NİSAN - HAZİRAN 2008 <> HABER ARŞİVİ


Harika Bölgesindeki Çocuk Parkına Çağdaş Düzenleme (25.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi yeni çocuk oyuncaklarıyla donattığı Harika bölgesindeki mevcut çocuk parkının inşasını bitirme aşamasına geldi. Çocukların en sevdiği oyuncakların yerleştirilmesinin ardından hijyenik olması açısından kauçuk zemin döşenen park alanı önümüzdeki günlerde hizmete girecek.

Önce bordür döşenen zemine beton ve ardından ise kauçuk döşenerek yenilenen ve çağdaş bir görüntüye kavuşturulan parka, oyun aletlerinin yerleştirilmesinden sonra çocuklara hizmet vermeye hazır olacak.

Gazimağusa’nın tümünün ihtiyaçlarını dikkate alarak sürdürülen çalışmalarda, her çocuğun güvenli ve modern alanlarda oyun oynayabilmesi için yeni düzenlemeler yaptıklarını kaydeden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni oyuncaklar ilave edilen parkın zemininin kauçuk döşenerek çocuklar için daha hijyenik bir ortam yaratıldığını belirtti. Kayalp, parklarla ilgili sürdürülen çalışmalarda çocukların yanı sıra yetişkinlerin de düşünüldüğünü belirterek, mevcut park alanlarına fitness aletlerinin de monte edilerek hizmet yelpazesinin genişletileceğini söyledi.


Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret etti (23.06.2008)
 

Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği 52 kişilik üye grubuyla başlattığı ziyaretler kapsamında Gazimağusa Belediyesi’ni ziyaret ederek Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a başarılı çalışmalarından dolayı plaket verdi.

Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, 1. derecede şehit eşleri ve ebeveynlerinden oluşan 52 üyenin katılımıyla KKTC’deki kurum ve kuruluşlara başlattığı gezi ve ziyaretlerinin ilkini Gazimağusa Belediyesi’ne gerçekleştirdi.

Ziyarette konuşan Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, 34 yıldan beridir ilk kez ziyaret ve gezi düzenlediklerini, gezinin TMT’nin 50.’ci, 1974 harekatının 34.’cü yılı nedeniyle düzenlendiğini aktardı. Gazimağusa Belediyesi ve Oktay Kayalp’ın başarılarını takip ettiklerini, Mağusa bölgesindeki şehit ailelerine gösterilen yakın ilgi nedeniyle ilk ziyaretlerini Gazimağusa Belediyesi’ne gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp de şehitlerin kutsal ve önemli değerler olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, şehit ailelerine yardımcı olmaya ve gereken yardımı yapmaya devam edeceklerini kaydetti. Şehitleri isimleriyle yaşatmak için bölgedeki şehitlerin isimlerini sokaklara verdiklerini aktaran Kayalp, son kazılarda bulunan şehitlerin isimlerinin yeni sokaklara verilmesi yönünde karar aldıklarını da belirtti. Kıbrıs’ta çocukların acı çekeceği, ailelerin ağlayacağı olayların yaşanmaması dileğinde bulunan Oktay Kayalp, Kıbrıs’ta çözüm yönündeki uğraşların sonuca erdirilmesi gerektiğini söyledi.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Yıl Sonu Etkinliği Gerçekleştirildi (17.06.2008-BRT)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun, 24’ncü yıl sonu etkinliği dün akşam gerçekleştirildi.

Laguna bölgesinde düzenlenen etkinlikte 350 dansçıdan oluşan ekip yıl boyunca yaptığı çalışmaları sergildi.

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun, 24’ncü yıl sonu etkinliği dün akşam yapıldı. Laguna bölgesinde düzenlenen etkinlikle 350 dansçı gösteri sundu.

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Eğitmeni Sertaç İprekçioğlu etkinlik sırasında yaptığı konuşmada, gösterilerinin 1 yıllık çalışmalarının ürünü olduğunu belirterek, halk dansları topluluğununun büyükler ekibinin 2 Temmuz’da 35 dansçıyla Kanada’daki halk dansları festivaline katılacağını söyledi.

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp da Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları topluluğunu Kıbrıs kültürünü yaşatan ve genç kuşaklara aktaran önemli bir okul olarak nitelendirdi ve ekibin uluslarası alanında da kendini isbat ettiğini kaydetti.


İki toplumlu Deniz Panayırı’nda “Birleşik Kıbrıs” dilekleri (16.06.2008)
 

Gazimağusa’da 1974 yılından sonra 2004 ve 2005 yıllarında gerçekleştirilen Deniz Panayırı(Kataklizmos) Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütleri ile iki toplumdan halkın yoğun katılımıyla önceki gün Palm Beach sahilinde yapıldı. Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin organize ettiği ve Gazimağusa Belediyesi’nin teknik desteğiyle 18:30-20:30 saatleri arasından yapılan etkinlik, her iki toplumdan katılımcıların diyalog kurmalarına olanak sağlarken, eğlenme fırsatı da yarattı.

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın etkinliği selamladığı ve katılanlara sevgilerini gönderdiği mesajının okunduğu iki toplumlu etkinlikte, hem Rumca hem de Türkçe “Kıbrıs’ta barış engellenemez” sloganı atıldı. Uzun bir aradan sonra 2004 ve 2005 yıllarında orijinal yerinde yoğun katılımla yapılan etkinliğe bu yıl da her iki toplumdan yoğun ilgi vardı. Etkinlikte yapılan konuşmalarda Kıbrıs’ın birleştirilmesi mesajları verilirken, barışa ulaşılması konusundaki istenç dile getirildi.

Kataklizmos olarak da bilinen Deniz Panayırı’nda yiyecek içecek standları kurulurken, İki Toplumlu Koro, iki toplumdan halk dansları gösterileri ve Yıltan Taşçı ile Adamos Katsantonis’in performansları büyük beğeniyle izlendi. Güney Kıbrıs’tan Oroklini Halk Dansları Topluluğu ve Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun folklor gösterileri izleyenlerde keyif yarattı. Etkinlikte, Kıbrıs Rum Sivil Toplum Örgütleri adına Akis Lordos, Kıbrıs Türk Sivil Toplum Örgütleri anına KTTO Başkanı Hasan Kutlu İnce, Rum Yönetimi Eski Dışişleri Bakanlarından Nikos Rolandis ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp birer konuşma yaptılar. Etkinliğe halkın yanı sıra, siyasi partilerin de yoğun ilgi gösterdiği görüldü. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP-BG) Mağusa İlçe Başkanı ve milletvekili Ali Gulle, CTP-BG’nin milletvekilleri Ahmet Barçın, Teberrüken Uluçay ve Okan Dağlı, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Dışilişkiler Sekreteri Alpay Durduran, Rum Yönetimi Eski Hükümet Sözcüsü Mihalis Papapetru, DİSİ yetkililerinden Keti Klerides, İsveç Büyükelçisi Ingemar Lindhall, İngiliz Yüksek Komiseri Peter Millet gibi siyasi ve diplomatlar da katılanlar arasındaydı.

Lordos:
 
“Liderler geçmişin yaralarını sarmalı” Kıbrıs Rum Sivil Toplum Örgütleri adına bir konuşma yapan Akis Lordos, Kıbrıs’ta liderlerin vizyonları ve cesur yürekleriyle geçmişin yaralarını sarmalarını, Kıbrıs’ı gelecekte Avrupalı bir kadere kavuşturmalarını istediğini söyledi. Kıbrıs’ın iki bölgeli iki toplumlu federasyonda AB’nin üretken, siyaseten güçlü ve barış içinde istikrarlı bir duruma gelmesini isteyen Lordos, Kıbrıs’ın AB’ye sıkıntı veren bir yerndeğil, Doğu Akdeniz’in Monako’su olmasını istediğini vurguladı.

“Liderler sadece birlikte yürümemelidir. Önce konuşarak bir şeyleri gerçekleştirmeleri gerekir” diyen Lordos, çözüme ulaşılabilmesi için hem toplum hem de kişilerin son elli yılda yaşanan yaralardan dolayı birbirini affederek Avrupalı bir toplum gibi davranmaları gerektiğini kaydetti. Böylesi organizasyonların sorunu bir anda çözemeyeceğini ifade eden Akis Lordos, insanları bir araya getiren bu tür olayların barışın ve dostluğun yolunu açacağını söyledi. 2. dünya savaşından sonra Avrupa’nın birleşmesini kömür ve çelik başlatmıştı, Kıbrıs’ınkini de Mağusa başlatabilir” şeklinde konuşan Lordos, bunun başarılması durumunda hem Kıbrıslılar’ın bunun meyvelerini toplayacağını hem de Yunanistan ile Türkiye arasındaki sorunların çözülmesine yardımcı olacağını belirtti. Geçmişte ülkede kan dökülmesine neden olan milliyetçilik okulunun sınıfta kaldığına da değinen Lordos, etkinliğin gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a teşekkür etti.

İnce:
“İki halkın eşitliğine dayalı kapsamlı bir çözüm istiyoruz” Kıbrıs Türk Sivil Toplum Örgütleri anına konuşan Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Hasan İnce, 2 liderin başladığı görüşme sürecinde komitelerin de çalışmalara başladığını, bazı noktalarda engeller çıksa da sürecin başarıyla devam ettiğini söyledi. Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum liderlerden Kıbrıs sorununun çözümünde daha yaratıcı olmalarını beklediğini kaydeden Hasan İnce, “iki toplumlu iki bölgeli Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum halklarının eşitliğine dayalı kapsamlı bir çözüm bulmalarını bekliyoruz” dedi. Kayalp: “Sürece katkı koymaya çalışıyoruz” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, etkinlikle ilgili Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın gönderdiği mesajı okuyarak, Talat’ın düzenlenen etkinliği selamladığını ve katılanlara sevgilerini gönderdiğini aktardı. 21 Mart’ta başlayan yeni sürecin önemine değinen Kayalp, 23 Mayıs anlaşmasının çözüm yolunda yeni ve eşsiz bir fırsat olarak değerlendirilmesinin şart olduğunu söyledi. Oktay Kayalp, Güvenlik Konseyi’nin Kıbrıs’la ilgili aldığı son kararında yeni sürece atıfta bulunarak bu fırsatın kaçırılmaması gerektiğinin vurgulandığını belirterek, ker bir kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum’un bu konuda üstlenmesi gereken misyonu ve sorumluluğu olduğunun altını çizdi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ivme kazanan yeni sürece ellerinden gelen her türden katkıyı yapma azminde olduklarına da değinerek, düzenlenen etkinliği de bu çabaların bir unsuru olarak gördüklerini söyledi.

Rolandis:
 “Kıbrıs’ı ikiye bölen kesik acı vermeye başladı” Kıbrıs Rum Yönetimi Eski Dışişleri Bakanlarından Nikos Rolandis, Kıbrıs’a 10 bin yıllık tarihi boyunca 400 neslin geldiğini ancak son 2 nesildir adada felaketlerin yaşandığını söyleyerek, “Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak bu topraklara yanlış günahlar, hükümler ve kinin tohumlarını ektik” dedi. Adada 40 yıldır kuzey ve güney kavramlarının oluşmaya başladığına da dikkat çeken Rolandis, “sadece son zamanlarda Kıbrıs kendini ikiye bölen bu yararın acısını hissetmeye başladı. Çünkü bu yara ona da acı vermeye başladı” ifadelerini kullandı. 1960’ın sakat cumhuriyetinden yeni bir cumhuriyet Her iki toplumun da doğru ve iyi olanları kendisine, yanlış olanları da diğer topluma yüklediğine işaret eden Rolandis, her iki tarafın da hatalarını görerek birleşik federal Kıbrıs cumhuriyetini oluşturmak için daha önceden anlaşılan prensiplerle 1960’ın sakat Kıbrıs Cumhuriyeti’nden bir birleşik Kıbrıs yaratılması gerektiğini dile getirdi. Nihai bir bölünmenin siyasi bir istikrarsızlığa ve patlamalara neden olacağını söyleyen Nikos Rolandis, bunun ise mutluluk değil, insanların savaş alanlarında cesetler topladığı bir ortamı yaratabileceği uyarsını yaptı. Geçmişte çok acılar çeken Mağusa şehrinin bugün çok canlı olabileceğini ifade eden Rolandis, Kıbrıs sorununun çözümünde ortaya çıkan fırsatı hem Kıbrıslı Türkler hem de Rumların iyi değerlendirmesi gerektiğini, bu fırsatın bir daha ele geçirilmeyebileceğinin altını çizdi. Zor koşullarda çalışmaya başlayan Talat ve Hristofyas’ı takdir ettiğini ifade eden Rolandis, liderlerin sorunun çözümü için gerekli adımları attığını söyledi. Çözüm sürecinde bazı engellerin çıkabileceğini de ifade eden Rolandis, bu engellerin kararlı bir tutum ve içtenlikle aşılabileceğini sözlerine ekledi.


