Gazimağusa Belediyesi
Kent Haberleri - Duyurular               
[2000 YILI] [2001 YILI] [2002 YILI] [2003 YILI] [2004 YILI] [Oca-Mar05] [Nis-Haz05] [Tem-Eyl05] [Ekm-Ara05] [Oca-Mar06] [Nis-Haz06] [Tem-Eyl06] [Ekm-Ara06] [Oca-Mar07] [Nis-Haz07]  [Tem-Eyl07] [Eyl-Ara07] [Oca-Mar08] [Nis-Haz08] [Tem-Eyl08] [Ekm-Ara08] [Oca-Mar09] [Nis-Haz09] [Tem-Eyl09] [Tem-Eyl09]
 OCAK - MART 2010 <> HABER ARŞİVİ
                                             

Başkan Kayalp Çanakkale bölgesinde kanalizasyonu anlattı  (25.03.2010)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kanalizasyon çalışmalarının devam ettiği Çanakkale Bölgesi’nde halkı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Kanalizasyon, Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Şebeke Yenileme Projeleri’nin bir parçası olarak Çanakkale’de başlatılan çalışmalarda, kanalizasyon şebeke çalışması yapılırken, önümüzdeki günlerde evlerin kanalizasyon ağına bağlantı çalışmalarına da başlanacak. Bilgilendirme toplantısı Çanakkale Spor Kulübü lokainde dün saat 17:30’da yapıldı.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ilk çalışmaların Çanakkale’den başlandığını ve sokakların önemli bir kısmının tamamlandığını ifade ederek, Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak ilk etap kanalizasyon projesinin 2011 yılının Kasım ayında tamamlanacağını söyledi.

Çanakkale’deki çalışmaları en kısa sürede tamamlamayı planladıklarını, çalışmaları en az düzeyde rahatsızlıkla bitirmenin son derece önemli olduğunu belirten Kayalp, şebeke içerisinde yer alan evsel bağlantıların projeyle paralel yürütüleceğini ve finansmanının Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacağını söyledi. Tek tek her evin bağlantısını yapacaklarını ifade eden Kayalp, evlere bağlantı yapılmasında vatandaşlara herhangi bir mali yükümlülük yansımayacağını ifade etti.

Kayalp, yapımına başladıkları Atık Su Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla kanalizasyon ağının oluşturulduğu bölgelerin sisteme bağlanacağı bilgisini verdi.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde hayata geçirilecek projenin 18.2 Milyon Euro kaynakla hayata geçirilieceğini, proje kapsamında kanalizasyon ağının oluşturulması, atık arıtma tesisi inşası ve içme suyu şebekesindeki asbest boruların yenilenmesinin yer aldığını belirtti.

Yeni çift şerit Gazimağusa-Lefkoşa yolunda yer alacak arıtım tesisinin, kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunu yüksek kalitede arıtılmasından sonra yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilmesine olanak sağlanacağını, yeraltı su kaynaklarının kirlenme ve tuzlanma tehlikesini ortadan kaldıracağını, kanalizasyonun modern kentlerin önemli bir ihtiyacı olduğunu belirtti.

Toplantıda vatandaşların sorularını yanıtlayan Kayalp, çeşitli beledi konuda yapılan çalışmalarla ilgili bilgi de verdi.

 


İkinci Bahar Yaşam Kulübü Üyelerinin renkli günü: Kulüp üyeleri yemekli etkinlikte eğlendi  (24.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerine yönelik olarak düzenlediği yemekli eğlencenin ilki Salamis Bay Hotel’de gerçekleştirildi.

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyeleri Tombiko’nun eğlenceli şarkıları eşliğinde renkli bir gün geçirdi. Üyeler dans etti; oyunlar oynadı. Etikliğin ilkine yaklaşık 400 üye katıldı. Geziye katılacak toplam üye sayısının 800 civarında olması nedeniyle, iki gün şeklinde organize edilen etikinliğin ikincisi yarın (25 Mart Perşembe) yapılıyor. Etkinlikte Gazimağusa Belediyesi Halkdansları ekibi gösteriler de sundu.

65 yaş ve üzerindeki Gazimağusalılar’a yönelik olarak evde bakım ve sağlık hizmeti sunan Gazimağusa Belediyesi İkinci Bahar Yaşam Kulübü, üyeleriyle birlikte yarın yapılacak yemek için de önceden belirlenen noktalardan hareket ederek 12:30’da Salamis Hotel’de yemek için buluşulacak.

Yemekte bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ülkemizde ilk olarak Gazimağusa Belediyesi’nin hayata geçirdiği toplum büyüklerine yönelik hizmet biriminin bugün yaygınlaştığını ve diğer belediyeler tarafından da benzerlerinin uygulandığını ifade ederek, hedeflerinin toplum büyüklerinin hayatlarını daha mutlu ve rahat geçirmelerini sağlamak olduğunu, bunun için de sürekli çalıştıklarını belirtti. Kayalp, kusursuz çalıştıklarını söylediği birim görevlilerine ve fedakarca hizmet veren doktor ve hemşirelere teşekkür etti.

İkinci Bahar Yaşam Kulübü’nün insana yapılan yatırımın en büyüğü olduğunu, üye sayısının 2000’i aştığını ifade eden Kayalp, hizmetlerimiz artarak devam edecek, çünkü biz sizi seviyoruz” dedi.

 


Kültür ve Kongre Merkezi’nin Uzay Çatısı Yerleştirildi (21.03.2010)
 

 • Kentimizin “Kültür Sanat başkenti” ünvanına yakışır Kongre ve Kültür Merkezi’nin inşası devam ediyor

Gazimağusa Belediyesi, kentimizin “Kültür-Sanat Başkenti” ünvanına yakışır kapasiteye ve modern yapıya sahip olacak Kıbrıs’ın en büyük Kültür ve Kongre Merkezi’nin inşasına devam ediyor. Gazimağusa Belediyesi ile Doğu Akdeniz üniversitesi tarafından ortaklaşa kullanılacak merkezde, 5 bin 700 metre kare kapalı alanda, biri 1000 kişi kapasiteli olmak üzere 8 toplantı ve konferans salonu ile dünya standartlarında müze ve sergi salonları yer alacak.

Kentimizdeki kültür-sanat faaliyetlerine yıl boyunca gerektiği gibi ev sahipliği yapabilecek donanım ve kapasitesiyle sadece Gazimağusa’da değil, ülke genelinde de önemli bir yatırım olarak değerlendirilen Kültür ve Kongre Merkezi, Türkiye Cumhuriyeti finansmanıyla 20 milyon dolar maliyetle yaşam bulacak. 1200 kişi kapasiteli salonda her türlü sahne gösterilerinin yapılabilmesine olanak sağlayacak.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Merkez’in yapımının kentin kültür sanat başkenti ünvanını pekiştirecek ve önemli bir ivme kazandıracak büyük bir adım olduğunu ifade etti.

Merkez’in sosyal sanatsal ve kültürel katkı yanında, ekonomik hayata da büyük yarar sağlayacağını belirten Kayalp, tesisin bölgedeki otellerin kongre turizminin altyapısına da büyük fayda sağlayacağını, turizmin gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi.

Kayalp, Kültür ve Kongre Merkezi’nin ekonomik koşullarda meydana gelen daralma nedeniyle tamamlanması planlanan sürede geçikmenin yaşandığını, tesisin 2010 yılı içinde hizmete sunulacağını kaydetti.

Kayalp, merkezin bütününün finansmanını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’ne teşekkür ederek kentin gelişimi için önemli bir yatırımın gerçekleşmekte olduğunu ifade etti.

 


18. Gazimağusa Çocuk Festivali Resim Çizme Yarışması İle Başladı (20.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen 18. Gazimağusa Çocuk Festivali 900’ü aşkın çocuğun katıldığı 13. Resim Çizme Yarışması’yla başladı. Bu yıl 20 Mart- 4 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek festival, birbirinden renkli 8 etkinlikte her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce çocukla buluşacak.

Festivalin başlangıç etkinliği olan 13. Resim Çizme Yarışması Çanakkale Ortaokulu ve Şht. Hüseyin Akil İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan çocuklar hünerlerini resim kağıdına dökerken, aileler de dışarıda heyacanlı bir bekleyiş içindeydi.

18. Gazimağusa Çocuk Festivali’nin çocukların yeteneklerini ön plana çıkaran renkli etkinliklerinden biri olan 13. Resim Çizme Yarışması’nın dereceye girenleri Türksal İnce Başkanlığında, Taylan Oğuzkan, Zühre Özkaraman ve Serkan Sürek’ten oluşan juri tarafından belirlenecek.

Fetivalin açılışında bir konuşma yapan, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocuğa yapılan yatırımın en önemli ve kendi geleceğimize yapılan yatırım olduğunu belirterek, Kıbrıs’ın tartışmasız en büyük çocuk festivali Gazimağusa Çocuk Festivali’nin çocukların yeteneklerini ve özgüvenlerini geliştirmelerine katkı koymaya devam ettiğini söyledi. Kayalp, etkinliğin önemli bir katılımla gerçekleştirildiğini ifade ederek, Mağusa Kültür Derneği eğitmenlerine ve juri üyelerine teşekkür etti.

Etkinlikte Mağusa Kültür Derneği Başkanı Esen Beyköylü de konuşmasında, özgüven ve fedakarlığa dayalı bir çabayla ortaya çıkan organizasyonun çocuklar için son derece önemli olduğunu, festivalin gerçekleşmesinde, Mağusa Kültür Derneği çalışanları ve eğitmenleri katkı koyan Gazimağusa Belediyesi Halk Dansları üyelerine ve öğretmenlere teşekkür etti.

1992 yılından beridir gerçekleştirilen Çocuk Festivali, 11 yıldır Gazimağusa Belediyesi ve Mağusa Kültür Derneği (MKD)’nin ortak organizasyonuyla düzenleniyor. Festival, 5 Nisan tarihinde Mektup Yazma Yarışması ile devam edecek.

 


Mutluyaka Parkı hizmete Hazır (19.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi Mutluyaka’da hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik olarak hizmet verecek genel park alanının inşasını tamamladı.

Ailelerin çocuklarıyla birlikte zaman geçirirken sportif aktivite de yapabileceği sosyal tesis, bölgeye hizmet vermeye başladı. Kentin dört bir yanında olduğu gibi Mutluyaka’daki parkta da çocuklar için güvenli oyun alanı oluşturularak spor aletleri yerleştirildi. Çocuk oyun araçlarının yerleştirildiği zemin hem hijyenik hem güvenlik açısından kauçuk zeminle kaplandı. Parkta, yeşillendirme ve aydınlatma işleri de yapıldı.

Kentteki tüm çocuk parklarını her yaştan vatandaşa hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenleyen veya sıfırdan inşa eden Gazimağusa Belediyesi, hemşehrilerinin boş zamanlarını en rahat ve güvenli biçimde geçirmelerini hedefliyor.

Konuya ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, her yaştan vatandaşa yönelik olarak yeniden düzenledikleri mevcut çocuk parkını çocukların en çok sevdiği oyun araçları ve spor aletleriyle donattıklarını söyledi.

Kayalp, kentin farklı bölgelerindeki parklara olduğu gibi Mutluyaka’da yapımı tamamlanan genel park alanına vatandaşların gösterdiği ilginin kendileri için sevindirici ve yeni yatırımlar için önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu kaydetti.

 


Kayalp: “Atık suyu Çanakkale Göleti’ne kanalize etmek felaketle eşdeğerdir” (17.03.2010)
 

Ülkemizdeki yoğun yağışların yarattığı olumsuzlukların üzerinden bir aya yakın bir süre geçmesine rağmen, çeşitli şekillerde sorunların sürdüğünü görmekten öncelikle üzüntü duyduğumu belirtmek isterim.

Son günlerde Haspolat Arıtma Tesisi’nden ve bazı belediyelerin vidanjörlerinden dere yataklarına verildiği iddia edilen atık suların Köprü bölgesindeki gölete ulaştığı basınımızda gündem yapılmaktadır. Köprü göletine yoğun olarak akışı gerçekleşen atık suyun doğal yaşama etkilerinin ne boyutta olabileceğiyle ilgili henüz açığa çıkmış bilgi mevcut değildir. Atık suyun içerebileceği tehlikelerin bilimsel olarak analizi yapılmadan, olası etkileriyle ilgili etraflıca bilgi sahibi olunmadan, bir takım fevri çözümlerin konuşulduğu duyumları almaktayız. Yetkililerin ne ölçüde yetkisinde olduğunu şu anda öngöremediğimiz çözüm yoluna göre; Köprü Göletin’deki lağım sularının Gazimağusa’daki Çanakkale Göleti’ne akışının sağlanması düşünülmektedir. Konu, bu düşüncenin varlığının duyum veya kesinleşmemiş bir bilgi olarak bizlere ulaşmasında bile, buna şiddetle karşı çıkmamızı gerektirecek kadar ciddidir.

Şunu da belirtmek gerekir ki, normal zamanda Köprü bölgesindeki gölete biriken suyun belli bir sınırı aşması halinde doğal yolunu takip ederek Çanakkale Göleti’ne ulaştığı bilinen bir gerçektir. Köprü bölgesinden Çanakkale’ye uzanan dere yatağının varlığı bir şekilde lağım sularının Çanakkale Göleti’ne kanalize edileceği duyumlarını güçlü kılmaktadır. Lağım sularının Çanakkale’ye yönlendirilmesi gibi, sorunu son derece karmaşık ve içinden çıkılmaz hale getirecek bir çözüm yolunun düşünülmesi felaketle eşdeğerdir. Bu bizim kabul edebileceğimiz bir yaklaşım değildir.

Doğru olan; Atık suyun biriktiği Köprü bölgesinde, suyu kontrol altına alarak soruna çare bulmaktır. Atık suların Köprü bölgesine verdiği veya verebileceği zarar, suyu Çanakkale’ye aktararak giderilemez. Lağım suyunu Gazimağusa’ya kanalize etmek suyu belli bir seviyeye ulaşmış, doğal yaşamı bünyesinde barındıran Çanakkale Göleti ve onun doğal bir parçası olan yeraltı kaynaklarının sonu demektir. Lağım suyunun gölet oluşturduğu Köprü bölgesinde, bu suyun herhangi bir başka bölgemize akışını engelleyecek önlemler almak öncelikli yapılması gerekendir. Sorumlu konumda olan Çevre Dairesi ve ilgili bakanlığın hem insan sağlığı hem de doğal yaşam için hayati öneme sahip bu konuda görev üstlenmesi gerektiğinin altını çizmek isterim.

Hiç hayat bulmayacak söylentilerden ibaret olduğunu düşünmek istediğimiz konuyla ilgili köklü çare üretilene kadar hassasiyetimizi sürdürme kararlılığında olduğumuzu kamuoyuna bildiririm.

Saygılarımla.

Belediye Başkanı - Oktay Kayalp

 


Kent Genelinde 5 Farklı Bölgede Asfaltlama Çalışması (16.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, kent genelindeki ulaşımın daha kaliteli ve daha rahat sağlanabilmesi için asfaltlama çalışmalarına devam ediyor. Belli bir program çerçevesinde yürütülen çalışmalarda Karadeniz Sokak, 9 Mart Caddesi ve 3 Çakırlar Caddesi’nde asfalt döküm çalışmaları tamamlanırken, Canbulat Mahallesi’nde Sakızcılar Sokak ve Anadolu Mahallesi’ndeki çalışmalar devam ediyor.

