NİSAN - HAZİRAN 2006 <> HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp: “Mağusa Kentini Dördüncü Kez Seçim Kazanarak Yönetmek, Benim İçin Çok Büyük Bir Onurdur“.. (25.06.2006- TAK)
 

Gazimağusa Belediye Başkanlığı’nı dördüncü kez kazanan CTP-BG Adayı Oktay Kayalp, seçim sonuçlarını değerlendirirken, “Mağusa halkı, beni dördüncü kez güveniyle, desteğiyle bu noktaya getirdi. Mağusa kentini dördüncü kez seçim kazanarak yönetmek, benim için çok büyük bir onurdur. Bu büyük onura layık olmaya çalışacağım. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.

%38.71 oy oranıyla Gazimağusa’da belediye başkanlığı seçimini kazanan Kayalp, BRT’ye yaptığı açıklamada, böyle bir sonuç beklediğini, ancak aldığı oy oranının umduğunun altında olduğunu söyledi.

“Bu rakam benim beklediğimin altında bir rakamdır. Şu anda neden böyle olduğunu konuşabilecek noktada değilim. Bu ancak, sonuçları inceledikten sonra olabilir. Ancak beklediğimin altında bir oy oranım var. Genele baktığımda da Cumhuriyetçi Türk Partisi’nin beklentisinin altında bir oy oranı var. Mutlaka partimiz oturup bunu genel anlamda değerlendirecektir” diyen Kayalp, Kıbrıs Türk insanının verdiği bir mesajı doğru algılamak gerektiğine işaret etti ve şöyle dedi:

“Kıbrıs Türk insanının verdiği bir mesaj söz konusudur. Bu mesajı doğru algılayarak Cumhuriyetçi Türk Partisi iktidarına devam edecektir…”


Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Tekirdağ’daydı.. (20.06.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu Orta Grubu 42. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivaline katıldı. 37 kişilik kafile ve 3 farklı sahne düzenlemesiyle uluslararası festivale katılan topluluğun yönetmenliğini Sertaç İpekçioğlu, eğitmenliğini ise Erkan İpekçioğlu yaptı.

Toplam 14 Ülkenin katıldığı festivalde Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu büyük ilgi gördü. Tekirdağlı’ların sıcak ilgisiyle karşılaşan ekip gelecek yıl için de davet aldı.

Önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda birçok uluslararası arenada ülkemizi temsil edecek olan gençler son 2 ayda çalışmalarına bu yönde hız verdiler. Tekirdağ’dan sonra ekip Ağustos ayında İspanya’da iki farklı festivalde ülkemizi temsil edecek.

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu rekor sayıdaki eleman sayısıyla, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın da katkılarıyla gençliğe hizmet vermeye devam ediyor. 350 eleman ve 20 müzisyenle Gazimağusada bu alanda bir okul gibi hizmet veren topluluk yarın akşam (21 Haziran 2006) yapacağı 22. yıl sonu etkinliğinde bütün elemanlara görev vererek bu alanda başarılması güç bir rekora da imza atacak. Topluluk, Çarşamba akşamı Othello kalesinde gerçekleşek olan yıl sonu etkinliğine tüm Gazimağusa halkı davet etti.

 


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Sadeddin Kaynak Özel Konserleri İle Lefkoşa ve Gazimağusa’daydı.. (8.06.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2006 yılı konserler dizisi çerçevesinde hazırladığı Sadeddin Kaynak özel konserleri Lefkoşa ve Gazimağusa’da yapıldı. Özel bir repertuarla ikinci kez sevenlerinin karşısına çıkan koro, ünlü bestekar Sadeddin Kaynak’ın en seçkin 18 eserini her iki konserde de büyük bir başarıyla seslendirdi.

Adil Sönmez yönetiminde dinleyicilerin karşısına çıkan Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun repertuarında Segah,Muhayyer, Hüseyni,Uşşak,Nihavent, Rast,Mahur, Karcigar,Hicaz makamlarından oluşan eserleri seslendirdi.

14’ü müzisyen olmak üzere toplam 55 kişiden oluşan koronun konserlerinde sunuculuğu Ceren Cabacaba yaptı. 6 Haziran’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi ve 7 Haziran’da da Gazimağusa Galleria Sineması’nda Salonu dolduran dinleyicilere birbirinden güzel şarkılar sunan Koro, konser bitiminde ayakta alkışlandı. Konserlerin Gazimağusa’daki bölümünü, Gazimağusalılar’ın yanında Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Güven, Milletvekili Arif Albayarak, Başbakan’ın eşi Dudu Soyer ve bazı Belediye Meclis Üyeleri izledi.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’ndan “Sâdeddin Kaynak Özel Konseri”.. (5.06.2006)
 

  • 6 Haziran Salı Saat 20:30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde...
  • 7 Haziran Çarşamba Saat 20:30’da
    Gazimağusa Galleria Sineması’nda...

Bu yılki repertuarda sadece ünlü Türk Müziği Bestekarı
Sâdeddin Kaynak’a ait eserler var...

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, ilk kez özel bir repertuarla sevenlerinin karşısına çıkıyor. İlki 6 Haziran Salı akşamı, saat 20:30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek Sadeddin Kaynak Özel Konseri, 7 Haziran Çarşamba akşamı da Gazimağusa Galleria Sinaması’nda yine saat 20:30’da gerçekleşecek.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarında sadece ünlü bestekar Sadettin Kaynak’ın en seçkin 18 eserine yer veriliyor. Konserde Segah,Muhayyer, Hüseyni, Uşşak,Nihavent, Rast,Mahur, Karcigar,Hicaz makamlarından oluşan eserler seslendirecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 14’ü müzisyen olmak üzere toplam 55 kişiden oluşuyor. Konser programını Zalihe Susuzlu sunacak.

Sâdeddin Kaynak 1895 yılında İstanbul'da doğdu. Sesinin güzelliği çok küçük yaşlarında çevresinin dikkatini çekti. Kaynak,mûsıkîmizin ustalarının henüz hayatta bulunduğu yıllarda geleneklere bağlı sanatkârlardan ders alarak bu sanatın içine girmiş,yeteneği ve merakı ile bilgisini giderek geliştirmişti. Bu nedenle musikimizdeki beste formlarının geleneklerine uymuş,büyük-küçük her formda gerçekten sanatlı ve güzel eserler vermiştir. Halk musikimizin geleneksel şekillerini,sanat musikimizin duyuş ve anlayışı ile yorumlayan bir sanatkâr olarak dikkati çeker. Eserlerinin çoğu plaklara okunmuş; Münir Nureddin Selçuk,Safiye Ayla,ve Müzeyyen Senar'ın seslendirdiği eserleri satış rekorları kırmıştır.1961 de aramızdan ayrılmıştır.

