NİSAN - HAZİRAN 2007 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa'da vatandaşın derdi sinek (30.06.2007,Sedef BOŞNAK, KIBRIS)
 

Havaların ısınmaya başlamasıyla, yaz aylarının baş belası sinekler, vatandaşların başına dert oldu...

UYKU UYUYAMIYORUZ... Gazimağusa'daki vatandaşlar, dere yataklarında ve otlar içerisinde üreyen sineklerin etrafa mikrop saçtığını, geceleyin sinek kovalamaktan uyku uyuyamadıklarını belirterek, "Sinek ısırığı nedeniyle vücudumuzun her yeri bakla bakla oluyor" diyerek şikâyet etti

SİVRİSİNEK VE KARASİNEK ARTTI... Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Sorumlusu Veteriner İlke Sabit Soyer, geçen yıla oranla bu yıl sivrisinek ve karasinek sayısının artış gösterdiğini belirterek, "Bölgede çok sayıda bataklık ve gölet bulunuyor. Dere yataklarının yapıları bozuldu. Sazlık alanlar arttı, yeni göletler oluştu. Buralarda kirlilik oranı da arttı. Bu nedenle bölgede sinek artışı oldu" dedi

Gazimağusa'daki vatandaşlar, dere yataklarında ve otlar içerisinde üreyen sineklerin etrafa mikrop saçtığını, geceleyin sinek kovalamaktan uyku uyuyamadıklarını belirterek, "Sinek ısırığı nedeniyle vücudumuzun her yeri bakla bakla oluyor" diyerek şikâyet etti.

Vatandaşlar, durgun sularda üreyen sivrisineklerin yok edilmesi için bölgedeki belediye ekiplerini göreve çağırdı.

Çevre temizliğine dikkat
Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, karasinek ve sivrisinek ile mücadele için kolları sıvadı. Belediye ekipleri, bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için, yoğun bir çalışma içerisine girdi.

KIBRIS'a konuşan Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Sorumlusu Veteriner hekim İlke Sabit Soyer, geçen yıla oranla bu yıl sivrisinek ve karasinek sayısının artış gösterdiğini belirterek, "Bölgede çok sayıda bataklık ve gölet bulunuyor. Dere yataklarının yapıları bozuldu. Sazlık alanlar arttı, yeni göletler oluştu. Buralarda kirlilik oranı da arttı. Bu nedenle bölgede sinek artışı oldu" dedi.

İlke Sabit Soyer, sinek ve haşerelerle mücadele edebilmek için, vatandaşın da çevre temizliğine dikkat etmesi gerektiğini kaydederek,, belediye ekiplerinin, mücadeleye sineklerin üreme noktalarından başladığını söyledi.

Soyer, şöyle konuştu:
"Ekipler, çalışmalarını gün boyu sürdürüyor. Bölgede haşere ve sineklerle mücadelede insan sağlığına zarar vermeyen etkin ilaçlar kullanıyoruz. Bölge, özel ilaçlama araçlarıyla ilaçlanıyor. Yüzer ekipler ise bölgedeki göllere, larva yiyerek beslenen balıklar bırakıyor ve gölleri botlarla ilaçlıyorlar. Bu bölgelerde sivrisinek sayısında azalma olduğunu tespit ettik.

Yaya ekiplerimiz, septikleri ve küçük su birikintilerini sürekli ilaçlıyor. Bölge halkına sinek ve haşereyle ilgili broşür dağıtılıyor. Evlerdeki fosseptik kuyular ilaçlanıyor.

Mücadelede kullanılan ilacın dozu, bölgedeki yoğunluğa ve larva sayımına bağlı olarak değişiyor. Tüm bunların yanı sıra ekipler, ev içerisinde jel yöntemi ile hamam böceklerine karşı da mücadele ediyor.

Evlerde, depo kapakları açık tutulmamalı. Açıkta su bırakılmamalı, eğer varsa bu su sık sık değiştirilmeli. Ekipler, vatandaşlara broşür ile larvasit tabletler dağıtıyor. Açıktaki bir ton suya bir tablet konularak sivrisinek oluşumu önlenir."

Sinek ve haşereler, çeşitli hastalıklara yol açar
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Siber, özellikle yaz aylarında kolayca üreyen sivrisinek ve haşerelerin çeşitli hastalıklara yol açtığını belirterek, sivrisinek ısırığından vatandaşların Rikketsia enfeksiyonuna yakalandığını söyledi.

Uzman Dr. Sibel Siber, sivrisinek ısırmasına bağlı olarak vatandaşlarda yüksek ateş görüldüğünü kaydederek, sineğin ısırdığı yerde enfeksiyon oluştuğunu ve burada şişlik, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı meydana geldiğini anlattı.

Sibel Siber, şöyle konuştu:
"Bu tür enfeksiyonlar, daha çok kene ısırmasından olmasına rağmen, sivrisinek ısırmasında da bu enfeksiyonlar görülmekte.

Bu hastalıklar, yüksek ateş, baş ağrısı, tüm eklemlerde ağrı, ileri derecede halsizlik ve yorgunlukla kendini gösterir. Belirtiler soğuk algınlığını andırır ancak, gribal enfeksiyonlarda ateş 48 saatte düşmektedir. Hasta, bu enfeksiyona yakalandığında ateşi günlerce düşmemektedir.

Tedavi, antibiyotikle mümkündür ancak, yaşlı, kronik hastalığı olan kişiler erken tedaviye başlamazsa çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu kişiler, zatürree ve böbrek yetmezliğine yakalanabilir.

Bu nedenle, temizlik kurallarına önem vermeliyiz. Herkes, üzerine düşen görevi yapmalı. Temizlik, enfeksiyon hastalıklarının birçoğunu engelliyor."

Sivrisinek ve karasinekler çeşitli hastalıklara yol açar
Sağlık uzmanları ise, sivrisinek ve karasineklerin çeşitli hastalıklara yol açtığına işaret ederek, bazı sivrisinek larvalarının (yumurta), türe özgü belirli yaşama alanlarının mevcut olduğunu kaydetti.

Sağlık uzmanları, sineklerin üreme yerlerini şöyle sıraladı:
"Göl, bataklık, yapay su kıyıları, kullanılmayan kuyular, sarnıçlar, havuzlar, sulama kanalları, çeltik tarlaları, çeşme yalakları, ağaç kovuklarında, doğal çukurlarda, taş oyuklarında, çayır ve ormanlarda birikmiş yağmur suları, su bitkileri ve yosunlarla sarılmış durgun su odakları, fıçı ve kova gibi içinde su birikebilecek her çeşit kap, otomobil mezarlıkları, otomobil lastikleri, açıkta kalan lağım suları, fabrika suları, drenaj kanalları gibi yerlerdeki temiz, az tuzlu, kirli sular."


Taşınmaz Mal Vergisi İkinci Taksit Ödemelerini 31 Temmuz’a Kadar Cezasız (30.06.2007)
 

 • Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Vergisi Birinci Taksit Ödemelerini 31 Temmuz’a Kadar Cezasız Olarak Kabul Edecek
 • Yasa Değişikliğinin Geç Gerçekleşmesinden Ötürü
  Son Ödeme Tarihi 31 Temmuz

Gazimağusa Belediyesi, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin 2007 yılı ilk taksitlerini, Taşınmaz Mal Vergisi’ne ilişkin yasa değişiği çalışmalarının KKTC Cumhuriyet Meclisi’nde geç sonuçlanmasından ötürü, 31 Temmuz’a kadar cezasız olarak tahsil etme kararı aldı.