Gazimağusalılar’dan Güney Kıbrıs’a İkinci Bahar Gezisi (14.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyeleri, Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret etti.

1500’ü aşkın üyesinin gerek sağlık, gerekse gündelik yaşamlarındaki gereksinimlerinin bir kısmını karşılayan ve onları sosyal içerikli etkinliklerde buluşturan Gazimağusa Belediyesi, 65 yaş ve üzerindeki yaklaşık 400 Gazimağusalı’nın katıldığı Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan Tekkesi’ne bir gezi düzenledi.

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde oluşturulan İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün organize ettiği Larnaka gezisi için saat 10:00’da Gazimağusa Akyar Sınır Kapısı’ndan yola çıkıldı. Tekke ziyareti sırasında ibadet edenlerin yanı sıra Hala Sultan’ın türbesinin bulunduğu bölümde dualar da edildi. Hala Sultan Tekkesi’nin ziyaret edilmesinden sonra geziye katılanlara öğle yemeği verildi ve Larnaka gezisinin ardından saat 16:00’da geri dönüldü.

Geziye katılan yaklaşık 400 kulüp üyesinin herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmaması için titizlikle yürütülen organizasyonda tüm önlemler düşünülürken, gezinin sonuna gelindiğinde üyeler geziden duydukları memnuniyetlerini dile getirdiler. Yıllarca görüşülmeyen eski dostlarla görüşmeye de vesile olan gezide, hem eski dostlarla görüşen hem de uzun zamandan sonra Hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret eden kulüp üyeleri zaman yolculuğuna çıkarak nostalji yaşadıkları da görüldü.

Gazimağusa Belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen ve düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılan üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri, kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerine bakım onarım hizmetleri sunulurken, yıl içinde çeşitli dönemlerde sosyal etkinliklerde bir araya gelme olanağı sağlanıyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, gerçekleştirdikleri organizasyonların memnuniyet yarattığını görmenin kendilerine keyif verdiğini ve ileriye dönük olarak hizmetleri artırmada cesaretlendirdiğini kaydederek, gezinin İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün başarılı organizasyonuyla eksiksiz ve aksaksız bir şekilde tamamlandığını söyledi.

Çağdaş normlara uygun bir sosyal proje olarak nitelediği İkinci Bahar Yaşam Kulübü projesine gösterilen ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Kayalp, hizmet yelpazesini sürekli genişleterek sağladıkları memnuniyeti artırmaktan büyük keyif aldıklarının altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi, 6 Projeyi Hayata Geçirdi (13.06.2008-KIBRIS GAZETESİ)
 

  • Gazimağusa Belediyesi, kentin altyapı ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 6 projeyi daha hayata geçirdi.
  • Toplamda yaklaşık 2 milyon 200 bin YTL bedelle sonuçlandırılan ihalelerin sözleşmeleri dün Gazimağusa Belediyesi'nde taraflar arasında imzalandı.

İhale sözleşmelerinin imzalanmasıyla Tuzla Köyü ve Çanakkale Mahallesi su hatlarının yenilenmesi projesini Ahed Construction; Gazimağusa Otobüs Terminali yakınlarında yapılacak kent parkı projesini Taner Yolcu Construction; Akyar Sınır Kapısı yakınlarına yapılacak tır parkı ile Gazimağusa Ticaret Lisesi'ne 4 ek derslik yapımı projesini Uçanok Emlak ve İnşaat Şirketi; Gazimağusa Otobüs Terminali ek bina yapımı projesini de Umay Construction üstlendi.

Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, imza töreninde yaptığı açıklamada, 3 milyon YTL'lik keşif bedeli üzerinden açılan 6 ihalenin 2 milyon 200 bin YTL'ye sonuçlandırıldığını ifade etti.

Tuzla ve Çanakkale bölgelerinin su hatlarının yenilenmesi projelerinin yaklaşık 500 bin YTL'ye ihale edildiğini kaydeden Kayalp, finansmanının da Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği tarafından karşılandığını kaydetti.

Kayalp, otobüs terminali bölgesindeki nüfus artışını da dikkate alarak, bu bölgeye kent parkı inşa edileceğini, maliyetinin ise 426 bin YTL olduğunu belirtti.

Belediye Başkanı Kayalp, Gazimağusa'nın liman kenti olması nedeniyle yerli ve yabancı tırların önemli bir yere sahip olduğuna işaret ederek, tırların kentin değişik alanlarında gelişigüzel park edilmesini engellemek amacıyla Akyar Sınır Kapısı yakınlarında 23 dönümlük araziye, içinde tuvalet, duş ve kafeteryaların da yer alacağı tır parkı inşa edileceğini belirtti.

Kayalp, 980 bin YTL bedelli projenin tümüyle belediyenin öz kaynaklarından karşılanacağını ifade etti.

Otobüs terminaline, ek terminal binası yapılacağını söyleyen Kayalp bu projenin maliyetinin ise 82 bin YTL olduğunu kaydetti.

Kayalp emlak vergilerinden eğitime yüzde 15 pay ayrılması çerçevesinde, Gazimağusa Ticaret Lisesi'ne 4 ek derslik yapılacağını belirtti. Kayalp, 174 bin YTL'ye mal olacak ek dersliklerin eylül ayında okulların açılmasıyla birlikte hizmete gireceğini vurguladı.

Belediye olarak yatırım programına devam ettiklerini dile getiren Kayalp, hızla gelişen Gazimağusa'nın ihtiyaçlarını süratli bir şekilde karşılamak için yatırım ataklarını sürdüreceklerini söyledi.

Kayalp, yeni ihale paketleriyle kentin çehresine yenilikler katmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.


Kayalp: “Sanat kalitesinde kendi kendimizle yarışıyoruz” (13.06.2008)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’da yerel yönetim anlayışında çağdaş insanın kültür-sanat ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini ve bu amaçla bütçeden önemli bir pay ayırdıklarını ifade ederek, “sanat kalitemizi her yıl artırarak güçlendiriyoruz. Biz kendi kendimizle yarışıyoruz” dedi.

Gazimağusa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Türk müziğinin özel eserlerinin yer aldığı “Yaz Konseri”nin ikincisini sunduğu Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde kalabalık izleyici topluluğu önünde başarılı bir sınav verirken, etkinlik öncesinde bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yerel yönetim anlayışında geliştirdikleri yeni bakış açısıyla çağdaş insanın kültür sanat dahil pek çok ihtiyacını karşılayan bir yönetim anlayışını ortaya koyduklarını kaydetti.

Yaz konserleri adı altında düzenlenen konserde karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendiren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, şef Adil Sönmez yönetiminde repertuarında Alaattin Yavaşca, Selahattin İçli, Yusuf Nalkesen, Muzaffer İlkar gibi bestecilerin eserlerine yer verdi.

10’u müzisyen olmak üzere 65 kişiden oluşan koro Atatürk Kültür Merkezi salonunu tamamıyla dolduran sanat severlere Hicaz, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend makamlarından eserler seslendirdi. Konserde 4 TRT sanatçısının ortaya koyduğu performans da beğeni topladı.

Bütçede önemli bir rakamı sanatı geliştirmek için kullanıyoruz
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 10 yıldan fazla süredir geliştirdikleri yeni anlayışla sadece rekabeti getirmediklerini, her yıl sanat ve organizasyon kalitesini de güçlendirecek çalışmalar yaptıklarını belirterek, belediyenin kendi kendisiyle yarışır durumda olduğunu kaydetti.

Kayalp, kültür-sanatın çağdaş insanın en önemli ihtiyaçlarından biri olduğunu ifade ederek, “belediye bütçede önemli bir rakamı sanatı geliştirmek yönünde kullanılmak üzere ayırmaktadır” diye konuştu.


İki Toplumlu Deniz Panayırı Yapılıyor (12.06.2008)
 

Gazimağusa’da 2004 ve 2005 yıllarında gerçekleştirilen Deniz Panayırı (Kataklizmos) bu yıl da Pazar günü Palm Beach sahilinde yapılıyor. Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin organize ettiği ve Gazimağusa Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlik saat 18:30’da başlayacak.

Kataklizmos olarak bilinen ve Deniz Panayırı diye de anılan etkinlik, en son yapıldığı 1974 yılından sonra ilk kez 2004 yılında yapılmış ve 2005’te de yinelenmişti. Uzun bir aradan sonra orijinal yerinde gerçekleştirilen her iki etkinlik de çok yoğun bir katılımla gerçekleşmişti.

15 Haziran Pazar günü 18:30–20:30 saatleri arasında çeşitli geleneksel kültürel aktiviteler eşliğinde gerçekleşecek Deniz Panayırı’nda Kıbrıslı Türkler’le Kıbrıslı Rumlar bir arada eğlenme fırsatı yakalayacaklar. Etkinliğe Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, İki Toplumlu Koro, Yıltan Taşçı ile Adamos Katsantonis katılacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin ev sahipliği ve teknik desteğiyle gerçekleşecek Deniz Panayırı’na, Kıbrıs’ın her iki yanından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde çok yoğun bir katılımın olması bekleniyor.

Etkinlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile, Rum Yönetimi Dışişleri Eski Bakanı Nicos Rolandis’in birer konuşma yapması bekleniyor. Etkinlikte ayrıca Kıbrıs Türk Sivil Toplum Örgütleri adına KTTO Başkanı Hasan Kutlu İnce ile Kıbrıs Rum Sivil Toplum Örgütleri adına da Akis Lordos konuşacak.

Geleneksel Kıbrıs müzikleri etkinlik boyunca çalınırken, halk dansları gösterileri sahnelenecek, çeşitli yiyecek içecek standları kurulacak. Deniz Panayırı, Kıbrıslı Türkler’le Rumlar’ın barış ve yeniden birleşme konusundaki taleplerini dile getirdiği iki toplumlu bir etkinlik olarak gerçekleşecek.


Türk Sanat Müziği Koro'muzun İlk Performansı Ayakta Alkışlandı (12.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, 60 kişiden oluşan dev ekibiyle Türk müziğinin özel eserlerinin yer aldığı “Yaz Konseri”nin ilkinde Türk müziği severlerine muhteşem bir müzik ziyafeti sundu. Gazimağusa Galeria Sinema’da 20.30’da gerçekleştirilen konserde 2 saat boyunca ortaya koyduğu performansla izleyenlerin büyük beğenisini kazanan koro, aynı performansı Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde de yineleyecek.

Şef Adil Sönmez’in yönetimindeki TRT sanatçılarının da yer aldığı koroyu izlemek için Gazimağusa Galeria Sineması Salonu’ndaki yerlerini alan Türk Müziği severlere, Türk Müziği’nin seçkin eserleri sunulurken, koronun performansıyla bütünleşen 4 TRT sanatçısı da izleyenlerden büyük beğeni topladı. Yaz konserleri adı altında düzenlenen konserde karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendiren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, repertuarında Alaattin Yavaşca, Selahattin İçli, Yusuf Nalkesen, Muzaffer İlkar gibi bestecilerin eserlerine yer verdi. 10’u müzisyen olmak üzere 65 kişiden oluşan koro, Hicaz, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend makamlarından eserler seslendirdi.

Etkinliği başından sonuna kadar büyük keyifle izleyenler arasında olan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konser öncesinde yaptığı konuşmada, 13 yıl önce koronun çalışmalara başladığı dönemde Türk Sanat Müziği’nin Kıbrıs’ta küllenme noktasında olduğunu, belediyenin 13 yıl önce yaktığı ateşle birlikte üreten ve yeni değerler yetiştiren koronun bugünlere geldiğini kaydetti. 13 yılda kaydettiği gelişimle ülkede kendinden söz ettiren bir değer haline geldiğini söylediği koronun konserini kaçırılmaması gereken bir konser olarak nitelendiren Kayalp, son yıllarda hem kendini hem de koroyu geliştiren Şef Adil Sönmez’e, koro elemanlarına ve tüm destek verenlere teşekkür etti.


Belediyemize Yeni Alınan Yol Çizim Makinesi ile 7 km’lik Yol Çizildi (10.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, kentteki hizmetlerin daha hızlı ve daha sistemli bir şekilde yürütülmesi için araç alımını sürdürüyor. Kentte yürütülen işlerin daha hızlı ve optimum verimle yapılması amacıyla araç filosunu sürekli zenginleştiren Gazimağusa Belediyesi, yeni alınan Yol Çizim Makinesi ile 7 km yol çizim işlemi yaptı. Kentin başta yaya geçitleri olmak üzere araç park yerlerinin ve çift sarı çizgilerin ihtiyaç duyulan noktalarında başlatılan yol çizim çalışmalarında kısa sürede büyük gelişim kaydedildi.

