Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09] [Eki-Ara09] [Oca-Mar2010] [Nis-Haz2010] [Tem-Eyl2010] [Eki-Ara2010]

 OCAK- MART 2011 <> HABER ARŞİVİ

 

Karayollarından onay bekleniyor: Yeni Çift Şerit Lefkoşa Anayolu Bir Süre Daha Kapalı (22.03.2011)

  • Anayolun asfaltlanması için Karayollarından onay bekleniyor
  • Yeni Çift Şerit Mağusa-Lefkoşa Anayolu Bir Süre Daha Kapalı

Gazimağusa’daki kanalizasyon kazıları nedeniyle 10 Mart’tan bu yana kapalı olan yeni çift şerit Lefkoşa Yolu’nda kazı ve dolgu işlemi tamamlanırken, yolun trafiğe açılması için Karayolları Dairesi’nden asfalt onayı bekleniyor. Çalışmalar başlarken 10 Mart ile 20 Mart tarihleri arasında çift yönlü olarak trafiğe kapalı olacağı duyurusu yapılan Gazimağusa-Lefkoşa Anayolu’nda Yeni Lefkoşa çemberinden DAÜ kavşağına (Tantura kavşağı) giden çift şerit anayolun önümüzdeki hafta başında trafiğe açılması bekleniyor.

Kanalizasyon kazısı yapılarak borular döşenen ve beton dolgusu yapılan yolda betonun gerektiği gibi sıkışması için 10 günlük bekleme süresi olduğunu bildiren Karayolları Dairesi’nin verdiği sürenin 25 Mart Cuma günü dolacağı ve asfalt dökümü yapılarak yolun trafiğe açılacağı kaydedildi.

Yeni Lefkoşa çemberi ile DAÜ kavşağı arasında kalan bölüm bir süre daha kapalı olacağından hem Lefkoşa yönünden Gazimağusa’ya gidenlerin hem de ters istikameti kullananların ulaşımı Eski Lefkoşa yolundan sağlanmaya devam ediliyor.

Trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaretlerine azami dikkat edilmesi ve yönlendirmelere uyulması gerekmektedir.


Yarın 22 Mart Dünya Su Günü (21.03.2011)

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasına karar vermiştir. Dünya Su Günü 22 Mart 1993 tarihinden bu yana ve her yıl farklı temalarla kutlanmaktadır.

Bu yıl için belirlenen “Şehirler için su” teması uluslararası ilgiyi su konusuna çekmeye çalışırken, bizler kentimize yeterli suyun sağlanması için hem su altyapısını hem de yeraltı su kaynaklarını gözeten bir çalışmayı yıllardır süreğen bir hale getirmiş durumdayız. KKTC’de günümüzde su talebi ile su arzı arasında büyük açık bulunduğu aşikardır. Bölgelerde yerleşimin gelişmesi nedeniyle su talebinin artması, buna karşın iklim değişimi nedeniyle yeraltı sularının azalması ortaya büyük bir açık çıkarmıştır.

Günümüzde halen devam eden bu açık, su akiferlerlerinden aşırı çekim yapılarak karşılanmaya çalışılsa da ileriki yıllarda kontrolsüz su çekiminin bizleri karşı karşıya bırakacağı tehlikeler ciddiyetle düşünülmelidir.

Su vazgeçilemez ve taviz verilemez bir yaşam kaynağıdır. Buna rağmen tasarruf için tedbirler almak şarrtır. Küresel ısınmanın ve kuraklıkların can acıtacak düzeye gelmeden, suyun önemine tüm halkımızın dikkatini sürekli olarak çekmek, genç kuşaklara suyun değerini benimsetmek ve tasarrufa yönelik eğitimlere önem vermek gerekmektedir. Bu nedenle “Yarının suyunu bugünden harcama” sloganı ile hazırladığımız broşürlerin dönem dönem dağıtımını yapıyoruz. Hazırladığımız radyo spotlarını yayınlanmaya devam ediyoruz.

Su kaynakları bakımından hiç de şanslı olmayan ülkemizin bu açıdan en şansız kenti tartışmasız Gazimağusa’dır. Bu bilinçle yerlatı su kaynaklarına bağımlı olmaktan kurtulma çabası vermekteyiz. Kentimizdeki su talebini karşılamak için Deniz Suyu Arıtma Tesisi’nden elde ettiğimiz içme suyu kalitesindeki suyu vatandaşlarımızın kullanımına sunuyoruz. 2 yıldır devam ettirdiğimiz Kanalizasyon, Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Şebeke Yenileme Projesi’ni yıl sonunda tamamladığımızda ise hem yerlatı su kaynaklarını korumuş olacağız hem de atık suları kullanım suyu olarak yeniden kullanma şansı yakalayacağız. Mevcut su kaynaklarının korunması amacıyla yeni teknolkojileri takip ederek kullanıyoruz. Yeni teknolojik su sayaçlarınını kent genelinde kullanmaya başladığımızda şebekeye verdiğimiz suyun her damlasının kontrolüne sahip olmayı mutlulukla başarmış olacağız.

Su kaynaklarımızı bilinçli, duyarlı, akılcı, adil ve barışçı biçimde kullanmamız gerektiğini vurgularken, 22 Mart 2011 Dünya Su Günü’nün bölgemiz halkı ve tüm insanlık için kutlu olmasını dilerim.

Oktay Kayalp- Belediye Başkanı


Belediye… Belediyecilik… Ve, Bir Kenti Yeniden Yaratmak…(20.03.2011-NERİMAN CAHİT-YD KÜLTÜR SANAT EKİ)

Sabah erkenden kalkıyorum. İçimde bir heyecan… 8 Mart Kadınlar Günü etkinlikleri nedeniyle Mağusa Belediyesi’nin davetlisi olarak Mağusa insanıyla “Kadın olmak, Araplara Satılan Kızlarımız” olgusunu paylaşacağız…

Aslında, program öğleden sonradır ama ben sabah erkenden kalkıyorum ve bu tür katılımlardan önce yaptığım gibi, Bobiş’i de yanıma alarak yürüyüşe çıkıyorum…

Yürüyorum… yürürken de düşünüyorum ve fikirler bir bir doluşuyor kafama… Ama, bugün çevreme bakmamaya kararlıyım… Çevredeki onca pisliğin hem sinirlerimi hem de keyfimi bozmasına izin vermeyeceğim… (Tam anlamıyla başaramasam da!)

***

Nihayet saati yaklaştığında, Mağusa yolunda buluyorum kendimi… Belediyenin gönderdiği bir araba ve inanılmayacak derecede insanca / çağdaş bir Şoförle güzel bir sohbetin eşliğinde varıyoruz Mağusa’ya…

BİR KENTİ YENİDEN YARATMAK…
Programın başlamasına bir saat var… Bu araya bayıldım, ben de şöyle bir çıkıp yürüsem ya Mağusa sokaklarını… Başkanı kıramayarak önce bir cafe’de bir şeyler içiyoruz; sonra ver elini Mağusa… Öyle bir sarmaş dolaş oluyoruz ki bu tarihi kentle…

Dolaştıkça biraz da kıskançlıkla izliyorum:

Temizliği, bakımı ve güzelliğiyle beni büyülüyor Mağusa… Sadece meydanları değil, her yanı tertemiz, tek bir kağıt dahi yok… (Bal dök yala misali.)

Hakkını teslim etmek gerekir ki, Belediye Başkanı Oktay Kayalp çok çok başarılı… Kıyıda köşede, daracık sokaklardaki insanlar ve başka partilere oy verenler dahi, Belediye seçimlerinde ona oy verdiklerini söylüyorlar: “Partimize bakmadan, belediye hizmetlerini tam yapıyor” diyorlar…

Bir kez daha anlıyor insan ki: Şehircilik bir başka sanat… İnsanların toplu yaşamayı görkemli bir gösteriye dönüştürdüğü bir sanat… Bir müzikal düşünün, oyuncuları, yönetmen, dekor ve aksesuarı kusursuz… İşte, Mağusa öyle bir oyunu sergiler gibi… Oyuncu ve seyirciler birbirine kenetlenmiş, başarılarının verdiği huzur ve toplu yaşama disiplinini çok iyi bililyorlar.

O yüzden de “Şeflerini” beşinci kezdir seçiyorlar… çünkü şef, kentte huzurlu yaşamanın sırları ve sınırlarını biliyor… Kenti güzelleştirmek ve yaşayanları mutlu etmek için çaba harcıyor. O, bir belediye başkanının en büyük görevinin “bir kenti yeniden yaratmak” olduğunu çok iyi biliyor.

Değil mi ki, belediyecilik sadece birtakım temel hizmetlerin halka götürülmesi değil… Bunların yanında kültür ve sanat hizmetleri de sunmalarıdır. Bu bağlamda da Mağusa Belediyesi olarak başı çekiyorlar…

Son dönemlerde, yaklaşık tüm büyük belediyeler, kültür ve sanat etkinlikleri düzenlemeye çalışırken son derece “dağınık bir anlayışla” çalışıyorlar. Bu konuda, pek de hazırlık ve donanımları olmadığı o kadar belli ki!

Bunları yazarken kendi kentimin – Sevgili Lefkoşamın – içine düştüğü hoyratlık ve bakımsızlık yüreğimi sızlatıyoır. Yazacak o kadar şey var ki bu konuda… Her yanı pislik götürüyor. Belediye başkanımızın ne geçmiş ne de şimdiki döneminde, bizim sokaklar (Öğretmenler Sitesi) ki, ana yoldur, tek bir defa süpürülmedi… tek bir defa… kaç kez 185’e telefon ettiysek, hep aynı yanıtı aldık: “Elimizde yeterli eleman yok!!!” Oysa durmadan eleman alınıyor belediyeye…

BİR BAŞKA YANLIŞ…
Belediyelerin yaptığı bir başka yanlış da, “sanat olaylarının” düzenleniş biçiminde yatıyor. Belediyelerimizin çoğu hazır olmadıkları halde etkinliklerinde sanki kültür ve sanat üreteceklermiş gibi davranıyorlar. Oysa, bu başkalarının işi… Belediyelerin bu alandaki birincil görevi, başkaları tarafından üretilen kültür ve sanatı dağıtmak, yaymak ve bölgelerinin içinde, en uzakta yaşayan insanların ayağına dek götürmek… (çünkü çoğu kez bizde olduğu gibi – birkaçı dışında, belediyelerimizin yaptıkları kültür – sanat etkinlikleri gereksiz yere panayırlaşıyor…)

***

Şimdi bu yazıyı, bana sürekli yorgunluk veren günün her saatinde delirtici bir trafik ve çevre kirliliği içinde boğulmuş bir vaziyette yazarken pırıl pırıl bir kentin (Mağusa’nın) sokakları geçiyor kafamdan. Ve, Belediye çalışanlarının görevini tam yapmanın ve karşılığını almanın huzuru içindeki hizmetleri…

VE, KONFERANS…
Konferansa katılım gerçekten de çok niteldi. Katılanların bir bölümü, kitabı okumuş, yorumlar ve sorgularıyla gelmiş… Bir bölümü, kitabı daha okuyamamış ama hayli soru yüküyle oradaydı… Ve, bir bölümse – ki derin bir duygusallık içinde, Araplara satılan akrabalarından bahsederek onlarla ilgili bir şeyler öğrenme yollarını soruyor ve öykülerini yeni bir kitap için anlatmak istediklerinin altınlı çiziyorlardı.