Son ödeme tarihi 2 Temmuz olan Emlak Vergisi ilk taksit ödemelerini, zaman darlığı nedeniyle ödeyememiş olan mal sahiplerinin madur olmaması nedeniyle alınan karar uyarınca, tahsilatlar 31 Temmuz 2007 mesai bitimine dek cezasız tahsil edilecek. Herhangi bir yeni uzatma yapılmayacağından, taşınmaz mal sahiplerinin bu süre zarfında ödemelerini Gazimağusa Belediyesi veznesine başvurarak yapmaları gerekiyor.

Toplam 11,771 mal sahibini doğrudan ilgilendiren bu konuda elde olmayan nedenlerle meydana gelen aksamaları, herhangi bir maduriyete yol açmadan gidermenin görevleri olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, taşınmaz mal bildiriminde bulunmanın yasal bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.

Özellikle KKTC Cumhuriyet Meclisi’nden geçerek yasalaşan yeni vergi oranlarının, eskiye oranla yükseldiğini söyleyen Oktay Kayalp, bu düzenlemenin geç bildirim veya geç ödeme durumunda astronomik rakamlara ulaşılmasına yol açtığının altını çizdi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, tüm taşınmaz mal sahiplerine çağrıda bulunarak, Gazimağusa Belediyesi Taşınmaz Mal Birimi’ne süratle başvurmalarının ve kayıt yaptırmalarının kendi yararlarına olduğunu vurguladı.

2007 Emlak (Taşınmaz Mal)Vergisi 
Borç Sorgulama


Gazimağusa’nın Dünya Anıtlar Fonu Listesi’ne Alınması (25.06.2007, TAK)
 

 • Listeye Girebilmek İçin Daü’nün 3 Yıldır Çalışma Yaptığı Bildirildi
 • Uluslararası Fon İki Yıl Boyunca Yardım Sunacak
 • “Listeye Dahil Olmak Utanılacak Bir Şey Değil…Tarihi Eserlerin
 • Bakımı Çok Pahalı Ve Zahmetli…New York Ve Londra Da Listede…”

Leonardo Da Vinci, William Shakespeare ve Namık Kemal gibi dünyaca ünlü sanatçılarla anılan tarihi kent Gazimağusa’nın, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin 3 yıl boyunca Gazimağusa Belediyesi ve Eski Eserler Müzeler Dairesi’nin de katkılarıyla yürüttüğü çalışma sonucunda Dünya Anıtlar Fonu listesine girdiği bildirildi.

Gazimağusa’nın listede tarihi eser bakımından “ilgiye muhtaç 100 kent” arasında yer almasının “utanılacak bir durum olmadığı” vurgulanarak, kentin tarihi eserlerinin korunması ve ileriye taşınması için iki yıl boyunca uluslararası fon ve uzman katkısı sağlanacağı da kaydedildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil Güven ile DAÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Micahel Walsh, Ginkko Restoran’da basın toplantısı düzenleyerek süreçle ilgili bilgi verdiler.

GÜVEN: “AMAÇ KENTİ PRESTİJLİ BİR NOKTAYA ÇEKMEK”
Basın toplantısında ilk sözü alan DAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Güven, DAܒnün Gazimağusa’da olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu belirterek, üniversitenin tarihi mirası kentle ortak paylaştığını söyledi.

Güven, listeye girmek için belediye ve Eski Eserler Müzeler Dairesi’nin de katkılarını alarak DAܒnün çalışma yaptığını, bu yönde talepte bulunduğunu kaydederek, “Amaç Gazimağusa’yı prestijli bir noktaya çekmekti” dedi.

Rektör Güven, Gazimağusa’daki kültür mirasının ileriki nesillere taşınması ve korunması için DAÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nün 3 yıl kadar bir süre çalışma yaptığını belirterek, bu çalışmanın sonucunda Gazimağusa’nın Dünya Anıtlar Fonu listesine dahil edildiğini kaydetti.

Listeye girme amacının uluslararası fondon finansman sağlayıp dünyanın ilgisini Gazimağusa’ya da çekmek olduğunu söyleyen Güven, Dünya Anıtlar Fonu’nun Türkiye’den dört yer ile KKTC’den Gazimağusa’yı inceleme listesine aldığını belirtti.

Güven, listeye dahil olması nedeniyle Dünya Anıtlar Fonu’nun Gazimağusa ile ilgili projelere 2 yıl süreyle finansman ve uzman yardımı yapacağını kaydetti.

KAYALP: “LİSTEDE YER ALMAK ÖNEMLİ”
Gazimağusa’nın özellikle yurt dışında tarihi dokusuyla, kültür sanat yapısıyla ön plana çıktığını belirten Belediye Başkanı oktay Kayalp da, Dünya Anıtlar Fonu’nun korunması gereken 100 kent veya yer arasına Gazimağusa’ya da yer vermesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Kayalp, “Bizim bütün amacımız Gazimağusa’ya dikkat çekmek, daha fazla katkı, parasal ve manevi destek alarak korunmasını ve bu tarihi mirasın geleceğe taşınmasını sağlamaktı. Bu olay bizim açımızdan çok önemli ve inanıyorum ki 2008 yılında bu konuda bizim önümüzü daha da açacak” dedi.

Bir süredir AB’dan aldıkları kaynakla Suriçi’ni canlandırma planı doğrultusunda belirli düzenleme ve restorasyonları gerçekleştirdiklerini söyleyen Kayalp, böyle bir listede yer almanın yeni kaynaklar yaratacağını söyledi.

BİR YIL SONRA BEKLENEN NOKTADA
Dünya Anıtlar Fonu başkanının basın açıklamasına da değinen Kayalp, listeye alınan kentlerin yüzde 75’inin bir yıl sonra uluslararası fonların katkısıyla beklenen noktaya geldiğini söyledi.

Kayalp, listede yer alan kentlerin bir yıl sonra turist akınına uğradıklarını, turistlerin bu listede yer alan tarihi eserleri özellikle görmek istediklerinin altını çizdi.

BASIN YANLIŞ YANSITTI
Belediye Başkanı Kayalp, bir soruya karşılık, Türkiye basınının ilk etapta listede yer alan kentlerle ilgili olumsuz imaj yarattığını, kamuoyunda “yıkılmış kent” gibi bir yanlış algılama oluştuğunu da belirterek, listede yer almanın prestijli, ayrıca uluslararası fonların ve organizasyonların dikkatini çekmek için uyarıcı olduğunu söyledi.

AZİMLİ: “SURİÇİ’NDE 249 TARİHİ MEKAN VAR”
Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli de, daire olarak tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içerisinde eski eserleri korumaya yönelik her türlü çalışmaya hazır olduklarını belirterek, DAÜ Arekoloji ve Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Walsh’ın yürttüğü çalışmaya da daire olarak destek verdiklerini ifade etti

Gazimağusa Suriçi ve surlarının tarihi dokusu hakkında bilgi veren Azimli, Suriçi’nde 249 eski eser nitelikli mekan bulunduğunu, 2 kilometre uzunluğundaki surların kalınlığının da 5 metre olduğunu söyledi.

Azimli, Suriçi’nin tarihinin 800 yıl öncesine dayandığını, en eski mekanının ise Othello kalesi olduğunu söyledi.

WALSH: “BU YARDIMA İHTİYACIMIZ VAR"
DAÜ Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Michael Walsh da, Gazimağusa gibi zengin ve önemli bir mirasa sahip bir kentin ilgiye, uluslararası işbirliğine, fonlara ve uluslarası uzman bilgisine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Dünya Anıtlar Fonu’nun iki yıl süreyle uluslararası yardım sunacağını kaydeden Walsh, “İki yıl boyunca Dünya Anıtlar Fonu’nun kapıları bizim sunacağımız projelere destek ve uzmanlık sağlamak için Gazimağusa’ya açık olacak dedi.