Gazimağusa Belediyesi’nin önceden programlanmış çalışmaları kapsamında yapılacak yol yenileme çalışmalarında yaklaşık 5 bin ton asfalt kullanılacak. Gazimağusa’da araç ulaşımının sürekli olarak kaliteli bir şekilde sağlanmasının hedeflendiği çalışmalar, önümüzdeki günlerde Anadolu Bölgesi’nin yanında diğer bölgelerde ihtiyaç duyulan noktalarda da yapılacak.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, önceden programlanmış asfaltlama çalışmalarına devam etiiklerini, kentin fiziksel altyapısında ulaşılan kalitenin korunması için ihtiyaç duyulan noktalarda yenileme çalışma yürütüttüklerini söyledi.

Kentte, asfalt yenileme ve yol çalışmasının yapıldığı bölgelerde, hem yağmur suyu drenajları hem de kaldırım inşasıyla birlikte kapsamlı bir yaklaşımla ele aldıklarını kaydederek, ihtiyaç duyulan noktalarda çalışmaların devam edeceğini söyledi.

 


Mağusa'da Çirkin Saldırı (Halkın Sesi GAZETESİ-16.03.2010)
 

 • Polatpaşa Caddesi üzerinde ve Laguna Bölgesi’ndeki çöp bidonlarına zarar verildi

Gazimağusa Belediyesi’nin kent genelinde ana caddelere yerleştirdiği mermer çöp bidonlarına son günlerde kimliği tespit edilemeyen kişi veya kişilerce zarar verildi. Kentin çevre düzenlemesiyle bütünlük oluşturan çöp bidonlarının bir tanesi tamamen parçalanırken, 4 tanesine de çeşitli yerlerinden zarar verildi. Hem kamunun ortak malı hem de kent temizliğinin önemli bir parçası olan bidonlara zarar verilmesi vatandaşların tepkisini de çekti.

Gazimağusa Belediyesi Temizlik Birimi yetkilileri, bundan bir süre önce Laguna’daki 4 çöp bidonuna yapılan saldırının ardından, çamlık bölgesinde de bir çöp bidonunun beton kısmının parçalanarak tamamen kullanılmaz hale getirildiğini aktardı.

Kentte ana caddelere yerleştirilen mermer çöp bidonları, kamunun ortak malı olmasının yanında kent temizliği için önemli bir işlevi yerine getiriyor.

 


Gazimağusa esintileri (Ahmet Tolgay- KIBRIS GAZETESİ-12.03.2010)
 

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, başarılı bir belediyeciliğin sırrını tek cümleye sığdırıyor:
“Belediye başkanının görevi istihdam sorunlarına değil, kentin sorunlarına çözüm bulmaktır…”

Kayalp, ekibiyle birlikte medyanın ayağına kadar gelerek Gazimağusa belediyesinin yıllık etkinliklerinin değerlendirmesini yapma geleneğini ihmal etmiyor. Doğrusu biz gazeteciler de, ayağımıza kadar ulaştırılan bu servisten mutlu oluyoruz!..
Gazimağusa’nın kıdemli Belediye Başkanı, çarşamba gün yine başkent Lefkoşa’nın bir otelindeki toplantı salonunda bizlerle birlikteydi. Hem kentindeki belediyecilik etkinliklerine dair kendi açıklamalarını sundu, hem de bizim sorularımızı yanıtladı…
Cumhurbaşkanlığı seçiminin arkasından belediye seçimleri gündeme gelecek. Kayalp’ın bu seçimlerde de Gazimağusa Belediye Başkanlığına kesin aday olduğunu, bizzat kendisinin ağzından dinliyoruz…
Geçen yıl bu konudaki soruma muhatap olduğunda adaylığının partisinden çıkacak karara bağlı olduğunu belirtmişti. CTP, Gazimağusa bağlamındaki kararını vermiş olmalı ki, Kayalp artık adaylığını bizlere rahatça açıklayabiliyor…
* * *
O basın toplantısında açıklananların ayrıntıları dünkü medyamızdaydı. Ben burada onların tekrarını yapmak niyetinde değilim… Ayrıntılar arasında gizli kalanları irdelemek daha doğru olmaz mı?…
Kayalp’ın istihdam sorunlarına endekslenen bir belediyenin kentsel sorunların çözümünde başarılı olamayacağını ima eden sözleri, Gazimağusa Belediyesi’nin personel tablosuyla destekleniyor. Kadrolarda şişme yok, tam tersine boşalma var..
Bu belediyenin 2006’daki toplam aktif çalışan sayısı 309 idi. 2010’da ise bu rakam 237’ye düşmüş durumda. Çalışanlar sayısındaki o 72 kişilik düşüş, emekliye ayrılmalardan, kadrosuzların azalmasından ve bir de kimi hizmetlerin dışarıdan satın alınmaya başlanmasından kaynaklanıyor.
Kentin istihdam sorununun çözümüne, dolaylı olarak, dışarıdan satın alınan hizmetlerle katkı konulmakta olduğu da, bundan çıkan sonuçtur…
Kayalp, önce Güzelyurt’u, arkasından da Lefkoşa ve Girne’yi etkileyen sellerin Gazimağusa’ya hiçbir zarar vermemesinin nedenini şehirciliğin drenaj boyutuna gösterdikleri özene bağlasa da, bence yadsınamayacak bir faktör daha var. O da, bir açık hava müzesi konumundaki Gazimağusa’nın tarihsel dokusunun hiç ellenmemesi. Yüzyıllar öncesinden bu tarihi dokuya yerleştirilen antik drenaj örgüsü, bugünün sellerinden de kenti korumakta berdevamdır… Cenevizliler, Venedikliler ve Osmanlılar… Onlar bugünkü nesilden daha akıllıymışlar!..
Aynı durum Lefkoşa’nın ve Girne’nin tarihi bölgeleri için de söz konusu. Surlar içi Lefkoşa ile eski Girne sellerden etkilenmezken, doğanın tahrip edildiği yeni yerleşim birimleri perişan oldu.
Kentsel dengelerle doğa dengelerinin birbirlerine uyumlu olması gerektiğini vurgulayan çok önemli bir deneyimdi sellerde yaşananlar; tüm acı sonuçlarına karşın…
* * *
Kulağıma çalınan bazı çevre tartışmalarını hatırlattığımda, Oktay Kayalp’tan Gazimağusa dışındaki bir gelişmenin ayrıntılarını dinliyorum:
“Kantara bölgesinden gelen ama şimdi kurumuş olan dereler, tam da Yeniiskele’nin Doktorlar Sitesi önünde bir delta oluşturarak belediye plajı olarak düzenlenen yerde denizle buluşuyor. Şimdi o deltanın üzerinde turistik bir tesis tasarlanıyor. Tartışmalar bu olaya dair. Eğer bir gün yoğun yağışlar nedeniyle Kantara dereleri akmaya başlarsa ne olacak?..İşte bu projelendirilen tesisler tarafından önü kesilecek olan suların bölgeyi gölete dönüştürmesinden korkuluyor…”
Oktay Kayalp’ın ağzından yansıtabileceğim iki de güzel haber var…
Bunlardan biri Ortadoğu’nun en büyük ve en donanımlı kültür yuvası olarak tasarlanan Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nin mayıs ayında müteahhitten tamamlanmış olarak teslim alınacağı; öteki ise 65 yaş üzerindeki vatandaşlar için hizmet vermekte olan İkinci Bahar Yaşam Kulübü üyelerinin en erken bir zamanda olanaklarla donatılmış bir sosyal tesise kavuşturulacakları…

 


“Gün Batarken” Mağusa’da Gösterimde (11.03.2010)
 

 • Kuzey Kıbrıs’ın İlk Uzun Metrajlı Filmi Gazimağusa’daki gösterimine başlıyor “Gün Batarken” Mağusa’da Gösterimde

Ülkemizin ilk uzun metrajlı filmi “Gün Batarken”’in Gazimağusa’daki gösterimi yarın (12 Mart) başlıyor. Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla 12 Mart-11 Nisan tarihleri arasında Gazimağusa’da gösterimde olacak filmin ilki gösterimi yarın MAGEM tesislerinde 20:00’da yapılıyor.

Bu yıl ülkemizi Altın Portakal Film Festivali’nde temsil eden “Gün Batarken” filmi Gazimağusa Belediyesi’nin Gençlik Merkezi (MAGEM) tesislerinde bir ay boyunca Cuma, Cumartesi günleri saat 20:00, Pazar günleri ise 17:00’de gösterilecek.

Magem’in sinema salonunda yer alacak gösterim 10 TL bilet fiyatı ile izlenebilecek. Filmle ilgili rezervasyon yapma ve ayrıntılı bilgi için belediyenin 05338708021 numaralı telefonu aranabilir.

2009 yılı sonunda Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmeye layık görülen “Gün Batarken” Kıbrıslı Türk yönetmen Cemal Yıldırım ve tamamı Kıbrıslı bir ekip ve oyuncular tarafından üretildi.

Kıbrıslı firmaların gönüllü desteği ve sıfır bütçe ile özveri, dayanışma ve yardımlaşmaya dayalı bir çabayla üretilen “Gün Batarken” filmi Kormacit kıyılarında geçiyor.

Gazimağusa Belediyesi, “Kıbrıs Türk halkı, kendi topraklarında kendi insanının ürettiği bir filmi sinemalarda seyretmeyi hakediyor” diyerek ülkemiz adına sinema alanında yürekli bir adım atan “Gün Batarken” ekibinin bu önemli girişimini ülke adına önemli bir gelişme olarak nitelendiriyor.

 


Kayalp Basın Toplantısıyla Bir Yıllık Çalışmaları Hakkında Bilgi Verdi: Kayalp Yeniden Aday (10.03.2010 - TAK ve Gazeteler)
 

 • Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Haziran ayında yapılacak yerel seçimlerde Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na yeniden aday olduğunu açıkladı.

Kayalp, bugün saat 10.30’da Lefkoşa Golden Tulip Otel’de düzenlediği basın toplantısında bir yıllık çalışmalarıyla ilgili değerlendirmeyi kamuoyuyla paylaştı.

Belediye Başkanı Oktay Kayalp, basın toplantısında bir soruya karşılık Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na yeniden aday olduğuna işaret ederek, “Adayım, partim karar verdi Mağusa Türk belediye Başkanlığına adayım” dedi.

Kayalp, kişi olarak 2006 seçim öncesi yaptığı seçim bildirgesinin iki maddesi hariç tümünün yaşama geçirilerek tamamlandığını anlattı.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin yıllık çalışmalarının değerlendirmesini basın toplantısıyla kamuoyunun bilgisine getirmesinin şeffaflığın bir gereği; denetlenebilirliğin zemini olduğunu kaydetti.

Kayalp, bugün yapılan bir yıllık değerlendirmenin haziran ayında yapılacak yerel seçimler nedeniyle bir anlamda bir dönemin değerlendirmesi anlamına geleceğini ifade ederek, 2010 yılı programının ise Seçim Bildirgesi olarak bir süre sonra kamuoyuna sunulacağını söyledi.

Oktay Kayalp, belediyenin 47 milyon 250 bin TL’lik 2010 yılı bütçesinin yüzde 31.2’lik bölümünün yatırımlara ayrıldığının belirtti.

Kayalp bir soru üzerine devlet katkısı olmasa da yatırımlardan kısarak personel maaşlarıyla belediyenin cari harcamalarını kesintisiz ödeyebilecek durumda olduklarını anlattı.

Oktay Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin personel giderlerinin bütçeye oranının brüt olarak yüzde 50’yi aşmadığını ifade ederek, “Bu hem kaynak verimliliği bakımından, hem de yatırım bütçesini büyütebilmek bakımından, dünyada optimal değer olarak kabul gören yüzde 60 düzeyinin çok altındadır” derdi.

Gazimağusa Belediyesi’nin 2006’da 309 olan personelinin bugün itibarıyla 237 olduğunu anlatan Kayalp, bunun personelin verimli çalıştırılmasıyla yapılabildiğini ifade etti.

Kayalp, bir yıl önce düzenlediği basın toplantısında açıkladığı 2009 Yılı Çalışma Programı’nın bugünkü durumunu özetleyerek basın toplantısını tamamladı.

BRT'nin KONUYLA İLGİLİ GÖRÜNTÜLÜ HABERİ

 

ART'nin KONUYLA İLGİLİ GÖRÜNTÜLÜ HABERİ

Gazimağusa Belediyesi Yıllık Değerlendirmesi -2009 (WORD tam metin)

Gazimağusa Belediyesi Yıllık Değerlendirmesi -2009 (PDF-Sunum)


“BİZ POPÜLİZM YAPMADIK.” (11.03.2010-Hasan Hastürer)
 