***

Dönüş yolunda yoğun düşünceler sarmalında dolanıp duruyor kafam ve yüreğim… Ürdün’de, göçmen kamplarında, çocuklarının, torunlarının anılarında dinlediğim onca kızımızın anıları bir bir sökün ediyor… Ve, yorgun düşürüyor beni… Sormadan edemiyorum:


Yeni Teknolojiyle Uzaktan Sayaç Okuma Devri Başlıyor (20.03.2011)

  • Uzaktan Sayaç Okuma Sisteminde Pilot Uygulama
    Yeni Teknolojiyle Uzaktan Sayaç Okuma Devri Başlıyor

Gazimağusa Belediyesi, abonelerin su tüketiminin uzaktan anlık olarak takip edilmesine olanak tanıyacak yeni teknoloji su sayaçlarını uygulamaya başlıyor. Yeni sistemde, GPRS, GSM ve RF teknolojileri kullanılarak uzaktan sayaç okuma devri başlatılıyor. Pilot bölge olarak Tuzla’nın Halken Yaşam Sitesi’nde başlatılan uygulamayla ilgili yeni su sayaçları yapılan çalışmayla takıldı. Yeni tür sayaçlar, elektronik aparatı sayesinde GPRS bağlantısı kurarak sayaçtaki bilgileri anlık olarak belediyenin bilgi sistemine gönderebilecek.

Sistemin kurulacağı bölgedeki merkezi kontrol sayaçları, su kayıplarını veya kaçak kullanımları anında tespit edebilecek özellikte olacak. Aynı zamanda bu yolla şebekedeki sorunların kontrolü de hızlı bir şekilde yapılabilecek. Kullanımı kolay, daha düşük maliyetli sayaç okuma sistemiyle personel ve zaman tasarrufu da sağlanacak. Okunan veriler kayıt altına alındığından geçmişe dönük tahakkuk, tahsilat, açma-kesme gibi işlemler daha hızlı ve daha kolay yapılacak. Veri tabanı sayesinde abone tüketim bilgileri anlık veya günlük olarak takip edilebilecek. Tamamen güvenli elektronik ölçüm yaptığı için okuma hatalarını ortadan kaldırırken, su tüketiminin kontrol altına alınarak sağlıklı bir biçimde izlenmesi sağlanacak. Sistem, abonelere mail ve SMS ile borç bilgilendirme, Coğrafi Bilgi Sistemleri’yle ilişkili işlemler yapılacak şekilde geliştirilecek.

Kayalp: “Hem teknolojiyi kullanıyoruz, hem su kaynaklarını koruyoruz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, pilot bölge olarak uygulamaya başlayacakları yeni su sayaçlarında teknolojiyi kullanarak hem yüksek verimlilik sağlayacaklarını hem de su kayıplarını önleyeceklerini belirtti. Günümüzde kuraklığın hüküm sürdüğü ülkemizde su konusunda her geçen gün sıkıntının arttığına işaret eden Kayalp, su şebekesine yaptıkları yatırmılarda teknolojiyi de kullanacaklarını ve suyun her damlasının kontrolüne sahip olacaklarını belirtti. Kayalp, kaçakları minimize edecek ve bölgelere göre suyun kullanım detaylarını öğrenmemizi sağlayacak sistemde, su sayacını okuması veya kontrol etmesi için personel görevlendirmeye gerek kalmadan belediyeden sayaç takibinin mümkün olacağını söyledi.


İkinci Bahar Üyelerine Baharın Sıcaklığında Yemek (17.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde hizmet veren İkinci Bahar Yaşam Kulübü, 800’ün üzerinde üyesinin katılımıyla iki gün olarak organize ettiği yemek etkinliğinin ikincisini bugün yaptı. Kulüp üyelerine yönelik düzenlenen yemek, Salamis Hotel’de 16 Mart Çarşamba ve bugün yapıldı.

65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak evde bakım ve sağlık hizmeti veren Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü, baharın sıcaklığının hissedildiği bugünlerde üyeleriyle birlikte renkli ve keyifli bir gün geçirdi. Her iki etkinlikte de Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterilerileri yer aldı.

Etkinlikteki konuşmasına “Sevgili büyüklerimiz, İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyeleri, sizleri sevgiyle saygıyla ve en iyi duygularımla kucaklıyorum” diyerek başlayan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, havaların ısınmaya başladığı bugünlerde organize ettikleri yemekte eğlenerek güzel bir geçirileceğini, belediyenin en önemli organizasyonda üyelerle birlikte olmaktan mutluluk duyduklarını söyledi. “Siz büyüklerimiz, bizi yetiştiren bugünlere taşıyanlar, bu toplumu sırtında taşıyanlarsınız” diyen Kayalp, sizlerle hep onur duyduk, onur duyuyoruz, sizleri çok seviyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.

Gazimağusa Belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri yanında kuaför, berberlik, ilaçlama ve küçük çaplı bakım onarım hizmetleri sunuluyor. Üye sayısı toplamda 2000’i aşan İkinci Bahar Yaşam Kulübü, yıl içinde çeşitli dönemlerde yemekli sosyal etkinlikler düzenleyerek üyelerini bir araya getiriyor.


İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyeleri Yemekli Eğlencede Buluşuyor  (14.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi, 18-24 Mart Yaşlılar Haftası dolayısıyla İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerinin katılacağı yemek düzenliyor. İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerine yönelik düzenlenecek yemek, Salamis Hotel’de 16 Mart Çarşamba ve 17 Mart Perşembe günleri yapılıyor.

65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak evde bakım ve sağlık hizmeti veren Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü, üyeleriyle birlikte 10:30’dan itibaren Gazimağusa’nın önceden belirlenen noktalarından otobüslerle hareket ederek, saat 12:30’da yemek için Salamis Otel’de buluşacak.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü görevlilerince telefonla tek tek aranarak geziye davet edilen 800’ün üzerindeki üye, geziye katılacağı bildirimi yaptı. Geziye katılacak üye sayısının 800’ün üzerinde olması nedeniyle, etkinlik iki gün olarak organize edildi. Yemekle ilgili tüm organizasyonel hazırlığını tamamlayan İkinci Bahar Yaşam Kulübü, kulüp üyelerine Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri ve müzikleriyle keyifli bir gün yaşatacak.

Gazimağusa Belediyesi çalışanları ve sağlık görevlileri tarafından aylık periyotlarla ziyaret edilen üyelere tansiyon, şeker, kolesterol gibi sağlık ölçümleri yanında kuaför, berberlik, ilaçlama ve küçük çaplı bakım onarım hizmetleri sunuluyor. Üye sayısı toplamda 2000’i aşan İkinci Bahar Yaşam Kulübü, önemli sayıda üyesinin katılımıyla yıl içinde çeşitli dönemlerde yemekli sosyal etkinlikler düzenliyor.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 18-24 Mart haftasının toplum büyüklerimizin hatırlanması ve onlara saygı-sevgi gösterilmesi amacıyla kutlandığını, kendileri için “Yaşlılar haftasının” tüm yıla yaydıkları faaliyetleri ve aktiviteleri yanında sosyal bir buluşma anlamı taşıdığını söyledi.

“Toplum büyüklerimize gereken değerin verilmesi bir günle sınırlı kalacak kadar basit bir olay değildir” diyen Kayalp, Gazimağusa’daki büyüklerimizin İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün çeşitli hizmetlerden düzenli olarak faydalandığını ve görevlilerce düzenli olarak evlerinde ziyaret edildiğini kaydetti. Çağdaş normlara uygun bir sosyal proje olarak nitelendirdiği İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün hizmet kalitesi ve üye sayısının sürekli artmasının hem üyeleri hem de kendilerini son derece mutlu ettiğini kaydeden Kayalp, 2000’i aşan üye sayısıyla kapsamlı bir hizmet yapısına sahip olan kulübün, pek çok kez başarılı gezi ve yemek organizasyonlarına imza attığını söyledi.

Toplum büyüklerimize ikinci baharını gerçek anlamda yaşatmayı görev edindiklerini kaydeden Kayalp, toplum büyüklerine verdikleri önemin sadece bir haftayla sınırlı kalmadığını, yıl boyunca düzenli hizmetlerle ve organize edilen gezi ve yemeklerle devam ettiğini belirtti.


Taner Erginel’in “Aile Yasası’nda Kadın” Konulu Söyleşisi Yapıldı  (11.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin Dünya Kadınlar Günü etkinliklerinde Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel “Aile Yasası’nda KADIN” konulu söyleşide konuştu. Belediye Sarayı’nda yapılan söyleşide, yasalarda eşitlik ilkesinin var olduğunu ama filiyatta aksinin olduğunu, fiili durumda eşitliğin sağlanması için bir mücadelenin gerektiğini söyledi.

Mahkemelerin eşitlik ilkesine göre oluşturulması ve personeli yüzde 50 kadın yüzde 50 erkek olmasını istediklerini, bu hedefi yüzde 30 oranında tutturduklarını, İngiltere’de kadın hakim sayısının sadece yüzde 6 olduğunu söyledi. Dünyada bunu başarabilen başka bir ülkenin olmadığını, ülke olarak başarılı olduğumuz konulardan birinin eşitlik ilkesi olduğunu, mahkemelerde istenildiği için eşitliğin sağlandığını ancak mecliste 50 milletvekilinden sadece 4’ünün kadın olduğunu, yasamada bir kontenjan konarak meclisin 3’te birinin kadınlardan oluşabileceğini, bunun da tarihi bir olay olacağını söyledi.

Kadına karşı şiddet konusuyla ilgili tüm dünyada ciddi bir sorun olduğunu, Kıbrıs Türk halkının bu konuda daha uysal ve iyi karakterde olduğunu, bu özelliğimizle dünyada öne çıkabileceğimizi ifade eden Erginel, “diğer toplumlarla kıyaslandığı zaman Kıbrıs Türk toplumu daha insancıl daha uyumludur” dedi.

“En önemli olay annelerin çocuklarına gösterdikleri sevgidir” diyen Erginel, “aile yasasında çocukların korunmasının en önemli unsur olması gerekir. Öyle bir yasa yapmamız lazım ki, nafaka ve diğer maddelerle çcuklarını korumaya çalışan anneyi nasıl rahatlatırız konusunu düzenlememiz lazımdır” dedi.

Erginel şunu kaydetti: “1998’de yapılan aile yasasında, eğer nafaka yerine getirilmezse polise başvurulur diye madde vardır, ancak polis ceza davası açar, suçluysa baba hapse atılır, ama bu çözüm değildir, önemli olan nafakanın ödenmesidir. Bu durumda ödeyecekse bile hiç ödenemeyecek.”Erginel, yargıçların inisiyatif kullanarak, eski yasadaki hükümleri uyguladığını ve babayı hapse atmadan nafakayı ödetme yoluna gittiklerini belirtti. Erginel, bunun gibi problemleri olan bir yasanın şu anda yürürlükte bulunduğunu, bunların iyi bir çalışmayla düzeltilebileceğini söyledi.

