Merkezleri, Modern Yaşam Alanları Yarattık...
Kentimizin yeşil dokusunu artırmak için tüm mahallelerdeki parklar yenilenerek modernize edildi. Çocuk oyun aletlerinin yanına yetişkinler için jimnastik aletleri ilave edildi. Terminal bölgesine Kent Parkı, Antalyalılar Mahallesi’ne, Tuzla ve Mutluyaka’ya yeni parklar yapıldı. Anadolu Mahallesi, 20 Temmuz Gazinosu Apartman Sosyal Konutlar, Yeni İzmir ve Dupleks Sosyal Konutlar Parkları bütünüyle yenilendi. Anıt Bölgesi bütünüyle baştan yaratılarak, kentin merkezine yepyeni bir yaşam alanı kazandırıldı.

15. Ülkenin Kültür Sanat Başkenti Olmayı Sürdürdük...
Yıllardır sürdürdüğümüz Kültür-Sanat çalışmaları nedeniyle Gazimağusa’nın, ülkemizin kültür sanat başkenti olmasını sağladık. Uluslararası Mağusa Kültür Sanat Festivali, Gazimağusa  Çocuk Festivali, Halk Dansları Çalışmaları, Türk Müziği Korosu, Çocuk Korosu çalışmaları, Mağusa Panayırı, sergiler, konserler ve daha bir çok etkinlikle ülkemiz kültür sanatının kalbi hep kentimizde attı.

16. Spor Altyapısına Katkı Yaptık, Sayısız Başarıya İmza Attık...
Geleneksel olarak düzenlediğimiz sportif etkinliklerimize  Mağusa Gençlik Merkezi’nin kurulması ile birlikte daha da hız verdik. MAGEM bünyesindeki takımlarımızla, bulundukları branşlarında hep baş sıralarda mücadele ediyoruz. Geleneksel turnuvalarımızı da  düzenli olarak sürdürüyoruz. Bunun yanında bölgemizdeki tüm spor kulüplerine başta maddi konular olmak üzere her konuda katkımız devam ediyor.

17. Kent Ekonomisini Korumaya ve Geliştirmeye Özen Gösterdik...
Belediyemiz sınırları içerisindeki Ticari Yaşama Katkı koymak için çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bunun için belli zamanlarda ve bölgelerde indirim kampanyalar düzenleyerek, hem esnafımıza hem de halkımıza yardımcı oluyoruz. Bunun yanında belediye borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşlarımız taksitlendirme, zaman zaman da son ödeme tarihini uzatıp yardımcı olmaya çalışıyoruz.


Her Defasında Kayalp Değil Mağusa Kazanır (22.05.2010-Hasan Hastürer-HAVADİS)
 

Mağusa’da yerel yönetim hizmeti kentin her yerine eşit taşınıyor.
Oktay Kayalp, 1994’te göreve geldiği zaman Türkiyelilerin bölgesinde, Maraş’ta çöpler haftada bir, Larnaka Yolu’nun kuzeyinde Kıbrıslıların yaşadıkları bölgelerde haftada iki toplanırdı. O dönemin belediyedeki tüm sorumlularına, “Neden böyledir?” diye sorduğumda da hiç kimse makul ve mantıklı bir cevap vermemişti.
Yine Maraş’ın Harika Mahallesi’ndeki evlere 1974’ten 1994’e kadar hiç su verilmemişti. Çeşmelerden su akmıyordu. İnsanların çoğunun su hattı ya yoktu ya da iptal edilmişti.
Geçtiğimiz günlerde Oktay Kayalp’la, Mağusa’yı, tamamlanmak üzere olan projeleri gezdik... Mağusa Gençlik Projesi, harika bir spor salonu kazanıyor.
Anıtın yakınında çok geniş bir alan kente çağdaşlık kazandıracak bir anlayışla düzenleniyor...
Kısacası Gazimağusa Oktay Kayalp’la kazanmaya devam ediyor. Seçimi Oktay Kayalp kazanır görünse de kazanan Mağusa’dır Mağusalıdır... İnsanlar Oktay Kayalp’ı seçiyor. Neden seçiyor? İşte bu nedenlerle seçiyor.

Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın, hizmet anlayışını alıp hayatın her alanında Kuzey Kıbrıs geneline uygulayın, sizi temin ederim en çok altı ayda olumlu yönde değişiklikler olur.
Oktay Kayalp, 1994 yılında Mağusa Belediye Başkanı seçildiği zaman ne kadar başarılı olacağı sorusu doğal olarak soruluyordu.
On altı yıldır görevdedir.
27 Haziran 2010’da yapılacak seçimlerde gene adaydır.
... Ve seçilmesi bir yana çok büyük bir olasılıkla hem sayı hem oran olarak bugüne kadar aldığı en yüksek oyu alacak.
* * *
Yıllar önce Kayalp için şöyle yazmıştım:
“ … Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kıbrıs Türk yerel yönetiminde dünden bugüne önemli markalardan biridir. Hiç kuşkusuz Kayalp’ın da eleştirilecek yanları var.
Bütün mesele adil bir şekilde tarttığımız zaman artılarının ne kadar çok, eksilerinin ne kadar yaşamsal olduğudur. Kayalp’la ilgili zaman zaman bizlere kadar taşınan eleştiriler var. Çoğunu gider yerinde incelerim. Yapılanların yanında eleştiri nedeni yapılanlar devede kulak bile değil.
Oktay Kayalp’ın belediye başkanlığı Mağusa için ciddi bir şanstır.
Hizmet temelinde belediyeciliğin en güzel örneklerinden birine yaşam veriyor.”
* * *
Oktay Kayalp’la yılda en az iki kez Mağusa turu yaparız.
Her defasında yapılan değişimleri gördüm.
Ben gördüm Mağusalı değişimleri yaşadı, yaşıyor.
Oktay Kayalp’ın başarısı hükümetteki partiyle de bağlantılı olmadı hiçbir zaman. Mazeret yaratmanın bile enerji kaybı olduğunu bilerek, enerjisini boşa harcamadı.
* * *
Oktay Kayalp’la Mağusa’nın her yerini gezdim.
Kaleiçi’ni gezerken her zaman ayrı bir haz aldım.
Oktay Kayalp’a şimdiye kadar kimsenin “Oktay Bey” dediğini duymadım. Yaşı büyük olanlar Oktay diye seslendi... Yaşı küçük olanlar saygısını sevgiyle yoğurup Oktay Abi, bazıları “Noldu Başkan?” dedi.
* * *
Geçenlerde bir Mağusa turu daha yaptık.
Yapılacak dediklerinin neredeyse tümü yapılmış.
Hem de hiçbir ihaleyle ilgili, beyaz gömleğine sinek pisi kadar leke düşmeden.
Kaleiçi inanılmaz ferah.
Tarihle yaşam iç içe.
Çarşıda Ahmet Sevinç, Cemal Canatan ve Mehmet Casnatan’la konuştuk. Ahmet Sevinç, bir dönem UBP’den milletvekilliği de yaptı. Sohbetin ortaklarının ortak düşüncesi, “Oktay bir defa daha kazandı.” Kazanacak da değil, “kazandı.”
Nedeni ise yapılanlar.
* * *
Taze sıkılmış portakal suyu içerek, doğum tarihlerine inat yaşama genç bakan Oktay Kayalp’ın annesi Nazlı Kayalp ev arkadaşları Olcay Aşardağ, Hatice Ahmet Tahsin ve Tülay Tezcan’la konuşuyoruz gene Namık Kemal Meydanı’nda.
Onların Oktay Kayalp’a sevgiyle sahip çıkışlarına hayran kalıyorum.
* * *
Mağusa’da yerel yönetim hizmeti kentin her yerine eşit taşınıyor.
Oktay Kayalp, 1994’te göreve geldiği zaman Türkiyelilerin bölgesinde, Maraş’ta çöpler haftada bir, Larnaka Yolu’nun kuzeyinde Kıbrıslıların yaşadıkları bölgelerde haftada iki toplanırdı. O dönemin belediyedeki tüm sorumlularına, “Neden böyledir?” diye sorduğumda da hiç kimse makul ve mantıklı bir cevap vermemişti.
Yine Maraş’ın Harika Mahallesi’ndeki evlere 1974’ten 1994’e kadar hiç su verilmemişti. Çeşmelerden su akmıyordu. İnsanların çoğunun su hattı ya yoktu ya da iptal edilmişti. İnsanlar Oktay Kayalp’ı seçiyor. Neden seçiyor? İşte bu nedenlerle seçiyor.
* * *
Oktay Kayalp, tamamlanmak üzere olan projeleri de gezdirip gösterdi. Mağusa Gençlik Projesi, harika bir spor salonu kazanıyor. Salon bitmek üzere.
Anıtın yakınında çok geniş bir alan kente çağdaşlık kazandıracak bir anlayışla düzenleniyor...
Kısacası Gazimağusa Oktay Kayalp’la kazanmaya devam ediyor. Seçimi Oktay Kayalp kazanır görünse de kazanan Mağusa’dır Mağusalıdır...