Eski yöntemlere göre hem zamandan hem de iş gücünden önemli oranda tasarruf sağlayan çift püskürtmeli çok amaçlı makine ile 2 günlük süre zarfında 7 km’yi aşkın çift sarı çizgi çizilirken, yaya geçitlerinin tamamına yakını boyandı. Kolay taşınabilen makineyle hızlı bir şekilde yürütülen çalışmalar kapsamında kaldırımların bordür taşlarının da boyanmasıyla kent daha güzel bir görüntüye kavuşacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, halka sunulan hizmetlerin insanların yaşam kalitesini artırmaya yönelik olduğunu kaydederek, önemli bir araç olarak nitelendirdiği Yol Çizim Makinesi’nin hem zaman hem de iş gücü açısından sağladığı tasarrufun başka işlere de çok olumlu yansımasının olacağını söyledi. Hizmetlerin etkin ve optimum verimle yapılmasının esas olduğunu belirten Kayalp, çalışmaların bu yönde sürdürüldüğünü ve hizmetlerde kaliteyi getiren yeni araçların alınmasına devam edileceğinin altını çizdi. .


Türk Müziği Koromuzdan “Yaz Konseri” (9.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 60 kişiden oluşan dev ekibiyle Türk müziğinin özel eserlerinin yer alacağı “Yaz Konseri”yle sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yaz konserleri adı altında düzenlenecek etkinlikte karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendirecek Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, repertuarında Alaattin Yavaşca, Selahattin İşli, Yusuf Nalkesen, Muzaffer İlkar gibi bestecilerin eserlerine yer verecek.

Yarın (11 Haziran Çarşamba) akşam, saat 20:30’da Mağusa Galeria Sineması’nda gerçekleştirilecek yaz konseri, 12 Haziran Perşembe akşamı da Atatürk Kültür Merkezi’nde yine saat 20:30’da tekrarlanacak. Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, Hicaz, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend makamlarından oluşacak eserleri seslendirecek, konserde müzisyenler arasında 4 tane de TRT sanatçısı yer alacak. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 10’u müzisyen olmak üzere 65 kişiden oluşuyor.


Gazimağusalılar’dan Güney Kıbrıs’a İkinci Bahar Gezisi (9.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyeleri, Larnaka’daki hala Sultan Tekkesi’ni ziyaret edecek.

2300’ü aşkın üyesinin gerek sağlık, gerekse gündelik yaşamlarındaki gereksinimlerinin bir kısmını karşılayan ve onları sosyal içerikli etkinliklerde buluşturan Gazimağusa belediyesi, 65 yaş ve üzerindeki yaklaşık 400 Gazimağusalı’nın katılacağı Güney Kıbrıs’taki Hala Sultan tekkesi gezisi 13 Haziran’da gerçekleşecek.

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde oluşturulan İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün 13 Haziran Cuma günü organize ettiği Larnaka gezisi için saat 10:00’da Gazimağusa Akyar Sınır Kapısı’ndan yola çıkılacak. Tekke ziyareti yanı sıra, isteyenlerin ibadet edebileceği gezide katılanlara öğle yemeği de verilecek ve Larnaka gezisinin ardından saat 16:00’da geri dönülecek.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü’ne üye 65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’ın isteklerine bağlı olarak katılacakları etkinlik için Gazimağusa Belediyesi tüm lojistik ve organizasyonel hazırlığını tamamladı.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü görevlilerince tek tek telefon iyen aranarak geziye davet edilen yaklaşık 1500 üyeden halen 400 kadarı geziye katılacağını bildirirken, bu sayının daha da artması bekleniyor. Gazimağusa Belediyesi gezi sırasında meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı da önlem alacak.

Gazimağusa belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen ve düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılan üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri, kuaför, berberlik, ilaçlama ve evlerine bakım onarım hizmetleri sunulurken, yıl içinde çeşitli dönemlerde sosyal etkinliklerde bir araya gelme olanağı sağlanıyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün kendileri için çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini belirterek, Hala Sultan Tekkesi gezisinin yıl içinde gerçekleştirdikleri sosyal etkinliklerden bir diğeri olduğunu söyledi. Çağdaş normlara uygun bir sosyal proje olarak nitelediği İkinci Bahar Yaşam Kulübü projesine dönük ilginin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Kayalp, hizmet yelpazesini sürekli genişleterek sağladıkları memnuniyeti artırmaktan büyük keyif aldıklarının altını çizdi.

 


İHALE DUYURUSU: "Laguna Bölgesinede Kiralık İşyeri" (7.06.2008)
 

İHALE DUYURUSU

1- Gazimağusa Belediyesi, Laguna Bölgesi Rekreasyon Projesi kapsamında inşa edilen yeni işyerlerinin kiralanmasına ilişkin teklif kabul edecektir.

.............

 


Gazimağusa Belediyesi 7. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Finale Katılacak Eserler Belli Oldu (6.06.2008)
 

  • Gazimağusa Belediyesi’nin bu yıl 7.’sini düzenleyeceği “Türk Müziği Beste Yarışması”nda finale kalan on eser belirlendi.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Şefi Adil Sönmez başkanlığındaki ön juri, yaptığı değerlendirmede Benim 887, Deniz 845, Gönül 321, Güzel 818, Hayat 1405, Meyan 442, Musiki 123, Nar, Neşe 456 ve Ömür 2468 rumuzlarıyla yarışmaya katılan bestekârların finalde yarışmasına karar verdi. 2008 Eylül ayında gerçekleştirilecek beste yarışmasının final gecesinde juri başkanlığını Türkiye’nin ünlü bestecilerinden Erdinç Çelikkol yapacak. Yarışmacı eserlerin TRT sanatçıları tarafından seslendirileceği final gecesinde, solistler ve final jürisi eserlerin kimlere ait olduğunu bilmeyecek. Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılacak ve halka açık olacak yarışmada büyük jürinin diğer üyeleri final gecesinde açıklanacak. 1. eserin 1000, 2. eserin 750, 3. eserin ise 750 YTL ödül alacağı yarışmada mansiyon ödülü kazanan 2 yarışmacıya 150 YTL ödüşl verilecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’ndan 11-12 Haziran tarihlerinde “Yaz Konseri”
Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu 60 kişiden oluşan dev ekibiyle Türk müziğinin özel eserlerinin yer alacağı “Yaz Konseri”yle sevenlerinin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Yaz konserleri adı altında düzenlenecek etkinlikte karma bestecilerden ve farklı makamlardan şarkılar seslendirecek Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, repertuarında Alaattin Yavaşca, Selahattin İşli, Yusuf Nalkesen, Muzaffer İlkar gibi bestecilerin eserlerine yer verecek.

İlki 11 Haziran Çarşamba akşamı, saat 20:30’da Mağusa Galeria Sineması’nda gerçekleştirilecek yaz konseri, 12 Haziran Perşembe akşamı da Atatürk Kültür Merkezi’nde yine saat 20:30’da yer alacak. Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediye Türk Müziği Korosu, Hicaz, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, ve Nihavend makamlarından oluşacak eserleri seslendirecek, konserde müzisyenler arasında 4 tane de TRT sanatçısı yer alacak. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 10’u müzisyen olmak üzere 65 kişiden oluşuyor.

 


İhalelerde şeffaflıktan ödün yok (3.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin altyapısı ve nüfus artışından doğan ihtiyaçlarının karşılanması yönelik başlattığı yatırım atağıyla ilgili açtığı 6 ihale sonuçlanma aşamasına geldi. Gazimağusa’ya önemli gelişim sağlayacak tutarı yaklaşık 3 milyon YTL’yi bulan yatırımların ihale kutuları müteahhitlerin huzurunda şeffaf bir şekilde açılarak, teklifler değerlendirme için komisyona gönderildi. İhaleye katılanların gözü önünde açılan tekliflerde şeffaflık ve açıklık ilkesi gereği verilen teklifler bir bir açıklandı.

En son geçtiğimiz Kasım ayında toplam tutarı 3 milyon YTL’yi bulan ihale açan Gazimağusa Belediyesi, yine 3 milyon YTL’lik 6 yeni ihalenin sonuçlanmasından sonra altyapı, çevre düzenlemesi, eğitime katkı amaçlı yatırımların hayat bulması için çalışmalara hızla başlayacak.
İhale süreci, tamamlanan projeler şunlar:“Tuzla köy içi içme suyu şebeke yenileme projesi, Çanakkale mahallesi içme suyu şebeke yenileme projesi, Gazimağusa terminal bölgesi kent parkı ve çevre düzenleme projesi, Gazimağusa Tır parkı tesis projesi, Gazimağusa ticaret lisesi ek derslik projesi, Gazimağusa otobüs terminal ek hizmet binası projesi”
Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ihalelerin kutularının şeffaf bir şekilde açıldığını, ihalelere katılan müteahhitlerin de bu işlem sırasında huzurda bulunduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Kayalp, sonuçlanma aşamasına gelen ihalelerin yatırıma dönüştürülerek insanların yaşam kalitesinin artırılması ve yaşamın kolaylaştırılmasının sağlanacağını kaydederek, kentin altyapısı ve nüfus artışından kaynaklanan ihtiyaçların giderilmesine yatırımlarla devam edileceğini belirtti. Yeni ihalelerden su altyapısına ilişkin ikisi ve Otobüs Terminali Ek Hizmet Binası Projesi’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin katkılarıyla yapılacağını ifade eden Kayalp, geriye kalan yatırımların Gazimağusa Belediyesi’nin mali olanaklarıyla hayata geçirileceğini söyledi. Oktay Kayalp, projelere yaptığı hatırı sayılır katkılardan dolayı Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne teşekkür etti.

 


Çocuk Festivaline Muhteşem Final (2.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen 16. Gazimağusa Çocuk Festivali, yüzlerce çocuğun rengarenk kıyafetleriyle katıldığı Karnaval yürüyüşü ve “4 Yüz Grubu”nun coşku dolu konseriyle sona erdi. Gençliğin yeni sevgilisi olan 4 yüz grubu enerji dolu şarkılarıyla festivalin finaline yaraşır bir konser vererek, enerji ve danslarıyla Namık Kemal Meydanı’nı adeta salladı. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın da katıldığı Namık Kemal Lisesi önünde başlayan karnaval yürüyüşü Namık kemal Meydanı’ndaki mahşeri kalabalık ile buluştu. Çocukların dans dans ve folklor gösterilerinin yapılmasından sonra 4 yüz grubunun sahneye çıktığı sıralarda coşku doruk noktaya ulaştı. 1 Haziran Dünya Çocuk Günü’nün bir gün sonrasına denk gelen etkinlikte çocuklara hafızalarda güzel anılar bırakacak bir gün yaşatıldı. Namık Kemal Meydanı’nda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenerek, satış stantları kuruldu.

Talat: “Bu günde sizlere seslenmek heyecan ve mutluluk verici”
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat meydanda çocuklara seslendiği konuşmasında, Çocukların cıvıl cıvıl rengarenk bir şekilde alanı doldurduğunu ve geleceklerine güven ışığı saçtığını söyleyerek, çocukları her zaman barışı içinde yaşamak istediklerini belirtti.
“Sizlere bu günde seslenmek bizim için çok güzel bir duygu heyecan ve mutluluktur” diyen Talat, “bizlerin görevi barışı sizlere sağlamak için çalışmak, sizleri geleceğe yetiştirmek, geleceği kurmak için sizlere destek olmaktır “dedi.
Çocukların festival boyunca çok önemli etkinliklerde bulunduğunu ifade eden Talat, bu günün eğlenme ve neşelenme günü olduğunu söyledi.

Öztoprak: “Sizlere sevgiler getirdim”
Eğitim Bakanı Canan Öztoprak, “sizlere sevgiler getirdim” diyerek başladığı konuşmasında, meydanda çok büyük bir coşku yaşandığını, Gazimağusa Belediyesi’nin yaptığı pek çok etkinlikle halkı bir araya getirdiğini söyledi. “Sizlere barış içinde bir ada bırakmak için çabalarımız sürüyor” diyen Öztoprak, “biz susacağız sizler bize becerilerinizi göstereceksiniz” dedi.

Kayalp: “Festivalin büyümesinin en büyük nedeni sizlersiniz, Mağusalılardır, sizlerle gurur duyuyorum”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa Kültür Derneği ile belediye olarak düzenledikleri festivallerde çocukların coşkusunu daha yukarılara taşımak, çocukların özgüvenlerini daha da artırmak için çalışmaya devam edeceklerini kaydederek, “ az sonra bizler susacağız onlar konuşacak” dedi.

“Festivalin büyümesinin en büyük nedeni sizlersiniz Mağusalılardır” diyen Kayalp, “sizlerle gurur duyuyorum” dedi.
Kayalp, festivalin tüm etkinliklerinde Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine, organizatörlere ve etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Eğitim bakanı Canan Öztoprak’a teşekkür etti.


16. Gazimağusa Çocuk Festival’i Karnaval Yürüyüşü ve “4 Yüz Grubu”nun konseriyle yarın sona eriyor (1.06.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali, Karnaval yürüyüşü ve “4 Yüz Grubu”nun konseriyle sona eriyor. Gençliğin yeni sevgilisi olan 4 yüz grubu enerji dolu şarkılarıyla festivalin finaline yaraşır bir konser verecek, enerjilerini ve dans tutkularını Kıbrıslılarla paylaşacak.
 
16. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nün Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle yarın (2 Haziran Pazartesi) gerçekleştirilecek. Dünya Çocuk Günü kutlaması, 2 Haziran’da saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış stantları kurulacak. Saat 20.00’de ise Çocukların çok sevdiği, Türkiye’nin ünlü gruplarından 4 YÜZ Grubu konser verecek. Gençliğin yeni sevgilisi olan 4 yüz grubu enerji dolu şarkılarıyla festivalin finaline yaraşır bir konser verecek. Temposu yüksek, pop müzikle Türk enstrümanlarının özgürce bir araya geldiği, heyecan dolu, aşk tadında yepyeni bir albümle müzik marketlere geri dönen 4 YÜZ, enerjilerini ve dans tutkularını Kıbrıslılarla paylaşacak.

Kortej yürüyüşüne katılacak öğrencilerin okullarındaki öğretmenlerine isimlerini yazdırarak, Kortej Yürüyüşü’nde giyilecek festival tişörtlerini alabilecekleri de bildirildi.

Çocuklarımızın performansları büyüledi
16 Gazimağusa Çocuk Festivali’nin, en renkli ve en coşkulu etkinliklerinden biri olan “Yıldızlarla Dansın buluşması” dans şölenine katılan ilkokulların dans grupları rengarenk ve ilginç dans kostümleriyle gösterilerini gerçekleştirdiler. Namık Kemal Meydanı’nda önceki gün yer alan Dans Şöleni’nde 15 ilkokulun katılımıyla geçmiş yıllara göre en fazla katılıma da ulaşılmış oldu. Yurdun dört bir yanından ilkokul öğrencilerinin kalabalık izleyici topluluğu önünde büyük bir özgüvenle sundukları gösteriler izleyenlerden bol bol alkış aldı.
Geçmiş yıllarda yarışma şeklinde yapılan organizasyon çocukların yeteneklerini öne çıkarabilmesi ve baskı altında olmamaları için bu yıl dans şöleni olarak organize edilirken, çocuklar rengarenk kostümleri, birbirinden güzel dansları ve büyüleyici performanslarıyla izleyenlerden tam not aldı. Çocuk Festivali kapsamında bu yıl 7. düzenlenen dans şöleninde 15 okulla katılım en üst düzeye ulaşırken, Gazimağusa Belediyesi ve Dağlı Sigorta’nın maddi yükünü üstlendiği etkinlikte çocuklara sırt çantası hediye edildi, okullara ise maddi katkı yapıldı.

Kayalp: “Çocuklarımız üst düzeyde yetişebilmesi için olanak sağlamaya devam edeceğiz”
Etkinlik öncesinde bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, eğitimin en önemli merkezlerinin aileler ve okullar olduğunu ifade ederek, bu eğitim merkezleri dışında kendilerinin amacının çocuklara kişiliklerini ve medeni cesaretlerini kazandırmaya yardımcı olmak olduğunu söyledi. Geçmiş yıllarda yarışma şeklinde organize edilen etkinliğin çocukları strese soktuğuna dikkat çeken Kayalp, çocukların kişiliklerini güçlendirmeye yönelik yapılan organizasyonun bundan böyle dans şöleni şeklinde yapılacağını kaydetti.

Bu yıl katılımın en üst düzeye ulaştığı dans şöleninde, çocukların üst düzeyde yetişebilmeleri için her türlü olanağı sunmaya devam edeceklerini belirten Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak maddi yükünü üstlendikleri etkinliğin devam edeceğini kaydetti. Kayalp, Gazimağusa Kültür Derneği, katılımcı okullara ve velilere teşekkür etti.
Gazimağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de yaptığı konuşmada, organizasyonun düzenlenmesinde özverinin yeterli olmadığını, maddi katkının da gerektiğini ifade ederek, 16 yıldır festivalin maddi yükünü üstlenen Gazimağusa Belediyesi ve 8 yıldır etkinliğe sponsor olan Dağlı Sigorta’ya teşekkür etti.

 


Tıp Merkezi'nden MAGEM'e ambulans hizmeti... (27.05.2008)
 

Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi ile Mağusa Gençlik Merkezi arasında, MAGEM Bayan Futbol Takımı'nın maçlarında ambulans bulundurulması konusunda protokol imzalandı.

Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi'nde gerçekleşen imza töreninde; Hastanenin Personel ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Midem, MAGEM Başkanı Engin Erçelik, Yönetim Kurulu üyesi ve Bayan Futbol Takımı Antrenörü İzzet Kaçmaz hazır bulundular.

MAGEM Başkanı Engin Erçelik, katkılarından dolayı Mağusa Tıp Merkezi Hastanesi'ne teşekkür etti.

Hastanenin Personel ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Midem ise, KKTC 1. Bayanlar Deneme Ligi'nin oluşması için katkı koyan ve emek veren herkesi tebrik ederek, MAGEM ile toplum sağlığına ve spora önem veren bir kuruluş olarak bu protokolü imzalamaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Midem, protokol çerçevesinde MAGEM Bayan Futbol Takımı'nın Gazimağusa Çanakkale Stadı'nda oynayacağı toplam 6 karşılaşmada sporcu ve izleyicilere gerekli durumlarda hizmet vermek üzere ambulans bulunduracağını belirtti.


Halk Dansları Topluluğumuz, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını Marmaris’te Kutladı (26.05.2008)
 

Gazimagusa Belediyesi Halk Dansları Toplulugu VII.’si düzenlenen 19 Mayıs Marmaris Bahar ve Gençlik Festivaline 40 kişilik grupla katıldı.

Gruba ekip yönetmeni Sertaç İpekçioğlu ve Belediye Müdürü Ali Murat Özad başkanlık yaptı. KKTC’nin dışında 9 ülkenin de yer aldığı festival oldukça renkli ve coşkulu geçti.

Festivalin en önemli günü 19 Mayıs gecesiydi. Tüm grupların en güzel performanslarını sunduğu gecenin bir bölümü TRT 1’den canlı olarak yayınlandı. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun oynadığı oyunlar Marmaris halkı ve orda bulunan yabancı turistler tarafından beğeniyle izlendi. Özellikle kına sirtosu, karşılamalar ve bardak oyununda halkın coşkusu görülmeye değerdi.

Festivalde halk dansları gösterilerinin yanında ekipler arası halat çekme, yüzme ve kano gibi spor dallarında da yarışmalar yapıldı. Halat çekme yarışmasında üstün bir başarı gösteren Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu erkek elemanları ekibin gurur kaynağı oldu.

Bu tür faaliyetlerin gençlerin öz güvenlerini kazanması adına önemli faaliyetler olduğunu söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Ülke kültürü için emek veren gençlerin organizasyonlarının arkasında durmaya ve destek vermeye devam edeceklerini belirtti. Halk Dansları Topluluğu büyükler grubunun Temmuz ayında Kanada’nın Montreal şehrinde yapılacak olan uluslararası halkdansları ve müzik festivaline gideceğini söyleyen Kaylap, her yıl en az 120 bin kişi tarafından izlenen bu festivale katılmanın ülke kültürünün tanıtımı adına büyük bir olay olduğunu da vurguladı.

 


Kıbrıs’ta Bir İlk... Avrupa Komşuluk Günü 2008 Gazimağusa’da da Kutlanıyor (25.05.2008)
 

Avrupa ülkelerin bir kısmında 6 yıldan beridir kutlanan 27 Mayıs Avrupa Komşuluk Günü, bu yıl Kıbrıs’ta da, ilk kez Gazimağusa’da kutlanıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin organize ettiği Avrupa Komşuluk Günü kutlaması, 27 Mayıs Salı günü (yarın) saat 18:00’de Gazimağusa Laguna bölgesinde gerçekleştirilecek. Düzenlenecek etkinlikte hakla açık ücretsiz kokteyl verilecek ve müzik dinletisi yer alacak.

İlk kez Paris’te 10 bine yakın kişinin katılımıyla kutlanan Avrupa komşuluk Günü geçtiğimiz yıl 7.5 milyon katılımcıyla 28 ülkede kutlandı. Kıbrıs’ta bu yıl ilk kez Gazimağusa Belediyesi’nin öncülüğüyle Gazimağusa’da kutlanacak gün, Avrupa Birliği Komisyonu tarafından desteklenen saygın bir organizasyon olma özelliği taşıyor.

Gazimağusa’nın bu prestijli organizasyonun Kıbrıs’taki tek katılımcısı olması nedeniyle, organizasyonun internet sayfasındaki ülkeler kısmında Kıbrıs için ayrılan bölüm Türkçe olarak hazırlandı. Avrupa Komşuluk Günü hakkında daha geniş bilgi edinmek ve tüm Avrupa’dan ilginç görüntülerle örneklere ulaşabilmek için http://country.european-neighbours-day.com/CY internet adresi ziyaret edilebilir.

Avrupa Komşuluk Günü, Avrupa Yerel Dayanışma Federasyonu’nun (European Federation of Local Solidarity EFLS www.localsolidarity.com) bir girişimi olarak ortaya çıktı. Amacı Avrupa’da toplumsal uzlaşıyı teşvik etmek ve toplumlararası deneyim değişimini sağlayacak iletişim ağının oluşumuna katkı sağlamak olan bu günün Kıbrıs’ta yalnızca Gazimağusa Belediyesi tarafından kutlanması önemli bir ayrıcalık olarak değerlendiriliyor. Aynı zamanda şehirler arasında daha güçlü ilişkiler kurmayı ve Avrupa vatandaşları arasında ortak bir dayanışma ve dostluk ortamının geliştirilmesi de amaçları arasında bulunan Avrupa Komşuluk Günü, ülkemizde Avrupa Komşular Bayramı olarak kutlanacak.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Avrupa’nın en saygın yerel organizasyonlarından biri olan Avrupa Komşular Bayramı’nı bu yıl ilk kez Kıbrıs’ta da kutlayacak olmalarının kendileri için bir gurur kaynağı olduğunu söyledi. Etkinliğin internet sitesinde Kıbrıs için ayrılan bölümde sadece Gazimağusa’nın yer aldığını ve sitenin Türkçe olarak hazırlandığını söyleyen Kayalp, vatandaşlara yönelik yaptığı iyi çalışmaları için “Kültürlerarası Diyalog 2008 Ortağı” ödülüne de layık görülen bu organizasyona ortak olmanın Gazimağusa için bir ayrıcalık olduğunu sözlerine ekledi. Avrupa Komisyonu’nun 2008 yılını “Avrupa Kültürlerarası Diyalog Yılı” ilan ettiğine de dikkat çeken Oktay Kayalp, tüm Gazimağusalılar’ı düzenleyecekleri etkinliğe katılarak Avrupa Toplumu’nun saygın birer üyesi olduğunu kanıtlamaya çağırdı.


Gazimağusa Belediyesi'nden Yeni Bir Yatırım Atağı Daha (24.05.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi'nin son yıllarda toplu ihaleye çıkma yöntemiyle gerçekleştirdiği yatırım atağında yeni bir evreye giriliyor. En son geçtiğimiz kasım ayında toplam tutarı 3 milyon YTL'yi bulan 5 ihale açan Gazimağusa Belediyesi, şimdi de 6 yeni ihale daha açtı.

Yeni ihalelerden su altyapısını geliştirmeye ilişkin ikisi ve Otobüs Terminali Ek Hizmet Binası Projesi Türkiye Cumhuriyeti katkısıyla gerçekleştirilirken, geriye kalanlar Gazimağusa Belediyesi'nin kendi mali olanaklarıyla yaşam bulacak.

Yıllık yatırım programı çerçevesinde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi'nin açtığı altyapı, çevre düzenlemesi, eğitim altyapısına katkı amaçlı yatırımlarından oluşan ihalelerin toplam tutarı yine 3 milyon YTL' yi buluyor.

Konu hakkında bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, topluca açtıkları yeni ihalelerin, aslında Gazimağusa Belediyesi'nin mali gücünün çok önemli bir kanıtı olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. İhalelerin toplam bedelinin çok büyük bir kısmının Gazimağusa Belediyesi'nin öz kaynaklarıyla karşılanacağının altını çizen Belediye Başkanı Kayalp, TC Lefkoşa Büyükelçiliği'ne de katkısı nedeniyle teşekkür etti. Kayalp, açtıkları ihalelerin Gazimağusa halkının yaşam kalitesini artırmaya dönük olduğunu söyledi.

İHALELERİN AYRINTILARI İÇİN TIKLAYIN


SAVE, "Tarihi Mağusa yürüyüş parkuru" broşürü hazırladı (25.05.2008)
 

Çevreye Değer Veren Aktiviteleri Destekleme Projesi (SAVE), Mağusa Surlariçi'ni tanıtan broşür hazırladı.

SAVE tarafından yapılan açıklamaya göre, "Tarihi Mağusa yürüyüş parkuru" isimli broşür, yürüyüş parkuru, detaylı yer ve sokak haritası, önemli tarihi yerlere ve olaylara ait tasvirler ve Gazimağusa'nın tarihi ile ilgili bilgiler içeriyor.