Seçimle iş başına gelenler genelde hesap vermekten çekinir.
Bazıları telefonla soru alınmasını da istemeden bazı programlara katılıp, “Sor bana-söyleyeyim sana” programlarıyla vaziyeti kurtarmaya çalışır.
Aslında onlar kendi kendilerini bile kandıramazlar.
Çünkü neyin ne olduğunu en iyi onlar bilir.
* * *
Kim ne derse desin Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, siyaset dünyamızda gerçek bir istisnadır.
Kaç yıldır, her yılbaşı Lefkoşa’ya gelir ve basının karşısına geçip ne yapacaklarını söyler. Yılın sonunda da gene gelir bu defa yapacaklarını hangi oranda başardığının hesabını verir.
* * *
Kayalp, dün gene Lefkoşa’da basının önüne çıktı.
Takım anlayışıyla belediye meclisi üyelerinden belediyedeki takım arkadaşlarından bazı isimler de kendisiyle beraberdi her zaman olduğu gibi.
“İçinde bulunduğumuz yılın haziran ayında, yerel seçimlerin yapılacak olması, bugünkü değerlendirmenin aslında sadece geçtiğimiz yıla dair olmaktan çok, bir dönemin değerlendirilmesi anlamına gelmesi kaçınılmazdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, bugün karşınızda duran ekip, 2006 yılındaki seçimlerde halka vaat ettiği her şeyi ve fazlasını gerçekleştirmiş olmanın gururuyla buradadır. Kendi dışımızdaki nedenlerden kaynaklanan ve zamanı kısıtlayan faktörler nedeniyle iki konuda erteleme kararı almış olsak da, bunlara eşdeğerde program dışı projelerimizi hayata geçirerek hedefimizi tutturmuş olmanın iç huzurunu yaşıyoruz.”
Konuşmasının hemen başında bunları söyledi Kayalp.
Anlı şanlı bazı belediyeler çalışanlarının maaşları ödeyemezken, Mağusa Belediyesi, mali açıdan da Mağusa Kalesi gibi sağlam.
Kayalp mali konularla ilgili bilgi verirken şunları belirtti:
“ Gazimağusa Belediyesi, bugün ülkemizin en güçlü belediyesi durumundadır. Yatırımlarımızın bütçemize oranı bakımından olsun, personel giderlerimiz bakımından olsun sürekli öngördüğümüz dengeleri gözetiyoruz. Bu dengeler yerel yönetimlerde Avrupa Birliği’nin koşul saydığı paylara göre şekillenmektedir. Toplam büyüklüğü 47,250,000 TL olan, 2010 yılı bütçemizin %31.2’lik bölümü yatırımlarımıza ayrılmıştır. Buna ek olarak Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği kaynaklarından elde ettiğimiz fonlarla çok daha büyük yatırımlar gerçekleştiriyoruz.
... Geçmiş yıllarda olduğu gibi yine çalışanlarımıza, devlete ve sosyal güvenlik kurumlarına karşı olan mali yükümlülüklerimizi eksiksiz ve zamanında yerine getiriyoruz. Takvime bağlı günlük cari giderlerimiz ve devam eden proje yatırımlarımız dışında hiçbir borcumuz ve geciken ödememiz yoktur.
... Gazimağusa Belediyesi, hizmetlerine karşılık çıkardığı faturaların tahsilatında %85 düzeyinde bir istikrar sağlamıştır. 2009 yılı için bu oran ortalama %87 olarak gerçekleşmiştir. Bu hem ülkemiz ortalaması hem de uluslararası kabul edilebilir değerlerin oldukça üzerinde bir orandır.
... Gazimağusa Belediyesi’nin bütçesinde yerel gelirler, sürekli olarak devlet katkılarından daha büyük bir dilim oluşturmaktadır. Bu da kendi öz kaynaklarımızı yaratarak, kentimizin gelişimine çok daha fazla yatırım yapabilmemiz anlamına gelmektedir. 2010 yılı bütçemizde yerel gelirlerimiz bir önceki yıla göre %12’lik artışla %53’ten %65’e çıkmıştır. Devlet gelirlerinin bütçedeki payı ise %12’lik bir düşüş göstererek %47’den %35’e gerilemiştir.
... Gazimağusa Belediyesi’nin personel giderlerinin bütçeye oranı brüt olarak %50’yi aşmamaktadır. Bu, hem kaynak verimliliği bakımından hem de yatırım bütçesini büyütebilmek bakımından, dünyada optimal değer olarak kabul gören %60 düzeyinin çok altındadır. Bu da insan kaynağımızı doğru ve verimli yönetebilmek için kendimize kriter olarak aldığımız diğer bir önemli unsurdur.”
* * *
Kimse aksini iddia edemez.
KKTC, devletin kurumsal yapısı içerisinde yıkılmamış, her bakımdan dimdik ayakta duran kuruluş yok gibidir.
Bu enkaz içerisinde Oktay Kayalp’in başkanlığındaki Mağusa Belediyesi tam bir istisnadır.
Gazeteci arkadaşımız Ali Tekman, dünkü basın toplantısında buna vurgu yapıp, Kayalp’in başarısındaki sihri sordu.
Oktay Kayalp, her zamanki mütevazi duruşunu koruyarak yanıt verirken, yanıt içindeki sihirli cümle şuydu: “Biz popülizm yapmadık.”
Mağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’le her yıl en az üç kez buluşur sohbet ederiz. En az iki defa Mağusa’nın her yanını turlarız.
Dün de söyledi. Sırf popülizm olsun diye Belediyenin alacaklarının geri dönmemesine göz yummadı. Mağusa Belediyesi alacakları konusunda duyarlı oldu.
Gazimağusa halkı da şunu bildi: “Belediyeye yapacağımız ödemeler hizmet olarak geri dönecektir.”
... İkincisi Oktay Kayalp, “Ben Mağusa Belediyesi olanaklarıyla işsizlik sorununa çare bulacağım” demedi.
İşte bu anlayışla 2006’da belediyeden maaş çeken 309 kişi varken bu sayı şimdi 237.
* * *
Oktay Kayalp, bu yılın haziran ayında yapılacak yerel seçimlerde Gazimağusa Belediye Başkanlığı’na yeniden aday olacağını dün de söyledi.
O güne kadar köprülerin altında çok sular akabilir. Ancak gelişmeler ne olursa olsun Oktay Kayalp, Mağusa halkının oylarıyla yeni dönemde de görevine devam edecektir.
Kayalp, göreve devam için yeniden onay alırken aslında onay alacak olan yaptıklarıdır. Çünkü yaptıkları yapacaklarının göstergesidir.

 


Namık Kemal Meydanı'nda Candan Erçetin Coşkusu (9.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde, kadınlarımıza armağan ettiği Candan Erçetin konseri Namık Kemal Meydanı’nda binlerce kişinin coşkulu katılımıyla gerçekleşti.

Bayanlardan oluşan dev bir koronun eşlik ettiği en güzel şarkılarını kadınlarımız için söyleyen Erçetin, her anı coşkuyla geçen 2 saatlik başarılı bir performans sergiledi.

Trakya ve Makedon ezgilerinden Türk-Yunan ortak melodilerine, Arnavut türkülerinden Fransız chansonlarına kadar söylediği her şarkıya kattığı lezzeti Gazimağusalı kadınlara sundu. Her şarkısına eşlik eden coşkulu kalabalık karşısında memnuniyetini ifade eden sevilen sanatçı Candan Erçetin, ikinci kez geldiği Gazimağusa’da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da Namık Kemal Meydanı’nda konseri izleyenler arasındaydı.

Konser öncesinde meydanı dolduran kalabalığa hitap eden Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, dünyada kadınların yüzyıl önce yaktığı kıvılcımın bugün büyük bir ateşe dönüştüğünü ve eşit hak mücadelesi kazanılmasında çok yol kat edildiğini söyledi. Kadınlarımızın günümüzde gerek ekonomik gerekse sosyal yaşamda varlık göstermede herhangi bir sıkıntı yaşamazken, siyasette yeterince yer bulamadığına dikkat çeken Kayalp, kadınlarımızın siyasete daha aktif katılması temennisini paylaşarak, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü"nün tüm kadınlarımıza kutlu olmasını diledi.


“Gün Batarken” 12 Mart’tan İtibaren Mağusa’da Gösterimde (8.03.2010)
 

 • Kuzey Kıbrıs’ın İlk Uzun Metrajlı Filmi Gazimağusa’da Gösterilecek

 • “Gün Batarken” 12 Mart’tan İtibaren Mağusa’da Gösterimde

Ülkemizin ilk uzun metrajlı filmi “Gün Batarken” Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla 12 Mart-11 Nisan tarihleri arasında Gazimağusa’da gösterime sunuluyor.

Bu yıl ülkemizi Altın Portakal Film Festivali’nde temsil eden “Gün Batarken” filmi Gazimağusa Belediyesi’nin Sakarya’daki Gençlik Merkezi (MAGEM) tesislerinde Cuma, Cumartesi günleri saat 20:00, Pazar günleri ise 17:00’de gösterilecek. Magem’in sinema salonunda yer alacak gösterim 10 TL bilet fiyatı ile izlenebilecek. Filmle ilgili rezervasyon yapma ve ayrıntılı bilgi için belediyenin 05338708021 numaralı telefonu aranabilir.

Yönetmenliğini Kıbrıslı Türk yönetmen Cemal Yıldırımın’ın yaptığı “Gün Batarken” Kıbrıslı bir ekip tarafından üretilerek, 2009 yılı sonunda Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterilmeye layık bulundu.

“Gün Batarken”in, Kıbrıslı firmaların gönüllü desteği ve sıfır bütçe ile özveri, dayanışma ve yardımlaşmaya dayalı bir çabayla ortaya çıktığı belirtildi. Tamamı Kıbrıslı olan bir ekip ve oyuncular tarafından hayat bulan film Kormacit kıyılarında geçiyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuyla ilgili açıklamasında, Gün Batarken ekibinin “Kıbrıs Türk halkı, kendi topraklarında kendi insanının ürettiği bir filmi sinemalarda seyretmeyi hakediyor” cümlelerini saygıyla selamladığını kaydetti. “Ülkemiz adına sinema alanında atılan yürekli adıma destek vermek ve ev sahipliği yapmak son derece önemlidir” diyen Kayalp, büyük çabaların sonucunda seyirciyle buluşturulan filmin hak ettiği değeri görmesi için üzerlerine düşeni yapacaklarını kaydetti.


Kentimizde Sağlıksız Gıdaya Sıkı Denetim (6.03.2010)
 

 • Gazimağusa’da Sağlıksız Gıdaya Sıkı Denetim
 • Denetimlerde 200 Kilo Sağlıksız Ete El Konuldu

Gazimağusa Belediyesi ekipleri kent genelinde gıda satışı ve üretimi yapan işyerlerinde sürdürdüğü denetimlerde, sağlıksız gıda ve ürünlere anında el koymaya devam ediyor.

İşyerlerinde genel hijyen koşulları, satışa sunulan ürünlerin sağlığa aykırı olup olmadığı ve çalışanların sağlık karnelerinin kontrolünü yapan zabıta ve sağlık ekipleri, et satışı yapan bir işyerinde sağlıksız koşullarda muhafaza edilen bozulmuş durumdaki yaklaşık 200 kg. ağırlığındaki ete el koydu.

Konuyla ilgili bir açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin sağlık yönünden herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdürmesinin ve gerekli hijyen koşullarına sahip olmasının düzenli olarak kontrol edildiğini, gerekli görülen hallerde de ekiplerin müdahale ettiğini söyledi.

Et satışı yapılan işyerlerinde yapılan sağlık denetimlerinin vatandaşın sağlıklı et tüketmesi için son derece önemli olduğunu kaydeden Kayalp, insan sağlığına tehdit oluşturabilecek her duruma anında müdahale etmeye devam edeceklerini vurguladı.


Suriçi İndirim Şenliği ile renklenecek (5.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla Suriçi’nde yarın( 6 Mart) 10:00 ile 24:00 saatleri arasında indirim şenliği düzenleniyor.

Etkinlik, kentte ekonomik yaşama katkı sağlanması ve halka uygun şartlarda alışveriş imkanı sunulması amacıyla Gazimağusa Belediyesi ile suriçi esnafının işbirliğinde gerçekleştiriliyor.

6 Mart Cumartesi günü 10:00 ile 24:00 saatleri arasında düzenlenecek İndirim Şenliği kapsamında etkinliğe katılacak işyerleri, cafeler, restaurantlar ve diğer işletmeler tüm ürün ve hizmetlerinde cazip indirimler uygulayacak.

Ekonomik durgunluk dönemlerine esnafa destek olmak, halka ise uygun şartlarda alışveriş imkanı sunmak amacıyla ülkemizde ilk kez Gazimağusa Belediyesi’nin “indirim günleri” isimiyle başlattığı uygulama, bugün hem ülkemizdeki diğer belediyeler tarafından hem de Gazimağusa’nın önemli ticaret noktalarında farklı şekillerde uygulanmaya devam ediliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, belediye olarak bölgenin ekonomik faaliyetlerinin geliştirilmesini görevlerinden biri olarak gördüklerini, geçmişte özellikle ekonomide daralma olduğu dönemlerde indirim günleri isminde düzenledikleri etkinliğin önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyledi.
Belediyelerin ekonomideki görevlerini hatırlatması bakımından İndirim etkinliğinin önemine dikkat çeken Kayalp, ekonomik durgunluk dönemlerinde esnafa destek olmak, halka ise uygun şartlarda alışveriş imkanı sunmak amacıyla geçmiş yıllarda pek çok kez belediye tarafından gerçekleştirilen ve başarılı olan etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı koymaya devam edeceklerini kaydetti..


Kayalp: ‘Dere yataklarına tesisler yapılıyor’ (4.03.2010- Gözde AKBEN- STAR Kıbrıs)
 

Ülkede kısa bir süre içerisinde yaşanılan iki büyük sel felaketinden sonra dere yataklarına yapılan inşaatlarla ilgili sorumlular ve bu inşaata izin verenlerle ilgili suçlamalar da giderek artmaya başladı.

Öğlen Ajansı programında Cem Kar’ın konuğu olan Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, İskele Belediyesi’nin dere yatağı içerisinde bir tesis inşa etmeye çalıştığını ve buna hiç kimsenin bir müdahalede bulunmadığını ifade etti. Programa telefonla bağlanan İskele Belediye Başkanı Halil İbrahim Orun ise, bölgede yapılan inşaatların dere yataklarını kapatacak şekilde yapılmadığını aksine bu inşaatların dere yataklarını ıslah etmeye yardımcı olacağını ifade etti. Orun, Mağusa bölgesinde dere yataklarına inşaatlar yapıldığı yönünde duyarlı vatandaşlar tarafından Çevre Koruma Dairesi’ne ihbarlar geldiğini de sözlerine ekledi.

Gazimağusa belediye başkanı Oktay Kayalp, belediyenin bazı kurumlarla büyük sıkıntılar yaşadığına ve bu nedenle de işleri pek kolay tamamlayamadıklarına da dikkat çekti.

“DERE YATAĞINA BELEDİYE TESİS YAPIYOR”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, İskele Belediyesi’ni dere yatağına tesis yapmakla suçlarken yetkililerin de bu inşaata hiçbir müdahalede bulunmadığını ifade etti. Kayalp ; 'İskele'de Doktorlar Sitesi'nin önünde Long Beach'in bulunduğu bölgede de dere yatağı dolduruldu. Sayın belediye başkanı orada bir tesis yapmaya çalışıyor. Ona müdahale eden yok. Daha dolgu yapıldı ve dere yatağı büyük oranda daraltıldı. Oraya bir şeyler yapılması öngörülüyormuş. Yarın bir gün Kantara bölgesindeki dereler gelip orayı basarsa ne olacak? Burada da üstelik izinlendirme de yok. Direkt belediye yapıyor o tesisi oraya. Üstelik bu konuda en büyük hassasiyet Çevre Dairesi'nin ama bu konuda Çevre Dairesi ihbar aldığı halde herhangi bir adım atmadı. İhbarlar yapılmasına rağmen ve çeşitli yerlerde bu ele alınmış olmasına rağmen herhangi bir adım atılmış değildir. İşte böyle ders alınmayan durumlarda da yönetici hatalarını vatandaşlar ödemek durumunda kalıyor' dedi.

“ÇEVRE DAİRESİ TESPİT ETTİ”
Programa telefonla bağlanan İskele Belediye başkanı Halil İbrahim Orun, bir belediye başkanının kendisinden yola çıkarak başka bir belediye de yaşanılan vakayı bu şekilde dile getirmesinin yanlış olduğunu ifade etti. Orun, Kayalp’in iddia ettiği bölgede bir projeleri olduğunu doğrularken bu projede dere yataklarının daraltılması ya da zarara uğratılması gibi bir durumun söz konusu olmayacağını aksine gerçekleştirilen bu proje ile dere yataklarının ıslah edilmesinin sağlanacağını dile getirdi. Orun; 'Sayın Oktay Kayalp'in bu şekilde bir söylemde bulunması gerçekten bizi üzen bir konudur. Çünkü kendisi ile ilgili özellikle Mağusa'da göl yataklarında dolgu yapıldığı yönünde Çevre Dairesi’nin yapmış olduğu bazı tespitler vardır. Bunun üzerine Oktay Bey'de İskele'de Doktorlar Sitesi'nin bulunduğu yerde, dere yatağında böyle bir inşaat olduğunu söyledi. Söylenilen noktada şu anda bir inşaat söz konusu değildir. Orada sadece projelendirme vardır. Bu projede oradaki mevcut dere yatağını şu anda olduğu konumda ıslah edecek şekilde yapılacaktır. Bu proje Orta Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) tarafından çizilmiş bir projedir. Şu anda uygulama projesi tamamlanmış durumdadır. Yakında bu olayın bir bölümünü ihale edeceğiz ama dediğim gibi oradaki dere yatağına herhangi bir şekilde zarar verecek veya dere yatağını sınırlayacak herhangi bir icraatımız olmayacaktır. Aksine o dere yatağını ıslah ederek, kenarlarını da örerek derenin normal akışını sağlayacak bir duruma getireceğiz. Dere yatağının daraltılması diye bir şey söz konusu değildir. O derenin ağzı en az 20 metre olacaktır ki bu dereye gelen yatak yer yer 10 metre genişliğinde olan bir yataktır ama denize ulaşma noktasında biz o derenin ağzını en az 20 metre tutacağız. O dere yatağından dolayı bir sıkıntı kesinlikle yaşanmayacaktır. Şu andaki durumuyla o dere yatağı dolu vaziyettedir ve denize ancak Kantara'dan çok yoğun yağış olması durumunda su gelir. Bu dereye 20 yıldan beri çok az su gelmiştir. Ama biz yine de bu dereye su gelecekmiş gibi tedbir alacağız. Benim herhangi bir iddiam yoktur ama bir belediye başkanının bir diğer belediyede olan bir vakayı bu şekilde dile getirmesi yanlıştır” dedi.