Bilindik eserlerinden bazıları:Leyla bir özge candır,Dertliyim ruhuma hicranımı sardı da yine, Bülbülüm gel de dile, Enginde yavaş yavaş,Kara bulutları kaldır aradan, Muhabbet bağı vs.....

 


14. Gazimağusa Çocuk Festivali Sona Erdi.. (2.06.2006)
 

14. Gazimağusa Çocuk Festivali, geleneksel karnaval yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı’nda düzenlenen gösterilerle sona erdi. Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 14. Gazimağusa Çocuk Festivali resmi programı 22 Mayıs’ta başlamış ve birbirinden renkli etkinlikler bir hafta boyunca Gazimağusa’nın farklı mekanlarında yer almıştı.

Festivalin kapanış etkinliği olan geleneksel karnaval yürüyüşü, yüzlerce çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Yürüyüşe Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Milletvekileri de katıldı. Namık Kemal Lisesi önünden başlayan yürüyüşe, kreşler, anaokulları ve ilkokullar birbirinden renkli kostümleriyle katıldı. Yürüyüş güzergahında çeşitli sokak gösterileri yaparak ilerleyen kortej, İstiklal Caddesi’ni geçerek Namık Kemal Meydanı’na ulaştı. Birbirinden ilginç kostümleri eşliğinde gösterilerini sunan gruplar,aileleri ve diğer seyirciler tarafından ilgiyle izlendi. Namık Kemal Meydanı’ndaki gösteriler sırasında, bir yandan da Venedik Sarayı avlusundaki çeşitli standlarda yiyecek, içecek satışları devam etti.

MKD Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü de yaptığı konuşmada, ailelere çocuklarını kendilerine güvenerek emanet ettiği, ayrıca çeşitli eğitim kurumlarına ve sponsorlara da festivale yaptıkları katkı için teşekkür etti. 14. Gazimağusa Çocuk Festivali katılımcı grupların gösterilerini tamamlamalarının ardından sona erdi.


14. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Genç Mucitler Yarışması Yapıldı.. (31.05.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından organize edilen 14. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alan ve ana sponsorluğunu Kuzey Kıbrıs Turkcell'in yaptığı Genç Mucitler Yarışması dün saat 17:00'de Doğu Akdeniz Üniversitesi Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yapıldı.

59 Mucit adayının yarıştığı ve ilk kez düzenlenen yarışmada iki kategoride değerlendirme yapıldı. Kıbrıs Gazetesi’nden Başaran Düzgün, Genç TV’den Deniz Abidin, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nden Coşkun Aksel, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi’nden Ayşe Kortun, Girne Amerikan Üniversitesi’nden Yrd. Doc. Dr. Kamil Dimililer ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nden Ayhan Başak’tan oluşan jüri tarafından değerlendirilen icatlar sonucunda dereceye giren Genç Mucitler ve Geleceğin Mucitleri belirlendi. Buna göre 12-15 Yaşların katılabildiği Genç Mucitler kategorisinde birinciliği Ahmet Tokay (Elektrik gücü ile çalışan motorlu araç yıkama makinesi), İkinciliği Mert Şentaş (Deprem Alarmı), üçüncülüğü Hatice Kasap (Elektronik Dünya Coğrafya haritası) ve Dördüncülüğü ise Emine özgü (Yangın alarmı) kazandı. 9-11 yaşların katılabildiği Geleceğin Mucitleri kategorisinde ise birinciliği Cem Oğuz ( Yağmur yağdığını haber veren bir düzenek), İkinciliği Hasan Köroğlu ( Akvaryum Balığı çalınmasın diye kurulan alarmlı düzenek) , Üçüncülüğü Halil Köylüoğlu (Elektriksiz çalışan, akvaryum oksijen pompası) ve dördüncülüğü ise Ali göçer (Otomatik akvaryum balığı yedirme makinesi) kazandı.

Yarışmanın ardından dereceye giren adaylara para ödülü verilerken yine katılan tüm mucit adaylarına sponsorlar tarafından hediyeler verildi.


FESTİVAL PROGRAMI

• Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 17:30’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak.


14. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde Genç Mucitler Yarışması.. (29.05.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından organize edilen 14. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alan ve sponsorluğunu Kuzey Kıbrıs Turkcell'in yaptığı Genç Mucitler Yarışması 30 Mayıs 2006 Salı günü saat 17:00'da yapılıyor,

Yarışmaya 59 Genç Mucit adayı yarışacak, ilk kez düzenlenen yarışmada dereceye giren adaylara para ödülü verilecek yine katılan tüm mucit adaylarına sponsorlarımız tarafından hediyeler verilecek.

Yarışma Doğu Akdeniz Üniversitesi Lala Mustafa Pasa Spor Salonunda yapılacaktır.

Genç Mucit adaylarına destek olmak amacı ile yarışmaya tüm halkımız davetlidir.

FESTİVAL PROGRAMI

• 31 Mayıs Çarşamba günü saat 18:00’de ise festival kapsamında daha önce düzenlenen yarışmalara katılanlara katılım belgeleriyle dereceye girenlere ödüllerinin verileceği tören düzenlenecek. Tören Gazimağusa Belediyesi Anıt Gazinosu’nda yapılacak. Festival ön etkinlikleri çerçevesinde Mektup Yazma Yarışması ve Resim Yarışması düzenlenmişti.

• Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 17:30’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak.

 


14. Gazimağusa Çocuk Festivali’ne Renkli Açılış.. (25.05.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği ve bu yıl 14.’sü yapılan Gazimağusa Çocuk Festivali İkinci etkinliği dün yapıldı.

 Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki Osman Gökçe Sergi Salonu’nda, Jüri üyeleri Türksal İnce ve Dr. Mehmet Yağlı tarafından açılan  resim ve mektup sergisi festival sonuna kadar açık kalacak. Sergide daha önce  düzenlenen Resim Çizme ve Mektup Yazma Yarışmaları’nda başarılı bulunan çalışmalar yer alıyor. Sergiyle ilgili DAܒnün  katkılarıyla basımı yapılan bir de katalog satışa çıkarılacak.

Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü, Resim yarışması Jüri başkanı Türksal İnce ve Mektup Yazma yarışması Başkanı Dr. Mehmet Yağlı’nın kısa birer konuşma yaptıkları açılışta Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Milletvekili Dr. Arif Albayrak, Milletvekili Okan Dağlı, kulüp üyeleri, yarışmaya katılan çocuklar ve veliler hazır bulundu. Konuşmalarda Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin, çocukların kendilerini geliştirebilmeleri açısından önemi dile getirilirken, ailelere de çocuklarına verdikleri destekten dolayı teşekkür edildi. Bu tür kültürel ve eğitsel faaliyetlere destek olmanın gururunu dile getiren konuşmacılar, gelecekte de bu desteklerinin devam edeceğini vurguladılar. Festivalin sona ereceği 1 Haziran’a kadar ziyarete açık olacak sergiye ek olarak, birbirinden renkli etkinlikler festival süresince Gazimağusa’nın çeşitli mekanlarında gerçekleştirilecek.

 

FESTİVAL PROGRAMI

 

·         26 Mayıs'ta Namık Kemal Lisesi salonunda saat 18:00’de çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerin sunulacağı MKD Çocuk Kulübü Yıl Sonu Gösterileri yapılacak.

·         27 Mayıs Cumartesi günü ise, Çocuk Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan 6. İlkokullar arası Modern Dans Yarışması yapılacak. Yarışma saat 14:30’da DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yer alacak.

·         29 Mayıs Pazartesi günü Mağusa Kültür Derneği Lokali’nde(Suriçi eski Pertev Paşa İlkokulu) çocuklara çevre bilinci aşılamak ve en önemli ağaçlarımızdan biri olan zeytin ağacı hakkında bilgi vermek için “200 Yıllık Zeytin Ağacı” konulu bir seminer verilecek ve ağaç dikimi gerçekleştirilecek.

·         30 Mayıs Salı günü saat 17:00 ile 21:00 saatleri arasında bu yıl festivalde bir ilk olan 1. Genç Mucitler Yarışması yapılacak. Yarışma DAÜ Lala Mustafa paşa Spor Salonu’nda gerçekleşecek.

·         31 Mayıs Çarşamba günü saat 18:00’de ise festival kapsamında daha önce düzenlenen yarışmalara katılanlara katılım belgeleriyle dereceye girenlere ödüllerinin verileceği tören düzenlenecek. Tören Gazimağusa Belediyesi Anıt Gazinosu’nda yapılacak. Festival ön etkinlikleri çerçevesinde Mektup Yazma Yarışması ve Resim Yarışması düzenlenmişti.

·         Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 17:30’da Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak.

 


Gazimağusa’da Kanalizasyon Master Planı Hazır.. (23.05.2006)
 

Gazimağusa için UNDP tarafından bir Alman Firması’na hazırlatılan Kanalizasyon, Yağmur Suyu Drenaj ve İçme Suyu Master Planı’nda son aşamaya gelindi. Geçtiğimiz gün konu hakkında şirket yetkilileri tarafından Belediye Başkanı ve yetkililere brifing verildi. Önümüzdeki aylarda tamamen bitirilecek olan Mastır Planı’na göre 2007 yılının ilk ayında çalışmalar başlayacak.

Kanalizasyon, Yağmur Suyu ve İçme Suyu alt yapısının kentin en önemli eksiği olduğu bilinciyle yola çıkan Gazimağusa Belediyesi, yıllar süren ciddi hazırlık ve denemelerin ardından bilimsel esaslara uygun hazırlanan Mastır Planı doğrultusundaki bir projeyi 2007 yılında hayata geçirecek. Kentin topoğrafik haritasının hazırlanmasıyla, başlayan Mastır Planı’nın sadece proje aşaması yaklaşık bir yıl sürdü. Öncelikle Kentin mevcut altyapısını inceleyen uzmanlar, sistemin kullanılabilen ve kullanılamayacak kısımlarını tespit ettiler. Daha sonra Gazimağusa’nın altyapısı için kısa orta ve uzun vadeli hedefleri belirlendi ve bu doğrultuda Mastır Planı’nı hazırlandı.

Tüm Gazimağusa’yı kapsayan Kanalizasyon, Yağmur Suyu Drenaj ve İçme Suyu Mastır Planı, 2025 yılına kadar ki nüfus yapısı düşünülerek hazırlandı. En ince ayrıntısına kadar her şeyin düşünüldüğü planda, pis suyun toplanacağı arıtma tesisi, kentin gelişme bölgesine aksi ve kenti kokudan rahatsız etmeyecek bir bölgeye yapılacak. Arıtma tesisine dökülecek pis su burada arıtılarak kentin yeşil dokusunun artırılması için sulamada kullanılacak.

Geçtiğimiz dönem verdikleri sözü tuttuklarını ve Gazimağusa’nın altyapısı için mastır planın hazırlandığını söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yeni dönemde de belirlenen mastır planına göre projeyi hayata geçireceklerinin sözünü verdi. Amaçlarının Gazimağusa halkının yaşam kalitesini artırmak olduğunu ve bunu da bilimsel esaslara uygun projelerle gerçekleştireceklerini belirten Kayalp, bunun en önemli hedefleri olduğunu vurguladı. Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon euro’dan pay almak için bu tür çalışmaların deva+m edeceğini söyleyen Kayalp, Gazimağusa’nın Avrupalı Bir kent olma yolunda hızla ilerlediğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusalı Yaşlılardan Karpaz Çıkarması.. (18.05.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi, Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi Çerçevesinde Karpaz gezisi düzenledi. Gazimağusa Belediyesi önünden hareket eden 5 otobüsle Karpaz’a hareket eden, ikinci baharındaki 250 vatandaşımız güzel bir gün geçirdi.

Geziye, Gazimağusa Belediyesi’ne daha önceden başvurup, Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi Çerçevesinde kayıt yaptıran 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların yanında, kaydı bulunmayan ve gezi için başvuran yaşlı vatandaşlar da katılabildi. Gezide yol boyunca çeşitli duraklarda mola vererek Karpaz burnuna varan vatandaşlar, burada Apostolos Andreas manastırını ziyaret ettiler. Buradan Yeni Erenköy’e geçen yaşlılar, öğle yemeği yediler ve kısa bir süre dinlendikten sonra Gazimağusa’ya geri döndüler. Konvoya yol boyunca tam teşekküllü bir ambulansla birlikte bir sağlık görevlisi eşlik etti.