18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde 5. Uçurtma Şöleni Yapıldı (22.05.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 18. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında 5. Uçurtma Şöleni yapıldı.

Festivalin renkli etkinliklerden biri olan Uçurtma Şöleni, Glapsides Plajı’nda dün saat 16:00’da gerçekleştirildi. Aileleriyle birlikte Glapsides Plajı’na gelen yüzlerce çocuk, gökyüzüyle buluşturduğu rengarenk uçurtmalarıyla keyifli bir gün geçirdi.

Bu yıl 20 Mart-4 Haziran tarihleri arasında düzenlenen Çocuk Festivali, 25 Mayıs Salı günü Resim ve Mektup yarışmaları ödül Töreni ve 25- 28 Mayıs tarihleri arasında Mağusa Kültür Derneği Yetişkinler Sergisi ile devam edecek.

Festival kapsamında, 26 Mayıs’ta Şehit Hüseyin Akil İlkokulu’nda 5. Asırlık Zeytin Ağacı Kurtarma Etkinliği, 28 Mayıs’ta Namık Kemal Meydanı’nda Dans Buluşması ve 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde ise Festival yürüyüşü, gösteriler ve Murat Boz Konseri yapılacak. Festival 5 Haziran tarihinde Mağusa Kültür Derneği’nin yılsonu gösterileri ile sona erecek.


Desdemona Parkı Yeniden Düzenlendi (21.05.2010-BRT)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın finansmanıyla, ekolojik park ve çocuk oyun alanı olarak yeniden düzenlenen Suriçi’ndeki tarihi Desdemona Parkı bugün törenle açıldı.

Açılışta konuşan Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı’ndan, Çevreye Değer Veren Aktiviteleri Destekleme Programı Sorumlusu Barbara Rossmiller, Gazimağusa’nın doğal kaynaklarını ve kültürel mirasını korumak adına 2005 yılından bu yana Gazimağusa Belediyesi ile ortak projeler gerçekleştirildiğine işaret etti.

Rossmiller daha sonra Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile projede görev alan ekibe teşekkür belgesi takdim etti.

Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı Başkanı Alan Davis de konuşmasında, parka suyu tasarruflu kullanan bitkilerin ekildiğini belirterek, çocuk oyun alanı ve peyzaj güzelliği ile Desdemona Parkı’ndan büyük-küçük herkesin çok keyif alacağını söyledi.

Açılışta son sözü alan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, katkı koyan herkese teşekkür etti.


GENÇLER HEM COŞTU HEM COŞTURDU (20.05.2010)
 

 • Genç Gruplardan Gururlandıran Performans

Gazimağusa Belediyesi’nin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla organize ettiği Gençlik Şöleni’nde sahneye çıkan genç gruplar performanslarıyla gururlandırdı. Venedik Sarayı’nda yer alan etkinlikte sahneye çıkan okulların orkestraları ve dans grupları izleyenlere tadına doyulmaz bir müzik ziyafeti sundu. Okulların orkestralarını oluşturan genç yetenekler, müzik kaliteleriyle izleyenlerden tam not aldı.

Gazimağusa Belediyesi’nin tarihi öneme sahip “Gençlik ve Spor Bayramı”nda gençlere armağan ettiği organizasyonda, Namık Kemal Lisesi Orkestrası, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Orkestrası, Doğu Akdeniz Koleji Orkestrası, Gazimağusa Ticaret Lisesi Orkestrası ve Dans Grubu ve Mağusa Kültür Derneği Dans Grubu sahneye çıktı.


GENÇLER VENEDİK SARAYI’NDA BULUŞUYOR (18.05.2010)
 

 • Gençler Bayramlarını Müzik Gruplarının Sahneye Çıkacağı Şölenle Kutluyor

Gazimağusa Belediyesi’nin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda düzenleyeceği Gençlik Şölen yarın yapılıyor. Gazimağusa Suriçi’nde Venedik Sarayı’nda yer alacak etkinlik 19 Mayıs Çarşamba günü saat 18:00’da başlayacak. Organizasyon kapsamında gençlerden oluşan müzik grupları sahneye çıkacak.

Tarihsel öneme sahip “Gençlik ve Spor Bayramı”nda, gençlerin eğlenceli ve keyifli bir zaman geçirmesi için Gazimağusa Belediyesi’nin organize ettiği etkinlikte, Namık Kemal Lisesi Orkestrası, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Orkestrası, Doğu Akdeniz Koleji Orkestrası, Gazimağusa Ticaret Lisesi Orkestrası ve Dans Grubu ve Mağusa Kültür Derneği Dans Grubu sahneye çıkacak.

Kayalp: “19 Mayıs Şöleni gençlerimize armağanımızdır” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin kültür-sanat ve eğlenceyi halkın öncelikli ihtiyacı olarak gördüğü bir anlayışla hareket ettiğini, gençlerin bayramı olan 19 Mayıs’ta gençlerin sahneye çıkacağı bir etkinlik hazırladıklarını söyledi. Gençlere armağan edilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlamına uygun olarak şölen havasında ve keyifli bir şekilde yaşanmasını istediklerini kaydeden Kayalp, gençlerin hem eğlendiği hem de organizasyonun bir parçası olduğu bir 19 Mayıs Bayramı geçireceğini belirtti. Gençlerin sorumluluklarının yanında, hayatlarında eğlencenin de önemli bir yeri olduğunu, bunu yaşatacak bir organizasyon hazırladıklarını ifade ederek gençlerin bayramını kutladı.


Kortta Mağusa Belediyesi ve DAÜ Şampiyon (18.05.2010-HAVADİS)
 

Büyükler Deplasmanlı Tenis Ligi’nde sezonun son karşılaşmaları bugün oynanırken Mağusa bölgesi şampiyonluklara damgasını vurdu. Bayanlarda Doğu Akdeniz Üniversitesi ve erkeklerde de Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü 2009-2010 Şampiyonluğu’nu kazandılar. Ligin son maçlarında Lefkoşa’da geçen Lefkoşa Şehir Kulübü-Yakın Doğu Üniversitesi mücadelesinde Şehir Kulübü bayanlarda 2-1, erkeklerde ise 4-1 galip geldi.

Erkeklerde Gazimağusa Belediyesi
Büyük Erkekler Tenis Ligi’nde Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni 4-1’le geçen Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü şampiyon olmayı başardı. Bu sonuçla Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü ligi zirvede tamamlamayı başaran taraf oldu.

Diğer maçta ise Lefkoşa Şehir Kulübü, Yakın Doğu’yu 4-1 yenerek ligi tamamladı.

Bayanlarda DAÜ averajla şampiyon
Ligin iki Mağusa temsilcisi Doğu Akdeniz Üniversitesi ile de Gazimağusa Belediyesi Tenis Kulübü’nün karşılaştı. Bu zorlu buluşmayı Doğu Akdeniz Üniversitesi bayanları 3-0 galip gelmeyi başardı.

Diğer maçta ise Gönyeli Tenis Kulübü-Girne Amerikan Üniversitesi bayanlar karşılaşmasında ise Gönyeli bayanları kortta 3-0 üstünlük elde etti. Büyük Bayanlar Tenis Ligi’nde karşılaşmaların ardından sezon tamamlanırken bayanlarda Gönyeli ile aynı puana sahip Doğu Akdeniz Üniversitesi ikili averajla lig şampiyonluğunu elde etti.

Ligin son maçlarında Lefkoşa’da bayanlarda Lefkoşa Şehir Kulübü, Yakın Doğu Üniversitesi’ni 2-1 yendi. .


19 Mayıs’ta Gençler Sahnede (17.05.2010)
 

 • Gazimağusa Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı Müzik Gruplarının Sahneye Çıkacağı Şölenle Kutluyor


Gazimağusa Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda Gençlik Şöleni düzenliyor. Venedik Sarayı’nda yer alacak etkinlik 19 Mayıs Çarşamba günü saat 18:00’da başlayacak. Organizasyon kapsamında gençlerden oluşan müzik grupları konserler sunacak.


Tarihsel öneme sahip “Gençlik ve Spor Bayramı”nda, gençlerin eğleneceği ve keyifli bir zaman geçireceği etkinlikte, Namık Kemal Lisesi Orkestrası, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Orkestrası, Doğu Akdeniz Koleji Orkestrası, Gazimağusa Ticaret Lisesi Orkestrası ve Dans Grubu ve Mağusa Kültür Derneği Dans Grubu sahneye çıkacak.


Anadolu Mahallesi’nde su altyapı için kurban kesildi (16.05.2010)
 

Gazimağusa’nın Anadolu Mahallesi halkı düzenli ve kesintisiz suya kavuşmasını kurban keserek, mangal yakarak kutladı.