“ELEKTRİK KURUMU İLE SIKINTILARIMIZ VAR”
Gazimağusa bölgesinde alt yapının yenilenmesi için çeşitli çalışmalar başlattıklarını söyleyen Kayalp, şu an için bölge bazında çalışmalarına devam edebildiklerini ama kısa bir süre sonra yenileme işlemini tamamlamayı planladıklarını ifade etti. Kayalp, yenileme süreci içerisinde kendilerini en çok zorlayan konunun ise altyapısını ve asfaltını tamamlamış oldukları bölgelere kısa süre sonra yapılan inşaatlar sonucunda Elektrik Kurumu’nun binalara elektrik vermek adına tekrardan kazı işlemine başlaması olduğunu belirtti. Kayalp:' Şebekelerimizin büyük bir kısmı Asbesttir ve bunun riski dünyada bilinir. Biz bir kısmını değiştirdik ve yeniledik. İngiliz sömürge döneminden kalan demir borular var ki bunların büyük bir kısmı çürümüş durumdadır. Onları tekrardan yenilemeye devam edeceğiz. Bir kere kazı yaparak her şeyi bitirmeyi ve asfaltlama çalışmalarını da tamamlayıp bölgelerdeki sorunları gidermeyi düşünüyoruz. Biz kendi üstümüze düşeni yapıyoruz ama bizim irademizde olmayan başka kurumlar var. Bu kurumların ikisi çok önemlidir. Birincisi Elektrik Kurumu diğeri de Telekomünikasyon İdaresi'dir. Biz herhangi bir bölgede kazı yapacağımız zaman bu kurumlara yazı yazarız. Bu bölgelerde kazı çalışmasınız mevcutsa asfalt işini yapmadan önce bunu halledelim, siz de yapın ki bir seferde bu işi halledelim deriz. Genellikle pozitif olmuyor bu. Şu anda yoktur diyorlar. 6ay sonra birileri yolun kenarına 2 tane apartman yapıyor. Ona elektrik vermek için vatandaşın eline bir kağıt veriyorlar, ' Belediye size izin verirse şuradan şuraya kadar burası kazılacaktır' derler ve yaptığınız yolu kazarlar. Adam gelip, 'Apartmanlarımı bitirdim elektrik alacağım' diye bağırır. Yolu kazarsınız bir dert, kazmazsanız ayrı bir dert... Böyle bir durum mevcuttur. Dolayısıyla devletin tüm kurumlarının bir altyapı çalışması yapılıyken koordine olması lazımdır. Özellikle Elektrik Kurumu'yla bu konuda ciddi bir sıkıntımız var. Telefon Dairesi ile biraz daha uyumlu çalışabiliyoruz. Çünkü biz bölgelere boş boru bırakıyoruz ve ihtiyaç olduğunda o bölgelere boruları kullanarak onlar kendi ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Ama Elektrik Kurumu'nda kablolar yere gömülü olduğu için bu pek mümkün olamıyor. Bu nedenle sıkıntı yaşamaya devam ediyoruz. Dolayısıyla yeni asfalt yaparken en büyük korkumuz birinin elektrik talep etmesi oluyor' dedi.

“ESKİ ESERLER GÖREVİNİN HAKKINI VERMİYOR”
Yenileme çalışmaları neticesinde Mağusa bölgesinde bulunan tarihi dokulara da tekrardan hayat vermeye ve bölgedeki yapıları tekrar restore etmeye çalıştıklarını ifade eden Kayalp, Eski Eserler Dairesi’nin himayesi altında bulunan pek çok yer de bakım ve temizlik konusunda üzerine düşeni tam anlamıyla yapmadığını ifade etti. Kayalp; ' Mağusa'da da çeşitli çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda surlar içindeki tüm yolları konsepte uygun olarak parke taşlarla döşeyeceğiz, kaldırımları büyük parkelerle yapacağız. Bir standart saptamaya çalıştık. Bu standardı daha öncelerinde Eski Eserler ile birlikte saptamıştık ve aynı konsepti bozmadan bütünüyle devam ettirmeye çalışıyoruz. Otello bölgesi Eski Eserler'in koruması altındadır ve müze olarak kullanılmaktadır ama Eski Eserler'in bu işi hakkını vererek yerine getirdiğini söylemek pek mümkün değildir. Bu Mağusa içinde geçerlidir. Bu nedenle de korunması gereken bazı bölgelerde özellikle turizm sezonunda bazı zafiyetler yaşanılmaktadır. Bunların bir bahanesi olamaz çünkü genel olarak devlet idaresinde bahane olamaz' dedi.

“SUÇLU YÖNETİCİLERDİR”
Yaşanılan sel felaketi neticesinde suçluların aranıldığı bu günlerde suçluların kim ya da kimler olabileceği sorusuna yanıt veren Kayalp; Suçlu yöneticilerdir” dedi. Kayalp siyasette popülizmin ön plana çıkmasıyla beraber bazı deformasyonların olduğuna ve bunun da kuralların çiğnenmesine sebep olduğunu dile getirdi. Kayalp; “ Popülizm yapmaya kalkarsanız insanların talebi ile ilgili bir sınır yoktur. Dolayısıyla kuralları çiğnemiş olursunuz. Bu da sizin başınızı ağrıtır. Bir vatandaş gelip ben dere yatağına ev yapacağım şunu tanıyorum, bunu tanıyorum. Şu kadar oyum var işimi hallet der ve yardımcı olursanız dere gelir taşar hem onu hem de beraberinde birçok masum insanın evini, arabasını alır götürür. Sonrasında herkes bir yere suçu atmaya çalışır. Bu böyledir. Onun için popülizm yapılmamalıdır. Ayın 28'inde ödenmemiz gerektiği halde halen daha katkı paylarımız ödenmedi. İşin ilginci Belediyeler Birliği'nden de hala ses yoktur. Aman hükümet zarar görmesin diye düşünüyorlar herhalde ve bu yüzden ses çıkarmıyorlar herhalde ama maalesef halen daha belediyelerin katkı payları ödenmemiştir. Bizim açımızdan sorun yoktur ama kırsal alandaki belediyeler büyük oranda o devlet katkısına bağlıdır ve personelini ödeyemeyecektir. İş burada tıkanmıştır. Tek bir cevap veriliyor ve ' Para yok' diyorlar. Bir süre önce 28 belediye oturdu ve oy birliği ile devletten bir takım isteklerde bulundu. Bunları açıklayın dedik. Israrla basından gizlendi, açıklanmadı. Belli ki bazı belediye başkanlarımızda siyaset yerel yöneticilikten önce geliyor. O yüzden bunlar gizli tutulmaktadır. Şimdi de hiç ses yok' dedi.


Gazimağusa Belediyesi’nden Dünya Kadınlar Günü Armağanı: Candan Erçetin 8 Mart'ta Namık Kemal Meydanı'nda (3.03.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Türkiye’nin sevilen sanatçısı Candan Erçetin’i kadınlarımızla buluşturuyor. Trakya ve Makedon ezgilerinden Türk-Yunan ortak melodilerine, Arnavut türkülerinden Fransız chansonlarına kadar söylediği her şarkıya kattığı lezzeti bu kez Gazimağusalı kadınlara sunacak Candan Erçetin, 8 Mart akşamı saat 20:00’da Namık Kemal Meydanı’nda sahneye çıkacak.

2009 yılının Aralık ayında yayınladığı son albümü "Kırık Kalpler Durağında" ile yine birbirinden güzel şarkılarını Türk pop müziğine armağan eden Candan Erçetin, Dünya Kadınlar Günü'nde şarkılarını Gazimağusalılar’a armağan edecek.

Dünyada kadınların yüzyıldır yürüttüğü özgürleşme ve eşit hak mücadelesinin kutlandığı gün olan 8 Mart’ta gerçekleştirilecek konsere, kadın haklarının kazanılmasında nerelerden başlandığını ve bugünlere nasıl gelindiğinin hatırlanması bakımından Gazimağusa Belediyesi tarafından özel önem veriliyor.

8 Mart 1857’de New York’ta başlayan kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olma mücadelesi, 1910’da Danimarka'da toplanan 2. Kadın Enternasyonalinde 8 Mart’ın her yıl Kadın Günü olarak kutlanmasını getirdi.


Gazimağusa’da su sıkıntısı (1.03.2010)
 

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt hattı üzerinde sel sularının neden olduğu patlaktan dolayı Gazimağusa’ya su verilemiyor. Hat üzerindeki borularda başlatılan tamirat çalışmaları nedeniyle önceki günden itibaren suyun tamamen kesildiği Gazimağusa’da, yerel kaynaklardan dönüşümlü olarak bölgelere su sağlanmaya çalışılıyor.

Sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulunan Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, acil durum tedbiri uygulaması başlatarak, belediyenin denizden su arıtma tesisinden bölgelere 2 gün arayla su vereceklerini bildirdi.

Yetkililer, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının en az düzeyde hissedilmesi için belediyenin su arıtma tesisi ve lokal kuyular gibi yerel kaynaklarını yüksek kapasitede kullanmaya başladığını belirtti.

Devlet Su İşleri’nin yürüttüğü tamirat çalışmalarında, sürenin uzaması halinde vatandaşları su kullanımında ihtiyatlı davranmaya çağıran Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, arızadan dolayı aksayan su dağıtımının normale dönmesine kadar su tasarrufunun elden bırakılmaması çağrısı yaptı.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, ortaya çıkan acil durumda Gazimağusalılar’ı susuz bırakmamak için tedbirler uygulamaya koyduklarını, sıkıntılı dönemin atlatılmasında vatandaşların desteğinin son derece önemli olduğunu vurguladı.


Tuzla Parkı’nın inşası tam gaz devam ediyor (24.02.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, Tuzla’da hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik olarak hizmet verecek parkın inşasına devam ediyor.

Açık hava spor aletleri ve çocuk oyun araçlarının yerleştirildiği parkta halen zemin çalışması yapılıyor. Çalışma sonunda, kentin genç nüfus yoğunluğu fazla olan yerleşim birimine kazandırılacak park alanından her yaştan vatandaşın yararlanabilmesi hedefleniyor.

Çocukların sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimi için oyun alanlarına son derece önem veren Gazimağusa Belediyesi, sportif faaliyetlerin yaygınlaşması için inşa ettiği parklara, yetişkin nüfusa yönelik spor aletleri de yerleştiriyor.

Park alanlarının güvenli oyun alanlarına sahip olmasını hizmette öncelikleri arasında yer veren Gazimağusa Belediyesi, Tuzla’daki park alanında da güvenli oyun alanı oluşturuyor.

Hem hijyenik hem güvenlik açısından zeminin kauçukla kaplama çalışması devam eden Tuzla Parkı’nda, yeşillendirme ve aydınlatma işleri de yapılarak oturma yerleri yerleştirilecek.

Konuya ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentteki tüm parkları farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenlediklerini veya sıfırdan yeni parklar inşa ettiklerini ifade ederek, Gazimağusalılar’ın boş zamanlarını en rahat ve en güvenli biçimde geçirecekleri alanlar yaratmaya devam ettiklerini kaydetti.

Kayalp, çocukların hem sağlıklı gelişimi hem de eğlenmesi için inşa ettikleri parkları, yetişkinlerin spor yaparken çocukların da oyun oynayarak eğlendiği alanlar olarak tasarladıklarını belirtti.

Kayalp, Tuzla’da yapımı devam eden park alanının vatandaşların geneline hitap edecek şekilde tasarlandığını, hizmete sundukları parklara vatandaşların gösterdiği ilginin kendileri için çok önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu söyledi.

 

 


Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, 18 bin 200 Euro’luk altyapı projesini anlattı: Büyük yatırım (21.02.2010 -KIBRIS- Sedef BOŞNAK)
 

Gazimağusa’da Avrupa Birliği’nin finanse ettiği kanalizasyon, atık su arıtma tesisi ve içme suyu şebeke yenileme projelerinin hayata geçirilmesi için ilk adım atıldı.


Geçen hafta temeli atılan projenin ilk etabının 2011 yılının Kasım ayında tamamlanması hedefleniyor. 2o bin nüfusun kanalizasyon altyapısını oluşturacak proje, su arıtma tesisi ve kanalizasyon şebekesi olarak iki ana ayaktan oluşuyor.


AB’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk kaynak paketi çerçevesinde hayata geçirilecek proje kapsamında içme suyu şebekesinde yer alan asbest borular da yenilenecek.

Konuyla ilgili KIBRIS’a açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, projenin halk sağlığı açısından büyük önem taşıdığını söyledi ve “Projeyle daha iyi düzeyde su hatları korunacak ve daha iyi su dağıtımı sağlanacak. Dahası su rezeleri de korunacak. Bölgedeki yapılaşma yoğunlaştı. Septik kuyularla yer altına giden septikler, yer altı su hafızalarını kapsadı. Ciddi bir kirlenme vardı. Kanalizasyon, kentin olmazsa olmazı haline gelmişti” dedi.

“Kanalizasyon çağdaş kentlerde, çağdaşlığın en önemli gösterisidir” diyen başkan Oktay Kayalp, bölgede arıtma tesisinin kurulacağını, kanalizasyon şebekesinin döşeneceğini ve bu şebeke döşenen yerlerde içme suyu borularının değişeceğini anlattı.

Oktay Kayalp, projenin 18 milyon 200 bin Euro’ya mal olacağını, bu miktarın, AB’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk paketinden karşılanacağını ifade ederek, AB’ye desteğinden dolayı teşekkür etti.

Çevresel sıkıntı yaratmayacak
Proje kapsamında kentte atık su arıtmada en yeni yöntem kullanılacağını ve çevresel sıkıntı yaratılmayacağını anlatan Oktay Kayalp, üretilecek suyun yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilecek seviyeye getirileceğini de dile getirdi.