Konu hakkında bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, İkinci baharını yaşayan vatandaşların mutlu huzurlu sağlıklı ve daha uzun yaşayabilmeleri için yerel yönetim olarak ellerinden geleni yapmaya devam ettiklerini ve bu konuda Yaşlılara Avrupalı Hizmet Projesi’ni hayta geçirdiklerini söyledi. Kayalp, insana yapılan yatırımın en önemli yatırım olduğu noktasından hareketle bu konudaki çalışmaların artarak devam edeceğini de sözlerine ekledi.


Gazimağusa’da Sivrisinek’le Mücadeleye Devam.. (18.05.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, İlaçlama ve haşereyle mücadele çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. Özellikle göllerde ve lokal su birikintilerinde üreyen sivrisinekle mücadele çalışmaların da, biyolojik larvasitlerden yararlanılarak devam ediyor.

Durgun suların sivrisineklerin üreyebilmesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çeken Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi yetkilileri, halk sağlığı açısından önümüzdeki günlerde sorun yaşanmaması için, çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Sağlık Birimi’nde, vardiya sistemiyle çalışmalar gün boyu aralıksız sürdürülüyor. Biyolojik larvasit kullanımını kentin bütününe yaydıklarını, ancak özellikle göl bölgelerinde kıyıların da özel olarak ilaçlandığını söyleyen Sağlık Birimi yetkilileri, göllerde larvaları yiyerek beslenen balıkların sayısının artırıldığını, ayrıca botlarla ilaçlama yapıldığını belirttiler. Biyolojik larvasit kullanımına özel olarak dikkat ettiklerini söyleyen yetkililer, bunun direkt olarak sivrisinekleri etkilediğini, diğer canlılara hiçbir zararı olmadığını özellikle vurguladılar.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, sürdürülen çalışmalarda biyolojik larvasitlerin kullanıldığını ve bunların insan sağlığına kesinlikle zararının olmadığını söyledi. Biyolojik larvrasit’in özellikle su birikintilerinde iyi etki yaptığına da değinen KAYALP, özel ilaçlama makinelerinin kentin her yanında devrede olduğunu, göl kıyılarının özel motorlarla, göllerin iç kısımlarının da yüzer ekipler tarafından ilaçlandığını, ayrıca çok sayıda balığın göllerde bulunduğunu, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve lokal su birikintilerinin ilaçlanmasına devam ettiklerini açıkladı. Sağlık Birimi’nin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınacağını, ancak daha etkili çalışma yapılabilmesi için vatandaşların da desteğine gereksinim bulunduğunu söyledi. Vatandaşlardan su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmalarını, bahçe havuzlarına balık atmalarını ve çevrelerindeki küçük su birikintilerini ortadan kaldırmalarını isteyen Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sineğin üreyebileceğine dikkat çekerek, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğini hatırlattı.


Mağusa Türk Gücü Şampiyon.. (15.05.2006)
 

Kentimizin takımı Mağusa Türk Gücü'nün 23 yıl aradan sonra KKTC 1. Futbol Ligi'nde şampiyonluğa ulaşmasını kutluyoruz.

2005-2006 sezonunun bitimine iki hafta kala en yakın takipçisi ile arasındaki puan farkını 10’a yükselten Mağusa Türk Gücü Şampiyonluğunu ilan etti.

Dr. Fazıl Küçük Stadı’nda oynanan karşılaşmada, Gönyeli’yi Kamil’in 77’nci dakikada kaydettiği gol ile 1-0 mağlup eden Mağusa Türk Gücü puanını 55’e yükselterek ligin bitimine iki hafta kala en yakın takipcisi Çetinkaya’nın 10 puan önünde yer alarak şampiyonluğunu ilan etti.

Başbakan Ferdi sabit Soyer’in de izlediği karşılaşma sonrası düzenlenen temsili kupa töreninde Mağusa Kaymakamı İsmail Gündost, Ali Oraloğlu’na şampiyonluk kupasını verdi. Kupa töreninin ardından şampiyonluk turu atan Mağusa Türk Gücü’lü futbolcular bu sevinçlerini statta yerini alan yaklaşık 3,500 taraftar ile de paylaştılar. Büyük bir sevincin yaşandığı Mağusa’da karşılaşma sonrası araç konvoyları ile şehirde tur atılarak büyük sevgi gösterilerinde bulunuldu.


Gazimağusa Belediyesi’nden Annelere Çiçek..(12.05.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi Park ve Bahçeler Birimi çalışmalarına devam ediyor. Bir yandan kentin değişik yerlerine çiçekler ekilirken, bugün yapılan bir uygulamayla da Gazimağusa Belediyesi’ni herhangi bir sebepten dolayı ziyaret eden vatandaşlara, Anneler Günü münasebetiyle ücretsiz çiçek fidanları dağıtıldı.

Park ve Bahçeler Birimi’nin Gazimağusa Belediyesi’ne ye ait seralarda yetiştirdiği çiçek fidanı dağıtımı, Pazartesi günü de stoklar el verdiğince devam edecek. Park ve Bahçeler Birim yetkilileri, bu yıl 100 bin kök fidan yetiştirmeyi hedeflediklerini belirtirken, kentin görünümüne güzellik katmak için de yeşil alanlara, parklara ve refüjlere ekime de devam ettiklerini vurguladılar.

