Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010] [Oca-Mar2011] [Nis-Haz2011] [Tem-Eyl 2011] [Eki-Ara 2011]

 OCAK-MART 2012 <> HABER ARŞİVİ


 

Gazimağusa’da Tarihi Eserlere Turizm Temizliği (29.03.2012)
 

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki eski eserlerde başlattığı temizlik çalışmasıyla turizmde yoğunluğun yaşandığı yaz dönemine temiz bir çevrede girilmesini hedefliyor. Suriçi’ndeki tarihi mirasın korunması için görev yapmaya devam eden Gazimağusa Belediyesi, özellikle hisarlar ve hendek olmak üzere, eski eserlerin her noktasında temizlik çalışması yapıyor.

Önemli sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırması nedeniyle büyük bir turizm potansiyeline sahip Suriçi’ne gerekli önemin verilmesi için hem ülke içinde hem de ülke dışında büyük çaba ortaya koyan Gazimağusa Belediyesi, düzenli çalışmalarıyla tarihi yerlerde çevre düzenlemesi ve temizlik faaliyetleri yürütüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Suriçi’nin sahip olduğu tarihi mirasın korunup geliştirilmesi için hassasiyet göstermeye devam ettiklerini ifade ederek, özgün tarihi kimliği ile dünyanın ender noktalarından biri olan Gazimağusa’nın turizmden hak ettiği payı alabilmesi için uğraş verdiklerini belirtti. Gazimağusa Suriçi’nin adeta bir açık hava müzesi olduğunu söyleyen Kayalp, hedeflerinin cazibeyi artırmak ve turistlerin kentte geçirdikleri zamanı olabildiğince uzatmak olduğunun altını çizdi. Oktay Kayalp, turizmin kent ekonomisi için çok büyük önemi olduğunu vurgulayarak, özellikle ekonominin daraldığı bir dönemde olunduğuna dikkat çekti ve turistik hareketliliğin Gazimağusalılar için bir açılım anlamı taşıyabileceğini belirtti.

Devletin ilgili kurumlarının tarihi eserlere sahip çıkmasının yolunun planlı ve bilimsel çalışmadan geçtiğine, konunun turizm yönüyle birlikte kapsamlı projelerle ele alınması gerektiğine işaret eden Kayalp, ortaya koydukları çaba sonucu, kentlerin kültürel mirasının, turistik yerlerinin tanıtıldığı dünyanın önemli turizm portallarından biri olan Life Beyond Tourism’e Gazimağusa’nın üye olmasını hatırlattı. Life Beyond Tourism portalı üye kentlerin rekabet üstü değerlerinin ön plana çıkarılarak turistik cazibesini artırabilmesi için önemli bir fırsat olduğunu söyleyen Oktay Kayalp, böylesi girişimlerin turizm potansiyelinin açığa çıkmasında son derece gerekli olduğunu kaydetti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak yasaların izin verdiği ölçüde eski eserlerin korunup bakımının yapılabilmesi için çalışma yapmaya devam edeceklerini belirterek, Gazimağusa’yı dünyada daha tanınır duruma getirmek için tarihi mirasın özgün şekliyle korunmasının önemine dikkat çekti.


MAGEM Sineme Kulübü ilk film gösterimini gerçekleştirdi (24.03.2012)
 

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) Sinema Kulübü’nün gerçekleştirdiği film gösterimine katılım yoğun oldu. MAGEM Sinema Salonu’nda 19.00’da başlayan film gösteriminde öncelikle Mali İşler Sorumlusu İzzet Kaçmaz, MAGEM Sinema Kulübü hakkında bilgilendirici bir konuşma yaparken daha sonra da gösterimi yapılacak olan “ V For Vandetta” filmi hakkında bilgilendirici bir de konuşma yaptı. MAGEM Sinema Kulübü’nün en büyük amacının sinema sanatını Mağusalı’lara sevdirmek olduğunu söyleyen İzzet Kaçmaz, yılda en az bir kez olmak üzere geceden sabaha kadar film gösterimleri yapılacağını ve bir hafta sürecek olan bir de açık hava film gösterimleri yapacaklarını dile getirdi. Önümüzdeki Cuma akşamı da " " filminin gösterimini yapacaklarını da bildiren İzzet Kaçmaz, bu filminde gösteriminin yine ücretsiz olacağını da ifade etti.


Bugün 22 Mart Dünya Su Günü (22.03.2012)
 

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlediği BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasına karar vermiştir. 22 Mart 1993 tarihinden bu yana her yıl farklı temalarla kutlanan Dünya Su Günü’nün bu yılki teması “su ve gıda güvenliği” olarak belirlenmiştir.

Bu yıl için belirlenen “Su ve Gıda Güvenliği” ana temasıyla içilebilir su temini kadar gıdalar için kullanılan suyun önemine dikkat çekilen bu anlamlı günde, bizler de Gazimağusa Belediyesi olarak her biri yaklaşık 50 km’lik su ve kanalizasyon altyapı projemizi tamamlamanın gururunu yaşıyoruz. Kentimize yeterli suyun sağlanması için hem su altyapısını hem de yeraltı su kaynaklarını gözeten bir çalışmayı yıllardır süreğen bir hale getirerek, yaptığımız projelerle kentimizin su altyapısını yüzde 100’e yakın bir oranda tamamlamış bulunuyoruz. 2 yıl gibi kısa bir sürede 50 km’lik kanalizasyon hattının inşa edilmesi ve 8 bin ton kapasiteli atık su arıtma tesisinin yapılması gıda güvenliği açısından kaydedilen önemli bir gelişimdir. Kanalizasyon, Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi’yle hem yerlatı su kaynaklarını korumuş olacağız hem de atık suları kullanım suyu olarak yeniden kullanma şansı yakalayacağız. Kentimizin son yıllarda tanıştığı deniz suyu arıtma ve atık su arıtma gibi yeni teknolojiler mevcut su kaynaklarının korunması için ülke geneline yayılması gereken önemli projelerdir.

Su vazgeçilemez ve taviz verilemez bir yaşam kaynağıdır. Küresel ısınmanın ve kuraklıklar daha çok canımızı acıtacak düzeye gelmeden, suyun önemine tüm halkımızın dikkatini sürekli olarak çekmek, genç kuşaklara suyun değerini benimsetmek ve tasarrufa yönelik eğitimlere önem vermek gerekmektedir. Bu nedenle “Yarının suyunu bugünden harcama” sloganı ile hazırladığımız broşürlerin dönem dönem dağıtımını yapıyoruz. Hazırladığımız radyo spotlarını yayınlanmaya devam ediyoruz. Su kaynakları bakımından hiç de şanslı olmayan ülkemizin bu açıdan en şansız kenti tartışmasız Gazimağusa’dır. Bu bilinçle yerlatı su kaynaklarına bağımlı olmaktan kurtulma çabası vermekteyiz. Kentimizdeki su talebini karşılamak için Deniz Suyu Arıtma Tesisi’nden elde ettiğimiz içme suyu kalitesindeki suyu vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. Biliyoruz ki alternatif su kaynaklarını artırabildiğimiz ölçüde hem vatandaşlarımıza yeterli ve sağlıklı su sağlayabileceğiz hem de yeraltı su kaynaklarımızı aşırı su çekiminden kurtarmış olacağız.

Su kaynaklarımızı bilinçli, duyarlı, akılcı, adil ve barışçı biçimde kullanmamız gerektiğini vurgularken, 22 Mart 2012 Dünya Su Günü’nün bölgemiz halkı ve tüm insanlık için kutlu olmasını dilerim.

Oktay Kayalp Belediye Başkanı


20. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin 15. Resim Çizme Yarışması Sonuçlandı (21.03.2012)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 20.’si düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali’nin ilk etkinliği olan 15. Resim Çizme Yarışması’nın sonuçları açıklandı.

Bu yıl 1000 öğrenci sayısına ulaşılarak rekor katılımın sağlandığı 15. Resim Yapma Yarışması’nda, dereceye girenler Türksal İnce Başkanlığında, Peran Alnar, Fehmi Tuncel, Mustafa Cihangir ve Serkan Sürek’ten oluşan juri tarafından belirlendi.

Yarışmada, anasınıflar serbest çizim yaparken, 1’den 5. sınıfa kadar olan öğrenciler“ağaç sevgisi, hayvan sevgisi ve sevdiğim oyuncaklarım” konularını, 3,4 ve 5. sınıf öğrencileri ise “Mağusa konusu, “Deniz altında yaşam”, “Gökyüzünde balonlar, kuşlar ve uçurtmalar”, “Nasıl bir çevrede yaşamak istersiniz?” konularını işlemişti.

Bu yıl 10 Mart- 1 Haziran tarihleri arasında her yıl olduğu gibi binlerce çocukla buluşacak festivalde, 2 Nisan tarihinde Mektup Yazma Yarışması yapılacak.

15 Resim Çizme Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler sınıflarına göre şu isimlerden oluşuyor:

Anasınıf:
Melisa Ağcabay, Gülay Karazor, Mert Yükselen, Ekin Kermen, Muna Kehalil, Narin Dağtekin, Ceylan Coşkun, Meryem Korkmaz, Nevaeh Hawkins, Boğan Aybey, Sadi Sermet, Ayşe Buse Gül, Ahmet Bertis, Damla Sarı, Hasan Hüdakan, Fatma Kesken, Berkay Belindir, Aleshinloye,Hatice Tumbo, Ayda Aypar, Ayşe Öztunç, Emine Üşenmez, Miray Aslan

1. Sınıf:
Emcet Oktay, Özgü Öykener, Kevser Tektaş, Çağatay Başarır, Yunus,Mustafa Harmancıoğlu, Hasan Bıyıklı,Dilem Bozkurt

2. Sınıf:
Beyza Yazıcı, Hasan Ali Kevik, Ömer Daş, Adanur Bahçeci, Kayra Mahirel, Sude Yıldız, Rabia Arkar, Göksu Sungurtekin, Sonay Asya Kavaz, Ceren Özdirenli, Aleyna Altınorak, Selinay Çapuk, Gülten Küçüker, Vedia Alara Yanan, Ceyda Toygar,Berkay Tuncegil

3. Sınıf:
Hüseyin Arsal, Münüse Özcan, Kadir Çalış, Mehmet Coşkun, Pembe Kayhan, Doğa Çalıkuşu, Erbay Kiriş, Çağla Birşan, Cennet Melisa, Enis Özelmas, Ezgi Kavalcıoğlu, Meliha Kuyucuoğlu

4. Sınıf:
Umut Annaç, Güliz Bitirim, Dilan Barut, İsmet Baydur, Mehmet Osman Alan, Hüseyin Arslan, Ayten Yabaner, Mert Güçlücan, Dila Bekiroğlu, Münüse Hoca, Tuğberk Kılıç, İlyada Hasanoğlu, Hürmüs Güder, Zehra Duru Elhakan

5. Sınıf
Emre Çağakan, Emre Demirdöven, Melisa Pelge, Melek Abou Rajab, Seyit Ahmet İnci, Fatma Kayalı, Ege Su Ergüven, Aliye Orkun, Jale Karahasan, Sultan Akcansoy, Yasemin Türkmen, Erdoğan Fevzi Ayık, Ege Çaltınoğlu, Hüseyin Işıksel, M. Yağmur Kavaz.