Oktay Kayalp, şöyle konuştu: “Arıtmanın ilk etapta 32 bin nüfusun atığını üretebilecek pozisyonda olacak. Bu mobiller bir sistem olacak ve ilerde büyüyebilecek bir durumda olacak. Eğer nüfus artar ve Maraş açılırsa bu arıtma tesisinin büyümesi söz konusu olacak. Mastır planda 60 bin nüfusa kadar ayrılmış durumdadır modüler sistem büyüyebilecek. 45 kilometrelik asbest su hatları, yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilecek. Yüksek yoğunluklu polietilen ve dikişli borular kullanılacak. Dolayısıyla su kaybı sıfırdır. Hijyenik anlamda dıştan herhangi bir maddenin şebekeye girmesi söz konusu değildir. Kentte yaptığımı çalışmalarda denizden arıtma sistemimiz tamamlandığında su taşımada önemli bir unsur olacak. Dahası su kayıplarını engelleyeceğiz. Şebekeye verilen suyun yüzde 25 toprağa gidiyor. Hem suyu daha verimli kullanacağız hem de sağlığa uygun olarak suyu kaliteli bir biçimde evlere ulaştıracağız.”

Kayalp ayrıca, kanalizasyon çalışması yapılan bölgelerde halka dönük bilgilendirme toplantıları yapacaklarını da belirterek, “Kanalizasyon şebekesi kirlilik yaratan bir çalışmadır. Bu nedenle, vatandaşlarımdan destek istiyorum. Sabırlı olmalarını bekliyorum. Çünkü bu çalışma onlarım yaşam kalitesini yükseltmek için önemlidir. Hem sağlıklı bir kentte yaşamak hem de kendi bireysel sorunlarını aşmak için önemlidir” dedi.

Proje
Günde 4 bin 100 ton atık suyu toplayacak kapasitedeki Gazimağusa Attık Su Arıtma Tesisi’nin tamamlanmasıyla, yaklaşık 32 bin nüfus atık suyu toplanacak.
Kanalizasyon şebekesinin geliştirilmesine orantılı olarak arıtma tesisinin kapasitesi 8 bin 200 ton arıtım kapasitesine çıkarılabilecek.
Lefkoşa Gazimağusa anayolu üzerinde yer alacak tesis, en yüksek AB çevre kriterlerine göre tasarlandı. Kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunun yüksek kalitede arıtılmasından sonra arıtılmış su, tarım alanlarında ve yeşil alanlarda kullanılabilecek. Atık su arıtma tesisi 7.5 milyon Euro’ya mal olacak. WTE Wassertechnik GmbH (Water, Technology, Energy) ile Emek İnşaat’ın oluşturduğu şirketler birliği tarafından yapılacak.

İlk etapta 20 bin kişi altyapıya kavuşacak
Gazimağusa’da kanalizasyon şebekesinin oluşturulması için ilk aşamada, Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar, Dubleks Sosyal Konutlar, Kaliland, Küçük Sanayi ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak 52 kilometrelik şebeke borusu döşenecek, evsel bağlantıları yapılacak.

20 bin kişinin kanalizasyon altyapısına kavuşacağı sistem, 5–10 yıl arasında aşamalı olarak tüm Gazimağusa ile birlikte Tuzla, Yeniboğaziçi, Mormenekşe ve Salamis bölgesini de kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor.

İlk aşamada proje kapsamında tüm sokaklarda yapılacak kazılarda, 5 kilometresi yüksek basınçlı olmak üzere toplam 52 kilometre uzunluğunda boru kullanılacak.

Kanalizasyon şebekesi içerisinde yer alan evrensel bağlantılar projeyle paralel yürütülecek. Gazimağusa kanalizasyon ağı ve içme suyu şebeke yenileme projeleri 10.7 milyon Euro’ya mal olacak ve Emek İnşaat tarafından yapılacak.

45 kilometrelik asbest boru değişecek
Su altyapı yenilenmesini de kapsayacak çalışmalarda kanalizasyon kazılarının yapılacağı sokaklardaki yaklaşık 45 kilometrelik asbest su hatları, yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilecek.
Böylece, Gazimağusa Belediyesi’nin 5 yıldır sürdürdüğü asbest su borularının değişimi kentin yüzde yetmişini kapsayacak.

 


Mağusalı Gençler MAGEM'e Kavuştu (20.02.2010 -TAK ve gazeteler)
 

 • Gazimağusa Belediyesi’nin Yenilenen Magem Binası Törenle Hizmete Açıldı

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde gençlerin özerk yönetimiyle faaliyet gösteren Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi’nin (MAGEM) yeni binası düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Yenileme sonucunda, mevcut kapasitesi 370 metre kareden 1,150 metre kareye çıkarılarak çeşitli sportif ve kültürel aktivitelerin yapılabileceği bir komplekse dönüşen MAGEM binasının açılışını Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp birlikte gerçekleştirdiler.

Açılışın ardından binayı gezen Cumhurbaşkanı Talat, bilardo ve masa tenisi oynadı.

Açılış töreninde CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ile CTP-BG Gazimağusa Milletvekilleri de yer aldı


Talat:”Mağusa gençliğine en güzel hediyelerden biri”
Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat açılışta yaptığı konuşmada, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp’ın gençleri sevdiğini MAGEM binasıyla gösterdiğini ifade etti.


Açılış töreninden önce binayı gezdiğini söyleyen Talat, “Nefis bir bina, tasarımı da güzel olmuş. Gençlerin ihtiyaç duydukları, birikimlerini ve yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri birçok merkezden oluşuyor, bu da son derece önemli” dedi.


Binanın uluslararası düzeyde yarışmaların organize edilebileceği düzeyde tasarlanmasının da önemli olduğunu vurgulayan Talat, binanın Gazimağusa gençliğine en güzel hediyelerden biri olduğunu belirtti.
MAGEM’in bir örnek teşkil etmesi gerektiğini belirten Talat, bu tür merkezlerin gençlere potansiyellerini ve kapasitelerini doğru yönde kullanabilecekleri imkanlar yarattığını, yanlış davranışlardan uzak tuttuğunu belirtti.


Kayalp: “Gençleri çok seviyoruz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp da, MAGEM’in; gençlerin kendi kendilerine yönetebildikleri, kendi yeteneklerini ifade ettikleri bağımsız bir merkez olduğunu kaydetti.


En kutsal yatırımın gençlere yapılan yatırım olduğunu söyleyen Kayalp, MAGEM’in de böyle bir felsefenin ürünü olarak ortaya çıktığını söyledi.


Kayalp, enerji dolu, yenilikçi gençlere, enerjilerini doğru alanda harcayabilecekleri temiz bir merkez yaratmaya çalıştıklarını, amaçlarının gençlerin özgür gelişimine katkı koymak olduğunu söyledi. Kayalp gençlere yönelik konuşmasında da, “Gençler, önemsenmek, dikkate alınmak ister. Size özgürce yöneteceğiniz bir merkezi armağan ediyoruz. Biz sizi önemsiyoruz. Sizi çok seviyoruz” dedi.


Erçelik:“MAGEM gençlere güven duyan anlayışın ürünü”
MAGEM Başkanı Engin Erçelik de, MAGEM’in yeni binasıyla birlikte bir kompleks haline geldiğini belirterek, MAGEM’in en büyük, en donanımlı gençlik merkezi, gençliğe yapılan en büyük yatırım olduğunu belirtti.


Binanın günümüz teknolojisinin tüm ihtiyaçlarına olanak verdiğini belirten Erçelik, MAGEM’in ülkede gençler tarafından bağımsız ve özerk olarak yönetilen ilk gençlik merkezi olduğunu söyledi.
MAGEM’in gençlere ön yargısız güven duyan bir anlayışın ürünü olduğunu söyleyen Erçelik, yeni binanın eskiye oranla 3 kat büyüdüğünü ifade etti.
MAGEM’in 8 branşta faaliyet gösterdiğini kaydeden Erçelik, 8 federasyona da üyeliği bulunduğunu vurguladı.


Umay: “Kıbrıs Türk müteahhitleri alt ve üst yapının her türlüsünü yapabilecek kapasitede”
Binanın inşaatını üstlenen Umay İnşaat Şirketi Direktörü Hüseyin Umay da, Gazimağusa’nın çehresini değiştiren, kalitesi ve hizmet maksadıyla Gazimağusa’nın simgesi olan bir binayı inşa ettikleri için gururlu olduklarını kaydetti.


Umay, MAGEM’in Kıbrıs Türk müteahhitlerinin bir referansı olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs Türk müteahhitleri olarak KKTC’nin her türlü alt ve üst yapısını yapabilecek kapasitede olduklarını söyledi.
KKTC ile ilgili ihalelerin yurt dışında yapılmasını kınadıklarını söyleyen Umay, KKTC’de çıkılan her ihalenin KKTC ekonomisine katkı olacağını ifade etti.

 


Salamis ve Gülseren Yolu üzerinde indirim şenliği düzenleniyor (19.02.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla kentte Salamis Yolu ve Gülseren Yolu üzerinde yarın( 20 Şubat) 09:00 ile 22:00 saatleri arasında indirim şenliği düzenleniyor.

Esnafın ekonomik yaşama katılımının daha çok sağlanması ve halka uygun şartlarda alışveriş imkanı sunulması amacıyla esnaf ve Gazimağusa Belediyesi’nin işbirliğinde düzenlenecek etkinlik, kentin önemli ticaret noktaları olan Salamis ve Gülseren Yolu’nda gerçekleştiriliyor.

20 Şubat Cumartesi Günü 09:00 ile 22:00 saatleri arasında tek gün olarak organize edilecek İndirim Şenliği’ne katılacak işyerleri, cafeler, restaurantlar ve diğer işletmeler tüm ürün ve hizmetlerinde cazip indirimler uygulayacak. İndirim Şenliği’nde ekonomik canlılık halka uygun fiyat, esnafa ise satış fırsatı olarak sunulurken ,ekonomik bir sinerjinin yaratılması da hedefleniyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediyesi Oktay Kayalp, ekonomik durgunluk dönemlerinde esnafa destek olmak, halka ise uygun şartlarda alışveriş imkanı sunmak amacıyla geçmiş yıllarda pek çok kez belediye tarafından gerçekleştirilen ve başarılı olan etkinliğin gerçekleştirilmesinde katkı koyduklarını söyledi. 

 

 

 


Mağusalı gençler kapsamlı ve çağdaş merkezlerine kavuşuyor. MAGEM açılıyor (19.02.2010)
 

 • Gazimağusalı gençler kapsamlı ve çağdaş merkezlerine kavuşuyor
 • Gazimağusa Belediyesi Gençlik Merkezi Binası’nın açılışı yapılıyor

Gazimağusa’da gençlerin sportif, sanatsal, kültürel ve sosyal yönden gelişimi için faaliyet sürdüren Mağusa Gençlik Merkezi (MAGEM)’in kapsamlı bir gençlik merkezine dönüştürülen binasının açılışı yarın saat 16.00’da Cumhurbaşkanı Mehmet Ali TALAT tarafından yapılıyor.

Mevcut yapının 3 kat büyütülerek modernizasyon çalışmalarının yapıldığı Gençlik Merkezi, gençlere daha kapsamlı hizmet verebilecek düzeye kavuşturuldu. Sakarya’da Dr. Fazıl Küçük Spor Kompleksi içerisinde yer alan MAGEM Binası, çok yönlü bir merkez olarak gençlere hizmet verecek. Yeni ve kapsamlı yapılanmanın toplam kullanım alanı 1040 metre karelik alana sahip.

Gazimağusa Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren, yönetim biçimi ile ülkemizde ilk ve tek örnek olma özelliğine sahip Mağusa Gençlik Merkezi’nin açılışının yapılacağı yeni binasında, aktivite mekanları ile birlikte zemin katta danışma, ofis ve toplantı odaları, bilardo ve masa tenisi salonu, resim, seramik, maket atölyeleri, kafe ve tuvaletler, birinci katta satranç odası, dans salonu ile seminer ve toplantılar için de kullanılabilecek sinema salonu yer alıyor. MAGEM bünyesinde aktif olarak faaliyetlerde bulunan gençliği yansıtacak şekilde dinamik ve çağdaş bir mimariyle tasarlanan MAGEM Binası daha çok gencin kolektif üretim olanağından faydalanması olanağı sunacak.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Mağusa Gençlik Merkezi’nin insana yatırımın yapıldığı çok önemli bir proje olduğunu, Gençlik Merkezi içindeki gençlerin kendi kendilerini yönetebildiğini ve özgüvenlerini artıracak çalışmalarda bulunabildiklerini söyledi.

Gençlere yapılan yatırımın toplumun geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak anlamını taşıdığını kaydeden Kayalp, MAGEM Binası’nın açılışının hem gençlerin gelişimi için hem de topluma sağlanacak fayda için çok önemli olarak nitelendirdi.

Kayalp, çok yönlü bir merkeze sahip olan gençlerin yeteneklerini öne çıkarmada ve sosyal, sportif ve kültürel faaliyetlerde bulunmada imkanlarının artacağını belirterek, bundan önce olduğu gibi yeni binada da alkol ve sigara içilmesinin ve satılmasının yasak olacağını vurguladı.

 

 

 


Gazimağusa’da "Yüzyılın Projesi"nde Temel Atıldı (17.02.2010 -TAK ve gazeteler)
 

 • Gazimağusa’nın altyapısına 18 Milyon Euro’luk dev yatırım…
 • Kayalp: “Gazimağusa için son yüzyılın en büyük projesi”
 • · AB destekli kanalizasyon, su arıtma ve şebeke yenileme projeleri hayata geçirildi
 • Viezzer: “Projeler Gazimağusalıları AB standartlarına yakınlaştıracak”

Gazimağusa’da, Avrupa Birliği finansmanıyla 18 milyon Euro bedelli 3 altyapı projesi hayata geçirildi.

Kanalizasyon, atık su arıtma tesisi ve içme suyu şebekelerini yenileme proejelerinin temel atma töreni dün öğleden sonra geçekleştirildi.

Düzenlenen törende projeye ilk harcı Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp ile Avrupa Birliği adına Kıbrıslı Türklere Mali Yardım Programı Koordinatörü Alessandra Viezzer koydular.

Törene CTP Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ile Gazimağusa milletvekilleri Sonay Adem ile Teberrüken Uluçay da katıldı.

Atık su arıtma
Proje kapsamında yer alan atık su arıtma tesisinin ilk etabının 2011 yılında tamamlanmasıyla birlikte günde 4 bin 100 tonla kentin büyük bölümünün artık suyu toplanabilecek. Kanalizasyon şebekesinin geliştirilmesine orantılı olarak arıtma tesisinin kapasitesi iki katına çıkabilecek.

Lefkoşa-Gazimağusa anayolu üzerinde yer alacak tesiste arıtılacak su, tarım alanlarında ve yeşil alanlarda kullanılabilecek. Atık su arıtma tesisi 7.5 milyon Euro’ya mal olacak

Kanalizasyon
Kentte kanalizasyon şebekesinin oluşturulması için ilk aşamada Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar, Dubleks Sosyal Konutlar, Kaliland, Küçük Sanayi ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak 52 kilometrelik şebeke borusu döşenecek, evsel bağlantıları yapılacak. Böylece yaklaşık 20 bin kişi kanalizasyon altyapısına kavuşacak.

Kanalizyon sisteminin 5-10 yıl arasında aşamalı olarak tüm Gazimağusa ile birlikte Tuzla, Yeniboğaziçi, Mormenekşe ve Salamis bölgesini de kapsayacak şekilde genişletilmesi planlanıyor.

Asbest boru
Proje kapsamında ayrıca kanalizasyon çalışmalarının yapılacağı sokaklardaki yaklaşık 45 kilometre uzunluğundaki asbest su hatları da yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilecek. Kanalizasyon ağı ve işçme suyu şebeke yenileme projelerinin toplam maliyeti ise 10.7 milyon Euro.

