NİSAN - HAZİRAN 2009 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi MAGEM “Gençlerin Gözüyle Mağusa” Sergisi” düzenledi (18.06.2009)
 

Gazimağusa’da gençlerin özerk yönetiminde sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda tanıtıcı ve eğitici çalışmalarda bulunan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in “Gençlerin Gözüyle Mağusa” konulu resim sergisinin açılışı dün yapıldı. Mağusa’yı resmederek anlatan 57 resmin sergilendiği etkinlik, 17 Haziran-24 Haziran tarihleri arasında Gazimağusa Belediyesi’nde Osman Gökçe Sergi Salonu’nda gezilebilecek. Serginin açılışını Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptı.

Açılışta bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi bünyesinde oluşturulan, yönetim biçimi ile ülkemizde ilk ve tek örnek olma özelliğine sahip Mağusa Gençlik Merkezi’nin gençlerin enerjilerini doğru yönde kullanabilmelerini sağladığını kaydetti.

Gençlere daha kapsamlı bir şekilde hizmet verebilecek düzeye getirilmesi amacıyla Magem’in mevcut binasının geliştirilmesi için devam eden projede 1 Trilyonu aşkın yatırım yapılacağını belirten Kayalp, kurulacak yeni binada da alkol ve sigara içilmesinin ve satılmasının yasak olacağını vurguladı..


 

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu “Yaz Konseri” Yapılıyor (8.06.2009)
 

 • 10 Haziran Çarşamba saat 20:00’da Mağusa Galeria Sineması’nda
 • 11 Haziran Perşembe saat 20:00’da Atatürk Kültür Merkezi’nde

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 60 kişiden oluşan dev ekibiyle Türk müziğinin özel eserlerinin yer alacağı “Yaz Konseri”yle sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. “Yaz konserleri” adı altında düzenlenecek etkinlikte karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendirecek Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, repertuarında Alaattin Yavaşca, Erol Sayan, Yusuf Nalkesen, Avni Anıl, Sadettin Kaynak, Şekip Ayhan Özışık, gibi bestecilerin eserlerine yer verecek.

İlki 10 Haziran Çarşamba akşamı, saat 20:00’da Mağusa Galeria Sineması’nda gerçekleştirilecek Yaz Konseri, 11 Haziran Perşembe akşamı Atatürk Kültür Merkezi’nde yine saat 20:00’da yer alacak.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, Hicaz, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend, Uşşak, makamlarından oluşacak eserleri seslendirecek. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 11’u müzisyen olmak üzere 54 kişiden oluşuyor.


 

 


17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Yonca Evcimik’le muhteşem final (2.06.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 17. Gazimağusa Çocuk Festivali finali, gençlerin sevgilisi Yonca Evcimik konseriyle muhteşem bir şekilde yapıldı. Türk popüler müziğinde hareket ve dansı simgeleyen sanatçı, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde Namık Kemal Meydanı’nda gençlerle birlikte şarkılarını söyledi, danslarıyla herkesi büyüledi.

13 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında, 8 bin çocuğun katıldığı kültür-sanat çalışmaları ve eğlenceli yarışmalarla dolu dolu geçen 17. Gazimağusa Çocuk Festivali, renkli etkinlikleri, dans gruplarının gösterileri, kortej yürüyüşü ve baştan sona coşkulu bir şekilde geçen “ Yonca Evcimik Konseri” ile unutulmaz bir final yaşattı. Namık Kemal Meydanı’nda grubuyla birlikte yaptığı dans gösterisi hayranlıkla izlenen Yonca Evcimik, Abone abone”, “Sallayalım dünyayı” gibi şarkıları dahil her parçası meydanı dolduran hayranlarının eşliğinde hep bir ağızdan söylendi.

Dünya Çocuk Günü kutlamalarıyla aynı günde yapılan Gazimağusa Çocuk Fstivali’nin final günü, Namık Kemal Lisesi önünden başlayarak meydana kadardevam eden kortej yürüyüşü ile başladı. Yoğun bir kalabalığın yer aldığı kortej yürüyüşünde rengarenk giysileriyle yürüyen çocuklar, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler ve oyun alanlarında eğlenceli saatler yaşadı.

Kayalp: “Festival Kıbrıs’ın en büyük çocuk organizasyonudur”
Etkinlikte bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 1 Haziran’ın 1925 yılında Birleşmiş Milletler’in çocukların iyi eğitim almaları ve düşük ücretle çalıştırılmamaları için ilan ettiği önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “biz de çocukların iyi gelişmesi, daha iyi eğitim alması, kendi kendilerine yetebilmeleri ve karakterli bireyler olarak yetişmeleri için festivali organize ediyoruz” dedi.

“Festival Kıbrıs’ın en büyük çocuk organizasyonudur” diyen Kayalp, final etkinlikleri dahil festival boyunca yapılan 8 etkinliğe toplam 8 bin çocuğun katıldığını, bu sayının festivali Kıbrıs’ta en büyük çocuk organizasyonu yaptığını belirtti. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi görevlilerine, Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine ve velilere teşekkür etti. Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de çocukların 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nü kutlayarak, onlara savaşsız ve barış dolu bir dünya diledi.

Her yıl festivalin finalinin 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde yapıldığını, etkinliklere gösterilen ilgiden memnun olduğunu, özveri ve gönüllü olarak çocuklar için uğraş verdiklerini belirtti. Beyköylü, onlara daha güzel bir gelecek hazırlama ve kişiliklerini kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.


 


Gazimağusa Belediyesi'nden Meslek Vergileri Duyurusu (1.06.2009)
 

GAZİMAĞUSA BELEDİYESİ'NDEN DUYURULMUŞTUR

51/95 sayılı Belediyeler Yasası'na uygun olarak Gazimağusa Belediye hudutları dahilinde faaliyet gösteren serbest meslek sahipleri, şirket ve ortaklıklar ile bunların şubelerinin 2009 yılı meslek vergilerinin tarhiyatı yapılmış ve askıya alınmıştır.

İlgili listelere itiraz edecek olan mükellefler yasa gereği, ilan yayınlandıktan sonra 20 gün içerisinde dilekçelerini, 2008 yılı için Gelir ve Vergi Dairesi'ne sunmuş oldukları brüt gelirlerini, şirket ve ortaklıklar ise 2008 yılı Kurumlar Vergisi'ne matrah teşkil eden gelirlerini Gazimağusa Belediyesi'ne sunmaları gerekmektedir.

Meslek Vergilerini en son ödeme tarihi 31 Ekim 2009 olup bu tarihten sonra yapılacak ödemelere gecikme zammı uygulanacaktır.


 

KKTC’nin Dört Bir Yanından 14 İlkokul “Dans Buluşması”nda gösteri yaptı (30.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 17. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında dün akşam (29 Mayıs) gerçekleştirilen “9.Dans Buluşması” etkinliğinde KKTC’nin dört bir yanından ilkokul öğrencileri dans gösterisi yaptı.

KKTC’nin en büyük çocuk festivali Gazimağusa Çocuk Festivali’nde KKTC’ nin farklı bölgelerinden katılan 14 ilkokulun dans grupları birbirinden güzel dans gösterleriyle Namık Kemal Meydanı’nı renklendirdi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı konuşmada, birbirinden güzel gösteriler hazırlayan çocukların hem yeteneklerini açığa çıkarmak hem de yeteneklerinin farkında olmaları için önemli bir organizasyon içinde yer aldıklarını ifade ederek, bu yıl 17.’si düzenlenen çocuk festivalinin kalitesi ve coşkusuyla Kıbrıs’ın en büyük çocuk organizasyonu olmayı sürdüreceğini belirtti.

Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beykoylü, etkinliklerin özverili öğretmenler tarafından organize edildiğini, festivalin 17 yıldır gerçekleşmesinde Gazimağusa Belediyesi’ne ve Dağlı Sigorta’ya teşekkür etti. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin “ Dans Buluşması” etkinliğine katılan yurdun dört bir yanından ilkokul öğrencileri kalabalık izleyici topluluğu önünde gösterilerini büyük bir başarıyla gerçekleştiririken, çocuklar rengarenk kostümleri, birbirinden güzel dansları ve büyüleyici performanslarıyla izleyenlerden tam not aldı. Etkinliğe katılan ilkokulların dans gruplarına hediyeler ve katılım belgelerinin yanı sıra maddi katkı da yapıldı.

13 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında, çocuklarımızın yer aldığı kültür sanat çalışmaları ve eğlenceli yarışmaların yer aldığı 17. Gazimağusa Çocuk Festivali, “Dans Buluşması” etkinliği ve 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde gerçekleştirilecek “Festival Yürüyüşü ve Yonca Evcimik Konseri” ile sona eriyor.


 

KKTC’nin Dört Bir Yanından 13 İlkokul “Dans Buluşması”na katılıyor (28.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde yarın (28 Mayıs) KKTC’nin dört bir yanından ilkokul öğrencilerinin katılacağı “9.Dans Buluşması” etkinliği yapılıyor. KKTC’nin en büyük çocuk festivali Gazimağusa Çocuk Festivali’nde KKTC’ nin farklı bölgelerinden katılacak 13 ilkokulun dans grupları, yarın saat 19:00’da Namık Kemal Meydanı’nda gösteri sunacak.

13 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmaları ve eğlenceli yarışmaların yer aldığı 17. Gazimağusa Çocuk Festivali, “Dans Buluşması” etkinliği ve 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nde gerçekleştirilecek “Festival Yürüyüşü ve Yonca Evcimik Konseri” ile sona eriyor. Festivale Yoncimik konseriyle muhteşem final 1 Haziran Dünya Çocuk Günü Kutlaması ile aynı gün yapılacak Gazimağusa Çocuk Festivali finali Yonca Evcimik Konseriyle coşkuyla yapılıyor.