Göletler ve Sulak Alanlarda Sivrisinek Mücadelesi (18.03.2012)
 

  • Gazimağusa’da Sivrisineklerin Kaynağına İniliyor Göletler ve Sulak Alanlarda Sivrisinek Mücadelesi

Gazimağusa Belediyesi, kent genelinde sivrisinekle mücadele için çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı. Sivrisinekle mücadelede son derece önemli olan göletler ve su birikintilerinin ilaçlanması için çalışmalarını yoğunlaştıran Sağlık Birimi ekipleri, larvalara karşı etkin bir yöntem olan biyolojik larvasit uygulaması ile sivrisineklerin üremesinin önlenmesi hedefleniyor.

Haşere ve zararlılarla mücadele kapsamında kış aylarında da sürdürdükleri çalışmalarını, havaların ısınmasıyla birlikte sineklerin üremesi için uygun ortam oluşturan su birikintileri ve dere yataklarına yönlendiren ekipler, çevreye uyumlu biyolojik ilaçlar kullanarak ilaçlama yaparken, aynı zamanda tüm bölgelerde peryodik olarak ilaçlama da yapacak. Canlı organizmalardan yararlanılarak yapılan ve doğal dengenin korunmasında en uygun mücadele yöntemi olan biyolojik larvasit uygulaması ile sivrisineklerin üremesi önleniyor.

Gazimağusa Belediyesi Sağlık Birimi Yetkilileri, özellikle çevrede bulunan küçüklü büyüklü su birikintilerinin sinekle mücadeleyi önemli ölçüde etkilediğini belirterek, vatandaşlardan çevredeki su birikintilerine ya müdahale etmelerini ya da 4444 462 numaralı telefondan halkla ilişkiler birimine bildirimde bulunmalarını istedi. Bir bardak durgun suda dahi binlerce sivrisineğin üreyebileceği uyarısı yapan yetkililer, bu durumlara karşı azami dikkat gösterilmesi çağrısında bulundu.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, özellikle göletler ve su birikintilerinde yoğunlaştırılan çalışmalarda sivrisineklerin üreme evresinde yok edilmesini amaçladıklarını kaydetti. Etkin bir çalışma programı uyguladıklarını belirten Kayalp, insan ve hayvan sağlığına tehdit oluşturmayan ve çevreyle uyumlu biyolojik ilaçlarla göletlerin her noktasının ilaçlanmakta olduğunu, uğraşlarının Gazimağusalılar’a sineksiz bir yaz mevsimi yaşatmak olduğunu kaydetti.


Gazimağusa Dünyanın Saygın Turizm Portalı Life Beyond Tourism’e Üye Oldu (11.03.2012)
 

  • Gazimağusa Artık Dünyadaki En Önemli Kültürel Ve Turistik Destinasyonlar Arasında

Gazimağusa, dünyanın saygın turizm portalları arasında ön sıralarda yer alan “Life Beyond Tourism” (LBT) adlı portala kayıt oldu. Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin birlikte yürüttüğü uzun soluklu bir çabanın ürünü olarak başarılan bu üyelikle, Gazimağusa artık, dünyadaki en önemli kültürel ve turistik destinasyonlarla birlikte anılacak.

Üyelik sözleşmesinin imza törenine katılan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak, Floransa’da bulundukları sürede, Life Beyond Tourism üyesi diğer kent ve üniversite yetkilileri, Romualdo Del Bianco Vakfı yöneticileri ile diğer uluslararası kuruluş temsilcileriyle bir dizi temasta bulundu.

Merkezi İtalya’nın Floransa kentinde bulunan Romualdo Del Bianco Vakfı tarafından 2008 yılından beridir faaliyet gösteren Life Beyond Tourism (LBT)portalı, üye olan kentlerin kültürel mirasının, turistik yerlerinin ve olanaklarının tanıtıldığı bir kaynak olarak hizmet veriyor. Portalda herhangi bir reklama yer verilmezken, üye kentler hakkındaki bilgiler dünya turistik hareketliliği için önemli bir yönlendirici unsur olarak kabul ediliyor. UNESCO’nun, Avrupa Komisyonu’nun, ICOMOS’un destek verdiği portal, üye kentler arasındaki kültürel diyalogun da gelişmesi için önemli bir aracı unsur olarak değerlendiriliyor. Life Beyond Tourism portalı üye, kentlerin rekabet üstü değerlerinin ön plana çıkarılarak turistik cazibesini açığa çıkarabilmesi için de önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Kayalp: “Böylesi önemli ve prestijli bir kaynakta artık Gazimağusa’nın da yer alması son derece önemli”
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, dünya genelinde yıllık ortalama 950 milyon kişinin turist olarak dünyanın farklı merkezlerine gittiğini belirterek, bu turistlerin başvuruda bulunarak gitmeyi tasarladıkları yer hakkında güvenilir bilgi aldıkları kaynaklar arasında Life Beyond Tourism portalının da yer aldığını belirtti. Böylesi önemli ve prestijli bir kaynakta artık Gazimağusa’nın da yer almasının önemine işaret eden Kayalp, kent ekonomimizin gelişmesi ve uluslararası turistik hareketlilikten daha çok pay alabilmesi bizim için önemli bir gereksinimdir. Bu konuda Doğu Akdeniz Üniversitesi ile birlikte kararlılıkla çaba sarf ederek mutlu sona ulaştık” diyerek, hem Gazimağusa’nın hem de üniversitenin dünyada daha tanınır hale gelmesinde LBT üyeliğinin büyük katkı sağlayacağını söyledi


20. Gazimağusa Çocuk Festivali Başladı (10.03.2012)
 

  • 1000 Öğrenci Resim Çizme Yarışması’nda Hünerlerini Sergiledi
Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından bu yıl 20.’si düzenlenen Gazimağusa Çocuk Festivali, Resim Çizme Yarışması’yla başladı. Festivalin başlangıç etkinliği olan 15. Resim Çizme Yarışması’na katılan öğrenciler hünerlerini resim kâğıdına döktüler.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce çocukla buluşacak birbirinden renkli festival etkinlikleri, 10 Mart- 1 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek.

Daha önceki yıllara göre bu yıl daha yüksek katılımla gerçekleşen 15. Resim Yapma Yarışması’nda, 1000 öğrenci sayısına ulaşıldı. 1’den 5. sınıfa kadar olan sınıflar saat 09:00’da Çanakkale Ortaokulu’nda yarışmaya girdi. 1 ve 2. sınıf öğrencileri “ağaç sevgisi, hayvan sevgisi ve sevdiğim oyuncaklarım” konularını çizerken, 3,4 ve 5. sınıf öğrencileri ise “Mağusa konusu, “Deniz altında yaşam”, “Gökyüzünde balonlar, kuşlar ve uçurtmalar”, “Nasıl bir çevrede yaşamak istersiniz?” konularını işledi. Anasınıflar ise saat 10.00’da Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda girdikleri yarışmada serbest çizim yaptılar. Etkinliğe katılan çocuklar hünerlerini resim kâğıdına dökerken, aileler de her zamanki gibi dışarıda heyecanlı bir bekleyiş içindeydi.

15. Resim Çizme Yarışması’nda dereceye girenler Türksal İnce Başkanlığında, Peran Alnar, Fehmi Tuncel, Mustafa Cihangir ve Serkan Sürek’ten oluşan juri tarafından belirlenerek önümüzde hafta içinde açıklanacak.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 20 yaşına ulaşan Gazimağusa Çocuk Festivali’nin Kıbrıs’ın tartışmasız en büyük çocuk festivali olmaya devam ettiğini, çocukların yeteneklerini ön plana çıkaran etkinliklerden biri olan 15. Resim Çizme yarışmasında rekor sayıya ulaşarak etkinliğe 1000 çocuğun katıldığını belirtti. Organizasyonu böylesi başarılı bir noktaya taşıyan Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine ve görev alan jüri üyelerine teşekkür eden Kayalp, festivalin büyümesinde ve gelişmesinde büyük payı olan velilere de yoğun ilgileri nedeniyle teşekkür etti.

Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de yaptığı konuşmada, yine binlerce çocukla buluşacakları festivalin başlamasından duydukları mutluluğu ifade ederek, çocukların yeteneklerinin gelişmesi ve sosyal gelişimleri için organizasyonun son derece önemli olduğunu söyledi. İşbirliğinden dolayı Gazimağusa Belediyesi’ne teşekkür eden Beyköylü, yarışmanın yapıldığı okulların idarelerine ve juri üyelerine ve çocuklarının festivalde olmasını sağlayan velilere teşekkür etti. Yarışmanın Jüri Başkanı Türksal İnce de yarışmadaki konular hakkında bilgi verdi. Etkinlikte ayrıca katkılarından olayı Çanakkale Ortaokulu Müdürü Redif Güvensoy’a Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp tarafından plaket takdim edildi.