Anadolu Mahallesi’nin bütününe su sağlayan şebekenin inşasıyla birlikte, bölgedeki ikinci su kuyusunun şebekeyle bağlantı çalışmaları tamamlanarak yerleşim birimlerine düzenli su verilmeye başlanması üzerine mahalle halkı kurban kesti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve ekibinin de davet edildiği kurban kesim töreninin ardından bölge halkının yoğun katılımıyla mangal partisi de düzenlendi.

Su altyapısı olmayan yerleşim birimlerine su altyapısı sunan projenin inşasını geçtiğimiz günlerde tamamlayan Gazimağusa Belediyesi, yaklaşık 2 bin kişinin su ihtiyacını kent şebekesinden düzenli ve kesintisiz bir şekilde karşılamaya başlaması bölgede memnuniyet yarattı.

Ana isale hatlarının devlet su işleri tarafından yapıldığı bölgedeki çalışmalarda, tüm sokakların su hattı döşenmesi ve evlere bağlantılarını yapan Gazimağusa Belediyesi, faaliyete geçirilen ikinci kuyudan evlere kadar toplam 2 bin 800 metre uzunluğunda boru döşedi.

Gazimağusa Belediyesi, suyun vatandaşa daha kaliteli, düzenli ve kayıpsız ulaştırılması hedefiyle hayata geçirdiği diğer su altyapı projelerinde olduğu gibi, son projede de 110 ve 160 mm çaplarında yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullandı ve projenin maliyeti belediyenin öz kaynaklarından karşılandı.

Gazimağusa ana su dağıtım şebekesindeki asbest bazlı su boruları son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştiriliyor.

 

 

 

 

 


Sosyal Konutlar bölgesinde kanalizasyon toplantısı: Belediye Başkanı Oktay Kayalp halkla buluştu (14.05.2010)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Sakarya’nın sosyal konutlar bölgesinde devam eden kanalizasyon çalışmalarıyla ilgili bölge halkına bilgi verdi.

Sakarya’nın Konak, Sincan ve Abant sokaklarını kapsayan kanalizasyon projesiyle ilgili Sosyal Konut Parkı’nda bilgilendirme toplantısı düzenleyen Başkan Oktay Kayalp, bölgede hem kanalizasyon ağının inşası hem de su borularının değişiminin birlikte yürütüldüğünü, kazıların yapıldığı ve hatların döşendiği noktaların süratli bir şekilde asfalt dökümü yapılarak çalışmaların verdiği sıkıntının en kısa sürede ortadan kaldıracaklarını belirtti.

Kazıların halen yapıldığı noktaya kadar çalışmalardan etkilenen vatandaşlara gösterdiği anlayış ve sabırdan dolayı teşekkür eden Kayalp, kazı alanlarının asfaltlanmasını da içerecek çalışmaları 60 günde tamamlamayı planladıklarını ifade etti.

Evsel bağlantılar için vatandaştan ücret alınmayacak
Kanalizasyon Projesi kapsamında yapılacak evsel bağlantılar konusunda da ayrıntılı bilgi veren Kayalp, her evin kanalizasyon ağına bağlantısının belediye tarafından yapılacağını, maliyetinin belediye tarafından karşılanacağını kaydetti. Evlerin kanalizasyon ağına bağlantısı yapılırken, septik kuyuların iptal edilerek, ev tesisatını direkt olarak kanalizasyon şebekesine bağlayacaklarını anlatan Kayalp, bu işlemin yapıldığı sırada avlu içinde yapılacak kazıdan dolayı ortaya çıkacak tamiratların belediye tarafından yapılacağını belirtti.

Kayalp, kanalizasyonun çağdaş kentler için son derece önemli bir altyapı olduğunu, kanalizasyon sisteminde septik kuyulara gerek kalmayacağını, böylece yeraltı su kaynaklarının ve çevrenin korunmasında önemli bir adım atılacağını kaydetti.

Atık Su Arıtma Tesisi Avrupa kriterlerinde
Kayalp, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde kullanılan teknolojide ve Avrupa kriterlerine sahip olacak Atık Su Arıtma Tesisi’nin kentin atık suyunu yüksek kalitede arıttıktan sonra yeşil alanlarda kullanılabilecek kalitede suya dönüştüreceğini söyledi.
Projede su şebekesindeki boruların da değiştirilmekte olduğunu, dünya sağlık örgütünün önerdiği yüksek kalitede boruların kullanıldığını, bu boruların içilebilir kalitede suyu taşımaya sağlık açısından uygun olduğunu söyledi.

Kayalp, Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak ilk etap kanalizasyon projesinin 2011 yılının Kasım ayında tamamlanacağını ve 18.2 Milyon Euro kaynakla hayata geçirileceğini, proje kapsamında kanalizasyon ağının oluşturulması, atık arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesinin yer aldığını belirtti.
Toplantıda vatandaşların sorularını yanıtlayan Kayalp, çeşitli beledi konuda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi de verdi.

 

 

 

 

 


Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) (13.05.2010-Emine SÜTÇÜ- Halkın Sesi)
 

Geçen gün oğlum ve arkadaşlarıyla sohbet ediyordum.

Mağusa Gençlik Merkezi hakkında konuşuyorlardı.

Konu gençler ve onları ilgilendiren bir merkez olunca haliyle hem bir yazar hem de bir anne olarak sorular sormaya başladım.

Gençlerden MAGEM’le ilgili duyduğum güzel şeyleri de kaleme alıp köşemde sizlerle paylaşmak istedim.

Ülkemizde gençlerimiz arasında zaman zaman meydana gelen onca düşündürücü, endişelendirici veya üzücü olaylar karşısında yüzümüzü güldürebilen, umut vaad eden ve özellikle gençlere değer veren güzel icraatları da taktir etmek gerekir diye inanıyorum. Herşeyden önce üzerine titrediğimiz gençlerimize gerek sportif gerekse kültürel alanda her türlü faaliyetlere katılım şansı ve imkanı yaratan bu anlayışa teşekkür borçluyuz diye inanıyorum. Ayrıca gençliğe kazandırılan bu güvenli merkezin yine gençlerin kendi aralarında seçtikleri yönetim kurulu tarafından yönetildiğini öğrendiğimde daha da sevindim. Çünkü gençlerin kendi kendilerini yönetmesi, karar alması ve uygulaması onların özgüven kazanmaları açısından da çok önemli.

Gençlerin yönettiği bu merkezde, yönetim kurulu yanı sıra alt birimler ve komitelerden oluşan ve yaklaşık 15 dalda faaliyet gösteren veya aktif çalışan sayısının da 1000 civarıda olduğunu da öğrendim.

Merkezin bir diğer güzel özelliği ise sigara ve içki yasağının olmasıdır. Merkezin gençlerimizi her türlü kötü alışkanlıklardan uzak tutan bir konseptle bu çatı altında onlara istedikleri alanda faaliyet imkanı sunması gençlerimiz kadar velileri de sevindirmiş olmalı. Ayrıca Merkezin ilgililer tarafından özellikle icki ve sigara konusunda çok sıkı kontrol ve denetim altında olduğunu bilmek de memnuniyet verici.

MAGEM 1300 m² bir ana binaya sahip. Bunun yanında 2 tenis kortu, voleybol basketbal sahaları ayrıca fitness centeri de mevcuttur.

Voleybol, basketbol takımlarının yanısıra, MAGEM’in bir de bayan futbol takımı var. Ayrıca satranç, bisiklet, modern dans, dart ve tenis kulüpleri var. Tesis içerisinde sportif faaliyetlerin yanı sıra her türlü kültürel etkinliklere ve güzel sanatlara da yer verilmiş. Seramik ve heykelcilik çalışmaları, fotoğrafçılık klubü ve 400 kişilik bir halk dansları ekibi var. Tesis içerisinde ayrıca gençlerin aileleri de düşünülmüş ve küçük çocuklar için bir mini golf alanı ve cocuk parkı da tesis edilmiş.

Evet bugün Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) hakkında yazmak istedim.

Çünkü; gençlerimizin iyi yetişmesinde, doğru ve güvenilir ortamlara, her türlü sosyal, kültürel ve sportif alanlarda kendilerini geliştirmek için onlara sunulacak imkanlara, ilgiye, sevgiye, desteğe ve bir ışığa ihtiyaçları var.

Bu çerçevede, bu anlayışla, gençlerimize bu çağdaş merkezi ve imkanları kazandıran Gazimağusa Belediye Başkanı Sayın Oktay Kayalp’a teşekkür etmek isterim.

 

 

 

 

 


Anadolu Mahallesi’nin su hatları çağdaş altyapıya kavuşturuldu (12.05.2010)
 

Gazimağusa’da her bölgeye hem sağlıklı hem de düzenli su sağlanması için kentin su altyapısını sürekli geliştiren Gazimağusa Belediyesi, Anadolu Mahallesi’nin bütününe su sağlayacak şebekenin inşasını tamamladı. 9 Mart Caddesi ve caddeye bağlı 8 sokakta geçtiğimiz yıl yaptığı projeyle, su altyapısını kuran Gazimağağusa Belediyesi, bölgede faaliyete geçirdiği ikinci su kuyusunun şebekeyle bağlantı çalışmalarını tamamlayarak yerleşim birimlerine su vermeye başladı.