Broşürün, SAVE tarafından, bu yılki teması "Sosyal Değişim ve Gelişim Aracı Müzeler" olan Uluslararası Müzeler Günü nedeniyle çıkartıldığı belirtilen açıklamada, broşürün, Gazimağusa'nın bölge tarihindeki emsalsiz yerini vurgulamak ve bu kültür mirasının korunması için bilinci artırmak amacı taşıdığı kaydedildi.

Broşürün, belli başlı turistik bölgeleri ve turizm ofislerinin yanında, bir çok işletmelerde de bulundurulacağı ifade edilen açıklamada, broşürün ayrıca www.save-irg.com adresinden de indirilebileceği aktarıldı.

Mağusa kültür mirası alanları ile ilgili daha detaylı bilgiye ise, SAVE Kültür Mirası Veri Tabanı sitesi www.save-cyprusheritage.com'dan ulaşılabildiği belirtildi.

SAVE'in, Kıbrıs'ın doğal ve kültürel kaynaklarının daha iyi yönetilmesi amacı ile kapasite geliştirmek için çalışırken; Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından finanse ediliyor.


Gazimağusa Belediyesi’nden Köpek Sahiplerine Duyuru (20.05.2008)
 

Tarım Bakanlığı ve Veteriner Dairesi Ekinokokla Mücadele Projesi çerçevesinde Fasıl 45, Bulaşkan Hayvan Hastalıkları kanunu genel hükümleri ve 4. Madde tahtinde yapılan nizamlar, Köpek kanunu ile 9/1970 ve 7/1972 tadil kuralı gereğince Gazimağusa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tüm köpeklerin muayenesi, mesai saatlerinde 20 – 30 Mayıs 2008 tarihleri arasında yapılacaktır.

Bu kurala uymayan köpek sahipleri hakkında yukarıda belirtilen yasa ve nizamnameler gereğince yasal işlem yapılacağı duyurulur.

Tarih: 20– 30 Mayıs 2008 Muayene Yeri: Veteriner Dairesi Mesai Saatlerinde

Not:
1. Köpekler, Muayene Alanına tasmalı getirilmelidir.
2. Veteriner Dairesi tarafından önceden verilmiş Köpek Muayene Belgesi varsa bu belge (kart) getirilmelidir.


Gazimağusa Belediyesi'nden Duyurulmuştur (17.05.2008)
 

51/95 sayılı Belediyeler Yasası'na uygun olarak Gazimağusa Belediye hudutları dahilinde faaliyet gösteren serbest meslek sahipleri, şirket ve ortaklıklar ile bunların şubelerinin 2008 yılı meslek vergilerinin tarhiyatı yapılmış ve askıya alınmıştır.

İlgili listelere itiraz edecek olan mükellefler yasa gereği, ilan yayınlandıktan sonra 20 gün içerisinde dilekçelerini, 2007 yılı için Gelir ve Vergi Dairesi'ne sunmuş oldukları brüt gelirlerini, şirket ve ortaklıklar ise 2007 yılı Kurumlar Vergisi'ne matrah teşkil eden gelirlerini Gazimağusa Belediyesi'ne sunmaları gerekmektedir.

Meslek Vergilerini en son ödeme tarihi 31 Ekim 2008 olup bu tarihten sonra yapılacak ödemelere gecikme zammı uygulanacaktır


Lağım suyu değil (16.05.2008-KIBRIS Gazetesi)
 

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Hülya Altan, yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi yakınlarında biriken sularla ilgili açıklama yaptı:

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Hülya Altan, yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi yakınlarında birikmiş suların, şu ana kadar yapılan araştırmalardan lağım suyu olmadığının anlaşıldığını açıkladı.

Konu hakkında TAK'a bilgi veren Hülya Altan, yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi'nin civarında biriken sular hakkında basında çıkan iddialar üzerinde bölgede incelemeler yapıldığını ve bölgede biriken suyun, bir kısmının söz konusu bölgeden geçen su isale hatlarındaki patlaktan, bir kısmının ise Gazimağusa Hastanesi'nin su arıtma tesisinden çıkan atık sudan (tuzlu su) kaynakladığını tespit ettiklerini ifade etti.

Gazimağusa Devlet Hastanesi'nden verilen atık suyun lağım suyu olmadığını ifade eden Altan, söz konusu atık suyun kullanım suyundaki tuzun arıtılması işleminde ortaya çıkan tuz oranı yüksek atık su olduğunun altını çizdi.

Bölgede biriken suyun Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ)arıtma tesisi ile de bir alakası olmadığını da belirten Hülya Altan, DAÜ arıtma tesisinden herhangi bir sızıntının söz konusu olmadığını ifade etti.

Bölgedeki su isale hattındaki arızanın tamir edildiğini belirten Altan, ancak bölgeye başka kaynaklardan atık suyun gelip gelmediği kesin olarak söyleyebilmek için, öncelikle Gazimağusa Devlet Hastanesi'nden verilen atık suyun (tuzlu su) da bölgeye akıtılmaması yönünde çalışmaların tamamlanması gerektiğini sözlerine ekledi.


Gazimağusa’ya Aydınlatılmış Bir Bulvar Daha (8.05.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, bir bölümünü daha önce aydınlattığı Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda yeni bir aydınlatma çalışması başlattı. Eski Gazimağusa – Lefkoşa yolu olarak bilinen ve Yeni Devlet Hastanesi, Doğu Akdeniz Üniversitesi, Büyük Sanayi Bölgesi ve Tuzla’nın ana ulaşım arteri olan bulvarın önemli bir kısmı daha yeni çalışma ile aydınlatılmış olacak.

Gazimağusa’nın en yoğun trafik yüküne maruz kalan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda, özellikle Tuzla bölgesinin nüfus yoğunluğunun her geçen gün daha da artması ve Yeni Gazimağusa Devlet Hastanesi’nin açılması nedeniyle gün boyu ve geceleri çok yoğun bir araç hareketi yaşanıyor. Trafik güvenliği bakımından büyük önemi bulunan aydınlatma sisteminin tamamlanmasıyla, söz konusu bölgede kaza olasılığı aşağıya indirgenmiş olacak.

Tuzla kavşağı dışındaki tüm güzergah ve kavşakların aydınlatıldığı proje ile gece trafiğinde daha güvenli bir ortamın sağlanması amaçlanıyor. Çalışma yeni bir etap olarak Tuzla Kavşağına kadar sürdürülecek.

Bir bölümü devreye sokulan yeni aydınlatma sisteminde odak yoğunluklu armatürler kullanılıyor. Toplam uzunluğu 2 bin metre olan güzergah üzerindeki tüm kavşaklar ve durak yerleri aydınlatılan projenin önümüzdeki hafta bütünüyle hizmete girmesi bekleniyor.


Gazimağusa’da Emlak Vergileri’nde Son Ödeme Tarihi 30 Mayıs (7.05.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Vergisi Birinci Taksit Ödemelerini 30 Mayıs’a Kadar Cezasız Olarak Kabul Edecek

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2008 yılı ilk taksitlerini, 30 Mayıs’a kadar cezasız olarak tahsil etme kararı aldı. Son ödeme tarihi 30 Nisan olan Emlak Vergisi ilk taksit ödemelerini, herhangi bir nedenle ödeyememiş olan mal sahiplerinin mağdur olmaması nedeniyle alınan karar uyarınca, tahsilatlar 30 Mayıs 2008 mesai bitimine dek cezasız tahsil edilecek. Herhangi bir yeni uzatma yapılmayacağından, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak yapmaları gerekiyor.

12,000 aşkın mal sahibini doğrudan ilgilendiren bu konuda elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksamaları, herhangi bir mağduriyete yol açmadan gidermenin görevleri olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, tüm taşınmaz mal sahiplerine çağrıda bulunarak, Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne süratle başvurmalarının ve kayıt yaptırmalarının kendi yararlarına olduğunu vurguladı.


Dünya Basın Özgürlüğü Günü Kutlu Olsun (2.05.2008)
 

Demokratik toplumların en önemli unsurlarının başında yer alan basının özgürlüğü ne denli güvence altındaysa, demokrasi de o kadar güven içinde olur. Toplumun tüm kesimlerinin yönetime katılımı, gerçekleşen icraatlardan haberdar oluşu ve gereken biçimde denetim yapabilmesi, yalnızca habere ulaşım kanalları açık ve yayın özgürlüğü güvence altına alınmış bir basınla mümkün olur.

1993 yılından beridir tüm dünyada kutlanan Dünya Basın Özgürlüğü Günü, ülkemizde de kutlanmakta ve basının önemi birçok farklı açıdan dile getirilmektedir. Ancak basının gerçek bir özgürlüğe sahip olabilmesinin yolu, yasalarla düzenlenmiş bir çevreden ve basın çalışanlarının hem mesleki açıdan, hem de ekonomik bakımdan kendini güven içinde hissetmesinden geçer.

Basın özgürlüğünün güvence altında olabilmesinin diğer bir gerekliliği de, basın etik kurallarına uymaktır. “Aklına ya da işine geleni geldiği gibi yazmak veya yayınlamakla” basın özgürlüğü arasında çok narin bir sınırlayıcı bulunmaktadır. Bunun zarar görmesi, ya da istismarı, çoğu zaman basın özgürlüğüne yönelik müdahalelerin ve düzenlemelerin dayanağı olabilmektedir. Dünya basın tarihi bunu anlatan pek çok örnekle doludur.

Bu anlamlı günde, Kıbrıs Türk Basını’nın özgürlük savaşımını saygıyla selamlar, basın meslek kuruluşlarının ilkeli yayıncılığın teminine ilişkin girişimlerini gönülden destekler, özgürlük tutkusunun demokrasiyle birlikte, bir yaşam biçimi olarak toplumumuzun genelinde hakim olabilmesi için sürdürülen çabalara ortak olduğumu bildirir, en derin saygılarımı sunarım.

Oktay KAYALP Belediye Başkanı


Doğu Mesarya suya doyacak (30.04.2008-TAK)
 

Kuraklık yüzünden geçmiş yıllardan daha fazla içme suyu sıkıntısı yaşayan KKTC’de deniz suyundan arıtılacak suyla birçok yerleşim biriminin ihtiyaçlarının karşılanması yönünde önemli bir adım atıldı. Bakanlar Kurulu, Doğu Mesarya bölgesindeki birçok yerleşim biriminin su ihtiyacını karşılayacak projeyi kazanan firmayla 15 yıllığına sözleşme imzalanmasını onayladı. Belediyelere bağlanacak birinci etap köyler de Bakanlar Kurulu’nda karara bağlandı.

Salamis Bay Otel yakınlarında kurulacak tesisle deniz suyundan günde 10 bin metreküp su arıtılması için ihaleyi kazanan firmayla 15 yıllığına yap-işlet-devret yöntemiyle sözleşme imzalanmasını onaylayan Bakanlar Kurulu, 250 gün içinde bu tesiste arıtılacak günde 10 bin metreküp içme suyundan ilgili köylerin yararlanması için isale hattı oluşturacak:

Arıtılmış deniz suyu alacak köyler:
Karara göre, arıtılmış deniz suyu alacak köyler şunlar: “Gazimağusa, Sınırüstü, Aygün, Kuzucuk, Ötüken, Yeniboğaziçi, Mormenekşe, Mutluyaka, Korkuteli, Alaniçi, Geçitkale Havaalanı, Geçitkale, Pirhan, Nergisli, İnönü, Turunçlu, Vadili, Paşaköy, Ulukışla, Aslanköy ve Gaziköy.”

Mutluyaka, Gazimağusa Belediyesi’ne Bağlandı:
Bakanlar Kurulu Sözcüsü Mustafa Gökmen, hangi belediyeye bağlanacağı konusunda hiçbir tartışma olmayan köylerin ilgili belediyelere bağlanmasının onaylandığını kaydetti ve ilk etapta hangi köyün hangi belediyeye bağlanacağını şöyle açıkladı: “Lefkoşa Belediyesi’ne Hamitköy ve Haspolat; Gazimağusa Belediyesi’ne Mutluyaka; Gönyeli Belediyesi’ne Kanlıköy...

...İçişleri Bakanlığı, belediyelere bağlanacak köylerle ilgili çalışmasını yıl sonuna dek tamamlamayı hedefliyor. Belediyelere bağlanan köyler, Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yürürlüğe girecek.