Türkiye’nin de uyguladığı İsviçre aile yasasının 1951’de Kuzey Kıbrıs’ta da yürürülüğe girdiğini, ancak Türkiye’de tercüme hatrası veya bilinçli olarak değiştirildiği için kadınların mağdur edildiğini, “bunun nedeni mal ayrılığı sisteminde herkesin malı kendi malı olarak kabul edildiği için o zamanlar erkek çalıştığından boşanma durumunda mallar ve para erkeğe kalırdı.” dedi.


Yeni Çift Şerit Mağusa-Lefkoşa Anayolu Trafiğe Kapatıldı  (10.03.2011)

Gazimağusa’daki kanalizasyon kazıları nedeniyle yeni Gazimağusa-Lefkoşa Anayolu’nda Yeni Lefkoşa çemberinden DAÜ kavşağına (Tantura kavşağı) giden çift şerit anayol trafiğe kapatıldı. Anayol, 20 Mart tarihine kadar çift yönlü olarak trafiğe kapalı olacak.

Yeni Lefkoşa çemberi ile DAÜ kavşağı arasında kalan bölüm kapalı olacağından hem Lefkoşa yönünden Gazimağusa’ya gidecekler hem de ters istikameti kullanacakların ulaşımı Eski Lefkoşa yolundan sağlanıyor. Kanalizasyon şebekesini Atık Su Arıtma tesisine bağlayacak ana boru hattının inşasının yapılacağı çalışmanın 10 gün sürmesi bekleniyor. Çalışmaların daha az sürede tamamlanması halinde söz konusu güzergah daha erken trafiğe açılabilecek.

Çift yönlü olarak trafiğe kapalı olacak yeni Gazimağusa Çemberi ile DAÜ kavşağı arasındaki anayolda bulunan Güvercinlik çıkış noktası ile ilgili yapılan düzenlemeye göre ise; Güvercinlik’ten Lefkoşa yönüne gideceklerin ulaşımı Eski Lefkoşa Yolu üzerinde Ten-Ten karşısındaki yoldan sağlanıyor. Aynı zamanda Lefkoşa’dan Güvercinlik yönüne gidecekler de aynı yolu kullanabilecek.

Trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaretlerine azami dikkat edilmesi ve yönlendirmelere uyulması gerekmektedir. Özellikle Lefkoşa yönünden Mağusa’ya gideceklerin anayoldaki trafik akışının DAÜ yönüne verilmesi nedeniyle güvenlikleri açısından yoldaki trafik işaretlerine uymaları ve araçlarının hızını levhalarda belirtilen düzeye indirmeleri gerekmektedir.


DAÜ-KAEM’in “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” Paneli Yapıldı (10.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi tarafından 7-10 Mart tarihleri arasında film gösterimleri, kitap tanıtımı ve çeşitli paneler düzenlenerek kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinikleri kapsamında “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” konulu panel dün akşam yapıldı. Gazimağusa Belediyesi’nde dün saat 17:00’da yapılan panele DAܒnden akademisyenler Yrd. Doç. Dr. Melek Atabey, Doç. Dr. Hanife Aliefendioğlu, Doç Dr. Fatma Güven Lisaniler konuşmacı olarak katıldı.

Fatma Güven Lisaniler
Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Fatma Güven Lisaniler de yaptığı konuşmada Karpaz Çevre ve Kadın Projesi’nin sonuç ve önerileri üzerine notlar aktardı.

Lisaniler Karpaz Çevre ve Kadın Projesi’nin toplumsal cinsiyet eşitliği ve çevre odaklı bir yaklaşımla hazırlandığını belirterek, bu projenin doğal kaynakların ürüne dönüştürülerek gelir getirici bir nitelik kazanması, kadının geleneksel ev eksenli faaliyetlerinin gelir getirici faaliyetlere dönüşmesini sağlayacağını açıkladı. Lisaniler projenin ayrıca kadınların güçlenerek gelir getirici faaliyetlerinin kaynağı olan doğayı korumasını ve geliştirmesini de beraberinde getireceğini kaydetti.

Hanife Aliefendioğlu
Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr Hanife Aliefendioğlu ise konuşmasında ilk meslek sahibi ve yerlerinden edilmiş kadınlar hakkında bilgiler ortaya koyarak, Kıbrıs’ta 1960’larda meslek sahibi kadınların ve 1955-1974 tarihleri arasında evlerini ter etmek zorunda kalan kadınlarla yapılan sözlü tarih araştırmalarının sonuçlarını anlattı. Aliefendioğlu, 2010 yılında tamamlanan araştırma sonuçlarına göre Kıbrıs’taki kadınların başka bir tarihi olduğunun ortaya konduğunu ve buna göre meslek sahibi kadınların modernliğin ve batılaşmanın baskısını yaşarken, yerlerinden edilmiş kadınların ise ev ve yuvaya ilişkin derin kırılmaların izlerini taşıdıklarını belirtti.

Melek Atabey
Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Melek Atabey, medyada anneliğe ilişkin anlatılara değinerek, annelik ve anneliğe yönelik tutum ve inançların toplumda yaygın olan şahsiyet ve diğer iktidar ilişkileriyle belirlendiğini söyledi.

Atabey, anne olmanın ve anne çocuk ilişkisinin geleneksel, dinsel ve idealleştirilmiş inançlardan etkilendiğini belirttiği konuşmasında, anneliğin sosyo-ekonomik boyutunun irdelenmesini ve çeşitli analizler yapılmasını istedi.


Kadın Seramikçiler Sergisi Açıldı (9.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde “Kadın Seramikçiler Sergisi” dün akşam (8 Mart) Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda açıldı. Sanatsevelerin oldukça ilgi gösterdiği serginin açılışı Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun tarafından yapıldı.

Bedia Kale, Behice Saçıldı, Hayal Dimililer, Nergül Gezer, Nevber Okur, Özge Refik Kutsay, Semral Öztan, Sinem Saydam gibi 8 kadın seramikçinin toplam 28 eserinin sergilenmeye başlandığı “Kadın Seramikçiler Sergisi” 15 Mart tarihine kadar ziyaret edilebilecek. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, serginin açılışında yaptığı konuşmada 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir dizi etkinlik yaptıklarını, Kadın Seramikçiler Sergisi ile kadınlarımızın el emeği göz nuruyla yaptıkları eserlerinin sergileneceğini söyledi.

TANER ERGİNEL’İN “AİLE YASASI’NDA KADIN” KONULU SÖYLEŞİSİ YARIN

Gazimağusa Belediyesi’nin etkinlikleri kapsamında yarın (10 Mart) Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı Taner Erginel’in konuşmacı olarak katılacağı “Aile Yasası’nda KADIN” konulu söyleşi saat 17.00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Yine 10 Mart’ta saat 19.30’da MAGEM Salonu’nda, DAÜ İletişim Fakültesi’nin Film Gösteriminde “Dilber'in 8 Gunu” isimli film yer alacak.


Yeni Lefkoşa Çemberinden DAÜ Kavşağına Giden Anayol 9-19 Mart’ta Kapalı Olacak  (8.03.2011)

  • Gazimağusa’da Kanalizasyon Çalışmasında Trafik Düzenlemeleri
  • Yeni Lefkoşa Çemberinden DAÜ Kavşağına Giden Anayol 9-19 Mart’ta Kapalı Olacak

Gazimağusa’da yapılacak kanalizasyon kazıları nedeniyle yeni Gazimağusa-Lefkoşa Anayolu’nda geçici trafik düzenlemesi yapıldı. Yeni Lefkoşa çemberinden DAÜ kavşağına (Tantura kavşağı) giden çift şerit anayol 9 Mart ile 19 Mart tarihleri arasında çift yönlü olarak trafiğe kapalı olacak.

Yeni Lefkoşa çemberi ile DAÜ kavşağı arasında kalan bölüm kapalı olacağından hem Lefkoşa yönünden Gazimağusa’ya gidecekler hem de ters istikameti kullanacakların ulaşımı Eski Lefkoşa yolundan sağlanacak. Kanalizasyon şebekesini Atık Su Arıtma tesisine bağlayacak ana boru hattının inşasının yapılacağı çalışmanın 10 günden daha az sürede tamamlanması halinde söz konusu güzergah daha erken trafiğe açılabilecek.

Çift yönlü olarak trafiğe kapalı olacak yeni Gazimağusa Çemberi ile DAÜ çemberi arasındaki anayolda bulunan Güvercinlik çıkış noktası ile ilgili yapılan düzenlemeye göre ise; Güvercinlik’ten Lefkoşa yönüne gidecek olanlar çift yolun sol şeridini kullanarak DAÜ kavşağı üzerinden Lefkoşa yönüne gidebilecek. Lefkoşa yönünden gelip Güvercinlik’e gitmek isteyenler ise DAÜ kavşağından Eski Lefkoşa Yolu üzerinden Ten-Ten karşısındaki yoldan Güvercinlik’e gidebilecekler.

Trafik akışının sağlıklı bir şekilde sağlanması açısından çalışmaların yapıldığı noktalardaki trafik işaretlerine azami dikkat edilmesi ve yönlendirmelere uyulması gerekmektedir.


KADIN SERAMİKÇİLER SERGİSİ YARIN AÇILIYOR (7.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin, Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin “Kadın Seramikçiler Sergisi” Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda yarın (8 Mart) saat 17:00’da açılıyor.

Kadının yaşamın her alanına daha yoğun bir katılım gösterebilmesi için kadın odaklı çalışma ve araştırmaların yoğun bir şekilde yapıldığı 8 Mart haftasında Gazimağusa Belediyesi de her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta geneline yayılan etkinliklerle bu konudaki katkısını sürdürüyor.

8-15 Mart tarihleri arasında 8 kadın seramikçinin eserleri sergilenecek

Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda saat 17:00’da açılacak Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin “Kadın Seramikçiler Sergisi” 8-15 Mart tarihleri arasında gezilebilecek. Sergide Bedia Kale, Behice Saçıldı, Hayal Dimililer, Nergül Gezer, Nevber Okur, Özge Refik Kutsay, Semral Öztan, Sinem Saydam gibi 8 kadın sergamikçinin eserleri sergilenecek.

Gazimağusa’da 7-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri programı aşağıdaki gibidir:

8 Mart 2011 Salı, Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin “Kadın Seramikçiler Sergisi” Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda saat 17:00’da açılacak ve 8-15 Mart tarihleri arasında gezilebilecek. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi’nin Saatler (The Hours) isimli Kadın Filmleri Gösterimi 19.30’da MAGEM Salonu’nda yer alacak.

9 Mart 2011 Çarşamba, DAÜ KAEM’in “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” isimli paneli

Yrd. Doç. Dr. Melek Atabey, Doç.Dr. Hanife Aliefendioğlu, Doç. Dr. Fatma Güven-Lisaniler katılımıyla Saat: 17.00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi’nin Daima Lilya (Lilia Forever),

İsimli Kadın Filmleri Gösterimi 19.30’da MAGEM Salonu’nda yer alacak.

10 Mart 2011 Perşembe, Eski Yüksek Mahkeme Başkan Taner Erginel’in

“Aile Yasası’nda KADIN” konulu söyleşisi saat: 17.00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi, Dilber'in 8 Gunu isimli filmi 19.30’da MAGEM Salonu’nda gösterecek.