Fona Gazimağusa’nın dahil edilmesinin utanılacak bir durum olmadığını, listede Venedik, New York, Londra ve Dublin gibi şehirlerin de bulunduğunu söyleyen Walsh, “Tarihi mirasların bakımı çok pahalı ve zahmetli. Biz de bu yardıma ihtiyaç duyuyoruz” dedi.

Walsh, fon kapsamında uluslararası uzmanların Gazimağusa’ya gelerek, tarihi eserlerin ne durumda olduklarını tespit edeceklerini ve kapsamlı rapor hazırlayacakalrını söyledi.

Walsh, “İhtiyacımız olan tek şey para değil, uzmanlık bilgisine daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

 


Tehlike Listesinde Yer Alan Gazimağusa Hakkında Belgesel Yapılıyor (22.06.2007, TAK)
 

Gazimağusa’nın, Dünya Anıtlar Fonu’nun (World Monument Fund- WMF) “dünyanın en fazla tehlike altında bulunan 100 tarihi yeri” listesinde yer aldığının açıklandığı bu günlerde, Gazimağusa mimarisinin tarihini konu alan bir belgesel filmin yapımının devam etmekte olduğu bildirildi.

Yapımcılığını, Black Dog Media’nın üstlendiği film, Gazimağusa’nın zengin tarihi mimarisini kullanarak şehrin orta çağlar ve Rönesans döneminden Osmanlı zamanına kadar olan süre içerisindeki öyküsünü anlatıyor.

Black Dog Media’dan verilen bilgiye göre proje, BBC deneyimli yapımcı ve yönetmen Dan Frodsham ile DAܒde görev yapmış sanat tarihçisi Allan Langdale’in işbirliği ile yürütülüyor.

Genel izleyiciye yönelik belgeselin, 2007’nin Ekim ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Filmin, özellikle okullarda ve üniversitelerde eğitime katkı sağlayacağını düşünen yapımcılar, belgeselin turizm alanında da Gazimağusa’ya ve tarihine olan ilgiyi artırmak için kullanılabilmesini hedefliyorlar.

LANGDALE
Belgeselin yapımı için gerekli paranın büyük bir kısmının kendi kişisel çabaları ile yurtdışından sağlandığını açıklayan Allan Langdale, başvurduğu Kıbrıslı Türk kurum ve kuruluşlarının projeye maddi yardım yapmak istememelerinin üzücü olduğunu söyledi.

Film için maddi destek arayışlarının sürdüğünü belirten Langdale, özellikle filmin Türkçe de izlenebilmesi için altyazı eklenmesi konusunda maddi desteğe ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

Filmin sunuculuğunu da üstlenen Allan Langdale, belgesel filmin Surlariçi’nin tarihini çok iyi bildiklerini düşünenler için dahi sürprizlerle dolu olduğunu ve filmin özellikle burada yaşayan Kıbrıslı Türklerin kendi dillerinde zevkle izleyecekleri bir yapım olmasını istediklerini belirtti.

FORDSHAM
Belgesel filmin çekiminin büyük bir kısmının tamamlandığını anlatan Dan Frodsham ise, çekimler sırasında bozulan aletlerden, hava koşullarına kadar birçok sorunla karşılaştıklarına, ancak bütün bunlara rağmen projenin hedeflendiği gibi sonbahar başında tamamlanacağına işaret etti.

Bu belgesel ile Gazimağusa’nın hak ettiği ilgiyi dünya kamuoyunda uyandırmayı umduklarını açıklayan Frodsham, “Burası gerçekten olağanüstü bir yer ve buraya daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu filmin, hem ülke içinde hem de ülke dışında bu yere olan ilgiyi yeniden canlandırmada ve yerin korunmasında bir rol oynayacağını umuyoruz. Gazimağusa’nın tarihi zenginliklerinin korunması halinde turizmi canlanacak ve dünyanın dört bir tarafından turistleri buraya çekecektir” dedi.

ŞAHİN
Black Dog Media’nın sahibi Sanem Şahin ise, uluslararası standartlarda yapımcılıkla Kuzey Kıbrıs’ın zengin kültürel mirasını öne çıkaran bu projenin, uluslararası arenada Gazimağusa’ya bir hareketlilik getireceğini umduklarını belirtti.

Projenin kâr amaçlı bir girişim olmadığını söyleyen Sanem Şahin, “Bu projeye inandığımız için giriştik. Mağusa gerçekten çok güzel bir şehir ve çok daha fazla ilgiyi hak ediyor. Umarım Mağusa’ya, Dünya Anıtlar Fonu listesinde yer alması ve bizim yaptığımız belgesel sonucu korunması ve daha da geliştirilmesi için gerekli olan uzmanlık ve maddi katkı sağlanır” dedi.

Projenin kalitesini artırmak için maddi destek arayışlarının sürdüğünü belirten Şahin, konu hakkında bilgi almak veya destek sağlamak isteyenlerin kendilerine ulaşmasını istedi.

Yapılan açıklamada ayrıntılı bilginin Black Dog Media 0392-366 02 73, Sanem Sahin 0533-877 37 69 – file:///C:/Documents and Settings/hayriye/My Documents/sanemsahin@yahoo.com, Allan Langdale 0533-879 78 03 ve file:///C:/Documents and Settings/hayriye/My Documents/langdale@filmstudies.ucsb.edu ile Dan Frodsham 0533-877 37 65 – danfrodsham@yahoo.co.uk adresinden alınabileceği belirtildi.

 


Mağusa'da Deniz Suyu Temiz (8.06.2007, KIBRIS GAZETESİ)
 

Temel Sağlık Dairesi'nin, yaz aylarının gelmesiyle, rutin olarak yaptığı deniz ve havuz suyu testlerinin sonuçları çıkmaya başladı

İKİ HAVUZDA SORUN VAR...
Havuz suyunda 'koliform' bakteri yanında klor seviyesine de bakıldığını belirten Kayımbaşoğlu, Mağusa ve Girne bölgesinin havuz suyu kontrollerinde, ikisi hariç tümünün temiz çıktığını belirtti. Bu iki havuzun ismini açıklamayan Kayımbaşıoğlu, gerekli uyarıların yapıldığını ve bu havuzlardan tekrar örnek alınacağını belirtti

Temel Sağlık Dairesi, KKTC'nin tüm plajları ve havuzlarından alınan örneklerde 'koliform' bakteri oranlarını araştırıyor.

Yaz mevsiminin gelip havaların ısınmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı rutin deniz suyu kontrollerini başlattı. Bu çerçevede Mağusa bölgesindeki plajlardan alınan suyun tahlilinde deniz suyunun temiz olduğu ortaya çıktı.

Uzmanlar, kirli deniz ve havuzlardan halkın enfeksiyon kapabileceğini belirtirken, amaçlarının bunu önlemek olduğunu belirtti.

Temel Sağlık Hizmetleri Müdürü Sıdıka Kayımbaşıoğlu, KKTC'deki plajların ve havuzların tümünden su örneği alındığını, fakat test sonuçlarının tümünün çıkmadığını belirtti.

Kayımbaşıoğlu havuz suyu örneklerinin nisanda, deniz suyu örneklerinin de mayıs sonunda alındığını söyledi.

Sıdıka Kayımbaşıoğlu, Mağusa plajlarından alınan örneklerin mikrobiyolojik inceleme sonuçlarının ellerine geçtiğini ve 14 plajın hiçbirinde insan sağlığı açısından olumsuzluğa rastlanmadığını belirtti.

Kayımbaşıoğlu, Mağusa bölgesi plajlarında halkın denize girmesinde bir sakınca olmadığını söyledi.

Havuz suyunda 'koliform' bakteri yanında klor seviyesine de bakıldığını belirten Kayımbaşıoğlu, Mağusa bölgesinin havuz suyu kontrollerinde, biri hariç tümünün temiz çıktığını belirtti. Kayımbaşıoğlu, gerekli uyarıların yapıldığını ve bu havuzdan tekrar örnek alınacağını belirtti.