Bölgede su altyapısı olmayan yerleşim birimlerine su altyapısı sunan proje sonucunda, hem ihtiyaçların yeterli su verilerek karşılanması hem de son teknoloji ürünü polietilen boruların kullanılması bakımından son derece önemli bir hizmet düzeyine ulaşıldı. Kurulan su altyapıyla bölgedeki yaklaşık 2 bin kişinin su ihtiyacı kent şebekesi ile karşılanacak.
Ana isale hatlarının devlet su işleri tarafından üstlenildiği bölgedeki çalışmalarda, tüm sokakların su hattı döşenmesi ve evlere bağlantılarını yapan Gazimağusa Belediyesi, faaliyete geçirilen ikinci kuyudan evlere kadar toplam 2 bin 800 metre uzunluğunda boru döşedi.

Gazimağusa Belediyesi, suyun vatandaşa daha kaliteli, düzenli ve kayıpsız ulaştırılması hedefiyle hayata geçirdiği diğer su altyapı projelerinde olduğu gibi, son projede de 110 ve 160 mm çaplarında yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullanıldı ve projenin maliyeti belediyenin öz kaynaklarından karşılandı.

Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinde de asbest bazlı boruları son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştiriliyor.

Kayalp: “Kaliteli ve düzenli su sağlamak su altyapı projelerinin ortak hedefi”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin su altyapısının kaliteli ve düzenli su sağlayacak düzeye çıkarılması hedefiyle gerçekleştirdikleri projelerden biri olan Anadolu Mahallesi’nin su altyapı projesini tamamladıklarını ve bölgedeki yaklaşık 2 bin nüfusa düzenli ve sağlıklı su sağlamaya başladıklarını söyledi. Aktif hale getirdikleri ve şebekeyle bağlantısını yaptıkları ikinci kuyunun bölge için önemli bir kaynak olduğunu kaydeden Kayalp, yeni kaynaktan yüksek kalitedeki borularla sağlanan günlük yaklaşık 400 ton suyun ihtiyaçları karşılayacağını belirtti.
Özellikle su altyapısına ilişkin projelerde, etkin dağıtım ve su kaybını en aza indirecek donanımda şebeke inşa ettiklerini, yürütülen çalışmalarda dağıtımdaki verimliliği üst düzeye çekmenin yanında, eski boruların değiştirilmesinin insan sağlığı açısından önemine de işaret etti.

 

 

 

 

 


Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp Yenidüzene Konuştu: "% 85 belediyesinden memnun" (3.05.2010 - YENİDÜZEN - Ödül Aşık ÜLKER)
 

 • Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, “yurttaşın çok büyük bir desteğiyle, Gazimağusa’yı tüm adanın, en çağdaş şehri, kültür başkenti yaptık, devam edeceğiz”

 • “Gazimağusa, tüm adada en fazla beğenilen şehirdir. Yalnızca kuzeyin değil, tüm Kıbrıs’ın en çağdaş beldesi ve tam bir kültür başşehri haline gelmiştir. Çünkü biz bugüne kadar parti rozeti gözetmeden, hiçbir ayırım yapmadan Mağusa’da yaşayan herkesin mutluluğu için çalıştık… Bu nedenle de her kesimden insanımız bize destek veriyor; Gazimağusa eğer Avrupalı bir şehir olmuşsa, tüm insanımızın ortak emeği vardır.”

 • “Seçimin hemen ertesi gününden itibaren, bir dört yıl sonraki kampanyaya kadar tek bir rozetimiz vardır Gazimağusa’yı sevmek, bu şehrin insanını sevmek, onların yaşam kalitesini artırmak için çalışmak. Bizim ayrıcalığımız budur. Bu nedenle, daha birkaç ay önce KADEM’in yaptığı kamuoyu araştırmasında yüzde 85 bir kesim belediye hizmetlerinden memnuniyetini dile getirmiştir.”

 • “Ben önümüzdeki seçimlerde geçmiş dönemlerdeki oy oranımdan daha da yüksek bir oy oranıyla seçimi kazanacağıma inanıyorum, göstergeler bu yöndedir. Daha önce %40-50 arasında destek oldu. Bu sefer bunu aşacak”

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, seçimin hemen ertesi gününden itibaren tek bir rozetleri olduğunu söyleyerek, “Bizim tek bir rozetimiz vardır, Gazimağusa’yı sevmek, bu şehrin insanını sevmek, onların yaşam kalitesini artırmak için çalışmak. Bizim ayrıcalığımız budur. Bu nedenle, daha birkaç ay önce KADEM’in yaptığı kamuoyu araştırmasında yüzde 85 bir kesim belediye hizmetlerinden memnuniyetini dile getirmiştir” dedi.


Kayalp, “Gazimağusa, tüm adada en fazla beğenilen şehirdir. Yalnızca kuzeyin değil, tüm Kıbrıs’ın en çağdaş beldesi ve tam bir kültür başşehri haline gelmiştir. Çünkü biz bugüne kadar parti rozeti gözetmeden, hiçbir ayırım yapmadan Mağusa’da yaşayan herkesin mutluluğu için çalıştık… Bu nedenle de her kesimden insanımız bize destek veriyor; Gazimağusa eğer Avrupalı bir şehir olmuşsa, tüm insanımızın ortak emeği vardır” şeklinde konuştu.
Belediye başkanlığına 5’inci kez aday olan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 27 Haziran’da yapılacak seçimlerde geçmiş seçimlere göre çok daha büyük bir destekle yeniden seçileciğini söyledi.

KENTTE ARTIK SU SORUNU YOKTUR 
·        Soru: Yeniden aday olduğunuz açıklandı, öncelikle hayırlı olsun. Oktay Kayalp’tan önce ve Oktay Kayalp’tan sonra Mağusa dersek, ne farkı var? Mağusa sizinle ne kazandı?
·        Kayalp:
Bunun cevabını bu kadar yıldır vatandaşlar verdi. Ben 94’te göreve geldim. Biraz da hazırlık amacıyla eski seçim bildirgelerine bir daha baktım. 94’te çöplerin düzenli toplanmasını vadetmişim. Demek ki ihtiyaç oymuş. Halbuki şu anda çöplerin düzenli toplanmasını bir yana bırakın, vatandaşlara hissettirmeden bu hizmeti yürütüyoruz. Temizlikle ilgili halkla ilişkilere gelen acil ihtiyaçları karşılayan günlük özel ekiplerimiz var. Dolayısıyla kaliteyi yakalama yönünde adımlar atıyoruz.
 
Ben göreve geldiğimde Mağusa’nın en büyük sorunu su sorunuydu. Mağusa’nın neredeyse %50’sinden fazlasında hiç su akmazdı. Şu anda Mağusa’da su arızalar dışında kesilmiyor. Üstelik kalitesi de yükseldi. Belediyelerde bir ilki gerçekleştirerek denizden su artıma sistemini kurduk ve kentte artık su sorun değil. Vatandaşlar daha kaliteli ve sürekli su alıyorlar.
 
Bunun dışında da Mağusa Belediyesi birçok ilklere imza attı. Ben göreve geldiğimde Mağusa’da neredeyse yürünecek yol kalmamıştı. Mağusa’nın bütününü asfaltladık. Şu anda Mağusa’da neredeyse kaldırımsız sokak yok.

“BELEDİYEYİ SİYASETE SIÇRAMA TAHTASI OLARAK GÖRMEDİM” 
·        Soru: Neden sizden önce yapılmadı, sizin döneminizde yapıldı? Vizyon mu, imkanlar mı?
·        Kayalp:
Bu bir bakış açısı, belediyeye nasıl baktığınıza bağlı. Belediyeyi siyasete sıçrama tahtası olarak görmediğim için belki, belki belediyeyi popülist siyasi icraat arenası görmediğim için... Ben astronomik ve ihtiyaç olmayan istihdamlar yapıp da belediyeyi batırmadım. Tam tersine bu nedenle batmış belediyede personel sayısını rantable bir noktaya indirerek belediyenin yüzmesini sağladım. Bugün Mağusa Belediyesi’nin ekonomik gücünün yüksek olmasının en önemli nedeni sadece ihtiyaçlara göre istihdam yapmış olmasıdır.
 
