NİSAN - HAZİRAN 2005 - HABER ARŞİVİ


Gazimağusa Susuzluktan Bunaldı... (20.06.2005)

Güzelyurt Kumköy tesislerinden yeterince su gönderilmemesi nedeniyle susuzluk had safhaya ulaştı.

Geçtiğimiz hafta Lefkoşa-Gazimağusa ana hattında meydana gelen patlaklar nedeniyle susuz kalan kente, şimdi de normalde alması gereken su miktarının çok altında su verildiğinden büyük sorunlar yaşanıyor. Bir haftadır yeterince su alamayan Gazimağusa’da su dağıtım programı da alt üst olmuş durumda.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri Devlet Su İşleri Dairesi yetkililerinden konuya ilişkin aldıkları bilginin Gazimağusa’ya verilen su miktarının artırılabilmesi için çalışma yapıldığı yönünde olduğunu açıkladı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanı Oktay KAYALP da, yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte su talebinin arttığına dikkat çekerek, kaynakların yetersizliği nedeniyle bu talebe yanıt verebilmek için azami çaba sarf ettiklerini belirtti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay KAYALP, suyun idareli kullanılmasının, sıcak yaz aylarında yaşanması olası sıkıntıları da asgari düzeyde tutacak ana unsur olduğunu sözlerine ekleyerek, kendilerinden kaynaklanmayan nedenlerle bir haftadır yaşanmakta olan susuzluk nedeniyle tüm Gazimağusa Halkı’ndan özür diledi.


Kıbrıs'ın Festivali Başlıyor... (20.06.2005)

Kıbrıs’ın en büyük ve en fazla izlenen kültür sanat organizasyonu olan ve her yıl birbirinden ünlü sanatçı ve grupların katılımıyla gerçekleşen 9. Uluslararası MAĞUSA Kültür Sanat FESTİVALİ başlıyor...

9. Uluslararası MAĞUSA Kültür Sanat FESTİVALİ, bugün (21 Haziran, SALI) Pamela konseri ile başlıyor. Konser saat 21:00’de Namık Kemal Meydanı’nda başlayacak. 21 Haziran, 12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek festivalde birbirinden ünlü sanatçı ve gruplar Kıbrıslılar’la buluşacaklar. Bu yıl Salamis Antik Tiyatro ve Othello Kalesi’nde gerçekleşecek 9 ayrı etkinlikten oluşan 9. Uluslararası MAĞUSA Kültür Sanat FESTİVALİ, Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi ortaklığında ve KKTC Başbakanlığı’yla Kıbrıs Vakıflar Bankası’nın katkılarıyla düzenleniyor.

Festival, bugün (21 Haziran, SALI) saat 21:00’de 2005 yılında Türkiye’de Yılın Rock Sanatçısı seçilen, dillerden düşmeyen şarkıları listelerde en üst sıralarda yer alan ve kendine özel şarkı söyleme tarzıyla dikkat çeken Pamela konseriyle başlayacak. Babası İngiliz asıllı Amerikalı, annesi Türk olan Pamela Spence, 16 yaşına kadar Almanya, İngiltere ve Amerika’da yaşadı. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü mezunudur. Öğrenim hayatı boyunca müzikle iç içe yaşayan Pamela, Reef, Monkey Bussiness, Pam's Band, Durul Gence and Friends, Panik Atak gibi gruplarda solist olarak çalıştı. 1998 de Fikret Kuşkan ve Okan Bayülgen ile beraber "Atları da Vururlar" müzikalinde başrolü oynadı. 1999-2003 yılları arasında Teoman'ın vokalistliğini yapan Pamela, 2003'ün Temmuz ayında "Eğer Dinlersen" isimli ilk solo albümünü çıkardı. Albümün çıkış parçası "Ayrılamayız Biz" uzun süre en çok çalınan parçalar arasında yer aldı. Bir çok televizyon dizisi (5 Maymun Çetesi, Büyümüşte Küçülmüş,Ti Show, Mars Kapıdan Baktırır, Aile Bağları vs.) ve kısa filmde (Merdiven, Adam, The Man Who Forgot He Was Turkish vs.) rol alan Pamela , 8 Aralık 2004'te sahnelenmeye başlayan ve baş rollerini Şener Şen,Mirkelam,Özlem Tekin ile paylaştığı"Mucizeler Komedisi" adlı müzikalde de yer aldı.

19 Kasım 2004’te piyasaya çıkan ve bir Sony Music-İmaj Music ortak çalışması olan “Şehir Rehberi” isimli ikinci albümü ile aylardır gündemden düşmeyen Pamela 9. Uluslararası MAĞUSA Kültür Sanat FESTİVALİ’nin açılış konserinde Kıbrıslı hayranlarıtla bir araya gelecek.

9. Uluslararası MAĞUSA Kültür FESTİVALİ, 23 Haziran’da saat 21:00’de Othello Kalesi’nde KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı Devlet Senfoni Orkestra ve Korosu ile Lefkoşa Türk Belediyesi Oda Orkestrası’nın Şef Oskay Hoca yönetiminde Kimie Yamamoto’nun solist olarak yer alacağı konserle devam edecek.

FESTİVAL DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN


Barışa uzanan eller tutulmalı... (20.06.2005-KIBRIS Gazetesi-Sevgi YALMAN )

Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin organize ettiği Deniz Panayırı (Kataklizmos) 30 yıl aradan sonra Gazimağusa Palm Beach sahilinde ikinci kez kutlandı. Etkinlikte "barış" mesajları verildi:

YOĞUN İLGİ VARDI... "Yeniden Birleşme ve Barış Mücadelesi sürüyor" sloganı ile gerçekleşen Kataklizmos kutlaması bu yıl, geçen yıla göre daha yoğun katılımla gerçekleşti. Panayırda, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Rum yönetimi hükümet eski sözcüsü ve EDİ Başkan Yardımcısı Milletvekili Michalis Papapetrou barış mesajlarıyla dolu birer konuşma yaptılar

"EVET"LE UZANAN ELİ TUTUN... Papapetrou: Çözüm yanlıları, çözümü yakalama yönünde uğraş vermelidir. Aksi halde hepimiz mahvolacağız. Kıbrıslı Türk vatandaşlara, büyük mitingler yapma çağrısı yapıyoruz. Aynı zamanda Kıbrıslı Rumlar da uyanmalı ve Kıbrıslı Türklerin referandumdaki "evet"leri ile bize uzattıkları eli tutmalıdır


Gazimağusa Belediyesi'nin ev sahipliğinde, Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin organize ettiği Deniz Panayırı (Kataklizmos) 30 yıl aradan sonra dün Gazimağusa Palm Beach sahilinde ikinci kez kutlandı.

Kataklizmos kutlaması bu yıl, geçen yıla göre daha çok katılımla gerçekleşti. "Yeniden Birleşme ve Barış Mücadelesi sürüyor" sloganı ile gerçekleşen etkinlikte bu yılki organizasyon da daha profesyoneldi.

Binlerce Kıbrıslı Rum ve çok sayıda Kıbrıslı Türk'ün katıldığı Kataklizmos kutlamasına ABD'nin Kıbrıs Büyükelçisi Michael Klasson, İsveç'in Kıbrıs Büyükelçisi Ingemar Lindahl ve Fransa'nın Kıbrıs Büyükelçisi Hadelin de La Tour Du Pain de katıldı.

Başbakan Ferdi Sabit Soyer'in yapılan konuşmalardan sonra etkinliğe katıldığı gözlenirken, kutlamalara Kıbrıslı Rum ve Türklerden çok sayıda siyasi ve sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

Kataklizmos kutlamasına DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, Rum yönetimi hükümet eski sözcüsü ve EDİ Başkan Yardımcısı Milletvekili Michalis Papapetrou, EDİ Başkanı ve Tarım eski bakanı Kostas Temeklious, Haberleşme eski bakanı Kikis Kazambias, AKEL Milletvekili Eleni Mavrou, DİSİ'den Kathy Keleridis, Türk-Yunan Kardeş Şehirler Başkanı Venos Zaharıyadis, Mağusa Göçmenler Hareketi Başkanı Kikis Christofidis katıldı.

Kutlamalarda, KKTC'den Başbakan Ferdi Sabit Soyer, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, CTP- BG Gazimağusa milletvekilleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Ali Erel ve yönetim Kurulu üyeleri de vardı.

Osman Alkaş ve Popi Avram'ın sunuculuk yaptığı etkinlikte ilk olarak Kiprogenya müzik grubu sahne aldı. Daha sonra sırası ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Michalis Papapetrou birer konuşma yaptılar.

Michalis Papapetrou, konuşmasında Kıbrıs Rum halkına, uyanmaları ve Kıbrıslı Türklerin "evet" ile uzattığı barış elini tutma çağrısında bulundu.

Etkinlik, Larkos Larku ve Ersen Sururi'nin mini konserinin ardından Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları t-Topluluğunun folklor ve iki toplumlu dans grubunun gösterisi ile son buldu.

Kayalp: Barışın öncülüğünü Mağusalılar yapmalı
Deniz Panayırı'nda konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, uzun bir aradan sonra ilk kez geçtiğimiz yıl kutlanan ve bu yıl daha büyük katılımla gerçekleşen Kataklizmos kutlamasına katılanlara teşekkür etti ve bu geleneğin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyerek ve barışa hizmet ederek devam edeceğini söyledi.

Ülkemizde 2 yıl önce yapılan referandumu hatırlatan Kayalp,Rumların 'hayır' demesi ile barışı yakalama şansının yitirildiğini, her iki tarafın da evet demesi halinde bugün Maraş'ın cıvıl cıvıl, yaşayan ve çalışan bir kent olacağını kaydetti. Maraş'ın bugün, 30 yıldır beklediği gibi beklediğini ifade eden Kayalp şöyle dedi:

"Bu durgunluk bizi yıldırmamalı, Kıbrıs'ta barışın öncülüğünü Mağusalılar hep beraber ele almalı ve sürdürmeliyiz. Biz barışı, kararlı bir şekilde istediğimiz takdirde buna ulaşmanın yolu mutlaka bulunacak ve bu kent eski günler gibi Akdeniz'in incisi olmaya devam edecektir. Ben, bu kentte doğmuş ve büyümüş bir vatandaş olarak Mağusalıların kararlılığına inanıyorum. Barışı bulma mücadelesine yılmadan birlikte devam etmeyi diliyorum."