Kayımbaşıoğlu, Girne bölgesinden alınan havuz suyu örneklerinin, biri hariç istenen limitler dahilinde olduğunu, gerekli uyarıların yapıldığını ve tekrar örnek alınacağını sözlerine ekledi.

Denetim Dünya Sağlık Örgütü ölçütlerinde
Uzmanlar deniz ve havuz suyu kontrollerinin Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlemiş olduğu limitler göz önünde tutularak yapıldığını vurguluyorlar.

Deniz ve havuz sularının temizliğinin yanında, cilt kanserine de dikkat çeken uzmanlar, güneşin dik geldiği 11.00 ile 16.00 saatleri arasında açıkta dolaşılmamasını ve denize girilmemesini tavsiye ediyor. Uzmanlar, bu saatler arasında denize girenlerin ve güneş altında kalanların, yüksek faktörlü güneş kremleri kullanmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

 


Dünya Anıtlar Fonu Raporu Hakkında Kayalp'ın Açıklaması (7.06.2007)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın Dünya Anıtlar Fonu’nun açıkladığı “dünyada en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilemeyen 100 tarihi yeri” arasında Gazimağusa’ya da yer vermesine ilişkin olarak yaptığı basın açıklamasıdır.

Dünya Anıtlar Fonu’nun her yıl açıkladığı “dünyada en fazla tehlike altında olan ve korunmasına yeterince özen gösterilemeyen 100 tarihi yer arasında Gazimağusa’nın da yer alması, Kıbrıs Sorunu’nun çözümsüzlüğünün, sadece Kıbrıs’taki Türk ve Rum Toplumları’nı değil, tüm dünyayı da olumsuz yönde etkilediği gerçeğini bir kez daha vurgulaması bakımından hayati önem taşımaktadır.

''2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Yeri Listesi''nde Gazimağusa’nın tarihsel zenginliği anlatılarak bu listede yer almasının halen Ada'daki siyasal durum ve Kuzey Kıbrıs’a uygulanana izolasyon ve ambargo yüzünden olduğu açıklıkla belirtildi. İzolasyonun, Gazimağusa'daki tarihsel yerlerin yeterince bakım göremesini de engellediği belirtilen raporda kentin tarihsel zenginlikle rinin ihmal edildiği ve Gazimağusa’yı rapora dahil etme amacının bu bölgeye gereken ilgi ve desteğin sağlanmasına yardımcı olmak şeklinde belirtildi.

Böylesi gerekçelerle Gazimağusa’nın bu listede yer alması, hem Kıbrıs Sorununa acil çözüm bulunmasının gerekliliğini vurgulaması bakımından, hem de kentimize olan ilginin artmasını sağlayabilecek özel bir unsur olması bakımından son derece önemlidir. Merkezi New York'ta bulunan Dünya Anıtlar Fonu'nun (World Monuments Fund-WMF) raporunda değinilen diğer unsurlar arasında bir kısım noktaya da dikkat çekmek gerekmektedir:

www.wmf.org adresinden ulaşılabilen raporda, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan yaklaşık 60 ülkeden 100 tarihi yer bulunuyor. 1996 yılından bu yana pek çok nedenden dolayı bakımına yeterince özen gösterilemeyen ve bu yüzden tehlike altında olan 100 tarihi yer belirlenip yıllık raporlarla dünya kamuoyuna açıklanıyor. Bu raporlarda yer alan kentlerle ilgili daha sonra bu yerlerin bakımı için projelerin oluşturulmasına katkı sağlanıyor. Geçmiş yılların raporları ve sonuçları değerlendirildiğinde, açıklanan listelerdeki yerlerin yüzde 75'inin bugün ''kurtarılmış durumda olduğu ve artık tehlike altında olmadıkları'' belirtiliyor. İşte bu durumu Gazimağusa için yeni bir fırsat olarak değerlendirmek ve uluslararası alanda bu gerçek ışığında yeni girişimlerde bulunmak, bizler için artık daha acil bir görev olarak değerlendirilmektedir.

Bu yılki listede ''iklim değişikliği, çatışma, ekonomik ve kalkınma baskısı'' yüzünden tehlike altında olan tarihi yerlere ek olarak, Afrika, Ortadoğu ve Amerika kıtasında kültürel mirasa sahip yerlere özel önem gösterilmiştir. Gazimağusa ise “çatışma”başlığı altında yer almış ve insanlık için önemine işaret edildikten sonra, korumaya ilişkin acil girişim gerekliliği üzerinde durulmuştur. Ancak raporun genel açıklama kısmında değinildiği üzere, açıklanan yerlerin dünya kamuoyunun dikkatini çektiği için turist akınına uğradığı gerçeği, Gazimağusa ve tüm ülkemiz bakımından diğer bir fırsat olarak görülmelidir.

Bizler Gazimağusa Belediyesi olarak kentimizin tarihi değerlerini koruyup geliştirmek ve tanıtmak amacıyla 1997 yılından beridir önemli ve büyük çaplı pek çok projeyi yaşama geçirdik. Bugün ulaşılan nokta, ve Gazimağusa’nın Dünya Anıtlar fonu listesine dahil edilmesi, yaptığımız girişimlerin ne denli gerekli ve saygın olduğunun teyidi olarak görülmelidir.

Gazimağusa’nın tarihi değeri tüm dünyada bilinmektedir. Bizler bu değeri koruyup geliştirmek ve tanıtmak amacıyla son on yılda çok büyük bir çaba harcadık. Gerek kendi kaynaklarımızla, gerekse devlet ve AB katkılarıyla, çok büyük çaplı restorasyon ve rekreasyon projelerini teker teker yaşama geçirdik. Gazimağusa’nın ülkemizin turizm potansiyelinden he geçen gün daha fazla pay almasının esas nedeni bu girişimlerimizdir. En büyük hedeflerimizden biri de, Gazimağusa’yı UNESCO kültür varlıklarını koruma listesine dahil edebilmektir. Bu konuya dair yürüttüğümüz çalışmalara bu son gelişmenin katkı sağlayacağı ve çok yakında bu konuda da olumlu gelişmeler yaşanacağı düşüncesindeyim.

Bizler Gazimağusa Belediyesi olarak, önümüzdeki haftalarda Gazimağusa Suriçi’nde yeni projeler için start veriyoruz. Gazimağusa’ya her alanda hizmet etmek bizim için kutsal bir görevdir. Ülkemizin dünyada en çok bilinen kenti olan Gazimağusa’yı, dünya kültür mirasının en önemli unsurlarından biri olarak kabul ettirmek için çalışmalarımızı bundan böyle çok daha büyük bir isteklilik ve inançla sürdüreceğimizin bilinmesi gerekmektedir.

Kamuoyuna saygılarımla,

Oktay Kayalp
Belediye Başkanı

 


Gazimağusa Belediyesi’nde Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı (6.06.2007,T.A.K. )
 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Türk Genel İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı. Toplam 262 belediye personelini kapsayan ve iki yıllık süreyi içeren toplu iş sözleşmesine Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil imza koydular. Toplu iş sözleşmesinde, çalışma yaşamını düzenleyen bazı maddeler güncelleştirilirken, yan haklarda da bazı iyileştirmelere gidildi. Buna göre, tüm belediye personelini kapsayacak şekilde yan haklarda yüzde 30-50 arasında ilave artışlar yapıldı.

KAYALP:
Gazimağusa Belediyesi’nde düzenlenen imza töreninde Belediye Başkanı Oktay Kayalp, uzun süren görüşmeler sonucunda mutabakata varıldığını belirterek, toplu iş sözleşmesindeki bazı düzenlemelerle çalışanların motivasyonunu ve yaşam standartlarını artırıcı, iş barışına katkı koyan önlemler alındığını ifade etti. Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nde barış içerisinde sorunsuz ve mutlu bir çalışma sürecinin birlikte yürütüleceğini de sözlerine ekledi.