1 Haziran Pazartesi saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda yerini eğlenceli etkinliklere bırakacak. Namık Kemal Meydanı’nda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek, standlar kurulacak. Saat 20.00’de ise Çocukların sevgilisi Yonca Evcimik sahneye çıkacak. Yıllar yılı rekoru kırılamayan bir satış başarısı ile yepyeni açılımlar kattığı müzik dünyasında başarılı çizgisiyle dikkat çeken Yoncimik, gençlere hareketli parçaları ve çoşkulu danslarıyla renkli bir gün yaşatacak. Yonca Evcimik yeni albümü “şöhret-ibret öyküsü”, herkesin dilene pelesenk olan hit şarkıları ve şovlarıyla festivalin finaline damga vuracak.


 

Yonca Evcimik Dünya Çocuk Günü’nde Namık Kemal Meydanı’nda (26.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği 17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde gençlerin sevgilisi Türk Pop müziğinin hareketli kızı Yonca Evcimik, Namık Kemal Meydanı’nda konser veriyor. 90'lı yıllarda çıkardığı ilk albümüyle Türk popüler müziğinin fitilini ateşleyen Evcimik, 1 Haziran Dünya Çocuk Günü ve Gazimağusa Çocuk Festivali’nin finalinde vereceği konserle Namık Kemal Meydanı’nı ateşleyecek.

13 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmaları ve eğlenceli yarışmaların yer aldığı 17. Gazimağusa Çocuk Festivali, heyecan ve coşkunun doruğa tırmanacağı final etkinlikleri olan “Festival Yürüyüşü ve Yonca Evcimik Konseri” ile çocuklara unutulmaz bir gün yaşatma hazırlığında.

Dünya Çocuk Günü kutlaması 1 Haziran Pazartesi saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda sona erecek. Karnaval yürüyüşünün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek, standlar kurulacak. Saat 21.00’de ise Çocukların sevgilisi Yonca Evcimik konser verecek.

Yıllar yılı rekoru kırılamayan bir satış başarısı ile yepyeni açılımlar kattığı müzik dünyasında başarılı çizgisiyle dikkat çeken Yoncimik, gençlere hareketli parçaları ve çoşkulu danslarıyla renkli bir gün yaşatacak. Yonca Evcimik yeni albümü “şöhret-ibret öyküsü”, herkesin dilene pelesenk olan hit şarkıları ve şovlarıyla festivalin finaline damga vuracak.

YONCA EVCİMİK Hakkında
Yonca Evcimik İstanbul’da doğdu ve büyüdü. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Bale Bölümü’nden mezun oldu. 1978-1990 yılları arasında müzikallerde profesyonel dansçı ve şarkıcı olarak çalıştı. Aynı tarihlerde birçok tiyatroda oyunculuk yaptı.

1979’da Şan Tiyatrosu’na girdi. 1984’e kadar burada birçok oyun ve müzikallerde yer aldı. Yedi Kocalı Hürmüz, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Şen Sazın Bülbülleri, Nükhet Duru ve On Yıl Geçti, Ajda Pekkan Süperstar, Hababam Sınıfı ve Carmen rol aldığı çalışmalardır. Bu dönemde ayrıca Hababam Sınıfı Güle Güle ve Kızlar Sınıfı adlı filmlerde de oynadı. 1985 -1988 yılları arasında, Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda Yasaklar, Aşkolsun, Geceler, Reklamlar ve Deliler adlı oyunlarda rol aldı. 1989 -1990 yılları arası Gülhane Etkinlikleri’nde sunucu ve Show Girl olarak çalıştı.

1990 -1991 yıllarında müziğe ağırlık vererek, ilk albümünün çalışmalarını sürdürdü. Özer Plak etiketi ile yayınlanan ilk albüm ABONE - DANSÇI adıyla müzik marketlere sunuldu. Bu albüm ile 90'lı yıllardaki Türk popüler müziğinin fitilini ateşleyen Evcimik , yıllar yılı rekoru kırılamayan bir satış başarısı ile yepyeni açılımlar kattığı müzik dünyasına günümüzde halen daha bir eşi görülmemiş başarılı bir merhaba dedi. Bu albüm ve şov tarzı, Türkiye´nin pop dünyasına yepyeni bir boyut getirdi. 2 milyon 800 bin adet satan bu albümün başarısındaki temel nokta, dans grubu ve şov niteliğinde hazırlanan ilk albüm olmasıydı.

1993 yılında, ikinci albümü olan KENDİNE GEL çıktı. Profesyonel bir ekip tarafından hazırlanan bu albüm, vücut ritminin kullanıldığı, klibinden kartpostalına kadar bir reklam mantığıyla çalışılan ilk albüm olma özelliğini taşımaktaydı. Yonca bu albümde ardı ardına yayınladığı ve haftalarca zirvede yer alan birçok video klibi ile halen daha zirvede olduğunu kanıtladı. Albümün çıkış parçası olan Kendine Gel'e çekilen video klip Türkiye'nin ilk video klibi olma özelliğini taşımaktadır.

1994'de Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek ülkemizin ilk single'ını yaptı. "8.15 VAPURU" adlı bu single, kısa sürede müzik marketlerde ilk sıralara yükseldi. Aslında bu single'ı yapmaktaki amacı, yeni albümü "YONCA EVCİMİK '94" ü tanıtmaktı. Üçüncü albümü ''YONCA EVCİMİK '94'', 1994 yılı Temmuz ayında marketlere girdi. Farklı bir tarz deneyen sanatçı, Jamaican Rap Sound’un Türkiye’de ilk kez kullanıldığı bu albümle popülaritesinden ve başarısından bir şey kaybetmediğini kanıtladı. ''YONCA EVCİMİK '94'' çerçevesinde Türkiye ve yurt dışında verdiği sayısız konser ile stadları ve konser salonlarını dolduran binlerce hayranı ile kucaklaştı. Albümün hafızalardan silinmeyen hitlerine örnek olarak ise ''Bandıra Bandıra '' , ''Tükendik '' ve ''Kıyamet Günü '' gösterilebilir.

Her zamanki gibi yeni ve ilk şeyler yapmaya karar veren Evcimik, bu kez gerçek anlamda House Music ve Soul Vokal çalışması yaparak Avrupa ve dünyaya açılan ilk pop sanatçımız oldu. '' I'M HOT FOR YOU '' albümünü 1995 ocak ayında Türkiye' de piyasaya süren sanatçı, bu albümde hem Türkçe hemde Ingilizce şarkılara yer vermiştir. Ingilitere'de bir Ingiliz Dance Charts'da 4 hafta boyunca 1 numarada kalan şarkının klibi MTV Party Zone'da gösterilmiştir. 1997 yılında '' YAŞASIN KÖTÜLÜK '' isimli single çalışması 1997 senesinde piyasaya sürüldü. Sezen Aksu imzalı single çalışmasının yayınlanması ile aynı dönemde hararetli bir şekilde tartışılan siyasi olaylar ile paralel şekilde denk düşen şarkının sözleri ve Erhan Ceyhan yönetmenliğinde hazırlanan eğlenceli video klibi ile Evcimik yine uzun süre gündemi ve müzik listelerinin zirvesini meşgul etti. 1998’de '' GÜNAHA DAVET '' adlı albümü ile tekrar sevenlerine merhaba diyen Yoncimik , baştan aşağıya yenilediği görünümü , güçlü altyapılar ile hazırlanan şarkıları ile adını yine zirveye yazdırdı. ''Tatlı Kaçık'' , ''Günaha Davet'' ve ''Vurula Vurula'' gibi hitleri barındıran bu albüm sayesinde Türk popunda edindiği farklı yerin hakkını bir kez daha verdi ve bunun karşılığını da gerek yüksek albüm satışları , gerekse birbirinden prestijli birçok ödül ile aldı.

2001 yılında yeni bir albümle hayranları ile buluştu. "HERKES BAKSIN DALGASINA" adını verdiği 6. stüdyo albümü ile yine farklı bir Yonca huzurlarımızda idi. ''Sexy'' isimli şarkısının yurt dışında ki örneklerinden farksız olağanüstü dans performansları ile süslü video klibi ile haftalarca konuşulan Evcimik , bu albümünde birçok farklı tarzı bir araya getirmesi ve dans ağırlıklı albüm konsepti ile yine hayranlarından tam not aldı. 1999 Gölcük depremi ile bir kez daha tüm Türkiye'ye gösterdiği duyarlı yönünü albümün fotoğraf çekimleri için hazırlanan kostüm tasarımlarına taşıyan sanatçı , sevenlerinin çok ihtiyacı olan neşe sevgi ve barış üzerine mesajlar vermeyi bu albümünde de ihmal etmedi.

Takvimler 2002 'yi gösterdiğinde yine bir ilk yapma zamanı gelmişti. Evcimik , 1991 – 1994 arasında ki albümlerindeyayınladığı ve dillere marş olan 12 şarkısının, Türkiye'nin en ünlü DJ 'leri tarafından yapılan remixleri ile hazırladığı '' THE BEST OF YONCİMİX - REMİXES '' albümünü 2002 yazında yayınlayarak , avrupai müzik alt yapıları ile yine piyasadaki rakiplerinden bir adım önde olduğunu kanıtladı. Bu albümün bir diğer özelliği ise , Evcimik'in şarkı seçiminde resmi fan club üyelerinin fikirlerini almış olması ve bazı fan club üyelerinin kolaj çalışmalarına albüm kartonetinde yer vermesi olmuştur. Albümün ilk video klibi ise Abone , 8:15 vapuru ve Bandıra Bandıra adlı üç Yonca klasiğinin , megamix versiyonuna çekildi. Remix albümü tüm Yonca severleri eskiye götürürken , müzik eleştirmenlerinden de tam not aldı.