Papapetrou: Çözüm olmazsa hepimiz mahvoluruz
Büyük alkış alan Kayalp'ın konuşmasından sonra söz alan Rum yönetimi hükümet eski sözcüsü Michalis Papapetrou, çözüm yanlısı Kıbrıslı Türk ve Rumların çözümü yakalama yönünde uğraş vermeleri gerektiğini, aksi halde tüm Kıbrıslıların mahvolacağını söyledi.

Bazılarının kendilerini "işgali desteklemekle" suçlayacaklarını bildiğini de ifade eden Papapetrou, "Bunlar bölünmeyi kökleştiren, bölünmeye beton döken adamların iğrenç laflarıdır" dedi.

Papapetrou şöyle devam etti:

"Biz, bu yıl buradaki varlığımızı daha farklı düşünmüştük. Maraşlılar, kentlerini yeniden inşa eder ve yaralarını yeniden sararken bulacağımızı umut ediyorduk. Ama olmadı. Burada bizi işgali desteklemekle suçlayacak olanlara cevabımız; 'buradaki varlığımız, biz taksime alışmadık' şeklindeki güçlü mesajımızdır. Kıbrıs'ın geleceği adanın yeniden birleştirilmesindedir.

Kıbrıslılar, 2 bölgeli 2 toplumlu bir çözümde Avrupa kriterleri içinde refahı paylaşsınlar. Halkımız yarım asırdır yaşadığı bu kadere layık değildir. Bölünme gözyaşı ve ayrılık unsurları olmamalı. Hatalarımızla tel örgülerin her iki yanında oldukça ağır bedeller ödedik. 21'inci asrın Kıbrıs'ında Avrupalı Kıbrıs'ta bunları aşmak gerekir."

1960'a yapışıp kalmış zihniyetleri ve görüşleri aşmak gerektiğini de ifade eden Papapetrou, referandumda halkın çözüme yaklaştığını ancak kurtuluşa dokunamadığını belirtti. Papapetrou, referandumda Kıbrıslı Rumların "hayır" demesi ve uzlaşmazlığı destekler bir zihniyetin gelmesi sonucu gerileme dönemine girildiğini, bugün çözümle uğraşmak yerine ufak tefek sorunlarla zaman geçirildiğini belirtti.

Papapetrou şöyle dedi:

"İki toplum lideri Brüksel'de çözüm için değil bazı kurallar için görüşüyor. Biz serbest ticareti engellemek için uğraşıyoruz. Bu kesin dönemeçte çözüm yanlıları, çözümü yakalama yönünde uğraş vermeli. Aksi halde hepimizin mahvolacağını herkese iletmeliyiz. Bu durumdan hiç kimse kazançlı çıkmaz. Hükümet dışındaki örgütler, iki toplum arasındaki iletişimi canlı tutmalıdır. El birliği ile çalışmalıyız. Kıbrıslı Türk vatandaşlara, büyük mitingler yapma çağrısı yapıyoruz. Halk hareketlerinin hedef ve bayraklarını yüksekte tutsunlar. Aynı zamanda Kıbrıslı Rumlara da uyanma ve Kıbrıslı Türklerin referandumdaki evetleri ile bize uzattıkları eli tutma çağrısı yapıyorum."

Papapetrou konuşmasının sonunda Maraş'ın kaderinin tel örgü, viranelik ve yıkım olmaması gerektiğini, Kıbrıs'ın geleceğinin de taksim olmaması gerektiğini ifade ederek, "Bu sevgili vatanı ve bu sevgili kenti birleştirene kadar mücadelemiz devam edecektir" dedi.

 


İki Toplumlu Deniz Panayırı Bu Yıl Da Düzenleniyor... (16.06.2005)

Gazimağusa’da 30 yıl aradan sonra ilki geçtiğimiz yıl Palm Beach sahilinde düzenlenen Deniz Panayırı ( Kataklizmos) bu yıl da Pazar günü yapılıyor. Kıbrıslı Türk ve Rum sivil toplum örgütlerinin organize ettiği ve Gazimağusa Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek etkinlik saat 18:30’da başlayacak.

Kataklizmos olarak bilinen ve Deniz Panayırı diye de anılan etkinlik, en son 1974 yılında yapılmış ve 30 yıllık bir aradan sonra ilk kez geçtiğimiz yıl orijinal yerinde, Gazimağusa’daki Palm Beach sahilinde çok yoğun bir katılımla yeniden gerçekleştirilmişti.

19 Haziran Pazar günü 18:30–20:30 saatleri arasında çeşitli geleneksel kültürel aktiviteler eşliğinde gerçekleşecek Deniz Panayırı’nda Kıbrıslı Türkler’le Kıbrıslı Rumlar bir arada eğlenme fırsatı yakalayacaklar.

Gazimağusa Belediyesi’nin ev sahipliği ve teknik desteğiyle gerçekleşecek Deniz Panayırı’na, Kıbrıs’ın her iki yanından çeşitli sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde çok yoğun bir katılımın olması bekleniyor. Etkinlikte Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile, Rum Yönetimi Hükümet Eski Sözcüsü Mihalis Papapetrou’nun birer konuşma yapması bekleniyor.

Geleneksel Kıbrıs müzikleri etkinlik boyunca çalınırken, halk dansları gösterileri de sahnelenecek. Çeşitli yiyecek içecek standlarının da kurulacağı Deniz Panayırı, Kıbrıslı Türkler’le Rumlar’ın barış ve yeniden birleşme konusundaki taleplerini dile getirdiği iki toplumlu bir etkinlik olarak değerlendiriliyor.

 


Gazimağusa’da Su Kesintisi Olacak... (13.06.2005)

Gazimağusa’da Su Kulesi’nden daha etkin ve verimli biçimde yararlanılabilmesi amacıyla yürütülecek şebeke revizyon çalışmaları nedeniyle kente bir süre su verilemeyecek. 14 Haziran Salı günü saat 12:00’den 15 Haziran Çarşamba saat 14:00’e kadar sürdürülecek çalışmalar sırasında yaşanacak su kesintisinden vatandaşların çok fazla etkilenmemesi için suyu tasarruflu kullanmaları istendi.

Gazimağusa Belediyesi’nin Avrupa Birliği destekli projeleri arasında bulunan ve kentteki su dağıtımında kilit rol üstlenen ayaklı su kulesinin, 14 Haziran Salı (bugün) ve 15 Haziran Çarşamba (yarın) yürütülecek çalışmalarla merkezi depo ile ana su şebekesine olan bağlantıları yenilenecek. Kulenin şebeke bağlantılarının güçlendirilip kapasitesinin artırılması amacıyla yürütülecek çalışmanın tamamlanmasının ardından kente yeniden düzenli su dağıtımına başlanacak.

Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, su kulesinin şebeke bağlantılarının geliştirilmesiyle kente verilen su miktarında birim zamanda yaklaşık %50 düzeyinde artış sağlanacağını belirttiler. Gazimağusa Belediyesi’nce karşılanacak ve 32,000 YTL’ye mal olacak çalışmanın olası en kısa sürede bitirilerek su dağıtımına yeniden başlanmasının hedeflendiğini bildiren yetkililer, su dağıtım programında yaklaşık bir günlük bir aksama öngördüklerini açıkladılar.

Su kulesinin kentin her noktasına eşit basınç ve miktarda su verilebilmesinin ilk koşulu olduğuna işaret eden yetkililer, kulenin devreye girdiği ocak ayından beridir şebekede yaklaşık olarak 2 atmosferlik basınçla su sevkıyatı gerçekleştirildiğini söyleyerek, yeni bağlantıların da yapılmasının ardından Gazimağusa’da dağıtımdan kaynaklanan su sorunu kalmayacağını vurguladılar.

 


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu Münir Nurettin Selçuk Özel Konseri İle Lefkoşa’daydı..(10.06.2005)

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2005 yılı konserler dizisi çerçevesinde hazırladığı Münir Nurettin Selçuk özel konserini Gazimağusa’nın ardından önceki akşam da Lefkoşa’da tekrarladı. Özel bir repertuarla ilk kez sevenlerinin karşısına çıkan koro, ünlü bestekar Münir Nurettin Selçuk’un en seçkin 18 eserini büyük bir başarıyla seslendirdi.

Konser öncesinde kısa bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kültür sanat çalışmalarına verdikleri değerden söz ederek, Türk Müziği Korosu’nun kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Gazimağusa Belediyesi olarak özellikle kültür sanat alanında hep Gazimağusa sınırlarının ötesine de ulaşma kararlılığıyla çalışma yaptıklarını söyleyen Kayalp, bu konuda en büyük payın Türk Müziği Korosu’na ait olduğunu belirtti. Konserin gerçekleşmesine katkıda bulunanlara teşekkür eden Oktay Kayalp, koro şefi Adil Sönmez yanında, müzisyen ve koristlere de özverili çalışmalarından ötürü teşekkür etti. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuşmasını salonu dolduranlara da teşekkür ederek iyi seyirler diledikten sonra tamamladı.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın konuşmasının ardından sahne alan Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, toplam 18 eserden oluşan Münir Nurettin Selçuk repertuarını dinleyenlerin eşliğiyle seslendirdi. Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarı coşkulu ve başarılı performansı dinleyenlerden tam not alırken, iki ayrı bölümde sunulan konserin ilk bölümde Hüzzam, Segah, Nihavend ve Rast makamlarındaki eserler, ikinci bölümdeyse, Sultaniyegah, Segah, Hicaz, Kürdüli Hicazkar ve Mahur makamlarındaki eserlere yer verildi.

12’si müzisyen olmak üzere toplam 46 kişiden oluşan koronun bu yılki konserlerinde program sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Zalihe Susuzlu gerçekleştirdi. Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun önümüzdeki günlerde farklı etkinliklerde yeniden sahne alarak konser vermesi bekleniyor.