“DEVLETE TEK KURUŞLUK BORÇ YOK” 
·        Soru: Pek çok belediyede ihtiyat sandığı, sosyal sigorta yatırımlarında sorunlardan bahsediliyor, maaş ödemelerinde aksamalar olabiliyor...
·        Kayalp:
Bizde böyle bir sıkıntı yok. Bugün (30 Nisan Cuma) devlet, devlet katkılarını ödeyemedi ve biz devletten para alamadık ama 1 milyon 100 bin TL’lik maaş ödememizi biz yaptık ve personelimize gününde ve saatinde maaşını verdik. Bununla beraber ihtiyat sandığı ve diğer yan ödemeleri de yaptık. Yani Mağusa Belediyesi’nin devlete, devlet kurumlarına herhangi bir noktada bir tek kuruşluk borcu yoktur. Bizim birtek borcumuz yatırımlarla ilgili vadelerimiz ve piyasadan yaptığımız vadeli alımlardır, ki bu da bir sistemdir, alıyoruz bir ay sonra ödüyoruz, bu da son derece normaldir. Onun dışında hiçbir borcumuz söz konusu değildir.
 
NÜFUS ARTTI, PERSONEL SAYISI AZALDI 
·        Soru: 1994’te siz göreve geldiğinizde kaç personel vardı ve nüfus nedir? Bugün durum nedir?
·        Kayalp:
Ben 365 personelle devraldım, şu anda belediyede çalışan kadrolu eleman sayısı 237’dir. Mağusa’nın nüfusu da 23 binden 45 bine fırlamış durumdadır yani ikiye katlamıştır.
Verimli çalışamadığımız alanlarda aşırı istihdam yapmamak için özel sektörden hizmet alarak işlerimizi yürütüyoruz. Bir diğer nokta ise teknolojiyi kullanarak daha az insan ve daha çok araçla iş yürütüyoruz.

·        Soru: Bugüne kadar ne yapamadınız veya bugüne gelindiğinde yapmak istedikleriniz neler?
·        Kayalp:
Yerel yönetimlerde ya da dünyada insan ihtiyaçlarının üst sınırı yoktur. Örneğin İsveç’te milli gelir 50 bin dolardır ama hala daha insanlar birşeyler ister. Yani bunun üst sınırı yok. Dolayısıyla her dönemi kendi içinde değerlendirmek lazım.
 
“İNSAN İHTİYAÇLARININ GEREKTİRDİĞİ HER ŞEY HEDEFTİR” 
·        Soru: Mağusalılara şimdi ne vadediyorsunuz?
·        Kayalp:
Onu önümüzdeki dönemde açıklayacağım. Çok kısa bir süre sonra Mağusa Belediyesi’nin önümüzdeki 4 yılla ilgili seçim bildirgesi çıkacak. Onu o gün açıklamak lazım. Ama 94’te çöplerin düzenli toplanacağını ve su akıtmayı vadetmiştim, ondan sonraki yıllarda kaliteyi vadettim. Ya da insan yaşamını daha çok etkileyen, daha önemli projeler vadettim. Dolayısıyla her dönem kendi içinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum. Neler yapılmalıdır? İnsan ihtiyaçlarının gerektirdiği her şey bizim için hedeftir.  Kanalizayon benim için idealdi, başladık, ümit ederim belli bir sürede de bitmiş olacak. Bu, kentin benim aklımdaki en önemli yatırımıdır.
 
“MAĞUSA’NIN SORUNU YOK, İHTİYAÇLARI VAR” 
·        Soru: Mağusa’nın şu andaki en büyük sorunu nedir sizce?
·        Kayalp:
Mağusa’nın sorun diyebileceğimiz büyük sorunu kalmadı. İhtiyaçlar yok mu? Vardır. Geçmişte en büyük sorunu suydu ama bugün artık suda konuşulan suyun kalitesinin artırılmasıdır. Eskiden çöplük yanardı ama 10 yıla yakın bir süredir öyle bir yanma söz konusu değil. Dolayısıyla o sorun ortadan kalktı. Köklü çözüm mü? Değil ama AB’nin desteğiyle yürütülen Katı Atık Master Planı çerçevesindeki proje hayata geçecek ve ümit ederiz o zaman daha da iyi olacak. Bana göre şu anda Mağusa’nın en büyük sorunu, kanalizayon ihtiyacıdır, septik kuyular vs.dir, o da kanalizasyon inşaatıyla bir süre sonra ortadan kalkmış olacak.
 
·        Soru: Seçimler yaklaşıyor. Bir alan çalışması, anket yapıldı mı?
·        Kayalp:
Gazimağusa Belediyesi olarak periyodik olarak, profesyonel anketlerle kendi pozisyonumuzu belirleme çalışmaları yapıyoruz. Belediye çalışmalarıyla ilgili ihtiyaçlar, zaafiyetlerimiz varsa bunlar, vatandaşlarımızın bizden beklentileri gibi çok geniş çalışmalar yürüttük, yürütmeye de devam ediyoruz. Son dönemde de bu çalşımaları yaptık ve sevinerek söyleyebilirim ki Mağusa halkının bana çok büyük bir desteği vardır. Bu geçmiş yıllardakinden daha büyük bir destektir. KADEM ile çalışıyoruz ve geçmiş yıllara göre Mağusa halkının bana çok daha büyük bir desteği görülüyor, belediye hizmetleriyle ilgili memnuniyetleri de son derece üst düzeyde, %80-85’lerdedir.
 
“SEÇİMLERDE DESTEĞİM %40-50’LERİ AŞACAK” 
·        Soru: Size destek nasıl?
·        Kayalp:
Bana da oldukça yüksektir, bizim beklediğimizin çok daha üstünde. Dolayısıyla ben önümüzdeki seçimlerde geçmiş dönemlerdeki oy oranımdan daha da yüksek bir oy oranıyla seçimi kazanacağıma inanıyorum, göstergeler bu yöndedir. Daha önce %40-50 arasında destek oldu. Bu sefer bunu aşacak. “Yönettiğiniz kenti sevmezseniz başarılı olma şansınız yok”
 
·        Soru: Gazimağusa Belediyesi hep gıpta ile bakılan, özenilen bir belediye. Yeni aday olanlara önerileriniz nelerdir?
·        Kayalp: Bu yaptığımız çalışmaları biz yaratmadık. Dünyada bunun çok örnekleri var, onlardan yararlandık ancak kendi yerel yönetimimize bunu uyarladık. Belediyecilikte başarılı olmanın birincil koşulu yönettiğiniz yeri sevmenizdir. Bu sevgi çok önemlidir. Eğer yönettiğiniz bölgeyi, kenti sevmezseniz, yaptığınız işi sevgiyle yapmazsanız başarılı olma şansınız olmaz.
Bir de iyi bir takıma sahip olmak lazım. Tek başına yürütülebilecek bir organizasyon değil.

“MAĞUSA BELEDİYESİ MARKA OLMUŞ BİR BELEDİYE”  
Eğer iyi bir belediye devralırsanız, kalan noktadan devam edersiniz, eğer batmış bir belediye devralırsanız o zaman da işiniz zor demektir çünkü geriye dönük borçları ödeyeceksiniz. Ben Mağusa’da bunu uzun yıllar yaşadım. Sosyal sigorta , ihtiyat sandığı ve vergiye geriye dönük ödemeler yapmaktan çok yorulduğum günler oldu. Personelin geride kalan geçmiş toplu sözleşme haklarını, maaşlarını, kıdem tazminatlarını ödemekte çok zorlandığımız günler oldu ancak bugün Mağusa Belediyesi artık bunları çok çok aşmış, onurla söyleyebilirim ki ülkemizde marka olmuş bir belediye durumundadır.


Gazimağusa Belediyesi Çiçek Dağıtımına Başlıyor (2.05.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, bir çok farklı türdeki mevsimlik çiçek fidesini yarından itibaren(3 Mayıs) halka ücretsiz olarak dağıtmaya başlıyor. Her yıl geleneksel olarak birkaç kez düzenlenen çiçek dağıtım etkinliğinde faturalarını ibraz eden Gazimağusalılar evlerini ya da iş yerlerini süsleyecek çiçek fidelerini Gazimağusa Belediye binasından alabilecekler.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi’ne ait seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, her yıl olduğu gibi, belediyeyi ziyaret ederek faturalarını ödeyen abonelere, evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilecek. Gazimağusa Belediyesi’nin çiçek fidesi dağıtımı, stoklar el verdiğince mesai saatleri içerisinde yapılacak.

Kayalp: “Yurttaşla işbirliğinde rengarenk bir kent ortaya çıkacak”

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, gerçekleştirilen etkinlikle kentte rutin olarak sürdürülen yeşillendirme ve çiçeklendirme çalışmalarının bir parçası olarak, her vatandaşın kendi evi ve işyerini çiçeklendirmesinin amaçlandığını söyledi.

Gazimağusa kentinin ana arterleri, sokakları ve çemberlerine ekilen pek çok türdeki çiçeklerle rengarenk bir görünüme kavuştuğunu kaydeden Kayalp, kentin dört bir yanına ektiği çiçeklerin vatandaşların işbirliğinde evleri ve işyerlerini de süsleyeceğini, böylece kentin bütünün çiçeklerle donatılacağını belirtti.