Festival kapsamında 2 Nisan’da yapılacak Mektup Yazma Yarışması’ndan sonra, 21 Mayıs’ta Uçurtma Şöleni, 23-25 Mayıs’ta Resim ve Mektup Ödül Töreni ve Sergisi, 26 Mayıs’ta Dans Buluşması, 31 Mayıs’ta 20. Yıl Kutlaması, 1 Haziran’da ise Çocuk Festivali Yürüyüşü ve Gösteriler yer alacak.

1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 13 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor.


Yüzler Gülecek (4.03.2012-Sedef Boşnak - Kıbrıs Gazetesi)
 

  • Gazimağusa'da bin 300 konut kanalizasyona bağlanıyor. Gazimağusa’yı daha çağdaş bir hale getirebilmek için, bir süre önce başlayan kanalizasyon çalışmalarının birinci etabı tamamlanıyor. Gazimağusa’yı daha çağdaş bir hale getirebilmek için, bir süre önce başlayan kanalizasyon çalışmalarının birinci etabı tamamlanıyor.

Bölge halkı kısa bir süre sonra çağdaş bir alt yapıya kavuşacak. Kentte toplam 3 bin 200 konuttan bin 300’ü kısa bir süre sonra kanalizasyona bağlanacak.

Gazimağusa Belediyesi, mal sahiplerinin üstlenmesi gereken ev ve iş yerlerinin sisteme bağlantı masrafı olan toplam 7 milyon TL’yi kendi öz kaynaklarından karşılayacak, vatandaşlardan yalnızca bağlantı harcı olan bin TL alınacak.

Ayrıca, belediye, kentteki mal sahiplerine büyük bir kolaylık daha yaparak, bağlantı harcı olan bin TL’yi taksitlendirdi. Vatandaşlar, bu harcı 12 eşit taksitte ve su faturasıyla birlikte ödeyecek.

“Alt yapı sorunu kalmayacak”
KIBRIS’a konuşan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, vatandaşlardan 12 eşit taksitte alınacak bin TL değerindeki kanalizasyona bağlama harcı bedelinin yasa ve tüzüğün gerektirdiği bir vergi olduğunu söyledi.

51/95 sayılı Belediyeler Yasası’nın 99’uncu maddesine göre, kanalizasyona bağlanmak için mal sahiplerinin bir defaya mahsus olmak üzere harç ödenmesini emrettiğine dikkat çeken Kayalp, “Bu miktar bin TL’dir. Bu, ev veya işyerine ilk kez elektrik ve su bağlantısı yapılırken, yasa gereği abonenin ödediği ücretin aynısıdır”dedi.

Amaçlarının kenti çağdaş bir hale getirmek olduğunu anlatan Oktay Kayalp, kanalizasyon ve su şebekesi yenilenmesinin, gerek insan sağlığı gerekse de kentin gelişmesi açısından önemine vurgu yaptı.

“Kentteki altyapı sorunlarını çözerek, kenti çağdaş bir noktaya ulaştırmaya çalışıyoruz” diye konuşan Oktay Kayalp, hedeflerinin kentteki tüm altyapı sorunlarını çözmek olduğunu anlattı.

Oktay şöyle devam etti: “Yasaya göre, belediye tarafından yapılmış veya denetim, bakım veya işletilmesi belediyeye verilmiş olan kanalizasyon şebekelerinin iki tarafında bulunan konut veya işyerlerinin, kanalizasyon şebekesine bağlanması zorunludur. Bu konumda olan konut veya işyerleri kanalizasyon şebekesinden yararlansın veya yararlanmasın Belediye Meclisi’nin 99'uncu madde uyarınca belirlediği ücretleri öderler.

Tamamen aynı koşullarda yapımı halen yine AB finansmanı ile devam eden Güzelyurt’taki Kanalizasyon Projesi’nde, ev ve işyerlerinin sisteme bağlantı masrafı olan 3 bin ile 5 bin TL arasındaki tutarlar mal sahipleri tarafından ödenmektedir. Lefkoşa, Girne ve Gönyeli’de de ev ve işyerlerinin kanalizasyon şebekesine bağlanabilmesi için gereken inşaat işlerinin maliyeti mal sahipleri tarafından karşılanmaktadır. Ancak biz, Gazimağusalıların, ev ya da işyerinin kanalizasyon bağlantısı için gerekli inşaat işleri için hiçbir ücret ödemiyor ve ödemeyecek.”

45 kilometre tamamlandı
Yaklaşık iki yıl önce başlanan ve “Yüzyılın Projesi” olarak isimlendirilen Kanalizasyon Şebekesi ve Atık Su Arıtma Tesisi Projesi’nin bütünü Avrupa Birliği tarafından finanse ediliyor.

Yapımını Emek İnşaat’ın üstelendiği projenin kontrol işlerini, Danimarka firması olan Grontmij yapıyor.

Proje sayesinde, 22 ayı aşkın bir sürede 45 kilometrelik bir şebeke sıfırdan başlayarak tamamlanma aşamasına geldi.

Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayan ilk etap kanalizasyon projesi, 20 bin kişiye kanalizasyon altyapısı sunacak.

Öte yandan kentteki kanalizasyon kazılarında, asbest su boruları yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borularla değiştiriliyor.

Su hatlarının değişimi için, yaklaşık 46 kilometrelik asbest su hattı yenilenecek ve 53 kilometrelik ana kanalizasyon hattı inşa edilecek.

Yeni şebekeyle, ek maliyete gereksinim duyulmadan Türkiye’den getirilmesi planlanan içme suyu tüm abonelere ek bir maliyet gereksinim duyulmadan ulaştırılacak.

6 ay sonra da ikinci etap
İkinci etap projesi de ağustos ayı sonunda tamamlanacak. Bu proje de Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçiliği ile Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarından finanse edilecek.

Maliyeti bir milyon 525 bin TL olan 2’nci etap projesi, AB’nin kapsam dışı bıraktığı ve 1974’ten sonra parsellenen yaklaşık 6 bin 500 metrelik bölümü içeriyor.

Projenin tamamlanmasıyla birlikte 1’inci etapta yer alan Karakol, Sakarya, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerinin tamamı kanalizasyona kavuşmuş olacak.

AB’nin kapsam dışında tuttuğu geriye kalan yaklaşık 13 bin metrelik alanın kanalizasyon çalışması da üçüncü etap olarak önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirilecek.


ISO 9001:2000 Kalite Belgesi İçin Eğitime Devam (19.02.2012)

  • Gazimağusa Belediyesi’nde “Kaliteli Hizmet Ve Vatandaş Odaklılık” Konusunda Eğitim ISO 9001:2000 Kalite Belgesi İçin Eğitime Devam

Gazimağusa Belediyesi, hizmetlerde verimliliği artırmak amacıyla Managment Centre ile işbirliğinde yürüttüğü ISO 9001:2000 kalite belgesi çalışmalarına devam ediyor. Türkiye’de faaliyet gösteren KOBİGEM Danışmanlık Genel Müdürü Barış Avcı, belediye hizmetlerinde kalite ve vatandaş odaklılık konularında belediye personeline eğitim verdi. Barış Avcı, Gazimağusa Belediye Binası Durmuş İyimser Salonu’nda belediye personeli ile 2 saat süren interaktif bir çalışma yaptı.

Gazimağusa Belediyesi’nin “Kurumsal Yönetim Projesi” ile geleceğe yönelik stratejik planlamasının belirleneceği çalışmalar sonunda etkin kalite yönetim sistemini tanımlayan bir standart olan ISO 9001:2000 Kalite Belgesi (International Organization for Standardization) ile belediye hizmetleri uluslararası standartlar bütününe kavuşmuş olacak.

Hizmetlerde kalite bütününe kavuşmak için Toplam Kalite Yönetimi’ni anlatan Kobigem Danışmanlık Genel Müdürü Barış Avcı, sistemin en önemli prensiplerinden biri olan müşteri odaklılığı üzerinde durdu. Verilere dayalı iyileştirme yaklaşımının uygulanması gerektiğini, ölçülemeyen şeyin iyileştirilmesinin de mümkün olmadığını ifade eden Avcı, Gazimağusa Belediyesi’nde iyi uygulamaların yapılmasının olumlu olduğunu ancak bu uygulamaları standart hale getirme ve sürekli olmasını sağlama yönünde çalışma yapacaklarını söyledi.

Stratejik Gelişim Planı, Kalite Yönetim Planı ve Kapasite Gelişim Planı olmak üzere 3 ana hizmet içi eğitim çalışmasıyla belediyenin gelecekte ulaşmak istediği durumla ilgili saptamalar yapılacak süreçte, Kurumsal Yönetim Projesi’yle de kurumsallaşma yolunda daha sağlam adımlar atılacak.


Şubat Tatilinde Okullarda Hijyenik Çalışma (11.02.2012)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tüm okulları kapsayan genel temizlik ve sağlık çalışmasını tamamladı. Yarı yıl tatilinde gerek temizlik gerekse sağlık koşulları açısından sorunların giderilmesi amacıyla çalışma yapıldı. Hijyenik koşulların sağlanarak öğrencilerin uygun ortamlarda eğitim yapması için haşereye ve zararlılara karşı önlem olarak ilaçlama yapan Sağlık Birimi, öğrencilerin sürekli bulundukları ortamlar olan derslikler, lavabolar ve tuvaletlerin de dezenfeksiyonunu yaptı.

Yarı yıl tatili içinde sağlık çalışmasından önce temizlik çalışması da yapılarak okullardaki otlar temizlenirken, öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumlara fırsat vermemek adına okullar baştan sona kontrol edilerek yabancı maddelerden arındırıldı.

Okullarda Şubat Tatili Temizliği de Yapılıyor
Gazimağusa Belediyesi, 2011-2012 öğretim yılının yarı yıl tatilinde kent genelindeki tüm okullarda genel hijyen koşullarının sağlanması için çalışma yapıyor. Her yıl eğitim öğretim yılı öncesinde okulların genel durumuyla ilgili uygulamasını Şubat tatilinde de sürdüren Gazimağusa Belediyesi, hem sağlık hem temizlik çalışması yapıyor.