“Annelerimiz en değerli varlıklarımızdır ve onları mutlu etmek için elimizden geleni yapmalıyız ” diyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp “ kendi seralarımızda yetiştirdiğimiz ağaç ve çiçek fidanlarını, Gazimağusa’nın dört bir tarafına ekiyor ve belli zamanlarda da vatandaşlarımıza ücretsiz dağıtıyoruz. Anneler günü münasebetiyle, annelerimize bir hediye vermek istedik ve bizleri yetiştiren bugünlere getiren annelerimize bu çiçekleri dağıttık” dedi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar Larnaka Yolu Yapım Çalışmalarını Yerinde İnceledi..(25.04.2006-BRT)
 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Gazimağusa’da yapım çalışmaları devam eden Larnaka (15 Ağustos Bulvarı) Yolu’nun son aşamasını yerinde görüp incelemelerde bulundu ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp'dan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Usar incelemeleri sonrası değerlendirmelerde bulunarak Belediye Başkanı Oktay Kayalp' in kent insanının yaşamını, kolaylaştırmak amacıyla büyük gayretler ortaya koyduğunu belirtti ve kısa bir süre önce de Gazimağusa’ya yapılacak yeni Hastane ve Kültür Sarayı projesini hayata geçirmek üzere ortak bir adım attıklarını kaydetti. Salih Usar, Larnaka (15 Ağustos Bulvarı) Yolu yapım çalışmaları hakkında bilgi de vererek, yolun 4 kilometrelik ve çift şerit bir yol olacağını, maliyetinin ise 2617 bin YTL olduğunu açıkladı.

Çalışmaları süren yolda şu anda elektrik, su şebekelerinin yanı sıra telefon hatlarının da yenilendiğini, bölgede aydınlatmanın sağlanması için yeni elektrik direklerinin dikildiğini ifade eden Bakan Usar, iki kilometresi tamamlanan yolun, diğer iki kilometresinin ise Mayıs ayında bitmesinin amaçlandığını kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da yaptığı açıklamada, Lamaka(15 Ağustos Bulvarı)Yolu’nun yarısının tamamlandığını ikinci bölümü olan mezarlık-Anıt Çemberi kısmının da altyapısının devam ettiğini söyleyerek, önümüzdeki 15 gün içinde mezarlık- Maraş Kavşağı arasındaki yolun asfaltlama çalışmasının tamamlanacağını dile getirdi.

Kayalp bir buçuk ay sonra yolun bütünün bitmesini amaçladıklarını ifade ederek, yolun güney' den gelen turistlerin geçişi ve Gazimağusa' da yeni iş alanlarına olanak sağlanması açısından stratejik öneme sahip olduğunu belirtti.

 

 


Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi’nin Temeli Atıldı.. (20.04.2006-T.A.K)

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gazimağusa Belediyesi işbirliğinde yapılacak olan Gazimağusa Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi (Lalezar) projesinin temeli bugün yapılan törenle atıldı.

Spor kompleksinin temelini Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp birlikte attı.

Gazimağusa’nın Sakarya bölgesinde yapımına başlanan spor kompleksinde, iki halı saha, iki de tenis kortu yer alacak.

Kompleksin temel atma törenine Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu, Gazimağusa Kaymakamı İsmail Gündost, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa milletvekilleri, bakanlık yetkilileri ve halk katıldı.

YORGANCIOĞLU
Gençlik ve Spor Bakanı Özkan Yorgancıoğlu burada yaptığı konuşmada, yönetime geldikten sonra “anlayışı” değiştirmenin en öncelikli görevleri olduğunu belirterek, bu anlayışla da “erkin, yönetimin halka hizmet etmesi” anlayışını uygulamaya koyduklarını kaydetti. Bu noktadan hareketle de bütün halkın olduğu gibi özellikle geleceği oluşturacak gençlerin temel ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla önlerine birçok hedefler koyduklarını dile getiren Yorgancıoğlu, bugün bu hedeflerden biri olan gençlerin sosyal, kültürel ve sportif alanlarda faaliyet gösterecekleri mekânları yaratma hedefinin temelini attıklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, merkezi yönetim ile yerel yönetimin, topluma hizmet etme anlayışıyla gençlere daha rahat sportif faaliyet yürütebilecekleri bir mekân yaratmak için çalıştığını da ifade ederek, bu alandaki çalışmaların kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Tesisin yaklaşık 350 bin YTL’ye mal olacağını da aktaran bakan Yorgancıoğlu, tesisin giderlerini, yani yapım ücretlerini bakanlığı ile Gazimağusa Belediyesi’nin ortaklaşa karşılayacağını söyledi.

Mağusa’nın ihtiyacı olan bir Kapalı Spor Salonu’nun da yapılması için çalışmalar yaptıklarını da anlatan Yorgancıoğlu, spor salonunu da Mağusa gençliğine ve halkına en kısa sürede kazandırmak istediklerini ifade etti.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da yaptığı konuşmasında, bugünün Mağusa için çok büyük bir önem taşıdığını vurguladı.

Mağusa’nın çok süratle büyüyen ve gelişen bir kent olduğunu ifade eden Kayalp, ayrıca Mağusa’nın DAܒyle hayat bulan ve nüfusunun yarısı genç olan bir kent olduğunu kaydetti. Bundan dolayı da bugün

temelini attıkları spor kompleksinin ve gençlere yönelik yatırımların kendileri açısından çok büyük bir önem taşıdığını söyleyen Kayalp, sporun ve bu tip spor yapma alanlarının da gençler için önemli olduğunu ifade etti.

Oktay Kayalp, tesisin Spor Bakanlığı ile belediye işbirliğinde yapılacağını ve giderlerin de paylaşılacağını aktararak, spor kompleksinin gençlere ve Mağusa halkına hayırlı olmasını diledi.

 

 


Gazimağusa-Karpaz Arasına Yeni Yol Projesi… (21.04.2006, T.A.K.)

Ciddi bir trafik yoğunluğu yaşayan Karpaz-Gazimağusa (Salamis) anayolunun rahatlatılması amacıyla Gazimağusa-Karpaz arasına yeni bir yol yapılıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile Gazimağusa Belediyesi’nin ortak çalışması olan yeni yol projesi, yapılacak olan Gazimağusa Hastahanesi ile Gazimağusa Belediyesi’nin hayata geçirmeyi planladığı Kültür Sanat Merkezi binalarının bu yol üzerinde olması sebebiyle oluşturuldu.

Hastahane ve Kültür Sanat Merkezi’nin Salamis yoluna getireceği yük ve yaşanacak yoğunluk göz önünde bulundurularak, Projeyle gelecekte ortaya çıkacak daha ciddi bir trafik yoğunluğunun giderilmesi amaçlanıyor.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bugün ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, Gazimağusa-Karpaz arasına yapılacak yeni alternatif yol hakkında bilgi verdi.

USAR
Toplantıda ilk sözü alan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, yeni yol projesini anlatarak, Bakanlığı ile Gazimağusa Belediyesi’nin uzun zamandır bazı projeler üzerinde birlikte çalıştığını, bu projelerden birinin Gazimağusa-Karpaz arasına alternatif yol yapımı olduğunu ve bunu gerçekleştirmek için adım attıklarını söyledi.