Gazimağusa’nın Suyunu Politik İstismar Konusu Yapmak Kimseye Yarar Sağlamaz (30.04.2008)
 

Bir süreden beridir Gazimağusa Belediyesi’nin sorumlu ve soğukkanlı tutumuna karşın, bir gazetenin asılsız iddialarla kamuoyunu tedirgin etmeye yönelik yayınlar yapma konusundaki ısrarını sürdürmesi nedeniyle, aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gereksinim duyulmuştur: 

Gazimağusa Belediyesi’nin halk sağlığına dair duyarlılığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaşayan herkesin bildiği ve yakından izlediği bir gerçekliktir. Özellikle kentin en bilinen sorunu olan su konusunda, Gazimağusa Belediyesi hem suyun sağlıklı biçimde tüketicilere arz edilmesi, hem de dağıtımda eşitlik sağlanmasına ilişkin hassasiyeti herkesin bilgisindedir. Su konusunda halk sağlığını ilgilendiren konularda, geçmişte de politik yarar sağlamaya çalışan çevrelerin asılsız iddiaları kamuoyuna yansımış, ancak halk sağlığını bütün amaçların üstünde tutan Gazimağusa Belediyesi’nin belgelere dayanan gerçekçi tutumu, bu tür girişimlerin fiyaskoyla sonuçlanmasına yol açmıştır. Bugün yine bu türden asılsız iddialarla Gazimağusa’nın suyunu kirletmeye çalışan aciz girişimleri üzüntü ile izlemekteyiz. 

Güzelyurt’tan Gazimağusa’ya su taşıyan ana hatta meydana gelen bir arızanın, kentin tek su kaynağına “lağım suyunun karışmasına yol açtığı” şeklindeki bir iddiayı, sorumsuzca dile getirmek ve bunun vebalini de Gazimağusa Belediyesi’ne yüklemek, aynı zamanda bilgisizliği de kendi içinde barındırmaktadır. Gazimağusa Belediyesi’nin kente verilen suya ilişkin sorumluluğu, Devlet Su İşleri’ne ait ana deponun kent çıkışından itibaren başlamakta olup, suyu Gazimağusa’ya taşıyan  şebekenin tüm sorumluluğu Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Su İşleri Dairesi’ne aittir. Gazimağusa Belediyesi’nin bu hatta ne müdahalede bulunma, ne de denetleme veya kontrol yetkisi yoktur. 

Tüm kamuoyumuz bilmelidir ki, bu hattın DAÜ sınırında bir patlak meydana gelmiş ve önemli miktarda su, yazık ki, bölgedeki kanala akmıştır. Bu arıza, Gazimağusa Belediyesi’nin sağladığı teknik destekle, Su İşleri Dairesi tarafından giderilmiş ve su sevkıyatı halen devam etmektedir. Bu şebekede 10 atmosfer düzeyinde çok yüksek basınçla hareket eden suyun, zaman zaman borularda patlaklara yol açması son derece doğaldır ve bu ilk kez yaşanan bir durum değildir. Arıza bölgesinde bir su kanalının bulunması, sorunun tespitini, elbet ki, güçleştirmiştir. Ancak doğal karşılanması gereken bu durumu istismar etmek ve panik ortamı yaratmaya çalışmak tam anlamıyla bir sorumsuzluk örneğidir. Üstelik yıllardır Çanakkale Gölü ile Glapsides Gölünü birbirine bağlayan bu kanalın varlığı tüm Gazimağusalılar’ın bildiği bir gerçeklikken, bunu “lağım deresi diye nitelemek ve içme suyuna lağım suyunun karıştığını ileri sürmek toplumsal huzuru dinamitleme anlamı taşımaktadır. 

Bu vesile ile bir kez daha hatırlatmakta yarar vardır ki, Gazimağusa Belediyesi kamu yararını ve halk sağlığını, her tür değerin üzerinde tutmakta ve hizmetlerini bu konuda ödün vermeden sürdürmektedir. Bu ilkeli tutumun ne politik amaçlarla istismar edilecek konular karşısında, ne de özel çıkarların zarar görme olasılığı karşısında, asla ve asla değişmeyeceği her birey ve her kurum tarafından çok iyi bilinmelidir. 

Gazimağusa Belediyesi, ülkemizde etkinlik gösteren ilkeli ve sorumlu yayıncılık anlayışını benimsemiş tüm kitle iletişim araçlarının, ilkesiz ve sorumsuz yayın yapanların yarattığı tahribatın önlenmesine katkıda bulunacağına inanarak, bu bilgilerin olası en geniş halk kesimlerine ulaşması gerektiğine inanmaktadır.


Mağusa'da milli mücadelenin simgelerinden Hilmi Komutan'ın ismi bir sokağa verildi (25.04.2008-KIBRIS Gazetesi)
 

  • Kıbrıs Türk halkının milli mücadele tarihinin simge isimlerinden "Hilmi Komutan" olarak bilinen Hilmi Kılgın'ın anısı Gazimağusa'da bir sokakta ölümsüzleştirildi.

Gazimağusa Belediye Meclisi'nin aldığı karar doğrultusunda Hilmi Kılgın'ın ismi Glapsides Bölgesi'ndeki bir sokağa verildi.  Hilmi Kılgın'ın isminin sokağa verilmesi nedeniyle dün bir tören düzenlendi.

Törene, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, 28'inci Tümen Komutanı Tümgeneral İsmail Serdar Savaş, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Mehmet Eröz, Güvenlik Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Salih Cengaver Cem, Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Sivil Savunma Gazimağusa Bölge Müdürü Dursun Oğuz, Kılgın'ın ailesi ve silah arkadaşları katıldı.

Kıvrıkoğlu
Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, Hilmi Kılgın Sokağı'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Hilmi Kılgın'ın; çalışkanlığı, dürüstlüğü, vatana ve millete bağlılığıyla anılan bir komutan olduğunu ifade etti.

Korgeneral Kıvrıkoğlu, Hilmi Komutanın, KKTC halkının egemenliği için, gelecek için 24 saat esasına göre mesai mefhumu gözetmeksizin çalıştığını, sabahlara kadar görev yaparken, arkadaşlarını arayarak fikir teatisinde bulunduğunu, ölmeden önce de yuvası olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda rahatsızlandığını ifade etti.

Kıvrıkoğlu, Hilmi Komutan'ın isminin sokağa verilmesinin; Kılgın'ın anısının yaşatılmasını, simge olmasının devamını sağlayacağını kaydederek, aldıkları karardan dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'ı ve Belediye Meclisi'ni kutladı.

Hilmi Kılgın'ın gösterdiği vatana bağlılığın herkese örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten Korgeneral Kıvrıkoğlu, "Tüm halkımız, bu toprağa dört elle sarılmış ve sarılmaya devam edecek olan KKTC vatandaşları Kılgın'ı gönüllerinde ve kalplerinde olduğu gibi bu sokaklarda ve bu topraklarda yaşatacaktır" dedi.

Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Gazimağusa'da mücadele tarihinde önemli yeri olan Kılgın'ın, topluma rehberlik eden, dürüstlük ve insanca yaşam konularında da Gazimağusalılara ders vermiş önemli bir kişilik olduğunu kaydetti.

Kılgın'ın lise yıllarında kendisine Sivil Savunma derslerinde öğretmenlik yaptığını kaydeden Kayalp, "Hilmi Komutan'dan aynı zamanda, mütevazı davranmayı, insan sevgisini, hoşgörüyü ve dostluğu öğrendik" dedi.

Bazı kentlerin bazı isimlerle anıldığını kaydeden Oktay Kayalp, Gazimağusa'nın da Hilmi Komutan'la özdeşleştiğini vurguladı.

Kayalp, Kılgın'ın saygınlığı ve sevgi dolu davranışlarının dilden dile dolaşıp, Gazimağusa'da yaşayacağını belirterek, "O'na duyduğumuz saygı ve özlem büyüyerek devam edecek" dedi.

Hilmi Komutan'ın silah arkadaşlarından Emekli Binbaşı Ömer Karacaoğlu da, 17 yıl birlikte görev yaptığı Kılgın'ın hiçbir zaman görevden yılmayan, gelecek nesillere örnek teşkil edecek bir kişilik olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Türk Mücahitler Derneği Gazimağusa Şube Başkanı Emekli Üsteğmen Ahmet Sevinç de, kendilerine her konuda her zaman rehber olan Hilmi Komutan'dan çok şey öğrendiklerini söyledi.

Sevinç; Kılgın'ın, Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesinde mihenk taşlarından biri olduğunu kaydetti.


Gazimağusa’da Çiçek Dağıtımı Başlıyor (20.04.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi, Park ve Bahçeler Birimi’nin kendi seralarında yetiştirdiği bir çok farklı türdeki çiçek fidesini yarından (21 Nisan Pazartesi) başlayarak halka ücretsiz dağıtacak. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen çiçek dağıtım etkinliğinde bu yıl toplam 50 bin kök çiçek fidesi ücretsiz dağıtılacak ve Gazimağusalılar’ın evlerini ya da iş yerlerini süsleyecek.

Ülkede yaşanmakta olan su sıkıntısı ve kuraklık nedeniyle bir çok yeşillendirme alanına çiçek ekmeme kararı alan Gazimağusa Belediyesi, vatandaşlara dağıtacağı çiçek fidelerinin de sayısını azalttı. 150 bin kök olarak tasarlanan dağıtım programı, yurttaşların da su tasarrufuna katkıda bulunabilmesi amacıyla 50 bine indirildi.

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi’ne ait seralarda yetiştirilen çiçek fideleri, her yıl olduğu gibi, Belediyeyi ziyaret edenlere ve faturalarını ödeyen abonelere, evlerine ya da bahçelerine ekmeleri için ücretsiz olarak verilecek. Gazimağusa Belediyesi’nin çiçek fidesi dağıtımı, stoklar el verdiğince devam edecek.

“Kentimizin, yaşayanlara mutluluk veren bir kent olması için durmaksızın çalışıyoruz” diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz ağaç ve çiçek fidanlarını, Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyoruz. Ancak bu yıl yaşanmakta olan kuraklık nedeniyle park bahçe hizmetlerimizde yenileme çalışmalarımızı asgariye indirgeme kararı aldık. Su gereksinimi en az olan türleri tercih ederek, sulama faaliyetlerimizi de aşağıya çektik. Ana arterler dışında önemli bir çalışma yapmayıp, sadece bakım ve temizlik faaliyetimizi sürdüreceğiz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlılığına da gereksinim vardır. Suyun bu yaz her zamankinden daha verimli kullanılması gerekmektedir” dedi.

Dağıttıkları çiçek fidelerinde de indirime gittiklerine işaret eden Kayalp Gazimağusalılar’dan sulama işlerini günün serin saatlerinde ve kontrollü olarak gerçekleştirmelerini istedi. Gazimağusa Belediyesi’nin yeşil alanlardaki sulama faaliyetlerini hızla ekonomik sistemlere dönüştürdüğünün de altını çizen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının çevre güzelliğini, çevreye duyarlı bir yaklaşımla sağlayabilmek olduğunu sözlerine ekledi.


Europa Nostra Basın Bildirisi: "Kıbrıslı Rumlar ve Türkler Tarihi Mağusa şehrini korumak amacıyla güçlerini birleştirme kararı aldılar" (20.04.2008)
 

Bir zamanlar dünyanın en zengin şehri olarak bilinen Mağusa’yı koruma çabaları, efsanevi şehrin Kıbrıslı Türk ve Rum temsilcilerini bu benzersiz ve doğru zamanda yapılan yardım girişiminde birlikte çalışmak üzere bir araya getirdi.

Paris/The Hague, 8 Nisan 2008 –
Mağusa’nın Kıbrıslı Rum temsilcisi Alexis Galanos “Geçmiş olmadan gelecek de yoktur, ama gelecek olmadan da geçmişin bir anlamı yoktur. Dolayısıyla Mağusa’nın değerli mirasını koruma görevlerinde Kıbrıslı Türk yoldaşlarımıza candan destek vermek amacıyla bugün buradayım. Aynı zamanda Mağusa’da kültür için yapılan çalışmaların insan haklarına saygı ile birlikte yürütülmesini sağlamak amacıyla ortaya koyduğumuz çabalarda onların desteğini istiyoruz” diye konuştu. Aynı yapıda devam eden Mağusa’nın Kıbrıslı Türk temsilcisi Oktay Kayalp, “ Mağusa’nın mirasını; gelecek nesillere devredilmesi gereken Avrupa mirasını korumak için siyasi sorunları bir tarafa koyma” arzusunu dile getirdi. Bu toplantının her iki toplumun vatandaşları için de daha parlak bir geleceğe yol açması konusunda umut belirtti. Europa Nostra, Avrupa Kültür Mirası Federasyonu, rehberliğinde Mağusa şehrinin en üst düzey Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk temsilcileri, Alexis Galanos ve Oktay Kayalp, 4 Nisan Cuma günü Fransa’daki Avrupa Komisyonu Temsilciliği’nde tarihi şehirlerinin daha fazla bozulmasına engel olmak amacıyla, kamuoyu önünde bir araya geldiler.