Gazimağusa Temizlik Birimi’nin hafta başından itibaren yürüttüğü çalışmalarda okullarda ot temizliği yapılırken, öğrenciler için sakınca yaratacak olası durumlara fırsat vermemek adına okullar baştan sona kontrol edilerek temizleniyor. Hijyenik koşullar açısından ortaya çıkan aksaklık ve eksikliklerin giderilmesi amacıyla Sağlık Birimi’nin ilaçlama faaliyetiyle haşereye ve zararlılara karşı önlem alıyor.


Her zaman başarılı (6.02.2012-Dilek ÇETEREİSİ-KIBRIS )

  • Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, personel maaşlarını zamanında ödüyor, sosyal yatırımları aksatmadan yerine getiriyor ve yılda 42 milyonluk yatırım yapıyor

HABERİN LİNKİ

Gazimağusa’nın 5. dönem belediye başkanı Oktay Kayalp, KKTC’nin en güçlü belediyesi olmanın gururunu yaşıyor. Mali yapısı güçlü, hep ilklere imza koyan bir belediye yarattıklarını vurgulayan Oktay Kayalp, bu başarısının sırrını doğru strateji ve doğru yönetime bağlıyor.

1994’te görevi devraldıktan sonra ilkelerinden ödün vermeyerek yol aldığına dikkat çeken Kayalp, “Popülist yaklaşarak ne yatırım, ne de yönetim yaptım” dedi ve “Mağusa’nın yoluna, kaldırımına, altyapısına ve insanlarının yaşam kalitesine aday oldum…

Başarının sırrı, doğru strateji ve doğru yönetimdir” ifadelerini kullandı. Cumhuriyetçi Türk Partili (CTP) belediye başkanı Kayalp, batak durumdaki birçok belediyenin aksine mali durumlarının iyi olduğunu belirterek, hiçbir yere borçlarının bulunmadığının altını çizdi. Oktay Kayalp, belediyenin mali durumunun iyi olduğunu, ne devlete, ne özele borcu bulunduğunu söyledi.

Kayalp, “Bizim hiçbir maaş ve para sıkıntımız yoktur” dedi. Kayalp, “Hiçbir yere borcumuz yok” derken, mali açıdan KKTC’nin en güçlü belediyesi konumunda olduklarını da öğünerek söylüyor. 59’u memur, 256’sı kadrolu işçi, 72’si geçici işçi, 3’ü de sözleşmeli personel olmak üzere toplam 290 çalışanın olduğu Gazimağusa Belediyesi, personelin bayramlıklarını dahi yaklaşık 1 ay önce ödeme başarısını gösterdi.

Hızlı, kaliteli ve daha ucuza iş kapatmak için zaman zaman özel sektörden de hizmet alımına gittiklerini ifade eden Kayalp, 77 milyon 378 bin TL’lik bütçelerinin yüzde 26’sının sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarına gittiğini, yatırım giderleri toplamının da yüzde 55’e isabet ettiğini kaydetti.

Oktay Kayalp, bu giderleri rakamsal bazda da anlatarak 42 milyon 505 bin TL’lik yatırım, 20 milyon 450 bin TL’lik de personel giderleri olduğunu söyledi; şöyle konuştu: “Son 7 yılda bütçedeki personel giderleri standardını bozmadık. Yani personel giderlerinin genel bütçeye oranı olan yüzde 26’yı hiçbir şekilde yukarıya çıkaracak bir yükleme yapmadık. Bir başka deyişle popülist davranıp istihdam yaparak seçim kazanılacağına inanmam. Seçim zamanlarında da istihdam yapmayarak bunu kanıtladım”.

Tahsilat oranı yüzde 90’ın üzerinde
Pek çok belediyenin aksine Gazimağusa Belediyesi’nin tahsilat oranı çok yüksek. “Yüzde 90’ın üzerinde tahsilat oranımız var” diyen Kayalp, dolayısıyla belediyenin gelir düzeyinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Devletten aldıkları yıllık devlet katkısının 18 milyon 92 bin TL olduğunu anımsatan Oktay Kayalp, bunun bütçe gelirleri içerisindeki payının yüzde 25 olduğuna işaret etti. Kayalp, gelirlerinin yüzde 75’ini de kendi özkaynak gelirlerinin oluşturduğunu vurguladı. Kayalp, son beş yılda faturalarda yüzde 90’ının üzerinde tahsilat yaptıklarına dikkat çekerek, “İnsanlar faturalarını ödemesin diye bir popülist yaklaşımımız yok” dedi.

Rumlar en büyük katkıyı koyanlardan
Tarihi ve kültürel yapısıyla önemli yerleşim yerlerinin başında gelen Mağusa’nın turizm yatırımlarından yana yüzü gülmese de ilgi turizmiyle bu açığı kapamaya çalışıyor. Oktay Kayalp, bölgede turistik tesis bulunmadığını, Palm Beach’in de kapalı olduğunu ifade ederken, Mağusa’nın tarihi yapısı itibarıyla ilgi turizmi açısından çekim merkezlerinden biri olduğunu belirtti; şunları anlattı: “Suriçine çok büyük yatırımlar yaptık. Ancak turizm konusunda bizi besleyen Rum tarafıdır. Güneyden günübirlik geliyorlar ve Mağusa suriçine en büyük katkıyı yapıyorlar. Mağusa’yı görmek için gelen turistler var. ‘Her şey dahil’le gelenler var, şişe sularını bile beraber getiriyorlar. Bu gruba giren çok turist var ancak tek kuruş harcamıyorlar. Öte yandan güneyden gelen iki tür turist var. Rum rehberlerle gelenler ki onlar şehrin ticari mekanlarında pek zaman geçirmiyorlar. Bir de oradan ‘redbus’ dedikleri bir şirketin 4-5 saatliğine rehbersiz olarak getirdiği Rumlar var ki onlar gezme konusunda serbesttirler. Othello’yu, kiliseleri, surları ve tarihi mekanları geziyorlar. Esas katkıyı yapanlar rehbersiz gelen Rum turistlerdir”. Mağusa’nın turizmde en büyük sorununun yatak sayısı olduğuna dikkat çeken Oktay Kayalp, bölgenin belirli arazilerinin turizm yatırımları için teşvik edilmesi gerektiğini vurguladı. “Palm Beach’in varlığı bile Mağusa’yı besler” diyen Kayalp, Mağusa’da turistik tesislerin devreye girmesini istedi.

“Butik oteller teşvik edilsin”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, bölgenin turizmden yeterince pay alamadığından yakınırken, butik otellerin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi. Mağusa suriçindeki bazı evlerin restore edilerek bu amaçla kullanılabileceğini, 500 yatağa çıkabilecek bir kapasite bulunduğunu anlatan Kayalp, bunun teşvik edilmesi halinde Mağusa’nın turizmden çok daha büyük pay alacağını kaydetti. Kültürel miras açısından da zengin bir bölge olan Mağusa’da tarihi ve kültürel eserlerin korunması için de gerekli çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kayalp, “Othello’da çöküntüler oldu, kapatıldı. 2 milyon Euro gibi bir para projelendirildi. Buna destek veriyoruz. Bu arada Buğday Camii elden geçirildi, ömrü 200 yıl daha artırıldı” şeklinde konuştu.

Eski eserlere okkalı eleştiri
Belediye başkanı Kayalp, eski eserlere yönelik çalışmalarının önünde engel olan Eski Eserler Dairesi’ne de “okkalı” eleştiriler getirdi. Oktay Kayalp, Eski Eserler Dairesi ile bu ülkede eski eserlerin bir yere varmasının mümkün olmadığını savunarak, “Bu daire kapasitesini bitirmiştir. Bu daire, eski eserleri yönetemez” diye iddialı konuştu. Oktay Kayalp, şöyle devam etti: “Deniz kapısının restorasyonunu yapmaya başladık. 1997’de festival açılışı yapacaktık. Bugün 2011 oldu aynı şekilde durur. Eski Eserler Dairesi ile bu ülkedeki eski eserlerin artık bir yere varması mümkün değil. Teknik kapasitesini, bilgi birikimini yitirmiştir. Acaba ‘doğru mu’, ‘yanlış mı’ yapıyoruz, en iyisi hiçbir şey yapmayalım ki ‘yanlış olmasın’ yaklaşımı içerisindedir. Eski eserler şu anda sadece Lefkoşa’nın Eski Eserler Dairesi’dir. Kapasitesini bitirmiştir. Bu daire, bu eski eserleri yönetemez”. Kayalp, Mağusa suriçinin özerk yönetimini savunan bir kişi olduğunu belirterek, bunun sağlanması halinde hem imar konusunda, hem de suriçinin sürdürülebilmesi konusunda önemli mesafeler alınacağını bildirdi.

“Yüzyılın en büyük projesi”
Gazimağusa Belediye Başkanı’nın “yüzyılın en büyük projesi” olarak nitelediği kanalizasyon çalışmaları ise altyapıya dönük diğer atılımlarla birlikte devam ediyor. Kayalp’ın verdiği bilgilere göre, Nisan 2010’da kanalizasyon için ilk kazma vuruldu. 53 kilometresi 18.2 milyon Euroluk AB kaynaklı, 6.5 kilometresi ise TC katkıları ve özkaynak gelirleri ile karşılanacak olacak kanalizasyon projesinin 1. etabı tamamlanmak üzere. 20 bin kişiye hizmet verecek kanalizasyon çalışmalarıyla birlikte asbestli su boruları da değiştiriliyor. Geçtiğimiz günlerde ise 2. etap kanalizasyon projesinin ihale süreci başlatıldı. Oktay Kayalp, AB kaynaklı kanalizasyon çalışmalarının yüzde 95’inin tamamlandığını, ev içi bağlantılarının ise biraz geriden geldiğini ifade ederek, şunları kaydetti: “Ev içi bağlantılarını biz yapıyoruz. Diğer belediyeler bunun parasını vatandaştan alıyor ama biz almıyoruz. Ev içi bağlantılarının belediyeye maliyeti 7 milyon TL’dir. Bunun bedelini vatandaştan almayan tek belediye biziz. Sadece vatandaştan bin TL’lik harç alacağız, onu da taksitlere böleceğiz. Öte yandan AB, 1974 sonraki Türk parselasyonlarına katkı yapmadığı için TC’nin finanse edeceği ve bizim özkaynak gelirlerimizle katkı koyacağımız 2. etap kanalizasyon projesi 6.5 kilometre uzunluğunda olacak. Ekim sonu bunun ihalesi açıldı. Bu arada kanalizasyonu yaparken su hatlarını da yeniden döşüyoruz. Bunların bütünü bittiğinde Mağusa kentinin altyapısı yüzde 100 tamamlanmış olacak. Çalışmaları martta tamamlamayı hedefliyoruz”.