 


Hep Bir Ağızdan Münir Nurettin Selçuk... (08.06.2005)

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 2005 yılı konserler dizisi çerçevesindeki ilk konserini önceki akşam (7 Haziran Salı) Gazimağusa’da verdi. İlk kez özel bir repertuarla sevenlerinin karşısına çıkan koro, ünlü bestekar Münir Nurettin Selçuk’un en seçkin 18 eserini büyük bir başarıyla seslendirdi.

Konser öncesinde kısa bir konuşma yaparak konukları selamlayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kültür sanat çalışmalarına verdikleri değerden söz ederek, Türk Müziği Korosu’nun kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Ülkenin tartışmasız kültür sanat başkenti durumundaki Gazimağusa’nın, en büyük eksiğinin tam donanımlı bir kültür kompleksi olduğuna da değinen Kayalp, Doğu Akdeniz Üniversitesi ile işbirliği yaptıklarını ve Türkiye Büyükelçiliği katkılarıyla, kente 1000 kişi kapasiteli bir merkezi kazandırma yolunda olduklarını bildirdi. Konserin Gazimağusa’da gerçekleşmesine katkıda bulunan Galeria Sineması’na da teşekkür eden Oktay Kayalp, gelecek yılki konserlerin çok büyük olasılıkla yeni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirileceğini açıkladı. Koro şefi Adil Sönmez yanında, müzisyen ve koristlere de özverili çalışmalarından ötürü teşekkür eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, konuşmasını salonu dolduranlara da teşekkür ederek tamamladı.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın konuşmasının ardından sahne alan Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, toplam 18 eserden oluşan Münir Nurettin Selçuk repertuarını dinleyenlerin de şarkılara eşliğiyle birlikte seslendirdi. Koronun coşkulu ve başarılı performansı salonu tıka basa dolduran dinleyenlerden tam not alırken, konser 9 Haziran Perşembe akşamı saat 20:30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde Lefkoşalı sanatseverler için yinelenecek.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarı dinleyenlere iki ayrı bölümde sunuluyor. İlk bölümde Hüzzam, Segah, Nihavend ve Rast makamlarındaki eserler, ikinci bölümdeyse, Sultaniyegah, Segah, Hicaz, Kürdüli Hicazkar ve Mahur makamlarındaki eserler yer alıyor. 12’si müzisyen olmak üzere toplam 46 kişiden oluşan koronun bu yılki konserlerinde program sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Zalihe Susuzlu yapıyor.


Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’ndan “Münir Nurettin Selçuk Özel Konseri".. (06.06.2005)

Bu yılki repertuarda sadece ünlü Türk Müziği Bestekarı
Münir Nurettin Selçuk’a ait eserler var...
Giriş Davetiyeleri, Gazimağusa Belediyesi
Halkla İlişkiler Birimi’nden temin edilebilecek.

Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, ilk kez özel bir repertuarla sevenlerinin karşısına çıkıyor. İlki 7 Haziran Salı akşamı, saat 20:30’da Gazimağusa Galleria Sinaması’nda gerçekleşecek Münir Nurettin Selçuk Özel Konseri, 9 Haziran Perşembe akşamı da yine saat 20:30’da Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Şef Adil Sönmez yönetiminde çalışmalarını sürdüren Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu’nun bu yılki repertuarında sadece ünlü bestekar Münir Nurettin Selçuk’un en seçkin 18 eserine yer veriliyor. Dinleyenlere iki ayrı bölümde sunulacak konserde, ilk bölümde Hüzzam, Segah, Nihavend ve Rast makamlarındaki eserler, ikinci bölümdeyse, Sultaniyegah, Segah, Hicaz, Kürdüli Hicazkar ve Mahur makamlarındaki eserler sunulacak.
Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu, 12’si müzisyen olmak üzere toplam 46 kişiden oluşuyor. Konser programını Zalihe Susuzlu sunacak.


13. Gazimağusa Çocuk Festivali Sona Erdi... (05.06.2005)

13. Gazimağusa Çocuk Festivali, geleneksel karnaval yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı’nda düzenlenen gösterilerle sona erdi. Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 13. Gazimağusa Çocuk Festivali resmi programı 23 Mayıs’ta başlamış ve birbirinden renkli erkinlikler bir hafta botunca Gazimağusa’nın farklı mekanlarında yer almıştı.

Festivalin kapanış etkinliği olan geleneksel karnaval yürüyüşü, yüzlerce çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Namık Kemal Lisesi önünden başlayan yürüyüşe, kreşler, anaokulları ve ilkokullar birbirinden renkli kostümleriyle katıldı. Yürüyüş güzergahında çeşitli sokak gösterileri yaparak ilerleyen kortej, İstiklal Caddesi’ni geçerek Namık Kemal Meydanı’na ulaştı. Gazimağusa Belediyesi’nin Venedik Sarayı’na bu yıl ilk kez kurduğu oyun gruplarını büyük bir sevinçle karşılayan çocuklar,doyasıya oyunlar oynarken, gösteriler de meydandaki sahnede yer aldı. Birbirinden ilginç kostümleri eşliğinde gösterilerini sunan gruplar,aileleri ve diğer seyirciler tarafından ilgiyle izlendi. Namık Kemal Meydanı’ndaki gösteriler sırasında, bir yandan da Venedik Sarayı avlusundaki çeşitli standlarda yiyecek, içecek satışları devam etti.

Dünyaca ünlü vurmalı çalgılar ustası Engin Gürkey ve Grubu festivalin kapanışında uzun süre belleklerde yer edecek bir gösteri sundu. Festivale konuk olan ve çeşitli interaktif gösteriler sunan Gürkey ve grubunun kapanışta sergilediği performans ve çocukların da vurmalı çalgılarla katıldığı doğaçlama gösteri, izleyenlerden tam not aldı.

Festivalin açılışında konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, festivali 13. yaşına ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Çocukların çeşitli yeteneklerini sergilediği çok önemli bir sahne olarak değerlendirdiği festivali gerçekleştirirken MKD Çocuk Kulübü yöneticileri, üyeleri ve eğiticileriyle çok özel bir ortaklık yaptıklarını söyleyen Oktay Kayalp, festivalin her yıl biraz daha büyüdüğünün, kapsamının da genişlediğinin altını çizdi.

MKD Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü de yaptığı konuşmada, ailelere çocuklarını kendilerine güvenerek emanet ettiği, ayrıca çeşitli eğitim kurumlarına ve sponsorlara da festivale yaptıkları katkı için teşekkür etti. 13. Gazimağusa Çocuk Festivali katılımcı grupların gösterilerini tamamlamalarının ardından sona erdi.

Engin Gürkey ve Grubu Yarın Akşam (6 Haziran, Pazartesi) Othello Kalesi’nde...

Bu yıl festivale konuk olan dünyaca tanınmış vurmalı çalgılar ustası Engin Gürkey ve Grubu, yoğun talep üzerine festival programından ayrı olarak MKD organizasyonuyla bir kez daha sahne alıyor. Bugün (6 Haziran Pazartesi) saat 10:00’da özellikle müzik öğretmenleri ve konuya ilgi duyanlarla Anıt Gazinosu’nda bir araya gelecek olan Gürkey, akşama da (6 Haziran Pazartesi) saat 20:00’de sevenleriyle Othello Kalesi’nde buluşacak. Gürkey ve grubunun Othello Kalesi’ndeki gösterisinde, izleyenlerle interaktif bir çalışma sergileyeceği öğrenilirken, amacın hiç vurmalı çalgılarla ilgisi olmayanların da aslında ritme ortak olabileceklerinin ve ortak bir dili kullanabileceğinin kanıtlanması olduğu belirtildi. Gürkey’in festival boyunca sergilediği gösteriler, “Ritimde Ortak Dil: Müzik” temasıyla gerçekleşmişti.


Asım Can Gündüz Pazar Günü Mağusa'da, Namık Kemal Meydanı'nda.. (03.06.2005)

Türkiye'nin tanınmış sanatçılarından Asım Can Gündüz Garanti Bankası sponsorluğunda ve Gazimağusa Belediyesi'nin katkılarıyla 5 Haziran 2005 Pazar günü Namık kemal Meydanı'nda konser veriyor. Saat 20.00'de başlayacak konserde Asım can Gündüz'e Kuzey Kıbrıs'ın önde gelen müzisyenlerinden oluşan 5 kişilik orkestra eşlik edecek.

Dünyanın önde gelen bir çok festivalinde sahne alan ve uzun yıllar Amerika'da yaşayan Asım Can Gündüz, birkaç yıldan beridir Kuzey Kıbrıs'taki çeşitli mekanlarda sahne alıyor.

Konserinde son günlerin sevilen parçaları yanında 80'li ve 90'lı yılların unutulmaz paraçarını da seslendirecek sanatçı, Pazar akaşamı tüm Mağusalı'ları Namık Kemal Meydanı'na davet etti.


13. Gazimağusa Çocuk Festivali Ertelemenin Ardından Yarın Tamamlanıyor.. (02.06.2005)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği ve bu yıl 13.’si yapılan Gazimağusa Çocuk Festivali, 1 Haziran’da yapılması gereken ancak hava şartları yüzünden Cumartesi (4 Haziran) gününe ertelenen Geleneksel Festival Yürüyüşü ve Namık Kemal Meydanı’nda yapılacak gösterilerle sona erecek.

Saat 10:00’de Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Geleneksel Festival Yürüyüşü’yle Namık kemal Meydanı’na ulaşacak çocuklar, burada gösteriler sunacaklar.

Vurmalı aletlerde dünyaca ünlü sanatçı Engin Gürkey ve arkadaşlarının vereceği konserinin de yer alacağı Namık kemal Meydanı etkinliklerinde ayni zamanda satış standlar ve Çocuk Oyun Merkezi’de kurulacak.


Belediye Başkanları Avrupa'da.. (01.06.2005)

Belediye Başkanları Avrupa Konseyi’nde

İzolasyonların aşılması ve Kıbrıslı Türklerin uluslararası örgütlerde temsiliyeti açısından büyük öneme sahip 12’nci Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi başladı. Kongrede 4 Belediye Başkanı Kıbrıslı Türkleri temsil ediyor...