Sanatçının kariyeri boyunca en büyük düşlerinden biri olan Dans okulu projesi ise 2003 yılında hayata geçti ve Milli Eğitim Bakanlığı onayı ile YONCA EVCİMİK KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ adı altında hizmete açıldı. ''İçinizdeki ışığı keşfedin! '' sloganı ile dans, müzik, bale, tiyatro ve sanatın daha birçok dalında eğitim vermeye başlayan okul , 5 yıl boyunca yetenekli öğrenciler yetişdirdi. 2004 'de DMC etiketi ile yayınladığı ''AŞKA HAZIR'' adlı maxi single 'ı ile hayranlarını sevindiren Evcimik, bu albümde Sallayalım Dünyayı ve Aşkım adlı şarkılarına video klip çekti. Söz yazarı ve besteci kimliği ile de göz dolduran sanatçı, Türkiye'de geniş kitlelere R&B ve Hip - Hop tarzını bu albümdeki şarkıları ile sevdirmeyi başardı. 2005 yılında ise hayranlarına bir sürpriz yaparak "OLDU GÖZLERIM DOLDU" adlı bir single çıkardı. Söz ve müziği kendisine ait olan şarkı, kısa sürede müzik listelerinde en yüksek sıralarda yer almayı başardı.

21 Ekim 2008'de sanatçı piyasaya sürdüğü yepyeni albümü ''ŞÖHRET - İBRET ÖYKÜSÜ''nde genç yeteneklere yer vererek Popkorn adlı kız grubunun yanısıra kendi şarkılarını yazan ve çok iyi bir dansçı olan Uğur (U.UR) 'u da kendi albümünde ağırlıyor ,Türkiye de yine denenmemişi deniyor. Bu albümde sanat camiasında büyük sorun olarak gördüğü şöhret hastalığını konu alan Evcimik, yine şarkılarıyla mesaj göndermeyi ihmal etmiyor.

Sanatçının müzik dünyasına girdiği ilk yıllarda basın ve sanatçının sevenleri tarafından kendisine yakıştırılan lakabı ‘’YONCİMİK’’ adını Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı markası haline getirmeyi hedefleyen Evcimik, bu konu ile ilgili en önemli girişimini 2006 nisan ayında yayınladığı, psikiyatr ve pedagogların denetiminde kendi kaleme aldığı ‘’Yoncimik’ in Maceraları -1- Bayram’’ ile gerçeğe dönüştürdü. Okul öncesi çocuklara yönelik hazırlanan kitap serisinde doğum, ölüm, okul hayatı ve gözlüklü olmak gibi çocuklara anlatılmakta yada çocukların algılamasında sorun yaşanan konuları ele alan Evcimik, serinin ilk ve ikinci sayısı ‘’Yoncimik’in Maceraları -2- Doğum’’ ile yakaladığı yüksek satış rakamları ile yazarlıkta da başarılı olduğunu kanıtladı. Yoncimik projesi kapsamında "Yoncimik Bebek"'leri satışa sunan sanatçı büyük başarıya ulaştı. Sanatçının ‘’Yoncimik’’ projesi kapsamında ele aldığı bir diğer alan olan gençlik dergisi projesi ‘’Yoncimix’’ ise yayın hayatına 2006 ağustos ayında başlamıştır.

Evcimik’ in ayrıca prodüksiyon çalışmaları da bulunuyor. Birkaç İyi Adam ve Çıtır Kızlar gruplarının single ve albümlerinin prodüktörlüğünü üstlenen sanatçı, bu çalışmalar esnasında başka bir yönünü de ortaya koyarak klip yönetmenliğine soyundu. Kendi kliplerinin yanısıra prodüktörlüğünü yaptığı Çıtır Kızlar ve Birkaç İyi Adam gruplarının da birçok video klibinde yönetmen koltuğunda yer aldı.

Sanatçı kariyeri boyunca birçok TV projesinde de boy gösterdi. 1993’te “Karambol Show” adlı bir show programı hazırlayıp sunan Evcimik, dans showları ve ünlü konuklarıyla izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı. Ilk televizyon dizisi olan “Çılgın Bediş” 1996 yılında ekrana merhaba dedi. Haftanın 7 günü çekimler için ayırılan dizi reyting rekorları kırdı. Günümüze kadar toplam 18 kez yayımlanan dizi, her defasında reyting sıralamasında üst sıralarda yer almayı başarmıştır. 2006 yılında ise ilk kez “Benimle Dans Edermisin” adlı yarışmada jüri koltuğuna oturan Evcimik, bu yarışma sayesinde yeni jenerasyona dansı tekrar sevdirmeyi başardı. Yarışmanın dört sezonunda da yer alan Yonca Evcimik, son olarak 2008 yaz aylarında yayınlanan “Ikizler” adlı yarışmada jüri üyesi görevi yaptı. Ayrica 2007 yılında Cumartesi sabahları ekrana gelen "Yoncimik Harikalar Diyarı" adlı bir çocuk programı sunan sanatçı, minik hayranlarının kalbini bir kere daha fethetti.

1991’de Türk Pop Müziğine yeni boyutlar getirerek başladığı çalışmalarının karşılığını birçok ödül alarak gördü. ” ABONE ” ile başlayan müzik maratonunda aldığı ödüller arasında “En Çok Satan Albüm Ödülü”, “Ümit Vaad Eden Sanatçı Ödülü”, Türkiye’nin en önemli ve etkili video müzik kanalının düzenlediği organizasyonda “Yılın En İyi Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” ve KKTC’de düzenlenen bir törende de “Yılın Kadın Pop Sanatçısı Ödülü” bulunmaktadır.


 

Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu’ndan Renkli Yıl Sonu Etkinliği (24.05.2009)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Atatürk Kreş ve Anaokulu’nda, yıl sonu etkinliği yapıldı.

Baştan sona yenilenen yapısı ve ailelere güven veren özenli ve programlı çalışmalarıyla 2008-2009 eğitim yılınını başarıyla sonlandıran Belediye Kreşi, Anaokulu, Okul Öncesi Eğitim ve Etüt sınıfları öğrencilerinin hazırladığı gösterileri ailelerin beğenisine sundu.

Çocukların gelişimiyle ilgili en üst seviyede efor ve verimlilik hedeflenen çalışmaların bir ürünü olarak sunulan gösterilerde, çocukların sergiledikleri oyunlar, yarışmalar ve söyledikleri şarkılardaki becerileri ailelerini gururlandırdı.

Etkinlik kapsamında, 4 yaş, anasınıf ve etüd sınıflarının Türkçe İngilizce şarkıları ve dans gösterileri, Anasınıfların mevsimler gösterisi, 2-3 yaş sınıflarının dans gösterisi ve top yarışması, 4 yaş sınıfının mumya yarışması, anasınıfın yumurta yarışması, etüd sınıfının torba yarışması ve finalde ise Kıbrıs şarkıları yer aldı.

Etkinlikte konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların aile ocağından sonra geldikleri kreşin onlar için sıcak bir yuva ve gelişimlerinde önemli bir aşama olduğunu ifade ederek, belediyelerin altyapı yanında insana yatırım yapmanın önemli görevlerinden biri olduğunu, ancak çocuklara yapılan yatırımın bu görevlerin en kutsalı olduğunu kaydetti.

Belediye kreşine yatırım yaparak çocuklara yatırım yapmayı sürdüreceklerini, bunun manevi yanının çok büyük olduğuna dikkat çeken Kayalp, kreş eğitmenlerine teşekkür etti.


 

İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyelerinin Renkli Günü (22.05.2009)
 

 • İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyeleri Hz. Ömer Türbesi’ni ziyaret etti

Gazimağusa Belediyesi’nin 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü, Girne’deki Hz. Ömer Türbesi’ni ziyaret etti.


Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün bugün gerçekleştirdiği etkinlikte Hz. Ömer Türbesi’ni gezen ve müzikli öğle yemeğinde eğlenen yaklaşık 600 kulüp üyesi keyifli bir gün geçirdi.


65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a evde bakım ve sağlık hizmeti sunma görevini üstlenen Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü, kusursuz bir organizasyonla buluşturduğu kulüp üyelerine renkli bir gün yaşattı. Gezi kapsamında Kıbrıs'taki önemli ziyaret ve adak yerlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Hz. Ömer Türbesi ziyaret edildi, bunun ardından ise Acapulco Otel’de öğle yemeği yenildi.


Gazimağusa Belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen ve düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılan üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri, kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerinde küçük çaplı bakım onarım hizmetleri sunulan kulüp üyelerine, yıl içinde çeşitli dönemlerde sosyal etkinliklerde bir araya gelme olanağı sağlanıyor.


Kayalp: “Projenin mimarı olmaktan gururluyuz”
Etkinlikte konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a hizmet götüren birimin, üyelerinin yaşamına renk ve sosyallik sağladığını ifade ederek, ülkemizdeki belediyelerin benzer hizmetler veren birimlerinin hayata geçirildiğini görmenin projenin mimarı olarak Gazimağusa Belediyesi’ni gururlandırdığını belirtti.
İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün hizmetlerini geliştirerek, Gazimağusa’da yaşayan 65 ve üzerindeki vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğini ifade eden Kayalp, birim görevlilerine, hemşirelere, birimin hizmetlerine gönüllü olarak ve karşılık beklemeden katkı koyan Doktor Hüseyin İleri ve Mehmet Çengiz’e teşekkür etti. Kayalp, katkılarından dolayı Hüseyin İleri ve Mehmet Cengiz’e birer plaket takdim etti.