Ülke gelişiminin paralelinde, Gazimağusa’nın Kuzey’e ve Batı’ya doğru gelişebilecek bir konumda olduğuna, Gazimağusa Hastahanesi’nin de inşasına Salamis yolu üzerinde başlandığına dikkat çeken Usar, Hastahaneye ulaşımın çok önemli olduğunu, mevcut yollar ile özellikle acil durumdaki bir hastanın Gazimağusa Hastahanesi’ne ulaştırılmasının sıkıntı yaratacağını kaydetti.

Bu sebeple yeni bir yol projesinin hayata geçirilmesinin zorunlu olduğunu belirten Usar, Karayolları Dairesi’nin yapmış olduğu çalışmalar ışığında, yeni projeyi hayata geçireceklerini anlattı.

Bu yıl içinde iki yol projesinin söz konusu olduğunu dile getiren Usar, bunlardan ilkinin, DAÜ Koleji yanından DAÜ Kampusu kapısı Batısı’ndan Hastahaneye gidecek olan, yaklaşık 1800 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğinde inşa edilecek yol olduğunu anlattı.

Usar, projenin, Karayolları Master Planı’nın bir sonucu olarak ortaya çıktığını, Gazimağusa ile Karpaz yolunda bulunan İskele Boğazı arasında kalan yolun, “bölünmüş yol” olarak inşa edilmesi, yani çift şerit gidiş, çift şerit geliş olarak inşa edilmesinin de Karayolları Master Planı içinde bulunduğuna dikkat çekti.

Yolların Gazimağusa, İskele ve Karpaz yöresine hizmet verecek şekilde planlandığını da belirten Usar, ikinci yolu ise şöyle tarif etti:

“Lions Garden’ın yanındaki bir noktadan, Gazimağusa- Karpaz yoluna, yeni hastahanenin Batı’sından geçerek, organize sanayi bölgesinin Batısı’nda bir noktada Lefkoşa-Gazimağusa yoluna bağlantısını kuracak 2 bin beş yüz elli metrelik bölünmüş yol inşası öngörülmektedir.”

1300 METRELİK KISIM İÇİN İHALE HAZIRLIKLARI
Yapılacak yolun, yeni Gazimağusa Hastahanesi ile Karpaz-Gazimağusa anayolu arasındaki 1300 metrelik kısmı için ihale hazırlıklarının devam ettiğine dikkat çeken Usar, çok yakın bir zamanda ihalenin sonuçlanacağını kaydetti.

Usar, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın, Salamis yolu üzerinde bir Kültür Sanat Merkezi projesi olduğunu da ifade ederek, hem Gazimağusa Hastahanesi, hem de Kültür Sanat Merkezi’nin inşasının tamamlanması ile eş zamanlı olarak yeni yolun tamamlanması ve hizmete sokulmasının planlandığını kaydetti.

YAKLAŞIK MALİYET 2 MİLYON YTL
Usar, yeni yolla Karpaz yöresine gidip gelecek trafiğin, Gazimağusa’nın içine girmeden bölünmüş yolla daha rahatlayacağına işret ederek, projelerin toplam maliyetinin de 2 milyon YTL’ye yakın olduğunu belirtti.

Usar, bölünmüş yolun devamı şeklinde planlanan Gazimağusa’dan İskele Boğazı’na kadar olan yolun da, projelendirilip başlatılmasının en kısa zamanda yapılacağını söyledi.

Usar, projenin merkezi hükümet ile yerel yönetimler arasında yapılan işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu da sözlerine ekledi ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’e katkılarından dolayı teşekkür etti.

KAYALP
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, Gazimağusa kentinin Kuzeye ve Batıya doğru hızlı bir gelişimi olduğunu ifade ederek, buna bağlı olarak da nüfusun çoğaldığını ve trafikte yoğunluklar yaşandığını belirtti.

Kente ulaşımda en önemli ana arterin Karpaz (Salamis) yolu olduğuna işaret eden Kayalp, bu yolda yaşanan ciddi tıkanıklığa önlem olması bakımından, bu yol projesini gerçekleştireceklerini kaydetti.

Projeyle, yeni Gazimağusa Hastahanesi’nin ve yapımı planlanan Kültür Merkezi’nin de bu bölgeye inşa edilecek olmasının bölgeye getireceği yükün göz önünde bulundurulduğunu ifade eden Kayalp, yapılacak tesislerin ulaşım sorunlarının çözülebilmesi için bu projeyi 18-20 ay gibi kısa bir zamanda tamamlamayı planladıklarını söyledi.

Yolun kente yeni perspektif kazandırarak, Salamis yolundaki tıkanıklığı büyük oranda kaldıracağına inanç belirten Kayalp, yolun Tuzla’ya ve Batıya doğru gelişen Gazimağusa için iyi bir altyapı olacağını ve kentin büyümesinde önemli bir eksikliği gidereceğini kaydetti.

Kayalp, projeye katkı koyan herkese teşekkür etti.

YAPILACAK "A" VE "B" YOLLARINI GÖSTEREN HARİTAYI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 


10. Mektup Yazma Yarışması Sonuçlandı.. (20.04.2006)
 

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 14. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ikinci etkinliği olan Mektup Yazma Yarışmasının sonuçları açıklandı.

Dört yüze yakın ilkokul çocuğunu katıldığı yarışmada her bölge için ayrı bir konu belirlenmişti. Yarışma sonucunda yazılan mektuplar, Dr. Mehmet Yağlı, Emirali Evcimen ve Sencer Genç, Kürşat Özdaloğlu, Şirin Zaimağaoğlu ve Süha Vekil’den oluşan jüri tarafından değerlendirdi.

Başarılı bulunan mektuplar 24 Mayıs tarihinde, 14. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alacak sergide sergilenecek ve 31 Mayıs tarihinde de başarılı bulunan mektuplar için ödül töreni gerçekleşecek.

Yarışmada başarılı olan öğrenciler şöyle:

GAZİMAĞUSA BÖLGESİ KONU: Uzayda veya herhangi bir gezegenden arkadaş seçip ülkemizi , dünyamızı ona anlatıp onları nasıl düşündüğümüzü, hayal ettiğimizi anlatıyoruz.