Gazimağusa Belediyesi’nin 4 Yeni Projesinin İhale Süresi Tamamlandı (5.03.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin, kentin gereksinimlerine yanıt verebilmek için hayata geçireceği 4 yeni projeyle ilgili ihale süresi tamamlandı. Toplu ihaleye çıkma yöntemiyle gerçekleştireceği yatırımlarda, hem kentin altyapı ihtiyaçlarının karşılanması, hem de eğitim altyapısının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Su ve kanalizasyon ve eğitim altyapısıyla ilgili açılan 4 yeni ihalenin toplam bedeli yaklaşık 3 milyon TL’yi buluyor.

Kanalizasyon Evsel Bağlantılar Projesi, Suriçi Mahallesi İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi, Gazimağusa Karakol İlkokulu Ek Derslik Projesi, Gazimağusa Türk Maarif Koleji Tuvalet ve Soyunma Odası Projesi’nin ihale sürecine katılan firmaların teklifleri Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu tarafından şeffaflığın bir gereği olarak firma temsilcilerinin huzurunda açıldı. Gazimağusa Belediyesi İhale Komisyonu’nun yapacağı değerlendirmeyle üstlenici firmaların belirlenmesinden sonra inşaatlar başlayacak.

Okulların altyapılarının iyileştirilmesine dönük projelerden Gazimağusa Karakol İlkokulu Ek Derslik Projesi’nin ihalesine 10; Gazimağusa Türk Maarif Koleji Tuvalet ve Soyunma Odası Projesi’nin ihalesine ise 9 firma katıldı. Karakol İlkokulu’nun mevcut dersliklerinin bulunduğu bina üzerine yapılacak 2 ek derslikle ilgili inşaat süreci 3 ay olarak öngörülüyor. Eğitim altyapısıyla ilgili diğer projede ise Türk Maarif Koleji’ne 5 kız 5 erkek olmak üzere 10 adet tuvalet ve soyunma odası yapılacak. Mefruşat ve vitrifiyenin kapsam dahilinde olduğu projenin tamamlanma süresi 3 ay olarak belirlendi.

Suriçi Mahallesi İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi kapsamında 7850 metre uzunluğunda su altyapısı yenilenecek. Proje sonunda suriçindeki su altyapısı tamamen yenilenmiş olacak. Projenin süresi 3 ay olarak öngörülüyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin hem fiziki hem de eğitim altypapı açısından son derece önemli olan yeni projelerin ihalelerini toplu olarak açtıklarını, bunun Gazimağusa Belediyesi’nin mali gücünün çok önemli bir göstergesi olduğunu söyledi. İhalelerin toplam bedelinin büyük bir kısmının Gazimağusa Belediyesi’nin öz kaynaklarıyla karşılanacağını söyleyen Kayalp, Suriçi Mahallesi İçme Suyu Projesi ile bu bölgedeki su altyapısının yenileneceğini ve suyun daha sağlıklı ve kayıpsız olarak sağlanacağını söyledi.

Kanalizasyon projesiyle pararel olarak yürütülecek Kanalizasyon Evsel Bağlantılar Projesi’yle evlerin kanalizasyon şebekesine bağlantılarının yapılacağını ve ana şebekenin 2011 Kasım ayında tamamlanmasıyla sisteme bağlanan evlerin kanalizasyon hizmeti almaya başlayacağını söyledi.

Emlak vergilerinin yüzde 15’lik diliminin eğitim kurumlarında kullanılmasına özel önem verdiklerini de kaydeden Kayalp, eğitim kurumlarının zaman zaman ortaya çıkan gereksinimlerinin yanında ihaleye çıktıkları büyük çaplı projelerle de okulların altyapısını geliştirmeye devam ettiklerini belirtti.Gazimağusa’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri (3.03.2011)

  • Gazimağusa’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Etkinlikleri 7 Mart’ta Başlıyor
  • İlk Etkinlikler “Araplara Satılan Kızlarımız” Kitap Tanıtımı ve “Annem Hakkında Herşey” Film Gösterimi

Gazimağusa Belediyesi’nin, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri 7 Mart 2011 Pazartesi günü Neriman Cahit’in “Araplara Satılan Kızlarımız” isimli kitabının tanıtım etkinliği ve kadın filmleri gösterimiyle başlıyor. Gazimağusa’da 7-10 Mart tarihleri arasında film gösterimleri, kitap tanıtımı ve çeşitli paneler düzenlenerek 8 Mart Dünya Kadınlar günü kutlanacak. Kadının yaşamın her alanına daha yoğun bir katılım gösterebilmesi için gerekli koşulları oluşturmayı hedefleyen kadın odaklı çalışma ve araştırmalar özellikle 8 Mart haftasında tüm toplumla yoğun biçimde buluşturuluyor. Gazimağusa Belediyesi de her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta geneline yayılan etkinliklerle bu konudaki katkısını sürdürecek.

7 Mart 2011 Pazartesi başlayacak etkinliklerde ilk olarak Neriman Cahit’in “Araplara Satılan Kızlarımız” kitabının tanıtım ve söyleşisi saat: 17:00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yer alacak. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi Kadın Filmleri Gösterimi “Annem Hakkında Hersey” (All About My Mother) isimli filmi 19.30’da MAGEM Salonu’nda gösterilecek. Araplara satılan kızların trajedisini anlatan kitap Kıbrıs Türkü için “kara leke” olarak tarihe geçen, belki bu nedenle yok sayılan “Araplara satılan kızların” trajedisi, belge ve fotoğrafları, tanıklıkları, yaşayanların ve ailelerin anlatımlarıyla kitaplaştıran, kadın duyarlılığıyla yaklaşık yarım asırdan beri bu sorunu kendine dert edinen, soran-soruşturan, “satılan” kızları ve yakınlarını bulmak için Ürdün’e kadar giden Neriman Cahit, “Araplara Satılan Kızlarımız” adlı kitabını 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün açılış etkinliğinde anlatacak. Ödüllü bir film: “Annem Hakkında Hersey” DAÜ İletişim Fakültesi’nin gösterimini yapacağı “Annem hakkında herşey” filmi 1999 yılında Goya, Altın Küre ve Akademi başta olmak üzere birçok uluslar arası alanda ödül kazandı. İspanya’nın uluslararası alanda en çok ismi duyulan yönetmenlerinden Pedro Almodovar, toplumun uç noktalarında konumlanan hikâyeleri, olağan dışı olay örgüleri ve kışkırtıcı karakterleri ile geleneksel kültürün dışında bir çizgide yer alıyor. “Annem Hakkında Herşey” filmi Almodovar’ın ustalık eserlerinin adeta başlangıcını simgeliyor.

8 Mart 2011 Salı, Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin “Kadın Seramikçiler Sergisi” Gazimağusa Belediyesi Osman Gökçe Sergi Salonu’nda saat 17:00’da açılacak ve 8-15 Mart tarihleri arasında gezilebilecek. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi’nin Saatler (The Hours) isimli Kadın Filmleri Gösterimi 19.30’da MAGEM Salonu’nda yer alacak.

9 Mart 2011 Çarşamba, DAÜ KAEM’in “Kıbrıs’ta Kadın Olmak” isimli paneli Yrd. Doç. Dr. Melek Atabey, Doç.Dr. Hanife Aliefendioğlu, Doç. Dr. Fatma Güven-Lisaniler katılımıyla Saat: 17.00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi’nin Daima Lilya (Lilia Forever), İsimli Kadın Filmleri Gösterimi 19.30’da MAGEM Salonu’nda yer alacak.

10 Mart 2011 Perşembe, Eski Yüksek Mahkeme Başkan Taner Erginel’in “Aile Yasası’nda KADIN” konulu söyleşisi saat: 17.00’da Gazimağusa Belediye Sarayı’nda yapılacak. Aynı gün, DAÜ İletişim Fakültesi, Dilber'in 8 Gunu isimli filmi 19.30’da MAGEM Salonu’nda gösterecek.


Gazimağusa Belediyesi 9 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü Dolu Dolu Bir Programla Kutluyor   (28.02.2011)

Gazimağusa Belediyesi, her yıl geleneksel olarak düzenlediği Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine 7 Mart 2011 Pazartesi günü başlıyor. 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle kutlanan hafta boyunca çeşitli etkinlikler 7-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Toplumsal gelişimin en önemli itici gücü olan Kadınlar, tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik yaşamda, çağdaş, yenilikçi ve mücadeleci bir tutum sergilemektedir. Yaşamın tüm alanlarında, gerek kadın örgütleri, gerekse sivil toplum örgütleri içinde aktif misyon üstlenen kadınlar, Kıbrıs’taki barış sürecinin ilerlemesinde, giderek daha da önemli hale gelen bir rol oynamaktadır. Kadının yaşamın her alanına daha yoğun bir katılım gösterebilmesi için gerekli koşulları oluşturmayı hedefleyen kadın odaklı çalışma ve araştırmalar özellikle 8 Mart haftasında tüm toplumla yoğun biçimde buluşturuluyor. Gazimağusa Belediyesi de her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta geneline yayılan etkinliklerle bu konudaki katkısını sürdürecek.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak Kuzey Kıbrıs’ta böyle bir etkinliği gerçekleştirmekten büyük bir onur duyduğunu söyledi. ‘Amacımız, kadınların toplumumuzdaki önemine dikkat çekmek, kadınların hayatımızın her alanındaki dönüştürücülüklerini paylaşmak, daha fazla kadının sözünü görünür kılmaktır’ diyen Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi olarak kadınlara toplumsal katılımları ve katkıları için teşekkür etmek ve teşvik edici olabilmekten ötürü ayrıca mutlu olduklarını belirtti. Yakın bir gelecekte Gazimağusa’da kadın çalışmalarının kurumsallaşabilmesi için Kadın Araştırma Merkezi’nin oluşumunu sağlayacaklarını da sözlerine ekleyen Kayalp, ‘o zaman her şey olması gereken ideale çok daha yaklaşmış olacaktır’ dedi. 8 Mart haftasında Gazimağusa’da yapılacak etkinliklerde Doğu Akdeniz Üniversitesi-KAEM, Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği ile işbirliği yaptıklarına da değinen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, katılımcı tüm akademisyen, yazar, sanatçı ve uzmanlara katılımları ve katkıları için teşekkür etti.