 

İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyeleri’nden Hz. Ömer Türbesi’ne ziyaret (21.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyeleri, Girne’deki Hz. Ömer Türbesi’ni ziyaret ediyor.

65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a evde bakım ve sağlık hizmeti sunma görevini üstlenen Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü yaklaşık 600 üyesinin katılacağı Hz. Ömer Türbesi Gezisi’ni yarın(22 Mayıs) gerçekleştiriyor.

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün 22 Mayıs Cuma günü organize ettiği Hz. Ömer Türbesi gezisi için 09:30’da Gazimağusa’nın bellirlenen noktalarından hareket edilecek.

Kıbrıs'taki önemli ziyaret ve adak yerlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Hz. Ömer Türbesi ziyaretinde isteyenler ibadet edebilecek. Öğle yemeğinin Acapulco’da yeneceği gezi 16:00’da sona erecek.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü görevlilerince tek tek telefoniyen aranarak geziye davet edilen üyelerden 600 kadarı geziye katılacağını bildirirdi. Gazimağusa Belediyesi gezi sırasında meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı gerektiği gibi organize olurken, tüm lojistik ve organizasyonel hazırlığını tamamladı.

Gazimağusa Belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen ve düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılan üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri, kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerinde küçük çaplı bakım onarım hizmetleri sunulurken, yıl içinde çeşitli dönemlerde sosyal etkinliklerde bir araya gelme olanağı sağlanıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, vatandaşların hayatının her alanında etkinlik göstermekle görevli belediyelerin yetkilerinin günümüzde arttığına dikkat çekerek, üyelerine ikinci baharını gerçek anlamda yaşatmayı görev edinen İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nü hassasiyetle üzerine titredikleri bir değer olarak gördüklerini kaydetti.

Hz. Ömer Türbesi’ne ziyaretin yıl içinde gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerden bir diğeri olduğunu söyleyen Kayalp, çağdaş normlara uygun bir sosyal proje olarak nitelediği İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün halktan gördüğü ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini, hizmet yelpazesini sürekli genişleterek sağladıkları memnuniyeti artırmaktan büyük keyif aldıklarını belirtti.


 

Gazimağusa Belediyesi “Mevsimlik” Çiçek Dağıtımına Başlıyor (20.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, Park ve Bahçeler Birimi bünyesindeki seralarda yetiştirdiği bir çok farklı türdeki mevsimlik çiçek fidesini yarından itibaren(21 Mayıs) halka ücretsiz olarak dağıtmaya başlıyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen çiçek dağıtım etkinliğinde faturalarını ibraz eden Gazimağusalılar evlerini ya da işyerlerini süsleyecek çiçek fidelerini alabilecekler.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi’ne ait seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, her yıl olduğu gibi, belediyeyi ziyaret edenlere ve faturalarını ödeyen abonelere, evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilecek. Gazimağusa Belediyesi’nin çiçek fidesi dağıtımı, stoklar el verdiğince mesai saatleri içerisinde 08:30-13:00 saatleri arasında yapılacak. Vatandaşlara mevsimlik çiçek fidesi dağıtımını belediye binasında gerçekleştirecek Gazimağusa Belediyesi, ayrıca kent genelinde sürdürdüğü yeşillendirme çalışmalarında, ana çemberleri ve parkları rengarenk çiçeklerle süslüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, suyun kullanımındaki tasarruf tedbirlerini elden bırakmadan, Gazimağusa’nın yeşillendirme çalışmalarına olabildiğince devam ettiklerini kaydederek, doğanın kendisini yenilediği bu mevsimde vatandaşların da kendi evlerinde ve işyerlerinde çiçek ekimi yapmasını amaçladıklarını ifade etti. Kayalp, kuraklık ve susuzluktan en çok etkilenen bölgelerden biri olan Gazimağusa’yı çevre güzelliğini, çevre duyarlılığını ve suyun bilinçi kullanılmasını bir sentez yaparak yeşillendirme çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.


 

Gazimağusa Belediyesi, Gençlerin Bayramını 3 Müzik Grubunun Sahneye çıkacağı şölenle kutluyor: “19 Mayıs Gençlik Şöleni” düzenleniyor (18.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda gençlik şöleni düzenliyor. Tarihsel ve ulusal öneme sahip Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği “Gençlik ve Spor Bayramı”ında, gençlerin eğleneceği ve keyifli bir zaman geçireceği organizasyona imza atılıyor.
19 Mayıs Gençlik Şöleni kapsamında 3 müzik grubunun sahne alacağı etkinlik Venedik Sarayı’nda yer alacak ve başlama saati 19:30 olacak.


19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramı şöleninde sahne alarak gençleri coşturacak ilk gruplar “Back Side of Curtian” ve “Grup Zen-Pharo”nun konerlerinin ardından Grup Jazz Mania sahneye çıkacak.


Kayalp: “19 Mayıs anlamına uygun organizasyonla kutlanıyor”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediyenin kültür-sanat ve eğlence olanaklarını halka sunarken özel günlerle sınırlı kalmadığını belirttiği açıklamasında, gençlere armağan edilen 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlamına uygun olarak şölen havasında ve keyifli anlarla yaşanmasını istediklerini kaydetti. Gençlerin bayramını kutlayan Kayalp, hayattaki sorumlulukların yanı sıra eğlencenin gençliğin önemli bir parçası olduğunu, bunu yaşatacak bir organizasyon hazırladıklarını açıkladı


 

Sağlıklı Yaşama Başkanlardan Teşvik (17.05.2009)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi’nin Düzenlediği Magem Bisiklet Gezisi Yapıldı

 • Talat: “Spora kalp ameliyatından sonra başladım”


Gazimağusa Belediyesi bünyesinde gençlerin özerk yönetiminde çeşitli faaliyetler sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi(MAGEM)’in düzenlediği MAGEM Bisiklet Gezisi bugün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Eşi Oya Talat’ın da bisikletleriyle katıldığı gezi, saat 10:00’da DAÜ çemberinden başlayarak Namık Kemal Meydanı’nda son buldu.


Ülkemizde gerek trafikte yaşanan karmaşa, gerekse hareketsiz yaşamdan kaynaklanan sağlık sorunlarının en aza indirilmesi konusunda duyarlılık geliştirilmesi amaçlanan Magem Bisiklet Gezisi’nde yaklaşık 200 bisikletçi pedal çevirdi. Cumhurbaşkanı MehmetAli Talat ile eşi Oya Talat ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın ön saflarında bisikletleriyle yer aldığı grup yaklaşık 6 kilometrelik parkuru tamamlayarak Namık Kemal Meydanı’nda hatıra fotoğrafı çektirdi.


Etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, bisiklet sürme ve spor yapma alışkanlığının gençlikten sonra da devam etmesi gerektiğini kaydetti. İnsanların okul döneminde spor yaptığını ancak okul sonrasında ara verdiğini ve uzun süre spor yapmadığına dikkat çeken Talat, ilerleyen yaşlarda hastalıklar nedeniyle tekrardan spora başlanmak zorunda kalındığını ifade etti. Talat, sporun hiç bırakmadan sürekli yapılmasının sağlık açısından önemine işaret ederek, “ben bunu yaşamış birisiyim, spora kalp ameliyatından sonra başladım. Hergün yürüyor, spor yapıyorum. Ama tabii geç oldu kalp hastalığı yakaladı” dedi.


“Spor yapmak ne mevki itibarıyla bir züldur, ne de yaş itibarıyla bir zorluktur” diyen Talat, İsveç Dışişleri Bakanı ile gittiği bir görüşmede bakanın görüşme yerine bisikletle geldiğini aktararak bisikletin herkes tarafından yapılabilecek bir spor olduğunu belirtti.


 

17. Gazimağusa Çocuk Festivali’inde Genç Mücitler Yarışması Yapıldı (16.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali’nin çocukların yeteneklerini ve yaratcılıklarını ön plana çıkardığı etkinliklerinden biri olan Genç Mucitler Yarışması yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda yer alan 4. Genç Mucitler Yarışması’na 9-11 yaş aralığındaki 1. kategoriye 28; 12-15 yaş aralığındaki 2. kategoriye ise 4 yarışmacı genç mucit katıldı.

Yapılan değerlendirme sonucunda 1. kategoride yarışan Erol Kavaz, “buğday öğütme ve una dönüştürme” icadıyla birinci seçildi.

“Pratik ekmeğe yağ sürme makinesi” icadı ile Özdemir Dalyan ikinci, “Galoşlu ayakkabı” icadı ile Toygar Türkmaya üçüncülüğü elde etti. Ceyhun Bakkaloğlu ise, “Güneş enerjisinden faydalanarak denizden su elde etme” icadıyla teşvik ödülüne layık görüldü.

12-15 yaş aralığındaki 2. kategoride ise “Bisiklet sürerken telefonu şarj etme makinesi icadıyla Abdulkadir Biricik birinci, “Otomatik balık akvaryumu yemleme makinesi” icadıyla Mert Şimbil ikinci ve “Arpa ekiminde kullanılacak saban” icadıyla Ekrem Yurdakul ücüncülüğü elde etti. Bu kategoride deprem Alarmı icadıyla Hatice Ayrancıoğlu ise teşvik ödülüne layık görüldü.