Gazimağusa’nın merkezindeki yeni yaşam alanında sona doğru (25.04.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentin merkezinde bulunan Anıt Parkı’nı tüm Gazimağusalılar için yeni bir yaşam alanına dönüştüreceği projenin inşasında sona doğru ilerliyor.

Anıt Gazinosu’nun bulunduğu alanın ve çevresinin bütünüyle yeniden düzenlendiği “Anıt Park Projesi”nin inşasında, yürüyüş yolları, yeşil alanlar dinlence ve spor alanlarıyla ilgili çalışmalar devam ederken, çocuk parkını oluşturacak oyuncaklar yerleştirildi. Oyuncakların yerleştirildiği çocuk oyun alanına 520 metre karelik kauçuk zemin kaplama yapılacak.

Projenin uygulama alanı,Zafer Anıtı’ndan Namık Kemal Lisesi sınırına, Evkaf Binaları’ndan Orman Yolu’na kadar uzanan geniş bir orman arazisini içeriyor. Anıt Parkı çevresindeki güzergahların kaldırımlarının bütünüyle yenilendiği çalışmalar sonunda toplam 850 metre uzunluğunda kaldırım inşa edilmiş olacak. Proje bitiminde kent merkezinde ortaya çıkacak Anıt Parkı’nın görkemli görselliğine, Zafer Anıtı çevresinde baştan sona yenilenen kaldırımlar da eşlik edecek.

Projenin son aşamında, ağaçlandırma ve çimlendirmelerin yapılacağı 13 bin metre kare yeşil alan, yürüyüş ve oturma yerlerini kapsayacak 2 bin 450 metre karelik alan, aydınlatma sistemleri, sulama ekipmanları tesisi, 780 metre karelik mevcut terasın yenilenmesi çalışmaları yapılacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa için önemli bir konuma sahip Anıt Parkı’nın proje kapsamında geniş bir alanın ele alındığını, hem yeni bir yaşam alanı yaratılması hem de bölgeye yeni bir çehre kazandırılması bakımından projeye son derece önem verdiklerini söyledi.

Anıt Parkı’nın çevresinde yürütülen kaldırım çalışmalarının projenin bir parçası olduğunu, Gazimağusa’ya ailelerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri bir tesisin kazandırılacağını belirten Kayalp, projeyi 2010’un Mayıs ayı içinde tamamlamayı planladıkları bilgisini verdi.


Gazimağusa’da kanalizasyon inşasına tam gaz devam (24.04.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, 2011 yılında kentin yaklaşık 20 bin nüfusunu kanalizasyon altyapısına kavuşturacak kanalizasyon projesinin inşasına devam ediyor.

Kente kanalilasyon altyapısının kurulması için Çanakkale Bölgesi’nden başlanan ilk çalışmalarda sokakların ana hat inşasının büyük bir kısmını tamamlayan ekipler, evlerin kanalizasyon ağına bağlantı noktaları için gerekli altyapıyı hazırladı.

Çanakkale’de yürütülen evsel bağlantı çalışmalarının yanında önümüzdeki günlerde duplex sosyal konutlar bölgesinde de kanalizasyon ağınının inşasına başlanıyor.

Kanalizasyon, Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi kapsamında, Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak ilk etap kanalizasyon projesinin 2011 yılının Kasım ayında tamamlanması ve 20 bin kişiye kanalizasyon altyapısı sunması hedeflendi.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde 18.2 Milyon Euro maliyetle hayata geçirilecek proje kapsamında kanalizasyon ağının oluşturulması, atık su arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesi yer alıyor.

Su altyapı hatlarının yenilenmesini de kapsayacak çalışmalarda, kanalizasyon kazılarının yapılacağı sokaklardaki yaklaşık 45 kilometrelik asbest su hatları, yüksek yoğunuklu polietilen (HDPE) borularla değiştirilecek. Böylece 5 yıldır belediyemizce sürdürülen asbest su borularının değişimi kentin %70’ini kapsamış olacak.

10.7 milyon Euro’ya mal olacak Kanalizasyon Ağı ve İçme Suyu Şebeke Yenileme projeleri üstlenici firma Emek İnşaat Şirketi tarafından yapılıyor.

Atık Su Arıtma Tesisi’nin inşası da devam ediyor
Kentin kanalizasyon altyapısını oluşturacak hatların döşenmesiyle paralel olarak inşasına devam edilen Atık Su Arıtma Tesisi, 32 bin nüfusun atık suyunu toplayabilecek kapasitede olacak. En yüksek AB çevre kriterlerine göre tasarlanan tesis, kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunu yüksek kalitede arıtarak yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilmesine olanak sağlayacak. 7.5 milyon Euro’ya mal olacak Atık Su Arıtma Tesisi, Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapılıyor. 24 ayda tamamlanması öngörülen projenin kontrol süreci AB tarafından yürütülüyor.

Kayalp: “Çalışmalar mümkün olduğunca hızlı yürütülüyor” Çanakkale’de kanalizasyon şebekesinin inşasının tamamlanmak üzere olduğunu, evsel bağlantılar için gerekli altyapının kurulmasından sonra bu bölgede çalışmaların tamamlanacağını söyleyen Kayalp, kanalizasyon ağının ev bağlantılarının projeyle paralel yürütüleceğini ve finansmanının Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacağını söyledi.

Kazıların yapılacağı noktalarda verilecek rahatsızlığın en az düzeyde olması için çalışmaları mümkün olduğunca süratli yaptıklarını belirten Kayalp, yapımına başladıkları Atık Su Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla kanalizasyon ağının oluşturulduğu bölgelerin sisteme bağlanacağını söyledi.

Kayalp, yeraltı su kaynaklarının kirlenme ve tuzlanma tehlikesini ortadan kaldıracak Atık Su Arıtma Tesisi’nin, kanalizasyonla birlikte modern kentlerin önemli bir ihtiyacı olduğunu belirtti.

Kayalp, yeni çift şerit Gazimağusa-Lefkoşa yolunda yer alacak arıtım tesisinin, kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunu yüksek kalitede arıtılmasından sonra yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilmesine olanak sağlayacağı bilgisini verdi.


Gazimağusa Belediyesi makamı anlamlı günde çocuklara emanet edildi (22.04.2010)
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle Canbulat İlkokulu öğrencileri Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti. Öğrenciler, okul müdürü Erdinç Acaraoğlu ile birlikte makamında ziyaret ettikleri Belediye Başkanı Oktay Kayalp’tan kentle ilgili bilgi aldılar.

Öğrenciler yaptıkları seçim sonucunda aralarından bir arkadaşlarını bir günlüğüne Gazimağusa Belediyesi’nin yönetimine getirdiler. Gazimağusa kentine bir günlüğüne belediye başkanı olan Muzaffer Khan isimli öğrenci oturduğu makam koltuğundan arkadaşlarına seslendi, kendisine sorunlan sorulara cevap verdi. Çocuklar için anlamlı günde Gazimağusa Belediye Başkanı olan Muzaffer Khan, okullardaki oyun alanlarının geliştirilmesi için yapacaklarını anlattı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların bir günlüğüne aldıkları yönetimin geleceği temsil ettiğini, makamların gelecekteki sahipleri olacak bugünün çocuklarının temsilen de olsa başkanlık koltuğuna oturmasının aslında gelişmeyi ve ilerlemeyi simgelediği için önemli olduğuna dikkat çekti.


Cuma Pazarı 23 Nisan Törenleri Dolayısıyla Kapalı Olacak (22.04.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Cuma Pazarı 23 Nisan Törenleri Dolayısıyla Kapalı Olacak

Gazimağusa Belediyesi’nin her hafta Cuma günü terminal bölgesinde hizmet veren Cuma Pazarı, yarın (Cuma)kapalı olacak. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarının yapılacağı tarih olan 23 Nisan tarihine denk gelen yarın, Pazar yeri hizmette olmayacak. Her hafta periyodik olarak Cuma günleri hizmette olan Pazar yeri önümüzdeki hafta 30 Nisan Cuma günü açık olacak.

MAGEM Atrönörü Caner TOYAL: “Marka olmak önemli” (9.04.2010- Yenidüzen)
 

Voleybol Federasyonu tarafından düzenlenen 2009-2010 Voleybol liglerinde, büyük erkeklerde şampiyon olan Mağusa Belediyesi’ne bağlı Mağusa Belediyesi Gençlik Merkezi (MAGEM) daha kuruluşunun birinci yılında şampiyon olurken, dikkatleri de üzerine çekti.

Konu ile ilgili olarak, YENİDÜZEN Spor Servisine konuşan MAGEM antrenörü Caner TOYAL, şampiyonluğun önemli bir olay olduğunu ama, kendi söylemiyle misyonlarının çökmekte olan bazı spor branşları gibi voleybolun kurtuluşuna katkı koymak olduğunu söyledi.

“MAGEM BİR SPOR OKULU OLACAKTIR”
Toyal, MAGEM’in daha bir yıl önce kurulmuş bir takım olduğunu anımsattıktan sonra, diğer spor branşlarının yanı sıra voleybolda da yıldız ve büyük erkeklerde faaliyet gösterdiğini belirtti.