KARAGİL:
Mağusa Türk Genel İş Sendikası Başkanı Halil Karagil de, “pazarlık aşamasında iş yeri sendikası olmanın zorlukları yaşansa da”, Kayalp’ın, tüm personelle ilgili konularda iyileştirme yapılmasında iyi niyet gösterdiğini belirterek, kendisine teşekkür etti.

 


“HEPSİ” Yarın Namık Kemal Meydanı’nda (31.05.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen ve bir birinden renkli etkinliklere sahne olan 15. Gazimağusa Çocuk Festivali, yarın son buluyor.

Festivalin kapanışı ve en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri, yarın yapılacak. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 18:00’de Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak.

Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek ve satış standları kurulacak. Saat 20.00’de başlayacak Konser ise bu yıl bir ilk. Çocukları sevindirmek için bir sürpriz hazırlayan Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü, Türkiye’nin ünlü gruplarından olan HEPSİ Grubu’nu konser vermek üzere getiriyor. Birbirinden güzel şarkılarıyla sahne alacak grubun konseriyle festival son bulacak.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu “Bahar Konser” İle Lefkoşa ve Gazimağusa’daydı (24.05.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2007 yılı konserler dizisi çerçevesinde hazırladığı Bahar konseri Lefkoşa ve Gazimağusa’da yapıldı. Özel bir repertuarla sevenlerinin karşısına çıkan koro, repertuarında çeşitli bestekarların eserlerinden oluşan ve herkesin aşina olduğu en seçkin 22 eseri her iki konserde de büyük bir başarıyla seslendirdi.

Adil Sönmez yönetiminde dinleyicilerin karşısına çıkan Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nu repertuarında Hicaz, Suzinak, Kürdili Hicazkar, Hicazkar, Muhayyer Kürdi ve Nihavent makamlarından oluşan eserler seslendirildi

10’u müzisyen olmak üzere toplam 55 kişiden oluşan koronun konserlerinde sunuculuğu Ceren Cabacaba yaptı. Müzisyenlerin arasında bulunan ve konser için Türkiye’den özel olarak gelen 4 TRT sanatçısı konsere ayrı bir renk kattı.

22 Mayıs’ta Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi ve 23 Mayıs’ta da Gazimağusa Galleria Sineması’nda Salonu dolduran dinleyicilere birbirinden güzel şarkılar sunan Koro, konser bitiminde ayakta alkışlandı. Konserlerin Lefkoşa bölümüne Lefkoşalılar’ın yoğun ilgisinin yanında protokolden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak, Milletvekillerinden Kadri Fellahoğlu ve Arif Albayrak, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay kayalp, BRTK Müdürü Hüseyin Gürşan ve Eski Yüksek Mahkeme Başkanı Salih Dayıoğlu Katıldı. Konserin başlangıcında Kıbrıslı bestekar Ekrem Yeşilada “Musiki Tarihimiz” isimli kitabını imzalayarak, Kıbrıs’ta Türk Müziği’ne yaptığı katkılardan dolayı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a takdim etti. Konserin Gazimağusa’daki bölümünü, Gazimağusalılar’ın yanında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren, Milletvekili Arif Albayarak, Başbakan’ın eşi Dudu Soyer ve bazı Belediye Meclis Üyeleri izledi.


İsveç Büyükelçisi Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı Ziyaret Etti (21.05.2007)
 

İsveç Büyük Elçisi İngemar Lindhal, bugün Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı makamında ziyaret etti.

Görüşmede öncelikle Büyükelçi ve Oktay Kayalp arasında Gazimağusa kenti hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Oktay Kayalp ayni zamanda Büyükelçiyi, Gazimağusa kentine yapılan yeni yatırımlar konusunda bilgilendirdi. Ayrıca yeni turizm sezonunda Gazimağusa kentinin turizm potansiyeli hakkında bilgi verdi.

İsveç Büyükelçisi İngemar Lindhal da ülkesinin Gazimağusa kenti ile bağının 1964 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü kontenjanı ile kente konuşlanan askerleriyle başladığını aktararak, arşivlerinde bu konuda eski resimler bulunduğunu aktardı. Özellikle Suriçinde yeni yapılan düzenlemeleri ve genelde kentinin son dönemdeki gelişmesini takdirle izlediklerini belirtti.

 


Komutanlardan Gazimağusa Belediyesi’ne Ziyaret (18.05.2007)
 

Deniz Kurdu 07 tatbikatını icra eden gemilerin komutanları, Denizci Kurmay Kıdemli Albay Veysel Celayir başkanlığında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti.

Gazimağusa kentinin tarihi ve sorunları hakkında komutanlara bilgi veren Oktay Kayalp, görüşmenin sonunda ziyaretin anısına Denizci Kurmay Kıdemli Albay Veysel Celayir’e bir plaket verdi. Ayni şekilde komutanlar da ziyaret anısına Oktay Kayalp’a bir plaket verdi.

Görüşmelerin ardından Oktay Kayalp tatbikata katılan gemilerde öğle yemeğine katıldı.


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Marmaris’te Ülkemizi Temsil Etti (18.05.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu bu yıl Marmaris’te yedincisi düzenlenen Uluslararası Bahar ve Gençlik Festivali’ne katıldı. 21 farklı ülkeden dans gruplarının bulunduğu festivale, Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 16-18 yaş gençlerden oluşan 40 kişilik bir grupla katıldı.

Marmaris ve civarında yaptığı gösterilerle gerek Marmarislilerin gerekse turistlerin büyük beğenisini toplayan grup, festival komitesi tarafından gelecek yıl için yeniden davet aldı. 28 dansçı, 10 müzisyen ve 2 eğitmenle festivale katılan grubun başkanlığını Erda Can yaparken, müzik grubu da çeşitli aktivitelerde yer aldı.

Festivale katılan gruplar arasında özellikle dansları ve müzikleriyle en fazla dikkat çeken grup olan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu , ülkemizin adını dahi duymayan turistlere broşür dağıtarak onları ülkemize davet etti. Ülkeyi tanıtmanın ve Kıbrıs Türk Kültürünü tüm dünyaya yaymanın en güzel araçlarından biri olan halk danslarını en iyi şekilde icra ederek, bu alandaki üzerlerine düşen görevi yerine getirmekle gururlan gençler, 14 Mayıs sabahı adaya dönüş yaptılar.

 


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’ndan “Bahar Konseri” (18.05.2007)
 

 • 22 Mayıs Salı Saat 20:30’da
  Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde...
 • 23 Mayıs Çarşamba Saat 20:30’da
  Gazimağusa Galleria Sineması’nda...
 • Bu yılki repertuarda herkesin söyleyebileceği
  bilinen eserler var...

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, bu yıl özel bir repertuarla sevenlerinin karşısına çıkıyor. İlki 22 Mayıs Salı akşamı, saat 20:30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Bahar Konseri, 23 Mayıs Çarşamba akşamı da Gazimağusa Galleria Sinaması’nda yine saat 20:30’da gerçekleşecek.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarında çeşitli bestekarların eserlerinden oluşan ve herkesin aşina olduğu 22 esere yer veriliyor. Konserde Hicaz, Suzinak, Kürdili Hicazkar, Hicazkar, Muhayyer Kürdi ve Nihavend makamlarından oluşan eserler seslendirecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 10’u müzisyen olmak üzere toplam 55 kişiden oluşuyor. Konser programını Ceren Cabacaba sunacak. Konserde müzisyenlerin arasında 4 tane de TRT sanatçısı yer alacak.