Kıbrıslı Türklerin izolasyonları aşmasına yönelik çabalar sürerken, merkezi Fransa’nın Strazburg kentinde bulunan Avrupa Konseyi’ne bağlı “Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi” Kuzey Kıbrıs’tan Belediye Başkanları’na ev sahipliği yapıyor. Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı Kutlay Erk, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, İskele Belediye Başkanı Halil Orun ile Belediyeler Birliği ve Beyarmudu Belediye Başkanı Hüseyin Beyar 12’nci “Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi”ne katılmak üzere Strazburg’ta bulunuyor.

LTB Başkanı Kutlay Erk’in verdiği bilgiye göre kongrenin ilk günü olan dün sabah saatlerinde önce grup toplantıları yapıldı. LTB Başkanı Erk ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler’in (CTP-BG) üye olduğu Sosyalist Grup’un toplantısına katılırken, Ulusal Birlik Partili (UBP) İskele Belediye Başkanı Hail Orun ile Beyarmudu Belediye Başkanı Hüseyin Beyar Muhafazakar ve Hristiyan Demokratlar Grubu’nun toplantılarında hazır bulundular.

Grup toplantılarının ardından 12’nci Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Genel Kurul çalışmalarına geçildi. Kongrenin dünkü toplantısında Fransa’da yapılan referandumun sonuçları değerlendirildi, yerel yönetimlerde demokratikleşme ile kongreye katılacak kadın üye oranı konuları ele alındı.

Kongre toplantıları için Strazburg’ta bulunan dört Kıbrıslı Türk Belediye Başkanı dün ayrıca 12’nci Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Kıbrıs Raportörleri’yle de ayrı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, 16-17 Haziran’da adaya ziyaret yapacak raportörlere Kuzey Kıbrıs’taki yerel yönetimler hakkında bilgi aktarıldı. Raportörlerin Kıbrız ziyareti sonrasında Güney ve Kuzey Kıbrıs’ta yerel yönetimlerle ilgili bir rapor hazırlayarak Kongre’ye sunacaklar. Kongrenin bu rapor ışığında, Kuzey Kıbrıs’taki yerel yönetimlerin statüsüyle ilgili bir karar alması bekleniyor.

Kutlay Erk, Oktay Kayalp, Halil Orun ve Hüseyin Beyar’dan oluşan Belediye Başkanları heyeti dün ayrıca Konsey toplantılarınakatılan Türkiye heyetiyle de bir araya gelerek görüş alış verişinde bulundu.

12’nci Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi çalışmalarını 2 Temmuz Perşembe günü tamamlayacak. Avrupa Konseyi’ne bağlı Kongre’de Kıbrıslı Türk Belediye Başkanları kısa bir süre önce konuşma ve oy hakkı elde etmişti.

Kıbrıslı Türkler Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde de CTP-BG milletvekili Özdil Nami ve yedek üye UBP milletvekili Hüseyin Özgürgün tarafından temsil ediliyor. Avrupa Birliği’nden (AB) farklı bir örgüt olmasına rağmen bütün AB üyelerinin de üye olduğu Avrupa Konseyi’ndeki bu kazanımlar, Kıbrıslı Türklerin uluslararası örgütlerde temsiliyeti açısından büyük önem taşıyor.

Kıbrıslı Türklerin izolasyonlardan kurtulması yönünde benzeri bir adım da Avrupa Parlamentosu’nda (AP) atılmıştı. LTB Başkanı ve CTP-BG Dış İlişkiler Sorumlusu Kutlay Erk’in başlattığı girişimler sonucunda CTP-BG, AP Sosyalist Grubu’na “gözlemci” statüsüyle üya olmayı başarmıştı. Bu çerçevede CTP-BG adına milletvekilleri Özdil Nami ve Salih İzbul geçen Mart ayında Brüksel’de yapılan AP Sosyalist Grup toplantısına katılmıştı. AP Sosyalist Grubu, AP’deki ikinci büyük grubu oluşturuyor.

 


Mağusa'da 5. İlkokullararası Dans Yarışması Yapıldı..  (29.05.2005-T.A.K)

Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü ile Gazimağusa Belediyesi tarafından organize edilen 13. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alan 5. İlkokullararası Dans Yarışması dün yapıldı.

Kulüpten yapılan yazılı açıklamaya göre sponsorluğunu Dağlı Sigorta'nın yaptığı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Lala Mustafa Paşa Spor Salonu'nda gerçekleştirilen yarışma, Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü Başkanı Esen Beyköylü, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı Ali Volkan'ın konuşmalarıyla başladı.

Salonu dolduran ailelerin büyük bir coşku ve heyecanla çocuklarını desteklediği yarışmaya, 10 grup katıldı. Yarışmaya katılan gruplar Helen Karayman, Cüferiye Cüfer, Mine Bakkaloğlu, Gülsev Ekmekçi, Serpil Kayalp, Erkan İpekçioğlu ve Besim Erdenay'dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

İki aşamada yapılan yarışmada grupların ilk performanslarını değerlendiren Jüri önce ilk beşi seçti. Daha sonrada ilk beş içinden sıralamayı yaptı.

Jürinin en son değerlendirmesi sonucunda da birinciliği Sunrise (Şht. Osman Ahmet İlkokulu), ikinciliği The Rithym Of The Real Life (Şht. Zeki Salih İlkokulu) ve üçüncülüğü de Kara Melekler (Alasya İlkokulu) kazandı. Barış ve Özgürlük ( Polatpaşa İlkokulu) ile 4U (For You) da (Yenierenköy İlkokulu) teşvik ödülü aldı. Kazananlara ödülleri verilirken, ayrıca Gazimağusa Belediyesi katılan tüm okullara 200'er YTL teşvik ödülü dağıttı.

 


Gazimağusa'da Su Sıkıntısı.. (27.05.2005)

Gazimağusa’ya Güzelyurt Kumköy tesislerinden yeterince su gönderilememesi nedeniyle su dağıtımı aksamalı olarak yapılabiliyor. Kente ulaşan su miktarında son on günlük sürede yaklaşık %40 düzeyinde meydana gelen azalma nedeniyle su dağıtım programı da uygulanamıyor.

Devlet Su İşleri Dairesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Gazimağusa’ya verilen su miktarının artırılabilmesi için çalışmalar devam ediyor. Yapılan açıklamaya göre, çalışmaların normal seyretmesi halinde hafta başından itibaren Gazimağusa’ya yeniden yeterli ve düzenli su verilebilecek.

Yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte su talebinin arttığına dikkat çeken Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birim yetkilileri, kaynakların yetersizliği nedeniyle bu talebe yanıt verebilmek için azami çaba sarf ettiklerini belirtti. Suyun tasarruflu kullanılmasının, sıcak yaz aylarında yaşanması olası sıkıntıları da asgari düzeyde tutacak ana unsur olduğunun altını çizen yetkililer, bahçe sulamada veya araba yıkamada şebeke suyunun kullanılmasının sıkıntıyı daha da artıracağına dikkat çektiler.

Sıkıntının vatandaşın işbirliğiyle aşılabileceğine dikkat çeken yetkililer, elde olmayan nedenlerden ötürü meydana gelen sorun nedeniyle hassasiyet talep ederek tüm Gazimağusalılar’dan özür diledi.

 


Gazimağusa Belediyesi’nden Yangın Uyarısı... (26.05.2005)

Gazimağusa Belediyesi, yaz mevsiminin gelişi ve otların kurumasıyla artan yangınlara karşı uyarıda bulundu. Her yıl yaz aylarında sıkça görülen yangınları önleyebilmek için yoğun çaba içinde olunduğunu açıklayan Gazimağusa Belediyesi, vatandaşlardan evlerinin çevresiyle arsalarının temizliğini yaptırmalarını istedi. Gazimağusa Belediyesi’nin boş alanların temizliği konusunda yoğun bir mesai içinde olduğu bildirilen açıklamada, kent sakinlerinin katkısıyla yangınları önlemede çok daha başarılı olunacağı kaydedildi.

Bir Günde 3 Yangın 25 Mayıs Çarşamba günü kentte 3 ayrı yerde yangın meydana geldiğine dikkat çekilen Gazimağusa Belediyesi açıklamasında, İtfaiye ile işbirliğinde bu yangınların ciddi bir hasara yol açmadan kontrol altına alındığı bildirildi.

Çöp Toplama Merkezi Kasten Yakıldı Özellikle Gazimağusa Belediyesi çöp toplama merkezinde öğle saatlerinde kasten çıkarıldığına inanılan yangın nedeniyle, kent akşam saatlerinden itibaren duman altında kaldı. Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı ekipler yanı sıra, Gazimağusa ve Geçitkale İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin gün boyu süren uğraşları sonucu, yangın kontrol altına alınırken, dumanlar gece boyunca Gazimağusa’yı etkisi altında bıraktı. Gazimağusa Belediyesi’nin günlük olarak çöplükte yürüttüğü gömme faaliyeti nedeniyle çok uzun zamandır yangına maruz kalmayan söz konusu bölgede tedbirler yoğunlaştırılırken diğer bölgelerde de çalışmaların temposu artırıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nden yapılan açıklamada izinsiz ateş yakılmaması ve görülen bütün yangınların en kısa sürede İtfaiyeye bildirilmesi istendi.

 


Gazimağusa Suriçi’nde Bir Yenilik Daha... (25.05.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na bağlı ‘Gelecek İçin Ortaklık Projesi’ tarafından desteklenen yeni bir uygulaması daha hayata geçti.

Gazimağusa’nın tarihi Suriçi’ne bulunan bütün çöp konteynerleri, ‘Gelecek İçin Ortaklık Projesi’ finansmanıyla yenilendi. Kullanımdaki bütün metal çöp konteynerleri, Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi’ne bağlı ekipler tarafından toplanarak, yerlerine PVC Çevre Dostu çöp konteynerleri yerleştirildi. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan ve kentlerin temizliğinde çok önemli bir fonksiyonu yerine getiren PVC çöp konteynerleri, tarihi Suriçi’nin genel dokusuna uyum sağlaması amacıyla yeşil renkte seçildi.