“Vatandaşı sıkıntıya soktuk ama…”
Kanalizasyon çalışmaları sırasında vatandaşlara verilen rahatsızlığın da farkında olduklarını anlatan Kayalp, bunun nedenlerini de şöyle sıraladı: “Kanalizasyon çalışmaları sırasında insanlarımız bir miktar sıkıntıya girdi. Seçimden bu yana 18 ayda 60 kilometrelik kanalizasyon yaptık ki Lefkoşa Belediyesi 60 kilometrelik kanalizasyonu 6-7 yılda yaptı. Bunun nedeni de AB katkısının aralık ayında sona erecek olmasıydı. Dolayısıyla normal bir kanalizasyon çalışması yapmadık. Aynı zamanda 9 ayrı noktada kazı yaptık. Müteahhidi yavaşlatamazdık. Şimdi TC kaynaklı ve bizim kaynaklarımızla yapılacak 2. etap 6.5 kilometrelik kanalizasyonun tamamlanmasıyla sıkıntı da bitecek. Bu bağlamda AB’ye yönelik de bir eleştirim olacak. Siyasi pozisyon nedeniyle Güzelyurt ve Mağusa belediyeleri kanalizasyon kontrolünde devre dışı bırakıldı. Belediyelerin kontrol için devrede olması lazım. Bunu Brüksel’e de ilettik”.

Su arıtma tesisi sona doğru
Mağusa’da kanalizasyon projesinin diğer ayağı olan atık su arıtma tesisinin inşaatı da hızla sona yaklaşıyor.
Kanalizasyona bağlanacak bölgelerden taşınacak atık sular, bu tesiste arıtıldıktan sonra tarımsal kullanıma uygun birinci sınıf su olarak ekonomiye kazandırılacak.
Tesisin tam kapasite devreye girmesiyle günlük 8 bin ton atık su arıtma kapasitesine sahip olacak tesis, 62 bin kişiye hizmet verebilecek şekilde projelendirilmiş. Gerek kanalizasyon suları, gerekse de vidanjörle taşınacak atık sular, tesiste herhangi bir koku sorunu yaşanmadan çevre dostu yöntemlerle arıtılacak. AB’nin en yüksek standartlarında üretilecek kullanım suyu, kalite olarak temiz suya eşdeğer olacak.
Oktay Kayalp’a göre, yaklaşık 1 ay sonra deneme üretimine geçmesi tasarlanan arıtma tesisine mükellefiyetleri gereği 940 hane bağlandı. Tesisin arada 8 de pompa istasyonu olacak ve kapasitesi daha da artırılabilecek. Maraş’ın açılması halinde buradaki nüfusa da hizmet verebilecek bir tesis.
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin su sorunu konusunda ise yine dertli. Başkanın, özellikle Lefkoşa’dan gelen suyun taahhüt edilenle verilen miktarın farklı olmasına canı sıkılıyor. Kayalp bu sorunu aşmak için kendi çözümünü devreye koyarak denizden su arıtma yönüne de giderek su açığını kapatmaya çalışıyor.
“Mağusa’nın suyu Lefkoşa’dan daha iyidir” diyen Kayalp, denizden arıtma sistemlerinin bulunduğunu ve bunun için ayda 200 milyar harcadıklarını belirtti.
Suyu Güzelyurt’tan aldıklarını ve buna ayrıca denizden arıttıkları suyu da kattıklarını anlatan Kayalp, “Günde 3 bin ton civarında su arıtıyoruz. Günde 3 bin ton civarında da Güzelyurt’tan gelir. Hakkımız 4 bin tondur ama gelmez. Günde 6 bin ton suyla idare ediyoruz. Arıttığımız su içilebilir düzeydedir, şişe suyundan da daha kalitelidir ama biz kentin bütününe verilen suyla karıştırıyoruz” şeklinde konuştu.

Bir ilk, MAGEM
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkede bir ilk olan Mağusa Gençlik Merkezi’nden (MAGEM) büyük bir gururla söz ediyor.
Gazimağusa Belediyesi bünyesinde, gençlerin özerk yönetiminde, sosyal, kültürel ve sportif alanlarda programlar yürüten MAGEM, bin 300 metrekarelik bir alanda faaliyet gösteriyor. 2010’da hizmete sokulan
MAGEM, ayrıca sosyal sorumluluk projelerinde de yer alıyor.
Bin 380 gencin 38 ayrı dalda görev aldığı MAGEM’de, sportif dalların yanı sıra kültür ve sanat alanlarında da faaliyet gösteriliyor. Gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak tutularak sorumluluk üstlenmeyi bilen bilinçli bireyler olarak yetiştirilmesinde önemli bir fonksiyon üstlenen MAGEM, uluslararası bir kimliğe de kavuştu.
Sigara ve alkol satışının yasak olduğu MAGEM, özerk bir yapıya sahip. Birkaç ay önce uluslararası Duke Edinburg belgesi verme yetkisini de alan MAGEM hakkında Oktay Kayalp şunları anlattı:
“Bu merkezde bin 380 gencimiz 38 dalda görev alır. Bunun bir kısmı sportif dallardır. Futbol takımı yoktur ama bayan futbol takımı vardır. Buradaki prensibimiz, devletin olmadığı alanlarda bizim olmamızdır. Sadece takım değil, okul kurduk. Çocukları ortaokul çağından eğitiyoruz.
Burada kültür-sanat, resim, heykel, cam, kısacası sanatın değişik alanlarında atölyelerimiz var. Dans kursları var.
Programı tanımlayacak olursak, dünyadan 202 ülkeden 7 milyon gencin aktif olarak katıldığı bir programdır bu. Merkezi İngiltere Edinburg’tadır. Gençlerle ilgili programlar uygulanıyor. Programlar arasında sosyal sorumluluk üstlenme görevleri de vardır. Bu sürecin sonunda Duke Edinburg diye bir belge verilmektedir. Belgenin özelliği, İngiltere ve Avrupa’daki üniversitelere girerken bunların bir önceliği vardır.
MAGEM de Duke Edinburg belgesini resmi olarak verme yetkisi aldı. Çünkü Kuzey Kıbrıs’ta bu program uygulanıyor. 2 yıldır bağlantımız devam ediyordu ancak 3-4 ay önce sözleşme imzalayarak bu yetki alındı.
MAGEM, Uluslararası Gençlik Ödülü’nü 2008 yılında gündemine almıştı ve yoğun çalışmalar sonucunda 2011 yılı Haziran ayında “bağımsız operatör” sıfatını almaya hak kazandı. Böylece uluslararası bir proje olan “The Duke Edinburg’s Award” ödülünü ülkemizde uygulamaya başlayan MAGEM, uluslararası alanda da iddialı bir duruma geldi.
MAGEM’de alkol ve sigara satışı yasaktır. Özerk bir yapıları var. Biz mali olarak denetliyoruz. Sigara ve alkol açısından denetliyoruz. MAGEM’e başlayan gençlerden bazıları sigarayı bıraktı”.
Belediye Başkanı Kayalp’a göre, MAGEM’de yer alan aktivite merkezleri şöyle:
“1300 metrekarelik modern merkezde, konferans salonu, satranç merkezi, seramik işlerinin yapıldığı seramik atölyesi, dans salonu, 300 metrekarelik teras ve binanın alt kısmında bilardo ve masa tenisi için ayrılan bir salon var. MAGEM’e bağlı olarak Palm Beach bölgesinde 2 toprak tenis kortu, MAGEM tesisinde 2 halı saha, 2 tenis kortu, 2 voleybol-basketbol sahası, 9 aşamalı mini golf alanı, 24 aletli açık hava fitness alanı ile bir de çocuk parkı yer alıyor. MAGEM’de halen bayan futbolu, satranç takımı, 5 branştaki voleybol takımları, 2 branşta basketbol takımları, masa tenisi, GO oyunu, kültür sanatta salsa, tango ve modern dans gibi faaliyetlerle, resim, seramik heykel yapımı gibi eğitim ve atölye çalışmaları yapılıyor”..

Kıbrıs adasının en büyük kongre merkezi
Mağusa’nın “kültür-sanat başkenti” unvanına yaraşır kültür ve kongre merkezi yapımında da sona gelindi. Oktay Kayalp’e göre, Kıbrıs adasının en büyük kongre merkezi olacak kompleksin bir benzeri Güney Kıbrıs’ta da yok. Aralığa kadar büyük salon hariç diğer birimlerinin biteceğini ifade eden Kayalp’in bu konuda yüreği oldukça yanık. “Kongre merkezi bitene kadar 5 büyükelçi, 5 de rektör değişti” diyen Oktay Kayalp, kongre inşaatının Aydan Karahan’ın TC’nin Lefkoşa Büyükelçisi olduğu dönemde başladığını anımsattı. Kültür- sanat başkenti diye nitelediği Mağusa’nın bu misyonuna kongre merkezinin de önemli bir katkı sağlayacağına işaret eden Kayalp, burada 12 ay kesintisiz kültür-sanat etkinlikleri düşündüklerini bildirdi. Komplekste halen bina içi mefruşat, mekanik işleri ve çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmalar devam ediyor. Fiziki inşası tamamlanan kültür ve kongre merkezinin bina içi mefruşatı, büyük ve küçük salonların sahne sistemleri, akustik kaplama, döşeme, ışık, güvenlik, elektrik ve tüm mekanik işlemleri ve çevre düzenlemesi işleri projenin son ayağını oluşturuyor. Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi tarafından ortaklaşa işletilecek ve kullanılacak merkezde, 5 bin 700 metrekare kapalı alanda, biri bin 200 kişi kapasiteli olmak üzere 8 toplantı ve konferans salonu ile dünya standartlarında müze ve sergi salonları yer alacak. Bin 200 kişi kapasiteli büyük salonda her türlü sahne gösterilerinin yapılabilmesine olanak sağlayacak teknolojik altyapı ve çok fonksiyonlu sahne bulunuyor. Kültür ve kongre merkezi, Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla 20 milyon TL’lik maliyetle yaşam bulacak.