İcra edilecek eserlerden bazıları: Yeşil Gözlerinden, Bir Bahar Akşamı, Şimdi uzaklardasın, Gözlerin Bir İçim Su, Hani O Bırakıp, Agora Meyhanesi, Son Mektup...

 


Gazimağusa’da Karakol Bölgesi’nin Su Sorununa Kalıcı Çözüm (16.05.2007)
 

Gazimağusa’nın en hızlı gelişen ve büyük yerleşim bölgesi olan Karakol’da yıllardır yaşanan su sorunu tamamen çözümlendi. Yeni yapılaşma nedeniyle sürekli artan su gereksinimini mevcut şebeke ile karşılama olanağı bulunmayan Karakol Mahallesinin ana su dağıtım şebekesi kapasitesi artırılarak bütünüyle yenilendi.
Gazimağusa Belediyesi’nin kentin büyüme ve gelişim trendini dikkate alarak hazırladığı projelerden biri olarak inşasını tamamladığı Karakol Bölgesi İçme Suyu Şebeke yenileme projesini deneme kullanımını tamamlayarak hizmete soktu. Son nüfus sayımı sonuçlarına göre kent nüfusunun %25’nin bulunduğu, hızlı gelişen ve dikey yapılaşan Karakol Bölgesi’nde yapımı tamamlanan bu projeyle, bundan böyle su sorununun yaşanmaması hedefleniyor. Mevcutların yenilenmesine ek olarak Karakol Bölgesi’ne yeni birçok hattın döşenmesi ve alt yapının yapılmasını içeren projenin tamamlanmasıyla bölgenin su sorunun bütünüyle çözümlediğine inanılıyor.

Toplam 2300 metrelik yeni hattın döşendiği projede 225 mm (8 inç) çapında, su kayıplarını en aza indiren yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borular kullanıldı. Çalışmalarda, hasara uğrayan kaldırım ve yollar proje kapsamında yenilendi. TC Lefkoşa Büyükelçiliği katkıları ve Gazimağusa Belediyesi özkaynakları birleştirilerek gerçekleştirilen proje Gazimağusa Kenti su şebekesinde önemli bir rahatlama sağlayacak.

Tasarruf Şart...
Kuzey Kıbrıs genelinde kentlere dağıtılan miktara göre en düşük oranda su alan Gazimağusa’da, suyun dengeli sürekli ve eşit biçimde dağıtabilmek için Gazimağusa Belediyesi çok yoğun bir çaba sarfediyor. Şebeke iyileştirmelerinin gelecekte de devam edeceğini bildiren Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, yine de kentin gerekenin çok altında su alabildiğine dikkat çekerek tasarrufun zorunlu olduğu üzerinde duruyor.

Kayalp: “Büyük projelere devam...”
Çağdaş ve Avrupalı bir kent yaratmak için projeler ürettiklerini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin altyapısının güçlendirilmesi için devam eden projelerde öncelikle nüfus dağılımını göz önünde bulundurduklarını belirtti. Karakol Bölgesin’de yapımı tamamlan su projesiyle, gün geçtikçe büyüyen bu bölgenin su sorunun büyük oranda çözdüklerini söyleyen Kayalp, üniversite öğrencilerinin yoğun olarak yaşadığı bölgede yapılan bu yatırımla birlikte dolaylı olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne de katkı sağladıklarını belirtti. Projelerin titizlikle hazırlandığını ve her detayın göz önünde bulundurulduğunu söyleyen Kayalp, özellikle su altyapısına ilişkin projelerde etkin dağıtım ve su kaybını en aza indirecek uygulamaları ele aldıklarını vurguladı. Bu nedenle su altyapısına ilişkin projelerinde yüksek yoğunluklu polietilen borular kullandıklarını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, amaçlarının küresel ısınmadan ve yüzyılın en sıcak yılından bahsedildiği bu günlerde, Gazimağusa’da su sorununu en aza indirgemek olduğunun altını çizdi. Vatandaşları suyu tasarruflu kullanmaları konusunda hassas olmaya çağıran Kayalp, bu tür büyük projelerin yapılmasına devam edeceklerini söyledi. Kayalp projenin büyük bir kısmını fınanse eden Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği’ne de teşekkür etti.

 


15. Gazimağusa Çocuk Festival’inde Uçurtma Şenliği (8.05.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali, bir birinden renkli etkinliklerle devam ediyor. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen Uçurtma Şenliği’nin ikincisi yarın saat: 19.00’da (9 Mayıs 2007, Çarşamba) Glapsides Plajı park yerinde yapılıyor. Çocukların kendi uçurtmaları ile katılabileceği şenlikte ayni zamanda MKD Çocuk Kulübü de uçurtma dağıtacak.

12 Mayıs Cumartesi günü ise, Çocuk Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan 7. İlkokullar Arası Dans Yarışması yapılacak. Yarışma saat 14:30’da DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yer alacak.

18 Mayıs'ta Doğu Akdeniz Üniversitesi Aktivite Merkezi’inde saat 18:30’da çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerin sunulacağı MKD Çocuk Kulübü 2. Dönem Sonu Gösterileri yapılacak.

Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak. Saat 20.00’de başlayacak Konser ise bu yıl bir ilk. Çocukları sevindirmek için bir sürpriz hazırlayan Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü, HEPSİ Grubu’nu konser vermek üzere getiriyor.

 


15. Gazimağusa Çocuk Festival Devam Ediyor: 200 Yıllık Zeytin Ağacı Kurtarıldı  (4.05.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali, bir birinden renkli etkinliklerle devam ediyor. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, onbir yıldır Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü ortaklığında düzenleniyor.

2 Nisan tarihinde başlayan ve 1 Haziran tarihinde son bulacak festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalarla, konserler ve ödül törenleriyle dolu dolu geçiyor.

Festivalin üçüncü etkinliği olan 200 Yıllık zeytin ağacı ve ağaç dikim etkinliği bugün saat 11.00’de Yeniboğaziçi İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Yeniboğaziçi Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan ve çocuklara çevre bilinci aşılamak, en önemli ağaçlarımızdan biri olan zeytin ağacı hakkında bilgi vermek için yapılan etkinlikte, Gazimağusa Kaza Tarım Sorumlusu Cafer Sarper konu hakkında çocuklara bilgi verdi.

Festivalin dördüncü etkinliği 9 Mayıs Çarşamba günü geçen yıl ilki gerçekleştirilecek. Glapsides Plajı park yerinde yapılacak olan 2. Uçurtma Şenliği’ne, çocuklar uçurtmaları ile katılabilecek.

12 Mayıs Cumartesi günü ise, Çocuk Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan 7. İlkokullar Arası Dans Yarışması yapılacak. Yarışma saat 14:30’da DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yer alacak.

18 Mayıs'ta Doğu Akdeniz Üniversitesi Aktivite Merkezi’inde saat 18:30’da çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerin sunulacağı MKD Çocuk Kulübü 2. Dönem Sonu Gösterileri yapılacak.

Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak. Saat 20.00’de başlayacak Konser ise bu yıl bir ilk. Çocukları sevindirmek için bir sürpriz hazırlayan Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü, HEPSİ Grubu’nu konser vermek üzere getiriyor.

 


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Minik Ekibi Yalova –Çınarcık’ta Büyük Beğeni Topladı  (3.05.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Yalova- Çınarcık’ta yapılan II. Uluslararası Çınarcık Halkdansları Çocuk Festivali’nde, Yalova ve Çınarcık halkını kendilerine hayran bıraktı. Festivale 3 farklı kareografi ile katılan ekip her gösteride daha yoğun ilgiyle karşılaştı. Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Minik Ekibi sahne performansı kadar Kıbrıs Türk müzikleriyle de beğeni kazandı.