Başbakanlık Bilişim Danışmanı Eralp Curcioğlu, Bilgisayar Uzmanı İsmail Gulle, Fen denetmeni Eray Mader ve Bilgi İşlem Yöneticisi Ahmet Hızlı’dan oluşan juri yarışmada dereceye girenleri belirlediler.

Etkinlikte konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocuk sayısı ve etkinlik kalitesiyle Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ülkenin en büyük festivali olduğunu ifade ederek, festival etkinliklerinde çocukların yeteneklerini geliştirdiğini, çocuğa ve ülkenin geleceğine önemli yatırımın yapıldığı organizasyonun gerçekleşmesinde büyük yükü Mağusa Kültür Derneği’nin üstlendiğini söyledi.

Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de konuşmasında Gazimağusa Belediyesi ile birlikte organize ettikleri festivalin çocukların hayal gücünü, yaratıcılıklarını ve sosyal yönden gelişimlerine yardımcı olduğunu söyledi.

Erol Ermetal ve Cihan Tuceli’nin müzik dinletisi sunduğu etkinlikte sponsorlar,Tıp Merkezi Hastanesi, Levent Şirketler Grubu, Seri Kom Sat Elektronik, Ahmet Gazioğlu Sons LTD, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi ve Hisar Gümüşçülüğe plaket verildi.


 

“Ali Baba’nın Çiftliği” oyunu yarın Mağusa’da sahneleniyor (14.05.2009)
 

Türkiye’den ülkemize gelerek kültür sanat organizasyonlarında bulunan Sariyer Sanat Tiyatrosu, Gazimağusa Belediyesi’nin organizasyonunda “Ali Baba’nın çiftliği oyununu yarın(15 Mayıs) Mağusa’da sahneliyor. Gazimağusa bölgesindeki çocukların ilgi göstermesi beklenen çocuk oyunu, Venedik Sarayı’nda 18:00’da yer alacak ve ücretsiz olarak izlenebilecek.

 


 

Mağusa'ya Modern Otobüs (14.05.2009)
 

 • Gazimağusa Belediyesi araç filosuna sıfır kilometre otobüs kattı

Kentin ihtiyaçlarını daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde karşılama hedefiyle yatırımlarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi, kentsel ulaşımda üst düzey kalitede hizmet sunacak sıfır kilometre otobüs alarak araç filosuna önemli bir yatırım daha gerçekleştirdi.

Hem teknolojik donanım hem de yüksek verimlilik hedefiyle araç filosuna dahil edilen BMC marka 58 koltuklu otobüs, şehir içi toplu taşımacılıkta önemli bir hizmeti üstlenmeye başladı. Kentsel ulaşımda kullanılacak uygunluğa sahip otobüs, engellilere hizmet verebilecek donanım ve özelliklerde olmasıyla da dikkat çekiyor.

Kentsel ulaşım alanında kamu hizmeti verecek araçların engelli bireylerin ihtiyaçlarına gerektiği gibi cevap verebilmesi Gazimağusa Belediyesi’nin araç alımında öncelikleri arasında yer alıyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, otobüs alımını gerçekleştirirken, şehir içi öğrenci taşımacılığında toplu taşımacılık ihtiyaçlarının gerektiği gibi karşılanmasını amacladıklarını belirterek, kentsel ulaşım özelliklerine sahip olan otobüsün, engelli yurttaşların kullanımı için de uygun donanıma sahip olduğunu kaydetti.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin gelişimiyle paralel bir hizmet kalitesi yürtüttüğünü ve ihtiyaçlar doğrultusunda araç filosuna yeni yatırımların devam edeceğini belirtti.


 

17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Mektup Yazma Yarışması Sonuçlandı, Resim Çizme Yarışması Yapıldı (9.05.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen 17. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında 13 Nisan’da yapılan mektup yazma yarışmasında dereceye giren öğrenciler belli oldu. Gazimağusa’da Namık Kemal Lisesi, İskele Bölgesi’nde ise Ziyamet İlkokulu ve Bekirpaşa Lisesi’nde gerçekleştirilen 1000’i aşkın çocuğun katıldığı etkinlikte, yapılan değerlendirme sonucunda dereceye girenler belirlendi.

Mehmet Yağlı, Şener Genç, Emirali Evcimen, Kürşat Özdaloğlu, Seray Gürün, Hüseyin Ekmekçi, Tamer Öncül, Çağın Zort, Zarif Şehitoğulları ve Enil Avşaroğlu’dan oluşan 10 kişilik jurinin etkinliğe katılım sayısına göre belirlediği 51 mektup, ödüle ve sergilenmeye layık bulundu.
13 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmaları ve eğlenceli yarışmaların yer aldığı 17. Gazimağusa Çocuk Festivali, yarın (9 Mayıs) saat 09:00’da Çanakkale Ortaokulu, saat 10:00’da ise Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda düzenlenecek 12. Resim Çizme Yarışması’yla devam ediyor.

1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 10 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.
Sırlamanın olmadığı ve her mektubun aynı puanda değerlendirildiği 51 mektubun yazar çocukları şöyle:
“Sude Züğürt(Yeniboğaziçi), Ezgi Pınar Çelenk(Gazi), Ekinalp Gülen(Gazi), Sühelya Karel(Yeniboğaziçi), Onur Mete Alkan(Alasya), Yaren Karadağ(Alasya), Yağmur Acar(Alasya), Cankız Ertürk(DAİ), Öykü Öykener(Alasya), İmge Eker(DAİ), Setenay Pamuk(Alasya), Büşra Sungurlu(Polatpaşa) Semra Haydaroğlulları(DAİ), Batuhan Yabaner(Şht. Zeki Salih), Erol Kavaz(DAİ), Sıla Barbaros(Polatpaşa), Sevgi Kılgın(Polatpaşa), Kaya Kaya(DAİ), Gözde Severen(Polatpaşa), Emine Can (Alasya), Erşen Ülgüllü(Karakol), Sanem Biler(Alasya), Ayşe Uslu(Şht. Osman Ahmet), Atacan Deniz Öncü(DAİ), Sürel P. Uluçay(DAİ), Asilsu Asil(DAİ), Müzeyyen Aybacı(Canbulat-Özgürlük Ortaokulu) Şengül Musaoğulları(DAK), Bedia Bayraktar(Canbulat-Özgürlük Ortaokulu), Şahin Yeşilel(Çanakkale Ortaokulu), Kıvanç Argana(Çanakkale), Pervin Gilanlıoğlu(DAK), Yağmur Bitirim(Canbulat-Özgürlük Ortaokulu), Özde Dağlı(DAK), Emren Bitirim(GMTMK), İçim Kömürcügil(DAK), Ayşe Hacılar(GMTMK), Akıle Tolgan(GMTMK), Şifa Değirmenci(Yedikonuk), Ayça Çon(Şht.Menteş Zorba), Melike Doğan(Büyükkonuk), Ali Çerçi(Çayırova), Erdoğan Güngör(Dipkarpaz), Hatice Yıldızlı(Dipkarpaz), Gamze Güney(Dipkarpaz), İzde Hacımuratlar(Yedikonuk), Büşra Kızıl(Ziyamet), Tülay Baybora(Yeni Erenköy), Eda Uzun(Büyükkonuk), Gizem Can(Çayırova), Zarif Güçlüer(Bekirpaşa)

17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde 12. Resim Çizme Yarışması Yapıldı

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen 17. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında 12. Resim Çizme Yarışması gerçekleştirildi. Çanakkale Ortaokulu ve Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda düzenlenen etkinliğe katılan 700’ü aşkın çocuk, çizdikleri resimlerle hünerlerini sergilediler. 17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin çocukların yeteneklerini ön plana çıkaran renkli etkinliklerinden biri olan 12. Resim Çizme Yarışması’nda, Anasınıf öğrencileri serbest çizim, 1 ve 2. sınıflar “Sevgi” ve 3-4-5. sınıflar ise “Mutluluk” temalarını işledi.

Etkinlikte konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yerel yönetimlerin görevlerinden biri olan yatırımın insana yapıldığında daha anlamlı olduğunu, en önemli yatırımın ise çocuğa ve kendi geleceğimize yapılan yatırım olduğunu belirtti. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin Kıbrıs’ın tartışmasız en büyük çocuk festivali olduğunu söyleyen Kayalp, çocukların yeteneklerini geliştirmesine ve özgüvenlerini kazanmasına katkı koyduklarını ifade etti. Kayalp, etkinliğe 700’ün üzerinde katılımın olduğunu ifade ederek, Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine ve juri üyelerine teşekkür etti. Etkinlikte Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü ve juri başkanı Türksal İnce de birer konuşma yaptı.

1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 10 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.

13 Nisan- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festival, 15 Mayıs Cuma saat 19:00’da dans gösterilerininin yer alacağı Mağusa Kültür Derneği Yılsonu Gösterileriyle devam edecek.


 

Gazimağusa Belediyesi araç filosuna yatırım yapmaya devam ediyor (7.05.2009)
 

Kentin ihtiyaçlarını daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde karşılama hedefiyle gerek araç filosuna gerekse fiziki altyapıya yatırım yapmayı sürdüren Gazimağusa Belediyesi, hem teknolojik donanım hem de yüksek verimlilik hedefiyle araç filosuna 3 yeni araç alımı daha yaptı.