3. SINIFLAR *TUĞLAL AVCI *LAL İNCE *ARGÜN SONGUR *İBRAHİM DORUK KIZILOKLU *SABAHAT ORKUN *ŞENGÜL MUSAOĞULLARI *ECEM ÖZKAYA *DİLEK KÜÇÜK *BEYZA GENÇOSMANOĞLU *BEDİA BAYRAKTAR

4. SINIFLAR *TUANA BÖRTLÜCE *MERVE TONGUÇ *OĞUZHAN GÜDER *İREM ÖZÇAY *NİLSU ERKUL *EVREN ATAYMAN *ÖZALP ÜRÜNCÜOĞLU *HALİL ŞEHİTOĞULLARI

5. SINIFLAR * ŞULE XIUYAN YU *EMREN BİTİRİM *MEHMET BOZTUNA *YAĞMUR ORAKÇI *BATUHAN BİLGEHAN *NESRİN ÖZTİNEN *ÖMER FARUK SEVİM *NUR VURAL *CEYHUN İPEKÇİOĞLU

*** Kazanan okullar : ALASYA ,POLATPAŞA,DAİ,ŞEHİT OSMAN AHMET,ŞEHİT ZEKİ SALİH,KARAKOL,GAZİ İLKOKULU

KARPAZ BÖLGESİ KONU : Siz bir öğretmen olsaydınız nasıl davranırdınız,neler yapardınız?

3. SINIFLAR

* GAMZE KAYA * EVŞEN TAYYAR * LADEN SERİNOVA * HANDE ŞEN * HATİCE AKAN * AYŞENUR YILMAZ * BARIŞ KARA * ORHAN TAŞER * YUSUF KARAGİL * POLEN KASAPOĞLU * MERYEM TEMEL * ELVİN TEMEL * FATMANUR SELÇUK * GAMZE GENÇ * SALİHA EYVAZ * 4.SINIFLAR

* EMİN SALTANAT * UMUT AYDEMİR * HAZAN ŞERİFLİ * FÜRKAN DÜNDAR * SUDE SEVİNÇ * GİZEM KURT * MUSTAFA ÇAVUŞOĞLU * KONCE YURDAKUL * CAN DELİBAŞ * ŞAFAK ERSİN GÖREN * BÜŞRA DEMİR

5. SINIFLAR

* SUNA AŞIK * NUR SULTAN PINAR * SİNEM KARAKÖSE * SEDAT DAĞAL * MECİT NURÇİN * GAMZE NURÇİN * MÜNÜFE DEMİRTÜRK

*** Kazanan okullar : ŞEHİT İLKER KARTER İLKOKULU, ZİYAMET İLKOKULU, KAPLICA İLKOKULU, BÜYÜKKONUK İLKOKULU

 

 


Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı Ziyaret Etti.. (18.04.2006)
 

Amerikan Büyükelçisi Ronald Schlicher beraberindeki bir heyetle birlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’i ziyaret etti.

Görüşmede, Gazimağusa’nın ekonomik durumu ve geleceğe yönelik konsepti hakkında Oktay Kaylap’tan bilgi alan heyet, buradan Suriçi’ne gitti. Burada yapım aşamasında olan Bandabuliya, Deniz Kapısı’nı ve turistik mekanları da ziyaret eden Ronald Schlicher, Oktay Kaylap’in onuruna verdiği yemekten sonra kentten ayrıldı.


Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Alarmda.. (12.04.2006)
 

Göllere çok sayıda balık bırakıldı, kıyılar özel motorlarla ilaçlanıyor, iç bölgelerin ilaçlanmasında botlardan, kent içi ilaçlamada özel motorlardan yararlanılıyor. Yaya ekipler septiklerin ilaçlanmasını ve ev içinde jel uygulamasını gerçekleştiriyor...

Yağışlarla geçen kış mevsiminin ardından havaların ısınmasıyla birlikte, Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi, İlaçlama ve haşereyle mücadele çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. Özellikle göllerde ve lokal su birikintilerinde üreyen haşaratla mücadele çalışmaları kimyasal ve biyolojik yöntemlerden de yararlanarak sürdürülüyor.

Durgun suların ve nemli bölgelerin sinek ve diğer haşaratın üremesi için en elverişli ortamlar olduğuna dikkat çeken yetkililer, halk sağlığı açısından önümüzdeki günlerde sorun yaşanmaması için, çalışmalarını yoğunlaştırdılar. Sağlık Birimi’nde, vardiya sistemiyle çalışmalar gün boyu aralıksız sürdürülüyor. Biyolojik larvasit kullanımını kentin bütününe yaydıklarını, ancak özellikle göl bölgelerinde kıyıların da özel olarak ilaçlandığını söyleyen Sağlık Birimi yetkilileri, göllerde larvaları yiyerek beslenen balıkların sayısının artırıldığını, ayrıca botlarla ilaçlama yapıldığını belirttiler.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, sürdürülen çalışmalarda en etkili ilaçların kullanıldığını ve bunların insan sağlığına kesinlikle zararının olmadığını söyledi. Biyolojik larvrasit’in özellikle su birikintilerinde iyi etki yaptığına da değinen KAYALP, özel ilaçlama makinelerinin kentin her yanında devrede olduğunu, göl kıyılarının özel motorlarla, göllerin iç kısımlarının da yüzer ekipler tarafından ilaçlandığını, ayrıca çok sayıda balığın göllerde bulunduğunu, yaya ekiplerin de kentte özellikle septiklerin ve lokal su birikintilerinin ilaçlanmasına devam ettiklerini açıkladı. Bu yıl yeni başlayan jel uygulaması ile de evlerin içindeki haşerelerle de mücadeleye başladıklarını söyleyen Kayalp bu konuda şikayet doğrultusunda ekipleri yönlendirdiklerini belirtti. Sağlık Birimi’nin çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü de sözlerine ekleyen Oktay KAYALP, yürüttükleri çalışmadan olumlu sonuçlar alınacağını, ancak daha etkili çalışma yapılabilmesi için vatandaşların da desteğine gereksinim bulunduğunu söyledi.