Gösterilerden fırsat bulduğu zaman ekip, İstanbul , Bursa ve Yalova’nın güzel yerlerini de görmeyi ihmal etmedi. Festivale katılan 8 farklı ülkeye Kıbrıs Türk Kültürünü en iyi şekilde tanıtmanın mutluluğunu yaşayan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu şimdide yeni bir festival için çalışmalarını sürdürüyor. Ekibin Orta Grubu, 7-14 Mayıs tarihleri arasında Marmaris’te yapılacak olan Marmaris Gençlik ve Bahar festivaline katılmak için sıkı bir çalışma temposu içinde hazırlanmaya devam ediyor.

Ayrıca 23. kuruluş yılı etkinliği sebebiyle 4 aydır çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Büyük Ekibi, 5 Mayıs tarihinde Othello Kalesinde, 40 danscı ve 20 müzisyeniyle hazırlamış olduğu “OHTO” isimli folklorik tiyatroyu sunmaya da hazırlanıyor.

 


15. Gazimağusa Çocuk Festival Devam Ediyor Ödül Töreni ve Sergi Açılışları Yarın (26.04.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali, bir birinden renkli etkinliklerle devam ediyor. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, onbir yıldır Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü ortaklığında düzenleniyor.

2 Nisan tarihinde başlayan ve 1 Haziran tarihinde son bulacak festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, seminerler, gösteriler, yarışmalarla, konserler ve ödül törenleriyle dolu dolu geçecek.

Festivalin ikinci etkinliği olan Ödül Töreni ve Sergi Açılışı yarın Namık Kemal Lisesi Spor Salonu’nda yapılıyor. Saat 17.00’de başlayacak etkinlikte Resim, Mektup ve Genç Mucitler yarışmalarında başaralı olanlar ödül alacak. Ödül törenin yanında, yarışmalarda başarılı olanların eserleri ve MKD Yetişkinler kulübünün yıl içinde hazırladığı eserlerin sergisi de açılacak. Sergi ile ilgili olarak, ödüle değer bulunan eserlerin derlendiği bir de katalog hazırlandı.

4 Mayıs Cuma günü saat 16.00’da ise Yeniboğaziçi İlkokulu’nda çocuklara çevre bilinci aşılamak ve en önemli ağaçlarımızdan biri olan zeytin ağacı hakkında bilgi vermek için “200 Yıllık Zeytin Ağacı” konulu bir seminer verilecek ve ağaç dikimi gerçekleştirilecek.

9 Mayıs Çarşamba günü geçen yıl ilki gerçekleştirilen, glapsides plajı park yerinde yapılacak olan 2. Uçurtma Şenliği yapılıyor. Şenliğe çocuklar uçurtmaları ile katılabilecek.

12 Mayıs Cumartesi günü ise, Çocuk Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan 7. İlkokullar Arası Dans Yarışması yapılacak. Yarışma saat 14:30’da DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yer alacak.

18 Mayıs'ta Doğu Akdeniz Üniversitesi Aktivite Merkezi’inde saat 18:30’da çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerin sunulacağı MKD Çocuk Kulübü 2. Dönem Sonu Gösterileri yapılacak.

Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 18:00’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak. Saat 20.00’de başlayacak Konser ise bu yıl bir ilk. Çocukları sevindirmek için bir sürpriz hazırlayan Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü, HEPSİ Grubu’nu konser vermek üzere getiriyor.

Çocuk Festivali'nin başlamasıyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Festivaller kenti Gazimağusa’nın, yine şenleneceğini belirterek, "geleceğimizin güvencesi çocuklarımız, 15. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında becerilerini sunacak, ürettiklerini sergileyecekler. Bizler de, onları daha yakından tanıma ve daha iyi iletişim kurma olanağını yakalayacağız" dedi. Festivalin, hem çocuklar için, hem de çocuğuna yaratıcı yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için olanak sağlamak isteyen aileler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirten Oktay Kayalp, herkesi 15. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde buluşmaya davet etti.

 


23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı Nedeniyle Çocuklardan Oktay Kayalp’a Ziyaret (20.04.2007)
 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde Şht. Hüseyin Akil ve Alasya İlkokullarında öğrenim gören bir grup öğrenci Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti.

Ziyarette, 23 Nisan Bayramı’nın önemi hakkındaki konuşmanın ardından Belediyenin çalışmaları ile ilgili karşılıklı soru cevap şeklinde geçen sohbete yapıldı. Her yıl geleneksel olarak Belediye Başkanı’nın makamını bir çocuğa bırakması işlemi bu yıla biraz farklı olarak gerçekleşti. Önce bir erkek öğrenci makama oturdu ardından yerini bir kız öğrenciye bıraktı.

Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda öğrenim gören Alihazar Özdemir, geçici başkanlığı sırasında çocuklara, belediyeye bağlı bir lunapark yapma sözü verdi. Ardından Başkanlığı devralan Alasya İlkokulu’ndan Sinemgül Beşergil ise Gazimağusa’nın kanalizasyon sorunun bir an önce çözülmesi için çalışmalar yapılmasını istedi. Ziyaret, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın çocuklara hediyeler vermesi ile son buldu.

 


Belediye Halk Dansları Topluluğu, Minik Ekibi'miz İstanbul Yolcusu (16.04.2007)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Minik ekibi 9-12 yaşlarından oluşan 12 kız dansçı, 10 erkek dansçı, 6 müzisyen, 3 eğitmen, 1 yönetmenden oluşan 32 kişilik kafile ile 18 - 24 Nisan tarihleri arasında II.si düzenlenecek olan Uluslararası İstanbul-Çınarcık Çocuk Festivaline katılıyor.

Yurtdışından 7 ve Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden 5, toplam 12 ekibin katılacağı festivalde ekibimiz, çiftetelli, arabiye, karşılama, sirto, mendilli , zeybek, taklidi ve temsili oyunlarından oluşan 3 farklı kareografiyle gösterilerini sunacak. 400 kişilik dev kadrosuyla çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, Halkdanslarımızı gençlerimize sevdirip öğretirken, gösterilerini ve uluslararası temaslarını da devam ettiriyor.

Minik grubun katılacağı Uluslararası İstanbul-Çınarcık Çocuk Festivali’nin ardından Orta Grup, 14-18 yaşlarından oluşan toplam 40 kişilik kafile ile 7-14 Mayıs tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası Marmaris Gençlik ve Bahar Festivaline katılmak için hazırlıklarını sürdürüyor.

Kendi kültürümüzü öğrenmen yanında Uluslararası faaliyetleriyle halk danslarının, ülkeleri tanımanın ve tanıtmanın en etkili aracı olduğu düşüncesiyle yola çıkan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, barış ve sevgi dolu bir dünyanın hazırlanmasında da önemli bir adım olduğunu düşündükleri için halkdansları çalışmalarını artırarak sürdüreceklerini de belirtiler.

 


Gazimağusa Sempozyumu 2007’in Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor (12.04.2007)
 

 • Gazimağusa Sempozyumu 2007’in Hazırlık Çalışmaları Devam Ediyor. V. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu 2007 08 – 10 Ekim Tarihleri Arasında Yapılıyor

“Akdeniz üçlemesi-II- ‘KKK’ Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma”

Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Gazimağusa Sempozyumu 2007 için sürdürülen hazırlık çalışmaları devam ediyor. 8 – 10 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan sempozyumun teması; “Akdeniz üçlemesi-II- ‘KKK’ Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma” olarak saptandı.