“Yüzyılın en büyük temelini atıyoruz”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp temel atma töreninde yaptığı konuşmada, Gazimağusa için tarihi bir günün yaşandığını belirterek, “Son yüzyılın en büyük projesinin temelini atıyoruz” dedi.

Kayalp, Gazimağusa’nın çağdaş ve Avrupalı kent olmasının en önemli unsurunun altyapı olduğunu belirterek, altyapıda da en önemli unsurun kanalizasyon olduğunu ifade etti.

Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türklere Yönelik Mali Yadım Programı fonlarından Gazimağusa’nın daha önceki projelerde de yararlandığını kaydeden Kayalp, “Biz, bu kaynakları en iyi ve verimli kullanan yerel yönetimlerin başında yer aldığımıza inanıyoruz” dedi.

Kayalp, amaçlarının Gazimağusa’nın çağdaş ve yüzünün geleceğe dönük olmasında gereken herşeyi yapmak olduğunu vurguladı.

Projenin gerçekleşmesinde katkı koyanlara teşekkür eden Kayalp, proejenin hayata geçirilmesi sırasında yaşanacak sıkıntılar için kentlilerden anlayış ve sabır istedi.

“AB verdiği sözleri tutuyor”
AB adına söz alan Alesandra Viezzer de, AB’nin verdiği sözleri tutarak taahhüt ettiği projeleri tamamladığını ifade etti.

Viezzer, sözkonusu projelerin çok büyük bir altyapı yatırımı olduğunu vurgulayarak, 18 milyon Euro gibi bedelle en büyük yatırımın Gazimağusa’da gerçekleştirilmekte olduğunu söyledi.

Viezzer, geçmişten gelen çok kültürlü yapısıyla Gazimağusa’nın AB’nin destek verdiği bir kent olduğunu söyledi.

Viezzer, projenin gerçekleşmesiyle Gazimağusa’nın genel görünümünün de güzelleşeceğini ifade ederek, projenin Kıbrıslı Türkleri ve Gazimağusalıları AB standartlarına yakınlaştıracağını kaydetti.

“Proje 3 ana fikir üzerine kuruldu”
Kıbrıslı Türklere Yönelik Mali Yardım Programı Yetkilisi David Bixo da, projeler hakkında teknik bilgi verdi.

Bixo, teknik çalışmalarına 2006 yılında başlanan projenin halk sağlığı, daha iyi düzeyde su korumasının sağlanması ve su rezervlerinin korunması gibi 3 ana fikir üzerine kurulduğunu söyledi.


Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Tesisi projelerinin temelleri atılıyor: Gazimağusa’nın “100 yıllık rüyası” Gerçek Oldu  (16.02.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin “kentin 100 yıllık rüyası” olarak nitelendirdiği Kanalizasyon Projesi’nin temeli yarın atılıyor. Avrupa Birliği’nin katkılarıyla hayata geçirilecek Kanalizasyon, Atık Su Arıtma Tesisi ve İçme Suyu Şebeke Yenileme Projeleri’nin temel atma töreni 17 Şubat Çarşamba günü saat 14:00’da Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (eski Lefkoşa Yolu) üzerindeki Icebowling yanında yapılacak.

İlk etabının hayata geçmesiyle 2011 yılında Gazimağusa’nın 20 bin nüfusunun kanalizasyon altyapısını oluşturacak proje Su Arıtma Tesisi ve Kanalizasyon Şebekesi Projesi olarak iki ana ayaktan oluşuyor.
Avrupa Birliği’nin Kıbrıslı Türkler için ayırdığı 259 milyon Euro’luk kaynak çerçevesinde hayata geçirilecek proje kapsamında içme suyu şebekesinde yer alan asbest borular da yenilenecek.

Gazimağusa Atık Su Arıtma Tesisi
2011’de ilk etabının tamamlanması öngörülen arıtma tesisi, kentin büyük bir bölümünün (yaklaşık 32 bin nüfus) atık suyunu toplayabilecek kapasitede olacak. Kanalizasyon şebekesinin aşama aşama geliştirilmesiyle, 2016 yılı itibarıyla 35 bin, 2020 itibarıyla ise Tuzla, Yeniboğaziçi ve Salamis bölgelerini de kapsayacak şekilde toplam 60 bin nüfus düzeyine çıkarılması öngörülüyor. Atık Su Arıtma Tesisi, günlük 8 bin 200 ton arıtım kapasitesiyle, ileride Kapalı Maraş’ın da sisteme dahil edilebilmesine de olanak sağlayacak. 7.5 milyon Euro’ya mal olacak Atık Su Arıtma Tesisi, Emek İnşaat Şirketi ile Alman şirketi WTE Wassertechnik’in oluşturduğu konsorsiyum tarafından yapılacak.

Yeni çift şerit Gazimağusa-Lefkoşa yolunda yer alacak arıtım tesisi, en yüksek AB çevre kriterlerine göre tasarlanmış olup, kanalizasyon hatları yoluyla bir noktada toplanacak kentin atık suyunun yüksek kalitede arıtılmasından sonra yeşil alanlarda ve tarımda kullanılabilmesine olanak sağlayacak. 24 ayda tamamlanması öngörülen projenin kontrol süreci AB tarafından yürütülüyor.

Kanalizasyon Şebekesi
Kentte kanalizasyon şebekesinin oluşturulması için yapılacak proje Karakol, Sakarya, DAÜ çevresi, Baykal, Dumlupınar ve Çanakkale bölgelerini kapsayacak.

Proje kapsamında tüm sokaklarda yapılacak kazılarda, 5 kilometresi yüksek basınçlı olmak üzere toplam 52 kilometre uzunluğunda boru kullanılacak.

Kanalizasyon şebekesi içerisinde yer alan evsel bağlantılar projeyle paralel yürütülecek ve finansmanı Gazimağusa Belediyesi tarafından karşılanacak. Gazimağusa Kanalizasyon Ağı ve İçme Suyu Şebeke Yenileme projeleri 10.7 milyon Euro’ya mal olacak ve üstlenici firma Emek İnşaat Şirketi tarafından yapılacak.

45 km’lik asbest boru da değişiyor
Su altyapı hatlarının yenilenmesini de kapsayacak çalışmalarda, kanalizasyon kazılarının yapılacağı sokaklardaki yaklaşık 45 kilometrelik asbest su hatları, yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) borularla değiştirilecek. Böylece 5 yıldır belediyemizce sürdürülen asbest su borularının değişimi kentin %70’ini kapsamış olacak.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye başkanı Oktay Kayalp, “kentin 100 yıllık rüyası”olarak nitelendirdikleri kanalizasyon projesinin gerçeğe dönüştürecek adımın atıldığını, Gazimağusa’nın bugün var olan gereksinimleri düşünüldüğünde projenin insanların yaşamlarını da etkileyecek köklü bir gelişim sağlayacağını söyledi.

Hayata geçirilen her projeyle Gazimağusalı’nın yaşam kalitesini yukarıya çekmeyi amaçladıklarını, Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma projesinin hem insanların yaşam kalitesini artırmayı hem de sağlıklı sürdürülebilir bir çevreyi bir arada sunacağını kaydetti.
Özellikle kentin ulaştığı gelişmişlik düzeyinin halk sağlığı ve yaşam kalitesiyle paralel seyretmesi için projenin gerçekleşmesinin zorunluluk halini aldığını belirten Kayalp, kanalizasyon şebekesi ve Atık Su Arıtma Tesisi’nin yeraltı su kaynaklarını koruyacak nitelikte olmasının projenin insan sağlığı ve çevre yönünü ortaya koyduğuna dikkat çekti.

Kayalp, AB tarafından yürütülen projeler kapsamında 45 kilometrelik asbest su hatlarının yüksek yoğunluklu polietilen borularla değiştirilmesinin de yer aldığı bilgisini verdi.

 

 


Gazimağusa Belediye Mezbahası Bütünüyle Yenilendi (11.02.2010)

Gazimağusa Belediyesi, kentin et ihtiyacının karşılanmasında önemli bir işleve sahip belediye mezbahasını bütünüyle yeniledi. Günümüz koşullarına uygun olarak çağdaş bir yapıya kavuşturulan belediye mezbahasında yenileme çalışmaları tamamlandı.

Etin kesiminden, tüketiciye ulaştırılmasına kadar uzanan süreci bir bütün olarak sağlığın bir parçası olarak gören Gazimağusa Belediyesi, gıda güvenliği açısından son model soğutuculu et nakil aracı da kullanıyor.

Mezbahada gerçekleştirilen bütünlüklü çalışmalarda, hayvan kesiminin yapıldığı bölümler, en son teknoloji ürünü epoksi zeminle kaplandı. Genel boya çalışmasının yapıldığı, çatının bütünüyle yenilendiği binada, duvarlar da fayanslandı. Günümüz hijyen kurallarının gerektirdiği donanıma sahip olacak şekilde yenilenen mezbahada kesim öncesi ve sonrası genel dezenfeksiyon işlemi uygulanıyor.

Son üç yıldır hiçbir hizmet ücretin artırılmadığı mezbahanın, çağdaş bir yapıda hizmet vermesinin sağlık açısından öncelikli olduğunu belirten Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, hijyenin hiçbir zaman elden bırakılmadığı tesiste üst düzey hizmet verilecek altyapının sağlandığını kaydetti.

Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin kar amacı gütmeden, vatandaşa etin olası en ucuz fiyatla ulaştırılması amacıyla hizmet verdiğini, bu amaçla geliştirdikleri mezbahanın ücretlerine, 2 yıldır hiçbir zam yapmadıklarını söyledi.

Mezbahanın işletmesi için her yıl harcadıkları tutarın çok altında gelir elde ettiklerinin altını çizen Belediye Başkanı Oktay Kayalp, yerel yönetim birimlerinin asli görevleri arasında halk sağlığını ve gıda güvenliğini koruma ve güvence altına almanın ön planda yer aldığını vurguladı.

 

 


Su Şebekesi Yenileniyor (04.02.2010)

 • Glapsides ve Larnaka Yolu Bölgelerinden Sonra Namık Kemal Mahallesi’nin de Su Şebekesi Yenileniyor

Gazimağusa Belediyesi, “İçme Suyu Şebekeleri Yenileme Projesi” çerçevesinde su altyapı hatlarını yenileme çalışmalarına Namık Kemal Bölgesi’nde devam ediyor.

Gazimağusa’da su şebekesindeki asbest boruların Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği Yüksek Yoğunluklu Polietilen (HDPE) borular ile değiştirilen projelerin ilk iki ayağını tamamlayan ekipler, Namık Kemal Mahallesi’ndeki toplam 18 cadde ve sokakta su hatlarının değiştirilmesi için çalışmalara başladı. Glapsides Bölgesi’nde toplam 18, Larnaka Yolu Bölgesi’nde 11 sokağın çağdaş su altyapısına kavuşturulmasından sonra, Namık Kemal Mahallesi’nde başlatılan çalışmada, toplam 18 cadde ve sokakta 3 bin 265 metre uzunluğunda boru döşenecek. Proje sonucunda bölgedeki ev ve işyerlerinin daha sağlıklı ve daha basınçlı su almaları sağlanacak.

Üç bölgede toplam 11 bin 300 metre uzunluğunda boru döşeniyor
Glapsides Bölgesi, Larnaka Yolu Bölgesi ve halen inşası devam eden Namık Kemal Mahallesi altyapı çalışmalarında toplam 9 bin 800 metre uzunluğunda ana su şebekesi yenilenmiş olacak. 356 bin 313 TL’ye mal olacak projenin finansmanının üçte ikisi Türkiye Cumhuriyeti yardımlarından, geriye kalan belediye öz kaynaklarından karşılanıyor.

Ana su şebekesinin yanında bin metre evsel bağlantının da yenileneceği proje sonunda yaklaşık 2 bin 500 kişiye daha su, sağlıklı ve kayıpsız biçimde ulaştırılacak.

Su altyapı çalışmalarıyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, içme suyu projeleriyle suyun en az kayıpla, daha sağlıklı, daha basınçlı ve düzenli olarak vatandaşlara ulaştırmayı amaçladıklarını söyledi. 3 bölgeyi kapsayan ve toplamda yaklaşık 2 bin 500 vatandaşı ilgilendiren su altyapı projesinin halen Namık Kemal Mahallesi’nde devam ettiğini belirten Kayalp, çalışmaların bölge sakinlerinin desteğiyle birlikte yürütüldüğünü sözlerine ekledi. Çalışmalar sırasında yurttaşların gösterdiği anlayışın projenin seyrini olumlu yönde etkilediğini söyleyen Kayalp, “Su hatları döşenecek bölgedeki yurttaşlarımıza daha sağlıklı, daha basınçlı ve daha düzenli su sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

 

 


Tuzla ve Mutluyaka’ya genel park alanları yapılıyor (27.01.2010)

Gazimağusa Belediyesi, Tuzla ve Mutluyaka’da hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik olarak hizmet verecek genel park alanları inşa ediyor.

Kentte, ailelilerin çocuklarıyla birlikte zaman geçirebilecekleri ve dileyenlerin açık hava spor aletleriyle fiziksel aktivite yapabileceği sosyal tesislerin inşasına devam eden Gazimağusa Belediyesi, kentin iki önemli yerleşim birimine genel park alanı kazandırmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Çocukların sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemli olan oyunun güvenli alanlarda oynanmasını hedefleyen Gazimağusa Belediyesi, kentin diğer bölgelerinde olduğu gibi Tuzla ve Mutluyaka’daki park alanlarına da güvenli oyun alanı oluşturarak spor aletleri yerleştirecek.

Tuzla’daki parkın halen zemin çalışması devam ederken, Mutluyaka Parkı’na açık hava spor aletlerinin yerleştirileceği zemin çalışması yapılıyor. Çocuk oyun araçlarının yerleştirileceği park alanları, hem hijyenik hem güvenlik açısından kauçuk zeminle kaplanacak. Kentteki tüm parkları farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenleyen veya genel parklar olarak sıfırdan inşa eden Gazimağusa Belediyesi, Gazimağusalılar’ın boş zamanlarını en rahat ve güvenli biçimde geçirmelerini amaçlıyor. Yeşillendirme ve aydınlatma işlerinin de yapılacağı park alanlarına, oturma yerleri de yerleştirilecek.

Konuya ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, çocukların hem eğlenmesi hem de sağlıklı gelişimi için yeni bir anlayışla düzenledikleri ya da sıfırdan inşa ettikleri parkların her yaştan vatandaşa yönelik olarak yapıldığını söyledi.

Kayalp, Mutluyaka ve Tuzla’da da yapımı devam eden park alanlarının vatandaşların geneline hitap edecek şekilde tasarlandığını, genel park alanlarına vatandaşların gösterdiği ilginin ve yararlanma düzeyinin yapılan işlerin doğruluğunu ortaya koyduğunu kaydetti.

 

 


Gazimağusa Belediyesi Kabristanlığı’na Bilgi İşlem Sistemi kuruluyor (26.01.2010)

 • Kabristanlık Bilgi Sistemiyle Mezar Yerleri Kolayca Bulunabilecek

Gazimağusa Belediyesi Kent Kabristanlığı’nda bilgi işlem sisteminin kurulacağı proje çalışması tamamlandı. Kent Kabristanlığı’nda kurulması için tasarlanan “Gazimağusa Belediyesi Kabristanlığı Bilgi İşlem Sistemi”, DAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde Yrd. Doç. Dr. Yıltan Bitirim’in danışmanlığında bir grup öğrenci tarafından hazırlandı.