Gazimağusa’da 7-10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri programı aşağıdaki gibidir:

7 Mart 2011

Pazartesi

Neriman Cahit

“Araplara Satılan Kızlarımız”

Kitap Tanıtımı, Söyleşi

Saat: 17.00

Gazimağusa Belediye Sarayı

DAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Kadın Filmleri  Gösterimi:

Annem Hakkında Hersey

(All About My Mother),

Pedro Almodovar

19.30

MAGEM Salonu

8 Mart 2011

Salı

Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği

“Kadın Seramikçiler Sergisi”

8-15 Mart 2011

Saat: 17.00

Gazimağusa Belediyesi

Osman Gökçe Sergi Salonu

DAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Kadın Filmleri  Gösterimi:

Saatler (The Hours)

Stephen Daldry

19.30

MAGEM Salonu

9 Mart 2011

Çarşamba

DAÜ KAEM

Panel

“Kıbrıs’ta Kadın Olmak”

Yrd. Doç. Dr. Melek Atabey

Doç.Dr. Hanife Aliefendioğlu

Doç. Dr. Fatma Güven-Lisaniler

Saat: 17.00

Gazimağusa Belediye Sarayı

DAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Kadın Filmleri  Gösterimi:

Daima Lilya (Lilia Forever),

Lukas Moodysson

19.30

MAGEM Salonu

10 Mart 2011 Perşembe

Taner Erginel

(Emekli Yüksek Mahkeme Başkanı)

“Aile Yasası’nda KADIN”

Söyleşi

Saat: 17.00

Gazimağusa Belediye Sarayı

DAÜ İLETİŞİM FAKÜLTESİ

Kadın Filmleri  Gösterimi:

Dilber'in 8 Gunu

Cemal San

19.30

MAGEM Salonu

 


Gazimağusa’daki Hizmet Sektörüne Sıkı Denetim  (27.02.2011)

Gazimağusa Belediye, kent genelinde başlattığı geniş kapsamlı çalışma ile insan sağlığı açısından faaliyetleri önemli olan hizmet sektörünü denetim altına aldı. Düzenli olarak yapılan denetimlerin yanında son olarak yapılan seri denetimlerde çeşitli alanlarda faaliyet gösteren yaklaşık 300 işyerinden 11’i çeşitli sakıncalardan dolayı mühürlendi.

Kent genelindeki işyerlerinin sağlık denetimlerini düzenli ve aralıksız olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, geniş kapsamlı denetimlerde restoran, market, cafe, kuaför, kasap, balıkçı gibi işyelerinin hijyenik durumu, çalışma izinleri ve çalışanların sağlık kartlarını kontrol etti. Denetimlerde, hijyenik açıdan görülen sakınca ve çalışanlarının sağlık kartlarının olmaması gibi nedenlerden dolayı 11 işyerinin faaliyeti durdurulurken, hijyenik şartlara daha çok dikkat edilmesi konusunda bazı işyerlerine de uyarılar yapıldı.

Özellikle gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesi ve gerekli hijyen koşullarına sahip olması için yapılan kontrollerde, sağlık kartları ve işletme izinleri düzenli olarak kontrol ediliyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı açıklamada, özellikle gıda üretimi yapan işyerlerinin sağlık yönünden gerektiği gibi olmasının son derece önemli olduğunu kaydederek, gıda üretimi yapmayan ama insanlara hizmet veren diğer işyerlerinin de sağlıklı bir şekilde hizmet vermesi için denetimleri hem sıklaştırdıklarını hem de yoğunlaştırdıklarını kaydetti. Kayalp, işyeri izinleri ve çalışanların sağlık kartları gibi belgelerin düzenli olarak yenilenmesinin insan sağlığının korunması için son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.


Kaldırım Çalışmalarına Hız Verildi  (24.02.2011)

Gazimağusa Belediyesi’nin ana arterler ve sokaklardaki kaldırımlarda iyileştirme ve geliştirme yaptığı çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor. Kent genelinde yaya yolları olan kaldırımların inşasını yapan ekipler pek çok bölgede hem sıfırdan kaldırım inşa ediyor hem de mevcut kaldırımları yeniliyor.

Özellikle ana arterler üzerinde yaya ulaşımının rahat bir şekilde sağlanması hedefiyle yapılan iyileştirme çalışmalarının yanında ortaya çıkan gereksinimlere göre sokaklarda da çalışma yapılıyor.

Ana caddelerin genelini kapsayacak şekilde devam eden çalışmalar halen Veyselliler Caddesi, İhsaniye sokak, Dumlupınar ve Tuzla’nın turan kaynaklar bölgelerinde yürütülüyor.

Gazimağusa Belediyesi Başkanı Oktay Kayalp, kaldırım, asfalt ve aydınlatma hizmetlerin belediyenin belli bir sistem içinde düzenli olarak yaptığı işler olduğunu ifade ederek, yaya yolları ile ilgili ortaya çıkan genel ve bölgesel ihtiyaçlar için bu yönde çalışmalarını yoğunlaştırdıklarını söyledi.

Kayalp, ana caddelerdeki yaya yollarından yayaların kesintisiz ulaşımının sağlanmasına son derece önem verdiklerini, çağdaş altyapılarda yayalar ile araçların kullanacağı alanların belirlendiğini, trafiğin yoğun olduğu caddelerde yapılan çalışmaların yayalar için önemli olduğunu kaydetti.

Kayalp, çağdaş kentlerde kaldırımın insan yaşamında önemli bir yeri olduğunu, insana verilen değer ile kaldırım miktarı arasında önemli bir bağ bulunduğunu kaydederek, 'bir kentte insana verilen değer, o kentteki kaldırım miktarıyla ölçülür' dedi.
Kayalp, hedeflerinin kentin tamamını eksiksiz olarak yaya yollarına kavuşturmak olduğunu da belirtti.


KTÖS “Eğitimde Devletin Rolü“ Sempozyum Kitabını Oktay Kayalp’a Takdim Etti (18.02.2011)

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS)’ün Gazimağusa Belediyesi’nin de katkıları ile geçen yıl düzenlediği “1. KTÖS Uluslararası Demokratik Eğitim Konferansı”yla ilgili yayımlanan kitabı Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a takdim edildi. KTÖS’ten Genel Sekreter Şener Elcil, Eğitim Sekreteri Mustafa Özhür ve Gener Sayman Tanju Üngör, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ı ziyaret etti.

Geçen yıl gerçekleştirilen konferansta yapılan sunumlardan oluşan “Eğitimde devletin rolü” başlıklı kitabı Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a takdim eden Şener Elcil, her alanda büyük işler yapan belediyenin, eğitime de önemli katkıları olduğunu, eğitim alanında Gazimağusa Belediyesi ile işbirliğinde “eğitimde devletin rolü” konulu sempozyum yaptıklarını söyledi. Sempozyumda 12 ülkeden katılımcının sunum yaptığını, 220 katılımcıya hitap edildiğini ifade eden Elcil, bunun devamını yapmak istediklerini, bu alanda toplumun önünün açılmasını amaçladıklarını söyledi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yerinden yönetim ilkesine göre hareket ettiklerini, bu ilke sayesinde yerel yönetimlerin birçok görevi üstenebileceğini ifade ederek, emlak vergilerinin okullarda kullanılmasına öncülük ettiğini, vergilerden aktarılan kaynakla okulların fiziki durumlarının geliştirildiğini ve ihtiyaçların karşılanabildiğini belirtti. Kayalp, eğitimde tam güne geçişteki sıkıntıların çözülmesinin mümkün olduğunu, toplumda eğitimin geliştirilmesi için misyona sahip olduklarını, en önemli yatırımın çocuklara yapılan yatırım olduğunu, eğitimi asli görevlerinden biri olarak gördüklerini söyledi.

KTÖS’ün sempozyumunun ülkede çok önemli bir başlangıç yaptığını, dünyadaki gelişmelerin ve yeniliklerin ülkeye getirilmesini sağlayacağını, böye bir etkinliğin sonuçlarından zaman içinde herkesin fayda göreceğini söyledi.


Kente 2 Gün Su Verilemeyecek  (17.02.2011)

Güzelyurt Bölgesinden Gazimağusa’ya gelen hat üzerinde meydana gelen arızadan dolayı kente su verilemiyor. Hat üzerinde Gönyeli civarlarında Devlet Su İşleri’nin başlattığı arıza tamir çalışmalarının süreceği 2 gün boyunca Gazimağusa su alamayacak.

Gazimağusa’nın yerel kaynağı olarak kente su sağlayan Gazimağusa Belediyesi’ne ait Deniz Suyu Arıtma Tesisi’nde de geçtiğimiz Salı başlatılan rutin bakım ve onarım çalışmalarının bu akşam tamamlanması ve tesisin devreye girmesi bekleniyor.

Sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulunan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, kentin ana su kaynağı olan Güzelyurt hattındaki tamirat çalışmalarının Devlet Su İşleri tarafından yürütüldüğünü, Gazimağusa Belediyesi’nin gerekli hallerde teknik ekiplerini hazır durumda bulundurduğunu belirtti.

Kesintinin 2 gün süreyle kenti etkileyeceğini öngördüklerini belirten Belediyenin Su İşleri Yetkilileri, cumartesinden itibaren dönüşümlü olarak su verilmeye çalışılacağını, 2 günlük sürenin uzaması ihtimaline karşı vatandaşları su kullanımında ihtiyatlı davranmaya çağırdı.


Gazimağusa Belediyesi’nden Tarihi Eserlere Bakım Onarım Çalışması  (8.02.2011)

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki tarihi mirasın korunması ve geliştirilmesi için eski eserlerle ilgili görev üstlenmeye devam ediyor. Tarihi yerlere daha fazla ilgi gösterilmesi konusunda duyarlılık oluşturulması yaklaşımını sürdüren belediye, kentin bazı noktalarında Eski Eserler ve Müzeler Dairesi ile ortak çalışma yürütüyor. Gazimağusa Belediyesi, Temizlik Birimi ile rutin olarak temizlik çalışması yaptığı tarihi eserlerde Bayındırlık Birimi ile de bakım onarım çalışmaları yapıyor.

Bundan bir süre önce Mağusa Suriçi’nde Çifte Mazgallar’daki tarihi yerlerin sonradan yapılan betonarme eklentilerini temizleyen ve bu noktadaki tarihi mirası özgün şekline kavuşturan belediye ekipleri, son olarak Canbulat Müzesi üzerindeki sur duvarlarının yıkılan bir noktasının tamirini yapıyor.

Canbulat Müzesi üzerindeki tarihi surların bir yerinde meydana gelen ciddi çöküntünün tamiri için araç-gereç, malzeme ve personel temin eden belediye, tarihi surların çöken duvarının yeniden örülmesi ve güçlendirilmesi için önemli bir katkı sağlıyor. Eski eserler görevlileriyle birlikte yürütülen çalışmalarda sur duvarı eski özgün haline getiriliyor

Kayalp: “Eski eserlerin korunması için görev üstlenmeye devam edeceğiz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, eski eserlerin belediyenin yetki alanı dışında kaldığı için yapabileceklerinin çok sınırlı olduğunu, buna rağmen sorumluluk bilinciyle hareket ederek tarihi eserlerin korunması için devletin yetkili mercileriyle işbirliği yaptıklarını söyledi.

Kayalp, tarihi değerlere sahip çıkılması için sürekli olarak hassasiyet yaratma çabasında olduklarını, belediyenin tarihi eserlere gerekli olan temizliği yapmaya devam ettiğini belirtti. Gazimağusa’nın rekabet üstü değeri olan tarihi yerlerin korunması ve geliştirilmesinin tarihi kent Mağusa’nın turizm potansiyelini artırdığını ifade eden Kayalp, bu konuda görev üstlenmeye devam edeceklerini kaydetti.