Daha kuruluşlarının birinci yılında kazanılan şampiyonluğun çok anlamlı olduğunu, bunun da disiplinli çalışma ve kararlılıklarına borçlu olduklarını ifade eden Toyal, ancak bu şampiyonluk kolay kazanılamadığını vurguladı.

Voleybol liginin güçlü takımları olan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Yakın Doğu Üniversitesi ve Vakıflar gibi voleybolda bir ekol olmuş takımların arasından sıyrılıp, şampiyon olmak önemli bir olay olduğunu dile getiren Toyal, şampiyonluğun önemli bir olay olduğunu bir kez daha vurgularken, esas misyonlarının MAGEM’in bir voleybol okulu şeklinde faaliyet gösterip, ülke voleybolluna hizmet ederken, bir marka olmasını sağlamak olduğunun atını çizdi.

“VOLEYBOL AŞKI İLE HİZMET EDİYORUZ”
Toyal konuşmasına devam ile, Kıbrıs şartlarında temelleri çok güçlü voleybolculardan kurulu bir takım olduklarını, MAGEM’deki tüm sporcuların ve teknik heyet tamamen voleybol sevdasıyle amatör bir şekilde hiçbir maddi çıkar sağlamadan hizmet ettiklerini açıkladı.

Bundan sonra, MAGEM Voleybol okulu tam randımanlı bir işlev üstelenmesi halinde, bayanlar katagorilerinde de takım oluşturacak güçte olduğunu belirten Toyal, voleybolda böylesine büyük bir seyircinin ilgi gösterdiğinin gözlemlendiği finalde çıkan sonuçları değerlendirriken, güçlü takımların oluşması halinde seyiricinin de ilgi göstermesinin artacağını iddia etti.

MAGEM Antrenörü Caner Toyal son olarak, MAGEM’in kuruluşuna onay veren ve büyük katkı koyan Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.


Suriçi'nde çocuk panayırı (9.04.2010- STAR KIBRIS)
 

Mağusa Suriçi Derneği ( MASDER ), Cumartesi (10 Nisan) günü Gazimağusa Surici'nde "Çocuk Panayırı" düzenleyecek.

Bu yıl ikincisi düzenlenecek ve 10-18 saatleri arasında gerçekleşecek panayırda , halk dansları , çocuk koroları , doğaçlama müzikaller , rap konseri , tarihi mekan gezileri , geleneksel çocuk oyunları el baskısı , yüz boyama , resim yapma , karikatür yapma , satranç oynama gibi etkinlikler yer alacak. MASDER ' den yapılan açıklamaya göre , panayır , Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID ) tarafından finanse edilen Teşebbüsler için Ekonomik Kalkınma ve Büyüme ( EDGE ) projesinin teknik desteği ve Gazimağusa Belediyesi ' nin katkısı ile gerçekleştirilecek .


Voleybolda şampiyon MAGEM (8.04.2010-Ahmet OGAN- KIBRIS)
 

Voleybol Büyük Erkeklerde 2009-2010 sezonunda MAGEM (Gazimağusa Belediyesi - Mağusa gençlik Merkezi) şampiyon oldu.

Voleybol final serisi 4. ve son maçında MAGEM, DAܒyü 3-0 mağlup ederek, ilk kez mücadele ettikleri Büyük erkeler liginde şampiyon olarak önemli bir başarı elde etti. Karşılaşmayı Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, Spor Dairesi müdürü Metin Özerem, Gazimağusa Polis Müdürü Erdal Emanet, Voleybol Federasyonu Başkanı Enver Kaya ve oldukça kalabalık seyirci kitlesi önünde, Gazimağusa Lala Mustafa Paşa Spor Sarayında oynanan Doğu Akdeniz Üniversitesi, MAGEM karşılaşmasını Sadık Gardiyanoğlu, Sedat Kılıç hakem ikilisinin yönettiği, maçın ilk seti baştan sona büyük çekişme içerisinde geçti.

Sete iyi başlayan ve son bölümüne kadar önde götüren Doğu Akdeniz Üniversitesi, seti almayı başaramadı. Set de geriden gelen MAGEM oyun disiplininden hiç kopmayarak sonuna kadar zorladığı seti zorda olsa 26-24 kazanarak 1-0 öne geçti. İlk seti kazanmanın morali ile ikinci sete de iyi başlayan MAGEM baştan sona üstün oynadığı seti 25-17 kazanarak 2-0 öne geçti. Üçüncü set de moral motivasyon olarak da oyundan düşen Doğu Akdeniz Üniversitesi karşısında MAGEM, set boyunca üstün ve iyi oynadığı sette file üzerinde etkili smaçlar ile üstü üste sayılar bularak seti 25-15 maçı da 3-0 kazanarak seride 3-2 öne geçerek 2009-2010 Voleybol Büyük Erkekler liginde şampiyonluğa ulaştı.

Büyük erkekler ligine ilk kez katılan MAGEM kazandığı şampiyonlukla, bir ilki gerçekleştirirken, maç boyunca büyük bir destek veren taraftarı ile şampiyonluğu birlikte kutladılar.

Ödül Töreni Karşılaşmanın ardından düzenlenen ödül töreninde Şampiyon MAGEM’e şampiyonluk kupası ve madalyaları Spor Dairesi Müdürü Metin Özerem, ikinci Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne kupa ve madalyaları Voleybol Federasyon as başkanı Hasan Zabitoğlu tarafından verildi.


18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde 14. Mektup Yazma Yarışması Yapıldı (5.04.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 18. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında 14’üncü Mektup Yazma Yarışması yapıldı. Bu yıl 20 Mart- 4 Haziran tarihleri arasında biribirinden renkli 8 etkinliği çocuklarla buluşturacak festival, yaklaşık 700 çocuğun katıldığı mektup yazma yarışması ile devam etti.

Etkinlik 500 katılımla Namık Kemal Lisesi, 200 katılımla Akdoğan İlkokulu’nda yapıldı. 18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin çocukların yeteneklerini ön plana çıkaran önemli etkinliklerinden biri olan 14. Mektup Yazma Yarışması’nın dereceye girenleri Mehmet Yağlı Başkanlığındaki juri tarafından belirlenecek.

3 ayrı kategoride gerçekleştirilen yarışmada, 3 ve 4. sınıflar “Hayatta nasıl bir sürprizle karşılaşmak isterdiniz? Bu sürprizi size kim yapabilir?”, 5-6 ve 7. sınıflar “Yaşadığım için çok mutluyum; çünkü...”,8 ve 9. sınıflar ise “Dünyamızı doğal afteler tehdit ediyor, ülkemizde seller yıkımlara yol açıyor; çünkü...” başlıklı konularda yazdılar. Belediye Başkanı Kayalp, Namık Kemal Lisesi Müdüresi İlknur Şemi’ye katkılarından dolayı çiçek takdim etti.

Etkinlikte basına bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Kıbrıs’ın tartışmasız en büyük çocuk organizasyonu olan festivalin çocukların yeteneklerini ve yaratıcılıklarını geliştirmeye devam ettiğini, etkinliğin 700 civarında bir katılımla gerçekleştirildiğini ifade etti. Kayalp, etkinliğin insana yapılan en önemli yatırım olduğunu da belirtti.

Etkinlikte konuşan Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü, etkinliğin çocuklar için son derece önemli olduğunu, festivalin gerçekleşme nedeninin çocukların gelişimini amaçladığını belirtti.

1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 11 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.

Çocuk Festivali, 21 Mayıs 2010 Cuma günü Glapsides Plajı’nda saat 15:00’de 5. Uçurtma Şöleni ile devam edecek.