Sistemin kurulacağı kabristanlıkta, vatandaşların ziyaret edecekleri ölmüş yakınlarına ait mezarların konumlarını görebilmeleri, hızlı bir şekilde yerlerini tespit edebilmeleri ve detaylı bilgiye ulaşabilmeleri imkanı sunulacak.

Aranacak merhumun isim, soy isim ve tarih bilgilerini girerek merhuma ait mezarlık konumunu öğrenmenin mümkün olacağı sistemde, hem görsel hem de sesli bilgiler de yer alarak merhum yakınlarına bilgiye ulaşmada kolaylık sağlanacak.

Geliştirilen uygulama programı ile sisteme başsağlığı mesajı kaydedilmesi ve bunun ziyaretçilerle paylaşılmasına da imkan tanınırken, ekrana yansıyacak görüntülerde mezarlık genel planı gösterilerek, çıktı da alınabilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, DAÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi ve öğrencilerin ortak teknolojik ürünü olan sistemin, Gazimağusa Kabristanlığı’na ziyaret için gelenlere sunacağı kolaylığın son derece önemli olduğunu söyledi.

Bilimin üretildiği yerler olan üniversitelerin, teknolojik üretimler yaparak ülke ve toplum yararına önemli işlere imza attığını söyleyen Kayalp, Gazimağusa Belediyesi’nin teknolojik yenilikleri takip ederek hizmette kaliteyi artırmada kullandığını kaydetti. Kayalp projeyi hazırlayan Yrd. Doç. Dr. Yıltan Bitirim ve öğrencilerine de teşekkür etti.

 

 


 

Mağusa’nın gözdesi: Cuma Pazarı (24.01.2010-Şerife ÖZÜŞEN-HAVADİS)

 • Alışverişte dar gelirliye önemli avantajlar sağlayan Cuma pazarı Mağusalıların gözdesi oldu.


Haftada yaklaşık 5 bin kişi Cuma pazarından alışveriş yapıyor.
Mağusalıların yanında, İngilizlerin ve Güney’den gelen Rumların da ilgisini çekmeyi başarıyor. Pazar alanına yaklaşık 300’e yakın stant kurulurken, her türlü ürünü müşterinin beğenisine sunuluyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Cuma pazarının sadece Mağusa için değil, KKTC geneli için önemli bir ticari merkez olduğunu vurguladı. Kayalp, pazarı geliştirmeye ve kalitesini artırmaya her zaman devam edeceklerini belirterek, buradan alışveriş yapan halkın mutlu ayrıldığını ve esnafın ise aynı mutluluğu yaşadığını söyledi. 3 yıldır vergi ve kira fiyatlarını sabit tuttuklarını belirten Kayalp, esnafından alınan verginin tamamen yasal vergiler olduğunu söyledi.

Cuma pazarı ile ilgili görüş belirten Güneş Güneşoğlu ise, halkın yerli üretimi yeteri kadar tüketmediğini vurgulayarak, pazarın daha ucuz ve daha etkin olması gerektiğini söyledi. Güneşoğlu, pazarın kapalı alan olmasına karşı olduğuna vurgu yaparak, tüm dünyada pazarların açık olduğunu ve pazar havasının ancak bu şekilde kazanılabileceğini söyledi. Narenciyenin ülkemizde yeteri kadar üretildiğini belirten Güneşoğlu, tek sorunun halka gerektiği şekilde ulaşmadığını için tüketilemediğini söyledi.

Oktay Kayalp (Gazimağusa Belediye Başkanı)
“Bu yaz Cuma pazarını tekrardan elden geçireceğiz. Öncelikle Mağusalı esnaf ve üreticilerin satış yaptığı merkezdir. Haftada bir kurulan pazarda halk kaliteli ürünler alırken, aldıkları ürünlerin de fiyatları ucuz oluyor. Haftada 5 bin kişi pazara geliyor. İngiliz üslerinden, Güney’den, Karpaz’dan gelen alıcılar var ve bu ülkemiz için iyidir. Şu anda Cuma pazarı KKTC’nin en büyük ticari merkezi konumundadır. Esnaftan alınan vergiler tamamen yasal vergilerdir. Esnaftan alınan miktar masraflarımızı bile karşılamıyor. Pazar alanında kar kazanma amacımız yoktur. Gerek esnafın gerekse alışverişe gelen insanların mutlu olduğu bir ticari merkezdir. 3 yıldır vergilerin ve kiraların fiyatları sabit tutuluyor. Vatandaş olmayanlara pazar alanında stant kurma izni vermiyoruz. Stant kuracak kişilerin mutlaka kimlik kartları kontrol edilir. Belediye olarak gerekli kontrolleri yapıyoruz. Cuma pazarı Mağusa için önemli bir merkezdir. Bu yüzden geliştirmeye, kalitesini artırmaya her zaman devam edeceğiz.”

Güneş Güneşoğlu:
“Pazar alanı biraz daha genişletilerek çeşitler artırılabilir. Pazar alanlarının esas hedefi ucuz olmasıdır ve bizim pazarlarımızda daha ucuz bir hale getirilmeli ve etkin olmalı. Pazar alanlarının havası açık olmasıdır. Kapalı alanda da pazar olabilir tabii ki ama açık alanda kurulan bir pazarın havası bambaşkadır. Cuma pazarının kapalı alan olmasına ben katılmıyorum ama Bandabulya tarzında kapalı bir yer olabilir. Tüm dünyada ise pazarlar açık alana, bezlerle kurulur. Ülkemizde üretilen narenciyeye baktığımız zaman üretimimiz gayet iyidir. Fakat tek sorun narenciyenin halka ulaşmaması, narenciyenin halka daha iyi ulaşması lazım. Narenciye ile iç içe bir ülkede yaşıyoruz ama halkımızın tüketimi çok az. Yerli üreticilerde, ürünlerinde kaliteyi ve eleştiriyi kabul etmeleri lazım. Sürekli marketlerden, insanlardan bilgi ve görüş alınmalı ki kalite ve eksiklikler giderilebilinsin.”

Mustafa Bağrıaçık:
“Yaklaşık 8 senedir Mağusa’da kurulan Cuma pazarına gelip narenciye türlerini satıyorum. Gerek müşterilere, gerekse satıcıya Gazimağusa Belediyesi iyi bir hizmet vermeyi senelerdir başarıyor. Kriz yaşanmasına rağmen, işler orta derecede diyebiliriz. Cuma pazarına yerli halk, turist, Rumlar yani herkesin ilgisi var ve alışverişe geliyorlar.”

Nuray Kömeç:
“2 senedir Cuma pazarında narenciye satıyorum. KKTC’de narenciye üretimi yeterli değil. Yerli üretim gün geçtikçe azalıyor, devletin üreticilere ve KKTC’nin üretiminin gelişmesi için destek vermesi gerekiyor ve benimde beklentim budur. Güzelyurt narenciye ile tanındı ve eğer narenciye üretimi yok olursa, bence Güzelyurt’ta yok olmuş duruma gelir. Gazimağusa Belediyesi’nden memnunum çünkü halk için, esnaf için başarılı projeler gerçekleştiriliyor.”

Ünal Garabli:
“4 yaşımdayken babamla birlikte Cuma pazarına gelip kuruyemiş satardık. O günden beridir pazarlardayız. Eskiden pazarlarda alışveriş daha güzel olurdu, zaman geçtikçe alışveriş yapan insan sayısı düşmeye başladı. Yaşanan ekonomik krizden dolayı insanların ilgisi olsa bile alışveriş yapmalarını bir yönden engelliyor. Belediye temiz, düzenli ve başarılı olduğu için memnunuz. Vatandaş olmayan kişiler pazar alanında stant kurup vergisini ödemeden satış yapıyor. Biz bir ürünü 15 TL’ye satıyorsak onlar da 10 TL’ye satıyor ve bu da bizim işlerimizi etkiliyor. Yerli üretime insanların ilgisini az buluyorum. Halkımız yerli üretimi desteklemeli ki ülke ekonomimiz de güçlenip, gelişebilsin.”

Hakan Panter:
“Cuma pazarında daha yeni gelip satış yapmaya başladım. Giyim satıyorum. Pazar olarak çok güzel bir yer ama işler düşük. Bayram ve yılbaşından sonra işler oldukça düştü. İnsanlarda alım gücü olmadığı için alışveriş de yapmıyorlar. Pazarda kalabalık var ama kuru kalabalık.”

Bayram Yılmaz:
“10 senedir Cuma pazarında sebze ve meyve satıyorum. Eskiden işler daha iyiydi tabii ki ama şimdi eski halden eser yok. Yerli halkın dışında başka yerlerden gelen insanlarında olması bizi mutlu ediyor. Vergi ve kira parası çok. O kadar çalışmıyoruz ki bunları da ödeyebilelim. Esnafa destek verilmeli.”

Faiz Kanlı:
“Cuma pazarı kuruldu kurulalı burada kuruyemiş satıyorum. Pazar ilk kurulduğu zaman, bu kadar muhteşem değildi. Herkes stadını çarpık çarpık kurardı. Sayın belediye başkanımız Oktay Kayalp’in, projeleri ile daha muhteşem bir hal alırken daha düzenli oldu. Gelirler az olduğu için yatırımların kısıtlı olduğunu düşünüyorum. Daha modern ve çağdaş bir Pazar olmasını dilerdim. Avrupa’daki Pazar zihniyetinin ülkemizde de yansıtılması gerekir. İşlerimiz bence gayet iyi. İşlerin düşük olmasının nedeni esnafın günden güne çoğalmasından kaynaklanıyor.”

 


Anıt Park Projesi’nin inşası devam ediyor (21.01.2010)

 • Gazimağusa’nın merkezine yeni bir yaşam alanı Anıt Park Projesi’nin inşası devam ediyor

Gazimağusa Belediyesi, kentte merkezi konumdaki Anıt Gazinosu’nun bulunduğu alanı düzenleyeceği “Anıt Park Projesi”nin inşasına devam ediyor.

Yeni bir yaşam alanına dönüştürülecek Anıt Parkı’nın proje kapsamında çocuk parkı, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, dinlence ve spor alanları yer alıyor.

Zafer Anıtı’ndan Namık Kemal Lisesi sınırına, Evkaf Binaları’ndan Orman Yolu’na kadar uzanan geniş bir orman arazisini içeren projenin uygulama alanında, 850 metre uzunluğunda kaldırım, ağaçlandırma ve çimlendirmelerin yapılacağı 13 bin metre kare yeşil alan, çocuk oyun alanına yapılacak 520 metre karelik kauçuk kaplama, yürüyüş ve oturma yerlerini kapsayacak 2 bin 450 metre karelik alan, aydınlatma sistemleri, sulama ekipmanları tesisi, 780 metre karelik mevcut terasın yenilenmesi çalışmaları yapılacak.

Anıt Parkı’nın çevresinde yürütülen çalışmalarda, trafik akışının etkileneceğinden sürücülerin dikkatli olması ve uyarıcı işaretlere uymaları gerektiği belirtildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kentin merkezinde bulunan Anıt Parkı’nın tüm Gazimağusalılar için yeni bir yaşam alanına dönüştürüleceği projenin devam ettiğini söyledi.

Ailelerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirebilecekleri, sosyal zamanlarını değerlendirebilecekleri, aynı zamanda spor yapma imkanı bulabilecekleri bir parkın yaratılmakta olduğunu söyleyen Kayalp, park alanını her yaş grubundan vatandaşın yararlanabileceği düzenlemeye kavuşturacaklarını söyledi. Kayalp, maliyeti belediyenin özkaynaklarından karşılanacak projenin Kasım 2008’de başladığını ve 4 ayda tamamlanmasını planladıklarını ifade etti.

 

 


Geçmiş Olsun Güzelyurt! (16.01.2010)
 

 • Gazimağusa Belediyesi’nden 16 kişilik bir ekip doğal afet bölgesine sevk edildi
 • Başkan Kayalp afet bölgesini ziyaret ederek çalışmaları yerinde izledi

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, sel felaketinin yaşandığı Güzelyurt bölgesini ziyaret ederek hem Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ile görüştü hem de yapılan çalışmaları izledi.

Aşırı yağışlar sonucunda meydana gelen sel felaketindeki çalışmalara katılmak üzere Gazimağusa Belediyesi’nden bir ekibin sevk edildi bölgede çalışmaları yerinde izleyen Kayalp, yaraların en kısa sürede sarılması için desteklerinin süreceğini belirtti.

İtfaiye, Sivil Savunma, askeri birlikler ve belediye ekiplerinin sel baskınlarının önlenmesi için yoğun çaba harcadığı bölgede, başlatılan seferberliğe Gazimağusa Belediyesi de katılarak, felaketin en en az olumsuzlukla atlatılması için acil durum ekibi oluşturdu.

Bu amaçla oluşturulan ekipte yer alan 16 personel gerekli ekipmanlarıyla birlikte bu sabahtan itibaren Güzelyurt’ta devam eden çalışmalara katılırken, acil durum ekibinin bölgede durumun normal dönene kadar görev yapacağı belirtildi.


Belediye ekipleri sağlıksız koşullara geçit vermiyor (16.01.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi ekipleri kent genelinde sürdürdükleri denetimlerde genel sağlık kurallarına uygun olmayan bir işyerini uyarırken, çalışanlarının sağlık kartları ve işletme izni olmadan faaliyete başlayan bir kafeyi de mühürledi.

Gazimağusa genelinde düzenli olarak gerçekleştiren denetimler çerçevesinde sağlık ve zabıta biriminden oluşan ekipler, işyerlerinde genel hijyen koşullarını, satışa sunulan ürünlerin sağlığa aykırı olup olmadığını ve çalışanların sağlık karnelerinin kontrolünü yaptı.

Denetim sonucunda bir işyeri gerekli sağlık koşullarına sahip olmadığı ve çalışanlarının sağlık karnesi bulunmadığı için mühürlenerek faaliyeti durudurulurken, temizliğe daha fazla dikkat edilmesi konusunda da bir işyeri uyarıldı.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, kent genelinde gıda üretimi ve satışı yapan işyerlerinin insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımadan faaliyet sürdrümesinin ve gerekli hijyen koşullarına sahip olmasının düzenli olarak kontrol edildiğini söyledi.

Kayalp, yapılan denetimlerde şartları uygun olmayan işyerlerine ekiplerin yaptığı müdahalenin son derece gerekli bir uygulama olduğunu, kent genelini kapsayan kontrollerin sağlık denetim sürecinin bir parçası olarak devam ettiğini, her şeyden daha fazla önem verdikleri insan sağlığına tehdit oluşturabilecek şartlara geçit verilmeyeceğini kaydetti.