Ülkemizde çöp konteyneri uygulamasını ilk başlatan Gazimağusa Belediyesi, halen bu sistemi en yaygın olarak kullanan yerel yönetim kurumu olma özelliğini de koruyor. Kent genelinde halen aktif olarak kullanımda 2000 adet çöp konteyneri bulunan Gazimağusa’da, belediyenin Temizlik Birimi’nin altyapısı da buna uygun olarak dizayn edildi.

Gazimağusa Belediyesi temizlik hizmetlerinde 10 adet konteyner kaldıraçlı çöp kamyonu ve bir tane de konteyner yıkama ve dezenfeksiyon aracı kullanıyor.

 


13. Gazimağusa Çocuk Festivali’ne Renkli Açılış ... (24.05.2005)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği ve bu yıl 13.’sü yapılan Gazimağusa Çocuk Festivali başladı. Festival etkinlikleri; Gazimağusa Belediye Sarayı’ndaki Durmuş İyimser Salonu’nda açılışını Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, BRTK Müdürü Hüseyin Gürşan ve DAÜ Rektörü Halil Güven’in gerçekleştirdiği resim ve mektup sergisi ile start aldı. Sergide 12 ve 19 Mart’ta düzenlenen Resim Çizme ve 8 Nisan’daki Mektup Yazma Yarışmaları’nda başarılı bulunan çalışmalar yer alıyor. Sergiyle ilgili DAÜ katkılarıyla bir de katalog satışa çıkarıldı. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü adına Hümeyra Ataoğlu, BRTK Müdürü Hüseyin Gürşan ve DAÜ Rektörü Halil Güven’in kısa birer konuşma yaptıkları açılışta kulüp üyeleri, yarışmaya katılan çocuklar ve veliler hazır bulundu. Konuşmalarda Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin, çocukların kendilerini geliştirebilmeleri açısından önemi dile getirilirken, ailelere de çocuklarına verdikleri destekten dolayı teşekkür edildi. Bu tür kültürel ve eğitsel faaliyetlere destek olmanın gururunu dile getiren konuşmacılar, gelecekte de bu desteklerinin devam edeceğini vurguladılar. Festivalin sona ereceği 1 Haziran’a kadar ziyarete açık olacak sergiye ek olarak, birbirinden renkli etkinlikler festival süresince Gazimağusa’nın çeşitli mekanlarında gerçekleştirilecek.

FESTİVAL PROGRAMI

*       25 Mayıs'ta Namık Kemal Lisesi salonunda saat 20:00’de çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerin sunulacağı MKD Çocuk Kulübü Yıl Sonu Gösterileri ve Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu’nun gösterisi  yapılacak.

*       27 Mayıs Cuma günü yine Gazimağusa Belediyesi Bora Atun konferans Salonu'nda saat 20:00'de “Çocuklarımıza sınırsız düşünme, sınırlı sorumlu davranma becerisini kazandırabilme” konulu söyleşi yapılacak. Söyleşiyi Psikiyatrist Dr. Mehmet YAĞLI gerçekleştirecek.

*       28 Mayıs Cumartesi günü ise, Çocuk Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan 5. İlkokullararası Modern Dans Yarışması yapılacak. Yarışma saat 15:00’te DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yer alacak.

*       30 Mayıs Pazartesi günü saat 14:30 ile 16:30 arasında “Kıbrıs Çocuk Oyunlarının ve Masallarının Eğitimdeki Yeri” konulu Atölye Çalışması ve Seminer gerçekleşecek. Araştırmacı yazarlar Oğuz Yorgancıoğlu ile Şevket Öznur’un katılacağı ve uygulamaya da yer verilecek etkinlikte yazarlar isteyenlere kitaplarını da imzalayacak.

*       31 Mayıs Salı günü saat 18:00’de ise, festival kapsamında daha önce düzenlenen yarışmalara katılanlara katılım belgeleriyle dereceye girenlere ödüllerinin verileceği tören düzenlenecek. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak’ın da katılması beklenen tören Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Festival çerçevesinde 12 ve 19 Mart’ta Resim Yarışması ve 8 Nisan’da da Mektup Yazma Yarışması düzenlenmişti.

*       13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin son günü olan 1 Haziran’da etkinlikler sabah saat 10:00’dan itibaren başlayacak. Dünyaca ünlü vurmalı çalgılar ustası Engin Gürkey’in “Ritimde Ortak Dil Müzik” adıyla Venedik Sarayı’nda düzenleyeceği atölye çalışması 10:00, 11:00 ve 14:00’te olmak üzere üç kez gerçekleştirilecek.

*       Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 18:00’de Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak, Engin Gürkey ve Arkadaşları’nın konseri yer alacak ve çocuklar birbirinden renkli gösteriler sunacak. 13 Gazimağusa Çocuk Festivali’nin karnaval yürüyüşüne Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in de katılması bekleniyor.

 


13. Gazimağusa Çocuk Festivali Başliyor.. (23.05.2005)

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği Çocuk Kulübü tarafından ortaklaşa düzenlenen Çocuk Festivali, bir birinden renkli etkinliklerle bugün başlıyor. 1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, son dokuz yıldır Gazimağusa Belediyesi ve MKD Çocuk Kulübü ortaklığında düzenleniyor.

23 Mayıs- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan festival, geçmiş yıllarda olduğu gibi, çocuklarımızın düzenlediği kültür sanat çalışmalarının yanı sıra, söyleşiler, gösteriler ve yarışmalarla daha önce düzenlenen yarışmaların ödül törenleriyle dolu dolu geçecek. Festival bugün, 1 Haziran’a kadar açık kalacak Resim ve Mektup Sergisi’yle başlıyor. Sergi saat 18:00'de Gazimağusa Belediye Sarayı’nda açılacak. Sergi ile ilgili olarak, ödüle değer bulunan eserlerin derlendiği bir de katalog hazırlandı. 25 Mayıs'ta Namık Kemal Lisesi salonunda saat 20:00’de çeşitli kültürel ve sanatsal aktivitelerin sunulacağı MKD Çocuk Kulübü Yıl Sonu Gösterileri ve Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu’nun gösterisi yapılacak. 27 Mayıs Cuma günü yine Gazimağusa Belediyesi Bora Atun konferans Salonu'nda saat 20:00'de “Çocuklarımıza sınırsız düşünme, sınırlı sorumlu davranma becerisini kazandırabilme” konulu söyleşi yapılacak. Söyleşiyi Psikiyatrist Dr. Mehmet YAĞLI gerçekleştirecek. 28 Mayıs Cumartesi günü ise, Çocuk Festivali’nin en önemli etkinliklerinden olan 5. İlkokullararası Modern Dans Yarışması yapılacak. Yarışma saat 15:00’te DAÜ Lala Mustafa Paşa Spor Salonu’nda yer alacak. 30 Mayıs Pazartesi günü saat 14:30 ile 16:30 arasında “Kıbrıs Çocuk Oyunlarının ve Masallarının Eğitimdeki Yeri” konulu Atölye Çalışması ve Seminer gerçekleşecek. Araştırmacı yazarlar Oğuz Yorgancıoğlu ile Şevket Öznur’un katılacağı ve uygulamaya da yer verilecek etkinlikte yazarlar isteyenlere kitaplarını da imzalayacak. 31 Mayıs Salı günü saat 18:00’de ise festival kapsamında daha önce düzenlenen yarışmalara katılanlara katılım belgeleriyle dereceye girenlere ödüllerinin verileceği tören düzenlenecek. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Canan Öztoprak’ın da katılması beklenen tören Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Festival çerçevesinde Mektup Yazma Yarışması ve Resim Yarışması düzenlenmişti. 13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin son günü olan 1 Haziran’da etkinlikler sabah saat 10:00’dan itibaren başlayacak. Dünyaca ünlü vurmalı çalgılar ustası Engin Gürkey’in “Ritimde Ortak Dil Müzik” adıyla Venedik Sarayı’nda düzenleyeceği atölye çalışması 10:00, 11:00 ve 14:00’te olmak üzere üç kez gerçekleştirilecek. Festivalin en can alıcı etkinliği olan Festival Yürüyüşü ve Meydan Gösterileri ise yine 1 Haziran Dünya Çocuk Günü'nde gerçekleşecek. Dünya Çocuk Günü olan 1 Haziran’da saat 18:00’de Namık Kemal Lisesi önünden başlayacak Karnaval Yürüyüşü, Namık Kemal Meydanı’nda son bulacak. Yürüyüşün ardından, meydanda ve Venedik Sarayı’nda çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Satış standları kurulacak, Engin Gürkey ve Arkadaşları’nın konseri yer alacak ve çocuklar birbirinden renkli gösteriler sunacak. 13 Gazimağusa Çocuk Festivali’nin karnaval yürüyüşüne Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Başbakan Ferdi Sabit Soyer’in de katılması bekleniyor. Çocuk Festivali'nin başlamasıyla ilgili bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 23 Mayıs-1 Haziran tarihleri arsında Festivaller kenti Gazimağusa’nın, yine şenleneceğini belirterek, "geleceğimizin güvencesi çocuklarımız, 13. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında becerilerini sunacak, ürettiklerini sergileyecekler. Bizler de, onları daha yakından tanıma ve daha iyi iletişim kurma olanağını yakalayacağız" dedi. Festivalin, hem çocuklar için, hem de çocuğuna yaratıcı yeteneklerini ortaya çıkarabilmesi için olanak sağlamak isteyen aileler için kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu belirten Oktay Kayalp, herkesi 13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nde buluşmaya davet etti..

 


Kayalp ve Aygın’dan Kutlay Erk’e Destek... (21.05.2005)

Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları Oktay Kayalp ile Sümer Aygın, Lefkoşa’da bir grup sanatçıyla Lefkoşa Türk Belediyesi arasında yaşanan tartışmada, Kutlay Erk’e destek verdi. Kayalp ve Aygın, “Olay izin alınmadan inşaata müdahale edilmesi ve uyarıların dikkate alınmamasından kaynaklanmıştır. Sanata, sanatçılara ve sanat eserlerine yönelik hiçbir kasıt yoktur” dediler.

Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, Lefkoşa’da bir grup sanatçı ile Lefkoşa Türk Belediyesi arasında yaşanan tartışmanın yanlış bir yöne çekilmek istendiğine işaret ederek buna tepki gösterdiler. Olayın “inşaata yapılan izinsiz müdahale”den ibaret olduğunu vurgulayan Kayalp ve Aygın, sanata ve sanat eserine müdahale edildiği yönündeki iddiaların gerçekleri yansıtmadığını kaydettiler. Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, Lefkoşa’da dün (Cuma) yaşanan ve basına da geniş biçimde yansıyan olayla ilgili ortak bir açıklama yaptılar. Ülkemizin en büyük üç şehri olan Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri olarak, son 3 yılda birçok ortak kültür-sanat etkinliğine imza attıklarını anımsatan Kayalp ve Aygın, sanata ve sanatçıya en büyük değeri veren kurumların, basit bir izin olayı nedeniyle sanat düşmanı olarak gösterilemeyeceğini vurguladılar. Sanatın ve sanatçının ülkede hak ettiği değeri bulabilmesine çok önemli katkılarda bulunan Lefkoşa, Gazimağusa ve Girne Belediyeleri’nin, yasaları uygulama yükümlülüklerinin bütün diğer değerlerin ötesinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, kamu yararının ve güvenliğinin ödünsüz gözetileceğinin de altı çizildi. Üç belediyenin Uluslararası Tiyatro Festivali ve Kıbrıs Avrupa Filmleri Festivali başta olmak üzere, birçok sanat olayı organize ettiğini, hatta gerici unsurların “sanata bu kadar para harcayacağınıza başka işler yapın” şeklindeki eleştirilerine rağmen, bundan vazgeçmediklerini anlatan Kayalp ve Aygın, halkın bu etkinliklere büyük destek verdiğini belirttiler. Belediye Başkanlarıyla Meclislerinin, yasalara göre hareket ettiğini ve kentlerin sorumluluğunu taşımakta olduğunu da kaydeden Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları, hukuk devletinde “ben yaparım, olur” mantığıyla hareket edilemeyeceğini anımsattılar. Lefkoşa’da yaşanan olayda belediyenin ilgili şahısları “binaya yapılan izinsiz müdahale”den dolayı uyardığını ve yazılı ihbar verdiğini, ancak bu uyarılara kulak verilmediğinin anlaşıldığını kaydeden Kayalp ve Aygın, “Böyle bir durumda belediye de yasal yetkilerini kullanmak zorunda kalmıştır. Bundan daha doğal bir şey olamaz” dediler. Gazimağusa ve Girne Belediye Başkanları Oktay Kayalp ve Sümer Aygın, kimin sanata ve sanatçıya değer verdiğini halkın çok iyi bildiğini kaydederek, Lefkoşa Türk Belediyesi’ne ve Kutlay Erk’e destek verdiler.

 


“Katı Atık Ayrıştırma Projesi” Başladı .. (16.05.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin Avrupa Birliği destekli projelerinden olan katı atık ayrıştırma ve değerlendirme projesinin uygulaması başladı. Pilot bölge uygulaması olarak başlayan projede ilk etapta 330 konut, 26 iş yeri, 1 okul ve 1 otel yer alıyor.

Pilot bölge olarak belirlenen Sakarya Mahallesi’ndeki dubleks sosyal konutlarda, uygulamasına başlanan projede ilk toplama işlemi gerçekleştirildi. Projede kullanılacak farklı renklerdeki çöp konteynerlerinin temininde yaşanan aksaklık nedeniyle Gazimağusa Belediyesi’nin dağıttığı farklı renklerdeki çöp poşetleriyle başlanan projede, konteynerler de en kısa sürede katılımcılara dağıtılacak. Haftada üç kez organik atıkların birer kez de cam, metal ve kağıtların toplanacağı projede diğer atıklar için de her bölgede olduğu gibi yine haftada iki kez servis verilecek. Böylelikle, pilot uygulamanın başlatıldığı bölgeye Gazimağusa Belediyesi haftalık olarak toplam 8 kez çöp toplama hizmeti verecek. 7 ay sürecek pilot uygulamanın ardından elde edilen sonuçların değerlendirilmesiyle projenin geleceğine de yön verilecek.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp uygulamaya koyulan pilot projenin Gazimağusa Belediyesi’nin ‘Avrupalı Hizmet’ yaklaşımının yeni bir unsuru olduğunu söyleyerek, evsel atıkların kaynağında ayrıştırılmasının ve olası en yüksek düzeyde geri kazanımının sağlanmasının, günümüzde en çağdaş atık denetimi yöntemi olduğunu belirtti. Projede atıkların kaynağında ayrıştırılmasının yöntem olarak saptandığı üzerinde duran Kayalp, elde edilecek başarının katılımcı bölge halkının vereceği desteğe bağlı olduğunun altını çizdi. Projenin tasarlanması aşamasında bölgede gerçekleştirdikleri kamuoyu yoklamasında %90’lık bir destekle karşılaştıklarını da söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bunun kendilerini çok büyük ölçüde cesaretlendirdiğinin altını çizdi. Başlayan uygulamanın ülke için çok yeni olduğunun altını çizen Kayalp, olumlu sonuçların elde edilmesini ve uygulamanın bütün yerleşim birimlerinde gerçekleştirebilmesini arzuladıklarını da sözlerine ekledi.

Pilot uygulamaya dahil bölgede haftanın beş gününde toplam 8 kez çöp toplama hizmeti gerçekleştirilecek. Gazimağusa Belediye Meclisi’nin aldığı karar uyarınca, bu bölgede projeye katılanlar 2005 yılı boyunca temizlik vergisinden muaf tutulacak.

 


Glapsides Plajı Yeniden Yaratılıyor... (10.05.2005)

Dünyanın en kaliteli plajları arasında gösterilen Glapsides Plajı’nda Gazimağusa Belediyesi’nin sürdürdüğü yenileme ve düzenleme çalışmaları yoğun biçimde devam ediyor. Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı Bayındırlık ve İmar Birimi’nin yürüttüğü projede halen sahildeki altyapı işleri ile iç denizin ıslahına ilişkin çalışma sürdürülüyor. Proje tamamlandığında, Glapsides Plajı tam teşekküllü bir tesis olarak tüm Kıbrıs Halkı’na hizmet vermeye devam edecek.

Projeye göre, altyapı çalışmaları tamamlanma aşamasına getirilen Glapsides Plajı’na elektrik ve su hatları ulaştırıldı, mevcut otoparkın kapasitesi 100’den 300 araca hizmet verebilecek düzeye çıkarıldı. Mekanik işleri bitirilen otopark alanı önümüzdeki günlerde asfaltlanarak hizmete açılacak. Çepeçevre kaldırımlarla çevrili olan otoparklarda halen sıkıştırma çalışmaları devam ederken, sahilde de tamamen portatif, iki adet üstü kapalı oturma alanının inşası tamlanma aşamsına getirildi. 150 şemsiyeli bir plaj haline getirilecek Glapsides’te, Gazimağusa Belediyesi tarafından işletilecek bir de yiyecek-içecek standı olacak. Şezlong, duş, soyunma kabinleri ve tuvalet hizmetlerinin sunulacağı Galpsides’te, bazı hizmetlerden sembolik ücretler alınırken, plaja giriş, Gazimağusa’nın bütününde olduğu gibi kesinlikle ücretsiz olacak.

Glapsides Plajı’nda devam eden ve bölgeyi yeni baştan yaratmayı öngören projenin Mayıs ayı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. Glapsides bölgesi, liman, serbest liman ve kıyı şeridindeki askeri bölgeler nedeniyle bir kıyı kenti olan Gazimağusa’nın denize açılan kapısı olarak değerlendiriliyor. Dünyanın en iyi kumsallarından biri olarak nitelenen Glapsides Plajı’ndaki projeyle birlikte sadece Gazimağusalılar değil, turistler ve Kıbrıslı Rumlar için de bölge çok önemli bir aktivite merkezi haline gelecek.

 


Gazimağusa’da Ekinokok Taraması.. (09.05.2005)

Halkın sağlığı için canla başla çalışan Gazimağusa Belediyesi, ülkemizde halk sağlığını tehdit eden Ekinokok tehlikesine karşı, Belediye sınırları içerisindeki tüm köpeklerin taramasının yapılması için Veteriner Dairesi ile ortak çalışmalar yapıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Veteriner Dairesi Ekinokokla Mücadele Projesi çerçevesinde Fasıl 45, Bulaşkan Hayvan Hastalıkları kanunu genel hükümleri ve 4. Madde tahtinde yapılan nizamlar, Köpek kanunu ile 9/1970 ve 7/1972 tadil kuralı gereğince Gazimağusa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan tüm köpeklerin belirlenen program çerçevesinde muayenesi yapılacak. Kurala uymayan köpek sahipleri hakkında yukarıda belirtilen yasa ve nizamnameler gereğince yasal işlem yapılacağı da duyuruldu.

Gazimağusa Veteriner Dairesi’nde yapılacak taramalara bugün başlandı. 13 Mayıs 2005 tarihine kadar sürecek olan taramaların, katılıma göre süresi uzatılacak. Muayeneler mesai saatlerinde yapılacak.

Köpek sahibi vatandaşların, köpeklerini bu program dahilinde muayene alanına getirirken Veteriner Dairesi’nin önemle üzerinde durduğu bazı kurallara da uymak zorunda. Buna göre, Köpekler Muayene Alanına tasmalı getirilmeli ve muayeneden bir gece öncesinden itibaren yedirilmemeleri gerekiyor. Ayrıca Veteriner Dairesi tarafından önceden verilmiş Köpek Muayene Belgesi varsa, köpek sahiplerinin bu belge(kart)’yi beraberlerinde getirmeleri gerekiyor. Bu belgeyi (Kart) bulunduran köpek sahiplerinden ücret alınmayacak. Önceden muayene edilmeyen (muayene belgesi veya tasması bulunmayan) köpekler belirlenen yerde muayene edilerek 2.50 YTL ücret alınacak.