Bu arada 20 Mart tarihinde gerçekleştirilen festivalin ilk etkinliği 13. Resim Yapma Yarışması’nda dereceye girenler şöyle:

Ana Sınıf
Gülcan Duraklı,  Doğa Sürek, Mehmet Ali İyican, İlde Kahyaoğlu, Leyla Kahraman, Tanem Özdeş, Saren Kıralp, Rabia Arkar, Kağan Tığ, Umut Özyıldız, Kayra Mahirel, Efe Abi

1.Sınıf
Elif Eryaşar, Zeynep Diker, Hatice Sonatlı, Arda Gökel, Emircan Sarı, Su Öznuh, Rüya Abu Rayab, Ömer Yavuz, Serel Özmenek, Elif Gök, Çağdaş Uzunahmet, İrem Hatice Kara

2. Sınıf
Dilan Barutçu, Servet Ulusal, Mustafa Gürbüz, Gölgem Özboltaşlı, Hürmüs Güder, Rukiye Çevikel, Eylül Dalkılıç, Ranya Loay B. Yunis Aldabbagh, Mert Kartal, Bensu Çelebi

3. Sınıf
Lenya Loay, Salih Özyıldız, Melek Abou Rayab, Gülsüm Gilal, Simge Savtekin, Murat Duran, Elif Doğruöz, Emre Çağakan, Meral Yağmur Kavaz, Hüseyin Işıksel

4. Sınıf
Hüseyin Nergis, Filiz Yu, Meryem Kaçar, Emine Aşıkoğlu, Yasemin Yıldırım, Diana Kabrahan, Güner Yeğen, Leyla  Hürtaş, Özge Savran, Mehmet Ünal, Dilek Akdiş, Eliz Ercanlar

5. Sınıf
Yağmur Türkmen, Hüseyin Gültekin, Türkay Songurtekin, Iraz Cabbar, Merve Yükselen, Gözde Haksayar

 


8 Belediyeden Ortak Açıklama: KDV oranının %16’ya yükseltilmesi yatırım bütçelerine ağır darbe (5.04.2010)
 

Hükümetin 2010 yılı bütçesinde yerel gelirleri kasıtlı olarak düşük göstermesi nedeniyle, belediyelerin devletten aldıkları katkı miktarlarının artmamasının yarattığı sıkıntıya, şimdi de KDV oranlarında meydana gelen %11’lik artış eklendi. Belediyeler için yürürlükteki %5’lik KDV uygulamasına son verilerek, bu oranın %16’ya yükseltilmesi, tüm belediyelerde yatırım bütçelerinin ağır bir darbe almasına yol açmıştır.

Yatırım bütçelerimizde öngördüğümüz projelerin maliyetlerinde astronomik bir artışa yol açacağı aşikar olan bu vergi artışı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bütün belediyelerde derin bir darboğaza yol açacaktır. Belediyelerin yurttaşlarımıza çok daha kaliteli ve yaygın hizmet sunabilmeleri amacıyla geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirilen reform nitelikli yasal düzenlemelerin sağladığı rahatlamayı bütünüyle geriye döndürmeye çalışan hükümetin bu son uygulamasını bizler belediyelere indirilmiş en ağır darbe olarak değerlendirmekteyiz.

Hükümetin 2010 yılı bütçesinde yerel gelirleri düşük göstererek belediyelerin devletten aldıkları katkıları da artırmamış olması, zaten bizlerin mali yapısını sarsan bir uygulamaydı. Maliye Bakanı Sayın Ersin Tatar’ın geçtiğimiz günlerde basın önüne çıkarak yaptığı tasarrufa ilişkin açıklamalarını da dikkate aldığımızda, bu tasarrufun ana kaynağı olarak belediyelerin seçildiği anlaşılmaktadır. Belediyelerin KDV oranlarının artırılmasıyla devletin elde edeceği gelirin, aslında vatandaşlarımızın yaşam kalitesinden çalınan kaynak olduğu asla akıldan uzak tutulmamalıdır.

Dikkate değer bir diğer konu da, belediyelere hükümet eliyle indirilen ağır bir darbe karşısında belediyelerin çıkarlarını korumak amacıyla kurulan Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin takındığı sessiz kalma tavrıdır. Ülkedeki bütün belediyelerin mali yapısını alt üst edecek nitelikteki KDV oranlarının artırılması kararı, kimi belediyelerimizin iflasına neden olabilecek kadar tehlikeli bir durum yaratmaktadır. Ancak bu konuda, bütün girişimlerimize karşın, kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin ve başkanı Cemal Bulutoğulları’nın ısrarla suskun kalışı, bizleri bir o kadar daha endişelendirmektedir.

Geçmiş hükümet döneminde belediyelerimize sağlanan mali ve yönetsel avantajları teker teker geri alma çabası içindeki hükümet, derin bir krize davetiye çıkarmış durumdadır. Elde ettikleri avantajlara karşın, siyasi güdülenmeyle, geçmişte türlü eylemlere girişen bazı belediyelerin, bugün uğradıkları ağır mağduriyete karşın sessiz kalmalarını, aslında hizmet vermekle yükümlü oldukları hemşehrilerine karşı işlenmiş ağır bir ihanet olarak değerlendirmek kaçınılmazdır.

Bizler, geçmişte olduğu gibi, bugün de, yönetme misyonunu üstlendiğimiz belediyelerimizi ve hizmet verme yükümlülüğümüz bulunan halkımızın çıkarlarını, her türlü baltalama ve hasara uğratma girişimine karşı koruma kararlılığıyla görev başında olduğumuzu kamuoyunun bilgisine getirir, saygılarımızı sunarız.

Oktay Kayalp- Sümer Aygın- Ahmet Benli - Osman Işısal - Cemal Biren - Yüksel Çelebi - Hulisi Manisoy - Hasan Barbaros
Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Yeni Boğaziçi-Dikmen- Alayköy- Akıncılar Belediye Başkanları

 


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’ndan Görkemli 26. Kuruluş Yılı Etkinliği  (4.04.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu 26. kuruluş yılı etkinliği çerçevesinde görkemli gösterilerle halkın karşısına çıktı. Venedik Sarayı’nda dün akşam düzenlenen etkinlikte, yıl boyunca yapılan çalışmalarını halka sunan ekipler, büyük beğeniyle izlendi.

25 yaş üzeri dansçıların yer aldığı yetişkinler grubu, 3 minik grup ve orta gurpla birlikte toplam 200 dansçı halkdansları gösterilerini sundu.

Bünyesindeki 400 dansçısıyla dev bir halkdansları okulu olarak faaliyet gösteren Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, bir gecede toplam dansçılarının ancak yarısına yer verebildi. Kalabalık izleyici topluluğunun izlediği etkinlik boyunca, halk dansları görevlilerince hazılanan katmer ve böreklerin ikramı da yapıldı. Etkinlik, tüm dansçıların sahneye gelerek halkı selamlaması ve Belediye Başkanı Kayalp ile minik folklorcuların 26. yıl pastasını kesmesiyle sona erdi.

Kayalp: “Halkdanslarımız bu yıl gösterilerini Portekiz’de sunacak”

Etkinlikte bir konuşma yapan Gazimağusa Beleiye Başkanı Oktay Kayalp, halk danslarının ulaştığı büyüklük ve gelişmişlik düzeyinin sadece Gazimağusa için değil Kıbrıs için de gurur kaynağı olduğunu, yurt dışında pek çok kere katıldığı festivallerde Gazimağusa yanında ülkemizin bütününü layıkıyla temsil ettiğini söyledi.

Belediyenin halk dansları topluluğunun kültürümüzün tanıtılmasında önemli katkı koyduğunu, daha büyük başarılara imza atabilmesi için topluluğu geliştirmeye devam edeceklerini kaydeden Kayalp, halkdansları topluluğunun aldığı bir davet üzerine bu yılın Ağustos ayında Portekiz’de festivale katılacağı bilgisini verdi.

Kayalp, halk dansları topluluğunun başarısında esas katkının velilerin verdiği destek olduğuna işaret eden Kayalp, hem velilere hem de ekip eğitmenlerine teşekkür etti.

 


Sinekle Mücadelede Hedef Göletler ve Su Birikintileri  (3.04.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, kent genelinde sivrisineklerle mücadelede kapsamlı çalışma başlattı. Sivrisinekle mücadelede son derece önemli olan göletler ve su birikintilerinin ilaçlanması için çalışmalarını yoğunlaştıran Belediyenin Sağlık Birimi ekipleri, göletlere sinek larvalarına karşı etkin bir yöntem olan balıklar bıraktı.

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde haşere ve sivrisinek mücadelesine etkin bir şekilde başlayan Gazimağusa Belediyesi, sineklerin üremesi için uygun ortam sağlayan su birikintilerini çevreye uyumlu biyolojik ilaçlar kullanarak ilaçlıyor.

Belediyenin Sağlık Birimi Yetkilileri, özellikle çevrede bulunan küçüklü büyüklü su birikintilerinin sinekle mücadeleyi önemli ölçüde etkilediğini belirterek, vatandaşlardan çevredeki su birikintilerine ya müdahale etmelerini ya da belediyenin halkla ilişkiler birimine başvurmalarını istedi. Bir bardak durgun suda dahi binlerce sivrisineğin üreyebileceği uyarısı yapan yetkililer, bu durumlara karşı azami dikkat gösterilmesi çağrısında bulundu.

Kayalp: “Sıkıntısız bir yaz için etkin ilaçlama”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bir süreden beridir belediyenin sağlık birimi görevlilerince kent genelindeki göletlerin ilaçlanması için çalışma yürüttüklerini, sıkıntısız bir yaz geçirmek için etkin bir çalışma programı çerçevesinde çalışmaların aralıksız süreceğini belirtti.

Çalışmalarda göletlere ve yağışlar sonrasında oluşan su birikintilerine öncelik verildiğini, insan ve hayvan sağlığına tehdit oluşturmayacak çevreyle uyumlu biyolojik ilaçlarla göletlerin her noktasının ilaçlanmakta olduğunu kaydetti.

 


      ANASAYFA