Fatura Ödemelerinizde 6 Bankada “Online” İşlem (14.01.2010)
 

 • Gazimağusa Belediyesi fatura ödemelerinde online hizmet dönemini başlattı 6 Bankada “Online” İşlem

Gazimağusa Belediyesi, bankadan ödeme yapacak abonelerine, otomatik ödeme talimatı sunulacak online tahsilat işlemi hizmeti başlattı. Vatandaşların bankadan yaptığı fatura ödemelerinde belediyenin bilgi işlem merkeziyle veri alışverişi yapabilecek online işletim sistemi uygulamaya girdi. 10 yıldan fazla bir süredir ülke genelindeki 15 bankadan belediye faturalarını ibraz ederek ödeme yapabilen aboneler, online altyapının hizmete konulduğu Mağusa Esnaf ve Zanaatkârlar Koooperatifi Ltd (Mez-Koop), Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası, Limasol Türk Kooperatif Bankası, Credit West Bank, İktisat Bankası, Akfinans Bankası’ndan online ödeme işlemlerini yapabilecekler. Online tahsilat işlemi için 6 bankada bilgi işlem altyapısını tamamlayan Gazimağusa Belediyesi, abonelerine belediye veznesine gelmeye gerek kalmadan ve hiçbir geçikmeye uğramadan bankadan ödeme yapabilmesi ve otomatik ödeme talimatı verilebilmesi gibi günümüz teknolojisiyle uyumlu olanaklar sunuyor.

Vatandaşların, ödeme yapılacak bankadaki görevliye abone ismini veya numarasını vererek işlem yaptırabileceği sistem kapsamında, bütün konut ve iş yerlerine ait su, temizlik-aydınlatma, kira, meslek ve işyeri bulundurma konularındaki ödemeler yapılabilecek.

Belediye veznesinden yapılacak ödemeyle hiçbir farkı bulunmayan bankadan yapılacak online tahsilat işleminde abonenin borç ve tahsilat bilgileri belediyenin bilgi işlem merkeziyle eş zamanlı olarak veri alışverişinde bulunabilecek. Online işlem kabul eden 6 banka dışında kalan Continental Bank, Asbank, Yakın Doğu Bank, Yeşilada Bank, Türk Bankası, İş Bankası, Üniversal Bankası, Ziraat Bankası, Halk Bankası, geçmişte olduğu gibi belediye faturası ibraz edilmesi koşuluyla ödeme kabul ediyor. Bu bankalardaki online tahsilat işlemi altyapısının kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor.

Kayalp: “Teknolojiyi hizmet kalitesini artırmada kullanıyoruz” Konuyla ilgili açıklama yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, teknoloji kullanımının artırıldığı oranda bunun hizmet kalitesine verimlilik olarak yansıyacağını, Gazimağusa Belediyesi’nin ulaştığı hizmet düzeyinde teknoloji kullanımının önemli bir yeri olduğunu söyledi.

Gazimağusalılar’a belediyenin internet sitesi üzerinden abone bilgilerine ulaşmaları ve coğrafi bilgi sistemleri uygulamasıyla kent rehberi hizmetinin sunulmasından sonra, bankalardan online ödeme hizmetine başlandığını kaydeden Kayalp, teknolojinin vatandaşların yaşam kalitesini artırmaya yönelik avantajlarını belediyenin hizmetleriyle bütünleştirmeye devam edeceklerini belirtti.


Gazimağusa Belediyesi Eski Eserlerle İlgili Görev Üstleniyor (13.01.2010)
 

 • Başkan Oktay Kayalp ile Aydınlık Yarınlar Hareketi yetkilileri suriçindeki tarihi yerleri gezdi

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, Aydınlık Yarınlar Hareketi ile suriçindeki tarihi yerleri gezerek incelemede bulundu.

Tarihi yerlere daha fazla ilgi gösterilmesi konusunda duyarlılık oluşturulması amaçlanan gezide Başkan Oktay Kayalp ve Aydınlık Yarınlar Hareketi yetkilileri Osmanlı döneminin Kertikli Hamamı, St George Katedrali, Latinlerin St. Geroge Kilisesi ve Çifte Mazgallar bölgesinin içindeki tarihi yerleri inceledi. Aydınlık Yarınlar Hareketi’nin bundan bir süre önce Mağusa’daki tarihi yerlerle ilgili bir takım olumsuz gözlemlerini basına aktarmasından sonra, Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, eski eserlerle ilgili yetki sahibi olmamasına rağmen konuya duyarlılık gösterdi.

Gezilen tarihi yerlerin tümünün de kirlilik ve bakımsızlıktan dolayı suriçinin artan turizm potansiyeline hizmet vermekten uzak olduğu görülürken, eserler üzerinde isim dışında bilgilendirici yazı bulunmaması önemli bir eksiklik olarak değerlendirildi.

Ortak sorun olarak etrafa saçılan çöpler ve yıkılmaya yüz tutmuş duvarların öne çıktığı eserler, denetimsizlik ve ilgisizlikten kişilerin barınağına dönüştü. Özellikle Osmanlı döneminin önemli tarihi eserlerinden Kertikli Hamam’ın kubbe kısmında yer yer meydana gelen yıkılmaların ciddi tehlike sinyalleri verdiği de görüldü.

Kayalp: “Eserlerde belediyenin sorumluluğu yok ama konuya duyarlılığımız var” Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, eski eserlerin belediyenin yetki alanı dışında kaldığı için ellerinde yapabilecekleri çok fazla şey olmadığını, buna rağmen sorumluluk bilinciyle hareket ederek, Aydınlık Yarınlar Hareketi’nin dikkat çektiği noktalarda görev üstleneceklerini söyledi.

Tarihi değerlere sahip çıkılması için hasasasiyet yaratmaya çalışan Aydınlık Yarınlar Hareketi’ne teşekkür eden Kayalp, dernek yetkililerinin işaret ettiği “kirlilik, bakımsızlık, ve yeterli bilgilendirme olmaması” gibi sorunların isabetli noktalar olduğunu, belediyenin gerekli olan temizliği daha önce olduğu gibi yapacağını belirtti.

Aydınlık Yarınlar Hareketi Başkanı Anıl Kaya da tarihi yerlerle ilgili hasassiyetlerine ilgi gösteren Oktay Kayalp’a teşekkür ederek, günden güne yok oluşuna tanıklık ettikleri tarihi eserlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi


Lefkoşa ve Mağusa ' da su kesintisi (12.01.2010-TAK)
 

Serhatköy İçme Suyu Tesislerinde bakım , onarım ve patlak tamiratları yapılacağı için , Lefkoşa , Gazimağusa , Alayköy , Gönyeli Yenikent bölgesine , yaklaşık 20 saat süreyle su verilemeyecek .

Su İşleri Dairesi Müdürü Asım Kayan tarafından yapılan açıklamaya göre , su kesintisi bu akşam saat 20.00'de başlayacak ve bugün saat 16 .00 ' ya kadar devam edecek .

 

Mağusa' da faturalar Bankadan Ödenecek (12.01.2010-HABERDAR)
 

Limasol Türk Kooperatif Bankası ile Mağusa Belediyesi , bölge sakinlerinin faturalarını bankadan ödeyebilmeleri için protokol imzaladı . Limasol Türk Kooperatif Bankası ' ndan verilen bilgiye göre protokol , belediye binasında Mağusa Belediye Başkam Oktay Kayalp ile Banka Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kemaler , Genel Müdür Ahmet Gündüz ile Genel Müdür Yardımcısı İlker Bahçecioğlu ' nun katılımıyla imzalandı .

Limasol Türk Kooperatif Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Kemaler imza töreninde , bankanın gelişen rekabet stratejilerine ayak uydurarak ve hizmette rekabeti ön plana çıkararak sektörde yenilikçi ve öncü banka olma hedeflerini geleceğe taşımak istediğim söyledi . Kemaler , Mağusa Belediyesi ile iyi ilişkilerinin artarak devam edeceğini de ekledi.


Anadolu Mahallesi’ndeki park vatandaşların hizmetine hazır (7.01.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, Anadolu Mahallesi’nde hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik hizmet verecek parkın inşasını tamamladı. Kentteki her vatandaşın fiziksel aktivite yapabileceği ve ailelelerin çocuklarıyla birlikte zaman geçirebilecekleri sosyal tesis nitelikli parkların inşasına devam eden Gazimağusa Belediyesi, hem çocuklara oyun hakkını tanıyan hem de yetişkinlerin kullanmalarına uygun olarak tasarlanan bir yaşam alanı daha yarattı.

Oyunun çocuğun, sosyal, fiziksel ve zihinsel gelişimi için öncelikler arasında yer aldığı bilincinden hareketle, kentin diğer bölgelerinde olduğu gibi Anadolu Bölgesin’deki park alanı da güvenli oyun alanı oluşturulup spor aletleri yerleştirildikten sonra hizmete sunuldu. Çocuk oyun araçlarının yerleştirilmesi öncesinde zemin çalışması yapılan park alanına hem hijyenik hem güvenlik açısından kauçuk zeminle kaplandı. Gazimağusa Belediyesi’nin kentteki tüm parkları farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek şekilde yeniden düzenleme konsepti çerçevesinde fitness ekipmanları da yerleştirilen park alanında, Gazimağusalılar’ın boş zamanlarını en rahat ve güvenli biçimde geçirmeleri hedeflendi.

Kentteki mevcut çocuk parkları yeniden düzenlenerek farklı yaş gruplarına hizmet verebilecek düzeye ulaştıran Gazimağusa Belediyesi, yeni yapılan parklar yanı sıra yenilenen park alanlarında da ayni konseptte devam ediyor. . Yeşillendirme ve aydınlatma işlerinin de yapıldığı park alanlarına, oturma yerleri de yerleştiriliyor.

Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp konuya ilişkin yaptığı açıklamada, çocukların eğlenerek gelişmesi için yeni bir anlayışla düzenledikleri ya da sıfırdan inşa ettikleri parkları her yaştan vatandaşın kullanımına uygun şekilde tasarladıklarını söyledi.

Kayalp, park alanlarının vatandaşların geneline hitap edecek şekilde tasarlanması anlayışına verilen desteğin ve yaptıkları işlerden vatandaşın gördüğü yararın düzeyinin kendileri için önemli bir motivasyon kaynağı olduğunu belirtirken, inşa edilen bu alanların vatandaşlar tarafından da korunması gerektiğinin altını çizdi. .

 

Gazimağusa’da su kesintisi (3.01.2010)
 

 • Güzelyurt hattı üzerindeki tamirat çalışmaları nedeniyle Gazimağusa’ya su verilemiyor

Gazimağusa’ya su taşıyan Güzelyurt hattı üzerinde meydana gelen arızadan dolayı kente su verilemiyor. Hat üzerinde başlatılan tamirat çalışmaları nedeniyle suyun tamamen kesildiği Gazimağusa’da, sıkıntının asgari düzeyde hissedilmesi için su tasarrufu yapılması çağrısında bulunuldu.


Her gün tüm bölgelere düzenli olarak suyun verilebildiği Gazimağusa’da, suyun tamamen kesilmesine neden olan patlağın en az mağduriyete neden olması için devlet su işleri tamirat çalışması yürütüyor.


Güzelyurt hattı üzerindeki patlak tamiratının yapılacağı sürenin uzaması halinde vatandaşları ihtiyatlı davranmaya çağıran Gazimağusa Belediyesi Su İşleri Yetkilileri, arızadan dolayı aksayan su dağıtımının normale dönmesine kadar su tasarrufunun elden bırakılmaması çağrısı yaptı. Tamirat çalışmalarının ardından verilmeye başlanacak suyun bölgelere dönüşümlü olarak belli bir program çerçevesinde dağıtılmaya başlanacağı da kaydedildi.


Gazimağusa Belediyesi Su İşleri yetkilileri, ellerinde olmayan nedenlerden ötürü ortaya çıkan sıkıntının devletin gerekli kurumlarıyla görüşülerek giderilmeye çalışıldığını, Devlet Su işleri ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarda halkın mağduriyetine neden olan sıkıntının en az su kaybıyla atlatılacağını belirttiler.

 

“Orta Asya Türk Sirki”ne Büyük İlgi: Mağusa’da Sirk Heyecanı (3.01.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla “Orta Asya Türk Sirki” isimli gösterilerini Mağusa’da sunmaya başlayan Turkuaz Gösteri Topluluğu halkın büyük ilgisiyle karşılaştı.


Akyar Yolu üzerindeki Tır Parkı’nda kurulan Sirk çadırında ,10 Ocak tarihine kadar birbirinden heyecanlı sirk gösterilerini Gazimağusalılar’a sunacak Turkuaz Gösteri Topluluğu, Cumartesi ve Pazar günleri 14:30, 16:30 ve 18:30’da, Çarşamba, Perşembe ve Cuma akşamı ise 19:30’da izlenebilecek.


Azerbaycan, Özbekistan, Tacikistan ve Moğolistan Devlet Sirki sanatçılarının yanı sıra Fas’tan gelen akrobatların sunduğu akıllara durgunluk veren 70 dakikalık sirk sanatları gösterisi özellikle çocukların hayanlığını kazanıyor.


Daire şeklindeki sirk çadırında yan, orta ve ilk iki sıra oturma düzenleri için 10 TL ile 20 TL arasında değişen bilet fiyatları belirlenen gösteriler için biletler sirk girişinden temin edilebilecek.
Sirk sanatlarının Anadolu'daki ve Orta Asya'daki geleneğini temsil eden dünyadaki tek kuruluş olarak nitelendirilen Turkuaz Gösteri Topluluğu, “Orta Asya Türk Sirki” isimli gösteriyle de geleneksel sirk sanatını Mağusa’da yeniden canlandırıyor.


500 kişilik dev sirk çadırında heyecan dolu gösteriler sunacak Turkuaz Gösteri Topluluğu can-bazlık, parende-bazlık, sihir-bazlık, madra-bazlık, ateş-bazlık, maskara-bazlık gibi Türklere özgü geleneksel sanatların yanı sıra, estetik hava gösterileri, yer akrobatları ve yüksek akrobasi gösterileri yapıyor.


Sirk gösterisi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için 0533 8629432 numaralı telefon aranabilir.

 

Mağusa, Namık Kemal Meydanı’nda Harem'le Coştu (01.01.2010)
 

Gazimağusa Belediyesi, yeni yılı her yıl olduğu gibi bu yıl da Namık Kemal Meydanı’nda düzenlediği yılbaşı programıyla Türkiye’nin uluslararası alandaki en büyük dans projesi Harem’in sunduğu dans partisiyle 2010’a coşkulu bir “merhaba” dedi.

Ana caddeleri rengarenk ışıklı süslemelerle karnaval kentine dönüştürülen Gazimağusa’da, her yıl olduğu gibi bu yıl da coşkulu bir yılbaşı kutlaması yaşandı.

Gelenekselleşmiş bir şekilde Namık Kemal Meydanı’nda buluşan Gazimağusalılar’ın 2010’u karşıladığı anlarda Harem'in darbuka ateşine eşlik eden dünyaca ünlü Brezilya'lı dansöz Claudia ile coşku yaşadı.

21:30’da sahne alan Dj Levent’in ardından 23:00’da sahneye çıkan Harem Topluluğu meydanı dev bir dans pistine çevirdi. Soğuk yılbaşı gecesi meydanı dolduran kalabalığın Harem’in dansçısıyla birlikte yaptığı danslar, Namık Kemal Meydanı’nı ısıttı. 2010’un ilk dakikalarda halkın yeni yılını kutlayan bir konuşma yapan Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp, hiçbir acının yaşanmadığı barış içinde bir dünya diledi. Oktay Kayalp’ın halkla birlikte 10’dan geriye doğru sayarak yeni yılı karşıladığı anlarda, halkın coşkusuna görkemli havai fişenk gösterisi de eşlik ederek gökyüzünü aydınlattı.


      ANASAYFA