Bir Akdeniz kıyı yerleşimi olan Gazimağusa Kenti, uygarlıklardan miras aldığı zenginlikler ve birikimlerin bıraktığı izleri anlatmak üzere sessizliğini, 1998’den başlayarak düzenlenen sempozyumlar zinciri ile bozdu. İlk kez uluslararası platform ise Akdeniz ÜçleMesi’nin ilki olan ‘3M: değişiM-dönüşüM-BildiriM’ / “Meditriology: 3M: Momentum, Metamorphosis, Manifesto” ile 2004 yılında gerçekleştirildi. Gazimağusa Belediyesi ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliği ile hayata geçen bu etkinlikler; bu yıl da Akdeniz üçlemesi-II- ‘KKK’ Kıyı yerleşimleri – Kültür – Koruma üçlü teması ile 8-10 ekim 2007 tarihleri arasında devam ederek, bu uluslararası buluşmanın sürekliliği sağlanacak.

Sempozyum kapsamında 74 bildiri ve 25 poster sunumu gerçekleşecek. Türkiye ve Kıbrıs’tan katılımcıların yanısıra, İtalya, İngiltere, İran, Bahreyn, Lübnan, Slovakya gibi dünyanın çeşitli ülkelerinden de araştırmacılar bildirileri ile sempozyuma katkı koyacak.

Tüm bildiriler ve poster özetleri konferans kitapçığında yer alacak ve seçilen en iyi iki bildiri Open House International dergisinin Aralık 2007 sayısında yayımlanıyor.

Sempozyum hakkında daha detaylı bilgi almak isteyenler için ise sempozyumun web-adresi: www.emu.edu.tr/medi3ology2 ve e-posta: medi3ology@emu.edu.tr hizmette.

V. Uluslararası Gazimağusa Sempozyumu 2007 “Amaç”
Kıyı bölgelerinin yapısında barındırdığı doğal, kültürel ve mimari potansiyeller, bu yerleşimlerin tarihleri boyunca her zaman iç ve dış dinamiklerini korumalarına; dolayısı ile önemli çekim noktaları oluşturmalarına neden olmuştur. Ancak bunun beraberinde getirdiği avantaj ve dezavantajlar da olmuş; mıknatıs rolü gören kıyı yerleşimleri günümüzde on milyonu aşan nüfuslara ulaşmıştır. Nüfus patlaması sonucunda tüm kıyı yerleşimleri -ki buna mega kentler de dahildir- deniz seviyesi yükselmesi, iklim değişikliği gibi küresel çevre sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Kıyı yerleşimleri, çevreyi tehdit eden bu önemli etmenlerin yanında, kitle turizmi, hızlı ve çarpık gelişmelerden kaynaklanan fiziksel ve sosyal sorunlarla da yüzleşmektedir. Hiç şüphesiz bu sorunlar ve potansiyeller sadece Avrupa ve Asya kentleri için değil, Akdeniz yerleşimleri için de önemini her zaman koruyacaktır.

Bu bağlamda Akdeniz Havzası’ndaki kıyı yerleşimlerinde koruma ve gelişim arasındaki dengeye dikkat çekmeyi amaçlayan sempozyum, bu bölgelerin sürdürülebilirliği için ulaşılması hedeflenen ekonomik, sosyal ve kültürel ölçütleri de irdeleyecektir. İkinci uluslararası Gazimağusa sempozyumunun hedefleri;

• Mekansal planlama politikalarının, sosyal ve ekonomik gelişimin desteklendiği, biyolojik çeşitliliğin, peyzajın, kültürel mirasın ve doğanın korunduğu ve sürdürülebildiği, halka serbest ulaşımın sağlandığı planlama ve yönetim önerileri sunmak;

• Yerel kimliğin ve sosyal değerlerin, kültürel mirasın ve doğanın korunduğu ve sürdürülebildiği kültürel politika önerileri üretmektir.

 


Oktay Kayalp'ın Belediyeler Birliği Açıklaması (5.04.2007)
 

 • Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın 19 Belediye Başkanının Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Adına Yaptıkları Açıklamalar Hakkındaki Basın Bildirisidir

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kurulu bulunan 28 belediyenin birlikteliğinden oluşmuştur. Birlik, tüm üye belediyelerin ortak çıkarlarını korumak, görüşlerini hem devletin ilgili birimlerine, hem de kamuoyuna yansıtmak amacıyla etkinlik göstermek durumundadır. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin üyelerinden bağımsız olarak tutum belirleme ve etkinlik ortaya koyma hakkı yoktur. Son zamanlarda ülkemizde gelişen siyasi olaylar karşısında Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin tüm üye belediyeler adına sergilediği duruş, siyasi olup, katılımcı bir anlayıştan yoksun olarak oluşturulmuş ve genel kurulda da ele alınmış değildir.

Bu nedenle Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği adına kamuoyuna ve hükümete dönük yapılmakta olan açıklamalar, dile getirilen talepler ve ileri sürülen tehditler, aslında 28 belediyenin bir uzlaşısıyla ortaya çıkmamış, siyasi dürtülerle hareket etmekte olan sadece 19 belediyenin katılımıyla şekillendirilmiştir. Özellikle meclis önünde geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen eylem ve bunun sonrasında yaşanan tartışmalar, sürece 28 değil, aslında sadece 19 belediyenin katılmakta olduğunun açık kanıtı durumundadır. Tüm belediyeler adına yapılmakta olduğu ileri sürülen açıklamalar, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne üye bir kısım belediyenin haksızlığa maruz kalmasına yol açabilecektir.

Örneğin, geçmiş dönemde de görev başında bulunan belediye başkanlarının, belediyelerinde yaşanmakta olan mali darboğaza gerekçe olarak nüfusa dayalı devlet katkılarında meydan gelen değişikliği ileri sürmesi gerçeklerle bağdaştırılamaz. Aşırı ve siyasi amaçlara dayalı istihdam politikasını benimseyen bir kısım başkan, görev yaptığı kurumları felakete sürüklemişse, bunun telafisi için ortaya konan talepler bir diğer belediye başkanı için ceza anlamı taşımamalıdır. Siyasi istihdam ve savurganlık yerine akılcı mali yönetim ve populist istihdam eğiliminden uzak durmuş ve geçmiş dönemde de görev başında bulunan belediye başkanları, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği adına dile getirilen talepler karşısında mağdur olabileceklerdir. Örnek olarak Gazimağusa Belediyesi, geçmiş dönemde de, bugün de mali açıdan güvenli bir durumdadır. Personel sayısı uluslararası kriterlerin öngördüğünden bile aşağıdadır.

Bununla beraber, yerel hizmetler bağlamında Gazimağusa Belediyesi hizmet yelpazesi en geniş yerel yönetim birimidir. Akılcı bir yönetim anlayışıyla faaliyet sürdüren Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin talepleri dikkate alındığında, aslında doğru yönetildiği için “yanlış yapmış” durumuna düşer. Böylesi bir durum kabul edilemez. 19 belediyeden 18’inin başkanlarının, bağlı oldukları siyasi partilerin bugünkü politik duruşuna endeksli tavırlarına, başında bulundukları belediyeleri alet etmeleri, ve hem personelini, hem de araçlarını bu art niyete ortak kılarak bunu da Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği adına kamuoyuna lanse etmeleri siyasi etik dışıdır.

Etik kurallarla bağdaşmayan bu girişimler sonucu gelişen olayların ardından Sayın İçişleri Bakanı’nı, yine Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği adına ısrarla istifaya çağırmak siyasi bir tavır olup sadece 19 belediyenin görüşü olarak algılanmalıdır. Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği, üye belediyelerin gönüllü katılımıyla oluşmuştur. Birliğin bütünlüğünü tahdit eden tutum ve açıklamalardan en büyük zararı yine ülkemiz belediyeleri görecektir.

Bu nedenle, ortak tavır içinde olan 19 belediye, bunu Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’ne mal etmek yerine kendi görüşleri olarak kamuoyuna duyurmalı aksi halde Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin bütünlüğünün bozulmasından doğacak sorumluluğu da yüklenmeye hazır olmalıdır.

Oktay Kayalp
Gazimağusa Belediye Başkanı

 


 


ANASAYFA