Kentimizde halk sağlığının her şeyden önde tutan ekiplerimiz her alanda çalışmalarına devam ediyor diyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp “Veteriner Dairesi’nin yıllardır Ekinokok için ülke genellinde başlattığı bu uygulamayı takdirle karşılıyoruz. Belediye olarak üzerimize düşen her türlü yardım yapıyoruz ve yapamaya devam edeceğiz” dedi.

 


Glapsides Plajı Sil Baştan.. (03.05.2005)

Gazimağusa Belediye sınırları dahilinde bulunan ve dünyanın en kaliteli plajları arasında gösterilen Glapsides Plajı baştan başa yenileniyor. Gazimağusa Belediyesi’ne bağlı Bayındırlık ve İmar Birimi’nin hazırlayıp uygulamaya koyduğu projeye bağlı olarak devam eden yenileme çalışması tamamlandığında, Glapsides tam teşekküllü bir tesis olarak tüm Kıbrıs Halkı’na hizmet vermeye başlayacak.

Uygulamaya sokulan proje uyarınca, altyapı çalışmaları tamamlanma aşamasına getirilen Glapsides Plajı’na elektrik ve su hatları ulaştırıldı, mevcut 100 araç kapasiteli otoparka 200 araçlık ilave yapıldı. Otopark alanlarının mekanik işleri bitirilirken, önümüzdeki günlerde de asfalt işleri tamamlanacak. Çepeçevre kaldırımlarla çevrili olacak otoparklarda halen kaldırım çalışmaları devam ederken, sahilde de tamamen portatif, iki adet üstü kapalı oturma alanının inşası sürüyor. 150 şemsiyeli bir plajın hazırlanacağı Glapsides’te, Gazimağusa Belediyesi tarafından işletilecek bir de yiyecek-içecek standı kurulacak. Şezlong, duş, soyunma kabinleri ve tuvalet hizmetlerinin de sunulacağı Galpsides’te, bazı hizmetlerden sembolik ücretler alınırken, plaja giriş, Gazimağusa’nın bütününde olduğu gibi kesinlikle ücretsiz olacak.

Glapsides Plajı’nda devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, sürdürdükleri çalışmanın geniş kapsamlı olduğunu ve bölgeyi yeni baştan yaratmayı öngördüğünü açıkladı. Glapsides’in Gazimağusa’yı denize ulaştıran ilk merkez olduğunun altını çizen Oktay Kayalp, gerek liman ve serbest liman, gerekse askeri bölgeler nedeniyle bir kıyı kenti olan Gazimağusa’nın aslında sırtı denize dönük bir konumda olduğunun altını çizdi. Dünyanın en iyi kumsallarından biri olarak nitelenen Glapsides Plajı’nın sırf bu nedenle bile aslında çok değerli olduğunu söyleyen Kayalp, amaçlarının sadece Gazimağusalılar’ın değil, turistlerin ve Kıbrıslı Rumlar’ın da büyük rağbet gösterdiği Glapsides Plajı’nı Gazimağusa’ya yaraşır bir düzeye taşımak olduğunu vurguladı.

Plajda sürdürülen çalışmalarda,özellikle kumsalda,tamamen portatif malzemelerin kullanıldığını sözlerine ekleyen Oktay Kayalp, “hiçbir biçimde doğal dengeyi bozacak bir girişimde bulunmuyoruz” dedi. Altyapı çalışmalarının bir kısmının gerçekleştirilmesine katkıda bulunan TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne teşekkür eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çalışma sırasında bölgedeki iç denizin ıslah edileceğini, projede son adımın ise, bölgeye ulaşımı sağlayan ana arterle otopark alanlarının asfaltlanması olduğunu bildirdi.

Dünyanın en değerli plajları arasında gösterilen Glapsides’in, proje tamamlandığında Gazimağusa’nın turistik potansiyelini olumlu yönde etkileyeceğini de söyleyen Oktay Kayalp, “Gazimağusa Belediyesi olarak kent ekonomisine katkıda bulunmayı öncelikli görevlerimiz arasında görüyor ve çalışmalarımıza bu sorumlulukla devam ediyoruz” dedi.


9. Mektup Yazma Yarışması Sonuçlandı.. (28.04.2005)

Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Merkezi Çocuk Kulübü’nün birlikte düzenlediği 13. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ikinci etkinliği olan Mektup Yazma Yarışmasının sonuçları açıklandı.

8 Nisan günü Gazimağusa Alasya İlkokulu ve Şht. İlker Karter İlkokullar’ında gerçekleşen ve dört yüze yakın ilkokul çocuğunu katıldığı yarışmada her sınıf için ayrı bir konu belirlenmişti. Buna göre 3. Sınıflar için “Bir hayvan beslemek isteseniz hangisi olurdu?” 4. Sınıflar için “En çok değer verdiğiniz şey nedir?” ve 5. Sınıflar için ise “Hangi konuda yardım alırdınız?” soruları belirlenmiş ve bunlara göre mektup yazmaları istenmişti.

Yarışma sonucunda yazılan mektuplar, Dr. Mehmet Yağlı, Emirali Evcimen ve Sencer Genç'ten oluşan jüri tarafından değerlendirdi.

Başarılı bulunan mektuplar 23 Mayıs tarihinde, 13. Gazimağusa Çocuk Festivali kapsamında yer alacak sergide sergilenecek ve 31 Mayıs tarihinde de başarılı bulunan mektuplar için ödül töreni gerçekleşecek.

 

Yarışmada başarılı olan öğrenciler şöyle:

3.Sınıflar:
1. Zarif GÜÇLÜER 2. Laden ÜRÜNCÜOĞLU 3. Evşen MAHMUTOĞLU 4. Umut AYDEMİR 5. Hazan ŞERİFLİ 6. Elif ÖZYİĞİT 7. Dize IRKAT 8. Özlem KÜPELİ 9. Sultan ELMAS 10. Fatih DEMİREL 11. ZekiyeALBAKRİ 12. Nilsu ERKUL 13. Ege Simal YILMAZCAN 14. Hacer AKIN

4.Sınıflar:
1. Batuhan BİLGEHAN 2. İçim KÖMÜRCÜGİL 3. Ceyhun İPEKCİOĞLU 4. İsak AYDIN 5. Mehmet Emin GÜLER 6. Seda DAĞAL 7. Sıla KAYALP 8. Serdar ŞENAY 9. Şule Yiuyan ALARA YU 10. Hüseyin TOSUNOĞLU 11. Seniha ÖZTEMİZ 12. Mehmet BOZTUNA 13. Hera ÇELİKER 14. Hüseyin ELAL 15. Arınç ARISOY

5.Sınıfla:
1. Mustafa ZAİMOĞLU 2. Merve ORÇAN 3. Zekiye AYDIN 4. Burcu DERİCİOĞLU 5. Düriye BEYAZYÜZ 6. Belgin HÜDÜR 7. Özel ÜÇTON 8. Ayşe HACILAR 9. Şerife AŞMAN 10. Laden YUSUFOĞLU 11. Sinan KARAKÖSE 12. Günay KUNDURACI 13. Eda TEMEL 14. Hasret AYGÜN 15. Ayşe Kİ 16. İnci ERBİLEN 17. Didem ÇAKIR 18. Türkan ÖZTAŞ 19. Raziye KÜLAH

 


Halkdansları Topluluğu Minik Grubumuz Mersin’e Gidiyor.. (27.04.2005)

Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu 9-13 yaşlarındaki elemanlardan oluşan Minik Grubu, 7. Uluslararası Halk Dansları ve Müzik Festivali’ne katılmak üzere Mersin’e gidiyor.

12 kız, 14 erkek dansçı, 6 müzisyen, 3 eğitmen, 1 yönetmen ve 2 belediye meclis üyesinden oluşan 38 kişilik kafile 4-8 Mayıs tarihleri arasında Mersin'de Özel Toros Koleji'nin her yıl geleneksel olarak düzenlediği 7. Uluslararası Halk Dansları ve Müzik Festivaline katılacak. Festivalde yurtdışından 1 ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 5 olmak üzere toplam 16 ekip bulunuyor.

Eğitmenliğini Erkan İpekçioğlu, Erda Can ve Pervin Aksoy'un yaptığı grup çiftetelli, sirto, bardak, arabiye, karşılarna, susta ve orak oyunlarından oluşan toplam 3 farklı kartografiyle katılacağı festivalde geçtiğimiz yıllarda da yer almış ve büyük beğeni kazanmıştı.

Disiplinli ve düzenli çalışmanın verdiği gurur ve rahatlıkla çalışmalarını tamamlayan ekip, sahneleyeceği dansların aslına uygun olmasına büyük önem veriyor. Kültürlerin en canlı ve renkli yanı olan halk danslarının ülkelerle toplumları tanımanın ve tanıtmanın en etkili ve şenlikli bir aracı ve de barış ve sevgi dolu bir dünyanın hazırlanmasında önemli bir adım olduğu düşüncesinden hareketle Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, çalışmalarını yıllardır sürdürüyor.

Gazimağusa Belediyesi'nin en önemli etkinlik alanlarından biri olan kültürel organizasyonlar içinde, halk dansları ayrı bir yere sahip bulunuyor. 1984 yılından günümüze kadar, yurtiçinde ve yurtdışında Kıbrıs Türk kültürünü en iyi şekilde yaşatıp, tanıtma gayreti içindeki topluluk, dünya çapında pek çok başarıya da imza atmış bulunuyor. Gazimağusa Belediyesi Halkdansları Topluluğu, aynı zamanda, pek çok dansçı ve eğitmenin yetişerek, farklı bölgelerde yeni toplulukların kurulmasına da katkı sağlayan bir okul niteliği taşıyor.

 


Kentimizde Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor... (20.04.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin farklı noktalarında yürüttüğü altyapı çalışmaları devam ediyor. Kentin ihtiyaçlı bölgelerinde yürütülen altyapı, kaldırım ve yol yenileme çalışmaları halen 28. Tümen Caddesi’nde devam ediliyor.