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük ve en yeni araç filosuna sahip belediyesi olma özelliğine sahip Gazimağusa Belediyesi, ortaya çıkabilecek ihtiyaçları anında karşılayabilmek amacıyla, aralıksız sürdürdüğü yeni araç alımlarına devam ederek, Bayındırlık Birimi’ne 2 çift kabin Isuzu van araç ve Temizlik Birimi’ne 1 adet mekanik yol süpürme aracı aldı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, araç alımlarını gerçekleştirirken, hem var olan gereksinimlerin gerektiği gibi karşılanması hem de ileride ortaya çıkması olası ihtiyaçları göz önünde bulundurduklarını kaydederek, Gazimağusa’daki yaşam kalitesinin her alanda artırılması hedefinde araç yetkinliğinin başlıca öneme sahip olduğunu belirtti.
Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kentin gelişimiyle paralel bir hizmet kalitesi yürtüttüğünü ve ihtiyaçlar doğrultusunda araç filosuna yeni yatırımların devam edeceğini belirtti.

 

Mağusa’ya günde 3 bin metre küp kaliteli su (6.05.2009-KIBRIS Gazetesi )
 

 • Gazimağusa’nın en büyük sorunlarından biri olan su darlığına rahatlama getirecek denizden su arıtma projesi devrede…

İLK KEZ BU MİKTARA ULAŞILDI… Glapsides Plajı yakınlarındaki arıtma tesisi, Gazimağusa’ya günde üç bin metre küp kaliteli, kullanılabilir su sağlamaya başladı. Su kapasitesinde ilk kez bu miktara ulaşıldığı belirtilirken, tesisten sağlanan suyla kalitenin de artması öngörülüyor. Gazimağusa Belediye Başkanı Kayalp, tesisin devreye girmesiyle birlikte çok az kesintilerle ve çaresiz kalmadan vatandaşa su verebileceklerini söyledi.

Gözde SÜREÇ-KIBRIS Gazetesi

Gazimağusa’da yaşanan su sıkıntısını önemli ölçüde rahatlatması beklenen “Denizden Su Arıtma Projesi” yaklaşık 10 gün önce devreye girdi. Glapsides Plajı yakınlarındaki arıtma tesisi, Gazimağusa’ya günde üç bin metre küp kullanılabilir su sağlıyor. Tesisten sağlanan suyun, kalite ve miktar bakımından bugüne kadar elde edilen en iyi su olduğu belirtiliyor. Türkiye-İsviçre ortak konsorsiyumu olan proje, yap işlet devret modeli şeklinde çalışıyor. Firma 15 yıl sonra tesisi belediyeye devredecek. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın en büyük sorunu olan su sıkıntısının bu projeyle kısmen çözülmüş olacağına işaret ederek, “Gazimağusalılar, herhangi bir arıza olmazsa, yazı ciddi su sıkıntısı yaşamadan, rahat bir şekilde geçirebilecekler” dedi. Kayalp, 1 metre küp suyu yaklaşık 1 buçuk TL maliyete alacaklarını ancak bunun belediyenin olanaklarından karşılanacağını, farkın faturalara yansıtılmayacağını söyledi.. .

“Tesis 3 bin metre küp su sağlayacak”
KIBRIS’a projeyle ilgili detayları anlatan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, projeyi Doğu Akdeniz Üniversite’siyle (DAÜ) işbirliği içinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Kayalp, Glapsides Plajı’nın yanındaki askeri bölgenin içinde bulunan tesisin, DAܒye ait arıtma tesisinin revize edilerek büyütülmesi sonucu inşa edildiğini belirtti. Yap-işlet-devret modeli uygulanan tesisi kuran firmaya 15 yıl satın alma garantisi verildiğini anlatan Kayalp, tesisin 15 yıl sonra devredileceğini söyledi.

Suyun 1 metre küpününyaklaşık 1 buçuk TL maliyetle alındığını, farkın faturalara yansımayacağını, vatandaşın ödediği su parasının artmayacağını ifade eden Kayalp, “Vatandaş, suyu kullandığı kadar ödüyor. Herhangi bir zam öngörmüyoruz” dedi. Tesisten şu anda günde 3 bin metre küp su elde edildiğini söyleyen Kayalp, bin metre küpün Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne verildiğini belirtti. Kayalp, iki ay sonra bin metre küpün daha devreye gireceğini, böylece üç bin metre küp suyun Gazimağusa’ya verilmiş olacağını söyledi. Tesisten elde edilecek suyun, Güzelyurt’tan gelen suyla karıştırılacağını anlatan Kayalp, toplam 7 bin metre küp su sağlanacağını vurguladı. Gazimağusa’nın 40 bin nüfusu, kentin toplam su ihtiyacının da 10 bin metre küp olduğunu kaydeden Kayalp, su açığının 3 bin metre küp olacağımı söyledi.

“En büyük sorun kısmen çözülmüş olacak”
Gazimağusa’nın en büyük sorununun su olduğunu hatırlatan Kayalp, “Denizden Su Arıtma Projesi”yle bu durumun kısmen rahatlatılacağını söyledi. Su kapasitesinde ilk kez bu miktara ulaşıldığını belirten Kayalp, çok az kesintilerle ve çaresiz kalmadan vatandaşa su verebileceklerini kaydetti.

Tesisten sağlanan suyla kalitenin de artmış olacağını söyleyen Kayalp, Gazimağusa’ya Güzelyurt’tan gelen suyun tuzlu olduğunu, bu suyun denizden arıtılacak suyla karıştırıldığı zaman kaliteyi de yükselteceğini ifade etti. Kayalp, “Güzelyurt’tan gelen suyun kalitesiyle ilgili bir istikrar yoktur. Çok tuzlu kuyular var, onlardan su geldiğinde kalite düşük olur. Yaz aylarında suya talep arttığından daha fazla tuzlu su kuyusu devreye konuluyor ve buna bağlı olarak su kalitesi düşüyor” diye konuştu. Yaz aylarında bazı dönemlerde evlere 10 günde bir su verildiğini hatırlatan Kayalp, “Bu çok kötü bir durumdu. Böyle durumlarda vatandaş tankerle su satın alarak takviye yapardı. Bu yıl bu olmayacak.

Eğer arıza olmazsa Gazimağusa’ya tatminkâr suyu vermiş olacağız” dedi. Suyun artmış olmasının tasarruf yapmaktan vazgeçileceği anlamı taşımadığını anlatan Kayalp, tasarruf tedbirlerinin elden bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Kayalp, “Suyu insanların yaşam kalitesini artırmak için veriyoruz. Araba yıkama, bahçe sulama çit sulama gibi bizim için çok lüks olan su harcama yöntemlerinden hala daha uzak durmak gerektiğini düşünüyorum” dedi.


 


Gazimağusa’nın “100 yıllık rüyası” gerçekleşme arifesinde (3.05.2009)
 

 • Atık su arıtma tesisi projesinin ihalesinden sonra kanalizasyon projesi ihalesi için de süreç başladı:
 • Gazimağusa’nın “100 yıllık rüyası” gerçekleşme arifesinde

Gazimağusa Belediyesi’nin “kentin 100 yıllık rüyası” şeklinde nitelendirdiği Kanalizasyon Projesi’nin hayata geçirilmesi için süreç başladı. İlk etabının hayata geçmesiyle 2011 yılında Gazimağusa’nın 20 bin nüfusunun kanalizasyon altyapısını oluşturacak projelerin 2009 Temmuz ayında sona erecek ihale süreçlerinin ardından inşaatlar için ilk kazma Eylül ayında vurulacak.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde hayata geçirilecek projeler Atık Su Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Şebekesi projeleri olarak iki ana ayaktan oluşuyor. Ayrıca proje kapsamında içme suyu şebekesinde yer alan asbest borular da yenilenecek.

Gazimağusa Atık Su Arıtma Tesis
Geçtiğimiz aylarda ihalesi açılan Gazimağusa Atık Su Arıtma Tesisi’nin teklif verme süresi 15 Mayıs 2009 tarihinde tamamlanmasının ardından tesisin inşasına Eylül ayında başlanacak. 2011’de ilk etabının tamamlanması öngörülen arıtma tesisi, kentin büyük bir bölümünün (yaklaşık 32 bin nüfus) atık suyunu toplayabilecek kapasitede olacak. Kanalizasyon şebekesinin aşama aşama geliştirilmesiyle, 2016 yılı itibarıyla 35 bin, 2020 itibarıyla ise Tuzla, Yeniboğaziçi ve Salamis bölgelerini de kapsayacak şekilde toplam 60 bin nüfus düzeyine çıkarılması öngörülüyor. Atık Su Arıtma Tesisi, günlük 8 bin 200 ton arıtım kapsitesiyle, ileride Kapalı Maraş’ın da sisteme dahil edilebilmesine de olanak sağlayacak.

Yeni çift şerit Gazimağusa-Lefkoşa yolunda yer alacak arıtım tesisi, en yüksek AB çevre kriterlerine göre tasarlanmış olup, kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunun yüksek kalitede arıtılmasından sonra yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilmesine olanak sağlayacak. 24 ayda tamamlanması öngörülen projenin ihale ve kontrol süreci AB tarafından yürütülüyor.

Kanalizasyon Şebekesi
Kentte kanalizasyon şebekesinin oluşturulması için geçtiğimiz hafta AB tarafından açılan ihale ise ilk aşamada Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak. 8 Temmuz 2009’da teklif verme süreci tamamlanacak olan kanalizasyon şebekesi ile yaklaşık 21 bin kişi kanalizasyon altyapısına kavuşacak. Proje kapsamında tüm sokaklarda yapılacak kazılarla, 5 kilometresi yüksek basınçlı olmak üzere toplam 71 kilometre uzunluğunda boru kullanılacak.