“Mağusa Arena” hizmette
Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki sportif faaliyetlerde kullanılmak üzere bütünüyle kendi mali kaynaklarıyla inşa ettiği kapalı spor salonu Mağusa Arena da, çok amaçlı kullanım olanaklarıyla hizmette. Hentbol, voleybol ve basketbol gibi spor dallarına uluslararası standartlarda imkan tanıyan salon, 750 koltuk kapasiteli ve 2 bin 600 metrekare kapalı alana sahip. FIBA onaylı zemin ve donanım, dört mevsim iklimlendirme altyapısı, ana fuaye, idari birimler, basın merkezi, 200 araç kapasiteli park alanı özelliklerine sahip Mağusa Arena, MAGEM’in faaliyetleriyle bütünlük oluşturarak, Gazimağusa’da hem spor birliklerinin, hem spor kulüplerinin, hem de okulların spor salonu ihtiyacını karşılıyor. Kayalp’a göre, özkaynak gelirleriyle yapılan Mağusa Arena, 4 milyon TL’ye mal oldu. Geçtiğimiz yıl hizmete giren Arena, Dr. Küçük Spor Kompleksi’nin bir parçası.

“Zamanı gelmeden katkılarımızı yaptık”
Oktay Kayalp, bu yıl eğitime katkıyı zamanı gelmeden yaptıklarını belirterek, bu bağlamda okulların fiziki yapılarını iyileştirmeye, ek binalar ve tesisler yapmaya özen gösterdiklerini söyledi. “Emlak vergilerinin yüzde 25’inin eğitime ayrılması tezi benimdir” diyen Kayalp, zamanında bazı arkadaşlarının bu görüşünden dolayı kendisine kırıldığını ancak yapılan çalışmanın da doğru bir adım olduğunu kaydetti. Kayalp, temizlik işlerinde de oldukça iddialı konuşarak, Kıbrıs’ın en temiz kentinin Mağusa olduğunu söyledi. Temizlikte teknolojiyi de kullandıklarının altını çizen Oktay Kayalp, 5 süpürge araçlarının olduğunu ve kentin bütününü temizlediklerini ifade etti.

Başarının sırrı
Oktay Kayalp, belediyecilikteki başarısının sırrının ne olduğu sorusuna şu karşılığı verdi: “Mağusa’nın yoluna, kaldırımına, altyapısına ve insanlarının yaşam kalitesine aday oldum. Popülist yaklaşarak ne yatırım, ne de yönetim yaptım. 24 bin nüfusu 371 personelle devraldım. Şu anda nüfus 50 bine dayandı. Su sayaçlarına göre nüfus 45 binin üzerindedir. Son seçime 220 personelle girdim. Başarının sırrı, doğru strateji ve doğru yönetimdir. Verimli olamadığımız alanlarda özelden hizmet almaktan çekinmedik ama stratejik kurumlarımızın devredilmemesi dengesini de çok iyi ayarladık. İnsanlarımıza verimli ve kaliteli hizmeti teşvik ettik. Kıbrıs Türk belediyeciliğinde Mağusa Belediyesi’nin son 15 yılda kat ettiği pek çok ilkler vardır. Kültür-sanatta bir öncülüğümüz var. Yaşlılara hizmet projesini ilk biz gerçekleştirdik. MAGEM bir gençlik projesidir ve bir ilktir. Göreve geldiğimde birkaç münferit nokta hariç asfalt çalışması yoktu. Biz başladık ve bu yayıldı. Basın ve halkla ilişkilere, kurumsal mekanizma olarak ilk biz başladık”.

CTP’nin menfaatleri için
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, parti genel başkanlığına neden aday olmadığı yönündeki bir başka soruya, “Benim burada biraz daha kalmam gerekiyor” dedi; şunları kaydetti: “Biz, ülkedeki yerel yönetim sistemini tetikleyen bir kurumuz. Biz, gerek UBP’li, gerek DP’li belediyelerin elemanlarını da yetiştirerek bir lokomotif görevi görüyoruz. Sonuçta CTP’nin menfaatleri için buradayım. Benim burada biraz daha kalmam gerekiyor”.

 


Yeni Uygulamaya Göre Ekmekler Artık Poşette (5.02.2012)

  • Kurallara uygun olmayan ekmek ve yoğurtlar müsadere ediliyor

Gazimağusa Belediyesi, yürürlüğe giren yeni emirname ve yönetmenlik uyarınca kent genelinde marketlerde satışa sunulan ekmek ve yoğurtların denetimi için çalışma başlattı. Yeni uygulamaya göre, daha önce ambalajlanmadan satışa sunulan ekmeklerin 1 Şubat 2012 tarihinden itibaren poşete konulması zorunluluğu getirildi. Gazimağusa Belediyesi zabıta ekipleri uygulamanın başladığı günden itibaren yaptığı denetimlerde çeşitli işyerlerinde kurallara tam olarak uygun olmadığını tespit ettiği ekmek ve yoğurtları müsadere etti.

Mal ve Hizmetler Düzenleme ve Denetim Yasası’na bağlı olarak yapılan emirname ve yönetmenlik ile hijyenik koşulların sağlanması açısından ekmek ve yoğurtlarla ilgili düzenlemeler yapıldı. Buna göre, daha önce yoğurtların kapaklarına tükenmez kalemle yazılabilen imal ve son kullanma tarihi, bundan böyle kabın alt tarafına veya yan tarafına çıkmayan mürekkeble ya da folyo kapağın üzerine yazılması gerekiyor. Ekmeklerle ilgili düzenlemede ise, hijyenik bir şekilde ambalajlanacak ekmeğin, ambalaj içinde veya üzerinde firma sahibi, ekmeğin gramajı ve imal bilgilerinin yazılı olduğu bir etiketin bulunması gerekiyor.

Kayalp: “Yeni düzenlemeye uyulması için denetimler sürecek”
Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, insan sağlığı için önemli gördükleri yeni düzenlemeye uyulması için denetimlere devam edeceklerini kaydederek, gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından risk taşımadan faaliyet sürdürmesinin kendileri için her zaman hayati bir konu olduğunu söyledi.

Uygulamanın yürürlüğe girmeden önce Ticaret Dairesi’nin işletmelere yeni koşullara uyum sağlaması için verdiği sürenin yeterli bir süre olduğunu ifade eden Kayalp, denetimleri yapan ekiplerin bu konuda kurallara uymayan işyerlerine müdahalesinin kaçınılmaz olacağını ve kurallara uygun olmayan malların müsadere edileceğini belirtti.

Vatandaşlardan kurallara uygun olmayan bir durumla karşılaşmaları halinde belediyenin halkla ilişkiler birimine bildirmeleri çağrısında bulunan Kayalp, halkın ihbarlarına göre yapılacak denetimlerin çalışmanın etkinliğini artıracağına dikkat çekti.


Gazimağusa Belediyesi’nden Tarihi Eserlere Temizlik Çalışması (4.02.2012)

Kent genelindeki tarihi mirasın korunması ve geliştirilmesi için görev üstlenmeye devam eden Gazimağusa Belediyesi, suriçindeki eski eserlerde temizlik çalışması yapıyor. Tarihi yerlere daha fazla ilgi gösterilmesi konusunda duyarlılık oluşturulmasını amaçlayan Gazimağusa Belediyesi, Temizlik Birimi’nin düzenli olarak yaptığı çalışmalarla tarihi surlariçinde çevre düzenlemesi ve ot temizliği yapıyor.

Önemli sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırması nedeniyle turizm potansiyeli açısından büyük önem taşıyan Mağusa surlariçinde zaman zaman ihtiyaç duyulan noktalarda tamiratlar da yapan Gazimağusa Belediyesi, tarihi mirası özgün şekliyle koruyacak çalışmalar yapıyor.

Kayalp: “Eski eserlerin korunması için görev üstlenmeye devam edeceğiz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kente özgün tarihi kimliğin oluşmasında en başta gelen konunun tarihi miras konusu olduğunu, belediyenin yetki alanı dışında kalmasına rağmen eski eserlerin korunması için her zaman görev üstlendiklerini söyledi.

Kayalp, tarihi değerlere sahip çıkılması için sürekli olarak hassasiyet yaratma çabasında olduklarını, belediyenin tarihi eserler için gerekli olan temizliği yapmaya devam ettiğini belirtti. Kayalp, Gazimağusa’nın rekabet üstü değeri olan tarihi yerlerin korunması ve geliştirilmesinin tarihi kent Gazimağusa’nın turizm potansiyelini artırdığını da kaydetti.


Ayakkabı İndirim Şenliği Düzenleniyor (29.01.2012)

Gazimağusa Ayakkabıcılar Birliği, “Mağusa’da Ayakların Sesi Konuşacak” sloganıyla Kuzey Kıbrıs’ta bir ilk olarak Ayakkabı İndirim Şenliği düzenliyor. Gazimağusa’da ekonomik yaşama katkı sağlayan ve halka uygun şartlarda alışveriş imkanı sunan indirim şenliklerine bir yenisi daha ekleniyor.

Gazimağusa genelindeki ayakkabı mağazalarının katılacağı etkinlik 31 Ocak Salı ve 1 Şubat Çarşamba günleri olmak üzere 2 gün olarak organize edilirken, mağazalar 09.00 ile 21.00 saatleri arasında fiyatlarında yüzde 20’den 70’e varan indirimler uygulayacak.

Etkinliğe kentin Salamis Yolu, Suriçi, Gülseren Yolu ve Kaliland Yolu’nda bulunan Elle Ayakkabı, Menteş Özsakin, Zenne, Bertollini, Luca, Halil Hamza Ayakkabı, Saydam Gold, Serkan Ayakkabı, İnci, Bale, Bianco, Bitirim, New York Lace ve Lafemo gibi mağazalar katılacak.