Kültürel miras alanında gerçekleştirilen bu önemli iki toplumlu işbirliği girişimi, 27 Aralık 2007’de Birleşmiş Milletler himayesinde, Lefkoşa’da BM Tampon Bölgesinde bulunan Ledra Palace Oteli’nde yapılan bir toplantının ardından gerçekleştirildi.
Europa Norstra tarafından düzenlenen toplantı, Mağusa’nın kalan kültürel mirasını korumak için önemli bir koruma programı başlatılmasına duyulan acil ihtiyaç konusunda uluslararası toplumu bilgilendirmeyi; ve Mağusa’daki iki toplumun da, hukuki veya siyasi anlaşmazlıklara yer vermeden böylesi bir koruma programı için fonların bulunabileceği en uygun kordinasyon yapısını oluşturma arzularına yardımcı olmayı amaçlıyordu.

Toplantıyı yöneten Europa Nostra Başkan Yardımcısı Denis de Kergorlay, “Mağusa’nın unutulmuşluktan çıkıp yeniden Avrupa kamuoyunun bilincine dahil olma zamanı geldi. Europa Nostra Mağusa’nın benzersiz kültürel mirasının yeniden canlandırılmasına katkıda bulunmak ve Avrupa tarihinde büyük yer kaplayan Mağusa’nın son derece önemli yerini kamuoyunun bilgisine getirmek için çok sıkı bir şekilde çalışmaya hazırdır. Dolayısıyla başarılı bir “Mağusa Projesi” yenilenme ve diyaloğun sembolü olmalıdır” diye konuştu.
Paris’teki toplantı aynı zamanda, bir film süresi kadar uzun bir belgesel olan ve, şehrin güzelliği ve tarihi önemini gösteren, "The Stones of Famagusta - the Story of a Forgotten City’nin" (Mağusa’nın Taşları – Unutulmuş Bir Şehrin Hikayesi) uluslararası gala gösterimi için de vesile oldu. Yapımcılar Allan Langdale (Kanada) ve Dan Frodsham (Birleşik Krallık), filmi tartışmak ve filmin Avrupa’da ve ötesinde geniş olarak dağıtımını teşvik etmek amacıyla toplantıda bulundular.
Ortaçağ Mağusa’sı üzerine uluslararası uzmanlar konferansını düzenleyen Michael Walsh, belgeselin kapanış sahnesindeki güneşin batışına atıfta bulunarak bunun, “ uluslararası uzmanlık ve finansmana şiddetle ihtiyaç duyan yapıtlar ve sanat eserleri için zamanın tükeniyor olduğunun” güçlü bir uyarısı olarak alınması gerektiğinin altını çizdi.
Mağusa’nın geleceğinin Avrupa’nın ortak sorumluluğu olduğuna vurgu yaparak sözlerine son verdi ve tüm aktörlere bu toplantının momentumunu devam ettirmeleri ve ortak eylem için somut öneriler ortaya koymaları ricasında bulundu.
Europa Nostra Başkan Yradımcısı Costa Carras, “kültür Avrupa toplumu içerisinde insanları birleştiren yaratıcı güçlerden biridir ve Europa Nostra Mağusa’da bunu gerçeğe dönüştümek için katkıda bulunmaya hazırdır” diye konuştu.
Bu amaçla Europa Nostra Bilim Konsey’i Başkanı Gianni Perbellini gelecekte, en üst düzey uluslararası standartlara göre yapılacak olan tüm koruma çalışmalarında Europa Nostra’nın bilmisel uzmanlığının da sağlanacağını belirtti.
Devam eden konuşmalarda katılımcılar, ortak Avrupa tarihi ve Mağusa’nın kültürel mirasını korumak ve restore etmek amacıyla gelecekte yapılacak bir ortak projede Avrupa ruhunu etkili kılmak için herkesin sorumluluk alması gerektiği konusunda hemfikir oldular.
Aynı zamanda Mağusa’da ve Kıbrıs’ın herhangi başka bir yerinde ortak kültürel mirasın restorasyonu için birlikte çalışmanın, Kıbrıs’ın Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk toplumlarının ortak ve ayrı olarak karşılaştıkları diğer sorunların çözümüne de katkıda bulunacağı umudu dile getirildi.

Gazimağusa Belediye Başkanlığı'ndan "Gazimağusa ile İlgili Olarak Paris’te Europa Nostra Tarafından Gerçekleştirilen Etkinlik" Hakkında Açıklama (11.04.2008)
 

Önceki gün Kıbrıs Rum Basını’nda yer alan ve Kıbrıs Türk Basını’nda da tercümesi yayınlanan Gazimağusa hakkında Paris’te gerçekleşen etkinliklerle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapma gereksinimi duyulmuştur.

4 Nisan 2008 tarihinde Avrupa Birliği Komisyonu’nun Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan temsilcilik binasında, Europa Nostra organizasyonunda, Gazimağusa Belediye Başkanı Sayın Oktay Kayalp’ın da davetli olarak katıldığı bir toplantı gerçekleşmiştir. Europa Nostra, başta Avrupa olmak üzere, tüm dünyada doğal çevre, kültürel ve tarihi mirasın korunup geleceğe güvenli olarak aktarılması konusunda bilimsel çalışmalar yürüten, uluslararası saygınlığı çok üst düzeyde, bağımsız bir sivil toplum kuruluşudur. Bu organizasyona Gazimağusalı Kıbrıslı Rumları temsilen Aleksis Galanos da katılmış ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp gibi, o da kısa bir konuşma gerçekleştirmiştir.

Paris’te gerçekleşen toplantının Kıbrıs Rum Basını’nda yer aldığı şekliyle, “Mağusa’nın işgal altındaki şehrinin yasal sakinlerine geri verilmesi ve şehrin surlar içinin restorasyonu” teması çerçevesinde gerçekleştiğine ilişkin anlatım, Gazimağusa Belediyesi tarafından hayretle karşılanmaktadır. Bir yanlış bilgi aktarımı, ya da yanlış anlaşılmadan kaynaklanmasını umduğumuz bu durumu, gerçek biçimde açıklayabilmek için aşağıdaki unsurların kamuoyuna aktarılmasına gereksinim bulunmaktadır.

Europa Nostra’nı düzenlediği etkinlikte, yola çıkış noktası, Kıbrıslı Türkler’e uygulanan uluslararası izolasyon nedeniyle, yeterli mali ve teknik yardım alamayan Gazimağusa’nın ‘2008 Yılında Dünyada Tehdit Altında Bulunan 100 Kent’ listesinde yer almış olmasıdır.

Bir diğer neden, 13 Aralık,2007 tarihinde BM Genel Sekreteri’nin dönemin Kıbrıs’taki Özel Temsilcisi Michael Moller yanısıra, bir çok AB üyesi ülkenin Kıbrıs’taki büyükelçilerinin himayesinde, Ledra Palace Hotel’de gerçekleşen Gazimağusa’ya uluslararası düzeyde dikkat çekme amaçlı bir günlük etkinliğin başarılı sonuç vermesidir.

Açıklıkla belirtilmelidir ki, hem Ledra Palace etkinliğinde, hem de Paris’te gerçekleşen organizasyonda, tek gündem başlığı Gazimağusa Suriçi’ndeki  Lüzinyan, Venedk ve Osmanlı ağırlıklı tarihi ve kültürel mirasın restorasyonu için mali ve uzmanlık hizmetleri bakımından uluslararası destek sağlanması ve bu konuda bizlerin sahip bulunduğu duyarlılık ve istekliliğin duyurulmasıdır. Etkinliklerin her ikisinde de motivasyon alanı, coğrafi sınırlar bakımından, Gazimağusa Suriçi olarak saptanmış ve Kıbrıs’ın bütününe dair barış, çözüm ve Avrupa Birliği değerlerine sahip olunmak dışında siyasi bir söylem ya da yaklaşım söz konusu olmamıştır.

Gazimağusa Belediyesi olarak, kamuoyuna bir kez daha açıklamak isteriz ki, kentimizin korunması, gelişimi ve çağdaş yaşam standartlarının gereği olan her tür donanıma sahip olabilmesi için, bundan önce olduğu gibi, bundan böyle de, hem ulusal düzeyde, hem de uluslararası alanda olası bütün işbirliği koşullarını yaratma ve değerlendirme kararlılığındayız. Bu tutumumuz, dünya insanlığının ortak malı saydığımız Gazimağusa Suriçi’ndeki kültürel mirasa sahip çıkarken de aynen geçerlidir. Gazimağusa’nın bugünkü konumunun değişmesinin, ancak ve ancak ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesini sağlayacak bütünlüklü bir çözümün koşullarıyla mümkün olduğuna dair inancı bir kez daha altını çizerek belirtiriz.

Gazimağusa Belediye Başkanı Sayın Oktay Kayalp’ Paris’teki toplantıda gerçekleştirdiği konuşmanın tam metni aşağıdaki gibidir:

“Mağusa hakkında her gün biraz daha artan uluslararası ilginin yeni bir göstergesi olarak değerlendirdiğim bu toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim. Europa Nostra’nın girişimiyle gerçekleşen bu organizasyonun, Mağusa’nın geleceğine olumlu etki yapmasını diler, sizlere ve bu toplantının gerçekleşmesini sağlayan herkese teşekkür ederim.

Bu sabahtan itibaren iki gün boyunca, Avrupa’nın orta yeri Paris’te, Avrupa’nın Güneydoğu sınırı olan Mağusa’nın kültürel mirasını geniş biçimde tartışacağız. Bu tartışmanın Mağusa’yı daha güçlü, daha güvenli ve çok daha Avrupalı bir kent olarak destekleyeceğine inanmaktayım.

Mağusa, Kıbrıs’ın en önemli ve dünyada en bilinen kentidir. Yüz yıllar boyunca Kıbrıs adasından, dolayısıyla da Mağusa’dan bir çok uygarlık gelip geçti. Tüm bu uygarlıkları ağırlayan Mağusa, çok kültürlülüğü ve tarihi değeri bakımından eşsizdir. Bu nedenle,  Mağusalılar için olduğu  kadar, tüm Kıbrıslılar, Akdenizliler, Avrupalılar ve genel olarak da tüm dünyalılar için paha biçilmez değerdedir. 

İlk yerleşimin, liman yapımına elverişli doğal coğrafi konumu nedeniyle olduğuna inanılan Mağusa, kurulduğu günden beridir, tüm dünyanın gözlerini üzerine diktiği stratejik bir konumdadır. Bu konumu nedeniyle Mağusa sürekli el değiştirmiştir. Mağusa’ya sahip olan her uygarlık, giderken geride kendinden bir şeyler  bırakmıştır. İşte bu birikim, bize bugün çok iyi korunması gereken ve dünya tarihine ışık tutan ayrıcalıklı kültürel mirası sağlamıştır. Bu ayrıcalık, Mağusa’da yaşayanlar için olduğu kadar, ona hizmet etmekle görevli bizler için de çok büyük bir sorumluluk anlamına gelmektedir. Geçmiş çağlardan bugüne süzülüp gelen çok kültürlü dokusu, Mağusa’yı koruma, geliştirme ve gelecek kuşaklara güvenli biçimde devretme sorumluluğunu, milliyet farkı gözetmeden, aslında tüm insanlığa yüklemektedir.  

Bizler bugün, Mağusa’da yaşayanlar olarak, bu sorumluluğu yerine getirebilmek için tüm olanaklarımızı seferber etmiş bulunmaktayız. Kenti fiilen yöneten, planlayan ve yaşatan Mağusa Türk Belediyesi, gerek teknik, gerekse ekonomik olanaklarını, Mağusa’nın korunması ve gelecek kuşaklara güvenli biçimde devredilebilmesi için kullanmaktadır. Bu uğraşı sergilerken, kendi olanaklarımız yanında, Türkiye Cumhuriyeti’nin sağladığı yardımları ve Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için hazırladığı 259 Milyon Euro tutarındaki Mali Yardım Programı’nı da olası en rasyonel biçimde kullanmaktayız. Bu fondan sağladığımız kaynakları, hem kentteki yeni bölgelerin Avrupa Birliği normlarına uygun bir alt yapıya sahip olabilmesi, hem de eski eserlerin restorasyonu için değerlendiriyoruz. 

Geçmişte bir liman kenti olarak dünyada ünlenen, ancak bugünkü yapısıyla aynı zamanda bir üniversite kenti de olan Mağusa, Kıbrıs’ın en büyük üniversitesinin ev sahibidir. Bizler Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin sağladığı bilimsel zenginliği en iyi biçimde kullanarak, Mağusa’nın kültürel mirasını korumak, geliştirmek ve tanıtmak için çok yoğun biçimde çalışıyoruz. 

Mağusa, 2008 yılında Dünya Anıtlar Fonu’nun her yıl açıkladığı ”tehdit altındaki 100 yerleşim birimi” listesinde yer aldı. Bu listede, insan kaynaklı gerekçelerle dünyanın pek çok saygın kenti bulunmaktadır. Mağusa ise Kıbrıs Sorunu nedeniyle uluslararası fonlardan ve uzmanlık hizmetlerinden yararlanamaması nedeniyle listeye dahil edilmiştir. Bu gerekçe bugün gerçekleştirmekte olduğumuz organizasyonun ne kadar önemli olduğunu açıkça göstermektedir. 