Kanalizasyon şebekesi içerisinde yer alan evsel bağlantılar projeyle paralel yürütülecek ve finansmanı Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacak.

Septik kuyu derdi bitecek; yerlaltı su kaynakları korunacak
Kanalizasyon Projesi, atık su arıtma tesisi ile bir bütünlük oluşturarak, yeraltı su kaynaklarının kirlenme tehlikesinin de önüne geçecek.

Sürekli gelişen ve büyüyen Gazimağusa’ya hizmet verebilecek düzeyin çok altında kaldığı her geçen gün daha çok anlaşılan septik kuyularının çevre üzerinde yaratabileceği sıkıntının ortadan kaldırılması için hayati öneme sahip proje sonucunda Gazimağusa kenti çevresindeki yerleşim birimleri ve köylerden vidanjörlerle taşınacak atık suların arıtma tesisinde yine aynı işleme tabi tutulması projenin bir diğer önemli ayağını oluşturuyor.

Gazimağusa’nın belli başlı bölgelerinde inşaat yoğunluğu nedeniyle çözümü imkansız hale gelen septik kuyuların yetersizliği ve yağmur sularından kaynaklanan tıkanmaların köklü çözümü anlamına gelen proje, Gazimağusalılar’ın yaşam kalitesini üst düzeye çekecek çok önemli bir proje olarak değerlendiriliyor. Kentin atık sularının arıtılmasından elde edilecek suyun tarım, sanayi ve yeşil alanlarda kullanılabilecek kalitede olması su tasarrufu açsından önem taşıdığı gibi, yeraltı su kaynaklarının korunması ve sağlıklı sürdürülebilir bir çevre politikası bakımından da hayati öneme sahip.

50 km’lik asbest boru da değişiyor
Su altyapı hatlarının yenilenmesini de kapsayacak çalışmalarda, kanalizasyon kazılarının yapılacağı sokaklardaki yaklaşık 50 kilometrelik asbest su hatları, yüksek yoğunuklu polietilen (HDPE) borularla değiştirilecek. Böylece 5 yıldır belediyemizce sürdürülen asbest su borularının değişimi kentin %80’ini kapsamış olacak.

Kayalp: “Kentin 100 yıllık rüyası”
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, “kentin 100 yıllık rüyası” şeklinde kamuoyuna açıkladıkları kanalizasyon projesinin Gazimağusa’nın günümüzdeki gereksinimleri düşünüldüğünde son derece yerinde bir tanımlama olduğunu ifade etti.

Hayata geçirilen her projeyle Gazimağusalı’nın yaşam kalitesini yükarıya çekmeyi amaçladıklarını kaydeden Kayalp, Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma projelerinin bu hedefi sağlıklı sürdürülebilir bir çevreyle halka sunacağını söyledi. Su ve kanalizasyon hizmetlerinin insan sağlığı açısından önemini vurgulayan Oktay Kayalp, özellikle halk sağlığı ve yaşam kalitesini etkileyen önemli bir faktör olan kentin ulaştığı gelişmişlik düzeyinin projenin gerçekleşmesini zorunlu kıldığını belirtti. AB tarafından yürütülen projeler kapsamında 50 kilometrelik asbest su hatlarının yüksek yoğunuklu polietilen borularla değiştirilmesinin de yer aldığını belirten Kayalp, kanalizasyon şebekesi ve Atık Su Arıtma Tesisi’nin yeraltı su kaynaklarını koruyacak nitelikte olmasının projenin insan sağlığı ve çevre yönünü daha net ortaya koyduğuna dikkat çekti.


Kanalizasyon şebekesi ve içme suyu haritaları

 


Atık su arıtma tesisi vaziyet planı

(PDF formatında haritalar için tıklayın)


Oktay Kayalp’tan “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” mesajı  (3.05.2009)
 

 • Oktay Kayalp’tan “Dünya Basın Özgürlüğü Günü” mesajı:
  “Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, tüm basın-yayın kuruluşlarına özgürlüklerle dolu günler dilerim ”

Basın mensuplarının halk adına üstlendiği aydınlatma ve bilgilendirme görevini yerine getirmedeki başarısı özgürlüklere sahip olmasına bağlıdır. Özgür bir şekilde görev yapabilen basın ve yayın kuruluşları demokrasinin gelişmesine doğrudan katkı koyabilecek, bu da en genelde diğer özgürlüklere yansıyacaktır.

Basının gelişebildiği ölçüde ülkenin gelişimine de katkı koyacağı gerçeğiyle birlikte, her bireyin özgürlüklerinin korunmasında basının denetleyici ve sorgulayıcı misyonunu basın ilkeleri çerçevesinde yerine getirebilmesinin özgürlüklerle mümkün olacağı yadsınamaz bir gerçektir. Basın emekçilerinin haklarının iyileştirilmesi ve çalışma koşullarının daha çağdaş normlara kavuşturulması konusunda bazı yasal düzenlemeler yapılmış olmasına karşın, basın sektöründe çalışanların çalışma koşulları ve iş güvencesinin istenilen düzeyde olmaması özel günler dışında da akla gelmesi ve sorgulanması gerekmektedir.

Basın çalışanlarının topluma yazdıklarıyla güven verebilmesi, ekonomik bakımdan kendini özgür hissetmesi, basın özgürlüğünün yerleşmesinde temel olmalıdır. Bu anlamlı günde, Kıbrıs Türk Basını’nın “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü kutlar, hem basınımızı hem de ülkemizi aydınlık yarınlara taşıyacak özgürlüklerinizin her zaman var olmasını diler, özgürlüklerle birlikte demaokrasinin kurumsallaşması için basın birliklerinin sarfettiği çabaları saygıyla selamlar, sevgilerimi sunarım. Oktay Kayalp Gazimağusa Belediye Başkanı


4. Uçurtma Şöleni Yapıldı (2.05.2009)
 

 • 17. Gazimağusa Çocuk Festivali’inde 4. Uçurtma Şöleni Yapıldı

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali kapsamındaki renkli etkinliklerden biri olan 4. Uçurtma Şöleni dün saat 15:00’da Glapsides Plajı’nda gerçekleştirildi. Aileleriyle birlikte Glapsides Plajı’na gelen yüzlerce çocuk, gökyüzüyle buluşturduğu rengarenk uçurtmalarıyla keyifli bir gün geçirdi. Etkinlikte konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların yeteneklerinin ön plana çıkarılması ve geliştirilmesini amaçlayan etkinliklerden biri olan Uçurtma Şöleni’nde çocuklar kadar ailelerin de keyifli bir gün geçirdiğini, çocukluklarını yaşayan büyüklerin de eğlenceli saatler geçirdiğini ifade etti.

Çocuk Fetivali kapsamında düzenlenecek 4. Genç Mücitler Yarışması, 16 Mayıs’ta saat 14:00’da Bora Atun Konferans Salonu’nda yer alacak. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, on dört yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD) ortaklığında düzenleniyor. 13 Nisan- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalar ve yarışmaların ödül törenleriyle dolu dolu geçecek.


Taşınmaz Mal (Emlak) Vergisi Birinci Taksit Ödemeleri 15 Mayıs’a Kadar Cezasız Ödenebilecek (28.04.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2009 yılı ilk taksitlerini, 15 Mayıs’a kadar cezasız olarak tahsil etme kararı aldı.

Son ödeme tarihi 30 Nisan olan Emlak Vergisi birinci taksit ödemelerini, herhangi bir nedenden dolayı ödeyememiş olan mal sahiplerinin mağdur olmaması nedeniyle alınan karara göre, tahsilatlar 15 Mayıs tarihinde mesai bitimine kadar cezasız tahsil edilecek. Herhangi bir yeni uzatma yapılmayacağından, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak yapmaları gerekiyor.

Yaklaşık 14 bin mal sahibini doğrudan ilgilendiren bu konuda elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksamaları, herhangi bir mağduriyete yol açmadan gidermenin sorumluluğuyla hareket ettiklerini belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.


17. Gazimağusa Çocuk Festivali’inde Erteleme 4. Uçurtma Şöleni 1 Mayıs, Genç Mucitler Yarışması 16 Mayıs’ta Yapılıyor (29.04.2009)
 

 • 17. Gazimağusa Çocuk Festivali’inde Erteleme
 • 4. Uçurtma Şöleni 1 Mayıs, Genç Mucitler Yarışması 16 Mayıs’ta Yapılıyor

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali kapsamındaki etkinliklerden olan Uçurtma Şöleni 1 Mayıs; Genç Mucitler Yarışması ise 16 Mayıs tarihinde yapılıyor.

Festival programına göre geçtiğimiz Cumartesi yapılması gereken ancak kötü hava koşulları nedeniyle yapılamayan 4. Uçurtma Şöleni, 1 Mayıs Cuma günü saat 15:00’te Glapsides Plajı’nda gerçekleştiriliyor.

Festival kapsamında düzenlenecek etkinliklerden 4. Genç Mucitler Yarışması, başvuruların tamamlanamaması nedeniyle programda duyurulan tarih olan 2 Mayıs yerine, 16 Mayıs’ta, Bora Atun Konferans Salonu’nda yer alacak.

1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, on dört yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD) ortaklığında düzenleniyor.

13 Nisan- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalar ve yarışmaların ödül törenleriyle dolu dolu geçecek.


Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu Miniklerinin Festival Coşkusu (27.04.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun Minik Ekibi Tarsus Amerikan Koleji’nin geleneksel olarak düzenlediği 19.Uluslararası Folklor Festivali’ne katıldı.

Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu Minik ekibinin Uluslararası Folklor Festivali’nde 21 dansçı, 5 müzisyen, 3 eğitmen ve 1 yönetmenden oluşan 30 kişilik kafile ile yer aldı. Kafilede eğitmen olarak Doğgül Akgül, Nevin Ersoy ve Kaya Savaşçı görev yaptı.

Katıldığı uluslararası festivallerde ülkemizi başarıyla temsil eden Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, 19 farklı ülkenin katılacağı 15-20 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek, Marmaris Uluslararası Denizcilik ve Bahar Festivali’ne katılıyor.

19. Uluslararası Folklor Festivali’nde toplam 500 dansçı, 100 öğretmen ve idareci konuk olarak yer aldı. Festivalde KKTC’nin yanı sıra, Bulgaristan, Makedonya, Macaristan, İzmir Amerikan Koleji, Üsküdar Amerikan Lisesi, Galatasaray Lisesi, İstanbul Levent Kız Meslek Lisesi, Özel Koç Lisesi, Tarsus Turgut İçgören İ.Ö.O., Tarsus Halk Eğitim Merkezi, Tarsus Kasım Ekenler Tic. Mesl. Lisesi, Tarsus Lütfiye Benli İlköğretim Okulu, Tarsus Akdeniz Lisesi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Ekibi, Adana Kız Meslek Lisesi, Özel Tarsus Amerikan Koleji ve Özel Tarsus SEV İ.Ö.O. katıldı.

Bu tür uluslararası etkinliklere katılarak ülkemiz çocuklarını dünyadaki çocuklarla buluşturmanın sevincini ve gururunu yaşayan Halk Dansları Topluluğu, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da birçok uluslararası arenada ülkemizi temsil edecek çalışmalarına hız verdi. 


17. Gazimağusa Çocuk Festivali’inde 4. Uçurtma Şöleni Yarın (24.04.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali’ne renkli etkinliklerle devam ediliyor. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, on dört yıldır Gazimağusa Belediyesi ve MKD (Mağusa Kültür Derneği) ortaklığında düzenleniyor.

Festival’de yarın (25 Nisan 2009) saat:15.00’te Glapsides Plajı Park yerinde Uçurtma şenliği düzenlenecek. Bu yıl dördüncüsü yapılacak olan Uçurtma Şöleni’nde her yıl olduğu gibi gökyüzü birbirinden renkli uçurtmalarla dolacak.

13 Nisan- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalar ve yarışmaların ödül törenleriyle dolu dolu geçecek.


23 Nisan’da Gazimağusa Belediyesi Başkan Koltuğunda Bir Kız Öğrenci (22.04.2009)
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Polatpaşa İlkokulu öğrencileri Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti. Bir grup öğrenci Okul müdürü Mehmet Erbil Taşer ile birlikte makamında ziyaret ettiği Belediye Başkanı Oktay Kayalp’la kentle ilgili konuları görüştü.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın koltuğuna oturan Akasya Kılıç isimli kız öğrenci, çocuklar için anlamı büyük günde belediye başkanı oldu. Kayalp’ın makam koltuğunu oturarak bir gün de olsa başkan olan öğrenci, diğer arkadaşlarının sorularını cevapladı.

Geleceği kuracak olan çocukların ilerlemeyi temsil ettiğini söyleyen Kayalp, makamların gelecekteki sahipleri olacak bugünün çocuklarının temsilen de olsa başkanlık koltuğuna oturmasının önemine dikkat çekti.


Glapsides Plajına Girişlerde Halktan Ücret Talep Edilmesine Gazimağusa Belediyesi’nden Müdahale (21.04.2009)
 

1974 yılından beridir halkın kullanımına ücretsiz olarak sunulduğu Gazimağusa bölgesindeki Glapsides plajında bir işletmecinin, şemsiyeler yerleştirdiği plajın bir bölümünü ücret karşılığında halkla kullandırma girişimi Gazimağusa Belediye ekipleri tarafından engellendi.


Gazimağusa Belediyesi’nin Glapsides plajındaki tesisi kiraladığı şahıs, kira sözleşmesinde kullanım hakkının sadece oradaki gazino için geçerli olmasına rağmen, plajla ilgili hak ve mülkiyet sahibi gibi davranarak girişte halktan ücret talep etti. Halkın malı olan plajı ücret karşılığında kullanma girişimi, yıllardan beridir Gazimağusa sınırlarındaki tüm plajları halkın hizmetine ücretsiz olarak sunan Gazimağusa Belediyesi’nin sert tepkisine neden oldu.


Gazimağusa Belediyesi, zabıta ve bayındırlık birimi ekipleri, yaz sezonuna girildiği şu günlerde “halkın plajlarını kullanarak kişisel kazanç sağlama girişimlerine” fırsat vermemek adına, tüm Gazimağusa halkının plajları ücretsiz kullanması hakkını koruyacak müdahaleyi yaptı.


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa bölgesindeki tüm plajların halkın ücretsiz olarak kullanımına sunulması ilkesinin Glapsides plajında ihlal edildiği ihbarının alınmasıyla, plajın işgal edilmesi ve bunun sonucunda da kazanç elde etme girişimine belediye ekiplerinin engel olduğunu kaydetti.


Gazimağusa Belediyesi’nin yasalar gereği plajların ücretsiz olarak halkın kullanımına sunulması konusunda son derece hassas olduğunu vurgulayan Kayalp, hiçbir şekilde gerek özel gerekse kurumların plajları işgal ederek bundan kazanç sağlanmaya çalışılmasına izin vermeyeceklerini belirtti.


“Gazimağusa sınırlarındaki plajlar Gazimağusa halkının malıdır” diyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin plajları halkın hizmetine ücretsiz olarak sunmaya ve bunun ihlal edildiği durumlarda da hassasiyetle müdahale etmeyi sürdüreceklerini söyledi.


17. Gazimağusa Çocuk Festivali Mektup Yazma Yarışmasıyla Başladı (13.04.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen 17. Gazimağusa Çocuk Festivali, mektup yazma yarışmasıyla başladı. Gazimağus’da Namık Kemal Lisesi, İskele Bölgesi’nde ise Ziyamet İlkokulu ve Bekirpaşa Lisesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe 1000’i aşkın çocuk katıldı. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 10 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.

Etkinlik öncesinde bir konuşma yapan Gazişmağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa ve Karpaz’dan bini aşkın öğrencinin şölen havasında katıldığı yarışmanın KKTC’nin tartışmasız en büyük çocuk festivali olduğunu kaydetti.

Belediye ile Mağusa Kültür Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği etkinliğin gerçekleşmesinde katkı koyanlara teşekkür eden Kayalp, çocukların daha sağlıklı gelişimi ve yeteneklerini ön plana çıkarmada önemli bir görev üstlenen festivalin uluslararası alanda dikkatleri üzerine çeken kaliteli bir organizasyona ulaştığını ifade etti.

13 Nisan- 1 Haziran tarihleri arasında, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalar ve ödül törenleriyle doyasıya yaşanacak Çocuk Festivali, 25 Nisan Cumartesi günü 15:00’da Glapsides Plajı’nda uçurtma şöleni ile devam edecek.

PROGRAM İÇİN TIKLAYIN!


17. Gazimağusa Çocuk Festivali Başlıyor (8.04.2009)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali, bir birinden renkli etkinliklerle başlıyor. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, on yıldır Gazimağusa Belediyesi ve MKD (Mağusa Kültür Derneği) ortaklığında düzenleniyor.

13 Nisan- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalar ve yarışmaların ödül törenleriyle dolu dolu geçecek.

Çocuk Festivali'nin başlamasıyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Festivaller kenti Gazimağusa’nın, yine şenleneceğini belirterek, "geleceğimizin güvencesi çocuklarımız, 17. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında becerilerini sunacak, ürettiklerini sergileyecekler. Bizler de, onları daha yakından tanıma ve daha iyi iletişim kurma olanağını yakalayacağız" dedi. Festivalin, hem çocuklar için, hem de çocuğuna yaratıcı yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için olanak sağlamak isteyen aileler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirten Oktay Kayalp, herkesi 17. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde buluşmaya davet etti.

PROGRAM İÇİN TIKLAYIN!


Gazimağusa’da su sıkıntısı Devam Ediyor (6.04.2009)
 

 • Güzelyurt hattı üzerindeki tamirattan dolayı Gazimağusa’ya 4 gündür su verilemiyor


Gazimağusa’ya Güzelyurt’tan gelen suyun Lefkoşa-Gazimağusa hattı üzerinde meydana gelen arızadan dolayı kente gelen suda 4 gün süreyle zorunlu kesinti yapıldı. Gazimağusa’ya gelen suyun tamirattan dolayı tamamıyla kesilmesiyle 4 günden beridir yaşanan sıkıntının giderilmesi için belediye ekipleri ve Su İşleri dairesi ekipleri hafta sonu yoğun çalışma yürütürken, giderilen arızanın tekrarlanma ihtimaline karşı kente beklenen düzeyde su sağlanamıyor.

Kesintinin ardından Gazimağusa’ya verilmeye başlanan suyun bölgelere dönüşümlü olarak belli bir program çerçevesinde dağıtımına başlanırken, su dağıtımının normale dönmesine kadar su tasarrufunun elden bırakılmaması çağrısı yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan su sıkıntısının devletin gerekli kurumlarıyla görüşülerek giderilmeye çalışıldığını, halkın mağduriyetine neden olan sıkıntının sona erdirildiğini ve dönüşümlü olarak suyun bölgelere verilmeye başlandığını bildirdiler.


ANASAYFA