 


Gazimağusa’da Su Sıkıntısı (20.01.2012)

Ülkemizde elektrikte yaşanan kesintiler Gazimağusa’da su sıkıntısına neden oluyor. Gazimağusa’nın 2 ana su kaynağı olan Güzelyurt hattı ve Gaziamağusa Belediyesi’ne ait deniz suyu arıtma tesisinin elektrik kesintilerinden etkilenmesi nedeniyle kente düzenli su sağlanamıyor.

Ayrıca Gazimağusa Ana Su Deposu’ndaki dağıtımı sağlayan hidrofor pompaları da kesintilerden etkileniyor. Suyun bölgelere dağıtım programında ciddi aksamaların yaşandığı Gazimağusa’da sıkıntının en az düzeyde hissedilmesi için vatandaşların suyu tasarruflu kullanması son derece gerekli görülmektedir. Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Birimi yetkilileri, elde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için belediyenin denizden su arıtma tesisinden bölgelere dönüşümlü olarak su vereceklerini bildirdi.


Özersay Mağusa Söyleşileri'nin Konuğuydu  (18.01.2012-TAK)

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Mağusa Söyleşileri’ne konuk oldu: Greentree’ye özlü müzakere için gidiliyor

  • ÖZLÜ MÜZAKERE… Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, Kıbrıs Türk tarafının Greentree zirvesine, BM Genel Sekreteri’nin çizdiği güzergah doğrultusunda özlü müzakere yapmak için gideceğini ifade etti
  • DONDURMA, ERTELEME, ASKIYA ALMA… Özersay, zirvede, dondurma, erteleme, askıya alma veya buzdolabına koyma yöntemlerinden hiç birinin Türk tarafı için kabul edilebilir olmadığının, bu senaryoların Kıbrıslı Türklerin geleceği açısından son derece tehlikeli senaryolar olduğunun altını çizdi

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay önceki akşam Gazimağusa Belediyesi’nin Mağusa Söyleşileri’ne katılarak 30-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleşen Greentree zirvesinin ardından müzakerelerde gelinen aşamayı, Türk tarafının 2. Greentree zirvesinden beklentilerini değerlendirerek, müzakerelerde Türk tarafına yöneltilen bazı eleştirileri yanıtladı. 1. Greentree toplantısının ardından müzakerelerde çok sayıda toplantı yapıldığını ifade eden Özersay, bu müzakerelerde mülkiyet konusunun, federal yürütmenin seçimi, dış ilişkiler konusunda kurucu devletlerin ne tür uluslararası anlaşmalar yapabilecekleri konularının ele alındığını, vatandaşlık konusunda da BM uzmanlarıyla bir takım tartışmaların yapıldığını ifade etti.

HAZIRLIKLAR AL-VERİN ZEMİNİ
Özersay, 1. Greentree zirvesinin ardından sürdürülen müzakerelerde çok fazla ilerleme kaydedilmemiş olsa dahi, yapılan hazırlığın 22-24 Ocak tarihleri arasında 2. Greentree toplantısında yapılması öngörülen al-verin zeminin teşkil edecek nitelikte olduğunu dile getirdi.

“YEMEK İYİCE PİŞTİ…
” Özersay, 2. Greentree zirvesi öncesinde tarafların spesifik konularda birbirlerinin neyi kabul edip neyi kabul edemeyeceklerini bilir durumda olduklarını belirterek, “Artık bu yemek iyice pişmiştir. Bundan sonra yapılacak olan şey Greentree toplantısında gerçek anlamda al- vere girmek olmalıdır” dedi. Özersay, tarafların BM’ye isteği doğrultusunda 2. Greentree zirvesinde al-verin zeminini oluşturacak kapsamlı çözüm belgesi sunduklarını hatırlatarak, “Bu belge ve diğer gelişmeler sürecin kritik bir noktaya gidiyor olduğunun göstergesidir” dedi. Tarafların kapsamlı çözümü nasıl gördüklerine ilişkin belgenin sıradan belge olmadığını, harita içermediğini söyleyen Özersay, Annan Planı öncesinde de BM’nin taraflardan yine çözümü nasıl gördüklerine dair belge sunmalarını istediğini hatırlattı.

“BAZI BELGELER, KAPSAMLI ÇÖZÜM BELGESİ HALİNE GELEBİLİR”
Özersay, son 10 yıldır 3 Cumhurbaşkanı’nın müzakere heyetinde yer alan biri olarak sürecin çok ciddi bir noktaya geldiğini söyleyebildiğini, eğer bir takım unsurlar bir araya gelirse BM’ye sunulan belgelerin bazı süreçlerle birlikte kapsamlı çözüm belgesine dönüşme ihtimali olduğunu söyledi. BM Genel Sekreteri’nin liderlere gönderdiği mektupta “son aşmaya gelindiğinden bahsetmesinin önemli bir gelişme olduğunu kaydeden Özersay, son aşamanın 4 unsuru içerdiğini ve bunların birbirine bağlantılı olan mülkiyet ve vatandaşlık konusunda verilerin taraflar arasında paylaşılması, Greentree toplantısında özlü müzakere, harita ve rakamın müzakere edilmesi ve çok taraflı konferans olduğunu belirtti.

“SÜREÇ ÇÖKEBİLİR DE…”
Son aşamada bu 4 unsurdan biri yaşanırken sürecin çökme ihtimali de olduğuna işaret eden Özersay, BM’nin son aşamanın 4 unsurunun adım adım yerine getirilmesini öngördüğünü ve eldeki tüm enstrümanların tüketilmesini ve Kıbrıs sorununun bu süreçte çözülüp çözülemeyeceğinin görülmesini amaçladığını kaydetti.

TÜRK TARAFINA SUÇLAMALAR
Özel Temsilci Kudret Özersay, müzakerelere ilişkin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na ve müzakere heyetine yönelik bazı suçlamalara da yanıtlar verdi. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu döneminde müzakerelerin geriye gittiği yönünde eleştiriler olduğuna dikkat çeken Özersay, Kıbrıs Rum tarafının 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat döneminde de Türk tarafının 2 devlet istediğini yüzlerce kez söylediğini, Hristofyas’ın bu söylemini Talat döneminde beri söyleye geldiğini, yine Hristofyas’ın aynı dönemde müzakerelerde ilerleme olmadığını defalarca kullandığını kaydetti. Özersay, Kıbrıs Rum tarafının bu söylemleri bir strateji üzerine dillendirdiğini, Hristofyas’ın müzakerelerde ilerleme olduğunu açıklaması halinde al-ver noktasına gelineceği için bu cesareti gösteremediğini Hristofyas’ın al-ver sürecini bir taviz noktası olarak gördüğü için bu söylemi kullanmak dahi istemediğini ifade etti.

HALK KONSEYİ
Diğer bir suçlamaya daha dikkat çeken Özersay, süreçte sendikaları ve sivil toplum örgütlerini müzakereler hakkında bilgilendirmek amacıyla kurulan Halk Konseyi toplantıları için kimsenin kimseden icazet almasının istenmediğini, Halk Konseyi’ne başvuran kimsenin geri çevrilmediğini, sadece kayıt istendiğini dile getirdi. Özersay, Halk Konseyi’ne Cumhurbaşkanı Eroğlu’nu destekleyen grupların katıldığı görüşüne de katılmadığını, söz konusu toplantıyı belirli bir siyasi çizgiye oturtmanın yanlış olduğunu söyledi.

“MÜZAKERELER TÜRKİYE’NİN DİREKTİFİYLE YÜRÜMÜYOR”
Özersay, müzakerelerin Türkiye’nin direktifleriyle yürütüldüğü yönünde Kıbrıs Türk tarafına başka bir suçlama getirildiğini kaydederek, “Güvenlik, garantilerin uluslar arası boyutları, asker çekilme ve detayları haricinde toplamda 6 tane başlık varsa bu sürecin içinde, bu müzakere sürecini biz yönetiyoruz. Bütün önerileri biz geliştiriyoruz. Kimsenin de iznini almıyoruz. Kıbrıs Türk tarafı bu kompleksten kurtulmak zorundadır. Bizim bu müzakereleri yönetecek kapasitemiz vardır, biz yapıyoruz bunları…” dedi. Özersay, Kıbrıs Türk tarafının çok taraflı toplantıyı baskı aracı olarak kullanmak ve çözüm empoze etmek için istediği yönündeki iddianın de temelsiz olduğunu, Türk tarafı için çok taraflı toplantının hedef veya bir amaç değil, araç olduğunu ifade etti. Özersay, 2004 yılından bu yana Kıbrıs Rum tarafının hakemliği ve arabuluculuğu reddetmesi nedeniyle çok taraflı bir toplantının öneminin arttığını belirtti.

“END GAME” SON HAMLE
Söyleşide soruları da yanıtlayan Özersay, BM Genel Sekreteri’nin sarf ettiği “end game” (son oyun) kavramının tesadüf olmadığını, devam eden müzakere sürecini başarıya ulaştırmak için son hamle olduğunu belirtti ve bunu olumlu yorumladıklarını kaydetti.

PETROL VE DOĞALGAZ
Özersay, petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinin müzakereleri nasıl etkileyeceği yönündeki bir soruya karşılık olarak da bunun hem olumlu hem olumsuz tarafları olabileceğini Kıbrıs Rum tarafının uzlaşmaz tavrını artırabileceği gibi, uluslararası aktörlerin çatışma ihtimaline karşı Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini görerek harekete geçebileceklerini söyledi.

UBP’nin konfederasyon vizyonunun müzakerelere yansıyıp yansımadığının sorulması üzerine Özersay, Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun her platformda yeni federal ortaklık kurulmak üzere müzakerelerin devam ettiğini söylemekte olduğunu, müzakere zemini federasyon olduğu için aksi halde müzakerelerin devam edemeyeceğini söyledi.


Denktaş’ın Cenaze Töreni İçin Gazimağusa’dan Otobüs Kalkıyor  (16.01.2012)

Gazimağusa Belediyesi, Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın cenaze törenine katılmak isteyenlere ulaşım olanağı sağlamak amacıyla Gazimağusa’dan otobüs kaldırıyor.

Tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak Cuma gecesi hayatını kaybeden Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın cenaze törenine gitmek üzere Gazimağusa Belediyesi önünden saat 10:00’da hareket edecek otobüsler, önce Selimiye Camii’ne, ardından da defin yerine gidecek. Cenaze programının sona ermesinin ardından otobüsler, definin yapılacağı Cumuriyet Parkı’ndan Gazimağusa’ya dönmek için yola çıkacak.

Gazimağusa Belediyesi’nin sağlayacağı ulaşımı kullanarak cenazeye gidecek olanlar, cenaze programına göre hareket edecek. Buna göre; 12.07’de öğle namazı ve 12.30’da da cenaze namazı kılınmasına, 12.45’de naaşın top arabasına konularak Selimiye Camii’nden Girne Kapısı’na götürülmesine, 14.00’de Girne Kapısı’ndan Cumhuriyet Parkı’na intikal ettirilmesi ve 14.30’da burada yapılacak tören ve ardınan 15.00’te Denktaş’ın naaşının defnedilmesine katılabilecekler.


Mağusa Söyleşileri Etkinliği 16 Ocak Pazartesi’ne Ertelendi  (11.01.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin 12 Ocak tarihinde yapılacağı duyurulan Mağusa Söyleşileri etkinliği 16 Ocak Pazartesi gününe ertelendi. Müzakerlerde Kıbrıs Türk Heyeti’ne başkanlık eden Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın yoğun çalışmalarından dolayı etkinliğe zorunlu bir tarih değişikliği yapıldı.“Ocak Zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” konulu etkinlik 16 Ocak Pazartesi saat 19.00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapılacak.

Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs sorunundaki tarafların görüşlerinin halk tarafından iyi anlaşılması amacıyla aynı konu başlığı altında düzenlediği 3. etkinlik olan “Ocak zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” etkinliğinde Kıbrıs sorununda önemli bir aşama olan Ocak Zirvesi’ni izleyenlerin görüş ve düşünceleri ile tartışılmasını sağlayacak.Daha önce aynı konu başlığı ile gerçekleştirilen söyleşilerde; eski özel temsilci Özdil Nami ve Rum müzakere heyeti üyesi Toumazos Tselepis konuk edilmişti.


Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay Mağusa Söyleşileri’ne Konuk Olacak  (8.01.2012)

Gazimağusa Belediyesi, 22 Ocak’ta New York’ta yapılacak zirve öncesinde Cumhurbşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ı “Mağusa Söyleşileri”nde konuk ediyor.

Müzakerlerde Kıbrıs Türk Heyeti’ne başkanlık eden Cumhurbaşkanlığı Özel Temsilcisi Kudret Özersay’ın konuşmacı olarak katılacağı “Ocak zirvesi Öncesi Kıbrıs Sorunu” konulu söyleşi 12 Ocak Perşembe günü saat 19.00’da Gazimağusa Belediyesi Durmuş İyimser Salonu’nda yapılacak.

Özersay, Annan Planı görüşmelerinde Kıbrıs Türk müzakere heyeti üyeliği, 2002-2004 Kıbrıs Müzakerelerinde Kıbrıs Türk tarafını temsilen “Birleşmiş Milletler Antlaşmalar Komitesi üyeliği”, Mart 2004 İsviçre Bürgenstock’ta Annan Planı müzakerelerinde Kıbrıs Türk müzakere heyeti üyeliği, 2004-2010 Cumhurbaşkanlığı Hukuk Komitesi üyeliği, Eylül 2008-Nisan 2010 Kıbrıs müzakerelerinde Kıbrıs Türk müzakere heyeti üyeliği yaptı.

Bundan bir süre önce aynı konu başlığı ile gerçekleştirdiği söyleşilerde; önceki Cumhurbaşkanlığı döneminde özel temsilci görevinde bulunan Özdil Nami ve Rum tarafında müzakere heyeti üyesi Toumazos Tselepis’i konuk eden Gazimağusa Belediyesi, Kıbrıs sorununda önemli bir aşama olan ocak zirvesini bu kez Kıbrıs Türk müzakere heyetinin bakış açısıyla tartışılmasını sağlayacak.


Maraş Bölgesi’nde Su Altyapı İnşasına Son Hız Devam (3.01.2012)

Gazimağusa Belediyesi’nin kentin Zafer, Harika, Canbulat, Anadolu, Pertev Paşa, Piyale Paşa ve Lala Mustafa Paşa bölgelerinde hayata geçireceği 36 km’lik dev su altyapı projesinin inşası tüm hızıyla devam ediyor. Harika, Anadolu ve Lala Mustafa paşa mahallelerinde tamamlanma aşamasına gelen çalışmalarda 25 km’lik su hattı döşendi. Kentin su altyapısına yatırım yapmaya devam eden Gazimağusa Belediyesi, Maraş’ta gerçekleştireceği su altyapı projesi sonucunda kentin bütününün asbest borularının değişiminde yüzde 92’lik orana ulaşmış olacak.

Maraş Bölgesi’nde asbest bazlı su borularının büyük kısımının yenileneceği Maraş Mahalleleri İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi’nde halen Antalyalılar Cadddesi ve Pertev Paşa Mahallesi’nde çalışma yürütülüyor. Tüm kazı ve döşeme işlemi tamamlanan bölgeler olan Anadolu, Harika ve Lala Mustafa Paşa’da yeni borulardan su vermeye başlanırken, kazı yapılan yerlerin sıkıştırma testlerinin ardından asfaltlanması önümüzdeki günlerde yapılacak. Bu çalışmalarla birlikte kazı ve döşeme işleri yapılmak üzere Piyale Paşa ve Canbulat bölgelerine geçilecek.

Gazimağusa ana su dağıtım şebekesinin asbest bazlı borularını, son teknoloji ürünü ve Dünya Sağlık Örgütü’(WHO)nun de önerdiği yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesi hedefinde kent genelinde yüzde 92’lik orana ulaşan Gazimağusa Belediyesi, kentin bütününde suyun daha sağlıklı, daha basınçlı ve kayıpsız ulaştırılmasını sağlanmış olacak. KDV hariç 1 milyon 383 bin TL’ye mal olacak projenin finansmanının yüzde 60’lık kısmı TC Yardım Heyeti tarafından geriye kalan kısmı da Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacak. Yüklenici firma Ahed Construction tarafından yapılan projenin Mart ayında tamamlanması öngörülüyor.

36 km uzunluğunda su şebekesi döşeneceği için çok geniş alanı kapsayan proje 2 bölgeye ayrıldı. 1. Bölgede yer alan Piyale Paşa, Zafer, Canbulat’ın bir kısmı ve Pertevpaşa Mahalleleri’nde 16 bin 477 metre boru döşenecek. Mevcut asbest su borularının iptal edilerek yeni Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE-100) su hatlarının döşenmesi ve yaklaşık 850 hane/parsel bağlantısı işlemleri yapılacak. 2. Bölgede yer alan Anadolu ve Harika Mahallelerinin tamamı ile Lala Mustafa Paşa Mahallelerinin bir kısmında ise 19 bin 350 metre uzunluğunda hat döşenecek. 2. Bölge’de de asbest su boruları Yüksek Yoğunluklu Polietilen borularla değiştirebilecek ve 850 hane/parsel bağlantısı yapılacak. 110, 160 ve 225 mm çapında, su kayıplarını en aza indiren, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) boruların kullanılacağı çalışmalarda, boru döşeme, mevcut şebeke bağlantı, hane bağlantıları yapılacak.

Kayalp: “Proje sonunda kentin bütününe yakınının asbest hatları değişmiş olacak”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, son 5 yıldır asbest boruların değişimiyle ilgili sürdürülen çalışmalarda mutlu sona gelindiğine dikkat çekerek, Maraş projesiyle birlikte kentin bütününe yakınının su altyapısının değişmiş olacağını kaydetti.Kentin altyapısının güçlendirilmesi için son yıllarda gerçekleştirdikleri önemli yatırımlardan biri olan Maraş projesiyle 36 km uzunluğunda su şebekesi inşa edeceklerini ve böylece vatandaşlara suyu daha sağlıklı, kayıpsız ve daha basınçlı ulaştıracaklarını söyledi. Eski boruların değiştirilmesinin insan sağlığı açısından önemli olduğuna işaret eden Kayalp, çalışmalardaki diğer önemli unsurun dağıtımdaki verimliliği üst düzeye çekmek olduğunu belirtti. Yeni şebekenin hizmet vermeye başlamasıyla eski hatların devre dışı bırakmaya başladıklarını ifade eden Kayalp, çalışmaların devam ettiği bölgelerde eski hatlardan su sağlamaya devam edeceklerini söyledi.


Surlariçi'nde Yağmura Rağmen Yeniyıl Coşkusu (2.01.2012)

Gazimağusa’da yeni yıl coşkusu bu yıl yine Namık Kemal Meydanı’nda yaşandı. Yeni Yıl Festivali kapsamında düzenlenen programlarda meydanı çevreleyen farklı mekanlarda yaşanan eğlence cümbüşüyle 2012’ye muhteşem bir karşılama yapıldı.

Gazimağusa Belediyesi’nin öncülüğünde kapsamlı bir organizasyon ile yeni yıl kutlaması hazırlığı yapılan surlariçinde kötü hava koşulları Emre Pehlivan konserinin yapılmasına engel olsa da meydandaki yeni yıl coşkusunu azaltmadı. Hava muhalefetine rağmen meydandaki mekanlara akın eden gençler, şemsiyeler altında kurulan sahnede DJ'lerin müzikleriyle eğlenerek meydanı boş bırakmadı. Yağmurun devam ettiği sıralarda yeni yılın gelişini müjdeleyen havai fişek gösterileriyle

2012’yi karşılayan Gazimağusalılar, aynı zamanda meydan çevresindeki 7 ayrı sahnede başlayan Festival etkinlikleriyle eğlenceye doydu.

Festival Mekanları Bandabuliya, D&B, De Molay, Es Cafe, Historia, Ginkgo, St.Marks’ta Emre Pehlivan'dan Gommalar'a, DJ performansından Karaoke'ye uzanan farklı eğlenceler, gece boyunca gençlerin akınına uğradı.


      ANASAYFA