İstanbul Büyük Çekmece’den Voleybol Takımı İle Magem Takımı Dostluk Maçı Yaptı (8.02.2011)

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), Gazimağusa’da konuk ettiği İstanbul’un önemli takımlarından Büyük Çekmece Jimnastik Kulübü Yıldız Kız Voleybol Takımı ile bir dostluk maçı yaptı. Kamp yapmak üzere ülkemizde bulunan Büyük Çekmece Jimnastik Kulubü Yıldız Kız Voleybol Takımı, hem MAGEM ile maç yaptı hem de kısa Mağusa turunun ardından Gazimağusa Belediyesi’ne ait Dr. Fazıl Küçük Spor Komleksi, Magem Tesisleri ve Mağusa Arena gibi sportif tesisleri gezdi. Magem Yıldız Kızlar Voleybol Takımı Mağusa Arena’da yapılan maçı 3-1 kazandı.

MAGEM'in mizafirperverliğinden dolayı memnuniyet dile getiren ve teşekkür eden Büyük Çekmece Jimnastik Kulübü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Melek Bozkurt, MAGEM'le yaptıkları dostluk maçından çok memnun kaldıklarını ve MAGEM'i kardeş kulüp olarak gördüklerini söyledi.

MAGEM Başkanı Engin Erçelik, gençlerin yönetiminde sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal çalışmalarda bulunduğunu belirten Erçelik, spor tesislerinin yabancı takımların çalışmaları için uygun olduğunu, Büyük Çekmece Jimnastik kulübü ile gelecekte farklı alanlarda işbirliği içinde olma arzusunu sürdüreceklerini belirtti.

Erçelik, böylesi organizasyonların ülkemiz sporu için son derece önemli olduğunu belirterek, bu dostluğu geliştirerek devam ettireceklerini belirtti.


MAGEM’den Hastaneye Tekerlekli Sandalye Bağışı (6.02.2011)

Öncülüğünü yaptığı kapak toplama kampanyasında alınan tekerlekli sandalyeleri ihtiyaçlı kişilere vermeye devam eden Mağusa Gençlik Merkezi MAGEM, Gazimağusa Devlet Hastanesi’ne tekerlekli sandalye bağışında bulundu. MAGEM yetkilileri, kapak toplama kampanyasında elde ettiği 4 adet tekerlekli sandalyeyi Hastane Başhekimi Erdal Özcek’e teslim etti.

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Erdal Özcenk yaptığı konuşmada, gösterdiği duyarlılıktan dolayı MAGEM'i takdir ettiğini ifade ederek, gençlerin böylesi çalışmalarının gelecek nesiller için örnek teşkil ettiği için son derece önemli olduğunu belirtti.


MAGEM Kan Bağışı Kampanyası Düzenledi (2.02.2011)

Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM), sosyal sorumluluk anlayışı gereği ülkedeki kan ihtiyacının karşılanması amacıyla kan bağışı kampanyası düzenledi.

Sakarya bölgesindeki MAGEM tesisinde bugün 11:00 ile 16:00 saatleri arasında düzenlenen ve vatandaşların oldukça ilgi gösterdiği kampanyaya Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ve Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Erdal Özcenk de katıldı. Gazimağusa Devlet Hastanesi personeli de etkinlikte sağlık görevlisi olarak bulundu.

Kan Bankası’nda yaşanan kan sıkıntısının giderilmesi amacıyla düzenlenen etkinlikte, kan bağışı konusundaki toplum duyarlılığının artırılması gerekliliğine dikkat çekildi.

Etkinliğe kan bağışçısı olarak katılarak kan veren Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp burada yaptığı konuşmada, ülkedeki kan ihtiyacını dikkate alarak MAGEM’deki gençlerin gerçekleştirdiği etkinliğe kan bağışçısı olarak katıldığını, hem hastane için gerekli olan kanın sağlanması hem de yardımlaşmayı göstermek açısından kampanyanın önemli olduğunu söyledi.

Gazimağusa Devlet Hastanesi Başhekimi Erdal Özcenk de duyarlı davranarak etkinliği düzenleyen MAGEM’e teşekkür etti.


Gazimağusa Belediyesine Ait Spor Tesislerinin Tanıtımı Yapıldı (2.02.2011)

Gazimağusa Belediyesi, spor yazarlarının katıldığı etkinlikte kentteki sportif tesisler Mağusa Gençlik Merkezi ve Spor Salonu Mağusa Arena’nın tanıtımını yaptı. Gazimağusa’daki sportif altyapının tanıtımının yapıldığı etkinilikte MAGEM’in binasını ve Mağusa Arena’yı gezerek tesisleri yerinde gören spor yazarları Belediye Başkanı Oktay Kayalp’la öğle yemeği yedi. Yaklaşık 20 spor yazarının katıldığı etkinlikte KTSYD Başkanı Ogün Genç Kaçmaz da yer aldı.

İlk olarak mevcut binası 3 kat büyütülerek modernizasyon çalışmaları yapılan Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in binası gezildi. Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp burada yaptığı bilgilendirme toplantısında, yönetimi gençlerden oluşan Mağusa Gençlik Merkezi’nin kullanımında olan 1300 metre karelik modern merkezde pek çok aktivite yapıldığını, konferans salonu, satranç merkezi, seramik işlerinin yapıldığı seramik atölyesi, dans salonu, 300 metre karelik terasın ve Binanın alt kısmında bilardı ve masa tenislerinin bulunduğu bir salonun, bulunduğunu anlattı. Kayalp, Palm beach otelin yakınında bulunan 2 toprak tenis kortu bulunduğunu, 2 halı sahanın MAGEM bünyesinde çalıştırıldığını, ayrıca 2 tenis kortu, 2 voleybol basketbol sahasının bulunduğunu, 24 aletli açık hava fitness aletlerinin bulunduğunu söyledi. Kayalp, yerel yönetimlerin görevlerinin insanın yaşam kalitesini yükseltmek olduğunu, ülkenin sporunun gelişmesi için de MAGEM komleksinin önemli bir işlevi yerine getirdiğini de söyledi. Kayalp, yerel yönetimlerin futbolun dışında sporun desteklenmeyen alanlarını da destekleme görevi olduğunu, MAGEM’de 27 değişik alanda faaliyet yaptığını aktardı.

Spor tesislerinin yerel yönetimlere devredildiği takdirede hizmetin daha kaliteli daha hızlı verilebileceği görüşünü yineleyen Oktay Kayalp, spor yerel yönetimlerin asli görevi olduğunu, Mağusa’daki bütün spor tesislerinin idamesi ve geliştirilmesi için statlara talip olduklarını, spor kulüplerinin cari giderlerinin desteklenmesi yerine sportif altyapının ve olanakların geliştirilmesinı tercih ettiklerini belirtti.

MAGEM Başkanı Engin Erçelik de yaptığı konuşmada, gençlik merkezinin büyük ölçüde maddi yükünü belediyenin çektiğini, ama özerk bir yönetime sahip olduğunu, MAGEM’in sportif, kültürel ve sosyal sorumluluk projeleri yaptığını, bayan futbol, satranç takımı, 5 branştaki voleybol takımları, 2 branşta basketbol takımları,masa tenisi, santrança benzer GO oyunu, kültür sanatta salsa tango ve modern dans gibi faaliyetler, resim, seramik heykel yapımı gibi eğitim ve atölye çalışması yapıldığını aktardı. Erçelik, 1000’in üzerinde aktif katılımcının MAGEM’in çalışmalarında yer aldığını da aktardı.


MAGEM’ den ÖZEV’e Tekerlekli Sandalye Bağışı (30.01.2011)

MAGEM'in öncülüğünü yaptığı kapak toplama kampanyasında alınan tekerlekli sandalyeler ihtiyaçlı kişilere verilmeye devam ediliyor. Mağusa Gençlik Merkezi MAGEM, tesislerinde düzenlediği yemekli etkinlikte Gazimağusa’daki Özel Eğitim Merkezi (ÖZEV)ile buluştu. MAGEM, kapak toplama kampanyasında elde ettiği tekerlekli sandalyelerden 2 adetini ÖZEV'e bağışladı. MAGEM'in gösterdiği duyarlılıktan dolayı memnuniyet dile getiren ÖZEV yetkilileri, bu konudaki duyarlılığa devam edilmesini diledi. 

Kayalp : Mağusa spor kenti olacak (29.01.2011-KIBRIS GAZETESİ)

Ahmet OGAN - Ogün Genç KAÇMAZ

Oktay Kayalp, Kıbrıs Gazetesi’ne proje ve yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kayalp, yerel yönetimlerin öncelikle futbolun dışında sporun gelişmesi ile ilgili alt yapıların hazırlanmasında asli görevleri olduğunu, gençlerin spor yapabileceği alanlarda yeteneklerini fark edebileceğini, felsefe olarak da desteklenmesi gerektiğini, alternatif yaratılabilecek spora da katkı koymuş olacaklarını belirtti.

Genel felsefelerinin Mağusa’nın ihtiyaçlarına cevap verebilecek çağdaş yapıya kavuşacak tesisleri hayata geçirerek, tüm kesimden insanların sağlıklı ve rahat ortamlarda farklı spor yapabilecek alanların yaratılması öncelikleri arasında olduğunu belirten Kayalp, gençliğin yetişmesine katkı koymak, korumak, doğru ve iyi ortamlarda içerisinde yer alabilmesine olanak sağlamakla birlikte kötü alışkanlıklardan uzaklaşması için sportif tesisleşmenin önemli olduğunun altını çizdi.

Okulların devreye sokulması gerekiyor
Sporun ve futbolun ilk yetişme noktasının okullar olduğunu belirten Kayalp, tesislerin okulların hizmetine açılması gerektiğini, yetişecek sporcuların da kulüplerin alt yapılarını oluşturacağına işaret etti. Kayalp, genel düşünce olarak yerel yönetimlerin devlete oranla yapılacak işlerde hem daha hızlı, daha çabuk hem de daha ucuza yapabileceğini, Belediyenin alt yapısı imar ve bakım onarım için ihaleye çıkmadan günlük olarak yapabileceğini ve böylesi bir alt yapıya da sahip olduklarını belirterek, Devletin bu mekanlara ayırdığı bütçeyi yerel yönetimlere aktarması gerektiğini söyledi.

Dr.Fazıl Küçük Stadına talibiz
Kayalp, Mağusa’nın ihtiyaçlarına cevap verebilecek moderin bir tesise ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, Belediye olarak Dr.Fazıl Küçük stadının devlet tarafından kendilerine devredilmesini beklediklerini söyledi. Kayalp, bu ülkenin ikliminin doğal çime uygun olmadığını, altı gün böylesi zeminlerde futbol oynatılamayacağını, dolayısı ile sahanın çim zemininin sentetiğe dönüştürülmesi gerektiğini ve uzun vadeli kullanma şansına sahip olunacağını söyledi. Kayalp, aletizmin gelişmesi için tartan pistin şart olduğunu ve sahaya yapılacak tartan pist ile de atletizm sporunun gelişmesine katkı koyacağına, inandığını belirterek, boş alanlarında var olduğunu, başka yan tesisler yaparak bu mekanlarda da spor yapma şansı olabileceğine ve Mağusa halkının ihtiyaçlarını da karşılanmış olunacağını söyledi. Kayalp, her ikisinin de devlet kuruluşu olduğunu hatırlatarak, halkın parasını doğru kullanarak, spor tesislerinin bakımı ve işletmesini belediyelere devredilmesini doğru bulduğunu ve Belediyenin kendi üzerine düşen görevi yapabileceğini söyledi.