Vatandaşlardan su depolarının kapaklarını mutlaka kapalı bulundurmalarını, bahçe havuzlarına balık atmalarını ve çevrelerindeki küçük su birikintilerini ortadan kaldırmalarını isteyen Kayalp, bir bardak durgun suda dahi çok sayıda sineğin üreyebileceğine dikkat çekerek, septik ilaçlama ve diğer sorunlarla ilgili Gazimağusa Belediyesi’ne mutlaka başvurulması gerektiğini hatırlattı.

 

 


Larnaka Yolu’nda Alt Yapı Tamam!.. (7.04.2006)
 

Yapım çalışmaları hızla ilerleyen Gazimağusa Larnaka Yolu (15 Ağustos Bulvarı)’nda alt yapı çalışmaları da ayni hızla devam ediyor. Yol çalışmalarıyla birlikte yer altına döşenen elektrik ve telefon hatlarıyla birlikte özellikle su hatları yenilenip kentin ihtiyaçları doğrultusunda değiştiriliyor.

Son yapılan çalışmalarda, Mezarlık kavşağı Anıt çemberi arasında kalan bölgede, 1420 metre uzunluğunda 10 atmosfer basınca dayanabilen 225 milimetre çapında PVC (poli vinil klorür) temiz su boruları döşendi. Eski 110 milimetre çapındaki Asbest su borularının tamamıyla iptal edildiği hat 60,500 YTL’ye mal oldu. Gazimağusa Belediyesi’nin kendi teknik ve mali olanaklarıyla döşenen yeni hattan, Baykal Bölgesi’yle, Kocatepe Sokak, Güner kemal Sokak, Anayasa Yolu, Anamur Sokak, Ulus Sokak 39. Tümen ve Ordu Caddeleriyle bölgedeki sokakların su gereksinimleri bütünüyle karşılanmış olacak.

Kuzey Kıbrıs’taki belediyeler içerisinde, kişi başına en az su alabilen kent olan Gazimağusa’da, mevcut suyu en adil ve dengeli biçimde kent sakinlerine dağıtabilmek için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, kente gelen su miktarını en verimli biçimde değerlendirmek, kayıpları asgari düzeyde tutmak ve bölgeler arası basınç ve kalite düzeyini belli bir standarda ulaştırmak için verilen yoğun uğraşlar çerçevesinde elde edilen olumlu sonuçlarla, su kaynaklı sorunları da teker teker ortadan kaldırdıklarını belirtti. Projenin, Gazimağusa Belediyesi’nin teknik ve mali olanakları kullanılarak yapıldığının vurgulayan Belediye Başkanı Oktay KAYALP, yeterli su alamayan bölgelerin lokal sorunlarının birer birer çözümlendiğini belirterek, su arzının talebe yanıt verebilmesinin en önemli unsurunun dağıtımda verimliliğin sağlanması olduğu üzerinde durdu. Oktay KAYALP, alınan tedbirler sonucunda önemli bir rahatlama sağlanacağını söyledikten sonra, çalışmaların kesintisiz süreceğini sözlerine ekledi

 

 


Tüketici Borçları’ndan Sonra Taşınmaz Mal (Emlak) Vergisi Borçları da İnternet’te.. (4.04.2006)
 

Kuzey Kıbrıs’ta her zaman ‘ilk’leri gerçekleştiren ve teknolojiyi yakından takip eden Gazimağusa Belediyesi, bir ‘ilk’i daha yaşama geçiriyor. Gazimağusa Belediyesi’ne Taşınmaz Mal (Emlak) Vergisi borcu olanlar da artık bu borcu internet aracılığıyla öğrenebilecek. Bilindiği üzere geçen ay yapılan düzenleme ile Gazimağusa Belediyesi’ne ait Su, temizlik, aydınlatma, işyeri, meslek vb. borçları internet aracılığıyla öğrenilebiliyordu.

Gazimağusa Belediyesi’nin internetteki sayfası www.magusa.org’a giren, Gazimağusa Belediye sınırları dahilindeki Taşınmaz Mal sahipleri, ana sayfada Emlak Vergisi Borç Sorgulama kısmını tıkladıkları zaman açılacak olan Borç Sorgulama sayfasında, 6 haneli TMA Numarası’nı veya KKTC Kimlik Kartı numaralarını yazdıkları takdirde, Belediyeye ait Emlak borç miktarlarını öğrenebilecekler. TMA Numaralarını bilmeyen vatandaşlar ise mesai saatlerinde, 366 09 50 (iç:129) numaralı telefondan öğrenebilecek.

Tüketicilerin kişiselliği açısından açık isim veya şirket ismi kullanmak yerine TMA numarası veya Kimlik Kartı Numarası kullandıklarını belirten Gazimağusa Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi yetkilileri sayfanın sürekli yenileneceğini ve toplam borç rakamlarına gecikme zamlarının dahil edilmediğini, ancak geçmiş yıllardan kalan bakiye borcun toplam borca eklendiğini vurguladılar.

Emlak vergisine ait 2006 yılına ait tahakkuk ettirilen miktarın yarısının 30 Nisan 2006 tarihine kadar ödenmesi gerektiğini söyleyen Gazimağusa Belediyesi yetkilileri, diğer yarısının ödenmesi için ise son tarihin 30 Eylül 2006 tarihi olduğunu da belirttiler.

Gazimağusa Belediyesi’nin gelişen ve değişen dünyada teknolojiyi her alanda takip ettiğini söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “vatandaşlarımızın yaşam kalitesini artırmak için bunu yapmak zorundayız” dedi. Gazimağusa Belediyesi’ne borcu olan vatandaşların internet aracılığıyla, dünyanın neresinde olursa olsun bunu öğrenebileceğini söyleyen Kayalp, Kuzey Kıbrıs’ta 1999 yılında hizmete giren web sayfasıyla bu konuda ilk belediye olmanın yanında, internet üzerinden vatandaşların Su, temizlik, aydınlatma, işyeri, meslek borçlarından sonra Emlak Vergisi borcunu veren ilk belediye unvanını da kazandıklarını belirtti. Gazimağusa Belediyesi’nin en kısa ve en süratli biçimde vatandaşa ulaşması ve bilgi alış verişinde bulunması gerektiği noktasından yola çıkarak bu yöntemi hayata geçirdiklerini söyleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi’nin bu tür yenilikler konusunda çalışmalarına devam ettiğini ve yasal düzenlemeler yapıldığı takdirde internet üzerinden ödemede de ‘ilk’ olacaklarını sözlerine ekledi.

 

 


ANASAYFA