Yürütülen çalışmaları yerinde inceleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 28 Tümen Caddesi’nin özellikle Maraş bölgesinin hem kent merkezine, hem de şehirlerarası yollara ulaşımı bakımından çok önemli ve trafik yükü yoğun bir arter olduğuna vurgu yaptı. Oktay Kayalp, yolları yenilenmekte olan caddenin, eksik kaldırımlarının da tamamlanacağını ve araç trafiğinde akışkanlık sağlanırken, yaya trafiğinde de güvenliğin temin edileceğini belirtti. Yol yenileme çalışmasının Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı katkılarıyla yürütüldüğüne işaret eden Kayalp, bunun dışındaki bütün işlerin Gazimağusa Belediyesi’nin kendi kaynakları ve ilgili birimlerinin görev üstlenmesiyle tamamlanacağını söyledi.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa’yı daha çağdaş ve sorunsuz bir kent yapabilmek adına durmaksızın hizmet ürettiklerinin altını çizerek, çok yakında daha kapsamlı altyapı projeleri için start vereceklerini açıkladı. Çalışmalarını Gazimağusa’yı geleceğe hazırlama konseptine uygun olarak tasarladıklarını söyleyen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin hem altyapısını, hem de günlük yaşamını daha gelişkin bir ekonomiye hazırlayabilmek için uğraş verdiklerini sözlerine ekledi.

“Gazimağusa Belediyesi altyapı çalışmalarında bütünlüklü bir yaklaşımla hizmet veriyor” diyen Belediye Başkanı Kayalp, çalışma başlattıkları bölgede önce yer altını ele aldıklarını, su şebekesinde genel bir bakım ve yenileme yaptıktan ve yağmur suyu drenaj sistemini elden geçirdikten sonra yol ve kaldırım işlerine geçtiklerini söyledi.

Bundan bir süre önce Anamur Sokak’ta su şebekesinin bütünüyle yenilendiğini anımsatan Oktay Kayalp, bölgenin yol yapımı için hazır hale getirildiğini ve programları çerçevesinde buranın da asfaltlama işinin tamamlanacağını kaydetti.

 


Mektup Yazma Yarışması.. (6.04.2005)

Gazimağusa Belediyesi ile MKM Çocuk Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği 13. Gazimağusa Çocuk Festivali ön etkinliklerinden olan 9. Mektup Yazma Yarışması 8 Nisan Cuma, saat 14:00’te yapılıyor.

Geçmiş yıllarda sadece Gazimağusa ilkokullarında öğrenim gören öğrencilerin katılımına açık olan yarışma, bu yıl ilk kez İskele Sht. İlker Karter İlkokulu’nda da yapılarak, Karpaz bölgesi ilkokul öğrencilerinin katılımına da açılıyor. Yarışmanın Gazimağusa ayağı ise yine 8 Nisan’da saat 14:00’te Alasya İlkokulu’nda yapılacak.

9. Mektup Yazma Yarışması’na katılacak 3,4, ve 5. sınıf öğrencileri mektuplarını “BRTK Müdürlüğü’ne” hitaben yazacaklar. Mektupların konusu her yıl olduğu gibi bu yıl da yarışma anında açıklanırken, değerlendirme Dr. Mehmet Yağlı, Sencer Genç ve Emirali Evcimen’den kurulu jüri tarafından gerçekleştirilecek. Jürinin değerlendirmesinde başarılı bulunan mektuplar, 23 Mayıs’ta, 13. Gazimağusa Çocuk Festivali resmi programı kapsamında yer alacak sergide sergilenirken, 31 Mayıs’ta da başarılı mektupların yazarları için kokteylli ödül töreni gerçekleşecek.

Mektup Yazma yarışmasıyla çocukların, hiçbir etkiye maruz kalmadan kendi düşünce ve duygularını bir başkasına yazılı olarak aktarabilmelerine fırsat tanımak amaçlanıyor. Yarışma sonucunda ortaya çıkan mektuplar her yıl olduğu gibi bu yıl da yine bir kitap olarak yayımlanacak. Önceki yıl yapılan yarışmaya 400 dolayında öğrenci katılırken, 9. Mektup Yazma Yarışması’na katılımın çok daha fazla olmasına kesin gözle bakılıyor.

 


Kaçak Yapılara Geçit Yok.. (4.04.2005)

Gazimağusa Belediyesi, faal durumdaki bazı iş yerlerine eklenti olarak inşa edilerek kullanılan bir dizi kaçak yapıyı Zabıta, Bayındırlık ve İmar Birimleri’ne bağlı ekiplerinin nezaretinde yıktı. Arsaların yasal kullanım sınırları dışına taşan, ya da Gazimağusa Belediyesi’ne ait kamusal alanlara, yasalara aykırı biçimde tecavüz edilerek yapılan kaçak yapılar, verilen ihbar sürelerinin dolmasına karşın, muhatapları tarafından yıkılmayınca, yıkım işi belediye ekipleri tarafından gerçekleştirildi.

Yıkılan yapıların eklentili olduğu binalar, yasal sınırlarına çekilirken, kamusal alana yapılan ve bütün Gazimağusa Halkı’nın malına tecavüz nitelikli yapılaşmanın kayıtsız şartsız ortadan kaldırılacağı bir kez daha ortaya konmuş oldu. İhbar süresince yıkımı yapılmadığı için Gazimağusa Belediyesi tarafından yıkılan binaların, yıkım masrafları da muhatapları tarafından ödenecek.

Gazimağusa Belediyesi Bayındırlık ve İmar Birimi’nin verdiği yasal ihbarların ardından, ilgili şahısların herhangi bir girişimde bulunmamaları üzerine, tutanak hazırlanarak, düzenlenen operasyonla yasal olmayan eklenti ve inşaatların yıkımı gerçekleştirildi.

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada, kaçak yapılaşmayı önlemenin en büyük uğraşlarının başında yer aldığını söyleyen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yasalara aykırı inşa edilen bütün kaçak yapıları mercek altına aldıklarını ve yasal işlem başlattıklarını bildirdi. Gerek kamusal alanlara yapılan tecavüzleri, gerekse plan ve proje ihlallerini ortadan kaldırmak için tüm yasal yetkilerini kullanacaklarını açıklayan Oktay Kayalp, yargı müdahalesine gerek kalmadan sorunun çözüme ulaştırılabilmesi için konuya muhatap olanları Gazimağusa Belediyesi ile işbirliği yapmaya davet etti.

Özellikle ihlallerin yoğun olarak gözlemlendiği Karakol Bölgesi ile Salamis Yolu’na odaklandıklarını da belirten Oktay Kayalp, bu bölgedeki mülklerin değer artışının diğer bölgelere oranla çok daha fazla olduğuna işaret ederek, “kimseye yasaları ihlal ederek, haksız kazanç fırsatı tanımayız” diyerek, kararlılıklarını dile getirdi. Kentlerin planlı yapılaştığı sürece sağlıklı biçimde gelişip, güzelliğini koruyacağına ve çağdaşlık yolunda ilerleyebileceğine vurgu yapan Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın en büyük gereksinimlerinin başında İmar Planı’nın geldiğini söyledi. İmar Planı ile hem altyapının, hem de Gazimağusa’nın gelişim stratejisinin belirleneceğini belirten Oktay Kayalp, Gazimağusa’nın çağdaş bir kent olarak Avrupa’ya açılımının ancak sağlıklı gelişmeyle mümkün olacağının altını çizdi.


Gazimağusa Belediyesi’nin Düzenlediği 5. Türk Müziği Beste Yarışması’nda Muhteşem Final.. (1.04.2005)

Gazimağusa Belediyesi’nin, bu yıl beşincisini düzenlediği Türk Müziği Beste Yarışması’nın finali dün akşam (31 Mart Perşembe) Atatürk Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın yaptığı kısa açış konuşmasıyla başlayan finalde, birinciliği “Özlemin İçimde” adlı Rast Makamı’ndaki eseriyle İlker Kaptanoğlu, ikinciliği “Paramparça Anılarım” adlı Kürdili Hicazkar eseriyle Dr. Seçkin Derviş, üçüncülüğü de “sana Gülüm desem De” adlı Muhayyer kürdi eseriyle Peyman Uzun kazandı.

Büyük Jüri başkanlığını ünlü besteci ve müzik adamı Bilge Özgen’in üstlendiği final gecesinde, birinci gelen İlker Kaptanoğlu’na anı plaketiyle 700 YT Liralık ödül çekini Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Erbil Akbil, ikinci Dr. Seçkin Derviş’e plaketiyle 500 YT Liralık ödül çekini Lefkoşa milletvekili Kadri Fellahoğlu, üçüncü olan Peyman Uzun’a da anı plaketiyle 400 YTL tutarındaki ödül çekini Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk verdi. Eserleri Büyük Jüri tarafından mansiyona layık bulunan Murat Ertüzün’e plaketiyle 150 YTL olan teşvik ödülünü yine Lefkoşa Belediye Başkanı Kutlay Erk verirken, Dr. Aytekin Çolakoğlu’na da mansiyon ödülü Jüri Başkanı Bilge Özgen verdi.

Finalde yarışan 10 eserin Türkiye’den gelen sanatçılar Esra Akdoğan İçöz ve aslen Kıbrıslı olan Cem Kafkas tarafından seslendirildiği gecede, jüri değerlendirmesini yaparken, konuk sanatçılar da mini bir konser verdiler. İzleyenlerin de eşlik ettikleri konserin ardından ödül seremonisine geçildi.

Sunuculuğunu Ebru Özüşen’in yaptığı Final Gecesi’nin ödül töreni ise, Gazimağusa Belediyesi Türk Müziği Korosu sorumlusu, Milletvekili Arif Albayrak tarafından gerçekleştirildi. Final Gecesi’nin sonunda, İlker Kaptanoğlu’nun birinci gelen Rast makamındaki “Özlemin İçimde” adlı eseri, Esra Akdoğan İçöz tarafından bir kez daha seslendirildi.


ANASAYFA