Dr.Fazıl Küçük Stadının mülkiyetinin Belediyeye ait olduğunu hatırlatan Kayalp, çimlendirme koşulu ile dönemin belediye başkanı Kemal Çelik tarafından daha önceki yıllarda Spor Dairesine verildiğini söyledi.

Olimpik veya Yarı Olimpik havuz yapılacak
Genel anlamda yapılması gereken en önemli tesislerin başında yüzme havuzu olduğunu vurgulayan Kayalp, Mağusa deniz kenti olmasın rağmen sırtını denize dönmüş durumda olduğunu söyledi. Bazı yerler hariç başka deniz sporunun yapılabileceği alanın olmadığını söyleyen Kayalp, su sporlarının denizde değil havuzda yapıldığına dikkat çekerek, havuza ne kadar elzem bir şekilde ihtiyaç olduğuna parmak bastı. Kayalp, Olimpik 50 metre, yarı Olimpik ise 25 metre olan havuz ölçüleri için arazi sıkıntılarının olmadığını, var olan yerlere önümüzdeki dönemde Mağusa’ya bu tesisi kazandıracaklarını söyledi.

Magem Projesi gençliğin örgütlenmesini sağladı
Magem projesi ile ilgili olarak Kayalp, gençliğin örgütlenmesinde bir örnek olduğunu, gençlerin fiziki anlamda enerji dolu olduğunu harcamaları gerektiğini, böylesi yerlerin de bar, cafe gibi eğlence yerleri olduğunu hatırlatarak, gençlerin kendi kendini yönetecek ve çalışacağı değişik spor, kültür ve sanat için alt yapılar hazırladıklarını, görsel olarak Belediye kontrolünün olduğunu, yönetsel anlamda bağımsız olarak görev yapan yönetimin almış oldukları kararları uyguladıklarını ve kendilerinin de desteklediklerini söyledi.1300 metre kare lokalin çok amaçlı kullanıldığını, 27 farklı dalda 1000’in üzerinde aktif olarak çalışan elemanın olduğunu belirten Kayalp, 2 voleybol, 2 basketbol, 2 tenis kortu, 2 de halı saha ile birlikte fitness alanının var olduğunu, Mağusa halkının kullanımına verildiğini söyledi. Gençliğin kötü alışkanlıklardan uzak durması sağlıklı spor yapabilmesi için gerekli tesisin var olduğunu, bu tesis de alkol ve sigara kesinlikle satılmadığının altını çizen Kayalp, gençliğin yeni çağda doğru örgütlemesine de inancının tam olduğunu söyledi.

Mağusa Arena ile
Mağusa’nın bir başka önemli ihtiyaçları asında olan spor salonunu yakın geçmişte inşa edilerek hizmete sunduklarını belirten Kayalp, Mağusa Arena’yı okulların ve kulüplerin hizmetine verilerek sıkıntıların aşıldığını ve kısacası salonu kentin kullanımına verdiklerini söyledi. Mağusa’da son dönemlerde kaybolan salon sporlarındaki heyecanın yeninden yaşanmaya başladığını, DAÜ ile Magem arasında oynanan final maçını 1500 kişinin izlediğini hatırlatan Kayalp, alt yapının hazır olması seyircinin de ilgisini çektiğini, alternatif spor dallarının gelişmesi sağlamak için uğraş verdiklerini, okullar açarak eğitilen sporcularının sadece kendi bünyeleri içinde değil, başka kulüpler de verildiğini, biz diye düşünceleri olmadığını, farklı kulüplerde spor yapma şansını sporculara verdiklerini, ne kadar çok sporcu çıkarsa Mağusa kenti için de önemli olduğunu söyledi.

Belediye olarak gençliğe yapılan yatırımların geleceğe yapılan yatırımların olduğuna vurgu yapan Gazi Mağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp tesisleşme yönünde ciddi ve kalıcı eserler yapmaya devam ederek Mağusa kentini spor kenti yapmaya büyük özen ve gayret göstereceklerini söyledi.


Kayalp:"Belediyelerin Devletten Aldığı Katkı Kriterleriyle Oynamak Hatadır; Kabul Edilemez!"  (23.01.2011)

Belediyelerin devletten aldıkları katkı oranlarının 2011 bütçesinde değiştirilme girişiminin üzerinden daha çok kısa bir süre geçmiş olmasına karşın, bu yönde yeni bir çalışmanın varlığı bilgimize gelmiş bulunmaktadır. İlgili bakanlığın bu çalışmayı sürdürürken belediyelerle istişareyi gerekli görmemesi ortada iyi niyetten uzak bir hesabın olduğunun en açık kanıtıdır.

Bilindiği üzere belediyeler devletin yerel gelirlerden elde ettiği toplam turarın %8,5’ini de facto nüfusları oranına göre devlet katkısı olarak almaktadırlar. Devlet katkısı kimi belediyenin toplam gelirinin %40’ı dolayına karşılık gelirken, bazı belediyelerde bu oran %70’leri aşabilmektedir. Belediyeler ileriye yönelik planlama yaparken devlet katkısında meydana gelebilecek değişimi hesaba katarak belli başlı projeksiyonlarla hareket ederler. Hükümetlerin devlet katkı oranlarını gelişi güzel değiştirmesi ya da bu yöndeki girişimleri belediyelerin iş yapamaz ve önünü göremez hale gelmesine yol açmaktadır.

2011 yılı bütçesi hazırlanırken hükümetin yine belediyelerle herhangi bir istişareyi gerekli görmeksizin, devlet katkısı oranını %8,5’ten %7,6’ya düşürme girişimi daha hafızalardaki tazeliğini korurken, şimdi de yine belediyelerin devletten aldıkları katkının belli başlı kriterlere bağlı olarak saptanması yönünde bir hazırlık söz konusudur. Dolaylı olarak öğrenmek durumunda kaldığımız bu durum, belli başlı soruların sorulmasını zorunlu kılmaktadır:

1- De facto nüfus üzerinden, yani somut ve objektif bir kritere bağlı olarak belediyelere dağıtılan katkı paylarının daha başka kriterlere göre dağıtılmasının gerekçesi nedir?
2- Bu metod değişikliğiyle hedeflenen nedir?
3- Devlet yerel gelirlerin belediyeler ve yurttaşları arasında eşitlik esasına göre bölüşülmesinden rahatsız olduğu için mevcut dengeyi bozmaya mı karar verdi?

De facto nüfus esasına göre devlet katkı miktarlarının saptanmasında belediye sınırlarındaki herkes eşdeğerde kabul edilmektedir. Bu dengenin bozulduğu noktada bir yerleşim biriminde yaşayanların bireysel değeri, devlet katında bir diğer yerleşim birimindekilerden daha fazla veya az olabilmektedir. Bu durum vicdani değildir. Ne amaçla böylesi bir girişimde bulunulduğu konusunda bilgi sahibi olmamakla birlikte, kuşkumuz hükümetin herhangi bir nedenle kendine yakın gördüğü belediyeler lehine ayrımcılık yapma niyeti taşıdığı yönündedir. Bu hem adalet, hem de eşitlik kavramlarıyla bütünüyle çelişen bir durumdur.

Devlet belli başlı objektif gerekçelerle bazı belediyelere katkıda bulunmak isteyebilir. Adil, eşit ve demokratik olduğu sürece bu niyeti anlayışla karşılamak doğaldır. Devlet, kalkınma stratejisine uygun olarak, herhangi bir ekonomik sektörün desteklenmesi amacıyla, belli başlı beldelerimizin yerel standartlarını farklılaştırma veya geliştirme gereksinimi duyabilir. Bu normal ve anlaşılırdır. Normal olmayan, niyet bu olsa dahi, bunun finansmanını diğer belediyelerin haklarından keserek sağlamaktır. Devlet destekleyeceği bölgelere katkı yapmak için kaynak yaratmalı ve bu yolla destek olmalıdır. Pozitif ayırımcılık yapmak amacıyla yasanın değiştirilmesi ve belediyelerin sınırları dahilinde yaşayanların değerlerini farklılaştırma çabasının, art niyetten uzak bir izahının olamayacağı net biçimde anlaşılmalıdır.

Bu yeni durumdan haberdar olmayan pek çok belediye başkanı olduğu bir diğer garipliktir. İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı’nın hükümetin onayıyla yürürlüğe hazır hale getirdiği bu yeni uygulamanın tarafımızdan asla kabul edilmeyeceği net olarak bilinmelidir. Kendi lehine sonuçlar doğuracak olsa dahi, hiçbir belediye başkanının da bu girişime onay vermemesi ve demokrasinin beşiği sayılan yerel yönetimlerin anti-demokratik niyetlerin alkış tutucusu olmaması gerekmektedir. Böylesi girişimlere karşı geçmişte olduğu gibi, bundan böyle de demokratik biçimde karşı konulacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Oktay Kayalp (Belediye Başkanı)


Kampanya Böyle Olur (15.01.2011, STAR KIBRIS)

  • Gazimağusa Belediyesi bünyesinde özerk bir yönetimle faaliyet gösteren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM) örnek bir kampanyaya imza attı.

MAGEM, Türkiye’deki Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği’yle birlikte “Kapak Toplama Kampanyası” düzenledi. 2 ay gibi bir sürede Gazimağusa ve çevresinde gerçekleştirilen kampanyada, kamu ve özel kurum ve kuruluşların, okulların ve vatandaşların desteğiyle 300 bin adet kapak toplanarak, hem çevrenin korunmasına katkıda bulunuldu, hem de 300 bin kapağa karşılık olarak 20 adet tekerlekli sandalye alındı. Kampanya sonunda alınan tekerlekli sandalyeler Gazimağusa ve çevresindeki ilkokullardan gelen grupların da katılımıyla Gazimağusa Arena’da düzenlenen törenle, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Gazimağusa Devlet Hastanesi, Kemal Saraçoğlu Kanserle Savaş ve Lösemili Çocuklar Vakfı ve ihtiyaçlı kişilere bağışlandı.

MAGEM Başkanı Engin Erçelik, törende yaptığı konuşmada, yaşadıkları topluma ve paylaştıkları dünyaya karşı sorumluluğu olduğuna inanan bireylerin oluşturduğu MAGEM’in önemli bir kampanyaya öncülük etmenin haklı gururunu yaşadığını kaydetti. Erçelik, sağlıklı insanlar yetiştirebilmek için gelişen ekonominin yanında, insani değerleri ön planda tutan, insana değer veren sosyal yapının da geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. Erçelik, kampanyanın başarılı olmasındaki en büyük katkının katılımcılar olduğunu kaydederek, Gazimağusa ve çevresini kapsayan bir kampanya olmasına rağmen 300 bin adet kapak toplanarak çok büyük toplumsal sorumluluk örneği gösterildiğini ifade etti.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, MAGEM’in manevi değeri çok büyük bir organizasyon gerçekleştirdiğini belirterek, 300 bin kapağı sandalyeye dönüştürme projesinin başarıyla sonuçlandığını söyledi. Kayalp, insanları hayata bağlayan en önemli unsurun sevgi olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk halkını da bugüne kadar sevginin ayakta tuttuğunu, kampanyanın da toplumun bütün kesimlerinde engelli vatandaşlara duyulan sevginin sembolü olduğunu belirtti.