Mağusa, yüzyılların birikimi tarihi mirası ve bugünün dünyasına uygun kültürel ve sosyal değerleri ile bir dünya kentidir. Rönesans mimarisinin şaheseri sayılan ve günümüzde en iyi korunmuş örnekler arasında üst sıralarda yer alan tarihi Venedik surlarıyla, hem Shakespare’in Othello Kalesi’ne hem de Leonardo da Vinci’nin mimari tasarımları arasından olduğuna inanılan Porte Del Mare’sine (Deniz Kapısı) ev sahipliği yapıyor. Türk Dünyası’nın en bilinen şairlerinden Namık Kemal’in sürgün yıllarını geçirdiği kent olan Mağusa, tüm dünyada bilinen bu değerleri nedeniyle mutlaka sahip çıkılması gereken kültürel bir mirastır. 

Bu gerekçelerden yola çıkarak, bize düşen görev, Mağusa’daki kültüel mirası korumak ve tüm siyasi gerekçelerden ayrı bir yere koyarak, dünyanın sahip çıktığı bir kültür hazinesi olarak değerlendirmektir. Gelecek kuşaklara Mağusa’yı, tamiri olanaksız bir harabe olarak bırakmak, bugün için işlenebilecek en büyük suçtur. Buna kabul edilebilir bir açıklama yapmak mümkün değildir. Dünyadaki çoğu uygarlığın izleri bulunan Mağusa’ya uluslararası  düzeyde sahip çıkmak kaçınılmazdır. Bugünkü toplantıyı bu anlamda değerlendirdiğimi bildirmekten mutluluk duyarım. Katıldığınız için teşekkür eder, elde edilecek sonuçların Mağusa için hayırlı olmasını dilerim.”


Mağusalı artık deniz kenarında nefes alabilecek (10.04.2008-KIBRIS Gazetesi)
 

  • Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, "Laguna Rekreasyon Projesi"ni değerlendirdi:
  • Gazimağusa Belediyesi, önemli çevre düzenleme projelerinden birine daha imza attı.

Gazimağusa Belediyesi, "Laguna Rekreasyon Projesi'yle", kent yaşamından bunalan vatandaşların, deniz kenarında yürüyüş yapabileceği, ailece oturup denizin kokusunu içine çekebileceği, çocukların denize çakıl taşı atabileceği çağdaş bir mekân yarattı.

Belediyenin öz kaynaklarıyla 2 milyon 150 bin YTL'ye gerçekleştirilen proje kapsamında deniz kenarında 800 metrelik yürüyüş parkuru yapıldı, 3 bin metre kare meydan oluşturuldu.

Eskileri yıkılarak, meydanda 7 adet cafe ve restoran da inşa edildi. Bölgedeki tüm binaları kapsayacak şekilde paket arıtma sistemi inşa edilerek, denizin kirlenmesinin önüne geçilmiş olundu, 310 araçlık ilave otoparkla bölgedeki otopark kapasitesi 700'e yükseltildi.

Belediyenin Proje Birimi tarafından hazırlanan proje kapsamında yol düzenlemesiyle de trafiğe rahatlama getirildi.

Konuyla ilgili TAK muhabirine açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, projeyi; deniz kenti olmasına rağmen sırtı denize dönük olan Mağusalıların denizden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Mağusalıların deniz kenarında rahat yürüyüş yapabileceği, oturabileceği, çocukların denize taş atabileceği alan yarattıklarını kaydeden Oktay Kayalp, projeyle kent halkının özlemini gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kayalp, "Mağusalı artık, kordon boyunda yürüyüş yapabilecek, deniz kıyısında nefes alabilecek ve bunları yapmak için başka kent aramayacak" dedi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, projenin değişen ve gelişen Gazimağusa'nın aydınlık yüzlerinden biri daha olduğunu kaydederek, vatandaşın da projeye tepkisinin pozitif olduğunu vurguladı.

Proje kapsamında denizin iç kısmının da düzenlendiğini ifade eden Kayalp, böylece görüntü kirliliğinin de ortadan kaldırıldığını belirtti.

Oktay Kayalp, yapılan arıtma sistemiyle, bölgedeki tüm binaların paket arıtma sistemine bağlandığını, denizin kirlenme olasılığının önüne geçildiğini vurguladı.


Orman Yolu Otoparkı Kullanıma Açıldı (8.04.2008)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin bir süreden beridir yapımını sürdürdüğü Orman Yolu Otoparkı inşaatı tamamlanarak kullanıma açıldı. Özellikle Larnaka Yolu üzerinde oluşan trafik sıkışıklığını giderebilmek amacıyla inşa edilen 100 araç kapasiteli otoparkın hizmete girmesiyle bölgedeki trafik akışı da yeni baştan düzenlendi.

İki ay gibi kısa bir sürede yapımı tamamlanarak geçtiğimiz günlerde hizmete giren otopark beton parke zemin kaplamalı ve bütünüyle aydınlatılmış olarak inşa edildi. Adını üzerinde kurulu bulunduğu Orman Yolu Sokak’tan alan otoparkın özellikle işyerlerinin yoğun olarak bulunduğu Larnaka Yolu üzerindeki Zafer Anıtı ile Ordu Caddesi kavşağı arasındaki yol güzergahındaki trafik sıkışıklığını gidermesi amaçlanıyor.

Otoparkın kullanıma açılmasıyla birlikte bölgedeki yol güzergahları ve trafik akışı da yeniden düzenlendi. Yapılan düzenleme uyarınca, Orman Yolu, Bozkurtlar ve T. Aslanali Sokakların Larnaka Yolu’na çıkışları tek yön yapılarak kapatıldı. Bu sokaklardan otoparka yönlendirilen trafik akışının bölgeden çıkışı Orman Yolu Sokak üzerinden Ordu Caddesi aracılığıyla sağlanacak. Bu düzenlemeye göre Orman Yolu Sokağın Ordu Caddesi yönünden girişi de yine tek yön olarak düzenlendi.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar birimi yetkilileri, bölgedeki yeni düzenlemenin trafik akışını rahatlatmak ve cadde üzerine park edenler nedeniyle sıkışan trafiği açmak amacıyla yapıldığını belirttiler. Gazimağusa Trafik Müdürlüğü’ne de gerekli bildirimin yapıldığına işaret eden yetkililer, bölgedeki iş yeri sahipleriyle sürücülerden, trafik kurallarına uymalarını ve araçlarını Orman Yolu Otoparkı’na park etmelerini istediler.

Gazimağusa Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda yapılan yeni trafik düzenlemesi 14 Nisan Pazartesi’den itibaren yürürlüğe girecek. Orman Yolu Otoparkı, Gazimağusa’daki diğer tüm otoparklar gibi ücretsiz olarak kullanılabilecek.


Gazimağusa Belediyesi’nden "Suda Kriz Yönetimi" (1.04.2008)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Su Konusunda Düzenlediği Basın Toplantısı Metni:

Çağımızın en önemli sıkıntılarının başında hiç kuşkusuz Küresel Isınma ve buna bağlı gelişen sorunlar yer almaktadır. Doğal kaynakların hızla tükenmesi, daha büyük çaplı ve tamiri çok daha güç çevre sorunlarının ortaya çıkışı, küresel ısınmanın insanlık üzerindeki olumsuz etkisini daha da artırmakta ve günlük yaşamı büyük boyutlarda güçleştirmektedir.

Küçük bir ada olması nedeniyle de Kıbrıs, kuraklık tehdidinden çağlardır en fazla etkilenen kara parçaları arasında yer almaktadır. Zaten çok az olan doğal su kaynaklarının yağış yetersizliğinden ötürü gereken ölçüde beslenememesi, kullanımdan kaynaklanan yok oluş sürecini hızlandırmakta ve adamızın bütününde başa çıkılması neredeyse olanaksız bir susuzluk yaşanmasına yol açmaktadır.

Tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınma, ülkemiz koşullarında kendini her şeyden önce susuzlukla göstermektedir. Bu yıl gerçekleşen yağışlar, sürekli tükettiğimiz yeraltı su kaynaklarını beslemenin çok uzağında kalmış, deyim yerindeyse bu kaynaklara ulaşamamıştır. Tek kaynağı yeraltından kuyular aracılığıyla çıkarılarak Güzelyurt’tan gönderilen su olan Gazimağusa’nın ülkemizin susuzlukla en fazla boğuşmak durumunda kalan yerleşim birimi olduğu herkesçe bilinmektedir. Gazimağusa’nın su sorununun, ülkemizdeki genel kuraklık koşulları nedeniyle, bu yıl her zamankinden çok daha ağır bir hale gelmesi kaçınılmaz görülmektedir. Bu nedenle, Gazimağusa Belediyesi’nin sürdürdüğü yeni arayışlar, ve özellikle denizden ters ozmos yöntemi ile su elde etme çabası ne yazık ki çok sıcak geçmesi beklenen 2008 yazının ardından sonuç verebilecektir. Dolayısıyla, Gazimağusa’da bu yaz su, her şeyden çok daha değerli bir hal alacaktır.

Bu gerekçelerle, ülkemizde yaşanmakta olan kuraklık koşullarıyla küresel ısınmanın etkilerini göz önünde bulunduran Gazimağusa Belediyesi, denizden su arıtma projesinin hizmete girişine kadar geçecek sürede, radikal bir dizi önlemle, kentte yaşanması kaçınılmaz su sıkıntısını en aza indirgemeye çalışacaktır. Bu önlemlerin bir kısmı Gazimağusa Belediyesi tarafından üstlenilirken, önemli bir kısmı ise, tasarrufa dayalı önlemler olarak, Gazimağusa’daki su tüketicilerinin duyarlı ve sorumlu yaklaşımına gereksinim duymaktadır.

Bu çerçevede, Gazimağusa Belediyesi 2008 yılının Kasım ayına kadar su konusunda kentte Kriz Koşullarına Dayalı Uygulama Esasları doğrultusunda hareket etme kararı almıştır: Kriz Koşullarına Dayalı Uygulama Esasları:

1- Gazimağusa Belediyesi, kentteki yeşil alanlarda, parklarda ve diğer peyzaj alanlarındaki tüm yeşillendirme uygulamalarını, su tasarrufu sağlamak amacıyla en az düzeyde yürütecektir. Bu alanların su gereksinimi, sadece kanalizasyon arıtma tesisinden elde edilecek suyla yapılacaktır.

2- Gazimağusa Belediyesi Su işleri Birimi su şebekesinde meydana gelecek arızalara olası en kısa sürede müdahale edebilmek amacıyla, 24 saat görev yapacak Acil Müdahale Ekibi oluşturacaktır. Ekibin 0533 860 19 90 numaralı telefonuna ana şebeke arızaları, günün herhangi bir saatinde, bildirilebilecektir.

3- Borcunu 3 ay boyunca ödemeyen abonelerin su bağlantısı kesilecek.

4- Borcundan ötürü su bağlantısı kesilen aboneler başta olmak üzere, kaçak su kullanımınım engellenmesi amacıyla tüm abonelerin denetlenmesi amacıyla Gazimağusa Belediyesi Zabıta ve Tahsilat Birimleri, Polis destekli olarak 24 saat görev başında olacaktır.

5- Gazimağusa Belediyesi açıklanan periyot boyunca suyun ekonomik ve verimli kullanılmasını teşvik amacıyla bilgilendirici ya da uyarıcı bildiriler dağıtacak.

6- Suyun önemini anlatan ve yaşanan su sıkıntısının en az düzeyde hissedilebilmesini sağlamak amacıyla, kitle iletişim araçlarından da yararlanarak, dinamik bir iletişim kampanyası başlatılacak. Suyun tasarruflu kullanılmasıyla elde edilecek yararı anlatan bilgilere www.magusa.org/mix/tema_su tasarrufu.htm adresinden ulaşılabilir.

7- Denizden su arıtma sistemi, kaliteli suyun çok daha pahalı olarak elde edilebilmesi anlamı taşımaktadır. Bu nedenle, yeraltı kaynaklarına bağımlılığın kalkması için öngörülen hedef zaman olan Ocak 2009’a kadar, suda ekonomik tüketimi bir yaşam alışkanlığına dönüştürecek bilgilendirici ve eğitici çalışmalar gerçekleştirilecek. (Gazimağusa Belediyesi’nin Doğu Akdeniz Üniversitesi ile kurmakta olduğu denizden su arıtma tesisi Ağustos, 2008’de hizmete girecektir. Devlet tarafından kurulacak tesisin de Kasım 2008’de devreye girmesi beklenmektedir.)

8- Yukarıda sıralanan çabaların olumlu sonuç verebilmesi ve başarı sağlanabilmesi için Gazimağusa Halkı’na çok büyük görev düşmektedir. Halkımızın duyarlı davranmasından ve Gazimağusa Belediyesi’nin çalışmalarına destek olmasından en büyük yararı yine Gazimağusa ve Gazimağusa’da yaşayanlar sağlayacaktır.


ANASAYFA