Dünya Engelliler ve Dostları Gelişim Derneği temsilcisi Nedim Kılıç da yaptığı konuşmada, kampanyaya verilen desteğe teşekkür ederek, “engellilerin önündeki engellerin kaldıralım” çağrısı yaptı. Kılıç, salondaki çok sayıda ilkokul öğrencisini göstererek, “Minik yavrularla engelleri aştığımızı görüyorum” diyerek, MAGEM ve Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’a engellilere sahip çıktıkları için teşekkür etti. Nedim Kılıç, kampanyayla ilgili olarak, “Bir avuç tohum saçtık, binlerce çiçek açtı” ifadelerini kullanarak, engellilere acınmamasını, önlerindeki engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı.


MAGEM’den 20 Adet Tekerlekli Sandalye Bağışı (12.01.2011)

Gazimağusa’da gençlerin yönetiminde sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal alanlarda faaliyet sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi, (MAGEM) Dünya Engelliler Merkezi’nin Türkiye’de başlattığı Kapak Kampanyası’na destek vererek yürüttüğü kampanya sonucunda alınan tekerlekli sandalyeleri ihtiyaçlı kişilere veriyor. MAGEM 14 Ocak Cuma günü saat 10:00’da Mağusa Arena’da halkın da katılacağı törenle sandalyeleri bağışlayacak.

İhtiyaçlı bireylere tekerlekli sandalye alınması için Gazimağusa’da yürüttüğü kampanyanın sonuna gelen MAGEM, yaklaşık 2 ay süren kampanya sürecinde toplanan yaklaşık 150 bin kapak karşılığında alınan 20 tekerlekli sandalye ihtiyaçlı sahiplerini bulacak. Düzenlenecek törende Gazimağusa halkının kampanyaya fiilen dahil olarak topladığı kapaklar sergilenecek.

Kampanyada aktif olarak çalışan Mağusa Gençlik Merkezi gençleri önemli bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri kampanyada mümkün olduğunca fazla kapak toplanabilmesi için kampanyanın son gününe kadar Gazimağusalılar’dan destek istedi.


Rauf Raif Denktaş Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Oldu  (12.01.2011)

Gazimağusa Belediyesi, “Mağusa Söyleşileri”nde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı konuk etti.

1960’lı yıllardan itibaren Kıbrıs Türk toplumunun geleceğine yön veren olaylardaki birinci aktör konumunda olan Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş söyleşisi’nde 1960’tan başlayarak KKTC’nin kuruluşuna kadar geçen süreçle ilgili deneyimlerini aktardı.

“1963’ten 15 Kasım 1983 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşuna kadar geçen süreçte Kıbrıslı Türklerde devlet örgütlenmesi” konulu söyleşide konuşan KKTC Kurucu Cumhrubaşkanı Denktaş, 1960 anlaşmalarının Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan anlaşmalar olduğunu, 1960’ın enosis ve taksim kavgasının arkada bırakıldığı bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Kıbrıslı Rumların tavırlarının Kıbrıslı Türkleri kendi yönetimini oluşturmaya zorladığını anlatan Denktaş, 1960’lı yılların başında Geçici Türk Yönetimi ile başlayan sürecin önce Kıbrıs Türk Yönetimi ardından ise Kıbrıs Türk Federe Devleti’ne dönüştüğünü, KKTC ile de son noktanın konulduğunu söyledi.

“Birbirimize bağlanarak tek ağızla konuşmamız lazımdır” diyen Denktaş, 15 Kasım 1983’te tüm partilerin de katılımıyla ve güçlü bir onayla KKTC’nin kurulduğunu, devletsiz kalan Kıbrıs Türkünün bu seçeneğe yönelmesinin gerekliliğine işaret etti. 1960 yılında Kıbrıs Cumhuriyetini kuran anlaşmaların Yunanistan ile Türkiye arasında bir denge oluşturduğunu, federe devleti ve KKTC’nin kurulmasıyla bu dengenin korunduğunu ifade etti.

Denktaş, Kıbrıs Türklerinin Türkiye ile hareket etmesi gerektiğini, Türkiyesiz Kıbrıs türkünün varolma şansının olmadığını da söyledi.


Restoranlara Sıkı Denetim (12.01.2011)

Kent genelindeki işyerlerinin sağlık denetimlerini düzenli ve aralıksız olarak sürdüren Gazimağusa Belediyesi, restoranların hijyenik durumu, çalışma izinleri ve çalışanların sağlık kartlarının kontrol edildiği denetimlerine başladı.

Denetimlerde, sağlık açısından görülen ciddi sakınca ve çalışanlarının sağlık kartlarının olmaması nedeniyle bir restoran mühürlenerek faaliyeti durdurulurken, hijyenik şartlara daha çok dikkat edilmesi ve hem işletme izni hem de sağlık kartlarının düzenli olarak çıkarmaları için bazı işyerleri de uyarıldı.

Kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesi ve gerekli hijyen koşullarına sahip olması için düzenli olarak kontrol edilen işyerlerinde, denetimler çerçevesinde sağlık kartları ve işletme izinleri de kontrol ediliyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı açıklamada, özellikle gıda üretimi yapan işyerlerinin sağlık yönünden gerektiği gibi olmasının son derece önemli olduğunu kaydetti. Yapılan denetimlerde sağlık koşullarının yanında işyeri izinleri ve çalışanların sağlık kartlarının da kontrol edildiğini belirten Kayalp, gerekli belgelerin denetiminin insan sağlığının korunması için son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.


Rauf Raif Denktaş Mağusa Söyleşileri’nin Konuğu Olacak (5.01.2011)

Gazimağusa Belediyesi, “Mağusa Söyleşileri”nde KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ı konuk ediyor.

“1963’ten 15 Kasım 1983 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kuruluşuna kadar geçen süreçte Kıbrıslı Türklerde devlet örgütlenmesi” konulu söyleşi 11 Ocak 2011 Salı günü saat 19:00’da Gazimağusa Belediyesi Bora Atun Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.

Gazimağusa Belediyesi’nin Kıbrıs Türk toplumunda öne çıkan isimleri Mağusalılar’la buluşturmaya devam ettiği Mağusa Söyleşileri’ne özelikle 1960’lı yıllardan itibaren Kıbrıs Türk toplumunun geleceğine yön veren olaylardaki birinci aktör konumunda olan Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş konuk olacak.

Kıbrıs Türk Toplumunun kendi yönetimini oluşturmaya başladığı sürecin başladığı 1963 yılından KKTC’nin kuruluşuna kadar geçen süreç izleyicilerin görüş ve düşünceleriyle de irdelenecek.

1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı'na seçilen Rauf Raif Denktaş, 28 Şubat 1973'e kadar bu görevi yürüterek Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanlığına seçildi. 13 Şubat 1975'te Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca 1976'da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanından sonra 1985’te tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 1990, 1995 ve 2000 yıllarındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerini tekrar kazanarak görevine devam etmiştir. 17 Nisan 2005'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan'da görevi Mehmet Ali Talat'a devretmişti.

Önceki yıllarda pek çok konunun uzmanların katılımıyla enine boyuna tartışıldığı Mağusa Söyleşileri’nde hem yerel, hem de evrensel konular, sunumların ardından izleyicilerin görüş ve sorularıyla açılarak tartışılıyor.


KDV Oranındaki Değişiklik Belediye Ücretlerinde Artışa Neden Oldu  (4.01.2011)

Gazimağusa Belediyesi geçmiş 3 yılda olduğu gibi 2011 yılında da hiçbir harç ve ücrete zam yapmamasına rağmen hükümetin KDV oranlarında yaptığı değişiklik kaçınılmaz bir şekilde belediyenin ücretlerine artış olarak yansıdı.

Ülkede yaşanan ekonomik sıkıntının vergi yükümlüleri üzerindeki olumsuz etkilerinini göz önünde bulundurarak harç ve ücretlerine zam yapmama kararlılığını son 3 yılda olduğu gibi 2011 yılında da sürdüren Gazimağusa Belediyesi, son KDV artışından doğan farkı zorunlu olarak ücretlerine yansıttı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu’nun son aldığı kararlardan birine göre, su ücretlerinde yüzde 1 olan KDV oranının yüzde 5’e çıkarılması nedeniyle zorunlu olarak faturalar bu oran üzerinden yeniden düzenlendi.

Kayalp: “KDV oranlarının değişmesi ücret ve harçları artırdı”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, merkezi hükümetin KDV oranlarını artırmasının belediyenin su ücretlerini de artırdığını ifade ederek, belediye olarak su ücretlerine zam yapılmaması yönünde son yıllarda gösterdikleri kararlılığın, yeni düzenlemeyle bu yıl mümkün olamayacağını söyledi.

Özellikle son yıllarda ülkemizi her alanda olumsuz olarak etkileyen ekonomik sıkıntının vergi mükelleflerini de önemli ölçüde ödeme güçlüğüyle karşı karşıya bıraktığını görerek belediye ücretlerine zam yapmadıklarını belirten Kayalp, KDV oranlarıyla gelen yeni zamları uygun bulmadıkları halde uygulamakla zorunlu olduklarını halkın bilmesini istedi.

Ekonomik yaşama katkı yapma sorumluluğunu yerel yönetim anlayışı olarak benimsediklerini belirten Kayalp, tüm olumsuzluklara rağmen gerek yurttaşın alım gücünün korunması gerekse kent ekonomisine katkı yapmak için çaba göstermeye devam edeceklerini kaydetti.


Mağusalı 2011’i Meydanda Karşıladı (1.01.2011)

Gazimağusa Belediyesi, yeni yılı her yıl olduğu gibi bu yıl da Namık Kemal Meydanı’nda düzenlediği yılbaşı programıyla karşıladı. Kıbrıs’ın sevilen gruplardan Öldüren Şampanya saat 22.00'den itibaren Namık Kemal Meydanı’nda buluşan halkın yeni yıl heyacanına coşku kattı. Gelenekselleşmiş bir şekilde Namık Kemal Meydanı’nda buluşanlar hep bir ağızdan şarkılar söyleyip danslar etti.

Halkın yeni yılını kutlayan ve bir konuşma yapan Oktay Kayalp meydandaki kalabalıkla birlikte geriye doğru sayarak yeni yılı karşıladı. Yılın ilk anlarındaki coşkuya havai fişek gösterileri de eşlik etti.

2011’e coşkulu bir “merhaba” diyen meydan müdavimlerine seslenen Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, sıkıntıları sorunları, kazaları ve güzellikleriyle 2010 yılının bittiğini ve yeni bir yıla girdiklerini söyledi.

Yeni yılda trafik kazalarının olmamasını, KTHY gibi ulusal değerlerimizin kapatılıp insanımızın işsiz kalmamasını, babaların anaların evlatları için ağlamamasını dileyen Kayalp, “Yeni yılın bizlere, sizlere, ailelerinize, herkese ve tüm insanlığa barış huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.


      ANASAYFA